PDA

View Full Version : Πύργος Αγράφων 1.804m-Ασπρόρεμα 25-9-2022



billy84
30/09/2022, 22:17
Οι ντόπιοι λένε ότι όταν ο Θεός ο Θεός έχτιζε τον κόσμο πέρασε όλο το χώμα από ένα μεγάλο κόσκινο. Το μαλακό χώμα που περασε τις τρύπες σχημάτισε τις πεδιάδες και τις εύφορες πολιτείες. Οι πέτρες, τα στουρνάρια και τα χαλίκια έμειναν στο κόσκινο ως άχρηστα. Όταν τα αναποδογύρισε σχηματίστηκαν τα Άγραφα. Απο αγκάθι βγαίνει ρόδο άλλωστε. Παρά την αγριάδα τους και το δύσβατο της περιοχής, τα Άγραφα πάντα με τραβούσαν και πάντα θα με τραβάνε σαν μαγνήτης. Είναι αδύνατον να περάσουν περισσότεροι απο 5-6 μήνες και να μη βρω μια καλή δικαιολογία ώστε να βρεθώ εκεί. Ακόμη και όταν θα τελείώσουν οι καλές δικαιολογίες, δηλαδή οι στόχοι, θα υπάρχει η ασαφής δικαιολογία του ''γιατί έτσι νιώθω'', η οποία μπορεί να αποδειχθεί ακόμα δυνατότερη.

Ο Πύργος με υψόμετρο 1804m ήταν το τελευταίο βουνό της λίστας που είχε απομείνει. Ήταν το 16ο κατά σειρά βουνό που ανέβηκα στην περιοχή των Αγράφων. 16 είναι τα ψηλότερα βουνά στην οροσειρά τα οποία ανήκουν στα 200 ψηλότερα βουνά της Ελλάδας και έχω ετοιμάσει ένα ξεχωριστό βίντεο-αφιέρωμα απο κάθε κορυφής τους γιατί πραγματικά θεωρώ πως αυτή η περιοχή το αξίζει και με το παραπάνω με την απαράμιλλη ομορφιά της και την αυθεντικότητά της. Όπως έχω γράψει ξανά στο παρελθόν, ταξίδεψα σε παραπάνω απο 30 χώρες αλλά Άγραφα δε βρήκα πουθενά. Πάνω απο όλα δε βρήκα ποτέ κάτι που θα κάνει την καρδιά μου να χτυπά το ίδιο δυνατά. Ίσως κάποια στιγμή στο μακρινό μέλλον μείνω κιόλας εκεί όπως τόνισα σε έναν ντόπιο που συνάντησα.

Είμαι βέβαιος πάντως πως κάποτε, όταν ανακαλυφθούν τα Άγραφα απο αυτούς που πρέπει, θα μαθευτούν σε όλο τον κόσμο. Θα έρχονται απο την άλλη άκρη της Γης όπως γίνεται σήμερα στη Σαντορίνη. Εμείς που ζούμε σήμερα ίσως δεν προλάβουμε αυτά τα δεδομένα. Ίσως και καλύτερα, ώστε να θυμόμαστε ως ανόθευτο και αυθεντικό αυτόν τον τόπο όπως τον είδαμε μέχρι αυτή τη στιγμή που γράφονται αυτές οι λέξεις.




Η προσέγγιση αυτού του βουνού έγινε απο τη Λίμνη Πλαστήρα. Απο την Καστανιά έφτασα σύντομα στα Βραγγιανά.






https://www.youtube.com/watch?v=wmyiBraicKw






Και κοντά στο ξωκλήσι του Αγίου Νικολάου φωτογράφησα ξανά μια απο τις πιο αντιπροσωπευτικές εικόνες των Αγράφων




438431








Άσφαλτος πια μέχρι τα Βραγγιανά. Νιώθω ήδη γέρος που πρόλαβα αυτόν τον δρόμο χωματόδρομο.:D





438432

billy84
30/09/2022, 22:20
Ουσιαστικά ήδη βρίσκομαι σε μια πλαγιά του Πύργου Αγράφων. Σύντομα θα μπω σε κάθετο χωματόδρομο και θα ανέβω ψηλότερα μέχρι κάποια πανέμορφα αλπικά λιβάδια.





https://www.youtube.com/watch?v=GwKEImjUOYE






Μοναδικές εικόνες και σε αυτό το βουνό.





438433






Έχοντας οδηγήσει σε αλπικά λιβάδια κάπου εδώ θα συνεχίσω με τα πόδια.





438434







Ακολουθώ μια γιδόστρατα. Αρχικά υπάρχει ένα ημιδασωμένο κομμάτι.






438435






Αντικρίζω την κορυφή Μίχος η οποία είναι σχεδόν ισοϋψης με την ψηλότερη του Πύργου η οποία βρίσκεται στη νοητή ευθεία και ως εκ τούτου δε φαίνεται απο εδώ.







438436







Απέναντι το Ντελιδήμι, το 2ο ψηλότερο βουνό των Αγράφων μετά την Καράβα.






438437








Διακρίνεται ο χωματόδρομος που με έφερε στα αλπικά λιβάδια. Επίσης διακρίνεται η κοιλάδα του Αγραφιώτη και στο βάθος η Καλάνα Βάλτου και το Παναιτωλικό.





438438






Ανεβαίνοντας στα αριστερά διακρίνεται το Ντελιδήμι, στο βάθος η Κοκκινόλακκα και δεξιά μας η Καράβα.





438439






Αν και το τεραίν αποτελείται απο αλπικά λιβάδια στο συγκεκριμένο σημείο δε λείπουν κάποιοι θάμνοι οι οποίοι πρέπει να παρακαμφθούν.






438440

billy84
30/09/2022, 22:24
Λίγα μέτρα απο την κορυφή του Μίχου. Μπροστά μου η κορυφογραμμή του βουνού και στο βάθος η ψηλότερη κορυφή του και πίσω το ακόμα ψηλότερο Βουτσικάκι.





438441






Θέα προς τα πίσω απο την κορυφή του Μίχου. Στο κέντρο της φωτό η Φουρκούλα, αριστερά της ο Καταρραχιάς και το αιχμηρό Σβόνι στο βάθος.






438442






Η ατμόσφαιρα πεντακάθαρη. Διακρίνεται στα αριστερά ο Όλυμπος και δεξιά του ο Κίσσαβος. Ακόμα μια μέρα που ''δούλεψε'' για μένα.





438443







Διασχίζοντας τη βραχώδη κορυφογραμμή






438444







Χαμηλά το ρέμα του Καριτσιώτη






438445









Κοιτώντας προς τα πίσω τα ''χασίματα'' της άγριας κορυφογραμμής.






438446








Κοιτώντας μπροστά την κορυφή του Πύργου και τα γκρέμια αριστερά.






438447









Ανεβαίνοντας και κοιτώντας προς τα πίσω πιο αμφιθεατρικά πια. Αναφέρω συχνά τα ''γλυπτά'' της φύσης στα δάση που βλέπω αλλά μερικές φορές η φύση ζωγραφίζει και με μαχαίρι ''κόβωντας'' σαν βούτυρο τα βουνά και δημιουργώντας τέτοες εικόνες.






438448










Λίγα μέτρα πριν την ψηλότερη κορυφή. Θα είναι το 196ο βουνό που θα έχω πατήσει στην κορυφή του. Το νούμερο πλέον είναι ασύλληπτο δεδομένου του πως ξεκίνησε όλο αυτό το εγχείρημα.





438449

billy84
30/09/2022, 22:27
Και σχεδόν σε όλα αυτά τα βουνά απολύτως μόνος μου. Κάποτε είχα διαβάσει ότι κάποιος που είναι μόνος σε αυτά τα μέρη ή Θεός είναι, ή θηρίο. Να που τελικά μπορεί να μην είναι τίποτα απο αυτά τα δύο...







438450










Η λίμνη Πλαστήρα στο βάθος.






438451









Απο αριστερά προς τα δεξιά διακρίνονται, Μπορλέρο, Φλυτζάνι, Σβόνι, Καταρραχιάς.







438452










Χαμηλά η κοιλάδα του Αγραφιώτη. Στο βάθος δεξιά η Φτέρη.






438453







Απέναντι το Ντελιδήμι






438454









Μπροστά το Βουτσικάκι και πίσω αριστερά η Καράβα.






438455








https://www.youtube.com/watch?v=b5Xuwy6DR-Y

billy84
30/09/2022, 22:28
Το Ντελιδήμι φαινόταν κοντά αλλά ο χρόνος στην περιοχή αυτή παίρνει μια άλλη διάσταση. Ο επόμενος στόχος της εξόρμησης βρισκόταν καλά κρυμμένος σε αυτό το βουνό. Αρχικά προσέγγισα χωμάτινα το Τροβάτο μέσω Κουστέσας.








https://www.youtube.com/watch?v=dnQvE2rpabM

billy84
30/09/2022, 22:29
Και απο το Τροβάτο ανέβηκα στην Τσούκα Σάκκα, στη βάση αυτού του ορεινού όγκου του Ντελιδημίου. Η διαδρομή ήταν εκπληκτική όπως ήταν αναμενόμενο.










https://www.youtube.com/watch?v=i78K9AwAQoE










Στη βάση της Τσούκα Σάκκα. Στο βάθος μια αγελάδα κοιτάζει απορημένη ως συνήθως.









438456










Τα βόρεια Άγραφα σε μια εικόνα.






438457

billy84
30/09/2022, 22:33
Από εκεί απείχα ακόμη 10 χιλιόμετρα για το Ασπρόρεμα, ένα ερειπωμένο χωριό σε ένα απο τα πιο απονωμένα και δύσβατα μέρη στην Ελλάδα. Το 1961 είχε πλυθησμό 132 κατοίκους ενώ μέχρι και το 2001 υπήρχαν 70+ κάτοικοι που έμεναν τουλάχιστον κατά τους καλοκαιρινούς μήνες. Το 2011 το χωριό εμφάνισε μηδενικό πλυθησμό. Κάποτε δεν υπήρχε καν δρόμος και ο κόσμος πηγαινοερχόταν μέσα απο το Ασπρόρεμα είτε απο μονοπάτια που έβγαζαν στις άγριες κορυφές τριγύρω και απο εκεί στον πολιτισμό.

Τα σπίτια που θα δείτε προς το τέλος τα έχτισαν τεχνίτες, όχι μάστορες. Φανταστείτε τόσα χιλιόμετρα μακριά απο χωριά να υπάρχουν σπίτια. Κάποιοι τα έχτισαν με τα χέρια τους, κάποιοι ζούσαν μόνιμα απομονωμένοι σε αντίξοες συνθήκες και με οικογένειες μάλιστα. Για να τραφούν έφτιαχναν ψωμί με καλαμπόκι που προοριζόταν για τα ζώα. Λίγοι το παραδέχονται αλλά είναι η σκληρή αλήθεια για τις κακουχίες που υπέστησαν όλοι οι άνθρωποι σε εκείνα τα μέρη,

Απολαύστε τη διαδρομή που καταλήγει στο Ασπρόρεμα.







https://www.youtube.com/watch?v=mPSNxhuhuQU










Στιγμιότυπα της εκπληκτικής διαδρομής



Ανεβαίνοντας την Τσούκα Σάκκα






438458









Ξεκινώντας την κατάβαση προς το Ασπρόρεμα απο τα 1600m







438459








Περνώντας την Ασημόραχη






438460






Το Ασπρόρεμα πια διακρίνεται χαμηλά





438461









Σίγουρα απο τις κορυφαίες χωμάτινες διαδρομές στην Ελλάδα






438462









Το Ασπρόρεμα απο ακόμα χαμηλότερα πια περικυκλωμένο απο κορυφές άνω των 2.000m.





438463









Πλησάζοντας τον οικισμό.








438464









Σπίτι ερειπωμένο που αρνείται να παραδοθεί στα στοιχεία της φυσης. Η ανηφόρα έχει υψηλότατη κλίση.






438465








Ένα δεύτερο σπίτι που πέτυχα και σε λίγο καιρό θα πνιγεί απο το πράσινο.





438466

billy84
30/09/2022, 22:43
Εδώ στο τέλος του δρόμου. Δεν πάει πουθενά, απλά σταματά εδώ. Ψηλά αριστερά το Μπαλντενήσι και δεξιά η κορυφή Σαλαγιάννη. Υπάρχει μονοπάτι απο εδω που πάει στην ψηλότερη κορυφή του Ντελιδημίου αλλά και μέσα απο το φαράγγι στα Επινιανά. Φυσικά θα επιστρέψω για αυτό.



438467








438468









Αυτό το σημείο ήταν ιδανικό για ένα σνακ και αναπλήρωση θερμίδων. Αγναντεύοντας το Ασπρόρεμα,





438469









Επιστρέφοντας προς Τσούκα Σάκκα. Εντυπωσιακό το περικυκλωμένο απο κορυφές, Ασπρόρεμα.






438470










Κοιτώντας προς τα Επινιανά. Δυσκολεύομται να πιστέψω ότι υπάρχει μονοπάτι και όμως υπάρχει...







438471










Κάπου εκεί βρίσκεται η ψηλότερη κορυφή του Ντελιδημίου





438472









Αριστερά το Μπαλντενήσι





438473












Επιστροφή στην Τσούκα Σάκκα και κατάβαση στο Τρίδενδρο ολοκληρώνοντας έτσι ένα πανέμορρφο ορεινό χωμάτινο πάσο. Λίγο πριν φτάσω στην Τσούκα Σάκκα πέτυχα έναν ντόπιο απο τα Επινιανά γύρω στα 65-70 που μάζευε τσάι. Πιάσαμε την κουβέντα, μου είπε πως ταλαιπωρείται με το διαζύγιο που πήρε απο τη γυναίκα του και πηγαινοέρχεται στο Αγρίνιο για δικαστήρια κλπ.:uplate: Έμεινα άφωνος γιατί τα έχω κάπως ωραιοποιημένα στο μυαλό μου αυτά τα μέρη. Δε βρίσκω λόγο ένα ζευγάρι να έχει τόσο σοβαρά προβλήματα χωρίς να υπάρχουν οι γρήγοροι ρυθμοί και οι πειρασμοί μιας μεγάλης πόλης. Και φυσικά να χωρίζει σε τόσο μεγάλη ηλικία και να μπλέκει με δικαστήρια κλπ μου φάνηκε πραγματικά υπερβολικό. Τελικά όμως ακόμα και εδώ οι λανθασμένες επιλογές πληρώνονται.









https://www.youtube.com/watch?v=0W0oNt4pf_A












Ένας μεγάλος ορεινός κύκλος έκλεισε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο. Ο δικός μου κύκλος βέβαια στα Άγραφα δεν πρόκειται να κλείσει έτσι απλά! Θα επανέλθω δυναμικά.






Πάντά όρθιοι!:beer:

bulmont
01/10/2022, 08:50
....... Θα είναι το 196ο βουνό που θα έχω πατήσει στην κορυφή του. Το νούμερο πλέον είναι ασύλληπτο δεδομένου του πως ξεκίνησε όλο αυτό το εγχείρημα.


:a23::a23::a23::a23::a23:

George_M.
01/10/2022, 13:51
αγαπητε Βιλλ ευχομαι να πετυχαινεις παντοτε οσους στοχους θετεις στην ζωη σου κ σαφως η επιθυμια σου να γινει καποτε αληθινη κ να μεινεις εκει που αγαπας.
(σε νιωθω γιατι κ γω μια αναλογη εχω...)

μεσα απο ολα αυτα τα ταξιδια σου να ξες γιναμε κ μεις σοφοτεροι,ουκ ολιγες φορες εχω συμβουλευτει τις εξορμησεις ως οδηγο κ πληροφοριοδοτη για τις δικες μου χωματινες βολτες.

τα σπιτια εκει στον οικισμο μενουν αγερωχα στην φυση γιατι φιλε ειναι φτιαγμενα απο την ιδια την φυση,πετρα κ ξυλο.

billy84
01/10/2022, 17:03
:a23::a23::a23::a23::a23:



:beer::beer::beer::beer::beer::beer::beer::beer::beer:



αγαπητε Βιλλ ευχομαι να πετυχαινεις παντοτε οσους στοχους θετεις στην ζωη σου κ σαφως η επιθυμια σου να γινει καποτε αληθινη κ να μεινεις εκει που αγαπας.
(σε νιωθω γιατι κ γω μια αναλογη εχω...)

μεσα απο ολα αυτα τα ταξιδια σου να ξες γιναμε κ μεις σοφοτεροι,ουκ ολιγες φορες εχω συμβουλευτει τις εξορμησεις ως οδηγο κ πληροφοριοδοτη για τις δικες μου χωματινες βολτες.

τα σπιτια εκει στον οικισμο μενουν αγερωχα στην φυση γιατι φιλε ειναι φτιαγμενα απο την ιδια την φυση,πετρα κ ξυλο.




Να είσαι καλά Γιώργαρε! Καλά να είμαστε και κάποια στιγμή θα μείνουμε εκεί που πρέπει!:beer:

azar41
01/10/2022, 17:17
Πολύ ενδιαφέρουσα εξόρμηση σε αγαπημένα μέρη,τα Αγραφα απο όπου κι αν τα δεις ,δεν τα χορταίνεις!
Ιδέα δεν είχα οτι πηγαίνει δρόμος στο δυσπρόσιτο Ασπρόρεμα ,είχα πάει πριν 20 και πλέον χρόνια με τον ΕΟΣ Αχαρνων απο τα Επινιανά,φανταστική διαδρομή και ατέλειωτο περπάτημα!
Καλή συνέχεια Αγραφιόπληκτε φίλε μου,είσαι σε καλό δρόμο!

Vstrommer71
01/10/2022, 18:23
Βεβαίως και υπάρχει δρόμος που πάει στο Ασπρόρεμα από το Τροβάτο.Τον είδα σε καλή κατάσταση οπότε πιθανολογώ ότι ο Ζαρκαδούλας( η μοναδική οικογένεια που έμενε τους καλοκαιρινούς μήνες εκεί) μπορεί και να ήτανε εκεί για καλοκαίρι με το κοπάδι,αν βρήκες το σπίτι όμως έρημο δεν είμαι σίγουρος.

Το φαράγγι από τα Επινιανά στο Ασπρόρεμα είναι απλά no miss,τό έκανα πριν χρόνια,έφαγα την πίπα της ζωής μου(120 κιλά απροπόνητο γαϊδούρι) με τις σάρες και τα χασίματα αλλά κατάφερα κι έφτασα ζωντανός αφού οι δύο συνοδοιπόροι έφτασαν καμμιά ώρα νωρίτερα στο σπίτι των Ζαρκαδουλαίων που μας κέρασαν γλυκό κουταλιού και ο γιός τους μας φόρτωσε στην καρότσα του αγροτικού και μας γύρισε στα Επινιανά,να είναι καλά όπου κι αν βρίσκεται.

Η Αγραφιώτικη φιλοξενία είναι κάτι το απίστευτο,και γι αυτό παρότι μη έχων καμμιά καταγωγή από την περιοχή γράφτηκα και παραμένω υπερήφανος δημότης Δ.Αγράφων,Δ.Δ Επινινανών για το ελληνικό κράτος.

Μακάρι να μπορέσω στα επόμενα χρόνια να βρώ την δυνατότητα να φτιάξω ένα μικρό ησυχαστήριο κάπου εκεί να έρχομαι λίγες μέρες και να ηρεμεί η ψυχή ακούγοντας μόνο τα πουλιά και το θρόϊσμα του αέρα ανάμεσα στα δέντρα.

Ίντερνετ ήρθε στην ευρύτερη περιοχή οπότε είμαι κομπλέ:lol:

gaslion
02/10/2022, 10:51
Ωραίος!

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
02/10/2022, 21:24
Μπράβο ρε Βασίλη.Ποτε δεν έχω πάει άγραφα και θα ήθελα να πάω κάποτε.Ειναι ένας στόχος μου από 17χρονων.Τοτε που περνά το περιοδικό μοτό και είχε μια μέρα στο εξοφυλο οδοιπορικό στα Άγραφα Πρέσπες Αρκουδόρεμα κτλπ.
Είσαι πολύ μάγκας Βασίλη.
Να χαίρεσαι την οικογένεια σου και να είσαι πάντα καλά.
Ευχαριστούμε για τις αποδράσεις:beer:

giorgosb
02/10/2022, 21:30
:beer: :beer:

billy84
03/10/2022, 20:34
Πολύ ενδιαφέρουσα εξόρμηση σε αγαπημένα μέρη,τα Αγραφα απο όπου κι αν τα δεις ,δεν τα χορταίνεις!
Ιδέα δεν είχα οτι πηγαίνει δρόμος στο δυσπρόσιτο Ασπρόρεμα ,είχα πάει πριν 20 και πλέον χρόνια με τον ΕΟΣ Αχαρνων απο τα Επινιανά,φανταστική διαδρομή και ατέλειωτο περπάτημα!
Καλή συνέχεια Αγραφιόπληκτε φίλε μου,είσαι σε καλό δρόμο!


Απο ότι μου είπε αυτός ο ντόπιος ο δρόμος είχε ανοιχτεί επι Πασόκ μέσα στη δεκαετία του 80 τέλη 90. Εγώ νόμιζα νωρίτερα επι χούντας. Να σημειωθεί ότι το gps δε μπορεί να σε οδηγήσει εκεί καθώς δε βλέπει δρόμο εκεί. Αρκετοί χάρτες δεν τον έχουν καν. Φυσικά θα επιστρέψω το επόμενο καλοκαίρι για το μονοπάτι απο τα Επινιανά μέχρι το Ασπρόρεμα καθώς θα έχει μεγάλη μέρα ώστε να προλάβω!:beer:


Βεβαίως και υπάρχει δρόμος που πάει στο Ασπρόρεμα από το Τροβάτο.Τον είδα σε καλή κατάσταση οπότε πιθανολογώ ότι ο Ζαρκαδούλας( η μοναδική οικογένεια που έμενε τους καλοκαιρινούς μήνες εκεί) μπορεί και να ήτανε εκεί για καλοκαίρι με το κοπάδι,αν βρήκες το σπίτι όμως έρημο δεν είμαι σίγουρος.

Το φαράγγι από τα Επινιανά στο Ασπρόρεμα είναι απλά no miss,τό έκανα πριν χρόνια,έφαγα την πίπα της ζωής μου(120 κιλά απροπόνητο γαϊδούρι) με τις σάρες και τα χασίματα αλλά κατάφερα κι έφτασα ζωντανός αφού οι δύο συνοδοιπόροι έφτασαν καμμιά ώρα νωρίτερα στο σπίτι των Ζαρκαδουλαίων που μας κέρασαν γλυκό κουταλιού και ο γιός τους μας φόρτωσε στην καρότσα του αγροτικού και μας γύρισε στα Επινιανά,να είναι καλά όπου κι αν βρίσκεται.

Η Αγραφιώτικη φιλοξενία είναι κάτι το απίστευτο,και γι αυτό παρότι μη έχων καμμιά καταγωγή από την περιοχή γράφτηκα και παραμένω υπερήφανος δημότης Δ.Αγράφων,Δ.Δ Επινινανών για το ελληνικό κράτος.

Μακάρι να μπορέσω στα επόμενα χρόνια να βρώ την δυνατότητα να φτιάξω ένα μικρό ησυχαστήριο κάπου εκεί να έρχομαι λίγες μέρες και να ηρεμεί η ψυχή ακούγοντας μόνο τα πουλιά και το θρόϊσμα του αέρα ανάμεσα στα δέντρα.

Ίντερνετ ήρθε στην ευρύτερη περιοχή οπότε είμαι κομπλέ:lol:


Στο μυαλό μου είσαι ρε φίλε! Ένα ησυχαστήριο εκεί ό,τι πρέπει θα ήταν! Δυστυχώς τα σπίτια που είδα ήταν χρόνια ερειπωμένα, δε νομίζω ότι μένει κάποιος κάτω. Άλλωστε προς το τέλος ο δρόμος είναι τελείως χάλια. Τον δρόμο όμως μέχρι ένα σημείο τον ανοίγουν για τα γελάδια. Κάποιος τα ανεβάζει είτε απο το Τροβάτο είτε απο το Τρίδενδρο, ίσως και απο τα Επινιανά.:beer:



Ωραίος!

:beer:


Μπράβο ρε Βασίλη.Ποτε δεν έχω πάει άγραφα και θα ήθελα να πάω κάποτε.Ειναι ένας στόχος μου από 17χρονων.Τοτε που περνά το περιοδικό μοτό και είχε μια μέρα στο εξοφυλο οδοιπορικό στα Άγραφα Πρέσπες Αρκουδόρεμα κτλπ.
Είσαι πολύ μάγκας Βασίλη.
Να χαίρεσαι την οικογένεια σου και να είσαι πάντα καλά.
Ευχαριστούμε για τις αποδράσεις:beer:



Να είσαι καλά φίλε μου και εσύ να χαίρεσαι τη δική σου! Εύχομαι κάποια στιγμή να πετύχεις αυτόν τον στόχο. Έτσι ήταν και για μένα κάποτε. Μάλιστα έλεγα πότε θα πάρω κανένα ψηλό μηχανάκι (είχα R1 τότε) για να μπορέσω να πάω τουλάχιστον στα χωριά. Τελικά κατέληξα στο NC, ''ε θα μπορώ να περνάω κανέναν βατό χωματόδρομο αν χρειαστεί'' είπα τότε. :lol: Τώρα το που έφτασα τελικά είναι μεγάλη ιστορία! Δεν ήταν προσχεδιασμένο πάντως!

Πάντα όρθιος φίλε!:beer: