PDA

View Full Version : Αγορά μηχανής και απελπισία



Σελίδες : [1] 2

Nerfarious
13/12/2022, 14:47
Καλησπέρα στο φόρουμ,

Είμαι 25 χρονών και μετά από αμέτρητες αναβολές αποφάσισα να αφήσω το μπέβερλι και να πάρω μια μοτοσυκλέτα με συμπλέκτη.

Δεν έχω τρελές απαιτήσεις από επιδόσεις, θέλω μια μηχανή τύπου sport touring - on off για χρήση 95% άσφαλτο, μικρά ταξιδάκια δικάβαλος με την κοπέλα μου, με λιγότερα από 50k χιλιόμετρα, τουλάχιστον 60 άλογα και απαραιτήτως ABS. Το budget είναι μέχρι 5000€, βέβαια προφανώς όσο λιγότερα τόσο καλύτερα γιατί πέρα απο κράνος που έχω καλό πρέπει να πάρω και εξοπλισμό.

Μέχρι τώρα κοιτάω: Bandit 650, Fazer 600 S2, TDM 900 A, Versys 650, CBF 600 S, CFMOTO 650MT
Κόβονται λόγω εμφάνισης/παλαιότητας: Vstrom 650 gen 1, Versys 650 gen 1, και όλα τα καρπυλατέρ.

Επειδή βρίσκομαι ακριτική βόρεια Ελλάδα, και λόγω δουλειάς, δεν έχω την πολυτέλεια να δώ μηχανές πιο μακριά από Θεσσαλονίκη.

Tα ερωτήματα μου είναι τα εξής:

- Έχει τρελαθεί εντελώς ο κόσμος με την αγορά των μεταχειρισμένων? Βλέπω Bandit στα 4500€ που τόσο δεν έκαναν μεταχειρισμένα πριν από 10 χρόνια, και για τα TDM δεν θα ανοίξω καν την συζήτηση :eyepop:.
- Από τον Σεπτέμβρη παρακολουθώ μήπως ανέβει κάτι αξιόλογο, αλλά οι αξιόλογες αγγελίες είναι ελάχιστες, αξίζει να περιμένω κι άλλο μήπως έχει κάτι καλύτερο προς Ιανουάριο/Φεβρουάριο;
- Σκέφτομαι σοβαρά αντί να μπλέξω με μηχανές 10-15ετίας, να πάρω ενα CFMOTO 1-2 ετών στα ~4500€ αλλά δεν έχω καθόλου εικόνα περι μεταπώλησης, και θα ήθελα τα φώτα σας.

Γενικά ψάχνω κάτι μεταξύ συμβουλής και υποστήριξης, γιατί κοντεύω να τα χάσω με τα μεταχειρισμένα :yuck:. Σόρρυ για το σεντόνι, και ευχαριστώ για το χρόνο σας.

panavour
13/12/2022, 15:31
Αν σε φτάνουν τα 47 αλογατακια,του μοτέρ του Χόντα 500,που για αυτά που θες,στο υπογράφω ότι σου φτάνουν, τότε ένα καλομεταχειρισμενο Voge 500 ds ,με το πολύ 10000 Χλμ,σε περιμένει στα λεφτά που διαθέτεις.Στο λέω γιατί το έχω και το φχαριστιεμαι.Ταξιδευεις με 140, έχεις ροπακλα,και θα έχεις και αξιοπιστία,απ' ότι λένε και όσοι ταχουν, εμού συμπεριλαμβανομένου μέχρι στιγμής.ΟΤΙ άλλο θες κάνε αναζήτηση στο θέμα στο φόρουμ "voge 500 "

Nerfarious
13/12/2022, 15:57
Δεν μου φτάνουν τα 47 άλογα καθαρά από θέμα γούστου, δε θα ήθελα να πέσω κάτω απο τα 62 του CFMOTO. Επίσης τι παίζει με την μεταπωλητική των κινέζικων;

πυξιδας990
13/12/2022, 16:22
παρε το cf,μια χαρα ειναι και εγγυηση θα εχει ακομα

skritikos
13/12/2022, 18:19
Με την τιμή της βενζίνης εκεί που είναι και εκεί που θα φτάσει, μια από τις ελάχιστες λογικές επιλογές σου είναι αυτά τα σχεδόν 500 κυβικά, είτε από Honda (modern CB series) είτε Voge κτλ.
Δες μπροστά και όχι μόνο την χαρά της αγοράς κάτι νέου.

Αυτά που αναφέρεις έχουν πρακτικά την 2πλη κατανάλωση, για να μην πω για παλαιότητα και κατάσταση μεταχειρισμένων σε μια αγορά στεγνή από χρήμα όπου πολλοί δεν κάνουν ούτε την βασική συντήρηση εδώ και χρόνια.
Στην θέση σου θα έπαιρνα καινούργιο ένα Voge 500DS κάνοντας μια μικρή υπέρβαση που θα την πάρεις πίσω μέσα στα χρόνια (αξιοπιστία, γνώση της ιστορίας του, αποφυγή χαζών εξόδων).
Διαφορετικά το ίδιο σε μεταχειρισμένο μια που είναι πολύ νέο μοντέλο.

Αλλιώς κάποιο μεταχειρισμένο CB500 (X/F, κτλ) μετά από σοβαρό ψάξιμο σε επίσημο Honda συνεργείο.

Xlitos
13/12/2022, 18:47
εμφανισιακα ποιο σου αρεσει πιο πολυ απ ολα αυτα που εβαλες?

Nerfarious
13/12/2022, 20:01
Το voge καλό χρυσό αλλά στα ίδια λεφτά με το CF δε βρίσκω λόγο να το προτιμήσω, ειδικά εφόσον είναι και αρκετά κάτω από τα άλογα που θέλω.

Απο εμφάνιση θα έλεγα: Versys > Fazer > CF > TDM > CBF > Bandit

STF
13/12/2022, 20:23
Το voge καλό χρυσό αλλά στα ίδια λεφτά με το CF δε βρίσκω λόγο να το προτιμήσω, ειδικά εφόσον είναι και αρκετά κάτω από τα άλογα που θέλω.

Απο εμφάνιση θα έλεγα: Versys > Fazer > CF > TDM > CBF > Bandit

Δε μπορώ να καταλάβω την εμμομή με τα άλογα. Θέμα γούστου είναι η εμφάνιση όχι τα άλογα. Κι εμένα μου αρέσει περισσότερο το CF650 αλλά όχι λόγω αλόγων. Τα voge (όπως και τα CFmoto) στη καλή κατηγορία των Κινέζικων από άποψη ποιότητας κατασκευής.

Για αυτά που θέλεις εσύ τα μισά άλογα θα σταβλίζονται εντός του μοτέρ. Εκτός αν διαβάζει η κοπέλα σου οπότε ναι, μπορείς να πηγαίνεις με 50χλμ ή αποστάσεις των 50 χλμ και τα 60+ άλογα είναι ένα ικανοποιητικό (μη πω και απαραίτητο) νούμερο.

Η αγορά των μεταχειρισμένων απλά ακολουθεί την αγορά των καινούριων. Πριν από 3 χρόνια κάποιος έπρεπε να πουλήσει τη μηχανή του και να προσθέσει και 3 χιλιάρικά για να πάρει καινούρια. Τώρα πρέπει να προσθέσει και 5 χιλιάρικά.... λογικό επακόλουθο είναι η τιμή της μεταχειρισμένης να ανέβει 1 χιλιάρικο.

doctor_john
13/12/2022, 21:09
Eντάξει δεν είναι παράλογο, δεν έχει συγκεκριμένη χρήση η δύναμη, φαίνεται παντού.
Μπορεί να θέλει να γλυστρά με άνοιγμα του γκαζιού, μπορεί να προσπερνά με άνεση σε ανηφορικά κομμάτια.

Ένα versys εφόσον του αρέσει, βρίσκεται, εδώ ένα στην Καβάλα:
https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/327089005-kawasaki-versys-650

Nomand
13/12/2022, 21:12
Αν αποφασίσεις να πάρεις μτχ τότε θα πρέπει να κάνεις και χλμ για να βρεις αυτό που αξίζει, προσωπικά έχω κάνει μέχρι και 800 χλμ διότι προτιμώ να παρω μια μηχανή που έχει δουλέψει σε επαρχιακούς δρόμους και δεν εχει δουλέψει καθόλου στα μεγάλα αστικά κέντρα με ότι αυτό συνεπάγεται, παντως προσωπική μου άποψη είναι πως τα περισσότερα από τα άλογα που έχουν οι μεγάλες μηχανές μένουν αναξιοποιητα από τους αναβάτες (βάζω φυσικά και τον εαυτο μου σε αυτούς)
Με μια μηχανή 50 ίππων και κατηγορία on off κάνεις τα πάντα σε αυτήν την χώρα που ζούμε. Την μηχανή την απολαμβανεις στα 100 αντε 120χλμ/ωρα στους δρόμους που έχουμε και τους οδηγούς που έχουμε σε αυτή την χώρα.

Bowleno
13/12/2022, 21:17
Αν αποφασίσεις να πάρεις μτχ τότε θα πρέπει να κάνεις και χλμ για να βρεις αυτό που αξίζει, προσωπικά έχω κάνει μέχρι και 800 χλμ διότι προτιμώ να παρω μια μηχανή που έχει δουλέψει σε επαρχιακούς δρόμους και δεν εχει δουλέψει καθόλου στα μεγάλα αστικά κέντρα με ότι αυτό συνεπάγεται, παντως προσωπική μου άποψη είναι πως τα περισσότερα από τα άλογα που έχουν οι μεγάλες μηχανές μένουν αναξιοποιητα από τους αναβάτες (βάζω φυσικά και τον εαυτο μου σε αυτούς)
Με μια μηχανή 50 ίππων και κατηγορία on off κάνεις τα πάντα σε αυτήν την χώρα που ζούμε. Την μηχανή την απολαμβανεις στα 100 αντε 120χλμ/ωρα στους δρόμους που έχουμε και τους οδηγούς που έχουμε σε αυτή την χώρα.


Εξ ου, θέλω να πάρω το VOGE ac500 και όχι το παραπλήσιο CF heritage 700 που μου πρότειναν και έχει 50% παραπάνω ίππους. (Που είναι και 200 ευρώ φτηνότερο κιόλας) ΔΕΝ χρειάζομαι παραπάνω ίππους, τέλη, ασφάλειες κλπ....

Nerfarious
13/12/2022, 21:25
Παιδιά είναι απλά τα πράγματα, έχω οδηγήσει διάφορα μηχανάκια από 5 έως 105 άλογα με 1,2 και 4 κυλίνδρους, και ως προσωπική προτίμηση ξέρω πόσα άλογα αισθάνομαι καλά για εμένα (1.90 100+ κιλά). Δεν λέω ότι αυτά που θέλω δεν μπορούν να γίνουν και με 50 ή λιγότερα, λέω απλώς ποια είναι η προτίμηση μου. :cool:

Επίσης δυστυχώς δεν μπορώ να ανέβω πάνω από τα 5 χιλιάρικα, παρότι υπάρχουν αρκετές επιλογές στα 6500-7000, εξού και το δίλημμα.

Όσον αφορά τις τιμές των μεταχειρισμένων σε συνάρτηση με αυτές των καινούργιων, καταλαβαίνω ότι ο καθένας μπορεί να ζητήσει όσα του λείπυον, μου φαίνεται βέβαια γελοίο το να πουλιούνται μηχανάκια στις ίδιες τιμες με πριν απο 8 χρόνια.

Tsber
13/12/2022, 22:12
Εύχομαι να βρεις αυτό που σου ταιριάζει αλλά μη βάζεις πολύ δύσκολα στον εαυτό σου γιατί η αγορά μοτοσικλέτας θα πρέπει κανονικά να σε γεμίζει ευφορία και όχι απελπισία.

Εμένα μου φαίνεται συναρπαστικό ακόμα και που διαβάζω τις δικές σου αναζητήσεις.

Με το καλό λοιπόν και όχι απελπισίες!

νεοσσός
13/12/2022, 22:59
... ένα καλομεταχειρισμενο Voge 500 ds ,με το πολύ 10000 Χλμ,σε περιμένει στα λεφτά που διαθέτεις ... έχεις ροπακλα...
:confused:

ποπαϋ
14/12/2022, 08:37
Κοίτα και το Cbf 1000.

Panos76
14/12/2022, 09:13
Παίδες κακά τα ψέματα. Για τα κυβικά του παιδιού + δικάβαλο, το 500αράκι είναι οριακό σε ταξιδάκι, φόρτωμα κλπ.

Εμένα τουλ. αυτή την αίσθηση μου έχει αφήσει σε δικάβαλο με βαρύ άτομο πίσω.

panavour
14/12/2022, 10:55
:confused:

Όταν συναντηθούμε σε καμμιά βόλτα καί στο δώσω για βόλτα θα σού φύγει το εμοτικον.

Nitse3
14/12/2022, 11:03
Εξ ου, θέλω να πάρω το VOGE ac500 και όχι το παραπλήσιο CF heritage 700 που μου πρότειναν και έχει 50% παραπάνω ίππους. (Που είναι και 200 ευρώ φτηνότερο κιόλας) ΔΕΝ χρειάζομαι παραπάνω ίππους, τέλη, ασφάλειες κλπ....

Καλά εσύ μάλλον έχεις ερωτευθεί την αντιπροσωπεία της Βοτζ ή καμία από την αντιπροσωπεία δεν εξηγείται αλλιώς :lol:







Ακόμα δεν το παρήγγειλες;;

karellen
14/12/2022, 11:10
Καλησπέρα στο φόρουμ,

Είμαι 25 χρονών και μετά από αμέτρητες αναβολές αποφάσισα να αφήσω το μπέβερλι και να πάρω μια μοτοσυκλέτα με συμπλέκτη.

Δεν έχω τρελές απαιτήσεις από επιδόσεις, θέλω μια μηχανή τύπου sport touring - on off για χρήση 95% άσφαλτο, μικρά ταξιδάκια δικάβαλος με την κοπέλα μου, με λιγότερα από 50k χιλιόμετρα, τουλάχιστον 60 άλογα και απαραιτήτως ABS. Το budget είναι μέχρι 5000€, βέβαια προφανώς όσο λιγότερα τόσο καλύτερα γιατί πέρα απο κράνος που έχω καλό πρέπει να πάρω και εξοπλισμό.

.

Πρώτη σου επιλογή Versys 2ας γεννεάς,αξιοπρεπέστατο,δυνατό και ευέλικτο.

Nerfarious
14/12/2022, 12:39
Εύχομαι να βρεις αυτό που σου ταιριάζει αλλά μη βάζεις πολύ δύσκολα στον εαυτό σου γιατί η αγορά μοτοσικλέτας θα πρέπει κανονικά να σε γεμίζει ευφορία και όχι απελπισία.

Εμένα μου φαίνεται συναρπαστικό ακόμα και που διαβάζω τις δικές σου αναζητήσεις.

Με το καλό λοιπόν και όχι απελπισίες!

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου, έχεις απόλυτο δίκιο, ίσως το κάνω πιο δύσκολο απότι χρειάζεται να είναι.

Να'σαι καλα!


Πρώτη σου επιλογή Versys 2ας γεννεάς,αξιοπρεπέστατο,δυνατό και ευέλικτο.

Τα παρακολουθώ 1 προς 1, απλώς δυστυχώς δεν κυκλοφορούν πολλά, ειδικά βόρεια Ελλάδα. Ευχαριστώ για την άποψη!

Dr.Monty
14/12/2022, 13:22
Δηλώνω παρών και ως πρώτος ερωτευμένος.

Panos τα κυβικά του παναβουρ, μας έχει τονίσει πολλές φορές ο ίδιος, ότι είναι πολύ περισσότερα.

CorpseAlive
14/12/2022, 13:26
Δηλώνω παρών και ως πρώτος ερωτευμένος.

Panos τα κυβικά του παναβουρ, μας έχει τονίσει πολλές φορές ο ίδιος, ότι είναι πολύ περισσότερα.

Αν ήμουν εσύ θα κοιτούσα και για μεταχ. κάποια NC 700 ιδανικά με DCT.
Θεωρώ πως είναι το πιο All around μηχανάκι της κατηγορίας του.
Επίσης όσον αφορά την απόσταση , το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να δώσεις κάποια χρήματα για έλεγχο από τις εταιρείες που κάνουν έλεγχο σε οχήματα και σου δίνουν και γραπτή εγγύηση.

STF
14/12/2022, 13:37
Παίδες κακά τα ψέματα. Για τα κυβικά του παιδιού + δικάβαλο, το 500αράκι είναι οριακό σε ταξιδάκι, φόρτωμα κλπ.

Εμένα τουλ. αυτή την αίσθηση μου έχει αφήσει σε δικάβαλο με βαρύ άτομο πίσω.

Αυτή είναι μια καραμέλα-ψευδαίσθηση που έχει πλασάρει το μάρκετινγκ των εταιρειών και δυστυχώς την αναμασάμε κι εμείς.
Απλά προσαρμόζεις την οδήγηση και τις δυνατότητες της μοτοσυκλέτας σου και ταξιδεύεις σε όλο το κόσμο.
Σε διαβεβαιώνω πως τα 500cc μπορούν να κάνουν τα πάντα, πόσο μάλλον σε μια σύγχρονη μηχανή με όλες τις ευκολίες που έχουν αναπτυχθεί για οδηγό-μηχανή-αποσκευές.

440125

440126

Panos76
14/12/2022, 14:19
Αυτή είναι μια καραμέλα-ψευδαίσθηση που έχει πλασάρει το μάρκετινγκ των εταιρειών και δυστυχώς την αναμασάμε κι εμείς.
Απλά προσαρμόζεις την οδήγηση και τις δυνατότητες της μοτοσυκλέτας σου και ταξιδεύεις σε όλο το κόσμο.
Σε διαβεβαιώνω πως τα 500cc μπορούν να κάνουν τα πάντα, πόσο μάλλον σε μια σύγχρονη μηχανή με όλες τις ευκολίες που έχουν αναπτυχθεί για οδηγό-μηχανή-αποσκευές.


:beer: Γαμάτη φωτό!

Ρε συ εννοείται και με παπί έχουμε κάνει ταξίδι μέχρι Πελοπόννησο ωστόσο, δεν έχει να κάνει με μάρκετινκγ αλλά με ένα fact όπως το έχω βιώσει προσωπικά.

Μονός ή με τη γυναίκα που είμαστε κατηγορία φτερού, είναι σαν να οδηγώ 650. Με βάρος επάνω όμως απλά πηγαίνεις. Φαίνεται η έλλειψη.

Από τα συμφραζόμενα κατάλαβα ότι ο φίλος δεν είναι διατεθειμένος για συμβιβασμούς. Θέλει το γκάζι να είναι εκεί, διαθέσιμο. Ε, ευτό μόνο ένα 650+ στο δίνει.

rainmike
14/12/2022, 14:22
Αυτή είναι μια καραμέλα-ψευδαίσθηση που έχει πλασάρει το μάρκετινγκ των εταιρειών και δυστυχώς την αναμασάμε κι εμείς.
Απλά προσαρμόζεις την οδήγηση και τις δυνατότητες της μοτοσυκλέτας σου και ταξιδεύεις σε όλο το κόσμο.
Σε διαβεβαιώνω πως τα 500cc μπορούν να κάνουν τα πάντα, πόσο μάλλον σε μια σύγχρονη μηχανή με όλες τις ευκολίες που έχουν αναπτυχθεί για οδηγό-μηχανή-αποσκευές.

440125

440126

Φιλαράκι μήπως κάνεις και μετακομίσεις?:tooth:

Dr.Monty
14/12/2022, 14:41
Αυτή είναι μια καραμέλα-ψευδαίσθηση που έχει πλασάρει το μάρκετινγκ των εταιρειών και δυστυχώς την αναμασάμε κι εμείς.
Απλά προσαρμόζεις την οδήγηση και τις δυνατότητες της μοτοσυκλέτας σου και ταξιδεύεις σε όλο το κόσμο.
Σε διαβεβαιώνω πως τα 500cc μπορούν να κάνουν τα πάντα, πόσο μάλλον σε μια σύγχρονη μηχανή με όλες τις ευκολίες που έχουν αναπτυχθεί για οδηγό-μηχανή-αποσκευές.

440125

440126

Wow το φώτο είναι αυτές!!!

STF
14/12/2022, 14:54
:beer: Γαμάτη φωτό!

Ρε συ εννοείται και με παπί έχουμε κάνει ταξίδι μέχρι Πελοπόννησο ωστόσο, δεν έχει να κάνει με μάρκετινκγ αλλά με ένα fact όπως το έχω βιώσει προσωπικά.

Μονός ή με τη γυναίκα που είμαστε κατηγορία φτερού, είναι σαν να οδηγώ 650. Με βάρος επάνω όμως απλά πηγαίνεις. Φαίνεται η έλλειψη.

Από τα συμφραζόμενα κατάλαβα ότι ο φίλος δεν είναι διατεθειμένος για συμβιβασμούς. Θέλει το γκάζι να είναι εκεί, διαθέσιμο. Ε, ευτό μόνο ένα 650+ στο δίνει.

Όταν περιορίζεις το μπάτζετ σου σε συγκεκριμένα ποσά έχεις ήδη ξεκινήσει με συμβιβασμούς. Δεν μπορείς να τα έχεις όλα.
Το KLE500 είχε παρόμοιες ικανότητες με αυτές που έχει το σύγχρονο Versys X-300. Δηλαδή από ροπή... κλάφτα.

Έχω συνταξιδέψει με γνωστό που είχε το CB500X και ήταν δικάβαλος χωρίς να είναι στη κατηγορία φτερού. Μια χαρά ταξίδευε και προφανώς η μοτοσυκλέτα είναι ικανότερη από το KLE του τότε.

Φυσικά όσο ανεβάζεις κυβικά-δύναμη-όγκο μοτοσυκλέτας τα πράγματα γίνονται πιο εύκολα. Όμως ο κόσμος της μοτοσυκλέτας από τη φύση του είναι γεμάτος περιπέτεια, υποχωρήσεις, εκπλήξεις. Οπότε πολλές φορές όλα αυτά που για άλλους είναι ανασταλτικά για μένα είναι η πρόσκληση στη περιπέτεια.
Το τουλάχιστον 60 άλογα είναι τόσο σχετικό. Σε αυτή τη κατηγορία μοτό πιο σημαντικό είναι πως αποδίδει τη ροπή και όχι την ιπποδύναμη. Αλλά αυτά είναι ψιλά γράμματα. Μεγαλώνουμε και μαθαίνουμε.


Φιλαράκι μήπως κάνεις και μετακομίσεις?:tooth:

Σήμερα έχουμε τόσες βοήθειες, καλύτερα συστήματα φόρτωσης, καλύτερος ρουχισμός, καλύτερες μοτοσυκλέτες. Οι φωτό είναι από ταξίδι στη Βαρκελώνη το 1993 (γιαυτό όλα είναι χύμα στο κύμα, άλλες εποχές με πολύ μικρότερη πληροφόρηση και γνώση). Ναι, ήμουν υπερφορτωμένος και δικάβαλος, μετά τα πρώτα 200 χλμ όμως ο εγκέφαλος είχε χαρτογραφήσει τα νέα δεδομένα και δε καταλάβαινα τίποτα.

tools
14/12/2022, 15:07
Αυτή είναι μια καραμέλα-ψευδαίσθηση που έχει πλασάρει το μάρκετινγκ των εταιρειών και δυστυχώς την αναμασάμε κι εμείς.
Απλά προσαρμόζεις την οδήγηση και τις δυνατότητες της μοτοσυκλέτας σου και ταξιδεύεις σε όλο το κόσμο.
Σε διαβεβαιώνω πως τα 500cc μπορούν να κάνουν τα πάντα, πόσο μάλλον σε μια σύγχρονη μηχανή με όλες τις ευκολίες που έχουν αναπτυχθεί για οδηγό-μηχανή-αποσκευές.


περίεργο που το σκέφτεσαι έτσι γιατί εγώ θεωρούσα ακριβώς το αντίθετο για το μάρκετινγκ!
ποσο διαφέρουν οι ματιές ?!

συμφωνοι, και τα λιγα κυβικά σε ταξιδεύουν τιμια και σε όλο τον κόσμο. ο βροχίδης, ο γκογκος και τόσοι ακόμα, το αποδεικνύουν διαρκώς.

ας συμφωνήσουμε όμως επισης, πως δεν ταξιδεύουν με 140χαω και δεν έχουν ροπάκλα γιατί θα ξεχάσουμε κι αυτά που ξέρουμε.

ταξιδευουν, εννοώντας ρολαρουν ξεκουραστα για ώρες, σε ανηφορες κατηφορες προσπεράσεις, ενιοτε δικάβαλα και φορτωμένα κτλ. με 140 ταξιδευει ενα -φτου φτου- tdm, που τα εχει τα κυβικά του οσο να το κανεις...

ας συμφωνήσουμε τέλος, ότι το ταξίδι με λιγα κυβικα είναι επιλογή βασισμένη στο κόστος ή αυτοσκοπός. Κανένας μας δεν θα προτιμούσε ενα 400αρι απο ένα 750 αν είχαν ιδια αξιοπιστία και καταναλωση. αντε στα 1000+ κε να παιζει ρολο το βάρος για κάποιους, μα 750 από 400 είναι πασιφανές. και γιαυτό ειχε αυτορυθμιστεί και η αγορά τοσα χρόνια εκεί. μικρα παπιοσκουτερ, λιγα 250-400αρια για αρχαριους/οικονομία, και απο 600 και πάνω ξεκινούσαν οι ''κανονικές'' μηχανές.(προφανως τα χωματινα εξαιρούνται).

εδω και 10-15 χρόνια, με την οικονομική και ενεργειακή κρίση αλλαξαν τα πράγματα. δεν έχω οδηγήσει τα συγχρονα κινεζικα/ινδικα μοντέλα τελευταίας δεκαετίας της τάξης των 250, 390, 500 κε, αλλά συνέχεια ακούω και διαβάζω για τραβηγματα και ροπές. οι επιδόσεις τους όμως, δεν διαφέρουν απο κάτι cb500 20ετιας που δεν θυμάμαι ποτέ να αναφέρθηκαν σε συζήτηση χωρίς να ακουστει η λέξη ''τάφος'' από κάποιον! αν ανατρέξουμε σε συζητήσεις 15+ετίας του φόρουμ, θα δούμε ένα κάρο αρχάριους να συμβουλεύονται να πάρουν monster 620 γιατί/παρόλο που ''δέν παει μία'' . και ήταν αλήθεια! στις πρώτες φήμες για δρομίσια ΚΤΜ 390 γέλαγε/εκλαιγε ολος ο δυτικός κόσμος, εκτός από τους φραγκάτους 18αρηδες..

πάντοτε υπηρχαν καλές μοτοσυκλέτες σε αυτά τα κυβικά και την τάξη επιδόσεων και επαινούνταν για ένα κάρο πράγματα, μόνο που τώρα επαινούνται και για τις -κακές- επιδόσεις τους. ε, με το ζόρι να βγούν και γρήγορες?!

δεν εξετάζω αν είναι καλύτερες ή χειρότερες μηχανές, περισσότερο ή λιγότερο οικονομικές/αξιόπιστες/ακριβές/ασφαλείς/φιλικές(?) για το περιβάλλον ή οτιδήποτε άλλο απο γρήγορες. οι μονάδες του ίππου και του κιλου, δεν έχουν αλλάξει (αν και κάτι είχε ακουστεί για το κιλό..). πως γίνεται μια μοτοσυκλέτα με αντίστοιχο λόγο δύναμης/βάρους τότε να μην τραβούσε για την πλειοψηφία των αναβατών και τώρα να τραβάει??

ίσως εδώ έρχεται το μάρκετινγκ που αναφέρεις...

skritikos
14/12/2022, 15:20
περίεργο που το σκέφτεσαι έτσι γιατί εγώ θεωρούσα ακριβώς το αντίθετο για το μάρκετινγκ!
ποσο διαφέρουν οι ματιές ?!

συμφωνοι, και τα λιγα κυβικά σε ταξιδεύουν τιμια και σε όλο τον κόσμο. ο βροχίδης, ο γκογκος και τόσοι ακόμα, το αποδεικνύουν διαρκώς.

ας συμφωνήσουμε όμως επισης, πως δεν ταξιδεύουν με 140χαω και δεν έχουν ροπάκλα γιατί θα ξεχάσουμε κι αυτά που ξέρουμε.

ταξιδευουν, εννοώντας ρολαρουν ξεκουραστα για ώρες, σε ανηφορες κατηφορες προσπεράσεις, ενιοτε δικάβαλα και φορτωμένα κτλ. με 140 ταξιδευει ενα -φτου φτου- tdm, που τα εχει τα κυβικά του οσο να το κανεις...

ας συμφωνήσουμε τέλος, ότι το ταξίδι με λιγα κυβικα είναι επιλογή βασισμένη στο κόστος ή αυτοσκοπός. Κανένας μας δεν θα προτιμούσε ενα 400αρι απο ένα 750 αν είχαν ιδια αξιοπιστία και καταναλωση. αντε στα 1000+ κε να παιζει ρολο το βάρος για κάποιους, μα 750 από 400 είναι πασιφανές. και γιαυτό ειχε αυτορυθμιστεί και η αγορά τοσα χρόνια εκεί. μικρα παπιοσκουτερ, λιγα 250-400αρια για αρχαριους/οικονομία, και απο 600 και πάνω ξεκινούσαν οι ''κανονικές'' μηχανές.(προφανως τα χωματινα εξαιρούνται).

εδω και 10-15 χρόνια, με την οικονομική και ενεργειακή κρίση αλλαξαν τα πράγματα. δεν έχω οδηγήσει τα συγχρονα κινεζικα/ινδικα μοντέλα τελευταίας δεκαετίας της τάξης των 250, 390, 500 κε, αλλά συνέχεια ακούω και διαβάζω για τραβηγματα και ροπές. οι επιδόσεις τους όμως, δεν διαφέρουν απο κάτι cb500 20ετιας που δεν θυμάμαι ποτέ να αναφέρθηκαν σε συζήτηση χωρίς να ακουστει η λέξη ''τάφος'' από κάποιον! αν ανατρέξουμε σε συζητήσεις 15+ετίας του φόρουμ, θα δούμε ένα κάρο αρχάριους να συμβουλεύονται να πάρουν monster 620 γιατί/παρόλο που ''δέν παει μία'' . και ήταν αλήθεια! στις πρώτες φήμες για δρομίσια ΚΤΜ 390 γέλαγε/εκλαιγε ολος ο δυτικός κόσμος, εκτός από τους φραγκάτους 18αρηδες..

πάντοτε υπηρχαν καλές μοτοσυκλέτες σε αυτά τα κυβικά και την τάξη επιδόσεων και επαινούνταν για ένα κάρο πράγματα, μόνο που τώρα επαινούνται και για τις -κακές- επιδόσεις τους. ε, με το ζόρι να βγούν και γρήγορες?!

δεν εξετάζω αν είναι καλύτερες ή χειρότερες μηχανές, περισσότερο ή λιγότερο οικονομικές/αξιόπιστες/ακριβές/ασφαλείς/φιλικές(?) για το περιβάλλον ή οτιδήποτε άλλο απο γρήγορες. οι μονάδες του ίππου και του κιλου, δεν έχουν αλλάξει (αν και κάτι είχε ακουστεί για το κιλό..). πως γίνεται μια μοτοσυκλέτα με αντίστοιχο λόγο δύναμης/βάρους τότε να μην τραβούσε για την πλειοψηφία των αναβατών και τώρα να τραβάει??

ίσως εδώ έρχεται το μάρκετινγκ που αναφέρεις...

Τι σημαίνει κακές επιδόσεις; Το CB500 του 2000 είχε κάπου 56 άλογα και 47nm ροπής δηλαδή πάνω από τα σημερινά Α2.
Και τότε και τώρα είναι παραπάνω από αρκετά για γενική και ειδική χρήση για όποιον δεν έχει την επιθυμία/χρήματα/διάθεση/ενέργεια για παραπάνω.

Ταξιδεύουν με 120 που είναι το όριο στους καλούς δρόμους; Ναι
Επιταχύνουν γρήγορα μέσα στην πόλη για να αποφεύγεις την κίνηση αν θες; Φυσικά
Μικρή κατανάλωση; ΝΑΙ
Αξιοπιστία; Πάλι ναι.

Όποιος θέλει να δίνει τουλάχιστον 12 ευρώ ανα 100 χλμ για βενζίνη παίρνει κάτι από αυτά που αναφέρθηκαν αρχικά.
Με τιμές 2023-24 ίσως αυτό να γίνει και 18-20 ευρώ. Κανείς δεν ξέρει, οπότε καλύτερα μοντέρνο 500 για από όλα και καλά παρά τεχνολογία 20 ετών με όσα αυτό κουβαλάει.

STF
14/12/2022, 15:39
Το μάρκετινγκ προσαρμόζεται κάθε φορά αναλόγως σε ποιον απευθύνεται. Αν κάποιος έχει 1000άρα μοτοσυκλέτα το marketing του λέει πως τίποτα κάτω από αυτόν τον κυβισμό δε μπορεί να ταξιδέψει καλύτερα... Όπως το λες είναι, το marketing στην αγορά των μικρών λέει πως και με "αυτό" θα ταξιδέψεις παντού. Αλλά έχουν τους τρόπους να κλιμακώσουν την "προώθηση".
Να θυμίσω ότι αναφέρθηκα θετικά στους μεγαλύτερους κυβισμούς, αυτό όμως δεν πρέπει να ακυρώνει τους μικρότερους κυβισμούς.

Ροπάκλα δεν έχουν -το έγραψα κι εγώ- αλλά με 140 ταξιδεύουν ακούραστα. Το γράφω επειδή αναφέρεις πως θα ξεχάσεις τι ξέρεις. Και είμαι κάθετος σε αυτό γιατί το έχω κάνει πολλάκις (όχι Πολάκης). Το πρόβλημα δεν είναι στη μοτοσυκλέτα αλλά στον αναβάτη. Σιγά μην έχουν πρόβλημα 2Κ και 500cc να ταξιδεύουν με 140.

Θα σταθώ στην αναφορά σου για τις επιδόσεις, λες δεν άλλαξε τίποτα τα τελευταία 20 χρόνια. Εγώ δεν ανέφερα πουθενά τη λέξη επίδοση. Αν διαβάσεις προσεκτικά αυτό που κάνω είναι πως περιγράφω τη διαφορά στην απόδοση. Οδήγησε λοιπόν οποιοδήποτε 500άρι 20ετίας και μετά πάρε μια βόλτα ένα CB500X, για να μη σε πηγαίνω σε "εξωτικά" Ευρωπαϊκά.

Και KLE είχα (δυο φορές) και TDM είχα (δυο φορές) και μεγάλα On/Off είχα.... και στα 35 χρόνια που καβαλάω, υποθέτω ότι ξέρω τις διαφορές στην επίδοση και στην απόδοση. Ξέρω όμως με σιγουριά ότι ότι έχεις με τη κατάλληλη προσαρμογή είναι επίσης πάντα κατάλληλο. Προφανώς δε προσπαθώ να καταλήξω στο ότι ένα μικρότερο είναι καλύτερο από ένα μεγαλύτερο, αλλά δεν είναι ανίκανο. Για εμένα όποιος θέλει να ταξιδέψει στην Ευρώπη τα 750cc είναι υπέραρκετα αρκεί να ξέρεις τι έχεις και πως να το πας. Οπότε για αποστάσεις 50χλμ θα συζητάμε αν μας κάνουν τα 500cc στα 40 και στα 50 hp; Έ όχι δα.

Και για να επανέλθω στο αδιέξοδο του φίλου... Αυτό που προσπαθώ να του μεταφέρω ως μήνυμα είναι πως σε αυτά τα κυβικά, σε αυτά τα χρήματα.... δε θα έπρεπε να τον απασχολούν τα 8-10 άλογα λιγότερα αλλά ποιος από αυτούς τους μεσαίους κινητήρες αποδίδει καλύτερα τη ροπή του (αυτή τη μικρή διαθέσιμη που έχει).

tools
14/12/2022, 15:47
Τι σημαίνει κακές επιδόσεις; Το CB500 του 2000 είχε κάπου 56 άλογα και 47nm ροπής δηλαδή πάνω από τα σημερινά Α2.
Και τότε και τώρα είναι παραπάνω από αρκετά για γενική και ειδική χρήση για όποιον δεν έχει την επιθυμία/χρήματα/διάθεση/ενέργεια για παραπάνω.

Ταξιδεύουν με 120 που είναι το όριο στους καλούς δρόμους; Ναι
Επιταχύνουν γρήγορα μέσα στην πόλη για να αποφεύγεις την κίνηση αν θες; Φυσικά
Μικρή κατανάλωση; ΝΑΙ
Αξιοπιστία; Πάλι ναι.

Όποιος θέλει να δίνει τουλάχιστον 12 ευρώ ανα 100 χλμ για βενζίνη παίρνει κάτι από αυτά που αναφέρθηκαν αρχικά.
Με τιμές 2023-24 ίσως αυτό να γίνει και 18-20 ευρώ. Κανείς δεν ξέρει, οπότε καλύτερα μοντέρνο 500 για από όλα και καλά παρά τεχνολογία 20 ετών με όσα αυτό κουβαλάει.

δεν ξέρω πως να ορίσω το κακές επιδόσεις, φαντάζομαι ένα μηχανάκι που δεν έχει αγοράσει ποτέ κανείς πουθενά για τις επιδόσεις του κάνει τικ στο κουτάκι όμως.
μιλώντας για μηχανες παντα, θεωρώ οτι το cb500 του 2000 είναι ο ορισμός των κακων επιδόσεων. αν το συγκρίνω με τογιοτα γιαρις πρώτης γενιάς θα το πω σβέλτο. αυτό μόνο τα λέει όλα. θα έλεγε ποτέ κανείς οτι έχει ροπάκλα???

κατα τα άλλα, αν θέλεις ξαναδιάβασε όσα έγραψα παραπάνω, συμφωνώ σε όλα όσα λες (εντάξει, εκτός του ταξιδεύει ένα 500άρι με 120χαω, αλλά μάλλον είναι θέμα ορισμού του πως ορίζει το ταξιδεύει κανεις) ειδικά στο ''Και τότε και τώρα είναι παραπάνω από αρκετά για γενική και ειδική χρήση για όποιον δεν έχει την επιθυμία/χρήματα/διάθεση/ενέργεια για παραπάνω.'' απλώς μην τα βαπτίζουμε γρήγορα με το ζόρι, αυτό λεω μόνο...

tools
14/12/2022, 15:58
Το μάρκετινγκ προσαρμόζεται κάθε φορά αναλόγως σε ποιον απευθύνεται. Αν κάποιος έχει 1000άρα μοτοσυκλέτα το marketing του λέει πως τίποτα κάτω από αυτόν τον κυβισμό δε μπορεί να ταξιδέψει καλύτερα... Όπως το λες είναι, το marketing στην αγορά των μικρών λέει πως και με "αυτό" θα ταξιδέψεις παντού. Αλλά έχουν τους τρόπους να κλιμακώσουν την "προώθηση".
Να θυμίσω ότι αναφέρθηκα θετικά στους μεγαλύτερους κυβισμούς, αυτό όμως δεν πρέπει να ακυρώνει τους μικρότερους κυβισμούς.

Ροπάκλα δεν έχουν -το έγραψα κι εγώ- αλλά με 140 ταξιδεύουν ακούραστα. Το γράφω επειδή αναφέρεις πως θα ξεχάσεις τι ξέρεις. Και είμαι κάθετος σε αυτό γιατί το έχω κάνει πολλάκις (όχι Πολάκης). Το πρόβλημα δεν είναι στη μοτοσυκλέτα αλλά στον αναβάτη. Σιγά μην έχουν πρόβλημα 2Κ και 500cc να ταξιδεύουν με 140.

Θα σταθώ στην αναφορά σου για τις επιδόσεις, λες δεν άλλαξε τίποτα τα τελευταία 20 χρόνια. Εγώ δεν ανέφερα πουθενά τη λέξη επίδοση. Αν διαβάσεις προσεκτικά αυτό που κάνω είναι πως περιγράφω τη διαφορά στην απόδοση. Οδήγησε λοιπόν οποιοδήποτε 500άρι 20ετίας και μετά πάρε μια βόλτα ένα CB500X, για να μη σε πηγαίνω σε "εξωτικά" Ευρωπαϊκά.

Και KLE είχα (δυο φορές) και TDM είχα (δυο φορές) και μεγάλα On/Off είχα.... στα 35 χρόνια που καβαλάω υποθέτω ότι ξέρω τις διαφορές στην επίδοση και στην απόδοση. Ξέρω όμως με σιγουριά ότι ότι έχεις με τη κατάλληλη προσαρμογή είναι επίσης πάντα κατάλληλο. Προφανώς δε προσπαθώ να καταλήξω στο ότι ένα μικρότερο είναι καλύτερο από ένα μεγαλύτερο, αλλά δεν είναι ανίκανο. Για εμένα όποιος θέλει να ταξιδέψει στην Ευρώπη τα 750cc είναι υπέραρκετα αρκεί να ξέρεις τι έχεις και πως να το πας. Οπότε για αποστάσεις 50χλμ θα συζητάμε αν μας κάνουν τα 500cc στα 40 και στα 50 hp; Έ όχι δα.

Και για να επανέλθω στο αδιέξοδο του φίλου... Αυτό που είπα είναι πως σε αυτά τα κυβικά, σε αυτά τα χρήματα.... δε θα έπρεπε να τον απασχολούν τα 8-10 άλογα λιγότερα αλλά ποιος από αυτούς τους μεσαίους κινητήρες αποδίδει καλύτερα τη ροπή του (αυτή τη μικρή διαθέσιμη που έχει).

το ίδιο μάρκετινγ που έλεγε πως τα 750 δεν έιναι αρκετα, και φτάσαμε στα 1200+, τώρα λέει πως τα 400 είναι αρκετα! και στην προσπάθεια, όπως τότε έλεγε οτι τα κτηνη εκείνα ζυγίζουν πούπουλο και κινουνται σαν μπαλαρίνες, τωρα μας λένε οτι τα αργά μηχανάκια έχουν τράβηγματα και ροπακλες...στην αυτό προσπαθώ να αναδείξω παιδιά, δεν λέω ότι τα μικρά μηχανάκια είναι αχρηστα! και σίγουρα η προσαρμογή είναι το παν!

εγώ στον νηματοθέτη θα έλεγα να πάρει ότι θεωρεί πιο εμπορικό, έτσι κι αλλιώς πρώτη του μηχανη είναι και θα την δώσει πάνω στον χρόνο, που θα εχει αρχίσει να ορίζει τα κριτήρια του.

STF
14/12/2022, 15:59
Ρε 'σεις.... με 120 ταξιδεύω με το μονοκύλινδρο 250άρι μου (και όχι μόνο εγώ)... μην απαξιώνεται τόσο πολύ τα μεσαία.
Μου θυμίζει συζήτηση που διάβαζα σε διπλανό forum μεταξύ ιδιοκτητών R1200GS και NC750X που το απαξίωναν τόσο.... αλλά στο τέλος όλο το NC περίμενε στην Ευρώπη τους... "μεγάλους".

Nerfarious
14/12/2022, 16:18
Δεν υπάρχει αμφιβολία ως προς την δυνατότητα, αν είσαι αρκετά αποφασισμένος μπορείς να γυρίσεις όλο τον κόσμο και με πάπια.

Σαν προτίμηση θέλω μια μηχανή πιο γρήγορη από αυτό που μπορεί να προσφέρει το παραδοσιακό 500άρι, χωρίς αυτό να έχει σχέση με τις καθ'εαυτού ικανότητες του 500αριού.

Ως προς την απόδοση της ροπής, στα parallel twin τα πράγματα είναι αρκετά απλά ως προς τη γραμμικότητα και την απόδοση της ροπής (υπάρχουν οι καμπύλες ροπής από dyno για όλα τα μοντέλα που συζητάμε). Στα τετρακύλινδρα, αντίστοιχα, μπορεί να υστερούν στις χαμηλές στροφές σε σχέση με ίδιας κατηγορίας δικύλινδρα (πχ shiver 750) ωστόσο το bandit πχ είναι πρακτικά ίδιο σε ροπή με τα δικύλινδρα που συζητάμε στις ίδιες στροφές (6000-7000rpm) άρα δεν υπάρχει κάτι να αναλύσουμε επι τούτου.

Και το beverly 500 cruiser που οδηγάω τώρα μια χαρά πάει στα 120 χλμω και ας είναι μονοκύλινδρο και ας έχει και 39 "μόνο" άλογα. Η συζήτηση δεν είναι περί ικανότητας αλλά περί επιθυμίας :cool:.


το ίδιο μάρκετινγ που έλεγε πως τα 750 δεν έιναι αρκετα, και φτάσαμε στα 1200+, τώρα λέει πως τα 400 είναι αρκετα! και στην προσπάθεια, όπως τότε έλεγε οτι τα κτηνη εκείνα ζυγίζουν πούπουλο και κινουνται σαν μπαλαρίνες, τωρα μας λένε οτι τα αργά μηχανάκια έχουν τράβηγματα και ροπακλες...στην αυτό προσπαθώ να αναδείξω παιδιά, δεν λέω ότι τα μικρά μηχανάκια είναι αχρηστα! και σίγουρα η προσαρμογή είναι το παν!

εγώ στον νηματοθέτη θα έλεγα να πάρει ότι θεωρεί πιο εμπορικό, έτσι κι αλλιώς πρώτη του μηχανη είναι και θα την δώσει πάνω στον χρόνο, που θα εχει αρχίσει να ορίζει τα κριτήρια του.

Μιλώντας για εμπορικότητα, ξέρει κάποιος απο προσωπική ή φιλική εμπειρία πως πάει η μεταπώληση στα νέα κινέζικα; Τύπου voge 500ds, benelli trk 502, cfmoto 650mt

panavour
14/12/2022, 16:25
Σε εναν μεσο επαρχιαλο δρομο ,μιας λωριδας ανα κατευθυνση,ή μιαμιση λωριδας αν ειναι και λιγο πλατυς,(οταν συνδεει πρωτευουσες νομων (οπως π.χ Σπαρτη-τριπολη) ταχυτητες πανω απο 120 χλμ νομιζω οτι ειναι υπερβολη ειδικα τις βραδυνες ωρες,για πολους λογους που εχουν ηδη αναφερθει.Πρακτικα λοιπον οι παραπανω απο 120,χρησιμοποιουνται μονο σε κλειστους αυτοκινητοδρομους ή εθνικες οδους οπως τις λεει ο κοσμος οπως Ε75 ,αττικη οδος,εγνατια,αθηνα-κορινθος-τριπολη-καλαματα,και ιονια οδος.Και τελος.Πρακτικα λοιπον το 90%,του χρησιμοποιουμενου οδικου δικτυου καλυπτεται ανετα (κατ εμε) απο μια συγχρονη 500 κυβικων μηχανη.Βεβαια ο καθενας το βλεπει οπως του αρεσει,και τον βολευει.Επειδη ειχα καβασακι er-5 500 κυβικων,και 50 ιππων,και τωρα εχω voge 471 κυβικων και 47 ιππων,στην πραξη αισθανομαι οτι η κινεζα εχει καλυτερη ροπη απο χαμηλα,και την φχαριστιεμαι καλυτερα σε ορεινο ειδικα στροφιλικι.Σημειωτεον ως εχω πολλακις αναφερει,μονος μου οταν κυκλοφορω,η μηχανη μεταφερει μονιμως βαρος με την μονη μπαγκαζιερα γυρω στα 150 κιλα,140 αναβατης+10 εξοπλισμος.Με εναν ελαφρυτερο,θα ειναι ακομα καλυτερα.Ενας λογος γι αυτη την αισθηση αυξημενης ροπης ,ειναι βεβαιως οτι το μηχανακι ειναι πιο κοντα γραναζωμενο απ το er-5,γι αυτο και εχει και ελαφρως μικροτερη τελικη.Εχοντας οδηγησει και το CFMOTO 650,οντως ειχε 15 ιππους παραπανω,αισθητους μεν ,οχι ομως και αντιστοιχη η διαφορα στην ροπη δε.Η δε μεση καταναλωση του ηταν 40-50 % μεγαλυτερη απ του voge.Πιστευω να βοηθησα.Κατα την γνωμη μου,βαλε κατι παραπανω ή καποιες δοσεις και οτι παρεις παρτο καινουργιο,ή αν βρεις κατι μτχ να μην ειναι πανω απο 10000 χλμ.Επισης αν μπορεις οδηγησε οτι σκοπευεις να παρεις.Υπαρχουν μηχανες για τεστ στις αντιστοιχες αντιπροσωπειες και στα εξουσιοδοτημενα.Πληροφοριες αν θες σε π.μ.

skritikos
14/12/2022, 18:27
δεν ξέρω πως να ορίσω το κακές επιδόσεις, φαντάζομαι ένα μηχανάκι που δεν έχει αγοράσει ποτέ κανείς πουθενά για τις επιδόσεις του κάνει τικ στο κουτάκι όμως.
μιλώντας για μηχανες παντα, θεωρώ οτι το cb500 του 2000 είναι ο ορισμός των κακων επιδόσεων. αν το συγκρίνω με τογιοτα γιαρις πρώτης γενιάς θα το πω σβέλτο. αυτό μόνο τα λέει όλα. θα έλεγε ποτέ κανείς οτι έχει ροπάκλα???

κατα τα άλλα, αν θέλεις ξαναδιάβασε όσα έγραψα παραπάνω, συμφωνώ σε όλα όσα λες (εντάξει, εκτός του ταξιδεύει ένα 500άρι με 120χαω, αλλά μάλλον είναι θέμα ορισμού του πως ορίζει το ταξιδεύει κανεις) ειδικά στο ''Και τότε και τώρα είναι παραπάνω από αρκετά για γενική και ειδική χρήση για όποιον δεν έχει την επιθυμία/χρήματα/διάθεση/ενέργεια για παραπάνω.'' απλώς μην τα βαπτίζουμε γρήγορα με το ζόρι, αυτό λεω μόνο...

Συμφωνούμε γενικά. Άλλωστε γρήγορα και οικονομικά μαζί δεν πάει.

Έχοντας κατέβει σε Α2 έπειτα από δυο δεκαετίες με 900-1000 κυβικά δεν μου έλειψε ποτέ το γκάζι. Αντίθετα, έχω κάνει σχεδόν τα 3πλα χλμ ακριβώς γιατί η συντήρηση και η κατανάλωση είναι ελάχιστες.
Με τελική στα 170+ (GPS) τα 120 δεν είναι τίποτα. Ροπή και δύναμη ήταν τόσες που πήγα από 15αρι εμπρός γρανάζι σε 16 για να παίζω σε ακόμη λιγότερες στροφές (CB500X).

Δεν εννοώ ούτε είπα πιο πριν πως είναι πύραυλοι τα 500αρια. Αλλά προσωπικά χαίρομαι που δεν είναι :)
Δεν μου έχει λείψει καθόλου η αίσθηση μιας μηχανής που δύσκολα πάει ήρεμα, και όταν πάει απλά καις τσάμπα λίτρα βενζίνης χρησιμοποιώντας την στο 10% της απόδοσης της.

skritikos
14/12/2022, 18:35
....
Ως προς την απόδοση της ροπής, στα parallel twin τα πράγματα είναι αρκετά απλά ως προς τη γραμμικότητα και την απόδοση της ροπής (υπάρχουν οι καμπύλες ροπής από dyno για όλα τα μοντέλα που συζητάμε). Στα τετρακύλινδρα, αντίστοιχα, μπορεί να υστερούν στις χαμηλές στροφές σε σχέση με ίδιας κατηγορίας δικύλινδρα (πχ shiver 750) ωστόσο το bandit πχ είναι πρακτικά ίδιο σε ροπή με τα δικύλινδρα που συζητάμε στις ίδιες στροφές (6000-7000rpm) άρα δεν υπάρχει κάτι να αναλύσουμε επι τούτου.


Mε τι κατανάλωση το κάνει όμως το 4κύλινδρο και με τι το σύγχρονο 2κύλινδρο; 5.5-7lt/100km το πρώτο και 3.5-4lt/100km το δεύτερο.

νεοσσός
14/12/2022, 19:12
Αν και είμαι υπέρ των οικονομικών κινητήρων, λόγω τιμής των καυσίμων, οφείλουμε να αναγνωρίσουμε στους ενεργοβόρους τετρακύλινδρους και τη γραμμική λειτουργία στις χαμηλές στροφές. Ακόμα κι αν έχουν πιο λίγη ροπή στις χαμηλές στροφές, από ένα αντίστοιχων κυβικών δικύλινδρο, η γραμμική λειτουργία θα σου επιτρέψει να ανοίξεις το γκάζι και να επιταχύνεις, έστω και με μέτρια επιτάχυνση, τη στιγμή που ένα δικύλινδρο μπορεί να σκορτσάρει στις 2.000 rpm.

Αν είχαμε τιμή βενζίνης στα 0,63€/L, όπως πριν από 20 χρόνια, θα μας απασχολούσε πρακτικά μόνο το κόστος κτήσης και συντήρησης των μοτοσυκλετών με πολλά κυβικά.

phovos
15/12/2022, 08:54
Πρώτη μου μηχανή ήταν 185cc/18 άλογα και μέσα στην πόλη μονοκαβαλο με κάλυπτε. Μου έλειπε η επιτάχυνση αλλά δεν ηταν και κάτι δραματικο. Δεν θυμάμαι πότε να κατεβαίνω τον Κηφισό μόνος ή με συνεπιβάτη και να χρειάζομαι περισσότερα από 100-110 km/h, με δεδομένη την απειρία μου και το γεγονος ότι πάντα θα έχει μια σχετική κινηση που χρειάζεται και την αντίστοιχη προσοχή. Πλέον έχω 373cc/ 41 αλογα και μου φαίνονται υπεραρκετα. Για μέσα στην πόλη δεν το συζητάω καν, για ένα ταξιδακι νομίζω πως επίσης αρκούν. Εκτός αν θέλεις να πηγαίνεις με 150-160km/h αλλά δεν το θεωρώ και πολύ συνετό να φτάνεις σε τέτοιες ταχύτητες όταν οδηγεις την πρώτη σου μηχανη. Επίσης είμαι από αυτούς τους φλώρους που λένε ότι τα όρια ταχυτητας υπάρχουν για κάποιο λόγο και καλό είναι να τα λαμβάνουμε υπόψιν μας.

νεοσσός
15/12/2022, 09:26
Επίσης είμαι από αυτούς τους φλώρους που λένε ότι τα όρια ταχυτητας υπάρχουν για κάποιο λόγο και καλό είναι να τα λαμβάνουμε υπόψιν μας.
:a013:

Ομοίως.

Tsber
15/12/2022, 10:27
:beer: Γαμάτη φωτό!


Κι ένα δάκρυ κύλησε για τις παντελόνες MC Hammer :D

πυξιδας990
15/12/2022, 10:33
Στα 120-130 ταξιδευουν πληθωρα μοντελων,το θεμα ειναι να μπορουν να κανουν μια προσπεραση ακαριαια και εκει χρειαζεται δυναμη,ευστροφια,ροπη κτλπ...ειδικα αν ειναι φορτωμενα.Αυτο δεν ειναι θεμα τεντιμποισμου,αλλα πολλες φορες και ασφαλειας,ειδικα στο επαρχιακο δικτυο

Nitse3
15/12/2022, 10:51
Οι φωτό είναι από ταξίδι στη Βαρκελώνη το 1993 (γιαυτό όλα είναι χύμα στο κύμα, άλλες εποχές με πολύ μικρότερη πληροφόρηση και γνώση). Ναι, ήμουν υπερφορτωμένος και δικάβαλος, μετά τα πρώτα 200 χλμ όμως ο εγκέφαλος είχε χαρτογραφήσει τα νέα δεδομένα και δε καταλάβαινα τίποτα.

Ουαου Βαρκελώνη αμέσως μετά τους Ολυμπιακούς!!! Τι ταξιδάρα πρέπει να ήταν αυτή!!

panavour
15/12/2022, 10:56
Στα 120-130 ταξιδευουν πληθωρα μοντελων,το θεμα ειναι να μπορουν να κανουν μια προσπεραση ακαριαια και εκει χρειαζεται δυναμη,ευστροφια,ροπη κτλπ...ειδικα αν ειναι φορτωμενα.Αυτο δεν ειναι θεμα τεντιμποισμου,αλλα πολλες φορες και ασφαλειας,ειδικα στο επαρχιακο δικτυο

πες μου μια φορα ,που χρειαστηκες ακαριαια προσπεραση ,απο 50-80,και δεν σου εφτασε ενα 500αρι κατεβαζοντας απο 6η σε 3η,και αλλη μια φορα που χρειαστηκες απο 130-150,δηλαδη εκ των πραγματων πηγαινες εθνικη και χρειαστηκες να προσπερασεις ακαριαια καποιον με την ιδια ταχυτητα.Σ αυτην την ταχυτητα για να προσπερασεις ''ακαριαια'' οπως λες θελεις απο 1000 κυβικα και πανω ή καμμια τετρακουνα του στυλ EVO και φτιαγμενο κι ολας.ΑΝ τον προσπερασεις σαν ανθρωπος,κατεβαζοντας απο 6η μια 5η,μια χαρα τον προσπερνας.Αμα θες ''ακαριαια'' τοτε θες πολυ παραπανω.Τα 500 δικυλινδρα κυβικα πλεον ,ειναι ο βασιλιας ολων των κατηγοριων,και κανουν για ολες τις δουλειες ,τηρουμενων των συνθηκων που επικρατουν ΣΗΜΕΡΑ.Οι εποχες που σερναμε τα σκυλια με τα λουκανικα,εχουν περασει ανεπιστρεπτι.Το επομενο σταδιο που θα συζηταμε θα ειναι ,με την νεα τεχνολιγια των ηλεκτρικων.Ο ''θερμικος'' κινητηρας,σε λιγο ,τραγουδαει το ''κυκνιον'' ασμα του.

νεοσσός
15/12/2022, 11:09
Έχει λογική αυτό που λέει ο πυξίδας για την ενεργητική ασφάλεια. Ορίζεις τη μέγιστη ταχύτητα που εκτιμάς ότι θα κινείσαι, π.χ. 130 km/h, ενώ αφήνεις να υπάρχει περιθώριο για καλή επιτάχυνση, αν χρειαστεί. Με 500άρι, φορτωμένο, δικάβαλο, δύσκολα.

Θα πω όμως και την αντίθετη άποψη, ότι για όχημα που κινείται στο 95% των χιλιομέτρων του σε δρόμους με όριο ταχύτητας 30 έως 90 km/h, είναι υπερβολή να πληρώνεις το επιπλέον κόστος μετακίνησης και συντήρησης, ώστε να έχεις μία ενεργητική ασφάλεια που θα σου χρειαστεί σπανίως. Διαφορετικά θα παίρναμε και όλοι Hummer H2, ώστε να έχουμε καλή παθητική ασφάλεια, διότι κάποιος μπορεί να μας τρακάρει από το πλάι. Κάπου βάζεις ένα όριο στα μέτρα ασφαλείας που πληρώνεις και φυσικά προσασμόζεις την οδήγηση στις δυνατότητες του οχήματος για τις συνθήκες φορτώματος.

Ωραίο πράμα η αίσθηση ροπής, αλλά αν το πληρώνεις καθημερινά για μετακίνηση ρουτίνας, μετά από λίγο καιρό αρχίζει να σου φαίνεται άσκοπη σπατάλη. Οπότε παίρνεις 500άρι και αν πας δικάβαλος φορτωμένος, μειώνεις τις προσπεράσεις και την ταχύτητά σου, ώστε να διατηρείς σε καλά επίπεδα την ενεργητική ασφάλεια.

karellen
15/12/2022, 11:14
Έχει λογική αυτό που λέει ο πυξίδας για την ενεργητική ασφάλεια. Ορίζεις τη μέγιστη ταχύτητα που εκτιμάς ότι θα κινείσαι, π.χ. 130 km/h, ενώ αφήνεις να υπάρχει περιθώριο για καλή επιτάχυνση, αν χρειαστεί. Με 500άρι, φορτωμένο, δικάβαλο, δύσκολα.

Θα πω όμως και την αντίθετη άποψη, ότι για όχημα που κινείται στο 95% των χιλιομέτρων του σε δρόμους με όριο ταχύτητας 30 έως 90 km/h, είναι υπερβολή να πληρώνεις το επιπλέον κόστος μετακίνησης και συντήρησης, ώστε να έχεις μία ενεργητική ασφάλεια που θα σου χρειαστεί σπανίως. Διαφορετικά θα παίρναμε και όλοι Hummer, ώστε να έχουμε και καλή παθητική ασφάλεια, διότι κάποιος μπορεί να μας τρακάρει από το πλάι. Κάπου βάζεις ένα όριο στα μέτρα ασφαλείας που πληρώνεις και φυσικά προσασμόζεις την οδήγηση στις δυνατότητες του οχήματος για τις συνθήκες φορτώματος.

Ωραίο πράμα η αίσθηση ροπής, αλλά αν το πληρώνεις καθημερινά για μετακίνηση ρουτίνας, μετά από λίγο καιρό αρχίζει να σου φαίνεται άσκοπη σπατάλη. Οπότε παίρνεις 500άρι και αν πας δικάβαλος φορτωμένος, μειώνεις τις προσπεράσεις και την ταχύτητά σου, ώστε να διατηρείς σε καλά επίπεδα την ενεργητική ασφάλεια.

Στην πόλη και στα ταξίδια των 250 χλμ ναι.
Αν όμως βγεις μια Ολυμπία οδό ή Εγνατία για να φτάσεις σύνορα δικάβαλος και φορτωμένος τα 500 κυβικά και τα 47 άλογα είναι απλώς ανέκδοτο.

skritikos
15/12/2022, 11:23
Στην πόλη και στα ταξίδια των 250 χλμ ναι.
Αν όμως βγεις μια Ολυμπία οδό ή Εγνατία για να φτάσεις σύνορα δικάβαλος και φορτωμένος τα 500 κυβικά και τα 47 άλογα είναι απλώς ανέκδοτο.

Αυτό πες το σε αναβάτες που έχουν γυρίσει ολόκληρο τον πλανήτη με 20-25 άλογα! Πχ Itchy Boots.

Δεν καταλαβαίνω πως είναι ανέκδοτο η χρήση μια μοτοσυκλέτας που μπορεί άνετα να περάσει τα νόμιμα όρια και να πάει +50χλμ από αυτά.
Βέβαια αρκετά εξηγούνται όταν δει κάποιος τα νούμερα των ατυχημάτων και θανάτων την χώρας.

panavour
15/12/2022, 11:34
Στην πόλη και στα ταξίδια των 250 χλμ ναι.
Αν όμως βγεις μια Ολυμπία οδό ή Εγνατία για να φτάσεις σύνορα δικάβαλος και φορτωμένος τα 500 κυβικά και τα 47 άλογα είναι απλώς ανέκδοτο.

Εγω που μονιμα λογω κιλων ειμαι δικαβαλλος,μια χαρα πηγαινω με 140,και μ αυτο που εχω τωρα.και μ αυτο που ειχα πριν και τα δυο 500 κυβικα.Και εχω παει και αποστασεις 600 χιλιομετρων μεχρι συνορα.Βεβαιως με ενα 1000αρι θα πηγαινα με 30 χλμ μεση ωριαια παραπανω.Δεν διαφωνω μαζι σου.Αλλα ποσες φορες θα χρειασθεις να χρησιμοποιησεις αυτη την ισχυ??Για τις πλειστες των περιπτωσεων,νομιζω, οτι ενα συγχρονοι δικυλινδρο 500αρι σε καλυπτει.Βεβαιως ο καθενας ξερει καλυτερα τις αναγκες του,πρακτικες και ψυχολογικες.Περι ορεξεως..................................βαλτε οποια πιτα θελετε.:beer:

karellen
15/12/2022, 11:45
Και με παπάκια έχουν γυρίσει τον κόσμο,τι πάει να πει αυτό,ότι είναι default και όλοι οι άλλοι παράλογοι?
Η Itchy Boots και ο Βροχίδης και ο Μητσάκης έχουν ένα μεγάλο πλεονέκτημα που πολλοί το παραβλέπουν και δεν το έχουμε εμείς: άπειρο χρόνο,για σκέψου το λίγο και σύγκρινέ το με τη δική σου καθημερινότητα και των περισσοτέρων.

Το +50 χαω στο νόμιμο όριο μιας εθνικής είναι 170,δεν νομίζω ένα 500ρι δικάβαλο να ταξιδεύει συνεχώς με τόσο και αν τελικά το καταφέρνει θα είναι σκαστό και με ασφάλεια κοντά στο όριο.

Μελετώντας προσεκτικότερα τις στατιστικές θα δεις ότι το μεγάλο ποσοστό των ατυχημάτων και δυστυχημάτων είναι στα αστικά όρια και με ταχύτητες <100χαω.

karellen
15/12/2022, 11:58
Εγω που μονιμα λογω κιλων ειμαι δικαβαλλος,μια χαρα πηγαινω με 140,και μ αυτο που εχω τωρα.και μ αυτο που ειχα πριν και τα δυο 500 κυβικα.Και εχω παει και αποστασεις 600 χιλιομετρων μεχρι συνορα.Βεβαιως με ενα 1000αρι θα πηγαινα με 30 χλμ μεση ωριαια παραπανω.Δεν διαφωνω μαζι σου.Αλλα ποσες φορες θα χρειασθεις να χρησιμοποιησεις αυτη την ισχυ??Για τις πλειστες των περιπτωσεων,νομιζω, οτι ενα συγχρονοι δικυλινδρο 500αρι σε καλυπτει.Βεβαιως ο καθενας ξερει καλυτερα τις αναγκες του,πρακτικες και ψυχολογικες.Περι ορεξεως..................................βαλτε οποια πιτα θελετε.:beer:

Ρε, μαζί σου! Δεν προσπαθώ να βάλω όρια στην ικανοποίηση κάποιου,ο καθείς κάνει τις επιλογές του και είναι οκ.
Όμως αυτό που έλεγε ο πυξίδας πιο πάνω ισχύει,είσαι στην εθνική και θέλεις να περάσεις ένα αυτοκίνητο ή χειρότερα ένα φορτηγό που σε πάει καροτσάκι με 120. Με το 750 ή το 1000 κάνεις ένα έτσι το γκάζι και χάνεσαι ακαριαία από την κακοτοπιά.
Με τα 47 άλογα θα παιδευτείς λίγο και με τα 25 θα βαλτώσεις.

πυξιδας990
15/12/2022, 12:01
στις ταχυτητες που ταξιδεουν τα μικρα στην Ε.Ο τα μεγαλα πανε πιο ανετα και καινε λιγοτερα....με την επιπλεον καβατζα της αμεσης προσπερασης
στο επαρχιακο δικτυο παλι πανε πιο ανετα στις ιδιες ταχυτητες,ειδικα φορτωμενα...
σε παμπολες βολτες μας πιανει νυκτα,εχουμε καθυστερησει,ηπιαμε 2 καφεδες παραπανω,πρεπει να ανεβασουμε καμια 20αρια μουαγιεν...εκει τα μικρα ζοριζονται και καινε περισσοτερα πως να το κανουμε...
Γι αυτο τα 650αρια ειναι μια χαρα και μια σκαλα πανω απ τα 500αρια ....

katsar
15/12/2022, 12:03
Με 47 αλογάκια edit και 400-50κε),δικάβαλο και πραμάτεια καλό είναι να έχεις μαζί σου και ένα *
440130

* ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΜΑΣΤΙΓΙΟ ΑΘΛΗΤΙΚΗΣ ΙΠΠΑΣΙΑΣ

μα και στην ευθεία σε μεγάλο δρόμο νιώθω πως πάει καλύτερα και πιο ξεκούραστα από τα μικρά,όταν έχω 120-130 κοντέρ με 4-4.5κ στροφές ανάλογα την κλίση του δρόμου.
κατανάλωση 5-5.5.

sam4g
15/12/2022, 12:05
Να πω κι εγώ την εμπειρία μου μιας και από γυμνό με 90 άλογα τροχό πήγα στο NC750X με 58 άλογα στρόφαλο (ποιος ξέρει πόσα είναι πραγματικά στον τροχό). Πρώτη φορά ευχαριστιέμαι τη μετακίνηση από και προς τη δουλειά. Καθημερινά κάνω περίπου 50 χλμ πήγαινε-έλα εθνική οδό.

Τα άλογα μου λείπουν, σε ελάχιστες περιπτώσεις και αυτές όχι για προσπέραση σε προπορευόμενο, αλλά όταν θέλω να παίξω με πιο γρήγορες μηχανές που με περνάνε.

Η ευχαρίστηση, όταν πάω στο βενζινάδικο, δεν περιγράφεται...

Με το χόρνετ ήθελα κάθε 2 μέρες γέμισμα.

Θέλω να πω ότι, αναλόγως τη χρήση που θέλει να κάνει ο καθένας, μπορεί ένα 500αρι με 47 άλογα να είναι εξίσου διασκεδαστικό. Από την άλλη, αν την έχεις τη μηχανή μόνο για βόλτα και ταξίδια, και δεν σε απασχολεί η καθημερινή μετακίνηση, σίγουρα ένα πιο μεγάλο θα είναι πιο άνετο από όλες τις απόψεις.

Ιδανική μοτοσικλέτα που να τα κάνει όλα ΔΕΝ υπάρχει

CorpseAlive
15/12/2022, 12:11
Με 47 αλογάκια edit και 400-50κε),δικάβαλο και πραμάτεια καλό είναι να έχεις μαζί σου και ένα *
440130

* ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΜΑΣΤΙΓΙΟ ΑΘΛΗΤΙΚΗΣ ΙΠΠΑΣΙΑΣ

Ναι όμως κάθε πόσα χιλιόμετρα αλλάζεις την δερμάτινη άκρη στο μαστίγιο?
Συμφέρει τελικά? Και τι σου δίνει?
Και τελικά , δες πόσοι γυρνάνε όλον τον κόσμο με τα πόδια?
Αν θες να πας κάπου οικονομικά και οικολογικά και να γνωρίσεις και τους τόπους όπως κανένας άλλος , πήγαινε περπατώντας.

karellen
15/12/2022, 12:12
Ρε Σαμ εσύ το πας αλλού,στην κατανάλωση και μάλιστα έπιασες τα 2 άκρα αντίθετα,το Hornet με το NC! :lol:
Με το gs καίω 5λ/100 σε χαλαρή επαρχιακή βόλτα,όσο έκαιγα με το ΧΤΧ,με το KLR,με το CB κ.ο.κ.

Spam off από μένα.

νεοσσός
15/12/2022, 12:20
Η χαλαρή επαρχιακή βόλτα με ταχύτητες περί τα 70 km/h είναι από τις πιο οικονομικές επιλογές για μοτοσυκλέτα μεσαίου και μεγάλου κυβισμού. Στην πόλη φαίνεται η διαφορά στα μεγάλα κυβικά, όπου καταναλώνεται άσκοπο καύσιμο για να λειτουργεί ο μεγάλος κινητήρας.

Αν δεν χρησιμοποιείται η μοτοσυκλέτα στην πόλη, αλλά μόνο σε ανοικτό δρόμο, είναι μικρή η διαφορά μεταξύ μεσαίων και μεγάλων κινητήρων και μάλιστα είναι υπέρ των μεγάλων όταν η ταχύτητα είναι στα όρια των αυτοκινητοδρόμων.

Το θέμα είναι ότι κάποιος που θα χρησιμοποιεί τη μοτοσυκλέτα καθημερινά στην πόλη, αλλά θέλει να κάνει και ταξίδια, είναι δύσκολο να βρει τη χρυσή τομή. Είτε θα κάνει συμβιβασμούς στα ταξίδια, είτε θα πληρώνει πολλαπλάσια έξοδα κίνησης και συντήρησης για την αστική χρήση. Ο θεματοθέτης ανέφερε εκδρομές και ταξίδια με την κοπέλα του. Είπε κάτι για χρήση πόλης;

katsar
15/12/2022, 12:23
Αλλαγή στην άκρη του εργαλείου (όχι δέρμα παρακαλώ,συνθετικό,παρακολουθεί η PETA) ανάλογα με βίτσια του καθένα και πόσο..αντέχει!!
(Δεν τα αναλύω,θα γίνω κακός ή μ@λ@κ@ς.Ή και τα δύο :lol: )
Κατά τα άλλα βοηθάει, το γράφει στο ιντερνετ αφού For centuries, racehorses have been whipped by jockeys in the belief that horses need ‘encouragement’ to run faster.

sam4g
15/12/2022, 12:56
Ρε Σαμ εσύ το πας αλλού,στην κατανάλωση και μάλιστα έπιασες τα 2 άκρα αντίθετα,το Hornet με το NC! :lol:
Με το gs καίω 5λ/100 σε χαλαρή επαρχιακή βόλτα,όσο έκαιγα με το ΧΤΧ,με το KLR,με το CB κ.ο.κ.

Spam off από μένα.

Δεν διαφωνώ. Απλά ήθελα να πω ότι αναλόγως την καθημερινότητα και τις ανάγκες του καθενός, άλλη μοτοσικλέτα μπορεί να τον καλύπτει. Και προφανώς, στο ίδιο άτομο αν αλλάξουν οι συνθήκες (όπως σ εμένα) μπορεί να χρειαστεί άλλη μοτοσικλέτα.

Θεωρώ, δεν υπάρχει μοτοσικλέτα που να τα κάνει όλα. Ναι το gs που έχεις (υποθέτω το 1200) είναι άριστο για ταξιδάκια αλλά για την πόλη και καθημερινή μετακίνηση πιστεύω δεν διευκολύνει.

doctor_john
15/12/2022, 13:28
Tι αρέσει στον κάθε μοτοσυκλετιστή έχει νόημα και μόνο. Λέει κάποιος θέλω τόσα, τέλος.
Αν κρίνουμε ότι δεν έχει ενημερωθεί για την υπάρχουσα τεχνολογία, καλώς τον ενημερώνουμε.
Από εκεί και πέρα τι έκανε ο ένας και ο άλλος...
Θα πήγαινα το γύρο του κόσμου με παπί αν είχα αντίστοιχη παρέα. Στην πόλη θέλω 80hp, τέλος, τι να συζητήσουμε αν με συμφέρει;

panavour
15/12/2022, 13:42
Tι αρέσει στον κάθε μοτοσυκλετιστή έχει νόημα και μόνο. Λέει κάποιος θέλω τόσα, τέλος.
Αν κρίνουμε ότι δεν έχει ενημερωθεί για την υπάρχουσα τεχνολογία, καλώς τον ενημερώνουμε.
Από εκεί και πέρα τι έκανε ο ένας και ο άλλος...
Θα πήγαινα το γύρο του κόσμου με παπί αν είχα αντίστοιχη παρέα. Στην πόλη θέλω 80hp, τέλος, τι να συζητήσουμε αν με συμφέρει;

Απλως απανταμε συμφωνα με τις εμπειριες μας,για να διευκολυνουμε οσους ΔΕΝ τις εχουν.Τωρα φτιαχνω για πρωτη φορα γλυκο του κουταλιου πορτοκαλι.ΔΕΝ ηξερα,μπηκα ιντερνετ ειδα και το φτιαχνω.Ετσι και δω.Μπορει να μην μου βγει καλο,γιατι αυτη που τοφτιαξε να το θελει πιο ξυνο ή πιο γλυκο.Παντως εμαθα απ την εμπειρια της.ΠΑΝΤΩΣ ΑΜΑ ΒΓΕΙ ΚΑΛΟ σου στελνω βαζακι.:lol:

PaNick67
15/12/2022, 14:09
Ολοι δικιο εχετε :lol:

Το ταξιδι ειναι στην ψυχη αυτου που το κανει, οχι στο μεσον. Στην τελικη το ταξιδι μετραει οχι ο προορισμος, οπως ειπε ο ποιητης!

Ταξιδι κανει και αυτος που παει με chally στο Ναυπλιο, ταξιδι και ο τυπος που παει Cabo da Roca με φουλ εξοπλισμενο GS1250 adv. Αλλα ζηταει ο ενας αλλα ο αλλος ομως την ιδια ικανοποιηση θα νοωσουν οταν φτασουν ;)

Το θεμα ειναι να μην βαζεις περιορισμους σε αυτα που θες να κανεις, ουτε προυποθεσεις που οταν εκπληρωθουν δεν θα περισσευουν για το ταξιδι. Η ζωη ειναι εκει εξω, καλυτερα να την ζεις παρα να την ονειρευεσαι

STF
15/12/2022, 14:13
Αυτό που μου κλωτσάει δεν είναι αυτά που γράφουν όσοι έχουν εν ενεργεία μεγάλους κυβισμούς αλλά το πως τα γράφουν. Αυτά τα θέσφατα. Προφανώς κάποιο λόγο ύπαρξης έχουν όλα και τα μεγάλα και τα μεσαία και τα μικρά. Όπως έγραψα όμως κανένα δε μπορεί να ακυρώσει το άλλο γιατί η επιλογή είναι προσωπική υπόθεση.

Όσο για τα περί ασφάλειας κτλ με τις ροπές των μεγάλων.... Η απάντηση είναι να μην προσπεράσεις φίλε, γιατί καβαλάς αυτό που καβαλάς και οφείλεις να το γνωρίζεις. Αν δε ξέρεις πότε και πως να ΜΗ προσπεράσεις. Αυτό είναι ασφάλεια.

Τα περί ενεργητικής ασφάλειας λόγω γκαζιού να τα πείτε και σε όλους αυτούς που ανοίγουν το γκάζι και μετά δε προλαβαίνουν να "μαζέψουν" τίποτα. Έπειτα δε μιλάμε για παπάκια στην Εθνική, μιλάμε για μεσαίες μοτοσυκλέτες 500 -600-700cc. Το νόμισμα έχει δυο όψεις. Η ασφάλεια λοιπόν δεν είναι θέμα κυβισμού και μη ψάχνουμε να δικαιολογούμε πάντα τις επιλογές μας (είτε προς τα πάνω, είτε προς τα κάτω).

Να σκέφτεστε ότι κάποιοι δεν μπορούν ούτε να αγοράσουν ούτε να συντηρήσουν μοτοσυκλέτες 1000cc και είναι κάπως αποτρεπτικά αυτά που γράφεται για τις συνετές επιλογές τους. Αυτός είναι ένας κεκαλυμμένος σνομπισμός που επειδή λίγο-πολύ γνωριζόμαστε μεταξύ μας ΔΕΝ πιστεύω ότι υπάρχει... Όμως από θέση αναγνώστη δε παύει λιγάκι να με ενοχλεί, γιατί μπορεί να μην το καταλαβαίνετε αλλά το κάνετε. Ακόμη και αν κάνω λάθος θα πρέπει να σας απασχολήσει λίγο γιατί η αίσθηση υπάρχει.

Ασφάλεια είναι να δίνει σωστές εντολές στα χέρια και στα πόδια αυτό που φιλοξενεί το κεφάλι μας, τίποτα άλλο.


Edit: Τροποίησα λίγο το σχόλιο μου γιατί μου φάνηκε κάπως επιθετικό ενώ δεν είναι αυτή η πρόθεση μου. Η πρόθεση μου είναι να μπαίνουμε σε σκέψη και να βλέπουμε και την πραγματικότητα των συναδέλφων μας.

Bowleno
15/12/2022, 14:32
Δεν διαφωνώ. Απλά ήθελα να πω ότι αναλόγως την καθημερινότητα και τις ανάγκες του καθενός, άλλη μοτοσικλέτα μπορεί να τον καλύπτει. Και προφανώς, στο ίδιο άτομο αν αλλάξουν οι συνθήκες (όπως σ εμένα) μπορεί να χρειαστεί άλλη μοτοσικλέτα.

Θεωρώ, δεν υπάρχει μοτοσικλέτα που να τα κάνει όλα. Ναι το gs που έχεις (υποθέτω το 1200) είναι άριστο για ταξιδάκια αλλά για την πόλη και καθημερινή μετακίνηση πιστεύω δεν διευκολύνει.

Για την πόλη έχει το Ζετάκι ο άνθρωπος.. :winka:

CorpseAlive
15/12/2022, 14:54
Αυτό που μου κλωτσάει δεν είναι αυτά που γράφουν όσοι έχουν εν ενεργεία μεγάλους κυβισμούς αλλά το πως τα γράφουν. Αυτά τα θέσφατα. Προφανώς κάποιο λόγο ύπαρξης έχουν όλα και τα μεγάλα και τα μεσαία και τα μικρά. Όπως έγραψα όμως κανένα δε μπορεί να ακυρώσει το άλλο γιατί η επιλογή είναι προσωπική υπόθεση.

Όσο για τα περί ασφάλειας κτλ με τις ροπές των μεγάλων.... Η απάντηση είναι να μην προσπεράσεις φίλε, γιατί καβαλάς αυτό που καβαλάς και οφείλεις να το γνωρίζεις. Αν δε ξέρεις πότε και πως να ΜΗ προσπεράσεις. Αυτό είναι ασφάλεια.

Τα περί ενεργητικής ασφάλειας λόγω γκαζιού να τα πείτε και σε όλους αυτούς που ανοίγουν το γκάζι και μετά δε προλαβαίνουν να "μαζέψουν" τίποτα. Έπειτα δε μιλάμε για παπάκια στην Εθνική, μιλάμε για μεσαίες μοτοσυκλέτες 500 -600-700cc. Το νόμισμα έχει δυο όψεις. Η ασφάλεια λοιπόν δεν είναι θέμα κυβισμού και μη ψάχνουμε να δικαιολογούμε πάντα τις επιλογές μας (είτε προς τα πάνω, είτε προς τα κάτω).

Να σκέφτεστε ότι κάποιοι δεν μπορούν ούτε να αγοράσουν ούτε να συντηρήσουν μοτοσυκλέτες 1000cc και είναι κάπως αποτρεπτικά αυτά που γράφεται για τις συνετές επιλογές τους. Αυτός είναι ένας κεκαλυμμένος σνομπισμός που επειδή λίγο-πολύ γνωριζόμαστε μεταξύ μας ΔΕΝ πιστεύω ότι υπάρχει... Όμως από τη θέσει του αναγνώστη δε παύει λιγάκι να με ενοχλεί, γιατί μπορεί να μην το καταλαβαίνετε αλλά το κάνετε. Ακόμη και αν κάνω λάθος θα πρέπει να σας απασχολήσει λίγο γιατί η αίσθηση υπάρχει.

Ασφάλεια είναι να δίνει σωστές εντολές στα χέρια και στα πόδια αυτό που φιλοξενεί το κεφάλι μας, τίποτα άλλο.


Edit: Τροποίησα λίγο το σχόλιο μου γιατί μου φάνηκε κάπως επιθετικό ενώ δεν είναι αυτή η πρόθεση μου. Η πρόθεση μου είναι να μπαίνουμε σε σκέψη και να βλέπουμε και την πραγματικότητα των συναδέλφων μας.

Θα μιλήσω για το δικό μου σχόλιο.
Δεν μπορώ να βλέπω να συζητάμε στα σοβαρά πως ένα 500ρι κάνει άνετο ταξίδι ή το ίδιο άνετο με ένα μεγαλύτερο. Το θεωρώ παραπλανητικό και πως δημιουργεί κάποιες απαιτήσεις στον υποψήφιο αγοραστή που προφανώς δεν θα καλυφθούν.
Η πραγματικότητα είναι ούτε σνομπισμός ούτε τίποτα από μεριάς μου.
Εγώ απλώς απάντησα ειρωνικά στα επιχειρήματα τύπου , κοίτα αυτοί έχουν γυρίσει τον κόσμο με 50ρι , δεν θα μπορέσεις με 500ρι? Και απάντησα γιατί είναι παράλογα επιχειρήματα.
Ωστόσο όλη η κουβέντα γίνεται σε ένα ποστ ενός φίλου μοτοσυκλετιστή που ήταν ορισμένος ως προς το αίτημα του.
''Δεν έχω τρελές απαιτήσεις από επιδόσεις, θέλω μια μηχανή τύπου sport touring - on off για χρήση 95% άσφαλτο, μικρά ταξιδάκια δικάβαλος με την κοπέλα μου΄''
Το παραπάνω κραυγάζει ότι ψάχνει μηχανή μεταξύ 650-800 κυβικών.
Δηλαδή μια μηχανή που να τα κάνει όλα αλλά τίποτα τέλειο.
Η κλασική V-strom, Transalp , versys που οι περισσότεροι έχουμε και καβαλάμε για τον ακριβώς ίδιο λόγο. Γιατί μπορείς να τα κάνεις όλα. Και Commuting και ταξιδάκι . Αλλά ταυτόχρονα κανείς μας δεν θα πει (έστω κανείς σοβαρός) ότι τα κάνεις και καλά. Εγώ π.χ. δεν θα πω ότι η Transalp ενδείκνυται για ταξίδι εθνική . Είναι κάκιστη.
Ταυτόχρονα θα δεις όμως άλλους να επιχειρηματολογούν στα σοβαρά ότι το 500ρι τους είναι πύραυλος με 120 χ/ω σταθερά και ξεκούραστα.

karellen
15/12/2022, 15:21
Για την πόλη έχει το Ζετάκι ο άνθρωπος.. :winka:

Dax.:smokin:

STF
15/12/2022, 16:08
Θα μιλήσω για το δικό μου σχόλιο.
Δεν μπορώ να βλέπω να συζητάμε στα σοβαρά πως ένα 500ρι κάνει άνετο ταξίδι ή το ίδιο άνετο με ένα μεγαλύτερο. Το θεωρώ παραπλανητικό και πως δημιουργεί κάποιες απαιτήσεις στον υποψήφιο αγοραστή που προφανώς δεν θα καλυφθούν.
Η πραγματικότητα είναι ούτε σνομπισμός ούτε τίποτα από μεριάς μου.
Εγώ απλώς απάντησα ειρωνικά στα επιχειρήματα τύπου , κοίτα αυτοί έχουν γυρίσει τον κόσμο με 50ρι , δεν θα μπορέσεις με 500ρι? Και απάντησα γιατί είναι παράλογα επιχειρήματα.
Ωστόσο όλη η κουβέντα γίνεται σε ένα ποστ ενός φίλου μοτοσυκλετιστή που ήταν ορισμένος ως προς το αίτημα του.
''Δεν έχω τρελές απαιτήσεις από επιδόσεις, θέλω μια μηχανή τύπου sport touring - on off για χρήση 95% άσφαλτο, μικρά ταξιδάκια δικάβαλος με την κοπέλα μου΄''
Το παραπάνω κραυγάζει ότι ψάχνει μηχανή μεταξύ 650-800 κυβικών.
Δηλαδή μια μηχανή που να τα κάνει όλα αλλά τίποτα τέλειο.
Η κλασική V-strom, Transalp , versys που οι περισσότεροι έχουμε και καβαλάμε για τον ακριβώς ίδιο λόγο. Γιατί μπορείς να τα κάνεις όλα. Και Commuting και ταξιδάκι . Αλλά ταυτόχρονα κανείς μας δεν θα πει (έστω κανείς σοβαρός) ότι τα κάνεις και καλά. Εγώ π.χ. δεν θα πω ότι η Transalp ενδείκνυται για ταξίδι εθνική . Είναι κάκιστη.
Ταυτόχρονα θα δεις όμως άλλους να επιχειρηματολογούν στα σοβαρά ότι το 500ρι τους είναι πύραυλος με 120 χ/ω σταθερά και ξεκούραστα.
Κοιτά δεν ισχύουν όλα για όλους. Μην με απαξιώνεις ως μη σοβαρό επειδή έχω διαφορετική άποψη από τη δική σου. Πιστεύεις πραγματικά ότι όταν βγαίνεις Εθνική ή στην Ευρώπη αυτό που συναντάς είναι εκατοντάδες σοβαρούς με 1000+cc και άλλους τόσους εκατοντάδες αφελής με έως 700cc;

Εγώ όταν θέλω άνεση όπως εσύ την εννοείς αφήνω τη μοτοσυκλέτα και παίρνω το αυτοκίνητο αν αυτό σου δίνει μια εναλλακτική απάντηση.

Τέλος πάντων, όντως το θέμα ξέφυγε και ότι είχα να γράψω το έγραψα πολύ νωρίς, τα υπόλοιπα μάλλον ήταν περιττά!

Nerfarious
15/12/2022, 16:19
Αρχικά σας ευχαριστώ όλους για τις πολλές και ποικίλες απόψεις που έχουν εκφραστεί στο θέμα μέχρι τώρα, με έχουν βάλει σε πολλές σκέψεις και έχουν βοηθήσει ως προς το ποιά κατεύθυνση να στραφώ (που επί της ουσίας είναι και το αρχικό μου πρόβλημα). Στη συγκεκριμένη φάση λοιπόν θα ήθελα να προσθέσω και 1-2 σκέψεις έπι όσων έχουμε συζητήσει.

Καθότι είμαι στην επαρχία, δουλεύω remote, και μπορώ να πάω πρακτικά παντού με τα πόδια στην πόλη, δεν είναι προτεραιότητα για μένα το daily κομμάτι της μηχανής γιατί απλά δεν κάνω commuting. Επομένως, πρόκειται για μια μηχανή η οποία θα βγει το σαββατοκύριακο να κάνει διαδρομές των 60 - 150 χλμ, και σπανίως να κάνει κάποιο ταξίδι 500 χλμ. Ως συνέπεια, δεν με απασχολεί ακόμα και 2 λίτρα πάνω να είναι στην κατανάλωση, όταν το χρόνο ζήτημα να κανει 3κ χλμ και επομένως η διαφορά μεταξύ ενός "οικονομικού" και ενός όχι δεν θα είναι πάνω απο 50-100€/χρόνο.

Για αυτά τα λεφτά λοιπόν, δεν είμαι διατεθειμένος να θυσιάσω το "γούστο" των παραπάνω αλόγων· όταν είπα πως δεν έχω τρελές απαιτήσεις απο επιδόσεις εννοούσα πως τα 90-100 άλογα τα βρήκα υπερβολικά, και τα 60-70 ιδανικά. Θεωρώ πως όταν παίρνουμε ένα όχημα "γούστου" καλό είναι να μας ταιριάζει από όλες τις απόψεις, εμφανισιακά από επιδόσεις και ούτω καθεξής. Και επειδή και την προσπέραση θέλω να κάνω, και την ενεργητική ασφάλεια να έχω, και την ροπή και τα ρεπρίζ, θεωρώ είναι άστοχη απάντηση το "να μην προσπεράσεις". Επίσης, το να ξέρεις πότε να προσπεράσεις εφαρμόζεται σε όλα τα οχήματα, και δεν έχει σχέση με τις αντικειμενικές ικανότητες της εκάστοτε μηχανής που είναι και το θέμα της συζήτησης.

Για την μεταπώληση παίζει να ξέρει κάποιος κάτι; Βλέπω μια συλλογική σιωπή και αγχώνομαι :D:lol:

panavour
15/12/2022, 16:24
Οσο μπαινουν νεες ποιοτικες κινεζικες μοτο στην αγορα, τοσο βελτιωνεται και η τιμη μεταπωλησης των.Η voge αυτη την στιγμη ειναι στην κορυφη των κινεζικων και ακολουθουν οι υπολοιπες.Σε σχεση με μια καινουργια γιαπωνεζικη υστερουν ακομα ,μια διαφορα που σιγα σιγα μειωνεται.

Augotaraxos
15/12/2022, 16:41
Κοιτά δεν ισχύουν όλα για όλους. Μην με απαξιώνεις ως μη σοβαρό επειδή έχω διαφορετική άποψη από τη δική σου. Πιστεύεις πραγματικά ότι όταν βγαίνεις Εθνική ή στην Ευρώπη αυτό που συναντάς είναι εκατοντάδες σοβαρούς με 1000+cc και άλλους τόσους εκατοντάδες αφελής με έως 700cc;

Εγώ όταν θέλω άνεση όπως εσύ την εννοείς αφήνω τη μοτοσυκλέτα και παίρνω το αυτοκίνητο αν αυτό σου δίνει μια εναλλακτική απάντηση.

Τέλος πάντων, όντως το θέμα ξέφυγε και ότι είχα να γράψω το έγραψα πολύ νωρίς, τα υπόλοιπα μάλλον ήταν περιττά!

Οπότε νομίζω η σωστή προσέγγιση είναι να ρωτάμε τι είδους ταξίδια κάνει κάποιος, γιατί σε κάποιον αρέσει να ταξιδεύει με μάξιμουμ 90-100 χλμ από παράδρομους και να απολαμβάνει τη διαδρομή (όπως εγώ) και κάποιος άλλος θέλει απλά να φτάσει γρήγορα στον προορισμό και να σπαταλήσει το χρόνο τους σε άλλες δραστηριότητες. Δεν υπάρχει αντικειμενικότητα, υπάρχει η προσωπική όρεξη και υπομονή που έχει κάποιος. Προφανώς και κάποιος που θέλει να πηγαίνει από εθνικές με μ.ο. 160 χλμ θα προτείνει κάτι διαφορετικό από αυτόν που θα ταλαιπωρηθεί περισσότερο, και ο ένας δεν θα μπορεί να συμφωνήσει με τον άλλο.

CorpseAlive
15/12/2022, 16:52
Κοιτά δεν ισχύουν όλα για όλους. Μην με απαξιώνεις ως μη σοβαρό επειδή έχω διαφορετική άποψη από τη δική σου. Πιστεύεις πραγματικά ότι όταν βγαίνεις Εθνική ή στην Ευρώπη αυτό που συναντάς είναι εκατοντάδες σοβαρούς με 1000+cc και άλλους τόσους εκατοντάδες αφελής με έως 700cc;

Εγώ όταν θέλω άνεση όπως εσύ την εννοείς αφήνω τη μοτοσυκλέτα και παίρνω το αυτοκίνητο αν αυτό σου δίνει μια εναλλακτική απάντηση.

Τέλος πάντων, όντως το θέμα ξέφυγε και ότι είχα να γράψω το έγραψα πολύ νωρίς, τα υπόλοιπα μάλλον ήταν περιττά!

Δεν σε απαξίωσα κάπου νομίζω.
Δεν σε είπα μη σοβαρό κάπου επειδή έχεις άλλη άποψη από εμένα . Δεν είδα καν αν εσύ υποστηρίζεις αυτό που εγώ θεωρώ μη σοβαρό .
Επομένως μην το παίρνεις προσωπικά . Απλώς απαντώ στο σνομπίστικο που ανέφερες.
Δεν είπα ότι είναι σοβαρός όποιος έχει 1000cc.
Eίπα ότι δεν είναι σοβαρός όποιος υποστηρίζει ότι τα 650 ή τα 700 κυβικά της Transalp/versys/strom κάνουν ΚΑΛΟ ταξίδι γιατί δεν κάνουν αντικειμενικά. Ότι ταξιδεύουν ταξιδεύουν. Ότι πολλοί το κάνουν πράγματι πολλοί το κάνουν.
Νομίζω ότι δεν διάβασες προσεκτικά τι έγραψα και αρπάχτηκες λίγο μόνος σου. Τώρα τα περί μοτοσυκλέτας και αυτοκινήτου είναι out of topic.

Augotaraxos
15/12/2022, 16:55
Αρχικά σας ευχαριστώ όλους για τις πολλές και ποικίλες απόψεις που έχουν εκφραστεί στο θέμα μέχρι τώρα, με έχουν βάλει σε πολλές σκέψεις και έχουν βοηθήσει ως προς το ποιά κατεύθυνση να στραφώ (που επί της ουσίας είναι και το αρχικό μου πρόβλημα). Στη συγκεκριμένη φάση λοιπόν θα ήθελα να προσθέσω και 1-2 σκέψεις έπι όσων έχουμε συζητήσει.

Καθότι είμαι στην επαρχία, δουλεύω remote, και μπορώ να πάω πρακτικά παντού με τα πόδια στην πόλη, δεν είναι προτεραιότητα για μένα το daily κομμάτι της μηχανής γιατί απλά δεν κάνω commuting. Επομένως, πρόκειται για μια μηχανή η οποία θα βγει το σαββατοκύριακο να κάνει διαδρομές των 60 - 150 χλμ, και σπανίως να κάνει κάποιο ταξίδι 500 χλμ. Ως συνέπεια, δεν με απασχολεί ακόμα και 2 λίτρα πάνω να είναι στην κατανάλωση, όταν το χρόνο ζήτημα να κανει 3κ χλμ και επομένως η διαφορά μεταξύ ενός "οικονομικού" και ενός όχι δεν θα είναι πάνω απο 50-100€/χρόνο.

Για αυτά τα λεφτά λοιπόν, δεν είμαι διατεθειμένος να θυσιάσω το "γούστο" των παραπάνω αλόγων· όταν είπα πως δεν έχω τρελές απαιτήσεις απο επιδόσεις εννοούσα πως τα 90-100 άλογα τα βρήκα υπερβολικά, και τα 60-70 ιδανικά. Θεωρώ πως όταν παίρνουμε ένα όχημα "γούστου" καλό είναι να μας ταιριάζει από όλες τις απόψεις, εμφανισιακά από επιδόσεις και ούτω καθεξής. Και επειδή και την προσπέραση θέλω να κάνω, και την ενεργητική ασφάλεια να έχω, και την ροπή και τα ρεπρίζ, θεωρώ είναι άστοχη απάντηση το "να μην προσπεράσεις". Επίσης, το να ξέρεις πότε να προσπεράσεις εφαρμόζεται σε όλα τα οχήματα, και δεν έχει σχέση με τις αντικειμενικές ικανότητες της εκάστοτε μηχανής που είναι και το θέμα της συζήτησης.

Για την μεταπώληση παίζει να ξέρει κάποιος κάτι; Βλέπω μια συλλογική σιωπή και αγχώνομαι :D:lol:

Σχετικά με τα κριτήρια που έθεσες, και εφόσον επιλέξεις μεταχειρισμένο που δεν υπερβένει την 5ετία, μετά από μία μικρή έρευνα στο car νομίζω το CFMOTO είναι μονόδρομος. Απλά το μόνο που με ανησυχεί είναι ότι υπάρχουν υπερβολικά πολλές αγγελίες με το συγκεκριμένο μοντέλο της CF MOTO. Αν η μεταπώληση είναι σοβαρό κριτήριο για σένα τότε σε αυτό το μπάτζετ ή πας σε ένα παλαιότερο μοντέλο Fazer, TDM που αναφέρεις στην αρχή, ή σε ένα λίγο πιο νέο Honda CB500.

πυξιδας990
15/12/2022, 17:09
Αρχικά σας ευχαριστώ όλους για τις πολλές και ποικίλες απόψεις που έχουν εκφραστεί στο θέμα μέχρι τώρα, με έχουν βάλει σε πολλές σκέψεις και έχουν βοηθήσει ως προς το ποιά κατεύθυνση να στραφώ (που επί της ουσίας είναι και το αρχικό μου πρόβλημα). Στη συγκεκριμένη φάση λοιπόν θα ήθελα να προσθέσω και 1-2 σκέψεις έπι όσων έχουμε συζητήσει.

Καθότι είμαι στην επαρχία, δουλεύω remote, και μπορώ να πάω πρακτικά παντού με τα πόδια στην πόλη, δεν είναι προτεραιότητα για μένα το daily κομμάτι της μηχανής γιατί απλά δεν κάνω commuting. Επομένως, πρόκειται για μια μηχανή η οποία θα βγει το σαββατοκύριακο να κάνει διαδρομές των 60 - 150 χλμ, και σπανίως να κάνει κάποιο ταξίδι 500 χλμ. Ως συνέπεια, δεν με απασχολεί ακόμα και 2 λίτρα πάνω να είναι στην κατανάλωση, όταν το χρόνο ζήτημα να κανει 3κ χλμ και επομένως η διαφορά μεταξύ ενός "οικονομικού" και ενός όχι δεν θα είναι πάνω απο 50-100€/χρόνο.

Για αυτά τα λεφτά λοιπόν, δεν είμαι διατεθειμένος να θυσιάσω το "γούστο" των παραπάνω αλόγων· όταν είπα πως δεν έχω τρελές απαιτήσεις απο επιδόσεις εννοούσα πως τα 90-100 άλογα τα βρήκα υπερβολικά, και τα 60-70 ιδανικά. Θεωρώ πως όταν παίρνουμε ένα όχημα "γούστου" καλό είναι να μας ταιριάζει από όλες τις απόψεις, εμφανισιακά από επιδόσεις και ούτω καθεξής. Και επειδή και την προσπέραση θέλω να κάνω, και την ενεργητική ασφάλεια να έχω, και την ροπή και τα ρεπρίζ, θεωρώ είναι άστοχη απάντηση το "να μην προσπεράσεις". Επίσης, το να ξέρεις πότε να προσπεράσεις εφαρμόζεται σε όλα τα οχήματα, και δεν έχει σχέση με τις αντικειμενικές ικανότητες της εκάστοτε μηχανής που είναι και το θέμα της συζήτησης.

Για την μεταπώληση παίζει να ξέρει κάποιος κάτι; Βλέπω μια συλλογική σιωπή και αγχώνομαι :D:lol:
Πρώτον σε έχω πιάσει γιατί μένω επαρχία και εγώ..
Δεύτερον μεταπώληση απ' ότι φαίνεται πάνε μια χαρά...δηλ όσους ξέρω με 650 cf που πήγαν σε 800 μια χαρά τα πούλησαν και μια χαρά τα αντάλλαξαν ,ανάλογα την περίπτωση...
Στα κινέζικα κορυφή δεν είναι η voge αλλά η cf και αυτό είναι φως φανάρι πρώτον απ' τη γκάμα της,έχει πρακτικά όλους τους κυβισμούς και δεύτερον απ' τη φιλοσοφία εξέλιξης της.Ηδη πχ στα 800αρια παρουσίασε εκδόσεις με οχλινς επάνω ή στα 700αρια έχει έκδοση με stylema μπροστά και πάει λέγοντας..η voge έρχεται δεύτερη. Στο δίλημμα σου για καινούριο κινεζικό ή μεταχειρω δεκαετίας παίζει να απασχολεί τη μισή κοινότητας μοτοσυκλέτας αυτό και θα συνεχίσει να απασχολεί γιατί έχουν μπει δυνατά και τους σιγονταρουν μεγάλα εργοστάσια που τους έδωσαν μοτέρ, τεχνογνωσία και ότι άλλο ήθελαν απλόχερα

skritikos
15/12/2022, 17:42
Οπότε νομίζω η σωστή προσέγγιση είναι να ρωτάμε τι είδους ταξίδια κάνει κάποιος, γιατί σε κάποιον αρέσει να ταξιδεύει με μάξιμουμ 90-100 χλμ από παράδρομους και να απολαμβάνει τη διαδρομή (όπως εγώ) και κάποιος άλλος θέλει απλά να φτάσει γρήγορα στον προορισμό και να σπαταλήσει το χρόνο τους σε άλλες δραστηριότητες. Δεν υπάρχει αντικειμενικότητα, υπάρχει η προσωπική όρεξη και υπομονή που έχει κάποιος. Προφανώς και κάποιος που θέλει να πηγαίνει από εθνικές με μ.ο. 160 χλμ θα προτείνει κάτι διαφορετικό από αυτόν που θα ταλαιπωρηθεί περισσότερο, και ο ένας δεν θα μπορεί να συμφωνήσει με τον άλλο.

Θα σχολιάσω μόνο στην οικονομική διαφορά που έγραψες και σταματώ εδώ προσωπικά γιατί το θέμα έχει γίνει κόντρα 500 με 1000+

Στο ΚΤΜ 990 που είχα ως το 2019, και με την τωρινή τιμή της βενζίνης (βάζω 2 ευρώ για ευκολία), θα ήθελα κάπου 190 ευρώ για τα 1000χλμ
Στο CB500X που έχω από το 2017, πάλι με ίδια τιμή βενζίνης θέλω περίπου 65 ευρώ.
Δηλαδή στα 1000χλμ διαφορά 130 ευρώ
Στα 3000χλμ διαφορά 390 ευρώ!

Και αυτό χωρίς να σου πω πόσο κόστιζαν λάδια και service στο KTM και πόσα στο 500αρι.

Τώρα πως εσύ βγάζεις 50-100 ευρώ διαφορά για τα 3000χλμ τον χρόνο δεν έχω την παραμικρή ιδέα :)

πυξιδας990
15/12/2022, 18:25
Θα σχολιάσω μόνο στην οικονομική διαφορά που έγραψες και σταματώ εδώ προσωπικά γιατί το θέμα έχει γίνει κόντρα 500 με 1000+

Στο ΚΤΜ 990 που είχα ως το 2019, και με την τωρινή τιμή της βενζίνης (βάζω 2 ευρώ για ευκολία), θα ήθελα κάπου 190 ευρώ για τα 1000χλμ
Στο CB500X που έχω από το 2017, πάλι με ίδια τιμή βενζίνης θέλω περίπου 65 ευρώ.
Δηλαδή στα 1000χλμ διαφορά 130 ευρώ
Στα 3000χλμ διαφορά 390 ευρώ!

Και αυτό χωρίς να σου πω πόσο κόστιζαν λάδια και service στο KTM και πόσα στο 500αρι.

Τώρα πως εσύ βγάζεις 50-100 ευρώ διαφορά για τα 3000χλμ τον χρόνο δεν έχω την παραμικρή ιδέα :)

για να καις δεκαρικο στα 100 με το κτμ πηγαινες πανω απ 6000 στροφες,κοινως γυρω στα 160 χλμ πορεια.......επειδη το ειχα τρις..στις 5000 στροφες εχει 140 χλμ και καις 5.5 αποδεδειγμενα για πολλα πολλα χλμ
η καταναλωση που λες λοιπον σημαινει αντιστοιχα cb 500 που ειναι διπλα στην τελικη του..οσο ναναι ειναι μια διαφορα αυτο...εκτος αν το cb πορεια 150+ καιει 3,5 στα 100 τοτε πασο,μιλαμε για επιτευγμα..

tools
15/12/2022, 18:43
Αυτό που μου κλωτσάει δεν είναι αυτά που γράφουν όσοι έχουν εν ενεργεία μεγάλους κυβισμούς αλλά το πως τα γράφουν. Αυτά τα θέσφατα. Προφανώς κάποιο λόγο ύπαρξης έχουν όλα και τα μεγάλα και τα μεσαία και τα μικρά. Όπως έγραψα όμως κανένα δε μπορεί να ακυρώσει το άλλο γιατί η επιλογή είναι προσωπική υπόθεση.
.....
Να σκέφτεστε ότι κάποιοι δεν μπορούν ούτε να αγοράσουν ούτε να συντηρήσουν μοτοσυκλέτες 1000cc και είναι κάπως αποτρεπτικά αυτά που γράφεται για τις συνετές επιλογές τους. Αυτός είναι ένας κεκαλυμμένος σνομπισμός που επειδή λίγο-πολύ γνωριζόμαστε μεταξύ μας ΔΕΝ πιστεύω ότι υπάρχει... Όμως από τη θέσει του αναγνώστη δε παύει λιγάκι να με ενοχλεί, γιατί μπορεί να μην το καταλαβαίνετε αλλά το κάνετε. Ακόμη και αν κάνω λάθος θα πρέπει να σας απασχολήσει λίγο γιατί η αίσθηση υπάρχει.
....
Edit: Τροποίησα λίγο το σχόλιο μου γιατί μου φάνηκε κάπως επιθετικό ενώ δεν είναι αυτή η πρόθεση μου. Η πρόθεση μου είναι να μπαίνουμε σε σκέψη και να βλέπουμε και την πραγματικότητα των συναδέλφων μας.


δεν είναι επιθετικό το μηνυμά σου και συμφωνώ ότι ο τρόπος έκφρασης είναι σημαντικός. αλλα κανένας σνομπισμός απο μέρους μου στους μικρούς κυβισμούς, λυπάμαι αν σου έβγαλα κάτι τέτοιο. προσωπικά, την τελευταία δεκαετία, δεν πρέπει να έχω κανει πάνω απο 15-20Κ με μηχανες πάνω από 250κε. προσφάτως πούλησα και την τελευταία που ''χρησιμοποιούσα'' και η μόνη που έχω ακόμα στην κατοχή μου, είναι σε προσωρινή ακινησία πανώ από 5ετία, με λάστιχα σχεδόν απάτητα από το 2012 και δυστυχώς δεν προβλέπεται να αλλάξει αυτο, εξαιτίας δουλειας, τόπου διαμονής κτλ. πλέον δεν οδηγώ καλά-καλά την δίχρονη βέσπα μου γιατί η καθημερινότητά μου δεν το απαιτεί και ο χρόνος για βόλτες είναι ελάχιστος.. οπότε καταλαβαίνω καλύτερα από πολλους την έννοια της κατάλληλης μηχανής και της προσαρμογής/αξιοποίησης της, είναι μια πληγή που με τσούζει. απλως μπηκα στην κουβέντα γιατί μου κάθησε άσχημα η λέξη ροπάκλα για το βογκ του παναβουρ, όταν μεχρι πρόσφατα, λέγαμε οτι τα 750αρια ss ''δεν έχουν ροπή''. δηλαδή από την μία άκρη στην άλλη! και η αναφορά σου στο μάρκετινγκ με έβαλε σε σκέψεις που μοιράστηκα εδώ.

ο κορψαλαιβ τείνει στην υπερβολή της προηγούμενης 15ετίας, 750 δικύλινδρα κυβικά κάνουν μια χαρά ταξίδι. δεν κάνουν γρηγορο ταξιδι, αλλα δεν θα περιμένεις να τελειώσει η ανηφόρα ή ο κόντρα άνεμος για να προσπεράσεις λεωφορείο αν είσαι δικάβαλος, για να μην παίξεις κλακέτες με τις ταχύτητες. για μουαγιεν 140χαω θέλεις όντως περισσότερα κε, εκτός αν το πας σπασμένο. αλλά πότε έγινε η μουαγιεν 140χαω προαπαιτούμενο για το καλό ταξίδι?

7μιση να'ναι κι ότι να'ναι...


Θα σχολιάσω μόνο στην οικονομική διαφορά που έγραψες και σταματώ εδώ προσωπικά γιατί το θέμα έχει γίνει κόντρα 500 με 1000+

Τώρα πως εσύ βγάζεις 50-100 ευρώ διαφορά για τα 3000χλμ τον χρόνο δεν έχω την παραμικρή ιδέα :)

γιατί δεν συγκρίνει το 500άρι με το superduke, το συγκρίνει με το versys 650 και τα όμοιά του!



Για την μεταπώληση παίζει να ξέρει κάποιος κάτι; Βλέπω μια συλλογική σιωπή και αγχώνομαι :D:lol:

σχετικά με την μεταπώληση, φίλος καλός στην φάση σου -πρωτάρης μετά απο χρόνια σκούτερ- αφού με έβαλε να του βρώ τετρακύλινδρο μεσαίο γυμνο 10ετίας, πηρε μουράτο caballero 500 κούτα και στον χρόνο επάνω, μετά την πρώτη του εκδρομή εκτός των πυλών, 300+χλμ (τυχαίο? χαχαχα) είπε το πουλάει για μεγαλύτερο. δεν εμφανίστηκε σοβαρό ενδιαφέρον (και θεωρείται από τα καλά κινέζικα αυτό) και το κρατάει γιατί για αθήνα και πέριξ που είναι η καθημερινότητά του, βολεύεται παραπάνω από καλά.

με δεδομένο τα λίγα χλμ χρήσης και τις προυποθέσεις που έθεσες - τονίζοντας μεταπώληση και ασφαλτο, όντως το tdm είναι ταμάμ για σένα. σφίξε το στομάχι όταν το αγοράζεις και μήν περιμένεις να βγάλεις στην μεταπώληση και θα φύγει εύκολα όταν έρθει η ώρα. αν και στην θέση σου θα παντρευόμουν ένα z750s. (δεν ξέρω αν πρόλαβαν abs αυτά ομως)

Nerfarious
15/12/2022, 18:54
Θα σχολιάσω μόνο στην οικονομική διαφορά που έγραψες και σταματώ εδώ προσωπικά γιατί το θέμα έχει γίνει κόντρα 500 με 1000+

Στο ΚΤΜ 990 που είχα ως το 2019, και με την τωρινή τιμή της βενζίνης (βάζω 2 ευρώ για ευκολία), θα ήθελα κάπου 190 ευρώ για τα 1000χλμ
Στο CB500X που έχω από το 2017, πάλι με ίδια τιμή βενζίνης θέλω περίπου 65 ευρώ.
Δηλαδή στα 1000χλμ διαφορά 130 ευρώ
Στα 3000χλμ διαφορά 390 ευρώ!

Και αυτό χωρίς να σου πω πόσο κόστιζαν λάδια και service στο KTM και πόσα στο 500αρι.

Τώρα πως εσύ βγάζεις 50-100 ευρώ διαφορά για τα 3000χλμ τον χρόνο δεν έχω την παραμικρή ιδέα :)

3000/100*4.2*1.7 = 204 (4.2 το voge 500SD)
3000/100*5.4*1.7 = 275 (5.4 το CF Moto 650MT)
71€ διαφορά.

Απο που βγήκε το συμπέρασμα οτι ενδιαφέρομαι για KTM 990 ή οποιοδήποτε 1000αρι δεν έχω την παραμικρή ιδέα. Οι μηχανές που κοιτάω είναι στο πρώτο post.



σχετικά με την μεταπώληση, φίλος καλός στην φάση σου -πρωτάρης μετά απο χρόνια σκούτερ- αφού με έβαλε να του βρώ τετρακύλινδρο μεσαίο γυμνο 10ετίας, πηρε μουράτο caballero 500 κούτα και στον χρόνο επάνω, μετά την πρώτη του εκδρομή εκτός των πυλών, 300+χλμ (τυχαίο? χαχαχα) είπε το πουλάει για μεγαλύτερο. δεν εμφανίστηκε σοβαρό ενδιαφέρον (και θεωρείται από τα καλά κινέζικα αυτό) και το κρατάει γιατί για αθήνα και πέριξ που είναι η καθημερινότητά του, βολεύεται παραπάνω από καλά.

με δεδομένο τα λίγα χλμ χρήσης και τις προυποθέσεις που έθεσες - τονίζοντας μεταπώληση και ασφαλτο, όντως το tdm είναι ταμάμ για σένα. σφίξε το στομάχι όταν το αγοράζεις και μήν περιμένεις να βγάλεις στην μεταπώληση και θα φύγει εύκολα όταν έρθει η ώρα. αν και στην θέση σου θα παντρευόμουν ένα z750s. (δεν ξέρω αν πρόλαβαν abs αυτά ομως)

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες σχετικά με τη μεταπώληση, φαντάζομαι οτι παίζουν ρόλο και πολλοί άλλοι παράγοντες οπότε φυσικά δεν γίνεται να ξέρεις μέχρι να το ανεβάσεις στο car. Κοιτάω φυσικά και για TDM, αρκεί να βρώ κάτι σε νορμάλ (εστω και υπερτιμημενα λεφτα) με ABS και λογικά χιλιόμετρα.

Augotaraxos
15/12/2022, 19:03
Ολοι δικιο εχετε :lol:

Το ταξιδι ειναι στην ψυχη αυτου που το κανει, οχι στο μεσον. Στην τελικη το ταξιδι μετραει οχι ο προορισμος, οπως ειπε ο ποιητης!

Ταξιδι κανει και αυτος που παει με chally στο Ναυπλιο, ταξιδι και ο τυπος που παει Cabo da Roca με φουλ εξοπλισμενο GS1250 adv. Αλλα ζηταει ο ενας αλλα ο αλλος ομως την ιδια ικανοποιηση θα νοωσουν οταν φτασουν ;)

Το θεμα ειναι να μην βαζεις περιορισμους σε αυτα που θες να κανεις, ουτε προυποθεσεις που οταν εκπληρωθουν δεν θα περισσευουν για το ταξιδι. Η ζωη ειναι εκει εξω, καλυτερα να την ζεις παρα να την ονειρευεσαι

Συμφωνώ και επαυξάνω.

panavour
15/12/2022, 19:21
απλως μπηκα στην κουβέντα γιατί μου κάθησε άσχημα η λέξη ροπάκλα για το βογκ του παναβουρ, όταν μεχρι πρόσφατα, λέγαμε οτι τα 750αρια ss ''δεν έχουν ροπή''. δηλαδή από την μία άκρη στην άλλη!
Για να μην παρεξηγηθω,προφανως και δεν συγκρινω τις ροπες του 500 με ενα 1000.Απλως ανεφερα την λεξη ''ροπακλα'' εν σχεσει με την αισθηση που σου δινει,λογω και του κοντου σχετικα γραναζωματος της.Για 500αρι ,εμενα που ειμαι και ''ογκολιθος'' λογω υψους και κιλων,με καλυπτει απολυτα ,ειδικα σε ορεινο στροφιλικι,συμφωνα μ αυτα που θελω και μπορω σ αυτην την ηλικια.Ενδεικτικα απο 50 χλμ με 6η,επιταχυνει αξιοπρεπεστατα μεχρι τα 140 σε ευθεια και οχι σε ανηφορα,ταχυτητα αρκετη για τα γουστα μου,και για να προσπερασεις με ασφαλεια ,οποιοδηποτε δεξια κινουμενο ''βαρυ'' οχημα στην Εθνικη οδο,και οχι μονο.ΣΙΓΟΥΡΑ καθε τι με περισσοτερα κυβικα εχει περισσοτερη ροπη,αλλα η συγκεκριμμενη που κατεχω,με εχει εντυπωσιασει ,εν σχεσει με τα 47 αλογατα που διαθετει.

ΓιώργοςΤΤ
15/12/2022, 19:45
Αυτό πες το σε αναβάτες που έχουν γυρίσει ολόκληρο τον πλανήτη με 20-25 άλογα! Πχ Itchy Boots.

Δεν καταλαβαίνω πως είναι ανέκδοτο η χρήση μια μοτοσυκλέτας που μπορεί άνετα να περάσει τα νόμιμα όρια και να πάει +50χλμ από αυτά.
Βέβαια αρκετά εξηγούνται όταν δει κάποιος τα νούμερα των ατυχημάτων και θανάτων την χώρας.

Η Itchy boots είναι μια αργοσχολη Ολλανδέζα που ζει με τις χορηγίες λιγουρηδων που νομίζουν ότι αν της κάνουν δώρο 1.000€ θα τους κάτσει όταν περάσει από την πόλη τους.

Στον πραγματικό κόσμο ο χρόνος είναι περιορισμένος και πολύτιμος, αν από τις 5 μέρες τις άδειας μου είναι να φάω τρεις στον δρόμο ας πάω με το ΚΤΕΛ.

Αυτά είναι προσωπικά του καθένα, εγώ θέλω να βγαίνω με την Hayabusa Εγνατία και να πηγαίνω την 6η στις 11.200 σαλ, άλλος θέλει να πιάσει τον επαρχιακό να πάει με 60.

Αν πεις να πάρω το 500 δικαβαλος φορτωμένος να πάω μέσω Εγνατίας, ναι είναι ταλαιπωρία.

motojojo
15/12/2022, 19:50
Βαρεμαρα ειναι, όχι ταλαιπωρια απαραίτητα.

Ταλαιπωρια μπορεί να ειναι ένα γυμνό ειτε 500 είτε 1000. Ή ένα supersport.

tools
15/12/2022, 21:57
Για να μην παρεξηγηθω,προφανως και δεν συγκρινω τις ροπες του 500 με ενα 1000.Απλως ανεφερα την λεξη ''ροπακλα'' εν σχεσει με την αισθηση που σου δινει,λογω και του κοντου σχετικα γραναζωματος της.Για 500αρι ,εμενα που ειμαι και ''ογκολιθος'' λογω υψους και κιλων,με καλυπτει απολυτα ,ειδικα σε ορεινο στροφιλικι,συμφωνα μ αυτα που θελω και μπορω σ αυτην την ηλικια.Ενδεικτικα απο 50 χλμ με 6η,επιταχυνει αξιοπρεπεστατα μεχρι τα 140 σε ευθεια και οχι σε ανηφορα,ταχυτητα αρκετη για τα γουστα μου,και για να προσπερασεις με ασφαλεια ,οποιοδηποτε δεξια κινουμενο ''βαρυ'' οχημα στην Εθνικη οδο,και οχι μονο.ΣΙΓΟΥΡΑ καθε τι με περισσοτερα κυβικα εχει περισσοτερη ροπη,αλλα η συγκεκριμμενη που κατεχω,με εχει εντυπωσιασει ,εν σχεσει με τα 47 αλογατα που διαθετει.

καμία παρεξήγηση, απλώς κάποιος που δεν ξέρει τι εμπειρία έχεις (και ο ίδιος δεν έχει δική του εμπειρία, αν θέλεις), αν δεν διαβάσει την επεξηγηση που δίνεις τώρα, μαλλον θα καταλάβει κάτι διαφορετικό.

DoctoR_k6
15/12/2022, 23:30
25 χρόνων κ ταλαιπωρία? Ντα φακ δηλαδή... Στα 25 κάναμε ταξίδια με τις ώρες κ ας είχαμε ss μέχρι 250/400αρι.
Μια χαρά μοτερακια έχουν κ τα 500αρακια κ τα 1000αρια(:D )
Απλά είναι τι σόι οδηγός είσαι κ τι έχεις συνηθίσει.
Εγώ πχ με το 500 μπορεί να μην την παλεύω να ταξιδεύω συνέχεια γιατί έχω συνηθίσει σε άλλες ταχύτητες κ θα το λυσαω.
Άλλος όμως μπορεί να ταξιδέψει υπερανετα με 120-130 κ με το 500.
Στην προκειμένη απ' το καταλαβαίνουμε κ λέει το γκάζι δεν τον νοιάζει...οπότε κ τα 47-50 άλογα θα του είναι οκ.
Αν μας έλεγε πως δεν την παλεύω κ θέλω να ταξιδέψω γρηγορότερα γιατί τα 140 είναι όριο είναι άλλη κουβέντα.
Όσοι είναι ταξιδεμενοι χιλιομετρικά κ έχουν φάει ώρες στην σέλα ξέρουν τι θέλουν κ ποιο μότο θα διαλέξουν (η είναι ανάμεσα σε 2-3 ίδια).
Άλλοι χωρίς εμπειρία απλά ακουνε γνώμες αλλά καμιά φορά δεν ξέρουν αυτόν που λέει την γνώμη του τι σόι εμπειρία έχει η πώς οδηγεί. Κ εκεί βλέπεις πως έχουν στο μυαλό τους πολλά μότο διαφορετικά μεταξύ τους γιατί απλά δεν ξέρουν τι θέλουν...

Πάρε ένα 500αρακι για αρχή κάνε τα χλμ σου κ μετά θα καταλάβεις.

Bowleno
15/12/2022, 23:40
Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες σχετικά με τη μεταπώληση, φαντάζομαι οτι παίζουν ρόλο και πολλοί άλλοι παράγοντες οπότε φυσικά δεν γίνεται να ξέρεις μέχρι να το ανεβάσεις στο car. Κοιτάω φυσικά και για TDM, αρκεί να βρώ κάτι σε νορμάλ (εστω και υπερτιμημενα λεφτα) με ABS και λογικά χιλιόμετρα.

Ειδικά για τα TDM μην πολυκοιτάς τα χλμ. δεν λένε ποτέ όλη την αλήθεια. Κοιτάς το τι "ξύλο" έχουν φάει και τι συντήρηση είχαν Διότι συνήθως τα έχουν καγκούρια.....

doctor_john
15/12/2022, 23:43
νομίζω κατάλαβα τον τίτλο

Xlitos
16/12/2022, 00:14
Όσο για τα περί ασφάλειας κτλ με τις ροπές των μεγάλων.... Η απάντηση είναι να μην προσπεράσεις φίλε, γιατί καβαλάς αυτό που καβαλάς και οφείλεις να το γνωρίζεις. Αν δε ξέρεις πότε και πως να ΜΗ προσπεράσεις. Αυτό είναι ασφάλεια.



δεν ειναι παντα ετσι...το να μη προσπερασεις το φορτηγο/λεωφορειο/βανακι που παει με 110 σημαινει οτι θα εχεις ενα εμποδιο μπροστα σου που σου κρυβει το οπτικο πεδιο.Αρα ειτε προσπερασεις(αργα),ειτε κατσεις απο πισω...δεν εισαι ασφαλης.Τα ζουσα νεαρος με 125-250cc...Τα ζω και σημερα καθε μερα που ενω θελω να παω με 100-120km/h στην Αττικη οδο με το f650 για οικονομια...καταληγω να πηγαινω με 140km/h για να μενω οσο μπορω αριστερη λωριδα για να μη με κανουν σαντουιτς ουρες φορτηγων/λεωφορειων στην μεσαια.Με 140 km/h με το f650 καιω πιο πολυ απ οτι εκαιγα με το gsxr στα ιδια km/h.

telegonos
16/12/2022, 15:47
Η Itchy boots είναι μια αργοσχολη Ολλανδέζα που ζει με τις χορηγίες λιγουρηδων που νομίζουν ότι αν της κάνουν δώρο 1.000€ θα τους κάτσει όταν περάσει από την πόλη τους.

Κι έλεγα, μόνο εγώ τα βλέπω αυτά; Να μου ζήσεις συνάδελφε (ΠΒ), ίσως η μόνη ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΣΑ απάντηση σε όλη αυτήν την συζήτηση.

skritikos
16/12/2022, 18:48
Η Itchy boots είναι μια αργοσχολη Ολλανδέζα που ζει με τις χορηγίες λιγουρηδων που νομίζουν ότι αν της κάνουν δώρο 1.000€ θα τους κάτσει όταν περάσει από την πόλη τους.


Αυτό ακούγεται και λίγο ως Όσα δεν φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια.

Με τις ορδές των ξεκ*λων κάθε ηλικίας σε όλα τα social media και τους στρατούς από λιγούρια εσύ βρήκες να το πεις αυτό για κάποια που που τα παράτησε όλα και κάνει την ζωή της όπως την θέλει.
Και που δεν προκαλεί και ποτέ στον φακό όπως πολλοί άλλοι.
Ό,τι πεις!

dorso
16/12/2022, 19:07
Καλησπέρα φίλε
.Εγώ θα πω ότι κανένα 500 δεν κάνει για την χρήση που Θες..Κ για να εξηγούμε,κ με c50 γυρίζεις όλο το κόσμο,αλλά το θέμα είναι πως..Θες τουλάχιστον 650 κ πάνω για να είσαι άνετος από θέμα ασφάλειας,τα 500 άμα τα φορτώσεις σε ανηφόρα 2πλος για να προσπεράσεις θα σου βγει η ψυχή,άσε που φορτωμένο θα είναι βάρκα γιαλό..Το ιδανικό πιστεύω για εσένα θα ήταν κάτι σε f800gs η κάνα Tiger 800 η αν Θες tdm900 αλλά μου φαίνεται δύσκολο να βρεις καλό..

panavour
16/12/2022, 20:23
Καλησπέρα φίλε
.Εγώ θα πω ότι κανένα 500 δεν κάνει για την χρήση που Θες..Κ για να εξηγούμε,κ με c50 γυρίζεις όλο το κόσμο,αλλά το θέμα είναι πως..Θες τουλάχιστον 650 κ πάνω για να είσαι άνετος από θέμα ασφάλειας,τα 500 άμα τα φορτώσεις σε ανηφόρα 2πλος για να προσπεράσεις θα σου βγει η ψυχή,άσε που φορτωμένο θα είναι βάρκα γιαλό..Το ιδανικό πιστεύω για εσένα θα ήταν κάτι σε f800gs η κάνα Tiger 800 η αν Θες tdm900 αλλά μου φαίνεται δύσκολο να βρεις καλό..

Τοχω φορτώσει με τα κιλά μου που είναι για δύο,και με τριβαλιτσο φουλ φορτωμένο και μέχρι 150 με gps που το πήγα και με τέρμα ψηλά την ζελατίνα δεν κουναγε, ούτε χιλιοστό.Εχεις οδηγήσει σύγχρονο 500 η έχεις μείνει στα 500αρια του 90??

o_gavros
16/12/2022, 20:31
Κι έλεγα, μόνο εγώ τα βλέπω αυτά; Να μου ζήσεις συνάδελφε (ΠΒ), ίσως η μόνη ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΣΑ απάντηση σε όλη αυτήν την συζήτηση.

Κάνε τη χάρη σε όλους μας (και του εαυτού σου συμπεριλαμβανομενου), την επόμενη φορά που θα σου έρθει η ορμή να γράψεις μια ακόμα υποτιμητική εξυπνάδα μην το κάνεις. Αντ'αυτού πάνε βουτα στη θάλασσα μπας και το δροσερό νερό σε συνεφερει.
Στην επόμενη έχεις φυγει, να το ξέρεις.
Αν δεν σε ενδιαφέρει, μη συμμετέχεις.

giannis323
16/12/2022, 20:51
Σεβαστές όλες οι απόψεις αλλά όποιος μπορεί να κάνει ταξιδι άνω των 200 χιλιομέτρων,δικαβαλος με μπαγκαζια πάνω σε 500αρι respect απλά.Με το μονοκύλινδρο 650 gs είμαι και με δικαβαλο μουλαρωνει ,χωρίς αποσκευές αν και έχει μπόλικη ροπή σε σχέση με 500αρι trk που έχω οδηγήσει.Μπορει να έχει να κάνει και με την διαταξη διότι με το δικυλινδρο versys που είχα κάμποσα χρόνια δεν ενιωθε-δεν έκοβε πουθενά και με δικαβαλο.Επισης με mt03 έμεινα έκπληκτος με την ιπποδύναμη που έβγαζε για 300 κυβικά δικυλινδρο κι αυτό.

Bowleno
16/12/2022, 20:58
Dax.:smokin:

Νταξ΄ένα λαθάκι έκανα :lol:

KotsosDR
16/12/2022, 21:09
Μέχρι τώρα κοιτάω: Bandit 650, Fazer 600 S2, TDM 900 A, Versys 650, CBF 600 S, CFMOTO 650MT
Κόβονται λόγω εμφάνισης/παλαιότητας: Vstrom 650 gen 1, Versys 650 gen 1, και όλα τα καρπυλατέρ.
.


Από τη στιγμή που κοιτάς fazer γιατί δεν κοιτάς το 800;

Nerfarious
17/12/2022, 13:51
Από τη στιγμή που κοιτάς fazer γιατί δεν κοιτάς το 800;

Μου πέφτει λίγο ψηλά στα άλογα, ενώ εγώ θα το οδηγούσα ευχάριστα δεν νομίζω να έχει και τόσο καλή απόψη η κοπέλα μου

TONYBANDIT
17/12/2022, 18:07
Το θέμα δεν είναι πόσα είναι τα άλογα αλλά στις πόσες στροφές αποδίδονται και κυρίως η μέγιστη ροπή.
Για αυτό λοιπόν άποψη μου στο ταξίδι και ΜΟΝΟ καλύτερα πολλά κυβικά και λίγα άλογα παρά το ανάποδο.

STF
18/12/2022, 15:41
Για ποιο ταξίδι μιλάμε; Αυτό των 50 χιλιομέτρων; 'Εχετε διαβάσει το πρώτο ποστ; Παρακάτω βέβαια ο νηματοθέτης του παρόντος το βελτίωσε σε μικρά τα ξίδια από 50-150 χλμ αν θυμάμαι καλά. Ο οποίος -αφού μάλλον δεν θυμόσαστε οι περισσότεροι- προέρχεται από σκούτερ.

Από την άλλη έχουμε ακόμη περιθώριο μέχρι να φτάσουμε στο Bandit 1250...

TONYBANDIT
18/12/2022, 20:17
Για ποιο ταξίδι μιλάμε; Αυτό των 50 χιλιομέτρων; 'Εχετε διαβάσει το πρώτο ποστ; Παρακάτω βέβαια ο νηματοθέτης του παρόντος το βελτίωσε σε μικρά τα ξίδια από 50-150 χλμ αν θυμάμαι καλά. Ο οποίος -αφού μάλλον δεν θυμόσαστε οι περισσότεροι- προέρχεται από σκούτερ.

Από την άλλη έχουμε ακόμη περιθώριο μέχρι να φτάσουμε στο Bandit 1250...

Συντροχε δεν διαφωνώ μαζί σου ο ίδιος έβαλε στην εξίσωση όχι κάτω από 60 άλογα και μοτό πχ σαν το 600 Fazer .Το οποίο έχει μέγιστη ροπή στις 10000 σαλ και για να προσπεράσεις σε επαρχιακό πρέπει να κατεβάσεις 3 ταχύτητες.

dorso
18/12/2022, 21:07
Τοχω φορτώσει με τα κιλά μου που είναι για δύο,και με τριβαλιτσο φουλ φορτωμένο και μέχρι 150 με gps που το πήγα και με τέρμα ψηλά την ζελατίνα δεν κουναγε, ούτε χιλιοστό.Εχεις οδηγήσει σύγχρονο 500 η έχεις μείνει στα 500αρια του 90??
Δεν έχω οδηγήσει,αλλά τα έχω δει από κοντά κ δεν είμαι καθόλου άνετος.. Είμαι 1,84 κ τώρα έχω ένα Tiger 800 κ είμαι οριακά σε θέση άνεσης, άνεση δεν εννοώ μόνο τον χώρο της σέλας αλλά και τις γωνίες που κάνουν χέρια,πόδια κ γενικά όλο το σώμα..Στο 990 που είχα ας πούμε ήμουν απλας..Από εμπειρία έχω ταξιδέψει σε Ευρώπη για να καταλάβεις,κάνω σερί 500κμ κ μπορεί κ 1000κμ..Με 500κκ δεν θα το επιχειρούσα τόσα χλμ.. Όχι ότι δεν πάει,τα πάντα πάνε,απλά πρέπει να είσαι διαρκώς στην τσίτα.. Γενικά όσα περισσότερα κυβικά κ άλογα μια μηχανή τόσο καλύτερα φρένα, αναρτήσεις,σέλες κτλ το οποίο συνεπάγεται άνεση κ ασφάλεια, εκεί κατέληξα με το πέρασμα των χρόνων κ όχι δεν είμαι κανας τύπος που πάει τέρμα παντού,με 130 ταξιδεύω,αλλά άλλο να πας 130 με cbx500,άλλο vstrom 650 κ άλλο με gs1200, καμιά σχέση από θέμα άνεσης κ ασφάλειας, δεν ξέρω την εμπειρία σού αλλά αν έχεις ταξιδέψει με διάφορες μηχανές πιστεύω με αντιλαμβάνεσαι..

Nerfarious
22/12/2022, 12:58
Παίδες εν τέλει πήρα CFMoto 650 MT του 22 με ελάχιστα χιλιόμετρα. Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια!!

Panos76
22/12/2022, 13:19
Μπράβο, πολύ καλή επιλογή, καινούριο και με καλά κυβικά.

Να το χαρείς όσο δε πάει! :beer: (με προσοχή στους δρόμους σε κάθε μας βήμα)