PDA

View Full Version : KTM και ευρεση ανταλακτικων



RigasGR
24/10/2022, 21:45
Καλησπερα,

Μπορει καποιος να μου πει τι γινεται οταν βγαζει το μυνημα "this item not manufacture anymore" ?

Σκεφτηκα να αγορασω 1 LC4 DUKE II αλλα βλεπω οτι σε ανταλακτικα τα οποια ειναι σοβαρα π.χ τρομπα νερου δινει μονο κιτ επισκευης και οχι την τρομπα καινουργια ολοκληρη.

telegonos
24/10/2022, 22:22
τι γινεται οταν βγαζει το μηνυμα "this item not manufacture anymore"

Κάποιος δεν ξέρει σωστά αγγλικά

doctor_john
24/10/2022, 22:28
Εχουν σταματήσει την παραγωγή του συγκεκριμένου. Δεν θα υπάρχουν καινούρια κ.λπ

Μπορεί να την αντικαθιστούν με επόμενου μοντέλου, μπορεί όχι.
Στο παράδειγμά σου νομίζω υπάρχουν από εταιρίες σαν την boyesen.
Υπάρχουν και εξωτερικές για ώρα ανάγκης κ.λπ.

Με λίγα λόγια αν το θες για τυπική χρήση θα καλυφθείς με λίγο ψάξιμο, αν είναι να το λιώνεις θα πρέπει να τσεκάρεις
τι λύσεις έχουν βρει όσοι το λιώνουν..

RigasGR
25/10/2022, 06:42
telegonos
Έχεις δίκιο
Είσαι μέλος του 2018 και είμαι του 2004

Και έχεις απάντηση στην ερώτηση

telegonos
25/10/2022, 07:54
telegonos
Έχεις δίκιο
Είσαι μέλος του 2018 και είμαι του 2022

Και έχεις απάντηση στην ερώτηση

Πάρε κάτι άλλο ανθρωπέ μου, που στο 2022 θέλεις να μπλέξεις με μηχανές που δεν ήταν καλές ούτε όταν ήταν καινούριες, είχαν χαλάσει ολες ανεπανόρθωτα στην πενταετία και δεν κυκλοφορεί τίποτα σήμερα εκτός από βαλσαμωμένα σε σαλόνια και αραχνιασμένα σε ξεχασμένους χώρους αποθήκευσης, και ρωτάς που θα βρεις ανταλλακτικά.

Bowleno
25/10/2022, 08:47
Καλησπερα,

Μπορει καποιος να μου πει τι γινεται οταν βγαζει το μυνημα "this item not manufacture anymore" ?

Σκεφτηκα να αγορασω 1 LC4 DUKE II αλλα βλεπω οτι σε ανταλακτικα τα οποια ειναι σοβαρα π.χ τρομπα νερου δινει μονο κιτ επισκευης και οχι την τρομπα καινουργια ολοκληρη.

Στα είπε ο δόκτωρ. 'Οσο δυνατό, απίθανο στον δρόμο, παιχνιδιάρικο μηχανάκι ήταν, άλλο τόσο και ακόμα περισσότερο ζημιάρικο ήταν. Ο λόγος; απαιτούσε (και απαιτεί) υπερσχολαστική συντήρηση ανά τακτικά, κιόλας, διαστήματα (με το ανάλογο κόστος....) πράγμα που σχεδόν κανείς δεν έκανε με αποτέλεσμα να σκορπάνε κυριολεκτικά.
Δες κάτι άλλο καλύτερα, μην μπλέξεις με δαύτο....


Κάποιος δεν ξέρει σωστά αγγλικά

Δεν βαρέθηκες να ξύνεσαι στην γκλίτσα εσύ; μπορείς να μην απαντάς, τόσο δύσκολο σου είναι να μην προσβάλεις τους άλλους;

SeniorCanardo
25/10/2022, 09:15
Όταν μπλέκεις με μηχανάκια 20ετίας-30ετίας λογικό και αναμενόμενο είναι να αντιμετωπίσεις κάποια στιγμή θέμα με κάποιο ανταλλακτικό.

Ο LC4 κινητήρας πούλησε πολύ, οπότε και στοκαρισμένα και after market και μεταχειρισμένα θα βρεις με λίγο ή περισσότερο ψάξιμο.

Και σε γιαπωνέζικη "μπουρούχα" να πας, αντίστοιχής ηλικίας (γιατί σε παρόμοια τιμή κάτι τέτοιο θα πάρεις),τα ίδια και χειρότερα προβλήματα θα αντιμετωπίσεις.
Συνήθως και πιο πολύ θα δυσκολευτείς στην εύρεση ανταλλακτικών και μεγαλύτερους χρόνους αναμονής και ακριβότερες τιμές θα έχεις.
Ας μην μιλήσουμε για παρα-εισαγωγές.

Ή έχεις τα χρήματα και πας σε κάτι πιο σύγχρονο ή κάνεις συμβιβασμούς.

RigasGR
25/10/2022, 09:17
Μέλος είμαι από το 2004 ( anco , αλλά δεν ανοίγει το προφίλ ) telegonos (κάποιος από τους admin πιστεύω θα βρει την λύση Julius και οι λοιποί)

Τώρα στα του LC4 , στην ερώτηση που έκανα για εύρεση ανταλλακτικών
π.χ τρόμπα νερού ολόκληρη καινούργια (βλέπω ότι δεν βγάζει πλέον, μόνο κιτ επισκευής) και σε διαφορά αλλά ανταλλακτικά (που δεν βγάζει νόημα, εκτός αν οι εταιρίες πλέον το έχουν αλλάξει σε end of life πολιτική και οποίος πήρε … πήρε)

Στα των ζημιών κατήγορια MX450 (Honda , Yamaha κτλ…) ?

RigasGR
25/10/2022, 09:29
Όταν μπλέκεις με μηχανάκια 20ετίας-30ετίας λογικό και αναμενόμενο είναι να αντιμετωπίσεις κάποια στιγμή θέμα με κάποιο ανταλλακτικό.

Ο LC4 κινητήρας πούλησε πολύ, οπότε και στοκαρισμένα και after market και μεταχειρισμένα θα βρεις με λίγο ή περισσότερο ψάξιμο.

Και σε γιαπωνέζικη "μπουρούχα" να πας, αντίστοιχής ηλικίας (γιατί σε παρόμοια τιμή κάτι τέτοιο θα πάρεις),τα ίδια και χειρότερα προβλήματα θα αντιμετωπίσεις.
Συνήθως και πιο πολύ θα δυσκολευτείς στην εύρεση ανταλλακτικών και μεγαλύτερους χρόνους αναμονής και ακριβότερες τιμές θα έχεις.
Ας μην μιλήσουμε για παρα-εισαγωγές.

Ή έχεις τα χρήματα και πας σε κάτι πιο σύγχρονο ή κάνεις συμβιβασμούς.

Είπα να πάρω 1 MOTARD μιας και πούλησα το K9 (scooter για τις μετακινήσεις ρουτίνας υπάρχει) και δεν θα ξαναπάρω 1000 τετρακύλινδρο ποτέ ξανα

είχα κάποτε 1 FMX 650 (φόραγε XR650L / Dominator μοτέρ, και είχε 1 γκρι ο reinmeister 50+ άλογα και έλεγε ότι είναι μια μικρή βελτίωση γι αυτό το μοτέρ και η αξιοπιστία του παραμένει ίδια ,και σκέφτηκα να πάρω 1 έτοιμο σε KTM και να μην ασχοληθώ με το FMX.

MX 450 = 2η οικογένεια (ποτέ ξανα που να μου το χαρίζουν)

Bowleno
25/10/2022, 09:37
Είπα να πάρω 1 MOTARD μιας και πούλησα το K9 (scooter για τις μετακινήσεις ρουτίνας υπάρχει) και δεν θα ξαναπάρω 1000 τετρακύλινδρο ποτέ ξανα

είχα κάποτε 1 FMX 650 (φόραγε XR650L / Dominator μοτέρ, και είχε 1 γκρι ο reinmeister 50+ άλογα και έλεγε ότι είναι μια μικρή βελτίωση γι αυτό το μοτέρ και η αξιοπιστία του παραμένει ίδια ,και σκέφτηκα να πάρω 1 έτοιμο σε KTM και να μην ασχοληθώ με το FMX.

MX 450 = 2η οικογένεια (ποτέ ξανα που να μου το χαρίζουν)

Μπορείς να κοιτάξεις και για κανένα XTR 660 μια χαρά παιχνίδι κάνει και αυτό χωρίς τα κουσούρια του LC4.

Εμείς στα είπαμε εν ολίγοις, κάνε ότι σε φωτίσει ο μέγας γιαραμπής και η....τσέπη σου.

kostaskk
25/10/2022, 09:52
Το fmx από 30 άλογα τροχό με το ζόρι που το περνούσαν και πάπια πώς έφτασε τα 50?

doctor_john
25/10/2022, 10:01
Είπα να πάρω 1 MOTARD μιας και πούλησα το K9 (scooter για τις μετακινήσεις ρουτίνας υπάρχει) και δεν θα ξαναπάρω 1000 τετρακύλινδρο ποτέ ξανα

είχα κάποτε 1 FMX 650 (φόραγε XR650L / Dominator μοτέρ, και είχε 1 γκρι ο reinmeister 50+ άλογα και έλεγε ότι είναι μια μικρή βελτίωση γι αυτό το μοτέρ και η αξιοπιστία του παραμένει ίδια ,και σκέφτηκα να πάρω 1 έτοιμο σε KTM και να μην ασχοληθώ με το FMX.

MX 450 = 2η οικογένεια (ποτέ ξανα που να μου το χαρίζουν)

Δες τι θέλεις να κάνεις με αυτό και πόσο εκτιμάς ότι θα το κρατήσεις.
Το επίπεδο συντήρησης του duke είναι ψηλό, υπάρχουν λύσεις που μπορεί να σε καλύπτουν
και να αποφύγεις την συνεχή συντήρηση με κάποιες αλλαγές..

τα G650 Χ για παράδειγμα είναι στις ίδιες τιμές με καλές επιδόσεις και μικροδιαφορές στην yεωμετρία..

est
25/10/2022, 10:05
Θα βρεις κι άλλους κωδικούς (δυστυχώς) που έχουν σταματήσει από την παραγωγή.
Από εκεί και πέρα, αν το μηχανάκι είναι σε νορμάλ λεφτά και κατάσταση, ακόμα και σήμερα αξίζει.
Για τη συντήρηση έχουν ειπωθεί τα πάντα.. αλλά πλέον υπάρχουν αρκετά συνεργεία που γνωρίζουν τον lc4.
Σίγουρα δεν χρειάζεται συντήρηση ΜΧ, αλλά θα πρέπει να έχεις το νου σου και να τσεκάρεις αρχικά βασικά σημεία του κινητήρα (πχ τις 2 αντλίες λαδιού, εισαγωγή καρμπ, βαλβίδες) που θα σου ανεβάσουν το κόστος του πρώτου σέρβις που θα κάνεις. Από εκεί και πέρα, κάθε 2.000-2.500 χλμ αλλαγές λαδιών και κάθε 5.000 χλμ ρύθμιση βαλβίδων (να γίνεται όμως). Ρουλεμανάκια, oringάκια κλπ θα σου βγαίνουν μια στο τόσο. Αλλά (για μένα και τη χρήση που κάνω) δεν είναι αποτρεπτικός παράγοντας.

Bowleno
25/10/2022, 10:05
Το fmx από 30 άλογα τροχό με το ζόρι που το περνούσαν και πάπια πώς έφτασε τα 50?

Κάπου εδώ μέσα, πριν αρκετά χρόνια είχε γράψει ο rein για το δικό του.
Τώρα, 50 άλογα η μουλάρια, θα σε γελάσω... εγώ αν δεν το δω στο δυναμόμετρο δεν πιστεύω με τίποτα αύξηση ιπποδύναμης πάνω από 50% και με ίδια (όπως έλεγε) αξιοπιστία.

est
25/10/2022, 10:12
Αύξηση κυβισμού, αλλαγή προφίλ εκκεντροφόρου, μηχανικό καρμπυρατέρ και πιο ελεύθερη εξάτμιση ανεβάζουν αρκετά τη δύναμη σε αυτά τα μοτέρ (ΧΤ/ΤΤ 600, XR650L). Μετά όμως παίζει να αρχίσει η μουρμούρα από το κιβώτιο…

kostaskk
25/10/2022, 10:14
Ραγισμένες κεφαλές, βαρεμενα ρουλεμάν στρόφαλου αν το σκορτσαρε, λάθος εξαέρωση λαδιού αν δεν ήξερε ο μάστορας, βάλε και τις magura τρομπες συμπλέκτη,φρένου που σκορπούσαν, όπως και τους 2 αποσυμπίεστες και το κόμπλερ που επίσης χαλούσε, όλο το σύστημα μίζας ίσως, αλλά είχε κ μανιβελα

est
25/10/2022, 10:29
Ναι, όλα αυτά που βγήκαν όταν κυκλοφόρησαν ευρέως γιατί λίγοι ήξεραν πως δεν θέλει 2.000 στροφές και πατ-πουτ κι ακόμα λιγότεροι πως έστω γίνεται μια σωστή αλλαγή λαδιών. Τα έχουμε πει αυτά.
Μετά από 15 χρόνια όμως, έχουν μείνει μόνο οι Χάιλάντερς και οι Φρανκενστάιν. :D

RigasGR
25/10/2022, 11:45
Κάπου εδώ μέσα, πριν αρκετά χρόνια είχε γράψει ο rein για το δικό του.
Τώρα, 50 άλογα η μουλάρια, θα σε γελάσω... εγώ αν δεν το δω στο δυναμόμετρο δεν πιστεύω με τίποτα αύξηση ιπποδύναμης πάνω από 50% και με ίδια (όπως έλεγε) αξιοπιστία.

μην αναλύσουμε τι πως και γιατί σε θέμα φταιξίματος (για όλα τα μοτέρ) ενδεικτικά 14:1 είχα σε 1 και ακόμα ζει (αλλαγμένα όλα βέβαια με αλλά για αυτή την συμπίεση αλλά €€€ όσο κάνει 1 μηχανή ακόμα)
8:1 συμπίεση να γίνει 11.5:1 όπως το FMX650
του reinmeister ασε να ξέρω εγώ τι ήταν τα 50 (μουλάρια ή αραβικά άλογα).

RigasGR
25/10/2022, 11:49
Ραγισμένες κεφαλές, βαρεμενα ρουλεμάν στρόφαλου αν το σκορτσαρε, λάθος εξαέρωση λαδιού αν δεν ήξερε ο μάστορας, βάλε και τις magura τρομπες συμπλέκτη,φρένου που σκορπούσαν, όπως και τους 2 αποσυμπίεστες και το κόμπλερ που επίσης χαλούσε, όλο το σύστημα μίζας ίσως, αλλά είχε κ μανιβελα

Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου, θα κοιτάξω σε Japan μόνο κύλινδρο.

Bowleno
25/10/2022, 13:10
μην αναλύσουμε τι πως και γιατί σε θέμα φταιξίματος (για όλα τα μοτέρ) ενδεικτικά 14:1 είχα σε 1 και ακόμα ζει (αλλαγμένα όλα βέβαια με αλλά για αυτή την συμπίεση αλλά €€€ όσο κάνει 1 μηχανή ακόμα)
8:1 συμπίεση να γίνει 11.5:1 όπως το FMX650
του reinmeister ασε να ξέρω εγώ τι ήταν τα 50 (μουλάρια ή αραβικά άλογα).

Ο καθείς ξέρει τι έχει στην τσέπη του και, κυρίως, που και σε τι είναι πρόθυμος να τα χώσει, καμιά αντίρρηση επ' αυτού.
Όπως επίσης το αν αξίζει η όχι.
Εγώ όπως και η πλατιά βάση των καταναλωτών, εξετάζω το vfm κάθε πράγματος είτε είναι μηχανάκι (κατ' άλλους, μηχανή:D) είτε κινητό. Η εποχή του να πηγαίνει κάποιος στην καφετέρια και να λέει "έχω το πιο δυνατό μονοκύλινδρο 600αρι" καλώς η κακώς έχει πλέον παρέλθει ανεπιστρεπτί.
Νόημα έχουν μόνο αν το κατεβάζεις πίστα είτε για την καύλ@ είτε αγώνες....
Όπως είπα και πιο πάνω, δικό σου το μαχαίρι, δικό σου και το πεπόνι....

katsar
25/10/2022, 13:33
Ειλικρινά το Fmx και κάτι χτ600,660 κτλ δεν θα τα προτιμούσα σαν όχημα για διασκέδαση σε σχέση με ένα 640 ακόμα και αν είχαν ανάποδα τα μοτέρ,το κτμ με 35 άλογα και τούμπαλιν.
Ο τρόπος που τσουλούσε το 640 το εντούρο το γνήσιο το ΚΤΜ στην άσφαλτο ήταν τόσο ηδονικός σαν πακέτο αμορτισέρ,φρένα και όλα τα υπόλοιπα που μετά καβαλούσα το ΧΤ και ένιωθα τι θα πει όχημα-ματρακάς στην κυριολεξία.