PDA

View Full Version : Πάμε σιγά σιγά για την αλλαγή.



Σελίδες : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

CorpseAlive
03/11/2022, 13:04
Σύντομο ιστορικό.
Κατέχω μία Transalp 700.
Χρήση: Κυρίως αστική. ΣΚ βόλτες 100 χλμ και μία φορά το τρίμηνο δικάβαλο/τριβάλιτσο/ταξίδι.
Χώμα: στα 2 χρόνια πάτησα 10 φορές.
Budget: Ιδανικά μέχρι 15000. Μιλάω πάντα για κούτα,δεν με ενδιαφέρει να αγοραστεί μεταχειρισμένη.
Επιθυμητά Χαρακτηριστικά : Σίγουρα παραπάνω Γκάζι από την Transalp, Σίγουρα να είναι όρθια θέση οδήγησης, Σίγουρα να μπορεί να φορτωθεί με μπαγκάζια και να έχει κάποια ανεμοκάλυψη για εθνική.
Κυβικά : Σίγουρα πάνω από 650. Το βάρος/ύψος δεν είναι ιδιαίτερο πρόβλημα, τα 220-230 κιλά της Transalp μου φαίνονται πολύ εύκολα πλέον.

Να είστε δημιουργικοί, το Post θα μείνει ενεργό εκ μέρους μου για κανένα τρίμηνο μέχρι να πάρω την τελική απόφαση!

azar41
03/11/2022, 13:19
Σε κανα τρίμηνο μάλλον θα έχει βγει και ο διάδοχος του Transalp ,εγώ θα περίμενα!

CorpseAlive
03/11/2022, 13:21
Σε κανα τρίμηνο μάλλον θα έχει βγει και ο διάδοχος του Transalp ,εγώ θα περίμενα!

Το γνωρίζω, για αυτό και είναι μέσα στις επιλογές!
Ωστόσο θα ήθελα και άλλες προτάσεις.

PaNick67
03/11/2022, 13:28
Ετοιμος. Τα εχει ολα, δυναμη, κρατημα, φρενα, ανεση, ταξιδι, χωμα (με αλλα λαστιχα πιο καλα), μεχρι και το χρωμα τα σπαει και ταιριαζει με το αβαταρ ;) Επισης ειναι το ακριβως αντιθετο αυτου που εχεις :smokin:

https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/35327303-ktm-890-adventure


Ντισκλειμερ...

Τι φορουμ θα ηταν αν η προταση ηταν εντος μπατζετ; :lol:

Ενταξει, μια μικρη υπερβαση των 500€ μονο.

KotsosDR
03/11/2022, 13:39
1)Suzuki vstrom 1050 , ακριβώς στο μπάτζετ
2)Yamaha Tenere 700 WR
3)Yamaha tracer 900

Διαλέγεις ανάλογα με το τι θες παραπάνω και παίρνεις

DoctoR_k6
03/11/2022, 13:48
Λογω Honda εγω θα σου προτεινα πρωτα CRF1100 κ μετα το καινουριο το V-Strom 1050.
Μπαινεις κανεις το συγκριτικο, τι εχει το καθενα κ τι του λειπει σε σχεση με το αλλο κ προχωρας...
Η 4ετης εγγυηση της Σουζουκαρας ειναι ενα σημαντικο ατου...
Το CRF εχει ομως το DCT που κ αυτο ειναι ενα σημαντικο ατου (κατ εμε).

Αυτα ειναι προβληματα...

CorpseAlive
03/11/2022, 14:03
Ετοιμος. Τα εχει ολα, δυναμη, κρατημα, φρενα, ανεση, ταξιδι, χωμα (με αλλα λαστιχα πιο καλα), μεχρι και το χρωμα τα σπαει και ταιριαζει με το αβαταρ ;) Επισης ειναι το ακριβως αντιθετο αυτου που εχεις :smokin:

https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/35327303-ktm-890-adventure


Ντισκλειμερ...

Τι φορουμ θα ηταν αν η προταση ηταν εντος μπατζετ; :lol:

Ενταξει, μια μικρη υπερβαση των 500€ μονο.

Έχω κακή εντύπωση για τις KTM γενικά .
Ωραίο μηχανάκι αλλά το κάθε τρίτη μάστορα μόνο τυχαίο δεν είναι .

CorpseAlive
03/11/2022, 14:04
1)Suzuki vstrom 1050 , ακριβώς στο μπάτζετ
2)Yamaha Tenere 700 WR
3)Yamaha tracer 900

Διαλέγεις ανάλογα με το τι θες παραπάνω και παίρνεις

Το Τενερέ είναι πολύ χωμάτινο για τα γούστα μου.
Το Tracer οπτικά δε μου αρέσει αλλά το GT είναι φουλ Value .
Τώρα για τις V-strom 1050 /CRF 1100 , η άφρικα που έχω δει (με μικρή επιφύλαξη να ήταν η Big Tank) μου φάνηκε αρκετά ογκώδης μηχανή,όχι τόσο φιλική για πόλη, αλλά δεν έχω καβαλήσει οπότε μπορεί να λέω και μ@λκς . Το μεγάλο στρώμα δεν το έχω δει από κοντά ποτέ.

giorgosb
03/11/2022, 14:08
- Multistrada V2 950 (4ετης εγγύηση)
- V-Strom 1050 XT (4ετης εγγύηση)
- Tracer 9 GT (του 2023)
- Tiger 900

Nitse3
03/11/2022, 14:22
Ε βασικά αυτές είναι οι επιλογές tracer και 1000αρι strom. Η Africa σίγουρα αλλά παίζει μέχρι τα 15000 πλέον; Όπως και κάτι Tiger που σου άρεσαν.


Βέβαια τα 15000 χιλιάρικα είναι καλό μπάτζετ και για ελαφρώς μεταχειρισμένο GS αν είσαι βέβαια φαν.

motojojo
03/11/2022, 14:24
Κι εγω ΚΤΜ σκέφτηκα.

Εναλλακτικα Multistrada, Triumph ή κανα BMW (F900xr, F850gs).

Γενικά αν θες κατι ιδιαίτερο κοιτάς Ευρώπη, αν θες εργαλειο αλλά σούπα πας Ιαπωνια.

panavour
03/11/2022, 15:01
Απ'αυτα που ειναι στο μπατζετ σου,το μεγαλο στρωμα,και το καβασακι βερσυς 1000.(ΟΡΙΑΚΑ).Και η αφρικανα ισως.Με τα υπολοιπα ΜΗΝ αχοληθεις,ειδικα με ευρωπαικα..

CorpseAlive
03/11/2022, 15:07
Την Triumph την φοβάμαι επίσης.
1ον γιατί λόγω Brexit τα ανταλλακτικά είναι στον θεό.
2ον γιατί δεν υπάρχει σοβαρό δίκτυο εξουσιοδοτημένων.
3ον ένα μέλος είχε σοβαρά θέματα με το 1200 και η αντιπροσωπεία πέταγε χαρταετό .

Τώρα στην Ducati , μου αρέσει πολύ το μούλτι. Με χαλάει το κόκκινο, και το S είναι εκτός Budget.
Από BMW κοιτάω το 850gs και το 900xr .
Στο 900 με χαλάει η σέλα και στο 850 η τιμή. Πολλά λεφτά για ένα μεσαίο On/off χωρίς κάτι ιδιαίτερο σε Specs αλλά είναι ένα από τα φαβορί για να είμαι ειλικρινής.

PaNick67
03/11/2022, 15:11
Έχω κακή εντύπωση για τις KTM γενικά .
Ωραίο μηχανάκι αλλά το κάθε τρίτη μάστορα μόνο τυχαίο δεν είναι .

Ε τοτε οπως ειπαν κι οι αλλοι, Africa 1100, V-strom 1000, Tracer GT, με αυτη τη σειρα γιατι σε κοβω για Hondaκια ( το οποιο ειναι καλο ) με το πρωτο να ειναι κανα 1.00ρικο πανω απο το μπατζετ βεβαια.

Το Yamaha ειναι το λιγοτερο ταξιδιαρικο απο ολα αλλα το πιο παιχνιδιαρικο στην ασφαλτο

CorpseAlive
03/11/2022, 15:12
Ε τοτε οπως ειπαν κι οι αλλοι, Africa 1100, V-strom 1000, Tracer GT, με αυτη τη σειρα γιατι σε κοβω για Hondaκια ( το οποιο ειναι καλο ) με το πρωτο να ειναι κανα 1.00ρικο πανω απο το μπατζετ βεβαια.

Το Yamaha ειναι το λιγοτερο ταξιδιαρικο απο ολα αλλα το πιο παιχνιδιαρικο στην ασφαλτο

Κοίτα με Honda ανδρώθηκα. Αλλά θα ήθελα κάτι πιο σπιρτόζικο. Απλά συγκεκριμένα για ΚΤΜ και Triumph έχω κακή άποψη για τους λόγους που προανέφερα.

Augotaraxos
03/11/2022, 15:43
To Touareg πως σου φαίνεται;

Επίσης καλά λόγια έχω ακούσει για αυτό: https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/37318395-kawasaki-versys-1000

thunder ace
03/11/2022, 15:58
Απ'αυτα που ειναι στο μπατζετ σου,το μεγαλο στρωμα,και το καβασακι βερσυς 1000.(ΟΡΙΑΚΑ).Και η αφρικανα ισως.Με τα υπολοιπα ΜΗΝ αχοληθεις,ειδικα με ευρωπαικα..
Σωστος

CorpseAlive
03/11/2022, 16:00
To Touareg πως σου φαίνεται;

Επίσης καλά λόγια έχω ακούσει για αυτό: https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/37318395-kawasaki-versys-1000

Οπτικά δεν μου αρέσει τόσο. Είναι λίγο Transformer αλλά το έχω τσεκάρει.
Γενικά για να έχετε και μια άποψη για το γούστο μου.

Οπτικά μαρέσουν οι BMW 850/triumph 900/Multistrada 950 S (γκρι) .
Από τις 2 θα κοιτούσα σοβαρά την Multi. αλλά δεν ξέρω τι κόστη παίζουν για συντήρηση.

motojojo
03/11/2022, 16:02
Moto guzzi?

CorpseAlive
03/11/2022, 16:03
Moto guzzi?

Δεν φέρω καμία άποψη, δεν έχει τύχει καν να δω από κοντά ούτε καν να ξέρω κάποιον που να είχε.

panavour
03/11/2022, 16:05
Οπτικά δεν μου αρέσει τόσο. Είναι λίγο Transformer αλλά το έχω τσεκάρει.
Γενικά για να έχετε και μια άποψη για το γούστο μου.

Οπτικά μαρέσουν οι BMW 850/triumph 900/Multistrada 950 S (γκρι) .
Από τις 2 θα κοιτούσα σοβαρά την Multi. αλλά δεν ξέρω τι κόστη παίζουν για συντήρηση.

σε τρωει ο κ.....λαρεντζος σου,αλλα αφου εισαι δικηγορος,δεν θα εχεις θεμα με τις αντιδικιες με τις αντιπροσωπιες.:lol::bawl:

Nitse3
03/11/2022, 16:11
Πάρε ένα cf 800 με 10000 να είσαι και στο πνεύμα της εποχής. Αν σου αρέσουν οπτικά τα ευρωπαϊκά μάλλον το strom θα σε χαλάσει και με 15000 φθάνεις και το xt νομίζω με τα ωραία χρωματακια.
Πάντως μπορεί με τον όγκο όντως να μην έχεις θέμα αλλά στην πράξη μπορεί να χαλαστεις με ένα χιλιαρι σε σχέση με το transalp στην καθημερινότητα.

sapila racing
03/11/2022, 16:39
Africa με το νορμαλ τεποζιτο, έχει ωραίο γκάζι και πολυ καλή ποιότητα κατασκευης.

billy84
03/11/2022, 17:03
Αφρικα 1100 θα έλεγα και εγώ αλλά και Vstrom 1000 XT. Λόγω χρήσης κυρίως σε πόλη θα απέφευγα περισσότερους κυλίνδρους. Στη ζωή μου είχα 4 τετρακύλινδρα, το καλοκαίρι είναι ταλαιπωρία για σένα και για αυτά εντός πόλης.

νεοσσός
03/11/2022, 18:24
Χρήση: Κυρίως αστική. ΣΚ βόλτες 100 χλμ και μία φορά το τρίμηνο δικάβαλο/τριβάλιτσο/ταξίδι.

Πάντως μπορεί με τον όγκο όντως να μην έχεις θέμα αλλά στην πράξη μπορεί να χαλαστεις με ένα χιλιαρι σε σχέση με το transalp στην καθημερινότητα.
Αυτό να το σκεφτείς σοβαρά. Αν το 90% των χιλιομέτρων σου είναι στην πόλη, μόλις φύγει ο αρχικός ενθουσιασμός, θα μείνει η ταλαιπώρια. Για βόλτες των 100 χιλιομέτρων, δεν είναι τόσο σημαντική η ταξιδιάρικη μοτοσυκλέτα. Βέβαια για τα 4 ταξίδια το χρόνο με "γυναικόπαιδα", μπορεί και να αξίζει να κάνεις υπομονή στην καθημερινότητά σου.

Για το V-Strom 1000 προηγούμενης γενιάς, έχω ακούσει κατόχους να λένε ότι είναι πολύ χειροτερό στην πόλη σε σχέση με το 650. Καίει τα άντερά του και έχει μακρύτερες σχέσεις στο κιβώτιο, οπότε δεν είναι σπιρτόζικο σε συνθήκες αστικού ιστού.

Το Tracer 900 τελευταίας γενιάς είναι καλό, αλλά εμφανισιακά μού φαίνεται πολύ χειρότερό από τα πολύ όμορφα αρχικά μοντέλα που είχαν όμως θέματα με τις αναρτήσεις. Τα πρώτα 3 χρόνια το έβλεπα και το θαύμαζα, πλέον μού φαίνεται σχετικά ατσούμπαλη και ογκώδης. Ο κινητήρας όμως παραμένει εξαιρετικός.


Για Κινέζικο δε μπζήνεσαι, ε; :p

panavour
03/11/2022, 18:39
KOITA την προσφορα της CF MOTO με το τριβαλιτσο στα 6300.Προλαβαινεις.

KotsosDR
03/11/2022, 18:49
Αφού κοιτάς ευρωπαϊκά , πάρε κανένα μοναδικό τουλάχιστον :evil:

https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/324129243-mv-agusta-turismo-veloce-800

lospsi
03/11/2022, 18:52
Εγώ πάντως θα λυπομουν να κυκλοφορώ με μεγάλο ονοφ μέσα στην Αθήνα. Ταλαιπωρία και τσάμπα έξοδα.
Δεν σκέφτεσαι για κάνα μικρό σκούτερ για μέσα και ελαφρώς μτχ μεγάλο για τις βόλτες σου?

Αλλιώς, vstrom 1050 και Africa 1100. Μάλλον όχι ευρωπαϊκό για κάθε μέρα.

ptc
03/11/2022, 19:57
Εγώ πάντως θα λυπομουν να κυκλοφορώ με μεγάλο ονοφ μέσα στην Αθήνα. Ταλαιπωρία και τσάμπα έξοδα.
Δεν σκέφτεσαι για κάνα μικρό σκούτερ για μέσα και ελαφρώς μτχ μεγάλο για τις βόλτες σου?

Αλλιώς, vstrom 1050 και Africa 1100. Μάλλον όχι ευρωπαϊκό για κάθε μέρα.

Συμφωνώ απόλυτα στο πρώτο.

Επίσης υπάρχει και μια άλλη παράμετρος: πόσο εύκολα αφήνεις όπου να ναι μια ολοκαίνουρια Africa/ Multistrada/κοκ μέσα στην πόλη; Το 700 είναι μοντέλο που δε γυρνάει να το κοιτάξει κανείς και φυσικό είναι να έχεις μάθει να το παρατάς εδώ κι εκεί χωρίς δεύτερη σκέψη. Αυτή η "ξεγνοιασιά" θα χαθεί με μια τέτοια αγορά.

DoctoR_k6
03/11/2022, 20:00
Πάρε το μεγάλο κ μετά από λίγο καιρό θα δεις ότι χρειάζεσαι ένα εργάτη κ θα τον τσιμπήσεις.
Έτσι θα έχεις το μεγάλο που ήθελες χωρίς περιορισμούς κ τσιμπάς ένα μικρό παπι (λέμε τώρα) κ λύνεις τα προβλήματα σου (άγχος, κόστη κλπ κλπ).

Nitse3
03/11/2022, 20:50
Πάρε το μεγάλο κ μετά από λίγο καιρό θα δεις ότι χρειάζεσαι ένα εργάτη κ θα τον τσιμπήσεις.
Έτσι θα έχεις το μεγάλο που ήθελες χωρίς περιορισμούς κ τσιμπάς ένα μικρό παπι (λέμε τώρα) κ λύνεις τα προβλήματα σου (άγχος, κόστη κλπ κλπ).
Λογικά έτσι καταλήγουν οι περισσότεροι εφόσον υπάρχει και η οικονομική δυνατότητα, αλλά αν είσαι από αυτούς που λένε ότι εγώ θέλω να έχω μόνο ένα ή να πάω στη δουλειά με τη μηχανή και όχι με σκούτερ έστω για αυτή τη λίγη χαρά παραπάνω που μπορεί να παρεις ένα βράδυ επιστρέφοντας από το γραφείο τότε εγώ θα διάλεγα το θεωρητικά τουλάχιστον πιο ινδιάνικο δηλαδή το tracer.

giorgosb
03/11/2022, 20:53
Αναμονή για το νέο Transalp.. Ένα για όλα. Ούτως ή άλλως θα το φτάνει το 14αρι χιλιάδες με γνήσιο τριβάλιτσο.. :smokin:

CorpseAlive
03/11/2022, 22:56
Διάβασα όλα τα μηνύματα.
Θα προσπαθήσω να απαντήσω στα περισσότερα.

1. Γιατί δεν παίρνεις ένα κινέζικο?
Χωρίς να θέλω να θίξω τίποτα και κανέναν, δεν μου γεμίζουν το μάτι.Επίσης τα περισσότερα δεν έχουν χαρακτήρα προσπαθούν να μιμηθούν κυρίως ευρωπαικές μηχανές στο σουλούπι και οι περισσότερες στα μάτια μου είναι καρικατούρες GS.
2. Που θα το αφήνω?
Οι μετακινήσεις μου είναι συγκεκριμένες και εκεί που το αφήνω συνήθως είναι περιοχές με πάρα πολλή αστυνομία. Ήτοι , Ευελπίδων μπροστά στην πύλη δικηγόρων, Εφετείο στο ''πάρκινγκ μηχανών'' , υπουργεία εσωτερικών-εξωτερικών που και πάλι είναι ασφαλείς περιοχές, διοικητικά δικαστήρια μπροστά στην είσοδο. Το γραφείο μου είναι επι της Κηφισίας και μάλλον θα γίνει αγορά και ιδιωτικού Parking εντός του έτους επομένως και εκεί θα είμαι καλυμένος. Σπίτι έχω γκαράζ κλειστό .
3. Κόστη μεταφοράς/μετακίνηση εντός πόλης
Ρε παιδιά τρανσαλπ των 220 κιλών οδηγώ δεν πάω από παπί σε 800-1000 κυβικά. Μαζεμένο είναι το μηχανάκι μου δεν λέω αλλά με ένα μη ελαστικό πλαίσιο και ροπάτο στις μεσαίες. Όσο για την κατανάλωση , είμαι σχεδόν σίγουρος ότι καίω παραπάνω από τα περισσότερα προαναφερόμενα μηχανάκια.
4. Δεν θα αγόραζα παπί. Τουλάχιστον όχι όσο έχω επιλογή.

CorpseAlive
03/11/2022, 22:56
Διάβασα όλα τα μηνύματα.
Θα προσπαθήσω να απαντήσω στα περισσότερα.

1. Γιατί δεν παίρνεις ένα κινέζικο?
Χωρίς να θέλω να θίξω τίποτα και κανέναν, δεν μου γεμίζουν το μάτι.Επίσης τα περισσότερα δεν έχουν χαρακτήρα προσπαθούν να μιμηθούν κυρίως ευρωπαικές μηχανές στο σουλούπι και οι περισσότερες στα μάτια μου είναι καρικατούρες GS.
2. Που θα το αφήνω?
Οι μετακινήσεις μου είναι συγκεκριμένες και εκεί που το αφήνω συνήθως είναι περιοχές με πάρα πολλή αστυνομία. Ήτοι , Ευελπίδων μπροστά στην πύλη δικηγόρων, Εφετείο στο ''πάρκινγκ μηχανών'' , υπουργεία εσωτερικών-εξωτερικών που και πάλι είναι ασφαλείς περιοχές, διοικητικά δικαστήρια μπροστά στην είσοδο. Το γραφείο μου είναι επι της Κηφισίας και μάλλον θα γίνει αγορά και ιδιωτικού Parking εντός του έτους επομένως και εκεί θα είμαι καλυμένος. Σπίτι έχω γκαράζ κλειστό .
3. Κόστη μεταφοράς/μετακίνηση εντός πόλης
Ρε παιδιά τρανσαλπ των 220 κιλών οδηγώ δεν πάω από παπί σε 800-1000 κυβικά. Μαζεμένο είναι το μηχανάκι μου δεν λέω αλλά με ένα μη ελαστικό πλαίσιο και ροπάτο στις μεσαίες. Όσο για την κατανάλωση , είμαι σχεδόν σίγουρος ότι καίω παραπάνω από τα περισσότερα προαναφερόμενα μηχανάκια.
4. Δεν θα αγόραζα παπί. Τουλάχιστον όχι όσο έχω επιλογή.
Τώρα το να πουλήσω την τρανσαλπαρα και να παρω ένα μτχ σκούτερ για το ενδιάμεσο είναι στις σκέψεις, (για να μαζέψω και παραπάνω Cash καθώς η αγορά μου θα γίνει ντούκου μετρητά).

CorpseAlive
03/11/2022, 23:01
Αφού κοιτάς ευρωπαϊκά , πάρε κανένα μοναδικό τουλάχιστον :evil:

https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/324129243-mv-agusta-turismo-veloce-800

Αρρώστησα.
Το τσεκάρω και όσο το τσεκάρω αρρωσταίνω και άλλο.
Τι μου έκανες ρε ψηλές βραδιάτικο.

Και το V100 Mandelo της Moto Guzzi φαίνεται πολύ ωραίο.
Γενικά για Moto Guzzi τι ξέρουμε?

The_Scientist
04/11/2022, 07:28
Με βάση τα specs που θέτεις, θα μπορούσες να συμπεριλαβεις στη λίστα σου και το Honda crossrunner 800.

Δεν είναι καινούριο, αλλά οκ Honda 5ετιας μάλλον απροβληματιστο θα σου βγει. Γλυτώνεις και ένα σοβαρό μέρος του budget σου, για άλλες απολαύσεις..

Κατά τα άλλα κι εγώ Tracer θα πρότεινα.

Bowleno
04/11/2022, 08:04
Διάβασα όλα τα μηνύματα.
Θα προσπαθήσω να απαντήσω στα περισσότερα.

1. Γιατί δεν παίρνεις ένα κινέζικο?
Χωρίς να θέλω να θίξω τίποτα και κανέναν, δεν μου γεμίζουν το μάτι.Επίσης τα περισσότερα δεν έχουν χαρακτήρα προσπαθούν να μιμηθούν κυρίως ευρωπαικές μηχανές στο σουλούπι και οι περισσότερες στα μάτια μου είναι καρικατούρες GS.
2. Που θα το αφήνω?
Οι μετακινήσεις μου είναι συγκεκριμένες και εκεί που το αφήνω συνήθως είναι περιοχές με πάρα πολλή αστυνομία. Ήτοι , Ευελπίδων μπροστά στην πύλη δικηγόρων, Εφετείο στο ''πάρκινγκ μηχανών'' , υπουργεία εσωτερικών-εξωτερικών που και πάλι είναι ασφαλείς περιοχές, διοικητικά δικαστήρια μπροστά στην είσοδο. Το γραφείο μου είναι επι της Κηφισίας και μάλλον θα γίνει αγορά και ιδιωτικού Parking εντός του έτους επομένως και εκεί θα είμαι καλυμένος. Σπίτι έχω γκαράζ κλειστό .
3. Κόστη μεταφοράς/μετακίνηση εντός πόλης
Ρε παιδιά τρανσαλπ των 220 κιλών οδηγώ δεν πάω από παπί σε 800-1000 κυβικά. Μαζεμένο είναι το μηχανάκι μου δεν λέω αλλά με ένα μη ελαστικό πλαίσιο και ροπάτο στις μεσαίες. Όσο για την κατανάλωση , είμαι σχεδόν σίγουρος ότι καίω παραπάνω από τα περισσότερα προαναφερόμενα μηχανάκια.
4. Δεν θα αγόραζα παπί. Τουλάχιστον όχι όσο έχω επιλογή.


Διάβασα όλα τα μηνύματα.
Θα προσπαθήσω να απαντήσω στα περισσότερα.

1. Γιατί δεν παίρνεις ένα κινέζικο?
Χωρίς να θέλω να θίξω τίποτα και κανέναν, δεν μου γεμίζουν το μάτι.Επίσης τα περισσότερα δεν έχουν χαρακτήρα προσπαθούν να μιμηθούν κυρίως ευρωπαικές μηχανές στο σουλούπι και οι περισσότερες στα μάτια μου είναι καρικατούρες GS.
2. Που θα το αφήνω?
Οι μετακινήσεις μου είναι συγκεκριμένες και εκεί που το αφήνω συνήθως είναι περιοχές με πάρα πολλή αστυνομία. Ήτοι , Ευελπίδων μπροστά στην πύλη δικηγόρων, Εφετείο στο ''πάρκινγκ μηχανών'' , υπουργεία εσωτερικών-εξωτερικών που και πάλι είναι ασφαλείς περιοχές, διοικητικά δικαστήρια μπροστά στην είσοδο. Το γραφείο μου είναι επι της Κηφισίας και μάλλον θα γίνει αγορά και ιδιωτικού Parking εντός του έτους επομένως και εκεί θα είμαι καλυμένος. Σπίτι έχω γκαράζ κλειστό .
3. Κόστη μεταφοράς/μετακίνηση εντός πόλης
Ρε παιδιά τρανσαλπ των 220 κιλών οδηγώ δεν πάω από παπί σε 800-1000 κυβικά. Μαζεμένο είναι το μηχανάκι μου δεν λέω αλλά με ένα μη ελαστικό πλαίσιο και ροπάτο στις μεσαίες. Όσο για την κατανάλωση , είμαι σχεδόν σίγουρος ότι καίω παραπάνω από τα περισσότερα προαναφερόμενα μηχανάκια.
4. Δεν θα αγόραζα παπί. Τουλάχιστον όχι όσο έχω επιλογή.
Τώρα το να πουλήσω την τρανσαλπαρα και να παρω ένα μτχ σκούτερ για το ενδιάμεσο είναι στις σκέψεις, (για να μαζέψω και παραπάνω Cash καθώς η αγορά μου θα γίνει ντούκου μετρητά).

Εμείς τι φταίμε να σε διαβάζουμε 2 φορές; :D

Το 2 μην το δένεις και κόμπο, έχουν δει πράματα και θαύματα τα ματάκια μου....
Ακόμα θυμάμαι το Κ75 ενός γιατρού, προ 30ετίας, γείτονα μου που το είχε ανεβάσει....στην βεράντα του σπιτιού του (για τον χειμώνα; για να πάει διακοπές; δεν θυμάμαι πια...)
και μια πρωία δεν το βρήκε εκεί που έπρεπε να είναι.....

doctor_john
04/11/2022, 08:41
Αρρώστησα.
Το τσεκάρω και όσο το τσεκάρω αρρωσταίνω και άλλο.
Τι μου έκανες ρε ψηλές βραδιάτικο.

Και το V100 Mandelo της Moto Guzzi φαίνεται πολύ ωραίο.
Γενικά για Moto Guzzi τι ξέρουμε?

Aν σου αρέσει το γκούτσι να πας να το δεις από κοντά και αν είναι δυνατόν να το δοκιμάσεις.
Νομίζω πως θα ερωτευτείς αλλά σίγουρα κρίνω εμπλέκοντας και τις δικές μου επιλογές.

Αυτό που για εμένα θα πρέπει να κατανοήσεις ακούγεται λίγο βαρύ αλλά θα πρέπει να το έχεις
υπόψιν σου. Ένα guzzi το επιλέγεις για το σύνολο της διαχείρισης του και ασχολείσαι με αυτό.
Τι εννοώ: αν στην πορεία ανακαλύψεις κάποιο πταίσμα κ.λπ. δεν χαλάς την ζαχαρένια σου και αναθεματίζεις
το εργοστάσιο. Βρίσκεις λύση και την εφαρμόζεις με σκοπό να συνεχίσεις να ζεις με αυτό.

Δεν έχω διαβάσει κάτι για το συγκεκριμένο. Σίγουρα με τριγκάρει το σύστημα με τα φτεράκια που ανοιγοκλείνουν αλλά
είναι άδικο να νομίζω ότι έχει κάποια ευαισθησία γιατί ουσιαστικά δεν το γνωρίζω.

Διάβασε review από όλο τον κόσμο, αξίζει τον κόπο.

Dr.Monty
04/11/2022, 08:46
Αφού κοιτάς ευρωπαϊκά , πάρε κανένα μοναδικό τουλάχιστον :evil:

https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/324129243-mv-agusta-turismo-veloce-800

Με διαφορά ότι πιο ομορφο υπάρχει

BabisStinson
04/11/2022, 09:33
Αρρώστησα.
Το τσεκάρω και όσο το τσεκάρω αρρωσταίνω και άλλο.
Τι μου έκανες ρε ψηλές βραδιάτικο.

Και το V100 Mandelo της Moto Guzzi φαίνεται πολύ ωραίο.
Γενικά για Moto Guzzi τι ξέρουμε?

Έχουμε την Breva 750 και φίλος V7. Έχω σχεδόν αποφασίσει να πάρω την V85TT την οποία και θα σου πρότεινα να δεις.
Εύκολες στο service, αεροελαιόψυκτες μηχανές με άξονα γαρ, υποστήριξη καλή από την αντιπροσωπεία και εκτεταμένο δίκτυο αντιπροσώπων (Piaggio Hellas).
Χαρακτήρας μοναδικός (V2 εγκάρσιο δεν έχει καμία άλλη!)
Το V100 έχει νέο εντελώς κινητήρα, ακόμα δεν το έχω δει live.

Προσωπικά θα περίμενα να δω το νέο Transalp, θα καβαλούσα και Africa και V85TT και θα αποφάσιζα.
Το Tracer προσωπικά το απέρριψα ως κάτοχος ΜΤ-07.
https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=161584

νεοσσός
04/11/2022, 09:40
Το V85TT με τον άξονα μετάδοσης, θα του δώσει το παραπάνω γκάζι που θέλει; Ζήτησε κάτι σίγουρα πιο δυνατό από το Transalp και τέτοια υπάρχουν πολλά στη μεσαία κατηγορία. Το θέμα είναι πόση σπιρτάδα θέλει.

Η μαύρη MV Agusta θεωρώ ότι χάνει πολύ από το χρώμα. Αν και γενικά μου αρέσουν οι αγκούστες, αυτή τη θεωρώ στις αδιάφορες εξαιρέσεις. Ο κινητήρας που φοράει δεν είναι ο κακόφημος που "βροντούσε";

KotsosDR
04/11/2022, 09:47
Με διαφορά ότι πιο ομορφο υπάρχει

Και όχι μόνο όμορφο ... Είναι και όπλο με μπόλικη τεχνολογία και άφθονες ρυθμίσεις .

Kickstart
04/11/2022, 09:49
για δω εισαι αλλα δεν το ξερεις ακόμα

439110

BabisStinson
04/11/2022, 10:16
Δεν ξέρω τι γκάζι έχει το Transalp και πόσο θέλει στην νέα μηχανή ο άνθρωπος. Ο άξονας και το γκάζι πάντως δεν έχουν τόση σχέση, μιας και τα μεγάλα GS άξονα έχουν κι αυτά και μια χαρά γκάζι έχουν. ΟΚ με αλυσίδα έχεις λογικά μικρότερες απώλειες, αλλά και πάλι, αν τα άλογα και η ροπή είναι αρκετή μια χαρά θα είσαι.

To Agusta Veloce είναι κουκλί, τι να λέμε τώρα. Αλλά πού μπορείς να κάνεις service, πόσο εύκολα έχεις ανταλλακτικά? Αν και διάβασα μόλις ότι η KTM AG / PIERER Mobilityαγόρασε το 25% της Agusta, οπότε αυτό το θέμαμάλλον θα βελτιωθεί άμεσα.

CorpseAlive
04/11/2022, 10:27
για δω εισαι αλλα δεν το ξερεις ακόμα

439110

Οταν ξεκίνησα να κοιτάζω μηχανές , ήταν η πρώτη που έψαξα για να είμαι ειλικρινής.
Εντός Budget, καλά άλογα και καλά κυβικά .
Κάτι έπαθα από εχθές που μιλούσα με έναν φίλο που έχει το 1200 Multi και με έβαλε σε σκέψεις για Ιταλική Φινέτσα.
Δλδ, το Multi to V2S 950 το γκρι , το MV Agusta παραπάνω και το Moto Guzzi V100 με αρρώστησαν σε βαθμό να πιάσω 2η δουλειά για Κυριακές και βράδια για να πάρω κούτα σε ένα 5μηνο.

sapila racing
04/11/2022, 10:27
Αν και διάβασα μόλις ότι η KTM AG / PIERER Mobilityαγόρασε το 25% της Agusta, οπότε αυτό το θέμαμάλλον θα βελτιωθεί άμεσα.

Πολύ αισιόδοξο σε βρίσκω.
Εδω εχουν χρόνιο θέμα με τα ανταλλακτικά παγκοσμίως. Πόσο μάλλον στην Ελλάδα.

motojojo
04/11/2022, 10:42
Οταν ξεκίνησα να κοιτάζω μηχανές , ήταν η πρώτη που έψαξα για να είμαι ειλικρινής.
Εντός Budget, καλά άλογα και καλά κυβικά .
Κάτι έπαθα από εχθές που μιλούσα με έναν φίλο που έχει το 1200 Multi και με έβαλε σε σκέψεις για Ιταλική Φινέτσα.
Δλδ, το Multi to V2S 950 το γκρι , το MV Agusta παραπάνω και το Moto Guzzi V100 με αρρώστησαν σε βαθμό να πιάσω 2η δουλειά για Κυριακές και βράδια για να πάρω κούτα σε ένα 5μηνο.

Εμ γι'αυτό σε είπα, αμα πας να ψωνισεις με το συναισθημα μόνο ευρώπη. Αλλά όπως είπε και ο δοκτορ τζον πρεπει να εισαι συνειδητοποιημένος.

Αλλιως τσιμπάς γιαπωνέζικο που ειναι εργαλιιιο και δεν ανυσηχεις για τίποτα.


Το γκουτσι με τρέλανε κι εμένα. Αλλά όχι για το πηξιμο της πολης.

CorpseAlive
04/11/2022, 10:47
Ξέρεις , όταν μπήκα στην φάση της μηχανής, σκεφτόμουν πρακτικά.
Ήθελα μοτοσυκλέτα και όχι παπάκι/σκούτερ γιατί δεν μου αρέσουν καθόλου και πήρα μία από τις πιο αξιόπιστες και Safe επιλογές για μεταχειρισμένη.
Καλή μου βγήκε και την έκανα ακόμα καλύτερη.
Αλλά μετά από λίγο καιρό κατάλαβα ότι πλέον δεν καβαλάω την μηχανή για να έχω πιο εύκολο παρκάρισμα και να αποφεύγω την κίνηση και την κατανάλωση του αμαξιού.
Κατάλαβα ότι αυτές οι 2-3 ώρες πάνω στην μηχανή είναι οι καλύτερες 3 ώρες της ημέρας μου. Κατεβαίνω και νιώθω σαν να έφυγε ένα 60% του στρες μου . Επομένως πλέον η μηχανή είναι και ένας τρόπος να αποφύγω τα αγχολυτικά και να σπάσει το στομάχι μου πριν τα 30. Για αυτό και κοιτάω κάτι με χαρακτήρα και λίγο πιο παιχνιδιάρικο. Για να έχουν ποιότητα αυτές οι 3 ώρες της καθημερινότητας μου πάνω της.
Ξέρω ότι δεν είναι λογικό, αλλά πάω σοβαρό στοίχημα ότι οι περισσότεροι εδώ μέσα , δεν είναι λογικοί στο θέμα μηχανής.

peterTHErider
04/11/2022, 10:59
Ξέρεις , όταν μπήκα στην φάση της μηχανής, σκεφτόμουν πρακτικά.
Ήθελα μοτοσυκλέτα και όχι παπάκι/σκούτερ γιατί δεν μου αρέσουν καθόλου και πήρα μία από τις πιο αξιόπιστες και Safe επιλογές για μεταχειρισμένη.
Καλή μου βγήκε και την έκανα ακόμα καλύτερη.
Αλλά μετά από λίγο καιρό κατάλαβα ότι πλέον δεν καβαλάω την μηχανή για να έχω πιο εύκολο παρκάρισμα και να αποφεύγω την κίνηση και την κατανάλωση του αμαξιού.
Κατάλαβα ότι αυτές οι 2-3 ώρες πάνω στην μηχανή είναι οι καλύτερες 3 ώρες της ημέρας μου. Κατεβαίνω και νιώθω σαν να έφυγε ένα 60% του στρες μου . Επομένως πλέον η μηχανή είναι και ένας τρόπος να αποφύγω τα αγχολυτικά και να σπάσει το στομάχι μου πριν τα 30. Για αυτό και κοιτάω κάτι με χαρακτήρα και λίγο πιο παιχνιδιάρικο. Για να έχουν ποιότητα αυτές οι 3 ώρες της καθημερινότητας μου πάνω της.
Ξέρω ότι δεν είναι λογικό, αλλά πάω σοβαρό στοίχημα ότι οι περισσότεροι εδώ μέσα , δεν είναι λογικοί στο θέμα μηχανής.


διάβασα όλο το θέμα και νομίζω ήρθε η στιγμή να πώ την απόψη μου,
από την αρχή ήθελα να σου προτείνω το ντουκάτι ν2 αλλά είδα να πηγαίνει αλλού η κουβέντα και σιώπησα.με χαρά μου βλέπω πως μπήκε πάλι στο παιχνίδι!να σου πω πως έχω v4s multi έχω οδηγήσει και το 950 οπότε έχω άποψη.
Αν σε ενδιαφέρει και το σπορ κομμάτι ΔΕΝ ΚΟΙΤΑΣ ΤΠΤ ΆΛΛΟ.κούκλα το mv αλλά επίφοβο από αξιοπιστία και μπαίνεις και λίγο χωματάκι οπότε δεν το πολυκοιτάς!επίσης με διαφόρα έχει τα καλύτερα ηλεκτρονικά και 4ετή εγγύηση!θα το λατρέψεις και θα γουστάρεις!
πάρε το απλό ΑΛΛΑ θα σου έλεγα να κάνεις την υπέρβαση και να πάρεις το s (έστω με μια μικρή καθυστέρηση ή με βοήθεια από το αρκετά καλό χρηματοδοτικό) και ξεμπέδεψες για μηχανή για πολλά χρόνια!
το guzzi δείχνει γαμάτο αλλά ψιλοξεχνάς το χώμα και επειδή είναι ολοκαίνουργιο μοτέρ θα περίμενα 1-2 χρόνια να το δω πως τα πάει από θέματα!

aris19
04/11/2022, 11:21
Ακόμα θυμάμαι το Κ75 ενός γιατρού, προ 30ετίας, γείτονα μου που το είχε ανεβάσει....στην βεράντα του σπιτιού του (για τον χειμώνα; για να πάει διακοπές; δεν θυμάμαι πια...)
και μια πρωία δεν το βρήκε εκεί που έπρεπε να είναι.....
Μήπως ξηγήθηκε η γυναίκα του γιατί δεν ήθελε το μηχανάκι; :p

Για να μείνουμε στο θέμα, είπες δεν θέλεις ΚΤΜ αλλά δεν υπάρχει περίπτωση το Norden να μπει στην εξίσωση; Το οδήγησα πριν λίγους μήνες σε test ride σε σύντομη διαδρομή, λίγο μέσα στην πόλη και την υπόλοιπη περιφερειακό Θεσσαλονίκης-λίγες στροφές. Συμπεράσματα από αυτή τη διαδρομή:
-Ευκολοδήγητο γενικά, δεν με δυσκόλεψε ούτε στους ελιγμούς χαμηλής ταχύτητας μέσα στην κίνηση.
-Μου άρεσε πολύ ο κινητήρας, αρκετά δυνατός για να καλύψει το παραπάνω γκάζι που θέλεις, ροπάτος από τα χαμηλά και με καλή κλιμάκωση στο κιβώτιο για τα ταξίδια σε ανοιχτό δρόμο.
-Η ανάρτηση μου φάνηκε άνετη, στις λίγες στροφές που είχε η διαδρομή δεν με προβλημάτισε.
-Άψογα φρένα.
-Στα αρνητικά συγκαταλέγεται η μη ρυθμιζόμενη ζελατίνα, η οποία είναι πιο χαμηλή απ' όσο θα ήθελα για τέτοιο μηχανάκι. Είμαι λίγο ψηλός βέβαια (1,92) αλλά νομίζω ακόμα και κάποιος με πιο κοντό ανάστημα δεν θα έχει τόσο καλή κάλυψη από τον αέρα στο κεφάλι-πάνω μέρος του κορμού.

Υπερβαίνει λίγο τον προϋπολογισμό σου (άτιμη Ελλάδα, στο εξωτερικό η αρχική της τιμή είναι 2 χιλιάδες ευρώ κάτω) αλλά αν σου αρέσει τα αξίζει κατ' εμέ. Είναι και λίγο πιο off road oriented, οπότε αν αποφασίσεις να πατάς πιο συχνά χώμα θα είσαι οκ.

Οδήγησα και το Tracer 9 GT επίσης σε test ride, αλλά για αυτό στα είπαν ήδη οι συνφορουμίτες και σίγουρα θα βρεις πολλούς κατόχους να σου πούνε παραπάνω. Στο Tracer 9 GT θα σταθώ μόνο στα του εξοπλισμού. Είναι πολύ καλή περίπτωση διότι στα 14500 ευρώπουλα παίρνεις τα πάντα από έξτρα: Shifter, ηλεκτρονική ανάρτηση, πλαϊνές βαλίτσες, cruise control και προσαρμοζόμενο προβολέα.

Κλείνοντας, επειδή είπες ότι στις επιλογές σου συγκαταλέγοντα τα 850 GS και το 900 ΧR. Είμαι κάτοχος του 900R το οποίο έχει τα ίδια μηχανικά μέρη με το XR απλά με διαφορετική διαδρομή στην ανάρτηση λόγω διαφορετικής κατηγορίας. Δεν έχω οδηγήσει ούτε το XR ούτε το 850 GS αλλά μπορώ να μιλήσω για τον κινητήρα, ο οποίος είναι ο ίδιος σε όλα τα παραπάνω με μικρότερο κυβισμό στο GS. Μπορώ να πω τα ίδια με αυτά που είπα για το Norden, αλλά η ροπή έρχεται από ακόμα πιο χαμηλά! Ως δικύλινδρος στα ψηλά χάνει λίγο αλλά ένα χαμόγελο στο δίνει όταν ανοίγεις το γκάζι μετά τη στροφή. Επιπλέον, όλα αυτά που έχει το Tracer 9 GT στα δίνει η BMW ως μεμονωμένο προαιτερικό εξοπλισμό ή σε πακέτα εξοπλισμού με προφανώς υψηλότερη τιμή από τη Yamaha. Όμως υπάρχει μια σημαντική δυνατότητα που προσφέρει η BMW στο βασικό εξοπλισμό και η οποία δεν υπάρχει ούτε στην έκδοση GT του Τracer ενώ και στο Tiger 900 είναι στον προαιρετικό εξοπλισμό. Αυτή είναι η συνδεσιμότητα για smartphone και με εξοπλισμό ενδοεπικοινωνίας: Κατεβάζεις το app της BMW στο κινητό και μπορείς να έχεις turn-by-turn navigation με offline χάρτες τους οποίους αποθηκεύεις στο κινητό σου. Δεν βλέπεις live χάρτη, αλλά σου γράφει για πόσο ακόμα συνεχίζεις στο δρόμο που είσαι και όταν πρέπει να στρίψεις σου βγάζει μια μπάρα που αδειάζει σιγά σιγά όσο πλησιάζεις στον κόμβο/διασταύρωση. Επιπλέον, μπορείς να συνδέσεις ενδοεπικοινωνία οδηγού και συνεπιβάτη και να τη διαχειρίζεσαι από τα χειριστήρια στο τιμόνι (για αυτό δεν χρειάζεται η εφαρμογή). Αν θέλεις να δεις πως λειτουργούν σίγουρα θα υπάρχουν βιντεάκια στο youtube. Οι παραπάνω λειτουργίες θα είναι χρήσιμες για εσένα που μετακινείσαι στην Αθήνα και θέλεις να κάνεις ταξίδια, πετάς και τη βάση του κινητού. To review μου για το R αν θέλεις μπορείς να το διαβάσεις εδώ (https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=157613&page=5&p=3101869&viewfull=1#post3101869) (έχει και ένα δεύτερο λίγα ποστ παρακάτω). Με μόνη εξαίρεση τον κινητήρα, κατ' εμέ όλα τα υπόλοιπα είναι ένα επίπεδο πάνω στα μοντέλα της BMW συγκριτικά με το Tracer 9.

CorpseAlive
04/11/2022, 11:22
διάβασα όλο το θέμα και νομίζω ήρθε η στιγμή να πώ την απόψη μου,
από την αρχή ήθελα να σου προτείνω το ντουκάτι ν2 αλλά είδα να πηγαίνει αλλού η κουβέντα και σιώπησα.με χαρά μου βλέπω πως μπήκε πάλι στο παιχνίδι!να σου πω πως έχω v4s multi έχω οδηγήσει και το 950 οπότε έχω άποψη.
Αν σε ενδιαφέρει και το σπορ κομμάτι ΔΕΝ ΚΟΙΤΑΣ ΤΠΤ ΆΛΛΟ.κούκλα το mv αλλά επίφοβο από αξιοπιστία και μπαίνεις και λίγο χωματάκι!επίσης με διαφόρα έχει τα καλύτερα ηλεκτρονικά και 4ετή εγγύηση!θα το λατρέψεις και θα γουστάρεις!
πάρε το απλό ΑΛΛΑ θα σου έλεγα να κάνεις την υπέρβαση και να πάρεις το s (έστω με μια μικρή καθυστέρηση ή με βοήθεια από το αρκετά καλό χρηματοδοτικό) και ξεμπέδεψες για μηχανή για πολλά χρόνια!
το guzzi δείχνει γαμάτο αλλά ψιλοξεχνάς το χώμα και επειδή είναι ολοκαίνουργιο μοτέρ θα περίμενα 1-2 χρόνια να το δω πως τα πάει από θέματα!

Επίσης το τρομερό είναι ότι με όσους κατόχους έχω μιλήσει, όλοι μα ΟΛΟΙ είναι ενθουσιασμένοι.
Τα σερβις από όσο έμαθα δεν είναι κάτι τόσο τρομακτικό επίσης. Ανά 30.000χλμ (δλδ περίπου ανά 2,5-3 χρόνια για μένα ) το μεγάλο και κοστίζει μαξ 800 σε αντιπροσωπεία που οκ δεν το λες και κακό για μία εξωτική μοτοσυκλέτα. Τα υπόλοιπα σαν κόστος δεν έχω τρελές απόστασεις από τις συμβατικές.
Το μόνο πράγμα που σκέφτομαι είναι η καταπόνηση του καθημερινά και πως ίσως έχω σκορτσαρίσματα στις χαμηλές στροφές .

CorpseAlive
04/11/2022, 11:34
Μήπως ξηγήθηκε η γυναίκα του γιατί δεν ήθελε το μηχανάκι; :p

Για να μείνουμε στο θέμα, είπες δεν θέλεις ΚΤΜ αλλά δεν υπάρχει περίπτωση το Norden να μπει στην εξίσωση; Το οδήγησα πριν λίγους μήνες σε test ride σε σύντομη διαδρομή, λίγο μέσα στην πόλη και την υπόλοιπη περιφερειακό Θεσσαλονίκης-λίγες στροφές. Συμπεράσματα από αυτή τη διαδρομή:
-Ευκολοδήγητο γενικά, δεν με δυσκόλεψε ούτε στους ελιγμούς χαμηλής ταχύτητας μέσα στην κίνηση.
-Μου άρεσε πολύ ο κινητήρας, αρκετά δυνατός για να καλύψει το παραπάνω γκάζι που θέλεις, ροπάτος από τα χαμηλά και με καλή κλιμάκωση στο κιβώτιο για τα ταξίδια σε ανοιχτό δρόμο.
-Η ανάρτηση μου φάνηκε άνετη, στις λίγες στροφές που είχε η διαδρομή δεν με προβλημάτισε.
-Άψογα φρένα.
-Στα αρνητικά συγκαταλέγεται η μη ρυθμιζόμενη ζελατίνα, η οποία είναι πιο χαμηλή απ' όσο θα ήθελα για τέτοιο μηχανάκι. Είμαι λίγο ψηλός βέβαια (1,92) αλλά νομίζω ακόμα και κάποιος με πιο κοντό ανάστημα δεν θα έχει τόσο καλή κάλυψη από τον αέρα στο κεφάλι-πάνω μέρος του κορμού.

Υπερβαίνει λίγο τον προϋπολογισμό σου (άτιμη Ελλάδα, στο εξωτερικό η αρχική της τιμή είναι 2 χιλιάδες ευρώ κάτω) αλλά αν σου αρέσει τα αξίζει κατ' εμέ. Είναι και λίγο πιο off road oriented, οπότε αν αποφασίσεις να πατάς πιο συχνά χώμα θα είσαι οκ.

Οδήγησα και το Tracer 9 GT επίσης σε test ride, αλλά για αυτό στα είπαν ήδη οι συνφορουμίτες και σίγουρα θα βρεις πολλούς κατόχους να σου πούνε παραπάνω. Στο Tracer 9 GT θα σταθώ μόνο στα του εξοπλισμού. Είναι πολύ καλή περίπτωση διότι στα 14500 ευρώπουλα παίρνεις τα πάντα από έξτρα: Shifter, ηλεκτρονική ανάρτηση, πλαϊνές βαλίτσες, cruise control και προσαρμοζόμενο προβολέα.

Κλείνοντας, επειδή είπες ότι στις επιλογές σου συγκαταλέγοντα τα 850 GS και το 900 ΧR. Είμαι κάτοχος του 900R το οποίο έχει τα ίδια μηχανικά μέρη απλά με διαφορετική διαδρομή στην ανάρτηση λόγω διαφορετικής κατηγορίας. Δεν έχω οδηγήσει ούτε το XR ούτε το 850 GS αλλά μπορώ να μιλήσω για τον κινητήρα, ο οποίος είναι ο ίδιος σε όλα τα παραπάνω με μικρότερο κυβισμό στο GS. Μπορώ να πω τα ίδια με αυτά που είπα για το Norden, αλλά η ροπή έρχεται από ακόμα πιο χαμηλά! Ως δικύλινδρος στα ψηλά χάνει λίγο αλλά ένα χαμόγελο στο δίνει όταν ανοίγεις το γκάζι μετά τη στροφή. Επιπλέον, όλα αυτά που έχει το Tracer 9 GT στα δίνει η BMW ως μεμονωμένο προαιτερικό εξοπλισμό ή σε πακέτα εξοπλισμού με προφανώς υψηλότερη τιμή από τη Yamaha. Όμως υπάρχει μια σημαντική δυνατότητα που προσφέρει η BMW στο βασικό εξοπλισμό και η οποία δεν υπάρχει ούτε στην έκδοση GT του Τracer ενώ και στο Tiger 900 είναι στον προαιρετικό εξοπλισμό. Αυτή είναι η συνδεσιμότητα για smartphone και με εξοπλισμό ενδοεπικοινωνίας: Κατεβάζεις το app της BMW στο κινητό και μπορείς να έχεις turn-by-turn navigation με offline χάρτες τους οποίους αποθηκεύεις στο κινητό σου. Δεν βλέπεις live χάρτη, αλλά σου γράφει για πόσο ακόμα συνεχίζεις στο δρόμο που είσαι και όταν πρέπει να στρίψεις σου βγάζει μια μπάρα που αδειάζει σιγά σιγά όσο πλησιάζεις στον κόμβο/διασταύρωση. Επιπλέον, μπορείς να συνδέσεις ενδοεπικοινωνία οδηγού και συνεπιβάτη και να τη διαχειρίζεσαι από τα χειριστήρια στο τιμόνι (για αυτό δεν χρειάζεται η εφαρμογή). Αν θέλεις να δεις πως λειτουργούν σίγουρα θα υπάρχουν βιντεάκια στο youtube. Οι παραπάνω λειτουργίες θα είναι χρήσιμες για εσένα που μετακινείσαι στην Αθήνα και θέλεις να κάνεις ταξίδια, πετάς και τη βάση του κινητού. To review μου για το R αν θέλεις μπορείς να το διαβάσεις εδώ (https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=157613&page=5&p=3101869&viewfull=1#post3101869) (έχει και ένα δεύτερο λίγα ποστ παρακάτω). Με μόνη εξαίρεση τον κινητήρα, κατ' εμέ όλα τα υπόλοιπα είναι ένα επίπεδο πάνω στα μοντέλα της BMW συγκριτικά με το Tracer 9.

Το Tracer Gt 900, είναι το πιο Value For Money μοντέλο σε αυτό το Budget και κατεύθυνση.
Έχει πολύ δυνατό πακέτο εξοπλισμού και μόνο αν θα πάω με την λογική το κοιτάζω.
Ωστόσο, οπτικά δε κλικάρω και γενικά σαν μηχανές η Yamaha με εξαίρεση τις XSR , το έχει πάει λίγο σε καταστάσεις Autobots roll out.
Τώρα σε ότι αφορά τις Bmw, θα είναι κάπως σαν μέση λύση ανάμεσα στην λογική και στην φρίκη που με έχει πιάσει τώρα με τις ιταλικές.
Το Norden είναι σαν έφτιαξε κάποιος την δική μου σε εξαιρετικά καλύτερη. Θέλω να πάω σε κάτι πιο φινετσάτο.

Volpad
04/11/2022, 11:35
Δεν σκορτσάρεις V2 μηχανάκι μεγάλου κυβισμού...

Δεν χρειάζεται όμως.

+1 για το multi.

CorpseAlive
04/11/2022, 11:45
Δεν σκορτσάρεις V2 μηχανάκι μεγάλου κυβισμού...

Δεν χρειάζεται όμως.

+1 για το multi.

Τι εννοείς δεν σκορτσάρεις?

aris19
04/11/2022, 11:48
λογική
Ειδικά στο θέμα "αγορά μοτοσυκλέτας" δεν υπάρχει :lol: Όπως να έχει, καλές αγορές όταν έρθει η ώρα! :beer:

Volpad
04/11/2022, 12:05
Τι εννοείς δεν σκορτσάρεις?


Εννοώ οτι το αποφεύγουμε.
Τρώνε πολύ ζόρι τα ρουλεμάν του στροφάλου.

STF
04/11/2022, 12:09
Λογω Honda εγω θα σου προτεινα πρωτα CRF1100 κ μετα το καινουριο το V-Strom 1050.
Μπαινεις κανεις το συγκριτικο, τι εχει το καθενα κ τι του λειπει σε σχεση με το αλλο κ προχωρας...
Η 4ετης εγγυηση της Σουζουκαρας ειναι ενα σημαντικο ατου...
Το CRF εχει ομως το DCT που κ αυτο ειναι ενα σημαντικο ατου (κατ εμε).

Αυτα ειναι προβληματα...

Ο συμπλέκτης του V-strom 1050 είναι σα να έχεις DCT, δε θα σε κουράσει ποτέ ακόμη και αν φύγεις από Ρώμη και σταματήσεις στη Βαρκελώνη. Σημαντικό και για τη χρήση στη πόλη, όπως και ότι κόβει το τιμόνι πολύ στις ειτόπιες μεταξύ αυτοκινήτων. Είναι η πρόταση μου.


Αφού κοιτάς ευρωπαϊκά , πάρε κανένα μοναδικό τουλάχιστον :evil:

https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/324129243-mv-agusta-turismo-veloce-800

Μιλάμε για την εταιρεία που προσφάτως εξαγόρασε η ΚΤΜ.... ΟΚ....

CorpseAlive
04/11/2022, 12:10
Μιλάμε για την εταιρεία που προσφάτως εξαγόρασε η ΚΤΜ.... ΟΚ....

Για την MV-Agusta λες?
Αν ναι, δεν σκέφτομαι σοβαρά την αγορά της,
1ον Καινούρια από όσο είδα κάνει 22.000+ άρα εκτός Budget
2ον θα ζοριστώ με δίκτυο αντιπροσωπείας/σερβις
3ον ανταλλακτικά θα έχω θέμα.
Απλά πραγματικά είναι πανέμορφη.

peterTHErider
04/11/2022, 12:23
Τι εννοείς δεν σκορτσάρεις?

Θα συνηθίσεις να οδηγάς λίιιιγο διαφορετικά και δεν θα είσαι ποτέ τόσο χαμηλά σε στροφές.δεν είναι τόσο περίπλοκο και το μαθαίνεις εύκολα!

STF
04/11/2022, 12:24
Για την MV-Agusta λες?
Αν ναι, δεν σκέφτομαι σοβαρά την αγορά της,
1ον Καινούρια από όσο είδα κάνει 22.000+ άρα εκτός Budget
2ον θα ζοριστώ με δίκτυο αντιπροσωπείας/σερβις
3ον ανταλλακτικά θα έχω θέμα.
Απλά πραγματικά είναι πανέμορφη.

Είναι όντως πανέμορφη.

Το Ducati που σκέφτεσαι που παίζει τιμολογιακά;
Τα 800€ για μεγάλο σέρβις -ανά 2,5 χρόνια- μόνο ως αστείο μου ακούστηκε (προσωπικά). Από προσωπική εμπειρία όταν καβαλάς μια μοτοσυκλέτα που καραγουστάρεις τα διανυθέντα χιλιόμετρα ανεβαίνουν πολύ... πάρα πολύ. Όταν έρθει η στιγμή να βάλεις το χέρι στη τσέπη θα ξεχάσεις ότι έχουν περάσει όχι 2,5 αλλά και 5 χρόνια. Αλλά αυτό έγκειται και στις οικονομικές δυνατότητες/προτεραιότητες του καθενός μας και είναι σεβαστό.

CorpseAlive
04/11/2022, 12:36
Είναι όντως πανέμορφη.

Το Ducati που σκέφτεσαι που παίζει τιμολογιακά;
Τα 800€ για μεγάλο σέρβις -ανά 2,5 χρόνια- μόνο ως αστείο μου ακούστηκε (προσωπικά). Από προσωπική εμπειρία όταν καβαλάς μια μοτοσυκλέτα που καραγουστάρεις τα διανυθέντα χιλιόμετρα ανεβαίνουν πολύ... πάρα πολύ. Όταν έρθει η στιγμή να βάλεις το χέρι στη τσέπη θα ξεχάσεις ότι έχουν περάσει όχι 2,5 αλλά και 5 χρόνια. Αλλά αυτό έγκειται και στις οικονομικές δυνατότητες/προτεραιότητες του καθενός μας και είναι σεβαστό.

Το πήγα βάσει των χιλιομέτρων που έχω κάνει με την Transalp
την πήρα 26.500 τον 10/2020 και τώρα αισίως έχει 43.000 χλμ 2 χρόνια μετά.
Ξέρω ακούγεται γελοίο το νούμερο για τόσα χρόνια μηχανή, αλλά ο πρώτο κάτοχος ήταν 65 χρονών όταν την πήρε , ο δεύτερος την είχε 2 χρόνια και ήταν φίλος και κοντινή ηλικία με τον πρώτο.

DoctoR_k6
04/11/2022, 12:37
Τα Ducati ειναι καπως πιο ιδιατερα στη χρηση κ κατ εμε καλυτερα να κοιταξει σε ενα μοτο που δεν θα καταλαβει τιποτα λογω της απειριας του (ακομα) σαν αναβατη.
Με 2 χρονια(διορθωση) ΤΑ700 κ σχετικα απειρο σε αρκετα θεματα δεν ειναι οτι καλυτερο να πας σε Ducati (Καλα Veloce ουτε που το συζηταμε...αν κανεις κ commuting θα γινε γαλοτσε...).
Παιξε μπαλά σε CRF (safe επιλογη ) η V-Strom (το καινουριο) να μεινεις σε πιο off στοιχειο. Αν θες ασφαλτο παρε το Tracer φουλ κομπλε κ ησυχαζεις κ εκει.

Οτι ειπε κ ο STF...αν το μοτο ειναι προκλητικο το καβαλας συνεχεια κ γεμιζεις χλμ σε χρονο μηδεν. Ειδικα αν εισαι ελευθερος (χωρις παιδια)...
Τα σερβις κ λοιπα εξοδα ερχονται πολυ πιο γρηγορα...κ εκει θα μετρανε στο οικονομικο.

Nitse3
04/11/2022, 12:39
Α δεν μου φάνηκε μονο εμένα υπερβολικά το 800αρι:D. Δηλαδη στη V4s πόσο έχει το μεγάλο;

CorpseAlive
04/11/2022, 12:43
Τα Ducati ειναι καπως πιο ιδιατερα στη χρηση κ κατ εμε καλυτερα να κοιταξει σε ενα μοτο που δεν θα καταλαβει τιποτα λογω της απειριας του (ακομα) σαν αναβατη.
Με 2 χρονια(διορθωση) ΤΑ700 κ σχετικα απειρο σε αρκετα θεματα δεν ειναι οτι καλυτερο να πας σε Ducati (Καλα Veloce ουτε που το συζηταμε...αν κανεις κ commuting θα γινε γαλοτσε...).
Παιξε μπαλά σε CRF (safe επιλογη ) η V-Strom (το καινουριο) να μεινεις σε πιο off στοιχειο. Αν θες ασφαλτο παρε το Tracer φουλ κομπλε κ ησυχαζεις κ εκει.

Οτι ειπε κ ο STF...αν το μοτο ειναι προκλητικο το καβαλας συνεχεια κ γεμιζεις χλμ σε χρονο μηδεν. Ειδικα αν εισαι ελευθερος (χωρις παιδια)...
Τα σερβις κ λοιπα εξοδα ερχονται πολυ πιο γρηγορα...κ εκει θα μετρανε στο οικονομικο.

Εντάξει δεν θεωρώ ότι ακόμα είμαι Ινδιάνος/χεράς/μέγας στρίφτης αλλά για να είμαι ειλικρινής και χωρίς καμία δόση έπαρσης, είμαι πάνω από το μέσο όρο οδηγών που βλέπω στον δρόμο και ακόμα δνε έχω προλάβει να πάω Χούντρα που σκοπέυω να το καταφέρω μέσα στο μήνα για το πρώτο στάδιο και μέσα στα Χριστούγεννα το 2ο.
Και αυτό το λέω και με ντοκουμέντα που κάποια χάνουν 50-60 άλογα στις στροφές , ενώ στις ευθείες είναι όλοι Rossi.
Το 3ο θα γίνει με την νέα μηχανή.

Και το λέω αυτό γιατί?
Όταν πήρα το δίπλωμα συνέχισα να πηγαίνω Τρίτση να κάνω τις μανούβρες. Και ακόμα και τώρα προσπαθώ να μάθω να στρίβω σωστά με χαμηλές ταχύτητες για να αποκτήσω Muscle memory, να κάνω φρένο πανικού επίσης για να βλέπω τι με παίρνει και τι όχι πάνω σε στροφές.
όταν βρέχει βγάινω έξω χαμηλώνω πίεση στα ελαστικά και πηγαίνω σε πάρκιγκ για να μου γλιστρά και να την φέρνω βόλτα για να συνηθίσω στην αίσθηση και άλλα πολλά.
Διαβάζω/βλέπω/ακούω τα πάντα για την οδήγηση κλπ κλπ.
Λαμβάνω όντως τις συμβουλές εδώ μέσα σοβαρά ακόμα και σε θέματα που δεν απαντώ ο ίδιος.
Γενικά όταν κάτι με ενδιαφέρει γίνομαι σχεδόν εμμονικός με αυτό, έχω ανάγκη να το τελειοποιώ.
Και πίστεψε με , η μηχανή με ενδιαφέρει. Αλλά όχι από την καγκούρικη άποψη. Δεν το ανοίγω εντός άστυ. Δεν παίζω με πιθανότητες να βλάψω άλλον γύρω μου .
Φοράω εξοπλισμό ακόμα και σκατοζέστη. (το μόνο που δεν έχω είναι προστασία γοφού και παπούτσι γιατί δεν βρίσκω κάτι που να μην φαίνεται ετοιμοπόλεμο για την δουλειά μου)

PaNick67
04/11/2022, 13:18
Το πήγα βάσει των χιλιομέτρων που έχω κάνει με την Transalp
την πήρα 26.500 τον 10/2020 και τώρα αισίως έχει 43.000 χλμ 2 χρόνια μετά.
Ξέρω ακούγεται γελοίο το νούμερο για τόσα χρόνια μηχανή, αλλά ο πρώτο κάτοχος ήταν 65 χρονών όταν την πήρε , ο δεύτερος την είχε 2 χρόνια και ήταν φίλος και κοντινή ηλικία με τον πρώτο.

Το 96 εδωσα ενα Χτ 600 και πηρα μια Africa 750 κουτα. Μια μηχανη που γουσταρα και γουσταρω ακομα να βλεπω μιας και δεν εχω. Την πηρα 8/1 και μεχρι το τελος του μηνα την πηγα για το σερβις των 1.000 χλμ.
Μεχρι το τελος του χρονου ειχα κανει 16.000 χλμ, με βροχη, κρυο, αερα, ζεστη. Ηθελα να ειμαι συνεχεια στην σελα της και να σκεφτεις οτι η δουλεια μου ειναι 6ημερη και τις μισες μερες μεχρι τις 8 το βραδυ.

Αν λοιπον γουσταρεις τοσο θα τα κανεις.

Απλα αν πας στο Ducati παρε κι ενα σκουτερ 200ρι για τα καθημερινα. Κριμα το στολιδι να ταλαιπωριεται στην κινηση

CorpseAlive
04/11/2022, 13:44
Το 96 εδωσα ενα Χτ 600 και πηρα μια Africa 750 κουτα. Μια μηχανη που γουσταρα και γουσταρω ακομα να βλεπω μιας και δεν εχω. Την πηρα 8/1 και μεχρι το τελος του μηνα την πηγα για το σερβις των 1.000 χλμ.
Μεχρι το τελος του χρονου ειχα κανει 16.000 χλμ, με βροχη, κρυο, αερα, ζεστη. Ηθελα να ειμαι συνεχεια στην σελα της και να σκεφτεις οτι η δουλεια μου ειναι 6ημερη και τις μισες μερες μεχρι τις 8 το βραδυ.

Αν λοιπον γουσταρεις τοσο θα τα κανεις.

Απλα αν πας στο Ducati παρε κι ενα σκουτερ 200ρι για τα καθημερινα. Κριμα το στολιδι να ταλαιπωριεται στην κινηση

''Απλα αν πας στο Ducati παρε κι ενα σκουτερ 200ρι για τα καθημερινα. Κριμα το στολιδι να ταλαιπωριεται στην κινηση''
Εντάξει δεν κάνω και ντελίβερι. Πλέον δεν έχω τόσα πολλά έξω αναβαθμίστηκα :bawl:

lospsi
04/11/2022, 13:53
Αν και επιμένω στο "όχι Ευρωπαϊκό για κάθε μέρα μέσα στην Αθήνα" και τα περισσότερα μηχανάκια μου ήταν/είναι ευρωπαϊκά, αν είσαι αποφασισμένος και βγαίνεις οικονομικά το Multi v2s πρέπει να είναι μηχανάρα.

CorpseAlive
04/11/2022, 13:58
Αν και επιμένω στο "όχι Ευρωπαϊκό για κάθε μέρα μέσα στην Αθήνα" και τα περισσότερα μηχανάκια μου ήταν/είναι ευρωπαϊκά, αν είσαι αποφασισμένος και βγαίνεις οικονομικά το Multi v2s πρέπει να είναι μηχανάρα.

Αν βγαίνω οικονομικά σε σχέση με τι?
Εγώ π.χ. στην τρανσαλπ αλλάζω λάδι κάθε 3.000 και λάδι φίλτρο κάθε 6.000, γιατί είμαι ψείρας και γιατί ανεβάζει θερμοκρασίες που την χρησιμοποιώ εντός.
Υγρά όλα αλλάζουν σίγουρα μία φορά τον χρόνο.
Παραφλού κάθε άνοιξη , φρένα κάθε Νοέμβρη.
Γενικά θέλω να πω ότι και την τρανσαλπ δεν την κακομεταχειρίζομαι , δεν είμαι τέτοιας νοοτροπίας επομένως είναι τόσο τρελή η διαφορά εν τέλει ?

Nostradamus
04/11/2022, 14:41
Γιατι αλλαζεις ολα τα υγρα καθε χρονο? Ειδικα οταν δεν το "πατας" στο λαιμο το μηχανακι?

Απο την χρηση που κανεις, ποσα χιλιομετρα ειναι εκτος Αττικης? Θεωρω υπερβολη τα 1000αρια of/off εντος πολης αν δεν γραφεις χιλιομετρα εκτος και σε ταξιδια. Απο την αλλη, ισως ενα μεγαλο να σε βαλει πιο συχνα στην πριζα για εξορμησεις εκτος οποτε εκει ειναι win/win η φαση.

Πριν παρεις κουτα, εγω θα ελεγα να δωσεις μια ευκαιρια σε ενα μεταχειρισμενο ευρωπαικο παντως για κανενα χρονο. Ισως καταληξεις να αναθεωρησεις για το "καθε τριτη μαστορα". Αν δεν τα δοκιμασεις δεν μπορεις να καταλαβεις για τι πραγμα μιλαμε.

CorpseAlive
04/11/2022, 14:46
Γιατι αλλαζεις ολα τα υγρα καθε χρονο? Ειδικα οταν δεν το "πατας" στο λαιμο το μηχανακι?

Απο την χρηση που κανεις, ποσα χιλιομετρα ειναι εκτος Αττικης? Θεωρω υπερβολη τα 1000αρια of/off εντος πολης αν δεν γραφεις χιλιομετρα εκτος και σε ταξιδια. Απο την αλλη, ισως ενα μεγαλο να σε βαλει πιο συχνα στην πριζα για εξορμησεις εκτος οποτε εκει ειναι win/win η φαση.

Πριν παρεις κουτα, εγω θα ελεγα να δωσεις μια ευκαιρια σε ενα μεταχειρισμενο ευρωπαικο παντως για κανενα χρονο. Ισως καταληξεις να αναθεωρησεις για το "καθε τριτη μαστορα". Αν δεν τα δοκιμασεις δεν μπορεις να καταλαβεις για τι πραγμα μιλαμε.

Γιατί δεν είναι μεγάλο το κόστος και αφού μπορώ γιατί να μην το συντηρώ απόλυτα?
Επίσης αν πω ότι βάζω μόνο 100ρα και στις δύσκολες μας μέρες μόνο από EKO και Shell εταιρικά θα με πάρετε με τις πέτρες ή θα ακουστώ ψεύτης?
Το κάνω γιατί η 700 έχει ευασθησία στην τρόμπα βενζίνης και την προσέχω όσο μπορώ και αυτή.
Γενικά είναι ένα μηχανάκι που με ψιλοπονά που θα το δώσω γιατί το έχω προσέξει πάρα πολύ. Ιδανικά θα πάει σε φίλο.

Σχετικά τώρα με την ΚΤΜ , πέραν του ότι την θεωρώ εξαιρετικά επίφοβη και ψιλό απαράδεκτη για Premium μηχανή να βγάζει τόσα θέματα, έβλεπα το οδοιπορικό των παιδιών από κατερίνη που πήγαν Μαρόκο και Nordcap και με απογοήτευσε παραπάνω.

Nostradamus
04/11/2022, 14:58
Δεν μιλουσα μονο για ΚΤΜ αλλα γενικα για ευρωπαικα. Αν δεν εχεις οδηγησει κανενα, ξεκινα και κανε τεστ ride το επομενο διαστημα. Αν οπως λες, σε ενδιαφερει να βελτιωνεσαι, τα περισσοτερα απο αυτα, θα σε βαλουν σε αλλο τριπακι. τα ΚΤΜ μια που τα αναφεραμε ειναι ready to race οπως βγαινουν απο το εργοστασιο.

Τα χρηματα που ριχνουν οι περισσοτεροι σε ενα μεσο γιαπωνεζικο, ειναι για να πλησιασει τα ευρωπαικα σε συμπεριφορα. Δεν ξερω τι γινεται πλεον με τα πολλα ηλεκτρονικα και το πως εχει κλεισει η ψαλιδα αφου πλεον παιζουν πολλα μπλιμπλικια. Οπως και να εχει, αυτοι ειναι ωραιοι προβληματισμοι.. Ξεκινα τα τεστ ride και θα αρχισεις να βλεπεις τισ διαφορες.

CorpseAlive
04/11/2022, 15:06
Δεν μιλουσα μονο για ΚΤΜ αλλα γενικα για ευρωπαικα. Αν δεν εχεις οδηγησει κανενα, ξεκινα και κανε τεστ ride το επομενο διαστημα. Αν οπως λες, σε ενδιαφερει να βελτιωνεσαι, τα περισσοτερα απο αυτα, θα σε βαλουν σε αλλο τριπακι. τα ΚΤΜ μια που τα αναφεραμε ειναι ready to race οπως βγαινουν απο το εργοστασιο.

Τα χρηματα που ριχνουν οι περισσοτεροι σε ενα μεσο γιαπωνεζικο, ειναι για να πλησιασει τα ευρωπαικα σε συμπεριφορα. Δεν ξερω τι γινεται πλεον με τα πολλα ηλεκτρονικα και το πως εχει κλεισει η ψαλιδα αφου πλεον παιζουν πολλα μπλιμπλικια. Οπως και να εχει, αυτοι ειναι ωραιοι προβληματισμοι.. Ξεκινα τα τεστ ride και θα αρχισεις να βλεπεις τισ διαφορες.

Όπως τα βλέπω τα πράγματα μέχρι τώρα οι κορυφαίες επιλογές μου έχουν διαμορφωθεί στις εξής:
1. Ducati Multistrada 950v2S
2.Moto Guzzi V100
3.BMW 850 GS
4. Moto Guzzi V85TT (Outsider)

KotsosDR
04/11/2022, 16:17
Όπως τα βλέπω τα πράγματα μέχρι τώρα οι κορυφαίες επιλογές μου έχουν διαμορφωθεί στις εξής:
1. Ducati Multistrada 950v2S
2.Moto Guzzi V100
3.BMW 850 GS
4. Moto Guzzi V85TT (Outsider)

Από bmw γιατί 850 gs και όχι F 900 xr ?

PaNick67
04/11/2022, 16:22
Όπως τα βλέπω τα πράγματα μέχρι τώρα οι κορυφαίες επιλογές μου έχουν διαμορφωθεί στις εξής:
1. Ducati Multistrada 950v2S
2.Moto Guzzi V100
3.BMW 850 GS
4. Moto Guzzi V85TT (Outsider)

Τεσερα ευρωπαικα σαν κορυφαιες επιλογες. Δεν νομιζω η ΚΤΜ να ειναι χειροτερη απο αυτες σε κοστος συντηρησης, συχνοτητα βλαβων, κοστος ανταλλακτικων, κλπ. Βασικα εχω την αισθηση οτι η Ducati ειναι ακριβοτερη

Επισης και οι 4 ειναι πολυ διαφορετικες. Η πρωτη ειναι οπλο, η 2η πολυ καινουργια αλλα αν δεν κανω λαθος θα ειναι κλασικη ταξιδιαρα οπως ολες οι MG και η 3η ειναι πιο adve απο ολες


''Απλα αν πας στο Ducati παρε κι ενα σκουτερ 200ρι για τα καθημερινα. Κριμα το στολιδι να ταλαιπωριεται στην κινηση''
Εντάξει δεν κάνω και ντελίβερι. Πλέον δεν έχω τόσα πολλά έξω αναβαθμίστηκα :bawl:

Αν κανεις 3 ωρες διαδρομες στην πολη με κινηση ειναι βασανο για 1.000ρι, οποιο και να ειναι. Οσο πιο υψηλη αποδοση δε τοσο πιο πολυ βασανο. Καταλαβαινω οτι θες να το χαιρεσαι καθε μερα και συμφωνω με αυτο εν μερη, αλλα φροντισε να μαθεις κοστη, εργατοωρες, κλπ μην εχεις εκπληξεις.

STF
04/11/2022, 16:36
Γιατί δεν είναι μεγάλο το κόστος και αφού μπορώ γιατί να μην το συντηρώ απόλυτα?
Επίσης αν πω ότι βάζω μόνο 100ρα και στις δύσκολες μας μέρες μόνο από EKO και Shell εταιρικά θα με πάρετε με τις πέτρες ή θα ακουστώ ψεύτης?
Το κάνω γιατί η 700 έχει ευασθησία στην τρόμπα βενζίνης και την προσέχω όσο μπορώ και αυτή.
Γενικά είναι ένα μηχανάκι που με ψιλοπονά που θα το δώσω γιατί το έχω προσέξει πάρα πολύ. Ιδανικά θα πάει σε φίλο.

Σχετικά τώρα με την ΚΤΜ , πέραν του ότι την θεωρώ εξαιρετικά επίφοβη και ψιλό απαράδεκτη για Premium μηχανή να βγάζει τόσα θέματα, έβλεπα το οδοιπορικό των παιδιών από κατερίνη που πήγαν Μαρόκο και Nordcap και με απογοήτευσε παραπάνω.

To κόστος -αν δεν έχεις χρόνο ή δεν ξέρεις να το κάνεις μόνος σου- είναι μεγάλο. Στα Ducati ότι και να σου λένε... μάλλον θέλουν να χρυσώνουν το χάπι, το κόστος είναι μεγαλύτερο ή αυτοί έχουν ξεχάσει ότι πλήρωναν πολύ λιγότερα κάποτε (υπόψιν είμαι φίλος των Ιταλικών). Επίσης να ξέρεις ότι "ρουφάει" αλλά όποιος παίρνει Ducati μάλλον το τελευταίο που τον απασχολεί.

Έχω τη τύχη να μη χρησιμοποιώ τη μοτοσυκλέτα ως κύριο μέσο μεταφοράς αλλά.... από τότε που πήρα τη μοτοσυκλέτα που καραγούσταρα ψάχνω πάντοτε έναν λόγο να βγω βόλτα και έχω ανεβάσει κατακόρυφα τις βραδινές βόλτες. Αυτό σημαίνει ότι έχω πολλαπλασιάσει τα χιλιόμετρα που κάνω. Έχω πει αντί για καφέδες και μπύρες τα κάνω βενζίνες, αντί για ψυχολόγους καλύτερα μοτοσυκλέτες.

Αν, αν, αν καταλήξεις σε Ducati.... σου υπόσχομαι ότι θα διπλασιάσεις τα ετήσια χιλιόμετρα που κάνεις.

πυξιδας990
04/11/2022, 16:48
To κόστος -αν δεν έχεις χρόνο ή δεν ξέρεις να το κάνεις μόνος σου- είναι μεγάλο. Στα Ducati ότι και να σου λένε... μάλλον θέλουν να χρυσώνουν το χάπι, το κόστος είναι μεγαλύτερο ή αυτοί έχουν ξεχάσει ότι πλήρωναν πολύ λιγότερα κάποτε (υπόψιν είμαι φίλος των Ιταλικών). Επίσης να ξέρεις ότι "ρουφάει" αλλά όποιος παίρνει Ducati μάλλον το τελευταίο που τον απασχολεί.

Έχω τη τύχη να μη χρησιμοποιώ τη μοτοσυκλέτα ως κύριο μέσο μεταφοράς αλλά.... από τότε που πήρα τη μοτοσυκλέτα που καραγούσταρα ψάχνω πάντοτε έναν λόγο να βγω βόλτα και έχω ανεβάσει κατακόρυφα τις βραδινές βόλτες. Αυτό σημαίνει ότι έχω πολλαπλασιάσει τα χιλιόμετρα που κάνω. Έχω πει αντί για καφέδες και μπύρες τα κάνω βενζίνες, αντί για ψυχολόγους καλύτερα μοτοσυκλέτες.

Αν, αν, αν καταλήξεις σε Ducati.... σου υπόσχομαι ότι θα διπλασιάσεις τα ετήσια χιλιόμετρα που κάνεις.

ο 950αρης στεφανε της ντουκατι,ειναι απ τα καλυτερα μοτερ της και δεν ρουφαει..εχει φιλος την πρωτη γενια ,εχει κανει πολυ χλμ και στο λεω επιβεβαιωμενα,,,το συγκεκριμενο μοτερ δε με τα 30000 χλμ για υμαντες ειναι πολυ καλα...ξεκινησε την καριερα του στο hyper-moster-hyperstrada σαν 821 και εγινε μετα 942 στα multi...
https://motorbike.gr/%CE%B1%CF%86%CE%B9%CE%B5%CF%81%CF%8E%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1/ducati-multistrada-950-%CE%B4%CE%BF%CE%BA%CE%B9%CE%BC%CE%AE-50-000-km-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%BB%CF%8D%CF%83%CE%B9%CE%BC%CE%BF-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CE%BA%CE%B9%CE%BD%CE%B7%CF%84%CE%AE%CF%81%CE%B1/

STF
04/11/2022, 17:16
ο 950αρης στεφανε της ντουκατι,ειναι απ τα καλυτερα μοτερ της και δεν ρουφαει..εχει φιλος την πρωτη γενια ,εχει κανει πολυ χλμ και στο λεω επιβεβαιωμενα,,,το συγκεκριμενο μοτερ δε με τα 30000 χλμ για υμαντες ειναι πολυ καλα...ξεκινησε την καριερα του στο hyper-moster-hyperstrada σαν 821 και εγινε μετα 942 στα multi...
https://motorbike.gr/%CE%B1%CF%86%CE%B9%CE%B5%CF%81%CF%8E%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1/ducati-multistrada-950-%CE%B4%CE%BF%CE%BA%CE%B9%CE%BC%CE%AE-50-000-km-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%BB%CF%8D%CF%83%CE%B9%CE%BC%CE%BF-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CE%BA%CE%B9%CE%BD%CE%B7%CF%84%CE%AE%CF%81%CE%B1/

OK, μπερδεύτηκα με τον V4 φάουλ δικό μου!

peterTHErider
04/11/2022, 17:26
Όπως τα βλέπω τα πράγματα μέχρι τώρα οι κορυφαίες επιλογές μου έχουν διαμορφωθεί στις εξής:
1. Ducati Multistrada 950v2S
2.Moto Guzzi V100
3.BMW 850 GS
4. Moto Guzzi V85TT (Outsider)

Κόκκινο να το πάρεις...

Viking
04/11/2022, 17:33
προτάσεις λέμε, τζάμπα είναι (οι προτάσεις :lol:), χρόνο για test ride να έχεις/να βρεις ;)

439113

Bowleno
04/11/2022, 17:59
Εμένα γιατί όλο αυτό μου φέρνει στο μυαλό το μηχανάκι που ΘΑ έπαιρνε ο Μπαμπινιώτης του φόρουμ;:lol:

lospsi
04/11/2022, 20:46
Αν βγαίνω οικονομικά σε σχέση με τι?
Εγώ π.χ. στην τρανσαλπ αλλάζω λάδι κάθε 3.000 και λάδι φίλτρο κάθε 6.000, γιατί είμαι ψείρας και γιατί ανεβάζει θερμοκρασίες που την χρησιμοποιώ εντός.
Υγρά όλα αλλάζουν σίγουρα μία φορά τον χρόνο.
Παραφλού κάθε άνοιξη , φρένα κάθε Νοέμβρη.
Γενικά θέλω να πω ότι και την τρανσαλπ δεν την κακομεταχειρίζομαι , δεν είμαι τέτοιας νοοτροπίας επομένως είναι τόσο τρελή η διαφορά εν τέλει ?

Από θέμα μπάτζετ το έγραψα, είχες πει έως 15Κ και το V2S πάει αρκετά παραπάνω.
Τα ετήσια έξοδα λογικά θα είναι λίγα παραπάνω αλλά κλάιν, τι 200 τι 300 (τυχαίο νούμερο).

Πάντως, αν έχεις αποφασίσει προχωρά. Δεν είναι λογικό να έχεις μεγάλη μηχανή για Αθήνα αλλά με τις μοτοσυκλέτες σωστά έγραψες ότι μιλάει και το συναίσθημα.

peterTHErider
04/11/2022, 20:50
Εμένα γιατί όλο αυτό μου φέρνει στο μυαλό το μηχανάκι που ΘΑ έπαιρνε ο Μπαμπινιώτης του φόρουμ;:lol:

Τούτος θα πάρει όπως τον κόβω...:bawl:

CorpseAlive
04/11/2022, 21:28
Τούτος θα πάρει όπως τον κόβω...:bawl:

Οι μόνοι λόγοι που θα με κάνουν να μην πάρω θα είναι 3
ή θα μπουν οι Τούρκοι
ή θα κάνω παιδί
ή θα κλείσω πρώτο τραπέζι στον Μητροπάνο.

Μακριά από εμάς και τα τρία .
Αλλά ναι, θα γίνει το Test Ride στην φίλη Ducati και θα επανέλθω με την εμπειρία.
Γιατί που ξέρεις μπορεί να κάτσω πάνω της και να πω όχι αυτό δεν είναι για μένα.

νεοσσός
04/11/2022, 21:30
Κατάλαβα ότι αυτές οι 2-3 ώρες πάνω στην μηχανή είναι οι καλύτερες 3 ώρες της ημέρας μου. Κατεβαίνω και νιώθω σαν να έφυγε ένα 60% του στρες μου . Επομένως πλέον η μηχανή είναι και ένας τρόπος να αποφύγω τα αγχολυτικά και να σπάσει το στομάχι μου πριν τα 30. Για αυτό και κοιτάω κάτι με χαρακτήρα και λίγο πιο παιχνιδιάρικο. Για να έχουν ποιότητα αυτές οι 3 ώρες της καθημερινότητας μου πάνω της.


... το Multi to V2S 950 το γκρι , το MV Agusta παραπάνω και το Moto Guzzi V100 με αρρώστησαν σε βαθμό να πιάσω 2η δουλειά για Κυριακές και βράδια για να πάρω κούτα σε ένα 5μηνο.

Νέος άνθρωπος είσαι, υποχρεώσεις δεν έχεις, χρήματα βγάζεις. Ίσως είναι καλή εποχή να βγάλεις ένα απωθημένο και να το ευχαριστηθείς*. Ψηφίζω Multistrada, αφού σου αρέσει, παρόλο που είναι ακατάλληλο για χρήση σε πόλη. Σε καταλαβαίνω με το παραπάνω, διότι η μοτοσυκλέτα που αγόρασα ήταν επιλογή για να κάνω την καθημερινότητα πιο όμορφη. Μπαίνω μέσα και σε χρόνο και σε χρήματα σε σχέση με το να είχα μόνο αμάξι. Αλλά είναι ωραία.

Με ένα αστερίσκο στο "ευχαριστηθείς", διότι αν είναι να δουλεύεις ατελείωτες μέρες και ώρες για να βγάλεις τα χρήματα για το μηχανάκι, είναι φαύλος κύκλος. Δηλαδή θα αγοράσεις μοτοσυκλέτα για να εκτονώνεις το άγχος που σου προκαλεί η εντατική δουλειά, την οποία δουλειά έχεις αυξήσει, προκειμένου να αγοράσεις την μοτοσυκλέτα. Ενώ αν επέλεγες να εργάζεσαι σε ρυθμούς που σε αφήνουν πιο ισορροπημένο, θα έβγαζες λιγότερα χρήματα, δεν θα είχες ακριβό μηχανάκι, αλλά δεν θα το είχες και ανάγκη, αφού δεν θα ένιωθες πίεση.

Έχουν τα αντικείμενα και ο καταναλωτισμός την ομορφιά του, αλλά αν κάποια στιγμή στο μέλλον νιώσεις ότι δεν σε καλύπτει η κατάσταση, θυμήσου ότι υπάρχουν κι άλλες οδοί για την πνευματική ηρεμία και ισορροπία, που δεν περνάνε από τις αγορές.

panavour
04/11/2022, 21:30
Οι μόνοι λόγοι που θα με κάνουν να μην πάρω θα είναι 3
ή θα μπουν οι Τούρκοι
ή θα κάνω παιδί
ή θα κλείσω πρώτο τραπέζι στον Μητροπάνο.

Μακριά από εμάς και τα τρία .
Αλλά ναι, θα γίνει το Test Ride στην φίλη Ducati και θα επανέλθω με την εμπειρία.
Γιατί που ξέρεις μπορεί να κάτσω πάνω της και να πω όχι αυτό δεν είναι για μένα.

το τριτο δεν παιζει.εχει πεθανει.

CorpseAlive
04/11/2022, 21:34
το τριτο δεν παιζει.εχει πεθανει.

That was the point.

CorpseAlive
04/11/2022, 21:39
Νέος άνθρωπος είσαι, υποχρεώσεις δεν έχεις, χρήματα βγάζεις. Ίσως είναι καλή εποχή να βγάλεις ένα απωθημένο και να το ευχαριστηθείς*. Ψηφίζω Multistrada, αφού σου αρέσει, παρόλο που είναι ακατάλληλο για χρήση σε πόλη. Σε καταλαβαίνω με το παραπάνω, διότι η μοτοσυκλέτα που αγόρασα ήταν επιλογή για να κάνω την καθημερινότητα πιο όμορφη. Μπαίνω μέσα και σε χρόνο και σε χρήματα σε σχέση με το να είχα μόνο αμάξι. Αλλά είναι ωραία.

Με ένα αστερίσκο στο "ευχαριστηθείς", διότι αν είναι να δουλεύεις ατελείωτες μέρες και ώρες για να βγάλεις τα χρήματα για το μηχανάκι, είναι φαύλος κύκλος. Δηλαδή θα αγοράσεις μοτοσυκλέτα για να εκτονώνεις το άγχος που σου προκαλεί η εντατική δουλειά, την οποία δουλειά έχεις αυξήσει, προκειμένου να αγοράσεις την μοτοσυκλέτα. Ενώ αν επέλεγες να εργάζεσαι σε ρυθμούς που σε αφήνουν πιο ισορροπημένο, θα έβγαζες λιγότερα χρήματα, δεν θα είχες ακριβό μηχανάκι, αλλά δεν θα το είχες και ανάγκη, αφού δεν θα ένιωθες πίεση.

Έχουν τα αντικείμενα και ο καταναλωτισμός την ομορφιά του, αλλά αν κάποια στιγμή στο μέλλον νιώσεις ότι δεν σε καλύπτει η κατάσταση, θυμήσου ότι υπάρχουν κι άλλες οδοί για την πνευματική ηρεμία και ισορροπία, που δεν περνάνε από τις αγορές.

Δυστυχώς η δουλειά μου είναι άνευ ωραρίου.
Δεν την ορίζω απόλυτα εγώ.
Την πας όσο σε πάει . Επομένως είτε πάρω το μούλτι είτε όχι , θα δουλεύω σαν να μαζεύω βαμβάκι στην αμερική το 1800.
Απλά το μούλτι θα είναι η ''χειραφέτηση'' μου στην επιστροφή στο σπίτι μου.
υ.γ. Δεν έχω πάρει το Multi.
Το μήνυμα αυτό έχει σταλεί από το γραφείο μου.
:beer:

νεοσσός
04/11/2022, 21:46
Το Ducati λοιπόν, αλλά να θυμάσαι ότι δεν οδηγούμε μοτοσυκλέτα με θυμό ή κουρασμένοι. Στα μαθήματα οδήγησης ο δάσκαλος μού είχε πει κάτι σοφό:
"Αν βρέχει, είσαι άυπνος ή κουρασμένος και νυστάζεις ή έχεις στο μυαλό σου τη γυναίκα που σε παράτησε, άσε τη ρημάδα τη μηχανή στο σπίτι και πάρε το αμάξι."

Δεν πέρασαν λίγα χρόνια και φίλος τσακώθηκε με τη γυναίκα του. "Θέλω να φύγω μακριά και γρήγορα", είπε. Έμπειρος μοτοσυκλετιστής, με πολλά track days και σχολεία στο βιογραφικό του. Έφυγε μακριά και γρήγορα και γύρισε με ασθενοφόρο έχοντας σπασίματα. Δεν ήταν ότι δεν ήξερε, αλλά ότι έφυγε θυμωμένος, οπότε αύξησε τις πιθανότητες να εμπλακεί σε ατύχημα.

CorpseAlive
04/11/2022, 21:49
Το Ducati λοιπόν, αλλά να θυμάσαι ότι δεν οδηγούμε μοτοσυκλέτα με θυμό ή κουρασμένοι. Στα μαθήματα οδήγησης ο δάσκαλος μού είχε πει κάτι σοφό:
"Αν βρέχει, είσαι άυπνος ή κουρασμένος και νυστάζεις ή έχεις στο μυαλό σου τη γυναίκα που σε παράτησε, άσε τη ρημάδα τη μηχανή στο σπίτι και πάρε το αμάξι."

Δεν πέρασαν λίγα χρόνια και φίλος τσακώθηκε με τη γυναίκα του. "Θέλω να φύγω μακριά και γρήγορα", είπε. Έμπειρος μοτοσυκλετιστής, με πολλά track days και σχολεία στο βιογραφικό του. Έφυγε μακριά και γρήγορα και γύρισε με ασθενοφόρο με σπασίματα. Δεν ήταν ότι δεν ήξερε, αλλά ότι έφυγε θυμωμένος, οπότε αύξησε τις πιθανότητες να εμπλακεί σε ατύχημα.

Οκ, πάει σε προσωπική κουβέντα το Post αυτό ΑΛΛΑ, όταν φεύγω από το γραφείο, ότι ώρα και αν είναι για πέσω για ύπνο , πρέπει να περάσουν 4+ ώρες για πέσουν οι ρυθμοί μου.
Το κακό είναι ότι παίζω μπάλα μαξ 5 ώρες την μέρα σε ύπνο , αλλά τώρα που άλλαξα κάποια πράγματα και ψηφιοποίησα τα πάντα στο γραφείο θα προσπαθώ να φεύγω πιο ανθρωπινες ώρες και να συνεχίζω την δουλειά στο σπίτι.

sam4g
04/11/2022, 22:18
Όπως τα βλέπω τα πράγματα μέχρι τώρα οι κορυφαίες επιλογές μου έχουν διαμορφωθεί στις εξής:
1. Ducati Multistrada 950v2S
2.Moto Guzzi V100
3.BMW 850 GS
4. Moto Guzzi V85TT (Outsider)

Κατ εμε, επειδή απ όσο έχω καταλάβει πρέπει πάνω κάτω να είμαστε ίδια ηλικία, τα 2,3,4 θα τα έβγαζα από τις επιλογές. Πέρα απ το πουλ μουρ του διαφορετικού, τα Moto Guzzi δεν θα σου προσφέρουν τπτ από οδηγική απόλαυση σε σχέση ειδικά με το Ducati.

Όσον αφορά το 850GS, δε λέω ωραία μηχανή, αλλά αφού αναφέρεις ότι σ αρέσει να στρίβεις κλπ και να βελτιώνεσαι στο δρόμο, δεν πιστεύω να σου χρειάζεται μια μηχανή on-off.

Σωστά κοιτάζεις την Ducati και επίσης θα προσέθετα κι άλλα μοντέλα ψιλά με ασφάλτινο προσανατολισμό, όπως BMW F900xr, Tracer 9GT. Όλα αυτά και θα σου δώσουν μια ξεχωριστή οδηγική εμπειρία στην άσφαλτο και θα σε βοηθήσουν να γίνεις καλύτερος και θα σε πάνε και ταξίδια και θα έχουν και το παιχνίδι τους και αν θέλεις μπαίνεις και καμία πίστα να απολαύσεις.

Τα άλλα που κοιτάς, είναι πολύ ωραία μηχανάκια, αλλά οκ αν δεν σε ενδιαφέρει να πατάς χώμα και αν δεν θες να ταξιδεύεις ανα την Ευρώπη δεν νομίζω να σου προσφέρουν κάτι παραπάνω.

Υ.Γ. Ωραίο αλλά και δυσεπίλυτο πρόβλημα να ψάχνεις μηχανή σ αυτά τα λεφτά. Πολλές επιλογές. Τα περισσότερα, είναι εξαιρετικά μηχανάκια, καθένα στο είδος του. Καλή επιλογή εύχομαι και να την ευχαριστηθείς όποια κι αν είναι αυτή

CorpseAlive
04/11/2022, 22:31
Κατ εμε, επειδή απ όσο έχω καταλάβει πρέπει πάνω κάτω να είμαστε ίδια ηλικία, τα 2,3,4 θα τα έβγαζα από τις επιλογές. Πέρα απ το πουλ μουρ του διαφορετικού, τα Moto Guzzi δεν θα σου προσφέρουν τπτ από οδηγική απόλαυση σε σχέση ειδικά με το Ducati.

Όσον αφορά το 850GS, δε λέω ωραία μηχανή, αλλά αφού αναφέρεις ότι σ αρέσει να στρίβεις κλπ και να βελτιώνεσαι στο δρόμο, δεν πιστεύω να σου χρειάζεται μια μηχανή on-off.

Σωστά κοιτάζεις την Ducati και επίσης θα προσέθετα κι άλλα μοντέλα ψιλά με ασφάλτινο προσανατολισμό, όπως BMW F900xr, Tracer 9GT. Όλα αυτά και θα σου δώσουν μια ξεχωριστή οδηγική εμπειρία στην άσφαλτο και θα σε βοηθήσουν να γίνεις καλύτερος και θα σε πάνε και ταξίδια και θα έχουν και το παιχνίδι τους και αν θέλεις μπαίνεις και καμία πίστα να απολαύσεις.

Τα άλλα που κοιτάς, είναι πολύ ωραία μηχανάκια, αλλά οκ αν δεν σε ενδιαφέρει να πατάς χώμα και αν δεν θες να ταξιδεύεις ανα την Ευρώπη δεν νομίζω να σου προσφέρουν κάτι παραπάνω.

Υ.Γ. Ωραίο αλλά και δυσεπίλυτο πρόβλημα να ψάχνεις μηχανή σ αυτά τα λεφτά. Πολλές επιλογές. Τα περισσότερα, είναι εξαιρετικά μηχανάκια, καθένα στο είδος του. Καλή επιλογή εύχομαι και να την ευχαριστηθείς όποια κι αν είναι αυτή

είμαι 1,5 κλικ πριν τα πρώτα άντα.

Θέλω επιδόσεις και κάτι που να έχει Χαρακτήρα.
Δεν είναι θέμα ακριβώς Πουλ μουρ. Ψιλοχέστηκα κιόλας για να είμαι ειλικρινής καθώς δεν είμαι ο τυπάς που πάει για καφέ γενικά ,για να το απλώσω σαν τραχανά και να προσπαθώ να ψαρώνω κόσμο.
Είμαι περισσότερο της φάσης , ανεβαίνω, πάω πάρνηθα κατεβαίνω, πάω λιμανάκια και γυρίζω σπίτι 30 κιλά ελαφρύτερος.
Ευχαριστώ για τις ευχές!!

alexis72
04/11/2022, 22:37
απο τα 59 αλογακια (του 700) στα 169 ????
μεταχειρισμενο μεν αλλα κ 10.000 ευρω σου μενουν στην τσεπη σου ...
κ ειναι κ πανεμορφο(τουλαχιστον για εμενα κ ειναι κ μηχαναρα καυ@α)
https://www.facebook.com/marketplace/item/5692930214131660/?hoisted=false&ref=browse_tab&referral_code=marketplace_top_picks&referral_story_type=top_picks&__tn__=!%3AD

CorpseAlive
04/11/2022, 22:51
απο τα 59 αλογακια (του 700) στα 169 ????
μεταχειρισμενο μεν αλλα κ 10.000 ευρω σου μενουν στην τσεπη σου ...
κ ειναι κ πανεμορφο(τουλαχιστον για εμενα κ ειναι κ μηχαναρα καυ@α)
https://www.facebook.com/marketplace/item/5692930214131660/?hoisted=false&ref=browse_tab&referral_code=marketplace_top_picks&referral_story_type=top_picks&__tn__=!%3AD

Ωραίο είναι αλλά θέλω κάτι πιο όρθιο και τιμονάτο.

Taz
05/11/2022, 08:47
Θα πρότεινα να κοιτάξεις και το F750GS.

Πιο ασφάλτινο σε σχέση με τo F850GS (19αρης τροχός αντί 21, 170mm διαδρομή αντί 230mm, χυτές ζάντες αντί με ακτίνες), αλλά για μια στο τόσο χώμα είναι μια χαρά.

Γενικά ότι χάνεις στο χώμα κερδίζεις στην άσφαλτο κάτι που για μένα είναι πιο σημαντικό εφόσον θα περάσεις το 99% του χρόνου σου εκεί.

Μην δίνεις σημασία στην διαφορά στην ισχύ. Στην πράξη δεν θα δεις διαφορά.

2-3Κ φθηνότερο από το F850GS με τα ίδια πακέτα.

Τέλος, πάρα πολύ βασικό για εμένα, μπορείς να το πάρεις με 5 χρόνια εργοστασιακή εγγύηση.

toyar
05/11/2022, 08:48
Αγαπητε...
Επειδη η οποια αγορα σου θα εχει πολυ καψουρα μεσα...
Κι επειδη η καψουρα περναει γρηγορα...
Ικανοποιησε δυο κριτηρια...
Να τη γουσταρεις πολυ και να πουλιεται ευκολα για να πας στην επομενη
(προσωπικα επειδη ψωνιζω ψυχαναγκαστικα με λογικη δεν θα επαιρνα ουτε μεγαλο ουτε ευρωπαικο)

peterTHErider
05/11/2022, 08:59
Το ντουκάτι επειδή θα το έχει πιπίνι ο φίλος θα το πουλήσει πανεύκολα γιατί το ν2 είναι μηχανάκι πασπαρτού!
Για το f750 gs που λέει ο φίλος από πάνω να πω πως ειναι πολύ καλό μηχανάκι με πολύ καλό εξοπλισμό και απίστευτα ευκολοδήγητο με αίσθηση παπιού μέσα στην πόλη!
Αλλά επειδή το είχε κολλητός το μεγάλο παράπονο του ήταν οτι δεν είχε δύναμη.ειδικά για δικάβαλο με βαλίτσες είναι πολύ αδύναμο.

Taz
05/11/2022, 09:20
Το μηχανάκι είναι σαφώς πιο αδύναμο από το V2, Tracer 9 κλπ αλλά μέχρι τις 6000rpm δεν θα δεις ιδιαίτερη διαφορά.
Σε σχέση με το F850GS η διαφορά είναι ανεπαίσθητη.
Βασικη προϋπόθεση να έχει το πακέτο με τα riding modes καθώς το dynamic πρόγραμμα σε σχέση με το road μεταμορφώνει το μηχανάκι.
Πηγή: Έχω F750GS και έχω οδηγήσει πολλές φορές F850GS439127

katsar
05/11/2022, 09:34
Προσωπικά από όλα αυτά θα διάλεγα το Ducati950,εντάξει τι να λέμε, κόσμημα και καθαρά σπορ μηχάνημα.
Με ιντριγκάρει πολύ το MG,πολύ ροπή,τεχνολογία,αντίστοιχου επιπέδου ηλεκτρονικά βοηθήματα με το RSV4 λέει και στυλ όσο σπορ και όσο τουριστάδικο πρέπει για τα γούστα μου.
Με το καλό όπως και να χει !

CorpseAlive
05/11/2022, 10:31
Ωραίο το 750GS αλλά όπως είπα παραπάνω , θέλω παραπάνω δύναμη!

Τώρα σχετικά με την πώληση μετά και το θέμα καψούρας.
Εντάξει ούτε κάτι τύπου Indian/HD αγοράζω που το κοινό στην Ελλάδα είναι σχεδόν μηδενικό
Ούτε καμία SS που χάνουν γρήγορα αξία ούτε κάτι Custom.
Ένα 950ρι ακριβό μηχανάκι αγοράζω.
Βέβαια , όπως κάθε σχέση, δεν την ξεκινάω με σκοπό να την τελείωσω. Φυσικά δεν ξέρω πως θα έρθουν τα πράγματα αλλά στο μυαλό μου θέλω να πάρω ένα μηχανάκι από την αρχή, να στρώσω ΕΓΩ, να ξέρω τι έχει να ξέρω τι χρειάζεται να έχω τα Book Service μου και να ασχολούμαι με το να την κρατάω κούκλα, πλυσιματάκια, Wraps προστατευτικά, detailing, Decals και λοιπά.

Το μόνο μηχανάκι εκτός της Multi 950 που μου κάνει κλικ εμφανισιακά είναι το Moto Guzzi V100, αλλά δεν έχει βγει ακόμα και από κοντά μπορεί να απογοητευτώ.
Όπως και να έχει έχω σίγουρα ένα 3μήνο μπροστά μου να το σκεφτώ καλά και να δοκιμάσω διάφορα.
Το μόνο μηχανάκι που ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ δεν μαρεσει είναι το GS1250. Γενικά δεν μαρέσουν τα ογκώδη μηχανάκια , θέλω να είναι μαζεμένο και η Ducati είναι αρκετά μαζεμένη σε σχέση με τα κυβικά της.

panavour
05/11/2022, 10:51
Αν είναι να κάνεις την μετάβαση,καντην ήπια γιατί τα μεταξωτά..........κλπ.Νομιζω ότι ένα vestrom 1000 το καινούριο είναι το καλύτερο καί τό πιο φιλικό.Μην ξανοίγεται απότομα.Και νομίζω ότι αν το βαρεθείς,εύκολα θα το πουλήσεις.