PDA

View Full Version : Διαχείριση θυμού - για αρχάριους



Σελίδες : [1] 2

asxetost
01/10/2022, 03:09
Αγαπητοί φίλοι και φίλες θα ήθελα την αποψινή να θέσω ένα ερώτημα το οποίο με ταλανίζει περισσότερο από κάθε άλλο, τώρα πια που έμαθα πού είναι ο μοχλός των ταχυτήτων, το γκάζι και το φρένο πάνω στη μοτοσυκλέτα και σε ένα μήνα θα κυκλοφορώ με δαύτη.

Ένα μικρό μπακ στορι, ως οδηγός αυτοκινήτου τα τελευταία χρόνια αποφάσισα, για λόγους προφανείς, να στραφώ σε δίτροχο ως μέσο καθημερινής μετακίνησης στην βουλιαγμένη (από αυτοκινητα) Αθήνα.
Όπως και σε όλους μας, μου έχει τύχει πάμπολλες φορές να διαπιστώσω πως δεν υπάρχει καμία προσοχή κάποιες φορές από ορισμένους έως αρκετούς οδηγούς, που πέρα από το να με κάνει να αναγκαστώ να αντιδράσω σαν τον Ταρζάν σε μίνι εγκεφαλικό επεισόδιο- σε αυτό το σημείο να πω πως έχω γλιτώσει και κάποιους μηχανόβιους ( συνήθως καμικάζι --εεεέ ντελίβερι ήθελα να πω!)από δική τους απροσεξία/πακέτωμα στοπ-προτεραιότητας/εκκίνηση σε δρόμο από στάση χωρίς έλεγχο κ.α. με έχει κάνει να αναρωτηθώ πολλές φορές τι θα γινόταν αν καβαλούσα μηχανή.

Και η απάντηση συνήθως είναι ότι πιθανότατα να άφηνα τα κόκκαλα μου στην άσφαλτο φυσικά..
Δε, -είπα θα είμαι εντελώς ειλικρινής- ντρέπομαι που το λέω αλλά σινάμα με αυτή τη σκέψη ορισμένες φορές σαν οδηγός αυτοκινήτου που έχουν πάει να με σκοτώσουν έχω αντιδράσει αρκετά προβληματικά- μια συγκεκριμένη περίπτωση μάλιστα που άνθρωπος μπήκε σε δρόμο κεντρικό από νησίδα σε σχεδόν μηδενική απόσταση χωρίς να ελέγξει, δεν ξέρω πώς δεν έριξα το αυτοκίνητο μου σε καμία κολώνα για να τον αποφύγω) δεν γύρισε καν να δει αν είμαι εντάξει - και φυσικά σκέφτηκα ότι αυτός ο άνθρωπος ένα μοτοσυκλετιστή θα τον είχε ρίξει ΚΑΙ θα τον άφηνε βαριά τραυματισμένο στη μοίρα του ή νεκρό!

Ε μου γυρνάει και μένα το μάτι και αρχίζω να βαράω κόφτες μέχρι να τον προλάβω, ως και αφού τον πρόλαβα μαζί με κόρνες φώτα και ιστορίες. Δεν σταματάει ο άνθρωπος, μάλλον πρέπει να είχε πανικοβληθεί και λίγο, με τα πολλά προσπαθώντας να ηρεμήσω τον εαυτό μου τον εγκλωβίζω δίπλα μου και περιμένω τουλάχιστον να γυρίσει να μου πει ένα συγγνώμη!( Πάρτα θα πείτε τώρα, το ακούω..! Ήταν λάθος είμαι πίθηκος το παραδέχομαι!). Ο οδηγός ούτε που γύρισε να με κοιτάξει, σηκώθηκα και έφυγα σαν να μη συνέβη ποτέ τίποτα. :mad:

Και εδώ είναι το μεγάλο μου ερώτημα.

Πώς καταφέρνετε να διατηρείτε την ψυχραιμία σας ως αναβάτες όταν κάθε τόσο κάποιος απρόσεκτος πάει να σας σκοτώσει;!
Διότι αναρωτιέμαι πραγματικά αν στην προκειμένη ήμουν επάνω σε δίτροχο και είχε συμβεί αυτό εκτός από το να σταματήσω δίπλα του και να περιμένω να φερθεί έστω και την τελευταία στιγμή σαν άνθρωπος θα είχα ανοίξει την πόρτα του και θα τον είχα κλωτσήσει στο πρόσωπο.

Τώρα γιατί σας έβαλα να διαβάσετε έκθεση τρίτης λυκείου μεγέθους εξεταστικής θα με ρωτήσετε, ήθελα να είμαι περιγραφικός!:D

Οποιαδήποτε εμπειρία, συμβουλή, σκέψη ή ότι άλλο φυσικά ευπρόσδεκτα!

Και προς οποιονδήποτε μπορεί να αναρωτιέται, δεν είμαι υπέρ της βίας, όχι δεν είμαι χουλιγκάνος ούτε ποινικό μητρώο έχω, απλώς θα ήταν ενδιαφέρον πιστεύω να ακουστούν απόψεις σχετικά με το θέμα της διαχείρισης του θυμού διότι προφανώς και το να πάρεις στο κυνήγι έναν οδηγό είναι απαράδεκτο για πολλούς λόγους-βέβαια αν εκείνη τη στιγμή θα ήταν στο σκοινί η ζωή η δικιά σας, του αδερφού σας, του συντρόφου σας κ.ο.κ. είναι δύσκολο να διατηρηθεί η ψυχραιμία-όπως και πότε θεωρεί ο καθένας πως πρέπει να ορίζεται η κόκκινη γραμμή ότι μια δεδομένη στιγμή ΔΕΝ καβαλάμε τη μοτοσυκλέτα μας και την αφήνουμε στην άκρη για κάποια ώρα.
Να είστε όλοι καλά, ευλόγησον τους απανταχού δικυκλιστές.
Αμήν

Bowleno
01/10/2022, 03:38
Δεν διαχειρίζομαι τίποτα εγώ, απλά τους "κατεβάζω" τον καθρέφτη για να μάθουν να τον χρησιμοποιούν...

asxetost
01/10/2022, 03:45
Δεν διαχειρίζομαι τίποτα εγώ, απλά τους "κατεβάζω" τον καθρέφτη για να μάθουν να τον χρησιμοποιούν...

Χαχαχα αρχηγέ μου εγώ είμαι επίσημα αδειούχος από σήμερον ( πρώτη άδεια για το '22!) για αυτό βρυκολακιάζω! Εσύ τι έγινε, είναι η ώρα που ξυπνάς για δουλειά;; :p
Φυσικά και κάνω πλάκα!
Να ήταν μόνο ο καθρέφτης!!

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
01/10/2022, 06:04
Αγαπητοί φίλοι και φίλες θα ήθελα την αποψινή να θέσω ένα ερώτημα το οποίο με ταλανίζει περισσότερο από κάθε άλλο, τώρα πια που έμαθα πού είναι ο μοχλός των ταχυτήτων, το γκάζι και το φρένο πάνω στη μοτοσυκλέτα και σε ένα μήνα θα κυκλοφορώ με δαύτη.

Ένα μικρό μπακ στορι, ως οδηγός αυτοκινήτου τα τελευταία χρόνια αποφάσισα, για λόγους προφανείς, να στραφώ σε δίτροχο ως μέσο καθημερινής μετακίνησης στην βουλιαγμένη (από αυτοκινητα) Αθήνα.
Όπως και σε όλους μας, μου έχει τύχει πάμπολλες φορές να διαπιστώσω πως δεν υπάρχει καμία προσοχή κάποιες φορές από ορισμένους έως αρκετούς οδηγούς, που πέρα από το να με κάνει να αναγκαστώ να αντιδράσω σαν τον Ταρζάν σε μίνι εγκεφαλικό επεισόδιο- σε αυτό το σημείο να πω πως έχω γλιτώσει και κάποιους μηχανόβιους ( συνήθως καμικάζι --εεεέ ντελίβερι ήθελα να πω!)από δική τους απροσεξία/πακέτωμα στοπ-προτεραιότητας/εκκίνηση σε δρόμο από στάση χωρίς έλεγχο κ.α. με έχει κάνει να αναρωτηθώ πολλές φορές τι θα γινόταν αν καβαλούσα μηχανή.

Και η απάντηση συνήθως είναι ότι πιθανότατα να άφηνα τα κόκκαλα μου στην άσφαλτο φυσικά..
Δε, -είπα θα είμαι εντελώς ειλικρινής- ντρέπομαι που το λέω αλλά σινάμα με αυτή τη σκέψη ορισμένες φορές σαν οδηγός αυτοκινήτου που έχουν πάει να με σκοτώσουν έχω αντιδράσει αρκετά προβληματικά- μια συγκεκριμένη περίπτωση μάλιστα που άνθρωπος μπήκε σε δρόμο κεντρικό από νησίδα σε σχεδόν μηδενική απόσταση χωρίς να ελέγξει, δεν ξέρω πώς δεν έριξα το αυτοκίνητο μου σε καμία κολώνα για να τον αποφύγω) δεν γύρισε καν να δει αν είμαι εντάξει - και φυσικά σκέφτηκα ότι αυτός ο άνθρωπος ένα μοτοσυκλετιστή θα τον είχε ρίξει ΚΑΙ θα τον άφηνε βαριά τραυματισμένο στη μοίρα του ή νεκρό!

Ε μου γυρνάει και μένα το μάτι και αρχίζω να βαράω κόφτες μέχρι να τον προλάβω, ως και αφού τον πρόλαβα μαζί με κόρνες φώτα και ιστορίες. Δεν σταματάει ο άνθρωπος, μάλλον πρέπει να είχε πανικοβληθεί και λίγο, με τα πολλά προσπαθώντας να ηρεμήσω τον εαυτό μου τον εγκλωβίζω δίπλα μου και περιμένω τουλάχιστον να γυρίσει να μου πει ένα συγγνώμη!( Πάρτα θα πείτε τώρα, το ακούω..! Ήταν λάθος είμαι πίθηκος το παραδέχομαι!). Ο οδηγός ούτε που γύρισε να με κοιτάξει, σηκώθηκα και έφυγα σαν να μη συνέβη ποτέ τίποτα. :mad:

Και εδώ είναι το μεγάλο μου ερώτημα.

Πώς καταφέρνετε να διατηρείτε την ψυχραιμία σας ως αναβάτες όταν κάθε τόσο κάποιος απρόσεκτος πάει να σας σκοτώσει;!
Διότι αναρωτιέμαι πραγματικά αν στην προκειμένη ήμουν επάνω σε δίτροχο και είχε συμβεί αυτό εκτός από το να σταματήσω δίπλα του και να περιμένω να φερθεί έστω και την τελευταία στιγμή σαν άνθρωπος θα είχα ανοίξει την πόρτα του και θα τον είχα κλωτσήσει στο πρόσωπο.

Τώρα γιατί σας έβαλα να διαβάσετε έκθεση τρίτης λυκείου μεγέθους εξεταστικής θα με ρωτήσετε, ήθελα να είμαι περιγραφικός!:D

Οποιαδήποτε εμπειρία, συμβουλή, σκέψη ή ότι άλλο φυσικά ευπρόσδεκτα!

Και προς οποιονδήποτε μπορεί να αναρωτιέται, δεν είμαι υπέρ της βίας, όχι δεν είμαι χουλιγκάνος ούτε ποινικό μητρώο έχω, απλώς θα ήταν ενδιαφέρον πιστεύω να ακουστούν απόψεις σχετικά με το θέμα της διαχείρισης του θυμού διότι προφανώς και το να πάρεις στο κυνήγι έναν οδηγό είναι απαράδεκτο για πολλούς λόγους-βέβαια αν εκείνη τη στιγμή θα ήταν στο σκοινί η ζωή η δικιά σας, του αδερφού σας, του συντρόφου σας κ.ο.κ. είναι δύσκολο να διατηρηθεί η ψυχραιμία-όπως και πότε θεωρεί ο καθένας πως πρέπει να ορίζεται η κόκκινη γραμμή ότι μια δεδομένη στιγμή ΔΕΝ καβαλάμε τη μοτοσυκλέτα μας και την αφήνουμε στην άκρη για κάποια ώρα.
Να είστε όλοι καλά, ευλόγησον τους απανταχού δικυκλιστές.
Αμήν

Εγώ πιστεύω πως είναι να το έχει ο άνθρωπος.
Και στη μηχανή και στο αυτοκίνητο δε ξέρω τι θα πει κόρνα.Πραγματικα δε τη χρεισιμοποιω ποτέ.Οταν θα γίνει κάτι ανάλογο με αυτό το περιστατικό που αναφέρεις απλά δίνω τόπο στην οργή και φεύγω.
Η γυναίκα από την άλλη όταν θα οδηγήσει το αυτοκίνητο ξεκινά και πατάει κόρνες και βρίζει τους ανθρώπους.Το κακό είναι ότι τους τη λέει και συνοδηγός όταν είναι.Εχω πει επανειλημμένα να προσέχει πως συμπεριφέρεται γιατί κάποιος μπορεί να διαβάσει τα χείλη της από τό παμπριζ και να αναγκαστώ να παίζω ξύλο.Γιαυτο σου λέω ότι είναι να το έχει ο άνθρωπος.

Αλλά δεν μπορώ να μη το πω....Η γυναίκα μου σπίτι πλένει τα πιάτα τέλεια.....

spyrval
01/10/2022, 08:40
Συμφωνώ με τον πάτερ. Είναι θέμα ανθρώπου, κι εγώ έχω τις ίδιες αντιδράσεις. Σπάνια κορνάρω και προσπαθώ να μη φέρομαι σαν ορκ. Αν ποτέ με δείτε στις ειδήσεις ότι κάποιον καθάρισα στο δρόμο θα είμαι με αυτοκίνητο. Εκνευρίζομαι με το παραμικρό, όταν κάποιος περνάει την ουρά και μπαίνει πρώτος στο φανάρι, όταν σφάζει το κόκκινο εν ψυχρώ, όταν αφήσω 2 μέτρα απόσταση από τον μπροστινό και μου χωθεί από δίπλα για να μπει μπροστά μου. Με τη μηχανή τσατίζομαι στιγμιαία αλλά έχω ήδη φύγει από τον παπάρα και πρέπει έτσι κι αλλιώς να είμαι συγκεντρωμένος για τον επόμενο που σίγουρα περιμένει λίγο παρακάτω.

THEOD
01/10/2022, 08:52
Συμφωνώ ότι είναι θέμα ανθρώπου/ψυχοσύνθεσης/χαρακτήρα. Και επαυξάνω ότι παίζει ρόλο και η "ωρίμανση" του καθενός που κατά κανόνα έρχεται με την ηλικία...Πιτσιρικάς με θυμάμαι να αντιδρούσα πιο έντονα και επιθετικά σε τέτοιες καταστάσεις - με τα χρόνια και την συσσώρευση εμπειρίας και σοφίας εξομαλύνθηκε κατά πολύ.
Όπως επίσης είναι και θέμα στιγμής. Αν σου κάτσει η στραβή σε φάση που "δεν είσαι καλά" και είσαι ήδη "φορτωμένος" από άλλα άσχετα πράγματα μια φάση στον δρόμο μπορεί να δράσει και ως "η σταγόνα που ξεχείλισε το ποτήρι"...

doctoras
01/10/2022, 09:24
είναι θέμα δυναμικών χαρακτηριστικών αλλά και εμπειρίας...το δεύτερο "τρέφει" το πρώτο

όταν κουτάκιας παει να σε σκοτώσει: την πρώτη φορά μπορεί να πας να τον κατεβάσεις απο το αυτοκίνητο για σαπάκιασμα, την δέυτερη να βγάλεις σωψηχα, την τρίτη θα του κάνεις άκομψη χειρονομία, την τέταρτη βρίσεις μέσα απο το κράνος, την πέμπτη, θα μονολογήσεις μόνος σου, την........εκατοστή θα πεις -ουφ παναγίσα μου πέρασα και αυτό το "ταμπλό"....

είναι διάφορες οι φάσεις που περνάει ο μηχανάκιας, όσο πιο καινούργιος στον χώρο ενεργοποιείται η ευαισθησία αυτοσυντήρησης και προστασίας με την εκθεση πανω σε μοτοσυκλέτα στις παραβιάσεις κοκ που δεν την είχε πριν ως οδηγός αυτοκινήτου.


Βέβαια πολλές φορές γίνεται παράκρουση, παράδειγμα σε στενό στην γειτονιά μου μπάρμπας αγόρασε σκουτερακι για να γλιτώσει βενζίνες απο το αυτοκίνητο, φυσικά καμία οδηγική κουλτούρα yolo ακράνοβιτσ και έτσι.
είναι μια διαστάυρωση που επειδή στο ελλάντα δεν μπορούμε να καταλάβουμε την προτεραιότητα απο τα δέξια όταν δεν υπάρχει σήμανση, πολλές φορές το κάνω επιδεικτικά κάνοντας τους νόημα οτι εχω προτεραιότητα.
Εγώ με το κουτί νά σου και ο παππους με το σκουτερ που παραβιάζει την εκ δεξιών προτεραιότητα αλλά και τη νεο εγκαταστημένη σήμανση stop(μιας και δεν νιώθουμε απο κοκ).
Διασχίζω εγώ με το κουτί και βλέπω οτι ο μπαρμπας δε κόβει, ανοιχτό το παραθυρο του κάνω νευμα οτι εγώ πρέπει να περάσω, πάραυτα δε με αφήνει μπάινει μπροστά πρώτος κάνοντας μου το παλινδρομκό χεράκι(οτι τον παιζω κοινώς).
Χαμογελάω και τον ρωτάω -παππού μου ξέρεις οτι παραβίασες στοπ και σου κάνω νόημα για την προτεραιότητα.
απαντηση - ωραία και?? τι θα κάνεις εσύ με το αυτοκίνητο θα με σκοτώσεις???

