PDA

View Full Version : Υπερβιλικα μεγαλη καταναλωση καινουριου σκουτερ



Lioulios
01/10/2022, 23:51
Ηallo και καλησπερα .

Εχουμε και λεμε....
Sym joyride 300 κουτα .
Στο 1ο γεμισμα πηγα να δω καταναλωση ...καπου το χασα , αλλα γεμισα φουλ και οταν πηγα και ξαναεβαλα λιγο πριν την τελευταια μπαρα ...πηρε 9λιτρα.(11.5 εχει τεποζιτο).
Ειχα κρατησει ενδειξη στο τριπ και ελεγε 160.
Δηλ με 9 λιτρα εκανα 160χλμ.
Ο κατασκευαστης δινει 3.8 και σε τεστ λενε και για 4.2 Πολη.

...εγω σαν οδηγος δεν ειμαι και πολυ συνετος και η οδηγηση που κανω ειναι παντα ακρως αντιοικονομικη.

Παιζει ομως να βλεπω τετοιες αποκλίσεις ?
Τωρα που ξαναγεμισα , οδηγαω σαν μπαρμπας να δω τι θα βγαλει και αν συμβαινει κατι .

Εχετε αναλογη εμπειρια απο τετοια κατασταση ?
Θεωρειται νορμάλ ?

Nikos77
02/10/2022, 00:18
Αφού δεν είσαι οικονομικός στη οδήγηση πως θα είναι οικονομικό το σκούτερ?
Αν το συνδυάσεις και με μικρές διαδρομές τότε είναι που θα καίει πολυ

Lioulios
02/10/2022, 00:23
Οι διαδρομες που κανω ,οντως ειναι απιστευτα μικρες .

Ομως μια καταναλωση στο 5.6 ειναι δικαιολογημενη ?

dorso
02/10/2022, 01:09
Sym hd300 από δύο φίλους βλέπουν 5 τα 100 μέσα στην πόλη,κ ο ένας πριν είχε xmax 300 κ έβλεπε 3,3.. Γενικά αυτός ο κινητήρας δεν είναι οικονομικός..

basilis_k6
02/10/2022, 01:48
σφιχτο μοτερ, μικρες διαδρομες, οδηγας λιγο σαν καφρος, ειναι euro5... νομιζω η μπιλια θα κατσει κοντα στο 5

Nostradamus
02/10/2022, 06:55
Στο δικό μου euro 5 xtown, πειραματιζομαι με μια εφαρμογή καταγραφής καυσίμου, από το 1 χιλιόμετρο (από καινούργιο). Έχω 6χιλιαδες χιλιόμετρα τώρα σε 5 μήνες. Δεν έχω δει πάνω από 3.8.

Μου φαίνεται υπερβολική η κατανάλωση του, όσο κάφρος και να είσαι με το γκάζι. Βεβαια αν ισχύει αυτό που λέει ο dorso για το συγκεκριμένο κινητήρα τότε καλά είσαι.

Lioulios
02/10/2022, 08:28
Δεν ψαχνω την μικρη καταναλωση και ουτε με ενδιαφερει ενα λιτρο πανω ,ενα κατω ,αλλα νομιζα πως θα ημουν κοντα στο 4,5.
Οπως προειπα ,θα κανω μια πιο ηπια οδηγηση και θα επανελθω με data :lol:

doctoras
02/10/2022, 08:28
πολύ νωρίς ακόμη για συμπεράσματα, δώσε χρόνο
καλορίζικο το σφουχτερ! :beer:

D3300
02/10/2022, 08:59
Έχω το SH350i, όσο κανίβαλος είσαι τόσο καίει...
Πάνε και σαν διαβολεμένα τα άτιμα.

Nostradamus
02/10/2022, 09:20
Βρε δεν λέω ότι ψάχνεις την χαμηλή. Απλά στέκομαι στις μεγάλες διαφορές για παρόμοια οχήματα. By the way, κάνε ένα μίνι review όταν θέλεις. Και σύγκριση με τα προηγούμενα σου sym.

Βέβαια να λέμε και του στραβού το δίκιο, το δικό μου είναι ΤΑΦΟΣ. Και σαν euro 5 υποψιάζομαι ότι έγινε ακόμη χειρότερο από την προηγούμενη euro 4 εκδοση.

Όποτε τι να κάψει, αφού δεν παράγει έργο.Κανονικά έπρεπε η Kymco να επιδοτεί το μισό καύσιμο σε όλους τους κατόχους του συγκεκριμενου, για τις επιδόσεις που προσφέρει. ..

Lioulios
02/10/2022, 11:43
Ειχα ανοιξει ενα θεμα με το μοντελο αυτο για να παρω πληροφοριες πριν το παρω αλλα δεν ειχε συμετοχη γιατι και το μηχανακι ηταν νεο και δεν το χε και πολυς κοσμος .
Καποια στιγμη θα γραψω θετικα -αρνητικα στο θεμα εκεινο μιας και εχω ολοκληρωμενη αποψη.

George_M.
02/10/2022, 13:26
οποιος παιρνει σκουτερ 300κ.εκ κ κοιταει καταναλωση απλα αυτοσαρκαζεται...
καινε τον αμπακο ολες αυτες οι μπανιερες...το μονο που προσφερουν ειναι στεγνα ποδια αμα βρεχει,ανετη σελα κ κουσουρια στην μεση απο τις αναρτησεις...:wave2:

ptc
02/10/2022, 15:10
Συνήθως στο στρώσιμο που πηγαίνεις σαν τη κότα βλέπεις και πιο χαμηλές καταναλώσεις. Καθαρά λόγω ήπιας οδήγησης, κι ας είναι νέο το μοτέρ. Πόσο κανίβαλος να είσαι δλδ στα πρώτα δύο γεμίσματα;

Καλοτάξιδο όπως και να χει.:beer:

Lioulios
02/10/2022, 15:28
Δεν ανεβαζω πανω απο 6Κ στροφες αλλα με το που βαλω μπροστα ή διπλωμενος ειμαι ή σε φαση χουφτωματος του γριπ και ολη την ωρα ανοιξε -κλεισε...απουσια μεγαλης μοτο βλεπεις .
Σε επαρχια ειναι σχεδον αδυνατο εντομεταξυ να μην κανεις μικρες διαδρομες

phovos
02/10/2022, 18:55
Μήπως να αποφύγεις τα απότομα ανοίγματα στο στρώσιμο; Για το συγκεκριμένο σκούτερ δεν ξέρω να σου πω, στο NH-T 200 πάντως όταν το πήρα και μέχρι τα 1500χλμ έβλεπα 3,2-3,3 στα 100, μετά έπεσα στα 2,7-2,8 ακόμη και με πιο επιθετική οδήγηση.

borgiriadis1
02/10/2022, 22:36
Βέβαια θα αλλάξει η κατανάλωση προς τα κάτω όταν το μοτέρ στρωθεί. Αλλά κ εμένα μου φαίνεται υπερβολική η κατανάλωση που γράφεις.

Ps: Τι τρόπο στρωσιματος ακολουθείς και του πίνεις το αίμα από την αρχή?

Lioulios
02/10/2022, 23:31
Δεν το σκιζω το μεκανακι.
Πανω απο καποιο φασμα στροφων δεν εχει παει και δεν εχει περασει τα 100χλμ/ω, που οταν τα βλεπει ειναι στις 6Κ σαλ.
Μεσα στην πολη ομως αυτα 0-60, 0-80 τα κανω συχνα ....παντα δηλ.

kostaskk
03/10/2022, 00:12
Στο στρώσιμο ,καλό θα ηταν το γκάζι να ανοίγει μέχρι το ένα τέταρτο, άντε ένα τρίτο τις μέγιστης περιστροφής γκαζιού, και αυτό προσεκτικά και γλυκά σαν να οδηγάς 1000 σε βρεγμένο.

Και με πολλούς θερμικούς κύκλους, ζέσταμα πριν ξεκινήσεις και όχι ανηφόρες η δικαβαλο. Με μικρή ταχύτητα και συνεχείς απαλές αυξομειώσεις του γκαζιού, κλεισίματα κτλ.

το μοτέρ είναι ακόμα σφιχτό και έχει πολύ μεγάλες τριβές,για αυτό και μεγάλη κατανάλωση,. (Και μεγαλητερη θερμότητα από τις τριβές)

Το πώς έγινε το στρώσιμο θα παίξει ρόλο στην μετέπειτα κατανάλωση, απόδοση και αξιοπιστία,

Παντος τόσο καίνε super sport 600αρια , ktm690, ss δίχρονα του 1990 και πολλά άλλα δυνατότερα, παλαιότερα μηχανάκια με περισσότερα κυβικά.
Η καίει παραπάνω από 3 φορές από ότι ένα παπί.

Ας στρωθεί, να γίνει και το πρώτο σερβίς αντιπροσωπεία (ίσως θέλει κάποια ρύθμιση) και λογικά θα πέσει.

V-TEC
03/10/2022, 00:42
Σε citycom 300ρι του 18, που μάλλον είναι ολόιδιος κινητήρας με τον δικό σου ,
η κατανάλωση είναι από 3.8 μέχρι 4.2 L/100 km από τα 8χιλ χλμ μέχρι τα 32χιλ χλμ που το έχω κ το δουλεύω.

D3300
03/10/2022, 06:48
Στο στρώσιμο ,καλό θα ηταν το γκάζι να ανοίγει μέχρι το ένα τέταρτο, άντε ένα τρίτο τις μέγιστης περιστροφής γκαζιού, και αυτό προσεκτικά και γλυκά σαν να οδηγάς 1000 σε βρεγμένο.

Και με πολλούς θερμικούς κύκλους, ζέσταμα πριν ξεκινήσεις και όχι ανηφόρες η δικαβαλο. Με μικρή ταχύτητα και συνεχείς απαλές αυξομειώσεις του γκαζιού, κλεισίματα κτλ.

το μοτέρ είναι ακόμα σφιχτό και έχει πολύ μεγάλες τριβές,για αυτό και μεγάλη κατανάλωση,. (Και μεγαλητερη θερμότητα από τις τριβές)

Το πώς έγινε το στρώσιμο θα παίξει ρόλο στην μετέπειτα κατανάλωση, απόδοση και αξιοπιστία,

Παντος τόσο καίνε super sport 600αρια , ktm690, ss δίχρονα του 1990 και πολλά άλλα δυνατότερα, παλαιότερα μηχανάκια με περισσότερα κυβικά.
Η καίει παραπάνω από 3 φορές από ότι ένα παπί.

Ας στρωθεί, να γίνει και το πρώτο σερβίς αντιπροσωπεία (ίσως θέλει κάποια ρύθμιση) και λογικά θα πέσει.

Το στρώσιμο πλέον, με την εξέλιξη της μεταλλουργίας, αφορά περισσότερο την εξοικείωση του αναβάτη με το δίκυκλο και όχι τόσο τα μέταλλα. Τα μοτέρ είναι ήδη στρωμένα από το εργοστάσιο.

lospsi
03/10/2022, 06:55
Αν είναι το πρώτο σου σκουτερ, ίσως θα πρέπει να επαναπρογραμματίσεις το δεξί σου χέρι να μην ζητάει πράγματα που δεν μπορεί να δώσει το 300αρι:D

Σίγουρα όσο είναι άστρωτο θα καίει λίγο παραπάνω αλλά τόσο παραπάνω είναι αδικαιολόγητα πολύ, υπάρχει περίπτωση να μην μέτρησες καλά? Σε ότι 300αρι είχα (2 beverly και 1 ΧΜΑΧ250i) οι καταναλώσεις κυμαίνονταν στα +/-4λτ/100χλμ.

Billymuse
03/10/2022, 07:24
Καλοτάξιδο μαν :beer:, βάλε στη συνάρτηση ότι παρόλο που τα μοτέρ έχουν δουλέψει και στα εργοστάσια όταν βγουν στη κυκλοφορία έχουν πάντα στην αρχή λίγο μεγαλύτερη κατανάλωση μέχρι το πρώτο σέρβις....

D3300
03/10/2022, 08:14
Αν είναι το πρώτο σου σκουτερ, ίσως θα πρέπει να επαναπρογραμματίσεις το δεξί σου χέρι να μην ζητάει πράγματα που δεν μπορεί να δώσει το 300αρι:D

Σίγουρα όσο είναι άστρωτο θα καίει λίγο παραπάνω αλλά τόσο παραπάνω είναι αδικαιολόγητα πολύ, υπάρχει περίπτωση να μην μέτρησες καλά? Σε ότι 300αρι είχα (2 beverly και 1 ΧΜΑΧ250i) οι καταναλώσεις κυμαίνονταν στα +/-4λτ/100χλμ.

Έχω δει και 4,5 στο sh350i, αλλά είχα βγει εθνική και καρφώθηκε ο δείκτης στα 147...

PaNick67
03/10/2022, 08:33
Δεν το σκιζω το μεκανακι.
Πανω απο καποιο φασμα στροφων δεν εχει παει και δεν εχει περασει τα 100χλμ/ω, που οταν τα βλεπει ειναι στις 6Κ σαλ.
Μεσα στην πολη ομως αυτα 0-60, 0-80 τα κανω συχνα ....παντα δηλ.

Αυτο λεγεται σκισιμο ομως. Καλυτερα να ανοιξεις χαλαρα το γκαζι σε ανοιχτο δρομο και να πιασεις 110χαω παρα αυτο που κανεις 0-60 και 0-80 συνεχεια. Αποτομο ανοιγμα γκαζιου δεν θελει στο στρωσιμο κανενας κινητηρας, ποσο μαλλον κινητηρας που λογω μετδοσης πρωτα ανεβαζει στροφες και μετα ξεκιναει.

Τωρα για την καταναλωση αν υπολογιστουν και οι μικρες διαδρομες μοιαζει λογικη

DoctoR_k6
03/10/2022, 10:07
Δεν προκειται να δεις ποτε καλη καταναλωση αν εχεις χερι βαρυ...
Εγω απο εποχες Runner 200 μεχρι beverly 300/350 κατω απο 4 δεν ξερω τι ειναι...
Μονιμως στο 4.5 κ βαλε...κ 5αρακια ευκολα.

Οσοι βλεπουν κατι 3.5 κλπ δεν στριβουν το χερι δεξια καθολου.

Kickstart
03/10/2022, 10:41
μικρές αποστάσεις και μοτερ κρύο και απότομα ανοίγματα κλεισίματα= κατανάλωση που βλέπεις.

Εγω με το σιτικομ που ουσιαστικά ειναι ιδιο μοτέρ μετα το στρώσιμο όποτε το πήγαινα πολεμικά μέσα στο κέντρο Αθήνας μου βγαζε με το ζορι 190χλμ απο γεμάτο σε λαμπακι...
αντιθέτως όταν πήγαινα εκκλησία εφτανα 210-220 χλμ για να μπει ρεζερβα (που σημαίνει φυσικά οτι ειχε ακόμα καμιά 40αρια χλμ για να μείνει)

καλά στο στρώσιμο δεν το συζητώ ειχα δει και 230+χλμ για λαμπάκι, αλλα εκεί μιλάμε το έστρωσα απόλυτα ευλαβικά σε σημείο σπαστικό, τέρμα δεξιά και μεχρι 60 τα πρώτα 500 χλμ και μεχρι 90κατι τα υπόλοιπα μεχρι τα 1000, κατοστάρες βενζίνες, ποτέ απότομο άνοιγμα αποφυγή ανηφόρας και δικάβαλου κτλ.

yannis24
03/10/2022, 11:32
εγω με το Cruisym, το οποιο καιτο πηρα αρχες Ιουνιου, μετα απο 7000κμ περιπου που του εχω κανει, και με ευλαβικο στρωσιμο, ειμαι στο περιπου 3.5-3.8 λιτρα τα 100 κμ.
Το θετικο ειναι βεβαια οτι απο τα 120κμ την ημερα που περιπου κανω, τα 80 ειναι σε ανοιχτο δρομο χωρις πολλα ξεκινα-σταματα.... ωσπου να μπω στο αστικο κλοιο.
οι ταχυτητες που κινουμε ειναι μαχιμουμ 110 κμ, και συνηθως τουριστικες ( 90-100κμ), ακομα και σε ανοιχτο δρομο.

Το "κακο" με τον δεικτη της βενζινης του ειναι οτι δεν ειναι ακριβειας ( ακριβως το ιδιο θεμα ειχα και με το SYM GTS250 που ειχα), οποτε κινουμε παντα με τα χιλιομετρα που κανω( συνηθως με το που περασω τα 320κμ βαζω βενζινη)...στο συγκεκριμενο εχω παει και 348 πριν ξαναβαλω.

Το λαμπακι του μπορει να αναψει στα 260 κμ, και ο μονος λογος που μου την δινει ειναι ο καθαρα ψυχολογικος.

Στο GTS250, αναβε το λαμπακι, και μετα αναβοσβήνε ολη η μπαρα μαζι, οποτε καπου εκει εβαζα βενζινη....στο καινουργιο, εχω αφησει να φτασω σε οριακο σημειο να δω αν αναβοσβυνει η μπαρα με το καυσιμο, αλλα στο τελος κολωνω και βαζω .....ξερει κανενας να μου πει αν ειναι το ιδιο και στο Cruisym?

ptc
03/10/2022, 12:12
Γιαννη τσεκαρε καλυτερα το owner's manual, σιγουρα θα το αναφερει αν αναβοσβηνει και η μπαρα. Πολυ καλη αυτονομια παντως, πρεπει να εχει μεγαλουτσικο ντεποζιτο.

Lioulios
03/10/2022, 13:41
5 sym εχω αλλαξει και ξερω απο σκουτερ ομως ειμαι κατι σαν τον doctor πιο πανω με το γκαζι .

Ενα 150αρι καρμπ
2 200αρια joyride
1 300 cruisym
Και τουτο τωρα

Σαν το νεο joyride 300, ειχα το cruisym 300 προπερσυ, αλλα δεν υπαρχει μετρο συγκρισης μιας και με εκεινο δουλευα εκτος πολης και η ζελατινα του ηταν πιο αεροδυναμικη απο την καθετη σχεδον των citycom και joyride.

Συμφωνα με αυτα που διαβασα απο σας και τα ολιγα που ηξερα εχω βγαλει ακρη και οπως ειπα εχω ξεκινησει και παω σαν κουλομαρια .
Ισως θα επρεπε και απο την αρχη αυτο , αλλα οπως ειπωθηκε εχω και εγω την εντυπωση πως το παδαδοσιακο παλιο πασοκικο στρωσιμο δεν υπηρχε πια .
Θα επανελθω με τις επομενες μετρησεις και μετα την αλλαγη λαδιων στα 400και το σερβις των 1000.

Τη μερα το βαζω μπρος απο 10 μεχρι 15 φορες και η μεγαλυτερη αποσταση μπορει να μην ξεπερασει το χιλιομετρο

Επισης για την ιστορια , ο υπολογισμος εγινε απο φουλ τεποζιτο και με τριπ μηδενισμενο , γεμισμα με 9 λιτρα και 160 χλμ τριπ .

9/160= 0,56 χ100=5.62.

Επισης να αναφερω για τον τροπο οδηγησης και να γινω πιο κατανοητός ...
Στην πολη μεσα ,οποιος με βλεπει κανει στην ακρη .
Μονο εγω και τα ντελιβερι παμε ετσι.
Πολλα ντελιβερι στραβωνουν κιολας αμα τους περναω γιατι δεν το περιμενουν και τους κανω νοημα να βαλουν καθρεπτη .
:)

doctoras
04/10/2022, 08:29
Τη μερα το βαζω μπρος απο 10 μεχρι 15 φορες και η μεγαλυτερη αποσταση μπορει να μην ξεπερασει το χιλιομετρο
:)

μάλλον εδώ κρύβεται η απάντηση
θεσμοδυναμικά δεν ολοκληρώνει το μοτερ τον κύκλο του, συνεπώς και η αυξημένη κατανάλωση

yannis24
04/10/2022, 10:41
Γιαννη τσεκαρε καλυτερα το owner's manual, σιγουρα θα το αναφερει αν αναβοσβηνει και η μπαρα. Πολυ καλη αυτονομια παντως, πρεπει να εχει μεγαλουτσικο ντεποζιτο.

Δεν λεει τιποτα το manual.....το εχω ψαξει και το εχω googlαρει !....
το μονο που μπορω να κανω ειναι να το αφησω να μεινει, αλλα αμα με πιασει πουθενα εκτος Αθηνων ( μετα την Βαρκιζα ), εκει δεν θα την παλεψω με τον ποδαροδρομο.

Το ρεζερβουαρ του ειναι 12 λιτρα......αλλα και οταν το γεμιζω, το γεμιζω οσο παιρνει........μεχρι πανω !!

ptc
04/10/2022, 11:19
Δεν λεει τιποτα το manual.....το εχω ψαξει και το εχω googlαρει !....
το μονο που μπορω να κανω ειναι να το αφησω να μεινει, αλλα αμα με πιασει πουθενα εκτος Αθηνων ( μετα την Βαρκιζα ), εκει δεν θα την παλεψω με τον ποδαροδρομο.

Το ρεζερβουαρ του ειναι 12 λιτρα......αλλα και οταν το γεμιζω, το γεμιζω οσο παιρνει........μεχρι πανω !!

Αφού δεν αναφέρει κάτι το βιβλίο δε θα αναβοσβήνει.

DoctoR_k6
04/10/2022, 12:00
Στο 250 ελεγε αυτα το μανουαλι...

438567

Στο 300 αυτα...

438568

Αν υπηρχε υποψια να αναβοσβηνει θεωρητικα θα το ελεγε οπως στο 250.
Οποτε καλο ειναι να βαζεις οταν φτασεις εκει που λεει.
Αλλιως μια φορα παρε ενα 5 λιτρο(η 1.5λιτρο) μπενζινα μαζι σου κ τεσταρε το.
Να σου φυγει η απορια...

THEOD
04/10/2022, 13:23
Δεν έχω διαβάσει ότι γράψανε οπότε μπορεί και να επαναλαμβάνω…
Μερικές σκόρπιες σκέψεις
- Τα καινούργια είναι σφικτά και τσιμπάει λίγο η κατανάλωση. Λιγο όμως - όχι τραγικά πράγματα…
- Επειδή είναι καινούργιο δεν έχετε γνωριστεί και δεν έχεις μάθει τα χούγια του. ΄Όταν θα γνωριστείτε θα καταφέρεις να μειώσεις κατανάλωση χωρίς να πηγαίνεις απαραίτητα αργά..(όσο είναι δυνατόν εεε).
- Οι στροφές δεν έχουν να κάνουν τόσο με την κατανάλωση – το άνοιγμα του γκαζιού έχει. Αν ανοίγεις πολύ το γκάζι και επιταχύνεις δυνατά, καις πολύ ακόμα και αν λόγω στρωσίματος κρατάς χαμηλά τις στροφές… Επιπλέον αν το μοτέρ αποδίδει καλύτερα στις ψηλότερες και δεν τα πάει καλά στις χαμηλές/μεσαίες, τότε ανοίγοντας στις χαμηλές και λόγω στρωσίματος κοβοντάς το εκεί που αποδίδει καλύτερα, καις πολύ και κυρίως χωρίς αντίκρυσμα πράγμα που σου επιτείνει την αίσθηση του ότι "καίει πολύ ενώ πάω σιγά"...
- Είσαι σίγουρος ότι δεν σε κλέβει ο βενζινάς ? 1 λίτρο κλέψιμο στα 8-10 του ανεφοδιασμού διαμορφώνει αισθητότατα την κατανάλωση που μετράς...

Θεωρώ πάντως ότι γράφοντας χιλιόμετρα και μαζεύοντας εμπειρία θα τα πάτε καλύτερα...

basilis_k6
04/10/2022, 15:49
μην κάνετε συγκρισεις με μηχανάκια που ειχατε και καιγανε λιγότερο. τα euro 5 καινε τον πατο τους. οτι και να γράφουν τα δελτια τυπου και μερικοι δημοσιογράφοι, τα euro 5 στο ίδιο μοτερ πανε κοντα ενα λιτρο πανω. 300αρι σκουτερ 2022 μοντελο να καιει 4λιτρα δεν υπαρχει. εκτος αν κοιμασαι την ωρα που οδηγας, υπαρχουν και αυτοι.

αυτο δεν ειναι καθαρο 300αρι οποτε μαλλον θα καιει κανα 4,5 πολη οταν στρωθει. κατι 3-3,5 τα ξεχναμε πλεον. ουτε η χοντα δεν πρεπει να καταφερνει τετοια νουμερα.

runner
04/10/2022, 21:21
μην κάνετε συγκρισεις με μηχανάκια που ειχατε και καιγανε λιγότερο. τα euro 5 καινε τον πατο τους. οτι και να γράφουν τα δελτια τυπου και μερικοι δημοσιογράφοι, τα euro 5 στο ίδιο μοτερ πανε κοντα ενα λιτρο πανω. 300αρι σκουτερ 2022 μοντελο να καιει 4λιτρα δεν υπαρχει. εκτος αν κοιμασαι την ωρα που οδηγας, υπαρχουν και αυτοι.

αυτο δεν ειναι καθαρο 300αρι οποτε μαλλον θα καιει κανα 4,5 πολη οταν στρωθει. κατι 3-3,5 τα ξεχναμε πλεον. ουτε η χοντα δεν πρεπει να καταφερνει τετοια νουμερα.

Υπερβολη το θεωρω. vstrom μοντελα μιας χρονιας διαφορα, euro 4 και euro 5 ήταν κοντα στα ίδια.

basilis_k6
04/10/2022, 21:52
Υπερβολη το θεωρω. vstrom μοντελα μιας χρονιας διαφορα, euro 4 και euro 5 ήταν κοντα στα ίδια.

τα 2κυλινδρα δεν εχουν μεγαλο προβλημα. τα σκουτερ τα εχει σκισει. το πρωτο xmax euro4 εβλεπε 3 λιτρα σε πορεια και 3,5 πόλη. τωρα δυσκολα κατεβαινει απο το 4.

Lioulios
21/10/2022, 15:57
Στα επομενα 125 χιλιομετρα που δυενυσε το μηχανακι εξακολουθει να καιει 5.6 λτ/100 παρόλο που το παω αρκετα πιο συνετα και προσεκτικα χωρις ανοιγματα κτλ

zephyr1
21/10/2022, 17:39
Σαν εξακουσαρι καιει.:eek:

Nostradamus
21/10/2022, 19:13
Θεωρώ ότι πραγματικά καις πολύ για το είδος και τα χρόνια του.

Lioulios
21/10/2022, 19:29
Ποια χρονια του ?
400 χλμ γραφει στο κοντερ

kostaskk
21/10/2022, 19:53
Μπας και κάποιος υπερλαδωσε το φίλτρο αέρα η αυτό είναι πολύ βρώμικο για κάποιο λόγο? Πρόβλημα εγκεφαλου τροφοδοσίας πχ να ρίχνει πολύ καύσιμο για κάποιο λογο,λάθος ρυθμίσεις αναλογίας καυσίμου,. Αισθητήρες με πρόβλημα που δίνουν λάθος τιμές,,,. Ακόμα και τρυπουλα στην εξάτμιση η να χάνει από την ένωση,ο αισθητήρας λ θα διάβαζε παραπάνω οξυγόνο,θα νόμιζε ότι είναι φτωχό και θα έριχνε παραπάνω καύσιμο. (Ίσως?) Στο πρώτο σερβίς τι είπαν; Έδειξε errors σε διαγνωστικό? Ίδια μοντέλα καίνε τόσο;

438907
Εδω daytona 675 τρίκυλινδρο, supersport χρονολογίας 2009, με 6η και ταχύτητες 70-100km/h. Οκ θα έχει απόκληση αυτό που γράφει με την πραγματική αλλά δεν μπορεί ένα σκούτερ
να καίει τα ίδια περίπου και σε προσεκτική οδήγηση, ίσως κάτι πάει λαθος

Nostradamus
21/10/2022, 20:52
Ποια χρονια του ?
400 χλμ γραφει στο κοντερ

Λάθος εκφραστηκα. Ήθελα να πω ακριβώς αυτό που λες. Ότι δεν περιμένεις τέτοιες καταναλώσεις από νέο σκουτερ στα χρόνια που διανύουμε.

billyka
22/10/2022, 10:27
Το Sym 125 scooter που έχουμε στη δουλειά βγαζει με 5 λιτρα 120 χλμ.

νεοσσός
22/10/2022, 11:03
438907
Εδω daytona 675 τρίκυλινδρο, supersport χρονολογίας 2009, με 6η και ταχύτητες 70-100km/h. Οκ θα έχει απόκληση αυτό που γράφει με την πραγματική αλλά δεν μπορεί ένα σκούτερ
να καίει τα ίδια περίπου και σε προσεκτική οδήγηση, ίσως κάτι πάει λαθος
Δεν μπορείς να συγκρίνεις σταθερή πορεία με 6η ταχύτητα του Triumph, με τις επιταχύνσεις και τις στάσεις της πόλης του Sym για να καταλήξεις ότι μία μοτοσυκλέτα είναι πιο οικονομική. Αν δώσεις το Daytona στον Λιούλιο, θα γράψει περί τα 10 L/100km με τη χρήση που κάνει.

Δεν θεωρώ εξωπραγματικά τα 5,6 L/100 km για τα δεδομένα που περιγράφει ο Λιούλιος:
- Άστρωτος κινητήρας (δυστυχώς τον έχεις σκίσει σε περίοδο που δεν έπρεπε).
- Πολλές μικρές διαδρομές.
- Μεγάλο άνοιγμα του γκαζιού με 0-60, 0-80 km/h.

Η κατανάλωση στην περίπτωσή σου είναι περισσότερο θέμα του τρόπου οδήγησης, παρά του οχήματος. Είναι στο χέρι σου να την μειώσεις, αν πραγματικά το θέλεις.

Θεωρώ ότι τους επόμενους μήνες θα δεις μείωση στην κατανάλωση, επειδή θα έχει ανοίξει ο κινητήρας. Θα δοκίμαζα να αλλάξω και βενζινάδικο. Δυστυχώς τα περιστατικά απάτης έχουν αυξηθεί. Έχει καταντήσει γραφικό να πηγαίνει κόσμος σε βενζινάδικο πριν ανάψει το λαμπάκι, και να βάζει περισσότερη βενζίνη από τη συνολική χωρητικότητα του δοχείου καυσίμου. Μάλιστα το πρόβλημα δεν είναι μόνο στην ποσότητα, αλλά και στην ποιότητα. Τι να τα κάνεις τα σωστά λίτρα, αν είναι νοθευμένο το καύσιμο, είτε με υγρό που μειώνει την πυκνότητα ενέργειας, είτε αραιωμένο με υγρό που προκαλεί φθορές στον κινητήρα και στο σύστημα τροφοδοσίας.

Lioulios
22/10/2022, 12:24
Τον τροπο οδηγησης τον εχω αλλαξει εντελως.
Η επομενη μετριση θα γινει απο αλλο βενζυναδικο.
Εως τωρα γινοταν με 95αρα απο εταιρικο ΕΚΟ

Σε 675 που ειχα το νουμερο 5 δεν το χα δει ποτε και με το 950 της φωτο τα 10/100 ηταν η μεση μου καταναλωση.

Τωρα οσο αναφορα το σκουτερ ,περισσοτερο με ενδιαφερει το αν εχει καποιο θεμα και συμβαινει αυτο παρα το νουμερο σαν απολυτος αριθμος ,γιατι αν το μεταφρασουμε σε χρημα ...δεν μου κανει διαφορα .
Ενας καφες παραπανω καθε 20 μερες .
Αυτα που μου προσφερει σε σχεση με το 200αρι που αντικατεστησε ,αξιζει καθε ευρω .
Με εχει βολεψει και νιωθω περισσοτερο ασφαλης .
Αν δεν συμβει κατι απροοπτο κανω περιπου 5-6 χλμ πολη τη μερα

Lioulios
22/10/2022, 13:07
Δεν μπορείς να συγκρίνεις σταθερή πορεία με 6η ταχύτητα του Triumph, με τις επιταχύνσεις και τις στάσεις της πόλης του Sym για να καταλήξεις ότι μία μοτοσυκλέτα είναι πιο οικονομική. Αν δώσεις το Daytona στον Λιούλιο, θα γράψει περί τα 10 L/100km με τη χρήση που κάνει.

Δεν θεωρώ εξωπραγματικά τα 5,6 L/100 km για τα δεδομένα που περιγράφει ο Λιούλιος:
- Άστρωτος κινητήρας (δυστυχώς τον έχεις σκίσει σε περίοδο που δεν έπρεπε).
- Πολλές μικρές διαδρομές.
- Μεγάλο άνοιγμα του γκαζιού με 0-60, 0-80 km/h.

Η κατανάλωση στην περίπτωσή σου είναι περισσότερο θέμα του τρόπου οδήγησης, παρά του οχήματος. Είναι στο χέρι σου να την μειώσεις, αν πραγματικά το θέλεις.

Θεωρώ ότι τους επόμενους μήνες θα δεις μείωση στην κατανάλωση, επειδή θα έχει ανοίξει ο κινητήρας. Θα δοκίμαζα να αλλάξω και βενζινάδικο. Δυστυχώς τα περιστατικά απάτης έχουν αυξηθεί. Έχει καταντήσει γραφικό να πηγαίνει κόσμος σε βενζινάδικο πριν ανάψει το λαμπάκι, και να βάζει περισσότερη βενζίνη από τη συνολική χωρητικότητα του δοχείου καυσίμου. Μάλιστα το πρόβλημα δεν είναι μόνο στην ποσότητα, αλλά και στην ποιότητα. Τι να τα κάνεις τα σωστά λίτρα, αν είναι νοθευμένο το καύσιμο, είτε με υγρό που μειώνει την πυκνότητα ενέργειας, είτε αραιωμένο με υγρό που προκαλεί φθορές στον κινητήρα και στο σύστημα τροφοδοσίας.

Επισης να πω πως δεν νομιζω να παιζει κατι με το βενζυναδικο ,μιας και στην 1η μετριση με 1μπαρα πριν την τελευταια της ρεζερβας πηρε 9λιτρα και στην 2η με μια παραπανω παυλα πηρε 7λιτρα σε συνολο 11.5 που βαζει το τεποζιτο

lospsi
24/11/2022, 08:48
Ένα φόλου απ περί κατανάλωσης.

Έβαλα προχθές βενζίνη στο δικό μου (Piaggio Beverly 300i 2020 - euro4), 9,15lt για 272χλμ από το προηγούμενο γέμισμα, ήτοι περίπου 3,4λτ/100χλμ. Αστική χρήση, νορμάλ ρυθμοί, έκανα όμως και αρκετά χλμ (περίπου 80-100) σε ΑΟ/ΕΟ. Γενικά φαίνεται ότι καίει λιγότερο από το προηγούμενο beverly 300i (2013) που είχα κατά περίπου 0,5λτ/100χλμ σε γενικές γραμμές.

Lioulios
24/11/2022, 21:01
Το δικο μου εν το μεταξυ απο δυο απανωτα 5.6/100 ,επεσε στα 5,2 για την ιδια χριση

Crypto_85
01/12/2022, 10:38
Καίει στο φουλ ρε συ! με xmax ανοιχτό στο δρόμο δεν μου πήγε πάνω από 3,3

Nostradamus
01/12/2022, 11:12
Συνεχιζει να μου φαινεται πολυ ρε συ. Το δικο μου το κασονι, ανεβηκε λιγο σε καταναλωση τωρα που επεσε η θερμοκρασια αλλα και παλι δυσκολα περναω τα 4 - 4.1 λιτρα στα 100.. Ιδια κυβικα, euro 5, ταφος βεβαια με σκαρτα 24 αλογα και διακοσια κιλα αηδια χωρις αναβατη. Και σιγουρα δεν ειμαι το πιο αργο διτροχο στον δρομο.

Κανω βεβαια 20+ χιλιομετρα ανα διαδρομη που εχουν και ανοιχτο (:bawl: λεμε τωρα) δρομο αλλα και πηξιμο... Δεν εχω αυτο το σταματα ξεκινα το δικο σου με πολυ μικρες αποστασεις.

Lioulios
01/12/2022, 14:29
Αυτο το σταματα ξεκινα ειναι που με ανεβαζει εμενα .
Καθημερηνα κανω απο 2 εως 5 χλμ μαξ και αυτα ειναι ετσι ....Δεν εχει κανει πανω απο 2 χλμ σερι ποτε του το μηχανακι .

DoctoR_k6
01/12/2022, 14:54
Αυτο το σταματα ξεκινα ειναι που με ανεβαζει εμενα .
Καθημερηνα κανω απο 2 εως 5 χλμ μαξ και αυτα ειναι ετσι ....Δεν εχει κανει πανω απο 2 χλμ σερι ποτε του το μηχανακι .

Ε ενταξει ρε συ τι συζηταμε τωρα. Δεν ειναι χρηση αυτη για να βγαλεις συμπερασμα.
Κανε καμια μεγαλη βολτα να μετρησεις κανονικα κ εκει θα δεις τι καιει.

NIKJOYRIDE
30/12/2022, 13:17
Έκανα 2700 kmh με το joyridee 300, εντός Αθήνας όλα. στην αρχή έιχε κατανάλωση 6,2 λιτρα/100km, αλλά όταν άλλαξα βενζινάδικο, η κατανάλωση έπεσε στα 5 l/100km, δεν άλλαξε κάτι στην οδήγηση μου, 'ηπια θα την έλεγα με ξεσπάσματα αραιά. Βέβαια παίζει ρόλο και το βάρος που κουβαλάει το μηχανάκι.. 115 κιλά εγώ και περίπου 40 κιλά τα εργαλεία που μεταφέρω, όσο να 'ναι ζορίζεται!

Lioulios
31/12/2022, 09:08
80 κιλα εγω παντα μονος.

Αν θες γραψε μια τα βανζυναδικα (εταιριες)πριν και μετα

Εγω παντα βαζω σε εταιρικο εκο ,αλλα θα αλλαξω για δοκιμη .

Επισης διαβαζα στο σκουτερφορουμ πως εχει τυχει σε αλλους να αναψει λαμπακι λογω 100αρας βενζυνης και ετσι προτεινουν 95αρα.