PDA

View Full Version : ΑΓΟΡΑ ΠΡΩΤΗΣ ΜΗΧΑΝΗΣ



kostakis10
15/12/2022, 21:38
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΤΗΝ ΟΜΑΔΑ,

ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΕΒΓΑΛΑ ΔΙΠΛΩΜΑ ΜΗΧΑΝΗΣ ΚΑΙ ΕΧΩ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΤΗΝ ΕΡΕΥΝΑ ΑΓΟΡΑΣ. ΝΑ ΣΧΟΛΙΑΣΩ ΕΠΙΣΗΣ ΟΤΙ ΣΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΚΑΜΙΑ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΜΕ ΟΔΗΓΗΣΗ ΜΗΧΑΝΗΣ. ΓΙΑ ΝΑ ΔΩΣΩ ΜΙΑ ΕΙΚΟΝΑ ΓΙΑ ΤΑ ΚΡΙΤΗΡΙΑ ΜΟΥ, ΤΗΝ ΘΕΛΩ ΚΥΡΙΩΣ ΓΙΑ ΒΟΛΤΕΣ, ΜΙΚΡΑ ΤΑΞΙΔΙΑ ΚΑΙ ΑΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΜΠΑΙΝΕΙ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΧΩΜΑ. ΣΑΝ ΝΟΥΜΕΡΟ ΕΝΑ ΕΠΙΛΟΓΗ ΕΧΩ ΤΟ CB500X. ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΑΚΟΥΣΩ ΚΑΙ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΤΩΝ ΠΙΟ ΕΜΠΕΙΡΩΝ ΚΑΙ ΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΛΛΕΣ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ.

Bowleno
15/12/2022, 22:08
Καταρχάς, καλώς ήρθες.
Μια χαρά μηχανή το CB, αν την φτάνεις οικονομικά διότι χρειάζεσαι και τον σχετικό εξοπλισμό (κράνος μπουφάν) που δεν είναι ακριβώς φτηνά.
Αφου θέλεις και λίγο χώμα, ρίξεκαι μια ματιά στο VOGE 500 ds το έχουν πάρει κάποια μέλη εδώ, φοράει το ίδιο μοτέρ με το CB και κοστίζει και 1500 ευρώ περιπου κάτω (μιλάμε πάντα για καινούργιο)

Με το καλό ότι επιλέξεις, πάντα κράνος και τα μυαλά μέσα σε αυτό....:beer:

Tom_Nt
15/12/2022, 22:59
Καλησπερα ομαδα!

Πανω-κατω στο ιδιο υφος με τον kostakis10, και εγω σκεφτομαι να παρω μια μηχανη, την πρωτη μου, η οποια θα ηθελα να ειναι μεχρι 600cc και κοιτουσα σαν ιδανικη και εγω την 500x. Ομως μετα απο κουβεντα με γνωστους, ειδα πως ολες αυτες της κατηγοριας-κυβικων ειναι χαμηλες για αναβατες ψηλους σαν εμενα (1.95cm). Μπορει καποιος να προτεινει μια τιμια λυση περα απο Vstrom? Για πολη κυριως, αλλα θα ηθελα να κανει και για καποια κοντινα ταξιδια και μια σχετικη ανεση.

Bowleno
15/12/2022, 23:10
Καλησπερα ομαδα!

Πανω-κατω στο ιδιο υφος με τον kostakis10, και εγω σκεφτομαι να παρω μια μηχανη, την πρωτη μου, η οποια θα ηθελα να ειναι μεχρι 600cc και κοιτουσα σαν ιδανικη και εγω την 500x. Ομως μετα απο κουβεντα με γνωστους, ειδα πως ολες αυτες της κατηγοριας-κυβικων ειναι χαμηλες για αναβατες ψηλους σαν εμενα (1.95cm). Μπορει καποιος να προτεινει μια τιμια λυση περα απο Vstrom? Για πολη κυριως, αλλα θα ηθελα να κανει και για καποια κοντινα ταξιδια και μια σχετικη ανεση.

To ds που ανέφερα πιο πάνω, θα σου έρχεται κουτί.
Αν σε παίρνει οικονομικά, δες και το 650 ds

DoctoR_k6
15/12/2022, 23:46
Πρώτη μότο κ κινεζικό...? Τολμηροί..
Πάρτε το CB κ όταν αποκτήσετε εμπειρία το ξαναβλεπετε.

STF
16/12/2022, 10:06
To ds που ανέφερα πιο πάνω, θα σου έρχεται κουτί.
Αν σε παίρνει οικονομικά, δες και το 650 ds

Μια χαρά και το DS που γράφει ο Bowleno

Από εκεί και πέρα, κυβισμός δεν συνδέεται απαραίτητα με το ύψος της μοτοσυκλέτας, περισσότερο έχει να κάνει με τη κατηγορία που κοιτάς. Το ύψος σου ξεφεύγει σημαντικά από το μέσο όρο.

Βρες ένα καλομεταχειρισμένο TENERE XT660Z.

KotsosDR
16/12/2022, 10:24
Καταρχάς, καλώς ήρθες.
Μια χαρά μηχανή το CB, αν την φτάνεις οικονομικά διότι χρειάζεσαι και τον σχετικό εξοπλισμό (κράνος μπουφάν) που δεν είναι ακριβώς φτηνά.
Αφου θέλεις και λίγο χώμα, ρίξεκαι μια ματιά στο VOGE 500 ds το έχουν πάρει κάποια μέλη εδώ, φοράει το ίδιο μοτέρ με το CB και κοστίζει και 1500 ευρώ περιπου κάτω (μιλάμε πάντα για καινούργιο)

Με το καλό ότι επιλέξεις, πάντα κράνος και τα μυαλά μέσα σε αυτό....:beer:

Όταν λέμε ίδιο μοτέρ τι εννούμε; Το ίδιο ή κλώνο ;

kostakis10
16/12/2022, 13:51
ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΩΝ CB500X, Η ΤΙΜΗ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΥΨΗΛΗ ΚΑΙ ΣΥΓΚΡΙΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟΥ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΧΕΙ ΝΟΗΜΑ ΝΑ ΠΑΣ ΣΕ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΟ. ΣΕ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΟ ΚΑΙ ΠΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΕΧΕΤΕ ΝΑ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ ΚΑΠΟΙΟ ΑΛΛΟ ΜΟΝΤΕΛΟ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ;

BLiTzER
16/12/2022, 14:17
Έχουμε να προτείνουμε να πατήσεις το caps lock.

STF
16/12/2022, 14:41
ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΩΝ CB500X, Η ΤΙΜΗ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΥΨΗΛΗ ΚΑΙ ΣΥΓΚΡΙΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟΥ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΧΕΙ ΝΟΗΜΑ ΝΑ ΠΑΣ ΣΕ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΟ. ΣΕ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΟ ΚΑΙ ΠΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΕΧΕΤΕ ΝΑ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ ΚΑΠΟΙΟ ΑΛΛΟ ΜΟΝΤΕΛΟ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ;

Καλύτερα γράφε με μικρά...

Το πρόβλημα με την αγορά είναι πως τα εμπορεύσιμα μοντέλα των καινούριων δεν διατίθενται με κανονική ροή οπότε η ζήτηση μεγαλώνει και τα μεταχειρισμένα ανεβάζουν την αξία τους. Με κάποιες τιμές βέβαια απορώ, στα αλήθεια πουλιούνται άραγε;
Πάντως για να βρεις νορμάλ τιμές θα πρέπει να κοιτάς όχι και τόσο εμπορικά μοντέλα.

Βάλε φίλτρα στο car και ψάξε με τα δεδομένα τιμής και κυβισμού που θέλεις. Από εκεί και πέρα αν βρεις κάτι ενδιαφέρον ξαναρωτάς κι εδώ μήπως υπάρχει κάποιος γνώστης ή κάτοχος να σου πει δυο πράγματα παραπάνω.

Bowleno
16/12/2022, 15:57
Όταν λέμε ίδιο μοτέρ τι εννούμε; Το ίδιο ή κλώνο ;

Το ίδιο είναι, τα καπάκια με το όνομα αλλάζουν μόνο...η loncin κατασκευάζει μοτέρ για πολλούς, honda, bmw κλπ

skritikos
16/12/2022, 18:22
Το ίδιο είναι, τα καπάκια με το όνομα αλλάζουν μόνο...η loncin κατασκευάζει μοτέρ για πολλούς, honda, bmw κλπ

Συμφωνώ σε πολλά από όσα γράφεις γενικά αλλά εδώ νομίζω θα διαφωνήσω. Δεν υπάρχει κάτι επίσημο που να δείχνει πως το μοτέρ είναι το ίδιο. Διάμετρος επί διαδρομή εμβόλων είναι ίδια αλλά αυτό από μόνο του δεν σημαίνει τίποτα.
Αν έχεις κάτι επίσημο με ενδιαφέρει.

skritikos
16/12/2022, 18:25
Καλησπερα ομαδα!

Πανω-κατω στο ιδιο υφος με τον kostakis10, και εγω σκεφτομαι να παρω μια μηχανη, την πρωτη μου, η οποια θα ηθελα να ειναι μεχρι 600cc και κοιτουσα σαν ιδανικη και εγω την 500x. Ομως μετα απο κουβεντα με γνωστους, ειδα πως ολες αυτες της κατηγοριας-κυβικων ειναι χαμηλες για αναβατες ψηλους σαν εμενα (1.95cm). Μπορει καποιος να προτεινει μια τιμια λυση περα απο Vstrom? Για πολη κυριως, αλλα θα ηθελα να κανει και για καποια κοντινα ταξιδια και μια σχετικη ανεση.

Είμαι πιο ψηλός από σένα και έχω CB500X εδώ και χρόνια.
Μπορώ να σου πω τι μικρές αλλαγές έκανα για να βολέψει καλύτερα. Γενικά χωράμε πάντως αν και δεν ξέρω την κατανομή του ύψους σου (κορμός/πόδια).

skritikos
16/12/2022, 18:29
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΤΗΝ ΟΜΑΔΑ,

ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΕΒΓΑΛΑ ΔΙΠΛΩΜΑ ΜΗΧΑΝΗΣ ΚΑΙ ΕΧΩ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΤΗΝ ΕΡΕΥΝΑ ΑΓΟΡΑΣ. ΝΑ ΣΧΟΛΙΑΣΩ ΕΠΙΣΗΣ ΟΤΙ ΣΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΚΑΜΙΑ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΜΕ ΟΔΗΓΗΣΗ ΜΗΧΑΝΗΣ. ΓΙΑ ΝΑ ΔΩΣΩ ΜΙΑ ΕΙΚΟΝΑ ΓΙΑ ΤΑ ΚΡΙΤΗΡΙΑ ΜΟΥ, ΤΗΝ ΘΕΛΩ ΚΥΡΙΩΣ ΓΙΑ ΒΟΛΤΕΣ, ΜΙΚΡΑ ΤΑΞΙΔΙΑ ΚΑΙ ΑΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΜΠΑΙΝΕΙ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΧΩΜΑ. ΣΑΝ ΝΟΥΜΕΡΟ ΕΝΑ ΕΠΙΛΟΓΗ ΕΧΩ ΤΟ CB500X. ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΑΚΟΥΣΩ ΚΑΙ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΤΩΝ ΠΙΟ ΕΜΠΕΙΡΩΝ ΚΑΙ ΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΛΛΕΣ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ.

Εγώ για πρώτη και χωρίς εμπειρία δεν θα πήγαινα σε κάτι τόσο βαρύ. Δεν είναι βαριά σε σχέση με άλλες αλλά και πάλι, σχεδόν 195 κιλά γεμάτη.
Μονοκύλινδρο 300αρι θα ήταν για μένα η πρώτη επιλογή, και επειδή αυτά της Honda έχουν ξεφύγει σε τιμές, θα πήγαινα στο Voge 300DS που κάνει όλα όσα λες οικονομικά και όμορφα.

Bowleno
16/12/2022, 19:46
Συμφωνώ σε πολλά από όσα γράφεις γενικά αλλά εδώ νομίζω θα διαφωνήσω. Δεν υπάρχει κάτι επίσημο που να δείχνει πως το μοτέρ είναι το ίδιο. Διάμετρος επί διαδρομή εμβόλων είναι ίδια αλλά αυτό από μόνο του δεν σημαίνει τίποτα.
Αν έχεις κάτι επίσημο με ενδιαφέρει.

Αν βάλεις τα μοτέρ των 2 μοντέλων δίπλα δίπλα θα καταλάβεις....Επίσημα εννοείται ότι κανείς δεν το λέει για προφανείς λόγους (εμπορική στάμπα) όμως η πραγματικότητα αυτή είναι.
Η μόνη διαφορά που έχουν είναι στην διαχείριση του.

CorpseAlive
16/12/2022, 20:12
Αν βάλεις τα μοτέρ των 2 μοντέλων δίπλα δίπλα θα καταλάβεις....Επίσημα εννοείται ότι κανείς δεν το λέει για προφανείς λόγους (εμπορική στάμπα) όμως η πραγματικότητα αυτή είναι.
Η μόνη διαφορά που έχουν είναι στην διαχείριση του.

440146

KotsosDR
16/12/2022, 20:27
Αν βάλεις τα μοτέρ των 2 μοντέλων δίπλα δίπλα θα καταλάβεις....Επίσημα εννοείται ότι κανείς δεν το λέει για προφανείς λόγους (εμπορική στάμπα) όμως η πραγματικότητα αυτή είναι.
Η μόνη διαφορά που έχουν είναι στην διαχείριση του.

Το είναι κλώνος με το είναι το ίδιο απέχει πολύ ( ειδικά αν πάμε σε τομείς όπως τα κράματα στα μεταλλα κτλ...) . Παρακάτω μια ενημερωτική κουβέντα.

https://www.cb500x.com/index.php?topic=9515.10

Bowleno
16/12/2022, 22:19
Το είναι κλώνος με το είναι το ίδιο απέχει πολύ ( ειδικά αν πάμε σε τομείς όπως τα κράματα στα μεταλλα κτλ...) . Παρακάτω μια ενημερωτική κουβέντα.

https://www.cb500x.com/index.php?topic=9515.10

Τι να πω; και έτσι να είναι, εμένα δεν με χαλάει το ac500, έχοντας ήδη στην κατοχή μου σχεδόν έναν χρόνο το 300αρι, με έχει εντυπωσιάσει η ποιότητα που διαθέτει, τηρουμένων, βεβαίως των αναλογιών κόστους/απόδοσης.
Σε αναμονή, τώρα, μέχρι να κλείσω το 500, να το παραλάβω αρχές του χρόνου και αφού γίνουν κάποια χιλιόμετρα θα γράψω και για αυτό....

panavour
17/12/2022, 08:21
Παρθενογένεση στην εποχή μας, αλλά και παλαιότερα, ειδικά στην βιομηχανία δεν υφίσταται στις πλείστες των περιπτώσεων.Ολοι αντιγραφουν και εξελίσσουν.Σαν καταναλωτές αυτό που πρέπει να μας ενδιαφέρει είναι αν το παραγόμενο αποτέλεσμα και προϊόν αυτής της αντιγραφής και εξέλιξης είναι αυτό πού μας ικανοποιεί σε σχέση κόστους προς ποιότητα.Η επέλαση της Κίνας στον χώρο τής μοτοσυκλέτας είναι γεγονός,(με όποιο τρόπο αυτή πραγματοποιείται) και σίγουρα έχουμε πολλά να δούμε ακόμα.Οπως άλλωστε έγινε πριν 60 χρόνια καί από τους Γιαπωνέζους.Κι αυτοί αντέγραψαν καί εξέλιξαν,και στην αρχή κι αυτοί με τον ίδιο ποσό δυσπιστίας αντιμετωπίστηκαν.Το μέλλον είναι "κίτρινο".ΑΣ ΤΟ ΧΩΝΕΨΟΥΜΕ.

KotsosDR
17/12/2022, 10:34
Παρθενογένεση στην εποχή μας, αλλά και παλαιότερα, ειδικά στην βιομηχανία δεν υφίσταται στις πλείστες των περιπτώσεων.Ολοι αντιγραφουν και εξελίσσουν.Σαν καταναλωτές αυτό που πρέπει να μας ενδιαφέρει είναι αν το παραγόμενο αποτέλεσμα και προϊόν αυτής της αντιγραφής και εξέλιξης είναι αυτό πού μας ικανοποιεί σε σχέση κόστους προς ποιότητα.Η επέλαση της Κίνας στον χώρο τής μοτοσυκλέτας είναι γεγονός,(με όποιο τρόπο αυτή πραγματοποιείται) και σίγουρα έχουμε πολλά να δούμε ακόμα.Οπως άλλωστε έγινε πριν 60 χρόνια καί από τους Γιαπωνέζους.Κι αυτοί αντέγραψαν καί εξέλιξαν,και στην αρχή κι αυτοί με τον ίδιο ποσό δυσπιστίας αντιμετωπίστηκαν.Το μέλλον είναι "κίτρινο".ΑΣ ΤΟ ΧΩΝΕΨΟΥΜΕ.

Άλλο το ένα και άλλο το άλλο , το ότι μια κόπια είναι καλή η ακόμα και καλύτερη δεν πάει να πει ότι είναι το ίδιο μοτέρ . Αν δεν είναι και λες ότι είναι τότε υπάρχει παραπληροφόρηση. Άσχετο αν θα κυριαρχήσει ο Κινέζος κτλ κτλ...

katsar
17/12/2022, 11:04
Δηλαδή στο μέλλον θα κλείσουν οι Yamaha,Honda,Ducatι κτλ και θα υπάρχουν μόνο Κινέζικες αντιγραφές;
YΓ το καινούργιο μοτέρ 750κε πχ η Χόντα από ποιον το αντέγραψε; Ναι αυτό λέω που σε λίγο καιρό θα κυκλοφορεί σαν ίδιο με της Χονδα σε κινέζικο.

Bowleno
17/12/2022, 11:08
Δηλαδή στο μέλλον θα κλείσουν οι Yamaha,Honda,Ducatι κτλ και θα υπάρχουν μόνο Κινέζικες αντιγραφές;
YΓ το καινούργιο μοτέρ 750κε πχ η Χόντα από ποιον το αντέγραψε; Ναι αυτό λέω που σε λίγο καιρό θα κυκλοφορεί σαν ίδιο με της Χονδα σε κινέζικο.

Αν συνεχίσουν να υπερκοστολογίζουν τα προϊόντα τους, διόλου απίθανο....
Άλλωστε πως έκλεισαν κάποιες άλλοτε κραταιές ευρωπαϊκές εταιρίες με την έλευση/επέλαση των Ιαπώνων;

STF
17/12/2022, 12:29
Παρθενογένεση στην εποχή μας, αλλά και παλαιότερα, ειδικά στην βιομηχανία δεν υφίσταται στις πλείστες των περιπτώσεων.Ολοι αντιγραφουν και εξελίσσουν.Σαν καταναλωτές αυτό που πρέπει να μας ενδιαφέρει είναι αν το παραγόμενο αποτέλεσμα και προϊόν αυτής της αντιγραφής και εξέλιξης είναι αυτό πού μας ικανοποιεί σε σχέση κόστους προς ποιότητα.Η επέλαση της Κίνας στον χώρο τής μοτοσυκλέτας είναι γεγονός,(με όποιο τρόπο αυτή πραγματοποιείται) και σίγουρα έχουμε πολλά να δούμε ακόμα.Οπως άλλωστε έγινε πριν 60 χρόνια καί από τους Γιαπωνέζους.Κι αυτοί αντέγραψαν καί εξέλιξαν,και στην αρχή κι αυτοί με τον ίδιο ποσό δυσπιστίας αντιμετωπίστηκαν.Το μέλλον είναι "κίτρινο".ΑΣ ΤΟ ΧΩΝΕΨΟΥΜΕ.

Σωστό εν μέρει και επειδή δε θέλω να είμαι απόλυτος αφήνω μια πιθανότητα να κάνω και λάθος στην ένσταση μου:
Πρώτον οι αντιγραφές των Ιαπώνων ήταν κυρίως εμφανισιακές και στα αυτοκίνητα και στις μοτοσυκλέτες, τα μοτέρ τους διαφέραν μακράν από τα Ευρωπαϊκά.
Δεύτερον όταν άρχισαν να πουλάνε μαζικά τα προϊόντα τους ήταν αξιόπιστα από τη πρώτη μέρα.
Οι Κινέζοι το παλεύουν από το 1990 με κάτι μικρού κυβισμού 50άρια και 70ρια που είχαν εμφανιστεί (είχα) και μέχρι πριν από 3-4 χρόνια ήταν τίγκα στα προβλήματα. Εταιρείες όπως οι VOGE και η CFMOTO που φαίνονται να έχουν καλή σχέση τιμής ποιότητας δεν τις ξέραμε (η πλατιά Ευρωπαϊκή μάζα) μέχρι πριν 2-3 χρόνια.... ή τις ξέραμε από άλλες κατασκευές, π.χ. την CFMOTO την ήξερα εδώ και 5 χρόνια από τις γουρούνες.

Είναι ξεκάθαρο πως ο κόσμος της μοτοσυκλέτας αλλάζει τους κανόνες της, οπότε πλέον αυτά που γράφω δεν έχουν παρά μόνον ιστορική αξία και όντως πρέπει να το χωνέψουμε.

Επίσης αυτό που βλέπω είναι πως η νέα γενιά μοτοσυκλετιστών είναι τελείως διαφορετική και μεγαλώνει σε διαφορετικό οικονομικό περιβάλλον και μάλλον αντιμετωπίζουν τη μοτοσυκλέτα περισσότερο σαν εργαλείο μεταφοράς παρά με τις ρομαντικές ή καγκούρικες διαθέσεις της δικής μας γενιάς. Σωστό ή λάθος είναι άλλη συζήτηση, εγώ εντοπίζω πως είναι μια πραγματικότητα η οποία ενδεχομένως έχει βοηθήσει στην άνθιση της Κινέζικης μοτοβιομηχανίας.

CorpseAlive
17/12/2022, 12:52
Σωστό εν μέρει και επειδή δε θέλω να είμαι απόλυτος αφήνω μια πιθανότητα να κάνω και λάθος στην ένσταση μου:
Πρώτον οι αντιγραφές των Ιαπώνων ήταν κυρίως εμφανισιακές και στα αυτοκίνητα και στις μοτοσυκλέτες, τα μοτέρ τους διαφέραν μακράν από τα Ευρωπαϊκά.
Δεύτερον όταν άρχισαν να πουλάνε μαζικά τα προϊόντα τους ήταν αξιόπιστα από τη πρώτη μέρα.
Οι Κινέζοι το παλεύουν από το 1990 με κάτι μικρού κυβισμού 50άρια και 70ρια που είχαν εμφανιστεί (είχα) και μέχρι πριν από 3-4 χρόνια ήταν τίγκα στα προβλήματα. Εταιρείες όπως οι VOGE και η CFMOTO που φαίνονται να έχουν καλή σχέση τιμής ποιότητας δεν τις ξέραμε (η πλατιά Ευρωπαϊκή μάζα) μέχρι πριν 2-3 χρόνια.... ή τις ξέραμε από άλλες κατασκευές, π.χ. την CFMOTO την ήξερα εδώ και 5 χρόνια από τις γουρούνες.

Είναι ξεκάθαρο πως ο κόσμος της μοτοσυκλέτας αλλάζει τους κανόνες της, οπότε πλέον αυτά που γράφω δεν έχουν παρά μόνον ιστορική αξία και όντως πρέπει να το χωνέψουμε.

Επίσης αυτό που βλέπω είναι πως η νέα γενιά μοτοσυκλετιστών είναι τελείως διαφορετική και μεγαλώνει σε διαφορετικό οικονομικό περιβάλλον και μάλλον αντιμετωπίζουν τη μοτοσυκλέτα περισσότερο σαν εργαλείο μεταφοράς παρά με τις ρομαντικές ή καγκούρικες διαθέσεις της δικής μας γενιάς. Σωστό ή λάθος είναι άλλη συζήτηση, εγώ εντοπίζω πως είναι μια πραγματικότητα η οποία ενδεχομένως έχει βοηθήσει στην άνθιση της Κινέζικης μοτοβιομηχανίας.

Συμφωνώ 100% στο τελευταίο.
Οι νέοι μοτοσικλετιστές θέλουν να έχουν ένα πακέτο που να μοιάζει με κάποια ακριβή μοτοσυκλέτα και δεν ενδιαφέρονται για αποδόσεις μοτερ και χαρακτήρα.
Δες την εμπορική επιτυχία της Benelli με το 500ρι της. Είναι σχεδόν παρωδία της GS αλλά πούλησε πολύ και μέσα σε 3-4 χρόνια έχουν φτιαχτεί μέχρι και Clubs κλπ.

ptc
17/12/2022, 13:10
Το είναι κλώνος με το είναι το ίδιο απέχει πολύ ( ειδικά αν πάμε σε τομείς όπως τα κράματα στα μεταλλα κτλ...) . Παρακάτω μια ενημερωτική κουβέντα.

https://www.cb500x.com/index.php?topic=9515.10

Να σαι καλά Κώστα που έθεσες το ερώτημα και έδωσες και την απάντηση. Το είχα διαβάσει τόσες πολλές φορές εδώ μέσα ότι φοράνε το ίδιο μοτέρ που το είχα πιστέψει.

Dr.Monty
17/12/2022, 13:49
Συμφωνώ 100% στο τελευταίο.
Οι νέοι μοτοσικλετιστές θέλουν να έχουν ένα πακέτο που να μοιάζει με κάποια ακριβή μοτοσυκλέτα και δεν ενδιαφέρονται για αποδόσεις μοτερ και χαρακτήρα.
Δες την εμπορική επιτυχία της Benelli με το 500ρι της. Είναι σχεδόν παρωδία της GS αλλά πούλησε πολύ και μέσα σε 3-4 χρόνια έχουν φτιαχτεί μέχρι και Clubs κλπ.

Η αίσθηση που αποκομίζω απο όλες τις αντίστοιχες συζητησεις εδω ειναι η εξής: πιστεύετε οτι ΟΛΟΙ θέλαν να παρουν κατι άλλο (π.χ. GS) αλλά επειδη δεν ειχαν λεφτά πήραν κατι άλλο (π.χ. Bennelli). Και ότι αν ποτε βγαλουν ενα χιλιαρικο παραπάνω, θα πανε σε honda (lol) και BMW.
Λογικό. Υπαρχει και το χάσμα γενεών. Αν και εσυ κορπσ, εισαι αρκετά μικρός, αν θυμάμαι καλα. Η πλειοψηφία των ενεγών μελών εδω μέσα είναι Gen X, αλλιως μεγαλωσαν, αλλιώς σκέφτονται. Μεγάλωσαν με το ονειρο της BMW. Αλλιώς μεγαλώσαμε οι Millennials και είναι συγκλονιστικό το τι προτεραιότητες έχουν οι Zoomers. Που μοιραία ειναι το επόμενο αγοραστικό κοινο. Με το iphone θα ασχοληθουν. Με την BMW όχι. Οπως και εμεις δεν θα ασχοληθουμε με το iphone. Μιλάω παντα για τις τάσεις.

Ακόμα θεωρειτε ότι η Κίνα ήρθε να κοπιάρει τον πλανήτη. Όχι, ηρθε να κατακτήσει τον πλανήτη. Και επειδή το εχει πετύχει, μάλλον, κατι κανει καλα. Οτιδήποτε δοκιμαστει και αποτύχει, εξαφανίζεται. Εδω και εκατομμύρια χρόνια πανω στον πλανήτη.

katsar
17/12/2022, 14:00
honda(lol) ; ψοφάς τώρα για μανούρα ε;
Και δεν είχαμε όνειρο bmw, τύπους με αργες μοτοσυκλέτες τους κοροιδεύαμε και δεν τους κάναμε καν παρέα,τα οχήματα που ήταν το όνειρο μας
θέλουν πολλά κιλά @@ στην ψυχή για να τα καβαλήσει κάποιος.
Δεν τα ξέρεις όλα .
EDIT Επίσης είναι κουραστικό ο άλλος να γράφει θέλω tdm900-fazer 600 γιατί έτσι ΓΟΥΣΤΆΡΩ σε τελική και να παίρνει απαντήσεις '' πάρεβογκ 500, τι να τα κάνεις τα άλογα,ξέρεις πόσο κάνει η βενζίνη;ο αλλος με βεσπα πήγε την Τανγκανικα'' και διάφορα άλλα.

Nitse3
17/12/2022, 14:05
Δηλαδή αν βάλεις δίπλα ένα trk 500 και ένα BMW 850 gs και πεις σε έναν οποιασδήποτε γενιάς διάλεξε ποιο θέλεις υπάρχει περίπτωση κάποιος να διαλέξει το trk;;

KotsosDR
17/12/2022, 14:09
honda(lol) ; ψοφάς τώρα για μανούρα ε;
Και δεν είχαμε όνειρο bmw, τύπους με αργες μοτοσυκλέτες τους κοροιδεύαμε και δεν τους κάναμε καν παρέα,τα οχήματα που ήταν το όνειρο μας
θέλουν πολλά κιλά @@ στην ψυχή για να τα καβαλήσει κάποιος.
Δεν τα ξέρεις όλα .

Εγώ πάντως honda ονειρευόμουν:look: ... ( Nr 750 ) Αλλά κατά βάθος παντα gsxr 1100 ήθελα :evil:

BLiTzER
17/12/2022, 14:35
Δηλαδή αν βάλεις δίπλα ένα trk 500 και ένα BMW 850 gs και πεις σε έναν οποιασδήποτε γενιάς διάλεξε ποιο θέλεις υπάρχει περίπτωση κάποιος να διαλέξει το trk;;

Δύσκολη επιλογή. Θα το σκεφτόμουν αρκετές μέρες. Δηλαδή αν μου έδινες μια σακούλα σκατά και ένα μπεμβέ, πάλι θα το σκεφτόμουν μέρες.

AristidisZ
17/12/2022, 15:38
Δείτε πόσο καλά τα πάνε τα Κινεζάκια σε καμία σοβαρή αγορά (πχ Γερμανία) και μετά πιάνουμε συζήτηση εάν είναι σε θέση να εκθρονίσουν τους Ιάπωνες και τους ευρωπαίους κατασκευαστές
Ναι οκ, έκαναν κοπιες και τις πουλάνε στον τρίτο κόσμο, αυτό δε πάει να πει ότι έγιναν Honda ή Yamaha…
ΥΓ, ακόμα δεν έχουμε δει κινεζική μοτοσυκλέτα που να έχει συμπληρώσει δεκαετία, έτσι για να δούμε πως θα είναι ρε παιδί μου
Εδώ τα κινεζικα παπιά μετά από 5 χρόνια και δε τα βλέπεις καν πλέον στον δρόμο

ΓιώργοςΤΤ
17/12/2022, 15:44
Ακόμα θεωρειτε ότι η Κίνα ήρθε να κοπιάρει τον πλανήτη. Όχι, ηρθε να κατακτήσει τον πλανήτη. Και επειδή το εχει πετύχει, μάλλον, κατι κανει καλα. Οτιδήποτε δοκιμαστει και αποτύχει, εξαφανίζεται. Εδω και εκατομμύρια χρόνια πανω στον πλανήτη.

Σχεδόν 28 χρόνια περιμένω την κινεζική βιομηχανία αυτοκινήτου και μοτοσυκλέτας που θα έχει σούπερ μηχανές σε τιμές χώμα αλλά ακόμα δεν έχει γίνει αυτό.

Το έχω γράψει πολλές φορές, δεν είναι ότι δεν μπορούν, ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ.

Αυτά τα περί boomer, generation X κλπ θυμίζουν τις αστρολογικές προβλέψεις του Χαϊκάλη, μια χαρά αγοράζουν Ducati και BMW οι millennials εκεί που οι μισθοί και η φορολογία το επιτρέπουν, εδώ κάνουμε το σκατό μας παξιμάδι να βγάλουμε τον μήνα, με λεφτά μαύρα γιατί αν κοπεί καμία απόδειξη ο Κούλης θα μας στείλει ευχαριστήριο email και ζούμε σε μια εικονική πραγματικότητα που το Μπενελι είναι το φτηνό GS, μετά βέβαια ξυπνάμε από το κρύο γιατί δεν έχουμε βάλει πετρέλαιο που έχει πάει 1,40€/λίτρο και η σωστή πλευρά της ιστορίας δεν καίγεται για να ζεσταθούμε. Καλό απόγευμα!

o_gavros
18/12/2022, 08:20
Η αίσθηση που αποκομίζω απο όλες τις αντίστοιχες συζητησεις εδω ειναι η εξής: πιστεύετε οτι ΟΛΟΙ θέλαν να παρουν κατι άλλο (π.χ. GS) αλλά επειδη δεν ειχαν λεφτά πήραν κατι άλλο (π.χ. Bennelli). Και ότι αν ποτε βγαλουν ενα χιλιαρικο παραπάνω, θα πανε σε honda (lol) και BMW.
Λογικό. Υπαρχει και το χάσμα γενεών. Αν και εσυ κορπσ, εισαι αρκετά μικρός, αν θυμάμαι καλα. Η πλειοψηφία των ενεγών μελών εδω μέσα είναι Gen X, αλλιως μεγαλωσαν, αλλιώς σκέφτονται. Μεγάλωσαν με το ονειρο της BMW. Αλλιώς μεγαλώσαμε οι Millennials και είναι συγκλονιστικό το τι προτεραιότητες έχουν οι Zoomers. Που μοιραία ειναι το επόμενο αγοραστικό κοινο. Με το iphone θα ασχοληθουν. Με την BMW όχι. Οπως και εμεις δεν θα ασχοληθουμε με το iphone. Μιλάω παντα για τις τάσεις.

Ακόμα θεωρειτε ότι η Κίνα ήρθε να κοπιάρει τον πλανήτη. Όχι, ηρθε να κατακτήσει τον πλανήτη. Και επειδή το εχει πετύχει, μάλλον, κατι κανει καλα. Οτιδήποτε δοκιμαστει και αποτύχει, εξαφανίζεται. Εδω και εκατομμύρια χρόνια πανω στον πλανήτη.

Ρε παίχτη τοσο μαζικό τσουβαλιασμα;;;
Είσαι φοβερός για νέος στη φάση. Έμαθες τα πάντα για τους πάντες...
Λιβ εν λετ λιβ λέμε στο χωριο μου.
Τη μανία αυτή να στηριχθούν οι κινέζικες επιλογές ορισμένων δεν την καταλαβαίνω!
Στην τελική, όσοι μιλάνε θετικά για το αντίπαλο κίτρινο δέος, βλέπουν κοντά στα 60 χρόνια τώρα (αν όχι παραπάνω) το αξιόμαχο των προτασεων τους.
Όπως λέει κι ο Αριστείδης, ένα κινέζικο δεκαετίας ακόμα δεν έχουμε δει, για να επαναξιολογησουμε.
Ε για μπαστα λίγο διάολε, δε θα ξεχάσουμε και τα λίγα βασικά επειδή κάποιοι βαφτίζετε το κρέας ψάρι.

toyar
18/12/2022, 08:51
αν εχω καταλαβει καλα υπαρχει το πρωτοτυπο honda και το αντιγραφο voge με διαφορα τιμης 20%
δλδ ο κινεζικος κλωνος ειναι μολις 20% φθηνοτερος απο τον παραδοσιακα ακριβοτερο ιαπωνα
και το αντιγραφο δεν εχει κανεναν κοινο μερος με το πρωτοτυπο
νομιζω οτι στα παπακια η αντιστοιχη διαφορα ειναι 50%
εγω αυτα συνοψισα απο την κουβεντα και ο καθενας μπορει να επιλεξει οτι του κανει κουκου

Bowleno
18/12/2022, 09:17
Όπως λέει κι ο Αριστείδης, ένα κινέζικο δεκαετίας ακόμα δεν έχουμε δει, για να επαναξιολογησουμε.
Ε για μπαστα λίγο διάολε, δε θα ξεχάσουμε και τα λίγα βασικά επειδή κάποιοι βαφτίζετε το κρέας ψάρι.


Ως προς αυτό, συμφωνώ κι εγώ, είναι νωρίς για να πούμε αν αξίζουν όντως η όχι.
Όμως, αυτό το 20% που αναφέρει o toyar ΕΓΩ δεν μπορώ/δεν θέλω/δεν γουστάρω να το διαθέσω για να πάρω κάτι "επώνυμο" αφήνω στην άκρη το πόσες φορές έχω καεί από επώνυμα...Σπασμένο δις μοτέρ, καμένα πηνία, ανορθωτές, ψωριασμένες αναρτήσεις και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο.
Θα πάρω αυτό που αρέσει σε μένα και καλύπτει τα θέλω μου ασχέτως μάρκας.
Όλα αυτά απόλυτα προσωπική άποψη και δεν θα την επιβάλω ποτέ σε κανέναν "δικό" μου άνθρωπο. Όταν μπαίνουν νέοι εδώ μέσα, (ηλικιακά και οδηγικά) και ζητάνε προτάσεις, θα πω την δική μου αναλόγως τι ζητάνε από το μηχανάκι (κατ΄άλλους, μηχανή) μέχρι εκεί.


Επίσης, δεν θέλω να κατέβω ένα πρωί στο πάρκινγκ και να βρω την θέση της κενή.....

stefanos
18/12/2022, 10:34
Απορώ άνθρωποι που έχουν μεγαλώσει συζητώντας τα πλεονεκτήματα των Marzocchi και των paioli έναντι των showa , την λειτουργία του δεσμοδρομικού
και την συμπεριφορά του CrMo στα πλαίσια, την αίσθηση των μαντεμένιων δίσκων στο βρεμένο, ξαφνικά αναρωτιούνται αν ο κινέζικος κινητήρας είναι κλώνος αντιγραφή και αν καίει 3.5 ή 3.7 lt/100km.:confused:
Πως καταντήσαμε να κρίνουμε μια μοτοσυκλέτα από την "αξιοπιστία" της και την ΟΜΟΡΦΙΑ.
Ξεχνώντας ότι η μοτοσυκλέτα είναι ένα μηχάνημα που πρωτίστως πρέπει να στρίβει να φρενάρει να είναι φιλικό ξεκούραστο και ευχάριστο για τον αναβάτη.
Για να υπάρχει ασφάλεια και να έχει νόημα η οδήγηση.
Αλλιώς να πάρουμε όλοι ένα από αυτά τα αυτόνομα κουτιά που οδηγούν μόνα τους και να παίζουμε στο κινητό πηγαίνοντας στη δουλειά.

o_gavros
18/12/2022, 10:47
Αυτό το τελευταίο συμβαίνει ήδη Στέφανε, άσχετα αν δεν το υποστηρίζουν τα οχήματα όλα.
Η συζήτηση στην ουσία της δεν προκαλει εντυπωση. Σημείο των καιρών είναι η στροφή του ενδιαφέροντος προς την οικονομία.
Πριν είκοσι χρόνια που είμασταν πολυ πασοκ το δημόσιο discourse δεν ήταν για το αν το τάδε λίτρου έπινε 12 ή 14 στα 100, αλλά για το πιο θα έκανε δυο μιλισεκοντ πιο γρήγορα μέχρι την καφετέρια.

Το να επιχειρείται μονίμως να εξισωθει ετσιθελικα η διαφορά των κινεζικών με τα υπόλοιπα απλά για να δικαιολογήσει επιλογές, είναι που τσιγκλαει.

Δεν είναι μομφή αυτό προς όσους πήραν κινέζικο και καλο θα ήταν κάποια στιγμή να φυγει αυτό το ας το πουμε "κόμπλεξ".
Αυτό θέλαν αυτό πήρανε. Μακάρι να τους βγουν αστέρια όλα.

ptc
18/12/2022, 11:14
Το να επιχειρείται μονίμως να εξισωθει ετσιθελικα η διαφορά των κινεζικών με τα υπόλοιπα απλά για να δικαιολογήσει επιλογές, είναι που τσιγκλαει.

:beer::beer::beer:

stefanos
18/12/2022, 13:38
Το να επιχειρείται μονίμως να εξισωθει ετσιθελικα η διαφορά των κινεζικών με τα υπόλοιπα απλά για να δικαιολογήσει επιλογές, είναι που τσιγκλαει.


Γίνεται και υποσυνείδητα, όχι για να υπερασπίσεις το απόκτημά σου αλλά γιατί με την χρήση τελικά διαπιστώνεις ότι τα 10τα δεν έχουν πάντα τόση σημασία ή η αξιοπιστία δεν είναι και τόσο σοβαρό
θέμα εφόσον τελικά θα σε γδύσουν και στο απλό σέρβις τα συνεργεία, και τελικά μπορεί και ένα "κακό" μηχανάκι να καλύψει τις ανάγκες ενός ανθρώπου.
Ποτέ δεν είχα "σοβαρές" μοτοσυκλέτες στη ζωή μου είτε γιατί δεν είχα λεφτά να αγοράσω αυτά που μου άρεσαν είτε γιατί όταν μπορούσα να αγοράσω δεν είχαν θέση στη ζωή μου.
Τα αρκετά χιλιόμετρα που έχω κάνει λοιπόν στα 30 χρόνια που αυτοκινούμαι τα έχω κάνει με μηχανάκια που δεν εκτιμούσα.
Παρόλα αυτά και τα cz και τα ΜΖ και τα παπιά και το xr ακόμα και το σκούτερ (οκ με επιφύλαξη) θα τα πρότεινα σε κάποιον να τα αγοράσει.
Γιατί πέρασα πολύ ωραία μαζί τους και έκανα εκατοντάδες χιλιάδες χιλιόμετρα διακοπές ταξίδια μαλακίες κ.λ.π.
Βέβαια στην πορεία έμαθα Αγγλικά ,απέκτησα μια βιβλιοθήκη service manual, ένα κοντέινερ εργαλεία και τη γνώση ότι ΜΙΑ ΤΡΟΜΠΑ ΠΟΔΗΛΑΤΟΥ ΑΡΚΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΦΟΥΣΚΩΣΕΙΣ ΕΝΑ ΛΑΣΤΙΧΟ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑΣ:smokin:,
αλλά προκειμένου μην ζήσει κάποιος τη ζωή του επειδή του λείπει ένα χιλιάρικο να πάρει ΤΟ γιαπωνέζικο, ας πάρει το κινέζικο ακόμα και αν πληρώσει τη διαφορά στο συνεργείο ή στην μεταπώληση.
Και εγώ το ίδιο έκανα και τελικά μια χαρά ήταν, απλά δεν υπήρχαν Κινέζικα τότε.:D

panavour
19/12/2022, 09:28
αν εχω καταλαβει καλα υπαρχει το πρωτοτυπο honda και το αντιγραφο voge με διαφορα τιμης 20%
δλδ ο κινεζικος κλωνος ειναι μολις 20% φθηνοτερος απο τον παραδοσιακα ακριβοτερο ιαπωνα
και το αντιγραφο δεν εχει κανεναν κοινο μερος με το πρωτοτυπο
νομιζω οτι στα παπακια η αντιστοιχη διαφορα ειναι 50%
εγω αυτα συνοψισα απο την κουβεντα και ο καθενας μπορει να επιλεξει οτι του κανει κουκου
Δεν είναι,20 % η διαφορά αλλά με τον εξοπλισμό πάει 40%,πχ κάγκελα, ποδιά, κεντρικό Σταντ, βαλίτσες.

SeniorCanardo
19/12/2022, 11:57
Εγώ διακρίνω μονίμως άλματα λογικής ή "δημιουργική συμπερασματολογία", ένθεν και ένθεν.

Ο κάθε πελάτης υπερασπίζεται με στόμφο το προϊόν που αγόρασε, αλλιώς παραμονεύει η παραδοχή του "Ωπ, την έκανα".

Δεν ξέρω αν το link του @KotsosDR παραπέμπει σε συγκριτικά τεστ αντοχής ή χημικές αναλύσεις των μετάλλων, από τους δύο κινητήρες, με τα αντίστοιχα αποτελέσματα τους, (αμφιβάλλω), οπότε οτιδήποτε άλλο είναι υποθέσεις επί υποθέσεων.

Ο Κινέζος είναι terra incognita, δεν ξέρουμε ακόμα αρκετά.
"Ο χρόνος καταστρέφει τα πάντα", οπότε μένει να δούμε.

Ο Ιάπωνας είναι brand πια και όσοι πέρασαν έστω και ξώφλατσα από την διαφήμιση ξέρουν τι σημαίνει αυτό, πως χτίζεται και πόσο κοστίζει.

Το ότι τα γιαπωνέζικα κυκλοφορούν 20-30 χρόνια δεν λέει τίποτα, προσωπικά αμφισβητώ την γιαπωνέζικη αξιοπιστία, τουλάχιστον στο βαθμό που ευαγγελίζονται κάποιοι.
Πουλήθηκαν πολλά, κυκλοφορούν κάποια ακόμα.
Τι ποσοστό όμως κυκλοφορεί ακόμα, τι ποσοστό έγινε σκραπ και πόσα από αυτά που κυκλοφορούν, χρειάστηκε να κοπούν 2-3 μηχανάκια για να επιδιορθωθούν για να συνεχίσουν να κυκλοφορούν.
Μόνο εδώ μέσα, έχουν γραφτεί ένα κάρο πράγματα, μην πω τι γίνεται και παρά δίπλα.
Νταξ, τώρα αν αξιοπιστία είναι, ότι κράτησα ένα μηχανάκι ένα χρόνο και δύο max και μου έβγαλε ΜΟΝΟ πηνία, ανορθωτή, σκουριές στο πλαίσιο κλπ, αλλά κατά τα άλλα καλά....:bawl:

Long term review από ιδιοκτήτη με λιγότερα από 5 χρόνια κατοχής της μοτό, τα ακούω βερεσέ.
Και πάλι δεν λέει πολλά, αν δεν ξέρουμε προφίλ οδηγού και προφίλ συντηρητή μηχανικού.

Αλήθεια σε μια παγκοσμιοποιημένη οικονομία, πόσο μπορούμε να μιλάμε για ιαπωνικά, γερμανικά, κινέζικα, ινδικά;
Honda Βραζιλίας, Tαϊλάνδης, Yamaha Ιταλίας, κ.ο.κ.
Το ευρωπαϊκό μηχανάκι μου έχει γιαπωνέζικες ζάντες, γιαπωνέζικη ηλεκτρονική, γιαπωνέζικο κάρμπ, γιαπωνέζικο πολλαπλασιαστή, γιαπωνέζικη μπουζόπιπα.
Είναι μήπως γιαπωνέζικο;
Αν χαλάσει κάτι από τα γιαπωνέζικα μέρη του, φταίει ο Αυστριακός ή ο Ιάπωνας;

Με λίγα λόγια, ο καθένας ας πάρει ότι γουστάρει και όπου φτάνει το πορτοφόλι του, τα υπόλοιπα είναι όντως για την κουβέντα.
Κατά τα άλλα είμαστε πολύ περισσότερο καταναλωτές και λιγότερο μοτοσυκλετιστές, για αυτό και η μοτοσυκλέτα αργά αλλά σταθερά μετατρέπεται σε κάτι άλλο από αυτό που ξέραμε ή θυμόμαστε.

ptc
19/12/2022, 12:46
Δεν ξέρω αν το link του @KotsosDR παραπέμπει σε συγκριτικά τεστ αντοχής ή χημικές αναλύσεις των μετάλλων, από τους δύο κινητήρες, με τα αντίστοιχα αποτελέσματα τους, (αμφιβάλλω), οπότε οτιδήποτε άλλο είναι υποθέσεις επί υποθέσεων.



Εδω κανεις κι εσυ ενα ωραιο (σφ)αλμα λογικης παντως. Το βαρος της αποδειξης δεν πεφτει στον KotsosDR αλλα στον Bowleno και στον Panavour που επιμενουν καιρο τωρα οτι προκειται για το ιδιο μοτερ και το γραφουν παντου και συνεχεια. Συνεργασια Honda με Voge δεν υπαρχει. Για να πεις λοιπον οτι προκειται για το ιδιο μοτερ (πραγμα που το διαβαζει και ο νεος χρηστης του φορουμ και βγαζει τα δικα του συμπερασματα, προφανως συγκρινοντας και τις τιμες) εισαι εσυ που οφειλεις να παραπέμπεις "σε συγκριτικά τεστ αντοχής ή χημικές αναλύσεις των μετάλλων, από τους δύο κινητήρες, με τα αντίστοιχα αποτελέσματα τους". Το αναποδο που λες δε στεκει καθολου και επειδη σε ξερω και εισαι λογικος ανθρωπος δεν καταλαβαινω πώς σου προεκυψε ως επιχειρημα αξιο αναφορας.

Παρεμπιπτοντως στο ενδιαμεσο κανενας δε βγαινει να πει μαλακια μου, λαθος που το εγραφα αυτο που εγραφα τοσο καιρο ή να παει να διορθωσει σε κανενα διπλανο νημα την παραπληροφορηση. Απλα η απαντηση ειναι "ε καλα, κι ετσι να ειναι εμενα δε με νοιαζει, παλι αυτο θα επαιρνα".

CorpseAlive
19/12/2022, 12:59
Εδω κανεις κι εσυ ενα ωραιο (σφ)αλμα λογικης παντως. Το βαρος της αποδειξης δεν πεφτει στον KotsosDR αλλα στον Bowleno και στον Panavour που επιμενουν καιρο τωρα οτι προκειται για το ιδιο μοτερ και το γραφουν παντου και συνεχεια. Συνεργασια Honda με Voge δεν υπαρχει. Για να πεις λοιπον οτι προκειται για το ιδιο μοτερ (πραγμα που το διαβαζει και ο νεος χρηστης του φορουμ και βγαζει τα δικα του συμπερασματα, προφανως συγκρινοντας και τις τιμες) εισαι εσυ που οφειλεις να παραπέμπεις "σε συγκριτικά τεστ αντοχής ή χημικές αναλύσεις των μετάλλων, από τους δύο κινητήρες, με τα αντίστοιχα αποτελέσματα τους". Το αναποδο που λες δε στεκει καθολου και επειδη σε ξερω και εισαι λογικος ανθρωπος δεν καταλαβαινω πώς σου προεκυψε ως επιχειρημα αξιο αναφορας.

Παρεμπιπτοντως στο ενδιαμεσο κανενας δε βγαινει να πει μαλακια μου, λαθος που το εγραφα αυτο που εγραφα τοσο καιρο ή να παει να διορθωσει σε κανενα διπλανο νημα την παραπληροφορηση. Απλα η απαντηση ειναι "ε καλα, κι ετσι να ειναι εμενα δε με νοιαζει, παλι αυτο θα επαιρνα".

Εγώ που ανέβασα το αρχικό πόστ πάντως και ανέβασα την φωτό γιατί εκεί είναι το ζουμί της υπόθεσης , αυτή ειναι η κατάσταση του κινητήρα στις 4.000 χλμ και απορούσε ο Ρώσος φίλος τι θα γίνει στις 50.000χλμ.
Εγώ που έχω το TA650 του πατέρα μου από το 2005 και το ξέρω καλά που ο πατέρας μου δεν θεωρείται και ψείρας ή γνώστης και το ανοίξαμε πρόσφατα για καθαρισμό καρμπς και ρύθμιση βαλβιδών τέτοιο πράγμα που αντίκρυσε ο Ρώσος δεν είναι . Και μιλάω για μηχανή που κινείται μόνο εντός πόλης και έχει 68.000 χλμ.

Επίσης γείτονας με το TRK Zontes όταν το πήρε φαίνονταν όμορφο, 2 χρόνια μετά οι εξατμίσεις είναι σε χειρότερη κατάσταση από του πατέρα μου που δεν τις έχει γυαλίσει ΠΟΤΕ και έχουν και 15 χρόνια διαφορά.
Επίτηδες δεν αναφέρω την δική μου Transalp γιατί εγώ την προσέχω απίστευτα και θα ήταν άδικη η σύγκριση.

Τώρα το αν είναι ίδιο μοτέρ μου θυμίζει συζητήσεις για ποιότητα στα μαιμού παπούτσια και στα Original. Ητοι δεν τίθεται καν σύγκριση.
Το παραπάνω είναι όμως ξεκάθαρα η ΑΠΟΨΑΡΑ μου . Δεν το θέτω σαν δεδομένο.

SeniorCanardo
19/12/2022, 13:47
Εδω κανεις κι εσυ ενα ωραιο (σφ)αλμα λογικης παντως...

Καλά αυτό δεν το συζητάω καν, για αυτό και δεν το ανέφερα, είναι no brainer.
Ίδιο μοτερ δεν θα ήταν ακόμα και αν έγραφε honda και κατασκευάζονταν σε εργοστάσιο άλλη χώρας.

Εγώ λέω ότι ο μόνος τρόπος για να διαπιστωθεί η ποιότητα των μετάλλων, που προαναφέρθηκε είναι είτε ένας συνδυασμός χημικών αναλύσεων και stress-test σε ελεγχόμενες συνθήκες(ο ασφαλέστερος), είτε η στατιστική καταγραφή επαρκούς δείγματος σε συνάρτηση και με τον χρόνο.
Από την στιγμή που ο Κινέζος μέχρι στιγμής δεν έχει παρουσία σε βάθος χρόνου δεν μπορώ προσωπικά να ξέρω, για την ποιότητα των μετάλλων.
Όπου Κινέζος (ΤσουΦ, Βάγγος, Μπινελίκης, κάτι Τσόντες, Μόντες τα προσπερνάω).
Μιλάω σε εκείνο το σημείο αποκλειστικά για μέταλλα μοτέρ, ούτε πλαστικά, ούτε μπλιμπλίκια κλπ.

Εγώ βλέπω πως ο Κινέζος για να γίνει καλύτερος, πρέπει αναγκαστικά να γίνει και ακριβότερος (και γίνεται) και πως ο Ιάπωνας για να γίνει ανταγωνιστικότερος, δηλαδή φθηνότερος, γίνεται ποιοτικά χειρότερος.
Αλλά η μπράντα, είναι μπράντα και 30 χρόνια να περάσουν η Ho(u)nda θα είναι Ho(u)nda, ακόμα και αν ο Κινέζος αποδειχθεί ποιοτικός*.

*Προσωπικά αμφιβάλλω.;)

panavour
19/12/2022, 13:55
Εδω κανεις κι εσυ ενα ωραιο (σφ)αλμα λογικης παντως. Το βαρος της αποδειξης δεν πεφτει στον KotsosDR αλλα στον Bowleno και στον Panavour που επιμενουν καιρο τωρα οτι προκειται για το ιδιο μοτερ και το γραφουν παντου και συνεχεια. Συνεργασια Honda με Voge δεν υπαρχει. Για να πεις λοιπον οτι προκειται για το ιδιο μοτερ (πραγμα που το διαβαζει και ο νεος χρηστης του φορουμ και βγαζει τα δικα του συμπερασματα, προφανως συγκρινοντας και τις τιμες) εισαι εσυ που οφειλεις να παραπέμπεις "σε συγκριτικά τεστ αντοχής ή χημικές αναλύσεις των μετάλλων, από τους δύο κινητήρες, με τα αντίστοιχα αποτελέσματα τους". Το αναποδο που λες δε στεκει καθολου και επειδη σε ξερω και εισαι λογικος ανθρωπος δεν καταλαβαινω πώς σου προεκυψε ως επιχειρημα αξιο αναφορας.

Παρεμπιπτοντως στο ενδιαμεσο κανενας δε βγαινει να πει μαλακια μου, λαθος που το εγραφα αυτο που εγραφα τοσο καιρο ή να παει να διορθωσει σε κανενα διπλανο νημα την παραπληροφορηση. Απλα η απαντηση ειναι "ε καλα, κι ετσι να ειναι εμενα δε με νοιαζει, παλι αυτο θα επαιρνα".

Ανέφερα ότι είναι αντιγραφή του κινητήρα του Χόντα.Σε διαστάσεις.Δεν ανέφερα για την σύνθεση των μετάλλων,ούτε για το κραμμα του.Δεν μπορω να το ξέρω άλλωστε.Επισης έκανα 3 υποθέσεις.
1)reverse engineering 2) τέλος πατέντας Χόντα,άρα αντιγράφω ελεύθερα 3) άδεια από Χόντα για αντιγραφή υπό όρους η άνευ όρων.
Δεν γνωρίζω τι από τα τρία είναι και εκτός απ' την loncin και την χοντα δεν νομίζω να την ξέρει κάποιος άλλος.Εχω επιφυλάξεις όπως ο καθένας που θα αγόραζε κινεζική μηχανή για πρώτη φορά,και το εχω αναφερει . Επιφυλάσσομαι και ως έχω πολλάκις αναφέρει θα ενημερωνεσθε χωρίς φόβο και πάθος για την λειτουργία της μοτό.Πλην της αξιοπιστίας,που είναι πολύ νωρίς ακόμα,την συστήνω ανεπιφύλακτα κρίνοντας απ' την λειτουργία της μέχρι τώρα.

KotsosDR
19/12/2022, 14:41
Καλά αυτό δεν το συζητάω καν, για αυτό και δεν το ανέφερα, είναι no brainer.
Ίδιο μοτερ δεν θα ήταν ακόμα και αν έγραφε honda και κατασκευάζονταν σε εργοστάσιο άλλη χώρας.

Εγώ λέω ότι ο μόνος τρόπος για να διαπιστωθεί η ποιότητα των μετάλλων, που προαναφέρθηκε είναι είτε ένας συνδυασμός χημικών αναλύσεων και stress-test σε ελεγχόμενες συνθήκες(ο ασφαλέστερος), είτε η στατιστική καταγραφή επαρκούς δείγματος σε συνάρτηση και με τον χρόνο.
Από την στιγμή που ο Κινέζος μέχρι στιγμής δεν έχει παρουσία σε βάθος χρόνου δεν μπορώ προσωπικά να ξέρω, για την ποιότητα των μετάλλων.
Όπου Κινέζος (ΤσουΦ, Βάγγος, Μπινελίκης, κάτι Τσόντες, Μόντες τα προσπερνάω).
Μιλάω σε εκείνο το σημείο αποκλειστικά για μέταλλα μοτέρ, ούτε πλαστικά, ούτε μπλιμπλίκια κλπ.

Εγώ βλέπω πως ο Κινέζος για να γίνει καλύτερος, πρέπει αναγκαστικά να γίνει και ακριβότερος (και γίνεται) και πως ο Ιάπωνας για να γίνει ανταγωνιστικότερος, δηλαδή φθηνότερος, γίνεται ποιοτικά χειρότερος.
Αλλά η μπράντα, είναι μπράντα και 30 χρόνια να περάσουν η Ho(u)nda θα είναι Ho(u)nda, ακόμα και αν ο Κινέζος αποδειχθεί ποιοτικός*.

*Προσωπικά αμφιβάλλω.;)


Άλλο το ένα και άλλο το άλλο , το ότι μια κόπια είναι καλή η ακόμα και καλύτερη δεν πάει να πει ότι είναι το ίδιο μοτέρ . Αν δεν είναι και λες ότι είναι τότε υπάρχει παραπληροφόρηση. Άσχετο αν θα κυριαρχήσει ο Κινέζος κτλ κτλ...

Αυτό είναι το ζουμί και αυτό είναι το θέμα της κουβέντας της οποίας το λινκ παρέθεσα , αν είναι το ίδιο μοτέρ οχι αν είναι καλύτερο ή χειρότερο .

Bowleno
19/12/2022, 14:45
Ισχύει ότι είπε ο παναβουρ.
Εγώ πρώτος θα πω, οκ μαλακία μου.
Μένει να δούμε τι ψάρια θα πιάσει....

DoctoR_k6
19/12/2022, 14:53
Δηλαδη τοσο καιρο που αναπαραγεται η ατακα ''φορανε τον ιδιο κινητηρα'' εννοουσατε (οσοι το λεγατε) οτι ειναι ιδιων διαστασεων κ κυβισμου αλλα δεν ξερουμε τα εσωτερικα του? Για να καταλαβω...

Εγω ξερω οταν λεμε φοραει τον ιδιο κινητηρα ειναι οπως παιρνει η Σουζουκι κ βαζει αυτον του Κ5 σε Gsxf/GSXS/Katana κλπ κλπ. Εκει ειναι ο ιδιος ακριβως κινητηρας(αντε να εχει αλλαξει κανα 2-3 λεπτομερειες).

Σε 1-2 αρθρα που διαβασα στα γρηγορα μεταξυ των 2 μοτερ αναφερθηκε πως του CB δουλευει ησυχα κ χωρις κραδασμους κρατωντας ευκολα υψηλη ταχυτητα ταξιδιου (130-140) εν αντιθεσει με του κινεζου το 500 που ψηλα δειχνει οτι ειναι στα ορια του κ με εντονους κραδασμους...
Οποτε καταρριπτεται το γεγονος των ''ιδιων'' μοτερ κ παμε σε ''ιδια'' μοτερ σε διαστασεις αγνωστων υλικων με οτι αυτο συνεπαγεται.

AristidisZ
19/12/2022, 16:04
Σε 1-2 αρθρα που διαβασα στα γρηγορα μεταξυ των 2 μοτερ αναφερθηκε πως του CB δουλευει ησυχα κ χωρις κραδασμους κρατωντας ευκολα υψηλη ταχυτητα ταξιδιου (130-140) εν αντιθεσει με του κινεζου το 500 που ψηλα δειχνει οτι ειναι στα ορια του κ με εντονους κραδασμους...
.

Ναι αλλά δε μας λες ότι τα κινέζικα καίνε 4 λίτρα στα 100 στα 140 με τριβάλιτσο ενώ το κατάπτυστο Honda εύκολα είναι 5+ :tooth:

STF
19/12/2022, 16:14
Πάντως για να κάνω και τον δικηγόρο του διαβόλου. Όσοι έχουν προτείνει Κινέζικο (για τον οποιοδήποτε λόγο και με οποιονδήποτε τρόπο) δεν έγραφαν μόνοι τους. Είχαν και αντίλογο. Και αυτό είναι το νόημα των forum, ερασιτέχνες λάτρεις της μοτοσυκλέτας είμαστε και ανταλλάζουμε γνώμες και τις τελευταίες ημέρες με ιδιαίτερα πολιτισμένο τρόπο θα έλεγα.
Οπότε όποιος νέος στην ηλικία ή νέος στο χώρο διαβάζει, το μόνο που έχει να κάνει είναι να φιλτράρει τις αντικρουόμενες πληροφορίες. Η γνώμη μου είναι πως γενικότερα δε μπορείς να μάθεις αν δεν την πατήσεις κανά δυο φορές μόνος σου μέχρι να δεις τι σου ταιριάζει. Και για να μη παρεξηγηθώ το να την πατήσεις το βάζω στην εξίσωση από όλες τις πλευρές (είτε γιατί δε σου έκατσε η ποιότητα, είτε γιατί δε σου έκατσε η αξιοπιστία, είτε γιατί αγόρασες κάτι που τελικά δεν ήταν κατάλληλο για καθημερινή χρήση, είτε γιατί αγόρασες κάτι για τον ελεύθερο χρόνο και αποδείχθηκε απίστευτα βαρετό). Όπως ειπώθηκε η αγορά έχει αλλάξει εντελώς, χαρακτηριστικό παράδειγμα είναι οι Ευρωπαίοι που κατασκευάζουν ολοένα και περισσότερα στη Κίνα (ακόμη και μεσαίους/μεγάλους κυβισμούς) και οι Γιαπωνέζοι κατασκευάζουν Ευρώπη πολλά από τα μεγάλα τους και σε διάφορες Ασιατικές χώρες (και Κίνα) τα μικρά τους. Οπότε... αχταρμάς οι καταγωγές.

Κι εγώ πιστεύω πως τα Γιαπωνέζικα πλέον έχουν εκπτώσεις στη κατασκευή τους και δεν έχουν την διάσημη αξιοπιστία του παρελθόντος, συνεχίζουν όμως να μου εμπνέουν μεγαλύτερη εμπιστοσύνη από κάποια Ευρωπαϊκά που κάνουν εκπλήξεις από αρκετά νωρίς, όχι στα 2-3 χρόνια.... νωρίτερα. Όμως έχω και Γιαπωνέζικο και Ευρωπαϊκό. Και τα δυο τα φροντίζω μόνος μου ή με τη βοήθεια φίλων και τα συντηρώ με τον ανάλογο τρόπο. Στο Ευρωπαϊκό αν και δεν μου έχει βγάλει τίποτα σοβαρό έχω οδική για κάθε αιτία, στο Γιαπωνέζικο όχι... (είναι Γιαπωνέζικο 100% όμως) :D

Θέλω να πω ότι έχω γαλουχηθεί με μια φιλοσοφία χτισμένη χρόνια και χρόνια που μου δημιουργεί κάποια στεγανά. Το μόνο ελαφρυντικό που μου δίνω είναι πως αντιλαμβάνομαι πως για τον κάθε έναν που επιλέγει ότι επιλέγει έχει και αυτός τους δικούς του λόγους. Είτε Γιαπωνέζικο, είτε Ευρωπαϊκό, είτε Κινέζικο. Προτάσεις κάνουμε, προσπαθούμε να καταθέσουμε και ένα-δυο επιχειρήματα και μέχρι εκεί, τέλος.

Για τα Κινέζικα κουβαλάω πολλά ταμπού και γενικά όσο αντέχει η τσέπη μου τα προσπερνάω κάπως εύκολα. Παραδέχομαι όμως και βλέπω ότι αυτό είναι ένα στεγανό δικό μου που η ίδια η ζωή δείχνει να το έχει ξεπεράσει.

Πολύ γενική τοποθέτηση και ίσως και λίγο off topic αλλά ελπίζω να έχει τη χρησιμότητα της για νέους του χώρου.

asxetost
19/12/2022, 19:06
Σχετικα με το αρχικο θεμα που εθεσε ο op αν μου επιτρεπεται σαν νουμπας να πω και εγω την αποψη μου, πιστευω οτι σαν πρωτο μηχανακι θα ηταν καλο να μην ξεφυγεις πολυ σε κυβισμο και δυναμη, δηλ 500 κ.ε. ισως ειναι ενα λογικο ταβανι για αρχαριο, οποτε το cb ειναι καλη επιλογη και σαν μακροπροθεσμη επενδυση αν το αντεχει η τσεπη σου.
Το υψος που αναφερε ενα αλλο παληκαρι παλι ειναι καπως μη σχετικο καθως υπαρχουν μοτοσυκλετες με διαστασεις που θυμιζουν μεγαλυτερου κυβισμου.
Το βασικο θεμα μετα απο τον ενθουσιασμο και ολη αυτη τη φαση της ανακαλυψης που υπαρχει οταν μπαινεις στον κοσμο των 2 τροχων ειναι η ασφαλεια σου, να γυρνας καθε φορα σπιτι σου αρτιμελης, και οσο δελεαστικο και αν ειναι το παραπανω γκαζι, ειναι ενας αν οχι ο πιο καταλυτικος παραγοντας που θα μεγιστοποιησει ενα πιθανο λαθος, σε αντιθεση με μια πιο αδυναμη μοτοσυκλετα που ισως συγχωρει λιγο παραπανω.
Ολοι λιγο πολυ θα κανουμε μαιμουδιες στην αρχη και θα ταπεινωθουμε οταν συνειδητοποιησουμε πώς θα ηταν η ζωη μας αν τα πραγματα ειχαν εξελιχθει ελαχιστα διαφορετικα.
Και με ενα 300αράκι ή 400αράκι πχ θα δεις οτι μπορεις και λιγο πιο εξω να βγεις με λιγη υπομονή, για μες την πολη εννοειται οτι θα ειναι υπεραρκετο για καθημερινη μετακινηση. Και οταν βαλεις τη βαση σου μετα απο καποιο καιρο ανεβαινεις.
Συγγνωμη αν κουρασα, δεν τα λεω ως ειδήμων, αλλα ως νεος αναβατης με οτι αυτο συνεπαγεται.
Φιλικα παντα

Dr.Monty
19/12/2022, 20:19
Ρε παίχτη τοσο μαζικό τσουβαλιασμα;;;
Είσαι φοβερός για νέος στη φάση. Έμαθες τα πάντα για τους πάντες...


Φίλε μου εγω ειμαι νέος στην οδηγηση της μηχανής. Σας εχω νέα ομως! Δεν χρειαζεται να οδηγας μηχανη για να δεις που παει ο κόσμος και να αντιλαμβάνεσαι τα στοιχειώδη απο global economy, κατι που πολλοι απο δω μεσα αποτυγχάνουν να δουν.

Κανείς δεν παει να εξισώσει τις εταιρίες. Κανεις λάθος. Το εξισώνω, με την χροια που του δίνεις, είναι οτι οι υπόλοιποι τρεχουν να φτάσουν αυτο που ήδη υπάρχει. Ξέρεις ότι δεν θα βγουν καλύτερες απο την χόντα ή βγήκε η χόντα και ο θεος έσπασε το καλούπι? Οποιος εχει το χρήμα, εχει και το research. Και αυτη τη στιγμή και για τα επομενα χρόνια το χρημα το εχει ένας. Τωρα σχετικά με τις συγκρίσεις, αν και όταν δημοσιευτουν μελέτες, που δεν πιστευω, π.χ. για την αντοχή υλικών που αναφέθηκε, θα τα βαλουμε κατω και θα τις μετρήσουμε. Μεχρι τοτε ναχαμε να λεγαμε να χαμε να πουμε που λέει ο αυγολέμονος.

Αν θεωρειτε οτι εχετε εμπειρια σε θέματα μηχανικής επειδη οδηγήσατε 10 μηχανες στη ζωή σας, οκ. Να μου πεις ποια μηχανη ρολάρει καλυτερα, να σε εμπιστευτω. Αλλα να μου συζητάει ο καθένας για θέματα μηχανικής επειδη ετσι ακουσε απο καποιον ή απο ένα φόρουμ που ο άλλος ανοιξε την μηχανη και βρήκε μεσα τουλίπες, σορρυ δεν θα παρω.


Το καλοκαιρι μου συνέβη και ενα περιστατικό, οπου μου έδειξε, μέσες-άκρες, ποιο ειναι το mindset του κόσμου και φυσικά μετα απο αυτο σταμάτησα να κανω οποιαδήποτε σοβαρη συζήτηση που βασίζεται σε bro science.
Έπινα σε μπιτσόμπαρο με ένα φίλο, καθηγητη πανεπιστημιου σε θέματα σχετικά με τη συζήτηση που έιχαμε εκει. Και γυρναει ο μπαρμαν με εξαιρετική φυσικότητα και λέει: Αυτα που ξερετε εσεις, σε ενα χρονο καθομαι και τα μαθαινω. Ολα υπαρχουν στο internet.

Εδω μέσα υπαρχει θέμα που συζητήσαμε αν ο άλλος θα εφτιαχνε supercar σε αποθήκη στο πικέρμι. Και τωρα συζητάμε αν μια εταιρια έκανε επένδυση δισεκατομμυρίων και χρησιμοποίησε υλικα που σκουριάζουν στα 4Κ χιλιόμετρα(!!!!!). Σορρυ δεν θα παρω.

Δεν παω να επιβάλω τη γνώμη μου, οπως έγραψες και συμφωνησαν και οι άλλοι. Οπως δεν θα επιχειρηματολογήσω για το αν η γη ειναι επίπεδη ή για το αν η κίνα στο παγκόσμιο setting, καλώς ή κακώς, ειναι η μονη που ξερει που παει.

Τελος, αστρολογικές προβλέψεις Χαικάλη, κουληδες και σακκουλες με σκατα είναι έτσι και αλλιώς εκτος θέματος. Ειναι ωραιο ομως ότι αυτα που έγραψα εδωσαν τετοιους συνειρμους. Δειχνει και αυτο πράγματα που τα ανέφερα στη πρώτη προταση.

o_gavros
19/12/2022, 20:35
Δυστυχώς δεν αλληλοκαταλαβαινόμαστε.
Για να στο σπάσω λίγο σε τάληρα, εμένα το τρίγκερ στα όσα άτοπα γράφεις, ήταν το πως κατέληξες ότι όλοι όσοι δεν είμαστε εσύ και οι της γενιάς σου, θα θέλαμε να πάρουμε πεμβέ...φακλότζικ το λέγαμε εμείς όσο περιμέναμε το ουίσκι να ωριμάσει,εσείς οι νεολαίοι πέτε το όπως θέτε. Ερχεσαι τώρα με το φολοου απ ποστ και τα αλέθεις όλα μαζι, όλα ομως,τίποτα δεν αφησες παιχταρά μου.
Την αλαφραίνω (ελπίζω να το καταλαβαινεις) επίτηδες την κουβέντα γιατι ειλικρινά δεν εχω πρόθεση να αντιπαρατεθώ μαζί σου.

AristidisZ
19/12/2022, 20:50
Φίλε μου εγω ειμαι νέος στην οδηγηση της μηχανής. Σας εχω νέα ομως! Δεν χρειαζεται να οδηγας μηχανη για να δεις που παει ο κόσμος και να αντιλαμβάνεσαι τα στοιχειώδη απο global economy, κατι που πολλοι απο δω μεσα αποτυγχάνουν να δουν.

Κανείς δεν παει να εξισώσει τις εταιρίες. Κανεις λάθος. Το εξισώνω, με την χροια που του δίνεις, είναι οτι οι υπόλοιποι τρεχουν να φτάσουν αυτο που ήδη υπάρχει. Ξέρεις ότι δεν θα βγουν καλύτερες απο την χόντα ή βγήκε η χόντα και ο θεος έσπασε το καλούπι? Οποιος εχει το χρήμα, εχει και το research. Και αυτη τη στιγμή και για τα επομενα χρόνια το χρημα το εχει ένας. Τωρα σχετικά με τις συγκρίσεις, αν και όταν δημοσιευτουν μελέτες, που δεν πιστευω, π.χ. για την αντοχή υλικών που αναφέθηκε, θα τα βαλουμε κατω και θα τις μετρήσουμε. Μεχρι τοτε ναχαμε να λεγαμε να χαμε να πουμε που λέει ο αυγολέμονος.

Αν θεωρειτε οτι εχετε εμπειρια σε θέματα μηχανικής επειδη οδηγήσατε 10 μηχανες στη ζωή σας, οκ. Να μου πεις ποια μηχανη ρολάρει καλυτερα, να σε εμπιστευτω. Αλλα να μου συζητάει ο καθένας για θέματα μηχανικής επειδη ετσι ακουσε απο καποιον ή απο ένα φόρουμ που ο άλλος ανοιξε την μηχανη και βρήκε μεσα τουλίπες, σορρυ δεν θα παρω.


Δεν παω να επιβάλω τη γνώμη μου, οπως έγραψες και συμφωνησαν και οι άλλοι. Οπως δεν θα επιχειρηματολογήσω για το αν η γη ειναι επίπεδη ή για το αν η κίνα στο παγκόσμιο setting, καλώς ή κακώς, ειναι η μονη που ξερει που παει.

.

Δε ξέρω την ηλικία σου και με τι ασχολείσαι επαγγελματικά, αλλά αν νομίζεις ότι οι Κινέζοι είναι μπροστά σε θέματα R&D πλανάσαι πλάνην οικτρά

Έχω άπειρα παραδείγματα από τον επαγγελματικό μου χώρο, που οτιδήποτε είναι από κινέζο manufacturer (όχι licensee, να υπάρχει δηλαδή από πίσω το know how από Ευρωπαίο, Ιάπωνα ή έστω και Κορεάτη designer) είναι τραγικά χαμηλότερης ποιότητας
Δεν ξέρω αν μπορούν ή αν απλά δε θέλουν, ξέρω ότι τα προϊόντα τους είναι πολύ κατώτερα ποιοτικά

stefanos
19/12/2022, 22:00
Κανείς δεν παει να εξισώσει τις εταιρίες. Κανεις λάθος. Το εξισώνω, με την χροια που του δίνεις, είναι οτι οι υπόλοιποι τρεχουν να φτάσουν αυτο που ήδη υπάρχει. Ξέρεις ότι δεν θα βγουν καλύτερες απο την χόντα ή βγήκε η χόντα και ο θεος έσπασε το καλούπι? Οποιος εχει το χρήμα, εχει και το research. Και αυτη τη στιγμή και για τα επομενα χρόνια το χρημα το εχει ένας.

Είναι φυσικό να μην βγουν καλύτερες από τη honda ή την yamaha ή από οποιαδήποτε εταιρεία γιατί απλά αντιγράφουν.
Και όσο αντιγράφεις δεν είναι δυνατόν να ξεπεράσεις το πρωτότυπο, πάντα θα είσαι πίσω.
Και το rd έχει σκοπό να υιοθετήσει τη βέλτιστη λύση σε ένα τεχνικό πρόβλημα ή ζητούμενο.
Αντιγράφοντας ουσιαστικά αποδέχεσαι ότι το πρωτότυπο έχει βρει τις λύσεις για τη δεδομένη χρήση ή ότι απλά θες να πουλήσεις ότι είναι πρόχειρο προκειμένου να βγάλεις κέρδος από την εξέλιξη και τον σχεδιασμό (το πιο πιθανό).
Από την άλλη μπορείς να παρατηρήσεις εύκολα ότι η συμμέτοχή στους αγώνες βοηθάει την εξέλιξη.
Δεν θα αναφερθώ στη Honda που 2-3 χρόνια από την παραγωγή της πρώτης μοτοσυκλέτας της και χωρίς να την ξέρει ούτε η μάνα της αποφάσισε να πάρει το ΙΟΜ,
αλλά σε σύγχρονα παραδείγματα ducati ktm που από ιταλικό δημόσιο η μία και πενηντάρια sachs η άλλη βρέθηκαν ξανά στο προσκήνιο και στις πωλήσεις.
Και από την ως τώρα πορεία των κινέζων δεν φαίνεται να σκοπεύουν ούτε να ερευνήσουν ούτε να παίρνουν μέρος σε αγώνες ούτε καν μοντέλα δικά τους να σχεδιάζουν.
Και οι Κινέζοι δεν ξεκίνησαν να παράγουν χθες. Παράγουν δεκαετίες τώρα αντίγραφα μοτοσυκλέτες αυτοκίνητα φορτηγά τρένα οπλικά συστήματα πολλά πράγματα.

Dr.Monty
19/12/2022, 22:35
Δε ξέρω την ηλικία σου και με τι ασχολείσαι επαγγελματικά, αλλά αν νομίζεις ότι οι Κινέζοι είναι μπροστά σε θέματα R&D πλανάσαι πλάνην οικτρά

Έχω άπειρα παραδείγματα από τον επαγγελματικό μου χώρο, που οτιδήποτε είναι από κινέζο manufacturer (όχι licensee, να υπάρχει δηλαδή από πίσω το know how από Ευρωπαίο, Ιάπωνα ή έστω και Κορεάτη designer) είναι τραγικά χαμηλότερης ποιότητας
Δεν ξέρω αν μπορούν ή αν απλά δε θέλουν, ξέρω ότι τα προϊόντα τους είναι πολύ κατώτερα ποιοτικά

https://www.theguardian.com/world/2022/aug/11/china-overtakes-the-us-in-scientific-research-output

Ολο το άρθρο ειναι ωραιο. 3 - points σε περίπτωση που δεν το διαβάσετε.

--Την μελέτη την έκαναν Ιάπωνες, που τους αγαπάμε.

--The report was published on the day US president Joe Biden signed the Chips and Science Act, legislation that would authorise $200bn in research funding over 10 years to make US scientific research more competitive with China.

--“The US has tended to rank China’s work as lower quality. This appears to have changed.”

Δλδ, άλλοι τρέχουν πλέον απο πισω.

Γενικά για να μη το κουράζουμε και πολυ. Η Κινα ειναι "κατώτερη" στις συζητήσεις στα καφενεια. Εκει εξω ειναι ο leader. Ακομα και στην ερευνα. Και για να πω την αλήθεια, δεν μου αρέσει. Αλλα shit happens.

katsar
19/12/2022, 22:39
οκ,όταν θα έχω 20 χιλιάρικα για μοτοσυκλέτα θα πάω να αγοράσω το πιο ακριβό κινέζικο αντί γιαDucati γιατί είναι leader και οδηγός στις εξελίξεις .
Με έπεισες.

AristidisZ
19/12/2022, 22:48
https://www.theguardian.com/world/2022/aug/11/china-overtakes-the-us-in-scientific-research-output

Ολο το άρθρο ειναι ωραιο. 3 - points σε περίπτωση που δεν το διαβάσετε.

--Την μελέτη την έκαναν Ιάπωνες, που τους αγαπάμε.

--The report was published on the day US president Joe Biden signed the Chips and Science Act, legislation that would authorise $200bn in research funding over 10 years to make US scientific research more competitive with China.

--“The US has tended to rank China’s work as lower quality. This appears to have changed.”

Δλδ, άλλοι τρέχουν πλέον απο πισω.

Γενικά για να μη το κουράζουμε και πολυ. Η Κινα ειναι "κατώτερη" στις συζητήσεις στα καφενεια. Εκει εξω ειναι ο leader. Ακομα και στην ερευνα. Και για να πω την αλήθεια, δεν μου αρέσει. Αλλα shit happens.
Τόση ώρα νόμιζα ότι μίλαγα σοβαρά, και λαμβάνω ως απάντηση άρθρο που λέει ότι οι Κινέζοι έγραψαν περισσότερα papers από τους Αμερικανούς
Τα παιδιά καλά ;

Dr.Monty
19/12/2022, 23:41
Τόση ώρα νόμιζα ότι μίλαγα σοβαρά, και λαμβάνω ως απάντηση άρθρο που λέει ότι οι Κινέζοι έγραψαν περισσότερα papers από τους Αμερικανούς
Τα παιδιά καλά ;


Δε ξέρω την ηλικία σου και με τι ασχολείσαι επαγγελματικά, αλλά αν νομίζεις ότι οι Κινέζοι είναι μπροστά σε θέματα R&D πλανάσαι πλάνην οικτρά


Το R στο R&D που ανέφερες ξέρεις τι σημαινει?

Αστο ομως. Τσαμπα σπαμαρουμε και κανενας δεν παει μπροστα.

CorpseAlive
19/12/2022, 23:51
Το R στο R&D που ανέφερες ξέρεις τι σημαινει?

Νομίζω ότι δεν τίθεται θέμα ποιοτικής σύγκρισης ακόμα και σε καινούρια ανάμεσα σε Κινέζικα/Ευρωπαικά και Ιαπωνικά .
Το μόνο κομμάτι στο οποίο τα κινέζικα κερδίζουν έδαφος και χάνουν οι υπόλοιποι είναι στο Value For Money.
Να εξηγηθώ.
Δεν παίρνεις το Voge επειδή έχει Voge κινητήρα , αλλά επειδή μοιάζει (μέχρι πρότινος ήταν ίδιος) με του CB500x έχει 30% φθηνότερη τιμή και σου δίνει ένα πιο πλήρες πακέτο σε μια αξιοπρεπή εμφάνιση και μια ''εως τώρα'' αξιοπρεπή κατασκευή.
Αυτό σαν Mindset από μόνο του δεν δείχνει πως τα κινέζικα έχουν έρθει για να πρωτοπορήσουν στον χώρο και να τον εξελίξουν, αλλά ότι θέλουν να μπουν στην μοιρασιά της πίτας και καλά κάνουν.
Εγώ , λοιπόν, που είμαι ερασιτέχνης και καφενειατζής στην συζήτηση με την μέχρι τώρα εμπειρία μου αυτό βλέπω .
Αν εσύ βλέπεις κάτι άλλο, π.χ. πατέντες κινέζικες ή κάποια πρωτοπορία εδώ είμαστε να μας τις αναφέρεις.
Το άρθρο που ανέβασες και στα σημεία που έχεις κάνει Bold λέει ουσιαστικά ότι τα κινέζικα προιόντα δεν είναι πλέον τόσο για δούλεμα.
Σαν να λέω , ωραία η Στελίτσα, δεν είναι τόσο ζάμπα τελικά
Το οποίο έχει απόσταση από το να πω , ΠΩ τι μ@ναρα είναι αυτή η Στέλλα ρε φίλε μου.
Αν γίνει στο μέλλον καλώς. Είναι και πιθανό .
Στο τώρα όμως , όχι δεν είναι όπως τα παρουσιάζεις.

Και για να απαντήσω στο παλαιότερο σχόλιο σου , ότι έχω Mindset πιο μεγάλων σε ηλικία θα σου απαντήσω λιανά.
Αν μιλούσαμε για αμάξι, κινητό , κάμερα, υπολογιστή που ειλικρινά στα ψιλό @@μου δεν θα έμπαινα σε ΄΄αντιπαράθεση΄΄ καν.
Αλλά επειδή με την μηχανή έχω αναπτύξει ένα πάθος και επειδή πλέον ξεχωρίζω τις μηχανές με τον χαρακτήρα που βγάζουν τόσο από το στήσιμο όσο και από την μορφή τους δεν μπορώ να έχω καθαρά ορθολογιστική άποψη.
Δεν το βλέπω σαν άψυχο αντικείμενο.
Υ.γ. Τα λέω με άκρως φιλικό τόνο .
Υ.γ. Κυρίοι διαχειριστές, δεν τραβάτε το νήμα στις Αντιπαραθέσεις από τότε που ξεκίνησε το Σπαμ για να μην χαλάμε και το Post του παιδιού?

Dr.Monty
20/12/2022, 00:14
Νομίζω ότι δεν τίθεται θέμα ποιοτικής σύγκρισης ακόμα και σε καινούρια ανάμεσα σε Κινέζικα/Ευρωπαικά και Ιαπωνικά .
Το μόνο κομμάτι στο οποίο τα κινέζικα κερδίζουν έδαφος και χάνουν οι υπόλοιποι είναι στο Value For Money.
Να εξηγηθώ.
Δεν παίρνεις το Voge επειδή έχει Voge κινητήρα , αλλά επειδή μοιάζει (μέχρι πρότινος ήταν ίδιος) με του CB500x έχει 30% φθηνότερη τιμή και σου δίνει ένα πιο πλήρες πακέτο σε μια αξιοπρεπή εμφάνιση και μια ''εως τώρα'' αξιοπρεπή κατασκευή.
Αυτό σαν Mindset από μόνο του δεν δείχνει πως τα κινέζικα έχουν έρθει για να πρωτοπορήσουν στον χώρο και να τον εξελίξουν, αλλά ότι θέλουν να μπουν στην μοιρασιά της πίτας και καλά κάνουν.
Εγώ , λοιπόν, που είμαι ερασιτέχνης και καφενειατζής στην συζήτηση με την μέχρι τώρα εμπειρία μου αυτό βλέπω .
Αν εσύ βλέπεις κάτι άλλο, π.χ. πατέντες κινέζικες ή κάποια πρωτοπορία εδώ είμαστε να μας τις αναφέρεις.
Το άρθρο που ανέβασες και στα σημεία που έχεις κάνει Bold λέει ουσιαστικά ότι τα κινέζικα προιόντα δεν είναι πλέον τόσο για δούλεμα.
Σαν να λέω , ωραία η Στελίτσα, δεν είναι τόσο ζάμπα τελικά
Το οποίο έχει απόσταση από το να πω , ΠΩ τι μ@ναρα είναι αυτή η Στέλλα ρε φίλε μου.
Αν γίνει στο μέλλον καλώς. Είναι και πιθανό .
Στο τώρα όμως , όχι δεν είναι όπως τα παρουσιάζεις.

Ευστοχος οπως παντα. Θα ηθελα να απαντήσω σε πολλα, αλλα θα παει πολυ. Εκτός απο το bold που ειναι και το σημαντικότερο στη συζήτηση.

Δεν μιλαω για για αυτα που πιστευω, αλλα για τα δεδομενα που υπαρχουν. Οταν σε 20 χρονια εγιναν αυτο που εγιναν και τελευταια το ριξαν στο R και το D, τοτε ναι πιστευω οτι θα δουμε πατέντες και high tech stuff που ο υπολοιπος κοσμος δεν θα εχει φανταστει. Στο σχετικό quote που έκανα, πιστευεις ο Biden οτι κανει αυτη τη δεκαετη επενδυση γιατι φοβάται τις κόπιες σε οποιοδήποτε επίπεδο ή την πρωτοπορια?

Για να συνοψίσω. Σήμερα κινέζικα δεν παιρνεις για τις καινοτομιες. Δεκτό και συμφωνω απόλυτα. Αυτο θα το κανεις σε 10 χρόνια. Τωρα το παιρνεις για ολα αυτα που ανέφερες. Και τα παιρνεις απο την πιο ισχυρη βιομηχανια του κόσμου. Υποθεσεις οτι ολα θα σπασουν γιατι ειναι κινέζικα και οτι κοπιάρουν τα παντα με κακό τρόπο ειναι τουλαχιστον οπαδική αποψη.

Ακόμα και κοπια ενος κινητήρα να θέλαν να κανουν, αν αυτος που φτιαξαν διαφέρει, ΔΕΝ ειναι γιατι δεν καταφεραν να τον κανουν ιδιο. Ελεος. Ειναι γιατι οι αλλαγές εξυπηρετουν και βελτιώνουν καποιες μετρικές (απόδοση, κόστος παραγωγής, κόστος επισκευής, διαθεσιμότητα ανταλλακτηκών you name it δεν ξερω).

CorpseAlive
20/12/2022, 00:18
Ευστοχος οπως παντα. Θα ηθελα να απαντήσω σε πολλα, αλλα θα παει πολυ. Εκτός απο το bold που ειναι και το σημαντικότερο στη συζήτηση.

Δεν μιλαω για για αυτα που πιστευω, αλλα για τα δεδομενα που υπαρχουν. Οταν σε 20 χρονια εγιναν αυτο που εγιναν και τελευταια το ριξαν στο R και το D, τοτε ναι πιστευω οτι θα δουμε πατέντες και high tech stuff που ο υπολοιπος κοσμος δεν θα εχει φανταστει. Στο σχετικό quote που έκανα, πιστευεις ο Biden οτι κανει αυτη τη δεκαετη επενδυση γιατι φοβάται τις κόπιες σε οποιοδήποτε επίπεδο ή την πρωτοπορια?

Για να συνοψίσω. Σήμερα κινέζικα δεν παιρνεις για τις καινοτομιες. Δεκτό και συμφωνω απόλυτα. Αυτο θα το κανεις σε 10 χρόνια. Τωρα το παιρνεις για ολα αυτα που ανέφερες. Και τα παιρνεις απο την πιο ισχυρη βιομηχανια του κόσμου. Υποθεσεις οτι ολα θα σπασουν γιατι ειναι κινέζικα και οτι κοπιάρουν τα παντα με κακό τρόπο ειναι τουλαχιστον οπαδική αποψη.

Ακόμα και κοπια ενος κινητήρα να θέλαν να κανουν, αν αυτος που φτιαξαν διαφέρει, ΔΕΝ ειναι γιατι δεν καταφεραν να τον κανουν ιδιο. Ελεος. Ειναι γιατι οι αλλαγές εξυπηρετουν και βελτιώνουν καποιες μετρικές (απόδοση, κόστος παραγωγής, κόστος επισκευής, διαθεσιμότητα ανταλλακτηκών you name it δεν ξερω).

Προσωπικά τα μόνα μηχανάκια που όντως θα κοροιδέψω λίγο στον δρόμο είναι τα Benelli γιατί όντως ίδρωσαν να φτιάξουν φτηνό GS χωρίς να φάνε αγωγή και τα Zontes γιατί είναι παπάκι σε σώμα On/off. (ειδικά η διπλή ψεύτικη εξάτμιση με πονάνε τα μάτια μου)
Τα υπόλοιπα , Voge και CF MOTO τα θεωρώ αντικειμενικά αξιοπρεπή και το Voge όμορφο. (από κοντά πιο πολύ) Φυσικά ο χρόνος θα δείξει και την ποιότητα τους.

Τώρα το γιατί η Αμερική επενδύει σε έναν νέο ψυχρό πόλεμο είναι συζήτηση εκτός των Μοτοσυκλετών.
Πάντως η μεγαλύτερη οικονομική ανάπτυξη που είχε η Αμερική ήταν στην καρδιά του Ψυχρού Πολέμου και με Πρόεδρο τον Reagan .
Όταν έχεις στήσει μια χώρα να λειτουργεί σαν την Empire από το Star Wars , δεν σε συμφέρει με τίποτα να μην έχεις αντίπαλο δέος.
Για αυτό και οι Αμερικάνοι όταν δεν έχουν εχθρό φτιάχνουν έναν.
Π.χ. πριν 30 χρόνια οι Κινέζοι μαζεύαν ρύζια. Έπεσε άπειρο αμερικάνικο Δολάριο και έγιναν μεγάλη δύναμη στα πάντα και κυρίως εμπορικά.
Τώρα ο καπιταλισμός ήρθε σε μια ισορροπία γιατί υπάρχει κάποιος να χάσει . Υπάρχει αντίπαλος(ανταγωνισμός) άρα και λόγος για RD και πάει λέγοντας.

AristidisZ
20/12/2022, 08:51
Το R στο R&D που ανέφερες ξέρεις τι σημαινει?

Αστο ομως. Τσαμπα σπαμαρουμε και κανενας δεν παει μπροστα.

To άρθρο μιλάει για scientific papers, έχει σχέση αυτό τώρα με τη κουβέντα που κάνουμε ;

Και εν τέλει, επειδή μάλλον θα πρέπει να τις μετρήσουμε (αν και θα με κυνηγάει ο γαύρος), έχεις μπει σε κινέζικο αμάξι (στην Κίνα), να αξιολογήσεις την ποιότητα κατασκευής, κύλισης κτλ ;

Έχεις οδηγήσει κινέζικο σκουτεράκι (στην Κίνα) ;

Έχεις πιάσει στα χέρια σου κινέζικο κινητό (όχι αυτά που φέρνουν εδώ, αυτά που πουλάνει εκεί)

Έχεις δει ανοξείδωτα (lolololol) φλαντζωτά level switches να σπάνε κάθε 3 μήνες ;


Αυτά είναι προσωπικές εμπειρίες από παραμονή μου σε αυτή την υπέροχη χώρα 8-9 μήνες, όχι το μακρινό 2000, αλλά πριν 2 χρόνια

Αν έχεις προσωπική άποψη επί του θέματος, πολύ θα χαρώ να το συζητήσουμε, απλά σε παρακαλώ μη μου στέλνεις άρθρα του Guardian

KotsosDR
20/12/2022, 11:11
Για να συνοψίσω. Σήμερα κινέζικα δεν παιρνεις για τις καινοτομιες. Δεκτό και συμφωνω απόλυτα. Αυτο θα το κανεις σε 10 χρόνια. Τωρα το παιρνεις για ολα αυτα που ανέφερες. Και τα παιρνεις απο την πιο ισχυρη βιομηχανια του κόσμου. Υποθεσεις οτι ολα θα σπασουν γιατι ειναι κινέζικα και οτι κοπιάρουν τα παντα με κακό τρόπο ειναι τουλαχιστον οπαδική αποψη.


Αυτά τα ακούγαμε και πριν 20 χρόνια ... 20 χρόνια εμπειρίας με κινέζικά προϊόντα είναι αρκετά για ασφαλή συμπεράσματα ... το ότι κοπιάρουν τα πάντα με κακό τρόπο δεν είναι οπαδική άποψη αλλά ασφαλές συμπέρασμα (και φυσικά κουλτούρα τους) , το ότι 100 από αυτές τις κόπιες βγαίνουν καλές δεν σημαίνει τίποτα , υπολόγισε τι ποσοστό είναι μπροστά στα εκατομμύρια προϊόντα που παράγουν ...

Δεν είναι κακό να αγαπάς τη μοτοσυκλέτα σου όποια και αν είναι (το εννοώ αυτό και δεν υποτιμώ την αγάπη κανενός προς το δίκυκλό του) , κακό είναι να εθελοτυφλείς και να γειώνεις την άποψη (όπως χαρακτήρισες) "ανθρώπων που οδηγήσαν 10 μοτοσυκλέτες και νομίζουν οτι τα ξέρουν όλα" όταν εσύ ο ίδιος έχεις εμπειρία μηδέν και δεν ξέρεις αν επηρεάζει τη σταθερότητα της μοτοσυκλέτας σου το να οδηγείς με ένα καθρέπτη .
Συγνώμη αν σε έθιξα , δεν το είχα σκοπό αλλά το τσουβάλιασμα σου σε όποιον μοτοσικλετιστή δεν υιοθετεί την άποψή σου παραείναι επιθετικό .

Απόλαυσε την μοτοσυκλέτα σου λοιπόν και όταν βγάλει η κίνα κάποιο εργαλείο στα μεγάλα cc να επενδύσεις ελεύθερα , εγώ ευχαριστώ αλλά να μου λείπει .

bonus μερικά λεπτά κινέζικου R&D ...
https://www.youtube.com/watch?v=-inLgD657Lc
https://www.youtube.com/watch?v=FY8BF_1FoM4

PaNick67
20/12/2022, 12:54
Δυστυχώς δεν αλληλοκαταλαβαινόμαστε.
Για να στο σπάσω λίγο σε τάληρα, εμένα το τρίγκερ στα όσα άτοπα γράφεις, ήταν το πως κατέληξες ότι όλοι όσοι δεν είμαστε εσύ και οι της γενιάς σου, θα θέλαμε να πάρουμε πεμβέ...φακλότζικ το λέγαμε εμείς όσο περιμέναμε το ουίσκι να ωριμάσει,εσείς οι νεολαίοι πέτε το όπως θέτε. Ερχεσαι τώρα με το φολοου απ ποστ και τα αλέθεις όλα μαζι, όλα ομως,τίποτα δεν αφησες παιχταρά μου.
Την αλαφραίνω (ελπίζω να το καταλαβαινεις) επίτηδες την κουβέντα γιατι ειλικρινά δεν εχω πρόθεση να αντιπαρατεθώ μαζί σου.

Παντως γαυρε ο Dr.Monty δεν εγραψε αυτο που του καταλογιζεις αλλα αυτο


Η πλειοψηφία των ενεγών μελών εδω μέσα είναι Gen X, αλλιως μεγαλωσαν, αλλιώς σκέφτονται. Μεγάλωσαν με το ονειρο της BMW.

και το οποιο ειναι αληθεια σε πολυ μεγαλο βαθμο. Μπορει να μην εκφραζει εσενα ή εμενα αλλα εκφραζει παρα πολυ κοσμο που χρησιμοποιησε συγκεκριμενες εταιριες για να δειξει οτι πετυχε στην ζωη.

Στα αυτοκινητα εγινε νωριτερα με την BMW, στις μοτο αργοτερα αλλα το ονομα σημαινε καταξιωση, λεφτα, γοητρο, για την μεγαλη μαζα. Σημερα υπαρχουν κι αλλες Ευρωπαικες στο "κλαμπ".

Θα μου πεις οτι αυτα ειναι στερεοτυπα και θα εχεις δικιο αλλα σε ενα βαθμο ισχυουν. Για καθε εναν που αγοραζει μια μεγαλη adv και την λιωνει στους δρομους υπαρχουν δεκαδες που την εχουν για μοστρα και εκατονταδες αλλοι που θα παρουν κατι που της μοιαζει αλλα ειναι προσιτο.

kostakis10
23/12/2022, 13:42
Καλησπέρα σε όλους και ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας! Μετά από όλες τις απόψεις και γνώμες που γράφτηκαν έψαξα στο ιντερνετ να δω τι υπάρχει. Η αλήθεια είναι ότι απογοητεύτηκα λίγο, διότι το μπάτζετ που χρειάζεται για τα γούστα μου είναι αρκετά ψηλό. Αρχικά είχα πει για cb500x αλλά μαζί με τα υπόλοιπα που χρειάζονται ξεφεύγω αρκετά, οπότε ψάχνω κάτι αντίστοιχο αλλά πιο οικονομικό. Τα καινούργια αλλά κινέζικα μοντέλα είναι πολύ όμορφα αλλά όπως και διάβασα δεν ξέρω αν αυτό φτάνει για να τα επιλέξω. Έχετε να μου προτείνετε κάποια μεταχειρισμένα μοντέλα που αξίζει να ψάξω; Για να βοηθήσω το μπατζετ είναι μέχρι 5000-5500.

KotsosDR
23/12/2022, 14:08
σε αυτά τα χρήματα βρίσκεις μεταχειρισμένο honda nc 700 x

DoctoR_k6
23/12/2022, 14:55
σε αυτά τα χρήματα βρίσκεις μεταχειρισμένο honda nc 700 x

Αυτο δεν ειναι κινεζικο...ντα!!!

CorpseAlive
23/12/2022, 16:49
Καλησπέρα σε όλους και ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας! Μετά από όλες τις απόψεις και γνώμες που γράφτηκαν έψαξα στο ιντερνετ να δω τι υπάρχει. Η αλήθεια είναι ότι απογοητεύτηκα λίγο, διότι το μπάτζετ που χρειάζεται για τα γούστα μου είναι αρκετά ψηλό. Αρχικά είχα πει για cb500x αλλά μαζί με τα υπόλοιπα που χρειάζονται ξεφεύγω αρκετά, οπότε ψάχνω κάτι αντίστοιχο αλλά πιο οικονομικό. Τα καινούργια αλλά κινέζικα μοντέλα είναι πολύ όμορφα αλλά όπως και διάβασα δεν ξέρω αν αυτό φτάνει για να τα επιλέξω. Έχετε να μου προτείνετε κάποια μεταχειρισμένα μοντέλα που αξίζει να ψάξω; Για να βοηθήσω το μπατζετ είναι μέχρι 5000-5500.

Το NC είναι αυτό που ψάχνεις.
Δες τι μπορείς να βρεις στα χρήματα που διαθέτεις.
Ειδάλλως πας σε πιο παλιό και κοιτάς και Strom και Transalp

aetomenios
23/12/2022, 18:37
Με καλό υπομονετικό ψάξιμο όλο και κάτι θα βρεις,αρκει να μην βιαστείς φίλε μου.

asxetost
23/12/2022, 19:09
Μήπως ειναι πολλα τα κυβικα για πρωτη μηχανη;

KotsosDR
23/12/2022, 20:49
Μήπως ειναι πολλα τα κυβικα για πρωτη μηχανη;

Τα κυβικά δεν παίζουν κανένα ρόλο , μια χαρά είναι για πρώτη η συγκεκριμένη , υπάρχουν 500αρια που ανοίγεις γκάζι και σου φεύγουν τα σφραγίσματα...

asxetost
24/12/2022, 10:58
Τα κυβικά δεν παίζουν κανένα ρόλο , μια χαρά είναι για πρώτη η συγκεκριμένη , υπάρχουν 500αρια που ανοίγεις γκάζι και σου φεύγουν τα σφραγίσματα...

Δεν το λεω μονο για την επιταχυνση, αν δεν κανω λαθος ειναι και 210κ χωρις υγρα( μπορει και χωρις το abs) και δεν ξερω και κατα ποσο ειναι top heavy το οποιο θα ειναι ενας ακομα παραγοντας δυσκολιας οταν θα εισαι μες στην πολη με τις μανουβρες για καποιον που ξεκιναει τωρα.
Οντως φαίνεται να ειναι η πιο φιλικη προς αρχαριους μεγαλυτερου κυβισμου μηχανη κι εφοσον ειπε και το παληκαρι οτι τη θελει για εκτος πολης κυριως ειναι πολυ δυνατη επιλογη.

CorpseAlive
26/12/2022, 16:50
Δεν το λεω μονο για την επιταχυνση, αν δεν κανω λαθος ειναι και 210κ χωρις υγρα( μπορει και χωρις το abs) και δεν ξερω και κατα ποσο ειναι top heavy το οποιο θα ειναι ενας ακομα παραγοντας δυσκολιας οταν θα εισαι μες στην πολη με τις μανουβρες για καποιον που ξεκιναει τωρα.
Οντως φαίνεται να ειναι η πιο φιλικη προς αρχαριους μεγαλυτερου κυβισμου μηχανη κι εφοσον ειπε και το παληκαρι οτι τη θελει για εκτος πολης κυριως ειναι πολυ δυνατη επιλογη.

Τα κιλά είναι όντως ένας παράγοντας .
Άλλος παράγοντας όμως είναι το πως είναι ζυγισμένη κάθε μηχανή.
Παράδειγμα , η Τρανσαλπ μου είναι 230 κιλά μηχανή.
Τo NC είναι 220?
Έκατσα πάνω στο NC ενός συμφορουμίτη του Νίκου.
Μου φάνηκε παπί.
Η θέση οδήγησης και το πόσο καλοζυγισμένη ήταν έκανε τρελή διαφορά , ενώ στα κιλά άντε να έχει κανένα 10ρι κάτω.