PDA

View Full Version : Τι λάστιχα να επιλέξω;



NoobRider
04/12/2022, 13:56
Καλησπέρα στο forum,

Ήρθε η ώρα για αντικατάσταση των ελαστικών στη μηχανή μου (Suzuki Inazuma 250). Είναι η πρώτη αλλαγή που κάνω (αγοράστηκε μεταχειρισμένη τον περασμένο Αύγουστο και είναι η πρώτη μου μηχανή γενικά) και θα χρειαστώ τη βοήθειά σας για να επιλέξω τα κατάλληλα ελαστικά, μιας και δεν έχω ιδέα πώς να κρίνω. Τώρα έχει πάνω τα Michelin Pilot Street, και δεν είμαι σίγουρος αν θέλω να ξαναβάλω τα ίδια, γιατί αρκετές φορές έχω νιώσει το πίσω λάστιχο να γλιστράει σε στροφές, χωρίς ιδιαίτερη κλίση και με στεγνό οδόστρωμα (βέβαια γυαλί, όπως οι περισσότεροι δρόμοι της Αθήνας).

Η χρήση που κάνω στη μηχανή είναι καθημερινή, χειμώνα-καλοκαίρι, ακόμα και με βροχή, οπότε ψάχνω κάτι που θα με καλύπτει το κατά δύναμιν σε όλες τις συνθήκες. Στην καθημερηνότητά μου κινούμαι εντός Αθήνας για βόλτες-δουλειά-υποχρεώσεις, μόνος ή με συνεπιβάτη, αλλά 1-2 φορές το μήνα θα βγω και εθνική (όταν καλοκαιριάσει περισσότερο). Δεν κάνω άγρια οδήγηση, επομένως σίγουρα δεν ψάχνω κάτι για sport καταστάσεις.

Θα ήθελα επίσης, αν γνωρίζει κάποιος, να μου προτείνει και ένα καλο μαγαζί εντός Αττικής, γιατί το μόνο που έχω ακουστά είναι ο Οικονόμου, αλλά βλέπω συνέχεια μόνο αυτοκίνητα εκεί.

Ελπίζω να κάλυψα όλες τις πληροφορίες που χρειάζονται και σας ευχαριστώ όλους εκ των προτέρων για τη βοήθεια.

o_gavros
04/12/2022, 14:16
Ο Αντρέας ο Ψυχογιός στη Λενορμαν, είναι ένας πολύ σωστός και τίμιος επαγγελματίας στο χώρο των ελαστικών για μηχανάκια.
Πέρνα από εκεί μια βόλτα και συμβουλεψου τον.

Δεν ξέρω αν βγαίνουν στις διαστάσεις που φορά το μηχανάκι σου αλλά τσέκαρε μετζελερ Μ22. Διαχρονικά καλά λάστιχα με άψογη συμπεριφορά σε μικρά μηχανακια, φοβερό κράτημα ασχέτως συνθηκών, με μικρή παραχωρηση στην διάρκεια.

skritikos
04/12/2022, 14:24
Δημήτρης Μπούκης στον Πειραιά. Φροντίζει όλα τα 2τροχα μου (οκ όχι τα ποδήλατα) εδώ και πάνω από 15 χρόνια και δεν είχα ποτέ κανένα παράπονο, το αντίθετο.
Μίλησε του, πες του τι ψάχνεις και θα σου πει τι λάστιχο θα σου ταιριάξει καλύτερα.

Στο CB500X την τελευταία φορά βάλαμε Dunlop Roadsmart 2 (με σωστό δείκτη ταχύτητας, όχι σαν τα μαμά) έπειτα από δική του προτροπή και δηλώνω 100% ικανοποιημένος.

CorpseAlive
04/12/2022, 22:44
Ο Αντρέας ο Ψυχογιός στη Λενορμαν, είναι ένας πολύ σωστός και τίμιος επαγγελματίας στο χώρο των ελαστικών για μηχανάκια.
Πέρνα από εκεί μια βόλτα και συμβουλεψου τον.

Δεν ξέρω αν βγαίνουν στις διαστάσεις που φορά το μηχανάκι σου αλλά τσέκαρε μετζελερ Μ22. Διαχρονικά καλά λάστιχα με άψογη συμπεριφορά σε μικρά μηχανακια, φοβερό κράτημα ασχέτως συνθηκών, με μικρή παραχωρηση στην διάρκεια.

+1 Για τον ψυχογιο . Είναι πράγματι εξαιρετικός και τα λάστιχα που μου πρότεινε είναι By far τα καλύτερα που έχω βάλει στην μηχανή μου .

NoobRider
05/12/2022, 21:50
Πήγα σήμερα στον Ψυχογιό που με βόλευε περισσότερο το ωράριο και πραγματικά εντυπωσιάστηκα. Φάνηκε από το πρώτο λεπτό η εμπειρία και η τεχνογνωσία του. Δυστυχώς όμως τα μοναδικά λάστιχα που φαίνεται να κάνουν στη μηχανή μου θα τα έχει σε 10 μέρες και ήλπιζα να ταξιδέψω το ερχόμενο ΣΚ (φοβάμαι χωρίς να αλλάξω λάστιχα, γιατί την περασμένη βδομάδα έκλεισα μια τρύπω στο πίσω με κορδόνι και δεν το εμπιστεύομαι). Οπότε αύριο θα δοκιμάσω να πάω και στον Μπούκη μήπως φανώ πιο τυχερός. Σας ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια!

skritikos
05/12/2022, 23:25
Πήγα σήμερα στον Ψυχογιό που με βόλευε περισσότερο το ωράριο και πραγματικά εντυπωσιάστηκα. Φάνηκε από το πρώτο λεπτό η εμπειρία και η τεχνογνωσία του. Δυστυχώς όμως τα μοναδικά λάστιχα που φαίνεται να κάνουν στη μηχανή μου θα τα έχει σε 10 μέρες και ήλπιζα να ταξιδέψω το ερχόμενο ΣΚ (φοβάμαι χωρίς να αλλάξω λάστιχα, γιατί την περασμένη βδομάδα έκλεισα μια τρύπω στο πίσω με κορδόνι και δεν το εμπιστεύομαι). Οπότε αύριο θα δοκιμάσω να πάω και στον Μπούκη μήπως φανώ πιο τυχερός. Σας ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια!

Πρώτα τηλέφωνο. Μπορεί να είσαι τυχερός και να μπορεί να σου έχει λάστιχα εγκαίρως.

o_gavros
06/12/2022, 06:44
Δυστυχώς η εποχη είναι περίεργη και η διαθεσιμότητα ανέκδοτο. Δέκα μέρες αναμονής, ειναι πολυ καλα. Πέρσι καλοκαίρι περίμενα μήνες για να έρθουν!

ptc
06/12/2022, 08:49
Δες και σε 120/70, μια χαρά δουλεύει και μ' αυτό. Η μαμά διάσταση (110/80) σε περιορίζει πάρα πολύ.

Nostradamus
06/12/2022, 08:49
10 μερες αναμονη ουτε του παπα. Αλλος ενα εδω που περιμενε μηνες -για διαστασεις κοινες-. Οι καιροι ειναι πραγματικα πολυ περιεργοι.

DoctoR_k6
06/12/2022, 09:20
Αν εχεις βρει τα λαστιχα που θες αρχισε τα τηλεφωνα κ πηγαινε βαλτα οπου θες.
Ειδικα αφου θες να ταξιδεψεις.

NoobRider
06/12/2022, 09:50
Μακάρι να ήξερα τι λάστιχα θέλω. Δυστυχώς δεν έχω ιδέα, οπότε θα εμπιστευτώ ό,τι μου προτείνει ο εκάστοτε μάστορας. Εγώ μόνο διαστάσεις και δείκτη ταχύτητας που γράφει το βιβλιαράκι ξέρω να δω :p

νεοσσός
06/12/2022, 10:22
Δυστυχώς η εποχη είναι περίεργη και η διαθεσιμότητα ανέκδοτο. Δέκα μέρες αναμονής, ειναι πολυ καλα. Πέρσι καλοκαίρι περίμενα μήνες για να έρθουν!
Ομοίως, περίμενα 3 μήνες για να βρω αυτά που θέλω και είχα προπαραγγείλει ένα ζευγάρι για να μου κρατήσουν από το απόθεμα του εισαγωγέα όταν θα έρθει.

DoctoR_k6
06/12/2022, 10:26
Μακάρι να ήξερα τι λάστιχα θέλω. Δυστυχώς δεν έχω ιδέα, οπότε θα εμπιστευτώ ό,τι μου προτείνει ο εκάστοτε μάστορας. Εγώ μόνο διαστάσεις και δείκτη ταχύτητας που γράφει το βιβλιαράκι ξέρω να δω :p

Αν δεν βαριεσαι κανε μια βολτα απο el-tyres (Καλλιρρoης )& tyreshop (αρχη Bουλιαγμενης) να δεις τι εχουν κ τι θα σου προτεινουν.
Υπαρχουν πολλα μαγαζια ελαστικων για να μην βρεις κατι. Κατι all-around θελεις οποτε κατι φρεσκο θα σου κανει δουλιτσα.
Παντα θα υπαρξει περιπτωση που θα βαλεις λαστιχα κ δεν θα σου κατσουν καλα...οποτε οτι κ να προτεινει καποιος δεν ειναι 100% σιγουρο πως θα σου ταιριαξει.
Ολοι την εχουμε πατησει με λαστιχα κ απλα δεν τα ξαναβαλαμε κ πηγαμε την επομενη σε αλλη μαρκα/τυπο κλπ κλπ.

NoobRider
06/12/2022, 16:09
Στάθηκα τρομερά τυχερός και έχει στο el-tyres ετοιμοπαράδοτα τα dunlop gt601, από τα λίγα που κάνουν στις διαστάσεις μου όπως φαίνεται. Έκλεισα για αύριο να τα βάλω. Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τη βοήθεια! Ελπίζω με τον καιρό να αποκτήσω την κατάλληλη πείρα και γνώση για να την ανταποδώσω

ptc
06/12/2022, 16:24
Δες και σε 120/70, μια χαρά δουλεύει και μ' αυτό. Η μαμά διάσταση (110/80) σε περιορίζει πάρα πολύ.

Το πέρασες στο ντούκου αυτό και πας στα τυφλά.

NoobRider
06/12/2022, 16:34
Δεν το πέρασα στο ντουκου, το έψαξα και είδα ότι βγαίνουν και τα michelin road 5 σε αυτές τις διαστάσεις που έχουν καλές κριτικές. Απλώς δε μου το πρότεινε κάποιο από τα μαγαζιά που κάλεσα σαν εναλλακτική και δεν ήθελα-μη έχοντας τις γνώσεις να το στηρίξω-να τους πω να βάλουν αυτά. Όλες τις απαντήσεις τις έλαβα υπόψιν μου, γιατί εκτιμώ το χρόνο που αφιερώνει ο καθένας για να βοηθήσει.