PDA

View Full Version : TPS error σε Yamaha xmax 250 '09



dimitriseas
14/10/2022, 20:53
Παιδιά λίγη βοήθεια. Έχω το 09 xmax 250 . Έχει μόνιμα αναμμένο το check engine. Το έβαλα σε διαγνωστικό και μου βγάζει tps error. Αγοράζω tps το τοποθετώ και το πρόβλημα παραμένει. Δώστε μου κάποια ιδέα σας παρακαλώ με έχει σκάσει.

Bowleno
14/10/2022, 22:42
Mάλλον το θέμα είναι στον αισθητήρα του και όχι στο ίδιο το tps....

stefanos
15/10/2022, 08:22
Μήπως πρέπει να κάνεις κάποιο reset η να σβήσεις τα προηγούμενα σφάλματα.

dimitriseas
15/10/2022, 11:08
Mάλλον το θέμα είναι στον αισθητήρα του και όχι στο ίδιο το tps....


Ποιόν αισθητήρα εννοείς? Που βρίσκεται.

dimitriseas
15/10/2022, 11:12
Μήπως πρέπει να κάνεις κάποιο reset η να σβήσεις τα προηγούμενα σφάλματα.
Λογικό. Απ' ότι μου είπανε το check engine σβήνει μόνο του όταν διορθωθεί το σφάλμα. Επίσης να αναφέρω ότι βάζω βγάζω τη φίσα και το μοτέρ δεν αλλάζει στροφές η συμπεριφορά. Σα να μην υπάρχει

kostaskk
15/10/2022, 11:51
Η φίσα η τα καλώδια του tps. H μάλλον κάποια γραμμή που ενώνει το tps με τον εγκέφαλο.

dimitriseas
15/10/2022, 12:26
Η φίσα η τα καλώδια του tps. H μάλλον κάποια γραμμή που ενώνει το tps με τον εγκέφαλο.

Το περίεργο είναι ότι μέτρησα το ρεύμα και το καλώδιο μου στέλνει ρεύμα. Έστω 3v

doctor_john
15/10/2022, 19:06
Και εγώ διάβασα κάτι για τον αισθητήρα οξυγόνου; του αέρα; δεν είμαι σίγουρος, είχα λίγο κενό και χάζευα να περάσει η ώρα.
yamaha xmax 250 check engine light το έψαξα και την πληροφορία την βρήκα σε φόρουμ.

Στο 300 πάντως οι "λύσεις" που δίνουν είναι λίγο άγριες, πως να το ακυρώσεις, να το ξηλώσεις και τέτοια.
Κάποιοι λένε ότι ανάβει και μένει ανοικτό αν "βλέπει" στο σύνολο της λειτουργίας περισσότερους ρύπους από τους προσδοκώμενους κ.λπ...
Με λίγα λόγια αν έχει διορθώσει το μίγμα ο μηχανικός όλα αυτά τα χρόνια είναι πιθανό να το τριγκάρει.

borgiriadis1
17/10/2022, 20:01
Λογικό. Απ' ότι μου είπανε το check engine σβήνει μόνο του όταν διορθωθεί το σφάλμα. Επίσης να αναφέρω ότι βάζω βγάζω τη φίσα και το μοτέρ δεν αλλάζει στροφές η συμπεριφορά. Σα να μην υπάρχει

Μην είσαι σιγουρος γι αυτό. Εγώ θα πηγαινα γι ένα reset.