PDA

View Full Version : Ερώτηση σχετικά με μέτρα ασφαλείας



gk135ns
13/09/2022, 16:50
Σκέφτομαι μέσα στον μήνα να αγοράσω ένα daytona 125 dy 22'.

Ωστόσο δεν διαθέτω κοντά μου παρκινκ. Εάν αγοράσω 2 κουλούρες και 2 δισκόφρενα και το κλειδώσω σε μια κολόνα, υπάρχει περίπτωση να μου το κλέψουν?

Εάν ήταν μηχανή θα φοβόμουν, αλλά σκέφτομαι ότι είναι ένα παπί από τα φτηνά κιόλας. Είναι τόσο άσχημα τα πράγματα? Μιλάω για κέντρο Αθήνας.

Μου προτείνετε κάτι άλλο? Λέτε να αγοράσω κάνα jicheng ή jianshei για να μην ασχοληθούν? Αλλά αυτά μετά τα 10.000 χλμ ίσως βγάζουν προβλήματα.

rainmike
13/09/2022, 16:58
Σκέφτομαι μέσα στον μήνα να αγοράσω ένα daytona 125 dy 22'.

Ωστόσο δεν διαθέτω κοντά μου παρκινκ. Εάν αγοράσω 2 κουλούρες και 2 δισκόφρενα και το κλειδώσω σε μια κολόνα, υπάρχει περίπτωση να μου το κλέψουν?

Εάν ήταν μηχανή θα φοβόμουν, αλλά σκέφτομαι ότι είναι ένα παπί από τα φτηνά κιόλας. Είναι τόσο άσχημα τα πράγματα? Μιλάω για κέντρο Αθήνας.

Μου προτείνετε κάτι άλλο? Λέτε να αγοράσω κάνα jicheng ή jianshei για να μην ασχοληθούν? Αλλά αυτά μετά τα 10.000 χλμ ίσως βγάζουν προβλήματα.

Φιλαράκι εδώ του αλλουνού του το φάγανε κλειδωμενο απο κλειστο παρκινγκ ,και σε θυσαυροφυλάκιο να το βαλεις αν αποφασισουν να στο φάνε θα στο φάνε.
Στον πειραιά 2 μέρες αφησα το μηχανάκι μπροστα απο ξενοδοχείο και το πρώτο βραδυ κιολας πήγαν να μου το φάνε.
Παρτο και μην το πολυσκέφτεσαι.

gk135ns
13/09/2022, 17:08
Ναι αλλά του αλλουνου ήταν μηχανή. Δηλαδή είχε αξία 4000+. Το παπί δεν έχει τρελή αξία. Και θα το χιλιοκλειδωνω κιόλας.

Λες να το κλείδωνω με κουλούρες και κλειδαριές δισκόφρενου σε σκοτεινά σημεία που δεν θα φαίνεται εύκολα ή φάτσα φόρα στον δρόμο σε εμφανές σημείο?

Και τα δύο σημεία έχουν τα θετικά και τα αρνητικά τους. Αλλά ρωτάω εδώ γιατί είσαι έμπειρος.

o_gavros
13/09/2022, 17:44
Τα παντα κλέβουν.
Η σίγουρη απάντηση που ψάχνεις, δεν υπάρχει.
Ζουμε (ή όχι) με αυτό.

billy84
13/09/2022, 20:07
Δύσκολα το κλέβουν το συγκεκριμένο μηχανάκι αλλά δεν αποκλείεται. Προσωπικά θα το άφηνα έξω κλειδωμένο και θα κοιμόμουν σχετικά ήσυχος συγκριτικά με άλλα μοντέλα.

gk135ns
13/09/2022, 21:53
Γι'αυτό και δεν παίρνω μηχανή χωρίς παρκινκ. Απλά θα πάρω ένα παπί να κάνω την δουλειά μου και θα το δέσω με κουλούρες και κλειδαριές δισκόφρενου.

Υπάρχει κάτι άλλο που να το προστατεύσει εκτός από αυτές τις κλειδαριές που προανέφερα?

Bowleno
13/09/2022, 22:51
Γι'αυτό και δεν παίρνω μηχανή χωρίς παρκινκ. Απλά θα πάρω ένα παπί να κάνω την δουλειά μου και θα το δέσω με κουλούρες και κλειδαριές δισκόφρενου.

Υπάρχει κάτι άλλο που να το προστατεύσει εκτός από αυτές τις κλειδαριές που προανέφερα?

Ένα εκπαιδευμένο ντόμπερμαν, δεμένο με τις κουλούρες που λες, πάνω στο μηχανάκι, ίσως; :D δεν θα πλησιάσει μύγα, λέμε!:lol:
Βέβαια, θα σε κυνηγάνε οι φιλοζωικές μετά....:bawl:

Πέρα από την πλάκα, αυτά που αναφέρεις, αρκούν με το παραπάνω.
Ο κλέφτης πάντα ζυγίζει αν αξίζει τον κόπο, ρίσκο και χρόνο να ασχοληθεί. Και το συγκεκριμένο δεν αξίζει.

ptc
14/09/2022, 00:33
Υπάρχει κάτι άλλο που να το προστατεύσει εκτός από αυτές τις κλειδαριές που προανέφερα?

Κουκουλα. Δε χτυπαει απο μακρια σε καποιον περαστικο, δε φαινεται τι υπαρχει απο κατω, σε τι κατασταση ειναι, κτλ.

panavour
14/09/2022, 00:57
Σου κλέβουν όμως την κουκούλα.

ptc
14/09/2022, 09:02
Σου κλέβουν όμως την κουκούλα.

Οι καλές έχουν τρύπες με χοντρή ραφη που περνάει η αλυσίδα από μέσα. Οχτώ χρόνια τώρα που παρκάρω έξω δεν μου έχει τύχει. Όχι πως είναι απίθανο, εδώ τη μηχανή σου κλέβουν... Μια καλή πρόταση για κουκούλα πάντως είναι η Evo line της Nordcap, σε σωστή τιμή για την ποιότητά της.

ΥΓ: Επιτέλους ένα νήμα που δε χρειάστηκε να γράψεις "Πάρε καινούριο κινέζικο". :D

gk135ns
14/09/2022, 09:07
Αφού και το DAYTONA κινέζικο είναι

panavour
14/09/2022, 09:16
Οι καλές έχουν τρύπες με χοντρή ραφη που περνάει η αλυσίδα από μέσα. Οχτώ χρόνια τώρα που παρκάρω έξω δεν μου έχει τύχει. Όχι πως είναι απίθανο, εδώ τη μηχανή σου κλέβουν... Μια καλή πρόταση για κουκούλα πάντως είναι η Evo line της Nordcap, σε σωστή τιμή για την ποιότητά της.

ΥΓ: Επιτέλους ένα νήμα που δε χρειάστηκε να γράψεις "Πάρε καινούριο κινέζικο". :D

Πάντως αν στην σκίσουν απ' τους κρίκους και την παρουν όπως κάναν στην δική μου,ΠΑΡΕ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΚΙΝΕΖΙΚΗ. Χα ΧΑ.

rainmike
14/09/2022, 13:30
Το προβλημα με την κουκούλα ειναι πως αν στην κατουρήσει ενα σκυλί μετα πανε το ενα μετα το αλλο.
Σε λιγο η κουκούλα μυρίζει σαν δημοσιο αποχωρητήριο.
Και υπάρχουν ανθρωποι που αφήνουν ανεμποδιστα τα σκυλιά τους να κατουρανε και να χεζουνε οπου βρουνε.

ptc
14/09/2022, 13:42
Οπως πλενεται η μηχανη μπορει να πλυθει και η κουκουλα. Μια φορα το χρονο χονδρικα θα παρω και την κουκουλα στο πλυντηριο που παω τη μηχανη. Λιγη σαπουναδα και ενα περασμα με το πιεστικο και εχει γινει καινουρια. Τωρα αμα την αφησεις να μαζευει τα ουρα για καμια πενταετια λογικο ειναι να μυριζει. Για τις γατες παλι, λιγο ξυδακι κανει πολυ καλη δουλεια (εχει συζητηθει και σε αλλο νημα).

Τι να πω, μαλλον ο περιεργος ειμαι που εχω βολευτει μη την κουκουλα τοσα χρονια.

Bowleno
14/09/2022, 14:22
Το προβλημα με την κουκούλα ειναι πως αν στην κατουρήσει ενα σκυλί μετα πανε το ενα μετα το αλλο.
Σε λιγο η κουκούλα μυρίζει σαν δημοσιο αποχωρητήριο.
Και υπάρχουν ανθρωποι που αφήνουν ανεμποδιστα τα σκυλιά τους να κατουρανε και να χεζουνε οπου βρουνε.

Υπάρχουν και τα απωθητικά σκυλιών και γατιών, Κόναν.... Ψεκάζεις γύρω γύρω τα χαμηλά σημεία όταν την πρωτοτοποθετήσεις και δεν πλησιάζει κανένα τετράποδο.
Τώρα, έχω δει δίποδο να κατουράει σε κουκούλα αμαξιού... Εκεί τι να πεις.....

rainmike
14/09/2022, 14:26
Υπάρχουν και τα απωθητικά σκυλιών και γατιών, Κόναν.... Ψεκάζεις γύρω γύρω τα χαμηλά σημεία όταν την πρωτοτοποθετήσεις και δεν πλησιάζει κανένα τετράποδο.
Τώρα, έχω δει δίποδο να κατουράει σε κουκούλα αμαξιού... Εκεί τι να πεις.....

Αμα το αφεντικο ειναι βλάκας.

doctoras
14/09/2022, 16:46
Το προβλημα με την κουκούλα ειναι πως αν στην κατουρήσει ενα σκυλί μετα πανε το ενα μετα το αλλο.
Σε λιγο η κουκούλα μυρίζει σαν δημοσιο αποχωρητήριο.
Και υπάρχουν ανθρωποι που αφήνουν ανεμποδιστα τα σκυλιά τους να κατουρανε και να χεζουνε οπου βρουνε.

Λύση: αγοράζεις 2 κουκούλες, ανα 2-3 μήνες αναλόγως το κατούρημα:D με το επόμενο πλύσιμο μηχανής αλλάζεις και την κουκούλα με την καθαρή.

Για το πλύσιμο κουκούλας: σε ενα κουβά σφουγγαρίστρας, γεμίζεις τον μισό με νερό, 3 σταγόνες καθαριστικό πιάτο και δύο καπάκια χλωρίνη για την απολύμανση, αφού το δίνεις κανα δυο χεριές, βάζεις πάνω στην μαζεμένη κουκούλα μια πέτρα να καθίσει εντός νερού του κουβά. Σε 30 λεπτά αδειάζεις νερό και κρεμάς την κουκούλα στο κάγκελο το μπαλκονιού
σε μια ώρα στον ήλιο θα έχει στεγνώσει πλήρως, την διπλώνεις και είναι έτοιμη για την επόμενη χρήση

cityfly
14/09/2022, 19:09
Τώρα, έχω δει δίποδο να κατουράει σε κουκούλα αμαξιού... Εκεί τι να πεις.....

Εκεί θες απωθητικά για παχύδερμα