PDA

View Full Version : Παρατημένο Innova....



THEOD
14/12/2022, 09:53
Εδώ και περίπου 10 ημέρες σε πεζοδρόμιο της Ηλιούπολης μπροστά από το μαγαζί που δουλεύω είναι "παρατημένο" και ακίνητο ένα μπλέ-γαλάζιο Innova 125 χωρίς πινακίδα...
Δείχνει κινήσιμο και σε αρκετά καλή κατάσταση - όχι δηλαδή κανένα ρημάδι που το παράτησαν...
Ούτε εγώ, ούτε κάποιος από τους γείτονες που ρώτησα δεν γνωρίζει τον ιδιοκτήτη του ή κάτι για αυτό, και αυτό δεν συνηθίζεται σε μια γειτονιά συνοικίας...
Στο μυαλό μου πάει μήπως είναι κλεμμένο και για κάποιο λόγο το παράτησαν εκεί.
Εδώ και 10 ημέρες δεν έχει κουνηθεί ούτε έχει εμφανιστεί κάποιος.
Θα περιμένω 2-3 ημέρες ακόμα και μετά θα καλέσω την αστυνομία.
Εν τω μεταξύ, αν κάποιος από εδώ μέσα το "κλαίει" ή γνωρίζει κάτι επ' αυτού, μπορεί να μου στείλει μήνυμα αναφέροντας 1-2 χαρακτηριστικά του για να του πω λεπτομέρειες

leftos
14/12/2022, 10:14
Παρε αστυνομία άμεσα θα έρθουν οι Δίας και θα το ψάξουνε να δούνε τη συμβαίνει.
Αν είναι κλεμμένο είναι θέμα ωρών να εξαφανιστεί εντελώς.

THEOD
14/12/2022, 10:21
Παρε αστυνομία άμεσα θα έρθουν οι Δίας και θα το ψάξουνε να δούνε τη συμβαίνει.
Αν είναι κλεμμένο είναι θέμα ωρών να εξαφανιστεί εντελώς.

Κοίτα... Τις πρώτες 2-3 ημέρες δεν έδωσα σημασία θεωρώντας ότι απλά κάποιος το πάρκαρε εκεί.
Μετά άφησα να περάσουν και άλλες 2-3 ημέρες αλλά ήδη κάτι μου πήγαινε στραβά.
Ήρθε το ΣΚ και το ξέχασα. Την Δευτέρα όμως που ήρθα ήταν πάλι εκεί... άρχισα να ρωτάω γείτονες μήπως κάποιος ξέρει κάτι, χωρίς αποτέλεσμα...
Οπότε σήμερα είπα να το γράψω εδώ και έχω σκοπό αύριο-μεθαύριο να καλέσω την αστυνομία. Δεν θέλω να καθυστερήσω, αλλά από την άλλη δεν θέλω και να υπεραντιδράσω μήπως τελικά είναι κάποια "αθώα περίπτωση" και τα μπλέξω χωρίς λόγο...

Nikos77
14/12/2022, 15:24
Γιατί να μη πάρεις τώρα αστυνομία δε καταλαβαίνω

THEOD
14/12/2022, 16:32
Γιατί να μη πάρεις τώρα αστυνομία δε καταλαβαίνω

Νομίζω ότι το εξήγησα...
Δίνω ένα εύλογο χρονικό περιθώριο μήπως τελικά εμφανιστεί κάποιος ιδιοκτήτης που απλά το πάρκαρε εδώ και για τον χ,ψ λόγο δεν ασχολήθηκε μαζί του μερικές ημέρες. Την στιγμή που δεν έχει πινακίδα για να εξακριβωθεί εύκολα αν είναι κλεμμένο ή όχι, αν φωνάξω αστυνομία αναγκαστικά θα το σηκώσουν και μπορεί κάποιος να μπει σε μπελάδες χωρίς λόγο...
Πάντως αν μέχρι και αύριο-μεθαύριο δεν αλλάξει κάτι, θα το κάνω

Acacius
14/12/2022, 18:01
Από τη στιγμή που δεν έχει πινακίδα κακώς είναι παρκαρισμένο σε δημόσιο δρόμο, ακόμα κι αν δεν είναι κλεμμένο. Ακόμα χειρότερα αν κινείται χωρίς πινακίδα (και πιθανότατα χωρίς ασφάλεια). Οπότε είτε έτσι, είτε αλλιώς, καλό κάνεις.

Ο καλός Γερμανός Σαμαρείτης της γειτονιάς σας :D

thunder ace
14/12/2022, 18:16
Από τη στιγμή που δεν έχει πινακίδα κακώς είναι παρκαρισμένο σε δημόσιο δρόμο, ακόμα κι αν δεν είναι κλεμμένο. Ακόμα χειρότερα αν κινείται χωρίς πινακίδα (και πιθανότατα χωρίς ασφάλεια). Οπότε είτε έτσι, είτε αλλιώς, καλό κάνεις.

Ο καλός Γερμανός Σαμαρείτης της γειτονιάς σας :D


Σωστα

Nikos77
14/12/2022, 18:20
Εξακολουθώ να μη καταλαβαίνω.
Έχεις ενα παπι χωρίς πινακίδες 10 ολόκληρες μέρες παρατημένο και φοβάσαι μη μπει σε μπελάδες κάποιος ο οποίος δε φοράει πινακίδα και είναι ήδη παρανομος?
Μα πραγματικά ότι να ναι λογική

THEOD
14/12/2022, 18:44
Δηλαδή ρε παιδιά αν για παράδειγμα το παπί είναι ενός μεροκαματιάρη που για μια τροχαία παράβαση του έχουν πάρει τις πινακίδες και ο άνθρωπος το έχει αφήσει παρκαρισμένο και ακίνητο (ακριβώς επειδή δεν έχει πινακίδες...), εγώ είμαι αυτός που θα φωνάξω την αστυνομία να του το σηκώσει επειδή δεν είναι παρκαρισμένο σε κλειστό γκαράζ - που προφανώς ο άνθρωπος δεν θα διαθέτει ?

skritikos
14/12/2022, 18:45
Πάρε αστυνομία άμεσα μην βγει πως εμφανίζεται σε καμία κλοπή ή άλλη παράνομη δραστηριότητα και αρχίσουν τις ερωτήσεις σε σας μετά.
Αυτά τα αναφέρεις με το που τα βλέπεις!

Ο δεύτερος καλός Γερμανός Σαμαρείτης της γειτονιάς σας :D

Tallyban
14/12/2022, 19:10
Μην ασχολείσαι, μπορεί να είναι παρατημένο εσκεμμένα,"νομικός λαγός".

leftos
14/12/2022, 19:19
Θα δούνε αριθμό πλαισίου και θα δούνε αν είναι για κλοπή.
Αν δεν έχει δηλωθεί κλεμμένο δεν το παίρνουνε ακόμα και αν δεν έχει πινακίδες.

toyar
14/12/2022, 19:23
πως θα δουνε αριθμο πλαισιου στη μεση του δρομου;

THEOD
14/12/2022, 19:30
Μην ασχολείσαι, μπορεί να είναι παρατημένο εσκεμμένα,"νομικός λαγός".

Σ' έχασα... Κάντο ταλληράκια...



πως θα δουνε αριθμο πλαισιου στη μεση του δρομου;

Κι εγώ έτσι ξέρω ότι γίνεται... Αν δεν έχει πινακίδες το σηκώνουν...
Αν τα τελευταία χρόνια έχουν εξελιχθεί τόσο πολύ που μπορούν καταμεσής του δρόμου να κάνουν ηλεκτρονική αναζήτηση με πλαίσιο, τι να πω...

alexis72
14/12/2022, 20:31
φίλε επειδή γράφεις για ηλιούπολη ,
αλλα φιλος που μενει ανω ηλιούπολη και κοντά στην εκκλησία αγία μαύρα μου ελεγε ΧΘΕΣ μάλιστα ,οτι τις τελευταιες 2-3 ημέρες ,ομάδα απο 4-5 μαυροφορεμένα 12 εως16 ετων κωλόπαιδα ,κλέβουν απο την περιοχή εκεί παπάκια και φυσικά βράδυ αλλα και 10-11 το πρωί :eyepop: και μάλιστα μια κυρία που εκλεβαν το παπάκι του γιού της ,τους εβαλε τις φωνές κ οτι τους ειπε οτι τους εβγαλε φωτο με το κινητό κ πήγαν λιγο πιο πανω στο τερμα του 206 στις αρχες του βουνού κ το παράτησαν, λεω μηπως εχει σχεση το innova που γραφεις ισως με αυτα τα κωλόπαιδα

THEOD
15/12/2022, 09:04
Νεότερα...
Το πρωί τηλεφώνησα στην αστυνομία και το ανέφερα. Δεν το περίμενα αλλά σε λιγότερο από ώρα σκάει μύτη περιπολικό. Τους εξηγώ το σκηνικό. Ο ένας από αυτούς τραβάει με δύναμη την σέλλα, αυτή ανοίγει, και από κάτω έχει κάτι χαρτιά ανάμεσα τους και ένα παλιό ασφαλιστήριο. Έχοντας το νούμερο πινακίδας γίνεται τσεκάρισμα και δεν έχει δηλωθεί κλοπή. Μάλιστα σαν ιδιοκτήτης εμφανίζεται κάποιος που μένει σχετικά κοντά - στο χιλιόμετρο από εδώ.
Ευγενικότατα ζήτησαν τα στοιχεία μου και μου είπαν ότι θα προσπαθήσουν να επικοινωνήσουν με αυτόν που φαίνεται ως ιδιοκτήτης. Αν τις επόμενες ημέρες δεν το πάρει και ενοχλεί μου είπαν να τηλ στο δήμο που μαζεύει τα παρατημένα απινακίδωτα...Πάντως κλεμμένο δεν είναι ή τουλάχιστον δεν έχει δηλωθεί...
Αν κατάλαβα καλά την στιγμή που δεν φαίνεται κλεμμένο δεν τους ενδιαφέρει παραπέρα ούτε ασχολούνται με το γιατί δεν έχει πινακίδα ή γιατί βρίσκεται εδώ... Είμαι περίεργος τώρα αν θα εμφανιστεί ο ιδιοκτήτης...

katsar
15/12/2022, 09:39
Κοίτα,το δικό μου Τ50 την τελευταία φορά που φράκαρα το παράτησα μέσα στην πόλη ,απέναντι από το νοσοκομείο.(με πινακίδα).
Πήγα αγόρασα άλλο και ποτέ δεν το μάζεψα ή ενδιαφέρθηκα μέχρι που μια μέρα δεν ήταν εκεί.
Καλώς ή κακώς δεν είναι αυτό το θέμα απλά θέλω να πω συμβαίνουν κ αυτά,έχει και τέτοιους !

νεοσσός
15/12/2022, 09:45
Όταν εξαφανίστηκε έκανες δήλωση κλοπής ή κατάθεση πινακίδων;

katsar
15/12/2022, 10:05
Χεχε,όχι ,παίζει να σκέφτηκα ''επιτέλους σε ξεφορτώθηκα'' κιόλας.
Άλλη εποχή το '99,έφηβοι-20ρηδες που μυαλό :wave2:

νεοσσός
15/12/2022, 10:18
Δεν υπάρχει ενδεχόμενο να ζητηθεί αναδρομικά η πληρωμή τελών κυκλοφορίας, για μη κατατεθειμένες πινακίδες;

leftos
15/12/2022, 10:23
Αριθμός πλαισίου στα περισσότερα μηχανάκια φαίνεται εξωτερικά, όπως και σε αρκετά νεότερα αυτοκίνητα.
Πλέον η διαδικασία είναι αυτή και είναι άμεση.
Βρίσκουν άκρη πλέον απο απο το σύστημα.

katsar
15/12/2022, 10:47
ok άλλα λέμε -λέω τώρα αλλά δεν νομίζω νεοσσέ , για το 50ρι δεν πλήρωνα τέλος κυκλοφορίας στην εφορία -τα κλασικά αυτοκόλλητα που έπαιρνες- αλλά πηγαινα στην τροχαία και πλήρωνα εκεί ένα παράβολο και έβαζαν μια σφραγίδα στην άδεια αν θυμάμαι καλά.Πρόβλημα είχες αν πήγαινες μετά από 10 χρόνια για ανανέωση και σου ζητούσαν και τα προηγούμενα.

karellen
15/12/2022, 10:54
Πλέον δεν σου ζητάνε τα προηγούμενα αλλά ένα εφάπαξ ποσόν,παράβολο 72€ + άλλο ένα των 15,12€.

νεοσσός
15/12/2022, 10:59
Για τα 50άρια ή και για μεγαλύτερες μοτοσυκλέτες και αμάξια με οφειλόμενα τέλη κυκλοφορίας;

Θυμάμαι παλιότερα που διάβαζα κάπου 'δω χάμου ότι ενδέχεται να μη συμφέρει η αγορά κάποιων παλιών μοτοσυκλετών, αν συνυπολογιστούν τα οφειλόμενα τέλη κυκλοφορίας επί πολλά χρόνια.

Bowleno
15/12/2022, 11:02
Κοίτα,το δικό μου Τ50 την τελευταία φορά που φράκαρα το παράτησα μέσα στην πόλη ,απέναντι από το νοσοκομείο.(με πινακίδα).
Πήγα αγόρασα άλλο και ποτέ δεν το μάζεψα ή ενδιαφέρθηκα μέχρι που μια μέρα δεν ήταν εκεί.
Καλώς ή κακώς δεν είναι αυτό το θέμα απλά θέλω να πω συμβαίνουν κ αυτά,έχει και τέτοιους !

Να παρακαλάς να μην έχει χρησιμοποιηθεί το μηχανάκι η η πινακίδα του σε σοβαρές παραβάσεις, ατυχήματα, η άνομες πράξεις....

karellen
15/12/2022, 11:09
Τα 50ρια μόνο.
Στα μεγαλύτερα τα τέλη κυκλοφορίας παραμένουν ατα αρχεία της Διευθ.Συγκοινωνιών,αθροίζονται μέχρι να γίνει η μεταβίβαση ή πάνε στο Δημόσιο Ταμείο αν το ανακινήσεις εσύ πχ σε περίπτωση διαγραφής.
Αλλά και στο Δ.Ταμείο δεν πάει όλο το συσωρευμένο ποσό αλλά τα τελευταία 5 (νομίζω) χρόνια.

skritikos
15/12/2022, 11:28
Σ' έχασα... Κάντο ταλληράκια...

Κι εγώ έτσι ξέρω ότι γίνεται... Αν δεν έχει πινακίδες το σηκώνουν...
Αν τα τελευταία χρόνια έχουν εξελιχθεί τόσο πολύ που μπορούν καταμεσής του δρόμου να κάνουν ηλεκτρονική αναζήτηση με πλαίσιο, τι να πω...

Από τα περιπολικά βλέπουν τα πάντα πλέον. Αν δεν έχουν την πλήρη εφαρμογή, πχ μοτοσικλετιστές, τους τρέχει το κέντρο τις αναζητήσεις πάνω από τον ασύρματο.

katsar
15/12/2022, 11:57
Να παρακαλάς να μην έχει χρησιμοποιηθεί το μηχανάκι η η πινακίδα του σε σοβαρές παραβάσεις, ατυχήματα, η άνομες πράξεις....

Παρακαλάω κάθε μέρα, μετά την προσευχή την βραδινή.
edit δίκιο έχεις,το ξέρω.από την άλλη τι θα μπορούσε να γίνει αν κάποιος λήστευε τράπεζα με το παπί ή έμπλεκε σε τροχαίο με κλεμμένο ;
Και εγώ που ξέρω ότι το έκλεψαν στην τελική και δεν είναι εκεί που το πάρκαρα νόμιμα;Ας μην υπερβάλουμε :wave2:

leftos
15/12/2022, 13:20
Τα τέλη πλέον είναι μόνο τις 5 ετιάς τα υπόλοιπα διαγράφονται σε όλα τα οχήματα.

Bowleno
15/12/2022, 14:27
Παρακαλάω κάθε μέρα, μετά την προσευχή την βραδινή.
edit δίκιο έχεις,το ξέρω.από την άλλη τι θα μπορούσε να γίνει αν κάποιος λήστευε τράπεζα με το παπί ή έμπλεκε σε τροχαίο με κλεμμένο ;
Και εγώ που ξέρω ότι το έκλεψαν στην τελική και δεν είναι εκεί που το πάρκαρα νόμιμα;Ας μην υπερβάλουμε :wave2:

Αν δεν έχεις δηλώσει ότι είναι κλεμμένο και δουν την πινακίδα μάντεψε ποιον θα :a021:

Επίσης, έστω το έχεις δηλωμένο κλεμμένο, αν δεν έχεις ασφάλεια αστικής ευθύνης και προκαλέσει ζημιές μάντεψε επίσης ποιον θα:a021:

:lol:
Το δεύτερο φαντάζει απίθανο; Διόλου....

geioann
15/12/2022, 15:30
Από το 99 που το παράτησε μέχρι σήμερα σιγά μη κυκλοφορεί ακόμα!

THEOD
16/12/2022, 10:29
Νεότερα...
Το πρωί τηλεφώνησα στην αστυνομία και το ανέφερα. Δεν το περίμενα αλλά σε λιγότερο από ώρα σκάει μύτη περιπολικό. Τους εξηγώ το σκηνικό. Ο ένας από αυτούς τραβάει με δύναμη την σέλλα, αυτή ανοίγει, και από κάτω έχει κάτι χαρτιά ανάμεσα τους και ένα παλιό ασφαλιστήριο. Έχοντας το νούμερο πινακίδας γίνεται τσεκάρισμα και δεν έχει δηλωθεί κλοπή. Μάλιστα σαν ιδιοκτήτης εμφανίζεται κάποιος που μένει σχετικά κοντά - στο χιλιόμετρο από εδώ.
Ευγενικότατα ζήτησαν τα στοιχεία μου και μου είπαν ότι θα προσπαθήσουν να επικοινωνήσουν με αυτόν που φαίνεται ως ιδιοκτήτης. Αν τις επόμενες ημέρες δεν το πάρει και ενοχλεί μου είπαν να τηλ στο δήμο που μαζεύει τα παρατημένα απινακίδωτα...Πάντως κλεμμένο δεν είναι ή τουλάχιστον δεν έχει δηλωθεί...
Αν κατάλαβα καλά την στιγμή που δεν φαίνεται κλεμμένο δεν τους ενδιαφέρει παραπέρα ούτε ασχολούνται με το γιατί δεν έχει πινακίδα ή γιατί βρίσκεται εδώ... Είμαι περίεργος τώρα αν θα εμφανιστεί ο ιδιοκτήτης...

Παρ'όλο που από χθες το πρωί η αστυνομία γνωρίζει τα στοιχεία του ιδιοκτήτη και θεωρητικά θα τον ειδοποιούσε, το παπί παραμένει ως έχει...
Περίεργα πράγματα ρε παιδιά....

yannis24
16/12/2022, 12:43
Παρ'όλο που από χθες το πρωί η αστυνομία γνωρίζει τα στοιχεία του ιδιοκτήτη και θεωρητικά θα τον ειδοποιούσε, το παπί παραμένει ως έχει...
Περίεργα πράγματα ρε παιδιά....

ο ιδιοκτητης μπορει να απεβίωσε και καποιος δικος του απλα επειδη δεν εχει χαρτια κτλ, να το ξεφορτωθηκε......

THEOD
21/12/2022, 10:41
Ενημερωτικά...
Σήμερα το πρωί που ήρθα στο μαγαζί το παπί έχει εξαφανιστεί, ενώ μέχρι χθες στις 21.00 που έφυγα ήταν εδώ.
Δεν ξέρω αν το πήρε ο ιδιοκτήτης ή αν όλες αυτές τις ημέρες το είχανε σταμπάρει και τελικά το σηκώσανε τίποτα καλόπαιδα...
Όπως και να έχει το ξεφορτώθηκα :wave2:

AristidisZ
21/12/2022, 11:18
Πλέον δεν σου ζητάνε τα προηγούμενα αλλά ένα εφάπαξ ποσόν,παράβολο 72€ + άλλο ένα των 15,12€.

Ώπα, στάνταρ αυτό ;

Έχω να ανανεώσω την άδεια του GLX από το 2000, για 85€ νομίζω αξίζει να ασχοληθώ...

Panos76
21/12/2022, 11:36
Ώπα, στάνταρ αυτό ;

Έχω να ανανεώσω την άδεια του GLX από το 2000, για 85€ νομίζω αξίζει να ασχοληθώ...

και για 1085€ αξίζει να ασχοληθείς! Παρατημένο glx, αν είναι δυνατόν! :a26:

AristidisZ
21/12/2022, 11:39
και για 1085€ αξίζει να ασχοληθείς! Παρατημένο glx, αν είναι δυνατόν! :a26:

Το μηχανάκι δεν είναι παρατημένο, και ασφάλεια κάνω κάθε χρόνο, αλλά 350-400€ για ανανέωση αδείας δεν παίζει να έδινα...

85€ ευχαρίστως

karellen
21/12/2022, 11:58
Το μηχανάκι δεν είναι παρατημένο, και ασφάλεια κάνω κάθε χρόνο, αλλά 350-400€ για ανανέωση αδείας δεν παίζει να έδινα...

85€ ευχαρίστως

Ισχύει σύμφωνα με ένα χαρτί που μου έδωσαν στην Τροχαία και αναγράφει τα ποσά αυτά.

Το Dax τόχω αθεώρητο από το 1992!

SeniorCanardo
21/12/2022, 17:14
Εγώ πάντως 01/2022 που πήγα να κάνω μεταβίβαση ένα παπί που χρωστούσε καμιά 15ετία, πλήρωσα κανονικότατα τα πάντα.

Προφανώς αυτό που λες είναι αρκετά καινούργιο.:confused:

Επίσης έπαιξε και ένας έλεγχος από μπάτσους το Σεπτέμβριο, που κοίταξαν αν είναι πληρωμένο το παράβολο του 22.

karellen
21/12/2022, 17:34
Εγώ πάντως 01/2022 που πήγα να κάνω μεταβίβαση ένα παπί που χρωστούσε καμιά 15ετία, πλήρωσα κανονικότατα τα πάντα.

Προφανώς αυτό που λες είναι αρκετά καινούργιο.:confused:

Επίσης έπαιξε και ένας έλεγχος από μπάτσους το Σεπτέμβριο, που κοίταξαν αν είναι πληρωμένο το παράβολο του 22.

Μήπως ήταν πάνω από 50 κυβικά?

SeniorCanardo
21/12/2022, 18:49
Λάθος θυμόμουνα η μεταβίβαση έγινε 6/2021, μόλις βρήκα το χαρτί.:facepalm:

50άρι ήταν, στα χαρτιά τουλάχιστον.

Tallyban
21/12/2022, 19:42
Πάει για χωριό το παπί,παρέα με τη μετάθεση...