PDA

View Full Version : Νέος Οδηγός - Σωστό Παρκάρισμα Μηχανής



White.Wolf
25/10/2022, 16:46
Καλησπέρα σε όλους!

Μέχρι στιγμής είχα τη μηχανή μου σε γκαράζ. Τώρα όμως λόγω σπουδών έφερα τη μηχανή σε άλλη πόλη. Στο σπίτι που νοικιάζω δέν έχω γκαραζ διαθέσιμο οπότε θα τη παρκάρω αναγκαστικά στον δρόμο. Ήθελα να σας ρωτήσω πώς θα συμβουλεύατε έναν αρχάριο να παρκάρει έτσι ώστε να μην ενοχλεί και γίνεται στόχος.

Καταλαβαίνω πως το να παρκάρει κανείς στο πεζοδρόμιο δέν είναι ότι πιο ευγενικό, παρ'ολο που βλέπω οτι πολλοί το κάνουν.

Άν δεν τη παρκάρω στο πεζοδρόμιο οι μόνες μου λύσεις είναι να παρκάρω στις θέσεις που παρκάρουν τα αμάξια.

Είναι αγένεια να τη παρκάρω σαν να παρκάρω αμάξι? Είναι προτιμότερο να τη παρκάρω κάθετα στο πεζοδρόμιο για να αφήνω χώρο για τα αμάξια?

Εσείς που είστε πιο έμπειροι τι κάνετε?

motojojo
25/10/2022, 17:07
Κανονικά πρέπει και η μοτοσυκλέτα να παρκάρει παράλληλα στο δρόμο, όπως τα αυτοκίνητα. Παρόλα αυτά είναι εκνευριστικό για τους οδηγούς που ψάχνουν απεγνωσμένα θέση. Οπότε καλύτερα πάντα κάθετα (ή λίγο διαγώνια για να μην προεξέχει) με μια μικρή απόσταση ασφαλείας από το αυτοκίνητο, γιατί και αυτό θέλει κάποιο χώρο να ξεπαρκάρει. Επίσης αν υπάρχει ολόκληρη θέση για αυτοκίνητο, πάλι καλύτερα κάθετα αλλά όχι στη μέση. Μην στερείς τη θεση από ένα μικρότερο αυτοκίνητο.

Αν το πεζοδρόμιο έχει άπλετο χώρο μπορεις να την αφήνεις κι εκει. Όσο δεν εμποδίζεις δεν θα σου πει κανεις κάτι.

Bowleno
25/10/2022, 17:17
Αν στο πεζοδρόμιο υπάρχουν δέντρα, μπορείς να την παρκάρεις ανάμεσα τους, έτσι αφήνεις τον υπόλοιπο χώρο ελεύθερο για διέλευση των πεζών. Έτσι το κάνω εγώ κάπου κοντά στο κέντρο της Αθήνας και δεν μου έχουν πει ποτέ τίποτα.
Αν δεν, φροντίζεις στο σημείο να υπάρχει χώρος να περάσει άνετα καροτσάκι μωρού! Δεν νομίζω ότι θα σου πουν κάτι...

doctor_john
25/10/2022, 17:24
438928

Nik0s_Dk
25/10/2022, 17:38
Αν στο πεζοδρόμιο υπάρχουν δέντρα, μπορείς να την παρκάρεις ανάμεσα τους, έτσι αφήνεις τον υπόλοιπο χώρο ελεύθερο για διέλευση των πεζών. Έτσι το κάνω εγώ κάπου κοντά στο κέντρο της Αθήνας και δεν μου έχουν πει ποτέ τίποτα.
Αν δεν, φροντίζεις στο σημείο να υπάρχει χώρος να περάσει άνετα καροτσάκι μωρού! Δεν νομίζω ότι θα σου πουν κάτι...

Πρόσφατα έφαγα κλήση ακριβώς έτσι παρκαρισμένος. Καλώς ή κακώς είναι παράνομο είτε ενοχλεί είτε όχι. Οπότε πάνω στο πεζοδρόμιο με αστεράκι.
Ps στο σπίτι μου από κάτω στο πεζοδρόμιο παρκάρω έχοντας συνεννοηθεί με την πολυκατοικία και ένα κατάστημα από κάτω ότι δεν έχουν θέμα. Οπότε δεν φοβάμαι. Τώρα αν κάποιον του τη βαρέσει και καλέσει τροχαία δημοτική η δε ξέρω τι μάλλον δε τη γλιτώνει.

Παρόλα αυτά ως προσωπική θέση , το παρκάρισμα σε πεζοδρόμιο ή πλατεία αν και εφόσον είναι 10000% Ότι δεν ενοχλεί κανέναν ( καροτσάκια, δεν αναγκάζει πεζο να βγει στο δρόμο κλπ) θεωρώ ότι δεν είναι κακό. Θέση είναι αυτό, όχι νόμος η κανόνας. Για αποφυγή παρεξήγησης το λέω.

Bowleno
25/10/2022, 18:54
Πρόσφατα έφαγα κλήση ακριβώς έτσι παρκαρισμένος. Καλώς ή κακώς είναι παράνομο είτε ενοχλεί είτε όχι. Οπότε πάνω στο πεζοδρόμιο με αστεράκι.
Ps στο σπίτι μου από κάτω στο πεζοδρόμιο παρκάρω έχοντας συνεννοηθεί με την πολυκατοικία και ένα κατάστημα από κάτω ότι δεν έχουν θέμα. Οπότε δεν φοβάμαι. Τώρα αν κάποιον του τη βαρέσει και καλέσει τροχαία δημοτική η δε ξέρω τι μάλλον δε τη γλιτώνει.

Παρόλα αυτά ως προσωπική θέση , το παρκάρισμα σε πεζοδρόμιο ή πλατεία αν και εφόσον είναι 10000% Ότι δεν ενοχλεί κανέναν ( καροτσάκια, δεν αναγκάζει πεζο να βγει στο δρόμο κλπ) θεωρώ ότι δεν είναι κακό. Θέση είναι αυτό, όχι νόμος η κανόνας. Για αποφυγή παρεξήγησης το λέω.

Ασφαλώς και είναι παράνομο, πουθενά δεν είπα ότι είναι νόμιμο. Συνεννόηση με τα γύρω μαγαζιά (αν υπάρχουν) κοιτάς όσο δυνατόν να μην ενοχλείς. Σπανίως θα στην πουν αλλά ναι, πάντα υπάρχει ο στραβος που θέλει τζερτζελέ...

Nik0s_Dk
25/10/2022, 19:20
Ασφαλώς και είναι παράνομο, πουθενά δεν είπα ότι είναι νόμιμο. Συνεννόηση με τα γύρω μαγαζιά (αν υπάρχουν) κοιτάς όσο δυνατόν να μην ενοχλείς. Σπανίως θα στην πουν αλλά ναι, πάντα υπάρχει ο στραβος που θέλει τζερτζελέ...

Ναι ναι δε λέω ότι είπες προς θεού. Απλώς το επισημαίνω!:beer:

Augotaraxos
25/10/2022, 22:24
Επίσης αν παρκάρεις πλάγια, προσπάθησε να έχεις τον κwλο προς το πεζοδρόμιο, αν υπάρχει η δυνατότητα ελιγμού, ώστε να φεύγεις πιο εύκολα σε δρόμους με κίνηση.

White.Wolf
27/10/2022, 12:16
Σας ευχαριστώ όλους παιδιά!

rainmike
27/10/2022, 12:29
Στο πεζοδρομιο να την αφηνεις.
Καλυτερα να φας μια κλήση που ειναι σπανιο αν δεν ενοχλει παρα να τη
βρεις κατω απο το μπροστινο αμαξι που έκανε οπισθεν για να ξεπαρκαρει στις 6 η ωρα το πρωι και δεν ειδε καν το μηχανκι σου.
Ακομα και οι Διας στο πεζοδρομιο τις αφηνουν.
Στα χρονια που οδηγώ μια φορα εφαγα κληση επειδη την ειχα αφησει πεζοδρομιο και ο τυπος που με εγραψε ,μου ειπε
Συγνώμη φιλε μας καλεσαν και αναγκάστηκα να σε γραψω μαζι με ολα τα αλλα μηχανακια.
Γενικα μηχανακια στο πεζοδρομιο δεν γραφουμε.

Bowleno
27/10/2022, 16:45
Στο πεζοδρομιο να την αφηνεις.
Καλυτερα να φας μια κλήση που ειναι σπανιο αν δεν ενοχλει παρα να τη
βρεις κατω απο το μπροστινο αμαξι που έκανε οπισθεν για να ξεπαρκαρει στις 6 η ωρα το πρωι και δεν ειδε καν το μηχανκι σου.
Ακομα και οι Διας στο πεζοδρομιο τις αφηνουν.
Στα χρονια που οδηγώ μια φορα εφαγα κληση επειδη την ειχα αφησει πεζοδρομιο και ο τυπος που με εγραψε ,μου ειπε
Συγνώμη φιλε μας καλεσαν και αναγκάστηκα να σε γραψω μαζι με ολα τα αλλα μηχανακια.
Γενικα μηχανακια στο πεζοδρομιο δεν γραφουμε.

Στα συν των παραπάνω, πάνω στο πεζοδρόμιο, είναι ένα κλικ πιο δύσκολο να την φάνε....

Tsber
27/10/2022, 18:50
Να προσέχει πώς παρκάρεις και σε σχέση με τις υπόλοιπες μοτοσυκλέτες φίλε μου, να αφήνεις τον απαιτούμενο χώρο για να χωράει ο εκάστοτε αναβάτης και να μην κολλάς σε διπλανή μοτοσυκλέτα, ειδικά όταν είναι στον πλαγιοστάτη και πρέπει να γύρει προς το δικό σου δίκυκλο για να φύγει.

Το πόση γαϊδουριά και ετσιθελισμός υπάρχει και μεταξύ μας, δυστυχώς δε λέγεται...

Augotaraxos
27/10/2022, 22:58
Να προσέχει πώς παρκάρεις και σε σχέση με τις υπόλοιπες μοτοσυκλέτες φίλε μου, να αφήνεις τον απαιτούμενο χώρο για να χωράει ο εκάστοτε αναβάτης και να μην κολλάς σε διπλανή μοτοσυκλέτα, ειδικά όταν είναι στον πλαγιοστάτη και πρέπει να γύρει προς το δικό σου δίκυκλο για να φύγει.

Το πόση γαϊδουριά και ετσιθελισμός υπάρχει και μεταξύ μας, δυστυχώς δε λέγεται...

Άστα να πάνε. Γενικότερα είναι κατάντια λαού όταν θεωρούμε φυσιολογικό να παρκάρουμε στα πεζοδρόμια. Βέβαια στην πρωτεύουσα Βαγδάτη που μένετε είναι δύσκολο να βρείτε χώρο και είναι απόλυτα κατανοητό, επίσης οι πολίτες το έχουν συνηθίσει και δεν τους ενοχλεί. Δυστυχώς όμως οι λεπτομέρειες είναι που κάνουν τη διαφορά, και για να αλλάξουν κάποια πράγματα θα πρέπει να αρχίσουμε να σκεφτόμαστε με το τι είναι σωστό για εμάς να κάνουμε και όχι να επαναπαυόμαστε επειδή κάνουν το λάθος και οι άλλοι. Αλλά... έλα μωρέ τώρα...