απλά έφυγα

Εχει διάφορα "ωραία", κάνουμε μαλακίες και εμείς με τα δίκυκλα αλλά θέλει ωριμότητα να το παραδεχτούμε, ο δρόμος ανήκει σε όλους πρέπει να ακολουθούμε τον κοκ όλοι όσα προβλήματα και να έχει ορισμένες φορές

PaNick67
01/10/2022, 09:34
Οπως ο doctoras κι εγω. Απο ενα σημειο και μετα λες "ουφ την περασα την πιστα και σημερα"
Αν και πλεον επειδη κινουμαι καθε μερα με αμαξι η λυση που εχω βρει προσωπικα ειναι....το GPS.

Επειδη περα απο αυτα που κανουν οι υπολοιποι στον δρομο αυτο που εκνευριζει ειναι η κινηση, εχω το gps παντα ανοιχτο να μπου δειχνει ποση ωρα θελω να φτασω οποτε αφου ξερω οτι θελω Χ χρονο ειμαι πιο ηρεμος γενικα και πιο ανεκτικος στην π@π@ρια του αλλου.

Σαν οδηγος πλεον και οχι αναβατης τρομαζω με αυτα που κανουν δικυκλοι, πεζοι πατινατοι, ποδηλατες.

stefanos
01/10/2022, 09:42
Απ ότι θυμάμαι τα χρόνια που οδηγώ... μια φορά έβαλα το μηχανάκι στο πίσω κάθισμα μιας κοπελίτσας σε ένα corolla και εγώ έφυγα από πάνω,
δεν θύμωσα καθόλου, το ομολόγησε και η ίδια τι καλός και ευγενικός που ήμουν, ενω ο προηγούμενος που είχε πατήσει με μια vaspa παραλίγο να την δείρει.
... μια κοπέλα που έστριψε στην Δοϊράνης στο αντίθετο ρεύμα την ώρα που πέρναγα και κόλλησα σα την μύγα στο παρμπρίζ, έκανα μισή ώρα να την ηρεμίσω που έμπηξε τα κλάματα...
Προσωπικά όταν γίνεται η στραβή θα έλεγα ότι διατηρώ την ψυχραιμία μου.
Αντίθετα έχω ξεφύγει εντελώς σε περίπτωση καραμπόλας, που ουσιαστικά την πάτησε το αυτοκίνητο μπροστά μου που καρφώθηκε στον κοτσαδόρο του γέρου, ο οποίος βγήκε να ζητήσει το λόγο,
στην οποία είχα απλά μια στατική περίπου πτώση. Και σε αυτή την περίπτωση βέβαια δεν μπορώ να πώ ότι είχα χάσει την ψυχραιμία μου ή έδρασα παρορμητικά και αργότερα το μετάνιωσα.
Μάλλον είναι στον άνθρωπο.

S705
01/10/2022, 09:58
Η γυναίκα από την άλλη όταν θα οδηγήσει το αυτοκίνητο ξεκινά και πατάει κόρνες και βρίζει τους ανθρώπους.Το κακό είναι ότι τους τη λέει και συνοδηγός όταν είναι.Εχω πει επανειλημμένα να προσέχει πως συμπεριφέρεται γιατί κάποιος μπορεί να διαβάσει τα χείλη της από τό παμπριζ και να αναγκαστώ να παίζω ξύλο.Γιαυτο σου λέω ότι είναι να το έχει ο άνθρωπος.

Αλλά δεν μπορώ να μη το πω....Η γυναίκα μου σπίτι πλένει τα πιάτα τέλεια.....


https://www.youtube.com/watch?v=BMjtt8pWS34

toyar
01/10/2022, 09:58
με τη μηχανη λογω ευλυγισιας αποφευγω τους σπασαρχιδηδες ειτε με ελιγμο ειτε με ανοιγμα γκαζιου
στο αμαξι εχω σκεφτει να βαλω ενα κανονι στο καπω και να το δουλευω με το κουμπι για τα πιτσιλιστηρια
αυτο που δεν μπορω να διαχειριστω ακομα ειναι να σερνεται ο μπροστινος με πρασινο και να περναει τελικα με κοκκινο

asxetost
01/10/2022, 10:02
Εγώ πιστεύω πως είναι να το έχει ο άνθρωπος.
Και στη μηχανή και στο αυτοκίνητο δε ξέρω τι θα πει κόρνα.Πραγματικα δε τη χρεισιμοποιω ποτέ.Οταν θα γίνει κάτι ανάλογο με αυτό το περιστατικό που αναφέρεις απλά δίνω τόπο στην οργή και φεύγω.
Η γυναίκα από την άλλη όταν θα οδηγήσει το αυτοκίνητο ξεκινά και πατάει κόρνες και βρίζει τους ανθρώπους.Το κακό είναι ότι τους τη λέει και συνοδηγός όταν είναι.Εχω πει επανειλημμένα να προσέχει πως συμπεριφέρεται γιατί κάποιος μπορεί να διαβάσει τα χείλη της από τό παμπριζ και να αναγκαστώ να παίζω ξύλο.Γιαυτο σου λέω ότι είναι να το έχει ο άνθρωπος.

Αλλά δεν μπορώ να μη το πω....Η γυναίκα μου σπίτι πλένει τα πιάτα τέλεια.....

Ελπίζω οι γυναίκες των ανθρώπων γενικά να μην μπαίνουν στα φόρα γιατί μας βλέπω όλους στον καναπέ :smokin:

Καλά και το να έχει και ένα κουμπούρι ο άλλος δεν είναι κάτι εντελώς απίθανο. Το θέμα είναι πόσο έξω από τα ρούχα σου θα σε έχει βγάλει για να μην σε νοιάζει να πεθάνεις για το δίκιο σου!!
Αστεΐζομαι φυσικά, μακάρι να είχαμε όλοι έμφυτη την ψυχραιμία..


Συμφωνώ ότι είναι θέμα ανθρώπου/ψυχοσύνθεσης/χαρακτήρα. Και επαυξάνω ότι παίζει ρόλο και η "ωρίμανση" του καθενός που κατά κανόνα έρχεται με την ηλικία...Πιτσιρικάς με θυμάμαι να αντιδρούσα πιο έντονα και επιθετικά σε τέτοιες καταστάσεις - με τα χρόνια και την συσσώρευση εμπειρίας και σοφίας εξομαλύνθηκε κατά πολύ.
Όπως επίσης είναι και θέμα στιγμής. Αν σου κάτσει η στραβή σε φάση που "δεν είσαι καλά" και είσαι ήδη "φορτωμένος" από άλλα άσχετα πράγματα μια φάση στον δρόμο μπορεί να δράσει και ως "η σταγόνα που ξεχείλισε το ποτήρι"...

Άστο αδερφέ, ειδικά τώρα που δουλεύουμε όλη μέρα και όλη νύχτα οι περισσότεροι και πάλι δεν φτάνουν τα νεύρα είναι τσίτα.
Το κρίμα είναι γιατί να σπάσεις τα δόντια καποιανού και να τρέχεις και στα δικαστήρια/ κρατητήρια κτλ.
Τώρα αν ο άλλος βρίσει οικογένεια - δεν μου έχει τύχει -εκεί πραγματικά παιδιά δεν νομίζω οτι μπορεί κανείς να προβλέψει την αντίδραση του..


https://www.youtube.com/watch?v=BMjtt8pWS34

Έκλαψα να ξέρεις

Σε ένα γενικό πλαίσιο καταλαβαίνω ότι πολλοί οδηγοί Και θα κάνουν την βλακεία τους Και θα ζητήσουν και ρέστα από εσένα ενώ φταίνε αυτοί. Πρέπει να βρω καναν Yogi να με κάνει λίγο zen master μου φαίνεται..

aris19
01/10/2022, 10:44
αυτο που δεν μπορω να διαχειριστω ακομα ειναι να σερνεται ο μπροστινος με πρασινο και να περναει τελικα με κοκκινο
Εντωμεταξύ αυτό είναι ό,τι χειρότερο ρε, μαζί με αυτούς που κοιμούνται σε φανάρι που το πράσινο κρατάει 10 δευτερόλεπτα με το ζόρι. Όσον αφορά το αρχικό θέμα συζήτησης, στα 2-3 πρώτα χρόνια που οδηγούσα νευρίαζα μέσα μου και μπορεί να έριχνα κανένα σιχτίρι αλλά μετά μάλλον το αποδέχτηκα σιγά σιγά και πλέον απλά συνεχίζω τη μέρα μου. Το πολύ να ρίχνω κανένα επικριτικό βλέμμα ή να κάνω χειρονομία αγανάκτησης σε αυτούς που κάνουν χοντράδα με την ελπίδα ότι μπορεί να καταλάβουν ότι έκαναν μαλακία. Ποτέ όμως δεν σκέφτηκα να κάνω τσαμπουκά/φασαρία, αν και τον τελευταίο 1,5 χρόνο που οδηγώ μοτοσυκλέτα έχω μπει πολλές φορές στον πειρασμό να κατεβάσω καθρέφτη.

doctor_john
01/10/2022, 10:52
Τεράστια κουβέντα, θα προσπαθήσω να σου αναφέρω κάποια πράγματα αλλά μην μείνεις σε αυτά.

Πρώτα απο όλα, νούμερο ένα και σημαντικότερο όσον αφορά το πως λειτουργούν τα πράγματα άσχετα από εμάς!

Με την μοτοσυκλέτα ή το ποδήλατο, δεν έχουμε χρόνο να εκνευριστούμε.
2 δευτερόλεπτα για να γυρίσω να σε κοιτάξω άγρια; το τοπίο όταν επιστρέψω το βλέμμα εμπρός είχε χρόνο να
αλλάξει δραματικά. Θα μπορέσω πλεον να ανταπεξέλθω; εκνευρισμένος, εν κινήσει, με λιγότερα στοιχεία προς όφελος μου;

Είναι το σημαντικότερο μάθημα για εμένα.
Πρέπει να κατανοήσουμε πως η κίνηση με δίκυκλο είναι μια μάχη πάνω στην ροή της κίνησης με τους κανόνες που ισχύουν.
Αν για οποιοδήποτε λόγο κινηθώ ενάντια στους κανόνες που ισχύουν, ο κίνδυνος πολλαπλασιάζεται γεωμετρικά.

Αν έχεις την εμπειρία απλού arcade παιχνιδιού θα το καταλάβεις και μέσω αυτού σαν παράδειγμα.
Κινούμαι προς τα εμπρός - αποφεύγω εμπόδια με ταχύτητα που κινούνται και οι γύρω μου και τους κανόνες που ισχύουν στο συγκεκριμένο πεδίο.
Οποιαδήποτε αλλαγή σε αυτά με κάνει και κινδυνεύω.

Αν για κάποιο λόγο δεν κατανοώ τα παραπάνω, δεν χρησιμοποιώ δίκυκλο.


Ένα μεγάλο προτέρημα που μάλλον δεν έχεις προλάβει να αντιληφθείς, είναι ο βασικός λόγος που συνειδητά ή όχι
οδηγούμε μοτοσυκλέτα: έχουμε πολύ καλύτερη διάθεση σε σχέση με την διάθεση που έχουμε οδηγώντας αυτοκίνητο.

Μετα από το παραπάνω, που σε παρακαλώ διάβασε τα ξανά και ξανά υπάρχουν τόνοι εφαρμοσμένης γνώσης που μόνο
με την ανάγνωση θα διαμορφώσουν την αντίληψη σου.
Προφανώς θα λείπουν πολλά, δεν είναι δυνατόν να γράψω βιβλίο όπως θα ήταν αδύνατον να το διαβάσεις εδώ.

Είμαστε αδύναμοι.
Οποιαδήποτε επαφή με άλλο όχημα, κακοτεχνία κ.λπ. επιβαρύνει εμάς.
Παραδείγματα άπειρα. Εκπαίδευση εύκολη, πχ κινήσου με 15-20 km/h δίπλα από λεωφορείο - φορτηγό και χτύπησε το με λίγη δύναμη
με το πλάι της αριστερής σου γροθιάς. Αυτό που θα συμβεί θα σε εκπαιδεύσει όσον αφορά την διαφορά στο "εκτόπισμα" που έχουμε.

Εκπαιδευόμαστε να χρησιμοποιούμε την λογική και οχι το συναίσθημα.

Παράδειγμα: με κλείνεις προσπαθώντας να με σκοτώσεις ενώ με έχεις δεί και το έχεις αποφασίσει συνειδητά. (έστω)
Η πρώτη σκέψη μου είναι (λογική) να σε αποφύγω, να ελέγξω πίσω αν μπορώ να επιβραδύνω.

Οποιαδήποτε άλλη σκέψη είναι περιττή και λάθος! Πρέπει να λειτουργήσω άμεσα σώζοντας εμένα την συγκεκριμένη στιγμή.
Το αν είσαι αλήτης, φραγκάτος, αν θα σκοτώσεις παιδιά, κουτάβια, ηλικιωμένους σε μελλοντικό χρόνο είναι συναίσθημα, θα με σκοτώσω το πιθανότερο.

Καλό είναι να συντηρούμε εκπαίδευση που μας δίνει την δυνατότητα ψυχραιμίας (λογική) υπό συνθήκες στρες.
Κάποιοι γνωρίσαμε τέτοια εκπαίδευση στο στρατό, κάποιοι σε σχολές πολεμικών τεχνών.
Αν έχεις καλούς φίλους με επίπεδο αυτοδιαχείρισης μπορείς και σε ένα δωμάτιο.
Παράδειγμα: ανεβάζεις σφυγμούς κάνοντας σχοινάκι και οι γύρω σου κοροϊδεύουν πραγματικές αδυναμίες σου
χωρίς ίχνος ηθικής και σε κτυπούν σε επίπεδο πραγματικής ενόχλησης.

Δυστυχώς στους φυσιολογικούς ανθρώπους, που προσπαθούμε κάθε στιγμή να γίνουμε καλύτεροι, πιο λογικοί
να ζούμε προσφέροντας, χωρίς να γεμίζουμε τοξίνες κ.λπ. η εκπαίδευση αυτή φθίνει με τον χρόνο και χρειάζεται συντήρηση.
Αν έχεις μια σχολή πολεμικών τεχνών κοντά σου αξίζει να το συζητήσεις με τον δάσκαλο χωρίς την παρουσία άλλων.

Επέλεξε ένα βιβλίο διαχείρισης θυμού.
Κατα την γνώμη μου όποιο δεις ότι είναι με λιγότερες σελίδες. Είναι τεράστια η γνώση - μέθοδοι που θα σου προσφέρει
και δεν θα λειτουργήσει αποτρεπτικά όπως ένα μεγάλο βιβλίο που θα σου δημιουργούσε την εντύπωση κόπωσης.

Όταν θα έχεις διαβάσει το μικρότερο διαθέσιμο βιβλίο για την διαχείριση θυμού, θα μπορείς να αντιληφθείς λίγο ή πολύ
αν χρειάζεσαι την βοήθεια κάποιου ειδικού.

Μην ξεχνάς πως δεν είναι κατακριτέο να θυμώσεις, έχεις κάθε δικαίωμα και είναι πολύ φυσιολογικό.


Το πως θα αντιδράσεις έχει να κάνει με το προσωπικό σου συμφέρον.

S705
01/10/2022, 11:30
το ζήτημα που θέτεις είναι πολύπλευρο και καθόλου απλό στην ανάλυση του αφού εμπλέκονται συμπεριφορές ανθρώπων και μάλιστα καμιά περίπτωση στραβής δεν είναι ίδια με κάποια άλλη.

ας ξεκινήσουμε από το ποιο απλό. όση χοντρή και αν είναι η μαλακία που θα μου κάνουν στον δρόμο αν δω τον άλλον οδηγό να ζητά αμέσως συγνώμη, να δαγκώνετε για το λάθος που έκανε , να κοκκινίζει από ντροπή , να κουνάει χέρια παραδεχοντας το λάθος του, το θέμα έχει λήξει αμέσως, δεν κάνω καμιά φασαρία.

σε αντίθετη περίπτωση παλαιότερα και οντάς πιο νέος αντιδρούσα,πίστευα ότι θα συνετίσω όλους τους κακούς οδηγούς , ότι θα πιάσουν τόπο τα λογία μου είτε με φωνές είτε μιλώντας ευγενικά. με τα χρονιά κατάλαβα ότι οποίος θέλει να γίνει καλύτερος θα το κάνει μόνος του,δεν με χρειάζεται.

η χειρότερη μερίδα είναι αυτή που θα περάσει τελευταίος με κόκκινο , θα τον έχεις δει και έντεχνος θα βρεθείς στην πορεία του με την μηχανή και αυτός θα αναγκαστεί να σταματήσει. θα του μιλήσεις ευγενικά ότι πέρασε με κόκκινο και η απάντηση του θα είναι " όχι όχι με πράσινο πέρασα"!!!! εδώ έχεις πέσει σε έναν ευθυνόφοβο άνθρωπο,δεν θα το παραδεχτεί πότε. η απάντηση μου καυστική αλλά δεν πιάνει τόπο. " το κακό δεν είναι ότι πας να κοροϊδέψεις έμενα αλλά ότι προσπαθείτε να κοροϊδέψετε τον εαυτό σας και τα καταφέρνετε" . ακόμα και αυτό όμως το έχω περιορίσει πάρα πολύ αφού δεν ακούνε ,δεν μαθαίνουν.

θα πρέπει όμως να έχουμε στον νου μας αυτό που λέγετε ενσυναίσθηση. δύστυχος εκεί έξω δεν οδηγούμε όλοι με καθαρό μυαλό. ποτέ δεν ξέρεις τι ζόρι τραβάει ο άλλος , τι του τριβελίζει το μυαλό , σε τι ψυχική κατάσταση είναι. σε αυτήν την κατάσταση έχω βρεθεί και για αρκετό καιρό ( ένα διαζύγιο μπορεί κάποιους να τους καταρρακώσει ) .ευτυχώς κατάλαβα την κατάσταση μου με αποτέλεσμα να κάνω τον διπλάσιο χρόνο να φτάσω αλλά έφτανα με ασφάλεια και χωρίς να ενοχλώ κανέναν γύρο μου.
θυμάμαι μια κυρία που κάποτε της έφυγε το αμάξι απαλά προς τα δεξιά και καβάλησε την μεσαία όπου οδηγούσα εγώ , στο φανάρι μου ζήτησε συγνώμη με ένα χαμένο βλέμμα εξηγώντας μου ότι κάτι κακό έχει συμβεί στην οικογένεια της και βούρκωσαν τα μάτια της.

κάτι ακόμα είναι το άγνωστο περιβάλλον - νέα περιοχή. εγώ το παραδέχομαι , όταν είμαι σε περιοχή που δεν την ξέρω και καθοδηγούμε από το gps γίνομαι σίγουρα ενοχλητικός. οδηγώ αργά για να μπορώ να έχω το νου μου στο gps αλλά και να ελέγχω τον δρόμο. θα βγάλω ίσως τελευταία στιγμή φλας για να στρίψω γιατί κόλλησε το gps , μέχρι και stop παραλίγο να περάσω κάποτε.


τέλος θα αναφέρω κάτι πολύ σημαντικό και πολύ προσωπικό για τον καθένα. πόσο ενοχλούμαστε εμείς από περιστατικά που δεν μας εκθέτουν άμεσα σε κίνδυνο.????

βράδυ και το προπορευόμενο αυτοκίνητο έχει αναμμένα τα φωτά ομίχλης πίσω. δεν μπορώ να προσπεράσω καθώς ήμουν σε στενά και τα μάτια μου έχουν γκαβοθει. σε κάποιο stop πλευρίζω τον νεαρό οδηγό και ευγενικά του λέω ότι έχει ανέμενα τα ομίχλης και ενοχλούν καθώς και είναι επικίνδυνα. ο τύπος σάστισε και τα έσβησε άμεσος λέγοντας μου " συγνώμη ,το είχα πάει για πλύσιμο και πιθανόν πατήθηκε ο διακόπτης ". τι θα γινόταν αν γινόμουν έξαλλος,έχανα την ψυχραιμία μου και έκανα επίθεση φραστική σε αυτόν τον άνθρωπο??? θα επιβεβαίωνα σε αυτόν τον μύθο ότι όσοι οδηγούν μηχανή είναι άξεστοι και οξύθυμοι ,ένας μύθος που έχει βγει από ανθρώπους που δεν έχουν ενσυναίσθηση ,που δεν μπορούν να καταλάβουν ότι πριν λίγα δευτερόλεπτα απείλησαν την ζωή μας και ότι η αντίδραση μας αυτή είναι μια άμυνα.

πόσο σε ενοχλεί ένα αμάξι που σου έχει κλείσει την διήθηση? αν δεν με έχει αντιληφθεί και μόλις με καταλάβει κάνει άκρη δεν με ενοχλεί . αντίθετα αν ξέρει ότι είμαι εκεί και δεν κάνει άκρη με ενοχλεί, αλλά να κάτσω πια να μαλώσω μαζί του ξέρω ότι δεν θα του αλλάξει συμπεριφορά, έχει δικούς του λόγους για αυτό που κάνει και μόνο με την βοήθεια ψυχολόγου θα αλλάξει .


σε μια κατ’ ιδίαν συζήτηση πίνοντας έναν καφέ ,10 να είμαστε θα παρουσιαστούν τόσες πολλές γνώμες , απόψεις και περιστατικά που η κουβέντα μπορεί να διαρκέσει πολλές ώρες.

κράτα ότι κάθε περίπτωση δεν είναι ίδια, ότι κάθε περίπτωση πρέπει να έχεις καθαρό μυαλό για την αναλύσεις μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα , ότι κάθε κίνηση - λάθος του άλλου οδηγού σου γεννά μια συμπεριφορά ανάλογα με το πως ΕΣΎ θα την δεχτείς.
σε κάθε περίπτωση η ευγένεια μόνο κερδισμένο θα σε βγάλει και θα σε κάνει να αποφύγεις πιθανόν πολύ άσχημες καταστάσεις !!

McGyver
01/10/2022, 11:36
Πώς καταφέρνετε να διατηρείτε την ψυχραιμία σας ως αναβάτες όταν κάθε τόσο κάποιος απρόσεκτος πάει να σας σκοτώσει;!

Με ψυχοθεραπεία και τη σκέψη μας σε αυτούς που αγαπάμε και μας περιμένουν...

:wave2:

PaNick67
01/10/2022, 11:40
Να προσθεσω στα πολυ ωραια που γραφει ο S705 οτι τεραστιο ρολο στο πως αντιδρουμε παιζει και το πως ειμαστε εμεις ψυχολογικα/ συναισθηματικα.

Εχουμε μια μερα καλη για εμας, χαρουμενη, που παει πριμα; Δεν προκειται να μου χαλασεις την διαθεση ρε κερατα που να χτυπιεσαι!!

Εχουμε μια μερα που στραβωσε απο την αρχη της και μας πανε ολα αναποδα; Θα βριζω τον παραμπροστινο γιατι δεν εβγαλε φλας οταν αλλαξε λωριδα.

Επειδη δε οι περισσοτεροι στον δρομο ζουν την 2η περιπτωση καθε μερα, επειδη τρεχουν να καλυψουν σε 12 ωρες αυτα που κανονικα θελουν 15, γι' αυτο γινεται αυτο στους δρομους

Ο κοσμος εχει τρελαθει, οδηγουν αλαφιασμενοι και ΔΕΝ βλεπουν γυρω τους τι γινεται. Μου το ελεγαν με την μηχανη, το σκουτερ μα μου το λενε και τωρα με το αμαξι! Ρε φιλε πως γινεται να μην δεις ενα μπλε αυτοκινητο διπλα σου μερα μεσημερι; Κι ομως...

Acacius
01/10/2022, 12:55
Προσωπικά είμαι άνθρωπος αποφεύγει (υπερβολικά) τις αντιπαραθέσεις, και τηρεί τους κανόνες. Ως αποτέλεσμα, στην οδήγηση μου βγαίνει όλο το κόμπλεξ και νευριάζω εύκολα. Έχω μουντζώσει οδηγό όταν ήμουν με μηχανή και πήγε να ρίξει το αυτοκίνητο πάνω μου. Κάπου εκεί είτε αγοράζεις τη χραπαχρούπα του Schwarzenegger στο Terminator 2, είτε αποφασίζεις να ελέγχεις το θυμό σου. Με τη μοτοσυκλέτα είσαι πο εκτεθειμένος από πολλές απόψεις,μαθαίνεις να αποφεύγεις τις κακοτοπιές και να δίνεις τόπο στην οργή. Δεν έχει πλάκα.

Την πιο ευχάριστη οδήγηση την έκανα με ένα Defender που είχαμε. Ράθυμο, οπότε δε βιαζόμουν, μεγάλο και κόκκινο, οπότε δεν υπήρχε περίπτωση να μη σε δουν, και δε χρειαζόταν φρένο/ελιγμός για να γλυτώσω από μαλακίες άλλων, αφού ελάχιστοι τολμούσαν να κάνουν όταν έβλεπαν το θηρίο να πλησιάζει αργά μεν, αμείλικτα δε. Το οδηγικό αντίστοιχο του big dick energy.



Εχουμε μια μερα καλη για εμας, χαρουμενη, που παει πριμα; Δεν προκειται να μου χαλασεις την διαθεση ρε κερατα που να χτυπιεσαι!!


Υπάρχουν μέρες που φεύγω από τη δουλειά ευδιάθετος και μέχρι να φτάσω σπίτι θέλω να σφάξω τους μισούς οδηγούς με σκουριασμένο κουτάλι. Είναι από τα πράγματα που με κάνουν να μισώ την πόλη μου.

stefanos
01/10/2022, 14:24
Από την άλλη να προσθέσω ότι οι 2 ρόδες σε εμένα δρουν σα φάρμακο. Με το που καβαλώ ξεχνάω και τα νεύρα από τη δουλειά και από το σπίτι και απλά οδηγώ.
Deλete όλα. Το φάρμακο μου από το καθημερινό άγχος:).

phovos
01/10/2022, 15:48
Θυμωνω και βρίζω πολύ εύκολα χωρίς να επιζητώ τσαμπουκαδες, έχω κοντό φυτίλι που λένε. Όσο εύκολα κάνω έκρηξη άλλο τόσο εύκολα το ξεπερνάω ομως.

Παραδόξως στα πιο επικίνδυνα σκηνικά που θα μπορούσε πολύ εύκολα κάποιος να με έχει σκοτώσει, έμεινα απόλυτα ψύχραιμος και στις συγγνώμες που άκουσα απάντησα "δεν πειράζει, συμβαίνουν αυτά, είμαστε καλά πάμε".

Άλλα είναι τα σκηνικά που με κάνουν έξαλλο. Πχ σε δρομο κάθετα στην Ιερά οδό μποτιλιαρισμενες και οι δύο λωρίδες στο φανάρι, συνειδητοποιώ ότι ο μπροστινός μου άναψε αλαρμ και βγήκε να πάρει καφέ κόβωντας τη μια λωρίδα και φυσικά όσους ήμασταν πίσω του. Κατέβασα τζαμί και του λέω "καλά εδώ θα το αφήσετε;" Μου απαντάει ένα ξερό ναι, του λέω "καλά δεν βλέπετε τι γίνεται;" και μου απαντάει αποστομωτικά "ε και;" Ακόμα μετανιώνω που δεν κατέβηκα από το αμάξι να του σπάσω τα γόνατα. Αντίστοιχα σε δρόμο δίπλα στο σπίτι μου τύπος με αμάξι που κατέβαινε ανάποδα σε μονόδρομο. Έκανε στην άκρη για να χωρέσω να περάσω αλλά καθησα λίγο σταματημενος και τον κοίταζα. Μου έκανε ένα νεύμα και είπε άντε τελείωνε περνα ρε.... Ακόμα μετανιώνω...

rainmike
03/10/2022, 12:02
Θυμωνω και βρίζω πολύ εύκολα χωρίς να επιζητώ τσαμπουκαδες, έχω κοντό φυτίλι που λένε. Όσο εύκολα κάνω έκρηξη άλλο τόσο εύκολα το ξεπερνάω ομως.

Παραδόξως στα πιο επικίνδυνα σκηνικά που θα μπορούσε πολύ εύκολα κάποιος να με έχει σκοτώσει, έμεινα απόλυτα ψύχραιμος και στις συγγνώμες που άκουσα απάντησα "δεν πειράζει, συμβαίνουν αυτά, είμαστε καλά πάμε".

Άλλα είναι τα σκηνικά που με κάνουν έξαλλο. Πχ σε δρομο κάθετα στην Ιερά οδό μποτιλιαρισμενες και οι δύο λωρίδες στο φανάρι, συνειδητοποιώ ότι ο μπροστινός μου άναψε αλαρμ και βγήκε να πάρει καφέ κόβωντας τη μια λωρίδα και φυσικά όσους ήμασταν πίσω του. Κατέβασα τζαμί και του λέω "καλά εδώ θα το αφήσετε;" Μου απαντάει ένα ξερό ναι, του λέω "καλά δεν βλέπετε τι γίνεται;" και μου απαντάει αποστομωτικά "ε και;" Ακόμα μετανιώνω που δεν κατέβηκα από το αμάξι να του σπάσω τα γόνατα. Αντίστοιχα σε δρόμο δίπλα στο σπίτι μου τύπος με αμάξι που κατέβαινε ανάποδα σε μονόδρομο. Έκανε στην άκρη για να χωρέσω να περάσω αλλά καθησα λίγο σταματημενος και τον κοίταζα. Μου έκανε ένα νεύμα και είπε άντε τελείωνε περνα ρε.... Ακόμα μετανιώνω...

Το να ψάχνεις την απολογία για να δώσεις τοπο στην οργή δεν έχει και πολυ νόημα.
Αν ο αλλος κλεισει μια λωριδα και περιμενεις ,ειτε σου πει σορρυ φιλε 2 λεπτά ειτε σου πει ε και τι εγινε,τον ιδιο χρονο θα περιμένεις και την ιδια ταλαιπωρια θα φας.
Σε αυτες τις περιπτώσεις προσωπικά δεν ασχολούμαι ,ουτε τον ξέρω τον αλλο ουτε προτιθεμαι να τον μάθω αν δεν εχει γινει κατι απλά φευγω.
Το να νευριάσω σε εμένα θα κάνει κακο οχι στον αλλον.
Σε πολλές περιπτώσεις βεβαια κατι τετοια σκηνικά ειναι απλά η αφορμή για να ξεσπάσεις,οι αιτίες ειναι άλλες και απλά αυτο ειναι η σταγόνα που ξεχειλίζει το ποτήρι.

giorgosb
03/10/2022, 12:08
Προσωπικά, παλιότερα νευρίαζα πιο συχνά. Πλέον αυτή η κατάσταση έχει φτάσει να μου δημιουργεί μόνο απογοήτευση και θλίψη. Ο καθένας στον δρόμο κάνει ότι θέλει, όποτε θέλει, χωρίς να νοιάζεται για τους γύρω του και κυρίως, να μην τιμωρείται ποτέ.

PortisHead
03/10/2022, 13:05
Πάντα πρεπει να εχεις κατα νου, οτι ΙΣΩΣ ο αλλος που πας να ζητησεις τα ρεστα εχει τη διαθεση να παιξει πολλα παραπανω απ' οτι εσυ.
Με αυτη τη σκεψη κατα νου, αποφασιζεις πως θα αντιδρασεις.

Επισης μπορω πλεον να πω οτι εδω και 28 χρονια που οδηγαω μηχανη και κατα πλειονότητα μεσα στην πολη, ζητημα να ειναι 5 τα περιστατικα που να με εχουν κλεισει, να με εχουν τρομαξει να μου εχουν κάνει μ@λ@κι@.
Δεν ξερω πως τόσοι πολλοι εχουν απειρα περιστατικα να διηγηθουν.
ή που εγω προβλέπω τις μ@λ@κιες πριν γινουν ή που παω αρκετα προσεχτικα και αμυντικά.
Αυτο που με κουραζει εμενα και δημιουργει το 90% των προβληματων στην κινηση ειναι η ελλειψη "σβελταδας"
Ο ελληνας ειναι ψευτογρήγορος και βλάκας, αλλα όχι σβελτος.
Ειτε με το αμαξι ειτε με τη μηχανη.
Δεν κινειται με ροή, ειναι start-stop, 0-100 και 100-0, σαν σπαστικος.
Και λάτρεις του φρενου....μονιμως πανω στο φρενο...αυτο η καταραμενη καταχρηση του φρενου.

spyro
03/10/2022, 13:11
τα περισσότερα λάθη που συμβαίνουν τα τελευταία χρόνια στους δρόμους γίνονται απο τα δίτροχα και όχι απο τα αμάξια. Συγκριτικά με άλλες χώρες ο τυπικός Έλληνας οδηγός αυτοκινήτου έχει πολύ καλύτερη αντίληψη για την ύπαρξη μοτοσυκλετών γύρω του. Δεν μπορείς να φανταστείς πόσο για πλάκα το χουν οι Αμερικάνοι (πχ) να περάσουν απο πάνω σου, ενώ κανένας τους δεν κοιτάει καθρέπτες. Τον τελευταίο καιρό το μόνο που βλέπω στους δρόμος είναι "χρήστες δικύκλων" να γκρινιάζουν, να βρίζουν και να τρομοκρατούν κουτάκιδες γιατί τόλμησαν να μην τους προσέξουν για λίγα δευτερόλεπτα την ώρα που αυτοί (οι "χρήστες δικύκλων" ντε) περνούσαν απο δεξιά ή έκαναν διήθηση (παράνομη σε κάθε περίπτωση)

Dimos35
03/10/2022, 13:13
Πάντα πρεπει να εχεις κατα νου, οτι ΙΣΩΣ ο αλλος που πας να ζητησεις τα ρεστα εχει τη διαθεση να παιξει πολλα παραπανω απ' οτι εσυ.
Με αυτη τη σκεψη κατα νου, αποφασιζεις πως θα αντιδρασεις.

Επισης μπορω πλεον να πω οτι εδω και 28 χρονια που οδηγαω μηχανη και κατα πλειονότητα μεσα στην πολη, ζητημα να ειναι 5 τα περιστατικα που να με εχουν κλεισει, να με εχουν τρομαξει να μου εχουν κάνει μ@λ@κι@.
Δεν ξερω πως τόσοι πολλοι εχουν απειρα περιστατικα να διηγηθουν.
ή που εγω προβλέπω τις μ@λ@κιες πριν γινουν ή που παω αρκετα προσεχτικα και αμυντικά.
Αυτο που με κουραζει εμενα και δημιουργει το 90% των προβληματων στην κινηση ειναι η ελλειψη "σβελταδας"
Ο ελληνας ειναι ψευτογρήγορος και βλάκας, αλλα όχι σβελτος.
Ειτε με το αμαξι ειτε με τη μηχανη.
Δεν κινειται με ροή, ειναι start-stop, 0-100 και 100-0, σαν σπαστικος.
Και λάτρεις του φρενου....μονιμως πανω στο φρενο...αυτο η καταραμενη καταχρηση του φρενου.
Είσαι εγώ;
:eek:

Nostradamus
03/10/2022, 13:28
Ενω ειμαι σαν ανθρωπος πολυ της υπομονης και θα αντεξω πολλα, στον δρομο, στην Αθηνα πλεον, εκνευριζομαι παρα πολυ ευκολα. Ο λογος δεν ειναι για το ποσο κοντα η οχι εχω φτασει σε στραβη. Δεν εχω βρεθει μεχρι στιγμης σε ακραια επικινδυνη κατασταση.

Εκνευριζομαι ομως για το ποσο αδιαφοροι ειμαστε ολοι για οτι κανουμε. Αυτο το "ε, και" οταν καποιος απανταει οταν κανει μαλακια, και που πλεον συμβαινει στις περισσοτερες των περιπτωσεων, με βγαζει εκτος εαυτου. Αισθανομαι οτι υπαρχει μαι γενικοτερη "παραιτηση" για οτι συνεπεια και αν εχουν στους γυρω μας οι πραξεις μας. Αυτο δεν αντεχω.

Θυμαμαι παλια εκεινο το "Η λεξη φιλοτιμο δεν μεταφραζεται σε αλλες γλωσσες" που λεγαμε και κομπαζαμε.. Ε δεν υπαρχει αυτο και αμφιβαλλω αν υπηρξε και ποτε.. Φιλοτιμο ειναι μεταξυ αλλων να λειτουργεις με ενεργειες και πραξεις που δεν εχουν μονο το δικο σου οφελος ως επικεντρο. Στο δρομο εχει χαθει προ πολλου.

Kickstart
03/10/2022, 17:50
Ότι είπε ο portishead.
Με τα χρόνια αποκτάς μαλακιόμετρο. Αν είσαι Αθήνα πολλά χρόνια μέσα σε κίνηση μποτιλιαρισματα απεργίες,περιστοιχισμενος από ψυχοπαθείς,μεθυσμένους,αφηρημένους κτλ κτλ το μαλακιομετρο είναι με έξτρα προειδοποίηση και πολύ ευαίσθητο. Αργά ή γρήγορα μαθαίνεις να οδηγείς παντού αμυντικά (ακόμα και όταν βιαζεσαι) και να προβλέπεις την πιθανή δολοφονία σου αρκετά μέτρα πριν συμβεί. Και κάτι τελευταίο,για κανένα λόγο μην μπαίνετε σε λογομαχία στο δρόμο,τα πράγματα είναι αι πολύ άγρια πια και ο κόσμος έχει πολλά θέματα.

Xlitos
03/10/2022, 19:33
Ημουν ανεκαθεν μηχανοβιος,αμαξι επαιρνα περιστασιακα.Τους τελευταιους μηνες να φανταστεις πηρα το πρωτο μου αμαξι στα...38 και τωρα πια παιρνω μια το αμαξι μια το μηχανακι.

Να πω οτι με το αμαξι ασχολουμαι με το τι κανουν οι αλλοι.Κι αυτο γιατι πας σαν ολους τους αλλους,σα το προβατο στην ουρα,στην κινηση κτλ.Ενας να αλλαξει λωριδα και να ερθει μπροστα μου θα πω ''κοιτα ο μλκας'' αχαχαχα

Με το μηχανακι ολα τα αμαξια μου φαινονται σαν bots.Δεν εχουν οδηγο μεσα.Δεν ασχολουμαι.....100% συγκεντρωμενος στο γκαζι,στο φρενο στο τιμονι,στα ελαστικα,στις κακοτεχνιες της ασφαλτου και στο τι μπορει να κανει ενα αυτοκινητο bot στο δρομο.Ενα T-800 πρεπει να εισαι,ενας υπολογιστης που αναλυει τα παντα χωρις συναισθηματα :lol: https://www.youtube.com/watch?v=zzcdPA6qYAU&ab_channel=HardiK.

phovos
03/10/2022, 21:11
Το να ψάχνεις την απολογία για να δώσεις τοπο στην οργή δεν έχει και πολυ νόημα.
Αν ο αλλος κλεισει μια λωριδα και περιμενεις ,ειτε σου πει σορρυ φιλε 2 λεπτά ειτε σου πει ε και τι εγινε,τον ιδιο χρονο θα περιμένεις και την ιδια ταλαιπωρια θα φας.
Σε αυτες τις περιπτώσεις προσωπικά δεν ασχολούμαι ,ουτε τον ξέρω τον αλλο ουτε προτιθεμαι να τον μάθω αν δεν εχει γινει κατι απλά φευγω.
Το να νευριάσω σε εμένα θα κάνει κακο οχι στον αλλον.
Σε πολλές περιπτώσεις βεβαια κατι τετοια σκηνικά ειναι απλά η αφορμή για να ξεσπάσεις,οι αιτίες ειναι άλλες και απλά αυτο ειναι η σταγόνα που ξεχειλίζει το ποτήρι.

Μάλλον παρεξηγήθηκε αυτό που έγραψα, δεν επιζητώ την απολογία ούτε την περιμένω. Καταλαβαίνω ότι στο δρόμο όλοι κάνουμε λάθη, ακόμα και στα πιο επικίνδυνα λάθη έμεινα ήρεμος και ψύχραιμος. Αυτό που δεν αντέχω είναι η συνειδητή καφριλα του μάγκα που μας έχει όλους για μαλακες, που θα κάνει ότι του κατέβει γιατί "ξέρεις ποιος είμαι εγώ ρε;", δεν αντέχω πλέον τον ωχαδερφισμό του παρτάκια που λειτουργεί βαθειά αντικοινωνικά.

billy84
03/10/2022, 22:32
Με τα χρόνια και την απόκτηση εμπειρίας δεν καρδιοχτυπάς τόσο συχνά, πολύ σπάνια θα έλεγα γιατί μαθαίνεις να προβλέπεις κάθε μαλακία που θα κάνουν αλλά τοποθετείσαι και πιο σωστά στον δρόμο. Επίσης κάποτε διαπιστώνεις ότι τα προβλήματα που συναντάς στον δρόμο δε λύνονται με τα χέρια (άσχετα αν μηχανικά ένας εκρηκτικός άνθρωπος μπορεί να χιμήξει σαν άγριο ζώο με άγνωστες συνέπειες).

Γενικά συνιστώ ψυχραιμία και κατανόηση των βαθύτερων προβλημάτων που υπάρχουν πίσω απο όλα τα λάθη που βλέπουμε καθημερινά.

o_gavros
04/10/2022, 07:22
Έχουμε γεμίσει γαϊδούρια Μπίλυ.
Αυτή είναι για μενα, η βασικότερη αιτία που προκαλει εντάσεις.
Επίσης, στο λεκανοπέδιο ειδικά, έχουμε τιγκάρει.
Γκώσαμε, πωςτο λένε;
Και αυτό από μόνο του αρκεί για να φερει εκνευρισμό. Συνδυασε το πηξιμο με βάσανα & αγωνίες υπερδεκαετους κρισης με γαϊδούρια ολκής, κι έχεις ένα εκρηκτικό μείγμα.

Γράφω καθημερινά από 80 μέχρι 150χλμ, με το μηχανάκι, αλλάζοντας μόνιμα περιοχές που κινούμαι.
Θα μπορούσα, γιατί ΤΟΣΗ είναι η επαναληψιμοτητα, να σας αναφέρω λίστα με περιοχες διαβαθμιζοντας το σταρχιδισμο και την έκθεση σε κίνδυνο.
Ναι, όντως, με τα χρόνια μαθαίνεις και να προβλέπεις και να αντιδράς πιο ήπια και αμυντικά ετσετερα.
Την έκρηξη παντως ΔΕΝ τη γλιτώνεις. Θα βρεθεί ο μαλάκας που θα κάνει εκείνη τη μαλακία που θα χτυπήσει κάθε ευαίσθητο σημείο που σου φωνάζει ωπα μην. Και εκεί φυσικά, μπορεί και να μπλέξεις. Ζούγκλα χωρίς κανόνες. :rolleyes:

giorgosb
04/10/2022, 08:28
Ναι, όντως, με τα χρόνια μαθαίνεις και να προβλέπεις και να αντιδράς πιο ήπια και αμυντικά ετσετερα.
Την έκρηξη παντως ΔΕΝ τη γλιτώνεις. Θα βρεθεί ο μαλάκας που θα κάνει εκείνη τη μαλακία που θα χτυπήσει κάθε ευαίσθητο σημείο που σου φωνάζει ωπα μην.

Αυτό..

doctor_john
04/10/2022, 09:53
To στάδιο που βρισκόμαστε και που περιγράφεις Γιάννη, φωνάζει ότι χρειάζεται "επαναφορά στις ρυθμίσεις" το σύνολο του συστήματος.
Χρειάζεται καμπάνια "ενημέρωσης" για τους νόμους - κανόνες που ισχύουν ήδη. Σε τρείς γλώσσες; πιθανά, δεν γίνεται αλλιώς.

Είναι απαραίτητη αυτή ή "υπενθύμιση" σε όλους όπως και η αστυνόμευση τους.
Έχουμε τους νόμους και τους κανόνες που χρειαζόμαστε.
Και μη γελιόμαστε, θα είναι τεράστιο έσοδο ακόμα και για μια μικρή περίοδο ενός έτους αν εφαρμοστεί.
Όχι γιατί θα κτυπήσουν εμάς, που οι καημένοι αγωνιζόμαστε κ.λπ. γιατί ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΟΛΛΟΙ και το ποσοστό των ζώων είναι τεράστιο!
Γιατί μόνο έτσι θα απωλέσουμε εμείς το 10% του ΖΩΟΥ που έχουμε και θα γίνουν σαν εμάς οι δεκαπλάσιοι μας.

Η λύση αποκτά υπόσταση μόλις αναγνωρίσεις - αποδεχθείς το πρόβλημα.

KotsosDR
04/10/2022, 10:07
τραγουδας μεσα σου το παρακατω και ολα καλα...

Don't worry about a thing,
'Cause every little thing gonna be all right.

Rise up this mornin',
Smiled with the risin' sun,
Three little birds
Pitch by my doorstep
Singin' sweet songs
Of melodies pure and true,
Sayin', "This is my message to you":

Don't worry about a thing,
'Cause every little thing gonna be all right...



Αν δεν εχει αποτελεσμα ..πιασε κανενα Wrathchild απο Iron Maiden :lol:

o_gavros
04/10/2022, 10:13
Τα τραγούδια και οι μονοκεροι, έπαψαν προ πολλου να λειτουργούν κατευναστικα, δυστυχώς.

Δοκτοργιανν, δεν τρέφω καμία αυταπάτη για βελτίωση.
Από την στιγμή που η μάζα, "ωθεί" σε συμπεριφορές κοπαδιού του τσοπανουυς, ήδη χάνουμε.

KotsosDR
04/10/2022, 10:27
Τα τραγούδια και οι μονοκεροι, έπαψαν προ πολλου να λειτουργούν κατευναστικα, δυστυχώς.

Δοκτοργιανν, δεν τρέφω καμία αυταπάτη για βελτίωση.
Από την στιγμή που η μάζα, "ωθεί" σε συμπεριφορές κοπαδιού του τσοπανουυς, ήδη χάνουμε.

Για αυτό είπαμε ...Wrathchild και πτανα ολα! :lol:

Pew
04/10/2022, 13:22
Καποτε εκνευριζομουν αρκετα αλλα πλεον οχι, προσπαθω να ειμαι ηρεμος και εφοσον ειμαι με τη μηχανη η το σκουτερ, να προσπερναω με συνοπτικες διαδικασιες.
Επειδη η μετακινηση μου στον περιφερειακο για προς και απο τη δουλεια ειναι καθημερινη, με εχει βοηθησει ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ το να κραταω μια σταθερη ταχυτητα, οσο πιο σταθερη γινεται.
Ετσι κοιταω ακομα μακρυτερα, προσπαθω να προνοησω ακομα καλυτερα, επομενως ειμαι απολυτα συγκεντρωμενος για να παραμεινει το κοντερ στα 100 με τη μικροτερη δυνατη αποκλιση.


Αυτο ομως που με εκνευριζει απιστευτα, οπως θα φαινεται και στο βιντεο... ειναι η ΑΔΙΑΦΟΡΙΑ να παραμεινει καποιος στοιχισμενος στη γαμημενη λωριδα του.
Ειναι κουραστικο για τα ματια τοσο σλαλομ. Ναι για τα ματια, γιατι απο ενα σημειο και μετα και με τοσο "σκαναρισμα" ωστε να μην σου ερθει απο εκει που δεν το περιμενεις, τα 15 λεπτα μοιαζουν με ωρα και βαλε!

https://www.youtube.com/watch?v=JOGhfJYGJeU

PaNick67
04/10/2022, 14:29
Αυτο ομως που με εκνευριζει απιστευτα, οπως θα φαινεται και στο βιντεο... ειναι η ΑΔΙΑΦΟΡΙΑ να παραμεινει καποιος στοιχισμενος στη γαμημενη λωριδα του.
Ειναι κουραστικο για τα ματια τοσο σλαλομ. Ναι για τα ματια, γιατι απο ενα σημειο και μετα και με τοσο "σκαναρισμα" ωστε να μην σου ερθει απο εκει που δεν το περιμενεις, τα 15 λεπτα μοιαζουν με ωρα και βαλε!

https://www.youtube.com/watch?v=JOGhfJYGJeU

Ελα τωρα πλακα κανεις, δεν μπορει να το λες σοβαρα.

Σε ενοχλει ο μη στοιχισμενος την ωρα που εσυ αλλαζεις συνεχωες λωριδες κανοντας διηθηση, καποιες φορες και σφηνες (ετσι μοιαζει στο βιντεο ) προσπαθωντας να περασεις οχι μονο ΙΧδες αλλα και συντροχους μοτοσυκλετιστες. Κορναρεις κιολας :bawl: στα ΙΧ να ανοιξουν να περασεις!!!!!!

Ενταξει. Μετα φταινε οι "κουτακιδες".

Στην ΑΘηνα δεν κορναρει κανεις κανοντας διηθηση. Αν χωρας περνας, αν δεν χωρας περιμενεις να χωρεσεις. Αν βιαζεσαι τοσο φευγεις νωριτερα απο το να οδηγεις με τον ΑΜΚΑ δαγκωμενο :lol:

Pew
04/10/2022, 14:40
Ελα τωρα πλακα κανεις, δεν μπορει να το λες σοβαρα.

Σε ενοχλει ο μη στοιχισμενος την ωρα που εσυ αλλαζεις συνεχωες λωριδες κανοντας διηθηση, καποιες φορες και σφηνες (ετσι μοιαζει στο βιντεο ) προσπαθωντας να περασεις οχι μονο ΙΧδες αλλα και συντροχους μοτοσυκλετιστες. Κορναρεις κιολας :bawl: στα ΙΧ να ανοιξουν να περασεις!!!!!!

Ενταξει. Μετα φταινε οι "κουτακιδες".

Στην ΑΘηνα δεν κορναρει κανεις κανοντας διηθηση. Αν χωρας περνας, αν δεν χωρας περιμενεις να χωρεσεις. Αν βιαζεσαι τοσο φευγεις νωριτερα απο το να οδηγεις με τον ΑΜΚΑ δαγκωμενο :lol:
Θες να μου πεις εσυ δηλαδη οτι το Clio που αποφασισε να αλλαξει απο τι δεξια στη μεσαια, αλλαξε λωριδα σαν ανθρωπος ή ενδεχομενως αν η κυκλοφορια παγωσει να μεινει εκει σαν μαλακας διαγωνια;
Επισης, τι ακριβως κερδισε; Θα φτασει ΠΟΥ δηλαδη... να αυτες τις μαλακιες δεν μπορω, ωστοσο δεν με πειραξε καθολου. Η κορνα ηταν καθαρα για να καταλαβει πως ο κωλος του εμεινε "εκτος".
Αυτος ειναι που θα συναντησεις να μπλοκαρει διασταυρωσεις, γιατι ξεκινησε μεν με πρασινο, αλλα απεναντι η κυκλοφορια ηταν ηδη σταματημενη!!! ΑΛΛΑ ΕΙΧΕ ΠΡΑΣΙΝΟ, ΣΤΑ @@ ΤΟΥ οι αλλοι απο τον καθετο που θα περιμενουν με αυτον στη μεση να κοιτιεται!

Ελα ρε Νικο τωρα, σιγα μη νοιωσω και τυψεις επειδη κορναρα τον τραχανοπλαγια που αν οι συνθηκες δεν ηταν μποτιλιαρισμενες θα ψωλοβρονταγε με τις 2 ροδες να πατανε διαχωριστικη.
Ασε μας σε παρακαλω... Εσυ απλα αλλαξε λωριδα και διαλεξε το δεξι περασμα, μεχρι να το κοψει δεξια ο άλλος και να σε κλεισει και εκεινος, μετα τραβα αριστερα, ή τελοσπαντων κατσε εκει στο 2ωρο μποτιλιαρισμα σαν να οδηγας αυτοκινητο και παιξε τις μπιριμπα με τους διπλανους.

Υ.Γ. Ο περιφερειακος εχει 3 λωριδες. Εαν ολοι καθισουν στη μεση της λωριδας τους, δεν μιλαω για 100% ακριβεια "στη μεση" ... αλλα εστω, τα υπικα, υπαρχουν 2 διαδρομοι με κατι παραπανω απο 1 μετρο πλατος για τα μηχανακια.
Σφηνα οριακη δεν εκανα πουθενα, παρα μονο ΜΑΝΤΕΨΕ;;; Σε μια τυπισσα που απο τις 2 λωριδες... βρεθηκε καταλαθος να τσιμπαει και λιγο απο την αριστερη!!
Υ.Γ.2: Εσυ κανεις σφηνες ή οχι;

edit μιας και το ξεχασα: Ειναι κακο που περασα τον συντροχο μοτοσυκλετιστη;; :eyepop:
Φιλε μοτοσυκλετιστη, συγνωμη, ειδα πως πηγαινες με διαφορετικο ρυθμο απο το δικο μου, αλλαξα λωριδα και περασα μερικα αμαξια μπροστα, συγνωμη και παλι, ηθελα να εχω ορατοτητα ωστε να διαλεξω τον πιο βολικο "Διαδρομο" καθως φευγοντας απο τη δουλεια μου, ειδα οτι ειχε 12 χλμ μποτιλιαρισμα ο περιφερειακος!!!

Nostradamus
04/10/2022, 14:40
Στην Αθηνα πραγματι η πλειοψηφια οδηγων αυτοκινητων καθονται σωστα στον δρομο στις βασικες οδους.. το προβλημα ειναι καποιοι "συντροχοι μοτοσυκλετιστες" που ετσι και πεσεις πανω τους θα σε πανε καροτσι μεχρι να παγωσει η κολαση. Δεν βλεπω κακο το να κορναρεις να ξυπνησει ο αλλος.

toyar
04/10/2022, 14:46
χθες ηταν ενας με bmw f800 που πηγαινε στη λωριδα της διηθησης κρατωντας το κινητο με το δεξι οποτε δεν ειχε χερι για γκαζι και σιγα σιγα σταματαγε
αυτο συνεχιστηκε κι οταν ξεκινησαν τα αυτοκινητα και αδειασε ο δρομος
φανερωσου ρε:bawl:

PaNick67
04/10/2022, 15:44
Υ.Γ.2: Εσυ κανεις σφηνες ή οχι;



Οχι δεν κανω, ποτε δεν εκανα.

Εκανα διηθηση, ανοιγα οποτε εβλεπα καποιον πιο γρηγορο αρκει να ειχα χωρο για αυτο ( δεν θα επεφτα ποτε στα φρενα ενω χωνομαι πισω απο αυτοκινητο για να περασει ο αλλος ειναι πολυ επικινδυνο ), δεν κορναρω ενω κανω διηθηση γιατι προξενει εκνευρισμο στον αλλον που ειναι σταματημενος και εκανε ενα χιλιομετρο σε 5 -10 λεπτα κι εσυ του κορναρεις γιατι πας με 40 και σε κοβει.

Η μοτοσυκλετα σου κερδιζει χρονο πολυ ειδικα οταν εχει κινηση. Με το σκουτερ ηθελα 15 λεπτα, 18 με βροχη για την δουλεια και τωρα θελω 25 με 30

Γενικα πλεον επειδη κυκλοφορω μονο με το αμαξι τα βλεπω λιγο διαφορετικα και υπαρχει τεραστια διαφορα παιδειας αναμεσα σε αναβατη προβλεπομενο και τους ξεκρανωτους/ ποδηλατες / πατινατους.
Ο πρωτος δεν "φαινεται" στον δρομο, δεν σε απασχολει. Περναει με τετοι τροπο που ουτε τον δυσκολευεις ουτε σε ενοχλει.
Οι δευτεροι....αστα να πανε και δυστυχως στους δευτερους μπαινει και το 90% των ντελιβεραδων

DoctoR_k6
04/10/2022, 15:58
Ελα τωρα πλακα κανεις, δεν μπορει να το λες σοβαρα.

Σε ενοχλει ο μη στοιχισμενος την ωρα που εσυ αλλαζεις συνεχωες λωριδες κανοντας διηθηση, καποιες φορες και σφηνες (ετσι μοιαζει στο βιντεο ) προσπαθωντας να περασεις οχι μονο ΙΧδες αλλα και συντροχους μοτοσυκλετιστες. Κορναρεις κιολας :bawl: στα ΙΧ να ανοιξουν να περασεις!!!!!!

Ενταξει. Μετα φταινε οι "κουτακιδες".

Στην ΑΘηνα δεν κορναρει κανεις κανοντας διηθηση. Αν χωρας περνας, αν δεν χωρας περιμενεις να χωρεσεις. Αν βιαζεσαι τοσο φευγεις νωριτερα απο το να οδηγεις με τον ΑΜΚΑ δαγκωμενο :lol:

Μαλλον εννοεις Athens, Georgia οχι Αθηνα, Αττικη...
Επειδη εχουμε μοτο να μην κανουμε αλλαγες στις λωριδες γιατι θα παρεξηγηθουν οι αμαξαδες?
Η να μην κορναρουμε επειδη κοιτανε κινητο, παιζουνε με το ραδιο, γλυφονται με την γκομενα κ εχουνε αλλαξει 2-3 λωριδες η καθονται μεσα στην μεση του δρομου.

Τρολια ελα πες το...

Nostradamus
04/10/2022, 16:03
Λογικα παντως, κανεις πολλα "ανοιχτα" κομματια αν η διαφορα στον χρονο που κανεις μεταξυ αυτοκινητου και δικυκλου, ειναι <= 50%.

KotsosDR
04/10/2022, 16:32
Καποτε εκνευριζομουν αρκετα αλλα πλεον οχι, προσπαθω να ειμαι ηρεμος και εφοσον ειμαι με τη μηχανη η το σκουτερ, να προσπερναω με συνοπτικες διαδικασιες.
Επειδη η μετακινηση μου στον περιφερειακο για προς και απο τη δουλεια ειναι καθημερινη, με εχει βοηθησει ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ το να κραταω μια σταθερη ταχυτητα, οσο πιο σταθερη γινεται.
Ετσι κοιταω ακομα μακρυτερα, προσπαθω να προνοησω ακομα καλυτερα, επομενως ειμαι απολυτα συγκεντρωμενος για να παραμεινει το κοντερ στα 100 με τη μικροτερη δυνατη αποκλιση.


Αυτο ομως που με εκνευριζει απιστευτα, οπως θα φαινεται και στο βιντεο... ειναι η ΑΔΙΑΦΟΡΙΑ να παραμεινει καποιος στοιχισμενος στη γαμημενη λωριδα του.
Ειναι κουραστικο για τα ματια τοσο σλαλομ. Ναι για τα ματια, γιατι απο ενα σημειο και μετα και με τοσο "σκαναρισμα" ωστε να μην σου ερθει απο εκει που δεν το περιμενεις, τα 15 λεπτα μοιαζουν με ωρα και βαλε!

https://www.youtube.com/watch?v=JOGhfJYGJeU

έχεις μπει στη θέση του κουτάκια που προσπαθεί κανενα μισάωρο να πιάσει δεξιά λωρίδα για να βγει στη έξοδο και δεν μπορεί γιατί φοβάται μη του σκάσει κανένας "σφήνας" ;
Τρελαίνεσαι εσύ που είσαι 15 λεπτά στο δρόμο , φαντάζεσαι τον κουτάκια που είναι εκέι μία ώρα (και μπορεί να χέζεται κιόλας...:lol:) πως μπορεί να είναι ;
Εχεις σκεφτεί ποσα μηχανάκια περάσανε σύριζα απο τον καθρέπτη του απο δεξια και αριστερά όση ώρα είναι εκεί ; επειδή εγώ μπαίνω στη θέση του κάθε μέρα , πίστεψέ με είναι πολύ πιο κουραστικό, αγχωτικό και δύσκολο απο οταν είμαι με μοτοσυκλέτα .
Αλληλοκατανόηση φίλε συντροχε , οπως σκανάρεις εσύ να μη σου έρθει απο εκεί που δεν το περιμένεις ετσι σκανάρει και ο κουτάκιας (αυτός που νοιάζεται μη πάρει κανενα στο λαιμό του τουλάχιστον..) τα 100 δύκυκλα που θα τον περικυκλώσουν

PaNick67
04/10/2022, 16:33
Μαλλον εννοεις Athens, Georgia οχι Αθηνα, Αττικη...
Επειδη εχουμε μοτο να μην κανουμε αλλαγες στις λωριδες γιατι θα παρεξηγηθουν οι αμαξαδες?
Η να μην κορναρουμε επειδη κοιτανε κινητο, παιζουνε με το ραδιο, γλυφονται με την γκομενα κ εχουνε αλλαξει 2-3 λωριδες η καθονται μεσα στην μεση του δρομου.

Τρολια ελα πες το...

Οποτε εσυ να κανεις αλλαγες αλλα οχι τα αμαξια; Στον δρομο τα ιδια δικαιωματα εχουμε ολοι και τις ιδιες υποχρεωσεις. ΑΝ ενοχλεις εσυ με το πως κινεισαι δεν μπορεις να διαμαρτυρεσαι για αυτον που ενοχλει εσενα.

Ξερω, οι περισσοτεροι χρησιμοποιουμε μηχανη στην πολη για την οικονομια χρονου μετακινησης λογω της διηθησης που μπορει να κανει και για το παρκαρισμα στα πεζοδρομια, συνηθως, που παρκαρουμε.

Ομως αυτο μπορει να ειναι ενοχλητικο για τους αλλους, περα απο παρανομο.

Αν δεν μας νοιαζει εμας αυτο γιατι να νοιαξει τον αλλον η δικη μας αποψη/θεση;
Γιατι να μας διευκολυνει ο αλλος την ζωη οταν το απαιτουμε ετσι;

Αυτος που οδηγει επιθετικα την μηχανη του οδηγει ετσι και το αμαξι του, το ποδηλατο του, θα παρκαρει ετσι που δεν θα χωραει καροτσι να περασει, θα κατεβασει τα σκουπιδια ανοιχτα και εξω απο τον καδο γιατι τετοιος ειναι σε καθε εκφανση της ζωης του.

Μετα φταιει η ζουγκλα που ζουμε αλλα ισως εχουμε μεγαλυτερο μεριδιο ευθυνης απο οσο πιστευουμε.

DoctoR_k6
04/10/2022, 16:55
Οποτε εσυ να κανεις αλλαγες αλλα οχι τα αμαξια; Στον δρομο τα ιδια δικαιωματα εχουμε ολοι και τις ιδιες υποχρεωσεις. ΑΝ ενοχλεις εσυ με το πως κινεισαι δεν μπορεις να διαμαρτυρεσαι για αυτον που ενοχλει εσενα.

Ξερω, οι περισσοτεροι χρησιμοποιουμε μηχανη στην πολη για την οικονομια χρονου μετακινησης λογω της διηθησης που μπορει να κανει και για το παρκαρισμα στα πεζοδρομια, συνηθως, που παρκαρουμε.

Ομως αυτο μπορει να ειναι ενοχλητικο για τους αλλους, περα απο παρανομο.

Αν δεν μας νοιαζει εμας αυτο γιατι να νοιαξει τον αλλον η δικη μας αποψη/θεση;
Γιατι να μας διευκολυνει ο αλλος την ζωη οταν το απαιτουμε ετσι;

Αυτος που οδηγει επιθετικα την μηχανη του οδηγει ετσι και το αμαξι του, το ποδηλατο του, θα παρκαρει ετσι που δεν θα χωραει καροτσι να περασει, θα κατεβασει τα σκουπιδια ανοιχτα και εξω απο τον καδο γιατι τετοιος ειναι σε καθε εκφανση της ζωης του.

Μετα φταιει η ζουγκλα που ζουμε αλλα ισως εχουμε μεγαλυτερο μεριδιο ευθυνης απο οσο πιστευουμε.

Δεν ειπα εγω να μην κανουνε αλλαγες ουτε απαγορεψα σε καποιον να κανει κατι.
Αν τα κανει σωστα κ χωρις να ξαπλωνει κατω τα υπολοιπα μοτο ας τα κανει.
Δεν χρησιμοποιουμε ολοι μοτο λογω διηθησης κλπ κλπ. Σε καποιους αρεσει να καβαλανε. Εγω κ με το αμαξι να ειναι στο γκαραζ κ με βροχη κ ψ@λοκρυο με την μηχανη/σκουτερ πηγαινα κ θα πηγαινω.
Το παρκαρισμα, καροτσι, σκουπιδια ειναι μαλλον για αλλους κ δεν εχει να κανει με το αν κανουμε σφηνες,
Εγω κανω σφηνες ναι...αλλα ξερω που να παρκαρω, κ με καροτσια εβγαινα βολτες κ ξερω πως ειναι κ τα σκουπιδια να πεταω.
Αυτα προερχονται απο το σπιτι μας κ οχι απο το αν κανουμε σφηνες.

stefanos
04/10/2022, 18:21
έχεις μπει στη θέση του κουτάκια που προσπαθεί κανενα μισάωρο να πιάσει δεξιά λωρίδα για να βγει στη έξοδο και δεν μπορεί γιατί φοβάται μη του σκάσει κανένας "σφήνας" ;
Τρελαίνεσαι εσύ που είσαι 15 λεπτά στο δρόμο , φαντάζεσαι τον κουτάκια που είναι εκέι μία ώρα (και μπορεί να χέζεται κιόλας...:lol:) πως μπορεί να είναι ;


Επειδή συνήθως κυκλοφορώ σε κεντρικές μποτιλιαρισμένες αρτηρίες στην Αθήνα όταν κάποιο κουτί βγάλει φλας αφενός θα κόψω για να περάσει και ακόμα και να με δεί που έρχομαι και να σβήσει το φλάς, θα περιμένω πίσω του να ξανατσεκάρει από τον καθρέφτη, να ξαναβγάλει φλάς και να αλλάξει λωρίδα. Δεν είναι θέμα ευγένειας είναι περισσότερο μέτρο ασφάλειας για μένα. Έτσι κι αλλιώς πάλι την προβλεπόμενη ώρα θα φτάσω.
Να περάσω δίπλα από κάποιον που, ΠΙΘΑΝΟΝ, ΙΣΩΣ, ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΩΣ, έχει πρόθεση ή ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟ ΣΚΕΦΤΕΤΑΙ να αλλάξει λωρίδα ή ακόμα και να ΚΟΙΤΑΞΕ ΑΠΌ ΤΟΝ ΚΑΘΡΕΦΤΗ, το θεωρώ απόπειρα αυτοκτονίας.
Και μάλλον και οι υπόλοιποι μοτοσικλετιστές ,όσοι ζούν τουλάχιστον ακόμα, φαντάζομαι έτσι οδηγούν.
Τέλος οι κουτάκηδες ακόμα και οι ταξέμποροι έχουν βελτιώσει απίστευτα την συμπεριφορά τους στο δρόμο απέναντι στις μηχανές τα τελευταία 30 χρόνια.

KotsosDR
04/10/2022, 19:07
Επειδή συνήθως κυκλοφορώ σε κεντρικές μποτιλιαρισμένες αρτηρίες στην Αθήνα όταν κάποιο κουτί βγάλει φλας αφενός θα κόψω για να περάσει και ακόμα και να με δεί που έρχομαι και να σβήσει το φλάς, θα περιμένω πίσω του να ξανατσεκάρει από τον καθρέφτη, να ξαναβγάλει φλάς και να αλλάξει λωρίδα. Δεν είναι θέμα ευγένειας είναι περισσότερο μέτρο ασφάλειας για μένα. Έτσι κι αλλιώς πάλι την προβλεπόμενη ώρα θα φτάσω.
Να περάσω δίπλα από κάποιον που, ΠΙΘΑΝΟΝ, ΙΣΩΣ, ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΩΣ, έχει πρόθεση ή ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟ ΣΚΕΦΤΕΤΑΙ να αλλάξει λωρίδα ή ακόμα και να ΚΟΙΤΑΞΕ ΑΠΌ ΤΟΝ ΚΑΘΡΕΦΤΗ, το θεωρώ απόπειρα αυτοκτονίας.
Και μάλλον και οι υπόλοιποι μοτοσικλετιστές ,όσοι ζούν τουλάχιστον ακόμα, φαντάζομαι έτσι οδηγούν.
Τέλος οι κουτάκηδες ακόμα και οι ταξέμποροι έχουν βελτιώσει απίστευτα την συμπεριφορά τους στο δρόμο απέναντι στις μηχανές τα τελευταία 30 χρόνια.

Ειλικρινά τώρα , έβαλες μέσα ντελιβεραδες , σκουτεροκαγκουρες κτλ στους υπόλοιπους μοτοσυκλέτιστες ;;:lol:

stefanos
05/10/2022, 09:55
Ειλικρινά τώρα , έβαλες μέσα ντελιβεραδες , σκουτεροκαγκουρες κτλ στους υπόλοιπους μοτοσυκλέτιστες ;;:lol:

Ορισμένοι άνθρωποι μαθαίνουν από τα παθήματά τους μόνο. Θα μάθουν αν είναι τυχεροί ή θα παρατήσουν το άθλημα.

motojojo
05/10/2022, 10:07
Μοτοσυκλετιστής είσαι αμα καβαλάς μοτοσυκλέτα. Όχι σκουτερ :a016:

:whistle:

:tooth:

spyro
05/10/2022, 11:01
... Να περάσω δίπλα από κάποιον που, ΠΙΘΑΝΟΝ, ΙΣΩΣ, ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΩΣ, έχει πρόθεση ή ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟ ΣΚΕΦΤΕΤΑΙ να αλλάξει λωρίδα ή ακόμα και να ΚΟΙΤΑΞΕ ΑΠΌ ΤΟΝ ΚΑΘΡΕΦΤΗ, το θεωρώ απόπειρα αυτοκτονίας.
Και μάλλον και οι υπόλοιποι μοτοσικλετιστές ,όσοι ζούν τουλάχιστον ακόμα, φαντάζομαι έτσι οδηγούν.
....

όχι δεν οδηγούν έτσι. Οι περισσότεροι "χρήστες δικύκλων" βρίσκουν ευκαιρία να ξεσπάσουν μέσα στο γενικότερο κλίμα γενικευμένης βίαιης συμπεριφοράς και να "τιμωρήσουν" τον κουτάκια που τόλμησε να κάνει έστω και μια κίνηση.

εγω πλέον τσακώνομαι μόνο με αυτους γιατί αισθάνομαι και λίγο ένοχος απέναντι στους κουτάκιδες.

Άσε που όπου βρω κουτάκια να προσέχει καθρέπτες και να κάνει λίγο δεξιά ή αριστέρα για μένα (δεν έχει καμία υποχρέωση) είμαι στις χειρονομίες ευγνωμοσύνης συνέχεια μπας και μεταδώσω και λίγο καλό κλίμα.

Προχθές στον Κηφισό πέτυχα "χρήστη δικύκλων" νέας γενιάς με κάμερα στο κράνος να ψάχνει να μαγνητοσκοπήσει με το ζόρι μαλ@κίες απο αυτοκίνητα για να το μεταφέρει λογικά στα σόσιαλ. Το τι γαμοσταυρίδι και μούτζα έφαγε δεν λέγεται. Αναγκάστηκε να κάνει πέρα να γλυτώσει

DoctoR_k6
05/10/2022, 11:12
όχι δεν οδηγούν έτσι. Οι περισσότεροι "χρήστες δικύκλων" βρίσκουν ευκαιρία να ξεσπάσουν μέσα στο γενικότερο κλίμα γενικευμένης βίαιης συμπεριφοράς και να "τιμωρήσουν" τον κουτάκια που τόλμησε να κάνει έστω και μια κίνηση.

εγω πλέον τσακώνομαι μόνο με αυτους γιατί αισθάνομαι και λίγο ένοχος απέναντι στους κουτάκιδες.

Άσε που όπου βρω κουτάκια να προσέχει καθρέπτες και να κάνει λίγο δεξιά ή αριστέρα για μένα (δεν έχει καμία υποχρέωση) είμαι στις χειρονομίες ευγνωμοσύνης συνέχεια μπας και μεταδώσω και λίγο καλό κλίμα.

Προχθές στον Κηφισό πέτυχα "χρήστη δικύκλων" νέας γενιάς με κάμερα στο κράνος να ψάχνει να μαγνητοσκοπήσει με το ζόρι μαλ@κίες απο αυτοκίνητα για να το μεταφέρει λογικά στα σόσιαλ. Το τι γαμοσταυρίδι και μούτζα έφαγε δεν λέγεται. Αναγκάστηκε να κάνει πέρα να γλυτώσει

Πλεον το κακο γινεται με τους ''μοτοσυκλετιστες'' ανεξαρτητως της μοτο που καβαλανε παρα με τα αμαξια.
Τα αμαξια τα περνας πολυ ευκολα κ πολλες φορες τους αφηνεις να κανουν την κινηση τους κ περνας απο την αλλη πλευρα γιατι πιο πολυ θα καθυστερησεις να του πεις να οκ ελα κ περιμενω...
Κατι τυποι που καβαλανε κ πηγαινουν αναμεσα στα αμαξια λες κ κανουν ισορροπια πανω σε σκοινι στα 1000μ (χωρις διχτυ ασφαλειας) δεν μπορω καθολου.
Αυτους αν δεν κανουν ακρη τους κανω χωσιμο στο πρωτο ανοιγμα οπως ο ΜΜ οταν βλεπει κενο... :lol:

Καλα γι αυτους με τις καμερες δεν εχω να πω κ πολλα...οι περισσοτεροι μονο για εγγραφη ειναι κ σωληνα. ΑΠο οδηγηση τιποτα...

rainmike
05/10/2022, 11:23
όχι δεν οδηγούν έτσι. Οι περισσότεροι "χρήστες δικύκλων" βρίσκουν ευκαιρία να ξεσπάσουν μέσα στο γενικότερο κλίμα γενικευμένης βίαιης συμπεριφοράς και να "τιμωρήσουν" τον κουτάκια που τόλμησε να κάνει έστω και μια κίνηση.

εγω πλέον τσακώνομαι μόνο με αυτους γιατί αισθάνομαι και λίγο ένοχος απέναντι στους κουτάκιδες.

Άσε που όπου βρω κουτάκια να προσέχει καθρέπτες και να κάνει λίγο δεξιά ή αριστέρα για μένα (δεν έχει καμία υποχρέωση) είμαι στις χειρονομίες ευγνωμοσύνης συνέχεια μπας και μεταδώσω και λίγο καλό κλίμα.

Προχθές στον Κηφισό πέτυχα "χρήστη δικύκλων" νέας γενιάς με κάμερα στο κράνος να ψάχνει να μαγνητοσκοπήσει με το ζόρι μαλ@κίες απο αυτοκίνητα για να το μεταφέρει λογικά στα σόσιαλ. Το τι γαμοσταυρίδι και μούτζα έφαγε δεν λέγεται. Αναγκάστηκε να κάνει πέρα να γλυτώσει

Πραγμάτικα ειναι παρα πολλές οι φορες που οδηγοι αυτοκινήτων εκοψαν το τιμονι τους για να με αφήσουν να περάσω,πάντα εννοείται τους ευχαριστώ γιατι δεν ειναι αυτοννόητο.
Δεν έχω κορνάρει ποτέ κάποιον επειδή καθυστερει, αν μπορώ να προσπεράσω προσπερνάω αλλιως περιμένω.
Οι μονες φορές που κορνάρω ειναι οταν καποιοι εξυπνοι,κλεινουν την εξοδο του παρκινγκ που πληρώνω (70 ευρώ το μήνα)
Ε οχι καθυστερημένε εδω πληρώνω δεν ειμαι υποχρεωμενος να σε περιμένω,πανε ασε το αμάξι σου παραπέρα ,οχι στην εισοδο του παρκινγκ,

viper1
05/10/2022, 12:31
Διηθηση παράνομη
Οδήγηση ανάμεσα σε δύο λωρίδες παράνομη
Παραβίαση διπλής διαχωριστικής λόγω συμφόρησης. Παράνομη
Παρκάρισμα σε πεζοδρόμιο παράνομο

Μην αναφέρω τον μέσο όρο των ντελιβεραδων τι άλλο κάνουν....
Μέσα στην παρανομία είμαστε και δεν το έχουμε καταλάβει
Ή δεν θέλουμε να το παραδεχτούμε ;)

motojojo
05/10/2022, 12:47
Νομίζω η διήθηση δεν ειναι παράνομη, όσο τα οχήματα ειναι ακίνητα. Ισα-ισα αποδεδεδειγμένα εκτονώνουν το μποτιλιάρισμα.

McGyver
05/10/2022, 12:55
Νομίζω η διήθηση δεν ειναι παράνομη, όσο τα οχήματα ειναι ακίνητα. Ισα-ισα αποδεδεδειγμένα εκτονώνουν το μποτιλιάρισμα.

Όχι στην Ελλάδα :wave2:.

Pew
05/10/2022, 13:07
Οχι δεν κανω, ποτε δεν εκανα.

Εκανα διηθηση, ανοιγα οποτε εβλεπα καποιον πιο γρηγορο αρκει να ειχα χωρο για αυτο ( δεν θα επεφτα ποτε στα φρενα ενω χωνομαι πισω απο αυτοκινητο για να περασει ο αλλος ειναι πολυ επικινδυνο ), δεν κορναρω ενω κανω διηθηση γιατι προξενει εκνευρισμο στον αλλον που ειναι σταματημενος και εκανε ενα χιλιομετρο σε 5 -10 λεπτα κι εσυ του κορναρεις γιατι πας με 40 και σε κοβει.

Η μοτοσυκλετα σου κερδιζει χρονο πολυ ειδικα οταν εχει κινηση. Με το σκουτερ ηθελα 15 λεπτα, 18 με βροχη για την δουλεια και τωρα θελω 25 με 30

Γενικα πλεον επειδη κυκλοφορω μονο με το αμαξι τα βλεπω λιγο διαφορετικα και υπαρχει τεραστια διαφορα παιδειας αναμεσα σε αναβατη προβλεπομενο και τους ξεκρανωτους/ ποδηλατες / πατινατους.
Ο πρωτος δεν "φαινεται" στον δρομο, δεν σε απασχολει. Περναει με τετοι τροπο που ουτε τον δυσκολευεις ουτε σε ενοχλει.
Οι δευτεροι....αστα να πανε και δυστυχως στους δευτερους μπαινει και το 90% των ντελιβεραδων

Εγω κανω διηθηση και θα κανω παντα.
Εσυ καθισε μπλοκαρισμενος λοιπον ξεροντας πως ο μπροστα, εαν εκανε μια ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΗ προσπαθεια να παραμεινει στοιχισμενος θα σου ειχε κανει τη ζωη λιγο ευκολοτερη. Η δικη του ευκολια λοιπον παει, χαθηκε αφου παιζει μποτιλιαρισμα.
Αλλα πρωτον, η "κοινη λογικη", δεν ειναι κοινη, δευτερον, υπαρχει η λογικη "αφου εγω δεν ωφελουμαι σε κατι, γιατι να τρελαθω να διευκολυνω κιολας?"

Να ξεκαθαρισω, πως με το αμαξι ειμαι παντα απολυτα στοιχισμενος κατα την κινηση μου ή ακομα και οταν ειμαι σταματημενος.
Πρωτον γιατι εχω το νου μου στο δρομο, δευτερον γιατι προσπαθω να μην ειμαι ενα μαλακισμενο εμποδιο.

Τα εχω ξαναγραψει και αλλου. Εν ετει 2022 που οδηγαει ο καθενας, θεωρει τον εαυτο του καλο οδηγο εφοσον καταφερε να παει απο το Α στο Β χωρις να δημιουργησει ατυχημα, εαν πηγαινει αργα και δεν κορναρει.

Πιο πανω ειπωθηκε και κατι αλλο σωστο. Εχουν μπερδεψει πολλοι την ενοια γρηγορη και σβελτη οδηγηση. Οι περισσοτεροι δεν χαρακτηριζονται απο σβελταδα.

rainmike
05/10/2022, 14:13
Εγω κανω διηθηση και θα κανω παντα.
Εσυ καθισε μπλοκαρισμενος λοιπον ξεροντας πως ο μπροστα, εαν εκανε μια ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΗ προσπαθεια να παραμεινει στοιχισμενος θα σου ειχε κανει τη ζωη λιγο ευκολοτερη. Η δικη του ευκολια λοιπον παει, χαθηκε αφου παιζει μποτιλιαρισμα.
Αλλα πρωτον, η "κοινη λογικη", δεν ειναι κοινη, δευτερον, υπαρχει η λογικη "αφου εγω δεν ωφελουμαι σε κατι, γιατι να τρελαθω να διευκολυνω κιολας?"

Να ξεκαθαρισω, πως με το αμαξι ειμαι παντα απολυτα στοιχισμενος κατα την κινηση μου ή ακομα και οταν ειμαι σταματημενος.
Πρωτον γιατι εχω το νου μου στο δρομο, δευτερον γιατι προσπαθω να μην ειμαι ενα μαλακισμενο εμποδιο.

Τα εχω ξαναγραψει και αλλου. Εν ετει 2022 που οδηγαει ο καθενας, θεωρει τον εαυτο του καλο οδηγο εφοσον καταφερε να παει απο το Α στο Β χωρις να δημιουργησει ατυχημα, εαν πηγαινει αργα και δεν κορναρει.

Πιο πανω ειπωθηκε και κατι αλλο σωστο. Εχουν μπερδεψει πολλοι την ενοια γρηγορη και σβελτη οδηγηση. Οι περισσοτεροι δεν χαρακτηριζονται απο σβελταδα.

Υπάρχει ενα ρητό που λέει ,οσο καλος και να εισαι παντα θα υπάρχει καποιος που στη ιστορια του θα είσαι ο κακος.
Το ιδιο ισχυει και στο δρομο,οσο καλος και προσεκτικος να εισαι παντα θα υπαρχει καποιος για τον οποιο θα εισαι το εμποδιο.
Τώρα ποιος εχει δικιο και ποιος εχει αδικο,ψαξε βρες.
Με τη διηθηση γενικά συμφωνω απόλυτα:beer:

McGyver
05/10/2022, 17:11
Αφού γενικεύτηκε η κουβέντα, ένα σχετικά νέο "red flag" στην Ελλάδα είναι τα πλαίσια πινακίδων ή/και τα αυτοκόλλητα των εταιρειών leasing :winka:...

TONYBANDIT
05/10/2022, 19:48
Πολλά χρόνια πίσω ο Αντώνης Πανούτσος έγραφε στο περιοδικό ΜΟΤΟ.
Οι Έλληνες οδηγοί χωρίζονται σε δύο κατηγορίες.Στους καβλοτιμονους και στους κοιμησηδες.Δεν νομίζω να έχουν αλλάξει πολλά από τότε .

KotsosDR
06/10/2022, 10:26
Αφού γενικεύτηκε η κουβέντα, ένα σχετικά νέο "red flag" στην Ελλάδα είναι τα πλαίσια πινακίδων ή/και τα αυτοκόλλητα των εταιρειών leasing :winka:...

Δηλαδή;

spyro
06/10/2022, 11:22
Πολλά χρόνια πίσω ο Αντώνης Πανούτσος έγραφε στο περιοδικό ΜΟΤΟ.
Οι Έλληνες οδηγοί χωρίζονται σε δύο κατηγορίες.Στους καβλοτιμονους και στους κοιμησηδες.Δεν νομίζω να έχουν αλλάξει πολλά από τότε .

έτσι έβλεπε τα πράγματα πάντα ο Πανούτσος. Άσπρο - Μαύρο και εντελώς Out of context

o_gavros
06/10/2022, 11:53
Σιγά την προσωπικοτητα

billy84
06/10/2022, 13:19
Του Πανούτσου του πήραν συνέντευξη οι Μπεταράδες. Τον ρώτησαν ''τι μηχανή έχεις''?, τους είπε '' ένα Piaggio MP3''. :lol:

DoctoR_k6
06/10/2022, 13:41
Του Πανούτσου του πήραν συνέντευξη οι Μπεταράδες. Τον ρώτησαν ''τι μηχανή έχεις''?, τους είπε '' ένα Piaggio MP3''. :lol:

Νταξει παλαιοτερα (10+ χρονια) τoν εβλεπα δικαβαλο με τον Καρπετοπουλο με ενα Hornet 900 αν δεν κανω λαθος.
Οχι οτι αλλαζει κατι... :lol:

billy84
06/10/2022, 16:39
Νταξει παλαιοτερα (10+ χρονια) τoν εβλεπα δικαβαλο με τον Καρπετοπουλο με ενα Hornet 900 αν δεν κανω λαθος.
Οχι οτι αλλαζει κατι... :lol:


Κρίμα το Χορνετάκι ρε! Καρπετόπουλος και Πανούτσος μαζί πάνω?:bawl:


Εντάξει έχουν περάσει τα χρόνια για τον Πανούτσο και για μένα καλά έκανε και πήρε MP3. ΔΕΝ είναι να πέφτεις σε τέτοιες ηλικίες και νομίζω ότι έχει κάποιο πρόβλημα υγείας. Οπτικά δεν τον είδα πολύ καλά και σαν να έτρεμαν τα χέρια του.

motojojo
06/10/2022, 19:30
Εύστοχο αυτό με τους καβλοτιμονους και τους κοιμησηδες.

Το κακό είναι ότι οι κοιμήσηδες είναι πάρα πολλοί και σπάνε μπάλες σε εμάς τους καβλοτίμονους. :bawl:

asxetost
07/10/2022, 00:02
Διάβασα όλες τις απαντήσεις προσεκτικά- μόλις γύρισα από βουνό 3ήμερο:smokin:- και μπορώ να πω ότι εξεπλάγην πολύ θετικά με τις απαντήσεις που είδα σε γενικές γραμμές. Φυσικά και δεν είμαι σε καμία περίπτωση υπέρ της βίας ή της έκρηξης, απλώς είναι η αλήθεια ότι υπάρχουν κάποιες στιγμές που συμβαίνουν κραυγαλέα πράγματα- εκεί είναι και η αφετηρία του θέματος τούτου νομίζω.

Σέβομαι πολύ την άποψη ότι τελικά η ψυχραιμία είναι μάλλον το χρησιμότερο ένστικτο αυτοσυντήρησης όπως και η εμπειρία που αποκτάει κάποιος με τα χρόνια στο να διαβάζει το δρόμο και την κίνηση και να αποφεύγει να βρεθεί σε δύσκολη θέση.

Μεταξύ άλλων έχω ένα -υγιές θα πω- αίσθημα φόβου όπως προσεχώς θα βγω στο δρόμο πρώτη φορά δίτροχος, ευχαριστώ για άλλη μια φορά το φόρουμ και όλα τα παιδιά που ασχολήθηκαν ή θα ασχοληθούν να απαντήσουν στο θέμα αυτό.
Πρώτα από όλα από ότι καταλαβαίνω αρκετά περισσότερο από έναν "κουτάκια" ο μοτοσυκλετιστής χρειάζεται καθαρό μυαλό. Αυτό μου φαίνεται η μεγαλύτερη πρόκληση..!

PaNick67
07/10/2022, 08:32
Σέβομαι πολύ την άποψη ότι τελικά η ψυχραιμία είναι μάλλον το χρησιμότερο ένστικτο αυτοσυντήρησης όπως και η εμπειρία που αποκτάει κάποιος με τα χρόνια στο να διαβάζει το δρόμο και την κίνηση και να αποφεύγει να βρεθεί σε δύσκολη θέση.



Ο,τι μα ο,τι κι αν κανεις, μην εμπλακεις ποτε με αλλον οδηγο. Δεν ξερεις ποτε τι ειναι ο αλλος και ποσα ειναι διατεθιμενος να κανει.


Πριν 30 χρονια φιλος αντι για Κυριακατικη βολτα βρεθηκε στο νοσοκομειο για ραμματα με σκισιμο απο την βαση του αυτιου μεχρι σχεδον την καρωτιδα και αυτο το σχεδον του εσωσε την ζωη. Ο δραστης ηταν ενας 55ρης που γυριζε απο μνημοσυνο με την οικογενεια του, το κουστουμακι του, του μουστακακι του, την καραφλιτσα του. Ενας μπαρμπας θα λεγαμε σημερα που ομως επειδη ηταν αλητης προκαλεσε ολη αυτην την ζημια και μαλιστα καταφερε στην αναμπουμπουλα να εξαφανισει το ξυραφι.

Ο φιλος εμπλεξε ενω δεν μπορουσε να διαφυγει και δεν τον ξαπλωσε γιατι φοβηθηκε μην εχει τιποτα και παθει καμια ανακοπη. Ειχε τα μισα του χρονια, του εριχνε ενα κεφαλι και σκεφτηκε μην παει φυλακη αν τον χτυπουσε.

Απο τοτε μπορει να βριστηκα στον δρομο με αλλους αλλα ποτε δεν πηγα τα πραγματα προς τα εκει. Αν τον δω πολυ εριστικο ενω εχει κανει μ@λ@κια σηκωνομαι και φευγω. Δεν αξιζει. Ουτε θα του αλλαξεις τα μυαλα ακομα κι αν τον στειλεις στο νοσοκομειο. Εσυ θα μπλεξεις

nikos_abel
07/10/2022, 09:19
Σκεφτείτε μόνο το πως θα θέλατε να σας συμπεριφερθούνε, ΟΤΑΝ εσείς κάνετε τη μλκ και κάντε το ίδιο.



Υ.Γ. όποιος πει ότι δεν έχει κάνει μλκ...-> Τι είπες; (https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=150006&highlight=%CE%BC%CE%B5+%CE%B5%CE%B9%CE%B4%CE%B1)

spyro
07/10/2022, 09:42
Διάβασα όλες τις απαντήσεις προσεκτικά- μόλις γύρισα από βουνό 3ήμερο:smokin:- και μπορώ να πω ότι εξεπλάγην πολύ θετικά με τις απαντήσεις που είδα σε γενικές γραμμές. Φυσικά και δεν είμαι σε καμία περίπτωση υπέρ της βίας ή της έκρηξης, απλώς είναι η αλήθεια ότι υπάρχουν κάποιες στιγμές που συμβαίνουν κραυγαλέα πράγματα- εκεί είναι και η αφετηρία του θέματος τούτου νομίζω.

Σέβομαι πολύ την άποψη ότι τελικά η ψυχραιμία είναι μάλλον το χρησιμότερο ένστικτο αυτοσυντήρησης όπως και η εμπειρία που αποκτάει κάποιος με τα χρόνια στο να διαβάζει το δρόμο και την κίνηση και να αποφεύγει να βρεθεί σε δύσκολη θέση.

Μεταξύ άλλων έχω ένα -υγιές θα πω- αίσθημα φόβου όπως προσεχώς θα βγω στο δρόμο πρώτη φορά δίτροχος, ευχαριστώ για άλλη μια φορά το φόρουμ και όλα τα παιδιά που ασχολήθηκαν ή θα ασχοληθούν να απαντήσουν στο θέμα αυτό.
Πρώτα από όλα από ότι καταλαβαίνω αρκετά περισσότερο από έναν "κουτάκια" ο μοτοσυκλετιστής χρειάζεται καθαρό μυαλό. Αυτό μου φαίνεται η μεγαλύτερη πρόκληση..!


Επίσης να θυμάσαι οτι η με τη μοτοσυκλέτα ναι μεν είσαι εκτεθειμένος περισσότερο αλλά δεδομένου των:

- πολυ χαμηλό βάρος
- πολύ χαμηλού βάρους ανά ίππο
- 2 ρόδες έναντι 4 και πολύ μικρότερου όγκου

έχει τεράστιες δυνατότητες συγκριτικά με τα αυτοκίνητα σε επιτάχυνση, επιβράδυνση και αλλαγή κατεύθυνσης. Δηλαδή τα περισσότερα προβλήματα που βλέπω οτι εκνευρίζουν τους δικυκλιστές στο δρόμο και τους δημιουργούν "θυμό" λύνονται πολύ πιο εύκολα με διαφορετική διαχείριση της γραμμής και του γκαζιού αντί να εμπλακούν στο

"γιατι δεν με πρόσεξες είμαι εκτεθειμένος, πάς να μας σκοτώσεις παλιο-βλάκα Ελληνάρα, αμόρφωτε, απαίδευτε και αγενή που δεν κοιτάς στον καθρέπτη για να περιμένεις εμένα που μπορεί να έρχομαι απο πίσω σου να κάνω παράνομη διήθηση"

Εγω στα φανάρια σε αντίστοιχες περιπτώσεις με δικυκλιστές που κορνάρουν και τρομοκρατούν τους φωνάζω " θα μας απαγορεύσουν και επίσημα την διήθηση και μετά θα κλαίμε - βάλτε μυαλό"

geioann
07/10/2022, 12:11
Κρίμα το Χορνετάκι ρε! Καρπετόπουλος και Πανούτσος μαζί πάνω?:bawl:


Εντάξει έχουν περάσει τα χρόνια για τον Πανούτσο και για μένα καλά έκανε και πήρε MP3. ΔΕΝ είναι να πέφτεις σε τέτοιες ηλικίες και νομίζω ότι έχει κάποιο πρόβλημα υγείας. Οπτικά δεν τον είδα πολύ καλά και σαν να έτρεμαν τα χέρια του.

Τώρα πάλι γιατί εγώ νόμιζα ότι ο Πανούτσος έχει πεθάνει??

billy84
07/10/2022, 14:25
Τώρα πάλι γιατί εγώ νόμιζα ότι ο Πανούτσος έχει πεθάνει??


Μήπως τον μπέρδεψες με τον Πανούση?:D Μοιάζουν τα ονόματα!

geioann
07/10/2022, 15:10
Μήπως τον μπέρδεψες με τον Πανούση?:D Μοιάζουν τα ονόματα!

Με τον Πανούση, όχι αλλά σίγουρα με κάποιον άλλον τον έχω μπερδέψει! Νόμιζα ότι είχε πεθάνει χρόνια πριν. Τελοσπαντων, να ναι καλά ο άνθρωπος να ζήσει άλλα τόσα!

harris_x
07/10/2022, 16:03
Αγαπητοί φίλοι και φίλες θα ήθελα την αποψινή να θέσω ένα ερώτημα το οποίο με ταλανίζει περισσότερο από κάθε άλλο, τώρα πια που έμαθα πού είναι ο μοχλός των ταχυτήτων, το γκάζι και το φρένο πάνω στη μοτοσυκλέτα και σε ένα μήνα θα κυκλοφορώ με δαύτη.

Ένα μικρό μπακ στορι, ως οδηγός αυτοκινήτου τα τελευταία χρόνια αποφάσισα, για λόγους προφανείς, να στραφώ σε δίτροχο ως μέσο καθημερινής μετακίνησης στην βουλιαγμένη (από αυτοκινητα) Αθήνα.
Όπως και σε όλους μας, μου έχει τύχει πάμπολλες φορές να διαπιστώσω πως δεν υπάρχει καμία προσοχή κάποιες φορές από ορισμένους έως αρκετούς οδηγούς, που πέρα από το να με κάνει να αναγκαστώ να αντιδράσω σαν τον Ταρζάν σε μίνι εγκεφαλικό επεισόδιο- σε αυτό το σημείο να πω πως έχω γλιτώσει και κάποιους μηχανόβιους ( συνήθως καμικάζι --εεεέ ντελίβερι ήθελα να πω!)από δική τους απροσεξία/πακέτωμα στοπ-προτεραιότητας/εκκίνηση σε δρόμο από στάση χωρίς έλεγχο κ.α. με έχει κάνει να αναρωτηθώ πολλές φορές τι θα γινόταν αν καβαλούσα μηχανή.

Και η απάντηση συνήθως είναι ότι πιθανότατα να άφηνα τα κόκκαλα μου στην άσφαλτο φυσικά..
Δε, -είπα θα είμαι εντελώς ειλικρινής- ντρέπομαι που το λέω αλλά σινάμα με αυτή τη σκέψη ορισμένες φορές σαν οδηγός αυτοκινήτου που έχουν πάει να με σκοτώσουν έχω αντιδράσει αρκετά προβληματικά- μια συγκεκριμένη περίπτωση μάλιστα που άνθρωπος μπήκε σε δρόμο κεντρικό από νησίδα σε σχεδόν μηδενική απόσταση χωρίς να ελέγξει, δεν ξέρω πώς δεν έριξα το αυτοκίνητο μου σε καμία κολώνα για να τον αποφύγω) δεν γύρισε καν να δει αν είμαι εντάξει - και φυσικά σκέφτηκα ότι αυτός ο άνθρωπος ένα μοτοσυκλετιστή θα τον είχε ρίξει ΚΑΙ θα τον άφηνε βαριά τραυματισμένο στη μοίρα του ή νεκρό!

Ε μου γυρνάει και μένα το μάτι και αρχίζω να βαράω κόφτες μέχρι να τον προλάβω, ως και αφού τον πρόλαβα μαζί με κόρνες φώτα και ιστορίες. Δεν σταματάει ο άνθρωπος, μάλλον πρέπει να είχε πανικοβληθεί και λίγο, με τα πολλά προσπαθώντας να ηρεμήσω τον εαυτό μου τον εγκλωβίζω δίπλα μου και περιμένω τουλάχιστον να γυρίσει να μου πει ένα συγγνώμη!( Πάρτα θα πείτε τώρα, το ακούω..! Ήταν λάθος είμαι πίθηκος το παραδέχομαι!). Ο οδηγός ούτε που γύρισε να με κοιτάξει, σηκώθηκα και έφυγα σαν να μη συνέβη ποτέ τίποτα. :mad:

Και εδώ είναι το μεγάλο μου ερώτημα.

Πώς καταφέρνετε να διατηρείτε την ψυχραιμία σας ως αναβάτες όταν κάθε τόσο κάποιος απρόσεκτος πάει να σας σκοτώσει;!
Διότι αναρωτιέμαι πραγματικά αν στην προκειμένη ήμουν επάνω σε δίτροχο και είχε συμβεί αυτό εκτός από το να σταματήσω δίπλα του και να περιμένω να φερθεί έστω και την τελευταία στιγμή σαν άνθρωπος θα είχα ανοίξει την πόρτα του και θα τον είχα κλωτσήσει στο πρόσωπο.

Τώρα γιατί σας έβαλα να διαβάσετε έκθεση τρίτης λυκείου μεγέθους εξεταστικής θα με ρωτήσετε, ήθελα να είμαι περιγραφικός!:D

Οποιαδήποτε εμπειρία, συμβουλή, σκέψη ή ότι άλλο φυσικά ευπρόσδεκτα!

Και προς οποιονδήποτε μπορεί να αναρωτιέται, δεν είμαι υπέρ της βίας, όχι δεν είμαι χουλιγκάνος ούτε ποινικό μητρώο έχω, απλώς θα ήταν ενδιαφέρον πιστεύω να ακουστούν απόψεις σχετικά με το θέμα της διαχείρισης του θυμού διότι προφανώς και το να πάρεις στο κυνήγι έναν οδηγό είναι απαράδεκτο για πολλούς λόγους-βέβαια αν εκείνη τη στιγμή θα ήταν στο σκοινί η ζωή η δικιά σας, του αδερφού σας, του συντρόφου σας κ.ο.κ. είναι δύσκολο να διατηρηθεί η ψυχραιμία-όπως και πότε θεωρεί ο καθένας πως πρέπει να ορίζεται η κόκκινη γραμμή ότι μια δεδομένη στιγμή ΔΕΝ καβαλάμε τη μοτοσυκλέτα μας και την αφήνουμε στην άκρη για κάποια ώρα.
Να είστε όλοι καλά, ευλόγησον τους απανταχού δικυκλιστές.
Αμήν
Αν ο απρόσεκτος πάει να σε σκοτώσει, σημαίνει ότι κι εσύ απρόσεκτος είσαι.
Ξεκίνα λοιπόν να προσέχεις και δεν θα χρειαστεί να διαχειριστείς τίποτα.

Welcome!

harris_x
07/10/2022, 16:06
Δεν διαχειρίζομαι τίποτα εγώ, απλά τους "κατεβάζω" τον καθρέφτη για να μάθουν να τον χρησιμοποιούν...

κι εσύ χαλάρωσε γιατι υπάρχουν και άλλοι ποιο παλαβοί απο εσένα που δεν το έχουν σε τίποτα να σε περάσουν απο πάνω :a38:

billyka
07/10/2022, 16:31
Harris συμφωνώ όσο δεν πάει με αυτά που λες.

spyro
11/10/2022, 10:28
Εντωμεταξύ έχω κουράσει εντελώς αλλά ένα ένα μου έρχονται:

Να ξέρετε οτι δεν είναι όλα Μόρφωση, Παιδεία, Νοοτροπίες και λοιπές politically correct επιχειρηματολογίες πολιτικάντιδων.

(έναρξη ανούσιου προλόγου) - Ο ανθρώπινος εγκέφαλος αντιδράει πιο άμεσα στον φόβο. Ειδικά στην οδήγηση που γίνονται πολλά πράγματα ταυτόχρονα και ο εγκέφαλος προσπαθεί να επεξεργαστεί πολλά πράγματα παράλληλα, το θέμα του φόβου κυριαρχεί. Δηλαδή, πχ τα ποδήλατα φοβούνται τα αυτοκίνητα και τα αυτοκίνητα φοβούνται τα λεωφορεία και όλοι μαζί φοβούνται τα φορτηγά.
Τα αυτοκίνητα απέναντι στα φορτηγά είναι κότες γιατι κυριαρχεί το συναίσθημα της επιβίωσης (λήξη ανούσιου προλόγου)

Τα ποδήλατα είναι το χαρακτηριστικότερο παράδειγμα οτι όλοι λένε διάφορα πέρι σεβασμού παιδείας και νοοτροπίας αλλά στην πράξη ισχύουν τα ίδια συναισθήματα. Οι ποδηλάτες είναι παραδοσιακά πιο νέοι, πιο ευαίσθητοι, πιο μορφωμένοι, λίγοτερο brutal, λιγότερο νεάντερντάλ. Ένας τυπικός ποδηλάτης έχει άλλη στάση ζωής. ο ίδιος τυπικός ποδηλάτης θα προσπαθήσει να ενημερώσει, να εκπαιδεύσει τον σεβασμό, να ευαισθητοποιήσει τον γενικότερο πληθυσμό, θα φτιάξει έξυπνα σλόγκαν, θα φτιάξει όμορφα στίκερ, θα βγεί στην τηλεόραση με ευγενικό λόγο και επιχειρηματολογία θα κάνει αυτό θα κάνει το άλλο ...........

και όταν ο ίδιος βρεθεί σε σχέση ισχύος θα κανει ακριβώς τα ίδια που του κάνουν τα αυτοκίνητα στους δρόμους απέναντι σε αυτόν. Που το συναντάμε αυτό;

---> στα downhil μονοπάτια

στα downhill Μονοπάτια, αυτός ο ευγενικός κύριος που βγήκε στην τηλεόραση για να εκπαιδεύσει και ευαισθητοποιήσει τον Ελληνάρα αυτοκινητιστή όταν βρεθεί σε downhill διαδρομή θα τα γγράψει όλα στα αρχί@ του και θα κατέβει με όσα χλμ μπορέσει αδιαφορώντας για τους "μικρότερους" σε ισχύ πεζοπόρους ή δρομείς μονοπατιών. Γιατί σε αυτή την περίπτωση οι πεζοί δεν μπορούν να του προκαλέσουν ζημιά.

καταλάβατε ....

Panos76
11/10/2022, 11:12
καταλάβατε ....

Η ηθική κατωτερότητα του ανθρώπου πανταχού παρούσα;

motojojo
11/10/2022, 12:15
Ιδιάζουσα περίπτωση οι ποδηλάτες.

Σχετικά με το ένστικτο της επιβίωσης ισχύει, αλλά παίζει ρόλο και το νομικό πλαίσιο που υπάρχει και κυρίως κατα πόσο αυτό ισχύει.
Πχ στο εξωτερικό (τουλαχιστον στη Γερμανία που ζω) σε ένα ατύχημα την μεγαλύτερη ευθύνη φέρει εξ'ορισμού το βαρύτερο/μεγαλύτερο όχημα μέχρι τη στιγμή να αποδοθεί από τη δικαιοσύνη η οποία συνήθως τείνει προς το μέρος του "αδύναμου". Αν εγώ με το αυτοκίνητο χτυπήσω έναν ποδηλάτη ξέρω ότι αρχικά φταίω εγώ μέχρι να αποδειχθει ότι (αν) φταίει ο ποδηλάτης. Επομένως το ένστικτο της επιβίωσης λειτουργεί λίγο ανάποδα εδώ, προσέχω τα μικρα οχηματα για να μην μπλέξω εγώ.
Το μεγαλύτερο αγχος μου σαν οδηγός (και ισχύει για όλους τους οδηγους) ειναι να σιγουρευτω ότι δεν έρχεται ποδηλάτης όταν πρέπει να στριψω δεξιά. Δεν ειναι πάντα ευκολο.

Το ίδιο ισχύει και για τις μοτοσυκλέτες, μου έχει συμβεί πολλές φορές να μου ανοίγουν δρόμο να περάσω ακόμα και σε περιπτώσεις που δεν είναι υποχρεωμένοι να το κάνουν.

Ένα ακόμη παράδοξο είναι ότι ανάμεσα σε έναν ποδηλάτη και έναν πεζό, αυτός που κινδυνεύει περισσότερο είναι ο ποδηλάτης! Ακουγεται περίεργο αλλά (ξανά) στο εξωτερικό ο ποδηλάτης έχει προτεραιότητα έναντι του πεζού, ίσως επειδή σε ενδεχόμενο ατύχημα είναι πιο πιθανό να χτυπήσει ο ποδηλάτης από την πτώση.
Φυσικά και στις προηγμένες χώρες οι ποδηλάτες σπάνια σέβονται τους πεζούς, συχνά κινούνται με ρυθμους και ρίσκο ανάλογο των ελλήνων ντελιβεράδων. Κι αυτό το λέω από εμπειρία και από τις 3 οπτικές, πεζού-ποδηλάτη-οδηγού.

Επεμένως θα έλεγα ότι η βάση του προβλήματος ξεκινά από το ποιος έχει προτεραιότητα. Ή καλύτερα, σε ποιον δίνει μεγαλύτερη προτεραιότητα ο νόμος/ΚΟΚ. Όσο πιο ψηλά είσαι τοσο λιγότερο σεβασμό δείχνεις στους αποκάτω σου γιατί ξέρεις ότι ο νόμος σε καλύπτει.

Από την άλλη αυτός ειναι και ο κυριότερος λόγος που δεν έχουν ιδέα από αμυντική οδήγηση.

BLiTzER
11/10/2022, 12:32
Και στην Ελλάδα έχουν παντού προτεραιότητα οι ποδηλάτες. Και στα κόκκινα.

motojojo
11/10/2022, 12:40
Και στην Ελλάδα έχουν παντού προτεραιότητα οι ποδηλάτες. Και στα κόκκινα.

Γι αυτό μίλησα και για το νομικό πλαίσιο και κυριως αν αυτό εφαρμόζεται.
Δεν τους αγγίζει κανείς και αδιαφορουν για το κόκκινο. Άμα έπεφτε κανα προστιματάκι (και ποντάκι) σαν να οδηγείς άλλο όχημα κυρίες θα κάθονταν στο φανάρι και οι ποδηλάτες.

PaNick67
11/10/2022, 13:31
Γι αυτό μίλησα και για το νομικό πλαίσιο και κυριως αν αυτό εφαρμόζεται.
Δεν τους αγγίζει κανείς και αδιαφορουν για το κόκκινο. Άμα έπεφτε κανα προστιματάκι (και ποντάκι) σαν να οδηγείς άλλο όχημα κυρίες θα κάθονταν στο φανάρι και οι ποδηλάτες.

Προστιματακι;

Κατσε πρωτα να γραψουν τους ντελιβεραδες που περνανε με κοκκινο, μετα τους ΙΧδες, μετα αυτους που πανε αναποδα σε μονοδρομους και φτανουμε στους ποδηλατες, τους πεζους που πηδανε μπαριερες και περνανε απο οπου τους αρεσει, κλπ.

Για εμενα παντως ειναι θεμα ανθρωπου. Αν εισαι καφρος θα εισαι με οποιοδηποτε οχημα ακομα και διαστημικο λεωφορειο να σου δωσουν. Μπορει να μην τολμησεις με το παπι να κλεισεις λεωφορειο αλλα θα κανεις καθε καφριλα που σε παιρνει να κανεις.

thunder ace
11/10/2022, 18:06
την λεξη "χαμενο παιχνιδι'' την εχει ακουσει κανεις;

Bowleno
11/10/2022, 22:46
Γι αυτό μίλησα και για το νομικό πλαίσιο και κυριως αν αυτό εφαρμόζεται.
Δεν τους αγγίζει κανείς και αδιαφορουν για το κόκκινο. Άμα έπεφτε κανα προστιματάκι (και ποντάκι) σαν να οδηγείς άλλο όχημα κυρίες θα κάθονταν στο φανάρι και οι ποδηλάτες.

Ποντακι; Τι να κάνει το ποντακι; Ας τους ρίχνουν ένα καλό πρόστιμο πληρωτέο επί τόπου μιας και τα ποδήλατα δεν έχουν στοιχεία ταυτοποίησης αλλιώς κατάσχεση του μέχρι αποπληρωμής του. Τότε να δεις για πότε θα μαζευτούν....

Ακόμα έχω μπροστά μου την εικόνα με τους 2μ@λακες στα γλυκά νερά, κατέβαινα την Λαυρίου με το 3,5τονο της δουλειάς όταν φτάνοντας στο Φανάρι έχοντας πράσινο για μένα πετάχτηκαν μπροστά μου σαν να μην συμβαίνει τίποτα...ο μόνος λόγος που δεν έγιναν χαλκομανία ήταν επειδή πήγαινα κάτω από 50.... Ακόμα το σκέφτομαι και ιδρώνω, 8 χρόνια μετά!

Acacius
12/10/2022, 00:06
Αν και δημογραφικά μικρότεροι σε ηλικία κατά μέσο όρο, οι ποδηλάτες έχουν το ίδιο (περίπου) ποσοστό καραγκιόζηδων που βρίσκεις και οπουδήποτε αλλού σε αυτή τη χώρα. Η ιδιαιτερότητα που κάνει τον ποδηλάτη καραγκιόζη τόσο αξιολάτρευτο είναι ότι έχει περισσότερο θράσος κι από Κρητικό πέτσακλα σε διπλκάμπινο Ναβάρα, ενώ κινδυνεύει να πέσει αν φυσήξει λίγο απότομα από το πλάι που λέει ο λόγος. Απλά υπέροχος.

motojojo
12/10/2022, 06:24
Αν και δημογραφικά μικρότεροι σε ηλικία κατά μέσο όρο, οι ποδηλάτες έχουν το ίδιο (περίπου) ποσοστό καραγκιόζηδων που βρίσκεις και οπουδήποτε αλλού σε αυτή τη χώρα. Η ιδιαιτερότητα που κάνει τον ποδηλάτη καραγκιόζη τόσο αξιολάτρευτο είναι ότι έχει περισσότερο θράσος κι από Κρητικό πέτσακλα σε διπλκάμπινο Ναβάρα, ενώ κινδυνεύει να πέσει αν φυσήξει λίγο απότομα από το πλάι που λέει ο λόγος. Απλά υπέροχος.

Ή αλλιώς, άγνοια κινδύνου!

Panos76
12/10/2022, 08:07
Ή αλλιώς, άγνοια κινδύνου!

Προσωπικά δεν μπορώ να καταλάβω τι έχει αλλάξει στην ιδιοσυγκρασία των ανθρώπων.

Θυμάμαι mid 80s εως mid 90s - εντελώς πιτσιρίκια - που κυκλοφορούσαμε με ποδήλατο ΠΑΝΤΟΥ (από Βριλλήσια και Ψυχικό μέχρι Φάληρο και Μοσχάτο) και που βασικά ήταν προέκταση του σώματός μας, είχαμε επίγνωση της θέσης μας, ήμασταν προσεκτικοί - αμυντικοί και ποτέ δεν προκαλούσαμε.

30 χρόνια μετά, δεν έχει αλλάξει κάτι μέσα μου και έχω την ίδια συμπεριφορά ως ποδηλάτης.

Τώρα τί έχει αλλάξει;; Οι ίδιοι άνθρωποι δεν είμαστε; (30-40+ ηλικιακά).

Bowleno
12/10/2022, 08:26
Προσωπικά δεν μπορώ να καταλάβω τι έχει αλλάξει στην ιδιοσυγκρασία των ανθρώπων.

Θυμάμαι mid 80s εως mid 90s - εντελώς πιτσιρίκια - που κυκλοφορούσαμε με ποδήλατο ΠΑΝΤΟΥ (από Βριλλήσια και Ψυχικό μέχρι Φάληρο και Μοσχάτο) και που βασικά ήταν προέκταση του σώματός μας, είχαμε επίγνωση της θέσης μας, ήμασταν προσεκτικοί - αμυντικοί και ποτέ δεν προκαλούσαμε.

30 χρόνια μετά, δεν έχει αλλάξει κάτι μέσα μου και έχω την ίδια συμπεριφορά ως ποδηλάτης.

Τώρα τί έχει αλλάξει;; Οι ίδιοι άνθρωποι δεν είμαστε; (30-40+ ηλικιακά).

Εσυ κι εγώ, μπορεί. Όπως ειπώθηκε πιο πάνω, ο κάφρος είναι κάφρος ασχέτως ηλικίας και οχήματος.
Όταν μάλιστα συνδυάζεται η καφρίλα με την άγνοια κινδύνου, προστίθενται "πελάτες" στον ΟΠΕΚΑ η και πλουτίζουν τα γραφεία τελετών....

viper1
12/10/2022, 08:35
Γι αυτό μίλησα και για το νομικό πλαίσιο και κυριως αν αυτό εφαρμόζεται.
Δεν τους αγγίζει κανείς και αδιαφορουν για το κόκκινο. Άμα έπεφτε κανα προστιματάκι (και ποντάκι) σαν να οδηγείς άλλο όχημα κυρίες θα κάθονταν στο φανάρι και οι ποδηλάτες.

Οι ποδηλάτες αδιαφορούν για την ίδια τους τη ζωή θα σεβαστούν σηματοδοτες? Βάρης Κορωπίου Ποσειδώνος βουλιαγμένης σε ώρα αιχμής και κάνουν ποδήλατο. Και μετά φορτώνεσαι ανθρωποκτονια από αμέλεια. Ενώ η αμέλεια-βλακεια υπαιτιοτητα είναι δική τους.

billyka
12/10/2022, 15:57
Έχουν και οι ποδηλάτες εννοείται το δικαίωμα στην μετακίνηση,αλλά η χώρα δεν το επιτρέπει.Ισπανια, Ιταλία, Αγγλία που έχω πάει οι ποδηλάτες κινούνται κανονικότατα αλλά το επιτρέπουν καταρχήν οι πόλεις τους, κάτι που οι δικοί μας ποδηλατες εδώ ξεχνάνε..Εχω μαλώσει με ποδηλάτη στον λευκό πύργο στην Θεσσαλονίκη γιατί θεωρούσε ποδηλατόδρομο τις δύο κίτρινες λωρίδες που βαψανε ΠΑΝΩ στο πεζοδρόμιο και εκτος αυτού το θεωρουσε και απόλυτα φυσιολογικό να πηγαίνει τάπα με 40-50 ανάμεσα απο πεζούς.. Απελπισία

KotsosDR
12/10/2022, 16:07
Έχουν και οι ποδηλάτες εννοείται το δικαίωμα στην μετακίνηση,αλλά η χώρα δεν το επιτρέπει.Ισπανια, Ιταλία, Αγγλία που έχω πάει οι ποδηλάτες κινούνται κανονικότατα αλλά το επιτρέπουν καταρχήν οι πόλεις τους, κάτι που οι δικοί μας ποδηλατες εδώ ξεχνάνε..Εχω μαλώσει με ποδηλάτη στον λευκό πύργο στην Θεσσαλονίκη γιατί θεωρούσε ποδηλατόδρομο τις δύο κίτρινες λωρίδες που βαψανε ΠΑΝΩ στο πεζοδρόμιο και εκτος αυτού το θεωρουσε και απόλυτα φυσιολογικό να πηγαίνει τάπα με 40-50 ανάμεσα απο πεζούς.. Απελπισία

Η Καρδίτσάρα πάντως μια χαρά το επιτρέπει !!!

viper1
12/10/2022, 16:15
Έχουν και οι ποδηλάτες εννοείται το δικαίωμα στην μετακίνηση,αλλά η χώρα δεν το επιτρέπει.Ισπανια, Ιταλία, Αγγλία που έχω πάει οι ποδηλάτες κινούνται κανονικότατα αλλά το επιτρέπουν καταρχήν οι πόλεις τους, κάτι που οι δικοί μας ποδηλατες εδώ ξεχνάνε..Εχω μαλώσει με ποδηλάτη στον λευκό πύργο στην Θεσσαλονίκη γιατί θεωρούσε ποδηλατόδρομο τις δύο κίτρινες λωρίδες που βαψανε ΠΑΝΩ στο πεζοδρόμιο και εκτος αυτού το θεωρουσε και απόλυτα φυσιολογικό να πηγαίνει τάπα με 40-50 ανάμεσα απο πεζούς.. Απελπισία

Ξέχασες να γράψεις για τις υποδομές στις παραπάνω χώρες

aris19
12/10/2022, 18:20
Εχω μαλώσει με ποδηλάτη στον λευκό πύργο στην Θεσσαλονίκη γιατί θεωρούσε ποδηλατόδρομο τις δύο κίτρινες λωρίδες που βαψανε ΠΑΝΩ στο πεζοδρόμιο
Επειδή όπως το διατυπώνεις δεν καταλαβαίνω αν μένεις στη Θεσσαλονίκη ή όχι, ο ποδηλατόδρομος που υπάρχει πάνω στο δρόμο δημιουργήθηκε τα τελευταία 2-3 χρόνια. Μέχρι πρότινος ο ποδηλατόδρομος ήταν πάνω στο πεζοδρόμιο και θεωρητικά ισχύει ακόμα αφού δεν σβήστηκαν οι λωρίδες. Μάλλον όμως έπεσες σε τελείως παπάρα, δεν εξηγείται αλλιώς αυτή η συμπεριφορά όταν έχεις ποδηλατόδρομο ΔΙΠΛΗΣ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗΣ με λωρίδες 2 μέτρα παραδίπλα. Απλά απαράδεκτος ο τύπος.

katsar
13/10/2022, 08:37
Συχνό φαινόμενο 10-15 ποδήλατα μαζί στην Πατρών-Πύργου ( προ έργων του νέου δρόμου,τώρα έχει κολονάκια και τα σχετικά ) πάνω στην λεα και να περνάνε νταλίκες-φορτηγά στο ένα μέτρο με 90-100 χλμ/ω.
:eek::a21:
Εκεί να δεις νεύρα και διαχείριση θυμού , πας με 50 πίσω από τραχτέρ και μόλις ανοίξει ο δρόμος βγαίνει ο έξυπνος με τσαμπουκά 5 οχήματα πίσω να τους προσπεράσει όλους,φυσικά τελειώνει η ευθεία,ξανά κολονάκια και προσπερνάει ένας αντί για τρεις.
κ@ριολ@δ@ς :lol:

doctor_john
13/10/2022, 09:46
Παιδιά βλέπετε τους ποδηλάτες σαν κάτι παραπάνω, κάτι που είναι καλό αλλα οι καημένοι δεν μπορούμε να έχουμε κ.λπ.
Με λίγα λόγια θεωρείτε ότι οι μηχανοκίνητοι έχουμε δικαίωμα χρήσης του δικτύου και οι ποδηλάτες όχι.

Δεν είναι έτσι τα πράγματα.
Οταν ένα δίκτυο υπερφορτώνεται ψάχνεις τα στοιχεία που επιβαρύνουν περισσότερο και είναι λιγότερα σε πλήθος, εξυπηρετούν λιγότερους.
Δεν κοιτάς τα στοιχεία που ήδη προσφέρουν στην καλή λειτουργία του δικτύου, επιβαρύνουν ελάχιστα - 0 και είναι πολυπληθή.

Καταλαβαίνω πως υπάρχουν και μλκς ποδηλάτες, ζω ανάμεσα τους όλη μου την ζωή. Αλλάζουν, σας διαβεβαιώ.
Οποιοσδήποτε καλύψει ανάγκες μετακίνησης με ποδήλατο αλλάζει. Μπαίνουν συνέχεια νέοι και οι προβληματικοί ανανεώνονται.
Πότε θα μειωθούν οι προβληματικοί; όσο πιο γρήγορα διδάξουμε κυκλοφοριακή αγωγή στον κάθε πιτσιρίκο.

Η επικινδυνότητα της κίνησης με ποδήλατο, επιτρέπει το μικρότερο δυνατό ποσοστό προβληματικών.
Οι βλαμμένοι φαίνονται, ποδήλατο βουνού, πολύ μικρό κ.λπ. στο δρόμο; χωρίς εξοπλισμό; χωρίς σωστή θέση; θα κάνει μλκια.. :facepalm:

BLiTzER
13/10/2022, 12:44
Όντας καθημερινά στον δρόμο, μπορώ να βεβαιώσω ότι οι ποδηλάτες έχουν το μέγιστο δυνατό ποσοστό προβληματικών. Οι ηλίθιοι μοτοσικλετιστές ή αυτοκινητιστές, ποσοστιαία, δεν είναι ούτε καν κοντά.

viper1
13/10/2022, 13:46
Παιδιά βλέπετε τους ποδηλάτες σαν κάτι παραπάνω, κάτι που είναι καλό αλλα οι καημένοι δεν μπορούμε να έχουμε κ.λπ.
Με λίγα λόγια θεωρείτε ότι οι μηχανοκίνητοι έχουμε δικαίωμα χρήσης του δικτύου και οι ποδηλάτες όχι.

Δεν είναι έτσι τα πράγματα.
Οταν ένα δίκτυο υπερφορτώνεται ψάχνεις τα στοιχεία που επιβαρύνουν περισσότερο και είναι λιγότερα σε πλήθος, εξυπηρετούν λιγότερους.
Δεν κοιτάς τα στοιχεία που ήδη προσφέρουν στην καλή λειτουργία του δικτύου, επιβαρύνουν ελάχιστα - 0 και είναι πολυπληθή.

Καταλαβαίνω πως υπάρχουν και μλκς ποδηλάτες, ζω ανάμεσα τους όλη μου την ζωή. Αλλάζουν, σας διαβεβαιώ.
Οποιοσδήποτε καλύψει ανάγκες μετακίνησης με ποδήλατο αλλάζει. Μπαίνουν συνέχεια νέοι και οι προβληματικοί ανανεώνονται.
Πότε θα μειωθούν οι προβληματικοί; όσο πιο γρήγορα διδάξουμε κυκλοφοριακή αγωγή στον κάθε πιτσιρίκο.

Η επικινδυνότητα της κίνησης με ποδήλατο, επιτρέπει το μικρότερο δυνατό ποσοστό προβληματικών.
Οι βλαμμένοι φαίνονται, ποδήλατο βουνού, πολύ μικρό κ.λπ. στο δρόμο; χωρίς εξοπλισμό; χωρίς σωστή θέση; θα κάνει μλκια.. :facepalm:

Ρε συ Γιάννη δεν τα έχουμε με τους ποδηλάτες αλλά με την νοοτροπία τους . Δεν μπορείς να βγαίνεις ότι ώρα σου σηκωθεί σε όποιον δρόμο γουστάρεις. Προκαλείς πρόβλημα. Άσε το ότι κινδυνεύεις. Και αυτό με τα φανάρια έχει καταντήσει γελοίο.
Ή θα διαλέξεις ώρα μη αιχμής ή δρόμο χαμηλής κίνησης. Αλλιώς κάνε δώρο στον εαυτό σου και κάτσε σπίτι. Να κερδίσεις μια ημέρα ζωής παραπάνω

motojojo
13/10/2022, 13:53
Όντας καθημερινά στον δρόμο, μπορώ να βεβαιώσω ότι οι ποδηλάτες έχουν το μέγιστο δυνατό ποσοστό προβληματικών. Οι ηλίθιοι μοτοσικλετιστές ή αυτοκινητιστές, ποσοστιαία, δεν είναι ούτε καν κοντά.

Μια χαρά κοντά είναι όλοι, όλοι τον ίδιο δρόμο χρησιμοποιούμε. Απλά το μυαλό έχει την ιδιαιτερότητα να επιλέγει τι να προσέχει και τι να θυμάται.
Σου τη σπάνε οι ποδηλάτες; Μόνο αυτούς και τις βλακείες τους θα προσέχεις. Τους άλλους που κινουνται σωστά διαγράφονται αμέσως από τη μνήμη.

Αφου κινείσαι καθημερινα για πες τότε πόσοι οδηγοί (αυτοκινητων και μοτο) οδηγουν οπως ναναι. Οδηγοι που παραβιάζουν το κόκκινο, που στριβουν οπου ναναι οπως ναναι, που διπλοπαρκάρουν, που κοιμουνται. Τους βλεπεις, τους προσέχεις αλλά τους ξεχνας.