PDA

View Full Version : Parking όταν πάτε βόλτα!



malakas45
22/09/2022, 18:45
Καλησπέρα σε όλους.

Ήθελα να ρωτήσω το εξής:
'Οταν πάτε βόλτα (οπουδήποτε, Γλυφάδα, Μοναστηράκι, Αριστοτέλους), σίγουρα με μηχανή το parking δεν θα είναι το πρόβλημα αλλά..δεν φοβάστε να αφήσετε την μηχανή μόνη της για 2-3 ώρες μέχρι να πιείτε τον καφέ σας?
I mean..μπορεί να την σήκωσουν, κάποιος να την ρίξει ή (Θεός φυλάξει) να την κλέψουν.

Υπάρχει κάποιος τρόπος με τον οποίο προφυλάσεστε ή προσπαθείτε να την αφήνετε έξω από το μαγαζί που κάθεστε?

Leon67
22/09/2022, 18:50
Πάω καπου μονο αν μπορω να την βλέπω.

malakas45
22/09/2022, 18:50
Για παράδειγμα, εγώ σκέφτομαι να αγοράσω ένα Air Tag και να το κρύψω κάτω από την σέλα, οπότε θα ξέρω οποιαδήποτε στιγμή που βρίσκετε η μηχανή μου!

BLiTzER
22/09/2022, 18:55
Πάω καπου μονο αν μπορω να την βλέπω.

Αυτό είναι το μοναδικό αντικλεπτικό.

Bowleno
22/09/2022, 19:16
Πάω καπου μονο αν μπορω να την βλέπω.

Το αυτό. Μόνο.

malakas45
22/09/2022, 19:21
Ωραία ρε παιδιά, συμφωνώ απόλυτα! Αλλά δεν πάτε ποτέ Μοναστηράκι, Θησείο, Γκάζι;

Εννοώ μέρη που δεν είναι τόσο εύκολο να την αφήσεις μπροστά από το μαγαζί;

motojojo
22/09/2022, 19:45
Κάποτε άφηνα το μηχανάκι σε μέρος με πολλά άλλα μηχανάκια. Για κάποιο λόγο όταν υπάρχουν πολλά μηχανάκια/μηχανες νοιώθω μια ασφάλεια.

THEOD
22/09/2022, 19:54
Πάω καπου μονο αν μπορω να την βλέπω.

Το ίδιο... Στην χειρότερη αν δεν υπάρχει οπτικό πεδίο να μπορώ να ακούσω τον συναγερμό...

antonis_fr4-4
22/09/2022, 20:06
Οπτική επαφή, λουκέτο και συναγερμό με τηλεειδοποιηση

borgiriadis1
22/09/2022, 20:33
Καλά δεν είναι πάντα εύκολο να την βλέπεις τη μηχανή σωστά το λέει ο φίλος. Μέρη με πολλά μηχανάκια είναι πιο ασφαλής γτ ο κλέφτης έχει παραπάνω επιλογές. Αλλιώς ότι περισσότερο μπορείς να βάλεις.

BLiTzER
22/09/2022, 21:29
Ωραία ρε παιδιά, συμφωνώ απόλυτα! Αλλά δεν πάτε ποτέ Μοναστηράκι, Θησείο, Γκάζι;

Εννοώ μέρη που δεν είναι τόσο εύκολο να την αφήσεις μπροστά από το μαγαζί;

Όχι με μηχανάκι.

stefanos
22/09/2022, 22:27
Αν έχετε τέτοιο άγχος γιατί να έχετε μηχανάκι;
Αν είναι δηλαδή να κουβαλάω ένα δεκακιλο αλυσίδες λουκέτα και τηλεκοντρόλ ή να μην την χρησιμοποιώ γιατί δεν θα την βλέπω εκεί που θα πίνω καφέ προς τι η ευκολία της μοτοσυκλέτας και γιατί να την έχω; Οκ ενδεχομένως να μιλάμε για μηχανάκια βόλτας οπότε οκ.

