PDA

View Full Version : Το ατύχημα μου με τη μηχανη...



ANDREAS27
16/12/2005, 18:00
Τετάρτη πρωί και ενώ πήγαινα στην δουλεία με την μηχανη.. χτύπησα. Ήμουν δίπλα και αριστερά από ενα αυτοκίνητο σε δρόμο που σε 30 μέτρα από το ατύχημα έχει σηματοδότη για 2 λωρίδες (σταματα για τους αριστερα, ενώ αφήνει τους ευθεία) δίχως να πλαταίνει (δεν μπορείς να καταλάβεις αν είναι 2 λωρίδων). Ήμουν αριστερά απο το αυτοκίνητο και ενώ κινούμασταν μαζί έβγαλε φλας ταυτόχρονα με τον ελιγμό προς στενό αριστερα. Βρισκόμουν στο ρεύμα κανονικά δεν ήμουν στο αντίθετο. Η στροφή επιτρεποταν. Δεν πρόλαβα να κάνω τίποτα γιατί έγινε ακαριαία η στροφή του αυτοκινήτου με αποτέλεσμα να χτυπησω με τη μηχανη πάνω στο αριστερό πλαινό μέρος του αμαξιού και να εκσενδονιστω στο πεζοδρόμιο. Φορούσα κράνος.. και ΕΖΗΣΑ. φορούσα προστατευτικό jacket και γάντια. ΄Έσπασα την κλείδα του δεξιού ώμου. Περιμένω να βγεί η έκθεση της τροχαίας για να την διαβιβάσω στην ασφάλεια μου. Σκέφτομαι μήπως βγεί αρνητική η έκθεση διότι μπορεί να πουν ότι έκανα προσπεραση ενώ στην πραγματικότητα απλώς κινούμουν κανονικά στο ρεύμα μου προς το φανάρι 30 μέτρα πιο κάτω για να στρίψω αριστερά. Τι παίζεται με το δικαστήριο που μπορεί να γίνει;

Παιδιά το ΚΡΑΝΟΣ ΕΣΩΣΕ ΤΗΝ ΖΩΗ ΜΟΥ. Έσπασε η ζελατίνα του και έφαγε γερή χαρακιά καi μια λακούβα και ήταν ένα φτηνό (ΝΟVA)..Η τροχαία λέει ότι το κράνος με έσωσε..το ίδιο και ο μηχανικός μου που είδε το κράνος..

KaTaNaS
16/12/2005, 18:10
σιδερένιος ρε φίλε, περαστικά και όρθιος πάντα

αφού είσαι οκ, όλα φτιάχνονται

:wave2:

:sun:

tifoefs
16/12/2005, 18:19
Περαστικα σου ....

:smilea:

devil's animal
16/12/2005, 19:03
σιδερενιος και παλι καλα να λες που δεν επαθες τιποτα αλλο...

τωρα οσο για τα δικαστηρια και τις ασφαλειες...

καλα ξεμπερδεματα...:( :rolleyes: :sad:


:a011: :a52: :a52: :a023:

jimmis77
16/12/2005, 19:13
σιδερενιος και απο μενα και προσοχη στους τρελους

marine521
16/12/2005, 19:20
Περαστικά και από μένα και σιδερένιος:wave2: :wave2: :wave2:

Tropeas
16/12/2005, 19:40
Σιδερένιος,
αυτό το Nova αν και φθηνό σε έσωσε γιατί μπορούσε να σε προστατέψει έτσι που έτυχε όμως καλύτερα να έχεις ένα πιο καλό κράνος.

Τώρα όσο το ατύχημα, είχες τις αισθησεις σου μετά ? εσένα σου πήρε καταθεση η αστυνομία? συνήθως ο δεξια έχει προτεραιότητα, και αν δεν φανεί η αμεσότητα του κοψίματος αριστερά στην αναφορά της τροχαίας αλλά φαίνεται ότι ήδη είχαν βγει τα 3/4 νομίζω θα έχεις θέμα, όμως καλύτερα να έχεις την αναφορά και μετά να τα πεις με τον ασφαλιστή σου, νομική κάλυψη έχεις?

ronin1
17/12/2005, 00:29
περαστικά φίλε !Ήταν ευτυχώς μόνο τόσο....

$py
17/12/2005, 12:14
Perastika kai me ena kalytero kranos :wave2:

johnpagr
17/12/2005, 14:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από $py
Perastika kai me ena kalytero kranos :wave2:

Perastika kai apo emena

adam_tsouk
17/12/2005, 16:26
Περαστικά και ποτέ ξανά...


:wave2:

ANDREAS27
17/12/2005, 19:49
Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια παιδια!! Η ηθική συμπαράσταση είναι πολύτιμη.

Οταν χτύπησα είχα τις αιθήσεις μου διαρκως και μετά το ατύχημα το ίδιο. Απλως η ταχύτητα που εγινε το ατύχημ ήταν ασύλληπτη..ενω πηγαίναμε με 40-50 km/h. Η τροχαία πήρε κατάθεση από μένα την οδηγό του οχήματος και από έναν μάρτυρα. Εγώ κινούμουν στο ρεύμα μου και στην μέση των 2 ρευμάτων ήταν το όχημα δηλ. δίπλα μου, έστριψε αριστερά βγάζοντας το φλας αφού ξεκίνησε την στροφή. Ετσι είπε ο μάρτυρας. Γιατί εγώ δεν ξέρω, δεν πρόλαβα να δω τιποτα.

Το θέμα είναι ότι ο δρόμος είναι 2 ρευμάτων και αυτή δεν ήταν αριστερά αλλά στην μέση εγώ ήμουν αριστερά και με πήρε παραμάζωμα με την ξαφνική αριστερή στροφή.Μάλιτα επειδή είχε κάποια ταχύτητα δεν έκοψε για να στριψει αλλά ξεκίνησε πιο νωρίς από όσο θυμάμαι δηλαδή.
τεσπά όπως και να έχει έζησα....
το βλέπω να καταλήγει δικαστικώς...

bonepeeler
17/12/2005, 19:54
Περαστικά σου,φίλε.:wave2:

Ποτέ ξανά.

makis206
17/12/2005, 20:46
Περαστικά και σιδερένιος ! Φρόντισε να πάρεις ένα καλύτερο κράνος μόλις ξεμπερδέψεις και ξανακαβαλήσεις την καλή σου.

:beer: :beer:

katsai
17/12/2005, 20:58
περαστικα ρε παλικαρι.
:(

ANDREAS27
17/12/2005, 23:54
πήρα ενα colori carbon kevlar ..αντε να δούμε ποσο θα κοστίσει η επισκευή της μηχανής γιατί μιλάμε για χοντρή ζημιά, μπουκαλες, τιμονοπλάκα, όργανα, φλας κτλ και ενα πλαινό καπάκι του κινητήρα, ψυγειο κτλ...και μερικά ψηλουδια...

vangelis 64
18/12/2005, 00:32
Κατ' αρχήν τις θερμότερες ευχές μου για γρήγορη ανάρρωση και υγεία,χριστουγεννιάτικα!
Λοιπόν φίλε μου αν έχεις έναν μάρτυρα που να επιβεβαιώσει αυτά που λές,δεν θα χρειαστεί να επισκευάσεις το μηχανάκι.
Παίρνεις καινούργιο!!
Θα πρέπει οπωσδήποτε να βρείς έναν καλό δικηγόρο και προσωπικά θα χαρώ απεριόριστα κάποια στιγμή μάς γράψεις ότι κέρδισες τη δίκη και τιμωρήθηκε χαρακτηριστικά ένα από τα τόσα καθάρματα που στρίβουν τη στιγμή που βγάζουν φλας.
Να θυμάσαι ότι το φλας προειδοποιεί.Δεν υποχρεώνει! Και το πορτοκαλί του χρώμα σημαίνει ΠΑΡΑΧΩΡΩ ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑ. (Σαν τα φανάρια δηλαδή)
Και εν κατακλείδι περαστικά στην κλείδα σου να' σαι πάντα καλά και καλες γιορτές!:wave2: :wave2:

akaposto
18/12/2005, 12:41
Σιδερένιος ,καλή ανάρωση.
κράτα το nova να του το βάλεις εκεί που πρέπει...και πάρε ένα καλό κράνος για σένα.
Τα μέταλλα/σίδερα/πλαστικά είναι αναλώσιμα...

cityfly
19/12/2005, 09:09
περαστικά

και ελπίζω να έχει θετική κατάληξη αυτή η ιστορία

:wave2: :wave2:

gojakla
19/12/2005, 09:42
Περαστικα και σε σενα και στο μηχανακι σου....
Συντομα ορθιοι και οι δυο σας!!!
:wave2:

catmaster
19/12/2005, 19:51
ΚΑΛΗ ΑΝΑΡΩΣΗ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ.
ΕΙΧΑ ΕΝΑ ΠΑΡΟΜΟΙΟ ΑΤΥΧΗΜΑ ΠΕΡΥΣΙ.ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΒΓΗΚΕ OFF ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΚΟΥΤΙ ΠΕΡΑΣΕ ΑΠΟ ΠΑΝΩ (4χ4).Ο ΤΥΠΟΣ ΕΚΑΝΕ ΜΑΝΟΥΡΑ ΣΤΗΝ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΑΛΛΑ ΕΙΧΑ ΜΑΡΤΥΡΑ ΚΑΙ ΤΟ ΠΛΗΡΩΣΕ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ.ΒΑΣΙΚΟ ΘΕΜΑ ΗΤΑΝ ΟΤΙ ΕΙΧΕ ΚΑΛΗ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ.ΤΣΕΚΑΡΕ ΓΙΑ ΜΑΡΤΥΡΕΣ ΓΙΑΤΙ Η ΤΡΟΧΑΙΑ ΔΕΝ ΘΑ ΑΠΟΔΩΣΕΙ ΕΥΘΥΝΗ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΚΑΤΑΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΓΕΓΟΝΟΤΟΣ.
ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΣΙΔΕΡΕΝΙΟΣ ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΚΡΑΝΟΣ ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΤΥΠΟΙ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΙ!!

:beer:

ANDREAS27
20/12/2005, 17:02
Χτες βγήκε το αντίγραφο από το βιβλίο αδικημάτων και ατυχημάτων της τροχαία και λέει ότι :

" το αυ-το...που οδηγούσε η τάδε οδηγός επιχειρώντας να στρίψει αριστερά συγκρούστηκε με την μο/τα .....κτλ ακολούθως το όχημα Β εκτράπηκε της πορείας του κτλ".

ασαφές ως προς το ποιος φταίει μου φαίνεται...διότι δεν γράφει κάποια παρανομία ή τίποτα περίεργο πέρα του ότι "επιχείρησε να στρίψει"

ronin1
20/12/2005, 17:51
έτσι έγραφε και σε μένα ότι το ΙΧ ενήργησε ελιγμό και συγκρόύστηκε με τη μοτοσυκλέτα και ο τύπος έφαγε 6 μηνάκια χωρίς αναστολή!

99,9% το όχημα που αναφέρεται πρώτο είναι και υπεύθυνο

...το ΙΧ συγκρούστηκε με ...
και όχι
...η μοτό συγκρούστηκε με...

μη μασάς ζήτησε την ποινική δίωξη και την πλήρη αποζημίωσή σου αν δεν παραδεχτεί
:wave2:

Alx 84
22/12/2005, 03:52
Περαστικά σου

Akefalos
22/12/2005, 04:16
Perastika pallikari.

ANDREAS27
24/12/2005, 20:45
Ευχαριστώ! Να είστε πάντα καλά και με υγεία.

Εγώ είμαι λίγο άτυχος διότι η κλείδα στράβωσε άσχημα και σύμφωνα με τον ορθοπεδικό χειρούργο θα μου αφήσει μόνιμη δυσμορφία στον ώμο (θα προεξέχει).
Ήδη σκοπεύω να μαζέψω όλα τα απαραίτητα χαρτιά για να διεκδικήσω αστική αποζημίωση και ποινική δίωξη...Μόνο η σκέψη ότι μπορεί να άφηνα εγώ ή κάποιος άλλος την τελευταία του πνοή εκείνη την μέρα ενώ κάποια οδηγός συνεχίσει να οδηγεί απρόσεκτα μου χαλάει την διάθεση...

Ghostwalker
25/12/2005, 10:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από ANDREAS27
Ευχαριστώ! Να είστε πάντα καλά και με υγεία.

Εγώ είμαι λίγο άτυχος διότι η κλείδα στράβωσε άσχημα και σύμφωνα με τον ορθοπεδικό χειρούργο θα μου αφήσει μόνιμη δυσμορφία στον ώμο (θα προεξέχει).
Ήδη σκοπεύω να μαζέψω όλα τα απαραίτητα χαρτιά για να διεκδικήσω αστική αποζημίωση και ποινική δίωξη...Μόνο η σκέψη ότι μπορεί να άφηνα εγώ ή κάποιος άλλος την τελευταία του πνοή εκείνη την μέρα ενώ κάποια οδηγός συνεχίσει να οδηγεί απρόσεκτα μου χαλάει την διάθεση...

Περαστικά σου φίλε και μην ανησυχείς,θα δικαιωθείς δικαστικά. :)
Μην ανησυχείς πάντως για την κλείδα αν είναι μόνο εμφανισιακό. Να λειτουργεί σωστά πρεπει :) (Και εμένα έτσι ειναι η κλείδα πλέον)
Άσε που γουστάρουν οι κοπέλες :rotflmao: :

kapeos
25/12/2005, 10:47
Περαστικά και Σιδερένιος.

ΤΟ ΚΡΑΝΟΣ ΣΩΖΕΙ :nono: