PDA

View Full Version : μια βοήθεια....



Bowleno
28/11/2022, 19:26
μιας και είναι κλειδωμένες "οι σύντομες ερωτήσεις".....
Πως την οργή λέγεται εκείνο το μακρόστενο έλασμα σαν της φωτό, όπου η μια άκρη είναι σταθερή σε ένα σημείο και μέσα του "παίζει" ένα άξονας με σκοπό την ρύθμιση ύψους γωνίας;
Δεν μπορώ να το περιγράψω καλύτερα.....

439702

Acacius
28/11/2022, 21:02
Θα σου έλεγα να έβαζες μια πιο κατατοπιστική εικόνα, αλλά θα πρέπει να το γκουγκλάρεις με το όνομά του :bawl:

Bowleno
28/11/2022, 21:19
Θα σου έλεγα να έβαζες μια πιο κατατοπιστική εικόνα, αλλά θα πρέπει να το γκουγκλάρεις με το όνομά του :bawl:

:moutza::moutza::bawl:

Άσε και με προγκάει το έτερο ήμισυ να της κάνω μια κατασκευή.....

νεοσσός
28/11/2022, 21:22
μιας και είναι κλειδωμένες "οι σύντομες ερωτήσεις".....
Πως την οργή λέγεται εκείνο το μακρόστενο έλασμα σαν της φωτό, όπου η μια άκρη είναι σταθερή σε ένα σημείο και μέσα του "παίζει" ένα άξονας με σκοπό την ρύθμιση ύψους γωνίας;
Δεν μπορώ να το περιγράψω καλύτερα.....

439702
Απεικονίζεις κάτι κυκλικό, δεν μπορώ να καταλάβω τι εννοείς άκρη σε κύκλο. Εκτός αν είναι έλλειψη και εννοείς ένα από τα δύο άκρα του μεγάλου άξονά της.
Επίσης, πώς ορίζεται το ύψος μίας γωνίας; Η γωνία έχει μοίρες, άντε και μήκος πλευρών.

daz
28/11/2022, 21:47
Δεν μπορώ να το περιγράψω καλύτερα.....

439702

Προσπάθησε! :lol:

stefanos
28/11/2022, 21:58
Δεν μπορώ να το περιγράψω καλύτερα.....



Ίσως είναι ευκολότερο να περιγράψεις τι θέλεις να φτιάξεις

doctor_john
28/11/2022, 21:58
Ρε συ bowleno για όνομα.. βρες μια φωτό απο αυτό που θες να φτιάξεις.

έτσι όπως το λες παίζει να μην είναι έλασμα, να μην είναι σταθερή η άκρη του, να μην περιέχει άξονα...

Αν λες την Στέλλα με αυτή την περιγραφή...

439703

Bowleno
28/11/2022, 23:17
Ρε συ bowleno για όνομα.. βρες μια φωτό απο αυτό που θες να φτιάξεις.

έτσι όπως το λες παίζει να μην είναι έλασμα, να μην είναι σταθερή η άκρη του, να μην περιέχει άξονα...

Αν λες την Στέλλα με αυτή την περιγραφή...

439703

Το κομμάτι που έχω κυκλώσει θέλω με μήκος 2 εκατοστά περίπου. Πώς σκατά το ζητάω;:D
439704

Nostradamus
29/11/2022, 06:20
Μια σπασμένη Στέλλα αν έχετε ?

Bowleno
29/11/2022, 07:00
Μια σπασμένη Στέλλα αν έχετε ?

Έτσι λέγεται; Στέλλα; :cry:
Θέλω 2 με μήκος 20 εκατοστά περιπου μόνο το κομμάτι που έχω κυκλώσει στην φωτό

Για να βοηθήσω την κατάσταση, θέλω να κάνω έναν μίνι ανακλινόμενο πάγκο εργασίας, φανταστείτε 2 κομμάτια μελαμίνη ενωμένα στην μια άκρη με μεντεσέδες και αυτά που ζητάω στην άλλη (περίπου) άκρη όπου θα ανασηκώνεται το ένα κομμάτι στο επιθυμητό ύψος και θα μένει εκεί με παξιμάδι πεταλούδα....ελπίζω να έγινα πιο κατανοητός τώρα :cry:

:lol:

JNP
29/11/2022, 09:06
Δεν έχω δει να υπάρχει έτοιμο με σχισμη.
Μήπως να έβρισκες λαμακι ντεξιον με τρύπες και να το εκοβες με γωνιακό τροχό;
Ευκαιρία να σου κάνει δώρο η γυναίκα σου τον γωνιακό τροχό!

KotsosDR
29/11/2022, 09:45
κάτι τέτοιο δεν βολεύει;

https://www.homepraktika.gr/gonia-rafiou-spasti-chrome-amig-40-40?gclid=EAIaIQobChMI04v_9__S-wIVRBkGAB3gjgAKEAkYASABEgJxNPD_BwE

KotsosDR
29/11/2022, 09:47
κάτι τέτοιο δεν βολεύει;

https://www.homepraktika.gr/gonia-rafiou-spasti-chrome-amig-40-40?gclid=EAIaIQobChMI04v_9__S-wIVRBkGAB3gjgAKEAkYASABEgJxNPD_BwE


σε 20cmQ
https://www.homepraktika.gr/gonia-rafiou-spasti-kafe-ibfm-20-20?gclid=EAIaIQobChMI7u-wwoDT-wIVBwCLCh218wGiEAQYAiABEgKb7fD_BwE

doctor_john
29/11/2022, 10:22
Eίναι βιοτεχνικά τα εξαρτήματα αυτού του τύπου. Το πιθανότερο είναι ότι κατασκευάστηκαν για τις ανάγκες παραγωγής κάποιου
και διατέθηκε το περίσσευμα* τους σε κάποιους που τροφοδοτούν καταστήματα με αντίστοιχα είδη.

Μπορείς να ρωτήσεις σε εξειδικευμένα καταστήματα και βιοτεχνίες για γιοτ κ.λπ.
Εκτιμώ ότι οι πιθανότητες να "φας κανα χέρι" αλλά και να μην είναι ένα σταθερό εξάρτημα - σταθερής απόδοσης σύσφιξης πιθανά
το έχουν κάνει να εξαφανιστεί.
Οπότε ή επικοινωνείς με ειδικευμένες βιοτεχνίες, καταστήματα, επαγγελματίες του είδους κ.λπ. ή...
το φτιάχνεις όπως θέλεις με χαρτόνια, έρχεσαι για εσπρέσο, το φτιάχνω σε αρχείο σου εξηγώ τα διαθέσιμα υλικά πάχη και τις ιδιότητες τους
και πας να στο κόψουν γυρνώντας σπίτι σου.


* μπορεί και εκατοντάδες παραπάνω από την αρχική παραγγελία, ανάλογα τον βιοτέχνη, το υλικό, την μέθοδο κατασκευής και το που μπορεί να τα διαθέσει.

νεοσσός
29/11/2022, 10:32
Απίστευτος ο doctor john που κατάλαβε τι ήθελε...

KotsosDR
29/11/2022, 10:37
Απίστευτος ο doctor john που κατάλαβε τι ήθελε...

τσακάλι ! και στη δεύτερη κατάλαβε ακριβώς τι και για τι χρήση !

SeniorCanardo
29/11/2022, 10:40
Μήπως ψάχνεις κουμπάσο (https://zalonis.eu/mhxanismoi-epiplopoiias/mhxanismoi-anaklishs/mhxanika-koumpasa).

Γενικά θα το έψαχνα ως "μεντεσές ανάκλησης επιπλοποιίας".

doctor_john
29/11/2022, 10:52
Όπως τα λέει ο Senior!
έψαξα μεντεσέ ανύψωσης και είδα ότι λέγεται κουμπάσο, υπάρχουν πολλά με χρήση υδραυλικών ή όχι.
Προφανώς και μου φαίνονται όλα αδύναμα :lol: και προτιμώ αυτά που βρίσκεις να σηκώνουν καπό παλιών αυτοκινήτων.
Εύκολη μετατροπή να σφίγγουν όπου θέλεις και τέλος.

Μην ξεχάσεις ότι χρειάζεσαι πρόσβαση για να τα ρυθμίζεις. Αν πχ έχουμε ένα κλειστό έπιπλο (σαν κουτί)
που σηκώνεται το καπάκι του, είναι δύσκολο να έχεις πρόσβαση σε αυτά όταν είναι λίγο ανοικτό κ.λπ.

Bowleno
29/11/2022, 16:26
Μήπως ψάχνεις κουμπάσο (https://zalonis.eu/mhxanismoi-epiplopoiias/mhxanismoi-anaklishs/mhxanika-koumpasa).

Γενικά θα το έψαχνα ως "μεντεσές ανάκλησης επιπλοποιίας".

Και αυτά βολεύουν για αυτο που θέλω να κάνω, thanks! :beer:

Bowleno
29/11/2022, 16:31
κάτι τέτοιο δεν βολεύει;

https://www.homepraktika.gr/gonia-rafiou-spasti-chrome-amig-40-40?gclid=EAIaIQobChMI04v_9__S-wIVRBkGAB3gjgAKEAkYASABEgJxNPD_BwE


σε 20cmQ
https://www.homepraktika.gr/gonia-rafiou-spasti-kafe-ibfm-20-20?gclid=EAIaIQobChMI7u-wwoDT-wIVBwCLCh218wGiEAQYAiABEgKb7fD_BwE

Όχι διότι αυτά είναι είτε κλειστά είτε ανοικτά.
Εγώ θέλω να το βάζω σε όποια γωνία θέλω και να μένει εκεί....Πάνω σε αυτό θα τοποθετηθεί μίνι....αργαλειός για πλέξιμο βραχιολιών...:cry:

:lol:

doctor_john
29/11/2022, 16:49
Ένα ένα τα λες ρε γαμωbowler... δεν χρειάζεσαι εξάρτημα "ακριβείας" γι'αυτό που θες, χρειάζεσαι εξάρτημα "δύναμης".

δεν βρίσκω το μεταβλητής γωνίας τραπεζάκι φρέζας που είχα υπόψιν, βρήκα κάτι
κοντά σε ξύλο που ήθελα να σου προτείνω να χρησιμοποιήσεις και ένα ελαφρύτερο
τραπεζάκι ατσάλινο να πάρεις μια ιδέα.

439722

439723

Μπορείς εύκολα να ντύσεις" το υπάρχον τραπέζι με δύο τρίγωνα όπως του ξύλινου που θα περιέχουν την
επιφάνεια όπως περιέχεται στις λάμες του ατσάλινου και το δικαιολογείς κιολας ότι σε επιπεδη θέση προστατευει να μην πεφτουν πραγματα κ.λπ.

daz
29/11/2022, 18:00
μιας και είναι κλειδωμένες "οι σύντομες ερωτήσεις".....


Ευτυχώς πρόλαβα και το κλείδωσα.

Και θα το διαγράψω κιόλας και θα το στείλω και στη ζώνη με τίτλο που θα γράψω με κλειστά μάτια να μη μπορώ να το ξαναβρω ούτε εγώ.

:lol:

Bowleno
29/11/2022, 19:06
Ένα ένα τα λες ρε γαμωbowler... δεν χρειάζεσαι εξάρτημα "ακριβείας" γι'αυτό που θες, χρειάζεσαι εξάρτημα "δύναμης".

δεν βρίσκω το μεταβλητής γωνίας τραπεζάκι φρέζας που είχα υπόψιν, βρήκα κάτι
κοντά σε ξύλο που ήθελα να σου προτείνω να χρησιμοποιήσεις και ένα ελαφρύτερο
τραπεζάκι ατσάλινο να πάρεις μια ιδέα.

439722

439723

Μπορείς εύκολα να ντύσεις" το υπάρχον τραπέζι με δύο τρίγωνα όπως του ξύλινου που θα περιέχουν την
επιφάνεια όπως περιέχεται στις λάμες του ατσάλινου και το δικαιολογείς κιολας ότι σε επιπεδη θέση προστατευει να μην πεφτουν πραγματα κ.λπ.

Και πόσο κοστίζει ρε συ τούτο; :uplate:
Η λύση που αναφέρθηκε πιο πάνω, με καλύπτει....

Bowleno
29/11/2022, 19:06
Ευτυχώς πρόλαβα και το κλείδωσα.

Και θα το διαγράψω κιόλας και θα το στείλω και στη ζώνη με τίτλο που θα γράψω με κλειστά μάτια να μη μπορώ να το ξαναβρω ούτε εγώ.

:lol:

:moutza::moutza::cry::bawl:

doctor_john
29/11/2022, 19:07
To φτιάχνεις εσύ... σαν σχέδιο στο έβαλα.

Bowleno
29/11/2022, 21:03
Τελικά η λύση ήταν αρκετά πιο απλή και βρέθηκε από την... Γυναίκα: ένα παλιό ανάκλιντρο για βιβλίο του οποίου την ύπαρξη αγνοούσα.
Φυσικά το καντήλι πήγε σύννεφο....:D
439736
439737

borgiriadis1
10/01/2023, 17:48
Ξέρω ότι δεν είμαι σε σωστό θέμα απλά χρειάζομαι μια διευκρίνιση για ένα υλικό.
Το μονωτικό που βάφουμε στις ταράτσες για να μην τραβάει υγρασία και νερό κλπ μπορεί να πιάσει κ σε σίδερο?
Αν δλδ βάψω με αυτό τον τζιγκο της αποθήκης θα σταματήσει να τραβάει νερό από τις βίδες?

karellen
10/01/2023, 18:01
Υπάρχουν διάφορα μονωτικά,από το απλό που περνιέται σαν χρώμα έως το Hyper desmo που είναι τούμπανο,το δεύτερο κάνει δουλειά.
Σίγουρα δεν έχεις άλλες εναλλακτικές για τις βίδες πχ αλλαγή τις λαστιχένιες ροδέλες?

borgiriadis1
10/01/2023, 18:19
Υπάρχουν διάφορα μονωτικά,από το απλό που περνιέται σαν χρώμα έως το Hyper desmo που είναι τούμπανο,το δεύτερο κάνει δουλειά.
Σίγουρα δεν έχεις άλλες εναλλακτικές για τις βίδες πχ αλλαγή τις λαστιχένιες ροδέλες?

Οι βίδες είναι με ροδελες και τις έχω κάνει ήδη αλλαγή αλλα τραβάει πάλι νερό.
Έριξα και σιλικόνη στις ενώσεις και πάλι δεν είδα φώς.
Και ελεγα να το περάσω ένα βάψιμο όλο μηπως σταματήσει να περνάει νερό. Απλά δεν γνωρίζω αν θα πιάσει στα τσίγκια ή αν δεν πιάνει αυτό πιο υλικό μπορεί να το μονώσει.
Όταν λες hyperdesmo εννοείς αυτό?

https://kaxirismonotika.gr/%CE%B5%CF%80%CE%B1%CE%BB%CE%BB%CE%B5%CE%B9%CF%80%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%B1/826-hyperdesmo%C2%AE-lv-25-kg-%CE%BA%CE%B5%CF%81%CE%B1%CE%BC%CE%B9%CE%B4%CE%B9.html?gclid=Cj0KCQiAtvSdBhD0ARIsAPf8oNk1qqGEJRxSRrHj Og3XUBgNin4RdyeXn48-xRX1c9ygPuND__81lCUaAmdiEALw_wcB

Lakisss
10/01/2023, 18:41
Οι βίδες είναι με ροδελες και τις έχω κάνει ήδη αλλαγή αλλα τραβάει πάλι νερό.
Έριξα και σιλικόνη στις ενώσεις και πάλι δεν είδα φώς.
Και ελεγα να το περάσω ένα βάψιμο όλο μηπως σταματήσει να περνάει νερό. Απλά δεν γνωρίζω αν θα πιάσει στα τσίγκια ή αν δεν πιάνει αυτό πιο υλικό μπορεί να το μονώσει.
Όταν λες hyperdesmo εννοείς αυτό?

https://kaxirismonotika.gr/%CE%B5%CF%80%CE%B1%CE%BB%CE%BB%CE%B5%CE%B9%CF%80%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%B1/826-hyperdesmo%C2%AE-lv-25-kg-%CE%BA%CE%B5%CF%81%CE%B1%CE%BC%CE%B9%CE%B4%CE%B9.html?gclid=Cj0KCQiAtvSdBhD0ARIsAPf8oNk1qqGEJRxSRrHj Og3XUBgNin4RdyeXn48-xRX1c9ygPuND__81lCUaAmdiEALw_wcB

Sikaflex 11 FC. Πέρασα περιμετρικά τις βίδες σε πάνελ κλιμακοστασίου και έξι χρόνια τώρα κανένα θέμα. Τρομερό σφραγιστικό με ελαστικότητα.
https://www.skroutz.gr/s/25749805/Sika-Sikaflex-11-FC-%CE%A3%CF%86%CF%81%CE%B1%CE%B3%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%A3%CE%B9%CE%BB%CE%B9%CE%BA%CF%8C%CE%BD%CE%B7-%CE%A0%CE%BF%CE%BB%CF%85%CE%BF%CF%85%CF%81%CE%B5%CE%B8%CE%AC%CE%BD%CE%B7%CF%82-%CE%93%CE%BA%CF%81%CE%B9-600ml-410176.html
Αν το χρησιμοποιήσεις βγαίνει από τα χέρια μόνο με μωρομάντηλο, αν στεγνώσει δεν...

borgiriadis1
11/01/2023, 08:48
Λογικά από τις βίδες είναι απλά δεν είμαι και απόλυτα σίγουρος (πλέον). Γι αυτό έλεγα να το περάσω από πάνω από όλη τη στέγη.

katsar
11/01/2023, 09:22
καλημέρα,δούλεψα 1.5 χρόνο σε συνεργείο μονώσεων σε δώματα και θερμοπροσόψεις.
Στα σίδερα που έβγαιναν πάνω στην πλάκα ( τις αναμονές ) και σε διάφορα άλλα σημεία όπως τα πόδια-βάσεις ηλιακών
βάζαμε ασφαλτική μαστίχα όταν κολλούσαμε ασφαλτόπανα πάνω σε πίσσα .
H μάρκα ήταν της Esha .
Δεν γίνεται ποτέ σκληρή σαν τον στόκο ,δεν είναι δηλαδή να την ακουμπάς μετά.

εδιτ δουλέψαμε αυτό το υλικό και για την στεγανοποίηση σε στέγη από πάνελ σε κλειστό γήπεδο μπάσκετ,χιλιάδες βίδες :) , το δουλεύεις με λεπτή σπάτουλα-στοκαδόρο .
To hyperdesmo είναι όντως πολύ καλό υλικό το δούλεψα.Δεν το λες φτηνό,2 χέρια και μετά κάποιο μονοτικό στις βίδες των τσίγκων θα σου κάνει την δουλειά.

borgiriadis1
11/01/2023, 10:15
Εγώ βασικά πλέον δεν ξέρω αν βάζει νερό απο τις βίδες ή τον κορφιατη ή τις ενώσεις (μπορει να γλύφει απο αλλού και να στάζει σε άλλο σημείο). Και μετά από πολλές δοκιμές (αλλαγή βίδες, σιλικόνες κλπ) σκέφτηκα να το στεγνώσω με κτ τέτοιο:

https://www.isomat.gr/product/isopast-rubber/

Δεν κάνουν δουλειά αυτά?
Έψαξα για το hyperdesmo αλλά λέει ότι θέλει πρώτα αστάρωμα, μετά το hyperdesmo και από πάνω βάψιμο για να πιάσει καλά. Ισχύει?

karellen
11/01/2023, 10:24
Ναι ισχύει.Για να μονώσω μια ταρατσούλα στο εξοχικό έφαγα ένα + μεροκάματο προεργασία-πέρασμα συν τα επιπλέον.

katsar
11/01/2023, 10:35
Ειδικό αστάρι νομίζω θα χρειαστεί λόγο λείας επιφάνειας .
Hyperdesmo σε πλάκα βάζαμε χωρίς αστάρι αλλά είναι πορώδες και τραχιά σαν επιφάνεια.
Λογικά θα κάνεις την δουλειά σου και με αυτό που έδειξες ,κάποιο ειδικό σφραγιστικό εγώ θα έβαζα μετά και στις βίδες.
Αυτό πχ το ξέρω σαν υλικό https://esha.gr/index.php/gr/proionta/sfragistika-armwn/waterproofing-sealants/eshapolyseal-1k.html
Επίσης καλό καθάρισμα πριν.

borgiriadis1
11/01/2023, 14:03
Άρα να περάσω αυτό που έβαλα πιο πάνω για τυχόν ρωγμές- πόρους- τρυπούλες απευθείας στον τσίγκο και μετά να βάλω και αυτό:
https://esha.gr/index.php/gr/proiont...lyseal-1k.html
από πάνω έξτρα στις βίδες?
Αυτό το απλώνεις κάπως συγκεκριμένα ή σπάτουλα(-δάχτυλο:p)?

dumutrus
11/01/2023, 14:06
Για μονώσεις σε ταράτσα το καλύτερο που μπορείς να βάλεις από την isomat είναι τα pu τα οποία είναι 3 χέρια αστάρι μονωτικό βερνίκι με χρόνο ζωής τα 15 χρόνια το βερνίκι είναι το πιο ακριβό και πολύ εμπαγγελματίες δεν το βαζουν λόγο κόστους αλλά έχει ως αποτέλεσμα η υπεριώδη ακτινοβολία να γηράσκει το pu και ο χρόνος ζωής του μοιώνεται στο μισό για πιο φτηνή λύση ακομα μπορείς να βάλεις και το isoflex της isomat με χρόνο ζωής περιπου 2 χρόνια (τους χρόνους ζωής για να τους πιάσεις εννοείται οτι γίνεται σωστή εφαρμογή)

katsar
11/01/2023, 14:24
Για τις βίδες πιστεύω πως το καλύτερο είναι η μαστίχη πίσσας(ασφαλτική),με σπάτουλα-στοκαδόρο ,καλύπτεις όλη την βίδα,ροδέλα και δίπλα της ,βάζεις ένα καρύδι δηλαδή από ποσότητα. (ESHASEALER No.1)
Το λινκ δεν ανοίγει σωστά δυστυχώς .Το συγκεκριμένο δεν γίνεται σκληρό με την πάροδο του χρόνου,όταν έχει ζέστη ας πούμε λερώνεσαι αν το ακουμπήσεις.
Με βενζίνη καθαρίζεις όπου λερωθείς , και το υγρό για zippo κάνει.
Νερό μπορείς να δεις από που περίπου μπάζει;Μπορεί να γλύφει και να στο ξερνάει αλλού σε άλλο σημείο.
Γράφω για αυτό το υλικό γιατί είδα να το δουλεύει επαγγελματίας 25 χρόνια όπως και άλλα προιόντα της μάρκας. Ελληνικά επίσης.

karellen
11/01/2023, 16:11
Μου ήρθε φλασιά από τα λόγια του katsar.
Υπάρχει αυτοκόλλητο πισσόχαρτο σε ρολό,κόβεις ένα τετράγωνο κομμάτι και το κολλάς καβαλητά στη βίδα,να πιάνει και τον τσίγκο.Είχα βάλει τέτοιο σε τσίγκινη σκεπή στο επάνω σημείο που ενωνόταν με το τοιχίο για να μην γλύφουν τα νερά και περνάνε από κάτω.

borgiriadis1
11/01/2023, 20:58
Αυτό είναι το πρόβλημα ότι πλέον δεν μπορώ να βρω από πού στο καλό μπαζει. Απλά είναι 7-10 σημεία που στάζει μέσα αλλά μπορεί να μπαίνει όντως από αλλού κ να το στάζει εκεί.
Το πισοχαρτο το είχα σκεφτεί εξ αρχής (αφού είχα αλλάξει τις βίδες) αλλά όταν πήγα να πάρω μου είπαν ότι δεν θα πιάσει πάνω από τη βίδα επειδή πρέπει να είναι τελείως λεία η επιφάνεια. Βέβαια αυτό δεν το ξέρω σίγουρα απλά πίστεψα τον πωλητή και το έβγαλα από λύση.
Άρα πιστεύετε ότι στις βίδες είναι το πρόβλημα κυρίως? Θέλω να πω να ξεκινήσω με τέτοια μαστίχη πριν αρχίσω να βάζω hyperdesmo ή isomat?

dumutrus
11/01/2023, 21:29
καμία φωτογραφία από το σημείο και την γύρω περιοχή γενικός μπορείς να βάλεις;

katsar
13/01/2023, 11:07
πόσα τμ είναι ο τσίγκος;Πάρε ένα μεγάλο κομμάτι σκληρό νάυλον για αρχή και σκεπασε το καλά αν δεν σε νοιάζει που θα μοιάζει με τσαντίρι .
Υπάρχουν και μεμβράνες Pvc,βάζουν σε πισίνες .

daz
13/01/2023, 13:17
Όταν τελειώσετε πείτε μου να το στείλω στα άδυτα

silkman
17/01/2023, 00:54
Όταν τελειώσετε πείτε μου να το στείλω στα άδυτα

Γιατί δεν φτιαχνεις ενα καινούργιο "Συντομες ερωτήσεις για μάστορες;"

Και σου εχω και το εικονιδιο του μάστορα ετοιμο.
440713

daz
17/01/2023, 11:41
Σύντομη ερώτηση είναι να ρωτήσει κάποιος πως λέγεται η ακριβή σειρά της bacho. Όχι να ζητάμε προτάσεις εργαλείων και να στήνουμε συζήτηση δύο σελίδων για το κάθε θέμα.
Οι σύντομες ερωτήσεις έφτασαν 35 σελίδες, χωρίς τα θέματα που διαχωρησα και κανείς δεν το κατάλαβε αυτό.

Τι κακό έχει το κουμπάκι "νέο θέμα" όταν θέλετε να ρωτήσετε κάτι? Γιατί πρέπει να υπάρχει κάποιο θρεντ? Έχουμε ήδη αρκετά θρεντ για συζητήσεις που ανακυκλώνονται και αυτό για να είναι όλες οι πληροφορίες μαζεμένες. Κάποιος που ψάχνει για συλλογή με καρυδακια θα βρει τα πάντα σε ένα θέμα. Δε θα ψάχνει με τις ώρες στην αναζήτηση του φόρουμ για να βρει 20 θρεντ.

vaska
17/01/2023, 19:38
Τελικά η λύση ήταν αρκετά πιο απλή και βρέθηκε από την... Γυναίκα: ένα παλιό ανάκλιντρο για βιβλίο του οποίου την ύπαρξη αγνοούσα.
Φυσικά το καντήλι πήγε σύννεφο....:D
439736
439737

ωωωωω αναγνωστήριο. Από τότες που υπήρχαν βιβλία και διαβάζαμε. Ποτέ δεν βόλεψε όμως
Τώρα όποιος δεν έχει kindle είναι αναχρονιστικος

silkman
18/01/2023, 22:12
Μια και τα λεμε εδω και εγώ θέλω μια βοηθεια...

Τσιμουχες! Αυτες που πανε γυρω απο άξονα που θα βρούμε;

Είναι λίγο σπανια η διάσταση.. Παραγγειλα απο κατι Κινεζους στο αμαζον και μολις ανακάλυψα οτι μου εστειλαν λάθος :moutza::moutza::moutza:

Θελω 14x23x5mm και μου εστειλαν 14x24x5

FKM με "χειλάκι" και φυσικά ελατηριο μέσα

440742

440743

AristidisZ
18/01/2023, 23:32
Παπαδόπουλος, Πειραιά έχει τέτοια
https://www.papadopoulos-sa.com/el/

DoctoR_k6
19/01/2023, 11:03
SKF?

silkman
20/01/2023, 15:52
Παπαδόπουλος, Πειραιά έχει τέτοια
https://www.papadopoulos-sa.com/el/

Βρηκα! Και στην σωστή διάσταση που είναι 14 χ 22,5 χ 5

https://hp-seals.gr/product/tsimouxes-peristrofis/

Το Google εχει γίνει πλέον εντελώς άχρηστο, δεν υπάρχει περίπτωση να βρεις κατι που θες. Βρηκα μαγαζιά με τσιμούχες απο το vrisko.gr και τους επαιρνα εναν εναν τηλέφωνο, ο τρίτος την είχε και ετοιμοπαράδοτη. Και τα τρία μαγαζιά είχαν παρουσία στο ιντερνετ. 1€ η μία όταν πλήρωσα τους γ@μοκινέζους 16€ για να στείλουν 2τμχ λάθος..
:moutza:

daz
21/01/2023, 11:23
Βρηκα! Και στην σωστή διάσταση που είναι 14 χ 22,5 χ 5

https://hp-seals.gr/product/tsimouxes-peristrofis/

Το Google εχει γίνει πλέον εντελώς άχρηστο, δεν υπάρχει περίπτωση να βρεις κατι που θες. Βρηκα μαγαζιά με τσιμούχες απο το vrisko.gr και τους επαιρνα εναν εναν τηλέφωνο, ο τρίτος την είχε και ετοιμοπαράδοτη. Και τα τρία μαγαζιά είχαν παρουσία στο ιντερνετ. 1€ η μία όταν πλήρωσα τους γ@μοκινέζους 16€ για να στείλουν 2τμχ λάθος..
:moutza:

Βγάζει πρώτα τα αποτελέσματα που θέλει. πχ ο σκρούτζ είναι πρώτη μούρη ότι και να ψάξεις.

Πρέπει να ξέρεις ακριβώς τι ψάχνεις και να το ψάξεις με σωστά κριτήρια για να στο φέρει 2η, 3η επιλογή.

JNP
21/01/2023, 11:55
Βγάζει πρώτα τα αποτελέσματα που θέλει. πχ ο σκρούτζ είναι πρώτη μούρη ότι και να ψάξεις.

Πρέπει να ξέρεις ακριβώς τι ψάχνεις και να το ψάξεις με σωστά κριτήρια για να στο φέρει 2η, 3η επιλογή.

Οποιος πληρώνει τα πιο πολλά στη διαφήμιση του εμφανίζεται πρώτο η συχνότερα.

daz
21/01/2023, 13:02
Οποιος πληρώνει τα πιο πολλά στη διαφήμιση του εμφανίζεται πρώτο η συχνότερα.

Ε ναι, τι? Τσάμπα το κάνει?

silkman
21/02/2023, 22:42
Βόηθεια χριστιανοί...

Θέλω να φτιάξω μεταλλικές βάσεις για κάτι ηλιακά πάνελ που θα μπουν σε κεραμοσκεπη. Τα πάνελ είναι μεγαλουτσικα 2,20 Χ 1,10 μ και θα μπουν όρθια στα κεραμιδια ανά 2, θέλουμε δηλαδη 2 ίδιες βάσεις από 3αρες ή 4αρες γωνιές.

Είναι μόνο τα πάνελ δεν έχουμε δηλαδή δοχείο μαζί όπως στον κλασσικό ηλιακό..

Μου ζητάνε αστρονομικες τιμές μια και σ αυτή τη διάσταση δεν υπάρχει κάτι ετοιμο.. Τη βοήθειά σας και με πμ.

Αθήνα είμαι.

borgiriadis1
20/06/2023, 21:22
Ξεθαβω το θέμα για μια ερώτηση μην ανοίγω καινούργιο θέμα. Εγώ ένα οικιακό ψυγείο το οποίο 90% τα έχει παίξει ο θερμοστάτης. Εξηγώ. Σε όποιο νούμερο (1-7) και να το βάλω δουλεύει ασταμάτητα. Αν το βάλω ας πούμε στο 3-4 και δουλέψει κάποιες ώρες και μετά το γυρίσω στο 2 θα σβήσει. Μόλις ξανά ανάψει στο 2 όμως δεν σταματάει εκτός αν το βάλω στο 0. Βέβαια μέσα όσες ώρες και να δουλέψει έχω γύρω στο 0° και στην κατάψυξη πιάνει γύρω στο -20°. Καταλαβαίνω ότι είναι στα τελευταία του πλέον αλλά θέλω να το κρατήσω 2-3μηνες να περιμένω μήπως ξανανοίξει η πλατφόρμα για την αντικατάσταση συσκευών.
Και ρωτάω τώρα.Να το αφήσω να δουλεύει μόνιμα αφού δεν πιάνει πάγο ή να κουμπωσω στην πρίζα έναν χρονοδιακόπτη ώστε να ανάβει κάθε 2 ώρες ξέρω εγώ για 1 ώρα και να ξανασβηνει κλπ ώστε να μην είναι συνέχεια αναμμένο και κάψει ξέρω γω το μοτέρ?

JNP
21/06/2023, 08:45
Θερμοστάτη δεν βρίσκεις για αλλαγή;
Συνήθως είναι φτηνοι.
Σε ένα παλιό αμερικάνικο που είχα, έβαζα μέσα και άφηνα ένα έξτρα θερμοστάτη για τυχόν αλλαγή.
Τα λεφτά για επιδοτήσεις εσφιξαν αποτι καταλαβαίνω.

borgiriadis1
21/06/2023, 12:16
Το ψυγείο είναι αρκετά παλιό (+20ετιας). Είναι husqvarna made in sweden γι αυτό και το κράτησα τόσα χρόνια. Φοβάμαι ότι ίσως να έχει χάσει και φρέον και αν αρχίσω τις επισκευές θα δώσω χρήματα όσο θα μου βγει ένα μεταχειρισμένο (πιο καινούριο και ίσως λίγο μεγαλύτερο).

lazarefa
22/06/2023, 06:41
Όπως είπε κι ο Γιάννης (JNP) πιο πάνω, καλό θα ήταν να κοιτάξεις πρώτα για θερμοστάτη. Το κόστος αγοράς ενός νέου πολύ δύσκολα θα περάσει το 50ρικο.
Από κει και πέρα, τα 20+ χρόνια δεν αποτελούν από μόνα τους στοιχείο που οδηγεί και σε απώλεια ψυκτικού (λογικά R134) από το κύκλωμα του συμπιεστή του ψυγείου. Εξάλλου το κύκλωμα ψύξης είναι κλειστό και δε δικαιολογεί υπό νορμάλ συνθήκες, αισθητή απώλεια ψυκτικού. Το δικό μου ψυγείο 20ετίας (GE 15 κ.π.) δουλεύει άψογα πχ.
Εφόσον μπορεί να διατηρεί περίπου -18 βαθμούς στην κατάψυξη και 2-4 βαθμούς στη συντήρηση, χωρίς να δουλεύει πχ 90% του χρόνου (ας πούμε 50+ λεπτά για κάθε ώρα) η λειτουργία του ως ψυγείου είναι ΟΚ.
Τα ψυγεία με τα χρόνια, ειδικά τα μέτριας κατασκευής, συνήθως πονάνε στα λάστιχα της πόρτας που χάνουν τη σωστή στεγανοποίηση του θαλάμου, οπότε προκύπτουν απώλειες ψύξης και υγρασία στο εσωτερικό, που με τη σειρά τους οδηγούν σε υπερωρίες το συμπιεστή και ανεπαρκή ψύξη των τροφίμων στη συντήρηση.
Για μένα ο βασικότερος λόγος πιθανής αντικατάστασης (εφόσον οι θερμοκρασίες που καταφέρνει να πιάσει δουλεύοντας σε συντήρηση και κατάψυξη είναι σωστές) είναι η ενεργειακή αναβάθμιση στο κομμάτι της αποδοτικότητας, δηλαδή η βελτίωση της ενεργειακής κλάσης του ψυγείου μέσω αγοράς νέου αποδοτικότερου ενεργειακά.
Τα ψυγεία γενικά σε ένα σπίτι είναι από τις πιο ενεργοβόρες ηλεκτρικές συσκευές (μαζί με τον ηλεκτρικό θερμοσίφωνα όταν δεν υπάρχει ηλιακός), δεδομένου ότι είναι ΟΝ όλο το 24ωρο, και ανάλογα τα ενεργειακά τους χαρακτηριστικά (ποιότητα μόνωσης, αποδοτικότητα συμπιεστή, ινβέρτερ κλπ) προκύπτουν λιγότερο ή περισσότερο ενεργοβόρα.
Σε γενικές γραμμές, επιλέγοντας ένα μοντέρνο, ενεργειακά αποδοτικό ψυγείο, μπορείς να κερδίσεις σε ετήσια βάση γύρω στις 250-300kWh ηλεκτρικής ενέργειας, δηλαδή χοντρικά γύρω στα 50-60 ευρώ ετησίως.
Οπότε σε πρώτη φάση, αν θες τη γνώμη μου, τσεκάρεις με ένα θερμόμετρο τις καταγραφόμενες θερμοκρασίες σε συντήρηση-κατάψυξη, κι εφόσον είναι σωστές, κοιτάς για αλλαγή θερμοστάτη.

borgiriadis1
22/06/2023, 08:51
Σκέφτηκα να αλλάξω γι'αυτό το λόγο, ότι δλδ το καινούριο θα καίει λιγότερο και θα έπαιρνα κ ένα λίγο μεγαλύτερο (αυτό που έχω είναι 1,8m και θα έπαιρνα ένα πάνω από 2,10m).
Οι θερμοκρασίες είναι καλές νομίζω ότι είναι οκ με βάση απλού θερμομέτρου. Έχω όμως διακριβομενο στη δουλειά και μπορώ να το δανειστώ για να το ελέγξω και να ξέρω ακριβώς και θα επανέλθω με ακριβείς μετρήσεις. Σκέφτηκα ότι ίσως έχει απώλεια ψυκτικού υγρού επειδή τώρα που άρχισα να το παρατηρώ πως δουλεύει κάνει ένα ας πούμε γουργουρισμα σαν να περνάει από κάπου υγρό (δεν ξέρω πως να το εξηγήσω καλύτερα).
Τώρα αν πούμε πως φταίει ο θερμοστάτης και βρω ίδιο ακριβώς είναι εύκολο να το αλλάξω μόνος μου ή θέλει τεχνικό? Το λέω γτ απ' όσο ξέρω ο θερμοστάτης περνάει κάπου στα τοιχώματα του ψυγείου ( στο συγκεκριμένο το δικό μου χωρίς να το έχω κοιτάξει φαίνεται σαν τα τοιχώματα να ξεκουμπωνουν εσωτερικά οπότε μάλλον μπορώ να δω πως πάει ο παλιός).

lazarefa
22/06/2023, 12:53
Αν θες τη γνώμη μου, εφόσον το τωρινό σου ψυγείο κρατάει σωστές θερμοκρασίες (ιδίως αν το πετυχαίνει αυτό χωρίς ο συμπιεστής να δουλεύει κυριολεκτικά ασταμάτητα), να κοιτάξεις να εξαντλήσεις πρώτα τη δυνατότητα επισκευής με αντικατάσταση του θερμοστάτη και να αφήσεις την αλλαγή του ίδιου του ψυγείου για μεταγενέστερα.
Το λέω αυτό και με το σκεπτικό ότι γενικά (δυστυχώς) τα πιο πρόσφατα μοντέλα ψυγείων, ακόμα και τα πιο ακριβά, δεν έχουν και τόσο καλή εν γένει κατασκευή και ποιότητα. Αν εξαιρέσει κανείς τους συμπιεστές με ινβέρτερ που έχουν για εξοικονόμηση ενέργειας, καθώς και κάποια φαντεζί ηλεκτρονικά (πχ wifi για λειτουργίες smart home, οθόνες lcd στην πρόσοψη κλπ) σχεδόν σε όλα τα υπόλοιπα, ένα σοβαρό μοντέλο ψυγείου προ 20ετίας, γενικά έχει αρκετά ανώτερη ποιότητα κατασκευής από ένα του σήμερα.
Οπότε και την οικονομία ρεύματος να βάλεις στην εξίσωση, αν είναι να δώσεις ας πούμε 800-1000 ευρώ σήμερα για να αγοράσεις ένα "καλό" και ενεργειακά αποδοτικό μοντέρνο ψυγείο (ενώ μπορούσες να τη βγάλεις και με το παλιό για κάποια χρόνια), με την εξοικονόμηση των ας πούμε 50 ευρώ το χρόνο από το λογαριασμό ρεύματος θα χρειαστούν τουλάχιστον καμιά 15αριά χρόνια για να κάνεις απόσβεση των χρημάτων που θα δώσεις σήμερα.
Σε αυτό το χρονικό διάστημα, είναι αρκετά πιθανό πριν το εξαντλήσεις, το μοντέρνο ψυγείο που αγόρασες να έχει με τη σειρά του παρουσιάσει κάποια δαπανηρή βλάβη, δηλαδή να μη βγάλει ούτε καν τα χρόνια που απαιτούνται για την απόσβεση της αγοράς του.
Εκτός βέβαια αν θες όπως και να έχει να κάνεις την αγορά του νέου και να παροπλίσεις το παλιό, όχι λειτουργώντας με όρους οικονομοτεχνικούς, αλλά καθαρά στη λογική της μείωσης του αποτυπώματος CO2 (στο βαθμό που μειωμένη κατανάλωση ηλεκτρικής ενέργειας οδηγεί κατά κανόνα και σε μειωμένες εκπομπές CO2).
Aν τυχόν έχεις και τέτοιες "ανησυχίες", το βλέπεις αλλιώς.
Σε ότι αφορά την επισκευή/αλλαγή του θερμοστάτη, από όσο θυμάμαι στο δικό μου GE που είχα ψαχτεί παλιότερα, ο θερμοστάτης ήταν μέσα σε ένα πλαστικό καβούκι/πλαίσιο δίπλα στο εσωτερικό λαμπάκi (εκεί όπου βρίσκεται και η ρυθμιστική ροδέλα/κουμπί για τις "σκάλες" λειτουργίας, 1-9 στο δικό μου). Δες ενδεικτικά το παρακάτω βίντεο για τη διαδικασία αλλαγής:
https://www.youtube.com/watch?v=YyQiJAG-yUo

JNP
22/06/2023, 13:08
Ανησυχιες και παραμύθια!
Πήρα προ τετραετίας ένα μεγάλο διπορτο Sam... με οθόνη ηλεκτρονική και εξαιρετική λειτουργία.
Τελευταία περνάνε στην περιοχή μου γραμμές ίντερνετ με μικροινες, χώρια τα έργα στο αεροδρόμιο διπλα. Έχει ξεσκιστεί το ίντερνετ σε ωριαίες διακοπές καθώς και μικροδιακοπες ρεύματος και ανεβοκατεβασματα τάσης. Κάθε λίγο και λιγάκι βρίσκω την οθόνη αναμμένη σαν χριστουγεννιάτικο δένδρο και το ψυγείο οφφ. Αν τύχαινε και έλειπα θα είχε βρωμίσει. Αυτά δεν γίνονταν στα παλιά ψυγεία... Αν κάψει πλακέτα αντε ζητα τα ρέστα από την ΔΕΗ!
Εγω θα άλλαζα θερμοστάτη και λάστιχο στο παλιό μόνος ή με τεχνίτη γιατί όπως είπε ο Λάζαρος παραπάνω δεν είναι σίγουρο ότι θα κάνεις απόσβεση στο νέο ειδικά αν είναι μεταχειρισμένο.

borgiriadis1
22/06/2023, 14:31
Η αλήθεια είναι ότι δεν είχα σκοπό να το αλλάξω το ψυγείο αν δεν χάλαγε γτ και το είχα πληρώσει μια περιουσία και είναι ίσως απο τα ελάχιστα πράγματα που δεν έγιναν στην Κινα. Τα λάστιχα τα έλεγξα και είναι σε πολύ καλή κατάσταση για τα χρόνια τους (σφραγίζουν πολύ καλά). Εχω εντοπίσει που είναι ο θερμοστάτης και φαίνεται πολύ απλό σαν διαδικασία. Θα τσεκάρω αν μπορώ να βρω τον ίδιο αφού πρωτιά ελέγξω τις θερμοκρασίες του ψυγείου μην έχει και απώλεια ψυκτικού. Θεωρητικά όμως αν είχε απώλεια δεν θα το έχανε όλο και να μην κρυώνει καθόλου?
Τώρα για να το κάνω αυτό τι πρέπει να μετράω? Θέλω να πώ αφού το ψυγείο δουλεύει ασταμάτητα ποια πρέπει να είναι η θερμοκρασία της συντήρησης και ποια της κατάψυξης?

Προς το παρών πρόχειρα έβαλα χθες έναν χρονοδιακόπτη που είχα να δίνει ρεύμα για 30 λεπτά και να μην δίνει για 1 ώρα (ανα μισάωρο είναι το ελάχιστο που ρυθμίζει.). Δουλεύει σύνολο δλδ 8 ώρες την ημέρα. Κάνει να ανάβει έτσι ή κάνω μλκια και θα χαλάσω άλλο πράγμα στο ψυγείο?

JNP
22/06/2023, 15:22
Αφού το λάστιχο είναι οκ, προχώρα σε άμεση αλλαγή θερμοστάτη και άσε τις μετρήσεις για μετά!
Στο λάστιχο μπορείς να ρίξεις και σπρευ σιλικόνης να μαλακώσει.