PDA

View Full Version : Τροχισμα τανάλιας



JNP
09/12/2022, 15:10
Στα μικρά πενσοειδη αναφέρθηκε το τροχισμα που έκανα σε μια παλιά τανάλια προ ημερών. Τυχαία εχθές βρήκα και την πρώτη μου τανάλια περίπου 40 ετών μια 19αρα στενή της Peugeot.
Μάλλον από αστοχία στην σκλήρυνση η μία σιαγόνα σημαδεύτηκε από κάποιες σκληρές προκες ενώ η άλλη σιαγόνα δεν έπαθε τίποτα. Διαπίστωσα την διαφορά σκλήρυνσης και με τη λίμα.
Χρειάστηκε να τροχισω λίγο την μια λαβή για να ανοίξουν οι σιαγονες κι άλλο και οι ακμές να έρθουν σχεδόν σε ευθεία. Κατόπιν έπιασα γυαλόχαρτο ν120 σε μια βάση ξύλινη με γυαλί από πάνω όπου τροχιζω μαχαίρια και σκαρπελα. Βάζοντας νερό πάνω στο γυαλόχαρτο και με αρκετή υπομονή σε καμμια ώρα συνολικά ήρθαν οι κοπτικες ακμές στα ίσια τους και η τανάλια κόβει πλέον κανονικά. Θέλει προσοχή γιατί είπαμε η μία πλευρά δεν είναι σκληρή όσο πρέπει.Στις τελευταίες δύο φωτο πως ήταν και πως έγινε.
439969
439936
439937
439938
439939
439940

Bowleno
09/12/2022, 15:25
Σαν καινούργια έγινε. Δώσε ινφο για το γυαλί που τροχιζεις τα μαχαίρια

doctor_john
09/12/2022, 15:51
Ωραίο, πως και δεν δοκιμάζεις μια βαφή σκλήρυνσης στα άκρα;

JNP
09/12/2022, 18:51
Ωραίο, πως και δεν δοκιμάζεις μια βαφή σκλήρυνσης στα άκρα;

Δεν έχω εμπειρία τέτοια.
Επιπλέον για ζέσταμα έχω turbotorch που δεν ξέρω αν φθάνει.
Ασε που έχω ένα σωρό καλές ταναλιες knipex κοντές και μακρυες, ποιο σωστά προσθιοκοφτες!

JNP
09/12/2022, 19:00
Σαν καινούργια έγινε. Δώσε ινφο για το γυαλί που τροχιζεις τα μαχαίρια

Δημήτρη έφτιαξα ένα Π από κομμάτια κόντρα πλακέ και βιδωσα στα πλάγια από δύο πιαστράκια για χαρτιά. Με ταινία διπλής όψης κόλλησα από πάνω ένα κομμάτι κρύσταλλο που βρήκα πεταμένο και το πήγα στον μάστορα και το έκοψε όσο ένα μισό γυαλόχαρτο και λίγο πιο κοντό για να διπλώνει στις άκρες. Από κάτω στο ξύλο έβαλα και τρίτο πόδι στη μέση για να πιάνω το Πι στην μέγγενη.
Το πρώτο Πι που έφτιαξα είναι σκέτο ξύλινο μετά έφτιαξα και το δεύτερο με το γυαλί για χρήση με νερό. Όταν ξανακατευω στο γκαράζ θα βάλω φωτο.

doctor_john
09/12/2022, 19:20
Δεν έχω εμπειρία τέτοια.
Επιπλέον για ζέσταμα έχω turbotorch που δεν ξέρω αν φθάνει.
Ασε που έχω ένα σωρό καλές ταναλιες knipex κοντές και μακρυες, ποιο σωστά προσθιοκοφτες!

Είναι πολύ εύκολο, στο συγκεκριμένο εργαλείο. Υπάρχουν και βίντεο να δεις αν ψάξεις steel hardening.
Mε βουτάνιο θα πάρει μερικά λεπτά να πυρώσεις μόνο τις αιχμές αλλά θα σε βολέψει στο επόμενο βήμα που θέλει χρόνο.

Για την ευχαρίστηση της διαδικασίας περισσότερο αλλά και για την αντοχή που θα έχει μετά.

JNP
09/12/2022, 20:27
Αν μπορούσα να αφαιρεσω τον πειρο που ενώνει τις δύο λαβές θα ήτανε πιο εύκολο να ζεστάνω τις ακμες, αλλά δεν έχω καινούργιο πειρο για αντικατάσταση.

doctor_john
09/12/2022, 20:35
Ε, όχι και δεν χρειάζεται και δεν υπάρχει λόγος να ταλαιπωρηθείς. Μόνο τις άκρες πυρώνεις όσο το δυνατόν περισσότερο.
Ζέσταμα είναι το δεύτερο στάδιο και εκεί δεν ενοχλεί κάπου.
Τα κυρτά μέρη ανάμεσα στους κοπτήρες και τον πείρο δεν θέλεις να βαφθούν.

Bowleno
10/12/2022, 00:08
Δεν έχω εμπειρία τέτοια.
Επιπλέον για ζέσταμα έχω turbotorch που δεν ξέρω αν φθάνει.
Ασε που έχω ένα σωρό καλές ταναλιες knipex κοντές και μακρυες, ποιο σωστά προσθιοκοφτες!

"Ένα σωρό καλές τανάλιες knipex" λέει...
Ban και αυτόν, παρακαλώ, προκαλεί ανερυθρίαστα!:cry:

:p

JNP
10/12/2022, 08:41
"Ένα σωρό καλές τανάλιες knipex" λέει...
Ban και αυτόν, παρακαλώ, προκαλεί ανερυθρίαστα!:cry:

:p

Τι να κάνω, είμαι μαζωχτρας που έλεγε και η μάνα μου, και μαστροχαλαστης που έλεγε ο πατέρας μου. Ήμουνα 6 χρόνων όταν πήρα το κατσαβίδι και του έκανα φυτιλια το κουρντιστο ξυπνητήρι...:uplate:
Ο ψυχιατρος πάλι λέει ότι εμφανιζω μειωμένη αντίσταση στην αγορά εργαλείων, όπλων, φακών, καλαμιων , κλπ...Ανίατη υπόθεση. :beer:

vaska
10/12/2022, 13:05
Τι να κάνω, είμαι μαζωχτρας που έλεγε και η μάνα μου, και μαστροχαλαστης που έλεγε ο πατέρας μου. Ήμουνα 6 χρόνων όταν πήρα το κατσαβίδι και του έκανα φυτιλια το κουρντιστο ξυπνητήρι...:uplate:
Ο ψυχιατρος πάλι λέει ότι εμφανιζω μειωμένη αντίσταση στην αγορά εργαλείων, όπλων, φακών, καλαμιων , κλπ...Ανίατη υπόθεση. :beer:

Ίδια ψυχική νόσος
Ο τρελόγιατρος μου είπε αν νιώθω πως δεν πάει άλλο να κάμω βόλτες με μηχανές για να μου περάσει. Ακολούθησα την συμβουλή του και τώρα αγοράζω πάλι εργαλεία για να φτιάχνω τα μηχανάκια μου.

:D

doctor_john
10/12/2022, 13:49
Παιδιά καλά να είστε, την βγάζετε φθηνά με τα εργαλεία χειρός.
Άλλα παιδάκια ερεθίζονται με επιδαπέδια και ο κίνδυνος έξωσης ή απίστευτου χρέους είναι ορατός κάθε φορά που κοιτούν αγγελίες. :lol:

JNP
10/12/2022, 14:02
439975

Για να τροχιζω τα μαχαίρια μου που έχουν scandy grid ή σκανδιναβική κόψη λάμας περίπου 23 μοιρών, σκέφτηκα να φτιάξω την πρώτη βάση πάνω στην οποία θα πιάνω τα γυαλοχαρτα και θα σέρνω την κόψη για να τροχισθει. Ακολουθώντας την αρχική κόψη δεν χρειάζεσαι υπολογισμούς ή εμπειρία για να ακονισεις τέλεια το μαχαίρι που έχει τέτοια λάμα.
Η πρώτη βάση ήταν ξύλινη με ένα πόδι για να πιάνεται στην μέγγενη. Επιφάνεια βάσης με πλάτος όσο μισό φύλλο γυαλόχαρτο και μήκος 2 εκ λιγότερο για να πιάνεται στα πιαστράκια.
439976
439977
Γυαλοχαρτα κομμένα στη μέση κατά μήκος και ένα αφρώδες υλικό που βάζαμε παλιά επάνω το ποντίκι των υπολογιστών. Αυτό το βάζω κάτω από το γυαλόχαρτο και επιτυγχανω κωνική κόψη (convex) με μεγαλύτερη αντοχή από την σκανδιναβική σε βαριά χρήση .

439978
Γυαλοχαρτα έχω 120,220,320,400,600,800,1000,1500,2000 για διάφορες χρήσεις. Αν ενα μαχαίρι ή άλλη λάμα την περιποιείσαι κανονικά τότε 600 και 1000 ή 800 και 1500 φτάνουν. Αλλοιως θες και πιο χοντρά.
Επειδή κάποιες λάμες ήθελα να τις γυαλισω καλά με 1500/2000 σκέφτηκα την χρήση νερού που κάνει και οικονομία στα γυαλοχαρτα. Έτσι έφτιαξα και δεύτερη βάση με χοντρό κρύσταλλο από πάνω για χρήση με νερό και δύο πόδια για να μπορείς να το δουλεύεις και στον πάγκο και ένα στη μέση για να πιάνεται όταν θες σταθερά σε μέγγενη.

439979
439980

Πανω στην ολοισια αυτή επιφάνεια μπορώ πλέον να ακονισω τέλεια τα καλέμια του ξύλου και τις λάμες από τις πλάνες χειρός,χρησιμοποιωντας ένα παλιό εξάρτημα της stanley που εξασφαλίζει με ακρίβεια γωνίες 25,30,35 μοιρών.

439981
439982

Εννοείται ότι ακονιζεις μαχαίρια η ψαλίδια εύκολα σέρνοντας τα πάνω στο γυαλόχαρτο αντίθετα από την κόψη γιατί αλλιώς θα κόψεις το γυαλόχαρτο.

JNP
10/12/2022, 16:16
Εδώ κάνω μια διευκρίνηση ποιο είναι το σκανδιναβικο τροχισμα.
Ειναι μονοκόμματο χωρίς άλλο δευτερεύον τροχισμα στην ακμή.
Αποδεδειγμένα αποτελεσματικό σε κοπτικα ξύλου στα οποία οι Σκανδιναβοι πρωτοπορούν.
Σε λάμες σκαρπελων και πλανων ακονιζεται μόνο η μία μεριά, ενώ στα μαχαίρια και οι δύο.
440057
Το κάτω μαχαίρι, Φινλανδεζικο Martiini, το αγόρασα με σπασμένη μύτη και λάμα σαν πριόνι από κακή χρήση. Ακολουθοντας πάνω στο γυαλόχαρτο τις διαμορφωμενες πλευρες με υπομονή έφερα αυτό το ικανοποιητικό πιστεύω αποτελεσμα.
Εδω βλέπουμε τις 5 πιο βασικές διαμορφώσεις μιας λάμας :
440060

bulmont
10/12/2022, 17:37
"Ένα σωρό καλές τανάλιες knipex" λέει...
Ban και αυτόν, παρακαλώ, προκαλεί ανερυθρίαστα!:cry:

:p


440061

440062

440063

bulmont
10/12/2022, 17:38
:roflmao::roflmao::roflmao::roflmao:

daz
10/12/2022, 21:22
Ο ψυχιατρος πάλι λέει ότι εμφανιζω μειωμένη αντίσταση στην αγορά εργαλείων, όπλων, φακών, καλαμιων , κλπ...Ανίατη υπόθεση. :beer:


Ίδια ψυχική νόσος
Ο τρελόγιατρος μου είπε ...

:D

Τελικά μόνο εγώ είμαι νορμάλ εδώ μέσα! :a43:

Bowleno
10/12/2022, 21:58
440061

440062

440063

Εσύ δεν μετράς λόγω επαγγέλματος αλλά πάρε να έχεις μην μείνεις με το παράπονο:moutza:

(Τι με κολάζεις ρε;)

:cry::lol:

Bowleno
10/12/2022, 22:01
Τελικά μόνο εγώ είμαι νορμάλ εδώ μέσα! :a43:

Εσύ όμως είσαι αυτός που ρίχνει τους άλλους στα "βαριά"....:cry:
:lol:

daz
11/12/2022, 08:57
(Τι με κολάζεις ρε;)



Μη τον κολάζετε αυτόν ρε, θα πάει να πάρει κανένα stanley με διακριτικό επωνυμίας για εύκολη αναγνώριση πάλι!

Bowleno
11/12/2022, 14:25
Μη τον κολάζετε αυτόν ρε, θα πάει να πάρει κανένα stanley με διακριτικό επωνυμίας για εύκολη αναγνώριση πάλι!

Ε, τα θέλει ο λώκος σου εσένα:moutza:

Αφού υπέκυψα δεν δεν πήρα Stanley ρε:moutza::p
:D