PDA

View Full Version : Μπέρδεμα μετα από τροχαίο



Sachry
07/10/2022, 14:24
Μακριά από εμάς και τα τροχαία και τα μπερδέματα τους !

Φίλος μου είχε πρόσφατα τροχαίο και ο οδηγός του άλλου οχήματος του είχε πει ότι θα αναλάβει την ευθύνη.
Εκείνος πήγε στο νοσοκομείο για τις πρώτες βοήθειες και ο υπαίτιος οδηγός δεν κάλεσε ποτέ την τροχαία.

Μετά από πόσα τηλεφωνήματα σε συνεργεία, δικηγορικό γραφείο για αποζημίωση και ασφαλιστική μαθαίνει ότι ο άλλος οδηγός έκανε φιλική δήλωση φταίει αλλά έγραψε επίσης ότι ο φίλος μου είχε κάνει επικίνδυνο ελιγμό ( κάτι που δεν ισχύει) .

Ο φίλος μου πήγε στην τροχαία να δηλώσει το τροχαίο μετά από μέρες γιατί δεν μπορούσε να πάει άμεσα και εκεί τον ενημέρωσαν ότι ο οδηγός που ήταν καλά στην υγεία του έπρεπε να καλέσει τροχαία είτε έφταιγε είτε όχι από την στιγμή που υπήρξε τραυματισμός. Αυτός νομίζοντας ότι ο άλλος οδηγός έχει πάρει όλη την ευθύνη επάνω του προσπάθησε να τον βοηθήσει μη ζητώντας την ποινική του τιμωρία. Από την τροχαία του είπαν ότι δεν παίζει τόσο ρόλο αυτό μιας και έπρεπε αναγκαστικά να την καλέσει.......

Έπειτα το δικηγορικό γραφείο τον ενημέρωσε ότι μάλλον θα έχει κάποια μικρή συνυπαιτιοτητα και θα πάρει μικρότερο ποσό λόγω αυτής της συνυπαιτιοτητας, μιας και οι ασφαλιστικές κόβουν από όπου μπορούν .

Γνωρίζει κάποιος τι μπορεί να περιμένει; Ποιο θα είναι αυτό το ποσοστό της συνυπαιτιοτητας αν ισχύσει;;;; Μπορεί να κάνει κάτι ώστε να το γλιτώσει μιας και δεν φταίει;;;

BLiTzER
07/10/2022, 14:29
Θα υποστηρίξει ότι ο άλλος οδηγός ήταν 100% υπαίτιος και δε θα κάνει πίσω για κανένα λόγο.

Sachry
07/10/2022, 14:42
Αυτό όμως λογικά θα κρατήσει πάρα πολύ ως διαδικασία σωστά ;

Χρειάζεται όχημα το παλικάρι είτε το δικό του φτιαγμένο μιας και δεν έχει κάποιο μηχανικό πρόβλημα είτε με την πλήρη αποζημίωση να πάρει άλλο....

Αυτό που ανέφερε ο άλλος οδηγός , το φταίω αλλά έκανε ελιγμό στέκει;;; Η φταίω έπρεπε να πει ή έκανε ελιγμό και έπεσα επάνω του , έτσι δεν είναι ;;;

BLiTzER
07/10/2022, 14:55
Αν η υπαιτιότητα του άλλου οδηγού είναι ξεκάθαρη (κάτι το οποίο δεν μπορώ να γνωρίζω με τα στοιχεία που έχω), δεν υπάρχει κανένας τρόπος να αποδειχθεί ο "επικίνδυνος ελιγμός". Δε θα το κυνηγήσει ποτέ η ασφαλιστική. Αλλά θέλει πυγμή και αυτοπεποίθηση. Αν ο φίλος "βιάζεται", "έχει ανάγκη", "δε θέλει να ταλαιπωρηθεί", θα χάσει.

Η συνυπαιτιότητα, γενικά, ναι, στέκει. Είναι τυπική καραμέλα των ασφαλιστικών.

motojojo
07/10/2022, 15:02
Εκείνος που δεν χτύπησε και ενώ ήταν υποχρεωμένος να καλέσει την τροχαία και δεν την κάλεσε, δεν φέρει καθόλου ευθύνη;

Sachry
07/10/2022, 15:08
Το χτύπημα έγινε από πίσω αλλά δεν υπάρχουν ούτε κάμερες ούτε τίποτα.

Η τροχαία του είπε ότι δεν μπορεί να κάνει κάτι επειδή δεν την κάλεσε κανείς ώστε να μετρήσει, να κάνει αλκοτεστ κτλ κτλ . Το μόνο που είπε στον φίλο μου είναι ότι από την στιγμή που υπάρχει τραυματισμός και δεν καλεί την τροχαία αυτός που είναι καλά στην υγεία του , άσχετα αν φταίει η όχι , έχει ποινική ευθύνη για εγκατάλειψη

PaNick67
07/10/2022, 15:27
Το χτύπημα έγινε από πίσω αλλά δεν υπάρχουν ούτε κάμερες ούτε τίποτα.

Η τροχαία του είπε ότι δεν μπορεί να κάνει κάτι επειδή δεν την κάλεσε κανείς ώστε να μετρήσει, να κάνει αλκοτεστ κτλ κτλ . Το μόνο που είπε στον φίλο μου είναι ότι από την στιγμή που υπάρχει τραυματισμός και δεν καλεί την τροχαία αυτός που είναι καλά στην υγεία του , άσχετα αν φταίει η όχι , έχει ποινική ευθύνη για εγκατάλειψη

Aν τον χτυπησε απο πισω καποιος δεν μπορω να φανταστω πως θα βγει με συνυπαιτιοτητα ο φιλος σου. Ο απο πισω φταιει παντα.

Τα της εγκαταλειψης επισης ειναι αυτεπαγγελτα εφοσον υπαρχει τραυματισμος αρα ο φιλος σου δεν κανει κατι επ' αυτου.

Οσο για την διαδικασια, ναι αργει. Πρεπει ο φιλος σου να γινει απολυτως καλα, να κανει αγωγη για αποζημιωση αυτου, της μηχανης, των εξοδων που κατεβαλε για μετακινηση, για το διαστημα που δεν δουλευε και λιγο πριν την πρωτη εκδικαση θα ερθει η ασφαλιστικη να τα βρουν εξωδικαστικα. Εκεινος θα κρινει αν τον συμφερει η προταση.

Το κομματι το ποινικο εξεταζεται σε δευτερη φαση και δεν αφορα χρηματα.

Sachry
07/10/2022, 15:55
Τι να σου πω και γω .

Αυτός είχε μηχανή και ο υπαίτιος αυτοκίνητο.

Δεν ξέρω κάτι άλλο

Sachry
07/10/2022, 15:57
Μάλιστα τι δικηγορικό γραφείο του απάντησε ότι λογικά θα βγει κάποια συνυπαιτιοτητα ....

Δεν του είπε κάτι άλλο ... Πχ ότι θα τον βοηθήσει και ότι δεν στέκει αυτό που λέει ο οδηγός του οχήματος

CorpseAlive
07/10/2022, 17:21
Μακριά από εμάς και τα τροχαία και τα μπερδέματα τους !

Φίλος μου είχε πρόσφατα τροχαίο και ο οδηγός του άλλου οχήματος του είχε πει ότι θα αναλάβει την ευθύνη.
Εκείνος πήγε στο νοσοκομείο για τις πρώτες βοήθειες και ο υπαίτιος οδηγός δεν κάλεσε ποτέ την τροχαία.

Μετά από πόσα τηλεφωνήματα σε συνεργεία, δικηγορικό γραφείο για αποζημίωση και ασφαλιστική μαθαίνει ότι ο άλλος οδηγός έκανε φιλική δήλωση φταίει αλλά έγραψε επίσης ότι ο φίλος μου είχε κάνει επικίνδυνο ελιγμό ( κάτι που δεν ισχύει) .

Ο φίλος μου πήγε στην τροχαία να δηλώσει το τροχαίο μετά από μέρες γιατί δεν μπορούσε να πάει άμεσα και εκεί τον ενημέρωσαν ότι ο οδηγός που ήταν καλά στην υγεία του έπρεπε να καλέσει τροχαία είτε έφταιγε είτε όχι από την στιγμή που υπήρξε τραυματισμός. Αυτός νομίζοντας ότι ο άλλος οδηγός έχει πάρει όλη την ευθύνη επάνω του προσπάθησε να τον βοηθήσει μη ζητώντας την ποινική του τιμωρία. Από την τροχαία του είπαν ότι δεν παίζει τόσο ρόλο αυτό μιας και έπρεπε αναγκαστικά να την καλέσει.......

Έπειτα το δικηγορικό γραφείο τον ενημέρωσε ότι μάλλον θα έχει κάποια μικρή συνυπαιτιοτητα και θα πάρει μικρότερο ποσό λόγω αυτής της συνυπαιτιοτητας, μιας και οι ασφαλιστικές κόβουν από όπου μπορούν .

Γνωρίζει κάποιος τι μπορεί να περιμένει; Ποιο θα είναι αυτό το ποσοστό της συνυπαιτιοτητας αν ισχύσει;;;; Μπορεί να κάνει κάτι ώστε να το γλιτώσει μιας και δεν φταίει;;;

Τα στοιχεία που δίνεις δεν θα μπορούσαν να μας δώσουν πάτημα για σοβαρή απάντηση.
Σε ποιο σημείο έγινε?
Τι σήμανση είχε το σημείο ?
Ποια σημεία των οχημάτων συγκρούστηκαν?
Τι τραύματα φέρει?
Με τι οχήματα έγινε το τροχαίο?
Πότε έγινε και πότε αναγγέλθηκε στην τροχαία?
----------------------------------------------------
Edit.
Τώρα διάβασα τις υπόλοιπες απαντήσεις.
Δεν είναι εγκατάλειψη αν αντάλλαξαν στοιχεία και αν περίμενε να πάρει ο άλλος το ασθενοφόρο.
Η εγκατάλειψη δεν τον αφορά τον φίλο σου για την αποζημίωση του.
Ο φίλος σου να απευθυνθεί σε δικηγόρο είτε πάει δικαστικά είτε όχι.
Κατά πάσα πιθανότητα ιδιαίτερα αν έχει τραυματιστεί σοβαρά μπορεί να αναζητήσει κονδύλια που η ασφαλιστική δεν παίζει να του δώσει από μόνη της.

Sachry
07/10/2022, 19:44
Δεν είχε σήμανση. Την στιγμή του ατυχήματος η μηχανή του ήταν μπροστά και λίγο δεξιά ( δηλαδή όχι στο κέντρο ακριβώς) της κοινής λωρίδας των δύο οχημάτων.....

Η τροχαία του είπε ότι από την στιγμή που υπάρχει τραυματισμός ( έφυγε με το ασθενοφόρο ο φίλος μου ) είναι εγκατάλειψη αν δεν καλέσει τροχαία αυτός που είναι καλά είτε φταίει είτε όχι . Έτσι του είπαν από την τροχαία.

Έχει απευθύνει σε δικηγορικό γραφείο αλλά είναι αρκετά τα ζώα μου αργά και μάλιστα του είπαν ότι λογικά πάει προς συνυπαιτιοτητα ( χωρίς να αναφέρουν το ποσοστό)

runner
07/10/2022, 20:16
Aν τον χτυπησε απο πισω καποιος δεν μπορω να φανταστω πως θα βγει με συνυπαιτιοτητα ο φιλος σου. Ο απο πισω φταιει παντα.
...

Ο πισω φταιει παντα αλλα οχι 100% παντα. Παραδειγμα ο μπροστινος κανει αναστροφη αριστερα ενω απαγορευεται και ο πισω κοπαναει πανω του καθώς δεν περιμενε να κοψει τελειως. Εκει πας σε συνυπαιτιοτητα. Τα ποσοστα ευθυνης τωρα κυμαινονται, ειναι στον δικαστή αν φτασει σε δικαστηριο.

CorpseAlive
07/10/2022, 20:52
Δεν είχε σήμανση. Την στιγμή του ατυχήματος η μηχανή του ήταν μπροστά και λίγο δεξιά ( δηλαδή όχι στο κέντρο ακριβώς) της κοινής λωρίδας των δύο οχημάτων.....

Η τροχαία του είπε ότι από την στιγμή που υπάρχει τραυματισμός ( έφυγε με το ασθενοφόρο ο φίλος μου ) είναι εγκατάλειψη αν δεν καλέσει τροχαία αυτός που είναι καλά είτε φταίει είτε όχι . Έτσι του είπαν από την τροχαία.

Έχει απευθύνει σε δικηγορικό γραφείο αλλά είναι αρκετά τα ζώα μου αργά και μάλιστα του είπαν ότι λογικά πάει προς συνυπαιτιοτητα ( χωρίς να αναφέρουν το ποσοστό)

Έστω και αν διωχθεί για εγκατάλειψη δεν υπάρχει πιθανότητα να τιμωρηθεί. Αν και ξαναλέω αυτό που αναφέρεται παραπάνω δεν είναι εγκατάλειψη.
Η εγκατάλειψη θέλει δόλο διαφυγής για να στοιχειοθετηθεί ως αδικήμα. (εγκαταλείπω για να μην αναλάβω ευθύνες ποινικές και αστικές από το τροχαίο που συμμετείχα)
Όσον αφορά την συνυπαιτιότητα μου φαίνεται παράξενο να συζητούν για αυτή αν το μόνο που συνέβη είναι χτύπημα από πίσω. Ωστόσο χωρίς να έχω πρόσβαση στον φάκελο διατηρώ επιφυλάξεις.
Όπως το βλέπω θα αναγκαστεί να εγείρει αγωγή και πιθανολογώ πως τον συμβούλευσαν να ασκήσει έγκληση αν είναι εντός του 3 μήνου από το ατύχημα.

Sachry
07/10/2022, 22:29
Μήνυση έχει κάνει στην τροχαία όπου και του είπαν ότι σας μετέφερα αλλά δεν ζήτησε την ποινική δίωξη μιας και πίστευε πως όντως έχει αναλάβει την ευθύνη ο άλλος !!!

Το δικηγορικό γραφείο τον ενημέρωσε ότι ο άλλος στην φιλική δήλωση είπε φταίω αλλά έκανε ελιγμούς ! Επίσης του είπαν ότι λογικά θα πάει συνυπαιτιοτητα και όχι ότι δεν μπορεί στοιχειοθετηθεί....

Ούτε εγώ , ούτε αυτός δεν μπορούμε να καταλάβουμε πως γίνεται να λες φταίω αλλά έκανε ελιγμούς.

Ή έκανε επικίνδυνους ελιγμούς και φταίει η μηχανή ή φταίει ο οδηγός του αυτοκινήτου. Το ατύχημα έγινε σε κοινή λωρίδα.. δεν μπορεί να φταίνε και οι δύο...

CorpseAlive
08/10/2022, 00:44
Μήνυση έχει κάνει στην τροχαία όπου και του είπαν ότι σας μετέφερα αλλά δεν ζήτησε την ποινική δίωξη μιας και πίστευε πως όντως έχει αναλάβει την ευθύνη ο άλλος !!!

Το δικηγορικό γραφείο τον ενημέρωσε ότι ο άλλος στην φιλική δήλωση είπε φταίω αλλά έκανε ελιγμούς ! Επίσης του είπαν ότι λογικά θα πάει συνυπαιτιοτητα και όχι ότι δεν μπορεί στοιχειοθετηθεί....

Ούτε εγώ , ούτε αυτός δεν μπορούμε να καταλάβουμε πως γίνεται να λες φταίω αλλά έκανε ελιγμούς.

Ή έκανε επικίνδυνους ελιγμούς και φταίει η μηχανή ή φταίει ο οδηγός του αυτοκινήτου. Το ατύχημα έγινε σε κοινή λωρίδα.. δεν μπορεί να φταίνε και οι δύο...

Δεν γίνεται να κάνεις μήνυση χωρίς να ζητήσεις ποινική δίωξη του υπαιτίου.
Η μήνυση είναι ουσιαστικά ο τρόπος να ζητήσεις την ποινική δίωξη κάποιου.
Εγώ μίλησα για στοιχειοθέτηση εγκατάλειψης όχι συνυπαιτιότητας.
Η συνυπαιτιότητα μπορεί να στοιχειοθετηθεί αν ο φίλος έθεσε με επικίνδυνη οδήγηση τον εαυτό του σε δυσμενή θέση επί του οδοστρώματος ξαφνιάζοντας τον άλλο οδηγό που και αυτός έθεσε τον εαυτό του σε δυσμενή θέση καθώς δεν κρατούσε την νόμιμη απόσταση από το προπορεύομενο όχημα, δεν έκανε αμυντική οδήγηση κλπ κλπ.

Sachry
08/10/2022, 00:52
Έκατσε μπροστά του καθώς το φανάρι άναψε κόκκινο. Όταν άναψε πράσινο και ξεκίνησε μετά από λίγα δευτερόλεπτα καθώς ήταν 5-6 όχημα η μηχανή του τον χτύπησε από πίσω και αριστερά το αυτοκίνητο.

Την μηχανή ποτέ δεν την βάζει ακριβώς στον κέντρο της λωρίδας για πολλούς λόγους ασφαλείας...

CorpseAlive
08/10/2022, 10:48
Έκατσε μπροστά του καθώς το φανάρι άναψε κόκκινο. Όταν άναψε πράσινο και ξεκίνησε μετά από λίγα δευτερόλεπτα καθώς ήταν 5-6 όχημα η μηχανή του τον χτύπησε από πίσω και αριστερά το αυτοκίνητο.

Την μηχανή ποτέ δεν την βάζει ακριβώς στον κέντρο της λωρίδας για πολλούς λόγους ασφαλείας...

Καλά τα λες και είναι τυχερός που ο άλλος στην δήλωση του είπε ότι έπεσε από πίσω πάνω του.
Χωρίς καταγραφή και με λίγο πονηριά ο άλλος εύκολα μπορούσε να δηλώσει ελέφαντας και άντε να το αποδείξεις, χωρίς μάρτυρες χωρίς καταγραφή χωρίς στοιχεία του άλλου οδηγού.

Sachry
25/10/2022, 15:16
Στην τελευταία επικοινωνία του με το δικηγορικό γραφείο του είπαν ότι την επόμενη εβδομάδα περιμένουν την προσφορά από την ασφαλιστική.

Στην αρχή , όταν είχε επικοινωνήσει πρώτη φορά με το δικηγορικό γραφείο του είχαν πει ότι θα έχει τελειώσει το όλο ζήτημα αρχές Οκτώβρη περίπου. Το τροχαίο είχε γίνει μέσα καλοκαιριού.

Μέχρι τέλη Σεπτέμβρη ήταν ήσυχος. Από τέλη Σεπτέμβρη και μετά άρχισε να ενοχλεί το δικηγορικό γραφείο και την ασφαλιστική μήπως και τελειώσει το όλο θέμα.

Μολις την προηγούμενη εβδομάδα τον πήραν τηλέφωνο και του ζήτησαν όλα τα έγραφα για να συντάξουν την αίτηση για αποζημίωση χωρίς όμως να του πουν πότε τελικά θα έχουν απάντηση.

Υπάρχει περίπτωση την επόμενη εβδομάδα να έχουν απάντηση ή απλά δεν πολύ ασχολούνται από το δικηγορικό;
Τι εμπειρία έχετε από δικά σας τροχαία;

vaska
31/10/2022, 04:05
Πότε μου δεν κατάλαβα αυτό το "δεν φταίω δεν κάνω δήλωση δεν δεν". Πληρώνεις την ασφάλεια γι αυτό το λόγο. Γιατί παριστάνεις το καλό παιδί στην ασφαλιστική; Στο θέμα μας τώρα. Ο ασφαλιστής του φίλου σου που είναι να βοηθήσει τον πελάτη του; Αυτός που ξέρει τις διαδικασίες από μέσα. Είναι μεγάλο αβαντάζ ο προσωπικός καλός ασφαλιστής και όχι οι απρόσωπες online πλατφόρμες. Και όπως είπε και ο blitz είναι θέμα του πόσο τον καίει να αποζημιωθει. Οι ασφαλιστικές αυτή τη δουλειά κάνουν προσπαθούν να κλείνουν τον φάκελο με την λιγοτερη δυνατή απώλεια. Ασφαλιστής και δικηγόρος θα τον ενημερώσουν για την καλύτερη έκβαση της υπόθεσης του

g_m900
31/10/2022, 09:05
Να βαλει μεσα προσωπικα εξοδα απο στερηση μεσου μετακινησης αν πχ παει για δουλεια. Επισης μπουφαν...κρανος...ακομα και κανα παλιο σπασμενο κινητο η καινουργιο να τα φουσκωσει.
Η ασφαλιστικη περιμενει μηπως υπαρξει καποιο προσθετο κονδυλι γιαυτο δεν κλεινει και θα τον καλεσει να υπογραψει οτι δεν εχει καμμια απαιτηση απο κει και μετα απο αυτην.
Συνυπαιτιοτητα ουτε να το σκεφτεται το λαμογιο που διεκπαιρεωνει.
Τι παει να πει εκανε ελιγους?????
Δεν στεκει αυτο αν κινηθει δικαστικα πχ.
Εφοσον ο φιλος σου κινηθει νομικα να μην κωλωσει επειδη δεν εχει οχημα. Θα τους παρει πολλα περισσοτερα και το ξερουν.

CorpseAlive
31/10/2022, 09:22
Να βαλει μεσα προσωπικα εξοδα απο στερηση μεσου μετακινησης αν πχ παει για δουλεια. Επισης μπουφαν...κρανος...ακομα και κανα παλιο σπασμενο κινητο η καινουργιο να τα φουσκωσει.
Η ασφαλιστικη περιμενει μηπως υπαρξει καποιο προσθετο κονδυλι γιαυτο δεν κλεινει και θα τον καλεσει να υπογραψει οτι δεν εχει καμμια απαιτηση απο κει και μετα απο αυτην.
Συνυπαιτιοτητα ουτε να το σκεφτεται το λαμογιο που διεκπαιρεωνει.
Τι παει να πει εκανε ελιγους?????
Δεν στεκει αυτο αν κινηθει δικαστικα πχ.
Εφοσον ο φιλος σου κινηθει νομικα να μην κωλωσει επειδη δεν εχει οχημα. Θα τους παρει πολλα περισσοτερα και το ξερουν.

Απλά για να μείνει και γραμμένο κάπου.
Καλά τα λέει ο φίλος παραπάνω με την ένσταση πως δικαστικά, για να ζητήσεις προσωπικά αντικείμενα, πρέπει να έχεις αποδείξεις αγοράς τους.
Αλλιώς διακριτική ευχέρεια ήτοι αόριστο το αίτημα.

Sachry
31/10/2022, 18:37
Δεν γνωρίζει τον λόγο ούτε ο φίλος μου ούτε και εγώ βεβαίως αλλά σε παλαιότερη επικοινωνία με το δικηγορικό γραφείο του είπαν ότι μάλλον η ασφαλιστική το πάει για συνυπαιτιοτητα χωρίς να του πουν ότι δεν παίζει αυτό το ενδεχόμενο.
Ούτε σε μετέπειτα επικοινωνία είπαν ότι ο φάκελος θα κλείσει όπως πρέπει.
Δεν ξέρω τι άλλο να σχολιάσω σε αυτό.

Δικαστικώς δυσκολεύεται να πάει ( αν χρειαστεί) γιατί δεν έχει άλλο όχημα στην κατοχή του και η απόφαση του δικαστηρίου επειδή είμαστε στην Ελλάδα όλοι ξέρουμε ότι θα πάρει πολλά χρόνια .

Sachry
31/10/2022, 19:29
Να βαλει μεσα προσωπικα εξοδα απο στερηση μεσου μετακινησης αν πχ παει για δουλεια. Επισης μπουφαν...κρανος...ακομα και κανα παλιο σπασμενο κινητο η καινουργιο να τα φουσκωσει.
Η ασφαλιστικη περιμενει μηπως υπαρξει καποιο προσθετο κονδυλι γιαυτο δεν κλεινει και θα τον καλεσει να υπογραψει οτι δεν εχει καμμια απαιτηση απο κει και μετα απο αυτην.
Συνυπαιτιοτητα ουτε να το σκεφτεται το λαμογιο που διεκπαιρεωνει.
Τι παει να πει εκανε ελιγους?????
Δεν στεκει αυτο αν κινηθει δικαστικα πχ.
Εφοσον ο φιλος σου κινηθει νομικα να μην κωλωσει επειδη δεν εχει οχημα. Θα τους παρει πολλα περισσοτερα και το ξερουν.

Δεν ξέρουμε που μπορεί να πατήσει και να ζητήσει υπαιτιότητα.... Και σε εμάς περίεργο φαίνεται

Στην φιλική δήλωση από την μεριά του οχήματος ανέφερε ότι φταίει αλλά έκανε ελιγμούς το μηχανάκι. Αυτό δεν ισχύει.
Επίσης για να γίνει φιλική δήλωση πρέπει ή κάποιος να έχει 100 % την ευθύνη κάποιος ή να συμφωνούν στο 50- 50. Το δεύτερο δεν ισχύει.

Πώς θα πουν για συνυπαιτιοτητα;;;

g_m900
31/10/2022, 22:11
Δηλαδη να χτυπαμε τους μπροστινους μας και μετα να τους λεμε... "Σορυ αλλα φταις και συ γιατι βγηκες βολτα"

Δεν γινονται αυτα.
Το θεμα ειναι οτι θελει ο φιλος σου να τελειωνει γρηγορα αλλιως θα ειχε χρονο να τους πηδηξει κανονικα.
Δεν μπορει να βγει συνυπαιτιοτητα ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΗΛΩΣΗ ΤΟΥ ΦΤΑΙΧΤΗ. Χρειαζεται μαρτυρες που ηταν επι τοπου και δωσανε καταθεση για επικινδυνη οδηγηση απο τον φιλο σου.

Οπως προεγραψα...τους αλλαζει τα φωτα αν θελει χωρις απαραιτητα να παρει πολυ χρονο η διαδικασια.

CorpseAlive
31/10/2022, 22:50
Δεν γνωρίζει τον λόγο ούτε ο φίλος μου ούτε και εγώ βεβαίως αλλά σε παλαιότερη επικοινωνία με το δικηγορικό γραφείο του είπαν ότι μάλλον η ασφαλιστική το πάει για συνυπαιτιοτητα χωρίς να του πουν ότι δεν παίζει αυτό το ενδεχόμενο.
Ούτε σε μετέπειτα επικοινωνία είπαν ότι ο φάκελος θα κλείσει όπως πρέπει.
Δεν ξέρω τι άλλο να σχολιάσω σε αυτό.

Δικαστικώς δυσκολεύεται να πάει ( αν χρειαστεί) γιατί δεν έχει άλλο όχημα στην κατοχή του και η απόφαση του δικαστηρίου επειδή είμαστε στην Ελλάδα όλοι ξέρουμε ότι θα πάρει πολλά χρόνια .

Ο τραυματισμός που είχε ήταν σοβαρός ? Έχασε μέρες από δουλειά ?
Ας μην βιαστεί και να πάει σε συνάδελφο δικηγόρο . Είναι κρίμα από ''χαζές βιασύνες'' να χάσει χρήματα.

Sachry
01/11/2022, 03:32
Λίγες μέρες έχασε από την δουλειά του αλλά το βασικό είναι το να φτιαχτεί η μηχανή ή να γίνει η αντικατάσταση της.

Τώρα βρίσκονται στο σημείο που το δικηγορικό γραφείο κατέθεσε τον φάκελο.
Αυτό έγινε πριν 2 εβδομάδες και την προηγούμενη εβδομάδα που επικοινώνησε μαζί τους τον ενημέρωσαν ότι την επόμενη ( δηλαδή αυτή που διανύουμε) εβδομάδα θα έχουν απάντηση από την ασφαλιστική.
Υπάρχει περίπτωση όντως να ξεμπερδεψει σε αυτό το διάστημα που του λένε ή απλά είναι λόγια ώστε να περνάει ο καιρός;

CorpseAlive
01/11/2022, 11:18
Λίγες μέρες έχασε από την δουλειά του αλλά το βασικό είναι το να φτιαχτεί η μηχανή ή να γίνει η αντικατάσταση της.

Τώρα βρίσκονται στο σημείο που το δικηγορικό γραφείο κατέθεσε τον φάκελο.
Αυτό έγινε πριν 2 εβδομάδες και την προηγούμενη εβδομάδα που επικοινώνησε μαζί τους τον ενημέρωσαν ότι την επόμενη ( δηλαδή αυτή που διανύουμε) εβδομάδα θα έχουν απάντηση από την ασφαλιστική.
Υπάρχει περίπτωση όντως να ξεμπερδεψει σε αυτό το διάστημα που του λένε ή απλά είναι λόγια ώστε να περνάει ο καιρός;

Τι εννοούν κατέθεσε φάκελο?
Εξώδικο στην ασφαλιστική ή αγωγή ενώπιον δικαστηρίου?
Δεν μπορούμε να γνωρίζουμε τι έχει γίνει .
Λογικά έχει πάει στην νομική βοήθεια της ασφαλιστικής του?

Sachry
01/11/2022, 13:56
Τι εννοούν κατέθεσε φάκελο?
Εξώδικο στην ασφαλιστική ή αγωγή ενώπιον δικαστηρίου?
Δεν μπορούμε να γνωρίζουμε τι έχει γίνει .
Λογικά έχει πάει στην νομική βοήθεια της ασφαλιστικής του?

Όχι δεν έφθασαν στα δικαστήρια.
Εξώδικο για συμβιβασμό ( αν το λένε έτσι) .
Πήγε σε εξωτερικό δικηγόρο ( ύστερα από παρότρυνση του συνεργείου - ο ιδιοκτήτης του οποίου του είχε πει στις αρχές ότι λογικά θα πάρει αυτά που θέλει και πως επειδή είναι μικρό το ποσό δεν θα του πάρει έξτρα χρήματα για την δουλειά του , τώρα δεν ξέρω αν θα ισχύσει αυτό).

aetomenios
01/11/2022, 14:23
Η αλήθεια είναι ότι σε τέτοιες περιπτώσεις θέλεις όντως να ξεμπερδεύεις γρήγορα και να μην τρέχεις και ξανατρέχεις σε δικηγόρους,δικαστικές αίθουσες,ασφαλιστικές για να πάρεις τα αυτονόητα που δικαιούσαι,εφοσον δεν φταις.
Υπάρχει βέβαια μια μικρή κατηγορία που είναι δικομανής και συνέχεια ψάχνονται...(μακρυά από εμάς).
Οποιοδήποτε εξώδικο κλπ εξοργίζει και την απέναντι πλευρά να κινηθεί αναλόγως.

CorpseAlive
01/11/2022, 15:30
Η αλήθεια είναι ότι σε τέτοιες περιπτώσεις θέλεις όντως να ξεμπερδεύεις γρήγορα και να μην τρέχεις και ξανατρέχεις σε δικηγόρους,δικαστικές αίθουσες,ασφαλιστικές για να πάρεις τα αυτονόητα που δικαιούσαι,εφοσον δεν φταις.
Υπάρχει βέβαια μια μικρή κατηγορία που είναι δικομανής και συνέχεια ψάχνονται...(μακρυά από εμάς).
Οποιοδήποτε εξώδικο κλπ εξοργίζει και την απέναντι πλευρά να κινηθεί αναλόγως.

Εξοργίζεται η ασφαλιστική από εξώδικο?
Και πως θα ζητήσεις χρήματα που αρνούνται να σου δώσουν στα πλαίσια φιλικού?
Μην γράφετε άκυρα πράγματα.
Τα εξώδικα στις ασφαλιστικές είναι στο πλαίσιο συναλλαγών ότι είναι για μένα και σένα να βάλεις 20 ευρώ βενζίνη.

CorpseAlive
01/11/2022, 15:32
Όχι δεν έφθασαν στα δικαστήρια.
Εξώδικο για συμβιβασμό ( αν το λένε έτσι) .
Πήγε σε εξωτερικό δικηγόρο ( ύστερα από παρότρυνση του συνεργείου - ο ιδιοκτήτης του οποίου του είχε πει στις αρχές ότι λογικά θα πάρει αυτά που θέλει και πως επειδή είναι μικρό το ποσό δεν θα του πάρει έξτρα χρήματα για την δουλειά του , τώρα δεν ξέρω αν θα ισχύσει αυτό).

Άρα εξώδικη πρόταση έγινε, αναμείνατε ;)

Sachry
01/11/2022, 15:34
Από όσο ξέρουμε όλα τα υπόλοιπα έχουν τελειώσει για να γίνει αυτή η πρόταση , όπως πχ γιατροί έξοδα πραγματογνώμονες κτλ , έτσι δεν είναι ;

Αυτό έγινε πριν 2 εβδομάδες. υπάρχει περίπτωση η απάντηση να έρθει σύντομα;;;; Του είπαν από το δικηγορικό γραφείο ότι αυτή την εβδομάδα λογικά θα έρθει η απάντηση.

CorpseAlive
01/11/2022, 15:38
Από όσο ξέρουμε όλα τα υπόλοιπα έχουν τελειώσει για να γίνει αυτή η πρόταση , όπως πχ γιατροί έξοδα πραγματογνώμονες κτλ , έτσι δεν είναι ;

Αυτό έγινε πριν 2 εβδομάδες. υπάρχει περίπτωση η απάντηση να έρθει σύντομα;;;; Του είπαν από το δικηγορικό γραφείο ότι αυτή την εβδομάδα λογικά θα έρθει η απάντηση.

μέχρι και 1 μήνα μπορεί να χρειαστεί. Βέβαια , ξαναλέω και είναι σημαντικό. Πολλά κονδύλια ,ειδικά αυτά που αφορούν σωματικές βλάβες/ηθική βλάβη, είναι τρομερά τσεκουρωμένα ή ακόμα και μηδενικά ΕΞΩΔΙΚΩΣ.
Ας ακούσει τον συνάδελφο και ότι του προτείνει από την στιγμή που τον εμπιστεύεται. Μην βιαστεί είναι κρίμα , έχει ήδη ταλαιπωρηθεί.

Sachry
01/11/2022, 17:43
μέχρι και 1 μήνα μπορεί να χρειαστεί. Βέβαια , ξαναλέω και είναι σημαντικό. Πολλά κονδύλια ,ειδικά αυτά που αφορούν σωματικές βλάβες/ηθική βλάβη, είναι τρομερά τσεκουρωμένα ή ακόμα και μηδενικά ΕΞΩΔΙΚΩΣ.
Ας ακούσει τον συνάδελφο και ότι του προτείνει από την στιγμή που τον εμπιστεύεται. Μην βιαστεί είναι κρίμα , έχει ήδη ταλαιπωρηθεί.

Άρα το πολύ σε δύο εβδομάδες από τώρα θα έχει απάντηση σύμφωνα με τα λεγόμενα σας . ( Διότι ήδη έχουν περάσει 2 εβδομάδες από τότε που κατέθεσαν την πρόταση .)

Μακάρι να είναι έτσι ώστε να τελειώσει η ταλαιπωρία αυτή και μακάρι να γίνει με τον δίκαιο και σωστό τρόπο.

Σωματικές και ηθικές βλάβες αν δεν τις εισπράξει αλλά εισπράξει τα χρήματα της μηχανής είναι οκ ....

Sachry
16/11/2022, 15:50
Επανέρχομαι στο θέμα.
Η όλη διαδικασία αργεί γιατί δεν μπορούν να βρουν αυτόν που προκάλεσε το ατύχημα ώστε να δώσει κατάθεση.
Η δικογραφία έχει φύγει εδώ και μήνα και έχει πάει στην επαρχία όπου μένει.

Έχει περάσει αρκετός καιρός από το ατύχημα και από την τροχαία λένε ότι προσπαθούν να πάρουν κατάθεση από αυτόν για να μην στείλουν την δικογραφία στον εισαγγελέα και τους την ξανά στείλει και γιατί μπορεί να έχει μπλεξίματα αυτός αν δεν εμφανιστεί.
Γνωρίζει κανείς ποια είναι τα χρονικά όρια για όλο αυτό;

Το αναφέρω εδώ....
Ο CorpseAlive μου απάντησε σε προσωπικό μήνυμα που του έστειλα για να μου πει την γνώμη του ( παρόλο που γνώριζε ότι άλλο δικηγορικό γραφείο έχει " αναλάβει " την υπόθεση) να με βοηθήσει.
Όμως λόγω ντροπής δεν τον κάλεσα εγώ !

CorpseAlive
16/11/2022, 16:57
Επανέρχομαι στο θέμα.
Η όλη διαδικασία αργεί γιατί δεν μπορούν να βρουν αυτόν που προκάλεσε το ατύχημα ώστε να δώσει κατάθεση.
Η δικογραφία έχει φύγει εδώ και μήνα και έχει πάει στην επαρχία όπου μένει.

Έχει περάσει αρκετός καιρός από το ατύχημα και από την τροχαία λένε ότι προσπαθούν να πάρουν κατάθεση από αυτόν για να μην στείλουν την δικογραφία στον εισαγγελέα και τους την ξανά στείλει και γιατί μπορεί να έχει μπλεξίματα αυτός αν δεν εμφανιστεί.
Γνωρίζει κανείς ποια είναι τα χρονικά όρια για όλο αυτό;

Το αναφέρω εδώ....
Ο CorpseAlive μου απάντησε σε προσωπικό μήνυμα που του έστειλα για να μου πει την γνώμη του ( παρόλο που γνώριζε ότι άλλο δικηγορικό γραφείο έχει " αναλάβει " την υπόθεση) να με βοηθήσει.
Όμως λόγω ντροπής δεν τον κάλεσα εγώ !

Να μην έχεις καμία ντροπή, χαρά μου να βοηθήσω σύντροχο και το εννοώ και μπορούν και άλλα παιδιά εδώ μέσα να το επιβεβαιώσουν που έχω βοηθήσει χωρίς να με ενδιαφέρει να τους αναλάβω.

johnstef33
19/11/2023, 14:39
Μια ερώτηση θέλω να κάνω
Την προπερασμενη Πέμπτη είχα τροχαίο αφού πέρασε μια κοπέλα με κόκκινο και με πέταξε
Ήρθε ασθενοφόρο πήγα νοσοκομείο εκεί έκαναν όλες τις εξετάσεις να δουν ότι δεν υπάρχει κάτι σπασμένο ή κάποιο αιμάτωμα και το βραδάκι έφυγα για το σπίτι πονοντας όμως πολύ αφού είχα μελανιές σε πόδια χέρια και γδαρσίματα και δεν μπορούσα να πατήσω το πόδι
Τέλος πάντων αφού έχει κάνει ήδη θετική δήλωση η άλλη στην τροχαία, ο αξιωματικός που έχει αναλάβει την υπόθεση με περνάει τηλέφωνο κάθε δεύτερη μέρα να με ρωτήσει πώς πάει η υγεία μου αλλά και να με ρωτήσει στο τέλος πάντα αν επιθυμώ την ποινική δίωξη της άλλης
Εγώ την τελευταία φορά που μιλήσαμε του απάντησα ότι θά ρωτήσω τον δικηγόρο μου (χωρίς να έχω)
Με ξαναπήρε σήμερα καί μου είπε θα περάσει από τό σπίτι μου το απόγευμα να γράψει την κατάθεση μου και να του απαντήσω αν επιθυμώ την ποινική δίωξη της.
Δεν ξέρω τι να του απαντήσω και αν αυτό επιρεασει ή όχι το ύψος της αποζημίωσης μου
Αν δηλαδή είναι σχετικό η άσχετο η αποζημίωση από την ασφαλιστική που θα λαβω αν δηλώσω ναι ή όχι
Έχει κάποιος εμπειρία??

CorpseAlive
19/11/2023, 14:51
Μια ερώτηση θέλω να κάνω
Την προπερασμενη Πέμπτη είχα τροχαίο αφού πέρασε μια κοπέλα με κόκκινο και με πέταξε
Ήρθε ασθενοφόρο πήγα νοσοκομείο εκεί έκαναν όλες τις εξετάσεις να δουν ότι δεν υπάρχει κάτι σπασμένο ή κάποιο αιμάτωμα και το βραδάκι έφυγα για το σπίτι πονοντας όμως πολύ αφού είχα μελανιές σε πόδια χέρια και γδαρσίματα και δεν μπορούσα να πατήσω το πόδι
Τέλος πάντων αφού έχει κάνει ήδη θετική δήλωση η άλλη στην τροχαία, ο αξιωματικός που έχει αναλάβει την υπόθεση με περνάει τηλέφωνο κάθε δεύτερη μέρα να με ρωτήσει πώς πάει η υγεία μου αλλά και να με ρωτήσει στο τέλος πάντα αν επιθυμώ την ποινική δίωξη της άλλης
Εγώ την τελευταία φορά που μιλήσαμε του απάντησα ότι θά ρωτήσω τον δικηγόρο μου (χωρίς να έχω)
Με ξαναπήρε σήμερα καί μου είπε θα περάσει από τό σπίτι μου το απόγευμα να γράψει την κατάθεση μου και να του απαντήσω αν επιθυμώ την ποινική δίωξη της.
Δεν ξέρω τι να του απαντήσω και αν αυτό επιρεασει ή όχι το ύψος της αποζημίωσης μου
Αν δηλαδή είναι σχετικό η άσχετο η αποζημίωση από την ασφαλιστική που θα λαβω αν δηλώσω ναι ή όχι
Έχει κάποιος εμπειρία??

Έχει γίνει δήλωση από την απέναντι πλευρά?
Έχεις πάρει αριθμό φακέλου?
Έχει καταγραφεί το ατύχημα από την Τροχαία?
Αν δεν είσαι σίγουρος για την δήλωση (θετική ή αρνητική ή αν δεν έχει λάβει γνώση η ασφαλιστική να κάνεις την έγκληση και παραιτήσου μετά από αυτή )
Η αποζημίωση θα εξαρτηθεί από πολλά πράγματα και είναι σχετική της ζημίας και του τι απώλεσες ένεκα αυτής.
Ειδικά για σωματικές βλάβες καλύτερα απευθύνσου σε δικηγόρο. Ειδικά αν η ζημιά σου είναι εκτεταμένη ή επικίνδυνη για να αφήσει ζημιά για το μέλλον π.χ. αρθρώσεις , σκαφοειδές καρπού , γόνατο , αστράγαλοι κλπ .

johnstef33
19/11/2023, 15:16
Ευχαριστώ για την απάντηση πρώτον
1)ναι
2)όχι θα έρθει ο αξιωματικός υπηρεσίας το απόγευμα να μου πάρει καταθεση
3)ναι
Όταν εννοείς έγκληση τι σημαίνει και μετά να παραιτηθείς??
Εγώ απλά ρώτησα μήπως γνωρίζει κάποιος για το αν εξαρτάται η αποζημίωση και το ύψος αυτής αν δηλώσω "επιθυμώ ποινική δίωξη" η όχι
Αν δηλαδή δηλώσω "δεν επιθυμώ ποινική δίωξη" και το πάρει ως ευκαιρία η άλλη ασφαλιστική και μου κόψει στο μίνιμουμ το ποσό αυτό ή είναι άσχετο αυτό με το τι θα δηλώσω εγώ στην κατάθεση της τροχαίας

GoFigure
19/11/2023, 15:23
Νομικός δεν είμαι αλλά γενικά νομίζω πως η αστική διαδικασία (αποζημίωση) διαφέρει απο τη ποινική και δεν συσχετίζονται. Στο ποινικό δικαστήριο θεωρητικά είναι Πολιτεία vs κοπέλας ένω στο αστικό johnstef33 vs κοπέλας. Ό,τι αφορά τις αποζημιώσεις καλύπτεται απο τα αστικά δικαστήρια και τις ασφαλιστικές εταιρείες εφόσον έχει κάνει και θετική δήλωση. Δηλαδή σε μία πιθανή ποινική δίκη εσύ θα παρίστασαι για να υποστηρίξεις την καταδίκη της κοπέλας/θύτριας και η όποια χρηματική ποινή καταβάλλεται στο κράτος και δεν αφορά το θύμα/εσένα.

johnstef33
19/11/2023, 15:24
Νομικός δεν είμαι αλλά γενικά νομίζω πως η αστική διαδικασία (αποζημίωση) διαφέρει απο τη ποινική και δεν συσχετίζονται. Στο ποινικό δικαστήριο θεωρητικά είναι Πολιτεία vs κοπέλας ένω στο αστικό johnstef33 vs κοπέλας. Ό,τι αφορά τις αποζημιώσεις καλύπτεται απο τα αστικά δικαστήρια και τις ασφαλιστικές εταιρείες εφόσον έχει κάνει και θετική δήλωση. Δηλαδή σε μία πιθανή ποινική δίκη εσύ θα παρίστασαι για να υποστηρίξεις την καταδίκη της κοπέλας/θύτρια και η όποια χρηματική ποινή καταβάλλεται στο κράτος και δεν αφορά το θύμα/εσένα.

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε
Μου δίνεις πολύ κουράγιο
Θα απευθυνθώ στο δικηγόρο αλλά σήμερα δεν απαντά.
Περιμένοντας τον αξιωματικό της τροχαίας για κατάθεση μου κίνησε υποψίες ότι θέλει νά του κλείσω την κατάθεση απαντώντας άμεσα, χωρίς να μπορώ βέβαια

CorpseAlive
19/11/2023, 15:40
Νομικός δεν είμαι αλλά γενικά νομίζω πως η αστική διαδικασία (αποζημίωση) διαφέρει απο τη ποινική και δεν συσχετίζονται. Στο ποινικό δικαστήριο θεωρητικά είναι Πολιτεία vs κοπέλας ένω στο αστικό johnstef33 vs κοπέλας. Ό,τι αφορά τις αποζημιώσεις καλύπτεται απο τα αστικά δικαστήρια και τις ασφαλιστικές εταιρείες εφόσον έχει κάνει και θετική δήλωση. Δηλαδή σε μία πιθανή ποινική δίκη εσύ θα παρίστασαι για να υποστηρίξεις την καταδίκη της κοπέλας/θύτριας και η όποια χρηματική ποινή καταβάλλεται στο κράτος και δεν αφορά το θύμα/εσένα.

Κατά βάση έτσι είναι τα πράγματα.
Ωστόσο , αν δεν έχει γίνει θετική δήλωση από την απέναντι μεριά για λόγους σκοπιμότητας είναι ΠΑΝΤΑ σωστό να γίνει και έγκληση, ειδικά αν θεωρεί ο δικηγόρος ότι παίζεται η υπαιτιότητα και μπορεί να αρνηθεί μια ασφαλιστική την ευθύνη .
Δεν αφορά την αποζημίωση ΕΥΘΕΩΣ αλλά αλλιώς πας σε αστικό δικαστήριο με καταδίκη του αντιδίκου για σωματικές βλάβες και αλλιώς με ένα μισογραμμένο ΔΟΤΑ.

CorpseAlive
19/11/2023, 15:43
Ευχαριστώ για την απάντηση πρώτον
1)ναι
2)όχι θα έρθει ο αξιωματικός υπηρεσίας το απόγευμα να μου πάρει καταθεση
3)ναι
Όταν εννοείς έγκληση τι σημαίνει και μετά να παραιτηθείς??
Εγώ απλά ρώτησα μήπως γνωρίζει κάποιος για το αν εξαρτάται η αποζημίωση και το ύψος αυτής αν δηλώσω "επιθυμώ ποινική δίωξη" η όχι
Αν δηλαδή δηλώσω "δεν επιθυμώ ποινική δίωξη" και το πάρει ως ευκαιρία η άλλη ασφαλιστική και μου κόψει στο μίνιμουμ το ποσό αυτό ή είναι άσχετο αυτό με το τι θα δηλώσω εγώ στην κατάθεση της τροχαίας

το 2ο αφορά τον φάκελο ζημιάς στην ασφαλιστική όχι τον αριθμό δικογραφίας(που δεν θα σχηματισθεί αν δεν ζητήσεις ποινική δίωξη)

Όταν ζητάς την ποινική δίωξη κάποιου είναι έγκληση (αφού δεν μιλάμε για αυτεπάγγελτη δίωξη)
Μπορείς να την ζητήσεις μέσα σε 3 μήνες από το ζημιογόνο συμβάν και μπορείς να παραιτηθεί μέχρι και κατά τη συζήτηση της υπόθεσης στο ακροατήριο.

Το ύψος της αποζημίωσης δεν έχει σχέση με αυτή την κίνηση, η αποζημίωση καθαυτή σε ΚΑΠΟΙΕΣ περιπτώσεις έχει.

Μην δώσεις καμία κατάθεση αν δεν μιλήσεις με τον δικηγόρο σου.

johnstef33
19/11/2023, 16:18
Κατά βάση έτσι είναι τα πράγματα.
Ωστόσο , αν δεν έχει γίνει θετική δήλωση από την απέναντι μεριά για λόγους σκοπιμότητας είναι ΠΑΝΤΑ σωστό να γίνει και έγκληση, ειδικά αν θεωρεί ο δικηγόρος ότι παίζεται η υπαιτιότητα και μπορεί να αρνηθεί μια ασφαλιστική την ευθύνη .
Δεν αφορά την αποζημίωση ΕΥΘΕΩΣ αλλά αλλιώς πας σε αστικό δικαστήριο με καταδίκη του αντιδίκου για σωματικές βλάβες και αλλιώς με ένα μισογραμμένο ΔΟΤΑ.

Ευχαριστώ για την απάντηση φίλε
Έχει γίνει θετική δήλωση από την κοπέλα, αν αυτό μου προδικάζει νά μήν κινηθώ εναντίον της.
Όπως μου είπες και εσύ δεν θα δώσω κατάθεση αν δε μιλήσω με το δικηγόρο .
Καλή συνέχεια σε όλους με προσοχή στην ζούγκλα εκεί εξω

alexis72
19/11/2023, 22:20
εγω φίλε ΞΕΚΑΘΑΡΑ θα ζητούσα την ποινική της δίωξη ,αυτη ειναι ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΗ για εμάς τους υπόλοιπους πεζούς η μηχανόβιους κλπ ,πέρασε με ΚΟΚΚΙΝΟ δηλαδή εκανε σκόπιμα καθαρά εγκληματική ενέργεια (ποιός ξέρει μηπως μίλαγε η εστελνε sms με το κινητό της...η εβαφε τα μάτια της και τα χείλη της οπως συνέβη σε συγγενικό μου ατομο και τον εστειλε για 3 μήνες στο κατ η οποία και τον εγκατέλειψε και ευτυχώς ενας ντελιβεράς την πήρε απο πίσω και την επιασαν σε 2χλμ απόσταση ???? ) και απλά ησουν πολύ τυχερός και την γλύτωσες αυτη την φορά εσύ ...ισως αν ΔΕΝ τιμωρηθεί για να βάλει μυαλό ...και για να ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΗΣΕΙ τι εκανε εστω με τις γελοίες ποινές που ρίχνουν τα δικαστήρια ...ισως ο επόμενος να ειναι ατυχος ...

johnstef33
20/11/2023, 10:32
Ήρθε τελικά ο αξιωματικός τροχαίας χτες το απόγευμα να μου πάρει καταθεση και επειδή του είπα ότι έχω ενημερώσει τον δικηγόρο μου, είχε γράψει από πριν στο χαρτί ότι "επιθυμώ την ποινική δίωξη της άλλης" και απλά μου αναγνωσε αυτά που έγραφε και εγώ υπέγραψα.
Ρωτώντας σήμερα την δικηγόρο μου είπε ότι ακριβώς αυτό έπρεπε να κάνω και απαντώντας μου είπε ότι για να μην χρεωθώ δικαστικά έξοδα αργότερα αποσύρουμε την δίωξη.
Ευχαριστώ όλους, καλή εβδομάδα