PDA

View Full Version : Πίνδος-Καραβούλα (1.862m) 9-10-2022



billy84
13/10/2022, 15:56
1,5 μήνας συνεχόμενων Κυριακάτικων ημερών με πεντακάθαρο καιρό. Το λες και θαύμα. Δε θυμάμαι κάτι ανάλογο εδώ και πάρα πολλά χρόνια! Αυτό το χρονικό διάστημα με βοήθησε να πετύχω όλους τους στόχους μου που είχαν απομείνει στην ηπειρωτική Ελλάδα πριν καν μπει Νοέμβριος (ούτε η πιο αισιόδοξη πρόβλεψή μου δεν έδειχνε κάτι τέτοιο). Τελευταίο βουνό και νούμερο 199 στη λίστα ήταν η Καραβούλα στην Πίνδο. Ονομάστηκε έτσι γιατί ουσιαστικά βρίσκεται απέναντι απο την ψηλότερη Καράβα και χωρίζονται μέσω του αυχένα του Τυμπάνου. Ίσως τα παλιότερα χρόνια να τα θεωρούσαν ένα βουνό.

Η πρόσβαση ήταν πανεύκολη μέσω ασφάλτου απο τον δρόμο Δρακότρυπας-Αργιθέας αρχικά και μετά απο έναν βατό χωματόδρομο εξυπηρέτησης αιολικού πάρκου που μόλις ανοίγεται προς την Καραβούλα.


438757




Η θέα προς τον κάμπο των Τρικάλων. Στο βάθος ο Όλυμπος.






438758






Εδώ η σύντομη διαδρομή τελειώνει και ελπίζω να παραμείνει έτσι.







438759







Γιατί ουσιαστικά απέχει αρκετά απο τον κύριο όγκο της Καραβούλας. Απο μακριά δείχνει να έχει φτάσει μέχρι τη βάση της όμως είναι μια συνηθισμένη οφθαλμαπάτη στα βουνά. Οι αποστάσεις δε μπορούν με τίποτα να γίνουν κατανοητές στο ανθρώπινο μάτι αλλά και στον εγκέφαλο θα έλεγα. Τελικά μάλλον δεν πιστεύει ποτέ πραγματικά ότι είναι τόσο μεγάλες. Ίσως είναι ένας μηχανισμός άμυνας αυτός...





438761







Έχοντας προχωρήσει βαθύτερα στα αλπικά λιβάδια. Ο κύριος ορεινός όγκος της Καραβούλας αποκαλύπτεται σε όλο του το μεγαλείο.





438762








Κοιτώντας πίσω μου διακρίνεται μπροστά η Καράβα, δεξιά της το Ασήμι ή Γαλάτσι και στο βάθος δεξιά τα όρη Βάλτου. Κάτι που πρέπει να αναφέρω είναι πως η Καράβα είναι ουσιαστικά το ψηλότερο βουνό των Αγράφων ενώ η Καραβούλα δεν ανήκει στα Άγραφα. Ουσιαστικά απο τον Τύμπανο και μετά μιλάμε για περιοχή Αργιθέας-Τρικάλων κλπ.




438763







Κοιτώντας προς τα πίσω αντιλαμβάνεται κανείς πόσο έχω απομακρυνθεί απο το σημείο που σταμάτησα. Δε διακρίνεται καν ο δρόμος. Ας ελπίσουμε ότι δε θα προχωρήσει άλλο η διάνοιξη.





438764








Συνεχίζοντας σε γιδόστρατα!





438765

billy84
13/10/2022, 16:00
Στη βάση του ορεινού όγκου συναντάω ένα εικονοστάσι.





438766








Έχοντας κερδίσει λίγο ύψος κοιτώντας προς τα πίσω τα πάντα είναι απλά μαγικά. Το πράσινο χρώμα στα λιβάδια προδίδει την εμφάνιση τακτικών βροχών στην περιοχή. Ευτυχώς τη συγκεκριμένη μέρα έγινε μια εξαίρεση. Δε με χάλασε καθόλου...





438767









Στο βάθος ο Όλυμπος και χαμηλά ο κάμπος. Διακρίνεται επίσης ο Ίταμος Πύλης, ένα χαμηλό βουνό πάνω απο την Πύλη με υψόμετρο 1132m που δεν έχει καμία σχέση με τον Ίταμο δίπλα στη λίμνη Πλαστήρα που ανέβηκα τον Μάιο. Κάποια στιγμή όμως θα ανέβω και στον μικρό Ίταμο καθώς παρουσιάζει ενδιαφέρον.



438768










Σε γενικές γραμμές μέχρι εδώ η κλίση ήταν μικρή. Τώρα ξεκινά και γίνεται πιο σοβαρή.





438769








Διακρίνεται το σημείο που σταμάτησα. Σαν να έχω απομακρυνθεί αρκετά...





438770








Συνεχίζοντας





438771









Φτάνω στον αυχένα και κοιτάω προς την άλλη πλευρά βόρειοανατολικά. Κόζιακας δεξιά, Χαλικόβουνο και Τριγγία στο βάθος, αριστερά και πιο κοντά μας το Αυγό.





438772








Εδώ βόσκουν αμέριμνα κάποια συμπαθέστατα βοωειδή που δε δείχνουν να ενοχλούνται απο την παρουσία μου. Μπροστά η αιχμηρή κορυφογραμμή της Καραβούλας.





438773









Ανεβαίνω το 1ο ύψωμα. Όταν βρίσκεται κάποιος εδώ θα έπαιρνε όρκο πως η κορυφή του βουνού δείχνει να είναι η 1η στα δεξιά. Δεν είναι όμως και αναρωτιέμαι αν μπορώ να την παρακάμψω,







438774

billy84
13/10/2022, 16:04
Δοκιμάζω τραβέρσα απο αριστερά, μάταια όμως.






438775








Τελικά θα ανέβω στην 1η κορυφή η οποία απαιτεί λίγο χέρια πόδια






438776






Ε λογικά η κορυφή βρίσκεται μπροστά μου. Ή μήπως όχι?





438777






Αυθεντική εικόνα Πίνδου. Ότι και να πούμε θα είναι λίγο. Μπροστά διακρίνεται το Αυγό, πίσω δεξιά το Χαλικόβουνο με την Τριγγία. Αριστερά διακρίνεται κομμάτι του συμπλέγματος Καρκαδίτσας-Δοκιμίου Παχτουρίου.




438778








Στα δεξιά ο μακρόστενος Κόζιακας.





438779








Κοιτώντας πίσω μου παρατήρησα ότι διακρίνεται και η Λίμνη Πλαστήρα. Απο την Καράβα δε φαίνεται γιατί κρύβεται απο το Βουτσικάκι.





438780










Η Καράβα μπροστά σε όλο της το μεγαλείο. Πίσω της διακρίνονται κάποιες αιχμηρές κορυφές του Ντελιδημίου.






438781









Μόλις ανέβηκα και στην κορυφή που έδειχνε να είναι η ψηλότερη τελικά διαπίστωσα πως είχα ακόμα λίγο. Εν τω μεταξύ υπάρχει μεταλλικός σιδερένιος σταυρός ο οποίος ήταν αθέατος καθόλη τη διάρκεια της ανάβασης. Περίμενα πως τουλάχιστον απο εκεί που τελείωνε ο δρόμος κάτι θα φαινόταν.






438782








Το 199ο βουνό που έχω ανέβει. Μοιάζει με όνειρο.





438783

billy84
13/10/2022, 16:07
Εσείς όταν βλέπετε τέτοιους δρόμους στο πουθενά νιώθετε ότι θέλετε να πάτε αμέσως εκεί ή είστε τίποτα ανώμαλοι? :lol:






438784







Έχουν περάσει 7 χρόνια και 199 βουνά απο την 1η φορά που αντίκρισα ανάλογη θέα. Ήταν αδύνατον να μη γίνουν όσα έγιναν βλέποντας τέτοιες εικόνες. Είμαι σίγουρος ότι τις περισσότερες φορές ξυπνούσα το πρωϊ, οδηγούσα και περπατούσα μέχρι τις κορυφές εντελώς μηχανικά. Σαν κάτι να με έχει προγραμματίσει, να μου έχει περάσει αλγόριθμο.





438785







438786







https://www.youtube.com/watch?v=IQmUrc9Z2Wo

billy84
13/10/2022, 16:10
Μέχρι εκεί ήταν μια απο τις πιο ευχάριστες και εύκολες αναβάσεις μου. Τα πάντα βγήκαν αβίαστα, με χαρακτηριστική άνεση και αίσθηση ασφάλειας. Ή μήπως ψευδαίσθηση ασφάλειας? Συνέχισα τη βόλτα προς τις ανατολικές πλαγιές της Καραβούλας. Κατέβηκα ξανά προς Δρακότρυπα και απο τη Βατσουνιά μπήκα σε εύκολο χωματόδρομο ο οποίος με οδήγησε στο χωριό φάντασμα Ροποτό! Εκεί ζούσαν κάποτε 300 οικογένειες όμως απο το 2012 και μετά ερημώθηκε εξαιτίας καθίζησης του εδάφους. Ο κόσμος έχασε τα σπίτια του ενώ υπήρχε δυνατότητα να αποφευχθεί αυτή η καθίζηση, το κράτος για ακόμα μια φορά αδιαφόρησε.





https://www.youtube.com/watch?v=V-jO-7RvPn0

billy84
13/10/2022, 16:28
Εκεί πήγα να δω την εκκλησία της Παναγίας που γέρνει με κλίση 17 μοιρών και είναι έτοιμη να υποχωρήσει στην πλαγιά. Για κάποιον ανεξήγητο λόγο ομως αποφάσισα να ανέβω την τσιμεντένια ανηφόρα τάπα και έτσι έφαγα ένα μεγαλοπρεπέστατο high λόγω ενός παχέος στρώματος χώματος που βρισκόταν διασκορπισμένο σε 3-4 τετραγωνικά μέτρα, το οποίο έτσι όπως ανέβηκα δε φάνηκε καν.

Δεν έφτασα ποτέ στην εκκλησία. Η μηχανή γύρισε μόνη της μάλιστα για να καταφέρω να φύγω και γρήγορα χωρίς μανούβρες.:lol:





438787













Ολυμπιακών διαστάσεων βλακεία να φάω τέτοια τούμπα σε μια απο τις πανεύκολες βόλτες. Το χειρότερο όμως? Έσκασα άτσαλα στο έδαφος και ένιωσα αμέσως ότι χτύπησα άσχημα στον αριστερό αστράγαλο. Σηκώθηκα και ο φόβος μου επιβεβαιώθηκε. Μπράβο πανηλίθιε Billy, 7 χρόνια και 199 βουνά δεν έπαθες ποτέ ούτε μια γρατζουνιά, οδηγώντας πολλές φορές σε υπερδύσκολους χωματόδρομους και συνθήκες. Γράφοντας πάνω απο 250.000km μόνο για αυτούς τους στόχους. Με κρύα, παγετούς, βροχές, υγρασίες και αμέτρητους αστάθμητους παράγοντες στο επαρχιακό δίκτυο. Και τώρα που έφτασες μόλις ένα βουνό για την ολοκλήρωση του εγχειρήματος πας και χτυπάς σαν τρίχαζος απο καθαρή βλακεία σου. Δε σου πετάχτηκε κανένας, δεν έφταιξε τίποτα παρά μόνο το οτι είσαι ΒΛΑΚΑΣ. Αν υπήρχε νόμπελ αφέλειας θα το κέρδιζες με το σπαθί σου ανάμεσα σε δισεκατομμύρια κόσμο Billy.:moutza:




Αυτές ήταν μερικές γρήγορες σκέψεις που έκανα κάνοντας κάποια βήματα για να δω πόσο άσχημα είναι τα πράγματα. Εκ πρώτης όψεως δεν ήταν τόσο άσχημα καθώς στεκόμουν όρθιος αν και πονούσα υπερβολικά. Μέσα σε 3-4 λεπτά ένιωθα το πόδι μου να φουσκώνει σαν μπαλόνι. Ανέβηκα την ανηφόρα με τα πόδια για να δω απο κοντά την εκκλησία. Είναι πράγματι εντυπωσιακό το πως ακόμα στέκεται. Γέρνει 17 μοίρες ενώ ο πύργος της Πίζας στην Ιταλία μόλις 4 μοίρες!





438788










https://www.youtube.com/watch?v=mBp-fta340c









Κατέβηκα ξανά την κατηφόρα και έφτασα στη μηχανή. Πόναγα ναι, το πόδι είχε γίνει ήδη τούμπανο όμως περπάταγα έστω και έτσι. Αυτό μου έδειξε ότι δεν υπάρχει καθαρό κάταγμα οπότε αποφάσισα να γυρίσω χωρίς να πάω σε νοσοκομείο και θα έβλεπα στην πορεία τι και πως. Ο μαρσπιές έσπασε τελείως και ο λεβιές ταχυτήτων στράβωσε προς τα πάνω οπότε είχα να αντιμετωπίσω και αυτό το θέμα καθώς απείχα 350Km μακριά απο την Αθήνα. Στο παρελθόν έχω γυρίσει χωρίς μαρσπιέ απο την Κόνιτσα όμως δεν ήμουν χτυπημένος. Εδώ το πόδι πόναγε και έπρεπε να αλλάζει ταχύτητες μη μπορώντας όμως να κάνει κινήσεις όντας πρησμένο. Επίσης έπρεπε κάπου να πατάει για να ξεκουράζεται.



Τελικά πάταγα πότε στο εξόγκωμα που μπαίνει ο πείρος και πότε στο μανιτάρι για να το ξεπιάνω. Ταχύτητες έβαζα με το πίσω μέρος του παπουτσιού. Δε γινόταν αλλιώς. Ήταν απο τις φορές που θα ήθελα να έχω DCT!!! :D


Το παπούτσι βγήκε με μεγάλη δυσκολία έτσι όπως είχε πρηστεί. ''Ρε λες να έχω κανα ράγισμα έστω? Πολύ τούμπανο εχει γίνει το πόδι μου'' πρέπει να είπα αρκετές φορές. Η εικόνα του ποδιού έδειχνε ότι είμαι έτοιμος να φάω αρκετό καιρό στα πιτς. Η επόμενη μέρα ήταν δύσκολη αλλά και πάλι περπάταγα με τη βοήθεια του μπατόν μου όμως. Την Τρίτη και Τετάρτη είχα σημαντική βελτίωση και σήμερα Πέμπτη σχεδόν εξαφανίστηκε ο πόνος (όχι όμως το πρήξιμο τελείως) και περπατάω κανονικά με προσοχή αλλά δουλεύω και με μηχανάκι κανονικά.

Όλα δείχνουν ότι θα είμαι ετοιμοπόλεμος πολύ συντομότερα απο ότι φάνηκε στην αρχή. Ηθικό δίδαγμα της ιστορίας? Ποτέ μην υποτιμάς τον εαυτό σου στο πόσο βλάκας μπορεί να φανεί σε μια κρίσιμη φάση της ζωής του. Άλλωστε λένε '' The difference between men and boys is the price of their toys''



Τουλάχιστον γύρισα όρθιος και μακάρι όλοι σε δύσκολες στιγμές να γυρνάνε όρθιοι στο σπίτι τους.



Υ.Γ: Στην επιστροφή πέτυχα αρχικά τον Lospsi με την παρέα του. Χαιρετηθήκαμε αν και δεν κατάλαβα ότι ήταν αυτός. Παρατήρησε ότι ήμουν κάπως σκονισμένος!:lol: Είμαι σίγουρος όμως ότι διαβάζοντας αυτές τις γραμμές θα γελάει καθώς τελικά τα πράγματα ήταν πολύ χειρότερα!:D

Στη Μάνδρα πέτυχα τον Teos με το CBR600RR και αν και χαιρετηθήκαμε δεν τον κατάλαβα ούτε αυτόν γιατί θυμόμουν ότι είχε ένα Daytona κόκκινο. Επιτέλους έβαλε μυαλό και ήρθε στη φτερούγα :lol: Ούτε τον Panos-Zip κατάλαβα με το Triple αλλά επίσης χαιρετηθήκαμε. Μαζί ήταν ένα XR1000 νομίζω αλλά δεν ξέρω αν γράφει το παιδί εδώ. Επίσης δε νομίζω να πήραν χαμπάρι ότι το πόδι μου ήταν ουσιαστικά στον αέρα και άλλαζα ταχύτητες σαν καθυστερημένος με τη φτέρνα γιατί δε μπορούσα να το κουνήσω σχεδόν καθόλου! Καλτ καταστάσεις!:bawl:

Πάντα όρθιοι και καλές βόλτες παιδιά!:beer:

karellen
13/10/2022, 17:14
Περαστικά Βασίλη!
Σύντομα στους δρόμους ξανά γερότερος και σοφότερος! :beer:

lospsi
13/10/2022, 17:49
Άντε, περαστικά!

Εμένα το μυαλό μου πήγε σε καμία ύπουλη ανάβαση με πολύ ταλαιπωρία να πω την αλήθεια, ευτυχώς που η λάθος εκτίμηση δεν βγήκε σε κάτι πιο σοβαρό...

Με το καλό και στην 200αρα!

katsar
13/10/2022, 18:03
Περαστικά Billy όλα καλά :beer:, περιμένουμε το νο200 με το καλό !!!!!

giorgosb
13/10/2022, 22:22
Περαστικά! Σύντομα κι η 200αρα! :beer:

billy84
14/10/2022, 18:00
Σας ευχαριστώ παιδιά να είστε καλά! Η αποκατάστασή μου τραβάει εντυπωσιακά γρήγορα. Δηλαδή απο εκεί που τις πρώτες δύο μέρες έλεγα ότι θα φάω κανα 2μηνο, αυτήν την Κυριακή θα μπορούσα άνετα να πάω βόλτα χωρίς πρόβλημα. Χωρίς περπάτημα σε βουνό φυσικά όχι επειδή δε μπορώ να περπατήσω (στην ευθεία σήμερα μπορώ να περπατήσω km άνετα) αλλά επειδή δεν επιτρέπεται να γυρίσει το πόδι μου πουθενά. Αυτός είναι και ο λόγος που δε ρισκάρω να πάω καν μια απλή ασφάλτινη μεθαύριο. Θέλω να είμαι 100% έτοιμος για την τελευταία ανάβαση η οποία είναι απο τις απαιτητικότερες γενικά!

Πάντα όρθιοι!:beer:

DoctoR_k6
14/10/2022, 18:20
Παντα συμβαινουν οταν δεν το περιμενεις...μην βιαστηκες φοβουμενος οτι θα υποχωρησει η εκκλησια? :lol:
Κριμα για την ταλαιπωρια του γυρισμου. Κανει την επιστροφη δυσκολη ενω εχει κ αυτη την χαρα της...
Αλλα εσυ δεν μασας...δεν ανησυχουμε!!!

Προχωρα ακαθεκτος για το 200ο!!!

(Αμα ειχε τραξιο το εργαλειο...θα το σωζες :bawl: Το ρημαδι!!! :p)

George_M.
14/10/2022, 21:51
Εκείνη η διαίσθηση που είχες περιγράψει σε προηγούμενο θέμα μάλλον βγηκε αληθινή αλλά αυτά μπορούν να συμβούν ακόμα κ "διασχίζοντας τις γραμμές ενός τραμ" (καταλαβαίνεις πως το εννοώ Βιλλ:)) οπότε αφού δεν ήταν σοβαρότερο από όσο περίμενες όλα καλά.
Πάρε τον χρόνο σου κ όταν νιώσεις καλά τότε περίμενε λίγο ακόμα κ μετά ξεκινά για την 200αρα!!
Μην ξεχάσεις να φορέσεις ελαστική επιστραγαλιδα πριν την ανάβαση. Θα βοηθήσει απθστευτα κ θα προλάβει πολλα αν χρειαστεί..

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
15/10/2022, 06:36
Τίποτα Βασίλη. Θα μπορούσε να ήταν πολύ χειρότερα τα πράγματα. Δε θα σού πω περαστικά γιατί φενετε ότι το πέρασες ήδη. Η εκκλησία χάσιμο :eek:

Αντε και στη τελευταία με το καλό

billy84
15/10/2022, 11:39
Παντα συμβαινουν οταν δεν το περιμενεις...μην βιαστηκες φοβουμενος οτι θα υποχωρησει η εκκλησια? :lol:
Κριμα για την ταλαιπωρια του γυρισμου. Κανει την επιστροφη δυσκολη ενω εχει κ αυτη την χαρα της...
Αλλα εσυ δεν μασας...δεν ανησυχουμε!!!

Προχωρα ακαθεκτος για το 200ο!!!

(Αμα ειχε τραξιο το εργαλειο...θα το σωζες :bawl: Το ρημαδι!!! :p)


Πάω να βάλω Gripone TC :lol:


Να είσαι καλά αδερφέ!:beer:


Εκείνη η διαίσθηση που είχες περιγράψει σε προηγούμενο θέμα μάλλον βγηκε αληθινή αλλά αυτά μπορούν να συμβούν ακόμα κ "διασχίζοντας τις γραμμές ενός τραμ" (καταλαβαίνεις πως το εννοώ Βιλλ:)) οπότε αφού δεν ήταν σοβαρότερο από όσο περίμενες όλα καλά.
Πάρε τον χρόνο σου κ όταν νιώσεις καλά τότε περίμενε λίγο ακόμα κ μετά ξεκινά για την 200αρα!!
Μην ξεχάσεις να φορέσεις ελαστική επιστραγαλιδα πριν την ανάβαση. Θα βοηθήσει απθστευτα κ θα προλάβει πολλα αν χρειαστεί..


Νομίζω ήδη θα έπρεπε να φοράω ελαστική επιστραγαλίδα που λες. Επίδεσμο έβαλα 2-3 μέρες και απο τότε τίποτα. Περπατάω κανονικά με προσοχή όμως για να μη γυρίσει.

Πράγματι η ιστορία έχει δείξει ότι τα δύσκολα δεν πρέπει καν να τα φοβόμαστε αφού πάντα στα εύκολα θα γίνει η στραβή!:D


Σε ευχαριστώ Γιώργαρε να είσαι καλά!:beer:




Τίποτα Βασίλη. Θα μπορούσε να ήταν πολύ χειρότερα τα πράγματα. Δε θα σού πω περαστικά γιατί φενετε ότι το πέρασες ήδη. Η εκκλησία χάσιμο :eek:

Αντε και στη τελευταία με το καλό



Σε ευχαριστώ φίλε! Όντως εφόσον κινούμαι κανονικά ας το πούμε πταίσμα.:beer:

doctor_john
20/10/2022, 09:37
Τώρα σε διάβασα, περαστικά! πάνω που με είχες βάλει στην διαδικασία 199 βουνά κ.λπ. έφαγα φρίκη.
Σου έδωσαν κάποιο σκεύασμα;

azar41
21/10/2022, 08:46
Δεν είναι τίποτα,μια άτυχη στιγμή,σε βρήκε λίγο χαλαρό και την πάτησες,περαστικά θα είναι ήδη μιας και άργησα να το διαβάσω!
Παραδέξου όμως οτι σου αναλογούσε μια πτώση μετά απο τέτοιο σερί χιλιομέτρων,είχες καταρρίψει όλους τους νόμους της στατιστικής!
Καλή συνέχεια ,πάμε για το 200!

billy84
21/10/2022, 15:59
Δεν είναι τίποτα,μια άτυχη στιγμή,σε βρήκε λίγο χαλαρό και την πάτησες,περαστικά θα είναι ήδη μιας και άργησα να το διαβάσω!
Παραδέξου όμως οτι σου αναλογούσε μια πτώση μετά απο τέτοιο σερί χιλιομέτρων,είχες καταρρίψει όλους τους νόμους της στατιστικής!
Καλή συνέχεια ,πάμε για το 200!



Η αλήθεια είναι ότι βάσει των χιλιομέτρων που κάνω και του βαθμού δυσκολίας που έχουν, πέφτω σπάνια!:lol:

Να είσαι καλά φίλε!:beer:

doctoras
23/10/2022, 09:50
και οι άπεφτοι, πέφτουν, ίσως δεις το ενδεχόμενο για καμια τουριστική μπότα με καλές ενισχύσεις(δε λέω εντουράδικη), και ενα σετ trecking ορειβατικά για τις πεζοπόρες αναβάσεις του. Δεν είναι τίποτα ενα λουκάνικο 20-30lt δεμένο με ιμάντες στο πίσω κάθισμα

περαστικά φαντάζομαι θα έχεις αποθεραπευτεί τώρα, τέτοιες περιπτώσεις θέλουν επιθέματα πάγου πολλές φορες την ημέρα και ξεκούραση. Ο παγος ειναι το καλύτερο αναλγητικό αντιφλεγμονώδες

billy84
24/10/2022, 14:51
και οι άπεφτοι, πέφτουν, ίσως δεις το ενδεχόμενο για καμια τουριστική μπότα με καλές ενισχύσεις(δε λέω εντουράδικη), και ενα σετ trecking ορειβατικά για τις πεζοπόρες αναβάσεις του. Δεν είναι τίποτα ενα λουκάνικο 20-30lt δεμένο με ιμάντες στο πίσω κάθισμα

περαστικά φαντάζομαι θα έχεις αποθεραπευτεί τώρα, τέτοιες περιπτώσεις θέλουν επιθέματα πάγου πολλές φορες την ημέρα και ξεκούραση. Ο παγος ειναι το καλύτερο αναλγητικό αντιφλεγμονώδες



Το πόδι μου γύρισε οπότε δεν τέθηκε θέμα προστασίας του παπουτσιού. Άλλωστε τα μποτάκια που έχω είναι ψηλά και σε τέτοιου είδους τούμπες προστατεύουν μια χαρά. Απο εκεί και πέρα έχεις δίκιο και έχω και τουριστικές αλλά και αγωνιστικές μπότες. Δε θέλω όμως να κουβαλάω έξτρα τσάντες, τανκ μπαγκ κλπ. Είναι ένα ρίσκο το οποίο παίρνω αλλά δε γίνεται αλλιώς. Κανονικά αν θες να είσαι 100% ασφαλης πρέπει να είσαι με τριβάλιτσο.

Δεν είμαι 100% καλά ακόμα αλλά περπατάω και οδηγάω κανονικά. Χρειάζομαι σίγουρα 2-3 βδομάδες ακόμα πιστεύω για πιο σκληρές καταστάσεις. Θα δείξει! Να είσαι καλά φίλε!:beer:

Bowleno
24/10/2022, 15:17
Ρε Billy....:uplate:
Τώρα πήρα χαμπάρι ότι χτύπησες στο προτελευταίο βουνό...:uplate:
Και ανέβηκες κιόλας στην εκκλησία, μην χάσεις:lol:
Περαστικά ρε μαν αν και όπως είδα είσαι στην αποθεραπεία πλέον. Άντε και στο τελευταίο βουνό, σιδερένιος!:beer:

billy84
24/10/2022, 15:23
Ρε Billy....:uplate:
Τώρα πήρα χαμπάρι ότι χτύπησες στο προτελευταίο βουνό...:uplate:
Και ανέβηκες κιόλας στην εκκλησία, μην χάσεις:lol:
Περαστικά ρε μαν αν και όπως είδα είσαι στην αποθεραπεία πλέον. Άντε και στο τελευταίο βουνό, σιδερένιος!:beer:


Ε μα να άφηνα την εκκλησία έτσι? Λίγα μέτρα απείχα!:lol:


Να είσαι καλά αδερφέ!:beer:

Nostradamus
24/10/2022, 15:42
Περαστικα Βασιλη. Ευχομαι να πας για το 200ο εντος της χρονιας αν αυτος ειναι ο στοχος.

gaslion
25/10/2022, 09:15
Περαστικά σου και ετοιμοπόλεμος γρήγορα!

bulmont
30/10/2022, 06:43
Εντάξει, μέχρι να φέρει η χόντα το ανταλακτικό θα είσαι περδίκι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

SeniorCanardo
31/10/2022, 16:22
Περαστικά και με το καλό στα βουνά το ταχύτερο δυνατόν. :beer:

billy84
31/10/2022, 17:38
Εντάξει, μέχρι να φέρει η χόντα το ανταλακτικό θα είσαι περδίκι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


:bawl: Ευτυχώς δηλαδή που υπάρχουν και αφτερμαρκετ μαρσπιέδες και κατάφερα και πήγα βόλτα την μεθεπόμενη Κυριακή!



Περαστικά και με το καλό στα βουνά το ταχύτερο δυνατόν. :beer:



Να είσαι καλά φίλε μου!:beer: