PDA

View Full Version : Κερασιά (1.616m)- Βουλγάρα Ευρυτανίας (1.653m) 2-10-2022



billy84
08/10/2022, 14:36
O προσωπικός μου ''αγώνας'' συνεχίστηκε για ακόμη μια Κυριακή σε δύο κατάφυτα βουνά της Ευρυτανίας (και λίγο Θεσσαλίας) με δαιδαλώδη δίκτυα χωματόδρομων. Μιας και τα χωρίζει ένα βαθύ διάσελο στο οποίο υπάρχει ένα μνημείο πεσόντων απο την εποχή του εμφυλίου πολέμου, όταν τα κοιτούσα απο τους χάρτες και τη δορυφορική εικόνα σκόπευα να τα ανέβω ξεχωριστά με εντελώς διαφορετική προσέγγιση. Με μια πιο ενδελεχή ματιά, διαπίστωσα πως ήταν εφικτό να πραγματοποιηθούν δύο αναβάσεις σε μια μέρα. Παρατήρησα πως απο το βαθύ διάσελο ξεκινούσαν ράχες προς τις ψηλότερες κορυφές. Κατάφυτες βέβαια, ένα στοιχείο το οποίο δίνει έξτρα βαθμό δυσκολίας καθώς είναι πανεύκολο να χαθεί κάποιος. Φυσικά με τη βοήθεια της τεχνολογίας και μιας στοιχειώδους λογικής, ένας απλός άνθρωπος πόλης έφτασε να ανέβει σε 198 βουνά.

Τα σέβη μου σε όλους αυτούς τους ανθρώπους που με έρευνα και ανάπτυξη δημιούργησαν ένα πανίσχυρο εργαλείο στα χέρια μου που ουσιαστικά ακυρώνει οποιαδήποτε βοήθεια απο ντόπιους ή ''ειδικούς'' που σε αντάλλαγμα ζητάνε ετήσιες συνδρομές και όχι μόνο. Δε χρειάστηκε ποτέ να ρωτήσω κανέναν πέραν απλών συμβουλών που ίσως σε ελάχιστες περιπτώσεις να έκαναν τη ζωή μου ευκολότερη, σε καμία όμως περίπτωση δεν θα μπορούσαν να επηρεάσουν το αποτέλεσμα.


Στον χάρτη διακρίνεται η δυσκολία του εγχειρήματος που τελικά είναι δύσκολη μόνο για κάποιον αρχάριο είτε για κάποιον έμπειρο με μοναδικό βοήθημα μια πυξίδα και έγγραφους χάρτες, όπως παλιά. Βέβαια για να λέμε του στραβού το δίκαιο, ακόμα χάνεται κόσμος στα βουνά παρόλο που η τεχνολογία έχει φτάσει σε υψηλό λέβελ. Πρέπει να ξέρεις και να τη χρησιμοποιήσεις...



438645





Στη θέση που βρίσκεται το μνημείο βρίσκεται το υψηλότερο σημείο του διασέλου, αριστερά η Κερασιά και δεξιά η Βουλγάρα. Καλά καλά δεν καταλαβαίνεις ότι πρόκειται για 2 βουνά. Η προσέγγισή μου έγινε απο τη Φουρνά (ναι είναι η Φουρνά παρόλο που όλοι την μπερδεύουν) μέσα απο μια μπερδεμένη χωμάτινη διαδρομη η οποία δεν υπάρχει καν σε χάρτες και φυσικά δε φαίνεται απο τη δορυφορική εικόνα. Κάποια στιγμή βέβαια συνδέθηκα με έναν πιο κεντρικό χωματόδρομο ο οποίος φαίνεται.


Φουρνά Ευρυτανίας, χτισμένη σε υψόμετρο 850m. Οι αρχαίοι Δόλοπες πρωτοκατοίκησαν εδώ, ένα απο τα πρωτοελληνικά φύλα. Απο τον 2ο αιώνα μ.Χ είχαν εξαφανιστεί, άλλοι ενσωματώθηκαν και οι περισσότεροι σκοτώθηκαν κατά τις Ρωμαϊκές επελάσεις.





438646







Η χωμάτινη διαδρομή που με ανέβασε στο μνημείο. Μέχρι και με GPS μπορεί να χαθείς καθώς δεν υπάρχει ουσιαστικά δρόμος στην αρχή.








https://www.youtube.com/watch?v=nuace5KoSJs

billy84
08/10/2022, 14:38
Μνημείο εμφυλίου πολέμου. Δεν αναφέρεται απο ποιά πλευρά είναι οι πεσόντες.





438648




Βλέποντας όμως και έναν ιερέα στο μνημείο, είναι λίγο δύσκολο να ήταν στον εθνικό στρατό. Απο την άλλη όμως ίσως να ήταν εκτέλεση λόγω διαφορετικών πλευρών? Δε βρήκα πληροφορίες.





438647







Απο εκεί ένας δρόμος υλοτομίας με βοήθησε να διεισδύσω βαθύτερα στο βουνό. Ζούγκλα κανονική όπως θα διαπιστώσετε.






https://www.youtube.com/watch?v=pWnW4Gd6t0c

billy84
08/10/2022, 14:42
Κάπου εδώ σταματάω και συνεχίζω με τα πόδια.




438649






Ο δρόμος αυτός δε φαίνεται πουθενά και δεν υπάρχει στο χάρτη. Αν κάνεις λάθος και δε βάλεις σημάδια εύκολα θα ψάχνεις για ώρες απο που ξεκίνησες και φυσικά με αμφίβολα αποτελέσματα.







438650








Έχοντας μπει για τα καλά μέσα στο δάσος. Το απόλυτο χάσιμο!





438651







438652







Πελώριοι γίγαντες με παρακολουθούν...





438653









Συνεχίζοντας...





438654









Ακόμη και οι γίγαντες κάποτε πέφτουν. Ο χρόνος είναι αμειλικτος για όλους





438655








Ωραία τα δάση αλλά σίγουρα δεν είναι για πάνω απο 2 ώρες καθότι μονότονο το τοπίο.






438656

billy84
08/10/2022, 14:45
Μετά απο ζόρικη ανάβαση φτάνω επιτέλους στη ράχη και διακρίνω τον ορεινό όγκο της κορυφής.




438657






Τα πάντα πια είναι εύκολα.






438658








Στο βάθος ο Ίταμος και αριστερά του ένα κομμάτι της λίμνης Πλαστήρα.





438659










Ανεβαίνοντας το ξέφωτο και κοιτώντας τη Βουλγάρα απέναντι. Προλαβαίνω άραγε?





438660








Απο αυτήν την πλευρά τα αιχμηρά Βαρδούσια






438661







Ο κάμπος της Καρδίτσας και στο βάθος αριστερά ο Όλυμπος και δεξιά του ο Κίσσαβος. Είχε τρομερή μέρα.





438662







Το κολωνάκι της κορυφής διακρίνεται.





438663








Απέναντι το Βελούχι και στο βάθος η Χελιδόνα και το Παναιτωλικό όρος.





438664









Απολαύστε θέα!






https://www.youtube.com/watch?v=muI6QXUFHYU

billy84
08/10/2022, 14:49
Επιστροφή και πορεία προς τη Βουλγάρα. Βρήκα κάποιους κυνηγούς και μιλήσαμε. Κλασσικά με προέτρεψαν να μην είμαι μόνος, κλασσικότερα τους εξήγησα ότι δε γίνεται αλλιώς και συμφώνησαν. ''Τόσα χρόνια που είμαστε σε αυτά τα βουνά έχουμε δει κανέναν με μηχανή? Καλά λέει ο φίλος ότι δεν ακολουθεί κανένας'' είπε με στόμφο ο ένας απο αυτούς. Προχώρησα σε έναν χωματόδρομο προς τα ανατολικά μέχρι που συνάντησα έναν στενό ανηφορικό δρόμο υλοτομίας ο οποίος έδειχνε να πηγαίνει μέχρι τη ράχη της Βουλγάρας. Στο χάρτη δεν υπήρχε καν ούτε ο ''κεντρικός'' φυσικά, στο δορυφόρο δε φαινόταν τίποτα παρά μια πράσινη απέραντη έκταση.




