PDA

View Full Version : Led Φλας για Suzuki SV650 2022



malakas45
14/12/2022, 07:52
Καλημέρα σε όλους!
Ελπίζω όλοι να είστε καλά!

Χρείαζομαι για ακόμα μία φορά την βοήθεια σας, έχω αγοράσει κάτι Led φλασάκια για την μηχανή μου (Suzuki SV650-2022) και με ενημέρωσε ο μηχανικός πως για μπορέσουμε να τα κάνουμε install, πρέπει να βάλω και κάτι που λέγετε Flasher Relay.

Καλά μέχρι εδώ, το θέμα μου είναι ότι σε ένα βίντεο στο Youtube, βάζουν 2-pin και στο Internet όταν κάνω search μου προτείνει 7-pin ψηφιακό!
Δυστυχώς είμαι πάρα πολύ μπερδεμένος και στο Suzuki Service που πήρα τηλέφωνο δεν βοήθησαν πολύ και με παραπέμπουν στο μαγαζί με τα φλάσερ με την γνωστή έκφραση:
"Αυτοί θα γνωρίζουν"!

Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει και να μου προτείνει κάποιο μαγαζί ή να με διαβαιβεώσει τι φλάσερ πρέπει να αγοράσω?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Με βαθιά εκτίμηση,
George

telegonos
14/12/2022, 08:01
Tα LED Flasher είναι είτε με 2, είτε με 3 πινς. Στα δυο είναι τροφοδοσία και εξοδος προς τον διακόπτη του φλας, και στα τρία είναι τροφοδοσία, εξοδος προς διακόπτη φλας και γείωση. Με 2 πινς κατα κανόνα έχουν παπιά και μικρά μοτοσυκλετάκια. Με 3 πινς συνήθως είναι οι μοτοσυκλέτες.

Με 7 πινς δεν εχω ξανακούσει, μπορείς να βάλεις ένα λινκ να δούμε τι εννοείς;

malakas45
14/12/2022, 08:08
Δεν γνώριζα τα παραπάνω!

Ναι εννοείται! Το παρακάτω είναι αυτό που μου βγαίνει με μια πρόχηρη αναζήτηση του όρου: "Suzuki SV650 2022 Flasher" στο Google!440119

https://moto-discovery.com/eshop/light/flaher-led-suzuki-11171.html?___store=el&___from_store=de

Bowleno
14/12/2022, 08:13
Για το flasher δεν γνωρίζω αλλά ελπίζω τα φλας που πήρες να έχουν ενσωματωμένη αντίσταση αλλιώς δεν θα δουλέψουν....

McGyver
14/12/2022, 08:19
Για το flasher δεν γνωρίζω αλλά ελπίζω τα φλας που πήρες να έχουν ενσωματωμένη αντίσταση αλλιώς δεν θα δουλέψουν....

Αν βάλει LED flasher δε χρειάζονται αντιστάσεις ;)

malakas45
14/12/2022, 08:20
Το φλασερ νομιζα οτι μπαίνει για αυτήν την περίπτωση!
Σε περίπτωση που δεν έχουν αντιστάσεις τα φλας.

Οπότε το θέμα μου είναι, τι φλασερ πρέπει να πάρω?

D3300
14/12/2022, 11:05
Δεν γνώριζα τα παραπάνω!

Ναι εννοείται! Το παρακάτω είναι αυτό που μου βγαίνει με μια πρόχηρη αναζήτηση του όρου: "Suzuki SV650 2022 Flasher" στο Google!440119

https://moto-discovery.com/eshop/light/flaher-led-suzuki-11171.html?___store=el&___from_store=de

Λογικά αυτό κουμπώνει κατευθείαν στη μαμά φισα της φλασιερας χωρίς κόψε ράψε.

malakas45
14/12/2022, 11:45
Οπότε αγοράζω το απο πάνω? γιατί ο Telegonos πιο πάνω είπε ότι δεν υπάρχουν 7-pin και τώρα έχω μπερδευτεί ακόμα πιο πολύ! χαχα

McGyver
14/12/2022, 12:08
ο Telegonos πιο πάνω είπε ότι δεν υπάρχουν 7-pin

Φυσικά και υπάρχουν.

https://www.louis.eu/en/electronic-flasher-unit-7-poles-on-various-suzuki-models-10032221
https://www.customled.com/products/elfr-1-u-electronic-led-flasher-relay-7-pin-suzuki

doctor_john
14/12/2022, 12:23
Ρε παιδιά πετάγομαι αλλά έχω απορίες.. Φιλε George σορυ είναι εκτός του θέματος σου.

Αν βάλω λάμπες led που είναι με αντίστοιχο ντουί για τα φώτα μου δουλεύουν κανονικά;
Η μόνη διαφορά λειτουργίας στο κύκλωμα είναι η μικρότερη κατανάλωση;

karellen
14/12/2022, 12:37
Ρε παιδιά πετάγομαι αλλά έχω απορίες.. Φιλε George σορυ είναι εκτός του θέματος σου.

Αν βάλω λάμπες led που είναι με αντίστοιχο ντουί για τα φώτα μου δουλεύουν κανονικά;
Η μόνη διαφορά λειτουργίας στο κύκλωμα είναι η μικρότερη κατανάλωση;

Το πιθανότερο είναι να αναβοσβήνουν πιο γρήγορα από το κανονικό γιατί άλλα τα watt του πυρακτώσεως και άλλα του led οπότε το υπάρχον φλάσερ δίνει άλλη εντολή.Γιαυτό παρεμβάλλεις κάποια αντίσταση ή αγοράζεις led φλασερ.

McGyver
14/12/2022, 13:29
Αν βάλω λάμπες led που είναι με αντίστοιχο ντουί για τα φώτα μου δουλεύουν κανονικά;

Όχι.

Bowleno
14/12/2022, 14:37
Το φλασερ νομιζα οτι μπαίνει για αυτήν την περίπτωση!
Σε περίπτωση που δεν έχουν αντιστάσεις τα φλας.

Οπότε το θέμα μου είναι, τι φλασερ πρέπει να πάρω?

Βάλε αντιστάσεις να ξεμπερδεύεις, εγώ αυτό είχα κάνει στον Πήγασο όταν κόπηκαν τα μαμά φλας και η Απριλια ήθελε 40 ευρώ έκαστο:moutza:
4αδα φλας και αντιστάσεις, 70 ευρώ....

D3300
14/12/2022, 16:12
Οπότε αγοράζω το απο πάνω? γιατί ο Telegonos πιο πάνω είπε ότι δεν υπάρχουν 7-pin και τώρα έχω μπερδευτεί ακόμα πιο πολύ! χαχα

Αφού ταιριάζει για το μοντέλο σου, τότε είναι plug 'n play. Μην παιδεύεσαι με αντιστάσεις και μοντιφες.

telegonos
14/12/2022, 16:22
Οπότε αγοράζω το απο πάνω? γιατί ο Telegonos πιο πάνω είπε ότι δεν υπάρχουν 7-pin και τώρα έχω μπερδευτεί ακόμα πιο πολύ! χαχα

Ειπα οτι δεν εχω ξανακουσει, οχι οτι δεν υπάρχουν.

Σε κάθε περίπτωση, αφού το δίνει έτοιμο αυτό για suzuki, γιατί δεν παίρνεις ακριβώς αυτό να μην κάνεις μετατροπές;

toyar
14/12/2022, 17:14
με τα λεφτα που εδωσες για φλας κι αυτα που θα δωσεις για φλασερ αγορασες μονο πιθανα προβληματα και βλαβες σε ενα κυκλωμα που δεν θα σε απασχολουσε ποτε
αντε και λιγη ομορφια.....

borgiriadis1
14/12/2022, 19:31
Δεν γνώριζα τα παραπάνω!

Ναι εννοείται! Το παρακάτω είναι αυτό που μου βγαίνει με μια πρόχηρη αναζήτηση του όρου: "Suzuki SV650 2022 Flasher" στο Google!440119

https://moto-discovery.com/eshop/light/flaher-led-suzuki-11171.html?___store=el&___from_store=de

Ακριβώς το ίδιο έχω πάρει εγώ πριναπο 5-6χρονια. Ξεκουμπωσα το παλιό κούμπωμα αυτό και τα φλας (όλα ήταν led) δούλεψαν κανονικά.
Και πριν δούλευαν απλά πολύ γρήγορα. Μέχρι στιγμής κανένα πρόβλημα.