PDA

View Full Version : Daytona dy125 rs (efi,euro 5)



Σελίδες : [1] 2

kostaskk
25/11/2022, 21:43
Καιρός για καινούριο, μετά από ψάξιμο κατέληξα σε αυτό, τιμη=1850.
439665
439666
439667
439668
439669

Χρήση =καθημερινή μετακίνηση και ντελιβερι,
Αν και με προβληματίζουν οι πολλοί αισθητήρες και η δυσκολία παρέμβασης (στο μίγμα πχ) και το μικρό ντεπόζιτο 3,5 λίτρα ,το πήρα.

Έχει tps,map(θερμοκρασία η και πίεση εισερχόμενου αέρα) ,θερμοκρασία κυλίνδρου, αισθητήρα θέσης στρόφαλου,λάμδα,ψεκασμό, κ φρένα cbs. Και τα πολύπλοκα πράματα στο σύμπαν χαλάνε ευκολότερα,

Αρχικά πριν γίνουν τα πρώτα 150 χιλιόμετρα άλλαξε θέση η μανέτα φρένου που ήταν πολύ όρθια, σε θέση να κοιτάει προς τα κάτω,που έχεις καλητερο φρενάρισμα,λαβή,βολεύει,.

Κάτι όχι εύκολο καθος είτε θα βρίσκει ο καθρέπτης στην τρύπα του στο πλαστικό μάσκας,είτε κύριος το κάτω παξιμάδι τις βίδας μανέτας στο πλαστικό η το εξόγκωμα για την ενεργοποίηση του stop φωτός φρένου στο πλαστικό, μετά από πολύ κόπο βρέθηκε λύση..
439673

Ένα σωληνάκι πίσω φρένου ήταν επικίνδυνα περασμένο σε λάθος σημείο,. Συγκεκριμένα ακουμπουσε-τριβόταν πάνω στο ψαλίδι αλλά και κύριος πάνω στον εξάγωνο ρυθμιστή πίσω φρένου, δλδ κάθε φορά που πατούσες φρένο τρίβονταν το σωληνάκι φρένων και πιθανόν κάθε φορά που έπεφτες σε λακούβα, αφού βγήκε το πλαϊνό πλαστικό και κάποια λαμάκια στήριξης,το σωληνάκι πέρασε από σωστό σημείο..
Επίσης το σωληνάκι ακουμπούσε σε μια γωνιά από λαμακι και εγινε να έχει κενό.
439671
439672

Κάπου εκεί στο δεξί καπακι πρέπει να βρίσκεται και η φίσα για σύνδεση σε διαγνωστικό αλλά δεν την είδα στο λίγο που κοίταξα. Θα βοηθούσε και αν ξερει-εχει κάποιος πρόγραμμα για σύνδεση με τον εγκέφαλο και αλλαγές.

Μετά το σπαστικό πλαϊνό Σταντ που έκλεινε μόνο του κάθε φορά που σήκωνες το μηχανάκι άλλαξε στο κανονικό να μένει μόνιμα ανοικτό αλλάζοντας θέση στο ελατήριο ( είχε 2 υποδοχές)
439670

Πριν λίγο οι πίσω αναρτήσεις έσφιξαν μια σκάλα (νομίζω έχει 4ρης) μιας και τις βρήκα μαλακές, ήταν τέρμα κάτω(μαλακό) η ρύθμιση τους.

439674
Έχει ματάκι για το λάδι, το όλο μοτέρ αλλά και το μηχανάκι γενικότερα πρέπει να είναι αντιγραφή supra.

Τέλος το άθλια κοντολλ γρανάζομα των 14-36 άλλαξε σε 16-36 και επιτέλους πάει καλά και άνετα στα 50-60 km/h που το στρώνω,. Άλλαξε εντελώς προς το καλητερο. Ροπή έχει αρκετή,.

Η κατανάλωση πρέπει να είναι κοντά στα 2λιτρα/100 χιλιόμετρα τώρα, το εργοστάσιο λέει 1,4. Στην αρχή του έκανα και θερμικούς κύκλους να ζεσταθεί-κρυωσει στάσιμο, αλλά και το ψιλό άνοιξα λίγες φορές,. Προσπαθώ να πηγαίνω 50-60km/h. με όχι σταθερό γκάζι.

Παντός θα πηγαίνω ποιο συχνά βενζινάδικο μιας και οι τρομπες δεν ρουφάνε από το τέρμα κάτω σημείο του ντεπόζιτου Στα 120-150 km ο δείκτης πάει κόκκινα, και ψάχνεις βενζινάδικο
Στο glx με το 4 λίτρο άνετα πάνω από 200, και όταν μένεις ανοίγεις και το τσοκ και σε πάει άλλο 1-2 χιλιόμετρα με τις αναθυμιάσεις, ενώ αυτό μπορεί να μείνει ενώ έχει ακόμα μισό λίτρο μέσα που δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις,.

Τα πλαστικά φαίνονται οκ, το ψαλίδι είναι με γέφυρα, είναι σταθερό γενικά, προστασία από νερά, βολική μπαγκαζιερα, τα λάστιχα του αν και οι πρώτες μέρες ήταν με βροχή μου φανηκαν πολύ οκ, τα φρένα του είναι άριστα και δυνατά,,. Αν και μου φαίνεται βλακεία το cbs, από λακούβες περνάει άνετα δεν καταλαβαίνεις τίποτα,και έχει καλή σέλα. Κόρνα δυνατή και φώτα οκ,

Ο ψεκασμός δουλεύει άριστα, παίρνει με μισή μίζια παντα, έχει πολύ ωραίο ήχο,. Είναι ομαλό στο Γκάζι, αν και ίσως έχει έναν δισταγμό στα πολύ χαμηλά με 4η. Πχ 30km με 4η σε σχέση με καρμπυρατερ,.

Περισσότερα σε λίγο καιρό όταν στρωθεί και γίνουν μετρισεις καταναλωσης

kostaskk
25/11/2022, 21:44
439675

karellen
25/11/2022, 22:06
Καλορίζικο και άπεφτο!!

Γιώργης
26/11/2022, 00:59
Καλά χιλιόμετρα Κώστα! Γιατί διάλεξες αυτό και όχι το keeway target; Στο ίδιο εύρος τιμής είναι.

doctoras
26/11/2022, 07:13
καλορίζικο και απροβλημάτιστο !

το background είναι aprilia motard?

kostaskk
26/11/2022, 16:05
Το keeway δεν μ άρεσε, φαιρνει σε σκούτερ,αν κ έχει χώρο κάτω από σελα. Από πίσω είναι aprilia sx 50

Nikos77
26/11/2022, 19:15
Ποιος σου είπε ότι η τρόμπα δε ρουφάει από το κάτω μερος?

kostaskk
26/11/2022, 20:23
Από φότο του μανουαλ, έχει την τρόμπα,το φίλτρο τις, και μετά ένα κενό μέχρι τον πάτο του ντεπόζιτου, όταν η στάθμη πάει κάτω από το φίλτρο τρομπας δεν ρουφαει

kostaskk
26/11/2022, 20:49
Στα 119 χιλιόμετρα έγινε γέμισμα όπως και στα 219. Πήρε 1,6 λιτρα,. Οπότε μια πρόχειρη στο περίπου μέτρηση με χρήση ντελιβερι βγάζει 1,6 λίτρα ανά 100 χιλιόμετρα

Nikos77
26/11/2022, 21:20
Πολύ καλή καταναλωση

kostaskk
28/11/2022, 11:38
439693
439694
Οι αισθητήρες,. Άλλες 2 μετρισεις με όχι οικονομική οδήγηση έβγαλαν 2 λιτρα/100 χιλιομετρα

panavour
28/11/2022, 11:47
Ε τότε να το πηγαίνεις οικονομικά,με 0,80 του ευρώ στα 100 χλμ,στις 100.000 χλμ θα έχεις εξοικονομήσει 800 ευρώ.

pewpew
01/12/2022, 10:24
Αλλαξε αναρτησεις. Οσο και να τις πειραξεις αυτες , σκατα θα ειναι. Στο λεω απο εμπειρια.
Εβαλα κατι YSS με 32 ευρω , κριμα που δεν τις εβαλα την πρωτη μερα που το πηρα...
Με τις μαμα θα σε πιασει η μεση σου. Οι YSS κανουν ταιριαστια διαφορα

Και τοσο καιρο δεν τις εβαζα γτ τις εβλεπα σε πολλα πειραγμενα μηχανακια και λεω μονο οι καγκουρες θα τις βαζουν για εμφανιση μιας και ειναι μαυρες.. Που να ηξερα

kostaskk
01/12/2022, 16:17
Οι αναρτήσεις μου φαίνονται μια χαρά, προέρχομαι από glx που τις άλλαζα όταν κόβονταν, τις ρύθμισα μια θέση ποιο σκληρές γιατί μου φαίνονταν υπερβολικά μαλακές,, περνάω από λακούβες και δεν καταλαβαίνω τίποτα,ούτε τραντάζει,κοπαναει το παπί, άλλη μια μέτρηση κατανάλωσης έδειξε 2 λιτρα και άλλη μία 1,7λιτρα στα 100km. Κάπου στα 50-60 πρέπει να γίνεται η αλλαγή από open loop σε closed, αλλά δεν έχω βρει ακόμα πρόγραμμα για πρόσβαση στον εγκέφαλο ώστε να ξέρω πως και τι.. επίσης η απόκρηση γκαζιού,στροφαρισμα μου φαίνεται χειρότερη σε σχέση με το glx και το ρελαντι αρκετά υψηλο

kostaskk
07/12/2022, 18:57
Κοντά 1400 χιλιόμετρα. Όλα καλά, το πρώτο σερβίς κοστησε 15€ ακόμα δεν μου έσβησε καμία φορά,και πάντα πήρε μπρος με την πρώτη προσπάθεια, είτε μίζα,είτε μανιβέλα,,,. Προσπαθώ να περιορίζω λιγο την χρήση μίζας όσο μπορώ γιατί με το ντελιβερι ίσως ζοριστει η μπαταρία αν δίνει 100 μιζιες την μέρα η φθαρεί και η ίδια η μίζα.
Οπότε μισά μισά περίπου.

όλοι μου λένε να αλλάξω τα λάστιχα αλλά σε βρεγμένο που το οδήγησα αρκετές μερες δεν είδα να γλιστράνε,, σε στεγνο πολύ πολυ δύσκολα, είναι και cbs, με πολυ προσπάθεια σε τσιμέντο,γυαλί ασφαλτο ίσα που νιώθεις το πίσω να γλιστράει οριακά ελάχιστα (εκατοστά) συνιθος λίγο πριν σταματήσεις εντελώς.

Οι αναρτήσεις του μου φαίνονται πολύ καλές. Άνετη σέλα, πολύ καλοί και εύκολα ρυθμιζόμενοι καθρέπτες,. Δυνατή κόρνα και μέτρια φωτα,,
Τα φώτα νομίζω θέλουν ρυθμισμα να πέφτει η δέσμη λίγο ποιο μπροστά, στην μεγάλη σκάλα είναι οκ. Τα πλαστικά φαίνονται οκ,, σίγουρα όχι τόσο ποιοτικά όσο επώνυμα πάπια αλλά δεν αγοράζεις παπί για τα πλαστικά του.

Το σασμάν είναι τύπου μύλος αλλά μόνο αν έχεις σταματήσει εντελώς, εν κινήσει δεν μπορείς από 4η να βάλεις νεκρά. Γίνεται όμως εν κινήσει από νεκρά σε 4η..

Αυτό σημαίνει ότι όταν φτάνεις σε κόκκινο φανάρι με 4η και λίγο πριν σταματήσεις,αν ανάψει άμεσος πράσινο πρέπει να σταματήσεις εντελώς ενώ οι άλλοι ξεκινάνε, να βάλεις νεκρά, και να ξαναπατήσεις λεβιέ για την πρώτη,. Ενω στο λιφαν έχεις τσουλησει με νεκρά και βάλει πρώτη άμεσος,πριν η μετα το φανάρι ακόμα και αν δεν έχεις σταματήσει εντελώς,,.

Επίσης χάνεις και το πλεονέκτημα του ότι με 60km/h σε κατηφόρα βάζω νεκρά και σβήνω το μοτέρ τσουλωντας χωρίς κατανάλωση και ψυχωντας το μοτέρ, στη συνέχεια όταν τελειώνει η κατηφόρα μειώνεις λίγο τα χιλιόμετρα και από νεκρά κουμπώνεις 4η και το μοτέρ παίρνει μόνο του μπρος από την δύναμη στην ρόδα,.
Αλλά αν θες μπορείς και να βαρεσεις μανιβελια εν κινήσει να δώσεις γκάζια και να κουμπωσεις 4η από νεκρά ενώ έχεις 70km/h ας πούμε χωρίς να κοπανησει η να θέλει την μείωση χιλιομέτρων που χρειάζεται όταν είναι σβηστό για να μην κοπανησει το σασμάν στο lifan.
Λεπτομέρεια αλλά αν έχεις 5 km μεγάλη κατηφόρα, είτε θα τα πας με 4η να δουλεύει το μοτέρ, είτε θα σταματήσεις εντελώς για να βάλεις νεκρά και να σβήσεις, πράγμα δύσκολο οπότε κάνεις το πρώτο.

Με το γρανάζομα κάποιες φορές μέσα στην πόλη θέλει 3η (λίγα χιλιόμετρα,μικροανηφορες) η 4η σε ευθεία δείχνει να δουλεύει οκ μετά τα 40km/h ,άντε οριακά στα 35.

σε ανοικτό δρόμο δείχνει να πηγαίνει πολύ άνετα με 65-70 km/h. Στα 50 υπολειτουργεί,δεν ακούγεται και παίζει να έχεις κατανάλωση κοντά η κάτω από 1,6.. και στα 80 μου φαίνεται οκ αλλά όχι να πηγαίνεις για ώρες με 80km/h σαν να έχει πολλές στροφες- ακούγεται.

Η τελική του σε ευθεία με όρθιο αναβάτη και μπαγκαζιερα είναι ελάχιστα πάνω από 100km/h για την ώρα.

Ενώ το μέγιστο που είδα σε πολύ μικρή κατηφόρα και σκυμμένος ήταν περίπου 108 km/ κοντέρ.

Πιστεύω θα περάσει τα 110 όταν ανοίξει το μοτέρ η με καλητερες συνθήκες (όχι αέρας,ποιο καλο σκυψημο,ποιο πολύ ώρα τέρμα γκάζι)

Η εξάτμιση του έχει την κλασική γούβα που μαζεύει νερά μέσα,, δλδ 2-3 εκατοστά ποιο κατω από την σωλήνα εξαγωγής, και θα ποιασει σκουριά εκεί, θα βόλευε να άνοιγαν μια τρυπουλα εκεί για να φεύγουν τα νερά,, ίσως το κάνω, προς το παρών το περνάω με λεπτό πινέλο+λάδι.

Στην καινούρια θέση του ελατηρίου πλαϊνού Σταντ το ελατήριο ξυνεται πάνω στην βίδα του Σταντ, δεν ξέρω πόσο καλό θα είναι αυτό μακροχρόνια, τα λαδωνω,, στην άλλη μαμά θέση δεν βρίσκει κάπου το ελατήριο.

Nikospiaggio
09/12/2022, 07:58
Παιδια γνωριζει κανεις αλλαγη τα πλαστικα ποσο εχουν?
Κοστουμι ολοκληρο,ψαχνω και δεν βρισκω τιμες πουθενα.

kostaskk
09/12/2022, 11:52
Παιδια γνωριζει κανεις αλλαγη τα πλαστικα ποσο εχουν?
Κοστουμι ολοκληρο,ψαχνω και δεν βρισκω τιμες πουθενα.
Κάπου άκουσα ότι ταιριαζουν από honda supra

Nikospiaggio
09/12/2022, 14:20
Ταιριαζουν,
αλλα τα δικα του δεν γνωριζουμε ποσο εχουν.

Καπου ακουσα για τιμες τοσο ψηλες που και σε scooter τα πλαστικα εχουν πιο φθηνες

skritikos
09/12/2022, 14:41
Αυτό το μοντέλο δεν είναι;

http://dataparts.gr/%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%B1%CE%BB%CE%BB%CE%B1%CE%BA%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AC/daytona-%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%B1%CE%BB%CE%BB%CE%B1%CE%BA%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AC/dy/dy-125-rs-al/%CF%80%CE%BB%CE%B1%CE%B9%CF%83%CE%B9%CE%BF-002

Nikospiaggio
26/12/2022, 19:12
Τη Παρασκευη 23/12/2022 που ρωτησα , μου ειπα οτι με 280€ παιρνω ολα τα πλαστικα μαζι με τα αυτοκολλητα
Νομιζω οτι ειναι καλη τιμη.
280 καινουρια πλαστικα
370 καινουρια μηχανη για daytona
50€ εργατικα
Συνολο 700€ και εχεις daytona του κουτιου

Καλο ακουγεται

kostaskk
26/12/2022, 20:13
Πολλά μου φαίνονται,,. Με 300+ και μεταφορικά πριν χρόνια έπαιρνες ολόκληρο κινεζικό κοστούμι όλα τα πλαστικά για nsr250. Του glx τα πλαστικά είχαν από 60 μέχρι 100€ βαμμένα όλα. Το lifan 110 μοτέρ για glx έχει 250€ + πολλά παρελκόμενα που δίνουν μαζί..
Έφτασα τα 2800 χιλιόμετρα χωρίς πρόβλημα, εκτός το λαμπάκι τις 4ης που ανάβει οπότε θέλει,, συνήθως ανάβει αν μείνω πολύ ώρα με 4η ταχύτητα και όχι άμεσος. Χρήση καθημερινό ντελιβερι και 50 χιλιόμετρα το πήγαινε έλα σπίτι δουλειά σε ανοικτό δρόμο(με 4η) η κατανάλωση κάτω από 2 λιτρα

Nikospiaggio
27/12/2022, 06:29
Πριν χρονια και η βενζινη ειχε 0.77€ το λιτρο και το daytona δεν υπηρχε καν και οι συνταξιουχοι επερναν δωρο χριστουγεννων

kostaskk
29/12/2022, 14:52
Δεν λέω για τόσο παλιά οι τιμές αυτές.

Πρώτο μεγάλο σερβίς στα 3100 χιλιόμετρα=27€

Ενώ ο πιτσιρικάς βοηθός είχε αδειάσει εντελώς τα λάδια ο γέρος μάστορας πάτησε την μίζα και το έβαλε μπρος.. του φωναξε ο πιτσιρικάς ότι δεν έβαλε λάδια και το έσβησε, πρόλαβα να δω την ξεβιδωτη τάπα πλήρωσης να χοροπηδάει μερικές φορές λογικά από επαφή με γρανάζια.

Επιβεβαιώνεται η διαχρονική σκέψη μου ότι ούτε αέρα στα λάστιχα δεν πρέπει να αφήνεις κάποιον άλλον να βάζει.. μέχρι και την τάπα βενζίνης κρατάω στο χέρι στα βενζινάδικα γιατί μπορεί να κάνουν λάθος και εκεί..

Μάλλον θα βγάλω την ντιζα κοντέρ να μην γράφει χλμ και θα το πάω άλλη μια φορά πριν λήξει η εγγύηση.

kostaskk
20/01/2023, 01:17
Έφτασε τα 5.000 χιλιόμετρα σε σχεδόν 2 μήνες που το έχω. Μέγιστη τελική που έχω δει σε μικρή κατηφόρα ελάχιστα ποιο πάνω από 110 κοντέρ.
Και ευθεία συνιθος 105+ σκυφτός με μπαγκαζιερα.

Καμιά δυσλειτουργία μέχρι τωρα,κανένας θόρυβος,τπτ δεν ξερυθμιστικε η απέκτησε κενά,δεν χάλασε η βαφή πουθενά,ούτε ράγισε κάτι,δεν έκαψε λάμπες,η μπαταρία οκ,και δεν είδα σκουριά πουθενά,. Βέβαια έχει λαδωθει και 2-3 φορές είτε με σπρέι λαδιού ψεκασμα παντού εκτός φρένα,λάστιχα, είτε με πινέλο και παλιό λάδι σε σημεία που θεωρώ επίφοβα,. Πχ αν φάει βροχές και έχω χρόνο μπορεί να λαδωσω όλη την εξάτμιση,τα Σταντ,διάφορες βίδες και ότι άλλο από κάτω.
Η αλυσίδα κάθε 200-300 χιλιόμετρα επίσης,
H εξάτμιση ασπρίσε μπροστά στον λαιμό μέχρι τον αισθητήρα λ αλλά αυτό είναι κλασικό να συμβεί.

Κατανάλωση λαδιού δεν έχω δει μέχρι τώρα είτε από το ματάκι είτε από τον πλαστικό μετρητή, βέβαια οι αλλαγές λαδιού γίνονται αρκετά νωρίς(κάθε 2000 περίπου). Αν δεν είχα εγγύηση θα τις έκανα ανά 4000.

Είμαι περίεργος να δω πόσο θα αντέξουν τα δισκα πριν πατιναρει,.

Το glx φαίνεται σαν παλαιολιθικό στραβό ποδήλατο που κοπαναει κ δεν έχει φρένα σε σχέση με το dy, με μόνο πλεονέκτημα το μεγαλύτερο ντεπόζιτο και την απόκριση γκαζιού χαμηλά,άντε και το βάρος που φαίνεται πολύ μικρότερο και την ευκολία μαστορεματος, πρόσβαση-ποιο απλά εξαρτήματα,όχι αισθητήρες

kostaskk
23/02/2023, 18:16
5.600 κοντέρ, 6,500-7.000 πραγματικά km. Ναι βγάζω την ντιζα ανά καιρούς.
Τπτ σοβαρό μέχρι τώρα, είναι σαν καινούριο

Σε μεγάλες ανηφόρες με 3η τέρμα γκάζι, και με πολύ ζεστό μοτέρ και λάδια για αλλαγή παρατήρησα 1-2 φορές μια υποψία ελαφρού πατιναρισματος αλλά ίσως ήταν και ιδέα μου.

Αλλά έπαιξα με την βίδα ρύθμισης συμπλέκτη,, στρίβοντας λίγο δεξιά είδα ότι έπαιρνε πολύ ποιο γλυκά τις ταχύτητες, σαν να είχε πολύ ποιο άνετο σασμαν, όχι ότι πριν είχε πρόβλημα.. αλλά εκεί στην συνέχεια είδα ανεπαίσθητο πατιναρισμα 1-2 φορές σε ειδικές συνθήκες.

Αλλά από ότι κατάλαβα η ιδανική λύση για να σταματήσεις το πατιναρισμα είναι να στρίψει η βίδα λίγο αριστερά, (σε σχέση με την μαμά θέση) το σασμάν έχει λίγο ποιο σκληρή αίσθηση σε σχέση με την άλλη ρύθμιση αλλά είναι σε φυσιολογικά επίπεδα. Υποψία πατιναρισματος μηδεν παντού

Μερικές τιμές κατανάλωσης στα τελευταία γεμίσματα με χρήση ντελιβερι
1,6 λίτρα /100. Ταχύτητες μέχρι 65km/h
1,9 λίτρα/100. Αρκετά μεγαλα ανοίγματα γκαζιού
1,3 λίτρα/100 (εκεί πήγαινα επίτηδες με 45km/h με 4η για 25 συνεχόμενα χιλιόμετρα)

Στην τελευταία μάλλον θα δείξει κοντά στα 2 που είχε αρκετό τέρμα γκάζι..

Αρχή κάθε μέρας πάω βενζινάδικο και στο τέλος ο δείκτης είναι περίπου στην μέση,, από εκεί παίρνει 1,6 λίτρα συνιθος για να γεμίσει. Δλδ 3€ Και γίνονται περίπου 100 χιλιόμετρα,.
Δλδ θεωριτικα να βγάλει 200+μέχρι να μείνει (3,5 λίτρα ντεπόζιτο)αλλά από την μέση και μετά ο δείκτης κατεβαίνει ποιο γρήγορα,ενώ δεν ξέρω τι ποσότητα μένει αχρησιμοποίητη κάτω από το φίλτρο τρομπας.

Έχει μετρισει κανένας πόσα βγάζει μέχρι να μείνει στον δρόμο?

Βέβαια είναι σπαστικό το να γεμίζω κάθε μέρα,, θα επαναφέρω το glx κάποια στιγμή για σύγκριση κατανάλωσης με το dy,

Σκέφτηκα μέχρι να αγοράσω άλλο ντεπόζιτο και να αυξήσω χωριτικοτητα με κόψε,ραψε, ηλεκτροκόλληση, αλλά θέλει μελέτη που χωράει ο έξτρα όγκος, αν πρέπει να αλλάξει το ύψος τις τρομπας, πλαστικά,βάσεις, θα ήταν τέλειο αν είχε +2 λιτρα. Ίσως ανχωνομαι υπερβολικά λόγο του δείκτη και θα μπορούσα να γεμίζω ανά 150-200km αλλά αυτό θέλει τσεκαρισμα.

gk135ns
04/04/2023, 15:08
Αναρωτιέμαι εάν χρειάζονται κάποιες αναβαθμίσεις σε dy και εάν γίνονται εύκολα χωρίς να τρέχω σε συνεργεία....

Π.χ. με τις αναρτήσεις που αναφέρεις, πως τις σφίγγεις ξεσφιγγεις?

kostaskk
04/04/2023, 16:41
Αναρωτιέμαι εάν χρειάζονται κάποιες αναβαθμίσεις σε dy και εάν γίνονται εύκολα χωρίς να τρέχω σε συνεργεία....

Π.χ. με τις αναρτήσεις που αναφέρεις, πως τις σφίγγεις ξεσφιγγεις?

Τις πίσω τις περιστρέφεις με εργαλείο η με το χέρι, έχει ένα σύστημα σαν σκαλοπάτια και την μαγκωνεις σε ποιο ψηλό για να γίνει ποιο σκληρή..

kostaskk
04/04/2023, 18:57
Σμρ πέρασμα πρώτη φορα πετρέλαιο να φύγουν λάσπες, μακα γιατί έφαγε πολύ βροχή, και ελενχος,,
Καλη δουλειά στα πλαστικά, μεταλα για να ρθει σε καθαρή εμφάνιση καινούριου ,κάνει και το wd40
Δλδ ψεκασμα-τρυψημο με πανί.

σκουριά δεν έχω δει πουθενά,. Αλυσίδα,γρανάζια, τακάκια,λάστιχα δεν έχουν καμία εμφανή φθορά και δείχνουν ότι θα αντέξουν πολύ ακόμα,,.
Λάδια δεν καίει καθόλου.

Στο κοντέρ γράφει 7.000km με τα πραγματικά να είναι κάπου +2000.

Αρκετά συχνά βλέπω 1,6 λίτρα ανά 100 χιλιόμετρα με νορμάλ οδηγιση.

Το εμπρός φτερό μάλλον δεν έχει καλό υλικό και ίσως πολλά κομμάτια με κακή συναρμογή,η έχει κακή σχεδίαση με τα σωληνάκια φρένου στερεωμένα πάνω του και σε δυνατό φρενάρισμα ακούς ήχους από το πλαστικό φτερό σαν ένα μικρό τακ,το ίδιο κάνει αν πας να το λυγίσεις με το χέρι.
Θεωριτικα τρυβονται η κουνιούνται το πλαϊνό κομμάτι με το πάνω κομμάτι του φτερού,,
Αν δεν βαρεθω με λίγη κόλλα πιστεύω θα φτιάξει,

Τα λάστιχα θέλουν λιγη προσοχή στο βρεγμένο και ειδικά όταν περνάς πάνω από διαγραμισεις του δρόμου βαμμένες,,. Πχ διαβάσεις πεζών η την κεντρική γραμμή,, εκεί σε φρενάρισμα μπορεί να γληστρισει το εμπρός η το πίσω σε τέρμα άνοιγμα γκαζιου.

gk135ns
12/04/2023, 12:30
Εμένα φίλε το μόνο πρόβλημα που έχω προς το παρόν είναι ότι τρίζει το dy.

Εάν παω πάνω από 60km/h , νιώθω τρίξιμο...

Θα το δοκιμάσω με τις αναρτήσεις, όσο τις χαλαρώνεις, τόσο καλύτερα στις μικρολακούβες ελπίζω...

Επίσης έχω wd40 αλλά δεν ξέρω που να βάλω για να δω κάποια διαφορά. Εάν έχεις να προτείνεις κάπου, θα το εκτιμούσα.

Στην αλυσίδα έχω ειδικό λαδι σπρέι αλυσίδας και του βάζω κάθε 2-3 μήνες ανάλογα με τις βροχές....

Έχεις αλλάξει τίποτα πάνω στο μηχανάκι? Καμιά μανετα κτλπ? Αξίζει να αλλάξεις τίποτα από τα μαμισια ?

Bowleno
12/04/2023, 16:34
Εμένα φίλε το μόνο πρόβλημα που έχω προς το παρόν είναι ότι τρίζει το dy.

Εάν παω πάνω από 60km/h , νιώθω τρίξιμο...

Θα το δοκιμάσω με τις αναρτήσεις, όσο τις χαλαρώνεις, τόσο καλύτερα στις μικρολακούβες ελπίζω...

Επίσης έχω wd40 αλλά δεν ξέρω που να βάλω για να δω κάποια διαφορά. Εάν έχεις να προτείνεις κάπου, θα το εκτιμούσα.

Στην αλυσίδα έχω ειδικό λαδι σπρέι αλυσίδας και του βάζω κάθε 2-3 μήνες ανάλογα με τις βροχές....

Έχεις αλλάξει τίποτα πάνω στο μηχανάκι? Καμιά μανετα κτλπ? Αξίζει να αλλάξεις τίποτα από τα μαμισια ?

Πέραν της προβλεπόμενης από τον κατασκευαστή συντήρησης και λάστιχα, μην δίνεις τίποτα παραπάνω, δεν αξίζει το όποιο έξοδο....
Παπί-εργάτης είναι

strokt up
12/04/2023, 23:40
5.600 κοντέρ, 6,500-7.000 πραγματικά km. Ναι βγάζω την ντιζα ανά καιρούς.
Τπτ σοβαρό μέχρι τώρα, είναι σαν καινούριο

Σε μεγάλες ανηφόρες με 3η τέρμα γκάζι, και με πολύ ζεστό μοτέρ και λάδια για αλλαγή παρατήρησα 1-2 φορές μια υποψία ελαφρού πατιναρισματος αλλά ίσως ήταν και ιδέα μου.

Αλλά έπαιξα με την βίδα ρύθμισης συμπλέκτη,, στρίβοντας λίγο δεξιά είδα ότι έπαιρνε πολύ ποιο γλυκά τις ταχύτητες, σαν να είχε πολύ ποιο άνετο σασμαν, όχι ότι πριν είχε πρόβλημα.. αλλά εκεί στην συνέχεια είδα ανεπαίσθητο πατιναρισμα 1-2 φορές σε ειδικές συνθήκες.

