PDA

View Full Version : ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ΜΗΧΑΝΗΣ



NickTrick
04/09/2022, 16:55
Παιδια καλησπερα,θα ηθελα την βοηθεια σας για αγορα νεας μηχανης.Αρχικα να σας πω πως εχουν τα πραγματα,ευτυχως κολλησα την αρρωστια της μηχανης απο μικρος και ευτυχως εμαθα να οδηγω σωστα (εννοω με κρανος και να σεβομαι κοκ).Ξεκινησα λοιπον τα πρωτα βηματα μου με την αγαπημενη μου vespa px150 διχρονο μηχανακι και πραγματικα απιστευτο.Απο μικρος ομως γουσταρα κατι γρηγορο και πιο μεγαλο οχι για να κανω σουζες αλλα για να ανηγω (οπου μπορω) και να απολαμβανω μια πιο ωραια βολτα σε μεγαλυτερη αποσταση χωρις να ειναι ετοιμο να πεθανει το μηχανακι μου.Απο τοτε μαζευα χρηματα για κατι τετοιο.Τωρα σιγα σιγα φτανω πιο κοντα στο ονειρο απο μπορω να βγαλω διπλωμα Α2 γινομαι 20 σε κατι μηνες.Το κολλημα μου εινια το εξης,ειμαι αναμεσα σε ενα ακριβο μηχανακι τυπου Benelli trk 502 (απο δευτερα λυκειο το λιγουρευομαι :) ) και σε κατι πιο φθηνο οπως ειναι κατι τυπου xt kle .Γενικα χρηματα εχω μαζεψει αφου εκανα δουλειες και τα εβαζα φουλ στην ακρι για αυτον ακριβως τον λογο .Θελω να μου πειτε τι μηχανη θα επιλεγατε εσεις ,εχω φουλ ερωτα με το Benelli και πραγματικα εκει θα καταληξω χαχα αλλα απο την μια σκεφτομαι οτι εινια αρκετα χρηματα για πρωτη μηχανη αλλα απο την αλλη οδηγαω 4 χρονια κοντα την βεσπα μου και δεν θελω να παω σε κατι μικρο που να μην βγαζει ταξιδακια .Αυτα ζητω συγνωμη αν ειναι μπερδεμενα απλα ειναι γτ ειμια και εγω ο ιδιος επισης καλοδεχουμενες και αλλες αποψεις για αλλες μηχανες γτ γενικα δεν γνωριζω και πολλα για μεγαλες ! ευχαριστω πολυυ!

Nitse3
04/09/2022, 17:11
Πες και το μπάτζετ.Φθάνεις μέχρι και έξι δηλαδή ς

NickTrick
04/09/2022, 17:13
εξι με δυσκολια benelli εχω βρει και με 4500-5000 απλα ειναι και ενα 500 για εξοπλισμο κρανος μπουφαν σιγουρα

basilis_k6
04/09/2022, 18:25
μια χαρα ειναι το xt. το θεμα ειναι τι θες, δικαβαλο? βολτες 100χλμ μακρια? πολη? ολα μαζι?
υπαρχουν επιλογες αρκετες

panavour
04/09/2022, 20:01
Μην πάρεις μτχ βάλε δόσεις και ότι πάρεις πάρτο καινούργιο ναχει και εγγύηση.Αν παραβλέψω τον έρωτα για το benelli,θα σου συνιστούσα το voge 500ds πού πρόσφατα αγόρασα γιατί βάσει τεστ, είναι καλύτερο, αλλά και έχει από πίσω του,καταξιωμένη αντιπροσωπεία.(κυμκο mototrend.)

NickTrick
04/09/2022, 20:24
Γενικα ολα μαζι το θελω απλα δεν ξερω μεσα μου νιωθω οτι θελω κατι σαν καινουργιο αν οχι καινουργιο γτ εχω βαρεθει τα παλια μηχανακια

NickTrick
04/09/2022, 20:29
Μην πάρεις μτχ βάλε δόσεις και ότι πάρεις πάρτο καινούργιο ναχει και εγγύηση.Αν παραβλέψω τον έρωτα για το benelli,θα σου συνιστούσα το voge 500ds πού πρόσφατα αγόρασα γιατί βάσει τεστ, είναι καλύτερο, αλλά και έχει από πίσω του,καταξιωμένη αντιπροσωπεία.(κυμκο mototrend.)

Κοιτα γενικα η αληθεια ειναι οτι ηθελα να παρω καινουργιο αλλα δεν ξερω κατα ποσο αξιζει...Γτ θα ειμαι νεος οδηγως...ωστοσο δεν ειμαι καγκουρακος να κανω σουζες και τετοια αλλα αυτο που λες εχει ενα νοημα γτ δινεις καπου στα 2χιλ παραπανω και παιρνεις κατι με εγγυηση.Τωρα για το voge 500ds που μου προτεινες ομολογω πως δεν το ειχα ακουσει καθολου,https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/312187420-voge-500ds ειλικρινα φαινεται αρκετα ωραιο και πιο budget θα ελεγα γτ με αυτα τα χρηματα το παιρνεις κουτα με δωρα, εσυ εισαι ευχαριστημενος μεχρι στιγμης ,(αν και απο οτι γραφεις πρεπει να εισαι )

NickTrick
04/09/2022, 20:32
επισης το δικαιολογει το Α2?

panavour
04/09/2022, 22:48
Κοιτα γενικα η αληθεια ειναι οτι ηθελα να παρω καινουργιο αλλα δεν ξερω κατα ποσο αξιζει...Γτ θα ειμαι νεος οδηγως...ωστοσο δεν ειμαι καγκουρακος να κανω σουζες και τετοια αλλα αυτο που λες εχει ενα νοημα γτ δινεις καπου στα 2χιλ παραπανω και παιρνεις κατι με εγγυηση.Τωρα για το voge 500ds που μου προτεινες ομολογω πως δεν το ειχα ακουσει καθολου,https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/312187420-voge-500ds ειλικρινα φαινεται αρκετα ωραιο και πιο budget θα ελεγα γτ με αυτα τα χρηματα το παιρνεις κουτα με δωρα, εσυ εισαι ευχαριστημενος μεχρι στιγμης ,(αν και απο οτι γραφεις πρεπει να εισαι )

Μπες στο θέμα που έχουμε άνοιξει στο φόρουμ βάζοντας αναζήτηση για "voge 500ds" και εκεί θα διαβάσεις για τις εντυπώσεις μας.

NickTrick
05/09/2022, 00:30
τελεια φιλε μου σε ευχαριστω!

Dr.Monty
05/09/2022, 09:43
επισης το δικαιολογει το Α2?

Ναι.

CorpseAlive
05/09/2022, 14:21
Κατά την γνώμη μου , κοίτα για κούτα.
Κοίτα και το Versys 300 είναι πολύ ωραίο μηχανάκι και από κοντά.
Στα 5000-6000Ε και για Α2 , έχει αρκετά πλέον μηχανάκια που είναι αξιόλογα.
Και Κινέζους και πιο Premium.

NickTrick
05/09/2022, 14:33
νν φιλε μου ευχαριστω...Και εγω αυτο πιστευω πλεον να δω κατι σε κουτα για να εχω και εγγυηση και να ειναι καλυτερο

zopas
05/09/2022, 18:18
Σου θετω το θεμα της ακριβειας: π.χ στο sh300 τα λαστιχα απο 130 ευρω πηγαν στα 175 και αναλογα εχουν αυξηθει τα αναλωσιμα του..οσο ανεβαινεις κυβικα ανεβαινει και η ακριβεια, ρωτα λοιπον τιμες στα αναλωσιμα σε αυτο που θες γιατι θα βρεθεις σε μεγαλες εκπληξεις...

NickTrick
11/09/2022, 20:02
Σου θετω το θεμα της ακριβειας: π.χ στο sh300 τα λαστιχα απο 130 ευρω πηγαν στα 175 και αναλογα εχουν αυξηθει τα αναλωσιμα του..οσο ανεβαινεις κυβικα ανεβαινει και η ακριβεια, ρωτα λοιπον τιμες στα αναλωσιμα σε αυτο που θες γιατι θα βρεθεις σε μεγαλες εκπληξεις...

ναι ισχυει αυτο που λες δυστυχως...οταν λες μεγαλες εκπληξεις εχεις εικονα για voge?

Lioulios
12/09/2022, 00:16
Eιδα και γω το voge απο κοντα και εμεινα ευχαριστα εκπληκτος.
Βεβαια βγαινει σε 2 εκδοσεις με διαφορετικες διαστασεις και υλικο ζαντας ,αναλογα τι ζητας .
Ds και dsx

NickTrick
12/09/2022, 13:49
ναι και εγω δεν το γνωριζα καθολου,και ισχυει φαινεται πολυ ομορφο αλλα ειναι και καλα μηχανικα λενε τα τεστ και οι συγκρισεις.Λογικα για το x ειμαι

Lioulios
14/09/2022, 17:43
Υπαρχει και το daytona maverik 500 σε αυτην την κατηγορια

CorpseAlive
14/09/2022, 19:21
Υπαρχει και το daytona maverik 500 σε αυτην την κατηγορια

Το καινούριο Maverik έπαθε και αυτό GS.
Έφυγε από το στυλ Transformers

NickTrick
14/09/2022, 22:22
ναι ισχυει οτι γενικα υπαρχουν μηχανακια αρκετα.Το θεμα ειναι οτι δεν εχω ιδεα σε τετοιου κυβισμου μηχανες και ψαχνομαι γενικα...Απλα θελω να βρω αυτο που αξιζει περισσοτερο αναλογιας ποιοτητας χρηματος και ειμαι αρκετα μπερδεμενος...

doctor_john
15/09/2022, 10:38
Ξεκίνα ξεχωρίζοντας αυτά που σε ενθουσιάζουν εμφανισιακά. Το να "αξίζει" περισσότερο δεν έχει νόημα αν δεν έχουμε "για ποιόν".
Το TRK είναι ωραίο και πρακτικό. Εστίασε σε πληροφορίες γι' αυτό και δες τις επιλογές που έχεις για την αγορά του.

NickTrick
15/09/2022, 12:55
ναι ισχυει αυτο εμφανισιακα μαρεσει περισσοτερο απο ολα το TRK...Ωστοσο με τα ιδια χρηματα που θα δωσω για ενα μεταχειρισμενο μπορω να παρω κουτα το voge μαζι με αλλα extra.Επισης γενικα μαρεσει και το voge καθως και τα αλλα αντιστοιχα μηχανακια

dim_st
30/09/2022, 12:39
Βάλε και το ΜΤ320 της Yamaha στο μυαλλό σου, έχω ακούσει τα καλύτερα. Γενικότερα να σκεφτεις τι θες να κάνεις με το δίκυκλό σου και να ανεβέις πάνω τους πριν το αποφασίσεις. Ιδάνικά κάνε τα κια μια βόλτα!!!

Arthur121
28/10/2022, 07:13
If you are looking for a machine that is fast and big, then the Benelli 502 would be a good choice. However, if you are looking for something cheaper, then the XT kle would be a better choice.. (https://gbplusmod.com/download-fm-whatsapp/)

karellen
28/10/2022, 18:11
Δεν έχω ξανακούσει XT KLE.
Fast το Μπενέλλι? :eek:

doctoras
28/10/2022, 18:42
Texas γίναμε
:lol:

malakas45
07/11/2022, 15:19
Καλησπέρα guys, ήθελα να κάνω μια ερώτηση! Αν θέλετε να ανοιχτεί καινούριο θέμα, πείτε το μου καθώς ίσος βοηθήσει και άλλους!

Υπάρχει περίπτωση να βρείς ΠΟΛΥ καλύτερη προσφορα από άλλον αντιπρόσωπο?

Πήγα στον A και μου λέει X, πάω στον B και μου λέει X + δώρο + άδεια + flexible payments!

Υπάρχει περίπτωση να θέλει να ξεφορτωθεί την μηχανή (να είναι damaged or anything)?

Nα σημειώσουμε ότι και οι δυο είναι επίσημοι αντιπρόσωποι!!

rainmike
07/11/2022, 15:45
Καλησπέρα guys, ήθελα να κάνω μια ερώτηση! Αν θέλετε να ανοιχτεί καινούριο θέμα, πείτε το μου καθώς ίσος βοηθήσει και άλλους!

Υπάρχει περίπτωση να βρείς ΠΟΛΥ καλύτερη προσφορα από άλλον αντιπρόσωπο?

Πήγα στον A και μου λέει X, πάω στον B και μου λέει X + δώρο + άδεια + flexible payments!

Υπάρχει περίπτωση να θέλει να ξεφορτωθεί την μηχανή (να είναι damaged or anything)?

Nα σημειώσουμε ότι και οι δυο είναι επίσημοι αντιπρόσωποι!!

Αποκλειεται το παλικάρι ειναι σπαθί δεν κάνει τετοια.
Η μηχανή φαινεται τσιλικαδούρα επίσης.:rolleyes:

malakas45
07/11/2022, 15:55
Ποιο παλικάρι? Η ερώτηση μου δεν έχει σχέση με το θέμα!
Απλά δεν ήθελα να ανοίξω καινούριο για κάτι που μπορεί να έχει απαντηθεί!
Απλά κοιτάω για αγορά καινούριας μηχανής και χρειάζομαι την βοήθεια σας στην παραπάνω ερώτηση!

ευχάριστο ωστόσο! :)

rainmike
07/11/2022, 16:12
Ποιο παλικάρι? Η ερώτηση μου δεν έχει σχέση με το θέμα!
Απλά δεν ήθελα να ανοίξω καινούριο για κάτι που μπορεί να έχει απαντηθεί!
Απλά κοιτάω για αγορά καινούριας μηχανής και χρειάζομαι την βοήθεια σας στην παραπάνω ερώτηση!

ευχάριστο ωστόσο! :)

Ρε φιλαράκι σοβαρά τώρα?
Αν υπάρχει περίπτωση κάποιος εμπορος να έχει μια μηχανη φτηνά για να την ξεφορτωθεί?
Υπάρχει περιπτώση τώρα που θα φύγω να πατήσω καρφι και να σκάσει το λάστιχο?
Προφανώς και υπάρχει περίπτωση.
Ο χ και ο ψ αντιπρόσωπος ,τι να σου απαντήσει καποιος?
Δωσε περισσοτερες λεπτομερειες αν θελεις απαντηση που θα σε βοηθήσει η ποσταρε εστω φωτο απο τα μηχανάκια.

malakas45
07/11/2022, 16:19
Δεν υπάρχει κάτι να ποστάρω διότι μιλάω για κούτα, ολοκαίνουριες μηχανές!
Tο ακούω αυτό που λες, να θέλει να το ξεφορτωθεί απλά με εντυπωσιάζει η μεγάλη διαφορα στις προσφορες!
Kαι να θέλει να το δώσει, για να το ξεφορτωθεί, δεν είναι κακό!
Aπλά φοβάμαι μην είναι τρακαρισμένο, ελαττωματικό ή κάποιες κατάστασης που μπορεί να προκαλέσει πρόβλημα στο μέλλον, και κάνουν τέτοιες προσφορες!
Εξού και η ερώτηση

CorpseAlive
07/11/2022, 16:22
Δεν υπάρχει κάτι να ποστάρω διότι μιλάω για κούτα, ολοκαίνουριες μηχανές!
Tο ακούω αυτό που λες, να θέλει να το ξεφορτωθεί απλά με εντυπωσιάζει η μεγάλη διαφορα στις προσφορες!
Kαι να θέλει να το δώσει, για να το ξεφορτωθεί, δεν είναι κακό!
Aπλά φοβάμαι μην είναι τρακαρισμένο, ελαττωματικό ή κάποιες κατάστασης που μπορεί να προκαλέσει πρόβλημα στο μέλλον, και κάνουν τέτοιες προσφορες!
Εξού και η ερώτηση

Μα αν είναι κούτα θα έχει εγγύηση.
Τρακαρισμένο δεν γίνεται να είναι .
Προβληματικό σε καλύπτει η εγγύηση.
Οι προσφορές μπορεί απλα να ειναι μούφα.
Π.χ. ο εξοπλισμός κινεζιές

malakas45
07/11/2022, 16:28
Ευχάριστο πολύ!
Είμαι πολλά χρονια οδηγός μα είναι η πρώτη φορα που παίρνω κούτα, και δεν έχω εμπειρία σε αυτόν τον τομέα!
Απλά αγχώθηκα που άκουσα τόσο διαφορετικές προσφορες από διαφορετικούς αντιπροσωπους (αντί να ακολουθους όλοι την ίδια γραμμή)!
Και πάλι ευχαριστώ!

gior-gos
07/11/2022, 16:58
Απλά αγχώθηκα που άκουσα τόσο διαφορετικές προσφορες από διαφορετικούς αντιπροσωπους (αντί να ακολουθους όλοι την ίδια γραμμή)!
Και πάλι ευχαριστώ!
Μήπως το ένα (το φτηνό) του έχει μείνει στοκ και είναι μοντέλο προηγούμενης χρονιάς;

Nomand
07/11/2022, 17:01
Ευχάριστο πολύ!
Είμαι πολλά χρονια οδηγός μα είναι η πρώτη φορα που παίρνω κούτα, και δεν έχω εμπειρία σε αυτόν τον τομέα!
Απλά αγχώθηκα που άκουσα τόσο διαφορετικές προσφορες από διαφορετικούς αντιπροσωπους (αντί να ακολουθους όλοι την ίδια γραμμή)!
Και πάλι ευχαριστώ!


Όλοι οι έμποροι δουλεύουν με ένα περιθώριο κέρδους το οποίο εκτός από το ίδιο το προϊόν συμπεριλαμβάνει και μισθούς ενοίκια ρεύματα ΙΚΑ εφορίες κτλ . Άρα ο καθένας αποφασίζει τι παραπάνω μπορεί να δώσει από τον άλλο για να κερδίσει ένα πελάτη. Εσύ έχεις το πάνω χέρι σε αυτή την περίπτωση να αποφασίσεις τι σε συμφέρει περισσότερο

manos_88
13/12/2022, 22:45
Kαλησπέρα παιδιά, επαναφέρω το θέμα σε άλλο πρίσμα... Νέος μοτοσικλετιστής, θέλω να αγοράσω καινούργια μηχανή κουτί. Εν όψει των νέων μοντέλων του 2023, στο παρελθόν γίνονταν εκπτώσεις στα μοντέλα του χρόνου που έφευγε για να γίνουν και τώρα; Δεν ξέρω αν αξίζει να αγοράσεις μοντέλο του 2022 τώρα σε ίδια ή και ακριβότερη τιμή από ότι είχε ένα χρόνο πριν. Πιο πολύ με ενδιαφέρει η yamaha αλλά θα κοίταζα και άλλες εταιρείες. Ευχαριστώ

CorpseAlive
14/12/2022, 16:17
Kαλησπέρα παιδιά, επαναφέρω το θέμα σε άλλο πρίσμα... Νέος μοτοσικλετιστής, θέλω να αγοράσω καινούργια μηχανή κουτί. Εν όψει των νέων μοντέλων του 2023, στο παρελθόν γίνονταν εκπτώσεις στα μοντέλα του χρόνου που έφευγε για να γίνουν και τώρα; Δεν ξέρω αν αξίζει να αγοράσεις μοντέλο του 2022 τώρα σε ίδια ή και ακριβότερη τιμή από ότι είχε ένα χρόνο πριν. Πιο πολύ με ενδιαφέρει η yamaha αλλά θα κοίταζα και άλλες εταιρείες. Ευχαριστώ

Κάποτε τους έμεναν και κάποτε δεν έπιαναν τους στόχους και πουλούσαν τέλος του έτους πιο φθηνά για να το καταφέρουν.
Πλέον δεν υπάρχει μηχανή ούτε για δείγμα και πουλάνε όλοι σαν τρελοί .
Επομένως και με το δεδομένο ότι κοιτάω και ο ίδιος για μηχανή , δεν έχω δει κάτι διαφορετικό πέραν των διευκολύνσεων σε τόκους/δόσεις , επεκταση εγγύησης ή κάποιον έξτρα εξοπλισμό.