PDA

View Full Version : ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΥΕΙ Η ΚΟΡΝΑ



atithasos2
05/10/2022, 21:49
Γεια χαρα!σε Honda innova 125i δεν δουλευει πλεον καθολου η κορνα.Τον προηγουμενο καιρο καποιες φορες επαιζε,καποιες οχι,τωρα ειναι μονιμο το προβλημα.Καποια ιδεα?Ευχαριστω.

rainmike
05/10/2022, 22:26
Γεια χαρα!σε Honda innova 125i δεν δουλευει πλεον καθολου η κορνα.Τον προηγουμενο καιρο καποιες φορες επαιζε,καποιες οχι,τωρα ειναι μονιμο το προβλημα.Καποια ιδεα?Ευχαριστω.

Καλή και φτηνή:D
438588

sapphire
06/10/2022, 00:07
Πρπει να έχει μια βίδα από πίσω η κορνα ( έχει κάλυμμα που πρεπει να βγάλεις για να φανει) Δοκίμασε να την σφίξεις σιγά σιγά όσο δοκιμάζεις την κορνα , πιθανότατα θα ζωντανέψει αν δεν έχει παραδώσει πνεύμα .

o_gavros
06/10/2022, 08:17
Συνήθως οι κόρνες συνδέονται με δυο πλακέ ακροφυσια. Βγαλτα, ριξτους ένα καθάρισμα με σπρει επαφών και αφου τα ξαμακουμπωσεις, πιασε Και σφιξτα πανω στο έλασμα με την πενσα σου.

DoctoR_k6
06/10/2022, 08:32
Η αγοραζεις μια καινουρια αν δεν πιασουν τα παραπανω... (6-7-8 ευρω?)

teogtp
06/10/2022, 09:40
Λύσε τον διακόπτη της κόρνας και καθάρισε τον.

alexis72
06/10/2022, 10:40
πρωτα συνδεσε την με αλλη μπαταρια κ αλλα καλωδια να δεις αν δουλευει
αν εχεις πολυμετρο μετρησε ,
1) αν πηγαινει ρευμα κανονικα ,( φταιει η κορνα ,αφου πρωτα εχεις ξυσει λιγο τα 2 ποδαρακια της αν εχουν πιασει βρωμια τα ξυνεις με 1 μαχαιρακι για να καθαρισουν )
αν οχι
2) καποιο καλωδιο εχει κοπει κ θελει αλλαγμα
αν οχι παλι
3) ανοιγεις το button της κορνας κ ριχνεις spray για ηλεκτρικες επαφες χωρις λαδι μεσα (ΟΧΙ wd40)

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
06/10/2022, 14:46
Είμαι πολύ περίεργος να δω τι ήταν.
Ποντάρω στις 2 φισες που έχει πάνω.

OldMan
06/10/2022, 14:52
Σιγα μην δεις..

Με 4 μηνυματα τον χρονο, παμε για το καλοκαιρι του 2023..

Bowleno
06/10/2022, 16:57
Σιγα μην δεις..

Με 4 μηνυματα τον χρονο, παμε για το καλοκαιρι του 2023..

Ακριβώς για αυτόν τον λόγο δεν μπήκα στον κόπο να του γράψω.....

atithasos2
06/10/2022, 21:34
Ακριβώς για αυτόν τον λόγο δεν μπήκα στον κόπο να του γράψω.....

ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις.μολις βρω λιγο χρονο θα την λυσω να δω τι παιζει.
Μπορει γερο και bowleno να μην γραφω συχνα αλλα να γνωριζεται οτι μπαινω καθημερινως στο φορουμ και διαβαζω τα περισσοτερα θεματα,οποτε δεν ειμαι αλλο ενα πυροτεχνημα...

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
06/10/2022, 22:44
ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις.μολις βρω λιγο χρονο θα την λυσω να δω τι παιζει.
Μπορει γερο και bowleno να μην γραφω συχνα αλλα να γνωριζεται οτι μπαινω καθημερινως στο φορουμ και διαβαζω τα περισσοτερα θεματα,οποτε δεν ειμαι αλλο ενα πυροτεχνημα...

Η αλήθεια είναι ότι και εγώ μπαίνω όχι μόνο καθημερινά αλλά και από 2 3 φορές την μέρα. Μεσολαβούν όμως πολλές μέρες καμία φορά που έχω να γράψω. Αν δε με τραβάει το θέμα δε γραφω.

kostaskk
06/10/2022, 23:16
Τη βγάζεις,την κοπάνας, τινάζεις,χτυπάς, φυσάς,ξύνεις με κάτι αν χωράει μεσα πλένεις,λαδωνεις,. Μόνο εγώ έχω δει κολλημένη η σκουριασμένη κόρνα εσωτερικά;

Η πάρε άλλη, πόσο να έχει, 5-10€?
Η κατήργησε την να χάσεις και το βάρος της.
Δεν θα σε σώσει και ούτε σημασια θα δίνουν.

Εγώ την βγάζω από παπια που έχω,.

Εκτός αν θες να είσαι ο σπαστικός που όλη την ώρα θα την πατάς με τις μλκιες που κάνουν στον δρόμο.

Η σαν ένα φίλο μου που σε έκτακτη ανάγκη άμα πεταγωταν κανένας πρώτα πατούσε κόρνα και μετά φρένο.

o_gavros
07/10/2022, 08:23
Βγάζεις την κόρνα από το παπί;;;
Εσυ αποδυναμωνεις τη "θέση" σου μόνος σου! Είναι που είναι αόρατο στα μάτια τους το παπακι, αμα του στερήσουμε και εντελώς την δυνατότητα να παράξει δυνατό διαπεραστικο ήχο, είναι σαν να παμε γυρευοντας.

DoctoR_k6
07/10/2022, 08:25
Βγάζεις την κόρνα από το παπί;;;
Εσυ αποδυναμωνεις τη "θέση" σου μόνος σου! Είναι που είναι αόρατο στα μάτια τους το παπακι, αμα του στερήσουμε και εντελώς την δυνατότητα να παράξει δυνατό διαπεραστικο ήχο, είναι σαν να παμε γυρευοντας.

Μπορει να ουρλιαζει δεν ξερεις...
Το χρησιμοτερο εργαλειο πανω στο παπι γι αυτους που το καβαλανε!! Ολοι ειναι με το δαχτυλο στην σκανδαλη...

Την φτιαχνεις η αγοραζεις καινουρια κ end of story.

o_gavros
07/10/2022, 09:09
Δεν χαλάει απαραίτητα η κόρνα.
Στο δικο μου πήρα καινουρια νομίζοντας ότι πεθανε η μαμά.
Ήθελαν απλά σφίξιμο και καθάρισμα τα κοσακια της.

Δεν είμαι τριγκερ χαπυ με την κόρνα, αλλά δεν νοείται μα μην την έχω στο παπι ειδικά!

doctor_john
07/10/2022, 11:12
μερικές ρυθμίζονται με ένα βιδάκι από πίσω ή την αλλάζεις με μια τέτοια για να μην έχεις οξύ ήχο και γίνεται ενοχλητικό.
Δεν είναι δυνατόν να μην έχεις κόρνα, δεν είναι ενοχλητική αν δεν είσαι ενοχλητικός.

OldMan
07/10/2022, 12:54
Μπορει γερο και bowleno να μην γραφω συχνα αλλα να γνωριζεται οτι μπαινω καθημερινως στο φορουμ και διαβαζω τα περισσοτερα θεματα,οποτε δεν ειμαι αλλο ενα πυροτεχνημα...

Πυροτεχνημα δεν εισαι αλλα παρεξηγιαρης εισαι στα σιγουρα..:lol:

Υ.Γ.
9 στα 10 δεν φταιει η κορνα, οπως ειπαν οι παραπανω..

sapphire
07/10/2022, 17:11
Τη βγάζεις,την κοπάνας, τινάζεις,χτυπάς, φυσάς,ξύνεις με κάτι αν χωράει μεσα πλένεις,λαδωνεις,. Μόνο εγώ έχω δει κολλημένη η σκουριασμένη κόρνα εσωτερικά;

Η πάρε άλλη, πόσο να έχει, 5-10€?
Η κατήργησε την να χάσεις και το βάρος της.
Δεν θα σε σώσει και ούτε σημασια θα δίνουν.

Εγώ την βγάζω από παπια που έχω,.

Εκτός αν θες να είσαι ο σπαστικός που όλη την ώρα θα την πατάς με τις μλκιες που κάνουν στον δρόμο.

Η σαν ένα φίλο μου που σε έκτακτη ανάγκη άμα πεταγωταν κανένας πρώτα πατούσε κόρνα και μετά φρένο.

Σε περιπτωση που δεν σε σωζουν ουτε τα φρενα τι κανεις; φωναζεις ;
Η κορνα ειναι απαραιτητη .

atithasos2
08/10/2022, 01:12
Πυροτεχνημα δεν εισαι αλλα παρεξηγιαρης εισαι στα σιγουρα..:lol:

Υ.Γ.
9 στα 10 δεν φταιει η κορνα, οπως ειπαν οι παραπανω..

σας εχω μαθει ρε γερο οτι εχετε ιδιαιτερο χιουμορ και γουσταρετε την καυλαντα οποτε δεν παρεξηγιεμαι :D:beer:

vaska
09/10/2022, 15:44
Καυλαντα και παλιανθρωπας είναι δύο αντιδιαμετρικα αντίθετες έννοιες

atithasos2
10/10/2022, 19:14
Καυλαντα και παλιανθρωπας είναι δύο αντιδιαμετρικα αντίθετες έννοιες

δεν μιλησε κανεις για παλιανθρωπους,το αντιθετο μαλιστα,ολα τα παιδια εδω μεσα ειναι ωραιοι τυποι,απλα εχουν ιδιαιτερο χιουμορ και καποιοι κατα καιρους,ιδιως πιτσιρικαδες νιωθουν οτι τους ειρωνευονται και στραβωνουν.

Bowleno
10/10/2022, 20:01
δεν μιλησε κανεις για παλιανθρωπους,το αντιθετο μαλιστα,ολα τα παιδια εδω μεσα ειναι ωραιοι τυποι,απλα εχουν ιδιαιτερο χιουμορ και καποιοι κατα καιρους,ιδιως πιτσιρικαδες νιωθουν οτι τους ειρωνευονται και στραβωνουν.

Ρε φίλε.... Oldman, παλιός άνθρωπος σε ελεύθερη μετάφραση... Ελπίζω να την ανθίστηκες τώρα την δουλειά...:lol:

vaska
10/10/2022, 20:03
διαβάστε καλύτερα, δυο αρνήσεις = μία κατάφαση (αντιδαμετρικά αντίθετα)

atithasos2
10/10/2022, 21:36
Ρε φίλε.... Oldman, παλιός άνθρωπος σε ελεύθερη μετάφραση... Ελπίζω να την ανθίστηκες τώρα την δουλειά...:lol:

ο γερος ειναι ο πιο ωραιος! :D

OldMan
11/10/2022, 12:57
ΡΕ τομαρια, θα κοψετε τις λαλακιες και θα φτιαξετε την κορνα του ανθρωπου..??

Panos76
11/10/2022, 13:07
ΡΕ τομαρια, θα κοψετε τις λαλακιες και θα φτιαξετε την κορνα του ανθρωπου..??

Επειδή ζούμε σε καπιταληστρική κοινωνία, δε φτιάχνουμε τίποτα.

Ό,τι χαλάει αντικαθίσταται με νέο, γνήσιο αξεσουάρ (https://www.car.gr/parts/view/33466284-honda-innova-125-injection-korna-gnisia) και ξεμπερδεύεις.:tooth:

viper1
14/10/2022, 21:21
438815

Βαλε αυτήν. Δίνουν δώρο και ωτοασπίδες

atithasos2
14/10/2022, 23:33
το λοιπον,εριξα μπολικο σπρει για επαφες(με ελαφρυ λαδι) μεσα στον διακοπτη της κορνας χωρις να τον λυσω και το προβλημα φαινεται να λυθηκε.θα φανει εν καιρω.
Ευχαριστω για τις συμβουλες.Κανονιστε να παμε για κανα μπασκετακι να γνωριστουμε και απο κοντα ;)

teogtp
15/10/2022, 07:22
ΡΕ τομαρια, θα κοψετε τις λαλακιες και θα φτιαξετε την κορνα του ανθρωπου..??

Τι φωναηζς ρε θείο. Την φτιάξαμε.

Bowleno
15/10/2022, 09:52
το λοιπον,εριξα μπολικο σπρει για επαφες(με ελαφρυ λαδι) μεσα στον διακοπτη της κορνας χωρις να τον λυσω και το προβλημα φαινεται να λυθηκε.θα φανει εν καιρω.
Ευχαριστω για τις συμβουλες.Κανονιστε να παμε για κανα μπασκετακι να γνωριστουμε και απο κοντα ;)

Αν δεν τον ανοίξεις να καθαρίσεις σωστά, δεν κάνεις τίποτα, σε λίγο καιρό τα ίδια θα κάνει.....

atithasos2
15/10/2022, 19:22
Αν δεν τον ανοίξεις να καθαρίσεις σωστά, δεν κάνεις τίποτα, σε λίγο καιρό τα ίδια θα κάνει.....

επειδη αυτο τον καιρο δεν εχω χρονο για να την ανοιξω,θα δοκιμασω τωρα ετσι προσωρινα και οσο κρατησει.

OldMan
17/10/2022, 13:28
Κανονιστε να παμε για κανα μπασκετακι να γνωριστουμε και απο κοντα ;)

Χωρις κορνα πως θα σε καταλαβουμε..??

atithasos2
17/10/2022, 19:23
Χωρις κορνα πως θα σε καταλαβουμε..??

θα παρω καραμουζα :lol::D:p

Bowleno
17/10/2022, 19:54
θα παρω καραμουζα :lol::D:p

Τότε γιατί πασχίζουμε 3 σελίδες τώρα, να στην φτιάξουμε;:cry:
:D

atithasos2
17/10/2022, 21:24
Τότε γιατί πασχίζουμε 3 σελίδες τώρα, να στην φτιάξουμε;:cry:
:D

μου την φτιαξατε ρε συ,η καραμουζα θα ειναι εφεδρικη :eek::p