Αλλά από ότι κατάλαβα η ιδανική λύση για να σταματήσεις το πατιναρισμα είναι να στρίψει η βίδα λίγο αριστερά, (σε σχέση με την μαμά θέση) το σασμάν έχει λίγο ποιο σκληρή αίσθηση σε σχέση με την άλλη ρύθμιση αλλά είναι σε φυσιολογικά επίπεδα. Υποψία πατιναρισματος μηδεν παντού

Μερικές τιμές κατανάλωσης στα τελευταία γεμίσματα με χρήση ντελιβερι
1,6 λίτρα /100. Ταχύτητες μέχρι 65km/h
1,9 λίτρα/100. Αρκετά μεγαλα ανοίγματα γκαζιού
1,3 λίτρα/100 (εκεί πήγαινα επίτηδες με 45km/h με 4η για 25 συνεχόμενα χιλιόμετρα)

Στην τελευταία μάλλον θα δείξει κοντά στα 2 που είχε αρκετό τέρμα γκάζι..

Αρχή κάθε μέρας πάω βενζινάδικο και στο τέλος ο δείκτης είναι περίπου στην μέση,, από εκεί παίρνει 1,6 λίτρα συνιθος για να γεμίσει. Δλδ 3€ Και γίνονται περίπου 100 χιλιόμετρα,.
Δλδ θεωριτικα να βγάλει 200+μέχρι να μείνει (3,5 λίτρα ντεπόζιτο)αλλά από την μέση και μετά ο δείκτης κατεβαίνει ποιο γρήγορα,ενώ δεν ξέρω τι ποσότητα μένει αχρησιμοποίητη κάτω από το φίλτρο τρομπας.

Έχει μετρισει κανένας πόσα βγάζει μέχρι να μείνει στον δρόμο?

Βέβαια είναι σπαστικό το να γεμίζω κάθε μέρα,, θα επαναφέρω το glx κάποια στιγμή για σύγκριση κατανάλωσης με το dy,

Σκέφτηκα μέχρι να αγοράσω άλλο ντεπόζιτο και να αυξήσω χωριτικοτητα με κόψε,ραψε, ηλεκτροκόλληση, αλλά θέλει μελέτη που χωράει ο έξτρα όγκος, αν πρέπει να αλλάξει το ύψος τις τρομπας, πλαστικά,βάσεις, θα ήταν τέλειο αν είχε +2 λιτρα. Ίσως ανχωνομαι υπερβολικά λόγο του δείκτη και θα μπορούσα να γεμίζω ανά 150-200km αλλά αυτό θέλει τσεκαρισμα.

Έχει όριο χιλιομέτρων για την εγγύηση; Αλλιώς ποιός ο λόγος να βγάζεις την ντίζα;

Bowleno
13/04/2023, 05:25
Έχει όριο χιλιομέτρων για την εγγύηση; Αλλιώς ποιός ο λόγος να βγάζεις την ντίζα;

Η εγγύηση είναι για 2 χρόνια η 24.000 χλμ. ότι έρθει πρώτο.
Το παπί δουλεύει delivery, συνεπώς.....

gk135ns
13/04/2023, 07:37
Πέραν της προβλεπόμενης από τον κατασκευαστή συντήρησης και λάστιχα, μην δίνεις τίποτα παραπάνω, δεν αξίζει το όποιο έξοδο....
Παπί-εργάτης είναι

Να σου πω την αλήθεια, σκέφτομαι για αλλαγή πίσω αναρτήσεων στο επόμενο service. Με τους κολοδρομους στην Ελλάδα που έχουν κάθε 6 μέτρα και από μια μικρολακουβα, ίσως να αξίζει η τοποθέτηση καλών αναρτήσεων....

Παπί εργάτης είναι όντως. Το αφήνω έξω με μια κλειδαριά δισκοφρενου και έχω το κεφάλι μου ήσυχο...

Θα παίξω λίγο με τις ρυθμίσεις των μαμισιων αναρτησεων προς το παρών....

o_gavros
13/04/2023, 08:09
Αναφέρεις ξανά και ξανά τις "ρυθμίσεις", πληθυντικό δηλαδή.
Προφορτιση ελατηρίου λογικά έχει μόνο, μια ρύθμιση και αυτή δεν είναι πανακεια για ένα παπι.
Αμα πας σε αφτερμαρκετ, μάλλον θα πας σε κινέζικο προϊόν και δεν ξέρω κατά πόσο αξίζει η σπατάλη.
Αν βρεις καλές επώνυμες για το παπί σου, (ΚΥΒ, Showa,
γιατί όχι και ohlins), τότε ναι εκεί θα έχει νόημα η επένδυση.
Κατά τα λοιπά, θα μάθεις να προσαρμοζεσαι στο μέχρι που φτάνουν τα όρια του.

Bowleno
13/04/2023, 08:29
Αναφέρεις ξανά και ξανά τις "ρυθμίσεις", πληθυντικό δηλαδή.
Προφορτιση ελατηρίου λογικά έχει μόνο, μια ρύθμιση και αυτή δεν είναι πανακεια για ένα παπι.
Αμα πας σε αφτερμαρκετ, μάλλον θα πας σε κινέζικο προϊόν και δεν ξέρω κατά πόσο αξίζει η σπατάλη.
Αν βρεις καλές επώνυμες για το παπί σου, (ΚΥΒ, Showa,
γιατί όχι και ohlins), τότε ναι εκεί θα έχει νόημα η επένδυση.
Κατά τα λοιπά, θα μάθεις να προσαρμοζεσαι στο μέχρι που φτάνουν τα όρια του.

Ρε γαύρε... Ohlins σε.... Κινέζικο παπί;:cry:
Παίζει να είναι πιο ακριβά από ότι το παπί ολόκληρο :lol:

o_gavros
13/04/2023, 08:45
Λέει ότι το μηχανάκι είναι εργάτης.
Με αυτό σαν σκέψη, προτεινα. Γιατί αν το δουλεύεις κάνεις ότι μπορείς για να γίνει πιο άνετο.
Χτυπάω το κεφάλι μου που δεν τα έβαλα και στο δικό μου από νωρίς. Δεν μου βγαίναν όμως τα κουκιά και τώρα παραμαζεψε χλμ (κοντευω 200Κ) για να μπω σε τέτοιο έξοδο.
Τα λεφτά του ολινς, τα έχω ήδη δώσει σε αλλαγές αμορτισερ, 3 ή 4 ορίτζιναλ μέχρι τώρα.

panavour
13/04/2023, 09:05
Βγάζει η ολινς ανάρτηση για παπί;

kostaskk
13/04/2023, 11:27
Η εγγύηση είναι για 2 χρόνια η 24.000 χλμ. ότι έρθει πρώτο.
Το παπί δουλεύει delivery, συνεπώς.....

Όπως τα λες,, ήδη σε 4 μήνες έχω κάνει κοντά 10.000. άρα στα 2 χρόνια βγαίνει 60.000. άσε που στο σέρβις είναι ότι να ναι και θέλω να τους αποφεύγω, (το είχαν βάλει μπρος ενώ είχαν αδειάσει τα λάδια,τα γράφω ποιο κάτω)

Bowleno
13/04/2023, 16:09
Λέει ότι το μηχανάκι είναι εργάτης.
Με αυτό σαν σκέψη, προτεινα. Γιατί αν το δουλεύεις κάνεις ότι μπορείς για να γίνει πιο άνετο.
Χτυπάω το κεφάλι μου που δεν τα έβαλα και στο δικό μου από νωρίς. Δεν μου βγαίναν όμως τα κουκιά και τώρα παραμαζεψε χλμ (κοντευω 200Κ) για να μπω σε τέτοιο έξοδο.
Τα λεφτά του ολινς, τα έχω ήδη δώσει σε αλλαγές αμορτισερ, 3 ή 4 ορίτζιναλ μέχρι τώρα.

Εσύ όμως έχεις ένα από τα καλύτερα (αν όχι το καλύτερο) παπί που έχει βγει ποτέ ρε συ και με μονό αμορτισέρ πίσω, αν δεν κάνω λάθος.
Καμία σχέση με το ταπεινό κινεζάκι που λέμε εδώ....Δεν νομίζω οι "καλές" (showa, kayaba, ohlins κ.λ.π) εταιρίες να βγάζουν πίσω αμορτισέρ για δαύτο.

200k και δεν έχεις ανοίξει μοτέρ ακόμα; στον γενάρχη, το 105 που είχα, στα 102k χρειάστηκε κυλινδροπίστονο και λοιπά παρφερνάλια.

gk135ns
16/04/2023, 11:29
Καλά για ανάρτησεις στο μέλλον θα έβαζα καμιά YSS με 50 ευρώ. Γίνεται να τις βάλω μόνος ή θέλει συνεργείο?

Λογικά ότι κουμπώνει σε supra θα κουμπώνει και εδώ...

Όσο για τα service και εγώ όσο μπορώ θέλω να τα αποφεύγω. Βλέπω προχειροδουλειες στα συνεργεία και πρέπει να κλείσω και " ραντεβού" για να μου κάνουν καμία προχειροδουλεια του 15λεπτου....

Bowleno
17/04/2023, 03:15
Καλά για ανάρτησεις στο μέλλον θα έβαζα καμιά YSS με 50 ευρώ. Γίνεται να τις βάλω μόνος ή θέλει συνεργείο?

Λογικά ότι κουμπώνει σε supra θα κουμπώνει και εδώ...

Όσο για τα service και εγώ όσο μπορώ θέλω να τα αποφεύγω. Βλέπω προχειροδουλειες στα συνεργεία και πρέπει να κλείσω και " ραντεβού" για να μου κάνουν καμία προχειροδουλεια του 15λεπτου....

Εννοείται τα βάζεις μόνος σου, εύκολο είναι

Nostradamus
17/04/2023, 04:27
Αφού το "σερβίρεις" μόνος σου, γιατί τότε να μην γράφει τα σωστά του χιλιόμετρα ?

Bowleno
17/04/2023, 10:21
Αφού το "σερβίρεις" μόνος σου, γιατί τότε να μην γράφει τα σωστά του χιλιόμετρα ?

"Σερβίρει" τα χλμ που δεν έχουν γραφτεί. Και στην αντιπροσωπεία πάει για τα "επίσημα" χλμ. (Αναγκαστικά) σκοπός είναι να βγάλει τα 2 χρόνια της εγγύησης...

Nostradamus
17/04/2023, 10:27
Ναι μπρε τζανεμ΄αυτο λεω.. α) Δεν τους εμπιστευεται γιατι βλεπει προχειροτητες, β) τα κανει μονος τα "ενδιαμεσα" σερβις, γ) γενικα λυνει και δενει διαφορα μοτοσακο (αν κρινω απο διαφορα ποστ στο παρελθον) οποτε τι περιπλοκο να εχει ο συγκεκριμενος κινητηρας...

Για ολα τα παραπανω, "χανω" την αναγκη του να μην φαινονται ολα στο κοντερ... Εκτος και αν ξερουμε παραδειγμα οτι ο συγκεκριμενος ανατιναζεται στα 27Κ χιλιομετρα, οποτε τοτε ναι makes sense.... :D

Οπως και να εχει δεν ειναι οτι η απορια θα με κραταει ξυπνιο τα βραδια... :lol:

kostaskk
17/04/2023, 16:22
Τα πράματα είναι απλά, μέσα σε 4 μήνες έχω κάνει σχεδόν 10.000 χιλιόμετρα, στους 10 μήνες θα έχω ξεπεράσει τα 24.000 που λήγει η εγγύηση, δλδ χάνω 1 χρόνο και 2 μήνες εγγύησης( που είναι 2 χρόνια η 24.000).

Κρατωντας τα χιλιόμετρα χαμηλά θα κατάφερω να έχω εγγύηση για 2 χρόνια,,,

(Εκτός αν έχουν κάποιο τρόπο να το δούνε μέσο εγκεφάλου και ώρες λειτουργίας)

είτε κάνοντας μόνος μου ενδιάμεσα σέρβις είτε μη κάνοντας(πχ να κρατάω τα λάδια μέχρι 4000 αντί για 2000, στο glx πήγαινα και μέχρι 6000)

Σε άλλα νέα το παπί είναι ακόμα απροβληματιστο σαν να το αγοράσα τώρα ,με κατανάλωση κάτω από 2 λιτρα,. Λάδια δεν καίει,δεν πατιναρει,δεν τρίζει,δεν ράγισε,δεν ξεβαψε,δεν σκουριασε

gk135ns
17/04/2023, 16:59
Με τόσα χιλιόμετρα που έκανες, τι αλλαγές του έχεις κάνει?

Μόνο λάδια και λάστιχα? Έχεις αλλάξει τακάκια ή τίποτα άλλο είτε μηχανολογικά είτε εμφανισιακά?

Π.χ. Εγω άλλαξα μόνος μου και τις χειρολαβές. Μικρό κόστος και οι καινούργιες έχουν καλύτερο κράτημα...

kostaskk
17/04/2023, 17:13
Με τόσα χιλιόμετρα που έκανες, τι αλλαγές του έχεις κάνει?

Μόνο λάδια και λάστιχα? Έχεις αλλάξει τακάκια ή τίποτα άλλο είτε μηχανολογικά είτε εμφανισιακά?

Π.χ. Εγω άλλαξα μόνος μου και τις χειρολαβές. Μικρό κόστος και οι καινούργιες έχουν καλύτερο κράτημα...

Τιποτα, ούτε λάστιχα,. Είχα ρυθμίσει λίγο την βίδα του συμπλέκτη,την ντιζα γκαζιού και 2-3 φορές την αλυσίδα, και πολύ λαδωμα.

Ααα βασικά τους καθρέπτες άλλαξα γιατί έσπασαν, από πέσιμο

gk135ns
17/04/2023, 18:46
Λάδωμα με wd40?

Εάν ναι σε ποια σημεία κυρίως?

kostaskk
29/04/2023, 20:16
Λάδωμα με wd40?

Εάν ναι σε ποια σημεία κυρίως?

Ναι wd πλαστικά κύριος,και γράσο αλυσίδας και λάδι μηχανής,Σταντ,εξάτμιση βίδες, κενά αξόνων ψαλιδιού,αναρτήσεων,ρουλεμάν, κ γενικά όπου δω ότι έχει κινούμενο μέρος και τρύπα για να περάσει λάδι.. και ότι είναι από κάτω κ βρέχεται.

Τις τελευταίες μέρες παρατήρησα,ίσως είναι και ιδέα μου ότι η διαδρομή μανετας εμπρός φρένου αυξήθηκε ίσως ελάχιστα,,
Το μανουαλ λέει ότι πρέπει να είναι από 0,5 μέχρι 2 εκατοστά, θα το μετρήσω αλλά πρέπει να είμαι κοντά στα 2 εκατοστά.
Πώς το επαναφέρω αυτο- μικραίνω την νεκρή διαδρομή τις μανετας?

Το υγρό δείχνει να είναι στο μέσον στο τζαμακι τις τρομπας,, δεν μπόρεσα να δω που γράφει min-max..

Φαντάζομαι με προσθήκη υγρών θα βελτιωθεί,, αλλά τα βάζω από πάνω στο δοχείο,, από κάτω στην δαγκάνα με σύριγγα και θέλει εξαέρωση μετά?
Θέλω το κενό να πάει στα 0,5 εκατοστα

Bowleno
29/04/2023, 20:29
Ναι wd πλαστικά κύριος,και γράσο αλυσίδας και λάδι μηχανής,Σταντ,εξάτμιση βίδες, κενά αξόνων ψαλιδιού,αναρτήσεων,ρουλεμάν, κ γενικά όπου δω ότι έχει κινούμενο μέρος και τρύπα για να περάσει λάδι.. και ότι είναι από κάτω κ βρέχεται.

Τις τελευταίες μέρες παρατήρησα,ίσως είναι και ιδέα μου ότι η διαδρομή μανετας εμπρός φρένου αυξήθηκε ίσως ελάχιστα,,
Το μανουαλ λέει ότι πρέπει να είναι από 0,5 μέχρι 2 εκατοστά, θα το μετρήσω αλλά πρέπει να είμαι κοντά στα 2 εκατοστά.
Πώς το επαναφέρω αυτο- μικραίνω την νεκρή διαδρομή τις μανετας?

Το υγρό δείχνει να είναι στο μέσον στο τζαμακι τις τρομπας,, δεν μπόρεσα να δω που γράφει min-max..

Φαντάζομαι με προσθήκη υγρών θα βελτιωθεί,, αλλά τα βάζω από πάνω στο δοχείο,, από κάτω στην δαγκάνα με σύριγγα και θέλει εξαέρωση μετά?
Θέλω το κενό να πάει στα 0,5 εκατοστα

Εξαέρωση θες η τακάκια...
Ψηφίζω εξαέρωση

kostaskk
23/05/2023, 10:37
Θεωριτικα έφτασα κάπου στα 11.000 χιλιόμετρα,
Φρένα,αναρτήσεις,αλυσίδα συμπλεκτης είναι οκ.

Λάδια δεν καίει και ας έχει 10-40 με ζέστη δουλεύοντας ντελιβερι 16ωρα και έχοντας φτάσει τα διπλάσιο διαστήμα αλλαγής.. πρέπει να έχω κάνει 4000 km από την τελευταία αλλαγή και η στάθμη είναι στο max. Θα πάει για αλλαγή λαδιών σύντομα.

Μια τυπική βδομάδα δουλεύει 16 ώρες για 3-4μέρες και 8 τις υπόλοιπες,, οπότε δουλεύει πολύ.

Ένα πράγμα που παρέδωσε ήταν η σχάρα, ίσως από τις λακούβες η βάρος μέσα στην μπαγκαζιερα..
Κολληθηκε επιτυχώς με ηλεκτροκόλληση, κάπου στα 40 amber έδειχναν ιδανικά για να κολλήσει καλά.. κρυωσα την κόλληση απευθείας σε νερό δεν ξέρω αν επηρεάζει κάπου την σκληρότητα αλλά εδώ και καιρό αντέχει μια χαρά.

Με την ευκαιρία που λύθηκαν τα πλαστικά λαδωσα διάφορα από κατω, συμαζεψα καλώδια και ηλεκτρικά με tyre up, και μετακίνησα-τραβηξα την φίσα του obd κάτω από την σέλα για εύκολη πρόσβαση.

kostaskk
23/05/2023, 10:44
443533
443534
443535
443536
443537

kostaskk
23/05/2023, 11:45
443538
Ακόμα και το πίσω λάστιχο δείχνει πολύ οκ, kenda λογικά νάιλον και σκληρό υλικό για αυτό και γλυστραει σε βρεγμένο, η χάραξη το κάνει μαλακό σε διάφορα σημεία, δείχνει θα αντέξει 20.000

karellen
23/05/2023, 14:07
Δεν υπάρχει νάυλον λάστιχο.:)

Nikos77
23/05/2023, 15:06
@kostaskk ευχαριστούμε για την ενημέρωση για να τα βλέπουν και οι υποψήφιοι κάτοχοι πως πρόκειται για value μηχανάκι.
Κάποιος εδώ μέσα το είχε αγοράσει καινούριο όταν έβγαινε καρμπυρατέρ και μετά το ξανααγορασε και ιντζεκσιον. Αυτός είχε διαπιστώσει ελάχιστο λάδι στα μπροστά πιρουνια.
Ελλιπής έλεγχος στο εργοστάσιο. Βάλτο στο πρόγραμμα κάποια στιγμη

gk135ns
23/05/2023, 16:22
Αξίζει αλλαγή πίσω αναρτήσεων? Ή περίπου θα έχουν συμπεριφορά σαν τα μανιτάρια αμορτισέρ?

kostaskk
23/05/2023, 19:35
443541

Dimmanoukas
23/05/2023, 19:51
Στο στεγνό όλα καλά...αν έχει όμως μια υποψία νερού ξυπνάς με την μία...ούτε καφέ ούτε τίποτα. Χαχαχα

karellen
23/05/2023, 19:55
443541
Ναυλον είναι τα λινά μεσα, ο σκελετός του ελαστικού. Παλιά ήταν ατσάλινα, έγραφε steel, τωρα Τα περισσότερα είναι fiber.

Χρόνια πολλά και για προχθές!

Liyannis
24/05/2023, 14:38
Καλησπέρα σας, τωρα περιμενω το διπλωμα και σκεφτομαι να αγορασω το DY σαν πρωτο μου διτροχο.
Πρωτα πρωτα ευχαριστω kostakk που εχεις την υπομονη και γραφεις ανα τακτα χρονικα διαστηματα για το μηχανακι μιας και βοηθαει να δει καποιος αλλος για το πως ειναι η ζωη με το παπι.

Ηθελα να ρωτησω εαν υπαρχει δυνατότητα να βαλω το κοντερ απο το sprinter στο DY. Κυριως γιατι θελω το στροφομετρο.

kostaskk
31/05/2023, 07:24
Τελικά μου το ματιασανε..
Πρώτο πρόβλημα.

Με πήρε τηλέφωνο ένας και λέει το παπί σου είναι με ανοικτά φώτα,, λέω δεν γίνεται, πάω εκεί και όντος είχε ανοικτό το εμπρός φως,χωρίς κλειδί πάνω,με τον διακόπτη στο off και κλειδωμένο τιμόνι..

Δλδ γύριζες το κλειδί να το σβησεις, εβηνε αλλά το εμπρός φως παρέμενε ανοικτό..

Εδώ να πω ότι το μηχανάκι όταν γυρίζεις στο on για να βάλεις μπρος,πρώτα ανάβει το εμπρός φως κάνει τσεκ και μετά βάζεις μπρος,,

Με το κλειδί στο off αν πατησεις μανιβέλα βλέπεις το εμπρός φως να ανάβει στιγμιαία.

Αφού έλυσα και έβγαλα την μπαταρία η οποία είχε πέσει και αρκετά από το αναμενο φως. Το ψιλοεψαξα αλλά τπτ, με πήγε σπίτι,ξανα φόρτισε στον δρόμο και άρχισε καλητερο λύσιμο στο γκαράζ. .

Αφού είδα φύσες,καλώδια, ασφάλειες, είδα ότι το κάνει και βγάζοντας την φίσα του διακόπτη κλειδαριάς-κεντρικου. (2 καλώδια κοκκινο-μαυρο) Αν και νόμιζα ότι είναι αυτός ίσως δεν είναι.. μερικές φορές μετά από ώρα μπορεί να έβαζα την μπαταρία και το φως να ήταν κλειστό,, αν έβαζα όμως μπρος και το έσβηνα έμενε παλι ανοικτο..

Υποψιάζομαι κάποιο ρελέ για τα φώτα χάλασε,
Αν δεν είναι ο κεντρικός διακόπτης..(το ρελέ πιθανότατα είναι στην αριστερή μεριά ουράς που δεν έλυσα). Πώς τα ελενχω αυτά και μπορεί να είναι ρελέ?

Με τα πολλά απλά έβαλα έναν διακόπτη πάνω στην γραμμή του εμπρός φωτός,
(Με τρελές πατέντες με ντουι από gpz550 που ταίριαζε, κομμένα 3 αυτακια λάμπας από nsr και χωμένα μέσα στο δικό μου ντουι, ενωμενα με καλώδια όλα αυτά και ένας διακόπτης πάνω στον καθρέπτη..

Όλα αυτά για να μην κόψω κάποιο καλώδιο τις πλεξουδας, στην ουσία έβαλα ακόμα ένα ντουι μπροστά από το δικό μου.
Νομίζω έχω ηλεκτρικό διάγραμμα καπου

kostaskk
31/05/2023, 17:02
443728
443729

kostaskk
01/06/2023, 18:30
Τελικά είδα ότι με κλειστό κεντρικό διακόπτη και κλειστό το έξτρα διακοπτακι που έβαλα,με κλειστά φώτα δλδ αν πάω και πατισω την μεγάλη σκάλα τότε ανάβει η μεγάλη..

Με λίγο παίξιμο αυτού του διακόπτη είδα ότι μετά από λίγο κατάφερα να έχω κλειστά φώτα δλδ όπως ήταν εργοστασιακό το μηχανάκι,, το πρόβλημα επανέρχεται αν το βάλω μπρος και το σβήσω, μένουν αναμενα.. αν τα κλείσω με το διακοπτακι, και ανάψω μεγάλη σκάλα και ξαναπάω στα πορείας σβήνουν. Οπότε ίσως είναι και κάτι στον αριστερό διακόπτη στην αλλαγή μεσαιας-μεγαλης σκάλας,, αν δεν είναι ρελέ, το οποίο ακόμα δεν ξέρω αν έχει το μηχανακι και που είναι... Για κεντρικό διακόπτη κλειδιού νομίζω είναι λίγο ποιο απίθανο.

kostaskk
06/06/2023, 21:45
443854
Η νέα θέση τις φισας για διαγνωστικό

443855
443856
Αφού έβγαλα το πλαστικό για τα εργαλεία-χαρτια είδα ότι δίπλα και κάτω από αυτό έχει πολύ χώρο, άνετα με άλλη σχεδίαση θα μπορούσαν να έχουν πολύ χώρο κάτω από τη σέλα,, δλδ από την ανάρτηση μέχρι πίσω φλας ο χώρος πίσω από το πλαστικό είναι άδειος,, άνετα 4 λίτρα χώρος ίσως και παραπάνω.

443857
Ο διακόπτης πατέντα για το φως
443858
Ματάκι για στάθμη λαδιού,και φαίνεται ο ρυθμιστής για τον συμπλέκτη που δεν ξαναχρειαστικε ρυθμιση

kostaskk
06/06/2023, 22:00
443859
443860
443861
443862443863
443864
Η αλυσίδα-γρανάζια είναι ακόμα καλή κατασταση αν και δεν καθαριστικέ ποτέ, μόνο συχνό λάδωμα με παλιά λάδια αυτοκινήτου, (μπαίνει πολύ ποσότητα)
Τα φρένα άριστα, πολύ καλά και το εμπρός και το πίσω,, μ αρέσει η ρύθμιση που είχε ώστε όταν πατάς λιγο έως μέτρια το πίσω φρένο δεν ανάβει η πίσω λάμπα για το φρένο,, μόνο αν πατισεις πολύ,, ίσως για την μπαταρία. Στο εμπρός μόλις το ακουμπισεις ανάβει,

Τακάκια δεν δείχνει να τα έχει φάει σχεδόν τπτ και οι αναρτήσεις δουλεύουν πολύ καλά,,

kostaskk
06/06/2023, 22:13
443866
Λάδια έχει αυτά στην τελευταία αλλαγή,
Μάλλον θα ξαναμειωσω τις αλλαγές στα 2.000χμ για ασφάλεια μην πάθει τπτ το μοτέρ.
Δεν καίει τπτ παρά την καθημερινή χρήση μέσα στην ζεστή σε πόλη ντελιβερι (κακή ψύξη) αλλά και σε υψηλές ταχύτητες-ανοιγματα.
Πάει καλά, νομίζω καλητερα από crypton s και διάφορα ποιο παλιά πάπια,
Καίει τα ίδια ( 3€ ανά μερα 8ωρο) δεν κάνει θορύβους,
Το φίλτρο αέρα το είχα ανοίξει και ήταν σαν καινούριο.. δεν παρουσίασε δυσκολία εκκίνησης, η μπαταρία οκ αν και ψιλοαδειασε μια φορά (τότε με τα φώτα που έμειναν ανοικτά). Η σχάρα επίσης κόλλησε καλά,, οι ζάντες επίσης δείχνουν πολύ ανθεκτικές (παρόμοια σχεδόν ίδια σχεδίαση ζάντας ειχαν και τα nsr)

panavour
06/06/2023, 23:29
443866
Λάδια έχει αυτά στην τελευταία αλλαγή,
Μάλλον θα ξαναμειωσω τις αλλαγές στα 2.000χμ για ασφάλεια μην πάθει τπτ το μοτέρ.
Δεν καίει τπτ παρά την καθημερινή χρήση μέσα στην ζεστή σε πόλη ντελιβερι (κακή ψύξη) αλλά και σε υψηλές ταχύτητες-ανοιγματα.
Πάει καλά, νομίζω καλητερα από crypton s και διάφορα ποιο παλιά πάπια,
Καίει τα ίδια ( 3€ ανά μερα 8ωρο) δεν κάνει θορύβους,
Το φίλτρο αέρα το είχα ανοίξει και ήταν σαν καινούριο.. δεν παρουσίασε δυσκολία εκκίνησης, η μπαταρία οκ αν και ψιλοαδειασε μια φορά (τότε με τα φώτα που έμειναν ανοικτά). Η σχάρα επίσης κόλλησε καλά,, οι ζάντες επίσης δείχνουν πολύ ανθεκτικές (παρόμοια σχεδόν ίδια σχεδίαση ζάντας ειχαν και τα nsr)

Αυτη η μετρηση καταναλωσης ολα τα λεφτα:bawl:

kostaskk
06/06/2023, 23:37
Έχω γράψει νούμερα ποιο κάτω στο θέμα,, 1,5-1,8 λίτρα ανά 100 km πλέων που έβγαλα την ντιζα μόνο με την μέρα μπορώ να μετράω, και είναι ίδιο με πρίν

Liyannis
08/06/2023, 19:08
@kostaskk από γρατσουνιές πώς τα πας; Εγώ σκέφτομαι να πάρω το μπλε ματ αλλά σήμερα που μίλησα στη αντιπροσωπεία μου είπαν ότι με το παραμικρό θα φαίνεται πιο έντονα η γρατζουνιά στο ματ από ότι στα άλλα χρώματα που έχει το μοντέλο

kostaskk
08/06/2023, 21:31
Ωραίο το μπλε, βέβαια είναι και το πώς ξεθωριάζουν στον ήλιο,, εμένα έχει Ίδη 1 φέτα με 50-60km σε στροφή βρεγμένο που απλά ξάπλωσε
έχασα το πισω και συρθικα,(πάντα έχω ανοικτά πάτακια συνοδηγού για να σώσουν ότι μπορούν σε πτώση, και άλλες 2 στατικές, επίσης το κράνος προκαλεί γρατσουνιές αν το έχεις μπροστά από την σέλα στα πόδια η πας να ξεκινησεις έχοντας το κρεμασμένο. Σε εμένα φαίνεται σαν καινούριο, ότι μικρό γρατζουνιά έγινε την καληψα με μαύρο μανό νυχιών και δεν φαίνεται τπτ

kostaskk
20/06/2023, 18:26
Τις τελευταίες 2 μέρες άρχιζα να νιώθω έναν κραδασμό,σε επιτάχυνση και ανηφορα ποιο έντονο, ένα τριξημο σε κλείσιμο γκαζιού με πολλές rpm και οι καθρέπτες μόνιμα θολωμενοι, είχε κραδασμούς,λέω πάει θα ανατιναχτεί,

Σμρ βρήκα χρόνο και έλυσα, η κάτω βάση μοτερ-βιδα-αξονας είχε ξεσφιξει(διπλα από το γρανάζι είναι)

Αφού σφίχτηκε όλα καλά, με την ευκαιρία τεντώθηκε,λαδωθικε αλυσίδα και πέρασα ηλεκτρικά καλητερα όπως ήθελα εγώ,, φισες,καλώδια από καλά σημεία,να μην ακουμπάνε,να μην τεντώνουν κτλ..τα στερέωσα καλητερα. Οπότε όλα καλά,,

Liyannis
24/06/2023, 20:30
444337444338
Τελικα ηρθε το μπλε ματ και χτες το απογευμα το πηρα.
Σημερα πηγα δουλεια το πρωι με αυτο.
Το μονο θεμα που ειχα ηταν οτι λογο του οτι δν ειχα ξαναοδηγησει παπι ειχα θεμα στο να βαλω την δευτερα. Αλλα τελικα εκανα μερικες βολτες στην γειτονια και καταλαβα οτι εκοβα πολυ το γκαζι και δν έμπαινε γιαυτο

kostaskk
25/06/2023, 01:47
Ωραίο χρώμα!! Μόλις στρωθεί βάλε του ένα 16αρι γρανάζι μπροστά από 14 που φοράει να πηγαίνει ποιο άνετα,, εμένα σε μεγαλες ανηφόρες ανοικτού δρόμου δεν έχει κανένα θέμα,ούτε μέσα στην πόλη που πάω με 4η αρκετά συχνά(είμαι 60 κιλά).

Από επιδώσεις πάει καλά.. πριν 2 μέρες πέτυχα ένα supra x σε ανοικτό δρόμο που άνοιγε τέρμα,,μετά από στροφή και λίγα km/h και ενώ ηταν 2-3 μηχανακια μπροστά άνοιξε τέρμα και στην αλλαγή 3η-4η τον είχα φτάσει και περνούσα, μετά η διαφορά μεγάλωνε σιγά σιγά μέχρι που με το ζόρι φαινόταν στον καθρέπτη. Νομίζω ότι πάει και ποιο καλά από crypton s, μηχανάκια που κοστίζουν +1000€

Μετά το σφιξημο βάσης μοτέρ είδα ότι δεν έχει καθόλου σκορτσαρισμα στα πολύ χαμηλά, μπορώ να πηγαίνω με 4η και πολύ λίγα km/h με σχεδόν κλειστό γκάζι και δείχνει οκ.. ίσως το παξιμάδι να ήταν χαλαρό από το εργοστάσιο.. ρίξε μια ματιά.

Το στρώσιμο είναι σημαντικό, μετά μέτρα κατανάλωση που θα πρέπει να είναι κάτω από 2 λιτρα στα 100κμ, (ίσως 1,6 με οικονομική οδήγηση)αν παριναρει έχει βίδα ρύθμισης στα δεξιά του μοτέρ,, που κάνει και τον επιλογέα ταχυτήτων ποιο σκληρό η μαλακό. Και αλλάζει πως παίρνει τις ταχύτητες, να κοιτάς τα λάδια από το ματάκι συχνά, αν και αν στρωθεί καλά δεν θα καει τίποτα,

Bowleno
25/06/2023, 08:19
Ωραίο χρώμα!! Μόλις στρωθεί βάλε του ένα 16αρι γρανάζι μπροστά από 14 που φοράει να πηγαίνει ποιο άνετα,, εμένα σε μεγαλες ανηφόρες ανοικτού δρόμου δεν έχει κανένα θέμα,ούτε μέσα στην πόλη που πάω με 4η αρκετά συχνά(είμαι 60 κιλά).

Από επιδώσεις πάει καλά.. πριν 2 μέρες πέτυχα ένα supra x σε ανοικτό δρόμο που άνοιγε τέρμα,,μετά από στροφή και λίγα km/h και ενώ ηταν 2-3 μηχανακια μπροστά άνοιξε τέρμα και στην αλλαγή 3η-4η τον είχα φτάσει και περνούσα, μετά η διαφορά μεγάλωνε σιγά σιγά μέχρι που με το ζόρι φαινόταν στον καθρέπτη. Νομίζω ότι πάει και ποιο καλά από crypton s, μηχανάκια που κοστίζουν +1000€

Μετά το σφιξημο βάσης μοτέρ είδα ότι δεν έχει καθόλου σκορτσαρισμα στα πολύ χαμηλά, μπορώ να πηγαίνω με 4η και πολύ λίγα km/h με σχεδόν κλειστό γκάζι και δείχνει οκ.. ίσως το παξιμάδι να ήταν χαλαρό από το εργοστάσιο.. ρίξε μια ματιά.

Το στρώσιμο είναι σημαντικό, μετά μέτρα κατανάλωση που θα πρέπει να είναι κάτω από 2 λιτρα στα 100κμ, (ίσως 1,6 με οικονομική οδήγηση)αν παριναρει έχει βίδα ρύθμισης στα δεξιά του μοτέρ,, που κάνει και τον επιλογέα ταχυτήτων ποιο σκληρό η μαλακό. Και αλλάζει πως παίρνει τις ταχύτητες, να κοιτάς τα λάδια από το ματάκι συχνά, αν και αν στρωθεί καλά δεν θα καει τίποτα,

Ρε συ....2 δόντια μεγαλύτερο... ένα να το δεχτώ αλλά δυο; υπερβολή δεν είναι; δεν "κρεμάει;"

Liyannis
25/06/2023, 08:37
Εγώ πάντως που είμαι 194 σε ύψος και 87 κιλά συν την τσάντα που έχω για την δουλειά καμία 5~10 κιλά καλά με κουβαλάει.
Ένα από αυτά που παρατήρησα είναι ότι σε μια αερογέφυρα στην μοναστηριού όταν αρχίζω να ανεβαίνω πέφτει η ταχύτητα από 60 στα 50 στην κορυφή.
Από εκεί και πέρα μιας και είναι το πρώτο μου όχημα δεν ξέρω τι είναι νορμάλ και τι όχι.
Δηλαδή έχω δει ότι σε κάποιες φάσεις μια ο αριστερός καθρέφτης θα είναι λίγο θόλος από τις δονήσεις μια ο δεξιός.
Τώρα όπως είπα είναι το πρώτο μου δίκυκλο και δν θέλω να λέω χαζά.
Μου φαίνεται λογικό να υπάρχουν οι δονήσεις γτ έχεις κινητήρα.

kostaskk
25/06/2023, 18:05
Εγώ σκεφτόμουνα και για 17αρι γρανάζι, η να μικρινω το πίσω 1-2 δοντια.αν το είχα για μακρινές διαδρομές και βολτα..
τώρα με το ντελιβερι μέσα στην πολη-ανηφορες στενά είναι ότι πρέπε το 16αρι .κάνω και 50km/μέρα μόνο το σπίτι,δουλειά,σπιτι σε ανοικτό δρόμο, το μαμά 14 δεν θα το ξαναεβαζα με τίποτα..

Πες να σου ελενξουν τον πίσω κάτω άξονα αν έχει κραδασμούς, μπορεί να μην τον σφίγγουν αρκετά από το εργοστασιο.

Yankos
26/07/2023, 13:55
Χαιρετώ την παρεα! Πήρα κι εγώ ένα dy125 πρόσφατα και είμαι στο στρωσιμο. Σήμερα έμεινα στο δρόμο από βενζίνη και ήθελα να ρωτήσω, λαμπάκι βενζίνης δεν έχει; περιμενα να ανάψει...

kostaskk
26/07/2023, 18:43
Που να ανάψει? Βλέπεις κανένα λαμπάκι βενζίνης στα όργανα? Αφού έχει αναλογικό δείκτη. Από το F μέχρι στο E. Όταν παεί στο κόκκινο γεμίζεις. Θα κάψεις την τρόμπα άμα το αδειάζεις τόσο.. εγώ γεμίζω μόλις πάει στην μέση ο δεικτης

Yankos
26/07/2023, 19:37
Περίμενα να ανάψει το πορτοκαλι σηματάκι πανω απο το δείκτη. Τέλος παντων, ο δείκτης όταν είναι στο μισό βγάζει ακόμα 150 χιλιόμετρα. Όταν είναι στο κόκκινο βγάζει αλλα 100 χιλιόμετρα. Δεν βοηθάει και πολυ δλδ, εκτός και αν είναι ελαττωματικος.

Nomand
26/07/2023, 19:55
Χαιρετώ την παρεα! Πήρα κι εγώ ένα dy125 πρόσφατα και είμαι στο στρωσιμο. Σήμερα έμεινα στο δρόμο από βενζίνη και ήθελα να ρωτήσω, λαμπάκι βενζίνης δεν έχει; περιμενα να ανάψει...

Ειδικά με τετοιες ζεστές δεν αφήνουμε ποτέ τόσο χαμηλά την στάθμη στο τεποζιτο διότι η τρομπα βενζίνης δεν καλύπτεται από το υγρό και ανεβάζει τρελές θερμοκρασίες, θα πάθεις ζημιά από το πουθενά

kostaskk
26/07/2023, 20:06
Στο δικό μου από τέρμα γεμάτο μέχρι να πάει στην μέση κάνει 100 χιλιόμετρα περίπου.

kostaskk
26/07/2023, 20:25
445074
Μάλλον εννοείς αυτό, αν το δεις βράδυ θα δεις ότι είναι μόνιμα αναμενο, και καλά να σου δείξει ότι είναι δείκτης βενζινης

Yankos
26/07/2023, 23:00
Οκ παιδια καταλαβα, ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

Yankos
01/08/2023, 10:36
Καλημέρα. Άλλη μια ερώτηση έχω. Θέλω να αλλάξω πισω γρανάζι, με ποια μοντέλα είναι συμβατό να ψάξω; Λέω να βάλω 33αρι.

D3300
01/08/2023, 19:58
Honda astrea.

http://www.jtsprockets.com/catalogue/model/s122/

Yankos
07/08/2023, 16:40
Καλησπερα. Να δώσω κι εγώ μια χρήσιμη πληροφορια για τα τριξιματα των πλαστικων. Πήγαινα με 70χιλιομετρα περιπου και ακουγόταν ένα τρίξιμο. Λέω με το ένα χέρι ας δοκιμάσω να πιασω πλαστικα πανω στο παπι να δω μήπως σταματήσει και το βρω. Πιάνω εδώ εκεί και τελικά ήταν το πανω μέρος της δεξιάς ποδιας. Στο σπίτι είδα ότι είχε κενό και κουνωντας το με το χέρι έκανε τικ τικ κάπως. Επειδή η βιδα είναι πολυ μακριά από το σημείο εκείνο δεν έχει νόημα να τη σφίξω. Οπότε έβαλα ένα μικρό κομματάκι σαμπρελα στο κενό και το τρίξιμο πλεον σταμάτησε εντελώς. 445318 445319

Nikospiaggio
08/08/2023, 00:39
Αυτα δεν πρεπει να γινονραι με πατεντες.
20 χρονια εταιρεια επρεπε να τα προσεχει να μην υπαρχουν.
Τι στην ευχη κανουν εκει στην daytona
Μονο πωλησεις κοιταζουν?

Yankos
08/08/2023, 06:37
Δεν έχεις αδικο, έτσι είναι. Απλά όταν αγοράζω κάτι κινέζικο είμαι προετοιμασμενος να αντιμετωπισω τέτοια θεματάκια. Εκεί που με πειραζει περισσοτερο όμως είναι όταν αγοράζω κάτι επώνυμο και ακριβό και αντιμετωπίζω προβληματα. Πάντως θα μπορουσε σίγουρα να είχε καλυτερη συναρμογη.

strokt up
08/08/2023, 08:38
Αυτα δεν πρεπει να γινονραι με πατεντες.
20 χρονια εταιρεια επρεπε να τα προσεχει να μην υπαρχουν.
Τι στην ευχη κανουν εκει στην daytona
Μονο πωλησεις κοιταζουν?

Ποσώς τους ενδιαφέρει. Το ίδιο παπί απο τα 800€ έχει φτάσει στα 1800€ με μόνη διαφορά το δισκόφρενο πίσω και τον ψεκασμό που για το εργοστάσιο παίζει να κοστίζει 30€ ανα κομμάτι μάξιμουμ.

Yankos
08/08/2023, 10:55
Αυτό με τις τιμες είναι ένα θέμα, μας βαράνε αλύπητα. Τρελή άνοδος σε όλα.

kostaskk
08/08/2023, 12:37
What??? Μόνο το injection euro 4 σε σχέση με το euro 5 έχει περίπου 10 αλλαγές-διάφορες,, πόσο μάλλον με τα παλαιότερα,είναι ένα μοντέλο που συνεχος αναβαθμίζεται, και πράγματα που δεν φαίνονται αλλάζουν, 800€ δεν είχε ποτέ, ίσως πριν 20 χρόνια αν υπήρχε. Η ποιο χαμηλή τιμή που ξέρω για sprinter είναι κάπου 1300 - 1400. Πριν χρόνια.
Και στα 1800 είναι το ποιο φτηνό και καλό , για αυτό είναι πρώτο σε πωλήσεις με διάφορα, αλλά έχουν 2500-3000+

Εμένα μόλις έβγαλα την μπαγκαζιερα δεν ακούγεται τίποτα ακόμα και αν περνάω από πλακόστρωτο, (μόνο ένα πλαστικό στην βάση μπαγκαζιερας τρίζει ελάχιστα που και που αλλά βγαίνει και με το χέρι άμα θες δεν ενοχλεί, από τα πλαστικά δεν έχω ακούσει κάτι ενοχλητικό. Μόνο η μπαγκαζιερα ακούγονταν σε λακούβες και ένα τακ-τακ από το φτερό μάλλον όταν πατάς δυνατά φρένο. Συνεχίζει ακόμα χωρίς βλάβες και φθορές, πλέων μόνο λάδια αλλάζω ανά 2 μήνες. Πρέπει κάποτε να γίνει το σερβίς των 7.000 που όλο το αφηνω, πραγματικά πρέπει να έχει κάπου στα 20.000 τώρα. Ακόμα και το λαμπάκι τις 4ης που είχα πρόβλημα έφτιαξε μόνο του και ανάβει σταθερά πλέων εδώ και πολύ καιρο

Nikospiaggio
09/08/2023, 02:03
Δεν λεει κανεις οτι δεν ειναι καλο το μηχανακι.
Ισως ειναι ο καλυτερος εργατης σημερα στην Ελλαδα.
Για την εταιρεια ειπα πιο πανω που δεν βελτιωνει τα μικροπροβληματα που εμφανιζονται.

strokt up
09/08/2023, 09:03
What??? Μόνο το injection euro 4 σε σχέση με το euro 5 έχει περίπου 10 αλλαγές-διάφορες,, πόσο μάλλον με τα παλαιότερα,είναι ένα μοντέλο που συνεχος αναβαθμίζεται, και πράγματα που δεν φαίνονται αλλάζουν, 800€ δεν είχε ποτέ, ίσως πριν 20 χρόνια αν υπήρχε. Η ποιο χαμηλή τιμή που ξέρω για sprinter είναι κάπου 1300 - 1400. Πριν χρόνια.
Και στα 1800 είναι το ποιο φτηνό και καλό , για αυτό είναι πρώτο σε πωλήσεις με διάφορα, αλλά έχουν 2500-3000+

Εμένα μόλις έβγαλα την μπαγκαζιερα δεν ακούγεται τίποτα ακόμα και αν περνάω από πλακόστρωτο, (μόνο ένα πλαστικό στην βάση μπαγκαζιερας τρίζει ελάχιστα που και που αλλά βγαίνει και με το χέρι άμα θες δεν ενοχλεί, από τα πλαστικά δεν έχω ακούσει κάτι ενοχλητικό. Μόνο η μπαγκαζιερα ακούγονταν σε λακούβες και ένα τακ-τακ από το φτερό μάλλον όταν πατάς δυνατά φρένο. Συνεχίζει ακόμα χωρίς βλάβες και φθορές, πλέων μόνο λάδια αλλάζω ανά 2 μήνες. Πρέπει κάποτε να γίνει το σερβίς των 7.000 που όλο το αφηνω, πραγματικά πρέπει να έχει κάπου στα 20.000 τώρα. Ακόμα και το λαμπάκι τις 4ης που είχα πρόβλημα έφτιαξε μόνο του και ανάβει σταθερά πλέων εδώ και πολύ καιρο

Ακριβώς πριν το euro 4 που πηρα 1290€ υπήρχε και πωλούνταν το καρμπυρατέρ με 990€. Μόνη αλλαγή το δισκόφρενο πίσω και ο ψεκασμός. Τωρα ανάμεσα στο euro 4 και στο euro 5 αν εννοείς διαφορά τα daylights που επιβάλει η νομοθεσία και το κοντέρ που τελείωσε το στοκ που ειχαν προφανώς ενώ δεν μπορούν να αλλάξουν το σκατοντουι στο φανάρι και να βάλουν ενα φως λεντ ή έστω ενα ντουι Η4να μην καίγεται η λάμπα καθε μήνα τι να πω.

kostaskk
09/08/2023, 14:02
445348

kostaskk
09/08/2023, 14:07
Τα παλιά δεν νομίζω να είχαν cbs συνδυασμένα φρένα. Ο ψεκασμός φέρνει και αλλαγές παντού, ντεπόζιτο,φιλτροκουτι,βολάν,εισαγωγή και καμιά 10καρια αισθητήρες,,, δίσκος μαργαρίτα εμπρός,κόκκινες δαγκάνες, διάφορες στο μοτέρ, κάτι θέματα με τις μπουκάλες-σταυρό δεν υπάρχουν πια άρα κάτι έκαναν και εκεί και και...

strokt up
10/08/2023, 06:39
Και το euro 4 ψεκασμό με αισθητήρες και cbs με κόκκινες δαγκάνες είχε. Ευανάγνωστο καντραν είχε. Και φλας είχε. Και καθρέφτες είχε. Και τα παντα είχε. Και 500€ λιγότερα ειχε. Μιλάμε στην ουσία για ενα μοντέλο με διαφορά στην μασκα, το κοντέρ ίσως και μια αλλαγή να έβαλαν πιο μεγάλη βαλβίδα ανακύκλωσης ή πιο μεγάλο καταλύτη για να είναι εντός ορίων στα καυσαέρια.

Nikospiaggio
10/08/2023, 18:06
Παιδια, για τα πλαστικά μιλάμε δεν εκαναν κατι νεο ( την ποιοτητα και τα δεσιματα)

kostaskk
22/08/2023, 17:53
Όταν και αν γίνουν χαλιά τα πλαστικά,παίρνεις ένα σετ όλα μαζί ιμιτασιον η γνήσια για σούπρα και τέλος.. 100€ θα πάει

445517
445518
445519
Ελενχος κατάστασης, θεωριτικα είμαι κοντά στα 20.000 χιλιόμετρα,, από τα 5.000+ μόνο λάδια, πχ δεν έχω αλλάξει μπουζί ακόμα,και ίσως να ήθελε 2 ελενχους βαλβίδων που δεν έγιναν,

Δουλεύει τέλεια και πάει καλά. Και όλα τα συστήματα λειτουργιες είναι σαν καινούρια.

Το πίσω λάστιχο άρχισε να τετραγωνίσει, τα τακάκια έχουν μια φθορά αλλά βγάζουν πολύ ακομα, στο πίσω δείχνει ότι το ένα τακάκι έχει παραπάνω φθορά από το άλλο (μεριά πιστονιού δαγκάνας)
445520

kostaskk
22/08/2023, 18:06
445521
445522
445523
445524
Ο λαιμός εμφάνισε λίγη φθορα, βαφτηκε πρόχειρα για προστασία, θα βαφτεί καλητερα μόλις πάρω ξανά σπρέι θερμοκρασίας

445525
445526
445527
445528
445529
445530
Ίσως αρχή ρωγμης στη σχάρα από την άλλη μεριά, την άλλη είχα κάνει ηλεκτροκόλληση, σίγουρα το σημείο θέλει παραπάνω υλικό. Πλέων βγάζω μπαγκαζιερα να μην την κουβαλάω τζάμπα οπότε δεν νομίζω να πάθει τπτ η σχάρα.

kostaskk
05/09/2023, 20:18
445995
445996
Πείραξα αυτή τη βίδα προσπαθώντας να μειώσω το ρελαντί, φαίνεται σαν να έπεσε λίγο αλλά ίσως είναι και ιδέα μου, ίσως ο εγκέφαλος το ρυθμίζει και είναι σε στάνταρ τιμή, γενικά έχουν αυξημένο ρελαντί.

Είναι το στοπ τις πεταλούδας, μπορείς να πειράξεις μόνο πόσο κλείνει,ανοίγει στο κλειστό γκάζι. αυξάνοντας την διαδρομή. Η μειώνοντας.
Δλδ ξεβιδωνοντας την βίδα κλείνει παραπάνω η πεταλούδα,