PDA

View Full Version : Πρώτο μεγάλο ταξίδι



White.Wolf
15/12/2022, 20:06
Παιδιά σήμερα έκανα το πρώτο μεγάλο μου ταξίδι: Πάτρα-Αθήνα! Επίσης ήταν η πρώτη φορά που βγήκα στην Εθνική και η πρώτη φορά
που οδήγησα με 130 χμ/ωρα! Καταλαβαίνω οτι αυτά ισως να μην σας ακουγονται σπουδαία αλλα για μένα ήταν φοβερή εμπειρία. :smokin:

Καταρχάς είμαι νέος οδηγός, και ολη μου η οικογένεια και οι φίλοι μου κάθε φορά που αναφέρω το ενδεχόμενο ταξιδιού ορμάνε πάνω μου και μου λενε ποσο επικύνδινο είναι και πως θα πεθάνω,
να παω τη μηχανή με μεταφορική κλπ κλπ. Κατάλαβα οτι πράγματι το ταξίδι είναι άβολο αλλά όχι αδύνατο!

Ξεκίνησα παίρνοντας από πίσω ένα λεωφορείο που πήγαινε Αθήνα από τα κτέλ της Πάτρας, είπα θα το ακολουθήσω μεχρι τα πρώτα διόδια και απο εκει και πέρα απλα θα ακολουθώ τις πινακίδες!
Και ετσι και έκανα, μιάς και δεν ειχα ουτε χάρτες ούτε gps.

Λίγο μετα τα πρώτα ΣΕΑ άρχισα να παρατηρώ πως η virago (250) μούγκριζε απότομα όταν κρατούσα το γκάζι στα 100 χμ/ωρα και το
κοντέρ έδειχνε οτι έπεφτε η ταχύτητα ενώ εγώ κρατούσα το γκάζι σταθερό.:confused::look: Μπερδεύτηκα, και νομιζα πως υπήρχε πρόβλημα, αλλα μάλλον το κοντέρ δεν συνεργαζόταν, και πράγματι μετά από λίγο
οταν εφτασα 120 χμ/ωρα για πρώτη φορά το κοντέρ τα έφτυσε και δεν λειτουργούσε ουτε το ταχύμετρο ούτε ο χιλιομετρητής. Συνέχισα όμως χωρίς να πανικοβληθώ. Στην πρώτη στάση προσπάθησα να το φτιάξω αλλά δεν τα κατάφερα.

Καθώς ταξίδευα άρχισα να νιώθω στο άκυρο σαν να πέφτουν πετραδάκια πάνω μου τα οποία αργότερα κατάλαβα οτι ηταν εντομα τα οποία αποφάσισαν να αυτοκτονήσουν πάνω μου.

Το δυσκολότερο κομμάτι της διαδρομής ήταν περιέργως η διαδρομή από την Ελευσίνα προς τον Βύρωνα που ήταν ο προορισμός γιατί όπως είπα προηγουμένως δεν είχα gps και προσπαθούσα να προσανατολιστώ επι μία ωρα :blush:

Δόξα τω Θεώ έφτασα τελικά, και μου έκανε τρομερή εντύπωση πως το ταπεινό virago τα καταφερε χωρίς σοβαρά προβλήματα.

(ΥΓ: πως καθαρίζετε εσείς τον εξοπλισμο σας από νεκρά έντομα? :D )

ΓιώργοςΤΤ
15/12/2022, 20:54
Ωραίος! Μπράβο!

Όντος το να βγάλεις άκρη στους αθηναϊκούς δρόμους είναι ένας πραγματικός άθλος. Το καλό με την μηχανή είναι ότι μπορείς να κάνεις λίγο άκρη και να το σκεφτείς.

Για το καθάρισμα, υγρό πιάτων, ζεστό νερό και τρίψιμο με βουρτσακι.

νεοσσός
15/12/2022, 21:06
Εύγε! Ωραίο ξεκίνημα.




Διέγραψα τμήμα του μηνύματος.

skritikos
15/12/2022, 21:27
@White.Wolf μπράβο σου και μην ακούς κανέναν. Αν έχεις μυαλό μέσα στο κεφάλι σου οι κίνδυνοι μειώνονται πολύ. Κάνε ένα δώρο στο εαυτό σου και πάρε μια καλή βάση για το κινητό. Μπαίνει άνετα στο Virago σου.

Nomand
15/12/2022, 21:42
Καλή αρχή και καλοτάξιδος, όταν επιστρέψεις μπορείς να πας και από την παλαιά εθνική που έχει ωραία διαδρομή μέσα από τα χωριά

Bowleno
15/12/2022, 21:59
Πάτρα-Αθήνα το έκανα κάποτε απλώς να παω για.....καφέ! :lol: Μια μεγάλη βόλτα είναι.

Όλοι όμως από κάπου ξεκινάμε. Τούτου δοθέντος, ωραίος! :beer:

Και σε μεγαλύτερες βόλτες/ταξιδάκια/ταξίδια εύχομαι, πάντα με προσοχή, πάντα με τα μυαλά μέσα στο κράνος. Πάρε άλλη μια, τσάμπα είναι :D :beer:


+500 στον skritikos από παλιά εθνική, με χαλαρά χιλιόμετρα στο κοντέρ θα την απολαύσεις περισσότερο!

Μάιο Ιούνιο να δεις τι νεκροταφείο εντόμων θα γίνεις....:cry::lol:

tools
15/12/2022, 21:59
μπράβο, καλή αρχή και καλούς δρόμους!



(ΥΓ: πως καθαρίζετε εσείς τον εξοπλισμο σας από νεκρά έντομα? :D )

μην χρησιμοποιήσεις δυνατά καθαριστικά πουθενά (βενζίνες, οινοπνεύματα κτλ).

για τα υφάσματα, χλιαρό νερο με ηπιο απορρυπαντικο και τριψιμο με μαλακό βουρτσάκι ή σφουγγαράκι, εκτός φυσικά αν λέει κατι διαφορετικό το ταμπελάκι τους.
ότι δεν φεύγει, δυστυχώς το αφήνεις. αν ο εξοπλισμός σου είναι ανοιχτόχρωμος και μη υδατοαπωθητικός, καλή δύναμη...
για το κράνος και τα δέρματα, που θέλεις να αποφύγεις τα τριψίματα με βουρτσάκια, σφουγγαράκια και λοιπά -άκια, κάλυψε όπου έχει έντομα με φυλλα χαρτιού κουζίνας νοτισμένα σε χλιαρό νερό και άφησέ το κανα τεταρτάκι. αφού έχουν μαλακώσει τα πτώματα, μαζεψέ τα εύκολα με ένα μαλακό πανάκι.
στα δέρματα κάποιοι χρησιμοποιούν και ειδικά προιόντα.

motojojo
15/12/2022, 22:00
Όλα στο μυαλό μας είναι τελικά. Εϊδες και μόνος σου ότι δεν είναι και κάτι φοβερό, ακόμα και με 250 κυβικά.

Μήπως όμως τα 130 ήταν αρκετουτσικα για 250;

Όντως αν έχεις χρόνο στην επιστροφη και μπορείς να φυγεις νωρίς αξίζει μια περατζάδα από την παλιά. Πιο χαμηλές ταχύτητες (και άρα πιο φιλικές στο μοτερ) και ομορφότερο περιβάλλον που εναλλάσεται συνεχώς.

White.Wolf
16/12/2022, 14:26
Μήπως όμως τα 130 ήταν αρκετουτσικα για 250;


Γιατί το λές αυτο motojojo? Λόγω ανέμων? Γιατι όντως χθες ο ανεμος με πηγαινε δεξια και αριστερα λες και ειμουν σε ποδηλατο :P

Σήμερα παρεπιπτώντος πήγα να τη βάλω μπροστά και δεν λειτουργούσε η μίζα. Λέτε παιδιά να κάηκε καμια ασφάλεια ή να είναι πιο σοβαρο?

White.Wolf
16/12/2022, 14:27
Σας ευχαριστώ ολους για τα καλα λόγια και τη προταση για παλιά εθνική. Δεν ειχα ιδέα οτι υπήρχε και αλλος δρόμος και θα πάω απο εκει οταν ξαναπάω Πάτρα

White.Wolf
16/12/2022, 14:29
Πάτρα-Αθήνα το έκανα κάποτε απλώς να παω για.....καφέ! :lol: Μια μεγάλη βόλτα είναι.

Όλοι όμως από κάπου ξεκινάμε. Τούτου δοθέντος, ωραίος! :beer:

Και σε μεγαλύτερες βόλτες/ταξιδάκια/ταξίδια εύχομαι, πάντα με προσοχή, πάντα με τα μυαλά μέσα στο κράνος. Πάρε άλλη μια, τσάμπα είναι :D :beer:


+500 στον skritikos από παλιά εθνική, με χαλαρά χιλιόμετρα στο κοντέρ θα την απολαύσεις περισσότερο!

Μάιο Ιούνιο να δεις τι νεκροταφείο εντόμων θα γίνεις....:cry::lol:

λίγο μακρυά πήγες για καφέ φίλε μου :lol:

Καλά το καλοκαίρι θα γινεται χαμός απο ζουζουνια... Αρχίζω να καταλαβαίνω γιατι βάζουν οι άνθρωποι ανεμοθώρακες στις μηχανές τους

Bowleno
16/12/2022, 15:47
λίγο μακρυά πήγες για καφέ φίλε μου :lol:

Καλά το καλοκαίρι θα γινεται χαμός απο ζουζουνια... Αρχίζω να καταλαβαίνω γιατι βάζουν οι άνθρωποι ανεμοθώρακες στις μηχανές τους

Δεν είναι για τα ζουζούνια οι ανεμοθώρακες, το λέει και η λέξη η ίδια:lol: για να μην σε χτυπά ο αέρας είναι, αλλιώς θα λέγονταν ζωυφιοθώρακες:bawl:

Εδώ κατέβαινα Καλαμάτα ρε συ, απνευστί, για να δω το αίσθημα, στη Πάτρα θα κολλούσα;:D

telegonos
16/12/2022, 16:04
πήγα να τη βάλω μπροστά και δεν λειτουργούσε η μίζα. Λέτε παιδιά να κάηκε καμια ασφάλεια ή να είναι πιο σοβαρο?

Τι σου παρουσιάζει η μίζα, τι ακριβώς κάνει η μοτοσυκλέτα όταν πιέζεις το κουμπί;

Acacius
16/12/2022, 17:12
Αθήνα-Πάτρα με 130 με Virago 250; Ήρωας.

Κάπως έτσι δημιουργούνται οι ιστορίες που θα διηγείσαι σε 40 χρόνια ότι παλιά ήταν αλλιώς και οι μοτοσικλετιστές δε μασούσαν

Panos76
16/12/2022, 17:48
Αθήνα-Πάτρα με 130 με Virago 250; Ήρωας.

