PDA

View Full Version : Μοτοσυκλέτα για 3χρονο παιδί



sanctusan
04/10/2022, 13:53
Το βαφτιστήρι μου έχει γενέθλια σε 2 μήνες και κλείνει τα 3.
Ο μπαμπά συμφωνεί, η μαμά συμφωνεί αλλά έχει τους ενδοιασμούς της, κάτι που λύνεται.
Ο μικρός έχει τρέλα με τα μηχανάκια, κάνει ποδήλατο ισορροπίας άνετα, γουστάρει να φοράει κράνος.

Πάμε τώρα στο ψητό
Το Badget είναι μέχρι 1000Ε. (προφανώς και σε μία καλή λύση των 200-300Ε είμαστε πολύ καλύτερα)
1. Μπαταρία ή Βενζίνη;
2. Enduraki ή streetaki;

Γενικά
Έχετε κάτι στο νου σας;
Ξέρετε κάτι που πρέπει να αποφύγω;

Έτοιμες, δουλεμένες απαντήσεις είναι το καλύτερο για μένα.

rainmike
04/10/2022, 15:15
Το βαφτιστήρι μου έχει γενέθλια σε 2 μήνες και κλείνει τα 3.
Ο μπαμπά συμφωνεί, η μαμά συμφωνεί αλλά έχει τους ενδοιασμούς της, κάτι που λύνεται.
Ο μικρός έχει τρέλα με τα μηχανάκια, κάνει ποδήλατο ισορροπίας άνετα, γουστάρει να φοράει κράνος.

Πάμε τώρα στο ψητό
Το Badget είναι μέχρι 1000Ε. (προφανώς και σε μία καλή λύση των 200-300Ε είμαστε πολύ καλύτερα)
1. Μπαταρία ή Βενζίνη;
2. Enduraki ή streetaki;

Γενικά
Έχετε κάτι στο νου σας;
Ξέρετε κάτι που πρέπει να αποφύγω;

Έτοιμες, δουλεμένες απαντήσεις είναι το καλύτερο για μένα.
Εγώ θα έλεγα hayabusa gen1:D
1000 ευρώ πολλά δεν είναι για τρίχρονο παιδάκι?
Οχι μονο μπορεί να χτυπήσει αλλα δεν θα το εκτιμήσει κιόλας.
Παρτου κάτι απο τα Jumbo ,εγώ απο τα 3 ούτε μνήμες έχω

sanctusan
04/10/2022, 15:30
1000Ε το έβαλα ως ενδεικτικό ποσό αν σκεφτείς ότι το PW-50 της Yamaha έχει 1800Ε καινούργιο.
Μνήμες μπορεί να μην έχουμε, αλλά θα είχε η οδηγική μας ικανότητα και παιδία μας.

leftos
04/10/2022, 16:31
Σε μηχανάκι το μόνο που υπάρχει για αυτήν την ηλικία σοβαρό είναι το pw της yamaha. Στα λεφτά σου μεταχειρισμένο βρίσκεις αλλά φευγει όποτε θές όσο το πήρες.
Μετά τα κινέζικα κυριακής χαράς Δευτέρας λύπης που κυκλοφορούν με κορδονιέρα στο μοτέρ.
Εννοείται enduraki μόνο εκεί μαθαίνει να οδηγεί κάποιος.
Για ηλεκτρικά δεν έχω άποψη άλλα νομίζω τα αξιόλογα φέυγουν σε τιμή και δεν βρίσκεις μεταχειρισμένο.
Πήγαινέ τον σε μάθημα στις εγκαταστάσεις του Χούντρα στις Αφίδνες.
Και να έχετε στο μυαλό σας οτι αν καβαλήσει μηχανάκι δεν θα ξανα ανέβει σε ποδήλατο. Απο την άλλη ετσι όπως είναι η σημερινή κατάσταση ( ηλεκτρικά πατίνια, ποδήλατα κ.α. ) μπορεί κανένα παιδί να μην καβαλάει πλέον....

viper1
04/10/2022, 17:22
Νομίζω ότι βιάζεστε λίγο. Έριξα μια ματιά γενικά και η ηλικία που ξεκινούν είναι τα 5 . Θα πρότεινα να μην προχωρήσετε σε αγορά τώρα. Να ξεκινήσει σε μια ακαδημια και αργότερα βλέπετε
Ελλάδα έχει εδώ https://motorcycleridingacademy.com/course/yamaha-juniors/2

doctor_john
04/10/2022, 18:06
Mου φαίνεται τρελό, τα κόκκαλα μεγαλώνουν, είναι μαλακά, εδώ απαγορεύεται να πατήσουν πετάλια και να στέκονται όρθια πολύ ώρα..
Έχεις πάθει λατρεία και το βλέπεις λάθος. Άφησέ τον να χαρεί τα ποδήλατα και στην εφηβεία που είναι κρίσιμο να έχει χόμπι ξεκινά.
Μην του το δώσεις σαν δεδομένο, αν δεν έχεις ονειρευτεί κάτι το βιώνεις λιγότερο..

υγ: άκου έχει τρέλα.. :lol: ο τρίχρονος; σοβαρέψου καβαλάς μοτοσακό, μη με κάνεις και ανησυχώ :uplate:

panavour
04/10/2022, 20:17
οχι ακομα,περιμενε 3-4 χρονια,και αστον στο ποδηλατακι του.μην βιαζεσαι.Η ασφαλεια πρωτα,ακομα δεν ξερει να παει στο γιο-γιο του για κακακια.

νεοσσός
04/10/2022, 20:44
Αχ και να σε είχα νονό! :lol:

teogtp
04/10/2022, 20:53
Αχ και να σε είχα νονό! :lol:

Θα πήγαινες για μπουρδελοτσαρκα από τα 5!
:lol:

runner
04/10/2022, 21:26
Μην βιαζεστε να μεγαλωσετε το παιδι, εχει τα χρονια μπροστα του. Να το χαίρεστε.

sanctusan
04/10/2022, 21:42
Ψάχνοντας βρήκα μία καλή λύση!

RAZOR DIRT ROCKET MX125

Ηλεκτροκίνηση στα 12V
13Κμ/Ω
Πίσω φρένο
κανα μισάωρο αυτονομία


438577

Video παρουσίασης προϊόντος
https://www.youtube.com/watch?v=LJW6-xRQSGk
και ένα συγκριτικό με τις ηλικίες και τα μοντέλα της συγκεκριμένης εταιρίας
Razor Dirt Bike Review (MX125, MX350, MX/SX500, and MX650) - All Within One View (https://www.youtube.com/watch?v=EpL2-7fIKPQ)

sam4g
04/10/2022, 22:30
Γνώμη μου να το αναβάλεις. Έχω κι εγώ έναν ανιψιό που του έχω αδυναμία. Είναι 4ων και «καμικάζι». Ήδη από 3 ετών κάνει ποδηλατο με πεντάλ χωρίς βοηθητικές και πάει κομμάτια. Τρομερή αίσθηση του χώρου και τρομερή αίσθηση φρεναρίσματος και στροφής.

Παρ’ ολ’ αυτά θεωρώ λάθος την αγορά μηχανής. Ας αφήσουμε τα πιτσιρίκια να κάνουν το ποδηλατάκι τους που είναι και καταπληκτικό μέσο εκγύμνασης. Έτσι τα βοηθάμε περισσότερο να αναπτύξουν το μυοσκελετικό τους σύστημα. Αν μάθει από τώρα στην ευκολία του μηχανο-ηλεκτροκίνητου κλάφτα...

Lioulios
04/10/2022, 23:32
Θα συμφωνησω με τον απο πανω.
Και ο δικος μου ειναι διαολος και κανει πεταλι απο 3.5 .
Τωρα στα 7.5 και εχει mtb 24' απο περυσι . 4 ποδηλατα εχει αλλαξει ως τωρα και κανουμε και μαζι.
Ακους ? Κανουμε μαζι!
Δεν τον κυνηγαω με τα ποδια .
Το οτιδηποτε παει "γρηγοροτερα" απο αυτον που τον προσεχει στην ηλικια αυτη των 3 ειναι επικυνδυνο , οπως επισης και μπελας μεγαλος για τους γονεις που δεν θα ειναι παντα διαθεσιμοι για κατι τετοιο ,μιας και απαιτει εκτος απο χρονο και χωρο.
Ο μικρος δεν εχει ωραρεια και αν δεν του δωσεις αυτο που θελει ,κλαιει. Βαλτα κατω και δες τα .
Αν εχεις παιδια θα καταλαβεις .Αν δεν εχεις ειναι πολυ δυσκολο να καταλαβεις και αν οι γονεις του παιδιου δεν εχουν αλλο να ξερουν τι παιζει, τοτε δεν εχουν ιδεα σε τι μπελα πανε να μπουνε .
Φιλικα .

Οσο για κατι pw που αναφεεθηκαν , αυτα απλα τα ξεχναμε .
Υπο συνθηκες και με μεγαλη εμπηρεια σε ποδηλατο ,μπορει να ανεβει απο 6 και μετα , εκτος αν ειναι καμια περιπτωση με μπαμπα αναβατη κτλ κτλ

DoctoR_k6
04/10/2022, 23:35
Συμφωνώ στο ποδήλατο.
Μεγάλο σχολείο των 2 τροχών.
Συν τοις άλλοις αν μάθεις να στρίβεις με το λαστιχακι με επιφάνεια 2 δακτύλων φαντάσου τι δυνατότητες θα αναπτύξεις μετά. :bawl: