PDA

View Full Version : ΓΙΑ ΑΚΟΜΑ ΜΙΑ ΦΟΡΑ, ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ, ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ!



malakas45
16/09/2022, 13:20
Καλημέρα σε όλους!

Κάτοικος εξωτερικού για πολλά χρόνια και επιτέλους ήρθε η ώρα μου να γυρίσω πίσω στην πατρίδα μου.
Όντας πολλά χρόνια μηχανόβιος, θα συνεχίσω την παράδοση αποκτόντας ακόμα μια μεγάλη αγάπη να με συντροφεύει στην ζωή μου! (Ελπίζω να μην το δει η γυναίκα μου αυτό, αλλιώς, dead)

Λοιπόν, η προηγούμενη μηχανή μου ήταν Kawasaki Ninja 650 και γενικά είμαι πάρα πολυ έμπειρος οδηγός.

Η καθημερινότητα μου θα αποτελείτε απο καθημερινές διαδρομές στην Αθήνα 20km πήγαινε - 20 km γύρνα, οπότε με ενδιαφέρει να μην καταπίνει βενζίνη σαν τρελό.

Θέλω και την δυνατότητα να κάνω ταξίδια (Θεσσαλονίκη, Χαλκίδα, etc).

Είμαι ανάμεσα σε Suzuki SV 650 και Kawasaki Ninja 650 (again!).

To budget, είναι στα 8500 με πολύ ζόρι.

Σας παρακαλώ τα φώτα σας μιας και απέχω καιρό από το άθλημα.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

doctor_john
16/09/2022, 20:09
Δύσκολο να διαλέξεις ανάμεσα σε αυτά τα δύο.
Ρεαλιστικά το sv έχει καλύτερο ήχο, λίγο πιο απολαυστικό στις χαμηλομεσαιες και λίγο πιο ακριβή συντήρηση.
Αν σου αρέσει υπάρχει και το raptor της cagiva με το μοτέρ του sv και χωροδικτύωμα της mv αλλά θα πρέπει να ασχοληθείς λίγο στην αρχή ανάλογα την κατάσταση του.
Μιας και σε καλύπτει το μπάτζετ ρίξε μια ματιά και στην έκδοση rs? του z650 έχουν κάνει όμορφη δουλειά.

motojojo
17/09/2022, 18:33
Θα έλεγα είναι θέμα γουστου ποια από τις 2 θα προτιμήσεις. Θεωρώ δεδομένο ότι και οι 2 θα έχουν χαμηλή κατανάλωση. Από εκεί και πέρα και οι 2 είναι όμορφες με το δικό της τρόπο η καθε μια.

Όμως: το σουζουκι έχει λίγο πιο δυνατό κινητήρα, με ότι συνεπάγεται σε επιταχύνσεις και μουαγιεν στην εθνική, ενώ το καβασάκι δεν ειναι γυμνό, θα περίμενα να έχει καλύτερη προστασία από το σουζουκι λόγω ανεμοθώρακα.

Προσωπικά λόγω κινητήρα και τιμής θα πήγαινα στο σουζουκι.

SAM46
18/09/2022, 07:19
Sv 650

Japan

4 χρόνια εγγύηση


4 χρόνια οδική βοήθεια


7490€

toyar
18/09/2022, 08:27
6κατι το εδινε προσφορα περσι:pink:

kyriakosrod
18/09/2022, 08:33
Για ταξίδια δεν είναι πάντως αυτά τα μηχανάκια. Ίσως το kawasaki που έχει κάλυψη. Tracer 700 καλύτερα. Honda nc750 ίσως

Dant3
18/09/2022, 09:17
ΜΤ 07 η Tracer 700 ,εστω και μεταχειρισμενα αν δε βγαινουν στο μπατζετ σου.
Και ασε τη σαβουρα τα SV/Ninja.

aetomenios
18/09/2022, 09:19
Ανάμεσα στα δυο θα έπαιρνα το Suzuki που είναι και πιο εμπορικό αν για κάποιο λόγο το βαρεθείς.

Nomand
18/09/2022, 10:31
Θα έλεγα να περιμένεις λίγο να δούμε και σε ποια τιμή θα βγάλουν το νέο hornet, που βέβαια δεν έχω ελπίδες για κάτι οικονομικο

malakas45
18/09/2022, 20:48
Σας ευχαριστώ πολύ πραγματικά για τις απαντήσεις σας, το εκτιμώ αφάνταστα!
Πραγματικά, ψάχνω και ξαναψάχνω στα official sites αλλά δεν νομίζω ότι υπάρχει κάτι άλλο σε αυτο το budget (εκτός απο το MT-07 που απλά δεν μου αρέσει από αισθητικής άποψης).
Λογικά θα περιμενω 1-2 μήνες αλλά κλείνω προς το Kawasaki!

telegonos
18/09/2022, 22:30
Το SV πάρε, πολύ καλύτερη μηχανολογία από το ER. Γενικά, τις περισσότερες φορές η Suzuki έχει καλύτερη κατασκευή από την Kawasaki.

Μακριά από μοδο-μηχανές τύπου MT7, χειρότερα σε όλα από το SV.

438245

strokt up
19/09/2022, 01:45
ΜΤ 07 η Tracer 700 ,εστω και μεταχειρισμενα αν δε βγαινουν στο μπατζετ σου.
Και ασε τη σαβουρα τα SV/Ninja.
Γιατί σαβούρα τα sv ninja ενώ τα mt07 tracer 700 μηχαναρες;

katsar
19/09/2022, 11:14
Σοβαρά, τόσο μεγάλη διαφορά στο 400ρι; :eek:

THRESH
19/09/2022, 17:07
Οι τιμές του ΜΟΤΟ είναι μάλλον για τα πανηγύρια , αφού υπάρχουν άλλα δεδομένα για 400άρι όσο και για καταναλώσεις στο υπόλοιπο δίκτυο ενώ
σίγουρα διαφέρουν και σε άποψη

https://www.motorcycle.com/shoot-outs/2021-mo-middleweight-naked-bike-shootout-six-bikes

https://motostatz.com/yamaha-mt-07-acceleration/

Έχω και το τεστ τους , το περυσινό με το Trident, κάποια πράγματα έτσι όπως τοποθετούνται είναι το λιγότερο περίεργα...

Το SV είναι μια χαρά εννοείται , απλά δε βλέπω το να είναι και καλύτερο απο το ΜΤ , στα δικά μου μάτια τουλάχιστον ,
όντας βαρύτερο, λιγότερο γεμάτο σαν λειτουργία μοτέρ, λιγότερα κυβικά κλπα

Αν οπωσδήποτε ο φίλος είναι να πάρει ένα εκ των 2, καλύτερα το Suzuki , το Kawi με το κινητήρα του θα κουράσει λίγο παραπάνω με κραδασμούς - ήχο.

ptc
19/09/2022, 17:17
Οι τιμές του ΜΟΤΟ είναι μάλλον για τα πανηγύρια , αφού υπάρχουν άλλα δεδομένα για 400άρι όσο και για καταναλώσεις στο υπόλοιπο δίκτυο ενώ
σίγουρα διαφέρουν και σε άποψη ...

Το ΜΟΤΟ δεν ειναι "ένα ξεπεσμένο περιοδικάκι που δεν περνάει τα 750 φύλλα το μήνα και δεν τους δίνει σημασία σχεδόν κανείς";
Καπου εδω μεσα το διαβασα αυτο... :rolleyes:




Σιγουρα το SV θα προτιμουσα αναμεσα στα δυο παντως.

telegonos
19/09/2022, 17:39
Το ΜΟΤΟ δεν ειναι "ένα ξεπεσμένο περιοδικάκι που δεν περνάει τα 750 φύλλα το μήνα και δεν τους δίνει σημασία σχεδόν κανείς";
Καπου εδω μεσα το διαβασα αυτο... :rolleyes:




Σιγουρα το SV θα προτιμουσα αναμεσα στα δυο παντως.

Ναι είναι, που προβληματίζεσαι; Οτι και να είναι ένα περιοδικό, οι ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ του, είναι μια αναφορά.

