PDA

View Full Version : Πότε μπλοκάρουν οι τροχοί?



White.Wolf
30/10/2022, 10:24
Καλημέρα παιδιά!

Αυτό μου με απασχολεί περισσότερο στο θέμα της ασφάλειας με τη μοτοσυκλετα ειναι το μπλοκάρισμα των τροχών. Ήθελα να σας ρωτήσω πότε και πώς ειναι πιθανό να μπλοκάρουν οι τροχοί,
είτε ο μπροστινός είτε ο πίσω. Μέχρι στιγμής ξέρω οτι το απότομο φρενάρισμα (χωρις abs) μπορεί να το προκαλέσει.

RigasGR
30/10/2022, 10:35
Καλημέρα παιδιά!

Αυτό μου με απασχολεί περισσότερο στο θέμα της ασφάλειας με τη μοτοσυκλετα ειναι το μπλοκάρισμα των τροχών. Ήθελα να σας ρωτήσω πότε και πώς ειναι πιθανό να μπλοκάρουν οι τροχοί,
είτε ο μπροστινός είτε ο πίσω. Μέχρι στιγμής ξέρω οτι το απότομο φρενάρισμα (χωρις abs) μπορεί να το προκαλέσει.

απο πόλους παράγοντες και ανάλογα την μηχανη τα λαστιχα και το οδόστρωμα.
Συνήθως από το οδόστρωμα , εκτός αν γίνει κάτι απρόσμενο και πατήσεις φρένο παρά πολύ απότομα.

οταν μαθεις που αρχιζει να φευγει το μπροστινο (να το προκαλεις εσκεμενα να χασει την προσφυση, τοτε εχεις πληρη ελεγχο του φρενου)

το ABS παρεπιπτοντος ειναι για τους newbies και αταλαντους, και δεν σε γλυτωνει οταν το παρακανεις.
Η μανετα θα κλωτσαει, αλλα οταν εχει αρχισει να φευγει το μπροστινο τοτε ειναι αργα.

karellen
30/10/2022, 11:32
,...
το ABS παρεπιπτοντος ειναι για τους newbies και αταλαντους, και δεν σε γλυτωνει οταν το παρακανεις.
Η μανετα θα κλωτσαει, αλλα οταν εχει αρχισει να φευγει το μπροστινο τοτε ειναι αργα.
Δηλαδη οι έμπειροι δεν το χρειάζονται?
Όταν φύγει το μπροστινό πλάγια (ειτε από γλίτσα ειτε από λάδια) δεν το σώζει ούτε ο Ρόσσι, δεν έχει να κάνει με το abs, εκτός και αν είναι τελευταίας γεννεάς cornering, και αυτό υπό προϋποθέσεις.

thunder ace
30/10/2022, 11:43
απο πόλους παράγοντες και ανάλογα την μηχανη τα λαστιχα και το οδόστρωμα.
Συνήθως από το οδόστρωμα , εκτός αν γίνει κάτι απρόσμενο και πατήσεις φρένο παρά πολύ απότομα.

οταν μαθεις που αρχιζει να φευγει το μπροστινο (να το προκαλεις εσκεμενα να χασει την προσφυση, τοτε εχεις πληρη ελεγχο του φρενου)

το ABS παρεπιπτοντος ειναι για τους newbies και αταλαντους, και δεν σε γλυτωνει οταν το παρακανεις.
Η μανετα θα κλωτσαει, αλλα οταν εχει αρχισει να φευγει το μπροστινο τοτε ειναι αργα.
Μαρκ.....εσύ;;;;;;;;

CorpseAlive
30/10/2022, 12:00
απο πόλους παράγοντες και ανάλογα την μηχανη τα λαστιχα και το οδόστρωμα.
Συνήθως από το οδόστρωμα , εκτός αν γίνει κάτι απρόσμενο και πατήσεις φρένο παρά πολύ απότομα.

οταν μαθεις που αρχιζει να φευγει το μπροστινο (να το προκαλεις εσκεμενα να χασει την προσφυση, τοτε εχεις πληρη ελεγχο του φρενου)

το ABS παρεπιπτοντος ειναι για τους newbies και αταλαντους, και δεν σε γλυτωνει οταν το παρακανεις.
Η μανετα θα κλωτσαει, αλλα οταν εχει αρχισει να φευγει το μπροστινο τοτε ειναι αργα.

Και το κράνος για τους ηλίθιους που πέφτουν είναι.

telegonos
30/10/2022, 12:19
Καλημέρα παιδιά!

Αυτό μου με απασχολεί περισσότερο στο θέμα της ασφάλειας με τη μοτοσυκλετα ειναι το μπλοκάρισμα των τροχών. Ήθελα να σας ρωτήσω πότε και πώς ειναι πιθανό να μπλοκάρουν οι τροχοί,
είτε ο μπροστινός είτε ο πίσω. Μέχρι στιγμής ξέρω οτι το απότομο φρενάρισμα (χωρις abs) μπορεί να το προκαλέσει.

Το απάντησες μόνος σου. Οταν η δύναμη του φρένου που προσπαθεί να φρενάρει την μοτοσυκλέτα, ξεπεράσει την δύναμη πρόσφυσης του ελαστικού, ο τροχός γλυστράει μπλοκάροντας. Επειδή η τριβή αφού έχει αρχίσει το σύρσιμο, έχει μικρότερη τιμή από την τριβή πριν αρχίσει το σύρσιμο, όταν το μπλοκάρισμα συμβεί, αν ΔΕΝ μειωθεί η δύναμη στο φρένο Η' ΔΕΝ βελτιωθεί το σημείο επαφής του δρόμου, δεν υπάρχει επιστροφή, ο τροχός θα συνεχίσει μπλοκαρισμένος και χωρίς ουσιαστικό έλεγχο, οπότε η πτώση έρχεται.

Η εμπειρία του πότε να αφήσεις λίγο την μανέτα όταν μπλοκάρει ο μπροστά τροχός, είναι από τα πιο δύσκολα και σε μακρύ χρόνο πράγματα να μάθεις στην οδήγηση μοτοσυκλέτας. Ακόμα και έμπειροι οδηγοί όμως, μπορεί να την πατήσουν, αν τύχει συνδυασμός καταστάσεων που είναι έξω από το σύνηθες που έχουν αντιμετωπίσει ξανά. Για παράδειγμα, μπορεί να έχεις μάθει να ξεμπλοκάρεις το φρένο, σε καλή άσφαλτο, με καλές συνθήκες, με καλό λάστιχο και εσένα σε ψυχολογία ότι το κυνηγάς εκείνη την ώρα. Μια άλλη στιγμή όμως, μπορεί να είσαι λίγο χαμένος στις σκέψεις σου, να οδηγείς σε χάλια άσφαλτο με ελάχιστη πρόσφυση, με κακό λάστιχο και να σου πεταχτεί κάτι μπροστά ξαφνικά. Εχοντας εκπαιδεύσει τον ευατό σου να χειρίζεται καλά την πρώτη κατάσταση, δεν σου εξασφαλίζει ότι θα τα καταφέρεις και στην δεύτερη.

Για αυτό υπάρχουν τα συστήματα ABS που γίνονται όλο και καλύτερα, τα οποία ούτε αφηρημένα είναι, ούτε ψυχολογία αλλάζουν. Είναι πάντα εκεί, να ρυθμίσουν την δύναμη στο φρένο, έτσι ώστε να μην φτάσει να μπλοκάρει ο τροχός ή να μπλοκάρει μόνο για πολύ λίγο.


Τι μπορείς να κάνεις χωρίς ABS; Μπορείς να μάθεις σιγά σιγά τον ευατό σου, να αισθάνεται το μπλοκάρισμα και να έχει έτοιμη αντίδραση για αυτό. Ο ασφαλέστερος τρόπος, είναι να βρεις μια χωμάτινη έκταση. Με 10χλμ/ω πιέζεις ξαφνικά το φρένο, με όλη σου την δύναμη, για ένα μικρό χρονικό διάστημα, μικρότερο του ενός δευτερολέπτου, και αμέσως μετά το αμολάς. Ο τροχός θα μπλοκάρει αλλά μην φοβηθείς, δεν θα πέσεις. Κατά την ώρα του μπλοκαρίσματος, η μοτοσυκλέτα θα ''πει'' στις αισθήσεις σου, τι συμβαίνει όταν μπλοκάρει ο τροχός. Θα το μάθεις, και επαναλαμβάνοντας το πείραμα πολλές φορές, θα ''μαθει'' ο εγκέφαλος το πότε έχει μπλοκάρει ο τροχός, και θα το αναγνωρίζει χωρίς να κάνεις συνειδητή σκέψη για αυτό.

Επαναλαμβάνεις πολλές φορές, σταδιακά αυξάνοντας λίγο-λίγο την ταχύτητα και προσπαθώντας να καταλαβαίνεις σε ποιό σημείο έχει μπλοκάρει ο τροχός, και να το αμολάς.

Με αρκετή εξάσκηση, θα έχεις εκπαιδεύσει τον ευατό σου, 1) να φρενάρει στο μέγιστο δυνατό ώστε να μην μπλοκάρει ο τροχός 2) να αμολάς ότι νοιώθεις ότι μπλόκαρε και ίσως το σημαντικότερο 3) όλο αυτό να μην σε πανικοβάλει.

νεοσσός
30/10/2022, 12:31
Πολύ εύστοχες οι παρατηρήσεις του Τηλέγονου.

Θα ήθελα μόνο να επισημάνω ότι στις δοκιμές εκμάθησης μπλοκαρίσματος που προτείνει, θα πρέπει να κινείσαι ευθεία, όχι να είσαι πάνω σε στροφή, ούτε με τη μοτοσυκλέτα υπό κλίση. Ιδανικά στην αρχή να είσαι σε οριζόντιο έδαφος, χωμάτινο όπως έγραψε, ώστε να μπλοκάρει εύκολα.

Με την εξαίρεση του trail braking, γενικά δεν συνιστάται να φρενάρεις όντας υπό κλίση σε στροφή. Ο χειρισμός υπό κλίση σε στροφή είναι το πιο δύσκολο σημείο και δεν ξέρω αν κάποιος μπορεί να εξασκηθεί στην περίπτωση αυτή να προλαβαίνει να απελευθερώνει μπλοκαρισμένο τροχό, πριν βρεθεί να σέρνεται ο ίδιος και η μοτοσυκλέτα στο έδαφος.

RigasGR
30/10/2022, 12:38
Μαρκ.....εσύ;;;;;;;;

Έχω γεράσει για τέτοια (43) , αλλά ρολαριστος endo κάνω ακόμα.

kostaskk
30/10/2022, 13:12
Το πίσω μπορεί να μπλοκάρει και από απανωτά κατεβάσματα, πχ από 6η σε 1η πολυ γρήγορα, το εμπρός μπορεί να μπλοκάρει μόνο του,αν ζεσταθεί πολύ τα φρένα,υγρά,δαγκάνες η αν κολλήσουν από σκόνη τα έμβολα δαγκάνας, τότε αρχίζει και πάει φρεναριστο μέχρι να μπλοκάρει εντελώς μετά από λιγο

Bowleno
30/10/2022, 13:18
Βεβαίως, παίζει ρόλο και η ποιότητα του πακέτου "φρένα"...
Έχοντας οδηγήσει πάρα πολλές μηχανές και.... Μηχανάκια:D
Για μένα το εμπρός φρένο του Πήγασου, απλά κορυφή. Ημίπλευστος 320 mm δίσκος, 4εμβολη δαγκάνα, τρόμπα, όλα της brebo την αίσθηση του πότε έρχεται το μπλοκάρισμα δεν την έχω συναντήσει σε άλλο! Μιλάμε πάντα για απλά, πολιτικά μηχανάκια. Τα κλιπονάτα είναι άλλο κεφάλαιο....

White.Wolf
30/10/2022, 15:11
Το απάντησες μόνος σου. Οταν η δύναμη του φρένου που προσπαθεί να φρενάρει την μοτοσυκλέτα, ξεπεράσει την δύναμη πρόσφυσης του ελαστικού, ο τροχός γλυστράει μπλοκάροντας. Επειδή η τριβή αφού έχει αρχίσει το σύρσιμο, έχει μικρότερη τιμή από την τριβή πριν αρχίσει το σύρσιμο, όταν το μπλοκάρισμα συμβεί, αν ΔΕΝ μειωθεί η δύναμη στο φρένο Η' ΔΕΝ βελτιωθεί το σημείο επαφής του δρόμου, δεν υπάρχει επιστροφή, ο τροχός θα συνεχίσει μπλοκαρισμένος και χωρίς ουσιαστικό έλεγχο, οπότε η πτώση έρχεται.

Η εμπειρία του πότε να αφήσεις λίγο την μανέτα όταν μπλοκάρει ο μπροστά τροχός, είναι από τα πιο δύσκολα και σε μακρύ χρόνο πράγματα να μάθεις στην οδήγηση μοτοσυκλέτας. Ακόμα και έμπειροι οδηγοί όμως, μπορεί να την πατήσουν, αν τύχει συνδυασμός καταστάσεων που είναι έξω από το σύνηθες που έχουν αντιμετωπίσει ξανά. Για παράδειγμα, μπορεί να έχεις μάθει να ξεμπλοκάρεις το φρένο, σε καλή άσφαλτο, με καλές συνθήκες, με καλό λάστιχο και εσένα σε ψυχολογία ότι το κυνηγάς εκείνη την ώρα. Μια άλλη στιγμή όμως, μπορεί να είσαι λίγο χαμένος στις σκέψεις σου, να οδηγείς σε χάλια άσφαλτο με ελάχιστη πρόσφυση, με κακό λάστιχο και να σου πεταχτεί κάτι μπροστά ξαφνικά. Εχοντας εκπαιδεύσει τον ευατό σου να χειρίζεται καλά την πρώτη κατάσταση, δεν σου εξασφαλίζει ότι θα τα καταφέρεις και στην δεύτερη.

Για αυτό υπάρχουν τα συστήματα ABS που γίνονται όλο και καλύτερα, τα οποία ούτε αφηρημένα είναι, ούτε ψυχολογία αλλάζουν. Είναι πάντα εκεί, να ρυθμίσουν την δύναμη στο φρένο, έτσι ώστε να μην φτάσει να μπλοκάρει ο τροχός ή να μπλοκάρει μόνο για πολύ λίγο.


Τι μπορείς να κάνεις χωρίς ABS; Μπορείς να μάθεις σιγά σιγά τον ευατό σου, να αισθάνεται το μπλοκάρισμα και να έχει έτοιμη αντίδραση για αυτό. Ο ασφαλέστερος τρόπος, είναι να βρεις μια χωμάτινη έκταση. Με 10χλμ/ω πιέζεις ξαφνικά το φρένο, με όλη σου την δύναμη, για ένα μικρό χρονικό διάστημα, μικρότερο του ενός δευτερολέπτου, και αμέσως μετά το αμολάς. Ο τροχός θα μπλοκάρει αλλά μην φοβηθείς, δεν θα πέσεις. Κατά την ώρα του μπλοκαρίσματος, η μοτοσυκλέτα θα ''πει'' στις αισθήσεις σου, τι συμβαίνει όταν μπλοκάρει ο τροχός. Θα το μάθεις, και επαναλαμβάνοντας το πείραμα πολλές φορές, θα ''μαθει'' ο εγκέφαλος το πότε έχει μπλοκάρει ο τροχός, και θα το αναγνωρίζει χωρίς να κάνεις συνειδητή σκέψη για αυτό.

Επαναλαμβάνεις πολλές φορές, σταδιακά αυξάνοντας λίγο-λίγο την ταχύτητα και προσπαθώντας να καταλαβαίνεις σε ποιό σημείο έχει μπλοκάρει ο τροχός, και να το αμολάς.

Με αρκετή εξάσκηση, θα έχεις εκπαιδεύσει τον ευατό σου, 1) να φρενάρει στο μέγιστο δυνατό ώστε να μην μπλοκάρει ο τροχός 2) να αμολάς ότι νοιώθεις ότι μπλόκαρε και ίσως το σημαντικότερο 3) όλο αυτό να μην σε πανικοβάλει.

Τηλέγονε ευχαριστώ πολύ! Πολύ βοηθητική η απάντησή σου!

Δηλαδή αυτή είναι η μόνη περίπτωση που μπλοκάρουν οι τροχοί? Μου έχουν πεί για παράδειγμα να μην φρενάρω στις στροφές και νομίζω έχω διαβάσει στο ιντερνετ πως οταν κάνεις coasting (δηλαδή πάς με συμπλέκτη πατημένο στις κατηφόρες) πως τότε επίσης υπάρχει πιθάνοτητα να μπλοκάρουν. Ισχύουν αυτα?

White.Wolf
30/10/2022, 15:14
Πολύ εύστοχες οι παρατηρήσεις του Τηλέγονου.

Θα ήθελα μόνο να επισημάνω ότι στις δοκιμές εκμάθησης μπλοκαρίσματος που προτείνει, θα πρέπει να κινείσαι ευθεία, όχι να είσαι πάνω σε στροφή, ούτε με τη μοτοσυκλέτα υπό κλίση. Ιδανικά στην αρχή να είσαι σε οριζόντιο έδαφος, χωμάτινο όπως έγραψε, ώστε να μπλοκάρει εύκολα.

Με την εξαίρεση του trail braking, γενικά δεν συνιστάται να φρενάρεις όντας υπό κλίση σε στροφή. Ο χειρισμός υπό κλίση σε στροφή είναι το πιο δύσκολο σημείο και δεν ξέρω αν κάποιος μπορεί να εξασκηθεί στην περίπτωση αυτή να προλαβαίνει να απελευθερώνει μπλοκαρισμένο τροχό, πριν βρεθεί να σέρνεται ο ίδιος και η μοτοσυκλέτα στο έδαφος.

Όταν λές όντας υπο κλίση εννοείς μεγάλη κλίση (πχ 45 μοιρες?). Αν έχω ελάφριά κλίση, πάω με μικρή ταχύτητα και φρενάρω λιγο?

White.Wolf
30/10/2022, 15:15
Το πίσω μπορεί να μπλοκάρει και από απανωτά κατεβάσματα, πχ από 6η σε 1η πολυ γρήγορα, το εμπρός μπορεί να μπλοκάρει μόνο του,αν ζεσταθεί πολύ τα φρένα,υγρά,δαγκάνες η αν κολλήσουν από σκόνη τα έμβολα δαγκάνας, τότε αρχίζει και πάει φρεναριστο μέχρι να μπλοκάρει εντελώς μετά από λιγο

Χίλια ευχαριστώ Κώστα, δεν είχα ιδέα για την αλλαγή ταχυτήτων.. Και να φαντάστεις απότομα τις αλλάζω και γώ όντας άπειρος.

THEOD
30/10/2022, 15:56
απο πόλους παράγοντες και ανάλογα την μηχανη τα λαστιχα και το οδόστρωμα.
Συνήθως από το οδόστρωμα , εκτός αν γίνει κάτι απρόσμενο και πατήσεις φρένο παρά πολύ απότομα.

οταν μαθεις που αρχιζει να φευγει το μπροστινο (να το προκαλεις εσκεμενα να χασει την προσφυση, τοτε εχεις πληρη ελεγχο του φρενου)

το ABS παρεπιπτοντος ειναι για τους newbies και αταλαντους, και δεν σε γλυτωνει οταν το παρακανεις.
Η μανετα θα κλωτσαει, αλλα οταν εχει αρχισει να φευγει το μπροστινο τοτε ειναι αργα.

εγώ πάντως ούτε για πλάκα δεν θα πρότεινα σε κάποιον να μπλοκάρει επίτηδες το μπροστινό για να..."προπονηθεί" για μια τέτοια κατάσταση... :rolleyes:

ΥΓ Παρεπιμπτόντως, σαφώς και το ABS δεν είναι πανάκεια και δεν θα "σώσει" όλες τις πιθανές καταστάσεις.
Θα σώσει όμως το +90% αυτών και αυτό μου είναι αρκετό για να το θεωρώ απαραίτητο σε μια σύγχρονη μοτό...

νεοσσός
30/10/2022, 16:29
Όταν λές όντας υπο κλίση εννοείς μεγάλη κλίση (πχ 45 μοιρες?). Αν έχω ελάφριά κλίση, πάω με μικρή ταχύτητα και φρενάρω λιγο?
Τώρα που μαθαίνεις, απόφυγε σε κάθε περίπτωση το φρενάρισμα υπό κλίση.

White.Wolf
30/10/2022, 17:47
Τώρα που μαθαίνεις, απόφυγε σε κάθε περίπτωση το φρενάρισμα υπό κλίση.

Οκ! Ευτυχώς μέχρι στιγμής δεν έπαθα τίποτα αλλά θα το θυμάμαι

panavour
30/10/2022, 19:12
Όσο έμπειρος και να γίνεις και να μάθεις να μπλοκάρεις και να ξεμπλοκαρεις το φρένο δεν θα γίνεις γρήγορος ούτε στο 1/10 του abs.Οποτε το Αbs είναι μονόδρομος για όλους ειδικά στις ελληνικές συνθήκες.ΤΕΛΟΣ.

telegonos
30/10/2022, 20:26
Τηλέγονε ευχαριστώ πολύ! Πολύ βοηθητική η απάντησή σου!

Δηλαδή αυτή είναι η μόνη περίπτωση που μπλοκάρουν οι τροχοί? Μου έχουν πεί για παράδειγμα να μην φρενάρω στις στροφές και νομίζω έχω διαβάσει στο ιντερνετ πως οταν κάνεις coasting (δηλαδή πάς με συμπλέκτη πατημένο στις κατηφόρες) πως τότε επίσης υπάρχει πιθάνοτητα να μπλοκάρουν. Ισχύουν αυτα?

Προσπάθησε να νοιώθεις λίγο τα πράγματα, δεν είναι και τόσο δύσκολα να τα σκεφτείς μόνος σου.

Είσαι λάστιχο, σου έχει βγει η ψυχή να κρατήσεις στην στροφή, και εκεί που λες ''λιγο ακόμα και έφυγα'' ο οδηγός πατάει ΚΑΙ φρένο. Ε τι θα κάνεις, δεν θα γλυστρήσεις;

Ενα λάστιχο δεν θα μπλοκάρει σε μια τέτοια περίπτωση, απλά θα γλυστρήσει. Αν είναι λίγο το γλύστρημα, π.χ. για κάθε ένα μέτρο απόσταση που κινείται μπροστά το λάστιχο, κινείται και 10 πόντους προς το πλάι, θα ανοίξει η τροχιά της μηχανής. Αν είναι πιο πολύ το γλύστρημα, θα πέσεις. Εχει μια περιοχή ''μετάβασης'' όλο αυτό, από το γλυστράει ελάχιστα που ούτε καν το νοιώθεις π.χ. για ένα μέτρο προς τα μπρος, ο τροχός κάνει και 1 πόντο προς το πλάι, μέχρι το γλυστράει τόσο πολύ που χάνει τελείως την πρόσφυση και πέφτω, έχει όλες τις ενδιάμεσες καταστάσεις. Ολα αυτά, ο οδηγός, τα κατανοεί με την εμπειρία, που έρχεται με αργό ρυθμό και πολύ εξάσκηση.

Επισης όταν κρατάς τον συμπλέκτη πατημένο, ο πίσω τροχός είναι τελείως ελεύθερος να ακολουθήσει τον δρόμο. Ούτε ο κινητήρας τον σπρώχνει (ανοικτό το γκάζι), ούτε ο κινητήρας τον φρενάρει(κλειστό το γκάζι). Το όποιο πρόβλημα είναι αν αμολήσεις ΠΟΛΥ ατσαλα τον συμπλέκτη, την στιγμή που οι στροφές του κινητήρα είναι π.χ. για 20χλμ/ω και η μοτοσυκλέτα κινείται με 100χλμ/ω. Αν τύχει και κακή άσφαλτος, κλίση της μοτοσυκλέτας, μέχρι η ρόδα να επιταχύνει τον κινητήρα, θα βρεθεί το λάστιχο να ''σβαρνίζεται'' για λίγο, οπότε απώλεια πρόσφυσης, οπότε μπορεί και να πέσεις.

Ετσι γενικά και αόριστα ''μπλοκάρισμα'' οπως το λες εσύ όμως, δεν γίνεται με την αυστηρή έννοια του μπλοκαρίσματος, δλδ να σταματήσει η περιστροφή του τροχού.

katsar
31/10/2022, 06:48
Για αρχή προσπάθησε να μην πατήσεις απότομα τέρμα και με όλη σου την δύναμη το μπροστινό κυρίως στην περίπτωση που θα τρομάξεις για τον Α,Β λόγο ( πχ όχημα που πετάχτηκε μπροστά σου)
σε φρενάρισμα πανικού που λένε.Το μυαλό δίνει τέτοια εντολή σχεδόν ασυναίσθητα και ''καρυδώνεις'' την μανέτα του φρένου χωρίς να το καταλάβεις σαν πρώτη κίνηση.
Ακόμα και έτσι να γίνει θα πρέπει να το αφήσεις μόλις νιώσεις τον μπροστινό τροχό να γλιστράει,πολλές φορές όμως δεν προλαβαίνεις να βγάλεις κιχ και συμβαίνει.

DoctoR_k6
31/10/2022, 08:53
Εγω λεω να πας σε κανα σχολειο γιατι καλως η κακως δεν το εχεις ακομα το ''θεμα'' κ το να διαβαζεις γενικως προτροπες μεσα απο ενα φορουμ δεν ειναι οτι το καλυτερο.
Δεν λεω πως δεν θα σε βοηθησουν μερικα σχολια αλλα στη θεση εγω θα πηγαινα σε riding school αμεσα.

White.Wolf
31/10/2022, 09:43
Εγω λεω να πας σε κανα σχολειο γιατι καλως η κακως δεν το εχεις ακομα το ''θεμα'' κ το να διαβαζεις γενικως προτροπες μεσα απο ενα φορουμ δεν ειναι οτι το καλυτερο.
Δεν λεω πως δεν θα σε βοηθησουν μερικα σχολια αλλα στη θεση εγω θα πηγαινα σε riding school αμεσα.

Φιλε μου άμα είχα χρήματα θα πήγαινα. Αλλα δεν περισσεύουν για αυτο το σκοπο. Φοιτητής ειμαι.
Τι πάει να πεί δεν το έχω? Το διπλωμα μου το πήρα και χωρίς να λαδώσω, ενώ απ'οτι κατάλαβα όλοι εκει πέρα λάδωσαν... Και είχα και απίστευτη πίεση.. Αν κοβόμουν θα έδινα απο την αρχή
γιατί την επόμενη μέρα η καρτέλα μου έληγε.. Τώρα αν έχω κενά επειδή ο δάσκαλός μου δεν νοιαζόταν για μένα και χρειάστηκε να τα μάθω μόνος μου, και ρωτάω τους έμπειρους για να μαθαινω, εσενα τι σε πειράζει?
Για αυτο το σκοπό δεν είναι τα φόρουμ?

doctor_john
31/10/2022, 10:04
Μην παρεξηγείσαι, για την ασφάλεια σου το προτείνει όπως και όλοι μας.

Δεν είναι δυνατόν να αναπτύξεις μόνος τεχνική και ένστικτο με εκπαίδευση "άδειας οδήγησης στην ελλάδα".
Αν νοιάζονταν ο δάσκαλος σου θα σε πήγαινε ο ίδιος.

Το φόρουμ μπορεί να σε βοηθήσει αλλά δεν είναι δίπλα σου να δεί τα λάθη που κάνεις.
Υπάρχει και η motothesis (http://www.motothesis-motoe.org/)που είναι πιο κοντά στις ανάγκες σου και πιο οικονομικά.

Το ότι έχεις νόμιμο δικαίωμα να οδηγείς δεν λέει κυριολεκτικά τίποτα ανάμεσα μας.

PaNick67
31/10/2022, 10:30
Φιλε μου άμα είχα χρήματα θα πήγαινα. Αλλα δεν περισσεύουν για αυτο το σκοπο. Φοιτητής ειμαι.
Τι πάει να πεί δεν το έχω? Το διπλωμα μου το πήρα και χωρίς να λαδώσω, ενώ απ'οτι κατάλαβα όλοι εκει πέρα λάδωσαν... Και είχα και απίστευτη πίεση.. Αν κοβόμουν θα έδινα απο την αρχή
γιατί την επόμενη μέρα η καρτέλα μου έληγε.. Τώρα αν έχω κενά επειδή ο δάσκαλός μου δεν νοιαζόταν για μένα και χρειάστηκε να τα μάθω μόνος μου, και ρωτάω τους έμπειρους για να μαθαινω, εσενα τι σε πειράζει?
Για αυτο το σκοπό δεν είναι τα φόρουμ?

Κενα εχεις οχι λογω δασκαλου αλλα λογω διαδικασιας. Δεν εμαθες να οδηγεις μηχανη στα μαθηματα εμαθες να την χειριζεσαι, κατι πολυ διαφορετικο.

Τα σχολεια θα σε βοηθησουν πολυ περισσοτερο απο ωρες σε αλανες να προσπαθεις να μαθεις αυτο που δεν ξερεις. Αλλα πως θα το μαθεις; Στο σχολειο σου δειχνουν το σωστο, σε βαζουν να το κανεις, παρακολουθουν τι λαθη κανεις και σε διορθωνουν.
Εδω πηγαν ανθρωποι με χρονια εμπειριας σε μηχανες και επαθαν σοκ απο το ποσο λαθος οδηγουσαν.

Μαζεψε χρηματα και κανε καποιο σχολειο. Μετα ειναι χρησιμες οι αλανες για να εφαρμοσεις αυτα που εμαθες εκει.

rainmike
31/10/2022, 10:53
Φιλε μου άμα είχα χρήματα θα πήγαινα. Αλλα δεν περισσεύουν για αυτο το σκοπο. Φοιτητής ειμαι.
Τι πάει να πεί δεν το έχω? Το διπλωμα μου το πήρα και χωρίς να λαδώσω, ενώ απ'οτι κατάλαβα όλοι εκει πέρα λάδωσαν... Και είχα και απίστευτη πίεση.. Αν κοβόμουν θα έδινα απο την αρχή
γιατί την επόμενη μέρα η καρτέλα μου έληγε.. Τώρα αν έχω κενά επειδή ο δάσκαλός μου δεν νοιαζόταν για μένα και χρειάστηκε να τα μάθω μόνος μου, και ρωτάω τους έμπειρους για να μαθαινω, εσενα τι σε πειράζει?
Για αυτο το σκοπό δεν είναι τα φόρουμ?

Ο ντοκτορ σου έδωσε την καλύτερη συμβουλή που θα μπορούσε να σου δώσει κάποιος ,κακώς δεν το εκτίμησες.
Καλή η θεωρία αλλά οι ανησυχίες που έχεις δεν θα φύγουν διαβάζοντας σεντονάκια.
Ολοι ξερουμε οτι δεν πρέπει να χουφτώνουμε με λύσσα τη μανέτα αλλα αμα σου σκάσει το αμάξι στα 5 μέτρα απο στοπ δεν θα καταλάβεις για ποτε έχει μπλοκάρει ο τροχος.
Οι σωστοι χειρισμοι γινονται χωρις να το σκεφτεις γιατι πολύ απλα αν πας να σκεφτεις εχεις στουκάρει,πρεπει να σου βγαίνουν ασυναισθητα και αυτο απαιτει εξάσκηση.

motojojo
31/10/2022, 11:17
Καλά μην τον πέρνετε και από τα μούτρα επειδή δεν το φυσάει τόσο πολύ σαν φοιτητης! Όλοι κάναμε φοιτητές (ή έστω κάποιοι), μην ξεχνάμε τις αφραγκίες που είχαμε! Το παλικάρι μπορεί να στερείται μερικούς καφέδες για να βάζει βενζίνη και να χαίρεται την μοτοσυκλέτα του.

Σαφώς και νουμερο ενα είναι το σχολείο (το έχω κι εγώ στα πλάνα μου τους επομενους μήνες) αλλά από το τίποτα καλή και η εξάσκηση σε αλάνα.
Πιστεύω μια χαρά εκτίμησε την συμβουλή, να εκτιμάμε όμως κι εμείς σε τι κατάσταση βρίσκεται ο άλλος και τις προσπάθειες που κάνει με τα μέσα που διαθέτει.

Ολοι από κάπου ξεκινάμε.

Nostradamus
31/10/2022, 12:28
Κοιτα με το πληκτρολογιο δεν εμαθε να οδηγει ποτε κανεις.. Αυτο που ειπε ο doctor ειναι μεγαλη αληθεια και οταν μπορεσεις να κανεις ενα σχολειο. Ακομη και οταν νομιζεις οτι "το χεις" θα δεις οτι δεν ειχες ιδεα για πολλα πραγματα.

Το οτι εχεις διπλωμα δεν λεει τιποτα απολυτως. το οτι δεν λαδωσες για να το παρεις, επισης.

Ανοιγεις διαφορα θεματα τις τελευταιες μερες. Δεν ειναι κακο που ρωτας, ισα ισα, ο τροπος σου, μου θυμιζει τον νεοσσο εδω μεσα και αλλους κατα καιρους, που ρωτησαν, εμαθαν, ακουσαν, "τα ακουσαν" και λιγο και σε συνδιασμο με χιλιομετρα πρακτικης, μεταμορφωθηκαν.

Ωστοσο για την ωρα "φαινεται" οτι εχεις μεγαλα κενα στον τροπο που λειτουργει(ς) το μοτοσακο (σου). Ακου τι σου λενε, προσπαθησε να ξεχωρισεις τι διαβαζεις, γιατι οι γνωμες ειναι σαν συγκκριμενες οπες, και γραψε χιλιομετρα.

Στο ποτε, πως και γιατι μπλοκαρουν οι τροχοι στα ειπανε. Συνδιασμος καταστασεων, και αντιδρασεων αναβατη. Προσωπικα δεν θα προσθεσω κατι παραπανω, περα απο το φροντισε να εχεις το πακετο συστημα πεδησης/αναρτησεις/ελαστικα στην καλυτερη δυνατη κατασταση. Επισης φροντισε εσυ να εξοικειωθεις με το σπορ. Αυτα εξαρτωνται απο εσενα και αυτα ελεγχεις και φυσικα πως αντιδρας σε συνθηκες πανικου.

Ολα τα υπολοιπα, οδοστρωμα, καιρος, λοιποι οδηγοι, ειναι αυτα που δεν ελεγχεις και οφειλεις να μαθεις να αναγνωριζεις, διαχειριζεται και να προλαμβανεις.

borgiriadis1
31/10/2022, 17:01
https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=160987

Εδώ έχω ενα θέμα για το μοτοθεσις. Διαβασέ το μπορει να σε βοηθήσει με τρόπους που δεν φανταζεσαι.

νεοσσός
31/10/2022, 20:50
Εγω λεω να πας σε κανα σχολειο


Υπάρχει και η motothesis (http://www.motothesis-motoe.org/)


Μαζεψε χρηματα και κανε καποιο σχολειο.


Ο ντοκτορ σου έδωσε την καλύτερη συμβουλή που θα μπορούσε να σου δώσει κάποιος


Σαφώς και νουμερο ενα είναι το σχολείο


οταν μπορεσεις να κανεις ενα σχολειο.


https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=160987

Εδώ έχω ενα θέμα για το μοτοθεσις. Διαβασέ το μπορει να σε βοηθήσει με τρόπους που δεν φανταζεσαι.

Μήπως να του προτείνουμε να πάει σε κανένα σχολείο; :lol:

dankannn
01/11/2022, 14:25
Σίγουρα σαν φοιτητής δεν θα του περισσεύουν ,αλλά το καλύτερο είναι να κάνει ένα σχολείο , θα τον βοηθήσει σε όλα τα επίπεδα και θα ευχαριστηθεί την μοτοσυκλέτα του με ασφάλεια.
Οι μεγαλύτεροι μάθαμε με τον δύσκολο τρόπο φίλε μου, τούμπες βοήθεια από τον θεό + άγνοια κινδύνου και μπόλικη τύχη .
Αλλάξαν πια οι εποχές, τα νέα παιδιά μπορούν να έχουν μια μεγάλη γκάμα πληροφόρησης από το internet και βοήθειας από σχολές Riding School - CS .
Σε έπρηξαν οι από πάνω αλλά στο λέω και εγώ κάνε ένα σχολείο , όταν θα πας θα καταλάβεις.

asxetost
13/11/2023, 12:48
Ξεθάβω λίγο το θέμα χαριν οικονομίας νημάτων, επειδή σιγά σιγά είμαι στη φάση που τους επόμενους μήνες κοιτάζω για την απόκτηση μοτοσικλέτας μεσσαιας ισχύος και πιθανόν χωρίς abs( μου αρέσουν πολύ τα transalp 600>'95 και 650 )θέλω να ρωτήσω τις γνώμες σας σχετικά με το κατά πόσο θεωρείτε ότι είναι χρήσιμο/ασφαλές/αναγκαίο/περιττό όταν φρεναρουμε να κατεβάζουμε ανάλογα ώστε να έχουμε μια σχέση στο κιβώτιο που να εμπλέκει κάπως τέλος πάντων τον κινητήρα στο φρενάρισμα.
Είναι κάτι που κάνετε γενικά όταν οδηγείτε; Τι κινδύνους έχει αυτή η πρακτική αν δεν γίνεται σωστά ή γίνεται αχρείαστα;

Θενκς του ολ οφ γιου:beer:

Υ.Γ.
OP τελικά σχολείο έκανες;;;

azar41
13/11/2023, 13:22
Φυσικά είναι ασφαλές και αναγκαίο να κατεβάζουμε κατά το φρενάρισμα!
Βοηθάει και μια γκαζιά ενδιάμεσα για να συνχρονιστούν οι στροφές.

Bowleno
13/11/2023, 14:41
Ξεθάβω λίγο το θέμα χαριν οικονομίας νημάτων, επειδή σιγά σιγά είμαι στη φάση που τους επόμενους μήνες κοιτάζω για την απόκτηση μοτοσικλέτας μεσσαιας ισχύος και πιθανόν χωρίς abs( μου αρέσουν πολύ τα transalp 600>'95 και 650 )θέλω να ρωτήσω τις γνώμες σας σχετικά με το κατά πόσο θεωρείτε ότι είναι χρήσιμο/ασφαλές/αναγκαίο/περιττό όταν φρεναρουμε να κατεβάζουμε ανάλογα ώστε να έχουμε μια σχέση στο κιβώτιο που να εμπλέκει κάπως τέλος πάντων τον κινητήρα στο φρενάρισμα.
Είναι κάτι που κάνετε γενικά όταν οδηγείτε; Τι κινδύνους έχει αυτή η πρακτική αν δεν γίνεται σωστά ή γίνεται αχρείαστα;

Θενκς του ολ οφ γιου:beer:

Υ.Γ.
OP τελικά σχολείο έκανες;;;

Αν τα τα χλμ. που έχει μαζέψει είναι αρκετά, ασφαλώς και βοηθάει να κατεβάσεις αλλά μην φανταστείς "από 6η που λέτε, κατέβασα 1η και...." :lol: το φρένο του κινητήρα βοηθάει πάρα πολύ αρκεί να μην το παρακάνεις διότι καραδοκεί το μπλοκάρισμα του πίσω με ολέθρια (συνήθως) αποτελέσματα. Και όπως είπε και ο από πάνω, λίγο παίξιμο τις στροφές του μοτέρ. ΠΟΛΥ σημαντικό: όταν φρενάρουμε ΔΕΝ κρατάμε πατημένο τον συμπλέκτη!!! (Ναι, έχω δει να γίνεται, με πολύ κακό αποτέλεσμα....)

asxetost
13/11/2023, 15:02
Φυσικά είναι ασφαλές και αναγκαίο να κατεβάζουμε κατά το φρενάρισμα!
Βοηθάει και μια γκαζιά ενδιάμεσα για να συνχρονιστούν οι στροφές.

Ισχύει ότι οι στροφές του κινητήρα επηρεάζουν την πίεση στο δοχείο του υγρού φρένων;
Για παράδειγμα έχω παρατηρήσει στο αυτοκίνητο ότι όταν ανεβάζουμε σε λογικά πλαίσια στροφές με το κατέβασμα παράλληλα με το φρενάρισμα, εκτός από την βοήθεια που παρέχει ο κινητήρας στο φρενάρισμα νιώθω ότι έχει καλύτερο δάγκωμα το φρένο, σαν να λέμε περισσότερο εύρος στο πενταλ πριν μπλοκάρει.
Απλώς είμαι λίγο πιο χεσμένος γιατί προέρχομαι από 125 κυβικά που συγχωρούν πάρα πολύ οποιαδήποτε άγαρμπη κίνηση, φαντάζομαι όσο ανεβαίνουν τα κυβικά αυξάνεται και η ακρίβεια που θα πρέπει να υπάρχει στα χειριστήρια.

asxetost
13/11/2023, 15:10
Αν τα τα χλμ. που έχει μαζέψει είναι αρκετά, ασφαλώς και βοηθάει να κατεβάσεις αλλά μην φανταστείς "από 6η που λέτε, κατέβασα 1η και...." :lol: το φρένο του κινητήρα βοηθάει πάρα πολύ αρκεί να μην το παρακάνεις διότι καραδοκεί το μπλοκάρισμα του πίσω με ολέθρια (συνήθως) αποτελέσματα. Και όπως είπε και ο από πάνω, λίγο παίξιμο τις στροφές του μοτέρ. ΠΟΛΥ σημαντικό: όταν φρενάρουμε ΔΕΝ κρατάμε πατημένο τον συμπλέκτη!!! (Ναι, έχω δει να γίνεται, με πολύ κακό αποτέλεσμα....)

Ο συγχρονισμός στο γραναζωμα είναι κάτι που όλοι θα θέλαμε να κατέχουμε, είναι πιο advanced τεχνική σίγουρα και απαιτεί να έχεις την εμπειρία να λειτουργείς μηχανικά πλέον για τις πιο βασικές λειτουργίες της οδήγησης ώστε να έχεις το νου σου και για αυτό.
Ακριβώς για αυτό που είπες με το φρενάρισμα με πατημένο συμπλέκτη έκανα το ποστ, γιατί βλέπω πολύ κόσμο και κάπως νιώθω ανασφάλεια όταν είμαι συνεπιβατης σε όχημα που φρενάρει με νεκρά ή παίρνει στροφή με κρεμασμένο μοτερ.

Bowleno
13/11/2023, 15:29
Ο συγχρονισμός στο γραναζωμα είναι κάτι που όλοι θα θέλαμε να κατέχουμε, είναι πιο advanced τεχνική σίγουρα και απαιτεί να έχεις την εμπειρία να λειτουργείς μηχανικά πλέον για τις πιο βασικές λειτουργίες της οδήγησης ώστε να έχεις το νου σου και για αυτό.
Ακριβώς για αυτό που είπες με το φρενάρισμα με πατημένο συμπλέκτη έκανα το ποστ, γιατί βλέπω πολύ κόσμο και κάπως νιώθω ανασφάλεια όταν είμαι συνεπιβατης σε όχημα που φρενάρει με νεκρά ή παίρνει στροφή με κρεμασμένο μοτερ.

Δεν είναι κάτι δύσκολο ο συγχρονισμός, θα σου έρθει ασυναίσθητα, όσο οδηγείς την μηχανή. Όλοι τέτοιες σκέψεις κάναμε στα πρώτα μας χλμ. Μην αγχώνεσαι και απλά κοίτα να απολαύσεις την οδήγηση κυρίως και όλα θα έρθουν μόνα τους.

νεοσσός
13/11/2023, 15:40
Κατέβασμα ταχυτήτων σε φρενάρισμα, κάνω συστηματικά. Αλλά σε φάση προβλέψιμης επιβράδυνσης.

Νομίζω θέλει πολύ προχωρημένες δεξιότητες για να σου πεταχτεί ξαφνικά καγκουρό κι ενώ πας ντουγρού πάνω του τσαρουχωμένος με το ABS να λυσσομανάει και το καγκουρό να σταυροκοπιέται σαστισμένο, να έχεις την ψυχραιμία να κατεβάζεις σχέσεις στο κιβώτιο με προοδευτικό άφημα του συμπλέκτη και ξερογκαζιές για να μην μπλοκάρει ο πίσω τροχός.

asxetost
13/11/2023, 16:22
Καλά μιλάμε γενικότερα για καταστάσεις λελογισμένης οδηγικής συμπεριφοράς που σε κάθε περίπτωση το φρενάρισμα προηγείται της στροφής και άντε να γίνουν μικροδιορθώσεις μέσα, όπως και λογικές ταχύτητες γενικότερα ώστε να αφήνουμε περιθώριο απροόπτου αν μιλάμε και για ευθεια.
Προσωπικά δεν μπορώ να καταλάβω τον κόσμο που δοκιμάζει τα όρια του στο δημόσιο δρόμο.

lykourgi
13/11/2023, 16:27
Στις μηχανές που κοιτάς, ο κινητήρας δεν είναι συνδεμένος με τα φρένα με σύστημα υποπίεσης (σέρβο). Λειτουργούν ανεξάρτητα.
Σέρβο υπάρχει σε όλα τα αυτοκίνητα και σε κάποιες μηχανές BMW. (Ίσως και σε κάποιες άλλες που μου διαφεύγουν).

telegonos
13/11/2023, 17:57
Ισχύει ότι οι στροφές του κινητήρα επηρεάζουν την πίεση στο δοχείο του υγρού φρένων;
Για παράδειγμα έχω παρατηρήσει στο αυτοκίνητο ότι όταν ανεβάζουμε σε λογικά πλαίσια στροφές με το κατέβασμα παράλληλα με το φρενάρισμα, εκτός από την βοήθεια που παρέχει ο κινητήρας στο φρενάρισμα νιώθω ότι έχει καλύτερο δάγκωμα το φρένο, σαν να λέμε περισσότερο εύρος στο πενταλ πριν μπλοκάρει.
Απλώς είμαι λίγο πιο χεσμένος γιατί προέρχομαι από 125 κυβικά που συγχωρούν πάρα πολύ οποιαδήποτε άγαρμπη κίνηση, φαντάζομαι όσο ανεβαίνουν τα κυβικά αυξάνεται και η ακρίβεια που θα πρέπει να υπάρχει στα χειριστήρια.

Τα αυτοκίνητα, εδώ και πάρα πολλά χρόνια, έχουν υποβοήθηση στο φρένο, από την υποπίεση του κινητήρα. Οσο δουλεύει ο κινητήρας, το ''ρουφηγμα'' που κάνει στις εισαγωγές του, οδηγείται σε ένα εξάρτημα που μοιάζει με καμπάνα, το οποίο από την υποπίεση αυτή, βάζει δύναμη στο φρένο ΜΑΖΙ με το πόδι σου.
448055
Πόσο δύναμη βάζει, θα το καταλάβεις αν σβήσεις τον κινητήρα σε κάποια κατάβαση, και δοκιμάσεις να φρενάρεις μερικές φορές. Τις πρώτες δύο-τρεις φορές, έχει λίγο απόθεμα υποπίεσης το σύστημα και φρενάρει όπως έχεις μάθει, όμως στο τρίτο-τέταρτο φρενάρισμα, αυτή τελειώνει, και δεν έχει πια υποβοήθηση το φρένο. Τότε θα δεις ότι πρέπει να βάλεις πολύ δύναμη στο πόδι για να φρενάρεις το ίδιο.

Μόλις βάλεις μπροστά, επανέρχεται η υποπίεση και μάλιστα αν βάζοντας μπροστά φρενάρεις την ίδια στιγμή, νοιώθεις το πεντάλ να ''φουσκώνει''.

Ολο αυτό είναι και ερώτηση στις εξετάσεις του ΚΟΚ, πως ελέγχουμε το φρένο όταν βάζουμε μπροστά ή κάπως έτσι.


Στις μοτοσυκλέτες, ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ τέτοιο πράγμα. Μπορεί ακόμα και να έχεις αφαιρέσει ΠΛΗΡΩΣ τον κινητήρα και να ρολάρει στην κατηφόρα, και ΠΑΛΙ τα φρένα θα δουλεύουν κανονικά. Εξαίρεση οι μοτοσυκλέτες με υποβοήθηση, βλέπε BMW και κάτι τεράστιες τουριστικές.

Bowleno
13/11/2023, 17:57
Στις μηχανές που κοιτάς, ο κινητήρας δεν είναι συνδεμένος με τα φρένα με σύστημα υποπίεσης (σέρβο). Λειτουργούν ανεξάρτητα.
Σέρβο υπάρχει σε όλα τα αυτοκίνητα και σε κάποιες μηχανές BMW. (Ίσως και σε κάποιες άλλες που μου διαφεύγουν).


Που κολλάει το σέρβο; :confused:
Ο άνθρωπος εννοεί το "κόψιμο" η "γονάτισμα" που κάνει το μοτέρ όταν κλείνεις το γκάζι αλλά και (ακόμα περισσότερο) όταν κατεβάζεις ταχύτητες.....αυτά σε 4χρονα μοτέρ.
Στα δίχρονα όταν κλείνεις το γκάζι πάνε πιο πολύ :cry::lol:
Το σέρβο είναι εντελώς άλλο ανέκδοτο.....

asxetost
13/11/2023, 18:39
Όχι εννοώ και το σερβο από οτι κατάλαβα με όσα εξηγήθηκαν.
Από ότι βλέπω όσον αφορά το φρενάρισμα στην ευθεία Ίσως είναι και περισσότερο ρίσκο από ότι κέρδος για μηχανάκια χωρίς σερβόφρενο, πέρα από μια μικρή υποβοήθηση που μπορεί να παρέχει στην επιβράδυνση περιλαμβανομενων και των αναρτήσεων, αφού σε μηχανάκια(ειδικά χωρίς abs) από την απειροελαχιστη μου εμπειρία είδα οτι αν το πίσω αμορτισερ είναι τελείως ξέχυλο και δεν το κρατάει κάποιου είδους αντίθετη ώθηση (φρένο ή φρένο κινητήρα) λίγο κάτω πρώτα, έχεις πολύ περισσότερες πιθανότητες να χάσεις πρόσφυση στον μπροστινό τροχό ειδικά αν πας να φρενάρεις λίγο πιο δραστικά.

Τώρα η στροφή μάλλον είναι άλλη ιστορία...:look:

kostaskk
13/11/2023, 18:40
Τα δίχρονα μια χαρά φρενάρουν άμα κατεβάσεις 3-4-5 ταχύτητες,αν έχουν και υψηλή συμπίεση, πολύ ποιο λίγο από 4τ βεβαια, και μπορεί να μείνει και μόνιμα φρεναρισμενο μετά.

Όταν κλείνεις το γκάζι σε 2τ συνεχίζει με την ίδια ταχύτητα, δεν μειώνει η μειώνει ελάχιστα.

DoctoR_k6
14/11/2023, 14:55
Αμανε εχεις slipper clutch κατεβασε οσες θες χωρις φοβο και παθος.
Αν δεν εχεις θελει κοντρολ για να μην αρχισει τα κλειδωματα.
Αλλα το κατεβασμα μαζι με το φρενο κινητηρα παντα βοηθαει σε καταστασεις δυσκολες... :D

asxetost
14/11/2023, 15:27
Εεεε αρχηγέ μου προσπαθούμε να μην φέρνουμε τον εαυτό μας σε δύσκολες καταστάσεις όσο γίνεται, κρίμας είναι :cool::D

stefanos
14/11/2023, 16:22
Από ότι βλέπω όσον αφορά το φρενάρισμα στην ευθεία Ίσως είναι και περισσότερο ρίσκο από ότι κέρδος για μηχανάκια χωρίς σερβόφρενο, πέρα από μια μικρή υποβοήθηση που μπορεί να παρέχει στην επιβράδυνση

Το κατέβασμα στο φρενάρισμα, εκτός της επιβράδυνσης από τον ίδιο τον κινητήρα ,(στην περίπτωση του τετράχρονου βενζινοκινητήρα) προσφέρει και μια μεγάλη βοήθεια στο να μην μπλοκάρεις τον πίσω τροχό με το φρένο.
Ουσιαστικά πρέπει να φρενάρεις τόσο δυνατά ώστε να σταματήσεις και τον κινητήρα και τον τροχό για να μπλοκάρεις. Όλα με μέτρο βέβαια

TROOPER
21/11/2023, 16:04
Επισης οι τροχοι μπορει να μπλοκαρουν απο κασκολ στην αλυσιδα και απο μπετοβεργα στη ζαντα