Κάπως έτσι δημιουργούνται οι ιστορίες που θα διηγείσαι σε 40 χρόνια ότι παλιά ήταν αλλιώς και οι μοτοσικλετιστές δε μασούσαν

και θα λέει με την πίπα του στο τζάκι

Πρώτο ταξίδι έτυχε ναύλοσ για το νότο
Δύσκολες προσπεράσεις με 250 κακός ύπνος και μαμούνια

Είναι παράξενα της Πάτρας τα φανάρια
Και δεν τα βλέπεισ καθώς λένε με το πρώτο

Πέρ' απ' τη γέφυρα του Τρικούπη στο νότιο Ρίο

κλπ

:lol:

motojojo
16/12/2022, 18:50
Δεν το λέω για τον αερα, αλλωστε στα 130 ο αερας ειναι σχετικά ανεκτός.
Για τον κινητήρα το λέω, πιθανότατα να δουλευε κοντά στην τελική του, δεν ξέρω πόσα πιάνει. Είναι κρίμα να τον δουλεύεις σχεδόν τελική για ώρα.

Το σίγουρο είναι πάντως ότι ξεμπουκωσε.

White.Wolf
16/12/2022, 20:19
Τι σου παρουσιάζει η μίζα, τι ακριβώς κάνει η μοτοσυκλέτα όταν πιέζεις το κουμπί;

Λοιπον οταν γυρίζω το κλειδί, φαινεται η ενδειξη οτι ειναι σε νεκρά, όταν πατάω ομως τη μίζα, αμέσως σβήνει, χωρίς να έχω χρονικο περιθώριο να βαλω πρώτη
και να ανοίξω γκαζι. Είμαι σχεδον σίγουρος πως αν τη βαλω σε δευτερα και αφησω συμπλεκτη αποτομα σε κατηφορα θα παρει μπρος. Τουλαχιστον κατι τετοιο ειχα
κανει πριν απο κατι μηνες οταν επισης δε δουλευε η μιζα και επαιρνε μπρος

White.Wolf
16/12/2022, 20:20
Αθήνα-Πάτρα με 130 με Virago 250; Ήρωας.

Κάπως έτσι δημιουργούνται οι ιστορίες που θα διηγείσαι σε 40 χρόνια ότι παλιά ήταν αλλιώς και οι μοτοσικλετιστές δε μασούσαν

με τιμάς Acacius :beer:

White.Wolf
16/12/2022, 20:21
και θα λέει με την πίπα του στο τζάκι

Πρώτο ταξίδι έτυχε ναύλοσ για το νότο
Δύσκολες προσπεράσεις με 250 κακός ύπνος και μαμούνια

Είναι παράξενα της Πάτρας τα φανάρια
Και δεν τα βλέπεισ καθώς λένε με το πρώτο

Πέρ' απ' τη γέφυρα του Τρικούπη στο νότιο Ρίο

κλπ

:lol:

:lol: :lol: :lol:

White.Wolf
16/12/2022, 20:24
Δεν το λέω για τον αερα, αλλωστε στα 130 ο αερας ειναι σχετικά ανεκτός.
Για τον κινητήρα το λέω, πιθανότατα να δουλευε κοντά στην τελική του, δεν ξέρω πόσα πιάνει. Είναι κρίμα να τον δουλεύεις σχεδόν τελική για ώρα.

Το σίγουρο είναι πάντως ότι ξεμπουκωσε.

Εχεις δικιο. Η τελικη ειναι 140. Τουλαχιστον ετσι δειχνει το κοντερ. Δεν είχα ιδέα, ελπίζω να μην δημιουργηθει προβλημα στον κινητηρα

o_gavros
16/12/2022, 20:36
Αν όχι τώρα γιολο που είσαι μικρός και φρέσκος, τότε πότε;
Προφανώς καλή είναι και η συνεση (για το καρυδωμα στο γκαζι το λέω) αλλά αμα δεν πάθεις, δε θα μάθεις.
Δε γίνεται να τα διαβάσεις όλα, θέλει και λίγο βιωματικά η φασουλα.
Αντε αφου έγινε η αρχή, στα επόμενα τώρα!

Bowleno
16/12/2022, 20:49
Λοιπον οταν γυρίζω το κλειδί, φαινεται η ενδειξη οτι ειναι σε νεκρά, όταν πατάω ομως τη μίζα, αμέσως σβήνει, χωρίς να έχω χρονικο περιθώριο να βαλω πρώτη
και να ανοίξω γκαζι. Είμαι σχεδον σίγουρος πως αν τη βαλω σε δευτερα και αφησω συμπλεκτη αποτομα σε κατηφορα θα παρει μπρος. Τουλαχιστον κατι τετοιο ειχα
κανει πριν απο κατι μηνες οταν επισης δε δουλευε η μιζα και επαιρνε μπρος

Μπαταρία παρέδωσε πνεύμα εις κύριον, το πιθανότερο..... δοκίμασε με καλώδια να πάρεις ρεύμα από αμάξι, αν πάρει, ιδού ο ένοχος

telegonos
16/12/2022, 21:05
Λοιπον οταν γυρίζω το κλειδί, φαινεται η ενδειξη οτι ειναι σε νεκρά, όταν πατάω ομως τη μίζα, αμέσως σβήνει, χωρίς να έχω χρονικο περιθώριο να βαλω πρώτη
και να ανοίξω γκαζι. Είμαι σχεδον σίγουρος πως αν τη βαλω σε δευτερα και αφησω συμπλεκτη αποτομα σε κατηφορα θα παρει μπρος. Τουλαχιστον κατι τετοιο ειχα
κανει πριν απο κατι μηνες οταν επισης δε δουλευε η μιζα και επαιρνε μπρος

''αμεσως σβηνει'' λες με bold αλλά δεν ξεκαθαρίζεις ποιό: Σβήνει το λαμπάκι της νεκράς και μαζί οτιδήποτε άλλο ενώ η μιζα δεν κινείται καν; Ή, σβηνει ο κινητήρας που πρόλαβε να πάρει από την μιζιά; Είναι κάπως ασαφες ποιό είναι το υποκείμενο στην προτασή σου, αν θες ξεκαθάρισε λίγο.

Αν συμβαίνει το πρώτο, αυτό σημαίνει το ηλεκτρικό φορτίο της μπαταρίας σου δεν επαρκεί για να δώσει το ρεύμα που ζητάει η μίζα, και για αυτό και πέφτει η τάση και σβήνει μέχρι και το λαμπάκι.

Αυτό με την σειρά του όμως, μπορεί να σημαίνει δύο διαφορετικά πράγματα: Ή η μίζα έχει βραχυκυκλώσει και τραβάει ρεύμα βραχυκυκλώματος από την μπαταρία, οπότε και η μπαταρία γονατίζει και σβήνουν όλα, Ή η μίζα καλή είναι αλλά η μπαταρία δεν έχει αρκετό φορτίο, έχει αδειάσει.

Το τελευταίο (αδεια μπαταρία) επίσης μπορεί να έχει δύο ερμηνείες: Ή η ίδια η μπαταρία χάλασε και δεν συγκρατεί πια φορτίο μέσα της ή χάλασε το κύκλωμα φόρτισης της μοτοσυκλέτας σου (πηνία+ανόρθωση-σταθεροποίηση) και μοιραία με την χρήση η μπαταρία αδειάζει.

ΟΛΑ ΑΥΤΑ, θέλουν την διευρεύνησή τους, να βρεθεί τι ακριβώς συμβαίνει, ωστε να γίνει και η ανάλογη επιδιόρθωση.

Γενικά πάντως, δεν είναι καλό σημάδι όλο αυτό που περιγράφεις, αν εξαιρέσουμε κάποια πολύ απλοική περίπτωση τύπου ''ειχε ελαφρώς ξεβιδωθεί ο πόλος της μπαταρίας'', τότε έχεις κάποιο πιο σοβαρό πρόβλημα και θα πρέπει να το διορθώσεις.

Εδώ είμαστε, ρώτα ότι άλλο θέλεις.

White.Wolf
16/12/2022, 23:35
Μπαταρία παρέδωσε πνεύμα εις κύριον, το πιθανότερο..... δοκίμασε με καλώδια να πάρεις ρεύμα από αμάξι, αν πάρει, ιδού ο ένοχος

ειχα αλλάξει όμως μπατάρια πρίν απο 2-3 μήνες! Δε μου φαινεται λογικό... Και είχε και ο ανορθωτής πρόβλημα αλλα ευτηχώς το κατάλαβα γρήγορα και το έφτιαξα. Δεν νομίζω να αδειασε η μπαταρία τόσο γρήγορα.. :/

White.Wolf
16/12/2022, 23:39
''αμεσως σβηνει'' λες με bold αλλά δεν ξεκαθαρίζεις ποιό: Σβήνει το λαμπάκι της νεκράς και μαζί οτιδήποτε άλλο ενώ η μιζα δεν κινείται καν; Ή, σβηνει ο κινητήρας που πρόλαβε να πάρει από την μιζιά; Είναι κάπως ασαφες ποιό είναι το υποκείμενο στην προτασή σου, αν θες ξεκαθάρισε λίγο.

Αν συμβαίνει το πρώτο, αυτό σημαίνει το ηλεκτρικό φορτίο της μπαταρίας σου δεν επαρκεί για να δώσει το ρεύμα που ζητάει η μίζα, και για αυτό και πέφτει η τάση και σβήνει μέχρι και το λαμπάκι.

Αυτό με την σειρά του όμως, μπορεί να σημαίνει δύο διαφορετικά πράγματα: Ή η μίζα έχει βραχυκυκλώσει και τραβάει ρεύμα βραχυκυκλώματος από την μπαταρία, οπότε και η μπαταρία γονατίζει και σβήνουν όλα, Ή η μίζα καλή είναι αλλά η μπαταρία δεν έχει αρκετό φορτίο, έχει αδειάσει.

Το τελευταίο (αδεια μπαταρία) επίσης μπορεί να έχει δύο ερμηνείες: Ή η ίδια η μπαταρία χάλασε και δεν συγκρατεί πια φορτίο μέσα της ή χάλασε το κύκλωμα φόρτισης της μοτοσυκλέτας σου (πηνία+ανόρθωση-σταθεροποίηση) και μοιραία με την χρήση η μπαταρία αδειάζει.

ΟΛΑ ΑΥΤΑ, θέλουν την διευρεύνησή τους, να βρεθεί τι ακριβώς συμβαίνει, ωστε να γίνει και η ανάλογη επιδιόρθωση.

Γενικά πάντως, δεν είναι καλό σημάδι όλο αυτό που περιγράφεις, αν εξαιρέσουμε κάποια πολύ απλοική περίπτωση τύπου ''ειχε ελαφρώς ξεβιδωθεί ο πόλος της μπαταρίας'', τότε έχεις κάποιο πιο σοβαρό πρόβλημα και θα πρέπει να το διορθώσεις.

Εδώ είμαστε, ρώτα ότι άλλο θέλεις.

το λαμπάκι της νεκράς παραμένει λειτουργικό! Ο κινητήρας ειναι που σβήνει αμέσως!

Υπάρχει περίπτωση Τηλέγονε να έχει καεί απλα καμια ασφάλεια, κανένα μπουζί? Δεν έχω πολύ εμπειρία αλλα δεν νομίζω να έχει θέμα η μπαταρία.

Bowleno
17/12/2022, 06:19
το λαμπάκι της νεκράς παραμένει λειτουργικό! Ο κινητήρας ειναι που σβήνει αμέσως!

Υπάρχει περίπτωση Τηλέγονε να έχει καεί απλα καμια ασφάλεια, κανένα μπουζί? Δεν έχω πολύ εμπειρία αλλα δεν νομίζω να έχει θέμα η μπαταρία.

Το βασικό πρόβλημα, όπως επισήμανε και ο τηλέγονος, είναι οι....περιγραφές σου! :lol:
Αν παίρνει μπρος και με το που πας να δώσεις γκάζι σβήνει, δεν έχει να κάνει με την μίζα.... μπουζί, βρώμικό καρμπυρατέρ, κλειστή πεταλούδα τσοκ τα πρώτα που έρχονται στο μυαλό.
Είτε τσέκαρε αυτά και βλέπεις, είτε κάνε μια πιο σωστή περιγραφή του τι ακριβώς γίνεται.

telegonos
17/12/2022, 09:16
το λαμπάκι της νεκράς παραμένει λειτουργικό! Ο κινητήρας ειναι που σβήνει αμέσως!

Υπάρχει περίπτωση Τηλέγονε να έχει καεί απλα καμια ασφάλεια, κανένα μπουζί? Δεν έχω πολύ εμπειρία αλλα δεν νομίζω να έχει θέμα η μπαταρία.

Αααα μάλιστα, άρα τα περι μπαταρίας, φόρτισης κ.ο.κ. δεν έχουν σχέση, είναι το πρώτο σενάριο ''σβηνει ο κινητήρας''.

Επόμενη διευκρίνιση: Σβήνει σε στάνταρ χρόνο π.χ. στο 3ο δευτερόλεπτο, ότι και να κάνεις; Ή σβήνει ΟΤΑΝ πας να βάλεις ταχύτητα, ασχέτως σε πόσο χρόνο το κάνεις αυτό;

Επίσης, αυτό στο κάνει κρύο προφανώς. Αν κρατήσεις λίγο το γκάζι ανοικτό, να μείνουν κάπως πιο ψηλά οι στροφές από το ρελαντί, πάλι σβήνει;

White.Wolf
17/12/2022, 13:16
Το βασικό πρόβλημα, όπως επισήμανε και ο τηλέγονος, είναι οι....περιγραφές σου! :lol:
Αν παίρνει μπρος και με το που πας να δώσεις γκάζι σβήνει, δεν έχει να κάνει με την μίζα.... μπουζί, βρώμικό καρμπυρατέρ, κλειστή πεταλούδα τσοκ τα πρώτα που έρχονται στο μυαλό.
Είτε τσέκαρε αυτά και βλέπεις, είτε κάνε μια πιο σωστή περιγραφή του τι ακριβώς γίνεται.




Αααα μάλιστα, άρα τα περι μπαταρίας, φόρτισης κ.ο.κ. δεν έχουν σχέση, είναι το πρώτο σενάριο ''σβηνει ο κινητήρας''.

Επόμενη διευκρίνιση: Σβήνει σε στάνταρ χρόνο π.χ. στο 3ο δευτερόλεπτο, ότι και να κάνεις; Ή σβήνει ΟΤΑΝ πας να βάλεις ταχύτητα, ασχέτως σε πόσο χρόνο το κάνεις αυτό;

Επίσης, αυτό στο κάνει κρύο προφανώς. Αν κρατήσεις λίγο το γκάζι ανοικτό, να μείνουν κάπως πιο ψηλά οι στροφές από το ρελαντί, πάλι σβήνει;

Έχετε δίκιο παιδιά. Σαν άσχετος που είμαι δε τα περιγράφω καλα. :blush: Τώρα τα μαθαίνω και εγω και προσπαθώ να καταλάβω τι γίνεται.

Χθές έσβηνε ο κινητήρας σε 1-2 δευτερόλεπτα Τηλέγονε, ασχετως το τι πήγαινα να κάνω.. Σήμερα ήθελα να τη πάω στο συνεργείο να δώ τι στο καλο γίνεται, και περιέργως δούλεψε κανονικότατα σαν να μην είχε τίποτα :confused: :confused: :confused:. Τη πήγα στο συνεργείο παρ'ολα αυτά να τη τσεκάρει και με έδιωξε μου ειπε οτι ειναι μια χαρά. Μυστήρια αυτη η μηχανή. Λέτε να ήθελε να ανοίξω το choke χθές? Δεν έχω καταλάβει τι κάνει αυτό ακριβώς.

katsar
17/12/2022, 13:36
Το choke - ο αέρας που λέμε βοηθάει την μηχανή να πάρει μπρος τις κρύες/υγρές μέρες ή όταν έχει καιρό να πάρει.
Κάνει το μείγμα αέρα-βενζίνης ποιο πλούσιο και βοηθάει την ανάφλεξη.Δεν μπορείς όμως να κυκλοφορήσεις έτσι,δεν δουλεύει σωστά ,πνίγεται και μετά από λίγο σβήνει κιόλας.
Όταν πάρει μπρος λοιπόν και δουλέψει λίγο βλέπεις πως πάει να σβήσει πάλι,εγώ εκεί κλείνω το choke και του δίνω απαλό γκάζι στα όρια του ρελαντί για λίγο,μετά δουλεύει μόνο του.
Σημερα πχ που είχε ζέστη και χαμηλή υγρασία με choke δεν έπαιρνε μπρος το δικό μου,με κλειστό έσκασε μπαμ με τη μία.Πριν λίγες μέρες με βροχές-υγρασίες,είχα να την δουλέψω και μέρες,
δεν θα έπαιρνε με τίποτα χωρίς choke.
Τα καινούργια οχήματα χωρίς καρμπυρατερ που είναι με ψεκασμό σαν σύστημα τροφοδοσίας καυσίμου - κοινώς injection που έλεγαν στα ΙΧ έχουν αυτόματο choke,απλά πατάς μίζα.

White.Wolf
17/12/2022, 15:36
Το choke - ο αέρας που λέμε βοηθάει την μηχανή να πάρει μπρος τις κρύες/υγρές μέρες ή όταν έχει καιρό να πάρει.
Κάνει το μείγμα αέρα-βενζίνης ποιο πλούσιο και βοηθάει την ανάφλεξη.Δεν μπορείς όμως να κυκλοφορήσεις έτσι,δεν δουλεύει σωστά ,πνίγεται και μετά από λίγο σβήνει κιόλας.
Όταν πάρει μπρος λοιπόν και δουλέψει λίγο βλέπεις πως πάει να σβήσει πάλι,εγώ εκεί κλείνω το choke και του δίνω απαλό γκάζι στα όρια του ρελαντί για λίγο,μετά δουλεύει μόνο του.
Σημερα πχ που είχε ζέστη και χαμηλή υγρασία με choke δεν έπαιρνε μπρος το δικό μου,με κλειστό έσκασε μπαμ με τη μία.Πριν λίγες μέρες με βροχές-υγρασίες,είχα να την δουλέψω και μέρες,
δεν θα έπαιρνε με τίποτα χωρίς choke.
Τα καινούργια οχήματα χωρίς καρμπυρατερ που είναι με ψεκασμό σαν σύστημα τροφοδοσίας καυσίμου - κοινώς injection που έλεγαν στα ΙΧ έχουν αυτόματο choke,απλά πατάς μίζα.

Οκ πολυ διαφωτιστικό το ποστ σου! Ευχαριστώ πολυ Katsar

telegonos
17/12/2022, 15:38
Λέτε να ήθελε να ανοίξω το choke χθές? Δεν έχω καταλάβει τι κάνει αυτό ακριβώς.

Το choke στις μοτοσυκλέτες με καρμπυρατέρ, εμπλουτίζει με τον ένα ή τον άλλον τρόπο το μίγμα, να είναι λίγο πιο πλούσιο σε βενζίνη, για να πάρει μπρος και να δουλέψει ο κινητήρας, μέχρι να ζεσταθεί. Θεωρητικά χειμώνα-καλοκαίρι, συνήθως στην Ελληνική πραγματικότητα, τον χειμώνα μόνο.

Γιατί χρειάζεται το τσοκ; Γιατί όσο τα τοιχώματα των αυλών καρμπ και κινητήρα είναι κρύα, η βενζίνη δεν ανακατεύεται τόσο καλά με τον αέρα, και ένα ποσοστό της, παραμένει μεγάλες σταγόνες, οι οποίες μάλιστα τείνουν να κολλάνε στις επιφάνειες, αντί να αεριοποιούνται. Αποτέλεσμα, όταν δεν έχεις τσοκ, η βενζίνη που πράγματι γίνεται καλό μίγμα, είναι λιγότερη από αυτήν που πρέπει, το μίγμα δεν είναι σωστό, και ο κινητήρας ή δεν παίρνει καθόλου μπροστά ή σβήνει.

Πως δουλεύει το τσοκ; Δυο τύποι υπάρχουν, ο ένας τύπος έχει μια μικρότερη πεταλούδα που φράζει την ροή του αέρα μέσα στο καρμπ, οπότε λιγότερο αέρας, ίδια βενζίνη, άρα πιο πλούσιο το μίγμα. Ο άλλος τύπος, έχει επιπλέον αυλό το καρμπ, το οποίο χύνει μια επιπλέον ποσότητα βενζίνης στο μίγμα, και έτσι, ίδιος αέρας, περισσότερη βενζίνη άρα πάλι πιο πλούσιο το μίγμα.

Και στις δυο περιπτώσεις, αφού ζεσταθεί λίγο ο κινητήρας το τσοκ το κλείνουμε, διαφορετικά δημιουργεί στον ζεσταμένο κινητήρα το αντίθετο πρόβλημα.

Αν η μοτοσυκλέτα ξεκινάει χωρίς τσοκ, αυτό σημαίνει ότι έχουμε ήδη πλούσιο μίγμα στις χαμηλές στροφές και καίμε τζάμπα παραπάνω βενζίνη. Αν το τσοκ χρειάζεται μόνο το χειμώνα, τότε είμαστε σε μια μεσαία κατάσταση. ΚΑΝΟΝΙΚΑ, δεν θα έπρεπε να παίρνει μπροστά κρύο, χειμώνα-καλοκαίρι, χωρίς τσοκ.

Στο εξής να το χρησιμοποιείς.

White.Wolf
17/12/2022, 18:12
Το choke στις μοτοσυκλέτες με καρμπυρατέρ, εμπλουτίζει με τον ένα ή τον άλλον τρόπο το μίγμα, να είναι λίγο πιο πλούσιο σε βενζίνη, για να πάρει μπρος και να δουλέψει ο κινητήρας, μέχρι να ζεσταθεί. Θεωρητικά χειμώνα-καλοκαίρι, συνήθως στην Ελληνική πραγματικότητα, τον χειμώνα μόνο.

Γιατί χρειάζεται το τσοκ; Γιατί όσο τα τοιχώματα των αυλών καρμπ και κινητήρα είναι κρύα, η βενζίνη δεν ανακατεύεται τόσο καλά με τον αέρα, και ένα ποσοστό της, παραμένει μεγάλες σταγόνες, οι οποίες μάλιστα τείνουν να κολλάνε στις επιφάνειες, αντί να αεριοποιούνται. Αποτέλεσμα, όταν δεν έχεις τσοκ, η βενζίνη που πράγματι γίνεται καλό μίγμα, είναι λιγότερη από αυτήν που πρέπει, το μίγμα δεν είναι σωστό, και ο κινητήρας ή δεν παίρνει καθόλου μπροστά ή σβήνει.

Πως δουλεύει το τσοκ; Δυο τύποι υπάρχουν, ο ένας τύπος έχει μια μικρότερη πεταλούδα που φράζει την ροή του αέρα μέσα στο καρμπ, οπότε λιγότερο αέρας, ίδια βενζίνη, άρα πιο πλούσιο το μίγμα. Ο άλλος τύπος, έχει επιπλέον αυλό το καρμπ, το οποίο χύνει μια επιπλέον ποσότητα βενζίνης στο μίγμα, και έτσι, ίδιος αέρας, περισσότερη βενζίνη άρα πάλι πιο πλούσιο το μίγμα.

Και στις δυο περιπτώσεις, αφού ζεσταθεί λίγο ο κινητήρας το τσοκ το κλείνουμε, διαφορετικά δημιουργεί στον ζεσταμένο κινητήρα το αντίθετο πρόβλημα.

Αν η μοτοσυκλέτα ξεκινάει χωρίς τσοκ, αυτό σημαίνει ότι έχουμε ήδη πλούσιο μίγμα στις χαμηλές στροφές και καίμε τζάμπα παραπάνω βενζίνη. Αν το τσοκ χρειάζεται μόνο το χειμώνα, τότε είμαστε σε μια μεσαία κατάσταση. ΚΑΝΟΝΙΚΑ, δεν θα έπρεπε να παίρνει μπροστά κρύο, χειμώνα-καλοκαίρι, χωρίς τσοκ.

Στο εξής να το χρησιμοποιείς.

Εντάξει! Δεν είχα ιδέα! Χιλια ευχαριστω :beer:

asxetost
19/12/2022, 13:02
Γεια σου αδερφε, εχω να πω καλοταξιδος και μπραβο σου που το εκανες αφου το ηθελες! Εχθες εκανα και εγω το πρωτο ταξιδακι εκτος πολης, 1 μηνα περιπου κατοχος της 125 varadero! 120 χλμ αθηνα ξυλοκαστρο!
Αν εισαι προσεκτικος μια χαρα ολα, απλα με αυτα τα μηχανακια που δεν πιανουν τελικες ειναι καλη ιδεα να εχεις το νου σου πολυ συχνα πυκνα στους καθρεφτες!! Δεξια λωριδα και εισαι πασακας. Παντα ορθιος και μυαλωμενος! Αξιος!!

White.Wolf
19/12/2022, 21:11
Γεια σου αδερφε, εχω να πω καλοταξιδος και μπραβο σου που το εκανες αφου το ηθελες! Εχθες εκανα και εγω το πρωτο ταξιδακι εκτος πολης, 1 μηνα περιπου κατοχος της 125 varadero! 120 χλμ αθηνα ξυλοκαστρο!
Αν εισαι προσεκτικος μια χαρα ολα, απλα με αυτα τα μηχανακια που δεν πιανουν τελικες ειναι καλη ιδεα να εχεις το νου σου πολυ συχνα πυκνα στους καθρεφτες!! Δεξια λωριδα και εισαι πασακας. Παντα ορθιος και μυαλωμενος! Αξιος!!

Σε ευχαριστώ αδερφέ και καλή αρχή και σε σένα!

:beer:

airmav
21/12/2022, 12:22
καλη αρχη και στους δυο σας.
γενικα αγαπάτε τα μοτορια σας και μαθετε να τα ακουτε... οτιδηποτε διαφορετικο ακουσετε απο αυτο που εχετε συνηθισει σημαινει κατι: απο το πιο απλο,ως και το πιο συνθετο...αρκει να θυμαστε οτι το 90%των προβληματισμών λυνονται από μηχανικους -ηλεκτρολογους κ.ο.κ.
στα περι ταξιδιου...ειναι ολα τελειως υποκειμενικα (δρομοι, εθνικη, επαρχιακος ,ταχυτητες, καιρος, γκαζια κλπ.). καντε αυτο που ακριβως σας παει την δεδομενη στιγμη.... αλλα σεβαστειτε τον δρομο και τους υπολοιπους οδηγους...και εξηγουμαι..δεν αποκαλω κανέναν κατι.. αλλα καλο ειναι να οριζεις μονος σου την πορεια σου να επιταχυνεις εκει που θελεις και να μειωνεις ταχυτητα παλι οποτε το θελησεις...κρατατε τις αποστασεις και προσπαθειστε να βλεπετε οσο το δυνατον πιο μακρυα στον δρομο που οδηγειτε..
χωρις καμια διαθεση για μαθηματα και παντα φιλικα σας ευχομαι ολοψυχα να ειστε παντα ορθιοι και να συνεχισετε να ταξιδευετε πέρα απο εκει που φτανει ο νους σας ...

Nostradamus
21/12/2022, 13:42
...............ΚΑΝΟΝΙΚΑ, δεν θα έπρεπε να παίρνει μπροστά κρύο, χειμώνα-καλοκαίρι, χωρίς τσοκ.

Στο εξής να το χρησιμοποιείς.

Αυτο ομολογω οτι δεν το ηξερα. Οσα μικρα/μεγαλα ειχα δικα μου η οδηγησα στο παρελθον, το καλοκαιρι δεν ηθελαν τσοκ. Αυτο σημαινει οτι ηταν ρυθμισμενα πλουσια ?

Bowleno
21/12/2022, 17:12
Αυτο ομολογω οτι δεν το ηξερα. Οσα μικρα/μεγαλα ειχα δικα μου η οδηγησα στο παρελθον, το καλοκαιρι δεν ηθελαν τσοκ. Αυτο σημαινει οτι ηταν ρυθμισμενα πλουσια ?

Όχι, απλώς έχουμε θερμό κλίμα....

motojojo
21/12/2022, 18:01
Το μπαντιτ δεν παιρνει το πρωι χωρις τσοκ. Με πιο ζεστό καιρό μπορεί να πάρει αλλά και πάλι δυσκολευεται να κραταει ρελαντι χωρις να σβησει.

Από την άλλη το παπι παιρνει με την πρωτη μιζια ανεξαρτητως θερμοκρασιας.

alexis72
21/12/2022, 20:36
Το μπαντιτ δεν παιρνει το πρωι χωρις τσοκ. Με πιο ζεστό καιρό μπορεί να πάρει αλλά και πάλι δυσκολευεται να κραταει ρελαντι χωρις να σβησει.

Από την άλλη το παπι παιρνει με την πρωτη μιζια ανεξαρτητως θερμοκρασιας.

σε ποιό παπάκι αναφέρεσαι ? πάντως γείτονας με kawasaki zx130 με καρμπυρατέρ ,το καλοκαίρι με την πρώτη αντε με την δευτερη φορά παιρνει μπροστά ,τον χειμώνα ουτε με σφαίρες αντι να ακούς το μοτέρ ...ακούς τα μπινελίκια του γείτονα ...

Nitse3
21/12/2022, 20:45
Το μπαντιτ δεν παιρνει το πρωι χωρις τσοκ. Με πιο ζεστό καιρό μπορεί να πάρει αλλά και πάλι δυσκολευεται να κραταει ρελαντι χωρις να σβησει.

Από την άλλη το παπι παιρνει με την πρωτη μιζια ανεξαρτητως θερμοκρασιας.

Και μένα το zzr δεν πα να είναι κατακαλοκαιρο χωρίς τσοκ δεν παίρνει μπροστά.

motojojo
21/12/2022, 20:56
σε ποιό παπάκι αναφέρεσαι ? πάντως γείτονας με kawasaki zx130 με καρμπυρατέρ ,το καλοκαίρι με την πρώτη αντε με την δευτερη φορά παιρνει μπροστά ,τον χειμώνα ουτε με σφαίρες αντι να ακούς το μοτέρ ...ακούς τα μπινελίκια του γείτονα ...

Kawasaki kazer. To γαμηστερο 115 :lol:
Ακόμα και τώρα που εχει καταντησει παρτάλι μιζαρει με τη μαμα μιζα (22 ετων παρακαλω!)

JasonEV
21/12/2022, 21:57
Και εγώ πάντως με 130 ταξιδεύω με το vtr.

asxetost
21/12/2022, 22:24
Μήπως είναι λιγο υπερβολή τα 120-130 με το virago λογω λιγοτερου βαρους και θεσης; Αντε πες με το vtr- τι ομορφια επισης ειναι αυτο!- πες εισαι γυρω στα 180 με υγρα και αμα δεις τους ανεμους σκυβεις και λιγο, το Virago αν δεν απατωμαι ειναι γυρω στα 140κ και δεν ξερω και κατα ποσο μπορεις να ριξεις λιγο κεφαλι σωμα προς τα κατω αμα δεις τα σκουρα..

JasonEV
25/12/2022, 19:21
Ε οχι και 180 κιλά με υγρά. Αφού είναι 150 άδειο. :D
Απλά δίνει μια παραπάνω σιγουριά λόγω υδρόψυξης και δυνατότερου μοτέρ. Ωστόσο το μοτέρ, μετά τις 7.000 στροφές δίνει τη μέγιστη ροπή του. Τα 130 τα πιάνει στις 8.500