PDA

View Full Version : Πατιναρει



sapphire
01/10/2022, 11:26
Όταν πάω να κάνω σούζα πατιναρει .. ίσα που σηκωνεται και πατιναρει .Ανοίγοντας τέρμα το γκάζι δεν πατιναρει σε καμία ταχύτητα . Είχα αλλάξει πριν κάνα χρόνο ελατήρια( έβαλα σκληρότερα ) και δισκάκια .Επίσης τα μεταλλικά ήταν εντός ορίων ( λιγότερο από 0.20mm, αν θυμάμαι καλά ήταν στο 0.10mm .Το μηχανάκι σηκωνόταν για πλάκα .

Η μανέτα είναι σωστά ρυθμισμένη με 10 χιλιοστά κενό στην άκρη της Μανέτας . Πάμε πάλι για δισκάκια ;

AristidisZ
01/10/2022, 11:30
Dalton εσυ ;;;

sapphire
01/10/2022, 11:31
Όχι

Bowleno
01/10/2022, 12:52
Τι να μην κάνεις σούζες δεν το συζητάμε, έτσι;
Λογικό, αφού πατάς συμπλέκτη και δίνεις Γκάζι για να σηκωθεί, τρώει τους δίσκους για πρωινό....

sapphire
01/10/2022, 13:11
Τι να μην κάνεις σούζες δεν το συζητάμε, έτσι;
Λογικό, αφού πατάς συμπλέκτη και δίνεις Γκάζι για να σηκωθεί, τρώει τους δίσκους για πρωινό....

δεν εχεις και αδικο πρεπει να ωριμασω καποια στιγμη :p
Απλα μου κανει εντυπωση οτι σε διαφορετικη περιπτωση δεν πατιναρει.. μαλλον ειναι σε αρχικο σταδιο και θα αρχισει να πατιναρει και υπο φυσιολογικες συνθηκες σε λιγο καιρο.

thunder ace
01/10/2022, 13:49
Τι να μην κάνεις σούζες δεν το συζητάμε, έτσι;
Λογικό, αφού πατάς συμπλέκτη και δίνεις Γκάζι για να σηκωθεί, τρώει τους δίσκους για πρωινό....

Ναι,γιατι εμεις οταν ειμασταν στα χρονια του sapphire ειμασταν κυριες.
Ουτε σουζες.ουτε κοντρες...τιποτα.
Τα μηχανακια τα ειχαμε δουλεια -σπιτι.

S705
01/10/2022, 14:16
Ναι,γιατι εμεις οταν ειμασταν στα χρονια του sapphire ειμασταν κυριες.
Ουτε σουζες.ουτε κοντρες...τιποτα.
Τα μηχανακια τα ειχαμε δουλεια -σπιτι.

Τα πλεναμε και ολας :bawl:

stefanos
01/10/2022, 14:31
Όταν πάω να κάνω σούζα πατιναρει .. ίσα που σηκωνεται και πατιναρει .Ανοίγοντας τέρμα το γκάζι δεν πατιναρει σε καμία ταχύτητα .;

Πώς είναι δυνατόν να πατινάρει μόνο όταν πας να κάνεις σούζα και στις άλλες περιπτώσεις να μην πατινάρει?

sapphire
01/10/2022, 15:01
Πώς είναι δυνατόν να πατινάρει μόνο όταν πας να κάνεις σούζα και στις άλλες περιπτώσεις να μην πατινάρει?

Ελα μου ντε... καποιος εμπειρος ας το εξηγησει .:look:

karellen
01/10/2022, 15:33
Απλούστατα σε λίγο θα αρχίσει να φαίνεται το πατινάρισμα και στη νορμάλ οδήγηση.
Τώρα είναι τα προεόρτια.

gior-gos
01/10/2022, 15:36
Ελα μου ντε... καποιος εμπειρος ας το εξηγησει .:look:

Έμπειρος δεν είμαι αλλά νομίζω ότι

δεν πατινάρει

αλλά

σπινιάρει η πίσω ρόδα κατά τη διάρκεια της σούζας

και έτσι νιώθεις ότι κατά τη διάρκεια της σούζας πατινάρει.

;)

sapphire
01/10/2022, 15:48
Λες ;
Το λάστιχο αντε να έχει 2.000 χλμ , δεν έχει θέμα Δοκιμάζω και σχεδόν σταματημένος ..
Όλο το βάρος να βάλω πίσω και πάλι τα ίδια κάνει .
Πριν έστω και λίγο να τσιμπούσα συμπλέκτη ήθελε προσοχή γιατί έτρωγες καπάκι .

gior-gos
01/10/2022, 15:54
Είναι δυνατό το εργαλείο;

Bowleno
01/10/2022, 17:14
Ναι,γιατι εμεις οταν ειμασταν στα χρονια του sapphire ειμασταν κυριες.
Ουτε σουζες.ουτε κοντρες...τιποτα.
Τα μηχανακια τα ειχαμε δουλεια -σπιτι.

Δεν ξέρω για σένα αλλά εγώ όντως έτσι ήμουν.....

motojojo
01/10/2022, 17:44
Για να πατιναρει θα πρέπει να ανεβάζει στροφές χωρίς να επιταχύνει, σα να έχεις νεκρά.

Έτσι κάνει και σε εσένα;

sapphire
04/10/2022, 14:11
Ετσι ετσι.. τελικα πατηναρει λιγο και οταν κατεβασω ταχυτητα κοντα στην ροπη και ανοιξω τερμα γκαζι ! αιωνια η μνημη , παμε για δισκακια !

Bowleno
04/10/2022, 16:28
Ετσι ετσι.. τελικα πατηναρει λιγο και οταν κατεβασω ταχυτητα κοντα στην ροπη και ανοιξω τερμα γκαζι ! αιωνια η μνημη , παμε για δισκακια !

Μιας και θα πας για δισκάκια, δεν πας μια και για μυαλό να κόψεις τις σούζες;:D

SeniorCanardo
05/10/2022, 09:28
Πάντως εγώ δεν καταλαβαίνω αυτή την δαιμονοποίησης της σούζας.

Η σούζα είναι ίσως η μοναδική τεχνική, εκμάθησης χειρισμού ακριβείας γκαζιού, συμπλέκτη, φρένου και ισορροπίας ταυτόχρονα.
Πιθανότατα και ο πιο διασκεδαστικός τρόπος.:D

Τεχνική με συνεχή χρήση στο χώμα. (trial, enduro, motocross).

Ακόμα και σε άσφαλτο μπορεί υπό συγκεκριμένες συνθήκες να σώσει από επικίνδυνες καταστάσεις.

Φυσικά δεν μιλάμε για τη σούζα με ένα τετρακύλινδρο γαϊδούρι με 100 άλογα και 50 μουλάρια, που απλά ο άλλος καρυδώνει το γκάζι και την κυνηγάει σε κατοικημένη περιοχή, αλλά για πλήρως ελεγχόμενη και λειτουργική σούζα.

Τι πρόβλημα υπάρχει αν ο άλλος πάει σε ένα άδειο parking, σε μια ευθεία που περνάει ένα αυτοκίνητο κάθε 45 λεπτά, σε ένα χωράφι, για να προπονηθεί χωρίς να ενοχλεί και να ενοχλείται;

Προφανώς και είσαι "πίθηκος" αν "καντιλιάζεις" έξω από το νηπιαγωγείο της γειτονίας σου, σαν να μην υπάρχει αύριο, αλλά το ίδιο θα μπορούσαμε να πούμε για εκείνον που ξύνει γόνατα σε επαρχιακό στροφιλίκι.

Από την άλλη δεν έχω διαβάσει ποτέ για κάποιο αθώο θύμα ασυνειδήτου σουζάκια, ενώ ουκ ολίγα περιστατικά από τρελαμένους "ευθειάκηδες" με τσιτωμένα γκάζια.

Προφανώς και φθείρεις και καταπονείς μέρη της μοτοσυκλέτας σου, αλλά το ίδιο συμβαίνει και με τα λάστιχα σου, αν δεν τα πατάς καθόλου δεν χαλάνε .

Η μεγάλη διαφορά της μοτοσυκλέτας, στα δικά μου μάτια τουλάχιστον, σε σχέση με όλα τα υπόλοιπα οχήματα είναι ότι μπορεί να είναι ταυτόχρονα πρακτική και διασκεδαστική, τηρουμένων κάποιων κανόνων κοινής λογικής και ασφάλειας.

Αν είναι να αφαιρέσουμε αυτό το fun κομμάτι, τότε τι;:wave2:


Υ.Γ.: Πάνω κάτω ξέρω από τώρα τι θα διαβάσω και από ποιους.:smokin:

argiris34
05/10/2022, 11:29
"Από την άλλη δεν έχω διαβάσει ποτέ για κάποιο αθώο θύμα ασυνειδήτου σουζάκια, ενώ ουκ ολίγα περιστατικά από τρελαμένους "ευθειάκηδες" με τσιτωμένα γκάζια."

Δυστυχως ξέρω εναν που τα έχει κανει και τα δυο στη Χιο,μία γιαγια και εναν παπου , την γιαγια σε γρηγορη βολτα τον παππου σε σουζα νομιζω οτι ο παπους δεν επιβιωσε ο καφρος ζει και βασιλευει

Bowleno
05/10/2022, 12:55
Υ.Γ.: Πάνω κάτω ξέρω από τώρα τι θα διαβάσω και από ποιους.:smokin:

Aπό μένα τίποτα :D

Το παπί δεν ενδείκνυται για τέτοια κόλπα, υπάρχουν άλλα πιο κατάλληλα για την δουλειά αυτή.
Τώρα, αν τρέχουν από τα μπατζάκια λ7 για επισκευές και αναλώσιμα, βουρ αρκεί να μην κινδυνεύει κανείς!

OldMan
05/10/2022, 14:05
Όταν πάω να κάνω σούζα πατιναρει .. ίσα που σηκωνεται και πατιναρει .Ανοίγοντας τέρμα το γκάζι δεν πατιναρει σε καμία ταχύτητα .

Μάλλον εχει την μεταδοση στον μπροστινο τροχο..

Bowleno
05/10/2022, 14:42
Μάλλον εχει την μεταδοση στον μπροστινο τροχο..

Γέροντα, έχεις αρχίσει να στερείσαι φαντασίας...:lol:

sapphire
05/10/2022, 14:47
Ενας απο τους μεταλλικους δισκους τα ειχε δει ολα.. ειχε γινει μοβομπλε :p Oι υπολοιποι ηταν κομπλε . Οι δισκοι με οριο 2.80mm ηταν 2.87mm απο 3.00mm καινουργιοι αλλα φαινοντουσαν ταλαιπωρημενοι και ενας ηταν αρκετα γυαλιστερος . Ειχα βαλει πριν κανα χρονο της newfren αλλα απο οτι φαινεται δεν ειναι για σκληρη χρηση ( η για καραγκιοζιλικια κοινως :lol: ) οποτε θα δοκιμασω ebc.

Lioulios
05/10/2022, 17:03
Καλες σουζες

vaska
09/10/2022, 06:01
α) Δεν ξέρω τι μηχανάκι έχεις αλλά δοκίμασε κεραμικούς αν βρεις
β) μη σταματάς να διασκεδάζεις και να παίζεις με το παιχνίδι σου. Απλά πρόσεχε που. Από αυτούς που σου έγραψαν να μην, οι μισοί ακόμα το κάνουν οι άλλοι απλά δεν μπορούν. Γ@μησε του τα δισκάκια αν αυτό σε ευχαριστεί. 55 είμαι και το DR υποφέρει. Είμαι και χοντρός βέβαια

DoctoR_k6
09/10/2022, 09:24
Κανεις που τα κανεις τα εξοδα για την αλλαγη...βαλτα ολα καινουρια να ησυχασεις.
Επισης κ η μαμα μια χαρα δουλεια θα κανουν. Οπως κ τα μαμα ελατηρια, ουτε σκληροτερα θες.

OldMan
10/10/2022, 14:09
Είμαι και χοντρός βέβαια

Ελααα.. χαζομαρες..
(εχεις τα σωστα πιασίματα στα λαθος μερη, απλα..)

rainmike
10/10/2022, 16:05
Ελααα.. χαζομαρες..
(εχεις τα σωστα πιασίματα στα λαθος μερη, απλα..)

Αυτό λέω καθε φορά που πάω να γοράσω παντελόνι:D