PDA

View Full Version : Σωματότυπο & μηχανή



giorgosxt
17/12/2005, 13:19
Συγχωρέστε με αν έχει ξαναμπεί το ερώτημα ή κάποιο παρόμοιο!

Εχω συζητήσει με πολλούς μηχανόβιους και ψευτομηχανόβιους για το θέμα, αν το σωματότυπο ενός οδηγού παίζει ρόλο στην οδήγηση και στην συμπεριφορά της μηχανής.

Εγώ δεν πιστεύω ότι παίζει μεγάλο ρόλο και αυτό γιατί είμαι ένας τυπάκος 65 κιλών έχω ένα TDM900 χωρίς να βρώ ή να νιώσω κάποια δυσκολία στο κουμαντάρισμα της μηχανής μου και εντός και εκτός πόλης.

Θα ήθελα να ακούσω αρκετές γνώμες για το θέμα αυτό και ξέρω ότι θα είναι από μηχανόβιους και όχι από ψευτομηχανόβιους που ξέρουν μόνο να κάνουν κύρηγμα χωρίς να τηρούν βασικούς κανόνες σην οδήγηση μηχανών.:nono:

gdevelek
17/12/2005, 14:23
Το ύψος μετράει πολύ περισσότερο από το βάρος.

Αν έχεις ύψος κάτω από 1.75 για παράδειγμα, αποκλείεται να χειρίζεσαι την TDM μέσα στην πόλη με την ίδια ευκολία που τη χειρίζεται ένας 1.85

Και πόδι κάτω σε κλειστή μανούβρα θα ζοριστείς να βάλεις, και, κυρίως, στο παρκάρισμα θα πρέπει να επιλέξεις πάρα πολύ προσεκτικά πού θα τη βάλεις ώστε να τη βγάλεις χωρίς να γίνεις θέαμα.

Εκτός πόλης, και 1.70 να είσαι, πας όπου θέλεις και με Var(k)adero.

nimbus
17/12/2005, 14:57
συμφωνώ με το gdevelek αλλά, θεωρώ ότι έχει να κάνει με την εξάσκηση της μηχανής σου και κατα πόσο της έχεις πάρει τον αέρα...τον πρώτο καιρό, το monster μέσα στην πόλη, μου φαινόταν βουνό ολάκερο...τώρα πλέον, δεν έχω πρόβλημα...(νομίζω δηλαδή:look: ) Έχει να κάνει και με πολλούς άλλους παράγοντες...τα κιλά, το ύψος, το πώς κουμπώνει το κάθε σώμα πάνω στην μηχανή κτλ.:wave2:

gdevelek
17/12/2005, 15:34
Χωρίς αμφιβολία καθώς περνά ο καιρός η μηχανή "κονταίνει", γιατί ο αναβάτης ξέρει πλέον πώς να τη χειριστεί.

Φυσικά το να κάνεις όπισθεν σε ανηφόρα με μηχανή που δεν φτάνεις καλά δεν θα γίνει ποτέ εφικτό, απλά θα μάθεις να την παρκάρεις έτσι ώστε να μη ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ να κάνεις όπισθεν σε ανηφόρα.

Ghostwalker
17/12/2005, 16:23
Και αυτο διορθώνεται. Πηδάς απο την μηχανή και την ανεβάζεις σπρώχνοντας. Έχω ένα φίλο με ενα Z 750 (ναι ναι κ'άλλο ζήτα) γύρω στο 1,70 (και πολύ βάζω) που πολλές φορές δυσκολέύται να παρκάρει η γενικά να κάνει μανούβρες. (παραπομπή στο σπρώξιμο)

Το ύψος είναι απίστευτα βασικό στοιχείο και από τις δύο πλευρές.(Και οι πολύ ψηλοί τα βρίσκουν σκούρα). :wave2:

gdevelek
17/12/2005, 16:29
Ποτέ δεν χρειάζεται να σπρώξεις τη μηχανή αφού έχεις τον κινητήρα (εκτός βέβαια αν έχει χαλάσει)

Στο τράβηγμα λοιπόν μάλλον αναφέρεσαι, που γίνεται πολύ δύσκολα κι αυτό, αφού απαιτεί μπρατσόνια, κι αν μιλάμε για άτομο 1.70 και π.χ. 65 κιλά, ούτε αυτά βρίσκονται σε αφθονία....

Φαντάσου άτομο 1.70 να τραβολογάει AfricaTwin σε ανηφόρα...

Για κοπέλα ούτε καν το συζητάμε...

Γι' αυτό έλεγα πριν "για να μη γίνεις θέαμα"....

Καταλήγει λοιπόν κανείς να ψάχνει πολύ για χώρο πάρκινγκ αρκετά ευρύχωρο ώστε να μπορεί να παρκάει με μούρη προς την ανηφόρα, και έτσι λύνει το πρόβλημα δια της αποφυγής του!

Ghostwalker
17/12/2005, 16:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek

Γι' αυτό έλεγα πριν "για να μη γίνεις θέαμα"....


Ναι είναι και αυτή η παράμετρος...

ΓΜΤ ΄πάντα την ξεχνάω.

Electra
17/12/2005, 17:02
Δεν παίζει μεγάλο ρόλο αλλά είναι ένας βασικός παράγοντας και αυτό!
Όσοι ξέρουν να οδηγούν, μπορούν να οδηγήσουν όλων των ειδών τις μοτοσυκλέτες. Το να τις κουμαντάρουν όμως κάτω από τις συνθήκες της κίνησης στο δρόμο, με όλες αυτές τις μανούβρες που αναγκαζόμαστε να κάνουμε κάθε φορά, είναι κομματάκι σημαντικό. Εκτός πόλης, όπως είπε και ο gdevelek δέν υπάρχει κανένα πρόβλημα!!
Τις προάλλες πήρα το TDM900 ενός φίλου μια βόλτα (1,73 είμαι και δοξα τω θεο και δυνατή). Μια χαρά το πήγα, κανένα πρόβλημα στις στροφές, στο σταμάτημα, σε όλα! Όταν όμως πήγα να το τραβήξω πίσω ενώ ήμουν επάνω, βρε δε κουνιόταν με τίποτα!!!! "Γιάννηηηη τράβα μια τη βάρκα ρεεεε!!":D

Πιστεύω πως είναι και η γεωμετρία της μηχανής που κάνει τη διαφορά!
Στη τελική, όταν σου αρέσει κάτι και μπορείς και το κουμαντάρεις και να σου λένε οι άλλοι πως δέ σου πάει.... Δε παν'να πνιγούν!!!

Επικίνδυνοι να μη γινόμαστε, ασύμμετροι ας είμαστε!!!:beer: