PDA

View Full Version : NC750X Manual VS V-Strom 650



Σελίδες : [1] 2

sam4g
21/10/2022, 19:31
Για βοηθήστε ρε παλικάρια. Είμαι σε σκέψη για αγορά ενός εκ των δυο προαναφερθέντων. Για το NC μιλάμε για καινουριο μιας και απ το 21 και μετά εξελίχθηκε (και μ αρέσει και περισσότερο εμφανισιακά). Για το στρώμα δεν με ενοχλεί και ελαφρώς μεταχειρισμένο μοντέλο 2017 και μετά.

Οι διαδρομές που κάνω πλέον είναι περι τα 50χλμ/ημέρα τα 40 εξ αυτών στον κηφισσο. Τα ΣΚ παίζει και καμία εκδρομουλα κοντινή του στυλ 200-300χλμ πήγαινε-έλα.

Κύριοι παράγοντες που επηρεάζουν την αγορά είναι η οικονομία καθώς και η άνεση και η ανεμοκαλυψη, γιατί με το hornet που έχω τώρα, ειδικά τις τελευταίες μέρες έχω φάει πολύ αέρα.

karellen
21/10/2022, 19:49
Θεωρώ ότι το NC σε καλύπτει καλύτερα από θέμα οικονομίας.
Άσε που θα το πάρεις και καινούριο.
Και σ' αρέσει!

sam4g
21/10/2022, 20:15
Θεωρώ ότι το NC σε καλύπτει καλύτερα από θέμα οικονομίας.
Άσε που θα το πάρεις και καινούριο.
Και σ' αρέσει!

Από θέμα ανεμοκαλυψης και αναρτήσεις; Επίσης, ο μονός δίσκος μπροστά με προβληματίζει. Γενικά, τα φρένα με προβληματίζουν γιατί έχω συνηθίσει του χορνετ (κατά την άποψη μου φρενάρες) και σκέφτομαι μην έχω θέμα με τον μόνο δίσκο.

karellen
21/10/2022, 20:54
Ανεμοκάλυψη δεν μπορώ να συγκρίνω,παίζουν ρόλο πολλοί παράγοντες,σωματική διάπλαση-ύψος κλπ.Σαφή εικόνα μπορεί να δώσει μόνο κάποιος που έχει οδηγήσει και τα δύο.
Από αναρτήσεις,εφ όσον δεν κάνεις απαιτητική οδήγηση (πίστα,χώμα) είναι μια χαρά.

Μην τρελλαίνεσαι με το μονό δίσκο,για το βάρος και για την ιπποδύναμη είναι αρκετός.

geioann
21/10/2022, 21:05
Από θέμα ανεμοκαλυψης και αναρτήσεις; Επίσης, ο μονός δίσκος μπροστά με προβληματίζει. Γενικά, τα φρένα με προβληματίζουν γιατί έχω συνηθίσει του χορνετ (κατά την άποψη μου φρενάρες) και σκέφτομαι μην έχω θέμα με τον μόνο δίσκο.

διάβασε εδω (https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=160143&highlight=%CE%9C%CE%BF%CE%BD%CF%8C%CF%82+%CE%B4%CE%AF%CF%83%CE%BA%CE%BF%CF%82&page=5) να καταλάβεις τα μειονεκτήματα του μονού δίσκου!!

billy84
21/10/2022, 22:21
Για 50 χιλιόμετρα τη μέρα το NC είναι μονόδρομος. Μην παίρνεις και όρκο ότι το V strom με δύο δίσκους φρενάρει καλύτερα.;)

kons
22/10/2022, 09:26
Έχωντας και τα 2 αυτή την στιγμή. Το ΝC εδώ και κανα 3μηνο απο κολλητό που έφυγε εξωτερικό και του το βαζω μπρος, καμια βολτα κλπ. μέχρι να ξαναγυρίσει και το στρώμα απο το 2018. Απλά θα σου πω ότι το μόνο πλεονέκτημα που έχει το ΝC έναντι του Vstrom είναι η οικονομία καυσίμου αλλά με μικρότερο τεπόζιτο, πράγμα που σε αυτονομία σε ταξίδια που καναμε παρέα ερχόταν σχεδόν μια ή άλλη, καθώς το στρώμα έχει 20λιτρο τεπόζιτο, τίποτα άλλο απολύτως. Σε όλα τα άλλα το στρώμα είναι κλάσεις ανώτερο. Προσοχή μην συγκρίνεις το παλιό με το νεότερο μοντέλο απο στρώμα.
Λέω την άποψη μου και ας αφαιρούνε δίσκους και πικαπ όσους και όσοι θέλουν. Δεν μπαίνω σε αντιπαράθεση, δεν υπάρχει λόγος......:p

Tallyban
22/10/2022, 09:59
Όποιος θέλει καλύτερα φρένα στο Στρομ ας του αφαιρέσει τον ένα δίσκο μπροστά...

νεοσσός
22/10/2022, 10:04
Το NC δεν έχει ομαλότερη λειτουργία και περισσότερη ροπή στις χαμηλές στροφές, σε σχέση με το V-Strom;

gior-gos
22/10/2022, 10:59
Το nc δεν προσφέρει επαρκή ανεμοκάλυψη σε ψηλό αναβατη· εφόσον όμως έχεις συνηθίσει στο "ξύλο" του χόρνετ, το nc παίζει να σου φανεί μιά χαρά.
Του 21 είναι λίγο μικρό σε διαστάσεις αλλά για εξορμήσεις 200 - 300 χλμ δε νομίζω να κουράσει.
Τα φρένα του είναι μιά χαρά. Δεν υπάρχει περίπτωση η χόντα να βγάλει στην παραγωγή μηχανάκι με έστω και λίγο ανεπαρκή φρένα· αλλά και όταν τ οδήγησα, δεν ένιωσα να υστερούν πουθενά.
Στρώμα έχω οδηγήσει μόνο το 1050, φαντάζομαι έχει μεγάλες διαφορές με το 650.
Ανάμεσα στα 2 που σ ενδιαφέρουν θα επέλεγα το nc.

masterone
24/10/2022, 11:01
Ολα εξαρτώνται απο το τι προταιρεοτητες βαζεις. Παιζει ρολο και το σωματοτυπο σου. Αν εισαι πχ 1.90 καλυτερα θα ηταν να παρεις vstrom για να εισαι ποιο ανετος. Αν εισαι μεχρι 1.85 παιρνεις και το nc. Περα απο αυτο το nc θα καιει σχεδόν παντου τουλάχιστον 1λ/100 κατω απο το Vstrom. Ομως οταν θα χρειαστει να πας χωμα το vstrom θα παει ποιο ανετα και θα παιξεις και λιγο αν είναι βατος χωματοδρομος και οχι κατσικοδρομος. Απο φρενα νομιζω οτι ειναι στο ιδιο επιπεδο και τα 2 μηχανακια ασχετως που το vstrom εχει 2 δισκους μπροστα. Εγω εχω Vstrom 650 του 21. Πρόσφατα οδηγησα απο φιλο forza 750 του 21 και επαθα πλακα με το dct. Οποτε για εμενα αν εχεις την οικονομικη δυνατότητα παρε το dct αν καταληξεις σε Nc που είναι ενα μεγαλο + σε σχεση με το Vstrom. Τωρα απο καταναλωσεις με τον φιλο με το forza σε ιδιες διαδρομες εγω με το vstrom ειμαι παντα +1.2-1.5λ/100 πανω απλα εγω ειμαι 20 κιλα βαρυτερος και 10 ποντους ποιο ψηλος απο τον φιλο με το forza. Για να λαταλαβεις ποσο τρελαθηκα με το dct αν το Nt1100 ηταν ποιο ομορφο στα δικα μου ματια θα ηταν σιγουρα η επομενη μοτοσυκλέτα μου

sam4g
24/10/2022, 11:21
Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις. Η αλήθεια είναι πως κι εγώ κλείνω προς το NC, κυρίως για οικονομία καυσίμου, μιας και τα χιλιόμετρα που κάνω καθημερινά είναι αρκετά. Βέβαια θα προσπαθήσω να τα κάνω και τα 2 test ride για να πάρω την καλύτερη απόφαση. Το DCT το αποκλείω γιατί είμαι λίγο κολλημένο μυαλό και θέλω να έχω τον πλήρη έλεγχο και πιστεύω, όταν χρειαστεί να κάνεις κατέβασμα ταχύτητας, για να εκμεταλλευτείς το φρένο του κινητήρα, το manual υπερτερεί.

Ο λόγος που κοιτάζω και το στρώμα, είναι αφενός το ότι θα μου παρέχει θεωρητικά καλύτερη κάλυψη απ τον αέρα (είμαι 1.80), δεύτερον μπορώ να το βρω ελαφρώς μεταχειρισμένο, γλυτώνοντας έτσι κάποια χρήματα και τρίτον έχω τον αδερφό μου που έχει το Strom του 2009 και μου λέει για απίστευτα μικρές καταναλώσεις. Του στιλ, 120χλμ βόλτα με 140-150 και να μην έχει κατέβει ούτε μια παύλα απ το δείκτη βενζίνης. Θεωρητικά το καινούριο μοντέλο που είναι Euro5 θα έχει ακόμα μικρότερη κατανάλωση.

masterone
24/10/2022, 11:30
Και εγω έτσι σκεφτόμουν για το dct πριν το οδηγησω αν μπορείς να δοκιμάσεις και dct ειδικα σε βουνίσιο στροφιλικι δοκιμασε το και θα αναθεωρήσεις. Τωρα για το Vstrom λαβε υποψιν οτι το παλιο εχει 22λιτρα τεποζιτο έναντι 20 στο καινούργιο. Απο κατανάλωση εγω δεν εχω δει καμια διαφορα σε σχεση με το παλιο με φίλους που παμε βόλτα παντα τα ίδια καιμε στην αντλια. Μια καλή καταναλωση για να ευχαριστιεσαι το Vstrom είναι 5.5-6λ/100 χωρις αυτό να σημαίνει οτι δεν μπορεί να κάψει και 3.5λ/100 αν το πας με 80 σταθερα χωρις απότομα ανοίγματα. Εκεί που ξεφεύγει η κατανάλωση του είναι στην εθνικη με τριβαλιτσο και δικαβαλο οπου καιει 7.8 στα 140 και 8.3 στα 150 με βαση την στιγμιαία καταναλωση του οργάνου παντα που δεν απέχει πολύ από τη πραγματικότητα. Δεν εχω δοκιμάσει να φουλαρω πριν μπω εθνική και να το κανω αυτό και να φουλαρω μόλις βγω γτ συνηθως πηγαινω απο επαρχιακούς εκτός αν δεν εχω χρόνο ή είναι νύχτα που θα μπω αναγκαστικά εθνικη .

est
24/10/2022, 11:33
Μην πολυκολλάς στο μηχανόφρενο και στο manual κιβώτιο του NC για τα κατεβάσματα που λες.. δεν κόβει όσο περιμένεις. (Προσωπική άποψη)
Κάνε τα test rides σου και δοκίμασε DCT πριν αποφασίσεις.
(Κι εγώ θα προτιμούσα NC αντί για VStrom. Οκ καλό και άγιο το Σουζούκι αλλά από του χρόνου discontinued)

Nik0s_Dk
24/10/2022, 11:55
Προσωπικά ήμουν ακριβώς στο ίδιο δίλημμα 2 χρόνια πριν. Κατέληξα στο nc manual ΠΑΝΤΑ (επίτηδες το γράφω κεφαλαία επειδή 97% των Ncδων θα σου πουν μόνο dct).
Στο δια ταύτα.
Αρνητικά, η βασική ζελατίνα, η βασική σελα και τα μαμά Λάστιχα δεν κάνουν για τίποτα. Αντε να αντέχει ο πισινός σου και να μην ασχοληθείς (εγώ έκανα 3500χλμ δεν με ενόχλησε σοβαρά η μαμά σέλα). Τα άλλα δύο λύνονται εύκολα και οικονομικά.
Επίσης βασικό αρνητικό και πιστεύω θα το δεις και ίσως σε κουράσει η έλλειψη ιπποδύναμης. Ναι ναι δεν παίρνουμε μηχανάκι να σκίζει την ασφαλτο αλλά τα 10 άλογα πάνω κάτω του στρομ ίσως ήταν αρκετά. Επειδή έρχεσαι από μηχανάκι με χ άλογα (εγώ ήρθα από cbr600f και ήταν το πρώτο πράγμα που με ξένισε μετά από σοβαρά χιλιόμετρα ώστε να έχω σωστή οπτική).
Θετικά
Οικονομία. Οικονομία, Οικονομία. Ταξίδια με 3,3 πόλη με 4,3 πάνω κάτω.δεν θα σε νοιάξει τα 14 λίτρα τεποζιτο.
Τα φρένα είναι υπέρ αρκετά για αυτό που είναι. Αν θες βελτίωση σωληνάκια υψηλής αλλά και πάλι όχι απαραίτητο αρκεί να βάζεις τακακια κατά προτίμηση γνήσια.
Τρομερό συν το κουτί μπροστά, φουλ φεις κράνος η ψώνια η δε ξέρω τι.
Μια χαρά παιχνίδι κάνεις αν θες και θα ευχαριστηθείς επαρχία όσο σου επιτρέπει το χέρι σου.

Αν μπορώ κάπως αλλιώς να βοηθήσω πες μου, ευχαρίστως

motojojo
24/10/2022, 12:19
Επειδή μιλάμε για πολλά χλμ η ζυγαριά γέρνει προς NC. Αποδεδειγμένα έχει τη χαμηλότερη κατανάλωση και υψηλή αξιοπιστία.

Η μετάβαση από το κλασσικό χειροκινητο στο αυτόματο σε μοτοσυκλέτα, ξενίζει. Και η εμμονή στο χειροκίνητο αποδεινκύεται ότι είναι απλά εμμονή! Γιατί κατά τα άλλα ένα αυτόματο κιβώτιο υπερτερεί του χειροκινητου σε συγκεκριμενες συνθήκες.

Έτσι εφόσον μιλάμε για πολλά αστικά χλμ, ή έστω σε βεβαρυμένες κυλοφοριακές συνθήκες όπου οι αλλαγές ταχυτήτων θα είναι πολλές, θα έλεγα να ληφθεί υπόψη και η αυτόματη έκδοση του nc. Έχω οδηγήσει για λίγα χλμ το forza 750 φίλου και ομολογώ με εντυπωσίασε (εκτός από τις καταναλώσεις που έγραφε).

Έπίσης εντυπωσιακές ήταν και οι επιταχύνσεις που είχε, θα έλεγα ότι το αυτόματο υπερκαλύπτει την διαφορά στην ιπποδύναμη με αποτέλεσμα να κινείται πιο γρήγορα απότι στη θεωρία.

Ένα test ride με το αυτοματο, ειτε nc ειτε forza, πιστεύω θα άλλαζε εντελώς τα κριτήρια επιλογής.

ptc
24/10/2022, 12:49
Κάνε μια χάρη στον εαυτό σου και οδήγησε ένα οποιοδήποτε dct πριν κρίνεις.

Με τα χιλιόμετρα που λες το nc θα σου κάνει μια οικονομία της τάξης των 250-300€ το χρόνο μόνο από καύσιμο. Με λίγα λόγια δώρο τα τέλη, η ασφάλεια και ένα μικρό σέρβις. Δεν το λες και λίγο.

sanctusan
25/10/2022, 10:41
Είχα Hornet 600 ABS του '08
Έχω οδηγίσει το NC750 τελευταίας και προτελευταίας γενιάς DCT.
Δεν ξέρω πως είναι το V-Strom

Τα δικά μου συμπεράσματα
Θετικά
DCT δαγκωτό
Ανεμοκάληψη πολύ καλή (είμαι 1,70 75 κιλά)
Κατανάλωση πολύ χαμηλή ακόμα και οταν τον δουλευεις τον καρπό.
Από αναρτήσεις πολύ άνετο και δεν είναι σομιές, τσουλάει πολύ ποιοτικά
Αρνητικά
Τα φρένα του NC με τρόμαξαν, δεν ένιωσα αμπιστοσύνη καθόλου. Κακή αίσθηση και πολύ μέτριο φρενάρισμα.

basilis_k6
25/10/2022, 12:34
πολυ καλο το nc αλλα ειναι αργο. αν αντεχεις παρτο. εγω που εχω παλιο στρομ το σκεφτομαι γιατι κοιταω σκουτερ. απο σκουτερ ειναι καλυτερο, απο το στρομ οχι. μιλαω για δυναμη κυριως και υποθετω και οδηγικη συμπεριφορα. ποιοτητα δεν μπορω να πω οτι ειναι εφαμμιλο του στρομ αλλα αξιοπιστο ειναι...και λογικα, το μοτερ του ειναι φτιαγμενο για τετοια δουλεια.

απορω παντως με τα νουμερα καταναλωσης που διαβαζω. 4λ ακομα για και nc μου φαινονται λιγα. βεβαια καποιοι λενε οτι καινε 5 με στρομ :cry:

Nik0s_Dk
25/10/2022, 12:44
πολυ καλο το nc αλλα ειναι αργο. αν αντεχεις παρτο. εγω που εχω παλιο στρομ το σκεφτομαι γιατι κοιταω σκουτερ. απο σκουτερ ειναι καλυτερο, απο το στρομ οχι. μιλαω για δυναμη κυριως και υποθετω και οδηγικη συμπεριφορα. ποιοτητα δεν μπορω να πω οτι ειναι εφαμμιλο του στρομ αλλα αξιοπιστο ειναι...και λογικα, το μοτερ του ειναι φτιαγμενο για τετοια δουλεια.

απορω παντως με τα νουμερα καταναλωσης που διαβαζω. 4λ ακομα για και nc μου φαινονται λιγα. βεβαια καποιοι λενε οτι καινε 5 με στρομ :cry:

Από πρώτη μέρα, καινούριο, και πάντα φουλ γέμισμα. Καθημερινή χρήση. Έχω και πιο αναλυτική φώτο (ανά γέμισμα) και όσοι με ξέρουν οδηγικα δε με λένε και τον πιο ήρεμο οδηγό του κόσμου. :lol:

438920

basilis_k6
25/10/2022, 14:00
Από πρώτη μέρα, καινούριο, και πάντα φουλ γέμισμα. Καθημερινή χρήση. Έχω και πιο αναλυτική φώτο (ανά γέμισμα) και όσοι με ξέρουν οδηγικα δε με λένε και τον πιο ήρεμο οδηγό του κόσμου. :lol:

438920

εντυπωσιακο

νεοσσός
25/10/2022, 14:29
Να προσθέσω μόνο ότι χρήστες που καταγράφουν συστηματικά την κατανάλωση του οχήματος τους, έχουν αυξημένη πιθανότητα να ανήκουν σε υποσύνολο οδηγων ευαισθητοποιημένων ως προς την οικονομική οδήγηση.

Nik0s_Dk
25/10/2022, 14:34
εντυπωσιακο

Και μιλάμε για χειροκίνητο όχι dct. Έχω μια αίσθηση (όχι γνώση) ότι το dct είναι ελαααααχιστα πιο πάνω σε κατανάλωση, ωστόσο ορκο δεν παίρνω.

Χμμμ νεοσσε εν μέρη δίκιο έχεις, απλώς είναι πολυπαραγοντικο το ζήτημα της οικονομικής οδήγησης. Που πως γιατί κλπ.

zannisvel
25/10/2022, 14:35
Καλά ναι, αλλά ο Νίκος δε ανήκει σε αυτούς... :p

DoctoR_k6
25/10/2022, 14:39
Δεν μπορω να με φανταστω να καιω τοσα λιγα λιτρα...
Αν δεν το καβαλησω να κανω τα χλμ μου μου φαινεται κ μενα απιστευτο!!
(Οχι οτι δεν πιστευω αυτα που λενε οι υπολοιποι)

Κ γω μαλλον στο NC θα πηγαινα στα στου θεματος...

zannisvel
25/10/2022, 14:45
Έδώ είναι το δικό μου, που κάνει κατά κύριο λόγο Πειραιά - Αθήνα και μπόλικο κέντρο στα ενδιάμεσα και χωρίς να έχω την οικονομία μέσα μου.
Πάνω από 5l/100km δε μπορεί να γράψει.


438924

johnstef33
25/10/2022, 14:52
Δεν είστε καλοί κύριοι....
Εγώ κάτοχος εδώ και 14 μήνες και έχω 3,3 έως 3,5 το καλοκαίρι και 3,6 έως 3,8 το χειμώνα με καθημερινή μετακίνηση 22 χιλιομέτρων με νορμάλ οδήγηση

Nik0s_Dk
25/10/2022, 15:37
Καλά ναι, αλλά ο Νίκος δε ανήκει σε αυτούς... :p

:bawl: :bawl: :bawl: :bawl: :bawl: :bawl: :bawl: :bawl: :bawl: :bawl:

"spam on" Ζαννή μου, βόλτa καφέ μπύρα, πρέπει, εχω υποσχεθεί και στον Θωμά, αλλά δεν ειμαι φερέγγυος! Πρέπει ΝΑ οργανωθεί. "spam off"

Doctora βοηθάει το Nc να κάψεις λίγο. Είναι φτιαγμένο γιαυτό το πράγμα. Δεν ειναι για επιδόσεις. Ξεκάθαρα. Ειναι για οικονομία. Αλλά ακόμα και "σπασμένος" που ηρθα μια φορά απο Ναύπακτο Αθήνα, ε ρε φιλε 5,77 εκαψε. Το δέχομαι σαν νούμερο.


johnstef33 σίγουρα εισαι το ενδεικτικό - κατάλληλο άτομο για το NC, αυτό είναι η χρήση του. Εμένα, που νιώθω όντως κάπως να έχω κάνει συμβιβασμό, προσπαθώ να το οδηγώ κάπως να το ευχαριστιέμαι. Σιγουρα οχι ενδεικτικά. Επιβεβαιώνει ο Ζαννής! αχαχαχαχαχ
:beer:

runner
26/10/2022, 11:07
πολυ καλο το nc αλλα ειναι αργο. αν αντεχεις παρτο. εγω που εχω παλιο στρομ το σκεφτομαι γιατι κοιταω σκουτερ. απο σκουτερ ειναι καλυτερο, απο το στρομ οχι. μιλαω για δυναμη κυριως και υποθετω και οδηγικη συμπεριφορα. ποιοτητα δεν μπορω να πω οτι ειναι εφαμμιλο του στρομ αλλα αξιοπιστο ειναι...και λογικα, το μοτερ του ειναι φτιαγμενο για τετοια δουλεια.

απορω παντως με τα νουμερα καταναλωσης που διαβαζω. 4λ ακομα για και nc μου φαινονται λιγα. βεβαια καποιοι λενε οτι καινε 5 με στρομ :cry:


Από πρώτη μέρα, καινούριο, και πάντα φουλ γέμισμα. Καθημερινή χρήση. Έχω και πιο αναλυτική φώτο (ανά γέμισμα) και όσοι με ξέρουν οδηγικα δε με λένε και τον πιο ήρεμο οδηγό του κόσμου. :lol:

438920


Μπραβο για τις μετρήσεις! Εχω καταγραψει κάθε γέμισμα στο vstrom 650 2021 (κούτα), τα περισσότερα δεν είναι φουλ, αλλα στα πολλά χιλιόμετρα το σφαλμα που προκυπτει απο το μισογεματο τεποζιτο όλο και μικραίνει.

Στα νούμερα λοιπον για τα 8192 KM χρειάστηκα 412,47 litres που βγαίνει avg 5,04l/100KM. Τη μια απο τις 2 avg μετρησεις των οργανων δεν τις εχω μηδενισει απο τοτε που το πηρα ώστε να δείχνει το συνολικό και όντως δειχνει 5l/100km και αυτο, που σημαινει max σφαλμα στο όργανο +-0,1l/100KM αφού δεν εχει δευτερο δεκαδικό.

Βεβαια ακομα και ετσι, τα παντα μετράνε στο τι χερι εχεις και που πας. Γιατι εγω πχ κεντρο κεντρο Αθηνα δεν παω. Αλλος παει μεγαλες αρτηριες, αλλος αυτοκινητοδρομο, αλλος επαρχιακο δρόμο, αλλος κεντρο Αθηνας. Το ιδιο μοτόρι να εχουν 5 άτομα, μπορουμε να δουμε 5 διαφορετικές avg καταναλώσεις.

jpk chios
28/10/2022, 16:07
Καλησπέρα παιδιά. Από πλευράς συνοδηγού τι λέει? Σπάει κόκκαλα ή είναι άνετα?

STF
28/10/2022, 22:33
Υπέρ του NC κι εγώ. Εμπειρία μόνο από ένα test ride, διάρκειας μιας ώρας.

Στα reviews -από όλες τις γωνιές του πλανήτη- λένε ότι η σέλα του νέου μοντέλου είναι σαφώς ανώτερη από των προηγούμενων μοντέλων, κι εγώ κούμπωσα μια χαρά επάνω της με ύψος 1.80.
Όταν μιλάμε για NC δεν ασχολούμαστε με την ιπποδύναμη, ασχολούμαστε όμως με την ροπή του η οποία έχει κορυφαία νούμερα με 7 κιλά στις 4750 στροφές έναντι ιδίων κιλών στο V-Strom 650, αλλά στις 6300 στροφές. 1500 στροφές χαμηλότερα μεταφράζεται σε μεγάλη διαφορά σε αίσθηση στο χέρι όπου αυτό χρειάζεται π.χ. σε ανηφορικά στροφιλίκια ή σε φόρτωμα.
Οι τελικές ταχύτητες είναι παρόμοιες.
Η οικονομία καυσίμου είναι παροιμιώδης -δε χωράει συζήτηση- συν το γεγονός ότι αυτό αποκτάει όλο και μεγαλύτερη σημασία στην εποχή μας. Επίσης είναι ότι καλύτερο για κάθε φορά που υπάρχει η σκέψη για βόλτα.
Εγώ θα έπαιρνα με DCT αλλά αυτό είναι μια ξεκάθαρα προσωπική επιλογή.

Nik0s_Dk
28/10/2022, 22:48
Καλησπέρα παιδιά. Από πλευράς συνοδηγού τι λέει? Σπάει κόκκαλα ή είναι άνετα?

Με δυο συνεπιβάτιδες που είχα για αρκετά χλμ η καθεμία αντιμετώπισε δύο διαφορετικά προβλήματα. Η μία κοντούλα μου είπε ότι την ενόχλησαν τα γονατα και η θέση των μασπιε.
Η δεύτερη ψηλότερη αλλά κιλά παραπάνω παραπονέθηκε για το πόσο σκληρή είναι η σελα κ δευτερευοντως ότι είναι λίγο μικρή. Σκέψου σε διακοπές τώρα τώρα το καλοκαίρι έβαζε μια πετσέτα διπλωμένη για να κάθεται.

Επιβεβαίωσα ότι είναι αρκετά σκληρή όταν έκατσα εγώ συνοδηγός στο μηχανάκι μου για μερικά χιλιόμετρα..

Επίσης έχω την αίσθηση ότι χρειάζεται κάποιο ρυθμισμα στην ανάρτηση ειδικά για τον συνοδηγό γιατί σν πέσει σε λακκούβα και δεν έχει τον νου του θα του βγει η σπονδυλική από το στόμα.. (στην υπερβολή του αλλά έχω ακούσει καντήλια γιατί δεν απέφυγα κάποια λακκούβα...)

panavour
29/10/2022, 07:15
Με δυο συνεπιβάτιδες που είχα για αρκετά χλμ

Ε μα κι εσύ λογικό ήταν ρε συ να παραπονεθούν για την άνεση ,που να χωρέσετε τρικαβαλλο.??

Nik0s_Dk
29/10/2022, 11:05
[QUOTE=panavour;3146192]Ε μα κι εσύ λογικό ήταν ρε συ να παραπονεθούν για την άνεση ,που να χωρέσετε

;) ;) ;)
:a09: :a09:
:pantofla:
:bawl::bawl::bawl:

STF
30/10/2022, 10:41
Με δυο συνεπιβάτιδες που είχα για αρκετά χλμ η καθεμία αντιμετώπισε δύο διαφορετικά προβλήματα. Η μία κοντούλα μου είπε ότι την ενόχλησαν τα γονατα και η θέση των μασπιε.
Η δεύτερη ψηλότερη αλλά κιλά παραπάνω παραπονέθηκε για το πόσο σκληρή είναι η σελα κ δευτερευοντως ότι είναι λίγο μικρή. Σκέψου σε διακοπές τώρα τώρα το καλοκαίρι έβαζε μια πετσέτα διπλωμένη για να κάθεται.

Επιβεβαίωσα ότι είναι αρκετά σκληρή όταν έκατσα εγώ συνοδηγός στο μηχανάκι μου για μερικά χιλιόμετρα..

Επίσης έχω την αίσθηση ότι χρειάζεται κάποιο ρυθμισμα στην ανάρτηση ειδικά για τον συνοδηγό γιατί σν πέσει σε λακκούβα και δεν έχει τον νου του θα του βγει η σπονδυλική από το στόμα.. (στην υπερβολή του αλλά έχω ακούσει καντήλια γιατί δεν απέφυγα κάποια λακκούβα...)

Έχει αλλάξει σημαντικά η σέλα οδηγού/συνοδηγού στο νέο μοντέλο. Δεν έχει γίνει μόνο φαρδύτερη (και για τον συνοδηγό) αλλά έχουν αλλάξει και οι γωνίες (ειδικά στου οδηγού). Αυτό λένε οι διάφορες παρουσιάσεις και νομίζω πως φαίνεται και δια γυμνού οφθαλμού.

Nik0s_Dk
30/10/2022, 15:24
Έχει αλλάξει σημαντικά η σέλα οδηγού/συνοδηγού στο νέο μοντέλο. Δεν έχει γίνει μόνο φαρδύτερη (και για τον συνοδηγό) αλλά έχουν αλλάξει και οι γωνίες (ειδικά στου οδηγού). Αυτό λένε οι διάφορες παρουσιάσεις και νομίζω πως φαίνεται και δια γυμνού οφθαλμού.

Δυστυχώς δεν το έχω οδηγήσει έχω ανέβει μόνο σε μια έκθεση, οπότε δεν έχω καθόλου εικόνα! Το ακούω από πολλούς αυτό που λες και πιστεύω έτσι θα είναι. Και μεταξύ μας έπρεπε να έχει γίνει η αλλαγή αυτή και νωρίτερα..

sam4g
06/11/2022, 22:29
Επιστρέφω στο θέμα για να αλλάξω λίγο τα δεδομένα. Τλκα, επειδή πάω μόνο για καινούριο, το V-Strom το αποκλείω λόγω τιμής. Μου φαίνονται υπερβολικά τα 10000 για μηχανή με κινητήρα του 2004.

Είδα από κοντά το CB500X το καινούριο του 2022 και πλέον μπαίνει αυτό στη θέση του Στρομ.

Μάλλον κλίνω προς το Cb λόγω υψηλότερης διαδρομής αναρτήσεων, πράγμα που θεωρώ θα μου προσφέρει περισσότερη άνεση να περνάω τις λακουβαρες των ελληνικών δρόμων. Πραγματικά ήταν κάτι που με εκνεύριζε παρα πολύ όταν είχα το χορνετ

Όποτε, θα τα κάνω και τα 2 ένα τεστ ραιντ αν υπάρχουν διαθεσιμα τα μοντέλα του 22 και πιστεύω να οδηγηθώ σε συμπέρασμα.

sam4g
06/11/2022, 22:41
Επίσης, μια σημαντική απορία. Βλέπω το NC έχει χαμηλώσει παρα πολύ. Ουσιαστικά έχει μικρότερη απόσταση απ το έδαφος συγκρινόμενο με το CB650R.

Δεδομένου ότι ο κινητήρας του είναι τόσο χαμηλά τοποθετημένος, αν περάσεις κανα μεγάλο σαμαράκι ή αναγκαστείς να βγεις λίγο σε χωματόδρομο με πέτρες δεν θα υπάρχει θέμα; Με το χορνετ μια φορά προσπάθησα να κατεβω ένα πεζοδρόμιο και για ελάχιστα δεν βρήκε ο καταλύτης

doctoras
06/11/2022, 23:03
Αν είσαι ώριμος εγκεφαλικά και είσαι χορτασμένος από γκάζι πήγαινε στο 500. Είναι πολύ όμορφο και ότι πρέπει. Αν δεν έχεις χορτάσει από γκάζι ενδέχεται να μη σου φτάσει.

Το nc χαμήλωσε αρκετά και το ground clearance πήγε στα 145 από 165mm ενώ του cb είναι στα 180mm

sam4g
06/11/2022, 23:20
Αν είσαι ώριμος εγκεφαλικά και είσαι χορτασμένος από γκάζι πήγαινε στο 500. Είναι πολύ όμορφο και ότι πρέπει. Αν δεν έχεις χορτάσει από γκάζι ενδέχεται να μη σου φτάσει.

Το nc χαμήλωσε αρκετά και το ground clearance πήγε στα 145 από 165mm ενώ του cb είναι στα 180mm

Ώριμος εγκεφαλικά είμαι. Χορτασμένος από γκάζι δεν είμαι, αλλά πρέπει να γίνει συμβιβασμός γιατί με 50χλμ καθημερινά με μοτοσικλέτα κι άλλα 80 με αυτοκίνητο, πρέπει τουλάχιστον η μηχανή να είναι οικομομικη. Γι αυτό άλλωστε, κοιτάζω για cb500X και NC750X.

Έτσι κι αλλιως το χω πάρει απόφαση ότι το γκάζι που είχα με το χορνετ δεν θα το χω. Θα μου λείπει; Μπορεί. Αλλά κάπου κερδίζεις κάπου χάνεις. Δυστυχώς, σ αυτό το price range, δεν μπορείς να τα χεις όλα

doctoras
07/11/2022, 07:20
τοτε καλύτερα nc750x

sam4g
12/11/2022, 11:54
Παιδιά ειλικρινά η αγορά καινούριας μοτοσικλέτας στην Ελλάδα είναι αρκετά δύσκολη, καθώς, πραγματικά οι αντιπροσωπείες είναι άδειες.

Για τεστ ραιντ δεν το συζητώ καν, πρέπει να έχεις πολλή υπομονή.

Θες να δεις τη μηχανή που έχεις επιλέξει από κοντά, να ανέβεις, να την περιεργαστείς και, δυστυχώς, δεν έχεις τη δυνατότητα.

Πήγα, λοιπόν, στον επίσημο εισαγωγέα της Honda, με σκοπό να δω και το CB500X αλλά και το NC750X από κοντά να δω ποιο μου κάνει το κλικ. Να ανέβω πάνω, να δω βρε αδερφέ, πως είναι έστω στατικά. Δυστυχώς, το NC από του ‘21 και μετά δεν υπήρχε να το δω και τα cb ήταν ήδη αγορασμένα, όποτε ναι μεν τα είδα αλλά δεν μ άφησε να ανέβω.

Γενικά, δεν έμεινα ευχαριστημένος από την εξυπηρέτηση τους.

Πήγα σ έναν άλλον αντιπρόσωπο στο Γουδί, όπου έλεγε στο καρ ότι έχει ένα μπλε του 21 μεταχειρισμένο βέβαια, αλλά τουλάχιστον θα το έβλεπα πως είναι από κοντά. Έφαγα άκυρο. Δεν υπάρχει. Μου είπε να μου το δείξει στον υπολογιστή. (Τι π@π@ρος)

Κι αφού καθίσατε και διαβάσατε το σεντόνι....

Στα ευχάριστα είναι ότι ο επιμένων νικά.

Η αγορά έγινε. Σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές.

CorpseAlive
12/11/2022, 11:57
Παιδιά ειλικρινά η αγορά καινούριας μοτοσικλέτας στην Ελλάδα είναι αρκετά δύσκολη, καθώς, πραγματικά οι αντιπροσωπείες είναι άδειες.

Για τεστ ραιντ δεν το συζητώ καν, πρέπει να έχεις πολλή υπομονή.

Θες να δεις τη μηχανή που έχεις επιλέξει από κοντά, να ανέβεις, να την περιεργαστείς και, δυστυχώς, δεν έχεις τη δυνατότητα.

Πήγα, λοιπόν, στον επίσημο εισαγωγέα της Honda, με σκοπό να δω και το CB500X αλλά και το NC750X από κοντά να δω ποιο μου κάνει το κλικ. Να ανέβω πάνω, να δω βρε αδερφέ, πως είναι έστω στατικά. Δυστυχώς, το NC από του ‘21 και μετά δεν υπήρχε να το δω και τα cb ήταν ήδη αγορασμένα, όποτε ναι μεν τα είδα αλλά δεν μ άφησε να ανέβω.

Γενικά, δεν έμεινα ευχαριστημένος από την εξυπηρέτηση τους.

Πήγα σ έναν άλλον αντιπρόσωπο στο Γουδί, όπου έλεγε στο καρ ότι έχει ένα μπλε του 21 μεταχειρισμένο βέβαια, αλλά τουλάχιστον θα το έβλεπα πως είναι από κοντά. Έφαγα άκυρο. Δεν υπάρχει. Μου είπε να μου το δείξει στον υπολογιστή. (Τι π@π@ρος)

Κι αφού καθίσατε και διαβάσατε το σεντόνι....

Στα ευχάριστα είναι ότι ο επιμένων νικά.

Η αγορά έγινε. Σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές.

Καλορίζικο!!
Καλά και πολλά χιλιόμετρα!
Σχετικά με ότι γράφεις , το έχω φάει στο πετσί μου και εγώ αυτές τις μέρες.
Θα συμφωνήσω ΑΠΟΛΥΤΑ για την εξυπηρέτηση του εισαγωγέα. Τραγελαφική.

sam4g
12/11/2022, 12:00
Καλορίζικο!!
Καλά και πολλά χιλιόμετρα!
Σχετικά με ότι γράφεις , το έχω φάει στο πετσί μου και εγώ αυτές τις μέρες.
Θα συμφωνήσω ΑΠΟΛΥΤΑ για την εξυπηρέτηση του εισαγωγέα. Τραγελαφική.

Ο οποίος εισαγωγέας μου είπε ότι ετοιμοπαράδοτο δεν υπάρχει κανένα απ τα δυο ούτε το nc ούτε το cb. Αναμονή, με παραγγελία 5 μήνες για το πρώτο, 2-3 για το δεύτερο. Μου είπε μάλιστα ότι δεν πρόκειται να τα βρω πουθενά ετοιμοπαράδοτα.

Ευτυχώς διαψεύσθηκε γτ δεν άντεχα άλλο χωρίς μηχανή.

Tsber
12/11/2022, 12:03
Στα ευχάριστα είναι ότι ο επιμένων νικά.

Η αγορά έγινε. Σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές.

Καλορίζικο - καλές βόλτες :beer:

doctoras
12/11/2022, 12:13
Καλοριζικο το cb γαματο μηχανάκι και το τελευταίο update είναι πολύ ολοκληρωμένο
Προσωπικά έναν 17ρι μπροστινό τροχό θα ήθελα όπως ήταν τα πρώτα μοντέλα με όλα τα υπόλοιπα σπεκς ίδια
Φωτο (όπως λέμε ζακέτα) μη ξεχάσεις

PaNick67
12/11/2022, 12:14
Ο οποίος εισαγωγέας μου είπε ότι ετοιμοπαράδοτο δεν υπάρχει κανένα απ τα δυο ούτε το nc ούτε το cb. Αναμονή, με παραγγελία 5 μήνες για το πρώτο, 2-3 για το δεύτερο. Μου είπε μάλιστα ότι δεν πρόκειται να τα βρω πουθενά ετοιμοπαράδοτα.

Ευτυχώς διαψεύσθηκε γτ δεν άντεχα άλλο χωρίς μηχανή.

Καταρχας καλοριζικο, καλοταξιδο!

Κατα δευτερον, ο εισαγωγεας δεν ξερει ποσα μηχανακια υπαρχουν στα μαγαζια, μονο ποσα εχει φερει και μοιρασει. Θεωρει λανθασμενα οτι οσα μοιρασε πουληθηκαν κιολας, το οποιο δεν ισχυει γιατι ο καθε εμπορος παραγγελνει αυτα που νομιζει οτι θα δωσει μεχρι να ερθουν. Ασε που θελει και κατι να δειχνει στο μαγαζι του μεσα.

sam4g
12/11/2022, 12:18
Καλοριζικο το cb γαματο μηχανάκι και το τελευταίο update είναι πολύ ολοκληρωμένο
Προσωπικά έναν 17ρι μπροστινό τροχό θα ήθελα όπως ήταν τα πρώτα μοντέλα με όλα τα υπόλοιπα σπεκς ίδια
Φωτο (όπως λέμε ζακέτα) μη ξεχάσεις

Σ ευχαριστώ πολύ! Αλλά δεν πήρα το cb τελικά. Άκουσα τις απόψεις εδώ και πήρα το NC μοντέλο του 2023. Χρωματακι, Mat Jeans Blue Metallic

CorpseAlive
12/11/2022, 12:20
Ο οποίος εισαγωγέας μου είπε ότι ετοιμοπαράδοτο δεν υπάρχει κανένα απ τα δυο ούτε το nc ούτε το cb. Αναμονή, με παραγγελία 5 μήνες για το πρώτο, 2-3 για το δεύτερο. Μου είπε μάλιστα ότι δεν πρόκειται να τα βρω πουθενά ετοιμοπαράδοτα.

Ευτυχώς διαψεύσθηκε γτ δεν άντεχα άλλο χωρίς μηχανή.

Πάλι καλά δεν κοίταγες για Yamaha.
Θα έκλαιγες με το σύστημα παραδόσεων.

doctoras
12/11/2022, 12:21
Σ ευχαριστώ πολύ! Αλλά δεν πήρα το cb τελικά. Άκουσα τις απόψεις εδώ και πήρα το NC μοντέλο του 2023. Χρωματακι, Mat Jeans Blue Metallic

Ωραίο φαίνεται! Άντε και καλή παράδοση

sam4g
12/11/2022, 12:31
Ωραίο φαίνεται! Άντε και καλή παράδοση

Ευχαριστώ! Ε λογικά Δευτέρα θα το χω

giorgosb
12/11/2022, 12:52
Ωραίο χρώμα, με το καλό να παραλάβεις!

gior-gos
12/11/2022, 13:09
Σ ευχαριστώ πολύ! Αλλά δεν πήρα το cb τελικά. Άκουσα τις απόψεις εδώ και πήρα το NC μοντέλο του 2023. Χρωματακι, Mat Jeans Blue Metallic

Ωραίος φίλε! :beer:
Και γαμώ τις μηχανές πήρες, θα την ευχαριστηθείς!

zannisvel
12/11/2022, 16:49
Άντε καλορίζικο και καλοτάξιδο!!!:beer:
Πολύ καλή επιλογή! Το DCT??
Περιμένουμε εντυπώσεις!!

SAVVAS62
12/11/2022, 17:22
Καλορίζικο και καλοτάξιδο ! :beer:
62.000 χλμ, έξι χρόνια μετά ούτε καν σκέψη δεν υπάρχει για αλλαγή.

sam4g
12/11/2022, 18:59
Άντε καλορίζικο και καλοτάξιδο!!!:beer:
Πολύ καλή επιλογή! Το DCT??
Περιμένουμε εντυπώσεις!!

Ευχαριστώ πολύ! Όχι είμαι κολλημένο μυαλό στο μανιουαλ... νιώθω πιο ασφαλής να ελέγχω με συμπλέκτη τις αλλαγές.

billy84
12/11/2022, 20:17
Καλορίζικο και καλοτάξιδο να είναι φίλε! :beer:



Πάντως η κατάσταση είναι τραγική εδώ και 2 χρόνια. Είναι δυνατόν να δίνεις προκαταβολή για μηχανή που δεν υπάρχει ετοιμοπαράδοτη και περιμένεις 5-6 μήνες? Υπάρχουν περιπτώσεις που οι 6 μήνες έγιναν 8 και οι άνθρωποι πήγαιναν κάθε βδομάδα και έκαναν φασαρία. Δεν υπήρχε περίπτωση να δώσω προκαταβολή για όχημα το οποίο θα δω μετά απο μήνες. Καλύτερα μεταχειρισμένο.

doctoras
12/11/2022, 20:24
Στα αυτοκίνητα σήμερα δίνουν 8-12 μήνες
Υπομονή

sam4g
12/11/2022, 20:31
Γύρισα όλη την Αττική και τλκα βρήκα αντιπρόσωπο που το είχε ετοιμοπαράδοτο στο μαγαζί. Εννοείται, δεν το πολυσκεφτηκα. Το είδα του είπα οκ και από Δευτέρα θα βγει άδεια πινακίδες. Κι εγώ δεν θα έδινα προκαταβολή για κάτι που δεν έχω δει καν. Γτ πραγματικά το μοντέλο του 21 και μετά δεν το βρήκα πουθενά έστω να το δω σε μια έκθεση απλά ως έκθεμα.

Nik0s_Dk
13/11/2022, 21:39
Καλοτάξιδο, πάντα όρθιος και όμορφα χιλιόμετρα!!
Συμφωνώ για το χειροκίνητο! Είναι άλλη φάση!!
Ελπίζω να τα πούμε και σε καμία βόλτα κάποια στιγμή!

sam4g
13/11/2022, 22:47
Καλοτάξιδο, πάντα όρθιος και όμορφα χιλιόμετρα!!
Συμφωνώ για το χειροκίνητο! Είναι άλλη φάση!!
Ελπίζω να τα πούμε και σε καμία βόλτα κάποια στιγμή!

Ευχαριστώ πολύ! Όντως πιστεύω το NC ήταν η καλύτερη επιλογή που θα μπορούσα να κάνω, δεδομένου των χιλιομέτρων που κάνω καθημερινά.

Μακάρι να κανονιστεί βολτα που να βολεύει, γιατί πλέον η καθημερινότητα είναι γεμάτη υποχρεώσεις

sam4g
15/11/2022, 16:38
Για να μην ανοίγω νέο θέμα... Για συναγερμό τι προτείνετε κι από που;

Διάβασα σε άλλο θέμα που πρότειναν ορισμένοι των Παναγιωτόπουλο στην καλλιρόης. Βάζει μόνο spyball;

Επίσης, είδα ότι ο spyball είναι κινέζικος. Είστε ευχαριστημένοι οι κάτοχοι; Στο hornet είχα Scorpio Sri900 και να πω την αλήθεια δεν ήμουν ευχαριστημένος από την ευαισθησία του. Καθόσουν πάνω στη μηχανή με οπλισμένο τον συναγερμό και δεν βάραγε.

Επίσης, δεν ξέρω αν αξίζει να δώσω τόσα χρήματα για συναγερμό.

Και το άλλο που με προβληματίζει είναι ότι, ειδικά στους συναγερμούς τύπου Scorpio ή Pandora επεμβαίνουν πολύ στα ηλεκτρολογικά της μηχανής κι αν γίνει η στραβή και πάθει κάτι, άντε ξήλωνε μετά.

Έχετε να προτείνετε κάποιον άλλο;

Nikos77
15/11/2022, 22:07
Gemini. Ιταλικός με πολλά χρόνια εταιρία στο χώρο και πολύ αξιόπιστος. Ρώτα αν βάζει ο Παναγιωτόπουλος αφού λένε καλά λόγια για το μαγαζι

STF
15/11/2022, 22:38
Καλορίζική, περιμένουμε φωτό!

sam4g
15/11/2022, 22:45
Καλορίζική, περιμένουμε φωτό!

Ευχαριστώ πολύ! Θα ανεβάσω φωτό όταν την πάρω στα χέρια μου. Προς το παρών, κι εγώ αναμένω...

sam4g
19/11/2022, 14:41
Σήμερα παρέλαβα παιδιά! Μια βολτα κατευθείαν μέχρι την Πάχη να ξεκινήσει καλά το στρώσιμο. 439472

azar41
19/11/2022, 14:48
Πολύ ωραίο χρώμα,με γειά,καλά χιλιόμετρα!

νεοσσός
19/11/2022, 14:57
Με γεια!

sam4g
19/11/2022, 15:07
Καμία άποψη για το στρώσιμο; Εκεί που την πήρα μου είπε να μην τη ζορίζω γενικά. Αλλά μου είπε και μάξιμουμ 70-80 χλμ/ώρα, πράγμα που θεωρώ λάθος γτ με 6η ας πούμε στα 70 είναι 2,5 χιλιάδες στροφές περίπου. Εκεί ζορίζεται.

Εγώ ας πούμε μέχρι πάχη που πήγα, πήγαινα μέχρι 4000 στροφές όλες τις ταχύτητες. Σωστό ή λάθος;

νεοσσός
19/11/2022, 15:25
Το NC είναι χαμηλόροπο, οπότε οι 2.500 rpm σε οριζόντιο δρόμο δεν του πέφτουν πολύ άσχημες. Σε ανηφόρα όμως όχι, ούτε έντονη επιτάχυνση, διότι του κάνεις περισσότερο κακό με χαμηλές στροφές. Οι 4.000 rpm είναι ΟΚ σαν όριο, αλλά μην πηγαίνεις για ώρα σταθερά με τόσες. Πάντως αν χρειαστεί να ανοίξεις πολύ το γκάζι, καλύτερα να συνοδεύεται από περισσότερες στροφές, παρά από πολύ χαμηλές.

Γενικά το στρώσιμο θέλει ποικιλία στροφών (μέχρι 4.000 rpm είναι ΟΚ), ποικιλία ταχυτήτων και θερμικούς κύκλους. Δηλαδή να γίνουν τα χιλιόμετρα σε διαφορετικές μέρες, να κρυώνει και να ξαναζεσταίνεται ο κινητήρας. Όχι να το πάρεις, να το πας σταθερά με 100 km/h στον αυτοκινήτοδρομο Θεσσαλονίκη και να πεις "το 'στρωσα". Καλύτερα όχι δικάβαλο.

Περιέργως η Honda συνιστά προσοχή μόνο για τα πρώτα 500 χιλιόμετρα.

439473


Συμπτωματικά, η ερώτησή σου έπεσε τη στιγμή που παρακολουθούσα video για το στρώσιμο κινητήρων αυτοκινήτων (https://www.youtube.com/watch?v=oklqJnm7_TY). Μεγάλη ιστορία μικρή (long story short), όχι τέρμα γκάζι, όχι ραιντ λάυν, όχι σταθερές στροφές, ούτε πολύ μικρές διαδρομές όπου ο κινητήρας δεν φθάνει τη βέλτιστη θερμοκρασία λειτουργίας. Ισχύουν ακόμα και στους σύγχρονους βελτιστοποιημένους κινητήρες.

Nik0s_Dk
19/11/2022, 15:38
Σήμερα παρέλαβα παιδιά! Μια βολτα κατευθείαν μέχρι την Πάχη να ξεκινήσει καλά το στρώσιμο. 439472


Όμορφο!!! Καλοτάξιδο!! :beer:
Πολλά και όμορφα χιλιόμετρα!

sam4g
19/11/2022, 15:45
Όμορφο!!! Καλοτάξιδο!! :beer:
Πολλά και όμορφα χιλιόμετρα!

Ευχαριστώ!!!

sam4g
19/11/2022, 15:46
Το NC είναι χαμηλόροπο, οπότε οι 2.500 rpm σε οριζόντιο δρόμο δεν του πέφτουν πολύ άσχημες. Σε ανηφόρα όμως όχι, ούτε έντονη επιτάχυνση, διότι του κάνεις περισσότερο κακό με χαμηλές στροφές. Οι 4.000 rpm είναι ΟΚ σαν όριο, αλλά μην πηγαίνεις για ώρα σταθερά με τόσες. Πάντως αν χρειαστεί να ανοίξεις πολύ το γκάζι, καλύτερα να συνοδεύεται από περισσότερες στροφές, παρά από πολύ χαμηλές.

Γενικά το στρώσιμο θέλει ποικιλία στροφών (μέχρι 4.000 rpm είναι ΟΚ), ποικιλία ταχυτήτων και θερμικούς κύκλους. Δηλαδή να γίνουν τα χιλιόμετρα σε διαφορετικές μέρες, να κρυώνει και να ξαναζεσταίνεται ο κινητήρας. Όχι να το πάρεις, να το πας σταθερά με 100 km/h στον αυτοκινήτοδρομο Θεσσαλονίκη και να πεις "το 'στρωσα".

Περιέργως η Honda συνιστά προσοχή μόνο για τα πρώτα 500 χιλιόμετρα.

439473


Συμπτωματικά, η ερώτησή σου έπεσε τη στιγμή που παρακολουθούσα video για το στρώσιμο κινητήρων αυτοκινήτων (https://www.youtube.com/watch?v=oklqJnm7_TY). Μεγάλη ιστορία μικρή (long story short), όχι τέρμα γκάζι, όχι ραιντ λάυν, όχι σταθερές στροφές, ακόμα και στους σύγχρονους βελτιστοποιημένους κινητήρες.

Ακριβώς αυτό είδα στο μανιουαλ γι αυτό μου φάνηκε υπερβολικό το maximum 70χλμ/ώρα που μου είπε στην αντιπροσωπεία

basilis_k6
19/11/2022, 16:30
για 100-200χλμ πας αργα για να εισαι σιγουρος οτι ολα ειναι στη θεση τους. βιδες, τακακια, ντιζες, παξιμαδια, αξονες κτλ. μετα απλα οδηγα. χωρις υπερβολικο χουφτωμα και τελικες. ουτε 70 ουτε 90 ουτε τπτ, απλα οδηγας ηρεμα και ας ειναι και με 140.

doctoras
19/11/2022, 16:48
Καλοριζικος καλοτάξιδος κούκλα το εργαλείο!

sam4g
19/11/2022, 17:59
Πάντως σαν πρώτες εμπειρίες να γράψω πως οι αναρτήσεις του είναι παρα πολύ σκληρές. Στην εθνική βέβαια που πήγα παχη ήταν ο,τι πρέπει γιατί το νιώθεις ακλόνητο.

McGyver
19/11/2022, 18:01
Καλορίζικο!

:beer:

SAVVAS62
19/11/2022, 18:12
Πάντως σαν πρώτες εμπειρίες να γράψω πως οι αναρτήσεις του είναι παρα πολύ σκληρές. Στην εθνική βέβαια που πήγα παχη ήταν ο,τι πρέπει γιατί το νιώθεις ακλόνητο.

Δες λίγο και τον αέρα στα λάστιχα γιατί υπάρχει μια τάση παραφουσκώματος στους αντιπροσώπους - βουλκανιζατέρ γενικά.

Όσο αφορά το στρώσιμο καλά κάνεις και το πας μέχρι 4.000.
Τακάκια και λάστιχα θέλουν στρώσιμο. Όλα έχουν μπει σε δυναμόμετρο και έχουν πάει τέρμα πριν παραδοθούν, δεν έχουν ανάγκη.
Μετά τα 500 άνοιξέ το σταδιακά κανονικά.

Και πάλι καλορίζικο και καλοτάξιδο!:beer:

doctor_john
19/11/2022, 18:31
Πάντως σαν πρώτες εμπειρίες να γράψω πως οι αναρτήσεις του είναι παρα πολύ σκληρές. Στην εθνική βέβαια που πήγα παχη ήταν ο,τι πρέπει γιατί το νιώθεις ακλόνητο.

sdbv.. έτσι έλεγαν πως θα συμπεριφέρεται.
Δεν καταλαβαίνω ακόμα πως δουλεύει αλλά το αναφέρουν σαν πολύ στιβαρό, σου δίνει feedback και σου επιτρέπει
λίγο περισσότερο ακραίους χειρισμούς.

Ξέρεις αν ρυθμίζεται;

McGyver
19/11/2022, 18:40
αλλά το αναφέρουν σαν πολύ στιβαρό, σου δίνει feedback και σου επιτρέπει λίγο περισσότερο ακραίους χειρισμούς.

:bawl:


Ξέρεις αν ρυθμίζεται;

Δε ρυθμίζεται.

doctor_john
19/11/2022, 18:58
Σοβαρά; ναδα; αυτά που περιγράφει ο φίλος ακούγονται καλά για μπροστινό χωρίς ρυθμίσεις. Αλλοιώνονται ή κάνει ότι να ναι από την αρχή;

doctoras
19/11/2022, 19:03
Έριξε την διαδρομή στα 120 (από 150) και έσφιξε το μηχανάκι
Λογικό ακούγεται
Εξοικείωση θέλει, σωστές πιέσεις στα λάστιχα και ρύθμιση sag

sam4g
19/11/2022, 19:29
sdbv.. έτσι έλεγαν πως θα συμπεριφέρεται.
Δεν καταλαβαίνω ακόμα πως δουλεύει αλλά το αναφέρουν σαν πολύ στιβαρό, σου δίνει feedback και σου επιτρέπει
λίγο περισσότερο ακραίους χειρισμούς.

Ξέρεις αν ρυθμίζεται;

Ρύθμιση δεν έχει μπροστά. Πίσω μόνο προφορτιση. Να είμαι ειλικρινής δεν με χαλάει να είναι έτσι σφιχτό γιατί κινούμαι 90% αυτοκινητόδρομο. Απλά το αναφέρω να γνωρίζει ο υποψήφιος αγοραστής.

Στον αυτοκινητόδρομο όντως σου δίνει την αίσθηση ότι είναι ακλόνητο

Tsber
19/11/2022, 21:51
Καλορίζικο - καλές βόλτες :beer:

Το αυτό :D

Nostradamus
19/11/2022, 22:22
Καλοταξιδο να είναι και πάντα όρθιος.

DoctoR_k6
20/11/2022, 09:31
Καλοταξιδο κ απροβληματιστο.

sam4g
20/11/2022, 09:45
Σας ευχαριστώ όλους για τις ευχές!

Στις πρώτες εντυπώσεις να προσθέσω ότι ο συμπλέκτης είναι εκνευριστικά μαλακός. Η αλήθεια είναι ότι μπορεί όντως να αναφέρεται στα θετικά αλλά εμένα με ξένισε (θα το συνηθίσω).

Επίσης, τι ήχο κάνει με στοκ εξάτμιση; Σαν μονοκιλυνδρο (τρακτέρ).

Γράφοντας τα πρώτα 120 χλμ είδα μέση κατανάλωση 3,5 λτ/100χλμ και κατι σκιρτησε μέσα μου. Βέβαια, στο στρώσιμο, αλλά κάτι είναι κι αυτο.

sam4g
20/11/2022, 10:02
Επίσης, να αναφέρω και κάτι που θα με έκανε να χάσω τον ύπνο μου και μπορεί να βοηθήσει κάποιον που θα αγοράσει καινούργια μοτο από αντιπρόσωπο που δεν γνωρίζει τα βασικά.

Λοιπόν, πήγα χθες να παραλάβω τη μηχανή. Η μηχανή είχε 2 κλειδιά ενωμένα με ταϊραπ, μαζί τους κι ένα πλαστικοποιημένο χαρτάκι μ ένα barcode. Όταν θα έφευγα του είπα να κόψουμε το ταϊραπ, ώστε το δεύτερο κλειδί να το πάρει η σύζυγος που θα πήγαινε μετά σπίτι. Ρώτησα, λοιπόν, αν το χαρτάκι (μπαρκοουντ) μου χρειάζεται ή να το πετάξω. Και η απάντηση, κύριοι, ήταν να το πετάξω.

Έτσι, το έδωσα στη γυναίκα μου να το πετάξει μαζί με κάτι αλλά χαρτάκια-σακουλάκια κλπ.

Πηγαίνοντας, μετά, σπίτι και διαβάζοντας το μανιουαλ είδα ότι αυτό το χαρτάκι είναι για να βγάλεις άλλο κλειδί. (Τρελάθηκα)

Εν κατακλείδι, ευτυχώς, η σύζυγος ξεχάστηκε να τα πετάξει και τα είχε στο πορτμπαγκάζ του αυτοκινήτου.

Η ανακούφιση, όταν το βρήκα δεν περιγράφεται.

Υ.Γ. Φταίω, γιατί σ όλες τις μηχανές που είχα πριν, αν και μεταχειρισμένες, πάντα μου έδιναν μαζί και έναν κωδικό για τα κλειδιά. Δεν μου πήγε το μυαλό, γιατί ήταν ένα πλαστικοποιημένο χαρτάκι, ενώ στα άλλα που είχα ήταν είτε κάρτα είτε μεταλλικό ταμπελάκι.

Τέλος καλό όλα καλά.

STF
21/11/2022, 09:10
Καλορίζικο, καλοτάξιδο και πάντα άπεφτος να είσαι!

Εγώ στη δοκιμή που το είχα πάρει κούμπωσα υπέροχα πάνω του, τόσο που και οι -σχετικά- σφιχτές αναρτήσεις όχι μόνο δε με ενόχλησαν αλλά μου άρεσαν και όλας. Στον Ασπρόπυργο όμως με τραγική άσφαλτο (σπασμένη, σαθρά και λοιπές ομορφιές) έδειξε ότι ταλαιπωρείτε, αλλά αυτό είναι αναμενόμενο και κατεβάζεις ταχύτητα και όπου απαιτείτε σλάλομ...

Σε ότι αφορά όμως τη συμπεριφορά της μοτοσυκλέτας έχει γίνει πολύ καλή δουλειά με τις αναρτήσεις. Εμένα για μια μοτοσυκλέτα που θα τρώει περισσότερο από το 95% της ζωής της στην άσφλατο καλά έκαναν και μίκρυναν τις διαδρομές.

sam4g
21/11/2022, 09:23
Καλορίζικο, καλοτάξιδο και πάντα άπεφτος να είσαι!

Εγώ στη δοκιμή που το είχα πάρει κούμπωσα υπέροχα πάνω του, τόσο που και οι -σχετικά- σφιχτές αναρτήσεις όχι μόνο δε με ενόχλησαν αλλά μου άρεσαν και όλας. Στον Ασπρόπυργο όμως με τραγική άσφαλτο (σπασμένη, σαθρά και λοιπές ομορφιές) έδειξε ότι ταλαιπωρείτε, αλλά αυτό είναι αναμενόμενο και κατεβάζεις ταχύτητα και όπου απαιτείτε σλάλομ...

Σε ότι αφορά όμως τη συμπεριφορά της μοτοσυκλέτας έχει γίνει πολύ καλή δουλειά με τις αναρτήσεις. Εμένα για μια μοτοσυκλέτα που θα τρώει περισσότερο από το 95% της ζωής της στην άσφλατο καλά έκαναν και μίκρυναν τις διαδρομές.

Ευχαριστώ πολυ!

sam4g
21/11/2022, 09:30
Μια ερώτηση.

Ο αντιπρόσωπος που το αγόρασα, μου είπε για συναγερμό ότι βάζει της Kental. Εγώ δεν ήθελα κενταλ γιατί είναι μια εταιρία που δεν ξέρεις προέλευση, καθώς, υπάρχει μόνο σε ελληνικά sites.

Σε ερώτηση μου, μου είπε ότι καλό θα ήταν όποιος συναγερμός τοποθετηθεί, να γίνει από αυτούς, αλλιώς πιθανόν να έχω πρόβλημα με εγγύηση.

Σήμερα τηλεφώνησα στη MetaSystem οι οποίοι με διαβεβαίωσαν ότι δεν τίθεται θέμα εγγύησης, καθώς, όπως μου είπαν η ίδια η Honda (Σαρακάκης) βάζει Meta και στέλνει σ αυτούς.

Επίσης, προτίμησα Meta γιατί διάβασα ότι είναι η μόνη εταιρία που έχει φισακια για κάθε μοτοσικλέτα και έτσι δεν έχει κόψε ράψε καλώδια. Αυτός από την αντιπροσωπεία της Meta μου είπε ότι δεν έχει κάποιο ειδικό φις (είναι universal), αλλά δεν κόβονται καλώδια.

Τι θα κάνατε;

STF
21/11/2022, 09:50
Μια ερώτηση.

Ο αντιπρόσωπος που το αγόρασα, μου είπε για συναγερμό ότι βάζει της Kental. Εγώ δεν ήθελα κενταλ γιατί είναι μια εταιρία που δεν ξέρεις προέλευση, καθώς, υπάρχει μόνο σε ελληνικά sites.

Σε ερώτηση μου, μου είπε ότι καλό θα ήταν όποιος συναγερμός τοποθετηθεί, να γίνει από αυτούς, αλλιώς πιθανόν να έχω πρόβλημα με εγγύηση.

Σήμερα τηλεφώνησα στη MetaSystem οι οποίοι με διαβεβαίωσαν ότι δεν τίθεται θέμα εγγύησης, καθώς, όπως μου είπαν η ίδια η Honda (Σαρακάκης) βάζει Meta και στέλνει σ αυτούς.

Επίσης, προτίμησα Meta γιατί διάβασα ότι είναι η μόνη εταιρία που έχει φισακια για κάθε μοτοσικλέτα και έτσι δεν έχει κόψε ράψε καλώδια. Αυτός από την αντιπροσωπεία της Meta μου είπε ότι δεν έχει κάποιο ειδικό φις (είναι universal), αλλά δεν κόβονται καλώδια.

Τι θα κάνατε;

Εγώ θα έπαιρνα ένα τηλέφωνο στον Σαρακάκη να επιβεβαιώσω. Τα παιδιά που υποστηρίζουν την έκθεση της μοτοσυκλέτας είναι πολύ εξυπηρετικά.

McGyver
21/11/2022, 12:40
Μια ερώτηση.

Ο αντιπρόσωπος που το αγόρασα, μου είπε για συναγερμό ότι βάζει της Kental. Εγώ δεν ήθελα κενταλ γιατί είναι μια εταιρία που δεν ξέρεις προέλευση, καθώς, υπάρχει μόνο σε ελληνικά sites.

Σε ερώτηση μου, μου είπε ότι καλό θα ήταν όποιος συναγερμός τοποθετηθεί, να γίνει από αυτούς, αλλιώς πιθανόν να έχω πρόβλημα με εγγύηση.

Σήμερα τηλεφώνησα στη MetaSystem οι οποίοι με διαβεβαίωσαν ότι δεν τίθεται θέμα εγγύησης, καθώς, όπως μου είπαν η ίδια η Honda (Σαρακάκης) βάζει Meta και στέλνει σ αυτούς.

Επίσης, προτίμησα Meta γιατί διάβασα ότι είναι η μόνη εταιρία που έχει φισακια για κάθε μοτοσικλέτα και έτσι δεν έχει κόψε ράψε καλώδια. Αυτός από την αντιπροσωπεία της Meta μου είπε ότι δεν έχει κάποιο ειδικό φις (είναι universal), αλλά δεν κόβονται καλώδια.

Τι θα κάνατε;

Τα καινούρια NC δεν έχουν αναμονή για να κουμπώσει απευθείας φίσα συναγερμού.

Μπορεί να γίνει χωρίς να κοπεί καλώδιο αν δοθεί η δέουσα προσοχή.
1) Μόνιμη παροχή πάνω στην μπαταρία με ασφάλεια.
2) Σύνδεση στα φλας με παρεμβομή στα εργοστασιακά φισάκια (κοινό για πολλά Honda).
3) Σήμα διακόπτη (switched 12V) από την αναμονή για τα εργοστασιακά accessories.

Αν δεν έχεις θέματα OCD σαν εμένα :bawl:, προχώρα με Meta.

sam4g
21/11/2022, 13:55
Αν δεν έχεις θέματα OCD σαν εμένα :bawl:, προχώρα με Meta.

Έχω θέματα γι αυτό σας τα χω σπάσει. Τι προτείνεις για OCD θέματα

basilis_k6
21/11/2022, 14:01
εχω meta. σηκωνω ολοκληρη μηχανη και δεν βαραει. θεωρειτε της πλακας γενικα. τον εβαλες ηδη?

sam4g
21/11/2022, 14:21
εχω meta. σηκωνω ολοκληρη μηχανη και δεν βαραει. θεωρειτε της πλακας γενικα. τον εβαλες ηδη?

Όχι δεν τον έχω βάλει. Απλά έλεγα για meta σαν πιο VFM επώνυμη λύση. Μετά έχω στα υπόψιν spyball. Έχω αποκλείσει Pandora λόγω κόστους.

Είχα Scorpio sri900 και όπως λες, σήκωνες τη μηχανή και δεν χτύπαγε

basilis_k6
21/11/2022, 14:25
Όχι δεν τον έχω βάλει. Απλά έλεγα για meta σαν πιο VFM επώνυμη λύση. Μετά έχω στα υπόψιν spyball. Έχω αποκλείσει Pandora λόγω κόστους.

Είχα Scorpio sri900 και όπως λες, σήκωνες τη μηχανή και δεν χτύπαγε

δεν ξερω πολλα απο συναγερμους αλλα αν ηταν να βαλω θα εβαζα κατι ακριβο/καλο. επισης pm

McGyver
21/11/2022, 14:31
Έχω θέματα γι αυτό σας τα χω σπάσει. Τι προτείνεις για OCD θέματα

Μπαίνεις σε σκοτεινά μονοπάτια :bawl:...

Προσάρμοσε αυτό στο νέο μοντέλο.
https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=156213

sam4g
21/11/2022, 15:52
Μπαίνεις σε σκοτεινά μονοπάτια :bawl:...

Προσάρμοσε αυτό στο νέο μοντέλο.
https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=156213

Δεν το είχα διαβάσει αυτό το θέμα. Όντως τρομερή δουλειά και πολλά μπράβο σου. Σε τέτοιο σημείο OCD δεν είμαι οπότε απλά θα ξέρω ότι κάποιος κάπου κάποτε είχε κάνει αυτή την τρομερή δουλειά.

Και πάλι μπράβο σου :beer:

KLEIN
24/12/2022, 20:24
Καλορίζικο και καλοτάξιδο να είναι φίλε! :beer:



Πάντως η κατάσταση είναι τραγική εδώ και 2 χρόνια. Είναι δυνατόν να δίνεις προκαταβολή για μηχανή που δεν υπάρχει ετοιμοπαράδοτη και περιμένεις 5-6 μήνες? Υπάρχουν περιπτώσεις που οι 6 μήνες έγιναν 8 και οι άνθρωποι πήγαιναν κάθε βδομάδα και έκαναν φασαρία. Δεν υπήρχε περίπτωση να δώσω προκαταβολή για όχημα το οποίο θα δω μετά απο μήνες. Καλύτερα μεταχειρισμένο.

Στις μετα κοροναιον εποχες γυρισαμε πισω αντι να πηγαινουμε μπροστα !!! Εξηγηση το 1ο μηχανακι που αγορασα καινουργιο ΗΟΝDA XL650 V _TRANSALP εν ετοι 2002 περιμενα 4 μηνες την αντιπροσωπεια για να παρω την μηχανη με σειρα προτερεοτητας
. Οσο για την αγορα μεταχειρισμενης φιλε μου και ολοι αυτοι που πουλανε τα μεταχειρισμενα τους εκμεταλευονται ''αυτη την ελλειψη '' της καλυψης των αναγκων της αγορας σε καινουργιες μοτοσυκλετες και ΕΧΟΥΝ ΑΝΕΒΕΙ ΟΙ ΤΙΜΕΣ ΤΩΝ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΩΝ πολυυυυυυ .