Ενημερωτικά, στο ίδιο άρθρο που είχε ΑΥΤΕΣ τις μετρήσεις, προσπαθούσε στα λόγια στο κείμενο να μας πείσει ότι το MT7 είναι πιο γρήγορο στην πράξη, στους καθημερινούς δρόμους δικαιολογώντας το με σοφιστείες τύπου ''το suzuki ειναι πιο γεμάτο από χαμηλά, αλλά δεν θα δώσεις στροφές όταν θα επιταχύνεις; θα δώσεις, ε για αυτό είναι πιο γρήγορο το MT''. Δεν θυμάμαι αν τα έλεγε έτσι ακριβώς, αλλά σε αυτό το ύφος και νόημα. Και προς το τέλος του άρθρου, έλεγε πόσο πιο μοντέρνο σχέδιο που προτιμούν οι νέοι έχει το MT ενώ το SV το προτιμάνε κάτι πενηντάρηδες, και ότι η Suzuki πρέπει να βγάλει κάτι πιο μοντέρνο και για αυτό δεν πουλάει, και διάφορες άλλες απόψεις του συντάκτη.

Στις μετρήσεις ΤΟΥΣ βγάζανε το ένα με διαφορά ΚΑΙ ταχύτερο ΚΑΙ οικονομικότερο, και στα λόγια μέσα στο κείμενο βγάζανε το άλλο.

Σου λύθηκε ο προβληματισμός τώρα, γιατί ακούμε Μοτό οι πιο παλιοί και μειδιούμε;

Dant3
19/09/2022, 17:51
Το SV πάρε, πολύ καλύτερη μηχανολογία από το ER. Γενικά, τις περισσότερες φορές η Suzuki έχει καλύτερη κατασκευή από την Kawasaki.

Μακριά από μοδο-μηχανές τύπου MT7, χειρότερα σε όλα από το SV.

438245

Πολυ μακρια απο τη πραγματικοτητα οι αριθμοι.

Να επισημανω οτι τα εχω οδηγησει και τα 3 του θεματος.Δηλαδη Ninja 650,SV και ΜΤ07.

Dant3
19/09/2022, 17:52
Γιατί σαβούρα τα sv ninja ενώ τα mt07 tracer 700 μηχαναρες;

Γιατι τα 2 πρωτα ειναι μηχανες 20 και 15 ετων αντιστοιχα ενω το 07 ειναι φτιαγμενο με πιο συγχρονη φιλοσοφια.
Καλο ηταν το SV.Μεχρι πριν 10 χρονια.Το ιδιο και το kawasaki.

borgiriadis1
19/09/2022, 18:10
Γιατι τα 2 πρωτα ειναι μηχανες 20 και 15 ετων αντιστοιχα ενω το 07 ειναι φτιαγμενο με πιο συγχρονη φιλοσοφια.
Καλο ηταν το SV.Μεχρι πριν 10 χρονια.Το ιδιο και το kawasaki.

Χωρίς να έχω άποψη για κανένα από τα μηχανάκια απλά να επισημάνω ότι έχει κυκλοφορήσει καινούριο sv650 το 2021. (Εκτός αν αναφέρεσαι σε αυτό ότι θα ήταν καλό 10 χρονια πριν)

malakas45
19/09/2022, 19:46
Καλησπέρα παιδιά, να πω εδώ πως εννοείται οτί μιλάω για καινούριες μηχανές του κουτιού, καθώς μεταχειρισμένες 600αρες κάνουν 6-6.5Κ (καθώς δεν θέλω να πάρω μηχάνη που είναι παραπάνω απο 5ετία) και σκέφτηκα άμα είναι να δώσω 6Κ, δεν δίνω κάτι παραπάω και να την πάρω του κουτιού? Προς το παρών ξανά-άλλαξα άποψη και κλείνω προς το Suzuki SV 650 (2021-2022) μοντέλο ή όποιο είναι το τελευταίο καθώς φαίνεται πιο ευέλικτο μέσα στην πόλη. Τώρα μπορεί να ξανά-άλλάξω! αχαχαχα! Το Κawasaki πάντως έφυγε από την λίστα! Θα ήθελα να βάλω στην λίστα μου το Honda CBR 650 αλλά ο Ιάπωνας είναι πανάκριβος, εδώ για τα 7Κ του Suzuki θα πληρώνω τόσο καιρό.

peterTHErider
19/09/2022, 20:21
Ναι είναι, που προβληματίζεσαι; Οτι και να είναι ένα περιοδικό, οι ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ του, είναι μια αναφορά.

Ενημερωτικά, στο ίδιο άρθρο που είχε ΑΥΤΕΣ τις μετρήσεις, προσπαθούσε στα λόγια στο κείμενο να μας πείσει ότι το MT7 είναι πιο γρήγορο στην πράξη, στους καθημερινούς δρόμους δικαιολογώντας το με σοφιστείες τύπου ''το suzuki ειναι πιο γεμάτο από χαμηλά, αλλά δεν θα δώσεις στροφές όταν θα επιταχύνεις; θα δώσεις, ε για αυτό είναι πιο γρήγορο το MT''. Δεν θυμάμαι αν τα έλεγε έτσι ακριβώς, αλλά σε αυτό το ύφος και νόημα. Και προς το τέλος του άρθρου, έλεγε πόσο πιο μοντέρνο σχέδιο που προτιμούν οι νέοι έχει το MT ενώ το SV το προτιμάνε κάτι πενηντάρηδες, και ότι η Suzuki πρέπει να βγάλει κάτι πιο μοντέρνο και για αυτό δεν πουλάει, και διάφορες άλλες απόψεις του συντάκτη.

Στις μετρήσεις ΤΟΥΣ βγάζανε το ένα με διαφορά ΚΑΙ ταχύτερο ΚΑΙ οικονομικότερο, και στα λόγια μέσα στο κείμενο βγάζανε το άλλο.

Σου λύθηκε ο προβληματισμός τώρα, γιατί ακούμε Μοτό οι πιο παλιοί και μειδιούμε;

Αυτή είναι η δουλεία ενός σωστού δημοσιογράφου.να αναλύει πράγματα που δεν φαίνονται στις μετρήσεις.αλλίως δεν θα είχε άρθρα και προσωπικη άποψη του αρθρόγράφου αλλά απλή παράθεση μετρήσεων.
Και πόσες φορές έχουμε οδηγήσει μηχανάκια που τα αισθανόμαστε πιό γεμάτα και δυνατά από ότι λένε οι μετρήσεις?
Αλλά μόνο που παραθέτεις στοιχεία του μοτο μου με τόσο σθένος απαξιώνεις δείχνει τι τρυκιμία έχεις στο μυαλό σου.

Nomand
19/09/2022, 21:06
Καλησπέρα παιδιά, να πω εδώ πως εννοείται οτί μιλάω για καινούριες μηχανές του κουτιού, καθώς μεταχειρισμένες 600αρες κάνουν 6-6.5Κ (καθώς δεν θέλω να πάρω μηχάνη που είναι παραπάνω απο 5ετία) και σκέφτηκα άμα είναι να δώσω 6Κ, δεν δίνω κάτι παραπάω και να την πάρω του κουτιού? Προς το παρών ξανά-άλλαξα άποψη και κλείνω προς το Suzuki SV 650 (2021-2022) μοντέλο ή όποιο είναι το τελευταίο καθώς φαίνεται πιο ευέλικτο μέσα στην πόλη. Τώρα μπορεί να ξανά-άλλάξω! αχαχαχα! Το Κawasaki πάντως έφυγε από την λίστα! Θα ήθελα να βάλω στην λίστα μου το Honda CBR 650 αλλά ο Ιάπωνας είναι πανάκριβος, εδώ για τα 7Κ του Suzuki θα πληρώνω τόσο καιρό.

Χωρίς να θέλω να σε επηρεάσω αλλά αφού γράφεις για τετρακυλινδρο υπάρχουν 3-4 πολύ καλά hornet ψεκαστα αυτή την περίοδο με abs στα 4κ περίπου που αξίζει να τα δεις, εινια δεκαετίας βέβαια αλλά τέτοιες μηχανες δεν βγαίνουν πλέον, και αν βγουν θα ειναι απλησιαστες.

DimisK
20/09/2022, 10:44
Καλησπέρα
Είχα κάνει βόλτα το sv φίλου, νομίζω μοντέλο 20, και μου έκανε εντύπωση η προθυμία του μοτέρ του (για τα άλογα που έχει) και το πόσο ευκολοδήγητο είναι! Μιλάμε ελαφρύ και ευέλικτο όσο δεν πάει!
Άνετο τιμόνι και θέση και γενικά αρκετά ποιοτικό στην κατασκευή και το χρώμα του. Ωραίος ήχος επίσης όπως είπαν παραπάνω!

Επίσης γιατί δεν κοιτάς και τη σειρά XSR της YAMAHA;

toyar
20/09/2022, 11:21
Το sv ειναι το μονο made in japan και μαλλον το τελευταίο τετοιο της κατηγοριας
....για οσους δεν θελουν κατι αναλωσιμο
(ναι πενηνταρης ειμαι)

KotsosDR
20/09/2022, 15:34
Εγω θα πήγαινα σε ελαφρως μεταχειρισμένο cbr 650r
πχ : https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/326560183-honda-cbr-650

DimisK
21/09/2022, 09:16
Πανέμορφο το cbr (θου Κύριε....)
Γενικά πολύ ωραιά κατηγορία αυτή αν ξέρεις τι θέλεις!
Μήπως τα κλιπονς δεν είναι τόσο βολικά για τον φίλο Γιώργο όμως;


https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/325612612-yamaha-xsr-700

https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/30729028-yamaha-xsr-700

karateo
21/09/2022, 09:36
Χωρίς να θέλω να σε επηρεάσω αλλά αφού γράφεις για τετρακυλινδρο υπάρχουν 3-4 πολύ καλά hornet ψεκαστα αυτή την περίοδο με abs στα 4κ περίπου που αξίζει να τα δεις, εινια δεκαετίας βέβαια αλλά τέτοιες μηχανες δεν βγαίνουν πλέον, και αν βγουν θα ειναι απλησιαστες.

το hornet αν δεν περάσεις τις 8.000rpm είναι αδύναμο
ενώ με το mt κάνεις προσπέραση χαλαρά με το άλλο για αντίστοιχη επιτάχυνση ακούγεσαι κάπως...

για καθημερινό δεν θα το πρότεινα σε σύγκριση με τα 2κύλινδρα
βέβαια μου έκανε εντύπωση η χαμηλή του κατανάλωση

όχι ότι δεν βολεύει, αλλά τα 2κύλινδρα βολεύουν πολύ περισσότερο

πάντως το ΜΤ δεν θα το πρότεινα, καλύτερα το SV

malakas45
21/09/2022, 16:30
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας! Τελικά αποφάσισα να προχωρήσω με το Suzuki SV 650 (του κουτιού, καθώς μεταχειρισμένα είναι δύσκολο να βάλω δόσεις και δεν θέλω να κάτι παλιό).
Φαίνεται οικονομικό (δεν θα πιεστώ και με το budget μου), sport, ευέλικτο, με ωραίο ήχο και πρόθυμο για ένα ταξιδάκι.
Το ΜΤ δεν μου αρέσει καθόλου αισθητικά (ειλικρινά συγνώμη σε όσους το αγαπάνε).
Οπότε με το καλό όταν γυρίσω το πάμε με σείρα: Κράνος, Μπουφάν, Γάντια, Μηχάνη, Στρώσιμο, Εξάτμιση. Καγκουρο-transformation complete (χαχαχα)!

Ξανά ευχαριστώ για όλες τις προτάσεις σας, βοηθήσατε πολύ!

motojojo
21/09/2022, 16:37
Η εξατμιση ειναι το μόνο που δεν μου αρέσει αισθητικά επάνω στο sv.

malakas45
21/09/2022, 16:51
Με το που το στρώσω θα μπει Akrapovich ή Leo Vince (μια διπλή που είδα online - άμα καταφέρω και την βρώ) - χαχα - πρέπει να τιμήσω την καγκουρο-φύση μου! χαχα

KotsosDR
21/09/2022, 17:16
Το sv 650 x ακόμα πιο ομορφο

doctoras
21/09/2022, 18:02
Με το που το στρώσω θα μπει Akrapovich ή Leo Vince (μια διπλή που είδα online - άμα καταφέρω και την βρώ) - χαχα - πρέπει να τιμήσω την καγκουρο-φύση μου! χαχα

Αν προσφέρεσαι να καγκουροποιησεις όπως λες, το mt07 είναι ιδανική βάση
Μεταξύ των δυο μοντέλων είναι πιο playbike πιο ροπάτο μοτερ και καμία 15kg λιγότερα που θα σουζαρει και με 3τη.

Το sv είναι πιο κιμπαρικο, πιο παραδοσιακό και πιο ποιοτικότερο συνολικά. Για πιο κατασταλαγμενους αναβάτες

malakas45
21/09/2022, 18:42
Χαχα, ακόμα και αυτό που είπες με παραπέμπει ακόμα πιο πολύ στο Suzuki! Αυτά τα attributes (κιμπάρικο, παραδοσιακό και ποιοτικό)! Μία εξατμισούλα θα βάλουμε, χαχα

THRESH
22/09/2022, 10:45
Μπράβο malaka ! :beer:

Πάντα όρθιος και καλοτάξιδο

doctoras
22/09/2022, 10:50
Μπράβο malaka !

Ακούγεται «κάπως» αυτό…Αλλά ποιος τον έφταιγε :lol:

Tsber
22/09/2022, 11:44
Για τους πιο παλιούς...

https://www.youtube.com/watch?v=MW6sHNxMTgg&ab_channel=washcloud

rainmike
22/09/2022, 13:52
Μπράβο malaka ! :beer:

Πάντα όρθιος και καλοτάξιδο
Εδω ταίριαζε και το "Εισαι Ελληνας":lol:

doctoras
22/09/2022, 14:14
Εδω ταίριαζε και το "Εισαι και πολύ Ελληνας":lol:

διόρθωση:D

doctor_john
23/09/2022, 08:45
Γιατι τα 2 πρωτα ειναι μηχανες 20 και 15 ετων αντιστοιχα ενω το 07 ειναι φτιαγμενο με πιο συγχρονη φιλοσοφια.
Καλο ηταν το SV.Μεχρι πριν 10 χρονια.Το ιδιο και το kawasaki.

Αν θέλεις να κάνεις μια αναφορά στην τεχνολογία που έχει ο κινητήρας του mt και τον θεωρείς καλύτερο με ενδιαφέρει.

Dant3
24/09/2022, 09:02
Αν θέλεις να κάνεις μια αναφορά στην τεχνολογία που έχει ο κινητήρας του mt και τον θεωρείς καλύτερο με ενδιαφέρει.

Δεν εγραψα καπου οτι ο κινητηρας ειναι καλυτερος.
Σα συνολο ειναι καλυτερο με ενα κινητηρα εξισου καλο (και ναι κατ εμε καλυτερο). Ειναι και πιο δυνατος και πιο οικονομικος (για αυτο εγραψα οτι οι μετρησεις παραπισω ειναι αστειες).
Ο 2κυλινδρος της Suzuki ειναι ο ιδιος σχεδον απο το 1999. Ναι ειναι αξιοπιστος οσο αφορα τα μεταλλα αλλα σχεδον σε ολα τα τριγυρω ποναει. Και η suzuki δεν ασχοληθηκε ποτε να βελτιωσει κατι. Οι χοντρες αλλαγες της ηταν να βαλει ψεκασμο ,λ για να περναει ρυπους και αυτο.

Source:100000χλμ εκανα σε ολες τις συνθηκες με το συγκεκριμενο μοτερ.Πιστα,βολτες,ταξιδια,καθημερινη μετακινηση και εχω κανει καθε ειδους εργασια απο λαδια μεχρι βαλβιδες.

THRESH
24/09/2022, 19:40
Επίσης να πούμε οτι κάποιος μπορεί να κοιτάξει τις δυναμομετρήσεις μεταξύ των μοτέρ αυτής της κατηγορίας και να βγάλει τα συμπεράσματα του.

Ο κ.Cameron τα εξηγεί και λίγο πιο αναλυτικά , διευκρινίζοντας βέβαια οτι τέτοια μοτέρ παράγονται με σκοπιμότητα και προσήλωση στις επιταγές της εποχής οπότε μην περιμένετε κάτι εμπνευσμένο.
Χωρίς αυτό να σημαίνει οτι δεν έχει και κάποια ενδιαφέροντα πραγματάκια ....

https://www.cycleworld.com/yamahas-689cc-cp2-parallel-twin-one-engine-many-roles/