438665








Η διασταύρωση με τον δρόμο υλοτομίας. Το 996 μ.Χ στο βουνό αυτό οι Ευρυτάνες συνέτριψαν τα υπολείμματα της στρατιάς των Βουλγάρων του Σαμουήλ, που υποχώρησαν από τον Σπερχειό μετά την ήττα τους εκεί από τον Νικηφόρο Ουρανό. Λίγο βορειότερα υπάρχει η κορυφή Βουλγαρομνήματα (1585μ.), εκεί που θάφτηκαν και έμειναν οι ονομασίες στα δύο αυτά βουνά σε ανάμνηση της μεγάλης μάχης.




438666







Εννοείται μεγάλο on off είναι αδύνατο να ανέβει καθώς ζοριζόμουν μέχρι και με τα πόδια κάποιες φορές.





438667







Το έδαφος ήταν νωπό απο τη βροχή της προηγούμενης μέρας.





438668









Η κατάφυτη Βουλγάρα







438669







Τρομακτικές κλίσεις. Μα καλά τι διάολο κατάφερε και ανέβηκε εδώ πάνω, αναρωτιόμουν...





438670






Φτάνοντας επιτέλους στη ράχη. Μπορούσα να την πιάσω απο νωρίτερα αλλά είπα συνεχίσω τον χωματόδρομο που τραβερσάριζε τη Βουλγάρα.






438671

billy84
08/10/2022, 14:54
Κοιτώντας προς τα πίσω διακρίνεται η επιβλητική Κόψη Αγράφων.





438672






Η ράχη είναι μυτερη και έχει απότομες χαράδρες δεξιά αριστερά που τα δέντρα κρύβουν επιμελώς.





438673






Απο ψηλότερα, ξανά η Κόψη Αγράφων στο κέντρο και αριστερά της το Καυκί. Δεξιότερα διάφορα βουνά των Αγράφων. Πιο κοντά μας διακρίνεται και η Μάρτσα.







438674






Η ανάβαση συνεχίζεται σε κάποια ξέφωτα.





438675








Που θα μου χαρίσουν μοναδικές εικόνες. Χαμηλά υπάρχουν διάφοροι δρόμοι οι οποίοι δε φαίνονται καν. Με έναν φίλο παλιότερα μπλέξαμε εκεί μέσα και τρομάξαμε να βγούμε. Χωρίς GPS θα είμασταν ακόμα εκεί...




438676







Η Φουρνά χαμηλά χτισμένη σε φανταστικό σημείο. Πίσω της το επιβλητικό Βελούχι






438677









Τι εκπληκτική κορυφογραμμή. Βλέπω μέχρι Μαλιακό κόλπο στο βάθος. Λίγο Οίτη και Καλλίδρομο στα δεξιά.





438678








Απο αριστερά προς τα δεξιά, Καλλίδρομο, Οίτη, Γκιώνα, Βαρδούσια. Δεξιότερα έβλεπα Κοκκάλια-Σαράνταινα. Πανόραμα βουνών λόγω της θέσης αυτού του βουνού που ουσιαστικά είναι το ανατολικότερο πριν τον κάμπο της Καρδίτσας.





438679








Συνεχίζοντας...






438680








Το κολωνάκι της κορυφής μπροστά μου. 198ο βουνό. Μοιάζει με όνειρο αλλά τελικά ίσως είναι ανώτερο απο όνειρο καθώς στα όνειρα δεν έχεις τον έλεγχο ενώ εδώ παίζω το ρόλο που θέλω εγώ. Ονειρεύομαι ξύπνιος! Οξύμωρο.






438681

billy84
08/10/2022, 14:55
Λίμνη Πλαστήρα και πανόραμα Αγράφων





438682






Όλυμπος και Κίσσαβος στο βάθος. Μπροστά τα Βουλγαρομνήματα που αναφέρθηκαν προηγουμένως.





438683








Χαμηλά η λίμνη Σμοκόβου







438684








https://www.youtube.com/watch?v=bHarB_5AFi8

billy84
08/10/2022, 14:56
Επιστροφή στο σημείο έναρξης της ανάβασης και συνέχεια μέχρι να απεμπλακώ απο τον λασπωμένο δρόμο






https://www.youtube.com/watch?v=NkvefbHVEqg

billy84
08/10/2022, 14:57
Απο τις παρυφές της Βουλγάρας πια συνέχισα σε βατό χωματόδρομο μέχρι την τοποθεσία Ταρζάν.







https://www.youtube.com/watch?v=fUnpf6zNemw







Στη διαδρομή ανακάλυψα επιτέλους τι θα μπορούσε να ανοίγει τόσο στενούς και φουλ ανηφορικούς δρόμους στις δασωμένες πλαγιές. Εντάξει λογικό...





438685

billy84
08/10/2022, 14:59
Μόλις βγήκα στον κεντρικό Φουρνάς-Ρεντίνας διέκρινα έναν χωματόδρομο απέναντι. Τσέκαρα να δω που βγάζει και τον ακολούθησα χωρίς δεύτερη σκέψη, Κινείται στις πλαγιές του όρους Λυκομνήματα, παρακάμπτει εντελώς τη Φουρνά και καταλήγει στη θέση Τρικοκιά, στην τριπλή ασφάλτινη διασταύρωση που ένας δρόμος έρχεται απο το Βελούχι, ο άλλος απο τον Άγιο Γεώργιο Τυμφρηστού και ο 3ος τραβάει πάνω προς Φουρνά.





https://www.youtube.com/watch?v=qnRM8i5qmRM









Απο εκεί επέστρεψα στην Αθήνα ολοκληρώνοντας έτσι ακόμα μια μαγική εξόρμηση. Αυτό το μεγάλο ορεινό ταξίδι πλησιάζει στο τέλος του. Όπως και λίγο πριν την ολοκλήρωση των 53ων ψηλότερων βουνών της Ελλάδας, έτσι και τώρα με καταδιώκει ένα άγχος, μια φοβία μη μου συμβεί κάτι και δεν καταφέρω τελικά να πετύχω τον στόχο μου. Είναι ένα παράξενο συναίσθημα που αγνοεί βασικές αρχές τύπου ''αν σου συμβεί κάτι τέτοιο θα έχεις να ανησυχείς για πολύ σοβαρότερα πράγματα απο τον στόχο σου'' αλλά είναι εκεί και παίζει με το μυαλό. Ίσως συμβαίνει γιατί μέχρι σήμερα έχω κάνει μια υπέρβαση, σωματική, ψυχολογική και οικονομική για να φτάσω τόσο κοντά. Πάντα οι στόχοι δημιουργούν ανάλογες πιέσεις. Είμαι και εγώ ένας φυλακισμένος μέσα στο νου μου παρόλο που αναγνωρίζω τη ματαιότητα στα πάντα.

Όμως διάβολε, τι θα ήμασταν χωρίς τις ψευδαισθήσεις μας? Απο που θα αντλούσαμε λίγη έμπνευση ώστε να ξεφύγουμε απο τη νομοτέλεια γύρω μας?



Πάντα όρθιοι!:beer:

aetomenios
08/10/2022, 16:30
Εύγε Βασίλη,τρομερή εμπειρία και πανέμορφο το αναλυτικό ρεπορτάζ με απίθανες μαγικές εικόνες που έζησες από κοντά και απλόχερα το μοιράστηκες μαζί μας και ταξιδέψαμε νοητά μαζί σου.
Αυτά είναι τα όμορφα που μένουν για πάντα χαραγμένα στην καρδιά και το μυαλό.
Νασαι πάντα γερός να μας φτιάχνεις την διάθεση φίλε!

billy84
08/10/2022, 20:06
Εύγε Βασίλη,τρομερή εμπειρία και πανέμορφο το αναλυτικό ρεπορτάζ με απίθανες μαγικές εικόνες που έζησες από κοντά και απλόχερα το μοιράστηκες μαζί μας και ταξιδέψαμε νοητά μαζί σου.
Αυτά είναι τα όμορφα που μένουν για πάντα χαραγμένα στην καρδιά και το μυαλό.
Νασαι πάντα γερός να μας φτιάχνεις την διάθεση φίλε!



Σε ευχαριστώ αδερφέ! Πάντα όρθιος!:beer:

lospsi
09/10/2022, 19:58
Billy,
Σε πέτυχα σήμερα το απόγευμα στην Τιθορέα, ήμασταν 4 μηχανάκια παρέα, χαιρέτησα αλλά δεν πρόλαβα κάτι παραπάνω.

Περιμένω το ρεπορτάζ!

giorgosb
09/10/2022, 21:55
Πανέμορφα γι άλλη μια φορά.. :beer: :beer:

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
10/10/2022, 06:50
Αντε Βασίλη!Λίγο έμεινε. Πέρα από τις φωτογραφίες πού είναι μαγικές έχεις αναπτύξει και τη γραφή σου ρε φίλε. Άπαιχτος :beer:

D3300
10/10/2022, 06:51
Ο καλλιτέχνης των βουνών είναι νομίζω τόσο λίγο για να σε περιγράψει.
Όσο για τον φόβο του αύριο...αλήθεια ποιός γνωρίζει το αύριο?
Οι επιλογές μας και οι εμπειρίες του σήμερα γράφουν στο βιβλίο της ζωής μας.

PaNick67
10/10/2022, 09:19
ΕΥΓΕ Βασιλη!

Τρομερος για αλλη μια φορα!

Τωρα το διλλημα ειναι "κανω και τα 200 και μετα δεν εχω αλλο στοχο ή αφηνω ενα για να εχω να ονειρευομαι μεχρι να βρεθει αλλος;"

Πολυ χαιρομαι παντως που ημουν εδω και τα απολαυσα!

Καλους δρομους να εχεις! :beer:

billy84
10/10/2022, 20:48
Billy,
Σε πέτυχα σήμερα το απόγευμα στην Τιθορέα, ήμασταν 4 μηχανάκια παρέα, χαιρέτησα αλλά δεν πρόλαβα κάτι παραπάνω.

Περιμένω το ρεπορτάζ!


Έλα ρε φίλε τώρα σε κατάλαβα.:beer: Εσύ καθόσουν σκούπα σωστά?? Και εγώ χαιρέτησα αλλά έπρεπε να γυρίσω σύντομα πίσω. Μόλις διαβάσεις το ταξιδιωτικό θα καταλάβεις γιατί!:lol:



Πανέμορφα γι άλλη μια φορά.. :beer: :beer:


Να είσαι καλά Γιώργαρε!:beer:


Αντε Βασίλη!Λίγο έμεινε. Πέρα από τις φωτογραφίες πού είναι μαγικές έχεις αναπτύξει και τη γραφή σου ρε φίλε. Άπαιχτος :beer:


Σε ευχαριστώ αδερφέ! Εγώ νιώθω εδώ και καιρό ότι δεν έχω έμπνευση γιατί γράφω μεταμεσονύχτιες ώρες που είμαι πολύ κουρασμένος και μόλις κοιμηθεί η μικρή (όλη την άλλη ώρα δε με αφήνει κλασσικά :D). Παρολαυτά αν σου αρέσει αυτό που διαβάζεις το θεωρώ άθλο υπό τις συνθήκες που γράφω.:beer:


Ο καλλιτέχνης των βουνών είναι νομίζω τόσο λίγο για να σε περιγράψει.
Όσο για τον φόβο του αύριο...αλήθεια ποιός γνωρίζει το αύριο?
Οι επιλογές μας και οι εμπειρίες του σήμερα γράφουν στο βιβλίο της ζωής μας.


Να είσαι καλά φίλε! Ακριβώς όπως τα λες είναι. Το κακό είναι ότι καμια φορά οι φόβοι επιβεβαιώνονται με τον πιο αστείο τρόπο!:beer:


ΕΥΓΕ Βασιλη!

Τρομερος για αλλη μια φορα!

Τωρα το διλλημα ειναι "κανω και τα 200 και μετα δεν εχω αλλο στοχο ή αφηνω ενα για να εχω να ονειρευομαι μεχρι να βρεθει αλλος;"

Πολυ χαιρομαι παντως που ημουν εδω και τα απολαυσα!

Καλους δρομους να εχεις! :beer:



Σε ευχαριστώ Νίκο να είσαι καλά!:beer:

Στόχοι πάντα θα υπάρχουν και πρέπει να υπάρχουν κατά τη γνώμη μου. Στόχος μου είναι πάντα να ταξιδεύω και να δω όσα περισσότερα πράγματα μπορώ, όχι απαραίτητα βουνά. Τα βουνά στη ζωή μου είναι απλά ένα μεγάλο κεφάλαιο απο ένα ακόμα μεγαλύτερο βιβλίο!

o teos
10/10/2022, 21:04
Πεταξου μια στο ΣΕ ΕΙΔΑ....Να παρεις μπυρες και απο κει;):beer: