PDA

View Full Version : Κλήση από Ιταλία



aris19
26/10/2022, 19:35
Καλησπέρα στην παρέα! Τον περασμένο Ιούλιο πήγα διακοπές στην Ιταλία όπου και νοίκιασα αυτοκίνητο από την Hertz. Μια φορά τον Σεπτέμβριο και μια δεύτερη σήμερα χρέωσαν στην κάρτα μου 31 ευρώ. Ψάχνοντας λίγο στο ίντερνετ μετά την πρώτη φορά (στη συνέχεια ακολούθησαν και e-mail από την Hertz) είδα ότι πρόκειται για χρέωση προκειμένου να κοινοποιήσουν στις Ιταλικές αρχές τα στοιχεία μου για να μου στείλουν πρόστιμο για παραβίαση του ΚΟΚ. Πρόκειται για είσοδο σε ζώνες ZTL, για τις οποίες παρεμπιπτόντως δεν μας προειδοποίησε κανένας παρ' όλο που ρώτησα την υπάλληλο της Hertz τι γίνεται με το πάρκινγκ και αν χρειάζεται να προσέξω κάτι άλλο.

Όσο είδα, παίζει 30% έκπτωση αν πληρώσεις εντός 5 ημερών από την ειδοποίηση, μικρότερη έκπτωση αν πληρώσεις μεταξύ 5 και 60 ημερών ενώ πληρώνεις το πλήρες ποσό εφ' όσον παρέλθουν 60 μέρες από την ειδοποίηση με προσαύξηση 10% κάθε εξάμηνο. Όμως διάβασα και για περιπτώσεις που η ειδοποίηση ήρθε ακόμα και μετά από χρόνια. Η ειδοποίηση έρχεται ως συστημένη επιστολή; Φαντάζομαι πως αυτό γίνεται για να μπορεί να διαπιστωθεί η ημερομηνία παραλαβής, δεν μπορούν να στέλνουν την πρώτη ειδοποίηση τόσο καιρό μετά και να απαιτούν να πληρώσεις αυξημένο πρόστιμο. Τα e-mail της Hertz λένε να περιμένω την πρωτότυπη ειδοποίηση στο ταχυδρομείο πριν κάνω οτιδήποτε. Είμαι διατεθειμένος να τις πληρώσω, δεν ποστάρω για να ρωτήσω τι γίνεται αν δεν τις πληρώσω, όμως θα ήθελα να με ενημερώσει για τα διαδικαστικά του θέματος κάποιος που ξέρει ή είχε ανάλογη εμπειρία στο παρελθόν. Ευχαριστώ εκ των προτέρων

νεοσσός
26/10/2022, 20:40
Δεν ήξερα για το θέμα, μόλις ενημερώθηκα από εσένα. Διάβασα μερικές λεπτομέρειες εδώ (https://italybeyondtheobvious.com/dont-mess-with-ztl-zones/). Φαίνεται ότι είναι εύκολο να την πατήσει κανείς.

Γενικά η οδήγηση στο εξωτερικό, έχει περισσότερες εκπλήξεις από όσες φαντάζεται κανείς. Πριν από πολλά χρόνια φίλος πήρε κλήση στην Πορτογαλία, επειδή οδηγούσε αμάξι στον αυτοκινητόδρομο, με τα φώτα σβηστά, ενώ ήταν μέρα. Είναι υποχρεωτικό στους αυτοκινητόδρομους εκεί να έχεις πάντοτε τα φώτα αναμμένα.

Στις Η.Π.Α. υπάρχουν περιπολικά κρυμμένα εκεί που δεν το φαντάζεσαι. Δεν διανοείσαι μέσα σε οικισμό χωρίς κίνηση να κάνεις αναστροφή σε σημείο με διπλή γραμμή. Ούτε να μην ακινητοποιήσεις τελείως το αμάξι σε STOP. Αν τολμήσεις να περάσεις STOP σε διασταύρωση με καλή ορατότητα κόβοντας σε ταχύτητα 1 km/h, την πρώτη φορά παίρνεις σύσταση από τον τροχονόμο και τη δεύτερη φορά κλήση.

Φίλος από Γερμανία έχει σιχαθεί την οδήγηση εκεί, διότι είναι μονίμως στο άγχος να μη φάει κλήση. Αν ξεπεράσεις το όριο ταχύτητας κατά 10%, υπάρχουν παντού κάμερες και παίρνεις αυτόματα κλήση, επειδή πηγαίνεις με 55 km/h.

atom_smasher
26/10/2022, 23:08
Πάνε χρόνια που ενός φίλου του ήρθαν συστημένα από δικηγορικό γραφείο κλήσεις από την Ιταλία. θυμάμαι πως είχε περάσει με πιο πολλά μέσα από κάποια χωριά. Τα πλήρωσε. Λεπτομέρειες δεν θυμαμαι αλλά θα είναι ευκολο.

THEOD
27/10/2022, 08:08
Είναι μεταξύ 8-10 χρόνια που ο αδελφός μου στην Ιταλία με νοικιάρικο αμάξι έφαγε 2 κλήσεις ταυτόχρονα. Για απαγορευμένη ζώνη (ούτε καν ξέρω τι σημαίνει αυτό) και ταυτόχρονα υπερβολική ταχύτητα. Μάλλον τον έπιασε κάποιο ρανταρ γιατί δεν ήξερε καν ότι τις είχε φάει μέχρι που 4-5 μήνες μετά την επιστροφή του του ήρθε συστημένη επιστολή στο σπίτι με όλα τα στοιχεία των παραβάσεων και ενσωματωμένη την επιταγή πληρωμής...
Ξέρω ότι δεν ρίσκαρε περιπέτειες και τις πλήρωσε αλλά δεν ασχολήθηκα και δεν έμαθα λεπτομέρειες του τι και πως...

geioann
27/10/2022, 08:51
Καλησπέρα στην παρέα! Τον περασμένο Ιούλιο πήγα διακοπές στην Ιταλία όπου και νοίκιασα αυτοκίνητο από την Hertz. Μια φορά τον Σεπτέμβριο και μια δεύτερη σήμερα χρέωσαν στην κάρτα μου 31 ευρώ. Ψάχνοντας λίγο στο ίντερνετ μετά την πρώτη φορά (στη συνέχεια ακολούθησαν και e-mail από την Hertz) είδα ότι πρόκειται για χρέωση προκειμένου να κοινοποιήσουν στις Ιταλικές αρχές τα στοιχεία μου για να μου στείλουν πρόστιμο για παραβίαση του ΚΟΚ. Πρόκειται για είσοδο σε ζώνες ZTL, για τις οποίες παρεμπιπτόντως δεν μας προειδοποίησε κανένας παρ' όλο που ρώτησα την υπάλληλο της Hertz τι γίνεται με το πάρκινγκ και αν χρειάζεται να προσέξω κάτι άλλο.

Όσο είδα, παίζει 30% έκπτωση αν πληρώσεις εντός 5 ημερών από την ειδοποίηση, μικρότερη έκπτωση αν πληρώσεις μεταξύ 5 και 60 ημερών ενώ πληρώνεις το πλήρες ποσό εφ' όσον παρέλθουν 60 μέρες από την ειδοποίηση με προσαύξηση 10% κάθε εξάμηνο. Όμως διάβασα και για περιπτώσεις που η ειδοποίηση ήρθε ακόμα και μετά από χρόνια. Η ειδοποίηση έρχεται ως συστημένη επιστολή; Φαντάζομαι πως αυτό γίνεται για να μπορεί να διαπιστωθεί η ημερομηνία παραλαβής, δεν μπορούν να στέλνουν την πρώτη ειδοποίηση τόσο καιρό μετά και να απαιτούν να πληρώσεις αυξημένο πρόστιμο. Τα e-mail της Hertz λένε να περιμένω την πρωτότυπη ειδοποίηση στο ταχυδρομείο πριν κάνω οτιδήποτε. Είμαι διατεθειμένος να τις πληρώσω, δεν ποστάρω για να ρωτήσω τι γίνεται αν δεν τις πληρώσω, όμως θα ήθελα να με ενημερώσει για τα διαδικαστικά του θέματος κάποιος που ξέρει ή είχε ανάλογη εμπειρία στο παρελθόν. Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Ζω στην Ιταλία εδώ και 10 χρόνια περίπου. Έφαγα πολλές κλήσεις διαφόρων παραβάσεων μέχρι να μάθω πως λειτουργούν τα πράγματα εδώ!! Οι κλήσεις ακόμα και για εμάς που μένουμε Ιταλία μπορεί να έρθουν και μηνες αργότερα. Πάντα συστημένες επιστολές και η αντίστροφη μέτρηση για τις εκπτώσεις ξεκινάει απ' τη στιγμή που τις παραλαμβάνεις. Όντως έχει μια έκπτωση αν πληρώσεις μέσα σε 5 μέρες, μια μικρότερη έκπτωση αν πληρώσεις εντός 60 ημερων και ολόκληρο το ποσό μετά το πέρας και των 60 ημερων.

Tsber
27/10/2022, 09:47
Καλημέρα φίλε μου, μού είχε έρθει κι εμένα κλήση συστημένη από Ιταλία Δεκέμβρη μήνα ενώ είχα πάει με τη μηχανή τέλη Μαΐου.

Μες τη χαρά ήμουν, ποιος με θυμήθηκε έλεγα Χριστουγεννιάτικα :lol:

Τελικά διασταύρωσα ότι ήταν αυθεντική και παρά τα παραδοσιακά λεγόμενα ότι η νότια Ιταλία είναι καφενείο κλπ, μπόρεσα να καταλάβω και πού την έφαγα με ώρα και ημερομηνία και φωτογραφία. Ήταν σε ένα σημείο αυτοκινητοδρόμου πριν τη Μεσσήνη όπου γίνονταν έργα κι εγώ έφτασα με πολλά πριν καταλάβω τι ακριβώς γίνεται.

Όπως και στην περίπτωσή σου είχε έκπτωση αν πλήρωνα άμεσα και ακόμα περισσότερη γιατί πήγαινα με κάτω από 10χλμ/ώρα από το όριο ταχύτητας, οπότε πλήρωσα συνολικά είκοσι ευρώ μέσω ίντερνετ και καθάρισα - από τότε όλα καλά.

Εννοείται δεν πήρα χαμπάρι πότε με μετρήσανε και με φωτογραφήσανε...

aris19
27/10/2022, 22:33
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις παιδιά! Από αυτά που μου λέτε και εσείς, απλά θα περιμένω να τις παραλάβω και να τις πληρώσω άμεσα και για να γλιτώσω χρήματα και να ησυχάσω. Το πιο ενοχλητικό είναι το 30αρι για κάθε κλήση, δηλαδή τι διαδικασία έχει για να κοινοποιήσουν στις Αρχές τα στοιχεία του οδηγού; Ωραία, σου ζητάει η Αστυνομία τα στοιχεία του οδηγού την τάδε μέρα, στέλνεις ένα e-mail με συνημμένο το συμβόλαιο με όλα τα στοιχεία μου και ζήσανε αυτοί καλά και εμείς καλύτερα. Το κακό με αυτές τις χρεώσεις είναι ότι δεν μπορείς να κάνεις τίποτα διότι υπογράφοντας το συμβόλαιο αποδέχεσαι να γίνονται τέτοιες χρεώσεις σε ανάλογη περίπτωση.

@νεοσσός Για τη Γερμανία τα ξέρω και εγώ, έχω φιλαράκια που ξενιτεύτηκαν τα τελευταία χρόνια αλλά ακόμα και χωρίς αυτούς, ήδη γνώριζα ότι στη Γερμανία απλά εφαρμόζονται οι νόμοι και τα όρια ταχύτητας. Για εμένα πάντως θα έπρεπε οι εταιρείες ενοικίασης αυτοκινήτων να σε ειδοποιούν για κάτι τέτοια, ειδικά όταν βλέπουν ότι είσαι ξένος. Εμάς δεν μας είπε κάτι η υπάλληλος παρ' όλο που ρώτησα αν πρέπει να προσέξω κάτι άλλο πέραν του θέματος πάρκινγκ. Αν δεν έχει κάποια τρελή γραφειοκρατία η όλη διαδικασία νομίζω ότι απλά βρήκαν τρόπο να βγάλουν κάτι παραπάνω. Επιπλέον, κατ' εμέ θα έπρεπε να υπάρχουν και στο google maps και να σε ειδοποιεί ότι η τάδε διαδρομή περνάει μέσα από τέτοια ζώνη. Όταν έχουν περασμένα (ακόμα και στην Ελλάδα) τα δρομολόγια των αστικών λεωφορείων δε νομίζω ότι είναι κάτι παράλογο.

@Tsber Μπορεί να λέμε διάφορα του τύπου "una faccia una razza" αλλά η βασική διαφορά είναι ότι αυτοί έχουν κράτος και σε κάτι τέτοια δεν είναι καθόλου καφενείο. Όπως ανέφερα και παραπάνω, ξέρω ότι στις πιο σοβαρές χώρες επιβλέπεται η τήρηση των ορίων ταχύτητας και για αυτό στον αυτοκινητόδρομο είχα βάλει τον περιοριστή που είχε το Polo στα 120 km/h, 10 κάτω από το ανώτερο όριο. Σε πληροφορώ ότι λίγοι μας προσπερνούσαν και αυτοί που το έκαναν το έκαναν πολύ αργά, ζήτημα να πήγαιναν με 140. Η μόνη εξαίρεση ήταν μια περίπτωση που ένα GSXR 1000 κυνηγιόταν με μια 911 GT3 :lol:

McGyver
28/10/2022, 07:55
δηλαδή τι διαδικασία έχει για να κοινοποιήσουν στις Αρχές τα στοιχεία του οδηγού; Ωραία, σου ζητάει η Αστυνομία τα στοιχεία του οδηγού την τάδε μέρα, στέλνεις ένα e-mail με συνημμένο το συμβόλαιο με όλα τα στοιχεία μου και ζήσανε αυτοί καλά και εμείς καλύτερα.

Από πλευράς κανονιστικής συμμόρφωσης, προστασίας προσωπικών δεδομένων & διαδικασιών, ειδικά σε μεγάλους οργανισμούς δεν είναι τόσο απλό όσο νομίζεις.

aetomenios
28/10/2022, 08:22
Κάτι αντίστοιχο έχει συμβεί και στην δίκη μου οικογένεια (δεν σε ξεχνάνε ποτε).

aris19
28/10/2022, 10:01
Από πλευράς κανονιστικής συμμόρφωσης, προστασίας προσωπικών δεδομένων & διαδικασιών, ειδικά σε μεγάλους οργανισμούς δεν είναι τόσο απλό όσο νομίζεις.
Δεκτό, εξάλλου για αυτό είπα "αν δεν έχει τρομερή γραφειοκρατία". Εντάξει είναι και ότι πονάει λίγο το γεγονός ότι θα πληρώσω τα πρόστιμα+60 ευρώ απλά για να πουν στην αστυνομία ποιος οδηγούσε, γιατί στην τελική περί αυτού πρόκειται

motojojo
28/10/2022, 10:18
Πάγια τακτική των γραφείων ενοικιάσεων. Και το αιτιολογούν σαν κόστος της εργατοώρας για την ενημέρωση της αστυνομίας γιατί απασχολήθηκε ο υπάλληλος.

aris19
26/12/2022, 09:11
Καλημέρα! Ενημέρωση για να υπάρχει και για μελλοντική αναφορά: Παρέλαβα την πρώτη κλήση που αφορούσε την παράβαση στη Modena (μουσείο Ferrari ήθελες :lol:) ως συστημμένη επιστολή την Παρασκευή που μας πέρασε. Ανέφεραν τα πάντα τυπικά και αναλυτικά, πότε, που και γιατί. Είχε και λινκ + κωδικούς για να δεις τη φωτογραφία από την κάμερα που κατέγραψε την παράβαση. Όσον αφορά το ποσό της πληρωμής ισχύουν τα περισσότερα που ανέφερα στο πρώτο ποστ, €88,6 για πληρωμή εντός 5 ημερών από την παραλαβή της επιστολής, €113,5 για πληρωμή μεταξύ 6-60 ημέρων και €196,5 για πληρωμή από 60 ημέρες και έπειτα. Βέβαια δεν έγραφε πουθενά για 10% προσαύξηση ανά εξάμηνο όπως είχα διαβάσει κάπου. Θα επανέλθω όταν παραλάβω και τη δεύτερη κλήση για την ίδια παράβαση στο Μιλάνο.

STF
26/12/2022, 20:55
Υποπτεύομαι πως με τη παραλαβή του συστημένου ενημερώνεται το σύστημα και αρχίζουν και τρέχουν οι ημερομηνίες για τις εκπτώσεις ή τις επιβαρύνσεις.

Tsber
27/12/2022, 09:50
Καλημέρα! Ενημέρωση για να υπάρχει και για μελλοντική αναφορά: Παρέλαβα την πρώτη κλήση που αφορούσε την παράβαση στη Modena (μουσείο Ferrari ήθελες :lol:) ως συστημμένη επιστολή την Παρασκευή που μας πέρασε. Ανέφεραν τα πάντα τυπικά και αναλυτικά, πότε, που και γιατί. Είχε και λινκ + κωδικούς για να δεις τη φωτογραφία από την κάμερα που κατέγραψε την παράβαση. Όσον αφορά το ποσό της πληρωμής ισχύουν τα περισσότερα που ανέφερα στο πρώτο ποστ, €88,6 για πληρωμή εντός 5 ημερών από την παραλαβή της επιστολής, €113,5 για πληρωμή μεταξύ 6-60 ημέρων και €196,5 για πληρωμή από 60 ημέρες και έπειτα. Βέβαια δεν έγραφε πουθενά για 10% προσαύξηση ανά εξάμηνο όπως είχα διαβάσει κάπου. Θα επανέλθω όταν παραλάβω και τη δεύτερη κλήση για την ίδια παράβαση στο Μιλάνο.

Καλημέρα Άρη και ευχαριστούμε για την ενημέρωση!

Να συμπληρώσω κι εγώ ότι έναν χρόνο μετά την άμεση online πληρωμή όλα είναι κομπλέ.

Μου ξαναήρθε βέβαια ειδοποίηση πριν τα Χριστούγεννα και ήμουν κάπως έτσι :a52: ...

...αλλά τελικά ήταν κάτι τυπικό από τον ΕΣ που δε λέει να αφήσει ήσυχο ούτε στα 43 :tooth:

aris19
27/12/2022, 15:56
Υποπτεύομαι πως με τη παραλαβή του συστημένου ενημερώνεται το σύστημα και αρχίζουν και τρέχουν οι ημερομηνίες για τις εκπτώσεις ή τις επιβαρύνσεις.
Είτε αυτό που αναφέρεις είτε το διασταυρώνουν αφού εμφανιστεί το έμβασμα με αιτιολογία συναλλαγής για την αντίστοιχη κλήση.


Καλημέρα Άρη και ευχαριστούμε για την ενημέρωση!

Να συμπληρώσω κι εγώ ότι έναν χρόνο μετά την άμεση online πληρωμή όλα είναι κομπλέ.

Μου ξαναήρθε βέβαια ειδοποίηση πριν τα Χριστούγεννα και ήμουν κάπως έτσι :a52: ...

...αλλά τελικά ήταν κάτι τυπικό από τον ΕΣ που δε λέει να αφήσει ήσυχο ούτε στα 43 :tooth:
Από τον ΕΣ δεν γλιτώνεις ποτέ :nono: :lol:

TONYBANDIT
27/12/2022, 21:27
Είτε αυτό που αναφέρεις είτε το διασταυρώνουν αφού εμφανιστεί το έμβασμα με αιτιολογία συναλλαγής για την αντίστοιχη κλήση.


Από τον ΕΣ δεν γλιτώνεις ποτέ :nono: :lol:

Λογικά η τελευταία αλλαγή απολυτηρίου τουλάχιστον έτσι συνέβη σε εμένα .

Tsber
27/12/2022, 23:23
Λογικά η τελευταία αλλαγή απολυτηρίου τουλάχιστον έτσι συνέβη σε εμένα .

Πράσινο μού ήρθε πάλι - είμαι σπέσιαλ περίπτωση :lol: έφεδρος υπολοχαγός ΕΔ, ό, τι χειρότερο μπορούσε να μου τύχει στρατευμένος και επίστρατος και μάλλον έπεται συνέχεια...

aris19
27/05/2023, 09:09
Καλημέρα! Μέσα στην εβδομάδα που πέρασε έφτασε και η δεύτερη κλήση για είσοδο σε ζώνη ZTL στο Μιλάνο. Όσον αφορά το ύψος του προστίμου σε σχέση με την ημερομηνία πληρωμής, ισχύει το ίδιο με την προηγούμενη περίπτωση: €71,8 για πληρωμή εντός 5 ημερών από την παραλαβή του συστημένου, €96,7 αν πληρώσεις μεταξύ 6 και 60 ημερών ενώ μετά από 60 ημέρες το ποσό ανεβαίνει στα €179,7.

Σε αντίθεση με την πρώτη κλήση (για παράβαση στη Μόντενα), μου έδινε τη δυνατότητα να πληρώσω και μέσω κάρτας και όχι μόνο με κατάθεση σε λογαριασμό τραπέζης, οπότε γλίτωσα τα 8 ευρώ προμήθεια για έμβασμα σε τράπεζα του εξωτερικού. Επιπλέον, το ειδοποιητήριο για αυτή την κλήση ήταν γραμμένο στα Ελληνικά, στην πρώτη ήταν γραμμένο στα Αγγλικά. Αυτές οι διαφορές μάλλον οφείλονται στο ότι οι κλήσεις προέρχονται από διαφορετικές κοινότητες, Comune di Modena και Comune di Milano.

Συνολικός απολογισμός: 88,6 + 71,8 = €160,4 για τις παραβάσεις και €60 (30+30) στη Hertz για τη διαδικασία κοινοποίησης των στοιχείων του οδηγού στις αρχές. Η ειρωνεία της όλης υπόθεσης είναι ότι επειδή ήμουν σίγουρος ότι θα ισχύουν διαφορετικά πράγματα σε σχέση με εδώ, ρώτησα τους υπαλλήλους της Hertz τι πρέπει να προσέξω και αυτοί μου είπαν μόνο για το πάρκινγκ. Κακώς βασίστηκα μόνο στις δικές τους συμβουλές αλλά τι να κάνεις, το πάθημα μάθημα. Σε αντίστοιχη περίπτωση από εδώ και πέρα θα πέσει ένα καλό google-αρισμα και ερώτηση σε άτομα που γνωρίζουν!

o_gavros
27/05/2023, 10:46
Τι ακριβώς είναι η ζώνη ζιτιελ;

geioann
27/05/2023, 10:50
Zona traffico limitato
Μόνο για λεωφορεία, τραμ, ταξί, ασθενοφόρα, αστυνομία, πυροσβεστική, λιμουζίνες και κάποιες ζώνες επιτρέπουν και δίκυκλα.

o_gavros
27/05/2023, 10:53
Με την ύπαρξη σχετικών σημάνσεων ή πρεπει να το ψυχανεμιζεται κανείς;

Ρωτώ γιατί σε περιπετεια με τον καιρό στην Κροατία, ο τσεος που μας έγραψε ρώτησε "μα καλά, δεν είδατε τις πινακίδες;"... Μας ετρολαρε προφανως γιατί δυο σετ μάτια δεν είδαμε ποτε τίποτα ακόμα και όταν γυρίζαμε τα πισω μπρος.
Ή επίσης στην Κροατία, κλήση για παρκινγκ όπου μας είχαν ενημερώσει λοκαλια ότι επιτρέπεται

geioann
27/05/2023, 11:27
Έχει πινακίδες αναλυτικές κιόλας επισημαίνοντας τι οχημα μπορεί να μπει και τι όχι. Απλά αν δεν είσαι υποψιασμένος την πατάς εύκολα. Πήρα κάμποσες κλήσεις μέχρι να μάθω!

Τουλάχιστον στο Μιλάνο έχει παντου

aris19
27/05/2023, 11:40
Αυτό που είπε ο geioann, είναι κάτι σαν δακτύλιος στο κέντρο των πόλεων (ακόμα και σε μικρές για τα δεδομένα της Ιταλίας όπως η Mόντενα) όπου Δευτέρα - Παρασκευή απαγορεύεται η κυκλοφορία και ναι, υπάρχουν πινακίδες σε κάθε σημείο εισόδου, το είδα και στο street view. Η μόνη (oh the irony) διαφορά είναι ότι εκεί υπάρχουν κάμερες σε ΚΑΘΕ είσοδο/έξοδο στις περιοχές αυτές, όχι όπως εδώ που για να σου γράψουν κλήση στο δακτύλιο πρέπει να έχουν εντολή "βγείτε και κόψτε πρόστιμα". Οπότε αν σε πιάσει η κάμερα και η πινακίδα σου δεν είναι στην -ας την πούμε- λίστα εξαιρέσεων σου έρχεται κλήση. Όσο είχα ψάξει όταν πρωτοξεκίνησε η όλη ιστορία, μπορείς να κυκλοφορείς σε αυτές τις ζώνες αν για παράδειγμα είσαι μόνιμος κάτοικος της περιοχής ή αν δουλεύεις εκεί, ενώ σε κάποιες περιπτώσεις κάποιοι έλεγαν ότι μετά από έφεση τους διέγραψαν την κλήση γιατί νοίκιαζαν σε ξενοδοχείο που ήταν μέσα σε τέτοια ζώνη (μετά από επιβεβαίωση του ξενοδοχείου προφανώς). Στη δική μου περίπτωση θα μπορούσα να κάνω έφεση για την κλήση στο Mιλάνο καθώς το airbnb που νοικιάσαμε βρισκόταν εντός της ζώνης ZTL, στη Μόντενα δεν είχα δικαιολογία. Παρ' όλα αυτά την πλήρωσα για να τελειώνω καθώς το ποσό δεν ήταν ιδιαίτερα μεγάλο και είμαι σίγουρος ότι η όλη διαδικασία της έφεσης θα μου φάει πολύ περισσότερο χρόνο από αυτόν που θα ήθελα να αφιερώσω.

Το ανέφερα και σε προηγούμενο σχόλιο, για εμένα θα έπρεπε να υπάρχουν περασμένες αυτές οι ζώνες στο google maps και να σε προειδοποιεί ότι μια διαδρομή διέρχεται μέσα από τέτοια ζώνη. Ειδικά από τη στιγμή που αποτελεί παράβαση του ΚΟΚ να εισέλθεις σε αυτές χωρίς δικαιοδοσία. Εδώ υπάρχουν διαθέσιμα τα δρομολόγια των αστικών (ακόμα και στην Ελλάδα), δεν νομίζω ότι είναι κάτι ακραίο το συγκεκριμένο.

gior-gos
27/05/2023, 11:53
Το ανέφερα και σε προηγούμενο σχόλιο, για εμένα θα έπρεπε να υπάρχουν περασμένες αυτές οι ζώνες στο google maps και να σε προειδοποιεί ότι μια διαδρομή διέρχεται μέσα από τέτοια ζώνη. Ειδικά από τη στιγμή που αποτελεί παράβαση του ΚΟΚ να εισέλθεις σε αυτές χωρίς δικαιοδοσία. Εδώ υπάρχουν διαθέσιμα τα δρομολόγια των αστικών (ακόμα και στην Ελλάδα), δεν νομίζω ότι είναι κάτι ακραίο το συγκεκριμένο.

Το google maps σε προειδοποιεί γι αυτές τις ζώνες αρκεί να έχεις ίντερνετ· όμως, αν χρησιμοποιείς "χάρτες εκτός σύνδεσης" μπορεί να μην σε προειδοποιεί.

geioann
27/05/2023, 11:59
Αυτό που περιέγραψα είναι ας το πούμε δρόμοι μόνο για συγκεκριμένα οχήματα και συνήθως και μηχανές. Δεν εξαιρείται κανένας κάτοικος περιοχής. Αλλά ναι έχεις δίκιο πως ZTL είναι και ο ας το πούμε δακτύλιος. Στο Μιλάνο έχει 3 ζώνες Α, Β, C και μπορείς να μπεις ή όχι αναλόγως την εκπομπή ρύπων του αυτοκινήτου σου. Εξαιρούνται για την ώρα τα δίκυκλα. Η C είναι στο κέντρο και είναι η πιο αυστηρή. Δεν θυμάμαι ακριβώς τα όρια εκπομπών αλλά για παράδειγμα εγώ με καινούριο αυτοκίνητο υβριδικό μπορούσα να μπω μόνο τα 2 πρώτα χρόνια. Μπορώ ακόμα αλλά πρέπει να πληρώνω κάθε φορά κάτι σαν διόδια. ZTL επίσης μπορείς να βρεις και μικρές γραφικές και τουριστικές πόλεις όπου απαγορεύεται να κυκλοφορήσεις σε ολόκληρη την πόλη εκτός αν είναι μόνιμος κάτοικος ή αν δουλεύεις κλπ κλπ. Γενικά υπάρχουν διαφόρων ειδών ZTL όπου με λίγα λόγια αν μπεις την μαμησες!!

aris19
27/05/2023, 12:18
Το google maps σε προειδοποιεί γι αυτές τις ζώνες αρκεί να έχεις ίντερνετ· όμως, αν χρησιμοποιείς "χάρτες εκτός σύνδεσης" μπορεί να μην σε προειδοποιεί.
Ήταν ανέκαθεν έτσι ή είναι πρόσφατο feature; Ρωτάω γιατί επειδή δεν έχουμε καμία σχέση με Ιταλία (τουρισμό κάναμε) παντού πηγαίναμε με GPS. Το αυτοκίνητο ήταν ένα Polo διετίας που είχε Android Auto και Carplay, χρησιμοποιήσαμε και το δικό μου Android κινητό και το iPhone της συντρόφου, πάντα με ενεργοποιημένα τα δεδομένα. Μου κάνει εντύπωση να έβγαλε ειδοποίηση και να μην το πήραμε χαμπάρι δυο άτομα. Άντε εγώ που οδηγούσα να πεις ήμουν προσηλωμένος στην οδήγηση, να το αγνόησε και η σύντροφος; Εντάξει, δεν το αποκλείω σαν ενδεχόμενο αλλά μου φαίνεται απίθανο.


με λίγα λόγια αν μπεις την μαμησες!!
Αυτό :lol:

doctoras
27/05/2023, 13:07
Ελλάδαρα ρε!! Με το που μπαίνουν στην γη της επαγγελίας οι ευρωπαϊκοί και εκεί που έχουν εκπαιδευθεί ποσό υπομονετικοί να ειναι στο τιμόνι, να σου, σε περνάει με 180χαω στην Εγνατία…

Γατάκια δε ξέρουν

gior-gos
27/05/2023, 16:35
Ήταν ανέκαθεν έτσι ή είναι πρόσφατο feature; Ρωτάω γιατί επειδή δεν έχουμε καμία σχέση με Ιταλία (τουρισμό κάναμε) παντού πηγαίναμε με GPS. Το αυτοκίνητο ήταν ένα Polo διετίας που είχε Android Auto και Carplay, χρησιμοποιήσαμε και το δικό μου Android κινητό και το iPhone της συντρόφου, πάντα με ενεργοποιημένα τα δεδομένα. Μου κάνει εντύπωση να έβγαλε ειδοποίηση και να μην το πήραμε χαμπάρι δυο άτομα. Άντε εγώ που οδηγούσα να πεις ήμουν προσηλωμένος στην οδήγηση, να το αγνόησε και η σύντροφος; Εντάξει, δεν το αποκλείω σαν ενδεχόμενο αλλά μου φαίνεται απίθανο.
Πέρσι και φέτος που είχα βγει Ευρώπη υπήρχαν αυτές οι προειδοποιήσεις· πιο πριν δεν ξέρω. Μία από τις μορφές τους είναι η παρακάτω. Θυμάμαι ότι κατά την διάρκεια των ταξιδιών, κάθε μέρα που έφτιαχνα τους χάρτες η προειδοποίηση εμφανιζόταν συχνά πυκνά με διαφορες μορφές και με πιο έντονα χρώματα, κόκκινα θαυμαστικά κτλ, κάνανε μπαμ δηλαδή, όχι μόνο όπως η παρακάτω που χρωματικά είναι πιο ήπια. Η αλήθεια είναι ότι ποτέ δεν έδωσα σημασία, από το περσινό ταξίδι που έγινε τον Απρίλιο στην Ιταλία και πού έκανα κάποιες αναπόφευκτες παραβάσεις στα όρια ταχύτητας και στις προσπεράσεις δεν μου ήρθε κάτι σπιτι, από το φετινό δεν ξέρω, οψόμεθα :D.

443634

aris19
27/05/2023, 19:28
Πέρσι και φέτος που είχα βγει Ευρώπη υπήρχαν αυτές οι προειδοποιήσεις· πιο πριν δεν ξέρω. Μία από τις μορφές τους είναι η παρακάτω. Θυμάμαι ότι κατά την διάρκεια των ταξιδιών, κάθε μέρα που έφτιαχνα τους χάρτες η προειδοποίηση εμφανιζόταν συχνά πυκνά με διαφορες μορφές και με πιο έντονα χρώματα, κόκκινα θαυμαστικά κτλ, κάνανε μπαμ δηλαδή, όχι μόνο όπως η παρακάτω που χρωματικά είναι πιο ήπια. Η αλήθεια είναι ότι ποτέ δεν έδωσα σημασία, από το περσινό ταξίδι που έγινε τον Απρίλιο στην Ιταλία και πού έκανα κάποιες αναπόφευκτες παραβάσεις στα όρια ταχύτητας και στις προσπεράσεις δεν μου ήρθε κάτι σπιτι, από το φετινό δεν ξέρω, οψόμεθα :D.
Το έψαξα λίγο μιας και πιάσαμε αυτή την κουβέντα και βρήκα τα παρακάτω: https://italybeyondtheobvious.com/dont-mess-with-ztl-zones/ και https://support.google.com/maps/thread/182165068/avoiding-ltz-zones?hl=en

Εν συντομία, ίσως ο λόγος που δεν τις έχουν οι εφαρμογές GPS είναι ότι δεν ισχύουν οι ίδιοι κανόνες για τις ZTL σε κάθε πόλη ενώ σε κάποιες πόλεις τις έχουν σαν δρόμο με διόδια που ούτε και αυτό είναι ακριβές. Για εμένα πάντως εξακολουθεί να είναι απλό, απλά ας έχουν περασμένες τις περιοχές που υπάρχει οποιοσδήποτε περιορισμός κυκλοφορίας και ας σε ειδοποιεί ότι ίσως να υπάρξει πρόστιμο αν μπεις και ας πάρεις εσύ την απόφαση. Αλλά το να τις έχουν περασμένες ως δρόμους με διόδια ή να μην αναφέρονται καθόλου ενώ η εφαρμογή σε πηγαίνει από εκεί για εμένα δεν είναι αποδεκτό.

νεοσσός
27/05/2023, 19:37
Έχει το Google Maps επιλογή πλοήγησης που να λαμβάνει υπόψη τον δακτύλιο της Αθήνας;

Tallyban
27/05/2023, 19:38
Αχαχα τι πλάκα ,οι μακαρονάδες βρήκαν μεζέ τα αξύριστα ελληνόπουλα..

aris19
27/05/2023, 19:42
Έχει το Google Maps επιλογή πλοήγησης που να λαμβάνει υπόψη τον δακτύλιο της Αθήνας;

Δεν χρειάζεται, αφού εδώ η φάση είναι σκούντηγμα στην πλάτη και "Ξέρεις ρε ψηλέ, μην κυκλοφορείς στον δακτύλιο τις μέρες που δεν επιτρέπεται από την πινακίδα σου, έχει πολλή κίνηση" :lol: Πέρα από την πλάκα, δεν μένω Αθήνα και διορθώστε με αν κάνω λάθος, αλλά όλες τις φορές που έχω κατέβει (και είναι αρκετές) βλέπω να κυκλοφορούν ΤΑ ΠΑΝΤΑ εντός δακτυλίου. Συνεπώς αναρωτιέμαι, πέφτει ποτέ κανένα πρόστιμο ή βασίζονται στο ότι κάποιοι θα φοβηθούν και δεν θα κυκλοφορήσουν μέρα που δεν επιτρέπεται;


Αχαχα τι πλάκα ,οι μακαρονάδες βρήκαν μεζέ τα αξύριστα ελληνόπουλα..
Είμαι πάντα κόντρα ξυρισμένος.

νεοσσός
27/05/2023, 19:43
Γενικά πέφτουν κλήσεις. Βλέπεις πολλά που νομίζεις ότι είναι παράνομα, διότι έχουν ειδική άδεια μερικοί, άλλα είναι επαγγελματικά, ενώ εξαιρούνται ηλεκτρικά και υβριδικά (EV, εργοστασιακό CNG & LPG), καθώς και καινούρια με χαμηλές εκπομπές ρύπων.

aris19
27/05/2023, 19:48
Γενικά πέφτουν κλήσεις. Βλέπεις πολλά που νομίζεις ότι είναι παράνομα, διότι έχουν ειδική άδεια μερικοί, άλλα είναι επαγγελματικά, ενώ εξαιρούνται ηλεκτρικά και υβριδικά.

Δεκτό, αλλά πουθενά δεν έτυχε να δω ελέγχους ρε συ. Επειδή πάντα αμφισβητούσα την αποτελεσματικότητα του μέτρου, όσο βρίσκομαι στο κέντρο κοιτάω πινακίδες και είναι πάρα πολλοί, δεν μπορεί να έχουν όλοι αυτοί επαγγελματική/ειδική άδεια. Τέλος πάντων, δεν επιμένω γιατί τα παραπάνω είναι δική μου υπόθεση και δεν έχω κάποια πληροφόρηση, οπότε ίσως κάνω λάθος.