PDA

View Full Version : λαστιχα ιδεες..



spirpat
17/12/2005, 18:18
Φιλοι μου για ρίξτε καμμιά ιδέα για κανένα καλό λαστιχάκι γιατί προς την άνοιξη λέω να τ'αλλάξω . είμαι μεταξύ pirelli,metzeler kai michelin τι λέτε ρίξτε καμμιά ιδέα , τι έχετε δοκιμάσει?
επι τη ευκαιρία όποιον δεν δούμε καλές γιορτές.

spirpat
09/01/2006, 08:37
Αντε και καλη χρονια!!! καλα κανεις τιποτα??
για ρ1 (05) μιλαω κανεις?? ολοι τα μαμισια εχετε και ειστε ευχαριστημενοι?.......

Daemon
09/01/2006, 08:54
Και για τα M1 εχω ακουσει πολυ καλα λογια και για τα Diablo-Corsa.. Απο εκει και περα δεν εχω R1 οποτε μαλλον θα πρεπει να περιμενεις καποιον που να τα εχει αλλαξει και να σου πει εμπειριες :blush: :wave2:

lygonis
09/01/2006, 09:19
Κοίτα εγώ έβαλα τα diablo τα απλά με γνώμονα να μου κρατήσουν παραπάνω χλμ. Πολύ σταθερά μέσα στη στροφή πιο αργά λάστιχα από τα μαμισια.

spirpat
09/01/2006, 12:10
δε μ'ενδιαφερει και τοσο τα παραπανω χιλιομετρα οσο για καλυτερη αποδοση , δηλαδη και πιο αργα ειναι και ελφρως λιγοτερο κρατημα εχουν απο τα μαμισια, αυτο εννοείς?? χμμμ..


Κοίτα εγώ έβαλα τα diablo τα απλά με γνώμονα να μου κρατήσουν παραπάνω χλμ. Πολύ σταθερά μέσα στη στροφή πιο αργά λάστιχα από τα μαμισια

lygonis
09/01/2006, 12:40
Κοίτα εάν βάλεις τα diablo τα corsa θα έχεις αυτο που ζητάς. Αυτά που έβαλα εγώ κρατάνε καλύτερα απο τα μαμά αλλά μόλις φθαρούν κρατάνε χειρότερα απο τα αντόιστιχα φθαρμένα μαμά.Πάντως γενικα τα μαμα λάστιχα δεν είναι και ότι καλύτερο σε όλα τα μηχανάκια.¨Αυτά που γράφω είναι προσωπική μου άποψη και δεν είναι απαραίτητο ότι είναι και η πιό σωστή.Ένας φίλος μου με Gsxr 1000 03 μου είπε για metzeler τα racetech ή κάπως έτσι δεν θυμάμαι.Θα τον ρωτήσω...

kinhsh
09/01/2006, 21:48
Το Continental στα 260 ευρω ,το εχουν βαλει ιταλοι που μπαινουν με ρ1 Μουτζελο για τρακ ντει,μια χαρα λενε ειναι.

katsai
09/01/2006, 22:45
diablo corsa πολυ καλο κρατημα μεσα στην στροφή
τα racetech ειναι γομες, απιστευτο κρατημα αλλα,
γομες που σημαινει τελειωνουν για πλακα δουλεια. στα ταξιδια εως 170 km/h γιατι δεν θα προλαβεις να γυρισεις θα πρεπει να βρεις βουλκανιζατερ...
ενταξει υπερβολικος αλλα τελειωνει παρα πολυ γρηγορα.

spirpat
10/01/2006, 08:28
Πολλες γνωμες πολλες αποψεις. Και σε αλλα φορουμ φιλοι εχουν δοκιμασει διαφορα ελαστικά. Πολλοι ειναι ευχαριστημενοι και απο τα michelin pilot (μαμισια κλπ) . Αλλος φιλος εχει βαλει τα νεα dunlop δε θυμαμαι τυπο, και μερικοι θελουν να δουν τα νεα bridgestone b015 αν δεν κανω λαθος. αντε να δουμε.....

papaioannoug
15/02/2006, 13:27
Γεια σας

Εδώ και 25 μέρες είμαι κάτοχος ενός R1.
Mόλις χθες με χτύπησε ένας ταρίφας σε μια στροφή (απλά με ακούμπησε λίγο). Τα Pilot που φοράω (μαμάς) είναι ότι χειρότερο υπάρχει. Γλύστρησα για πλάκα. Ευτυχώς ζημιά γύρω στα 400 €. Τα επόμενα λάστιχα θα είναι τα Corsa.


Περιμένω κάποια οργάνωση για κανένα R1 Club.


Ευχαριστώ......

kinhsh
16/02/2006, 04:58
Μισελεν race medium. Φιλος τα εβαζε και με περανει οποτε θελει ,ενω εγω εχω παουερ.Αν θελεις αποδοση και 6000 χλμ.

spirpat
16/02/2006, 06:48
φιλε μου ευχομαι να μην επαθες ζημιά. οσο για τα μαμισια παιλοτ ενταξει εγω ειμαι της γνωμης οτι δεν ειναι μαπα. Οτι ψιλοκαθυστερουν λιγο σε αργο ζεσταμα ισως και στη βροχη δεν ειναι οτι καλυτερο. περιμενω τα τεστ για τη νεα σειρα μισελεν παιλοτ (δε θυμαμαι τυπο) με διπλες γομες και τα μετζελερ Μ3 (που λεν οτι ειναι κατι καλυτερο απο τα Μ1 και λιγο καλυτερα στη βροχη).

harilaos tapas
16/02/2006, 13:36
File mou ehoume to idio mihanaki ke pistevo oti itan i kaliteri agora pou eho kani pote gia rodes............ego ta alaksa ta mama ta lastiha prosfata ke evala pireli supercorsa.safos ine san na odigo alo mihanaki giati sti proti volta eksisa tous marspiedes...
vevea trogode para poli grigora ala den gamiete,to mihanaki ine pano se rages.prosohi tin igrasia sto dromo.

idi
16/02/2006, 13:53
Καθε μερα που περναει... επιβεβαιώνεται ο λαστιχας μου ολο και περισσότερο...

Μου λεει...


Έρχονται αυτοι με τα CBR1000 που φοράει Diablo... "ΜΑΠΑ ΤΟ ΛΑΣΤΙΧΟ ΜΑΣΤΟΡΑ μου λενε... ΒΑΛΕ BT14"

Έρχονται αυτοι με τα GSXR που φοράει BT14... "ΜΑΠΑ ΤΟ ΛΑΣΤΙΧΟ ΜΑΣΤΟΡΑ μου λενε... ΒΑΛΕ POWER"

Έρχονται αυτοι με τα R1 που φοράει POWER ..."ΜΑΠΑ ΤΟ ΛΑΣΤΙΧΟ ΜΑΣΤΟΡΑ μου λενε... ΒΑΛΕ Diablo"

Ο τέλειος κυκλος Χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχ

Πολυ γελιο...

Νομιζω οτι για να κρινεις ενα λαστιχο πρεπει

1. να εχεις δοκιμασει στο ιδιο μηχανάκι ενα αλλο αντιστοιχο....
2. να ειναι στην ιδια κατάσταση (το τελειωμένο μαμα εχει τρελή διαφοα απο το φρεσκο αφτερ που μολις εβαλες...)


3. να ξερεις να στριβεις...

αναλογιζομενοι τα λογια του λαστιχα μου.... καντε την αυτοκριτική σας

harilaos tapas
16/02/2006, 14:03
file mou taho dokimasi ola ta supersport sto proigoumeno mihanaki k4.ta racing (mezeler ke pireli)den sigrinode sto mono pou ine ahrista einai sto vremeno odostroma pou den me endiferi giati den kikloforo sti vrohi.

kinhsh
17/02/2006, 03:50
Απο αυτα που δοκιμασα διαλεξε
-Μισελεν παουερ δεν παγωνει,γλιστραει προοδευτικα,πολυ καλο φρενο μπροστα ,δεν κανει εκπληξεις ασχημες στον αναβατη.
-Αβον το σουπερσπορτ ακριβεια στην προσφυση ,κανει εκπληξεις ,αλλα εχει δυνατοτητες για πιο γρηγορα απο το παουερ.
-Ντιαμπλο ακριβεια στην προσφυση,λιγο πιο αργα πας απο το παουερ.
-Μετζελερ racetec κουραστικο στις ανωμαλιες,μεγαλυτερη αισθηση προσφυσης.το πιο γρηγορο απ ολα .

ασφαλτος γλιστερη καταταξη καλυτερο προς χειροτερο
racetec,avon,diablo,παουερ

ασφαλτος μεσαια
racetec,παουερ,αβον,ντιαμπλο

ασφαλτος καλη
racetec, αβον,ντιαμπλο,παουερ.

spirpat
17/02/2006, 06:56
h seira racetec an den kano lathos einai ayth me pio malakes gomes apo ta M1 etsi?? ante apofasise tora.... oi hmeres pernane as perimenoyme kai thn M3, blepo oti h michelin exei kai ta pilotpower2ct me diaforetikes stroseis gomas....... alla opos paei h doyleia kati se metzeler tha katalhkso moy fainetai ki o theos boithos... tha doyme..

alexk
26/03/2006, 10:17
Το δικό μου πίσω λάστιχο έχει φάει τα ψωμιά του και μιας και το μπροστινό είναι σχεδόν καινούργιο, λέω να αλλάξω μόνο το πίσω.

Σκέφτομαι να βάλω το Michelin Power 2CT. Ελπίζω να έχει καλύτερη πρόσφυση από το προηγούμενο το οποίο μου έδινε την αίσθηση ότι μόνο στην Αττική οδό είχε πρόσφυση 100%.

Τώρα, με την κατάσταση λάστιχα και τι να βάλεις, έχω μπερδευτεί. Είχα πάει στην Ιντραμότο (200μ από το σπίτι μου) και μου έλεγαν τα παιδιά για τα Pirelli, ότι είναι εκπληκτικά.

DrIoannis
26/03/2006, 11:58
Δύσκολο να βρεις λαστιχά να σου πει απολύτως την αλήθεια.Ο καθένας σου προτείνει ότι έχει στοκ ή πιο πολύ κέρδος.Μόνος θα βρεις το κατάληλο λάστηχο.

kinhsh
27/03/2006, 02:29
Πιστευω οτι αυτο το παουερ με 2 γομμες θα ειναι πολυ καλο,γιατι εγω οδηγω παουερ απλο και ειναι τελειο.Απλα το παουερ ειναι λαστιχο που οδηγιεται με σχετικο πλαναρισμα οχι με ακριβεια στην προσφυση.Αλλα ειναι το πιο διασκεδαστικο λαστιχο αφου και σε ολισθηρο αλλα και σε καλο οδοστρωμα μολις δωσεις γκαζι υπο κλιση κανει ενα συνεχες κουνημα πισω σαν αυτα που κανει ο καπιροσσι στις εξοδους.

alexk
27/03/2006, 10:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από kinhsh
Αλλα ειναι το πιο διασκεδαστικο λαστιχο αφου και σε ολισθηρο αλλα και σε καλο οδοστρωμα μολις δωσεις γκαζι υπο κλιση κανει ενα συνεχες κουνημα πισω σαν αυτα που κανει ο καπιροσσι στις εξοδους.

Κοίτα, είναι και αυτή μια άποψη αλλά δεν ξέρω πόσο αποτελεσματικό είναι αυτό τελικά. Εγώ πιστεύω πάντως ότι άν δεν είχα το σταμπιλιζατέρ, τα προβλήματα θα ήταν μεγάλα. Ήδη κάνει powerslide και το σταμπιλιζατέρ το περιορίζει σε μεγάλο βαθμό.
Πιθανότατα μέσα στο μήνα θα βάλω το power 2ct και να δω τι θα γίνει με αυτό. Εγώ δεν το διασκεδάζω πάντως να μην μπορώ να πατήσω γκάζι πάνω στη στροφή γιατί αρχίζουν οι ζεμπεκιές.

alexk
17/04/2006, 09:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από spirpat
Τελικα φιλε αλεχκ τι εγινε αλλαξες λαστιχα?
(σορρυ που αλλαζω θεμα) απλα μια μικρη παρενθεση..

Έχω αλλάξει το πίσω λάστιχο (το εμπρός, τον επόμενο μήνα) και έβαλα το Michelin Power 2CT. Μέχρι στιγμής είμαι ευχαριστημένος.
Νιώθω καλύτερη σιγουριά στην πρόσφυση που έχει, όταν ανοίγεις το γκάζι. Υπό κλίση, κρατάει πολύ καλά, άν και δεν είμαι ο πλέον ειδικός για να το κρίνω αυτό. Βέβαια, δουλεύω άλλες πιέσεις τώρα, και είδα μεγάλη διαφορά.

Εσείς τι πιέσεις δουλεύετε?
Εγώ έβαλα 34 εμπρός και 38 πίσω (ο Δημήτρης έδωσε λύση) και πράγματι η διαφορά είναι μεγάλη, προς το καλύτερο φυσικά.

kinhsh
03/05/2006, 20:06
36 empros 42 πισω ,για οικονομια στην βενζινη. Και ειδικα το παουερ το θελει το 36 εμπρος γιατι αλλιως μπαλοναρει το μπροστινο και χανεις εμπιστοσυνη.