Για να προλάβω παρεξηγήσεις όταν λέω μηχανάκια δεν θέλω να προσβάλλω τις μοτοσυκλέτες.

aetomenios
22/09/2022, 22:29
Το ιδανικό είναι η άμεση οπτική επαφή,εάν όμως δεν είναι εφικτό τότε την βάζεις κάπου πολύ κεντρικά (κάτι που δεν αρεσει στους κλέφτες) φυσικά με συναγερμό,λουκέτα και προσπαθείς να μην αργήσεις πολύ.
Τουλάχιστον έτσι κάνω εγώ τόσα χρόνια.

Bowleno
22/09/2022, 22:32
Για να προλάβω παρεξηγήσεις όταν λέω μηχανάκια δεν θέλω να προσβάλλω τις μοτοσυκλέτες.

Μην ανησυχείς, μόνο έναν προσβάλλεις εδώ μέσα...:D

:lol:

malakas45
22/09/2022, 22:49
Πάντως φαντάζομαι ότι σε τέτοιες περιοχές μια επιλογή θα είναι να την βάλεις σε ιδιωτικό parking!

BLiTzER
22/09/2022, 22:57
Αν έχετε τέτοιο άγχος γιατί να έχετε μηχανάκι;

Ακριβώς. :lol:

stefanos
22/09/2022, 22:58
Μην ανησυχείς, μόνο έναν προσβάλλεις εδώ μέσα...:D

:lol:

Δεν θέλω να προσβάλλω κανένα. Απλά αυτό το "μοτοσυκλέτα" πάντα μου έκανε σοβαροφανές πομπώδες και κυριλέ.
Δεν βλέπω την μοτοσυκλέτα με τέτοιο μάτι.

stefanos
22/09/2022, 23:01
Ακριβώς. :lol:

Και για το αυτοκίνητο τη βάρκα το σπίτι το εξοχικό τη γκόμενα δεν ανησυχούμε?

Bowleno
22/09/2022, 23:20
Πάντως φαντάζομαι ότι σε τέτοιες περιοχές μια επιλογή θα είναι να την βάλεις σε ιδιωτικό parking!


Καλά, malakas είσαι; :D

Λες να να βρίσκαμε όλοι ιδιωτικά πάρκινγκ όπου πηγαίνουμε; :cry:

:lol:

Bowleno
22/09/2022, 23:21
Και για το αυτοκίνητο τη βάρκα το σπίτι το εξοχικό τη γκόμενα δεν ανησυχούμε?

Με το τελευταίο, σιγά μην ασχοληθούμε, χάρη θα μας κάνουν ..:lol:

malakas45
22/09/2022, 23:28
Χαχα - Είμαι και λίγο malakas! - χαχα

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις! Από ότι καταλαβαίνω, είναι λίγο από όλα!

Bowleno
22/09/2022, 23:37
Χαχα - Είμαι και λίγο malakas! - χαχα

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις! Από ότι καταλαβαίνω, είναι λίγο από όλα!

Ωραίος, παίρνεις αβίαστα, αβάδιστα, αβασάνιστα το χιούμορ, ελπίζω να μείνεις καιρό μαζί μας!:beer:

malakas45
23/09/2022, 00:01
Ααα!! Όλα κι όλα! Μπορεί να άφησα την πανέμορφη Ελλάδα μου για το εξωτερικό και δουλεία, μπορεί να μην θυμάμαι το πως άφηνα ξέγνοιαστος την μηχανή στο Θησείο άλλα κάτι που έμαθα είναι ότι άμα δεν αποδεχτείς και δεν γελάσεις με τον ίδιο σου τον εαυτό, τότε μια ζωή θα νιώθεις παρεξηγημένος και στεναχωρημένος!

Εε ναι λοιπόν! Είμαι malakas!! Χαχαχα - Αα, και λίγο Κάγκουρας (Τρομάρα μου, 35 χρονών, μαντράχαλος, θέλω και εξάτμιση που να κάνει βρρ βρρ - χαχα)

Ελπίζω και εγώ να κάτσω καιρό μαζί σας!

malakas45
23/09/2022, 00:02
Οπότε don't be afraid! Μιλήστε ελεύθερα! Χαχαχ

mike_4
23/09/2022, 06:15
Παρκαρισμα σε σημειο που τη βλεπουν πολλα ματια (πχ μπροστα απο περιπτερο-μαγαζι-αστυνομικο τμημα), λουκετο διακοφρενου με συναγερμό+ συναγερμος.

ioannispar
23/09/2022, 07:27
Για παράδειγμα, εγώ σκέφτομαι να αγοράσω ένα Air Tag και να το κρύψω κάτω από την σέλα, οπότε θα ξέρω οποιαδήποτε στιγμή που βρίσκετε η μηχανή μου!


Αυτό με το airtag νομιζω από οτι έχω ψάξει λειτουργεί μόνο με bluetooth και θα πρέπει να υπάρχουν κοντά άλλοι με iphone και αφού έχεις κάνει κοιοποίηση ότι το έχασες να σου στείλουν που βρίσκεται. Αν το γνωρίζεις ή το έχεις και δουλεύει διαφορετικά ενημέρωσε μας please.

ioannispar
23/09/2022, 07:38
Πάντως φαντάζομαι ότι σε τέτοιες περιοχές μια επιλογή θα είναι να την βάλεις σε ιδιωτικό parking!

Πριν 5-6 χρόνια στο Μοναστηράκι έπρεπε να πάω με το αμάξι (δεν είχα μηχανή εκείνο το διάστημα) και το έβαλα σε ένα ανοιχτό πάρκινγκ. Όταν γυρίσαμε να το πάρουμε είδα ότι είχαν μείνει μόνο 3-4 αυτοκίνητα μέσα εκεί και στο ένα από αυτά είχαν σπάσει το πίσω τζαμάκι και το είχαν κλέψει. Ο παρκαδόρος όταν άφησα το δικό μου, μου είπε τι του χρωστάω ανεξάρτητα από το πόσες ώρες θα του το άφηνα, μάλλον τελικά γιατί μετά από κάποια ώρα σχόλαγε και πολύ απλά δεν ήταν φυλασσόμενος ο χώρος πια.

Για την μηχανή κεντρικό σημείο με αλλες μοτό δίπλα, 2 λουκέτα και συναγερμό με όλα τα κομφόρ. Αν την φάνε τι να πω;;; Εγώ μέσα στο σπίτι δεν θα κάτσω...

karellen
23/09/2022, 08:14
Αυτά τραβάτε στας πρωτεύουσας? :uplate:

Panos76
23/09/2022, 08:20
Αυτά τραβάτε στας πρωτεύουσας? :uplate:

Κάνουμε και εξαγωγές κιόλας :lol: https://www.enikos.gr/society/apo-tin-athina-stin-kalamata-gia-klopes-kai-diarrixeis-i-leia-kai-i-syllipsi/1839032/

DoctoR_k6
23/09/2022, 08:28
Αν εχεις αγχος πας καπου που θα την βλεπεις.
Αν δεν εισαι τοσο αγχωμενος την αφηνεις σε χωρο που εχει κοσμο κλειδωμενη κ με συναγερμο.
Οσο πιο κεντρικα τοσο καλυτερα. Αρκει να μην απαγορευεται το παρκαρισμα γιατι στο κεντορ Αθηνας παιζει πολυ φορτωμα απο γερανο.

Αν θελεις βραδυ, εξοδους ποτακια κλπ κλπ βρες αλλο τροπο να πας.

Εγω το μεγαλο το βγαζω μονο εκει που το βλεπω...οχι οτι το βγαζω οπως παλια. :(
Το σκουτερ ουτε που με νοιαζει...απλα κλειδωνω, συναγερμος κ παω οπου να ναι.
Νταξει δεν θα το αφησω κ σε κανα κωλοστενο να μην το βελεπει ψυχη...δεν ξυνομαι στην γκλιτσα.

Τα βραδια δεν μας απασχολουν πλεον γιατι εχουμε ξεχασει τα ποτα...συνηθως εχει παιδικα πριν κοιμηθουμε!! :bawl:

PaNick67
23/09/2022, 08:33
Ααα!! Όλα κι όλα! Μπορεί να άφησα την πανέμορφη Ελλάδα μου για το εξωτερικό και δουλεία, μπορεί να μην θυμάμαι το πως άφηνα ξέγνοιαστος την μηχανή στο Θησείο άλλα κάτι που έμαθα είναι ότι άμα δεν αποδεχτείς και δεν γελάσεις με τον ίδιο σου τον εαυτό, τότε μια ζωή θα νιώθεις παρεξηγημένος και στεναχωρημένος!

Εε ναι λοιπόν! Είμαι malakas!! Χαχαχα - Αα, και λίγο Κάγκουρας (Τρομάρα μου, 35 χρονών, μαντράχαλος, θέλω και εξάτμιση που να κάνει βρρ βρρ - χαχα)

Ελπίζω και εγώ να κάτσω καιρό μαζί σας!

Λειπεις καιρο; Στο Θησειο καποτε αυτα. Τωρα δεν εχει και τοση κινηση και δεν ειναι ασφαλες να την αφηνεις ωρα χωρις να την βλεπεις.

Παντως οπως σου ειπαν κι οι αλλοι, συναγερμος, κλειδαριες (ιδανικα μια μπροστα και μια πισω ) και καπου που να ακους τον συναγερμο αν δεν την βλεπεις.

aetomenios
23/09/2022, 08:50
Πάντως φαντάζομαι ότι σε τέτοιες περιοχές μια επιλογή θα είναι να την βάλεις σε ιδιωτικό parking!

Κι αυτό είναι μια λύση αν δεν σε νοιάζει να πληρώσεις διπλό τον καφέ.

Bowleno
23/09/2022, 09:05
Λειπεις καιρο; Στο Θησειο καποτε αυτα. Τωρα δεν εχει και τοση κινηση και δεν ειναι ασφαλες να την αφηνεις ωρα χωρις να την βλεπεις.

Παντως οπως σου ειπαν κι οι αλλοι, συναγερμος, κλειδαριες (ιδανικα μια μπροστα και μια πισω ) και καπου που να ακους τον συναγερμο αν δεν την βλεπεις.

Ρε εδώ δεν είναι ασφαλές ούτε για να περπατήσει κανείς.... Σου την πέφτουν μέρα μεσημέρι!

Dr.Monty
23/09/2022, 09:26
Εν τω μεταξυ, εμαθα οτι το Α.Τ Ακροπόλεως πάνω στην Βεΐκου στο Κουκάκι μεταφέρθηκε. Ειναι αλήθεια? Τουλαχιστον 40 μηχανες μηχανες ήταν παρκαρισμένες εκεί κοντα... που θα παρκάρουν οι ανθρωποι τωρα; Τα παρκινγκ της περιοχής ειναι πολυ περιορισμένα

karellen
23/09/2022, 10:03
Κάνουμε και εξαγωγές κιόλας :lol: https://www.enikos.gr/society/apo-tin-athina-stin-kalamata-gia-klopes-kai-diarrixeis-i-leia-kai-i-syllipsi/1839032/

:cry:

lospsi
23/09/2022, 10:19
Το "μεγάλο" έχω άγχος να το αφήσω έξω, οπότε και δεν το κυκλοφορώ στην Αθήνα. Αν χρειαστεί προσπαθώ να έχω οπτική επαφή (αν είναι δύσκολο αυτό, δεν το παίρνω).

Έχω την πολυτέλεια να κυκλοφορώ με σκούτερ στην Αθήνα που του έχω κάνει ασφάλεια κλοπής.

motojojo
23/09/2022, 10:56
Δηλαδή ρε παιδιά εγω που έχω σκοπό να κυκλοφορώ με το μπαντιτ καθημερινα στην Αθήνα πρέπει να φοβάμαι; :confused:

rainmike
23/09/2022, 11:26
Νομιζω με ενα καλο δισκοκλειδο εισαι καλυμμενος.
Για να στο φανε πρεπει να το σηκωσουν και σπανια αυτο γινεται στο φτερο.
Συνηθως βλεπουν σταμπαρουν το μηχανάκι στο σημειο και ερχονται μετα με κανα φορτηγακι να το φανε.
Ποσα μηχανάκια εχετε δει να τα κουβαλάνε μερα μεσημερι σε καροτσες?
Μπορει να γινει αλλα ειναι σπανιο να το δουν στη γυρα και να το φορτωσουν επι τοπου.
Τωρα το αν στο χτυπησουν και αυτα γινονται αλλα δεν αξιζει να το σκεφτεσαι αλλιως βαζεις τη μηχανη σε γυαλα και
πηγαινεις με πατινι.

malakas45
23/09/2022, 11:53
Λειπεις καιρο; Στο Θησειο καποτε αυτα. Τωρα δεν εχει και τοση κινηση και δεν ειναι ασφαλες να την αφηνεις ωρα χωρις να την βλεπεις.

Παντως οπως σου ειπαν κι οι αλλοι, συναγερμος, κλειδαριες (ιδανικα μια μπροστα και μια πισω ) και καπου που να ακους τον συναγερμο αν δεν την βλεπεις.

Άστα φίλε μου, 10 χρόνια! Το 2012 έφυγα! Μου φαίνονται εξωγηίνα όλα αυτά που λέτε! Θυμάμαι την άφηνα στα McDonalds στο Σύνταγμα και έλειπα κανένα 3-4ωρο - χαχα! Τώρα θα δούμε τι θα κάνουμε, κανένα ιδιωτικό ή όπως λέτε να την βλέπω!

motojojo
23/09/2022, 12:02
Μια ακόμα "μόδα" που μου ανεφερε ο αδερφος μου πριν μερικους μήνες ειναι η κλοπή/παραβιαση των βαλιτσων από τις μηχανες. Δεν ξέρω αν έχετε ακούσει κάτι.

Ο αδερφος μου πάντως δεν την αφήνει ποτέ βραδυ επάνω στη μηχανη.

rainmike
23/09/2022, 12:03
Άστα φίλε μου, 10 χρόνια! Το 2012 έφυγα! Μου φαίνονται εξωγηίνα όλα αυτά που λέτε! Θυμάμαι την άφηνα στα McDonalds στο Σύνταγμα και έλειπα κανένα 3-4ωρο - χαχα! Τώρα θα δούμε τι θα κάνουμε, κανένα ιδιωτικό ή όπως λέτε να την βλέπω!

Μάρεσει που σε αγχώνει περισσοτερο να στη φάνε μερα μεσημερι και οχι το ενδεχόμενο Θεος φυλάξοι να έχεις καποιο ατυχημα ,ειδικά στην Αθήνα που γίνεται της πόπης.
Και τα 2 δεν αξιζει να τα σκεφτεσαι γιατι αν τα σκεφτεσαι δεν παιρνεις μηχανή, οποτε κανεις οτι καλυτερο μπορεις και λες απλά
Οτι ειναι να γίνει θα γίνει.

pektis
23/09/2022, 12:30
Αυτο που λετε, την αφηνω σε κοσμο μαζι με αλλες και δεν υπαρχει προβλημα, δεν ισχυει...
Δεν ασχολειται ο κοσμος με την μηχανη μας...δεν τους νοιαζει και να την βλεπουν να την κλεβουν μπροστα στα ματια τους!!
Εδω εχουμε φτασει στο σημειο να τρακαρει ο αλλος τον ντελιβερα με το παπι, να τον ριχνει και να τον αφηνει!

strokt up
24/09/2022, 19:10
Τα καλα του να έχεις την μηχανή μου. Σε νοιάζει μόνο μην την ρίξουν ή μην την γράψουν.