PDA

View Full Version : Ευκαιρίες στην αγορά εργαλείων + chat!



Σελίδες : [1] 2

silkman
14/12/2022, 10:27
Θα μου το σβησει ο σουπιας αλλά εγώ το βάζω γιατί το θεωρω καλη ευκαιρία
440121

https://www.amazon.de/-/en/Kraftform-Compact-05136027001-Extra-Screwdriver/dp/B07X6JFHHN/ref=sr_1_1?crid=1OHWSFCCJDCHQ&keywords=wera+05136027001&qid=1671009809&sprefix=05136027001%2Caps%2C117&sr=8-1

Ενα 50ρικο+ έχει μόνο η κνιπεξ που εχει το σετ. Στο skroutz το σετ εχει 150ε :evil:

o_gavros
14/12/2022, 11:01
Επειδή το παρακολουθώ, σήμερα στο Σκρουτζ έχει 110€, προσοφρααπο κάποιο μαγαζί.
Έχοντας και την πενσα και τα κατσαβίδια, μπορώ να βεβαιώσω την αξία τους.
Μόνη παρατηρηση, από τα κατσαβίδια λείπουν τα νουμερα Ph1/S και Ph2/S.
Εγώ τα πήρα ως ανταλλακτικά από τον Κολλερη.
Και γεμισαν όλες οι θέσεις στην κασετίνα.

JNP
14/12/2022, 11:20
440122
Αποτι βλέπω οι δύο Ph/S δεν περιλαμβάνονται.
Εξαιρετικό σετ για ηλεκτρολογικα.
Αξίζει 88+ μεταφορικά 11 =99ευρω 100%!
Εγω βρήκα τελικά δύο τέτοιες μύτες της Witte Ν1/Ν2 από 5 ευρώ εκάστη. Υπάρχουν επίσης ζεύγος κατσαβίδια VDE STANLEY στα 15ευρω.

JNP
14/12/2022, 13:52
Ο γαυρος με διόρθωσε σε προσωπικό μήνυμα έχοντας απόλυτο δίκιο.
Αυτός μιλούσε για Ph/S ενώ εγώ για Pz/s!
Το διόρθωσα...
Ερώτηση για τους επαγγελματίες ηλεκτρολογους ποιες βίδες συναντάμε στην Ελλάδα, Ph/S ή Ph/S;

Bowleno
14/12/2022, 14:23
Ερώτηση για τους επαγγελματίες ηλεκτρολογους ποιες βίδες συναντάμε στην Ελλάδα, Ph/S ή Ph/S;

Η και τα 2 η κανένα από τα δύο:D

:p

o_gavros
14/12/2022, 14:46
Σε πίνακες βρίσκεις τέτοιο προφίλ βιδων.
Και σε ρελέ ισχυος. Για αυτό δεν βγαίνει και #3 σε τουτα.
Τουλάχιστον εγώ εκεί τα χω πετυχει.
Δεν είναι ότι με τα ph & pz, δεν κάνεις δουλειά, αλλά αυτά χωνευουν καλυτερα στην κεφαλή της βίδας και σφίγγουν/λύνουν δίχως κλωτσημα.

JNP
14/12/2022, 15:33
Ναι το ξέρω ότι είναι για εξαρτήματα πινάκων.
Έχω βρει σε μαγαζί μύτες και κατσαβίδια Pz-S.
Μόνο τέτοια συναντάμε στην Ελλάδα ή και Ph-S;

o_gavros
14/12/2022, 16:30
Σήμερα που γαργαλουσα κάτι ρελεδια, είχαν το Ph/S.
Απ'ολα έχουν, ανάλογα και την ηλικία του πινακα.
Εγώ πρόσφατα από εδώ μέσα έμαθα ότι παίζει αυτό το προφιλ
(Κάποιος είχε ποσταρει κάτι μυτες Μιλγουόκι) και ενώ τις πετυχαινα συνέχεια αυτες τις βίδες, δεν είχε τύχει να πέσει στην αντίληψη μου ότι έχουν αφιερωμένες μυτες.

JNP
14/12/2022, 18:18
Εγώ είχα γράψει γι αυτές.
Τα ρελε κλπ είναι συνήθως Ν2;

daz
14/12/2022, 22:55
Απ' όσο μπορώ να καταλάβω η προσφορά είναι απ' τον Βράττη όχι απ' την facom.

https://www.facom-vrattis.gr/index.php?route=product/product&path=59_70&product_id=385

JNP
15/12/2022, 00:03
Ναι του Βραττη είναι η προσφορά, τον είδα στο youtube.
Αυτη η καστάνια τι λέει Αποστολη;
Σφραγισμένη λέει διπλα, δεν ανοίγει για συντήρηση!

νεοσσός
15/12/2022, 02:06
Δεν βρίσκω στην αγορά τα PH/S, μόνο τα PZ/S.

Ο τίτλος του νήματος δείχνει την επιτακτική ανάγκη για λίγη κουβέντα. :lol:
"Ευκαιρίες στην αγορά εργαλείων + chat!"

Bowleno
15/12/2022, 05:24
Ναι του Βραττη είναι η προσφορά, τον είδα στο youtube.
Αυτη η καστάνια τι λέει Αποστολη;
Σφραγισμένη λέει διπλα, δεν ανοίγει για συντήρηση!

Ποιος ο λόγος να την ανοίξεις; άμα αρχίσει (πράγμα σχετικά απίθανο) τα χράτσα-χρούτσα την πας και σου δίνουν καινούργια.
Γιαυτό έχουν τις τιμές στον θεό

daz
15/12/2022, 06:35
Ναι του Βραττη είναι η προσφορά, τον είδα στο youtube.
Αυτη η καστάνια τι λέει Αποστολη;
Σφραγισμένη λέει διπλα, δεν ανοίγει για συντήρηση!

Μια χαρά ειναι. Γιάννη τα facom μη τα φοβάσαι. Ειδικά απ το βραττη. Οτι και να χρειαστούν ή θα επισκευαστουν ή θα συντηρηθουν ή θα αντικατασταθουν.
Και αν πας από κει παντα κάτι κανει.

skountouflis
15/12/2022, 06:41
Εννοείς γενικά τα facom να μην τα φοβάται γιατί έχω κατσαβίδια σπασμένα που ισχυρίζονται το αντίθετο...

Bowleno
15/12/2022, 07:57
Εννοείς γενικά τα facom να μην τα φοβάται γιατί έχω κατσαβίδια σπασμένα που ισχυρίζονται το αντίθετο...

Τα πήγες για αντικατάσταση και δεν;

JNP
15/12/2022, 08:52
Μια χαρά ειναι. Γιάννη τα facom μη τα φοβάσαι. Ειδικά απ το βραττη. Οτι και να χρειαστούν ή θα επισκευαστουν ή θα συντηρηθουν ή θα αντικατασταθουν.
Και αν πας από κει παντα κάτι κανει.

Το ξέρω. Αυτήν την είχα πάρει σε 1/2" πριν 3-4 χρόνια, ήταν η γυναίκα του εκεί. Μετρητοις σε τιμή άπαιχτη. Δεν τον έχω ρωτήσει αν έχει κανένα o-ring μέσα και καλό θα ήταν να ρίχνω κανένα σπρευ σιλικόνης...
Πολύ καλοφτιαγμενη, δουλεύει άψογα.

JNP
15/12/2022, 09:23
Δεν βρίσκω στην αγορά τα PH/S, μόνο τα PZ/S.

Ο τίτλος του νήματος δείχνει την επιτακτική ανάγκη για λίγη κουβέντα. :lol:
"Ευκαιρίες στην αγορά εργαλείων + chat!"

Για κοίτα αυτό
https://ergaliothiki.gr/katigories-pro-onton/ergaleia-xeiros/katsavidia/milwaukee-4932464056-katsavidi-ilektrologou-1000v-ph-s-2x100-module-1

JNP
15/12/2022, 09:25
Ποιος ο λόγος να την ανοίξεις; άμα αρχίσει (πράγμα σχετικά απίθανο) τα χράτσα-χρούτσα την πας και σου δίνουν καινούργια.
Γιαυτό έχουν τις τιμές στον θεό

Με την δική μου χρήση θα χαλάσει σε 200 χρόνια.
Αλλα έχεις ακούσει την παροιμία για τον διάολο που δεν είχε δουλειά...

skountouflis
15/12/2022, 13:20
Τα πήγες για αντικατάσταση και δεν;

Δεν είπα αυτό . Ας είναι καλά ο κ. Ηλίας . Η ερώτηση είναι γιατί σπάνε ενώ τα wera ή wiha στέκονται αθάνατα ακόμα και σε πιο βαριές χρήσεις από τα facom ?

Τα ηλεκτρολογικά wera οι φθηνές σειρές είναι εκπληκτικά και δεν βρίσκω κανέναν λόγο να πας σε κάτι πιο ακριβό.

STF
15/12/2022, 13:51
Το ξέρω. Αυτήν την είχα πάρει σε 1/2" πριν 3-4 χρόνια, ήταν η γυναίκα του εκεί. Μετρητής σε τιμή άπαιχτη. Δεν τον έχω ρωτήσει αν έχει κανένα o-ring μέσα και καλό θα ήταν να ρίχνω κανένα σπρευ σιλικόνης...
Πολύ καλοφτιαγμενη, δουλεύει άψογα.

Θα πρότεινα να μη ρίχνεις τίποτα. Έχει πρόβλεψη να είναι επαρκώς λιπασμένη. Το λεπτό σπρέι σιλικόνης περισσότερο θα διώξει την υπάρχουσα λίπανση παρά θα βοηθήσει.

daz
15/12/2022, 14:39
Εννοείς γενικά τα facom να μην τα φοβάται γιατί έχω κατσαβίδια σπασμένα που ισχυρίζονται το αντίθετο...

Αν είναι κακοποιημένα, τι να πουν?

Αν είναι σωστά χρησιμοποιημένα, πρέπει να τα δεχτούν!

https://www.facom.com/services/facom-guarantee/Garantie-FACOM-description.html

daz
15/12/2022, 14:44
Το ξέρω. Αυτήν την είχα πάρει σε 1/2" πριν 3-4 χρόνια, ήταν η γυναίκα του εκεί. Μετρητοις σε τιμή άπαιχτη. Δεν τον έχω ρωτήσει αν έχει κανένα o-ring μέσα και καλό θα ήταν να ρίχνω κανένα σπρευ σιλικόνης...
Πολύ καλοφτιαγμενη, δουλεύει άψογα.

Να μη βάζεις τίποτα. Οι καστάνιες θέλουν καθάρισμα και λίγο γράσο λιθίου μια φορά το χρόνο αν χρησιμοποιούνται εντατικά. Αν είναι σφραγισμένες δε χρειάζονται ούτε αυτό γιατί ούτε η βρωμιά μπαίνει μέσα ούτε το γρασο δραπετεύει.

daz
15/12/2022, 16:25
Δεν είπα αυτό . Ας είναι καλά ο κ. Ηλίας . Η ερώτηση είναι γιατί σπάνε ενώ τα wera ή wiha στέκονται αθάνατα ακόμα και σε πιο βαριές χρήσεις από τα facom ?

Τα ηλεκτρολογικά wera οι φθηνές σειρές είναι εκπληκτικά και δεν βρίσκω κανέναν λόγο να πας σε κάτι πιο ακριβό.

Δε μ' αρέσει να μπαινω σε συγκρίσεις οταν προκειται για εργαλεία αυτής της κατηγορίας. Θεωρώ πως όλα αυτά υπεκαλύπτουν τις ανάγκες μας και οποιαδήποτε προτίμηση στο ένα ή στο άλλο πρέπει να γίνεται με τον παράγοντα ποιότητα, τελευταίο. Η τιμή, η ευκολία αγοράς και εγγύησης, η άνεση κατά τη χρήση, είναι πιο σοβαροί παράγοντες. Φυσικά δε διαφωνώ οτι κάποιος μπορεί να είναι απαιτητικός και να μην τον καλύπτει η ποιότητα σε κάτι. (και εγώ είμαι πολύ απαιτητικός με τα κατσαβίδια)

Τούτα λέγοντας, όλα μπορεί να χαλάσουν. Δεν ξέρω πόσο καλά είναι τα κατσαβίδια της facom αλλά δε θεωρώ τα gedore πχ ή τα hazet καλύτερα.

Wera, wiha, felo, witte, vessel, walter shroder, pb είναι κατεξοχήν κατσαβιδοκατασκευαστές. Gedore, hazet προμηθευονται απ' την oplast (σλοβενία). Mερικά της hazet είναι από witte όπως και όλη η γκάμα της stahlwille.
Τα oplast hazet θα είναι πιο ακριβά απ' τα wiha χωρίς να είνα καλύτερα γιατί μεσολαβεί ένας μεταπωλητής που θέτει προδιαγραφές στον κατασκευαστή. Tα oplast gedore μπορεί να μην είναι τόσο καλά οσο τα hazet γιατί ίσως δεν επιβάλει τα ίδια στανταρ στον κατασκευαστή. Τα witte απ' την stahl θα είναι πιο ακριβά απ' τα witte ενώ παράλληλα τα διαθέσιμα μοντέλα θα είναι πολύ λιγότερα απο αυτά που θα βρεις στον κατάλογο της witte. Και μπορώ να συνεχίσω να γράφω για πάντα.
Αν θες το απολύτως καλύτερο, θέλει ψάξιμο. Αλλά ακόμα και αν καταλήξει κάποιος οτι το πιο ποιοτικό κατσαβίδι είναι τα wera ή τα vessel πχ, αυτό δε σημαίνει οτι είναι και η καλύτερη επιλογή. Άντε πάρε vessel και άντε βρες αντιπρόσωπο να ζητήσεις εγγύηση σε wera. Ή ίσως απλά, να μη σε βολεύει η λαβή των wera (εμένα δε μου αρέσει). Ο άλλος που έχει 20 κατσαβίδια κάθετα σε μια τσάντα εργαλείων, αν έχει vessel ή wurth (by felo), θα τραβήξει 15 κατσαβίδια μέχρι να βρει το torx T25 . Αν έχει facom θα ξεχωρίσει ποια είναι τα τορξ απ' το χρώμα της λαβής στο επάνω μέρος και έπειτα θα διαβάσει το μεγεθος και θα τραβήξει με τη μια το σωστό κατσαβίδι. To ίδιο θα γινόταν αν έπαιρνε felo και όχι rebranded felo για την wurth. Ποια είναi τα καλύτερα τώρα?

Καμία μάρκα δε τα φτιάχνει όλα μόνη της, καμία μάρκα δεν έχει τα καλύτερα σε όλη την γκαμα της. Το ότι μπορεί να μην έχει τα καλύτερα κατσαβίδια δε σημαίνει οτι δεν έχει τις κορυφαίες καστάνιες (σαν παράδειγμα το λέω). Οι κορυφαίες εταιρίες έχουν ποιότητα πάνω απ' το μέσο όρο για όλο τον κατάλογο, ενώ σε κάποια ήδη ξεχωρίζει η μία ή η άλλη.
Η facom κάτω απ' τη σκέπη της stanley b n' d έχει την παραγωγή σε όλο τον κόσμο. Πενσικά πιθανότατα είναι από bost, δυναμόκλειδα από usag κάποιες καστάνιες φτιάνονται στη Γαλλία, άλλες Ιταλία, άλλες taiwan και πάει λέγοντας. Το θέμα είναι οτι η ποιότητα παραμένει υψηλή, η εγγύηση είναι απ' τις πιο σοβαρές, ενώ παράλληλα σε κάποιους τομείς παίζει πολύ δυνατά και ξεχωρίζει. (παράλληλα έχει και μερικούς απ' τους καλύτερους αντιπροσώπους στην Ελλάδα).

Μπορεί κάποιος να μη βάλει την γκαζοτανάλια της facom στο ίδιο επίπεδο με την knipex. Αυτό δε σημαίνει οτι η γκαζοτανάλια της facom δεν είναι απ' τις κορυφαίες στον χώρο. Σε όποιον δεν αρέσουν οι εκπλήξεις, μπορεί να πάει στα σίγουρα, αλλά ίσως με αυτόν τον τρόπο να χάνει και τις ευχάριστες εκπλήξεις.

Δεν έχω δοκιμάσει τα καινούρια γερμανικά της facom αλλά μπορω να πω με βεβαιότητα οτι τα παλιά της είναι ότι καλύτερο υπήρχε (πιθανότατα να είναι ακόμα). Οι καστάνιες με τη στρογγυλή κεφαλή είναι απ' τα καλύτερα εργαλεία που έχει βγάλει (και νομίζω της ανήκει και η πατέντα). Ένα σετ τορξ που έχω και ένα σετ άλλεν που είχα παλιότερα είναι μεταξύ των κορυφαίων και η μινι ταιβανέζικη καστάνια (σαν αυτή που δίνει δώρο ο Βράττης) είναι φανταστικό εργαλείο. Πιο σπεσιαλ εργαλεία όπως ο μετρητής γωνίας που έχω, φωνάζει ποιότητα και η μεγάλη σκύλα με διαβαθμίσεις στην σιαγώνα, είναι απ' τα πιο αγαπημένα μου εργαλεία.

Παρεπιπτώντως ο βράττης είναι απ' τους καλύτερους επαγγελματίες που έχω γνωρίσει και η εξυπηρέτηση είναι σε επίπεδο που αξίζει να το αναφέρεις σε κάθε περίπτωση. Αν μια καστάνια είναι προβληματική θα μου την αντικαταστήσει. Αν την καταστρέψω με δική μου υπαιτιότητα μπορεί να την επισκευάσει δωρεάν, ενώ κανονικά το κόστος για το σετ επισκευής έπρεπε να το επωμιστώ εγώ. Ε λοιπόν, ακομα και αν δεν είναι η καλύτερη καστάνια της αγοράς, για μένα μπορεί να είναι η καλύτερη επιλογή.
Βλέποντας μια προσφορά σαν την παραπάνω που έβαλα, εγώ δεν έχω να φοβηθώ τίποτα. Ξέρω οτι θα πάρω καλά εργαλεία, σε τιμή που δε θα βρω αλλού και με υποστήριξη για ότι πάθει.

silkman
16/12/2022, 19:37
Αρα τα λέμε εδώ πλέον;

:beer:

daz
16/12/2022, 19:50
Αρα τα λέμε εδώ πλέον;

:beer:

Εχουμε ολόκληρη ενότητα να τα λέμε, γιατί να τα λέμε σε ένα θρεντ? .Μπορείτε πάντα να ανοίγετε καινουριο θέμα. Για οτιδήποτε. Εδώ μπορούμε να βάζουμε κάποιες προσφορές που βρίσκουμε κατά καιρούς και να κάνουμε συζητήσεις κυρίως γι αυτές. Ε αν τραβήξει και λίγο παραπέρα δε πειράζει.

Για γενικού περιεχομένου επάνω σε εργαλεία, μάρκες, και γενικά ότι απασχολεί μόνο όσους έχουν καμμένη φτερούγα, έχουμε το tool adicts..

Τις σύντομες ερωτήσεις τις κάψατε του μένυ τάιμς.

Τώρα είμαι σίγουρος ο επόμενος που θα θέλει να αγοράσει κάτι απλά θα ρωτήσει εδώ μέσα, αλλά δε γμτ... και να γίνει λίγο καφενείο δε πειράζει αλλά μερικές φορές είναι κρίμα να καίμε όσα γράφουμε επειδή είναι κάπου μέσα σε ένα αχανές θρεντ.

daz
16/12/2022, 19:56
Αν θέλετε έναν καφενέ, εγώ δεν έχω πρόβλμα. Αλλάζω και τον τίτλο σε "καφενείο των μαστροχαλαστών" και το καίμε χαλαρά.

STF
16/12/2022, 20:12
Αν θέλετε έναν καφενέ, εγώ δεν έχω πρόβλμα. Αλλάζω και τον τίτλο σε "καφενείο των μαστροχαλαστών" και το καίμε χαλαρά.

Όχι αυτό το θέμα έλειπε και είναι χρησιμότατο. Ευκαιρίες, εξυπηρέτηση, ότι ξεφεύγει από το μέσο όρο της αγοράς είναι καλό να το μοιραζόμαστε.

silkman
10/01/2023, 08:54
Γραφτηκε αλλου αλλά το βάζω κι έδω:
Αντάπτορες της Milwaukee για να χρησιμοποιούμε σε παλμικό εξάγωνο 1/4" κανονικά καρυδάκια 1/4 κ 1/2". Αντεχουν καταπόνηση! Φανταζομαι θα εχει και 3/8"

Κεντρο βίδας στη Νεα Ιωνια
https://www.kentrovidas.gr/showprod.php?id=17766
https://www.kentrovidas.gr/showprod.php?id=18433
440564 440565

Στο αμαζον έχουν τα τριπλά λεφτά!

bros400pgm
10/01/2023, 13:38
Γραφτηκε αλλου αλλά το βάζω κι έδω:
Αντάπτορες της Milwaukee για να χρησιμοποιούμε σε παλμικό εξάγωνο 1/4" κανονικά καρυδάκια 1/4 κ 1/2". Αντεχουν καταπόνηση! Φανταζομαι θα εχει και 3/8"


Υπαρχει σετ και με τους τρεις ανταπτορες ;)

silkman
03/02/2023, 18:55
Τί εγινε, στα Milwaukee τους επεσε βαρύ το πριγκηπάτο και δεν πούλαγαν με τις τιμές που είχαν στο Θεό; :evil:

Βλεπω κατι 40-50% κάτω, όχι μόνο σε αυτόν φαντάζομαι σε όλους.

https://ergalia.gr/2374-prosfores-milwaukee

Οποιος ενδιαφερεται ας ψαχτει.

lazarefa
04/02/2023, 07:56
Χωρίς παρεξήγηση, σε όσα από τα Milwaukee είδα στην εν λόγω σελίδα, δεν διαπίστωσα κάποια έκπτωση σε σχέση με το παρελθόν (σκρουτζάρισα αρκετά και έψαξα την εξέλιξη τιμής 18μήνου στο σκρουτζ).

fasarias
05/02/2023, 10:22
Και "καλά" εκπτώσεις είναι αυτές.
Μούφα όλα, ίδιες τιμές στα ύψη είναι ακόμα.

silkman
05/02/2023, 19:50
Νομιζω καποια κομματια εχουν πεσει, για αυτο το εγραψα. Πχ δεν θυμαμαι να υπαρχει βιδωτηρι εκει στα 120κατι €. Αν οχι, γράψτε λάθος...

silkman
24/02/2023, 19:30
Π@@στιες του αμαζον... Στο amazon co uk απο το οποιο αγοραζεις κανονικα χωρις δασμους (απο ευρωπαικη αποθηκη τα στελνουν) εβαλαν προσφορα το μεγαλο μπουλονοκλειδο dewalt 119 λίρες + 20 μεταφορικα αλλα παρότι ειναι sold by amazon δεν στελνουν Ελλαδα...
:moutza:

https://www.amazon.co.uk/gp/product/B00VXN7TUW/ref=ox_sc_act_title_1?smid=A3P5ROKL5A1OLE&psc=1

EDIT: Φυσικα εγινε αναρπαστο κ εξαντληθηκε.

Τα dewalt επισης εχω δει ειναι αρκετα φτηνοτερα Βουλγαρια για όσους φίλους απο Βορεια Ελλαδα ανεβοκατεβαίνουν. Εδω ειπαμε, ειμαστε πριγκηπάτο.

lazarefa
25/02/2023, 08:38
Δυστυχώς έχω πετύχει ανάλογο φαινόμενο από το άμαζον (και το Γερμανικό) αρκετά συχνά τον τελευταίο καιρό (και όχι μόνο σε εργαλεία). Φοβάμαι ότι πρόκειται για εμπορικές συμφωνίες (κάτω από το τραπέζι) του άμαζον με κάποιες από τις μεγάλες εταιρείες (τύπου Bosch, Dewalt κλπ), ώστε να μη θίγονται τα συμφέροντα των τοπικών αντιπροσώπων τους σε χώρες όπως η Ελλάδα.
Σε κάθε περίπτωση, πρόκειται κατ' εμέ για άλλη μια ένδειξη του πόσο νοθευμένος είναι ο ανταγωνισμός στις πωλήσεις λιανικής στη χώρα μας.

silkman
28/02/2023, 13:29
Hazet αρα 3/8 σετ 104€ + 15 μεταφορικα.

https://www.amazon.de/-/en/gp/product/B005ONP8W8/ref=ox_sc_act_title_1?smid=A3JWKAKR8XB7XF&psc=1

Δεν θα κρατήσει πολύ.

JNP
28/02/2023, 14:40
Ωραίο σετακι. Συμπληρωνεις και δύο καρυδακια ν7, ν8 + μπουζοκλειδο και είσαι κομπλέ.
Θα προτιμούσα αντί για μακρυά προέκταση να είχε μια μανέλα σπαστη.

daz
28/02/2023, 14:48
Hazet αρα 3/8 σετ 104€ + 15 μεταφορικα.

https://www.amazon.de/-/en/gp/product/B005ONP8W8/ref=ox_sc_act_title_1?smid=A3JWKAKR8XB7XF&psc=1

Δεν θα κρατήσει πολύ.

Προσφορά τέλος.. βγάζει όμως ..
Similar item to consider:

https://www.amazon.de/-/en/dp/B074MGDPWW/ref=vp_d_pb_TIER3_trans_lp_B005ONP8W8_pd?_encoding=UTF8&pf_rd_p=849ee4c7-fc3f-44f6-8c81-0743c8b1508d&pf_rd_r=HWFDET3QZPXD6QWHGM8H&pd_rd_wg=7i3xq&pd_rd_i=B074MGDPWW&pd_rd_w=fsEbs&content-id=amzn1.sym.849ee4c7-fc3f-44f6-8c81-0743c8b1508d&pd_rd_r=c5aba164-7759-4764-9dec-6c8a42d3b34b

:lol:



Θα προτιμούσα αντί για μακρυά προέκταση να είχε μια μανέλα σπαστη.

Γιάννη 1000 φορές μεγάλη προέκταση!

silkman
28/02/2023, 18:23
Προσφορά τέλος.. βγάζει όμως ..

:lol:

Γιάννη 1000 φορές μεγάλη προέκταση!
Ξεπουλησε... Αυτό ήταν sold by amazon. Τετοια δεν κρατάνε ούτε μισή μέρα. Ο επόμενος το πουλάει μέσω αμαζον 260€

Το δικο μου σετ 3/8" το πήρα 150 κ το θεώρησα ευκαιρία..

Μην ξανακούσω κανέναν εδώ μέσα, βλέπετε τί περιθώρια κέρδους έχουν στα εργαλεία.

JNP
28/02/2023, 18:23
Γιαυτό πήρα 60αρα, δεν της αντιστέκεται τίποτα!

daz
28/02/2023, 22:11
Ξεπουλησε... Αυτό ήταν sold by amazon. Τετοια δεν κρατάνε ούτε μισή μέρα. Ο επόμενος το πουλάει μέσω αμαζον 260€

Το δικο μου σετ 3/8" το πήρα 150 κ το θεώρησα ευκαιρία..

Μην ξανακούσω κανέναν εδώ μέσα, βλέπετε τί περιθώρια κέρδους έχουν στα εργαλεία.

Πριν μερικά χρόνια μια συλλογή της φακομ είχε στο tbs κάπου στα 120 ευρώ. Ήταν για αρκετό καιρό, μέχρι εξαντλήσεων των αποθεμάτων. Καθώς την παρακολουθούσα είδα οτι τα τελευταία κομμάτια πουλήθηκαν κάπου στο 150αρι, όχι παραπάνω. Μετά η τιμή της πήγε κοντά στο 300άρι.

Τόσο την είχαν όλοι τόσο την έβαλε και το tbs. Ρωτήσαμε τον Βράττη πως πούλησαν τόσο χαμηλά και ούτε αυτός ήξερε.

Δεν είναι αυτό το ποσοστό κέρδους των αντιπροσώπων στα εργαλεία.. Ούτε καν κοντά!

Το ποσοστό το καθορίζει η εταιρία και δεν έχει καμία σχέση με αυτό.

Leon67
28/02/2023, 22:34
H παλιά 1/2' + 1/4' δεν ηταν αυτή; Τωρα η αντίστοιχη εχει 250++++

Tallyban
01/03/2023, 18:34
Άμα στο οποιοδήποτε εργοστάσιο βγει ένα προϊόν "ελαφρά " εκτός προδιαγραφών, το πουλάνε με κάποιο τρόπο,δε πάει για ανακύκλωση...Έλεος...

daz
01/03/2023, 19:50
Άμα στο οποιοδήποτε εργοστάσιο βγει ένα προϊόν "ελαφρά " εκτός προδιαγραφών, το πουλάνε με κάποιο τρόπο,δε πάει για ανακύκλωση...Έλεος...

Και αν βγουν πολλά τα δίνουν στο tbs?

Τα υλικά εκτός προδιαγραφών σταμπάρονται σαν δευτεράτζες, δεν πωλούνται με τον ίδιο κωδικό, ίδια μάρκα ίδια τα πάντα, σε διαφορετική τιμή χωρίς καμία άλλη αναφορά. Διαφορετικά το παίρνεις σε "προνομιακή" τιμή και το επιστρέφεις για κατασκευαστικό λάθος και σου δίνουν καινούριο "χωρίς ελφρά εκτός προδιαγραφής χαρακτηριστικά"

Και σίγουρα δε μπαίνουν σε σετ ούτε περιμένουν να έχουν ένα "ελαφρά εκτός προδιαγραφών" απ' το καθένα, για να τα κάνουν σετ.

Το ίδιο γίνεται από σοβαρές εταιρίες και για υλικά που έχουν καταργηθεί και ξεστοκάρονται.

Για κανένα απ' αυτά τα υλικά δεν ισχύει η εγγύηση και γι' αυτό έχει χαραχτεί επάνω κάτι χαρακτηριστικό που δείχνει οτι το εργαλείο είναι δευτερης διαλογής ή έχει καταργηθεί απ' τον κατασκευαστή. Πχ η stahwille χαράζει ένα S επάνω.

Ορίστε..

https://www.onlyqualitytools.com/catalog/Stahlwille/47S.html



...Έλεος...

Τι είναι αυτό?

daz
01/03/2023, 20:06
Επίσης ένας τρόπος να πουλήσεις τα "εκτός προδιαγραφής" είναι αυτός.

441744

silkman
01/03/2023, 20:56
Τα υλικά εκτός προδιαγραφών σταμπάρονται σαν δευτεράτζες, δεν πωλούνται με τον ίδιο κωδικό, ίδια μάρκα ίδια τα πάντα, σε διαφορετική τιμή χωρίς καμία άλλη αναφορά. Διαφορετικά το παίρνεις σε "προνομιακή" τιμή και το επιστρέφεις για κατασκευαστικό λάθος και σου δίνουν καινούριο "χωρίς ελφρά εκτός προδιαγραφής χαρακτηριστικά"

Για κανένα απ' αυτά τα υλικά δεν ισχύει η εγγύηση και γι' αυτό έχει χαραχτεί επάνω κάτι χαρακτηριστικό που δείχνει οτι το εργαλείο είναι δευτερης διαλογής ή έχει καταργηθεί απ' τον κατασκευαστή. Πχ η stahwille χαράζει ένα S επάνω.

Ορίστε..

https://www.onlyqualitytools.com/catalog/Stahlwille/47S.html

Τι είναι αυτό?
"Genuine 47S series chrome plated 6-point UNIFLEX sockets made of HPQ high performance steel. These models have been discontinued by Stahlwille and are engraved with 'S' to indicate this. Available only while stocks last. Supplied as-is without any warranty."

Βρε τί ωραία που τα γράφει... Που να καταλαβεις ότι είναι δευτερης διαλογής ή προβληματικά απ το παραπάνω;

stefanos
01/03/2023, 21:18
"Genuine 47S series chrome plated 6-point UNIFLEX sockets made of HPQ high performance steel. These models have been discontinued by Stahlwille and are engraved with 'S' to indicate this. Available only while stocks last. Supplied as-is without any warranty."

Βρε τί ωραία που τα γράφει... Που να καταλαβεις ότι είναι δευτερης διαλογής ή προβληματικά απ το παραπάνω;

Δεν είναι δεύτερη διαλογή ποιοτικά, είναι στοκ που δεν καλύπτεται από εγγύηση γιατί σταμάτησε η παραγωγή τους.

daz
01/03/2023, 23:19
"Genuine 47S series chrome plated 6-point UNIFLEX sockets made of HPQ high performance steel. These models have been discontinued by Stahlwille and are engraved with 'S' to indicate this. Available only while stocks last. Supplied as-is without any warranty."

Βρε τί ωραία που τα γράφει... Που να καταλαβεις ότι είναι δευτερης διαλογής ή προβληματικά απ το παραπάνω;

Ξέχασα να αναφέρω οτι το ίδιο συμβαίνει και με αυτά που καταργούνται ή βγαίνουν καινούρια μοντέλα, αλλά πωλούνται μέχρι να ξεστοκάρει η κατασκευάστρια τα παλιά.

Βασικά δε το ξέχασα, το είχα γράψει και το έσβησα γιατί δε συμβαίνει πάντα, υπάρχουν κι άλλοι τρόποι να ξεστοκάρεις.

Δες κατσαβίδια felo rebranded στο leroy. Είναι τα παλιά μοντέλα της felo με διαφορετική σύσταση της μαλακής λαβής. Πολλά μοντέλα της nws με παλιές λαβές που πωλούναι μέσω, άλλων εταιριών.

Με τον ίδιο τρόπο μπορείς να ξεστοκάρεις και τα σκάρτα του ποιοτικού ελέγχου. Τα βάφεις κίτρινα και γράφεις επάνω stanley.:lol:



Edit. Αφού δε το έσβησα ρε συ. Γυρισα πίσω και διάβσα στι έγραψα. Το αναφέρω οτι το ίδιο γίνεται και με όσα βγαίνουν απ' την παραγωγή ή αλλάζουν χαρακτηριστικά.
Κάπου έπεσα πάλι πρόσφατα σε κάτι ανάλογο με μικρά κατασκευαστικά λαθάκια που δεν επιρεάζουν τη λειτουργεία του εργαλείου αλλά η τιμή ήταν χαρακτηριστικά χαμηλότερη και αναφέρονταν και ο λόγος. Μα δε θυμάμαι ούτε τι ήταν ούτε που το πέτυχα.

Bowleno
02/03/2023, 08:08
Με τον ίδιο τρόπο μπορείς να ξεστοκάρεις και τα σκάρτα του ποιοτικού ελέγχου. Τα βάφεις κίτρινα και γράφεις επάνω stanley.:lol:





Είσαι εγκάθετος εσύ :lol:

dimitrisinside
02/03/2023, 13:57
Πριν μερικά χρόνια μια συλλογή της φακομ είχε στο tbs κάπου στα 120 ευρώ. Ήταν για αρκετό καιρό, μέχρι εξαντλήσεων των αποθεμάτων. Καθώς την παρακολουθούσα είδα οτι τα τελευταία κομμάτια πουλήθηκαν κάπου στο 150αρι, όχι παραπάνω. Μετά η τιμή της πήγε κοντά στο 300άρι.

Τόσο την είχαν όλοι τόσο την έβαλε και το tbs. Ρωτήσαμε τον Βράττη πως πούλησαν τόσο χαμηλά και ούτε αυτός ήξερε.

Δεν είναι αυτό το ποσοστό κέρδους των αντιπροσώπων στα εργαλεία.. Ούτε καν κοντά!

Το ποσοστό το καθορίζει η εταιρία και δεν έχει καμία σχέση με αυτό.

Facom RS.440E 1/2' + 1/4' στα 120 € την ειχα παρει κι εγω

441746

silkman
17/03/2023, 09:20
https://www.amazon.de/-/en/Hazet-880-17-Socket-Spanner/dp/B005ONP8W8/ref=sr_1_2?crid=1U05MEACHZD1N&keywords=hazet+880%2F17&qid=1679041106&sprefix=hazet+880%2F17%2Caps%2C137&sr=8-2

Μαλλον εχει την παλιά καστάνια και όχι αυτη με τα 90 δόντια.

109+15,70 μεταφορικα

Δε θα κρατήσει πολύ...

silkman
01/04/2023, 14:28
Τρελη προσφορά, σετάκι καρυδακια Gedore μπλε 1/4 κ 1/2 στα 82 ευρω. :eek:

https://www.skroutz.gr/s/16547131/

442370

ποπαϋ
01/04/2023, 18:52
Δεν βγάζει κάτι

lazarefa
01/04/2023, 19:18
Πρωταπριλιά;

daz
01/04/2023, 21:23
Τρελη προσφορά, σετάκι καρυδακια Gedore μπλε 1/4 κ 1/2 στα 82 ευρω. :eek:

https://www.skroutz.gr/s/16547131/

442370

Δεν υπάρχει περίπτωση.

ΟΚΤΑΝΙΟ
01/04/2023, 22:44
Τρελη προσφορά, σετάκι καρυδακια Gedore μπλε 1/4 κ 1/2 στα 82 ευρω. :eek:


Θενκς αρχηγε, πρόλαβα κ το παράγγειλα πριν εξαντληθεί :beer:

daz
02/04/2023, 02:47
Όποιος το πήρε σε αυτή την τιμή, έκλεψε εκκλησία.

JNP
02/04/2023, 08:46
Τα 82 ευρώ είναι μόνο για το κουτί ρε παιδιά, μην παραμυθιαζεστε!:beer:

silkman
02/04/2023, 10:33
Καλό μήνα!! :beer:

ΟΚΤΑΝΙΟ
02/04/2023, 22:03
Θενκς αρχηγε, πρόλαβα κ το παράγγειλα πριν εξαντληθεί :beer:


Όποιος το πήρε σε αυτή την τιμή, έκλεψε εκκλησία.


Τα 82 ευρώ είναι μόνο για το κουτί ρε παιδιά, μην παραμυθιαζεστε!:beer:


Καλό μήνα!! :beer:


:lol:
Καλό μήνα παίδες :D

dimitrisinside
05/04/2023, 17:48
https://www.ebay.de/itm/166015039305?mkcid=1&mkevt=1&mkrid=707-53477-19255-0&campid=5338974865&toolid=10001&siteid=77&customid=1681554318

Bowleno ορμα,
Μπορει να μην ειναι Stanley , αλλα ειναι και αυτα κιτρινα

Δεν ξερω αν αξιζει λλα οποιος θελει μου λεει εδω στο Chat και του τα παραγγελνω, σας τα κανω ενα πακετο και τα παραλαμβανετε Αθηνα και τα μοιραζεστε

daz
05/04/2023, 18:21
https://www.ebay.de/itm/166015039305?mkcid=1&mkevt=1&mkrid=707-53477-19255-0&campid=5338974865&toolid=10001&siteid=77&customid=1681554318

Bowleno ορμα,
Μπορει να μην ειναι Stanley , αλλα ειναι και αυτα κιτρινα

Δεν ξερω αν αξιζει λλα οποιος θελει μου λεει εδω στο Chat και του τα παραγγελνω, σας τα κανω ενα πακετο και τα παραλαμβανετε Αθηνα και τα μοιραζεστε

Μια χαρά.

axelpap
05/04/2023, 20:33
Kein Versand nach Griechenland.

Μην δημιουργειτε ανεκπλήρωτες προσδοκίες....εστω με τον εν λογω πωλητή

o_gavros
05/04/2023, 20:43
Ο φίλος που το πρότεινε μένει στη Γερμανία όμως.
Προσφέρθηκε να εξυπηρετήσει τυχόν ενδιαφερόμενους.

axelpap
05/04/2023, 20:53
Εαν η επισημανση αφορά εμένα,
1ο ηταν χαριν αστεϊσμού (sorry δεν εβαλα 2 με 3 xaxxaxa
2ον και εαν φυσικα μιλάμε για τον φιλο που παρεθεσε το link . ε παρεθεσε link που έχει συγκεκριμενα χαρακτηριστικά
αλλιως μάλλον και ο ίδιος ΜΑΛΛΟΝ έκανε πλακα και δεν υπηρχε λογος παρεμβασης.....αυτα

o_gavros
05/04/2023, 21:09
Εσυ τωρα κάπως κάπου θίχτηκες από το πουθενα και βγάζεις νυχάκια.
Δεν σε έθιξα όμως και γιατί να το κάνω κιόλας;
Επίσης, τίποτα δεν προεδιδε πλακιτσα στο αρχικό σου ποστ.
Αν είχες λίγο παρακολουθησει το θέμα, θα αντιλαμβανοσουν μόνος σου, ότι ο ξενιτεμενος φίλος δεν γράφει τέτοια μηνυματα για πλακα.
Τέλος, δεν θα είσαι εσυ αυτός που κρίνει ποτε θα παρεμβαινουμε. Αυτά.

axelpap
05/04/2023, 21:19
Νευρακια χωρις λογο. Νυχακια που τα είδες;
Δεν θχιτηκα κατα τον τροπο που φανταζεσαι.Φαντασιώνεσαι επιθέσεις.

Ο λογος είναι γραπτος, το τι προδιδει ο δικος μου δεν εισαι σε θεση εσύ να το κρίνεις και μάλιστα απο την στιγμη που εδω και καιρό γινεται καζουρα στον Bowleno για τα stanley. Γνωστο αυτό, μην επεκταθουμε παραπερα.
Δεν γνωριζω γιατί πεταχτηκες ως αυτοκλητος υπερασπιστης του "ξενιτμενου φίλου", αλλα οπώς προείπα. Η καζουρα που γινεαι για τα stanley είναι γνωστή και προφανώς συμμετείχε και "ξενιτεμενος φίλος" καλώς η κακώς. Αυτα επίσης

o_gavros
05/04/2023, 21:46
Δεν είμαι σε θέση να κρίνω τι διαβάζω;
Εγώ, πετάγομαι;;;
Αυτοκλητος υπερασπιστης;;;
Ρε παλικαρε τι λες;
Εγω μια διευκρίνιση έκανα πριν.
πως τώρα χωρέσες και τα Στάνλεϊ και το κάζο στο μπολενο, σε ένα ποστ που κατά τα άλλα δε θίχτηκες, μόνο εσυ το ξέρεις.
Τεσπα, άστο να παει στην ευχή.

dimitrisinside
05/04/2023, 21:48
Οπως ειπε και ο φιλος πιο πριν, μενω μονιμα Γερμανια , αν καποιοι θελουν να τους παραγγειλω , μπορω να το κανω. Δεν υπαρχει κοστος μεταφορικων μεχρι Κατερινη.

daz
05/04/2023, 22:42
alexpap διάβασε τη συζήτηση απ' την αρχή, έχοντας κατα νου οτι ο dimitrisinside μένει γερμανία και προσφέρθηκε να μας στείλει το προιόν για το οποίο έβαλε λινκ και θα καταλάβεις τι πήγε στραβά στη συζήτηση.

ΟΚΤΑΝΙΟ
05/04/2023, 22:58
Αν παίξει ομαδική, εγώ θα παρω 2 :beer:

daz
05/04/2023, 22:59
Αν υπάρξει ενδιαφέρον θα σας το διαχωρίσω.

silkman
06/04/2023, 07:01
Υπαρχουν πολλές ευκαιρίες σε εργαλεία σε μαγαζιά Γερμανία που δεν στέλνουν Ελλάδα... Εφόσον ο φίλος dimitrisinside προσφέρθηκε να βοηθήσει φυσικά και είναι ευπρόσδεκτος και τον ευχαριστούμε.

axelpap
06/04/2023, 07:04
Daz για εμενα η συζητηση σταματα εδώ.

Θα παραθέσω όμως το σαρκαστικό σχόλιο του φίλου απο την γερμανία και όλοι οσοι έχουν παρακολουθήσει τον καζο που γίνεται εδώ και καιρό στον Bowleno καταλαβαίνουν και πάνω σε αυτό απάντησα.
-ουτε προσβολή (απο πλευράς μου)
-ουτε ειρωνίες (απο πλευράς μου)
-ουτε υβριστικά σχόλια (απο πλευράς μου)
-καμία παράβαση κανόνων εν γένει (απο πλευράς μου)

Δεν υπήρχε ΚΑΝ λογος για επισήμαση - παρατηρηση απο τον o_gavros

https://www.ebay.de/itm/166015039305...mid=1681554318

'''(σαρκαστικο μερος) Bowleno ορμα,
Μπορει να μην ειναι Stanley , αλλα ειναι και αυτα κιτρινα (σαρκαστικο μερος)


Δεν ξερω αν αξιζει λλα οποιος θελει μου λεει εδω στο Chat και του τα παραγγελνω, σας τα κανω ενα πακετο και τα παραλαμβανετε Αθηνα και τα μοιραζεστε ''

Οπότε η προτροπή σου να διαβάσω όλο το thread για να διαπιστωσω οτι ο φίλος καλη τη πίστη στελνει ελλάδα είναι κάπως άκυρη όταν στό σχόλιό του δεν αποτυπώνεται μόνο η γενναιοδωρία του φίλου αλλά και ο σαρκασμός περι "stanley". Τέλος απολογίας

Bowleno
06/04/2023, 08:26
https://www.ebay.de/itm/166015039305?mkcid=1&mkevt=1&mkrid=707-53477-19255-0&campid=5338974865&toolid=10001&siteid=77&customid=1681554318

Bowleno ορμα,
Μπορει να μην ειναι Stanley , αλλα ειναι και αυτα κιτρινα

Δεν ξερω αν αξιζει λλα οποιος θελει μου λεει εδω στο Chat και του τα παραγγελνω, σας τα κανω ενα πακετο και τα παραλαμβανετε Αθηνα και τα μοιραζεστε

:moutza::moutza::lol::lol:
Είμαι τίγκα στις μύτες ρε συ, και όχι, ΔΕΝ είναι stanley αυτές που έχω :D Bosch και Ks tools.

Bowleno
06/04/2023, 08:37
Νευρακια χωρις λογο. Νυχακια που τα είδες;
Δεν θχιτηκα κατα τον τροπο που φανταζεσαι.Φαντασιώνεσαι επιθέσεις.

Ο λογος είναι γραπτος, το τι προδιδει ο δικος μου δεν εισαι σε θεση εσύ να το κρίνεις και μάλιστα απο την στιγμη που εδω και καιρό γινεται καζουρα στον Bowleno για τα stanley. Γνωστο αυτό, μην επεκταθουμε παραπερα.
Δεν γνωριζω γιατί πεταχτηκες ως αυτοκλητος υπερασπιστης του "ξενιτμενου φίλου", αλλα οπώς προείπα. Η καζουρα που γινεαι για τα stanley είναι γνωστή και προφανώς συμμετείχε και "ξενιτεμενος φίλος" καλώς η κακώς. Αυτα επίσης


Ρε φίλε....χαλάρωσε, ναι;

Η πλάκα ξέρεις ποια είναι; παρά την "καζούρα" όπως την λες (εγώ την βλέπω ως καλοπροαίρετη πλάκα που άλλωστε κι εγώ κάνω εδώ μέσα) δεν έχω ΚΑΝΕΝΑ εργαλείο stanley! :cry::lol:
Ένα κατσαβίδι καστάνιας πήρα για να το χαρίσω στον γαμπρό μου μπας και νιώσει λίγο πως είναι να ξεβιδώνεις με την σωστή μύτη στην σωστή βίδα :cry: Σιγά που θα ξοδευόμουν για πάρτη του κιόλας :moutza:

Εδώ μέσα όλοι στο ίδιο καζάνι βράζουμε και λέγεται αγάπη για τις μηχανές......

axelpap
06/04/2023, 08:51
Εχεις μαντικες ικανοτητες για να διαπιστωσεις αν ειμαι χαλαρος η οχι;

Δεν μπηκα καν στην διαδικασία να ερμηνευσω την σταση σου πανω στο θέμα. Δεν με αποσχολει απο την στιγμη που όπως λες το δεχεσαι.Ουτε και το εκανα για να ερθω σε αντιπαράθεση μαζί σου ή με όποιον αλλο εδω μέσα.

Απαντησα στο σχολιο του φίλου. Τοσο απλα. Αν μου αναγνωρίζετε/αι αυτο το δικαίωμα. Ναι;

daz
06/04/2023, 10:35
Σαρκασμός είναι μάλλον υπεροβικη έννοια για να περιγράψει τα πειράγματα που γίνονται εδώ μέσα από άτομα που συμμετέχουν σε όλα τα θρεντ από τότε που ανοίχτηκε η ενότητα των εργαλείων.

Και στο υπόλοιπο φορουμ οι περισσότεροι είναι κουλατζες, μονόχειρες, αμανικοι και κοικλοφορουν με πατίνια, χρεπια και κτελ. Είναι γνωστά αυτά.

Όσο για τον γαύρο, είναι γνωστό ότι σε αυτό το φόρουμ οι αντμιν είναι μ@@π@να και αν δεν είχαμε στείλει το θρεντ στη ζώνη θα έβαζα λινκ.
Όμως τωρα, απλά επεσήμανε ότι ο dim μένει Γερμανία οπότε δεν είναι ανεκπλήρωτες οι προσδοκίες με τον εν λόγο πωλητή, όπως είπες, γιατί προσφέρθηκε να τα στείλει αυτός.
Τώρα πως έγινε, να υπάρξει παρεξήγηση επάνω σε αυτό, να το χαρακτηριζεις "περιττή παρέμβαση" και να βγουν μαχαίρια, δεν το καταλαβαίνω. Ειλικρινά! Για αυτό σου είπα να ξαναδείς τη συζήτηση γιατί προφανώς κάτι έχεις παρεξηγήσει. Και εξακολουθώ να μη πιάνω το γεγονός οτι κάπου μέσα στη συζήτηση μπλέχτηκε και το πείραγμα στον bowleno. Ούτε εσύ έγραψες κάτι προσβλητικό, ούτε κάποιος άλλος ούτε αναφέρθηκε σε αυτό ο γαύρος.

Υ.γ Ο bowleno είναι μεγαλύτερο πειραχτηρι απ' όλους μας.

axelpap
06/04/2023, 10:45
Οτι πεις. Τα γραπτα υπαρχουν και οσοι διαθετουν κοινη λογικη καταλαβαίνουν. Ναι σε όλα

daz
06/04/2023, 10:47
.
Απαντησα στο σχολιο του φίλου. Τοσο απλα. Αν μου αναγνωρίζετε/αι αυτο το δικαίωμα. Ναι;

Άλεξ, δεν έκανες κάτι λάθος ούτε είπες κάτι μεμπτό στο σχόλιο σου και καμιά παρατήρηση δεν έγινε επ αυτού.
Δε γνώριζες ότι ο dim μένει Γερμανία και απλά καποιος το επεσήμανε.
Επάνω στη επισήμανση απολογήθηκες για το σχόλιο σου λέγοντας ότι το είπες αστειευόμενος, ενώ δεν υπήρχε κανένας λόγος να απολογηθείς γιατί ούτε κάτι στραβό έκανες, ούτε στην είπε κάποιος.
Ο γαύρος σου εξήγησε ακριβώς αυτό, λέγοντας ότι δεν είχε σκοπό να σε θίξει ούτε λόγο να το κάνει.

Και για κάποιο λόγο βγήκαν μαχαίρια.

Ρε θέλετε να ανοίξουμε εναν θρεντ να σφαχτουμε? Αν είναι, να το κάνουμε σωστά!

daz
06/04/2023, 10:53
Εγώ μάλλον δε διαθέτω κοινή λογική. Είναι ώρα να γίνω κι εγώ admin.
-Γαύρε, μη τολμήσεις και με κάνεις, είμαι μικρός ακόμα. :lol:

axelpap
06/04/2023, 11:00
Εγώ μάλλον δε διαθέτω κοινή λογική. Είναι ώρα να γίνω κι εγώ admin.
-Γαύρε, μη τολμήσεις και με κάνεις, είμαι μικρός ακόμα. :lol:

Κάνε οση αυτοκριτική θέλεις....Καλη σταδιοδρομια ως admin

Bowleno
06/04/2023, 14:22
Υ.γ Ο bowleno είναι μεγαλύτερο πειραχτηρι απ' όλους μας.

Κι εσύ, τέκνον Βρούτε;:(

:lol:

o_gavros
06/04/2023, 15:20
Εγώ μάλλον δε διαθέτω κοινή λογική. Είναι ώρα να γίνω κι εγώ admin.
-Γαύρε, μη τολμήσεις και με κάνεις, είμαι μικρός ακόμα. :lol:

Μουνας γελακι...
Βάρδα και κοντοζυγώνει ;)

dimitrisinside
11/04/2023, 22:48
Σετ 1/2 ιντσας Καστανια και καρυδακια Carolus στα 31 €
https://www.amazon.de/dp/B01JDVF1QO?smid=A1Z5ZMSWK12RML&tag=pepperugc09-21&ascsubtag=1685485735&th=1

Kickstart
19/04/2023, 11:06
https://www.promotools.gr/germaniko-set-me-klidia-108-komatia-Stahl-Mayer-GRDORE?manufacturer_id=25

αυτή τι λέει ρε παιδιά;

εχει κανείς κατι της εταιρείας;

αξίζει να τραβηχτώ σε μαγαζί να την τσεκάρω; (οχι σε αυτο του λινκ)

o_gavros
19/04/2023, 11:27
Κανα τσαμπι μπανάνες να έχεις από κοντά...

silkman
19/04/2023, 11:32
https://www.promotools.gr/germaniko-set-me-klidia-108-komatia-Stahl-Mayer-GRDORE?manufacturer_id=25

αυτή τι λέει ρε παιδιά;

εχει κανείς κατι της εταιρείας;

αξίζει να τραβηχτώ σε μαγαζί να την τσεκάρω; (οχι σε αυτο του λινκ)
GRDORE ;;;

Καλό φαίνεται... :lol:

442788

o_gavros
19/04/2023, 11:35
Με 10-20€ επιπλέον, δηλαδή ταβάνι 60€, μπορείς να βρείς ΥΑΤΟ, τίμιο κινέζο, Στάνλεϊ φατμαξ, φουλ πληρεις συλλογές.
Ξέχνα τη μαϊμου.

Kickstart
19/04/2023, 11:51
το φαντάστηκα οτι πρόκειται για μαϊμουδιά αλλά είπα να ρωτήσω μήπως το αφεντικό τρελάθηκε:lol:..

daz
19/04/2023, 14:03
Αν τα ρωτάτε όλα εδώ μέσα θα το κλειδώσω και αυτό.

daz
19/04/2023, 14:07
το φαντάστηκα οτι πρόκειται για μαϊμουδιά αλλά είπα να ρωτήσω μήπως το αφεντικό τρελάθηκε:lol:..

Αν ψάξεις λίγο θα τη βρεις και σε άλλα χρώματα.

Αν πέσεις λίγο σε περιεχόμενο και παραμείνεις στην ίδια τιμή , παίρνεις κάτι καλύτερο.

Bowleno
19/04/2023, 16:27
Κανα τσαμπι μπανάνες να έχεις από κοντά...


GRDORE ;;;

Καλό φαίνεται... :lol:

442788

Γιατί ρε σεις; Grdore λέει, όχι Gedore, κάτι σαν τα abidas ένα πράγμα:cry::lol:

nauagios
11/05/2023, 22:55
Καλησπέρα σας. Πλέον βρίσκομαι μόνιμα Γερμανία και συγκεκριμένα στο Μόναχο. Επειδή άφησα όλα μου τα εργαλεία στην Ελλάδα και είπα μια και θα πάω στην πηγή του καλού εργαλείου να ξαναστησω μια εργαλειοθηκη σιγά σιγα με καλά και μόνο τα απαραίτητα. Πήγα λοιπόν στο OBI να πάρω μια KNIPEX 2626200 και την είχε 39 ευρώ. Παρά πολλά νομίζω. Για πείτε λοιπόν όσοι ξέρετε πού έχει εργαλειομαγαζα να μην τρέχω στα μαγαζιά τύπου πρακτικερ της Γερμανίας.

silkman
12/05/2023, 07:31
Καλησπέρα σας. Πλέον βρίσκομαι μόνιμα Γερμανία και συγκεκριμένα στο Μόναχο. Επειδή άφησα όλα μου τα εργαλεία στην Ελλάδα και είπα μια και θα πάω στην πηγή του καλού εργαλείου να ξαναστησω μια εργαλειοθηκη σιγά σιγα με καλά και μόνο τα απαραίτητα. Πήγα λοιπόν στο OBI να πάρω μια KNIPEX 2626200 και την είχε 39 ευρώ. Παρά πολλά νομίζω. Για πείτε λοιπόν όσοι ξέρετε πού έχει εργαλειομαγαζα να μην τρέχω στα μαγαζιά τύπου πρακτικερ της Γερμανίας.

Απο ότι συζητούσα με παλιό μέλος άλλου φόρουμ, στη Γερμανία οι ευκαιρίες ειναι online (δηλ κοιτας αμαζον ντε και idealo). Τα μαγαζιά όπου αυτά υπάρχουν, θα σου δώσουν τιμή λιανικής... Τσεκαρε και τιμες στο idealo.at μαζι με το .de.

Δεν χανεις βέβαια να κοιτάξεις τα σημεία πώλησης απο το site των εταιριων πχ Hazet Stahlwille Gedore για το ποιος πουλάει κοντά σου...

o_gavros
12/05/2023, 07:37
Εδώ το συγκεκριμένο μυτοτσιμπιδο το βρίσκεις από 32€ μέχρι 42€. Δεν είναι εξωφρενική η τιμή που βρήκες.
Αν το πιασεις στο χέρι σου, θα καταλάβεις γιατί αξίζει.

nauagios
12/05/2023, 07:42
Ακριβώς επειδή ξέρω την ποιότητα ήθελα να πάρω το ίδιο που είχα Ελλάδα. Αλλά περίμενα κάτι τις ίγοτερο από Ελλάδα και όχι κοντά στην max τιμή Ελλάδας

o_gavros
12/05/2023, 07:47
Εγώ τείνω να καταλήξω ότι και λίγα ευρώ παραπανω να δώσω για κάτι που με εξυπηρετεί, χαλάλι.
Αν η διαφορά ήταν +40-50% στην τιμή, τότε ναι θα το σκεφτόμουν. Για μερικά ευρώ, θα το χτυπαγα.
Το συγκεκριμένο ειδικά το τσεκάρω καιρό γιατί έχω ήδη δυο ίσια 200αρια της μαρκας, το μονωμενο & το κομφορτ γκριπ, οπότε είναι λίγο καταχρηστική αγορά. Θα το τσιμπήσω, είμαι σίγουρος, απλά πρεπει να με πεισω λίγο παραπανω

nauagios
12/05/2023, 09:06
Δεν σκέφτομαι τα λίγα ευρώ παραπάνω αλλά τα πολλά παραπάνω γιατί θα χτίσω μια εργαλειοθηκη με τα απαραίτητα για μένα στην καλύτερη δυνατή ποιότητα. Αυτό σημαίνει πάνω από 100 κομμάτια που δεν θα είναι σετ αλλά μεμονωμένες αγορές. 5 ευρώ πάνω σε κάθε εργαλείο κάνει σημαντική διαφορά.