PDA

View Full Version : Αγορά Yamaha XJ6 Naked



George911
14/10/2022, 14:06
Καλησπέρα σε όλους τους μηχανοβιους της ομάδας.
Μένω στο κέντρο της Αθήνας και είμαι κάτοχος ενός παπιου Crypton και καθημερινά μετακινούμαι με αυτό για τη δουλειά και για βόλτες. Μου έχει μπει το μικρόβιο να αγοράσω τη συγκεκριμένη μηχανή κυρίως για τα γούστα μου, σκέφτοντας παράλληλα να πουλήσω το παπί για 1000€ και να πάρω ένα δάνειο περίπου 3.000€ (με δόσεις 30-40€ το μήνα). Έχω μια σταθερή δουλειά με 1000€ μισθό και ενοίκιο στα 300€. Η ερώτηση είναι η εξής : Αξίζει να πάρω το δάνειο για μια τέτοια μηχανή για τις καθημερινές μετακινήσεις εντός πόλης ; Δεν αποκλείω το ταξίδι εκτός , απλά τη θέλω πιο πολύ για τα γούστα μου. Μου άρεσε και η Fazer 600 Naked απλά επιλέγω αυτήν γιατί είναι χαμηλόστροφη και πιο οικονομική στην κατανάλωση. Ποια η γνώμη σας;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

motojojo
14/10/2022, 14:54
...και να πάρω ένα δάνειο περίπου 3.000€ (με δόσεις 30-40€ το μήνα).

Εδώ σταμάτησα να διαβάζω.

ΓιώργοςΤΤ
14/10/2022, 14:59
Η παρούσα χρονική περίοδος είναι η πλέον ακατάλληλη για δανεισμό χρημάτων.

Το να αγοράσεις μια τετρακύλινδρη μηχανή για να την έχεις σαν παπάκι δεν είναι και ότι πιο έξυπνο.

Τα δύο παραπάνω σε συνδυασμό εξάγουν ως αποτέλεσμα ένα ΟΧΙ ίσα με αυτό που είπε ο Μεταξάς στον Γκράτσι.

panavour
14/10/2022, 15:24
Αν τα γουστα σου,ειναι πανω απο την τσεπη σου παρτην.Μην ξεχνας ομως την ρηση των αρχαιων ημων προγονων.
Χρέος ,αρχή δουλείας.

man25
14/10/2022, 15:38
Καθαρά ορθολογιστικά, επειδή είναι δύσκολοι οι καιροί και ίσως γίνουν δυσκολότεροι και εφόσον μιλάμε για δάνειο με σκοπό το "γούστο" όπως λες, θα πρότεινα να μην προχωρήσεις. Περί μηχανής τώρα, επειδή δεν πούλησε ιδιαίτερα (μιας και πουλούσε το αντίστοιχο fazer), αν το μετανιώσεις θα την δώσεις πιο δύσκολα. Τέλος, τα κόστη χρήσης και συντήρησης στο παπί, σε σχέση με μια τετρακύλινδρη μοτό, δεν συγκρίνονται, πόσο δε μάλλον για μια μεταχειρισμένη όπου και συμμάζεματα θα θέλει, και η φθορά του χρόνου θα θέλει χρήμα για να την έχεις "άψογη"

Αν παρόλα αυτά αποφασίσεις για αγορά, να ψάξεις μοντέλο με abs και όσο το δυνατόν πιο καλοσυντηρημενο. Στη θέση σου όμως όπως είπα και παραπάνω, θα απέφευγα μια τέτοια αγορά. Κάνε υπομονή και θα έρθουν καλύτερες μέρες (ελπίζουμε για όλους μας)

Bowleno
14/10/2022, 15:56
Η παρούσα χρονική περίοδος είναι η πλέον ακατάλληλη για δανεισμό χρημάτων.

Το να αγοράσεις μια τετρακύλινδρη μηχανή για να την έχεις σαν παπάκι δεν είναι και ότι πιο έξυπνο.

Τα δύο παραπάνω σε συνδυασμό εξάγουν ως αποτέλεσμα ένα ΟΧΙ ίσα με αυτό που είπε ο Μεταξάς στον Γκράτσι.


Καθαρά ορθολογιστικά, επειδή είναι δύσκολοι οι καιροί και ίσως γίνουν δυσκολότεροι και εφόσον μιλάμε για δάνειο με σκοπό το "γούστο" όπως λες, θα πρότεινα να μην προχωρήσεις. Περί μηχανής τώρα, επειδή δεν πούλησε ιδιαίτερα (μιας και πουλούσε το αντίστοιχο fazer), αν το μετανιώσεις θα την δώσεις πιο δύσκολα. Τέλος, τα κόστη χρήσης και συντήρησης στο παπί, σε σχέση με μια τετρακύλινδρη μοτό, δεν συγκρίνονται, πόσο δε μάλλον για μια μεταχειρισμένη όπου και συμμάζεματα θα θέλει, και η φθορά του χρόνου θα θέλει χρήμα για να την έχεις "άψογη"

Αν παρόλα αυτά αποφασίσεις για αγορά, να ψάξεις μοντέλο με abs και όσο το δυνατόν πιο καλοσυντηρημενο. Στη θέση σου όμως όπως είπα και παραπάνω, θα απέφευγα μια τέτοια αγορά. Κάνε υπομονή και θα έρθουν καλύτερες μέρες (ελπίζουμε για όλους μας)



@george911 αυτά τα 2 αρκούν νομίζω. Σαφώς και ΟΧΙ, μην το κάνεις.
Ωραία τα γούστα, δεν αντιλέγω, αλλά για αυτούς που έχουν να τα πληρώσουν κιόλας και μάλιστα αδρά....

DoctoR_k6
14/10/2022, 16:06
Εσυ ξερεις τα οικονομικα σου κ ποσο σε παιρνει.
Αν πιστευεις οτι βγαινεις προψωρα το.
ΜΙα ζωη την εχουμε...

Αλλα καλυτερα μαζεψε κανα ψιλο κ πηγαινε με μεγαλυτερο ποσο στα χερια.

katsar
14/10/2022, 17:09
Να την πάρεις εφόσον θεωρείς πως η δουλειά σου είναι σταθερή.
Ειδικά αν δεν έχεις παιδιά και λοιπά εξαρτημένα μέλη από τα οικονομικά σου.
Συμφωνώ και εγώ να μαζέψεις μια καλή προκαταβολή και τα υπόλοιπα δάνειο.
Ωραία μηχανή ,σε τραβάει και στο άσχετο να πεις πάω βόλτα στο Χ-Ψ μέρος χωρίς λόγο έτσι γιατί μ'αρέσει.
Η ζωή είναι μικρή για τόση μιζέρια, σε τελική 3 χιλιάρικα σιγά το χρέος :wave2:

spyrval
14/10/2022, 17:35
Δε γίνεται να πάρεις 3.000 δάνειο με 40 ευρώ δόση....

panavour
14/10/2022, 17:54
σε τελική 3 χιλιάρικα σιγά το χρέος :wave2:

ξερεις ποσοι την πατησανε ετσι?????χιλιαδες.

Bowleno
14/10/2022, 18:26
ξερεις ποσοι την πατησανε ετσι?????χιλιαδες.

Έτσι ακριβώς... Γνωρίζω προσωπικά 3 τέτοιες περιπτώσεις. Στην μια, έχασε την γκαρσονιέρα που είχε....

kostaskk
14/10/2022, 18:32
Υπάρχει αρκετός πληθωρισμός (12% αυτό το μηνα) ετήσιος δεν ξέρω πόσο πάει.
και οι μισθοί μένουν σταθεροί, έτσι χάνεις χρήμα, η αγοράζεις λιγότερα με τον ίδιο μισθο. και τα επιτόκια καταθεσεων σχεδόν μηδενικά,.
Το 1980-90 είχες μεν πληθωρισμό ας πουμε 10%
Αλλά και το επιτόκιο καταθέσεων ήταν 10% έτσι δεν έχανες από αυτά που ήταν τραπεζα,. Αν αυξανόταν και ο μισθός ανάλογα όλα καλά.

