PDA

View Full Version : Μάνη- Αγία Πελαγία (735m) 30-10-2022



billy84
06/11/2022, 16:22
Η Μάνη πάντα ήταν, είναι και θα είναι ο αγαπημένος μου παραθαλάσσιος προορισμός. Απο την 1η φορά που είχα πάει είχα νιώσει κάτι διαφορετικό. Ίσως αυτός ο συνδυασμός βουνού και θάλασσας με τη διαφορά πως οι ορεινοί της όγκοι απο απόσταση θυμίζουν τα αλπικά τοπία που συναντά κανείς στα ψηλά βουνά. Ξερός τόπος θα πουν πολλοί αλλά θα έχουν χάσει το νόημα αυτού που σου προσφέρει η Μάνη. Τελευταία φορά που κατέβηκα ήταν περίπου δύο χρόνια πριν και όπως αντιλαμβάνεστε υπήρχε μια σχετική στέρηση. Στόχος μου η Αγία Πελαγία, ένας ορεινός όγκος του όρους Σαγγιά ο οποίος εκτείνεται σχεδόν σε ολόκληρη τη χερσόνησο. Στην κορυφή υπάρχει ένα ομώνυμο εκκλησάκι και το μονοπάτι είναι σκληρό και γεμάτο πέτρες. Ήταν ένα καλό crash test για να δω σε τι κατάσταση βρίσκομαι.


Ο δρόμος για Αρεόπολη έχει πια βελτιωθεί σε αρκετά σημεία και η διαδρομή είναι απολαυστική!





https://www.youtube.com/watch?v=idcq0NAAqDQ

billy84
06/11/2022, 16:22
Απο την Αρεόπολη συνέχισα νότια μέχρι το χωριό Κοίτα. Μετά απο ένα χιλιόμετρο ανατολικά βρίσκονται οι Καλονιοί, χτισμένοι σε υψόμετρο 230m. Απο εκεί κατάγεται η ηρωίδα του 1821, Πανωραία Μποζίκη, (Μπουζικάκου) και ο ήρωας του Ελ Αλαμέιν, Θεόδωρος Τουρλομούσης.




https://www.youtube.com/watch?v=MAHK1mtfVRQ

billy84
06/11/2022, 16:25
Απο το χωριό ένας σύντομος χωματόδρομος με οδήγησε στην έναρξη του μονοπατιού.




439148




439149





Η πλαγιά είναι πολύ απότομη αλλά το μονοπάτι είναι σωστά μελετημένο να με ανεβάσει όσο το δυνατόν αναίμακτα πάνω.




439150






Ξεκινάω και απέχω κοντά στα 400 υψομετρικά μέτρα απο το εκκλησάκι. Σαφέστατα για τα δεδομένα μου είναι κάτι εύκολο όμως υπάρχει η ιδιαιτερότητα του τραυματισμένου μου ποδιού που σε καμία περίπτωση δεν έχει επανέλθει.





439151






Σύντομα κερδίζω ύψος και παρατηρώ πόσο κοντά φαίνονται απο εδώ οι Καλονιοί με την Κοίτα.




439152






Φυσικά πήρα την ψηφιακή μου μαζί. Ήξερα ότι ειδικά ψηλότερα θα δω απίστευτες εικόνες.




439153





Εδώ το μονοπάτι αγριεύει και έχει και μια σχετική κλίση. Οι πέτρες δε μου δίνουν καλό πάτημα. Αμέσως αντιλαμβάνομαι ενοχλήσεις και κόβω ρυθμό ώστε να πατάω σίγουρα.




439154






Δώσε μου Μάνη και πάρε μου την ψυχή. Και απο ψηλά κιόλας? Ό,τι καλύτερο!






439155






Σε αυτό το σημείο το τεραίν γίνεται ακόμα πιο δύσκολο. Είπαμε έπρεπε να δω σε τι κατάσταση είμαι. Όχι σε αυτή που θα ήθελα...




439156








Γερολιμένας απο καταπληκτική οπτική γωνία.




439157

billy84
06/11/2022, 16:29
Εδώ η κλίση εξομαλύνεται λίγο καθώς το μονοπάτι τραβερσάρει την πλαγιά. Απο τη δορυφορική εικόνα διακρίνονται τα πολλά ζιγκ ζαγκ που έχει και έτσι πρέπει φυσικά.




439158








Σαν το βουνό να αχνίζει...




439159





Απο τη νότια πλευρά βρίσκεται ο ορεινός όγκος της Φανερωμένης. Και εκεί υπάρχει ένα εκκλησάκι στην κορυφή. Διακρίνονται κάποιες γιδόστρατες που ανεβαίνουν ψηλά. Κάποια στιγμή ίσως ανέβω και εκεί.




439160






Πανόραμα





439161









Πάντα με μαγεύει αυτή η θέση του ήλιου που δείχνει χρυσαφένια τη θάλασσα.





439162







Ωραία φάση και ο γύρος της Μάνης με σκάφος. Ακόμα πιο ωραία όμως η θέα απο τόσο ψηλά.





439163








Σε αυτό το σημείο συνάντησα ένα πέτρινο χτίσμα.





439164






Λίγα μέτρα απομένουν για το εκκλησάκι. Το τεραίν παραμένει κακοτράχαλο. Δε νιώθω κούραση αλλά δεν πατάω όπως θα έπρεπε. Παρολαυτά βρίσκομαι εδώ, όρθιος και κάνω ότι έκανα πάντα.






439165








Είναι πολύ δύσκολο να πιστέψει κάποιος ότι σε αυτό το άγονο και σκληρό τεραίν φυτρώνει ένα τόσο πανέμορφο λουλούδι. Και όμως γίνεται, όπως συμβαίνει και στη ζωή.




439166







Δε χορταίνεται αυτή η θέα...




439167

billy84
06/11/2022, 16:32
Πολύ όμορφο εκκλησάκι σε απίθανη τοποθεσία.




439168






Χαμηλά το κάστρο Τηγάνι





439169






Κοιτώντας βόρεια απεικονίζεται εξαιρετικά το ανάγλυφο της χερσονήσου. Βλέπουμε τη συνέχεια του Σαγγιά, στον οποίο τα λαμόγια κατάφεραν και φύτεψαν ανεμογεννήτριες.





439170








Και να τις χτυπήσεις θα ακούσει κανένας άραγε?





439171







Κάστρο τηγάνι αριστερά και Μέζαπος δεξιά






439172







Μέζαπος με ζουμ





439173









Κάστρο Τηγάνι με αρκετό ζουμ





439174








Ο κόλπος του Γερολιμένα δεσπόζει στα αριστερά. Η μέρα ήταν φανταστική και δροσερή όσο έπρεπε. Ήμουν τυχερός αλλά την κυνήγησα και λίγο την τύχη μου...





439175








https://www.youtube.com/watch?v=124Yju8pqng

billy84
06/11/2022, 16:34
Κατάβαση με αρκετές ενοχλήσεις αλλά μόνο κατά τη διάρκεια αυτής. Μόλις καβάλησα ήμουν σαν να μην έκανα τίποτα. Είναι δύσκολη η ανάκαμψη απο τέτοιους τραυματισμούς. Επιστροφή στους Καλονιούς και απο εκεί μέσω χωμάτινης διαδρομής στο Δίπορο. Σπαστήρι κανονικό αλλά άξιζε τον κόπο.




https://www.youtube.com/watch?v=vxrcVCkrdvI

billy84
06/11/2022, 16:34
Απο το Δίπορο κατέβηκα στον κεντρικό δρόμο για Γερολιμένα και μέσω Τσικαλιάς έφτασα στη Λάγια. Φανταστική διαδρομή που είχα καμια δεκαετία να κάνω.





https://www.youtube.com/watch?v=17PfLenE2i8

billy84
06/11/2022, 16:36
Λίγο μετά τη Λάγια στο απέραντο γαλάζιο. Πλέον βρίσκομαι στην ανατολική πλευρά της Μάνης.




439176









Απο τη Λάγια κινήθηκα βόρεια μέχρι το Φλομοχώρι και απο εκεί δεν πήγα προς Βαθύ αλλά προς Αρεόπολη καθώς είχα να κάνω χρόνια και αυτή τη διαδρομή.





https://www.youtube.com/watch?v=CpxD5g8rPyM

billy84
06/11/2022, 16:39
Η γυναίκα μου ήθελε γαλατόπιτα απο τη Μάνη αλλά ο φούρνος στην Αρεόπολη δεν είχε. Το τριήμερο είχε πολύ κόσμο και ξεπούλησαν. Πως της ήρθε η Γαλατόπιτα θα αναρωτηθείτε. Στη Γη της Ελιάς λέει όλο την αναφέρουν. Εντάξει αφού την αναφέρουν στη Γη της Ελιάς θα είναι κάτι σημαντικό δεν το συζητάμε. Κομβικής σημασίας! :D


Βρήκα ένα ζαχαροπλαστείο λίγο μετά το Γύθειο με παραδοσιακές μανιάτικες πιτες κλπ. Δεν είχε κομμάτι και αναγκάστηκα και πήρα ταψί. Με είδε αυτή με τη μηχανή και μου λέει '' με τη μηχανή δε μπορείς να το κουβαλήσεις μόνο αν έχεις βαλίτσα πίσω'' :lol:

Εκείνη την ώρα μου ήρθε η χαβαλεδίστικη εικόνα που έπαιζε συνέχεια προ δεκαετίας στα σόσιαλ.



439177





Για έλα δες της λέω, μαζί με τσαντάκια, νερά, χυμούς, ισοθερμικά, 2α γάντια, τρόμπα αέρος και κάποια εργαλεία κλπ κλπ




439178





















Και κάπως έτσι μια απο τις ωραιότερες εξορμήσεις που έχω κάνει έλαβε τέλος. Δεν οδήγησα στις καλύτερες διαδρομές απο τεχνικής άποψης, ούτε έκανα σοβαρές χωμάτινες. Ούτε φυσικά ανέβηκα στο πιο ωραίο μονοπάτι με την καλύτερη θέα που έχω ανέβει ποτέ. Πως λοιπόν ήταν μια απο τις καλύτερες εξορμήσεις μου θα αναρωτηθεί κάποιος? Με 3 απλές λέξεις εξηγούνται όλα. Πραγματοποιήθηκε στη Μάνη.


Πάντα όρθιοι!:beer:

doctoras
06/11/2022, 19:41
Welcome back billy!!

Πολύ όμορφες φωτογραφίες! για μένα ο συνδυασμός βουνό με θέα από ψηλά και κάτω θάλασσα είναι οι καλύτερες. Η θάλασσα χαλαρώνει την αγριάδα του βουνού
Και η μανη είναι σούπερ

karellen
07/11/2022, 08:43
Καλώς ήρθες και στα Νότια Βασίλη. :beer:
Μερικά τοπία όντως είναι επιβλητικά, η αντίθεση της ξεραΐλας με το κατα μπλέ της θάλασσας,ειδικά πιο κάτω Μπουλαριούς-Γερολιμένα θυμίζουν φαρ-ουέστ.

giorgosb
07/11/2022, 10:35
439211

Να γιατί NC... :p

Όμορφη Μάνη.. :beer:

billy84
07/11/2022, 17:31
Welcome back billy!!

Πολύ όμορφες φωτογραφίες! για μένα ο συνδυασμός βουνό με θέα από ψηλά και κάτω θάλασσα είναι οι καλύτερες. Η θάλασσα χαλαρώνει την αγριάδα του βουνού
Και η μανη είναι σούπερ


Νομίζω ακριβώς αυτή η αντίθεση είναι που κάνει τη διαφορά! Να είσαι καλά φίλε!:beer:



Καλώς ήρθες και στα Νότια Βασίλη. :beer:
Μερικά τοπία όντως είναι επιβλητικά, η αντίθεση της ξεραΐλας με το κατα μπλέ της θάλασσας,ειδικά πιο κάτω Μπουλαριούς-Γερολιμένα θυμίζουν φαρ-ουέστ.


Είναι φαντασία τι να λέμε! Να είσαι καλά Νίκο!:beer:



439211

Να γιατί NC... :p

Όμορφη Μάνη.. :beer:




Σωτήριος ο κουβάς δεν το συζητώ!:D


:beer:

lleonidas
07/11/2022, 18:58
Τα πατρογονικά μου και η εκκλησία που βαφτίστηκα... ομολογώ πως το τελευταίο μέρος που περίμενα να δω την Άγια Πελαγιά , όπως τη λέμε κάτω, και το χωριό μου τον Άη Σούφη (το ξεμόνι με τους τέσσερις πύργους μεταξύ Κίττας και Καλλονιών)είναι εδώ!
Να είσαι καλά, με συγκίνησες!

billy84
07/11/2022, 20:22
Τα πατρογονικά μου και η εκκλησία που βαφτίστηκα... ομολογώ πως το τελευταίο μέρος που περίμενα να δω την Άγια Πελαγιά , όπως τη λέμε κάτω, και το χωριό μου τον Άη Σούφη (το ξεμόνι με τους τέσσερις πύργους μεταξύ Κίττας και Καλλονιών)είναι εδώ!
Να είσαι καλά, με συγκίνησες!


Ονειρεμένα μέρη φίλε μου! Είσαι τυχερός!:beer:

lleonidas
07/11/2022, 20:53
Τα μέρη όμορφα είναι, αυτό το τραχύ ανάγλυφο και οι πύργοι μέσα σε ένα αραιοκατοικημένο τοπίο είναι μοναδικό ως εικόνα.
Οι άνθρωποι είναι λίγο ζόρικοι, ευτυχώς όχι όλοι.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
07/11/2022, 22:07
Ωραία βολτα πάλι Βασίλη. Το 200 βουνό το ανέβηκες?Έχω χάσει κατι?

karellen
08/11/2022, 07:58
Οι άνθρωποι είναι λίγο ζόρικοι, ευτυχώς όχι όλοι.

:lol:

DoctoR_k6
08/11/2022, 08:47
Back in business (περιπου αφου το ποδι δεν ειναι 100%). Tελειες εικονες...

ΑΛΛΑ η πιτα τι ελεγε δεν μας ειπες? :bawl:

gaslion
08/11/2022, 12:07
Μπράβο φιλαράκο. Φοβερές εικόνες! Καλή επιστροφή!

billy84
08/11/2022, 20:06
Τα μέρη όμορφα είναι, αυτό το τραχύ ανάγλυφο και οι πύργοι μέσα σε ένα αραιοκατοικημένο τοπίο είναι μοναδικό ως εικόνα.
Οι άνθρωποι είναι λίγο ζόρικοι, ευτυχώς όχι όλοι.

Εντάξει παντού υπάρχουν καλοί και κακοί. Προσωπικά όσους έχω γνωρίσει είναι μια χαρά.



Ωραία βολτα πάλι Βασίλη. Το 200 βουνό το ανέβηκες?Έχω χάσει κατι?


Σύντομα φίλε μου! Το τελευταίο είναι και ζόρικο και πολύ μακριά για αυτό και έχω καθυστερήσει, θέλει μια διαδικασία και μέρες. Ελπίζω να προλάβω!:beer:




Back in business (περιπου αφου το ποδι δεν ειναι 100%). Tελειες εικονες...

ΑΛΛΑ η πιτα τι ελεγε δεν μας ειπες? :bawl:


Η πίτα ήταν ΟΝΕΙΡΟ φίλε! Σίγουρα θα ξαναπάρω όταν περάσω. Ψάχνω να βρω αντίστοιχη στην Αθήνα τώρα!:lol:




Μπράβο φιλαράκο. Φοβερές εικόνες! Καλή επιστροφή!


Να είσαι καλά φίλε!:beer: