PDA

View Full Version : καταναλωση λαδιου στα μηχανακια μας.



panavour
04/10/2022, 21:59
Καιει το μηχανακι σας λαδια?Και αν ναι,ποσο καιει με νορμαλ χρηση στα χιλια χιλιομετρα?
Απαντησεις πραγματικες και οχι υποθετικες.
Οπαδικες απαντησεις του στυλ ΄΄χοντα ειναι ,τα χοντα δεν καινε'' και ''εγγλεζικη ή ιταλικη λαδιερα ειναι ,τι περιμενεις να μην καιει??? θα στηλιτευονται ασυζητητι. :lol:
Το δικο μου VOGE ds500 καταναλωνει με νορμαλ προς ηρεμη οδηγηση τα 10-40 ημισυνθετικα bel ray του,με ρυθμο 150 ml ανα 1000 χλμ.Θα επιβεβαιωθει στο σερβις των 10000 σε 1500 χλμ.
Το βιβλιο χρηστη αναφερει οτι μεχρι 200 ml ανα 1000 χλμ ειναι αποδεκτο.

sam4g
04/10/2022, 22:22
Πως το υπολογίζεις δλδ; Εγώ δεν έχω παρατηρήσει να καίει αλλά μπορεί βα πέφτω και έξω. Δεν έχω μετρήσει ποτε επακριβώς ποσα βγαίνουν στην αλλαγή.

Αλλάζω κάθε 3000χλμ περίπου (cb600f hornet 2009 μοντέλο με 34000χλμ)

JasonEV
04/10/2022, 22:28
Το Kawasaki Joy-R έκαιγε περίπου 50ml στα 1000χλμ. Απο τις 14.000 μεχρι τις 43.000 που το έδωσα δεν υπήρξε κάποια αύξηση σε αυτή την κατανάλωση. Το VTR250 που έχω τώρα δεν φαίνεται να καίει καθόλου, όχι κάτι εμφανές τουλάχιστον.

panavour
04/10/2022, 23:04
Πως το υπολογίζεις δλδ; Εγώ δεν έχω παρατηρήσει να καίει αλλά μπορεί βα πέφτω και έξω. Δεν έχω μετρήσει ποτε επακριβώς ποσα βγαίνουν στην αλλαγή.

Αλλάζω κάθε 3000χλμ περίπου (cb600f hornet 2009 μοντέλο με 34000χλμ)

μεχρι στιγμης το υπολογιζω απ το τζαμακι.

DoctoR_k6
04/10/2022, 23:31
200ml στα 1000χλμ αποδεκτό? Ουαου...
Αν το πιέζεις κ το σκίζεις τι θα γίνει δηλαδή?

ptc
04/10/2022, 23:38
Στο Integra δε λείπει σταγόνα στα 5000 χλμ που το έχω.

Το χειρότερο που μου έχει τύχει ήταν το 636 που έκαιγε μισό λίτρο στα 1000 χλμ.

viper1
05/10/2022, 00:00
200ml στα 1000χλμ αποδεκτό? Ουαου...
Αν το πιέζεις κ το σκίζεις τι θα γίνει δηλαδή?

NSR

Lakisss
05/10/2022, 00:17
μεχρι στιγμης το υπολογιζω απ το τζαμακι.

Εσύ τα αλλάζεις;

basilis_k6
05/10/2022, 00:46
Στο Integra δε λείπει σταγόνα στα 5000 χλμ που το έχω.

Το χειρότερο που μου έχει τύχει ήταν το 636 που έκαιγε μισό λίτρο στα 1000 χλμ.

μηπως εβαζες φουλ συνθ?

ptc
05/10/2022, 01:06
μηπως εβαζες φουλ συνθ?

Ναι. Αν θυμάμαι καλά έβαζα το Motul 300V. Βέβαια το μηχανάκι έτρωγε τρελό σκίσιμο, το είχα πάρει για να μάθω σούζα.

basilis_k6
05/10/2022, 02:02
Ναι. Αν θυμάμαι καλά έβαζα το Motul 300V. Βέβαια το μηχανάκι έτρωγε τρελό σκίσιμο, το είχα πάρει για να μάθω σούζα.

τοσο ειναι το μαξ που καινε αυτα αμα τα σκιζεις. πρωτη φορα που εβαλα φουλ παραλιγο να παρω το μοτερ στα χερια. μικρος τοτε, δεν ηξερα οτι καιγεται το ατιμο. εχασα ενα λιτρο μεχρι να το παρω πρεφα.

stefanos
05/10/2022, 07:23
To sh δεν έχω μετρήσει πόσο καίει ούτε σε λάδι αλλά ούτε και σε βενζίνη και να πώ την αλήθεια δεν με νοιάζει.
Κοιτάω αν έχει λάδι που και πού, αν έχει πάει στο ΜΙΝ συμπληρώνω να πάει στο ΜΑΧ και είμαι οκ.
Αλλά να έχετε υπόψη σας ότι τα λάδια σε ένα ποσοστό εξατμίζονται σύμφωνα με τους κατασκευαστές τους (volatility) το οποίο και αναφέρεται στα χαρακτηριστικά των λαδιών σας.
Οπότε ουσιαστικά αυτό που μπορεί να μετράτε δεν είναι η κατανάλωση λαδιού στον κινητήρα αλλά το λάδι που εξατμίζεται λόγω θερμοκρασίας λειτουργίας του κινητήρα.
Με άλλο λάδι θα δείτε άλλα νούμερα κατανάλωσης.

telegonos
05/10/2022, 08:36
Αλλο η εξάτμιση, άλλο ο βρασμός. Μπας και εννοείς το δεύτερο;

sapila racing
05/10/2022, 09:07
Στο Hornet 900 με 105000 χλμ δεν κατεβαινει η σταθμη ουτε χιλιοστό μεχρι τις 5000 χλμ που του αλλάζω τα Bel Ray EXP 10-40.
Honda γαρ :D

Βεβαια στο R6 παλι δεν κατεβαινει η σταθμη αλλά τα λαδια αλλάζονται κάθε 2ο Track day οπότε ποτέ δεν έχει κανει πανω απο 1000 κι αυτό με τα Bel Ray EXP 10-40.

Ολα τα αλλα που έχω καίνε το λαδάκι τους αναλόγως χρήσης αλλά είναι και παλιότερες μοτο αυτες.

motojojo
05/10/2022, 09:25
Το μπαντιτ δεν εκαιγε σταγόνα. Το κοιταγα που και που από το τζαμακι, παντα στην πανω γραμμή ήταν και τα αλλάζω μόνος μου.

Πριν μερικές μέρες είδα τη σταθμη κοντά στη μέση. Από σκίσιμο δεν είναι, φέτος οι βόλτες ήταν λιγότερες από κάθε φορά.
Δεν θυμάμαι αν στην αλλαγή το φούλαρα ή έβαλα λιγότερο απ'όσο έπρεπε για να συμπληρώσω πιο μετα και δεν το έκανα (πάντα αλλάζω και φίλτρο οπότε θέλει παραπάνω λαδι).
Στα τελευταία χλμ πάντως η στάθμη ηταν στο μαξ. Σε 2 μήνες που θα την ξαναπάρω θα το κοιτάξω.

Λάδι Motul 5100 10W40 και αλλαγές υποτιθεται ανα 5000 αλλα σε καθε σεζόν που τα αλλάζω δεν τα φτάνει ποτέ.

thunder ace
05/10/2022, 09:28
ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ ....πρεπει να πω και γω;

sapila racing
05/10/2022, 09:30
Εχετε υπ όψιν οτι καποιες μοτοσυκλέτες οταν δουλευουν ψηλα για μεγαλα διαστηματα κι εχουν τα λαδια στο High θα βγαλουν λαδια απο τις αναθυμιάσεις του κάρτερ.
Ετσι μπορεί να σε μπερδεψει οτι τα καίει ενω δεν ισχύει.

thunder ace
05/10/2022, 09:32
Εγω δεν μπερδευομαι...εχω για μαρτυρα τον καπνο

sapila racing
05/10/2022, 09:33
Εγω δεν μπερδευομαι...εχω για μαρτυρα τον καπνο

:bawl: :cry:

E αυτα τα μοτερ Yamaha το εχουν όλα αυτό το θεμα.

THEOD
05/10/2022, 09:34
Καιει το μηχανακι σας λαδια?Και αν ναι,ποσο καιει με νορμαλ χρηση στα χιλια χιλιομετρα?
Απαντησεις πραγματικες και οχι υποθετικες.
Οπαδικες απαντησεις του στυλ ΄΄χοντα ειναι ,τα χοντα δεν καινε'' και ''εγγλεζικη ή ιταλικη λαδιερα ειναι ,τι περιμενεις να μην καιει??? θα στηλιτευονται ασυζητητι. :lol:
Το δικο μου VOGE ds500 καταναλωνει με νορμαλ προς ηρεμη οδηγηση τα 10-40 ημισυνθετικα bel ray του,με ρυθμο 150 ml ανα 1000 χλμ.Θα επιβεβαιωθει στο σερβις των 10000 σε 1500 χλμ.
Το βιβλιο χρηστη αναφερει οτι μεχρι 200 ml ανα 1000 χλμ ειναι αποδεκτο.

150ml/1000χλμ και μάλιστα με ήρεμη οδήγηση δεν μου φαίνεται λίγο, ότι παπαριά και να λέει το μάνουαλ... Ναι μεν είναι αλήθεια ότι τα τελευταία χρόνια είναι της μόδας τα μαλακά ελατήρια πιστονιών για μείωση τριβών με αποτέλεσμα τσιμπημένες καταναλώσεις λαδιού, αλλά πάλι μπόλικα μου φαίνονται.... ΑΝ είναι έτσι όπως τα λες, άμα το κυνηγήσεις θα φθάσεις να μην αλλάζεις λάδια ποτέ από το συνεχές συμπλήρωμα...

motojojo
05/10/2022, 09:38
Εχετε υπ όψιν οτι καποιες μοτοσυκλέτες οταν δουλευουν ψηλα για μεγαλα διαστηματα κι εχουν τα λαδια στο High θα βγαλουν λαδια απο τις αναθυμιάσεις του κάρτερ.
Ετσι μπορεί να σε μπερδεψει οτι τα καίει ενω δεν ισχύει.

Έχω ένα μπλιμπλίκι αντι για πάνω τάπα λαδιού που (υποτιθεται) μετράει θερμοκρασία λαδιού. Βοηθαει; Πόσο ακριβές είναι;
Εγω το κοιτάω συχνά είτε εντός είτε εκτός πόλης για να παιρνω μια ιδέα του πότε ζεστάθηκε και πότε φτάνει στα όρια του.
Σε σκίσιμο ή πορεία αυτοκινητοδρομο με αρκετά χαω φτάνει 100, 110 έχω δει 2-3 φορές με ζεστη πηγμενος σε κινηση.

motojojo
05/10/2022, 09:42
Δεν ειναι της μόδας τα μαλακά ελατήρια αλλά τα λάδια με χαμηλό ιξώδες, αυτό μειώνει κυρίως τις τριβές και την κατανάλωση.
Καλό ειναι να αναφέρεται και τι ιξώδες προτείνει ο κατασκευαστής.

Και καλά το δικό μου ειναι ολίγον αρχαίο, στα καινουργια τι λένε;

gior-gos
05/10/2022, 10:33
Ωραίο θέμα :beer:

Μότο γκούζι v85tt καινούριο. Οδήγηση νορμάλ προς σβέλτη σε επαρχιακούς και εθνική. Παίρνει 10-60 φουλ συνθετικά και η χωρητικότητα 1760 ml μαζί με φίλτρο. Ακανόνιστη κατανάλωση, πρέπει να κάνω αρκετά χλμ ακόμα για να μάθω τα χούγια του. Σε διάστημα 4000 χλμ έκαψε 250 ml. Μετά, στα επόμενα 1500 χλμ έκαψε άλλα 200 ml. Μου έκανε εντύπωση μιά φορά που άνοιξα την τάπα ενώ ήταν ζεστό και έβγαζε ατμό· δεν θυμάμαι να το έχω ξαναδεί σε μηχανή αυτό σε έλεγχο λαδιών ό,σο ζεστή και να ταν. Οπότε δεν ξέρω αν πρόκειται για εξάτμιση, καύση ή και τα δύο.

Honda sh150. Δεν έχει κάψει ποτέ σταγόνα.

AristidisZ
05/10/2022, 10:39
150ml/1000χλμ και μάλιστα με ήρεμη οδήγηση δεν μου φαίνεται λίγο, ότι παπαριά και να λέει το μάνουαλ... Ναι μεν είναι αλήθεια ότι τα τελευταία χρόνια είναι της μόδας τα μαλακά ελατήρια πιστονιών για μείωση τριβών με αποτέλεσμα τσιμπημένες καταναλώσεις λαδιού, αλλά πάλι μπόλικα μου φαίνονται.... ΑΝ είναι έτσι όπως τα λες, άμα το κυνηγήσεις θα φθάσεις να μην αλλάζεις λάδια ποτέ από το συνεχές συμπλήρωμα...

Τώρα άμα γράψω τίποτα για τον Κινέζο, θα φάω την κατάρα του Παναβούρ ή όχι ; :bawl:

viper1
05/10/2022, 10:50
Τα λάδια είναι καλό να δουλεύουν πάνω από τους 100⁰c ώστε ότι υγρασία υπάρχει να εξατμιστεί. Οι αναθυμιάσεις λαδιού είναι ελάχιστες όσον αφορά την κατανάλωση. Καινούργιοι κινητήρες έχουν ελαφρώς μεγαλύτερες ανοχές έως ότου στρωθούν. Επίσης αυτό που γράφετε πολλοί ότι οι κινητήρες στρώνεται στο εργοστάσιο προφανώς και δεν ισχύει. Οι κινητήρες σε ακριβά μοντέλα μοτο και αυτοκινήτων μεγάλης ισχύος δοκιμάζονται για την απόδοση τους πριν βγουν από την γραμμή παραγωγής. Οι υπόλοιποι δοκιμάζονται ότι δουλεύουν σωστά χωρίς θορύβους και εμφανή ελατωματα διαρροές κλπ. Πριν βγουν από την γραμμή παραγωγής

kostaskk
05/10/2022, 11:55
Μεγαλητερη ανοχή ένας καινούριος δεν μπορεί να έχει, δλδ τι βγαίνει ένα γκρεμλιν και συγκολαει γεμίζει τα κενά; Μικρότερες ναι,. Στο εργοστάσιο σιγά μην καινε βενζίνη για να το στρώσουν, μια δοκιμή 5-10 λεπτά και τέλος.

THEOD
05/10/2022, 12:14
Δεν ειναι της μόδας τα μαλακά ελατήρια αλλά τα λάδια με χαμηλό ιξώδες, αυτό μειώνει κυρίως τις τριβές και την κατανάλωση.

Κι όμως…Για τις μοτό δεν ξέρω αλλά για τα αυτοκίνητα έχει βουίξει το σύμπαν… Κάπου μετά το 2000 ξεκίνησε η μόδα με τα μαλακότερα ελατήρια στα πιστόνια. Από τότε μετά από λίγες δεκάδες χιλιάδες χλμ (ή και από καινούργια) πολλά επώνυμα-γνωστά-αξιόπιστα μοτέρ (πχ Toyota) άρχισαν να καίνε πολύ λάδι - κάτι ανήκουστο στις προηγούμενες γενιές…
Οι κατασκευαστές στα παράπονα αυτά αντέδρασαν με το να το θεωρούν "φυσιολογικό" και απλά ενσωμάτωσαν στα μάνουαλ πολύ ψηλές "αποδεκτές" καταναλώσεις…
Μάλιστα στην Αμερική κυρίως έχουν εμφανιστεί από τρίτους κατασκευαστές αρκετά κιτ "βελτιωμένων ελατηρίων" για όσους θέλουν να λύσουν οριστικά το πρόβλημα…
Για τις μοτό δεν έχω κάτι αντίστοιχο υπ' όψιν αλλά δεν θα μου έκανε έκπληξη αν ακολουθούν κατά πόδας τα ίδια...


Στο εργοστάσιο σιγά μην καινε βενζίνη για να το στρώσουν, μια δοκιμή 5-10 λεπτά και τέλος.

Και πολλά λες… ίσα –ίσα να περάσουν το ειδικά σχεδιασμένο διαγνωστικό τέστ. Σε αυτοκίνητα ευρείας μαζικής παραγωγής είναι-δεν είναι 2-3 λετπά

motojojo
05/10/2022, 12:22
Πάλι όμως δεν αναφέρουν ιξώδες! Για το δικό μου το εργοστάσιο προτείνει 0w20! Που πας με 0w20; Δεν ειναι λάδι για πίεση αυτό, λογικό να το καιει.

Αν τωρα χρησιμοποιεις τοσο λεπτά λάδια, τα αλλάζεις στα 20+ χιλ χλμ που σου λέει ο κατασκευαστής, στο ενδιάμεσο δεν ζεσταινεις ποτέ το μοτέρ και πας ταπα στην εθνική, λες να μην καιει λάδι με τον κουβά μετά από μερικές δεκάδες χλμ;

Ουτε αυτά ειναι υπερβολες, όπως ο άλλος λέει είναι στρωμένα τα μοτέρ κάποιος άλλος λέει ελα μωρε τι ζεσταμα; Εχουν βελτιωθεί τα λάδια.
Και μετά μόνο συμπληρώνει.

viper1
05/10/2022, 12:23
Μεγαλητερη ανοχή ένας καινούριος δεν μπορεί να έχει, δλδ τι βγαίνει ένα γκρεμλιν και συγκολαει γεμίζει τα κενά; Μικρότερες ναι,. Στο εργοστάσιο σιγά μην καινε βενζίνη για να το στρώσουν, μια δοκιμή 5-10 λεπτά και τέλος.

Το gremlin που αναφέρεις:
https://www.google.com/amp/s/blog.amsoil.com/why-you-should-be-wary-about-using-break-in-oil-in-powersports-equipment/amp/

kostaskk
05/10/2022, 12:56
Ανοχή είναι το κενό άναμεσα στα μέταλλα, αυτό μόνο μεγαλώνει όσο δουλεύει ο κινητήρας από την φθορά η αλλάζει λόγο θερμοκρασιών και διαφορετικής διαστολής διαφορετικών μετάλλων. Ότι έχει ανάμεσα λάδι κτλ δεν αλλάζει το διάκενο,

τα ελατήρια αυτοκινήτων εκτός από ποιο μαλακά σε υλικό κάτι μου λέει ότι θα μπορούσαν να έχουν διαφορετικό tension, δλδ να το λυγίσεις με το χέρι αλλάζοντας το κενό που έχει στο κόψιμο, εγκοπή του, με απλά λόγια. ποιο μικρό η ποιο μεγάλο διάκενο ώστε να αλλάζει η δύναμη που εφαρμόζει στον κύλινδρο.

sapila racing
05/10/2022, 12:57
Έχω ένα μπλιμπλίκι αντι για πάνω τάπα λαδιού που (υποτιθεται) μετράει θερμοκρασία λαδιού. Βοηθαει; Πόσο ακριβές είναι;
Εγω το κοιτάω συχνά είτε εντός είτε εκτός πόλης για να παιρνω μια ιδέα του πότε ζεστάθηκε και πότε φτάνει στα όρια του.
Σε σκίσιμο ή πορεία αυτοκινητοδρομο με αρκετά χαω φτάνει 100, 110 έχω δει 2-3 φορές με ζεστη πηγμενος σε κινηση.

Σε υγρόψυκτο μηχανακι δεν νομιζω οτι εχει πολυ νόημα αυτο το θερμομετρο.
Εχω τετοιο στο μονοκυλινδρο Yamaha SR500 του 82 και όποτε το ανοίγω καλά κι εχει ζέστη παει 120 με τη μια. Σε αυτες τις συνθηκες το μηχανακι αυτό καίει και αρκετό λάδι απο φυσικού του.

billy84
05/10/2022, 13:23
Καιει το μηχανακι σας λαδια?Και αν ναι,ποσο καιει με νορμαλ χρηση στα χιλια χιλιομετρα?
Απαντησεις πραγματικες και οχι υποθετικες.
Οπαδικες απαντησεις του στυλ ΄΄χοντα ειναι ,τα χοντα δεν καινε'' και ''εγγλεζικη ή ιταλικη λαδιερα ειναι ,τι περιμενεις να μην καιει??? θα στηλιτευονται ασυζητητι. :lol:
Το δικο μου VOGE ds500 καταναλωνει με νορμαλ προς ηρεμη οδηγηση τα 10-40 ημισυνθετικα bel ray του,με ρυθμο 150 ml ανα 1000 χλμ.Θα επιβεβαιωθει στο σερβις των 10000 σε 1500 χλμ.
Το βιβλιο χρηστη αναφερει οτι μεχρι 200 ml ανα 1000 χλμ ειναι αποδεκτο.


Σε καμία περίπτωση δε θεωρώ νορμάλ τα 150ml στα 1000km με χαλαρή οδήγηση. Το 150 θα γίνει 500ml σε μια πιο μεγάλη εξόρμηση με το γκάζι ανοιχτό. Απο την άλλη, σου πέτάει ένα 200ml φυσιολογική κατανάλωση και είσαι με δεμένα τα χέρια.

panavour
05/10/2022, 13:40
200ml στα 1000χλμ αποδεκτό? Ουαου...
Αν το πιέζεις κ το σκίζεις τι θα γίνει δηλαδή?

ανωτατη αποδεκτη καταναλωση συμφωνα με το μανουαλι,προφανως αν το πιεζεις.μεχρι εκει.

sapila racing
05/10/2022, 13:47
ανωτατη αποδεκτη καταναλωση συμφωνα με το μανουαλι,προφανως αν το πιεζεις.μεχρι εκει.

Eγω θα ανησυχούσα αν πριν τις 10.000 χλμ εκαιγε 150ml στα 1000 χλμ.
Γιατι αν καίει τόσο τωρα πόσο θα καίει οταν θα εχει 50000 χλμ η και παραπάνω?
Επίσης πόσο λάδι παίρνει?
Γιατι αν παίρνει πχ 2 λιτρα τότε θα εισαι συνεχεια στην διαδικασία να συμπληρώνεις λάδια σε καινουριο μηχανακι αφού δεν βγαζεις τις 5000 χλμ που συνηθως αλλαζουμε λαδια χωρις συμπληρωμα.

panavour
05/10/2022, 13:48
Σε καμία περίπτωση δε θεωρώ νορμάλ τα 150ml στα 1000km με χαλαρή οδήγηση. Το 150 θα γίνει 500ml σε μια πιο μεγάλη εξόρμηση με το γκάζι ανοιχτό. Απο την άλλη, σου πέτάει ένα 200ml φυσιολογική κατανάλωση και είσαι με δεμένα τα χέρια.

η μετρηση μου ειναι προφανως μπακαλιστικη απ το τζαμακι,και πιθανωτατα αναξιοπιστη,επηρεαζομενη απο αδιορατη κλιση της μηχανης στον καθετο αξονα.Ειναι ομως ορατη,και ειναι μεγαλυτερη απο ολα τα προηγουμενα μηχανακια μου -πλην καποιων με πολλλλλλα χλμ-.
Π.χ. Χοντα ντωβιλ,απριλια σκαραβαιος,καβασακι ερ-5,μηδενικες εως ανεπαισθητες καταναλωσεις στα χιλια χλμ.Σε 1500 χλμ που θα παει για το σερβις των 10000 θα μου λυθουν φανταζομαι οι οποιες αποριες ,απ το εξυσιοδοτημενο συνεργειο που το παω.Παντως σιγουρα η καταναλωση ειναι μικροτερη απ την αναφερομενη,ως δικαιολογημενη στο μανουαλι :priest:

panavour
05/10/2022, 13:53
Τώρα άμα γράψω τίποτα για τον Κινέζο, θα φάω την κατάρα του Παναβούρ ή όχι ; :bawl:

γραψε οτι θες τεκνον μου,μονο την ευλογια μου θα εχεις.:priest:

OldMan
05/10/2022, 13:59
μεχρι στιγμης το υπολογιζω απ το τζαμακι.

Με χωρικά ολοκληρώματα και ογκομετρικές αποκλισεις λογω δυνάμεων συναφειας, να υποθέσω..

panavour
05/10/2022, 14:05
Με χωρικά ολοκληρώματα και ογκομετρικές αποκλισεις λογω δυνάμεων συναφειας, να υποθέσω..

λυπαμαι αλλα στα μαθηματικα ειχα μεινει,2 χρονιες μετεξεταστεος.και την φυσικη στο τσακ την περνουσα.:rtr:

OldMan
05/10/2022, 14:05
λυπαμαι αλλα στα μαθηματικα ειχα μεινει,2 χρονιες μετεξεταστεος.και την φυσικη στο τσακ την περνουσα.:rtr:

Αρα @@ υπολογιζεις καταναλωση απο το ματακι..

panavour
05/10/2022, 14:12
Αρα @@ υπολογιζεις καταναλωση απο το ματακι..

υπολογιζω οσο νομιζω,και υπολογιζω και σε σχεση με τα αλλα μηχανακια που ειχα.Τωρα αν ειναι λαθος η μετρηση ,τα ειπα πιο πανω.Παντως η εταιρια σιγουρα δικαιολογει ,πιο πανω απ οτι εγω υπολογιζω-νομιζω-κανω λαθος.

billy84
05/10/2022, 14:19
η μετρηση μου ειναι προφανως μπακαλιστικη απ το τζαμακι,και πιθανωτατα αναξιοπιστη,επηρεαζομενη απο αδιορατη κλιση της μηχανης στον καθετο αξονα.Ειναι ομως ορατη,και ειναι μεγαλυτερη απο ολα τα προηγουμενα μηχανακια μου -πλην καποιων με πολλλλλλα χλμ-.
Π.χ. Χοντα ντωβιλ,απριλια σκαραβαιος,καβασακι ερ-5,μηδενικες εως ανεπαισθητες καταναλωσεις στα χιλια χλμ.Σε 1500 χλμ που θα παει για το σερβις των 10000 θα μου λυθουν φανταζομαι οι οποιες αποριες ,απ το εξυσιοδοτημενο συνεργειο που το παω.Παντως σιγουρα η καταναλωση ειναι μικροτερη απ την αναφερομενη,ως δικαιολογημενη στο μανουαλι :priest:



Όπως είπαν και οι φίλοι πιο πάνω ''με το μάτι'' δε μπορείς να είσαι σίγουρος για την ποσότητα. Απλά απο την πάνω γραμμή στο τζαμάκι σε 1000km πήγε στη μέση ξερω γω? Η λογική λέει ότι στα 1500-2000km δε θα βλέπεις καθόλου λάδι στο τζαμάκι. Σε κάθε περίπτωση αν όντως παίρνει περίπου 2 λιτρα λάδι θα θέλει συμπλήρωμα πριν την κανονική αλλαγή λαδιών ειδικά αν πεις ότι το πας και πιο γρήγορα.

geioann
05/10/2022, 14:37
Αποκλείεται καινούρια μηχανή να καίει 150ml τα 1000 χμ. Και αν τα καίει δεν θα έπρεπε να είναι αποδεκτό. Η δικιά μου 15χρονη er6n με 30k χμ δεν καίει σταγόνα. Αδειάζω τα παλιά λάδια σε ογκομετρικο δοχείο και είναι όσα έβαλα πριν 7k km. Τις επόμενες μέρες είναι για αλλαγή με 5k km και 2 μέρες πίστα. Είμαι περίεργος να δω αν έχει κάψει κάτι!

Bowleno
05/10/2022, 14:47
Αποκλείεται καινούρια μηχανή να καίει 150ml τα 1000 χμ. Και αν τα καίει δεν θα έπρεπε να είναι αποδεκτό. Η δικιά μου 15χρονη er6n με 30k χμ δεν καίει σταγόνα. Αδειάζω τα παλιά λάδια σε ογκομετρικο δοχείο και είναι όσα έβαλα πριν 7k km. Τις επόμενες μέρες είναι για αλλαγή με 5k km και 2 μέρες πίστα. Είμαι περίεργος να δω αν έχει κάψει κάτι!

Το αυτό. Ο Πήγασος μέχρι που τον έδωσα, σε 11 χρόνια και 80 σχεδόν χιλιάδες χλμ. Δεν έκαιγε σταγόνα!
Για το voge είναι πολύ νωρίς ακόμα για έχω ασφαλή συμπεράσματα...

motojojo
05/10/2022, 15:43
Από το τζαμάκι βλέπεις ΑΝ έκαψε, όχι πόσο έκαψε.

Για να δεις πόσο έκαψε συμπληρώνεις μέχρι το μαξ και βλέπεις πόσο πήρε.

panavour
25/10/2022, 17:46
Νεα ογκομετρηση απωλειας λαδιων με αφαιρεση και ογκομετρηση αυτη την φορα,60ml απωλεια καθε 1000 χλμ.Τελικον αποτελεσμα.

karellen
25/10/2022, 18:53
Το τζαμάκι είναι μόνο για χοντρικό έλεγχο της στάθμης και όχι για να υπολογίζουμε τυχούσα απώλεια,για τον απλούστατο λόγο ότι δεν μετράει αναλογικά όλη την ποσότητα του λαδιού στο κάρτερ.
Π.χ. στο στο αερόψυκτο gs η διαφορά μεταξύ min και max στο ματάκι είναι της τάξεως του 0,5 λίτρου,ενώ στο LC 0,9 λίτρα,σε 4lit κάρτερ!
Δηλαδή μπορεί η στάθμη να είναι στην κάτω γραμμή και το μοτέρ να έχει ακόμα μέσα 3 - 3,5 λίτρα.

billy84
25/10/2022, 21:50
Νεα ογκομετρηση απωλειας λαδιων με αφαιρεση και ογκομετρηση αυτη την φορα,60ml απωλεια καθε 1000 χλμ.Τελικον αποτελεσμα.


Στα 5.000km δηλαδή μιλάμε για 300ml. Είσαι οκ δεν είναι μεγάλη κατανάλωση αλλά το καλοκαίρι ιδιαίτερα είτε μετά απο χρήση με υψηλές ταχύτητες ή σκίσιμο(τύπου 5 βόλτες 600αρες με 140+) θα θέλει συμπλήρωμα γιατί η λογική λέει πως ίσως θα έχει χάσει τη διπλάσια ποσότητα. Αλλαγές λαδιών κάθε 5.000km φαντάζομαι για αυτό και αναφέρω αυτό το νούμερο.

panavour
25/10/2022, 22:00
Στα 5.000km δηλαδή μιλάμε για 300ml. Είσαι οκ δεν είναι μεγάλη κατανάλωση αλλά το καλοκαίρι ιδιαίτερα είτε μετά απο χρήση με υψηλές ταχύτητες ή σκίσιμο(τύπου 5 βόλτες 600αρες με 140+) θα θέλει συμπλήρωμα γιατί η λογική λέει πως ίσως θα έχει χάσει τη διπλάσια ποσότητα. Αλλαγές λαδιών κάθε 5.000km φαντάζομαι για αυτό και αναφέρω αυτό το νούμερο.

δεν το σκιζω ποτε,και συνηθως παω εκτος εθνικων οδων οποτε σπανια περναω τα 110-120.και πολλα λεω.