Σήμερα δεν το βλέπω να γίνεται αυτό, αυξάνουν μόνο κάτι επιτόκια που από όσο κατάλαβα αυξάνουν και το επιτόκιο αν κάποιος δανειστεί,. Δλδ θα δανειστείς για να πληρώνεις 5-10% επιτόκια?
Η πολύ αυξημένο σε σχέση με πριν 1 χρόνο. Και θα αυξηθούνε και άλλο. Δεν συμφέρει δηλαδή.

Πόσο θα βγει το τελικό ποσό όταν και αν το ξεπληρώσεις σωστά? Αξίζει? Τι επιπτώσεις ,η τι θα σου πάρουν αν δεν το ξεπληρώσεις?

Ο δανεισμός είναι κακός και τον αποφεύγω παντα , είτε να δώσω είτε να πάρω.

Πόσο καιρό πληρώνεσαι αυτά τα λευτά? Αν είναι αρκετός πως και δεν κατάφερες να τα μαζέψεις στην άκρη κάνοντας οικονομία?

Μάζεψε τα και πάρε ότι θες, αυτό είναι το ποιο καλο


Όπως τα υπολόγισα αν έχεις στην άκρη 10.000 κάθε χρόνο χάνεις 1000 λόγο πληθορισμου.
Αν είναι ο ετήσιος 10%.
Οπότε συμφέρει να επενδύσεις πχ σε ένα σπάνιο συλλεκτικό μηχανάκι που θα αυξάνει την αξία του όσο περνάει ο καιρός, η ένα εμπορικό που δεν χάνει αξία μεταπώλησης, που θα το πουλήσεις όσο το πήρες η και παραπάνω. Η τρακαρισμένο και να δίνεις ανταλλακτικά,. Οτιδήποτε έχει σχέση με μοτό θα αυξηθεί η τιμή, από παράγωγα πετρελαίου,λάδια, λάστιχα, αναλώσιμα,ανταλλακτικά ακόμα και το να πας συνεργείο λόγο αύξησης ρεύματος και αρκετών άλλων.

Το πάπι εννοείται το κρατάς,,.
Μπορεί να μην βγαίνεις οικονομικά αν συμβεί κάτι,η μεγάλη ζημιά στην μηχανή,η πάει η βενζίνη 3€.

thunder ace
14/10/2022, 19:30
Αν τελικα θα παρεις που θα παρεις μηχανη.....και θελεις σε αυτα τα κυβικα και να ειναι χαμηλοροπο,καβαλα πρωτα το XJ6 και μετα καβαλα και ενα πχ honda hornet...θα παθεις πλακα ποσο ''τραβαει'' απο χαμηλα το ενα και ποσο το αλλο.

Kickstart
15/10/2022, 11:40
Τα τετρακιλυνδρα ρουφάνε τον αμπακα σε συνθήκες κέντρου φίλε και λειτουργίας παπιού (σταματά ξεκινά, πρώτη δευτέρα κτλ)
Μόνο τη βενζίνη να κοιτάξεις σε τι επίπεδα αισχροκερδιας κυμαίνεται και με χαώδη ακρίβεια στα πάντα όλα γύρω μας τότε το εγχείρημα κρίνεται ασύμφορο με τα δεδομένα που έθεσες. Από κει και πέρα εσύ ξέρεις εσύ αποφασίζεις.Εγω θα περίμενα κάνα εξάμηνο ακόμα να δούμε που παει η δουλεια.

George911
15/10/2022, 11:57
Αρχικά, σας ευχαριστώ όλους σας , τον καθένα ξεχωριστά για τη γνώμη του. Όπως είπατε και εσείς, οι καιροί είναι δύσκολοι για δάνεια, ενοίκια, βενζίνες κλπ. Το μόνο καλό είναι ότι έχω σταθερή δουλειά στο δημόσιο, αλλά αύξηση δεν πρόκειται να έχω καλώς ή κακώς. Ίσως αν φτιάξουν τα πράγματα για όλους εκεί έξω να την ξανακάνουμε αυτή την κουβέντα. Δυστυχώς, όσα χρόνια δουλεύω, τα χρήματα που βάζω στην άκρη φεύγουν σε υποχρεώσεις (βλάβες στο παπί, ΔΕΗ , γενικά λογαριασμοί) , οπότε πολύ δύσκολο να τα συγκεντρώσω όλα αυτά τα χρήματα. Εύχομαι καλές και ασφαλείς βόλτες σε όλους!!

Nomand
15/10/2022, 12:12
Εγώ θα στηρίξω την επιθυμία σου και ας είναι δύσκολες οι συνθήκες, εάν δεν έχεις άλλο δανεισμό σε κάρτες εφορίες και τα λοιπά και αφού έχεις ένα σταθερό εισόδημα και όχι παιδιά σχολεία δραστηριότητες και τα λοιπά που έχουμε οι λίγο μεγαλύτεροι προχωρήσετε το. Με 3.000 ευρώ δανεισμό δεν καταστράφηκε κανεις, στο κάτω κάτω αν τα βρεις τόσο σκούρα πούλησε την όσο όσο και κάλυψε το χρέος σου. Αν πας στο επόμενο στάδιο στην ζωή σου θα είναι πιο δύσκολα τα πράγματα για να πάρεις μηχανή

Nomand
15/10/2022, 12:13
https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/318093955-yamaha-xj6
Και θα ξεκίνησα να κοιταγα από εδώ

Bowleno
15/10/2022, 12:37
Αρχικά, σας ευχαριστώ όλους σας , τον καθένα ξεχωριστά για τη γνώμη του. Όπως είπατε και εσείς, οι καιροί είναι δύσκολοι για δάνεια, ενοίκια, βενζίνες κλπ. Το μόνο καλό είναι ότι έχω σταθερή δουλειά στο δημόσιο, αλλά αύξηση δεν πρόκειται να έχω καλώς ή κακώς. Ίσως αν φτιάξουν τα πράγματα για όλους εκεί έξω να την ξανακάνουμε αυτή την κουβέντα. Δυστυχώς, όσα χρόνια δουλεύω, τα χρήματα που βάζω στην άκρη φεύγουν σε υποχρεώσεις (βλάβες στο παπί, ΔΕΗ , γενικά λογαριασμοί) , οπότε πολύ δύσκολο να τα συγκεντρώσω όλα αυτά τα χρήματα. Εύχομαι καλές και ασφαλείς βόλτες σε όλους!!

Όπως βλέπεις, απάντησες μόνος σου...
Λες για βλάβες στο παπί. Δεν θες να ξέρεις τα κόστη για ανάλογες βλάβες σε μεγάλη μοτό.... Πίκρα λέμε!
Χώρια τα κόστη χρήσης, ασφάλειες, τέλη, σέρβις λάστιχα... Με τα χρήματα που παίρνεις 2 καλά λάστιχα για το παπί δεν παίρνεις ούτε το μισό μπροστινό σε μεγάλη.
Πάντως, υπάρχει και η εναλλακτική που λέγεται κινέζικο 250-300 κυβικά, με τα ίδια λεφτά το παίρνεις κούτα και έχεις έστω για 3 χρόνια τουλάχιστον ήσυχο το κεφάλι σου. Και με κόστη λίγο μεγαλύτερα από παπί και πάντως όχι όσο μια 600...

kostaskk
15/10/2022, 12:46
Πόσα μπορείς να βάζεις στην άκρη σταθερά χωρίς να φεύγουν σε υποχρεώσεις,λογαριασμούς? Δλδ μπαίνουν τράπεζα και δεν ξοδεύονται?

Τα 1000 τώρα είναι σαν 900 πριν τον πληθορισμο,
Βάλε -300 ενοίκιο μένουν περίπου 600, τα μισά θα είναι λογαριασμοί,έξοδα, βάλε και κάτι να τρως οριακά να μένουν 200€-100€. Αν η δοση είναι 50€ οκ θα βγαίνεις ακόμα και αν αυξηθεί ο πληθορισμος η αυξηθεί το νοίκι,χρειαστεί να αλλάξεις σπίτι, και αν τύχει κάτι μικρό έκτακτο... Αν όμως είναι παραπάνω και σκάσει μεγάλος λογαριασμός,ΔΕΙ,θέρμανση,χαλάσει κινητό, η ότι άλλο θα πρέπει να κόψεις το ρεύμα η το ίντερνετ η να πουλήσεις το κινητό σου για να πληρώσεις την δόση αν δεν έχεις κάτι στην άκρη.

Κ εγώ με ss 600αρι είμαι και παπί,. Ντελιβερας αλλά δεν έχω νοίκια ούτε πολλά εξοδα-λογαριασμους.

motojojo
15/10/2022, 16:58
3 χιλιάρικα δάνειο με δόση 50 ευρώ δεν υφίσταται. Όχι μόνο τώρα με τον πληθωρισμό που έχουμε, ποτέ. Ειδικά τώρα δεν θα ξεπληρωθεί ποτέ. Όλα τα υπόλοιπα είναι λεπτομέρειες.

Η καλύτερη λύση για αναβάθμιση ειναι η αγορά 300αριου με 3 χιλιάρικα. Με μια καλή προκαταβολή και κανα κατοστάρικο δόση θα ξεμπερδέψει πριν αρχίσει να "ζητάει" η μηχανη.
Κατά τα άλλα λειτουργικά έξοδα ελαφρώς αυξημενα μεν αλλα με μεγαλύτερη ελευθερία εκτός πόλης δε.

Τι ζημιές βγάζει το παπάκι για να είναι τόσο θέμα και να τρώει λεφτά;

kyriakosrod
15/10/2022, 19:25
Άμα το θέλεις παρτο φίλε. Σταθερό εισόδημα έχεις θα κάνεις κουμάντο. 3000 δεν είναι κ πολλά δεν θα πάνε πολλά οι τόκοι. Νομίζω αν είσαι μόνος σου μια χαρά βγαίνεις. Εννοείται η μηχανή έχει έξοδα όλοι το ξέρουμε αυτό. Τίποτα δεν είναι τζάμπα. Πάρε κάτι με abs ομως

Acacius
16/10/2022, 21:05
[tl;dr: Δάνειο κακό.]
[Bonus: Τετρακύλινδρο για πόλη δεν έχει πολύ νόημα.]

Το δάνειο είναι για να αυξήσεις το εισόδημά σου, να μειώσεις τα έξοδά σου, ή, στο κακό σενάριο, για να καλύψεις κάποια έκτακτη ανάγκη. Δεν είναι για να βγάζεις γούστα.

Το καλό είναι ότι έχεις σταθερό εισόδημα, το κακό ότι με το ζόρι βγαίνεις (δεν είσαι ο μόνος). Προσπάθησε να έχεις σταθερά κάποιο επαρκές περίσσευμα για τουλάχιστον 3-4 μήνες. Αν δε μπορείς, το δάνειο είναι πολύ κακή ιδέα.

Αν είσαι εργένης/δεν εξαρτάται κανείς από εσένα μπορείς να πάρεις το ρίσκο - μια ζωή την έχουμε και όταν έρθουν περισσότερες υποχρεώσεις το τι θέλεις μπαίνει σε δεύτερη μοίρα. Εγώ ΔΕΝ θα το πρότεινα.

George911
01/11/2022, 11:41
Παιδια 25 ειμαι, δεν εχω σκεφτει να κανω οικογενεια (αυτο ειναι θεμα που αρμοζει σε αλλα forum :smokin: ) . Απλα το παπι το εχω βαρεθει αρκετα. Το πηρα μονο για να πηγαινω στη δουλεια μου. Η τραπεζα μου με δανειο ανω των 3.000 παρεχει τη δυνατοτητα αποπληρωμης σε 72 δοσεις και τοτε η δοση βγαινει 42€ περιπου, χωρις αυτο να σημαινει οτι θα μου κανουν τη χαρη να μου δωσουν τις 72 δοσεις λογω σταθερου εισοδηματος. Εχω ενα Crypton T110 του '10 , μεχρι στιγμης με εχει καλυψει σε ολα. Εχω κανει δρομολογια απο Κηφισια μεχρι Σαλαμινα. Αλλα καποια στιγμη θελεις κατι καλυτερο και μεγαλυτερο. Ο αγαπητος kostaskk τα εθεσε πολυ σωστα, καπως ετσι ειμαι καθε μηνα. Μολις πληρωθω βγαζω ενοικια, ιντερνετ, ΔΕΗ, κοινοχρηστα κλπ και μενουν λιγα χρηματα. Εχω σκεφτει βεβαια και το Sym Wolf και το Suzuki Inazuma (τεινω πιο πολυ στο 2ο) και πιστευω θα ειναι μια καλη μεση λυση. Σε καθε περιπτωση ομως , παλι θα πρεπει να παρω δανειο για να το παρω....

PaNick67
01/11/2022, 12:06
Το ποσο αποπληρωμης που αναφερεις ειναι χωρις τους τοκους για αυτους τους 72 μηνες. Με τους τοκους σχεδον διπλασιαζεται.

Τωρα γιατι να παρεις δανειο 6 ετων για μια μηχανη που θα ειναι 6+Χ ετων, που οταν το εξοφλησεις δεν θα παρεις ουτε τα μισα απο οσα σου κοστισε αν την πουλησεις, εσυ το ξερεις.

Να στο πω απλα, ναι στο δανειο γιατι το μετρητο δυσκολα μαζευεται αλλα οχι πανω απο 36 μηνες και αυτοι πολλοι ειναι, θα ελεγα 24.

Αν δεν μπορεις αστο καλυτερα για οταν θα μπορεις.

alexis72
01/11/2022, 12:26
εγω φιλε θα αγοραζα αυτο ,https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/326790826-honda-cbr250r
λογικα λεφτα ζηταει κ το σημαντικοτερο εχει ABS που για αρχαριο σημαινει ασφαλεια ,δεν το ξερω το συγκεκριμενο απλα τυχαια αγγελια ειναι ,το εχει φιλος μου (5 χρονια κ το αγορασε μετ/νο) κ ειναι πολυ ευχαριστημενος ,και τα κοντινα ταξιδακια του κανει τακτικα , το σαβ/κο που περασε π.χ. ειχε παει λουτρακι με την γυναικα του ,μια χαρα πηγε κ γυρισε ,αν σου αρεσει σκεψου το...επισης ειναι πολυ οικονομικο σε βενζινη ,ειναι μονοκυλινδο με 2 εκκεντροφορους κ 4 βαλβιδες (που σημανει πολυ οικονομικο service λογω του 1 κυλινδρου) κ εχει ψεκασμο της keihin ,εχει τελικη γυρω στα 160 χλμ ,μια χαρα δηλ. για 250cc

George911
01/11/2022, 13:34
Φιλε Νικο, μακαρι να μην ειχα τοσες υποχρεωσεις να το αποπληρωνα πιο γρηγορα και πιο ανετα! Προσωπικα, δεν ειμαι απο αυτους που λενε θα παρω τωρα πχ μια 600αρα για να τη δωσω σε 5-10 χρονια για μια μεγαλυτερη. Θελω να εχω μια καλη μηχανη που θα με κρατησει οσο παει. Αυτοκινητο δε σκεφτομαι να αγορασω προς το παρον με τα τωρινα δεδομενα.

Αλεξη καλο το Honda,αλλα μου αρεσει κατι σε πιο Naked (οπως το Inazuma που ανεφερα, επισης μονοκυλινδρο),παρολο που σκεφτομαι και εγω κοντινα ταξιδακια , μεχρι Ναυπλιο ας πουμε. Καλη επιλογη ωστοσο και σε ευχαριστω για την προταση!

Bowleno
01/11/2022, 14:06
Στο είπε ο Παππάς, 72 δόσεις για 3 χιλιάρικα, επί της ουσίας είναι....:a021::a021:

Μην μπλέξεις....

PaNick67
01/11/2022, 15:05
Φιλε Νικο, μακαρι να μην ειχα τοσες υποχρεωσεις να το αποπληρωνα πιο γρηγορα και πιο ανετα! Προσωπικα, δεν ειμαι απο αυτους που λενε θα παρω τωρα πχ μια 600αρα για να τη δωσω σε 5-10 χρονια για μια μεγαλυτερη. Θελω να εχω μια καλη μηχανη που θα με κρατησει οσο παει. Αυτοκινητο δε σκεφτομαι να αγορασω προς το παρον με τα τωρινα δεδομενα.


Ειμαι σιγουρος.

Αυτα που δεν σκεφτεσαι ομως γιατι δεν τα ξερεις ειναι τα εξης. Για τα επομενα 6 χρονια θα δινεις περιπου 75€ τον μηνα για αποπληρωμη. Καθε μηνα. Καθε 2 χρονια θα θες περιπου 250-300€ για λαστιχα. Καθε χρονο ενα σερβις. Η μηχανη που θα παρεις μπορει να θελει λαστιχα και αλυσιδογραναζα αμεσα, τακακια σε 3 μηνες, κλπ
Ολα αυτα ειναι παγιες δαπανες για μια μηχανη αν θες να ειναι ασφαλης για χρηση και απροβληματιστη. Συγκρινε με το παπι που εχεις τωρα. Σε παιρνει; Ποσα πραγματα που κανεις τωρα θα σταματησεις να κανεις για να βγει το πλανο; Αντεχεις;

Περα απο αυτο θα θες καυσιμα περιπου ενα 12ρι € καθε 100 χλμ. Καθε ποτε τα κανεις αυτα; Πολλαπλασιασε για να βρεις ποσα θα θες τον μηνα. Προσθεσε τα στα παραπανω.
Και ολα αυτα χωρις να χαλσει κατι, να εχεις μια μικρο πτωση, μια ζημια.
Δεν σου βαζω καν το σεναριο να σου την φανε και εσυ να πληρωνεις κερατιατικα στην τραπεζα και οχημα να μην εχεις.


Εσυ εισαι 25 και εχεις την φλογα εγω ειμαι 55 και τα εχω δει να γινονται, οποτε επιμενω. Δανειο ναι αλλα μονο αν ειναι μικρης διαρκειας. Να ζοριστεις αλλα για λιγο.

CorpseAlive
01/11/2022, 15:27
Ειμαι σιγουρος.

Αυτα που δεν σκεφτεσαι ομως γιατι δεν τα ξερεις ειναι τα εξης. Για τα επομενα 6 χρονια θα δινεις περιπου 75€ τον μηνα για αποπληρωμη. Καθε μηνα. Καθε 2 χρονια θα θες περιπου 250-300€ για λαστιχα. Καθε χρονο ενα σερβις. Η μηχανη που θα παρεις μπορει να θελει λαστιχα και αλυσιδογραναζα αμεσα, τακακια σε 3 μηνες, κλπ
Ολα αυτα ειναι παγιες δαπανες για μια μηχανη αν θες να ειναι ασφαλης για χρηση και απροβληματιστη. Συγκρινε με το παπι που εχεις τωρα. Σε παιρνει; Ποσα πραγματα που κανεις τωρα θα σταματησεις να κανεις για να βγει το πλανο; Αντεχεις;

Περα απο αυτο θα θες καυσιμα περιπου ενα 12ρι € καθε 100 χλμ. Καθε ποτε τα κανεις αυτα; Πολλαπλασιασε για να βρεις ποσα θα θες τον μηνα. Προσθεσε τα στα παραπανω.
Και ολα αυτα χωρις να χαλσει κατι, να εχεις μια μικρο πτωση, μια ζημια.
Δεν σου βαζω καν το σεναριο να σου την φανε και εσυ να πληρωνεις κερατιατικα στην τραπεζα και οχημα να μην εχεις.


Εσυ εισαι 25 και εχεις την φλογα εγω ειμαι 55 και τα εχω δει να γινονται, οποτε επιμενω. Δανειο ναι αλλα μονο αν ειναι μικρης διαρκειας. Να ζοριστεις αλλα για λιγο.

Συμφωνώ πλήρως.
Και να προσθέσω πως πλέον, παίζουν καινούρια σε καλές τιμές και χρηματοδοτήσεις/εγγύησεις κλπ κλπ. Είναι κρίμα να ζοριστείς και τελικώς να πάρεις μτχ και να κάνεις τον κλουζώ στο τι θα ζητήσει. Παθών.

motojojo
01/11/2022, 15:34
Η πιο ώριμη και ορθολογιστική σκέψη.

Προσωπικά θα σκεφτόμουν το ενδεχόμενο δευτερης δουλειάς παρά 6ετες δάνειο.

Ένα μεσαίου κυβισμού (250-300κε) θα σε καλύψει στα πάντα και μπορεί να αντικαταστήσει το παπι στην καθημερινή χρήση χωρις αισθητη επιβάρυνση.
Μιας και το δάνειο δεν μπορεί να αποφευχθεί, υποθέτω καλύτερα δάνειο από καποια αντιπροσωπεία για αγορά καινουριου παρά καταναλωτικό για αγορά μτχ.

Σε κάθε περίπτωση κι εγώ μαξ τα 2 έτη θα υπολόγιζα.

doctoras
01/11/2022, 16:02
αν εισαι τσιμα τσίμα και δεν βγαίνεις ή δεν έχεις υποστήριξη απο την οικογένεια σου σε παν ενδεχόμενο, τότε θα πρέπει να αφήσεις το μεταχειρισμένο και να πας σε καινούργιο με εγγύηση όπως το cfmoto 250nk 3k με 3.5k ευρώ(αυτό το φάσμα γιατί εχει κάποιες προσφορές μεταξύ 2021 και 2022).
θα έχεις 3 χρόνια εγγύηση και ολα τα αναλώσιμα περιφερειακά καινούργια για να μη βάλεις χέρι στην τσέπη μόνο για βενζίνη

Bowleno
01/11/2022, 17:20
Ειμαι σιγουρος.

Αυτα που δεν σκεφτεσαι ομως γιατι δεν τα ξερεις ειναι τα εξης. Για τα επομενα 6 χρονια θα δινεις περιπου 75€ τον μηνα για αποπληρωμη. Καθε μηνα. Καθε 2 χρονια θα θες περιπου 250-300€ για λαστιχα. Καθε χρονο ενα σερβις. Η μηχανη που θα παρεις μπορει να θελει λαστιχα και αλυσιδογραναζα αμεσα, τακακια σε 3 μηνες, κλπ
Ολα αυτα ειναι παγιες δαπανες για μια μηχανη αν θες να ειναι ασφαλης για χρηση και απροβληματιστη. Συγκρινε με το παπι που εχεις τωρα. Σε παιρνει; Ποσα πραγματα που κανεις τωρα θα σταματησεις να κανεις για να βγει το πλανο; Αντεχεις;

Περα απο αυτο θα θες καυσιμα περιπου ενα 12ρι € καθε 100 χλμ. Καθε ποτε τα κανεις αυτα; Πολλαπλασιασε για να βρεις ποσα θα θες τον μηνα. Προσθεσε τα στα παραπανω.
Και ολα αυτα χωρις να χαλσει κατι, να εχεις μια μικρο πτωση, μια ζημια.
Δεν σου βαζω καν το σεναριο να σου την φανε και εσυ να πληρωνεις κερατιατικα στην τραπεζα και οχημα να μην εχεις.


Εσυ εισαι 25 και εχεις την φλογα εγω ειμαι 55 και τα εχω δει να γινονται, οποτε επιμενω. Δανειο ναι αλλα μονο αν ειναι μικρης διαρκειας. Να ζοριστεις αλλα για λιγο.

Οι πιο σωστές κουβέντες που διάβασα, μαζί με τους τόκους....:beer:
Κι εγώ 55 είμαι και προφανώς τα έχω δει και αυτά και άλλα..... :lol: