PDA

View Full Version : Αλλαγή σε Yamaha Tenere World Raid ή αγορά 2ης μηχανής CRF300L για χώματα και βουνά ?



MartinEden
19/12/2022, 21:08
Καλησπέρα, ιδού η απορία.

Να αλλάξω την μηχανή λογο χωμάτινου περιορισμού (Vstrom.1050 XT), την οποία κατά τα αλλα λατρεύω, και να πάρω το Tenere World Raid ή να πάρω 2η μηχανή το Crf300l για χωμάτινα παιχνίδια, βόλτες και ότι άλλο προκύψει;;;;

karellen
19/12/2022, 21:13
Το vstrom το χρησιμοποιείς και για μακρυνότερα ταξίδια ή δικάβαλος?
Αν δύνασαι πήγαινε στη δεύτερη λύση.

doctor_john
19/12/2022, 21:21
Kαι εμένα μου φαίνεται ότι θα ζημιωθείς αν χάσεις το συγκεκριμένο vstrom. Eφόσον το χρησιμοποιείς και ήδη σου αρέσει πολύ.
Το crf είναι καημός για τους περισσότερους που μπαίνουν σε μονοπάτια με απαιτήσεις, είσαι σε αυτό το επίπεδο ή έχεις αντίστοιχη παρέα
να σε παρασύρει; έτσι κάπως δείχνει λογικό.

KotsosDR
19/12/2022, 21:24
Τι δεν σε καλύπτει στο v strom και το ψάχνεις στο world raid;

MartinEden
19/12/2022, 21:25
Το vstrom το χρησιμοποιείς και για μακρυνότερα ταξίδια ή δικάβαλος?
Αν δύνασαι πήγαινε στη δεύτερη λύση.

Έχω κάνει μακρινά ταξίδια με το Vstrom. Η δικύλινδρη καρδιά του είναι μοναδική, στρωτή με αρκετή δύναμη, χαρακτήρα και πολύ αξιόπιστη. Έχω κάνει και αρκετό χώμα όπου το βάρος και οι αναρτήσεις μου στερούν την ίδια απόλαυση που νιώθω στην άσφαλτο.

MartinEden
19/12/2022, 21:27
Τι δεν σε καλύπτει στο v strom και το ψάχνεις στο world raid;

Πιστεύω ο ποιο χωματινος προσανατολισμός, η μεγαλύτερη διαδρομή αναρτήσεων επί της ουσίας και το γενικότερο στήσιμο για χώμα. Τουλάχιστον αυτό λένε όλοι για το Tenere

MartinEden
19/12/2022, 21:30
Kαι εμένα μου φαίνεται ότι θα ζημιωθείς αν χάσεις το συγκεκριμένο vstrom. Eφόσον το χρησιμοποιείς και ήδη σου αρέσει πολύ.
Το crf είναι καημός για τους περισσότερους που μπαίνουν σε μονοπάτια με απαιτήσεις, είσαι σε αυτό το επίπεδο ή έχεις αντίστοιχη παρέα
να σε παρασύρει; έτσι κάπως δείχνει λογικό.

Είμαι σε επίπεδο όπου μπορώ να μπω σε ποιο απαιτητικά εκτός δρόμου κομμάτια. Το έχω κάνει ήδη με το Vstrom όπου δεν με έχει απογοητεύσει αλλά να σαν να μου λέει...δεν είναι εδώ το μέρος οπυ αισθάνομαι καλά να παίξουμε!

gior-gos
19/12/2022, 21:38
Το crf είναι πιο χωμάτινο και το βστρομ πιο ασφάλτινο από το τενερέ. Θεωρητικά το τενερέ ίσως είναι η χρυσή τομή για ένα μηχανάκι. Αφού υπάρχει όμως η δυνατότητα για δύο.. έκαστο στο είδος του.

KotsosDR
19/12/2022, 21:39
Πιστεύω ο ποιο χωματινος προσανατολισμός, η μεγαλύτερη διαδρομή αναρτήσεων επί της ουσίας και το γενικότερο στήσιμο για χώμα. Τουλάχιστον αυτό λένε όλοι για το Tenere

https://youtube.com/shorts/pmAPIo5wb-Y?feature=share

Αν το χώμα είναι το ζητούμενο τότε το απλό τενερε ίσως είναι καλύτερη επιλογή όσο αφορά την ευελιξία και τα κιλά, ειδικά αν επενδύσεις τη διαφορά της τιμής στις αναρτησεις , αν όμως το "στενό" χώμα είναι το μοναδικό ζητούμενο , το crf είναι με διαφορά καλύτερη επιλογή .

Λευκάδιος
19/12/2022, 21:45
Ωραίο δίλημμα..
Μάλλον θα επέλεγα την 2η λύση ,1050XT για ταξίδια (και λίγο/βατό χώμα) και CRF300L για περισσότερο παιχνιδι στο χώμα και λιγότερο ταξίδια (ναι μπορεί και να ταξιδέψει το μικρό).
Το tenere είναι ικανότατο στο χώμα αλλά προσωπικά τα 2κύλινδρα λόγο των 200+ κιλών τα αποφεύγω,στα πραγματικά δύσκολα κομμάτια που μπορεί να συναντήσει κάποιος στο βουνό θα χρειαστεί έξτρα χέρια για να περάσει .

MartinEden
19/12/2022, 21:51
https://youtube.com/shorts/pmAPIo5wb-Y?feature=share

Αν το χώμα είναι το ζητούμενο τότε το απλό τενερε ίσως είναι καλύτερη επιλογή όσο αφορά την ευελιξία και τα κιλά, ειδικά αν επενδύσεις τη διαφορά της τιμής στις αναρτησεις , αν όμως το "στενό" χώμα είναι το μοναδικό ζητούμενο , το crf είναι με διαφορά καλύτερη επιλογή .


Η διαφορά σε βάρος είναι, αν δεν κάνω λάθος, 16 κιλά που δεν είναι κάτι τρομερό. Η διαφορά του World Raid εκτός το ρεζερβουάρ είναι καλύτερες αναρτήσεις, μεγαλύτερη διαδρομή αναρτήσεων και μεγαλύτερη άνεση σε μακρινά ταξίδια. Προτιμώ το world raid και μόνο για τις αναρτήσεις!

MartinEden
19/12/2022, 21:52
Ωραίο δίλημμα..
Μάλλον θα επέλεγα την 2η λύση ,1050XT για ταξίδια (και λίγο/βατό χώμα) και CRF300L για περισσότερο παιχνιδι στο χώμα και λιγότερο ταξίδια (ναι μπορεί και να ταξιδέψει το μικρό).
Το tenere είναι ικανότατο στο χώμα αλλά προσωπικά τα 2κύλινδρα λόγο των 200+ κιλών τα αποφεύγω,στα πραγματικά δύσκολα κομμάτια που μπορεί να συναντήσει κάποιος στο βουνό θα χρειαστεί έξτρα χέρια για να περάσει .

Προς τα εκεί κλείνω και εγώ!

doctor_john
19/12/2022, 22:02
έχεις δεί το 1050XT με τακούνια έτσι;

υγ: οταν οδήγησα το 1100gs με τακούνια κόντεψα να τρελαθώ και είχα εμπειρία από 100GS με λίγο μικρότερα, κάτι σαν τα sahara.

MartinEden
19/12/2022, 22:16
έχεις δεί το 1050XT με τακούνια έτσι;

Εννοείτε 12 ποντες κιόλας χαχα!

STF
19/12/2022, 22:19
Χωρίς συζήτηση 2ο για το βουνό. Είναι μέρα με νύχτα με τα μεσαία/μεγάλα και θα σου δώσει χαμόγελα αντί για άγχος.
Πέρασα από αυτά τα "μονοπάτια" και δεν ξαναγυρνάω για κανένα λόγο σε μεσαίο/μεγάλο για το χώμα. Είμαι και μιας κάποιας ηλικίας πλέον. Και όταν λέμε για On/Off 250 και 300cc αν το λέει η περιδικούλα σου (και ο κώλος σου) γράφεις πολλά-πολλά χιλιόμετρα μέχρι να φτάσεις χώμα. Από Αθήνα έχω πάει ουκ ολίγες φορές 2ήμερα και 3ήμερα γράφοντας 1000-1200 χιλιόμετρα εκ των οποίων τα μισά ήταν ασφάλτινα.

V-strom 1050 ΧΤ.... έπεσες και στη περίπτωση.... έρωτας!

doctoras
19/12/2022, 22:22
Ότι είπε ο λευκαδιος.
Μονοκυλινδρο 250-300 για όλες τις χωμάτινες δουλειές. Ασύγκριτα πιο εύκολο στο χώμα από το τενερε (βέβαια τους χωρίζουν και 70kg).

Το μια μηχανή για όλες τις χρησεις μόνο αν έχεις ένα spare σετ τροχούς με ασφάλτινο λάστιχα (για τα ασφαλτινα οδοιπορικά) και ένα με χωμάτινα τακουνατα

KotsosDR
19/12/2022, 22:28
Η διαφορά σε βάρος είναι, αν δεν κάνω λάθος, 16 κιλά που δεν είναι κάτι τρομερό. Η διαφορά του World Raid εκτός το ρεζερβουάρ είναι καλύτερες αναρτήσεις, μεγαλύτερη διαδρομή αναρτήσεων και μεγαλύτερη άνεση σε μακρινά ταξίδια. Προτιμώ το world raid και μόνο για τις αναρτήσεις!

κιλά και όγκος ... αν ρίξεις 2700 ευρώ στις αναρτήσεις του ( τόσο είναι η διαφορά του απλού με το world raid) θεωρώ πως θα έχεις καλύτερο μηχανάκι για χώμα , από εκεί και πέρα το ομολογώ , εγώ μαύρο World raid θα επέλεγα γιατί...έτσι ! :lol:

MartinEden
20/12/2022, 05:28
Χωρίς συζήτηση 2ο για το βουνό. Είναι μέρα με νύχτα με τα μεσαία/μεγάλα και θα σου δώσει χαμόγελα αντί για άγχος.
Πέρασα από αυτά τα "μονοπάτια" και δεν ξαναγυρνάω για κανένα λόγο σε μεσαίο/μεγάλο για το χώμα. Είμαι και μιας κάποιας ηλικίας πλέον. Και όταν λέμε για On/Off 250 και 300cc αν το λέει η περιδικούλα σου (και ο κώλος σου) γράφεις πολλά-πολλά χιλιόμετρα μέχρι να φτάσεις χώμα. Από Αθήνα έχω πάει ουκ ολίγες φορές 2ήμερα και 3ήμερα γράφοντας 1000-1200 χιλιόμετρα εκ των οποίων τα μισά ήταν ασφάλτινα.

V-strom 1050 ΧΤ.... έπεσες και στη περίπτωση.... έρωτας!

Ναι οτιδήποτε είναι 200 κιλά και πλέον είναι καλό να μπαίνει χώμα μόνο για λόγους μετάβασης και προορισμού. Το crf μπαίνει και για λόγους παιχνιδιού. Οπότε καταλήγω στο ίδιο συμπέρασμα ! Το Vstrom εν το μεταξύ σε κερδίζει μέρα με την μέρα. Όσο το καβαλάς τόσο το αγαπάς!