PDA

View Full Version : Φοιτητής στην Κοζάνη τι μηχανάκι να προτιμήσω???



kotsiosch
09/09/2022, 22:26
Φοιτητής στην Κοζάνη σκέφτομαι να αγοράσω ένα μηχανάκι(Παπι μαλλον) για την σχολή και για βόλτα έχω δίπλωμα Α1 και υπολογίζω τα χρήματα μου να βγούνε στο 1000 περίπου θέλω κάτι αξιοπίστω και με χαμηλή κατανάλωση αν γίνεται και όχι ψόφιο ενοιτε όποιος μπορεί να βοηθήσει στο τη να προτιμήσω. Ευχαριστώ εκ τον προτέρων.

Lakisss
09/09/2022, 22:34
Στα 1000 έχεις υπολογίσει κράνος και ασφάλιση; Για παπί σε βλέπω.

kotsiosch
09/09/2022, 22:43
Ναι το διόρθωσα τώρα για παπί υπολόγιζα. Η ασφάλιση, τα τέλη και εξοπλισμός δεν υπολογίζονται στα 1000.

panavour
10/09/2022, 05:25
Παπί πλέον αξιόπιστο στο χιλιάρικο,με τα μεταχειρισμένα παπιά να έχουν γίνει ακριβωτερα απ' το φυσικό αέριο,δύσκολο το βλέπω.

doctor_john
10/09/2022, 08:31
Καλως ήρθες!

Θα ακουστώ σκληρός, αθληταράς και τέτοια.. δεν ισχύουν, δεν είναι απαραίτητα.
Φοιτητής στην Κοζάνη με 1000ε για το μέσο του.. γιατί να μπλέξεις με παλιά μοτό και να τυραννιέσαι;

Ένα ποδήλατο θα κοστίσει 500-600ε και θα καλύψεις και ρουχισμό, αξεσουάρ στο μπάτζετ σου.
Ποιότητα ζωής καθημερινά, υγεία, ελάχιστα έξοδα, επικοινωνία που σε βάζει στις καλύτερες παρέες, καλή διάθεση μόνιμα.

Σκέψου το, είναι εκπληκτικός τρόπος ζωής και έχεις κατάλληλες συνθήκες.
Τα έξοδα που θα είχες με ένα παπί και κάποιο part time θα σε φέρουν του χρόνου με καλύτερο μπάτζετ για κάποια μοτό.

Το σημαντικό είναι όμως ότι εσύ θα έχεις ζήσει με το ποδήλατο στην Κοζάνη. :beer:

Nomand
10/09/2022, 09:10
Τον Δεκέμβριο που έψαχνα για παπακι για χρήση κυρίως γηπεδικη για να το αφήνω χωρίς να έχω μεγάλη έννοια μήπως μου το σηκώσουν μου είχαν πέσει τα μαλλιά με αυτα που ζητούσαν και έβλεπα, λόγω έλλειψης προϊόντων οι τιμές είναι σαν να αγοράζεις αντίκες. Εγώ κατέληξα και πήρα σε χαμηλή τιμή ένα modenas kriss 125 με λίγα χλμ αλλά φθορές σε πλαστικα. Πλαστικά βρήκα με πολύ κόπο καθότι ο αντιπρόσωπος πλέον δεν υπάρχε. Καταναλώσεις και service είναι πολύ χαμηλά καπου στα 2.,5 λίτρα και ανά 2000 χλμ τα λαδια με το φίλτρο αν τα κανεις μόνος σου περίπου στα 25 ευρώ. Καλό είναι να αποφύγεις δημοφιλή μοντέλα που στοχοποιούνται εύκολα, αν και εγώ σου προτιμώ ποδήλατο η ακόμα και ένα ηλεκτρικό πατίνι που θα το έχεις πάντα μαζί σου χωρίς να έχεις αγωνία αν θα το βρεις.

πυξιδας990
10/09/2022, 10:54
ενα daytona 100-125 κυβικα βρες και εισαι κομπλε

motojojo
10/09/2022, 11:28
Παπί μόνο. Αν βρεις κανα αστρεα, καζερ από κανα μεσηλικα που το πουλάει. Όχι καγκουρεμένο με κομένες εξατμισεις ξηλωμένες ποδιες και λάστιχα φλούδες από πιτσιρικά.

Αξιόπιστα και φτιάχνονται εύκολα.

Στην επαρχία ίσως είναι πιο ευκολο να βρεις κάτι σε νορμάλ κατάσταση με φυσιολογικές φθορές χωρίς να ζητάνε μια περιουσία.

kotsiosch
10/09/2022, 12:32
Καλησπέρα η αλήθεια το είχα σκεφτεί για ποδήλατο αλλά λόγο του ότι αλλάζουμε κτήριο σχολής και το καινούριο κτήριο είναι εκτός της πόλης και περίπου 7 χιλιόμετρα να πας και 7 να έρθεις δεν το έχω τόσο στην προτίμηση. Το θέμα που έχω πάλι είναι ότι δεν έχω χώρο στάθμευσης αρά το μηχανάκι θα μένει σε πεζοδρόμιο η σε εάν δρομάκι πίσω από την πολυκατοικία. Σκεφτόμουνα για kazer η crypton r η modenas kriss 125 αλλά χωρίς μετατροπές και τέτοια . Δεν πειράζει τόσο η κατάσταση σε θέμα πλαστικών και ζημιών τα οποία φτιάχνονται μπορώ να τα φτιάξω και μόνος η να τα αλλάξω σιγά σιγά απλά με νοιάζει η αξιοπιστία και να μην είναι πολυζήτητο και να μου το σηκώσουν.

ΓιώργοςΤΤ
10/09/2022, 13:43
Από όσο ξέρω η Κοζάνη είναι σχετικά ασφαλής πόλη, αλλά ποτέ δεν ξέρεις και καλό θα είναι να φιλάς τα ρούχα σου.

Μια μοτοσυκλέτα σε άθλια κατάσταση εξωτερικά, σπάνια είναι καλή στα επιμέρους λειτουργικά εξαρτήματα.

Εκτός του ότι με το σκεπτικό σου έχεις πολλές πιθανότητες να μπλέξεις με όχημα που θα σε αφήνει κάθε τρεις και λίγο, κινδυνεύεις να βρεθείς με ένα βαρέλι χωρίς πάτο μεσοπρόθεσμα.

Με 1.000 αγοράζεις τα παρακάτω:

1. Ένα πολύ καλό ποδήλατο. Σε σχετικά επίπεδο έδαφος, ένας μέσος νέος κάνει τα 7 χλμ σε λιγότερο από 20 λεπτά.

2. Ηλεκτρικό πατίνι. Επιλογές άπειρες, προτείνω κάποιο της Laotie. Εκτός αυτού, το διπλώνεις, το παίρνεις σπίτι και δεν κινδυνεύεις να πέσεις θύμα κλοπής.

panavour
10/09/2022, 14:02
Επειδή παπί ΘΑ ΠΑΡΕΙΣ, βάλε ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ και πάρε κάτι σε ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ κινέζικο,και δενε το καλά.Δεν νομίζω να στο κλέψει κάποιος στην Κοζάνη.Αν έχεις και κλειστό χώρο ακόμα καλύτερα.Με μεταχειρισμένα (ειδικά παπια) σήμερα, ανοίγεις βαρέλι δίχως πάτο.

kotsiosch
10/09/2022, 14:42
Ευχαριστώ πολύ για την παρότρυνση για το ποδήλατο και το πατίνι αλλά και πάλι δεν νομίζω να τα επιλέξω γιατί δεν τα πολύ γουστάρω. Όντος στην Κοζάνη είμαι 3 χρονιά τώρα και δεν έχω ακούσει για κλοπή σε μηχανάκι η αλήθεια, ότι και να πάρω θα κλειδώνεται και βρω ένα σημείο σε κάγκελο η κάτι ακίνητο να το κλειδώνω. Βρήκα κάποια τα οποία είναι κάποια παλιά (Town Mate 80cc €600 αυθεντικό)και κάποια ποιο καινούρια (Daytona DYR 125 €800, Yinxiang YX125 €900,KazeR €950 αυθεντικό) αλλά δεν ξέρω αν αξίζουνε και αν είναι ζημιάρικα για να μπορώ να κάνω και καμία βόλτα σε κοντινά χωριά η στην νεράιδα (λίμνη) είναι περίπου 20χλμ να πας και να έχω δεύτερο άτομο μαζί. (Σε κάποια στίγμη ότι και να πάρω είναι στα σχέδια μου να αλλάξω κυλινδροπίστονο και τέτοια αλλά όχι και τρελά πράγματα).

JasonEV
10/09/2022, 16:34
Οι τιμές στα παπιά είναι πραγματικά εκτός τόπου και χρόνου. Όταν πριν κάτι μήνες έβαλα αγγελία το Kawasaki Joy στα 900€ Με πήρανε τηλέφωνο ακόμα και απο διπλανή πόλη για να το πάρουνε.

doctor_john
10/09/2022, 16:44
Να τα και το δεύτερο άτομο.. :D
Κοίταξε και για αγορά μικρής μοτό με χαμηλή δόση. ;)

kotsiosch
10/09/2022, 16:53
Για μότο είναι το θέμα ότι το δίπλωμα μου είναι για ημιαυτόματο και αυτόματο 125cc δεν δικαιούμαι χειροκίνητο και στην πόλη μου έχω μηχανή μεγάλη η οποία είναι για Α δίπλωμα στα 1300cc το οποίο και θα βγάλω το 7/2024 αρά θέλω κάτι για 2-3 χρονιά τώρα μέχρι να τελειώσω την σχολή.

Nomand
10/09/2022, 20:37
Ευχαριστώ πολύ για την παρότρυνση για το ποδήλατο και το πατίνι αλλά και πάλι δεν νομίζω να τα επιλέξω γιατί δεν τα πολύ γουστάρω. Όντος στην Κοζάνη είμαι 3 χρονιά τώρα και δεν έχω ακούσει για κλοπή σε μηχανάκι η αλήθεια, ότι και να πάρω θα κλειδώνεται και βρω ένα σημείο σε κάγκελο η κάτι ακίνητο να το κλειδώνω. Βρήκα κάποια τα οποία είναι κάποια παλιά (Town Mate 80cc €600 αυθεντικό)και κάποια ποιο καινούρια (Daytona DYR 125 €800, Yinxiang YX125 €900,KazeR €950 αυθεντικό) αλλά δεν ξέρω αν αξίζουνε και αν είναι ζημιάρικα για να μπορώ να κάνω και καμία βόλτα σε κοντινά χωριά η στην νεράιδα (λίμνη) είναι περίπου 20χλμ να πας και να έχω δεύτερο άτομο μαζί. (Σε κάποια στίγμη ότι και να πάρω είναι στα σχέδια μου να αλλάξω κυλινδροπίστονο και τέτοια αλλά όχι και τρελά πράγματα).

Δεν κατάλαβα αυτό με το κυλινδροπιστονο
Πάντως για modenasπου έγραψες το παρακάτω είναι ίσως το καλύτερο που υπάρχει για την τσέπη σου αυτή την στιγμή

https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/326212578-modenas-kriss-125

kotsiosch
10/09/2022, 20:50
Ήθελα απλά να πω ότι σε κάποια στιγμή το μηχανάκι θα ανέβει σε κυβικά αλλά όχι τρελές διάφορες απλά για να ξέρω ότι έχω ένα καινούριο κύλινδρο και πιστόνι.

TONYBANDIT
10/09/2022, 23:33
Θέλεις να πάρεις μηχανάκι να κινείται η κανένα project χειμερινό να λύνεις και να δένεις.Το φθηνό το κρέας το τρώνε τα σκυλιά λένε στο χωριό μου.

Lakisss
10/09/2022, 23:47
Ήθελα απλά να πω ότι σε κάποια στιγμή το μηχανάκι θα ανέβει σε κυβικά αλλά όχι τρελές διάφορες απλά για να ξέρω ότι έχω ένα καινούριο κύλινδρο και πιστόνι.

Πάρε κάτι να κάνεις την δουλειά σου τώρα οικονομικά, και τέλος. Μετά το δίνεις όσο πιάσει και κοιτάς για κάποια σοβαρή μηχανή.

kotsiosch
11/09/2022, 11:33
Καλησπέρα βρήκα στην περιοχή μου Daytona DY-R 125 '07(800) απλά επειδή δεν έχω τρόπο μετακίνησής δύσκολο για να πάω κάπου εκτός Δυτικής Μακεδονίας για αυτό και ότι βρω από car.gr και θα πάω να ρωτήσω σε 2 συνεργία εδώ Κοζάνη. Είναι καλά αυτά?

panavour
11/09/2022, 11:54
15 χρόνια μηχανάκι.αστο

billyka
11/09/2022, 11:57
Εχω το 125 του 15.Το αγορασα μεταχειρό με 18.000χλμ αποκλειστικά για ντελιβερι.Στα 50.000 (32.000χλμ ντελιβερι σε ενα χρόνο) αρχισε να τσιμπάει λαδι,τσιμουχάκια βαλβίδων.Κανένα αλλο πρόβλημα.Λόγω πίεσης να ειναι γρήγορα ετοιμο(σε μια μερα δλδ) πεταξα πανω ενα μοτερ λιφαν 110.Αυτην την στιγμη εχει 120.000+ σαν σασί.Τα λεφτά του(800€) τα χει βγαλει και με το παραπάνω.Σαν ποιότητα κατασκευής δεν συγκρίνεται με χοντα-γιαμάχα.Εσύ που το θες για μετακινήσεις θα σου ναι μια χαρά αν σκεφτείς οτι εγώ το ελιωσα στο ντελιβερι

kotsiosch
11/09/2022, 12:24
Αυτο ακριβος δεν θελω να αγορασω κατι και μετα να χρεαιζομαι αλλαγη και τετοια.

kotsiosch
11/09/2022, 12:25
15 χρόνια μηχανάκι.αστο

Αν παρω κατι σε daytona 125 2021-2022? τα βρηκα 1700 καινουρια.

katsar
11/09/2022, 12:35
Εγώ θα αγόραζα κάποιο στην καλύτερη δυνατή κατάσταση εξωτερικά (πλαστικά,σκουριές κτλ) και θα έβαζα ένα μοτέρ LIFAN -όπως είπε και ο billyka αν υπήρχε λόγος.
Μέχρι και Honda Astea-supra και τα σχετικά θα είχα στο μυαλό μου.
Από εκεί και πέρα κάτι έγραψες για 1300κε σε λίγα χρόνια οπότε το παπάκι πάλι θα σου είναι χρήσιμο για μικρομετακινήσεις στο κέντρο της πόλης π.χ.

kotsiosch
11/09/2022, 15:21
Εγώ θα αγόραζα κάποιο στην καλύτερη δυνατή κατάσταση εξωτερικά (πλαστικά,σκουριές κτλ) και θα έβαζα ένα μοτέρ LIFAN -όπως είπε και ο billyka αν υπήρχε λόγος.
Μέχρι και Honda Astea-supra και τα σχετικά θα είχα στο μυαλό μου.
Από εκεί και πέρα κάτι έγραψες για 1300κε σε λίγα χρόνια οπότε το παπάκι πάλι θα σου είναι χρήσιμο για μικρομετακινήσεις στο κέντρο της πόλης π.χ.

Η αλήθεια από πριν 1-2 βδομάδες που ξεκίνησα την αναζήτηση μου για μηχανάκι σκεφτόμουνα πολυ για kazer,crypton r, supra-astrea αυτά είναι τα μηχανάκια που μου αρέσουν και νομίζω αν και παλιά έχουν κάλους και απροβλημάτιστους κινητήρες και φθηνά εξαρτήματα. Αυτό με το λιφαν που ηθέλα να ρωτήσω ΚΤΕΟ δεν χρειάζεται? περνάει η θα έχω θέματα? επειδή δεν γνωρίζω αν μπορεί να με κατατοπίσει κάποιος και σε περίπτωση που με σταματήσει αστυνομία τι γίνετε?....

panavour
11/09/2022, 17:23
Αν παρω κατι σε daytona 125 2021-2022? τα βρηκα 1700 καινουρια.
Αν έχεις το χρήμα, ΝΑΙ.Θα έχεις και την εγγύηση του καινούργιου.

billyka
11/09/2022, 19:44
Κοίτα,εγω το Daytona το πηρα γιατί ήθελα κατι φθηνό διότι θα ελιωνε στο ντελιβερι οπότε να μην το λυπάμαι.Αν βρεις κανα crypton R σε καλη κατάσταση και σε προσιτή τιμή, γιατί στα παπιά εχουν εκτοξευτεί οι τιμές,φυσικα και να προτιμησεις το crypton.Είχα F1ZR και ειναι σαφώς καλύτερα ποιοτικά από οποιαδήποτε κινεζοταϊβανέζικο ακόμα και καινούργιο.Πόσα χρόνια είχα το F1 ποτέ δεν έβγαλε το παραμικρό,ποτέ.Το Daytona επίσης δεν μου έχει βγάλει κάτι περα το λάδι που τσίμπαγε το οποίο με 100€-120€ φτιαχνόταν.Το λιφαν το έβαλα γιατί ξεμπέρδευα σε 3 ώρες ενω η επισκευή ήθελε 2 μέρες για ανταλλακτικά κτλ και χρόνος δεν υπήρχε λόγω δουλειάς.Εχει γυρω στα 60-70χιλιάδες χιλιόμετρα το λιφάν τώρα και ακόμα με πηγαινοφέρνει στις καθημερινές μου μετακινήσεις.Πρόβλημα με κτέο κτλ κανένα.Ηταν καινούργιο μοτέρ αγορασμένο κανονικα με αποδειξη και σφραγίδα την οποία την εχω παντα μαζι με τα χαρτιά μου σε περίπτωση που υπάρξει καποιο πρόβλημα.Στο κτεο ουτε που μου το ζητησαν το χαρτί.Η αστυνομία πάλι ποτέ.Είσαι καλυμμένος,στην άδεια κιολας ειναι 125 ενω το λιφαν ειναι 110 οποτε ουτε προβλημα με τα κυβικά παίζει.Επ ευκαιρίας νομίζω μεχρι 30% παραπάνω κυβισμό απο την αδεια μπορεις να έχεις,δλδ μέχρι 150-160 κυβικά.Για αγορά καινούργιου πάντως που λές εγώ θα έλεγα όχι.Εχουμε στην δουλειά σκουτερ Daytona Cargo και Honda Genio.Διαφορά σε τιμή καινούριων 700€.Διαφορά σε ποιότητα, κατανάλωση κτλ κερδίζει το Honda με τόση διαφορά που τα 700€ είναι λιγα και φυσικά να προτιμήσεις το Honda.Μόνο και μόνο απο την κατανάλωση θα κανεις απόσβεση τα 700.Να μην μιλήσω για τα φώτα έτσι?Με το ένα δεν βλεπεις ενώ με το τα λεντ του Honda θα πάθεις σοκ

leftos
12/09/2022, 09:17
Για παπί ρίξε και μια ματιά στα suzuki shogun επειδή δεν υπάρχει ζήτηση και ο κόσμος δεν τα γνωρίζει έχουν καλύτερες τιμές.
Η αξιοπιστία είναι ανώτερη όπως και η δυναμή τους.

Panos76
12/09/2022, 10:01
https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/325918573-yamaha-crypton-t-110 :wave2:

doctoras
12/09/2022, 23:28
Δες και αυτό
https://www.car.gr/325751568

Nomand
13/09/2022, 19:06
Δες και αυτό
https://www.car.gr/325751568

Αυτό που σου προτείνει ο doctoras δεν υπάρχει στην θεση σου θα είχα πάρει ήδη το τρένο για Σέρρες,

panavour
13/09/2022, 19:45
Ναι με ζάντες ποδηλάτου.απο Σερραίο καγκουρα.ευκαιρια.