PDA

View Full Version : Ζητείται πατέντα



silkman
16/11/2022, 19:41
Ζητείται πατέντα:

Ανακαίνισα έναν πίνακα σε παλιό σπίτι 80s αλλάζοντας τα στοιχεία με νέα hager (ρελέ διαρροής, γεν ασφαλειες ολα). Τα μισα είχαν καρβουνιάσει.
439429

Τα παλιά στοιχεία κάτι γκουμουτσες Siemens έχουν πολύ μεγαλύτερο βάθος απ τα hager με αποτέλεσμα τα καινούργια να μην βγαίνουν καν απο το καπάκι του πίνακα. Για να τα φέρεις πρέπει ή να βαθύνει το εξωτερικό καπακι ή να βγουν οι ράγες του πίνακα προς τα έξω;

Εστω ότι παιρνω ραγα πινακα με το μετρο. Πως την κοτσάρω στην παλιά και να πετύχουμε να κάτσει η καινούργια ακριβώς στο ίδιο σημείο, απλά προς τα έξω;

o_gavros
16/11/2022, 19:46
Η περίπτωση να αλλάξεις και το κουτί του πίνακα παίζει;
Γιατι όσο και να πεις, ένα κουτί 40χρονων, δεν προσφέρει την ίδια εργονομία με ένα καινουριο (μπάρες γείωσης,ουδετερων,κλπ).
Πως και τριφασικό;


Υγ: φρόντισε να έχεις έναν ουδέτερο για ΚΑΘΕ ασφάλεια που έβαλες.

silkman
16/11/2022, 20:06
Η περίπτωση να αλλάξεις και το κουτί του πίνακα παίζει;
Γιατι όσο και να πεις, ένα κουτί 40χρονων, δεν προσφέρει την ίδια εργονομία με ένα καινουριο (μπάρες γείωσης,ουδετερων,κλπ).
Πως και τριφασικό;


Υγ: φρόντισε να έχεις έναν ουδέτερο για ΚΑΘΕ ασφάλεια που έβαλες.
Η ενδεδειγμενη λύση φυσικά να άλλαζε ολος ο πινακας αλλά δεν παιζει με τιποτα (έχει γύρω γυρω πλακάκι κουζίνας) και τα παλιά καλώδια όλα μονόκλωνα έχουν γίνει πέτρα... Ηταν επιβεβλημένη η επισκευη γιατι το ρελέ διαρροης είχε προ πολλού χαιρετήσει και είχε γινει bypass με ασφαλειοδιακόπτη 4P 400v 40Α οποτε το μόνο που προστάτευε ήταν οι 50Α ασφαλειες τήξεως!! Παλιά χρώματα στα καλώδια, ολοι οι ουδετεροι γκρι.

Δυστυχως δεν έβγαλα φώτο με τα καινούργια αλλά όλα είναι πιο μέσα απο τον πίνακα και είναι μια αηδία και μισή. Λειτουργική βέβαια.

OldMan
17/11/2022, 11:02
τα παλιά καλώδια όλα μονόκλωνα έχουν γίνει πέτρα...

Υποθέτω οτι ξερεις τα περι αύξησης της αντιστασης λογω γήρανσης συνεπαγόμενης της αύξησης κατάναλωσης ισχύος, μπλα μπλα μπλα..

Υ.Γ.
Αφήνω στην ακρη το οτι ενα "ξεραμενο" καλωδιο μπορει να εχει πολλά σπασίματα, μη ορατα..

silkman
17/11/2022, 19:05
Βρηκα! :D

Υπαρχουν αντάπτορες για αυτη τη δουλειά, όπως με ενημέρωσε μέγας ηλεκτρολόγος γιουτουμπάς

Κουμπώνει πάνω στην παλιά ράγα του πίνακα και βγαίνει προς τα έξω.
439443

https://www.kafkas.gr/viomichaniko-yliko/yliko-chamilis-tasis/diafora-ylika-chamilis-tasis/hager-pposapmoges-pagas-din-hya036h_194281/
EDIT: Και όλη η σειρά
https://www.hager.gr/search-result-page/2384.htm?solr%5Bq%5D=L067&navlang=el

Εχει και η Legrand αλλα δεν ειμαι σίγουρος για τον κωδικό, ίσως 405226.

νεοσσός
17/11/2022, 21:46
Ζητείται πατέντα:

Ανακαίνισα έναν πίνακα σε παλιό σπίτι 80s ...
439429



Είχα ακούσει για ηλεκτροφόρο χέλι, αλλά όχι για ροφό. Πόσο μάλλον να θέλει και ασφάλεια τήξεως.


439448

JNP
18/11/2022, 00:47
Τι ροφός τι όροφος... Σιγά την διαφορά!
Καλά που βρήκε ο silkman τις διορθωτικές ραγιες γιατί όλοι μου οι πίνακες είναι παλιού τύπου 30 ετών και με αγχωσατε από εχθές που είδα τη φωτο παραπάνω.

silkman
18/11/2022, 01:01
Τι ροφός τι όροφος... Σιγά την διαφορά!
Καλά που βρήκε ο silkman τις διορθωτικές ραγιες γιατί όλοι μου οι πίνακες είναι παλιού τύπου 30 ετών και με αγχωσατε από εχθές που είδα τη φωτο παραπάνω.

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να κλείσεις το ρευμα απο το ρολόι της ΔΕΗ και με ένα καλό κατσαβίδι (μάλλον ίσιο θα χρειαστείς) να σφίξεις όλες τις κλέμες των στοιχείων του πίνακα. Θα εκπλαγεις απ το ποσο χαλαρες ειναι οι βίδες και πιθανότατα θα βρεις και κατι που θα εχει καρβουνιάσει.

**ΠΡΟΣΟΧΗ ΜΕ ΤΟ ΡΕΥΜΑ ΔΕΝ ΠΑΙΖΟΥΜΕ ΟΠΟΙΟΣ ΔΙΑΒΑΖΕΙ ΑΝ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ ΤΙ ΚΑΝΕΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΑΕΙ**

JNP
18/11/2022, 08:32
Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να κλείσεις το ρευμα απο το ρολόι της ΔΕΗ και με ένα καλό κατσαβίδι (μάλλον ίσιο θα χρειαστείς) να σφίξεις όλες τις κλέμες των στοιχείων του πίνακα. Θα εκπλαγεις απ το ποσο χαλαρες ειναι οι βίδες και πιθανότατα θα βρεις και κατι που θα εχει καρβουνιάσει.

**ΠΡΟΣΟΧΗ ΜΕ ΤΟ ΡΕΥΜΑ ΔΕΝ ΠΑΙΖΟΥΜΕ ΟΠΟΙΟΣ ΔΙΑΒΑΖΕΙ ΑΝ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ ΤΙ ΚΑΝΕΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΑΕΙ**

Ναι το έχω σκεφτεί να το κάνω αλλά δεν ήθελα να βάλω χέρι στον μετρητή.
Επιτρέπεται;

vaska
18/11/2022, 08:49
Ναι το έχω σκεφτεί να το κάνω αλλά δεν ήθελα να βάλω χέρι στον μετρητή.
Επιτρέπεται;
Δεν θα τον ανοίξεις την ασφάλεια θα κλείσεις

o_gavros
18/11/2022, 09:16
Δεν επιτρέπεται να σπάσεις τη μολυβοσφραγιδα και να μπεις παραμεσα στο κουτί του ρολογιού.
Την ασφάλεια που ακολουθεί όμως, εννοείται ότι μπορείς να την κλεισεις. Αν πχ το σπίτι είναι αρχαίο και θελεις να αλλάξεις όλη την ηλ. εγκατάσταση, καλώδια, μπριζες, πινακες, τα παντα, το να κόψεις το ρεύμα που μπαινει στο σπίτι είναι η πρώτη κίνηση.

vaska
18/11/2022, 10:17
Δεν επιτρέπεται να σπάσεις τη μολυβοσφραγιδα και να μπεις παραμεσα στο κουτί του ρολογιού.
Την ασφάλεια που ακολουθεί όμως, εννοείται ότι μπορείς να την κλεισεις. Αν πχ το σπίτι είναι αρχαίο και θελεις να αλλάξεις όλη την ηλ. εγκατάσταση, καλώδια, μπριζες, πινακες, τα παντα, το να κόψεις το ρεύμα που μπαινει στο σπίτι είναι η πρώτη κίνηση.

Μέσα στον μετρητή υπάρχει αυτόματη ασφάλεια νομίζω 30 ή 35 Α στην οποία κανονικά έχεις πρόσβαση χωρίς να ανοίξεις το κουτί. Έχω δει με συρόμενο πορτάκι ή οι πιο παλιοί μετρητές με λεβιεδάκι στο κάτω μέρος τους το οποίο μπορεί να κάνει στροφή γύρω από τον άξονά του 180 μοίρες
Και μετά βεβαίως θα ελέγξει με ένα πολύμετρο την φάση που έρχεται στον πίνακα

OldMan
18/11/2022, 12:41
Μέσα στον μετρητή υπάρχει αυτόματη ασφάλεια νομίζω 30 ή 35 Α
35αρες ειναι (max).. και γελαω με τους "ηλεκτρολογους" που βαζουν 45αρες στον πινακα..

Υ.Γ.
Αυτο το γ@μωλεβιεδακι ανοιγει μεν τον διακόπτη αλλα για να τον κλεισει ξανα απαιτεί πολλες χριστοπαναγίες..
(αν το κουβουκλιο ειναι πλαστικο, "λαστιχαρει" και καβαλαει τον ασφαλειοδιακόπτη..)

JNP
18/11/2022, 12:43
439451
Που βρίσκω την ασφάλεια λοιπόν;

karellen
18/11/2022, 15:07
Κουνάς το λεβιεδακι ελπίζοντας να τη γραπωσει και να την κλείσει.
Αλλοιως, αν γυρίζει τρελά, κατασκοπεύεις από το τζαμακι και κατευθύνσεις ανάλογα το λεβιέ.

vaska
18/11/2022, 16:07
35αρες ειναι (max).. και γελαω με τους "ηλεκτρολογους" που βαζουν 45αρες στον πινακα..

Υ.Γ.
Αυτο το γ@μωλεβιεδακι ανοιγει μεν τον διακόπτη αλλα για να τον κλεισει ξανα απαιτεί πολλες χριστοπαναγίες..
(αν το κουβουκλιο ειναι πλαστικο, "λαστιχαρει" και καβαλαει τον ασφαλειοδιακόπτη..)

Πολλά Λεβιεδάκια τέτοιου τύπου είναι Παναγιοκίνητα. Εγώ τις ρίχνω προκαταβολικά Αντώνη και δουλεύουν με την μία

o_gavros
18/11/2022, 16:09
Δουλειές σε κατασκευές 40+ χρόνων, δε γίνονται με σαβουάρ βιβρ και απλωμένο δαχτυλάκι στο φλιτζάνι.
Ιτ ιζ νοουν.

JNP
18/11/2022, 16:12
Κουνάς το λεβιεδακι ελπίζοντας να τη γραπωσει και να την κλείσει.
Αλλοιως, αν γυρίζει τρελά, κατασκοπεύεις από το τζαμακι και κατευθύνσεις ανάλογα το λεβιέ.

Δηλαδή γυρίζοντας το κίτρινο λεβιεδακι στο κάτω μέρος του μετρητή κλείνει την γενική παροχή;
Και το μαύρο λεβιεδακι στο διπλανό κουτί για το νυχτερινό ρεύμα τι το κάνω;

vaska
18/11/2022, 16:57
Δηλαδή γυρίζοντας το κίτρινο λεβιεδακι στο κάτω μέρος του μετρητή κλείνει την γενική παροχή;
Και το μαύρο λεβιεδακι στο διπλανό κουτί για το νυχτερινό ρεύμα τι το κάνω;

έλα μωρε λεβιεδάκι είναι κι αυτό, γύρνα το να πάει στο διάολο μη μείνει παραπονεμένο

Ρε σε κάθε περίπτωση μέτρα με ένα πολύμετρο το καλώδιο της φάσης μετά το κλείσιμο των ασφαλειώνε, μη ξεροψηθείς, κρίμα είναι

JNP
18/11/2022, 19:28
Πω πω θυμήθηκα ξερό ψημένη πέτσα από αρνάκι και μου τρέχουν τα σάλια!
Εννοείται ότι ελέγχουμε...

GEORGIOS
19/11/2022, 18:51
Στην πολυκατοικία μου επειδή δεν δούλευαν τα λεβιεδάκια, όλα τα κουτιά των μετρητών είναι είναι ανοιγμένα εδώ και καμιά τριανταριά χρόνια.
Δεν απασχόλησε ούτε την ΔΕΗ ούτε τώρα τον ΑΔΜΗΕ να τα φτιάξει και να τα σφραγίσει.