PDA

View Full Version : HONDA TRANSALP 700 (deauville 700 έχω αλλά...) κιβώτιο ταχυτήτων



nikos_abel
26/10/2022, 13:04
Υγιαίνετε.

Μιας που εκτός της μετάδοσης (άξονας αντί αλυσίδας), κατά τα άλλα μηχανικά το NT700VA έχει τα ίδια
εξαρτήματα, ερωτώ:

Ο μάστορης ενημέρωσε (με πάσα επιφύλαξη πάντα) ότι ίσως στο κοντινό ή μακρινό μέλλον, θα χρειαστεί
κάποια επισκευή στο κιβώτιο.
Συγκεκριμένα, ακούει (ελάχιστα με είπε) ένα ελαφρύ "βούισμα" στην 1η, αλλά σε καμμία άλλη.
Μάλιστα μου είπε ότι κανονικά δεν θα μου έλεγε τίποτα μέχρι το επόμενο service, θα το ξανάκουγε
τότε για να δει αν έχει ενταθεί, αλλά επειδή θα χρειαστώ αλλαγή δίσκων σχετικά σύντομα, η κουβέντα
έφτασε ως εκεί.
Υποψιάζεται κάποιο φάγωμα στο γρανάζι της 1ης, αλλά προφανώς θα πρέπει να το ανοίξει για να το δει.
Από την άλλη, έχει λέει δει TRANSALP 700 να έχουν παρόμοια θέματα, πολύ πιο έντονα, αλλά να λειτουργούν
για χρόνια χωρίς να κάνουν επισκευή.

Τι λέτε, το έχει αντιμετωπίσει κανένας; Σας θυμίζει κάτι;

Να πουλήσω νεφρό;

CorpseAlive
26/10/2022, 14:33
Υγιαίνετε.

Μιας που εκτός της μετάδοσης (άξονας αντί αλυσίδας), κατά τα άλλα μηχανικά το NT700VA έχει τα ίδια
εξαρτήματα, ερωτώ:

Ο μάστορης ενημέρωσε (με πάσα επιφύλαξη πάντα) ότι ίσως στο κοντινό ή μακρινό μέλλον, θα χρειαστεί
κάποια επισκευή στο κιβώτιο.
Συγκεκριμένα, ακούει (ελάχιστα με είπε) ένα ελαφρύ "βούισμα" στην 1η, αλλά σε καμμία άλλη.
Μάλιστα μου είπε ότι κανονικά δεν θα μου έλεγε τίποτα μέχρι το επόμενο service, θα το ξανάκουγε
τότε για να δει αν έχει ενταθεί, αλλά επειδή θα χρειαστώ αλλαγή δίσκων σχετικά σύντομα, η κουβέντα
έφτασε ως εκεί.
Υποψιάζεται κάποιο φάγωμα στο γρανάζι της 1ης, αλλά προφανώς θα πρέπει να το ανοίξει για να το δει.
Από την άλλη, έχει λέει δει TRANSALP 700 να έχουν παρόμοια θέματα, πολύ πιο έντονα, αλλά να λειτουργούν
για χρόνια χωρίς να κάνουν επισκευή.

Τι λέτε, το έχει αντιμετωπίσει κανένας; Σας θυμίζει κάτι;

Να πουλήσω νεφρό;

Τα Transalp 650-600 έχουν συνήθως πρόβλημα με τον άξονα .
Για κιβώτιο πρώτη φορά το ακούω και έχω πολλούς γνωστούς με TA700 που έχουν κάνει πάνω 150.000-200.000 χλμ.
Αν εννοείς άξονα η απάντηση είναι σε ιταλικό KKK γρανάζι.
Αν εννοείς κιβώτιο δεν γνωρίζω.

nikos_abel
26/10/2022, 15:31
Τα Transalp 650-600 έχουν συνήθως πρόβλημα με τον άξονα .
Για κιβώτιο πρώτη φορά το ακούω και έχω πολλούς γνωστούς με TA700 που έχουν κάνει πάνω 150.000-200.000 χλμ.
Αν εννοείς άξονα η απάντηση είναι σε ιταλικό KKK γρανάζι.
Αν εννοείς κιβώτιο δεν γνωρίζω.

Κιβώτιο εννοώ.
Αλλά τα 650-600 αλυσίδα δεν έχουν; Με μπέρδεψες.

CorpseAlive
26/10/2022, 15:40
Κιβώτιο εννοώ.
Αλλά τα 650-600 αλυσίδα δεν έχουν; Με μπέρδεψες.

Κεντρικός άξονας που πιάνει το μπροστά γρανάζι.

nikos_abel
26/10/2022, 15:44
Κεντρικός άξονας που πιάνει το μπροστά γρανάζι.

Ααααα, δεν πρέπει να εννοεί αυτό, είπε χαρακτηριστικά "γρανάζι 1ης".

bmwr1100gs
26/10/2022, 16:26
Καλησπέρα,

Μήπως να πας και σε κάποιο άλλο συνεργείο για μια δεύτερη άποψη;

Γενικά πάντως δεν έχω ακούσει κάποιο θέμα, βέβαια δεν έχω αντίστοιχη μηχανή...

nikos_abel
26/10/2022, 16:30
Καλησπέρα,

Μήπως να πας και σε κάποιο άλλο συνεργείο για μια δεύτερη άποψη;

Γενικά πάντως δεν έχω ακούσει κάποιο θέμα, βέβαια δεν έχω αντίστοιχη μηχανή...

Ναι, θα γίνει και αυτό, οπωσδήποτε.
Παρόλαυτά, ο Μήτσος στο παρελθόν έχει "ακούσει" και "νιώσει
πάρα πολλά ενδιαφέροντα και με έχει προστατέψει σε αγορές μεταχειρισμένου.
Ούτως ή άλλως, το είπε, θα δούμε πως πάει.
Επίσης

motojojo
26/10/2022, 16:52
Εγώ θα περίμενα μέχρι να ενταθεί και να το ακούσω κι εγω.

Σκοπεύεις να αλλάξεις δίσκους μέχρι το επόμενο σερβις;

nikos_abel
26/10/2022, 17:40
Εγώ θα περίμενα μέχρι να ενταθεί και να το ακούσω κι εγω.

Σκοπεύεις να αλλάξεις δίσκους μέχρι το επόμενο σερβις;


Ναι, πρώτα θα παίξουν βαλβίδες και μετά σειρά έχουν οι δίσκοι.

est
26/10/2022, 18:01
Όταν θα παίξουν βαλβίδες, φαντάζομαι θα αλλάξεις και λάδια τότε; Μήπως να κοιτούσες αν έχει τίποτα γρέζια μέσα στα λάδια και μετά να πάρεις την όποια απόφαση.
Εντωμεταξύ το να την ακούσει το γρανάζι της πρώτης είναι πιο σπάνιο Και μάλλον έχει να κάνει με τη χρήση της μοτοσυκλέτας.

nikos_abel
26/10/2022, 18:55
Όταν θα παίξουν βαλβίδες, φαντάζομαι θα αλλάξεις και λάδια τότε; Μήπως να κοιτούσες αν έχει τίποτα γρέζια μέσα στα λάδια και μετά να πάρεις την όποια απόφαση.
Εντωμεταξύ το να την ακούσει το γρανάζι της πρώτης είναι πιο σπάνιο Και μάλλον έχει να κάνει με τη χρήση της μοτοσυκλέτας.

Ναι, θα γίνουν αυτά.

Όταν λες χρήση, τι μπορεί να έκανα (ή να έκανε ο προηγούμενος);

billy84
26/10/2022, 20:25
Υγιαίνετε.

Μιας που εκτός της μετάδοσης (άξονας αντί αλυσίδας), κατά τα άλλα μηχανικά το NT700VA έχει τα ίδια
εξαρτήματα, ερωτώ:

Ο μάστορης ενημέρωσε (με πάσα επιφύλαξη πάντα) ότι ίσως στο κοντινό ή μακρινό μέλλον, θα χρειαστεί
κάποια επισκευή στο κιβώτιο.
Συγκεκριμένα, ακούει (ελάχιστα με είπε) ένα ελαφρύ "βούισμα" στην 1η, αλλά σε καμμία άλλη.
Μάλιστα μου είπε ότι κανονικά δεν θα μου έλεγε τίποτα μέχρι το επόμενο service, θα το ξανάκουγε
τότε για να δει αν έχει ενταθεί, αλλά επειδή θα χρειαστώ αλλαγή δίσκων σχετικά σύντομα, η κουβέντα
έφτασε ως εκεί.
Υποψιάζεται κάποιο φάγωμα στο γρανάζι της 1ης, αλλά προφανώς θα πρέπει να το ανοίξει για να το δει.
Από την άλλη, έχει λέει δει TRANSALP 700 να έχουν παρόμοια θέματα, πολύ πιο έντονα, αλλά να λειτουργούν
για χρόνια χωρίς να κάνουν επισκευή.

Τι λέτε, το έχει αντιμετωπίσει κανένας; Σας θυμίζει κάτι;

Να πουλήσω νεφρό;


Δε θα ασχολιόμουν μέχρι να επιδεινωθεί το θέμα (και αν επιδεινωθεί φυσικά). Προκαταβολικά δε θα άνοιγα σασμαν.

sapila racing
27/10/2022, 09:28
Δε θα ασχολιόμουν μέχρι να επιδεινωθεί το θέμα (και αν επιδεινωθεί φυσικά). Προκαταβολικά δε θα άνοιγα σασμαν.

Συμωνω κι εγω.
Περιεργο να φαγωθει το γραναζι της 1ης που δεν δουλευει και τόσο, ειδικά σε τέτοιο μηχανακι. Συνηθως οταν φθείρεται καποιο γραναζι ειναι της τελευταιας ταχυτητας που παιζει και περισσότερο απ όλα.

nikos_abel
27/10/2022, 09:43
Και εγώ συμφωνώ, προτιμώ να μην χρειαστεί να κάνω κάτι (και να πληρώσω τα μαλλλιοκέφαλά μου :lol: )

est
27/10/2022, 10:23
Ναι, θα γίνουν αυτά.

Όταν λες χρήση, τι μπορεί να έκανα (ή να έκανε ο προηγούμενος);
Ο μόνος λόγος που μπορώ να φανταστώ είναι κάποιος να έκανε συχνά γρήγορες εκκινήσεις και ίσως λόγω άξονα να την άκουσε.

nikos_abel
27/10/2022, 11:02
Ο μόνος λόγος που μπορώ να φανταστώ είναι κάποιος να έκανε συχνά γρήγορες εκκινήσεις και ίσως λόγω άξονα να την άκουσε.


Αυτό φαντάστηκα και εγώ, μου το είπε και ο μάστορης, αλλά σίγουρα όχι εγώ ο παππούς* και
σύμφωνα με την εικόνα που σχημάτισα και με το πόσο καλοσυντηρημένο φαινόταν για τον προηγούμενο**, ούτε αυτός
μάλλον.

Για αυτό ψάχνομαι, να δω τι άλλο μπορεί να φταίει (αν φταίει κάτι).

*αν και δεδομένου ότι για 13 χρόνια ήμουν με αυτόματο, ίσως να
ψιλοέκανα μλκς από μη συνήθεια στην αρχή; Τι να πω...
Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ, είναι ότι καθημερινά ανεβαίνω 2 φορές σε πεζοδρόμιο.
Το ένα κανονικό, το άλλο με κλίση, αλλά κάπως απότομη.
Λες;

**αν και το είχε σε υπόγειο πάρκινγκ, μήπως το ζόριζε για το απότομο ανέβασμα;

motojojo
27/10/2022, 12:19
Ειναι πολύ νωρίς για να το ψιρίζεις τόσο. Περίμενε μέχρι το άλλο σερβις, στο μεταξύ δες αν μπορεις να ακουσεις εσυ κάτι και όταν έρθει η ώρα των δίσκων βλέπεις.

Μην αποκλείεις και το ενδεχόμενο να είναι τυχαίο αν ύπαρχει όντως ζημιά.

nikos_abel
27/10/2022, 12:33
Ευχαριστώ όλους, ναι δεν θα το ψιρίσω άλλο, θα δείξει αν όντως υπάρχει θέμα στο μέλλον.
Απλά έλεγα μήπως είναι κάτι κοινό (ανεξαρτήτως κόστους), ώστε να προσέξω στο μέλλον.