PDA

View Full Version : MEDLEY 150 s '21 SOS BOΗΘΕΙΑ



nwndas
19/11/2022, 21:13
Καλησπερα στην παρεα.Παρατηρησα χτες και σημερα,μολις ειχα επιστρεψει απο βολτα και τισ 2 φορες που συνεβη αυτο,ετσι οπως ειχα μπει στο γκαραζ,παρκαρα το μηχανακι και καθομουν λιγο πανω στο καθισμα με αναμμενη την μηχανη.Αυτο κουνηθηκε λιγο μπροστα χωρις να δωσω γκαζι και χωρις να ακουσω το μηχανακι να ανεβαζει στροφες απο μονο του δεν ακουσα καποιον ηχο απο το μοτερ.Απλα κουνηθηκε λιγο προς τα μπροστα.Τι μπορει να συμβαινει.Ευχαριστω πολυ.

DoctoR_k6
20/11/2022, 09:32
Θα έχει μάλλον κλίση το γκαράζ.

o_gavros
20/11/2022, 09:35
Χαλασμενο σίγουρα.

spyrval
20/11/2022, 13:25
Λόξυγγα θα'χει.

lykourgi
20/11/2022, 13:44
Μήπως έχεις "ψηλά" το ρελαντί;

thunder ace
20/11/2022, 16:30
Εκλασες;

BLiTzER
20/11/2022, 20:07
Μήπως έβαλες πρώτη κατά λάθος;

Viking
20/11/2022, 20:38
σιγουράκι (https://en.wikipedia.org/wiki/Coriolis_force)

Nitse3
20/11/2022, 20:50
Μήπως έβαλες πρώτη κατά λάθος;
Αυτό ακριβώς σκέφτηκα και εγώ μήπως είναι από αυτά με τις ταχύτητες και όχι τα συνηθισμένα αυτόματα.

Lioulios
20/11/2022, 23:24
Η sym δεν νομιζω πως εχει στην γκαμα της τετοια μοντελα, εκτος και αν μου διαγευγει κατι .
Ισως οι πιο εμπειροι να μας διαφωτισουν .
Μπορει καποιος απο τους διαχειριστες να μας δωσει τη λυση ...ο πιο παλιος ισως που τα γνωριζει και καλυτερα .

telegonos
20/11/2022, 23:52
Καλησπερα στην παρεα.Παρατηρησα χτες και σημερα,μολις ειχα επιστρεψει απο βολτα και τισ 2 φορες που συνεβη αυτο,ετσι οπως ειχα μπει στο γκαραζ,παρκαρα το μηχανακι και καθομουν λιγο πανω στο καθισμα με αναμμενη την μηχανη.Αυτο κουνηθηκε λιγο μπροστα χωρις να δωσω γκαζι και χωρις να ακουσω το μηχανακι να ανεβαζει στροφες απο μονο του δεν ακουσα καποιον ηχο απο το μοτερ.Απλα κουνηθηκε λιγο προς τα μπροστα.Τι μπορει να συμβαινει.Ευχαριστω πολυ.

Μην αφήνεις την μηχανή να δουλεύει όταν δεν υπάρχει λόγος.

Είτε το όχημα κινήθηκε με δική του δύναμη, είτε το κούνησες εσύ.

Στην πρώτη περίπτωση, πάει να πει, ότι ο φυγοκεντρικός συμπλέκτης που κανονικά στο ρελαντί πρέπει να κόβει την μετάδοση κίνησης, δεν το κάνει ή το κάνει απλά ο κινητήρας σου δεν περιστρεφόταν στο ρελαντί αλλά σε ψηλότερες στροφές.

Αν έχει διπλό σταντ, βάλτο μπρος και δες με τον πίσω τροχό στον αέρα και συνθήκες ίδιες με αυτές που μόλις γύρισες από βόλτα, αν αυτός γυρνάει όταν δουλεύει ο κινητήρας χωρίς να δίνεις γκάζι. ΑΝ δεν έχει διπλό σταντ, κάνε μια πατέντα να σταθεί ο πίσω τροχός στον αέρα. Κανονικά ΔΕΝ πρέπει να γυρνάει. Αν γυρνάει, έστω και λίγο, και αν ακόμα περισσότερο έχει και δύναμη που γυρνάει -πρόσεξε μην φας κανά χέρι προσπαθόντας να το εξακριβώσεις αυτό- τότε βλέπε προηγούμενη παράγραφο.

Στην δευτερη περίπτωση, κοίτα μηπως χωρίς να το καταλαβαίνεις το σπρώχνεις εσύ με κάποιο τρόπο, αν και πολύ τραβηγμένο μου φαίνεται να το σπρώχνεις εσύ και να μην το καταλαβαίνεις.

Αν το πρόβλημα είναι λόγω ψηλού ρελαντί, στο συνεργείο για ρύθμιση, αν θέλει και σέρβις να γίνει κι αυτό.
Αν το πρόβλημα είναι λόγω φυγοκεντρικού που δεν κόβει την μετάδοση στο ρελαντί, θέλει άνοιγμα το καπάκι της μετάδοσης από μηχανικό, να δει τι χρειάζεται, ίσως σιαγώνες φυγοκεντρικού, ίσως έχει μαζέψει πολύ βρωμιά εκεί μέσα, ίσως τριάδα ιμάντα-βαρίδια-οδηγούς.

DoctoR_k6
21/11/2022, 08:47
Μας ξεφτιλισε ο telegonos...αλλαξανε οι καιροι μου φαινεται. :lol:

Bowleno
21/11/2022, 11:11
Μας ξεφτιλισε ο telegonos...αλλαξανε οι καιροι μου φαινεται. :lol:

Η "ψυχή" του πάρτι είναι αφού :lol:

Panos76
21/11/2022, 11:19
Η "ψυχή" του πάρτι είναι αφού :lol:

με τόσο πρόγγιγμα που τρώει τι να κάνει ο άνθρωπος; :D

panavour
21/11/2022, 12:42
με τόσο πρόγγιγμα που τρώει τι να κάνει ο άνθρωπος; :D

Κοίτα ,ο άνθρωπος είναι γνώστης,αλλά τον τρώει ο κωλαρεντζος του πολλές φορές,για να βάζει φωτιά στο φόρουμ.Το καλό όμως να λέγεται.

Bowleno
21/11/2022, 12:48
Κοίτα ,ο άνθρωπος είναι γνώστης,αλλά τον τρώει ο κωλαρεντζος του πολλές φορές,για να βάζει φωτιά στο φόρουμ.Το καλό όμως να λέγεται.

Αυτό ακριβώς....

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
24/11/2022, 04:26
Μας ξεφτιλισε ο telegonos...αλλαξανε οι καιροι μου φαινεται. :lol:
:lol: Έγραψες