PDA

View Full Version : DR-Z400 ή Crf300l;;;;



Σελίδες : [1] 2

MartinEden
21/12/2022, 15:42
Καλησπέρα παρέα

Ποιο μηχανάκι θα προτιμούσατε για χωμάτινα παιχνίδια. Το DR-Z400 μοντέλο από 2003 και πάνω, το καινούργιο το CRF300l ή VOGE RALLY 300 ;;;

KotsosDR
21/12/2022, 15:51
Καλησπέρα παρέα

Ποιο μηχανάκι θα προτιμούσατε για χωμάτινα παιχνίδια. Το DR-Z400 μοντέλο από 2003 και μετά ή καινούργιο το Crf300l ;;;

Ανάλογα την κατάσταση του DRZ

MartinEden
21/12/2022, 15:57
Ανάλογα την κατάσταση του DRZ

Καλή κατάσταση! Με 45.000χλμ

KotsosDR
21/12/2022, 16:02
Καλή κατάσταση! Με 45.000χλμ

το nickname μου είναι ικανό απο μόνο του να δώσει την απάντηση μου ...:lol:

bulmont
21/12/2022, 17:00
To Ηοnda είναι δυστυχώς πολύ ''λίγο'' σαν μηχανάκι των 6.000........
Σουζούκι κι' από 'μένα......................

panavour
21/12/2022, 17:13
https://youtu.be/jXDK-sPc6aA

stefanos
21/12/2022, 17:45
Το παιχνίδι προϋποθέτει άλογα οπότε δεν τίθεται θέμα σύγκρισης, αν βρεις καλό drz ...

MartinEden
21/12/2022, 18:16
https://youtu.be/jXDK-sPc6aA

To Voge είναι όπως φαίνεται μια πολύ καλή και οικονομική λύση. Αυτό που μένει να αποδειχθεί είναι αν είναι και μια καλή επένδυση. Και αυτό γιατί εταιρίες σαν την Voge πάνε και έρχονται και κανένας δεν μπορεί να εγγυηθεί ότι σε 6,7,8 χρόνια που θα θέλω να δώσω το Rally το υποψήφιο αγοραστικό κοινό δεν θα το βλέπει σαν μηχανή από τα Lidl άγνωστου προελεύσεως και χωρίς ανταλλακτικά και υποστήριξη! Λέω τώρα εγώ!

Nomand
21/12/2022, 18:17
Καλησπέρα παρέα

Ποιο μηχανάκι θα προτιμούσατε για χωμάτινα παιχνίδια. Το DR-Z400 μοντέλο από 2003 και πάνω, το καινούργιο το CRF300l ή VOGE RALLY 300 ;;;

Δίνει ένας φίλος ένα xr 650 για πολύ παιχνίδι αρκετά καθαρό, αλλά ανέβεινεις λίγο σε κυβικά

MartinEden
21/12/2022, 18:24
Δίνει ένας φίλος ένα xr 650 για πολύ παιχνίδι αρκετά καθαρό, αλλά ανέβεινεις λίγο σε κυβικά

Στείλε μου ένα link να το δω

Nomand
21/12/2022, 18:55
https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/316018698-honda-xr-650-r

panavour
21/12/2022, 20:07
https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/316018698-honda-xr-650-r
Πάρτο ήταν του Νταλάρα αλλά λόγω συναυλιών δεν το χρησιμοποιούσε,σε 18 χρόνια έχει μόνο 28000 Χλμ.

MartinEden
21/12/2022, 20:17
Πάρτο ήταν του Νταλάρα αλλά λόγω συναυλιών δεν το χρησιμοποιούσε,σε 18 χρόνια έχει μόνο 28000 Χλμ.

Χαχαχχαχαχχαχχαχαχαχχαχαχαχ

RaGe_Raptor
21/12/2022, 20:30
Χαμηλομεσαίες πολύ "κούφιο" μου φάνηκε το crf300.
Καμία σχέση με xr400 , άλλο σύμπαν εκείνα τα μηχανάκια. Οπότε αν βρεις κάποιο αξιόλογο 400αρι εκείνης της εποχής το τσιμπάς

stefanos
21/12/2022, 20:34
Πάρτο ήταν του Νταλάρα αλλά λόγω συναυλιών δεν το χρησιμοποιούσε,σε 18 χρόνια έχει μόνο 28000 Χλμ.

Δεν είναι και από τα μηχανάκια που τα παίρνεις για να πηγαίνεις στη δουλειά σου...

panavour
21/12/2022, 21:55
Δεν είναι και από τα μηχανάκια που τα παίρνεις για να πηγαίνεις στη δουλειά σου...

Αντιθέτως αυτός το χρησιμοποιούσε για να πηγαίνει στην δουλειά του μόνο,που ήταν γύρω στα 6 χιλιόμετρα πήγαινε έλα την ημέρα .για πενθήμερο.

STF
21/12/2022, 22:18
Καλησπέρα παρέα

Ποιο μηχανάκι θα προτιμούσατε για χωμάτινα παιχνίδια. Το DR-Z400 μοντέλο από 2003 και πάνω, το καινούργιο το CRF300l ή VOGE RALLY 300 ;;;

Η μετακίνηση σε μεγάλες αποστάσεις π.χ. άνω των 100 χλμ σε ενδιαφέρουν μέχρι να φτάσεις στο χωμάτινο προορισμό σου ή σε ενδιαφέρουν απλά κοντινές εξορμήσεις;

Nomand
22/12/2022, 01:17
Πάρτο ήταν του Νταλάρα αλλά λόγω συναυλιών δεν το χρησιμοποιούσε,σε 18 χρόνια έχει μόνο 28000 Χλμ.

Υπάρχουν κάποιοι άνθρωποι οι οποίοι έχουν παραπάνω από δύο μηχανές στην κατοχή τους για διάφορους λόγους τις οποίες τις μετακινούν ελάχιστα, τυγχάνει να γνωρίζω αρκετούς , για παράδειγμα στο cbr που έχω σε 1,5 χρόνο έχω κάνει λιγότερα από χίλια χλμ , δεν υπερασπίζομαι το xr δεν είναι δικό μου και ούτε έχω κάποιο όφελος απλά μην είσαι απόλυτος

leftos
22/12/2022, 07:51
Κοίτα να οδηγήσεις κάτι.
Έστω από αγγελίες γύρω γύρω στο τετράγωνο.
Εγώ αν είχα την οικονομική δυνατότητα ( 6000 ) δεν θα έβαζα καν το drz 400 στο κάδρο. Ήταν όντως ο τελευταίος των Μοϊκανών σε μια κατηγορία που δεν υπάρχει πια. Γρήγορα χωμάτινα μαζί με ταξίδι.
Αλλά ότι κυκλοφορεί θέλει δουλειά για να έρθει σε καλή κατάσταση και αν δεν ασχολείσαι ο ίδιος δεν θα στο φτιάξει μάστορας.
Απο την άλλη το crf300 είναι οικονομικό στην βενζίνη και στο χώμα για μένα δεν θες παραπάνω άλογα.
Και όποτε θες το διώχνεις και πας σε drz 400 αν το νιώσεις λίγο.
Για μένα καβάλησε τα και τα δύο δες πως σου φαίνονται. Στο βουνό και στο χώμα η δύναμη δεν είναι πάντα θεμιτή. Σε φλαταδούρες μπορεί να το ευχαριστίεσαι αλλά στην πρώτη ανηφόρα αν δεν το έχεις μπορεί να παιδευτείς. Έχουν ξαναειπωθεί.

billy84
22/12/2022, 08:27
Το πρόβλημα με τα παλιά είναι ακριβώς αυτό που έχει αναφερθεί πιο πάνω. Πρέπει να ασχολείσαι ο ίδιος γιατί δύσκολα θα βρεις άκρη με μαστόρια και θα πετάς λεφτά σε τρύπιο βαρέλι. Το CRF είναι ψοφίμι μεν μπροστά στο DRZ αλλά είναι σύγχρονο και δε θα σε ταλαιπωρήσει. DRZ 400 καλό? Ήμουν στο σχολείο ακόμα όταν ασχολούμασταν με αυτά τα μηχανάκια και τώρα έχω άσπρα μαλλιά!:lol: Εντάξει πρέπει να είσαι τυχερός.

Το Voge 300 Rally που αναφέρθηκε σίγουρα είναι ενδιαφέρον και πωλείται σε μια εξευτελιστική τιμή. Όμως αν μιλάμε να το κρατήσεις μια 8τια όπως είπες (και σε περίπτωση που υπάρχει σώο μέχρι τότε) πόσο θα το πουλήσεις και πόσο το Honda? Πολύς κόσμος δε λαμβάνει υπόψιν τη μεταπώληση και ότι τα παραπάνω λεφτά που πληρώνεις δεν τα χάνεις και ίσως με ένα φθηνό στο τέλος να χάσεις περισσότερα.

MartinEden
22/12/2022, 08:28
Κοίτα να οδηγήσεις κάτι.
Έστω από αγγελίες γύρω γύρω στο τετράγωνο.
Εγώ αν είχα την οικονομική δυνατότητα ( 6000 ) δεν θα έβαζα καν το drz 400 στο κάδρο. Ήταν όντως ο τελευταίος των Μοϊκανών σε μια κατηγορία που δεν υπάρχει πια. Γρήγορα χωμάτινα μαζί με ταξίδι.
Αλλά ότι κυκλοφορεί θέλει δουλειά για να έρθει σε καλή κατάσταση και αν δεν ασχολείσαι ο ίδιος δεν θα στο φτιάξει μάστορας.
Απο την άλλη το crf300 είναι οικονομικό στην βενζίνη και στο χώμα για μένα δεν θες παραπάνω άλογα.
Και όποτε θες το διώχνεις και πας σε drz 400 αν το νιώσεις λίγο.
Για μένα καβάλησε τα και τα δύο δες πως σου φαίνονται. Στο βουνό και στο χώμα η δύναμη δεν είναι πάντα θεμιτή. Σε φλαταδούρες μπορεί να το ευχαριστίεσαι αλλά στην πρώτη ανηφόρα αν δεν το έχεις μπορεί να παιδευτείς. Έχουν ξαναειπωθεί.

σωστά μιλάς !

MartinEden
22/12/2022, 08:32
Το πρόβλημα με τα παλιά είναι ακριβώς αυτό που έχει αναφερθεί πιο πάνω. Πρέπει να ασχολείσαι ο ίδιος γιατί δύσκολα θα βρεις άκρη με μαστόρια και θα πετάς λεφτά σε τρύπιο βαρέλι. Το CRF είναι ψοφίμι μεν μπροστά στο DRZ αλλά είναι σύγχρονο και δε θα σε ταλαιπωρήσει. DRZ 400 καλό? Ήμουν στο σχολείο ακόμα όταν ασχολούμασταν με αυτά τα μηχανάκια και τώρα έχω άσπρα μαλλιά!:lol: Εντάξει πρέπει να είσαι τυχερός.

Το Voge 300 Rally που αναφέρθηκε σίγουρα είναι ενδιαφέρον και πωλείται σε μια εξευτελιστική τιμή. Όμως αν μιλάμε να το κρατήσεις μια 8τια όπως είπες (και σε περίπτωση που υπάρχει σώο μέχρι τότε) πόσο θα το πουλήσεις και πόσο το Honda? Πολύς κόσμος δε λαμβάνει υπόψιν τη μεταπώληση και ότι τα παραπάνω λεφτά που πληρώνεις δεν τα χάνεις και ίσως με ένα φθηνό στο τέλος να χάσεις περισσότερα.

ναι σίγουρα ! όπως είπα κανένας δεν μπορεί να σου εγγυηθεί ότι η Voge δεν θα εξαφανιστεί ή θα εξαγοραστεί και θα μείνεις με το ''Rally'' στο χέρι !

billy84
22/12/2022, 08:37
ναι σίγουρα ! όπως είπα κανένας δεν μπορεί να σου εγγυηθεί ότι η Voge δεν θα εξαφανιστεί ή θα εξαγοραστεί και θα μείνεις με το ''Rally'' στο χέρι !


Και να μην έχει εξαφανιστεί η εταιρεία, σε τι κατάσταση θα βρίσκεται το μηχανάκι με μια προβλεπόμενη χρήση χώματος μετά απο τόσα χρόνια? Και αν πεις ότι το δίνεις πόσο θα το δώσεις τότε? Θα δίνεται ή θα θέλει τρελά μαζέματα για να ξαναγίνει μηχανάκι και στο τέλος θα το δώσεις κοψοχρονιά? Θα μου πεις οκ και 1500 ευρώ να το δώσεις αν έχεις χάσει 3 χιλιάρικα σε 8 χρόνια δεν είναι και κάτι τραγικό. Επειδή την καλοβλέπω και εγώ την κατηγορία απλά γράφω τις σκέψεις μου!

Panos76
22/12/2022, 10:45
Το DRZ τέλειο μηχανάκι αλλά αν βρεθεί ένα σε σωστή κατάσταση να με :a021:

που λέει ο λόγος :D

Bowleno
22/12/2022, 11:09
Το DRZ τέλειο μηχανάκι αλλά αν βρεθεί ένα σε σωστή κατάσταση να με :a021:

που λέει ο λόγος :D

Έχει ο vaska....
Άσε τα "που λέει ο λόγος" και σκύψε:D

Λευκάδιος
22/12/2022, 11:45
Το DRZ400-S πάντως δεν είναι και κάνας πύραυλος μπροστά στο CRF300L ..μη πω ότι το 300L ταξιδεύει και καλύτερα λόγο 6ης και καλύτερης σέλας ..

STF
22/12/2022, 12:38
Το DRZ400-S πάντως δεν είναι και κάνας πύραυλος μπροστά στο CRF300L ..μη πω ότι το 300L ταξιδεύει και καλύτερα λόγο 6ης και καλύτερης σέλας ..

Με πρόλαβες... 99% μάλλον θα είναι και γρηγορότερο και καλύτερο στο ταξίδι ως προς τις μέσες ωριαίες.

Ήθελα να ρωτήσω όσους έγραψαν πως ξέρουν ότι το CRF300L είναι ψοφίμι; Έχουν οδηγήσει; Και ακόμη περισσότερο έχουν οδηγήσει και τα δυο για να ξέρουν την διαφορά; Μάλλον σαν κινητήρας είναι καλύτερος, πιο ολοκληρωμένος αν το δούμε ως On/Off και όχι σαν αμιγώς χωμάτινο. Για αυτό ρώτησα τον νηματοθέτη -αν και δεν απάντησε- αν τον ενδιαφέρουν και οι ασφάλτινες δυνατότητες μέχρι να προσεγγίσει χώμα. Απάντηση δεν πήραμε όμως. Μέχρι τότε δεν έχω να πω κι εγώ πολλά.

KotsosDR
22/12/2022, 14:43
εγώ τα εχω οδηγήσει και τα 2 , η διαφορά στη δύναμη δεν είναι τρελή αλλά είναι αρκετή ώστε να είναι εμφανείς (ειδικά σε κομμάτια που απαιτούν ροπή ) , ναι στο ταξίδι η 6η σίγουρα κάνει διαφορά (η σέλα ήταν πάντα θέμα στο 400 αλλά υπάρχουν επιλογές ).

Τα 13 άλογα παραπάνω στις ίδιες στροφές (8500), το τονίζω και τα 12,5 nm ροπής πάλι στις ίδιες στροφές (περίπου 6500) έχουν διαφορά .

Τι θέλω να πώ όμως (και αυτό είναι μόνο δική μου άποψη αρα όχι αντικειμενική) , σε δύσκολα κομμάτια προτιμώ μπόλικη ροπή όσο πιο χαμηλά γίνεται , το dr 400 μου φαινόταν ήδη αναιμικό γιατί έπρεπε να το πηγαίνεις ψηλά για να έχεις ροπή με ότι συνεπάγεται αυτό σε μεγάλα πχ ανηφορικά κομμάτια απότομης κλίσης , ξεφούσκωνε πως να το πώ . Me to crf 300 πρέπει να πηγαίνεις πάλι ψηλά σε στροφές για να πετύχεις ακόμα λιγότερη ροπή ... (για αυτό και προτιμούσα πάντα τα 650 από τα 400 παρ' όλη τη θυσία στο βάρος)

Τώρα αν μιλάμε για απλά μονοπάτια (έστω στενά χωρίς όμως τρελά σκαρφαλώματα) , οκ η ευελιξία είναι το ζητούμενο .

Λευκάδιε εσύ με το 650 και τη ροπή του νομίζω μπορείς να καταλάβεις τι εννοώ (θέλει και χέρια και θάρρος/ θράσος αρκετές φορές βέβαια).
Η ροπή (ειδικά χαμηλά) για μένα είναι το σημαντικότερο κεφάλαιο μαζί με το βάρος και τις αναρτήσεις .

STF , το δικό σου για παράδειγμα που είναι ενα πολύ αξιόλογο (και καλομελετημένο) enduro-ταξιδιωτικό μικρό , πως το νιώθεις σε σχέση με ενα drz 400 σε απότομη πλαγιά ; πως το νιώθεις σε "παιχνίδι" με ουρά ; Σε σούζα;

billy84
22/12/2022, 15:47
Με πρόλαβες... 99% μάλλον θα είναι και γρηγορότερο και καλύτερο στο ταξίδι ως προς τις μέσες ωριαίες.

Ήθελα να ρωτήσω όσους έγραψαν πως ξέρουν ότι το CRF300L είναι ψοφίμι; Έχουν οδηγήσει; Και ακόμη περισσότερο έχουν οδηγήσει και τα δυο για να ξέρουν την διαφορά; Μάλλον σαν κινητήρας είναι καλύτερος, πιο ολοκληρωμένος αν το δούμε ως On/Off και όχι σαν αμιγώς χωμάτινο. Για αυτό ρώτησα τον νηματοθέτη -αν και δεν απάντησε- αν τον ενδιαφέρουν και οι ασφάλτινες δυνατότητες μέχρι να προσεγγίσει χώμα. Απάντηση δεν πήραμε όμως. Μέχρι τότε δεν έχω να πω κι εγώ πολλά.


Προσωπικά δεν έχω οδηγήσει κανένα απο τα δύο απλά το ένα είναι +100cc και +13 άλογα που είναι μια σεβαστή διαφορά. Παρακολουθώ όμως με ενδιαφέρον τη συζήτηση και συμφωνώ ότι το 6αρι σασμάν είναι σίγουρα καλύτερο ειδικά σε πορεία. Τώρα για το ότι είναι κάπως αναιμικά χαμηλά που λέει ο KotsosDR λύνεται εύκολα με μικρότερο γρανάζι μπροστά απλά μετά χάνεις σε πορεία με 6η, ίσως παραδουλεύει ψηλά. Δε μπορούμε να τα έχουμε όλα βέβαια...

STF
22/12/2022, 16:36
Στο χώμα η οδήγηση απλά προσαρμόζεται. Κατά τη γνώμη μου δε κάνει διαφορά στη πράξη το ένα κιλό ροπής του DRZ σε σχέση με αυτή του CRF, πρώτον γιατί έχει τη ροπή του 100 στροφές πιο χαμηλά και δεύτερον γιατί η κλιμάκωση του κιβωτίου είναι απλωμένη σε 6 σχέσεις και όχι σε 5. Να σημειώσω πως το CRF300L έχει αλλάξει και τη κλιμάκωση των σχέσεων συγκριτικά με το CRF250L με όφελος και στη χωμάτινη και στην ασφάλτινη χρήση.

Δεν ξέρω αν είναι τόση η διαφορά στο fun to ride σε σχέση με το 400, ας κάνω μια παραδοχή ότι θα είναι. Όμως η διαφορά στα μικρά έχει να κάνει με μια προσαρμογή, μαθαίνεις να δουλεύεις τον κινητήρα στις ψηλές στροφές και αυτό δίνει μιας άλλης μορφής διασκέδαση καθώς το ακούς να τσιρίζει στις φλαταδούρες. Σούζες και καγκουριές μπορεί να είναι πιο εύκολες στο DRZ αλλά δεν σημαίνει πως είναι ανύπαρκτες για τα 250/300, έχει να κάνει και με το πόσο τις θέλεις και πόσο τις κατέχεις. Προφανώς και δε μπορούμε να συγκρίνουμε όμως ένα 300άρι ή ένα 400άρι με το 650άρι, ειδικά το ΧR650R που στις χαμηλές δέρνει και το 690 της ΚΤΜ.

@KotsosDR θα επισημάνω πως κυρίως στην Αμερική (και στην Αυστραλία δευτερευόντος) που η κατηγορία αυτή τον On/Off ανθεί πραγματικά με χρήση για χώμα και άσφαλτο (γνωστά σε αυτούς ως DUAL SPORT) και όπου οι αποστάσεις είναι πραγματικά μεγάλες, ο ψεκασμός και η 6η ταχύτητα εκτόπισαν σταδιακά το DRZ400. Εγώ προσωπικά έχω κάνει ουκ ολίγες φορές αποστάσεις 1200 και 1500 χλμ σε 2ήμερα και 3ήμερα που τα χιλιόμετρα αυτά είναι πραγματικά μοιρασμένα σε άσφαλτο και χώμα. Και επειδή αυτή η χρήση είναι που μου αρέσει δε θα επέλεγα ποτέ το DRZ400.

Προσοχή για να μην υπάρχουν παρανοήσεις. Το DRZ400 ειδικά από 2005 και μετά, έχει υπάρξει ο πραγματικός εκπρόσωπος του adventure riding για χρόνια και χωρίς καμία μα καμία αμφιβολία είναι ένα ιδιαίτερα ικανό και αγαπητό (ακόμη και σε εμένα) μηχανάκι. Όμως είναι πλέον παλιό με ότι αυτό σημαίνει, τα περιέγραψαν άλλοι φίλοι νωρίτερα. Αν ο φίλος μένει στο Μενίδι ή στη Κηφισιά και θέλει να πηγαίνει απευθείας Βαρυπόμπη/Πάρνηθα μια χαρά είναι. Αν είναι και λίγο σιδερόκωλος και στην Εύβοια μια χαρά θα φτάσει για ημερήσιες. Είναι και προσωπική υπόθεση όλα αυτά.

Από την άλλη το CRF300L είναι ένα σύγχρονο μηχανάκι, με ABS που ακυρώνεις με κουμπί, έχει ψεκασμό, έχει ιδιαίτερα χαμηλή κατανάλωση και η αγορά διαθέτει πολλά αξεσουάρ για να το μοντάρεις πάνω σου όπως θέλεις και για τη χρήση που θέλεις. Η μεγάλη του αδυναμία σε απαιτητική χωμάτινη χρήση είναι η ανάρτηση του, κυρίως η πίσω η οποία λειτουργεί αρκετά καλά μέχρι να ζεσταθεί, όταν αυτό συμβεί γίνεται σουμιές. Αυτό δε σημαίνει όμως πως δε θα δουλέψει σε απλές χωμάτινες διελεύσεις, ή ότι δε θα είναι αναπαυτικό για commuting.

Ουσιαστικά πρέπει ο φίλος να δει και να μετρήσει αρκετά πράγματα για μια σωστή επιλογή, καμιά φορά το φθηνό βγαίνει ακριβότερο. Φυσικά μπορεί να του ταιριάξει και το DRZ απλά μην ακυρώνουμε εύκολα και το CRF. Αν πιάνουν τα χέρια του, αν το μπάτζετ του είναι περιορισμένο, αν οι αποστάσεις δεν είναι θέμα.... όλα καλά.

Αν με ρωτάτε αν το CRF300L είναι ακριβό για αυτό που είναι θα συμφωνήσω. Έχω όμως ένα παρόμοιο μηχανάκι χωρίς τα σύγχρονα βοηθήματα που όταν πουλιόταν ήταν ακριβότερο από ότι είναι το CRF σήμερα και επί 6 χρόνια με υπηρετεί κάνοντας μου οικονομία στα πάντα, στη συντήρηση, στα πάγια έξοδα, στην αξιοπιστία.... δεν μετάνιωσα ποτέ. Αυτά είναι τα συν που έχει ένα καινούριο μηχανάκι που ξεκινάει τη ζωή του στα χέρια μας.

RaGe_Raptor
22/12/2022, 16:50
Χαμηλομεσαίες πολύ "κούφιο" μου φάνηκε το crf300.
Καμία σχέση με xr400 , άλλο σύμπαν εκείνα τα μηχανάκια. Οπότε αν βρεις κάποιο αξιόλογο 400αρι εκείνης της εποχής το τσιμπάς

Κάνω παράθεση το δικό μου μύνημα.
Ναι,έχω καβαλήσει κ τα 2. Το παλιό μου φάνηκε τσουνάμι από χαμηλά, το άλλο ψοφίμι στις χαμηλομεσαίες και μόνο στα πολύ ψηλά κάτι έκανε.
Όπως έγραψα, άλλο σύμπαν. (Αυτή την αίσθηση μου άφησαν)

bulmont
22/12/2022, 18:04
Έχει ο vaska....
Άσε τα "που λέει ο λόγος" και σκύψε:D

DR 650 εχει ο βάσκας.....

est
22/12/2022, 18:18
Εντάξει, είμαι προκατειλημμένος.
Για μένα DRZ, εφόσον βάζεις τη διασκέδαση σαν έναν από τους κύριους παράγοντες αγοράς.
Η λειτουργία αυτού του μοτέρ είναι εκπληκτική. Από χαμηλά και χωρίς κομπιάσματα ανεβάζει γεμάτα μέχρι λίγο πριν τον κόφτη. Στο χώμα μπορείς να αρχίσεις ντριφτάρισμα με μια 2α-3η (ανάλογα με το γρανάζωμα) και να το χαρείς όσο θες.
Οκ είναι παλιό, αλλά ακόμα και σήμερα μια χαρά στέκεται. Και μιλάμε για ένα μηχανάκι που ακόμα βρίσκεις καινούργια ανταλλακτικά
Ναι το 5τάχυτο σασμάν του είναι κοντό και μπορεί σε κάποιους (ανάλογα με τη χρήση) να σπάει καρύδια και ναι δεν έχει ψεκασμό και Abs. Προσωπικά τα έχω αποδεχτεί.
Αυτά.

Bowleno
22/12/2022, 18:37
DR 650 εχει ο βάσκας.....

Δεν σε ρωτήσαμε ρε :moutza:


(άστον να σκύψει.....):D

basilis_k6
22/12/2022, 21:05
δεν θα βρεις drz που να αξιζει να δωσεις λεφτα. αν υπαρχουν μερικα κομματια ακομα, δεν τα δινουν. δεν τα δινουν γιατι απλα αυτες οι μοτο δεν ξαναβγηκαν καινουργιες. το crf ειναι μια χαρα παντως για τη δουλεια που πρεπει να κανει. επισης μπορεις να δεις και ktm exc. ειναι αξιοπιστα παρολοη τη φημη τους και πολύ δυνατα. εφοσον δεν σκοπευεις να κανεις πολύ οδηγηση σε δρομο.

KotsosDR
22/12/2022, 23:06
DR 650 εχει ο βάσκας.....

Και είναι ο καλύτερος! :cool:

doctoras
23/12/2022, 07:40
Crf300l η Rally ο λόγος αυτός που αναφέρθηκε δε βρίσκεις καλό όταν πρέπει να το συγκρίνεις με το αλλο που θα είναι κούτα

Εντουρο για αρχάριους σε καλή τιμή κούτα(μιας τα καθαρόαιμα κοστίζουν 11+ μιλάμε για 250-300) είναι το xtrainer της Beta σε 250 7.5k€ περίπου (και 2T :devil:)

MartinEden
23/12/2022, 07:54
Με πρόλαβες... 99% μάλλον θα είναι και γρηγορότερο και καλύτερο στο ταξίδι ως προς τις μέσες ωριαίες.

Ήθελα να ρωτήσω όσους έγραψαν πως ξέρουν ότι το CRF300L είναι ψοφίμι; Έχουν οδηγήσει; Και ακόμη περισσότερο έχουν οδηγήσει και τα δυο για να ξέρουν την διαφορά; Μάλλον σαν κινητήρας είναι καλύτερος, πιο ολοκληρωμένος αν το δούμε ως On/Off και όχι σαν αμιγώς χωμάτινο. Για αυτό ρώτησα τον νηματοθέτη -αν και δεν απάντησε- αν τον ενδιαφέρουν και οι ασφάλτινες δυνατότητες μέχρι να προσεγγίσει χώμα. Απάντηση δεν πήραμε όμως. Μέχρι τότε δεν έχω να πω κι εγώ πολλά.

Η απάντηση στην ερώτηση αν με ενδιαφέρουν οι ασφάλτινες δυνατότες απαντώνται απο το αρχικό ερώτημα "DR-Z400S ή CRF300L" ! Αυτά τα επίπεδα δυνατοτήτων ασφάλτου με ενδιαφέρουν. Τώρα αν υπάρχει +/- διάφορα 1 πόντο εεεε χ...κε ή φοράδα στο αλώνι!

KotsosDR
23/12/2022, 11:23
Καλησπέρα παρέα

Ποιο μηχανάκι θα προτιμούσατε για χωμάτινα παιχνίδια. Το DR-Z400 μοντέλο από 2003 και πάνω, το καινούργιο το CRF300l ή VOGE RALLY 300 ;;;


Η απάντηση στην ερώτηση αν με ενδιαφέρουν οι ασφάλτινες δυνατότες απαντώνται απο το αρχικό ερώτημα "DR-Z400S ή CRF300L" ! Αυτά τα επίπεδα δυνατοτήτων ασφάλτου με ενδιαφέρουν. Τώρα αν υπάρχει +/- διάφορα 1 πόντο εεεε χ...κε ή φοράδα στο αλώνι!

Αφού σε ενδιαφέρει μόνο χώμα γιατί δεν κοιτάς κανένα WR 450F να χαρείς πραγματικό παιχνίδι;

STF
23/12/2022, 20:05
Εντάξει, είμαι προκατειλημμένος.
Για μένα DRZ, εφόσον βάζεις τη διασκέδαση σαν έναν από τους κύριους παράγοντες αγοράς.
Η λειτουργία αυτού του μοτέρ είναι εκπληκτική. Από χαμηλά και χωρίς κομπιάσματα ανεβάζει γεμάτα μέχρι λίγο πριν τον κόφτη. Στο χώμα μπορείς να αρχίσεις ντριφτάρισμα με μια 2α-3η (ανάλογα με το γρανάζωμα) και να το χαρείς όσο θες.
Οκ είναι παλιό, αλλά ακόμα και σήμερα μια χαρά στέκεται. Και μιλάμε για ένα μηχανάκι που ακόμα βρίσκεις καινούργια ανταλλακτικά
Ναι το 5τάχυτο σασμάν του είναι κοντό και μπορεί σε κάποιους (ανάλογα με τη χρήση) να σπάει καρύδια και ναι δεν έχει ψεκασμό και Abs. Προσωπικά τα έχω αποδεχτεί.
Αυτά.

Φιλαράκι εσύ δε πιάνεσαι, έχεις το Ε, εδώ μάλλον μιλάμε για το S και άρα για άλλο μηχανάκι...., εκτός αν δεν έχω καταλάβει.

STF
23/12/2022, 20:12
Η απάντηση στην ερώτηση αν με ενδιαφέρουν οι ασφάλτινες δυνατότες απαντώνται απο το αρχικό ερώτημα "DR-Z400S ή CRF300L" ! Αυτά τα επίπεδα δυνατοτήτων ασφάλτου με ενδιαφέρουν. Τώρα αν υπάρχει +/- διάφορα 1 πόντο εεεε χ...κε ή φοράδα στο αλώνι!

Το αρχικό ερώτημα δεν περιλαμβάνει αναφορά για ασφάλτινη χρήση (αλλιώς δε θα ρωτούσα), επίσης δεν επισημαίνει το γράμμα "S" που έβαλες μόλις παραπάνω.

Just saying...

MartinEden
24/12/2022, 06:00
Το αρχικό ερώτημα δεν περιλαμβάνει αναφορά για ασφάλτινη χρήση (αλλιώς δε θα ρωτούσα), επίσης δεν επισημαίνει το γράμμα "S" που έβαλες μόλις παραπάνω.

Just saying...

Απλά θεωρώ ότι οι μοτοσυκλέτες κατηγορίας dual sport δεν έχουν ως δυνατό σημείο την άσφαλτο και γενικά οποίος επιλέγει τέτοιες μοτοσυκλέτες ενδιαφέρεται πρωτίστως για τις χωμάτινες δυνατότητες και την συνολική ευελιξία, γνωρίζοντας εξ αρχης ότι δεν θα ταξιδεύει άσφαλτο με την άνεση ενός adventure. Αλλού χάνεις αλλού κερδίζεις !

stefanos
24/12/2022, 08:43
Απλά θεωρώ ότι οι μοτοσυκλέτες κατηγορίας dual sport δεν έχουν ως δυνατό σημείο την άσφαλτο και γενικά οποίος επιλέγει τέτοιες μοτοσυκλέτες ενδιαφέρεται πρωτίστως για τις χωμάτινες δυνατότητες και την συνολική ευελιξία, γνωρίζοντας εξ αρχης ότι δεν θα ταξιδεύει άσφαλτο με την άνεση ενός adventure. Αλλού χάνεις αλλού κερδίζεις !

Στην κατηγορία 250-400 δεν βλέπω τι άνεση μπορεί να έχει το ταξίδι με οτιδήποτε, και ουσιαστικά ένα dual sport έχει μόνο πλεονεκτήματα έναντι όλων των υπολοίπων.
Το μόνο μειονέκτημα είναι η τιμή.

katsar
24/12/2022, 09:38
Θέλεις warhorse ή caravan horse ; Που έλεγε και ο ΚόκκιναΦεγγάρια.
Ωραίο το Ηονδάκι αλλά μάλλον είναι το caravan horse στην περίπτωση σου.
Και ερωτώ .
Αν το DR είναι εξωτερικά τουλάχιστον σωστό στην χειρότερη πόσο μπορεί να κοστίσει μια ανακατασκευή / επισκευή στον κινητήρα ώστε να το έχεις και εκεί καινούργιο ;
Από την άλλη δεν μου πάει η καρδιά να δώσω αρκετό χρήμα για μηχανή που θέλω για καθαρά χώμα ,που θα πέσει,θα γρατζουνιστεί,θα στραβώνουν μανέτες κτλ τα ξέρεις.
Καλές γιορτές και καλά γούστα με ότι πάρεις !!!

STF
24/12/2022, 11:34
Απλά θεωρώ ότι οι μοτοσυκλέτες κατηγορίας dual sport δεν έχουν ως δυνατό σημείο την άσφαλτο και γενικά οποίος επιλέγει τέτοιες μοτοσυκλέτες ενδιαφέρεται πρωτίστως για τις χωμάτινες δυνατότητες και την συνολική ευελιξία, γνωρίζοντας εξ αρχης ότι δεν θα ταξιδεύει άσφαλτο με την άνεση ενός adventure. Αλλού χάνεις αλλού κερδίζεις !

Σύμφωνοι, δε διαφωνούμε επ' αυτού. Απλά μένοντας στην ίδια κατηγορία έπρεπε να τεθεί το θέμα της ασφάλτινης κάλυψης με τις όποιες υποχωρήσεις και αυτό για να επιλεχθεί το καλύτερο δυνατό.

Τέσπα, έχεις πιθανόν δίκιο, παρασυρόμαστε συχνά από τις δικές μας επιλογές και χρήσεις και δεν δίνουμε σωστές συμβουλές. Στη παρέα μας είμαστε κάμποσοι που κάνουμε "μάλλον" αρκετά εξειδικευμένη χρήση στα "μικρά" μας, καλύπτοντας μεγάλες αποστάσεις μέχρι να προσεγγίσουμε τις χωμάτινες διαδρομές που θέλουμε. Στο παρελθόν όμως υπήρχαν και DRZ400S στη παρέα, οπότε... τα πάντα είναι δυνατά αν θέλει κανείς.

Λευκάδιος
24/12/2022, 12:42
Αν προχωρήσεις σε DRZ400S προτίμησε να έχει τις πλήρως ρυθμιζόμενες αναρτήσεις (από 2002 ή '03 και μετά,δεν θυμάμαι ακριβώς).
Των προηγούμενων ετών είναι σουμιέδες και δεν παίρνουν ιδιαίτερη αναβάθμιση (πέρα από ελατήρια ,στάθμη λαδιού κλπ).

KotsosDR
Και εγώ λάτρης της ροπής από χαμηλά είμαι αλλά τα μικρά σε μαθαίνουν να οδηγάς με φόρα.Σιγουρα θέλει περισσότερη προσπάθεια να κινηθείς γρήγορα (περισσότερη κόπωση) αλλά έχουν τον χαβαλέ τους.
Το 4Τ αερόψυκτο 200αράκι μου το χαίρομαι ακριβώς όπως και το 650,δεν κάνει σουζες και ντριφταρίσματα αλλά τις ανηφόρες τις ανεβαίνει εντυπωσιακά εύκολα χάρη στην κλιμάκωση του κιβωτίου ταχυτήτων .

KotsosDR
24/12/2022, 13:37
Αν προχωρήσεις σε DRZ400S προτίμησε να έχει τις πλήρως ρυθμιζόμενες αναρτήσεις (από 2002 ή '03 και μετά,δεν θυμάμαι ακριβώς).
Των προηγούμενων ετών είναι σουμιέδες και δεν παίρνουν ιδιαίτερη αναβάθμιση (πέρα από ελατήρια ,στάθμη λαδιού κλπ).

KotsosDR
Και εγώ λάτρης της ροπής από χαμηλά είμαι αλλά τα μικρά σε μαθαίνουν να οδηγάς με φόρα.Σιγουρα θέλει περισσότερη προσπάθεια να κινηθείς γρήγορα (περισσότερη κόπωση) αλλά έχουν τον χαβαλέ τους.
Το 4Τ αερόψυκτο 200αράκι μου το χαίρομαι ακριβώς όπως και το 650,δεν κάνει σουζες και ντριφταρίσματα αλλά τις ανηφόρες τις ανεβαίνει εντυπωσιακά εύκολα χάρη στην κλιμάκωση του κιβωτίου ταχυτήτων .

Το ξέρω , μπριζονομουν για χρόνια για ένα crfακι και συγκεκριμένα για το ράλλυ αλλά μια προσπάθεια με ένα δανεικό να ανέβω μια απότομη και μεγάλη αντιπυρικη ζώνη που την είχα χαλαρά με το 650 μου άλλαξε γνώμη τοτε , ειδικά όταν χρειάστηκε να ανεβάσω σχέση εκεί που έπρεπε να μαζέψω φορά για το πιο απότομο κομμάτι ... Ξεφουσκώσε . Βέβαια το χώμα είναι αχανές τερεν με επιλογές και τρόπο οδήγησης για χίλια γουστα , για φλαταδουρες δεν το συζητάμε ... Θα προτιμούσα ένα tenere world raid η κάτι αντίστοιχο.
Η σούζα είναι απαραίτητη στο τεχνικό κομμάτι , δεν είναι μόνο καγκουριλικι , εσεις όταν πάτε πατημένοι σε ένα χωματόδρομο και δείτε λακούβα με νερό πχ δεν σηκώνετε το τροχό μπροστά ; Σε άμμο που αναγκαστικά θα πας πατημενος πόσο εύκολο είναι να στρίψεις χωρίς δύναμη στο πίσω μέρος ; Θα μου πεις χέστηκα γιατί δεν πάω πατημενος στο χώμα και δεν πάω στην άμμο ούτε ανεβαινω αντιπυρικες ...
Χρήση του καθενός, και εμένα που πλέον λόγω δουλειάς ,ζωής κτλ ο χρόνος είναι μηδαμινός , αυτά είναι κομμένα πλέον άρα ένα tenere για να χρησιμοποιώ καθημερινά και να κάνω τις εκδρομές μου στα Άγραφα και λίμνη Πλαστήρα κυρίως , με υπερκαλύπτει και θα είναι η επιλογή μου μόλις λύσω επιτέλους το θέμα πάρκινγκ .

Λευκάδιος
24/12/2022, 16:39
Το ξέρω , μπριζονομουν για χρόνια για ένα crfακι και συγκεκριμένα για το ράλλυ αλλά μια προσπάθεια με ένα δανεικό να ανέβω μια απότομη και μεγάλη αντιπυρικη ζώνη που την είχα χαλαρά με το 650 μου άλλαξε γνώμη τοτε , ειδικά όταν χρειάστηκε να ανεβάσω σχέση εκεί που έπρεπε να μαζέψω φορά για το πιο απότομο κομμάτι ... Ξεφουσκώσε . Βέβαια το χώμα είναι αχανές τερεν με επιλογές και τρόπο οδήγησης για χίλια γουστα , για φλαταδουρες δεν το συζητάμε ... Θα προτιμούσα ένα tenere world raid η κάτι αντίστοιχο.
Η σούζα είναι απαραίτητη στο τεχνικό κομμάτι , δεν είναι μόνο καγκουριλικι , εσεις όταν πάτε πατημένοι σε ένα χωματόδρομο και δείτε λακούβα με νερό πχ δεν σηκώνετε το τροχό μπροστά ; Σε άμμο που αναγκαστικά θα πας πατημενος πόσο εύκολο είναι να στρίψεις χωρίς δύναμη στο πίσω μέρος ; Θα μου πεις χέστηκα γιατί δεν πάω πατημενος στο χώμα και δεν πάω στην άμμο ούτε ανεβαινω αντιπυρικες ...
Χρήση του καθενός, και εμένα που πλέον λόγω δουλειάς ,ζωής κτλ ο χρόνος είναι μηδαμινός , αυτά είναι κομμένα πλέον άρα ένα tenere για να χρησιμοποιώ καθημερινά και να κάνω τις εκδρομές μου στα Άγραφα και λίμνη Πλαστήρα κυρίως , με υπερκαλύπτει και θα είναι η επιλογή μου μόλις λύσω επιτέλους το θέμα πάρκινγκ .

Τι να πω,εγώ το 300L που έχω οδηγήσει μια χαρά μου φάνηκε και ελαφρώς πιο ροπάτο από τα αντίστοιχα 250.
Λογικά με κοντύτερο γραναζωμα θα γίνεται πιο παιχνιδιάρικο χωρίς να χάσει ιδιαίτερα στην άσφαλτο καθώς έχει μακριές 5η και 6η.
Το αμορτισέρ του ήταν αυτό που δεν μου άρεσε,με το μοτέρ δεν με απασχόλησε καθόλου.

Αν και εδώ μπαίνουμε σε κουβέντα λίγο παραπάνω από εκδρομικό εντούρο ..Οι νερόλακοι δεν είναι όλοι ίδιοι να τους περνάς με σηκωμένο τροχό.Εχω δει φίλο να φεύγει πάνω από το τιμόνι γιατί κάτω από το νερό ήταν πηλός..
Περάσματα από νερόλακους μπορούν άνετα να γίνουν και με τους δύο τροχούς κάτω ..δε έγινε και τίποτα να βραχεί λιγο η μπότα ..το να αποφύγεις ένα εμπόδιο,ένα εγκάρσιο νεροφάγωμα ελαφρώνοντας τον μπροστινο το καταλαβαίνω ότι βοηθάει αλλά αν είσαι με κρεμασμένη 5η τι κάνεις που δεν σηκώνεται με τίποτα;Τον σταυρό σου και παρακαλάς να αντεπεξέλθει το πλαίσιο με τις αναρτήσεις .
Τα αδύναμα μηχανάκια έχουν γαλουχήσει για πολλά χρόνια νέους αναβάτες αλλά συνάμα τα προτιμούν και μεγαλύτερης ηλικίας που δεν έχουν πλέον κουράγια (ή δεν θέλουν να παίρνουν ρίσκα) να παλεύουν με τα δυνατότερα και βαρύτερα θηρία .
Και το Τενερε που θέλεις να πάρεις είναι θηρίο από πλευράς βάρους (για μένα) , στις φλαταδούρες αυτό δεν φαίνεται αλλά στα βουνά δεν συναντάς μόνο φλαταδούρες.

Αυτό που πρέπει να καταλάβουμε είναι ότι δεν είμαστε όλοι ίδιοι ..αν ήμασταν θα καβαλάγαμε το ίδιο μηχανάκι ..
Τεσπα το παρα αναλύσαμε ,ο καθένας πρέπει να επιλέγει με βάση τα δικά του θέλω και δυνατότητες του.

KotsosDR
24/12/2022, 17:25
Τι να πω,εγώ το 300L που έχω οδηγήσει μια χαρά μου φάνηκε και ελαφρώς πιο ροπάτο από τα αντίστοιχα 250.
Λογικά με κοντύτερο γραναζωμα θα γίνεται πιο παιχνιδιάρικο χωρίς να χάσει ιδιαίτερα στην άσφαλτο καθώς έχει μακριές 5η και 6η.
Το αμορτισέρ του ήταν αυτό που δεν μου άρεσε,με το μοτέρ δεν με απασχόλησε καθόλου.

Αν και εδώ μπαίνουμε σε κουβέντα λίγο παραπάνω από εκδρομικό εντούρο ..Οι νερόλακοι δεν είναι όλοι ίδιοι να τους περνάς με σηκωμένο τροχό.Εχω δει φίλο να φεύγει πάνω από το τιμόνι γιατί κάτω από το νερό ήταν πηλός..
Περάσματα από νερόλακους μπορούν άνετα να γίνουν και με τους δύο τροχούς κάτω ..δε έγινε και τίποτα να βραχεί λιγο η μπότα ..το να αποφύγεις ένα εμπόδιο,ένα εγκάρσιο νεροφάγωμα ελαφρώνοντας τον μπροστινο το καταλαβαίνω ότι βοηθάει αλλά αν είσαι με κρεμασμένη 5η τι κάνεις που δεν σηκώνεται με τίποτα;Τον σταυρό σου και παρακαλάς να αντεπεξέλθει το πλαίσιο με τις αναρτήσεις .
Τα αδύναμα μηχανάκια έχουν γαλουχήσει για πολλά χρόνια νέους αναβάτες αλλά συνάμα τα προτιμούν και μεγαλύτερης ηλικίας που δεν έχουν πλέον κουράγια (ή δεν θέλουν να παίρνουν ρίσκα) να παλεύουν με τα δυνατότερα και βαρύτερα θηρία .
Και το Τενερε που θέλεις να πάρεις είναι θηρίο από πλευράς βάρους (για μένα) , στις φλαταδούρες αυτό δεν φαίνεται αλλά στα βουνά δεν συναντάς μόνο φλαταδούρες.

Αυτό που πρέπει να καταλάβουμε είναι ότι δεν είμαστε όλοι ίδιοι ..αν ήμασταν θα καβαλάγαμε το ίδιο μηχανάκι ..
Τεσπα το παρα αναλύσαμε ,ο καθένας πρέπει να επιλέγει με βάση τα δικά του θέλω και δυνατότητες του.

Αυτό ακριβώς επειδή και εγώ μεγάλωσα πλέον , το tenere δεν θα το έβαζα ποτέ εκεί που έχει πάει το dr... Συν οτι 15000 ευρω μηχανάκι δεν το σπας για πλακα , χωματόδρομοι και άντε κανένα χωραφακι, δεν είναι και για παραπάνω αυτά τα κιλά . Πέρα από αυτό , άλλο εκδρομικό εντουρο , άλλο ταξίδι μέσα από χωματόδρομους και άλλο "παιχνίδι στο χώμα" .
Οσο αφορά τους νερολακους , προσωπικά επειδή μετράω 3 σπασμένα πλευρά από τέτοια περίπτωση και έχω φοβικό σύνδρομο σηκώνω τροχό γιατί δεν ξέρεις το βάθος... Και καλύτερα να σκάσεις με τον πίσω τροχό παρά με τον μπροστά . Βεβαια νομίζεις ότι είναι 10 εκατοστά και θα βραχείς λίγο, σηκώνεις τροχό και λες το χω αλλά σου σκάει το Γκραντ Κάνιον και φεύγεις ιπτάμενος για πλάκα :lol:
https://youtube.com/shorts/Qh4aQxPPNBw?feature=share

Και έρχεται η ώρα της κρίσεως, θα άλλαζες το xr σου με το crf 300; Αν όχι γιατί; Αν ναι πάλι γιατί ; (πέρα από την οικονομία και την καθημερινή χρηστικότητα εντός Αθηνών)

Κουβέντα κάνουμε γύρω από αυτό που αγαπάμε , δεν είναι κακο , ούτε εκτός θέματος ειμαστε, είναι προσωπικές απόψεις και για αυτό δεν είναι αντικειμενικές όπως έγραψα και στο πρώτο ποστ . Όταν όμως παρατίθενται όλες αυτές οι απόψεις βγαίνει ένα συμπέρασμα . Όπως εμένα τώρα για παράδειγμα που με έβαλες ξανά στη μπριζα για το crf 300 rally ενώ είχα ακυρώσει τον προκάτοχό του εδώ και καιρό...

Υ.Γ. για να γελάσουμε και λίγο να ξέρεις πως αν τυχών και αλλαξω άποψη και αύριο μεθαύριο βρεθώ με κανένα 300 rally , κάθε φορά που θα βλέπω το κακασχημο μούτρο του θα σε θυμάμαι....:lol:

Λευκάδιος
24/12/2022, 17:55
Και έρχεται η ώρα της κρίσεως, θα άλλαζες το xr σου με το crf 300; Αν όχι γιατί; Αν ναι πάλι γιατί ; (πέρα από την οικονομία και την καθημερινή χρηστικότητα εντός Αθηνών)

Για όσο με βαστούν τα πόδια μου να βαράω την μανιβέλα ούτε καν θα το σκεφτόμουν .Όχι μόνο για το crf300 αλλά για οποιοδήποτε άλλο μονοκύλινδρο.



Υ.Γ. για να γελάσουμε και λίγο να ξέρεις πως αν τυχών και αλλαξω άποψη και αύριο μεθαύριο βρεθώ με κανένα 300 rally , κάθε φορά που θα βλέπω το κακασχημο μούτρο του θα σε θυμάμαι....:lol:

:lol: :lol:

Γιατί το rally και όχι το L?Δεν νομίζω να υπάρχει λόγος όλο αυτό το μπούγιο να είναι σε μηχανάκι 300cc.
Το rally το έχω καβαλήσει μόνο στατικά και το πρώτο πράγμα που σκέφτηκα ήταν 'Α το Domi650 που είχα σε 300cc' :lol:

MartinEden
24/12/2022, 17:57
https://youtu.be/QeFyBMJkMqY

Πέτυχα αυτό το βιντεακι σύγκρισης DR-Z400 με Crf300l. Βέβαια αν δεν κάνω λάθος αναφέρεται στο DR-Z400 του 2022 καθώς στην Αμερική και Αυστραλία βγαίνει κανονικότατα αλλά με ελάχιστες διάφορες. Δλδ ακόμα με καρμπυρατέρ βγαίνει. Τεσπα ενδιαφέρον βίντεο όπου νικητής στην σύγκριση φαίνεται να βγαίνει το Crf300l.

KotsosDR
24/12/2022, 18:02
Για όσο με βαστούν τα πόδια μου να βαράω την μανιβέλα ούτε καν θα το σκεφτόμουν .Όχι μόνο για το crf300 αλλά για οποιοδήποτε άλλο μονοκύλινδρο.


:lol: :lol:

Γιατί το rally και όχι το L?Δεν νομίζω να υπάρχει λόγος όλο αυτό το μπούγιο να είναι σε μηχανάκι 300cc.
Το rally το έχω καβαλήσει μόνο στατικά και το πρώτο πράγμα που σκέφτηκα ήταν 'Α το Domi650 που είχα σε 300cc' :lol:

Παραξενιές , έχω φετίχ με τις λαιμιτομους :lol:

Λευκάδιος
24/12/2022, 20:03
Παραξενιές , έχω φετίχ με τις λαιμιτομους :lol:

Been there done that :bawl:
440249

STF
24/12/2022, 22:13
Been there done that :bawl:
440249

Έχεις μια τάση όμως ρε φίλε... όλο στις 60 μοίρες σε βρίσκω....

440252

bulmont
25/12/2022, 06:22
Τα αδύναμα μηχανάκια έχουν γαλουχήσει για πολλά χρόνια νέους αναβάτες αλλά συνάμα τα προτιμούν και μεγαλύτερης ηλικίας που δεν έχουν πλέον κουράγια (ή δεν θέλουν να παίρνουν ρίσκα) να παλεύουν με τα δυνατότερα και βαρύτερα θηρία.......

Σωστός!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Bowleno
25/12/2022, 08:34
Σωστός!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Πουρέψαμε, ε;:D

(δεν είσαι ο μόνος..,):(

stefanos
25/12/2022, 11:34
Δεν είναι απλά θέμα γεραμάτων, είναι γενικά ευκολότερα τα 250 τουλάχιστον από το xr600 μου.
Τα παλιά τουλάχιστον γιατί το rally που καβάλησα στατικά μου φάνηκε ίδιο με το 600.
Στα χέρια μου τουλάχιστον (κουλάντζα με κανένα ενδιαφέρον για τέχνη ή ταχύτητα ή ανταγωνισμό) πάντα ήταν γρηγορότερα και ευκολότερα παντού στο βουνό.
Οπότε μένει μόνο το fun factor για το 600 σε εύκολες διαδρομές γιατί σε τίποτα δύσκολα έτσι και κολλήσεις και χρειάζεται σπρώξιμο σήκωμα τράβηγμα.....:cry::cry::cry::bigcry::bigcry::bigcry:.

Λευκάδιος
25/12/2022, 12:01
Οπότε μένει μόνο το fun factor για το 600 σε εύκολες διαδρομές γιατί σε τίποτα δύσκολα έτσι και κολλήσεις και χρειάζεται σπρώξιμο σήκωμα τράβηγμα.....:cry::cry::cry::bigcry::bigcry::bigcry:.
Scott Summers doesn't approve your post :p
440256

billy84
25/12/2022, 21:11
Το ερώτημα είναι, μπορεί ένα CRF300L να ταξιδέψει με 120 κοντέρ σταθερά σε νορμαλ συνθήκες (χωρίς κόντρα αέρα κλπ)? Τεπόζιτο θα χρειάζεται σίγουρα καθώς είναι πολύ μικρό για αυτές τις ταχύτητες και η αυτονομία πάει περίπατο. Ακόμη και με 100 πάντως, εξορμήσεις τύπου 400-500km βγαίνουν μαζί με χώματα στο μενού. Δηλαδή ξεκινάς πολύ νωρίς, πας στην Οίτη πχ, τη χτενίζεις και επιστρέφεις. Θέλει αντοχή σίγουρα και μάλλον υπομονή.

basilis_k6
25/12/2022, 21:35
Το ερώτημα είναι, μπορεί ένα CRF300L να ταξιδέψει με 120 κοντέρ σταθερά σε νορμαλ συνθήκες (χωρίς κόντρα αέρα κλπ)? Τεπόζιτο θα χρειάζεται σίγουρα καθώς είναι πολύ μικρό για αυτές τις ταχύτητες και η αυτονομία πάει περίπατο. Ακόμη και με 100 πάντως, εξορμήσεις τύπου 400-500km βγαίνουν μαζί με χώματα στο μενού. Δηλαδή ξεκινάς πολύ νωρίς, πας στην Οίτη πχ, τη χτενίζεις και επιστρέφεις. Θέλει αντοχή σίγουρα και μάλλον υπομονή.

και μπορει και δεν καιει τιποτα φοβερο στα 120

Λευκάδιος
25/12/2022, 23:48
Το ερώτημα είναι, μπορεί ένα CRF300L να ταξιδέψει με 120 κοντέρ σταθερά σε νορμαλ συνθήκες (χωρίς κόντρα αέρα κλπ)? Τεπόζιτο θα χρειάζεται σίγουρα καθώς είναι πολύ μικρό για αυτές τις ταχύτητες και η αυτονομία πάει περίπατο. Ακόμη και με 100 πάντως, εξορμήσεις τύπου 400-500km βγαίνουν μαζί με χώματα στο μενού. Δηλαδή ξεκινάς πολύ νωρίς, πας στην Οίτη πχ, τη χτενίζεις και επιστρέφεις. Θέλει αντοχή σίγουρα και μάλλον υπομονή.

Ναι μπορεί να ταξιδέψει άνετα με 115-120 ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ χιλιόμετρα την ώρα και ναι δεν καίει σχεδόν τίποτα από βενζίνη.
Τον περασμένο Μαϊο πήγαμε Αγιόκαμπο Λάρισας .Ξεκινήσαμε Παρασκευή μεσημέρι (350χλμ χωρίς διόδια από Αθήνα),κάναμε χώμα Σάββατο και Κυριακή (στον Κίσσαβο και Μαυροβούνι) και επιστρέψαμε πάλι ασφάλτινα την Κυριακή.
Ο Κώστας,κάτοχος του 300 έχει να λέει πόσο άνετη είναι η σέλα (παρόλο που δεν τις φαίνεται) και δεν κουράστηκε ιδιαίτερα στο 3ημερο .Εχει βάλει και ένα μικρό ζελατινάκι που όλο και κάτι κόβει στο στήθος .
Μαζί ήταν και άλλη μια (γνωστή) ψυχή που τριγυρνάει εδώ μέσα με WR250R ...και άλλος ένας με KLX250.
Παραπάνω από 115-120 δεν λέει να πηγαίνει κάποιος ούτε με μεγάλο μονοκύλινδρο,η ουσία είναι να μείνει και λίγο τακούνι για τα χώματα.
Μόνο αν βιάζεσαι να γυρίσεις στο σπίτι έχεις ένα πλεονέκτημα με τα 600-650...:lol:
Η φωτό από την συγκεκριμένη εκδρομή
440259

STF
26/12/2022, 20:19
Ναι μπορεί να ταξιδέψει άνετα με 115-120 ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ χιλιόμετρα την ώρα και ναι δεν καίει σχεδόν τίποτα από βενζίνη.
Τον περασμένο Μαϊο πήγαμε Αγιόκαμπο Λάρισας .Ξεκινήσαμε Παρασκευή μεσημέρι (350χλμ χωρίς διόδια από Αθήνα),κάναμε χώμα Σάββατο και Κυριακή (στον Κίσσαβο και Μαυροβούνι) και επιστρέψαμε πάλι ασφάλτινα την Κυριακή.
Ο Κώστας,κάτοχος του 300 έχει να λέει πόσο άνετη είναι η σέλα (παρόλο που δεν τις φαίνεται) και δεν κουράστηκε ιδιαίτερα στο 3ημερο .Εχει βάλει και ένα μικρό ζελατινάκι που όλο και κάτι κόβει στο στήθος .
Μαζί ήταν και άλλη μια (γνωστή) ψυχή που τριγυρνάει εδώ μέσα με WR250R ...και άλλος ένας με KLX250.
Παραπάνω από 115-120 δεν λέει να πηγαίνει κάποιος ούτε με μεγάλο μονοκύλινδρο,η ουσία είναι να μείνει και λίγο τακούνι για τα χώματα.
Μόνο αν βιάζεσαι να γυρίσεις στο σπίτι έχεις ένα πλεονέκτημα με τα 600-650...:lol:
Η φωτό από την συγκεκριμένη εκδρομή
440259

Αμέσως μετά τον Ιούνιο ακολούθησε 3ήμερο σε Μαίναλο / Πάρνωνα και πρόσφατα ένα 3ήμερο ταξίδι στην Ελάτη Τρικάλων.
Το συμπληρώνω για να γίνει κατανοητό πως το σχόλιο του @Λευκάδιος δεν είναι μια περίπτωση εξαίρεσης, έτσι ταξιδεύουμε και πραγματικά η συνήθης ταχύτητα είναι τα 110-120 με τιμές GPS. Τουλάχιστον τα 3 συγκεκριμένα μικρά μοντέλα το κάνουν εύκολα ως μοτέρ (το Kawasaki έχει αλλάξει τη θέση χρονισμού των εκκεντροφόρων με προβλεπόμενο τρόπο από την Kawasaki)... Να ληφθεί υπόψιν ότι είμαστε φορτωμένοι με αντίσκηνα και όλα τα παρεμφερή (επίσης φορτωμένοι με κάποια χρονάκια στις πλάτες μας)... Όσο πιο μικρές οι μοτοσυκλέτες τόσο πιο "μεγάλοι" οι αναβάτες :lol:

Φωτό από διάσελο Καλιακούδας

440263

Ως σέλα τώρα, το CRF300L μάλλον έχει τη καλύτερη εργοστασιακή από άποψη άνεσης, σε σύγκριση με WR250R και KLX250.

billy84
27/12/2022, 13:55
115-120 GPS σημαίνει πως κοντέρ ταξιδεύουν με 125-130 σταθερά που είναι μια εξαιρετική ταχύτητα ταξιδίου καθώς ακόμη και ένα μεγάλο να έχεις με τακούνια (για πιο σοβαρό χώμα) το πολύ με τόσα θα πας.

Σατανάδες μου βάζετε μπρίζες! Μονοήμερη Πίνδο με CRF300L!:lol:

STF
27/12/2022, 14:26
115-120 GPS σημαίνει πως κοντέρ ταξιδεύουν με 125-130 σταθερά που είναι μια εξαιρετική ταχύτητα ταξιδίου καθώς ακόμη και ένα μεγάλο να έχεις με τακούνια (για πιο σοβαρό χώμα) το πολύ με τόσα θα πας.

Σατανάδες μου βάζετε μπρίζες! Μονοήμερη Πίνδο με CRF300L!:lol:

Ένα θετικό της απουσίας μεγάλης ιπποδύναμης είναι και αυτό, τα λάστιχα στα ασφάλτινα κομμάτια με ταχύτητες 110-120 αντέχουν χωρίς να κόβουν, τρώνε τακούνια. Εγώ τα λάστιχα τα αλλάζω πολύ πριν "τελειώσουν" (περίπου στα 2/3 της ζωής τους) ακριβώς γιατί κρατάνε πολύ.

Πάρε εσύ ένα CRF300L, το ψήνω κι εγώ για ένα NC750X... δε μπορεί κάπως θα τις ταιριάξουμε τις βόλτες μας. Πέρα από τη πλάκα, είσαι ευπρόσδεκτος, το ξέρεις!

billy84
27/12/2022, 15:20
Ένα θετικό της απουσίας μεγάλης ιπποδύναμης είναι και αυτό, τα λάστιχα στα ασφάλτινα κομμάτια με ταχύτητες 110-120 αντέχουν χωρίς να κόβουν, τρώνε τακούνια. Εγώ τα λάστιχα τα αλλάζω πολύ πριν "τελειώσουν" (περίπου στα 2/3 της ζωής τους) ακριβώς γιατί κρατάνε πολύ.

Πάρε εσύ ένα CRF300L, το ψήνω κι εγώ για ένα NC750X... δε μπορεί κάπως θα τις ταιριάξουμε τις βόλτες μας. Πέρα από τη πλάκα, είσαι ευπρόσδεκτος, το ξέρεις!


Για ένα CRF250L σκεφτόμουν πριν κάνω παιδί σκέψου, να το έχω ταυτόχρονα για πιο κοντινές χωμάτινες. Είχα τη δυνατότητα να βγαίνω καθημερινές χειμώνα κοντά και τις Κυριακές ότι έκανα με το NC στα μακρινά ταξίδια. Είπα να περιμένω και καλά έκανα καθώς πλέον λόγω παιδιού δε μπορώ να βγαίνω καθημερινές αλλά μπορώ τις Κυριακές να βγαίνω μία με το NC μία με το CRF (σε πιο νορμάλ κοντινές). Οπότε έχει μπει ξανά στο μυαλό μου η απόκτηση ενός μικρού και το μελετάω (και κοιτάω αγγελίες φυσικά :D)

Πέρα απο το τι θα κάνω τελικά, αν κανονίσετε πιο νορμάλ εξόρμηση χωρίς μονοπάτια και κακοτράχαλα που περνάνε μόνο μικρά μηχανάκια, ευχαρίστως θα έρθω, στείλε μήνυμα!

SeniorCanardo
27/12/2022, 16:30
Για ένα CRF250L σκεφτόμουν πριν κάνω παιδί σκέψου, να το έχω ταυτόχρονα για πιο κοντινές χωμάτινες. Είχα τη δυνατότητα να βγαίνω καθημερινές χειμώνα κοντά και τις Κυριακές ότι έκανα με το NC στα μακρινά ταξίδια. Είπα να περιμένω και καλά έκανα καθώς πλέον λόγω παιδιού δε μπορώ να βγαίνω καθημερινές αλλά μπορώ τις Κυριακές να βγαίνω μία με το NC μία με το CRF (σε πιο νορμάλ κοντινές). Οπότε έχει μπει ξανά στο μυαλό μου η απόκτηση ενός μικρού και το μελετάω (και κοιτάω αγγελίες φυσικά :D)

Πέρα απο το τι θα κάνω τελικά, αν κανονίσετε πιο νορμάλ εξόρμηση χωρίς μονοπάτια και κακοτράχαλα που περνάνε μόνο μικρά μηχανάκια, ευχαρίστως θα έρθω, στείλε μήνυμα!

Αρχίσαμεεεεεεε....

Από R1 σε NC, από NC σε CRFL, σε λίγο σε βλέπω να κοιτάς για κάνα καθαρό...:bawl:

bulmont
27/12/2022, 16:37
.... Μονοήμερη Πίνδο με CRF300L!:lol:


Δεν' 'ν κακό...........:hmm::hmm::vroum::vroum:

billy84
27/12/2022, 17:05
Αρχίσαμεεεεεεε....

Από R1 σε NC, από NC σε CRFL, σε λίγο σε βλέπω να κοιτάς για κάνα καθαρό...:bawl:

Τι καθαρό? Στο τέλος παπί θα πάρω με τόσο downsizing! :lol:



Δεν' 'ν κακό...........:hmm::hmm::vroum::vroum:


Δεν το λες και νορμάλ πάντως!:bawl:

doctoras
27/12/2022, 20:36
Όλοι κοιτάνε το κοιτάνε το crf L. / rally
Δεν υπάρχει η κατηγορία, η χοντα είναι ο μόνος κατασκευαστής.

Είχε βγάλει η κάβα το klx230 ένα φεγγάρι , αλλά καβασακι και Ελλάδα δεν υφίσταται εδώ και χρόνια..

Γιατί η κατηγορία των άλλοτε ψεύτοεντουρο ήταν και είναι η πιο πολυχρηστικη.
Από το πολιτικό μοτερ με αραιες συντηρήσεις, πιο μάνιτζεβελο με κοντύτερο μπόι, πιο ενδοτικό και εύκολο στην βόλτα χωρίς χρόνους για το χώμα. Μέχρι το να κανείς κονμιουτερ στην πόλη καθημερινά.
Δε είναι τυχαίο που ο σαρακακης αναφέρει το rally ως round the world όχημα στην μπροσούρα του μοντέλου.

Λευκάδιος
27/12/2022, 21:09
Όλοι κοιτάνε το κοιτάνε το crf L. / rally
Δεν υπάρχει η κατηγορία, η χοντα είναι ο μόνος κατασκευαστής.

Είχε βγάλει η κάβα το klx230 ένα φεγγάρι , αλλά καβασακι και Ελλάδα δεν υφίσταται εδώ και χρόνια..

Γιατί η κατηγορία των άλλοτε ψεύτοεντουρο ήταν και είναι η πιο πολυχρηστικη.
Από το πολιτικό μοτερ με αραιες συντηρήσεις, πιο μάνιτζεβελο με κοντύτερο μπόι, πιο ενδοτικό και εύκολο στην βόλτα χωρίς χρόνους για το χώμα. Μέχρι το να κανείς κονμιουτερ στην πόλη καθημερινά.
Δε είναι τυχαίο που ο σαρακακης αναφέρει το rally ως round the world όχημα στην μπροσούρα του μοντέλου.
Το KLX230 είναι ένα κλικ κάτω σε κατηγορία/απόδοση.
KLX250,WR250R ήταν στην κατηγορία των CRF-L αλλά μας αφήσαν χρόνους .
Το από κάτω (Voge 300 Rally) έχει αρχίσει να κάνει δειλά δειλά τα βήματα του στην αγορά,διαβάζω από κατόχους καλά λόγια ειδικά στην τιμή που πουλιέται .
https://youtu.be/UZGrEAUvWP0

KotsosDR
28/12/2022, 16:20
Γιατί το rally και όχι το L?Δεν νομίζω να υπάρχει λόγος όλο αυτό το μπούγιο να είναι σε μηχανάκι 300cc.
Το rally το έχω καβαλήσει μόνο στατικά και το πρώτο πράγμα που σκέφτηκα ήταν 'Α το Domi650 που είχα σε 300cc' :lol:


Επειδή με έβαλες σε σκέψεις....

Αν, αν λεμε έβγαζε η HONDA μια άλλη έκδοση , και την ονόμαζε ...MARATHON ξέρω γω :rolleyes:, και το έβγαζε κάπως έτσι (πρόχειρα με το paint είναι , μη με παρεξηγήσεις :lol: ) , θα το ξανασκεφτόσουν μετά ;

440291

stefanos
28/12/2022, 16:59
Επειδή με έβαλες σε σκέψεις....

Αν, αν λεμε έβγαζε η HONDA μια άλλη έκδοση , και την ονόμαζε ...MARATHON ξέρω γω :rolleyes:, και το έβγαζε κάπως έτσι (πρόχειρα με το paint είναι , μη με παρεξηγήσεις :lol: ) , θα το ξανασκεφτόσουν μετά ;

440291

To ραλλύ είναι 153 κιλά 11 κιλά βαρύτερο από το απλό.

STF
28/12/2022, 20:25
To ραλλύ είναι 153 κιλά 11 κιλά βαρύτερο από το απλό.

Και μάλλον πιο ευαίσθητο στις τούμπες.

stefanos
29/12/2022, 00:23
Δηλαδή είναι για πολλές φάπες αυτή η honda.
Να πουλάει το 2023 300άρια 30 άλογα με 140 και 150 κιλά για χρήση εκτός δρόμου...
Ωραία πρόοδος, γι αυτό μου φάνηκε βαρύ το rally στατικά και εγώ νόμιζα ότι γέρασα.

Λευκάδιος
29/12/2022, 07:01
Επειδή με έβαλες σε σκέψεις....

Αν, αν λεμε έβγαζε η HONDA μια άλλη έκδοση , και την ονόμαζε ...MARATHON ξέρω γω :rolleyes:, και το έβγαζε κάπως έτσι (πρόχειρα με το paint είναι , μη με παρεξηγήσεις :lol: ) , θα το ξανασκεφτόσουν μετά ;

440291
Εγώ τι να ξανασκεφτώ; L ή Rally;

Πέρα από το μεγαλύτερο βάρος αλλάζει και η θέση οδήγησης ,στο Rally ανοίγει πολύ τα πόδια θυμίζοντας μεγαλύτερη μοτοσυκλέτα ενώ στο L είναι πιο 'εντουράδικη' θυμίζοντας ...300 cc δηλαδή αυτό που είναι.
440301
440302

Λευκάδιος
29/12/2022, 07:23
Δηλαδή είναι για πολλές φάπες αυτή η honda.
Να πουλάει το 2023 300άρια 30 άλογα με 140 και 150 κιλά για χρήση εκτός δρόμου...
Ωραία πρόοδος, γι αυτό μου φάνηκε βαρύ το rally στατικά και εγώ νόμιζα ότι γέρασα.
Δεν είναι μόνο για χρήση εκτός δρόμου ,ον/οφ είναι .
To μιζάτο, αερόψυκτο με ένα εκκεντροφόρο XR250S ζύγιζε 132 γεμάτο .Το 300L με υδρόψυξη,2 εκκεντροφόρους συν τα παπαράκια για τα euro115 λογικό είναι να έχει τσιμπήσει προς τα πάνω (στα 142 κιλά).
440303

Εγώ λέω ότι είναι πρόοδος η υδρόψυξη (σταθερή απόδοση κινητήρα),οι μεγαλύτερες ταχύτητες ταξιδιού στην άσφαλτο ,το πιο smooth μοτέρ (δουλεύει σαν ραπτομηχανή),η μικρότερη κατανάλωση,τα καλύτερα φώτα,φρένα και τα μεγαλύτερα διαστήματα σέρβις.
Τα κιλά του 300L εμένα δεν με προβλημάτισαν στο χώμα ,(τόσο ζυγίζει το 650 μου :D ) το αμορτισέρ είναι που θέτει περιορισμούς στο παιχνίδι και όχι το συνολικό βάρος .

stefanos
29/12/2022, 11:25
Δεν είναι μόνο για χρήση εκτός δρόμου ,ον/οφ είναι .
To μιζάτο, αερόψυκτο με ένα εκκεντροφόρο XR250S ζύγιζε 132 γεμάτο .Το 300L με υδρόψυξη,2 εκκεντροφόρους συν τα παπαράκια για τα euro115 λογικό είναι να έχει τσιμπήσει προς τα πάνω (στα 142 κιλά).
440303

Εγώ λέω ότι είναι πρόοδος η υδρόψυξη (σταθερή απόδοση κινητήρα),οι μεγαλύτερες ταχύτητες ταξιδιού στην άσφαλτο ,το πιο smooth μοτέρ (δουλεύει σαν ραπτομηχανή),η μικρότερη κατανάλωση,τα καλύτερα φώτα,φρένα και τα μεγαλύτερα διαστήματα σέρβις.
Τα κιλά του 300L εμένα δεν με προβλημάτισαν στο χώμα ,(τόσο ζυγίζει το 650 μου :D ) το αμορτισέρ είναι που θέτει περιορισμούς στο παιχνίδι και όχι το συνολικό βάρος .

Το μηχανάκι του Κολοκοτρώνη δεν πρέπει να αποτελεί μέτρο σύγκρισης για τις μοτοσυκλέτες του 2023 πόσο μάλλον να είναι ελαφρύτερο.
Η τρέχουσα τεχνολογία (τα mx και τα enduro) χωρίς πολλά πολλά ζυγίζουν γύρω στα 100 κιλά, με υγρόψυξη και ψεκασμούς και μίζες και μπαταρίες και τις στήλες του Ολυμπίου Διός για πηρούνια.
Δεν είπαμε να βγάλει καθαρό στην παραγωγή αλλά 150 κιλά (που τόσο ζυγίζει το 650 σου) είναι εξωφρενικό.
Όπως εξωφρενικό είναι να συγκρίνονται τα κιλά ενός σύγχρονου 300 με του 650 εικοσαετίας

skritikos
29/12/2022, 11:52
Εγώ τι να ξανασκεφτώ; L ή Rally;

Πέρα από το μεγαλύτερο βάρος αλλάζει και η θέση οδήγησης ,στο Rally ανοίγει πολύ τα πόδια θυμίζοντας μεγαλύτερη μοτοσυκλέτα ενώ στο L είναι πιο 'εντουράδικη' θυμίζοντας ...300 cc δηλαδή αυτό που είναι.
440301
440302

Εγώ που είμαι ασφάλτινος θα πήγαινα σε Rally που αγαπώ πολύ και το μούτρο του.
Για χώμα θα πήγαινα στο 300L και αν θες αργότερα του βάζεις ένα Rally tower μπροστά για όργανα και λίγη προστασία.

Όλα αυτά στην θεωρία βέβαια γιατί ούτε αυτά τα βρίσκεις πουθενά σε stock, ξεπούλησαν και φέτος.
Δεν έχω δει τις τελευταίες καραβιές τι φέρανε, οπότε πάρε σε κανένα σοβαρό Honda shop για εκτίμηση διαθεσιμότητας.

EDIT: έχοντας οδηγήσει και τα 2, αλλά και τα 250L και Rally, το μόνο που πρέπει να υπολογίσεις από την αγορά ακόμη είναι το πίσω αμορτισέρ.
Υπάρχουν πολλές λύσεις από YSS χωρίς να πουλήσεις νεφρό. Ό,τι θες ρώτα :)

skritikos
29/12/2022, 11:55
@stefanos

Μα συγκρίνεις τώρα μοτοσυκλέτες αυστηρά ειδικής χρήσης με on-off που μπορούν να γυρίσουν όλο τον πλανήτη από κάθε είδος δρόμου με μια αλλαγή αλυσίδας και 5 αλλαγές λαδιών;!

Λευκάδιος
29/12/2022, 12:04
Το μηχανάκι του Κολοκοτρώνη δεν πρέπει να αποτελεί μέτρο σύγκρισης για τις μοτοσυκλέτες του 2023 πόσο μάλλον να είναι ελαφρύτερο.
Η τρέχουσα τεχνολογία (τα mx και τα enduro) χωρίς πολλά πολλά ζυγίζουν γύρω στα 100 κιλά, με υγρόψυξη και ψεκασμούς και μίζες και μπαταρίες και τις στήλες του Ολυμπίου Διός για πηρούνια.
Δεν είπαμε να βγάλει καθαρό στην παραγωγή αλλά 150 κιλά (που τόσο ζυγίζει το 650 σου) είναι εξωφρενικό.
Όπως εξωφρενικό είναι να συγκρίνονται τα κιλά ενός σύγχρονου 300 με του 650 εικοσαετίας

Τα αγωνιστικά εντουρο/mx κοστίζουν 10.000+ ευρώ όχι 6.000 που κάνει το L .
Όλα τα παραφερνάλια που χρειάζονται για να είναι street legal και να περνάνε προδιαγραφές euro δυστυχώς μόνο βάρος προσθέτουν .

Ένα παράδειγμα , το dualsport crf450L που βασίζεται στα καθαρόαιμα mx,enduro για να πάρει έγκριση στον δρόμο έφτασε τα 131 κιλά από 114 που ζυγίζει το enduro CRF450RX και 112 το mx crf450R .

Tα 140 κιλά του 650 εικοσαετίας δεν ήταν ο κανόνας σε βαρος.ήταν το 2ο ελαφρύτερο της κατηγορίας μετά το Husaberg 650.Αλλα ήταν εντελώς Σπαρτιάτικο για χρήση στην δρόμο.
Το ανέφερα γιατί τα κιλά του (βασικά μέχρι τα 150 περίπου) για μένα τουλάχιστον είναι απόλυτα διαχειρίσιμα,είται κουβαλιούνται από 45 ίππους είτε από 25.

Λευκάδιος
29/12/2022, 12:08
Εγώ που είμαι ασφάλτινος θα πήγαινα σε Rally που αγαπώ πολύ και το μούτρο του.
Για χώμα θα πήγαινα στο 300L και αν θες αργότερα του βάζεις ένα Rally tower μπροστά για όργανα και λίγη προστασία.

Όλα αυτά στην θεωρία βέβαια γιατί ούτε αυτά τα βρίσκεις πουθενά σε stock, ξεπούλησαν και φέτος.
Δεν έχω δει τις τελευταίες καραβιές τι φέρανε, οπότε πάρε σε κανένα σοβαρό Honda shop για εκτίμηση διαθεσιμότητας.

EDIT: έχοντας οδηγήσει και τα 2, αλλά και τα 250L και Rally, το μόνο που πρέπει να υπολογίσεις από την αγορά ακόμη είναι το πίσω αμορτισέρ.
Υπάρχουν πολλές λύσεις από YSS χωρίς να πουλήσεις νεφρό. Ό,τι θες ρώτα :)

Για την ώρα δεν ενδιαφέρομαι για αγορά κανενός,απλώς καταθέτω προσωπικές εμπειρίες γύρω από τα μοντέλα αυτά ;)

KotsosDR
29/12/2022, 12:28
@stefanos

Μα συγκρίνεις τώρα μοτοσυκλέτες αυστηρά ειδικής χρήσης με on-off που μπορούν να γυρίσουν όλο τον πλανήτη από κάθε είδος δρόμου με μια αλλαγή αλυσίδας και 5 αλλαγές λαδιών;!

Δεν υπάρχει αυτή η μοτοσυκλέτα σήμερα

KotsosDR
29/12/2022, 12:35
Τα αγωνιστικά εντουρο/mx κοστίζουν 10.000+ ευρώ όχι 6.000 που κάνει το L .
Όλα τα παραφερνάλια που χρειάζονται για να είναι street legal και να περνάνε προδιαγραφές euro δυστυχώς μόνο βάρος προσθέτουν .

Ένα παράδειγμα , το dualsport crf450L που βασίζεται στα καθαρόαιμα mx,enduro για να πάρει έγκριση στον δρόμο έφτασε τα 131 κιλά από 114 που ζυγίζει το enduro CRF450RX και 112 το mx crf450R .

Tα 140 κιλά του 650 εικοσαετίας δεν ήταν ο κανόνας σε βαρος.ήταν το 2ο ελαφρύτερο της κατηγορίας μετά το Husaberg 650.Αλλα ήταν εντελώς Σπαρτιάτικο για χρήση στην δρόμο.
Το ανέφερα γιατί τα κιλά του (βασικά μέχρι τα 150 περίπου) για μένα τουλάχιστον είναι απόλυτα διαχειρίσιμα,είται κουβαλιούνται από 45 ίππους είτε από 25.

Ναι , αλλά τα παρελκόμενα που φοράνε τα εντούρο των 10000 κοστίζουν και παραπάνω ... φοράνε αναρτήσεις , όχι ...σουστες

PaNick67
29/12/2022, 12:54
Συγγνωμη αλλα τι σχεση εχει μια αγωνιστικη μοτοσυκλετα ειδικης χρησης με μια γενικης χρησης με ολα τα παρελκομενα ασφαλειας, συντηρηση ανα Χ πολλα χιλιομετρα και η οποια πρεπει να δουλευει για καμποσα χρονια κουβαλωντας και 2 ατομα στην σελα ενιοτε;

stefanos
29/12/2022, 13:32
Για την ώρα δεν ενδιαφέρομαι για αγορά κανενός,

Ένα πολύ καλό επιχείρημα που ενισχύει την άποψή μου.:lol:

OldMan
29/12/2022, 14:13
Ρε αχρηστα υποκειμενα..

Ο άνθρωπος εκανε μια σαφως διατυπωμενη απλουστατη ερωτηση..

Της ψ@λης σας ο χαβας, λετε να τον ενδιαφερει..??

KotsosDR
29/12/2022, 14:17
Ρε αχρηστα υποκειμενα..

Ο άνθρωπος εκανε μια σαφως διατυπωμενη απλουστατη ερωτηση..

Της ψ@λης σας ο χαβας, λετε να τον ενδιαφερει..??


Αφου...

440320

:lol:

bulmont
29/12/2022, 14:55
Ρε αχρηστα υποκειμενα..

Ο άνθρωπος εκανε μια σαφως διατυπωμενη απλουστατη ερωτηση..

Της ψ@λης σας ο χαβας, λετε να τον ενδιαφερει..??

Πω πω πω νεύρα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

STF
29/12/2022, 15:16
Το μηχανάκι του Κολοκοτρώνη δεν πρέπει να αποτελεί μέτρο σύγκρισης για τις μοτοσυκλέτες του 2023 πόσο μάλλον να είναι ελαφρύτερο.
Η τρέχουσα τεχνολογία (τα mx και τα enduro) χωρίς πολλά πολλά ζυγίζουν γύρω στα 100 κιλά, με υγρόψυξη και ψεκασμούς και μίζες και μπαταρίες και τις στήλες του Ολυμπίου Διός για πηρούνια.
Δεν είπαμε να βγάλει καθαρό στην παραγωγή αλλά 150 κιλά (που τόσο ζυγίζει το 650 σου) είναι εξωφρενικό.
Όπως εξωφρενικό είναι να συγκρίνονται τα κιλά ενός σύγχρονου 300 με του 650 εικοσαετίας

Συνονόματε έχω την αίσθηση ότι στρογγυλεύεις προς τα πάνω και προς τα κάτω κατά το δοκούν. 142 κιλά είναι γεμάτο το CRF300L και 115 κιλά γεμάτο είναι το CRF250X (το εντούρο) για να έχουμε μια άμεση σύγκριση. Μιλάμε πάντα με όρους ανακοινώσιμων κιλών αλλά με ανακοινώσιμα κάνουμε όλες τις συγκρίσεις.

Άρα 142 - 115 = 27 κιλά διαφοράς.

Όταν η Honda λέει 115 κιλά στο καθαρόαιμο εντούρο δε συμπεριλαμβάνει καμία από τις ευκολίες ενός On/Off, όπως φλας, ουρά/ποδιά πινακίδας πίσω, υποπλαίσιο για τη μεταφορά αποσκευών, κόρνες, καθρέπτες, άλλο όργανο σημαντικά μεγαλύτερου όγκου και βάρους... τίποτα από όλα αυτά (αυτά στα βάζει στη κούτα που συνοδεύουν τη μοτοσυκλέτα για να μπορεί να πάρει άδεια κυκλοφορίας). Ταυτοχρόνως όμως η κατασκευή ενός καθαρόαιμου περιλαμβάνει άλλα "εξωτικά" υλικά, όπως διαφορετικά κράματα αλουμινίου σε όλο το πλαίσιο και όχι σίδερα και ατσάλια. Οπότε είναι πολύ εύκολα εξηγήσιμο να φτάσουμε στα 27 κιλά της διαφοράς.

Να θυμίσω πως τα καθαρόαιμα ήταν και είναι μεταξύ 105 και 110 κιλών (στεγνά) τα τελευταία 30 χρόνια, αλλά εκεί δε βλέπω γκρίνιες που δεν έχουν γίνει 80...
Η μηχανική έχει τα όρια της και αυτά με τις προσθήκες των ηλεκτρονικών έχουν ταβανιάσει -από άποψη βάρους- σε όλες τις κατηγορίες μοτοσυκλετών εδώ και πολλά χρόνια.

Στα 6200 ευρώ το CRF300L ήδη φαίνεται πανάκριβο (κατά την άποψη πολλών). Ένα καθαρόαιμο πλέον αγγίζει εύκολα τα 11-12 χιλιάρικα. Οπότε αν ήθελες ένα CRF300L με 125 κιλά γεμάτο καταλαβαίνεις ότι θα είμασταν με το καλημέρα στα 8-9 χιλιάρικα. Θα τα έδινες;

Άσε το ΧR650... (μουσίτσα Λευκάδιε) έτσι και αλλιώς δεν είναι ο κανόνας, και είναι που είναι ελαφρύ δεν έχει και μίζα, η οποία από μόνη της θα σου κάνει δώρο 10 κιλά.

Ακόμη και στα 142 κιλά αυτά τα μικρά έχουν 60 κιλά απόστασης από τα περισσότερα μεσαία δικύλινδρα και ουσιαστικά εκεί θα πρέπει κανείς να δει αν θέλει να χάσει στην άσφαλτο κερδίζοντας ευκολία στο χώμα ή να κερδίσει στην άσφαλτο παλεύοντας όμως στο χώμα. Δυστυχώς ισχύει αυτό που ισχύει παντού, δε μπορούμε να τα έχουμε όλα.

doctoras
29/12/2022, 15:57
Ωραία συζήτηση πιάσατε!

Ήθελα να γράψω κι εγώ διαφορά αλλά έλλειψη χρόνου, πιστεύω ο STF αποκατέστησε όσα ο kotsosDR και stefanos απεμπολήσαν από το συγκεκριμένο μοντέλο.

Το μηχανάκι είναι ψευτοεντουρο όπως λέγαμε παλιά, η ονοφ, δεν έχει σχέση με τα καθαρόαιμα. Και όπως σωστά είπε ο από πάνω αν ψαχτεί κάποιος για εκδρομικό καινούργιο, από το να ξοδέψει πολλα σε κάνα δικύλινδρο με 200+ κιλά, κάνει την δουλειά του οικονομικότερα με το crf L /rally ευκολότερα και ικανότερα

Ένα ωραίο τεστακι σε διαφορά τερέν αναλύεται από τον Καναδό παρακάτω.
Αν μέσα σε αυτά είχε προστεθεί και χρήση commuter και χρήση ταξιδιωτικό χωρίς επιστροφή σίγουρα το crf L θα είχε συγκεντρώσει περισσότερα στοιχεία για την πολύπλευρη προσωπικότητα του. Το μειονέκτημα του μπορεί να αλλάξει και να αναβαθμιστεί είναι οι υπερενδοτικές αναρτησεις του.

https://m.youtube.com/watch?v=IIxdlTfyb3Y


Το κακό είναι ότι δεν επενδύει κανένας άλλος παραδοσιακός κατασκευαστής σε ψηλοφτερο για να έχει ανταγωνισμό η χοντα και να προσπαθήσει ακόμη περισσότερο..με ακόμη πιο εξελιγμένο πακέτο.
Ο πλησιέστερος ανταγωνιστής είναι το Ktm 250 adventure.


*Oldman τα θέματα που ανοίγουν ενδιαφερόμενοι τα περισσότερα είναι αχαρτογράφητα νερά, καλώς γίνονται υποενότητες και μαθαίνουν πολλοί διαφορά.

KotsosDR
29/12/2022, 17:39
Επειδή είμαι από κινητό και δεν είναι εύκολο να κάνω πολλά , μπορείτε να δείτε τις προδιαγραφες και τα κιλά από το ccm 450 gp adventure , για μένα ήταν το ιδανικό μηχανάκι για τη χρήση που συζητάμε , κριμα που δεν ήταν διαθέσιμο εδώ , κρίμα που δεν έβγαλε άλλη εταιρεία κατι ανάλογο , ήταν καταπληκτικό όμως , τουλάχιστον σε χαρακτηριστικά, και η απόδειξη πως άμα θέλουν οι εταιρείες, βγάζουν αυτά που συζητάμε τώρα με 450 κινητήρα και Φέρινγκ και σωστές αναρτήσεις . Και όλα αυτά κάποια χρόνια πίσω...

https://youtu.be/jBUaOaVp0mg

doctoras
29/12/2022, 18:28
Επειδή είμαι από κινητό και δεν είναι εύκολο να κάνω πολλά , μπορείτε να δείτε τις προδιαγραφες και τα κιλά από το ccm 450 gp adventure , για μένα ήταν το ιδανικό μηχανάκι για τη χρήση που συζητάμε , κριμα που δεν ήταν διαθέσιμο εδώ , κρίμα που δεν έβγαλε άλλη εταιρεία κατι ανάλογο , ήταν καταπληκτικό όμως , τουλάχιστον σε χαρακτηριστικά, και η απόδειξη πως άμα θέλουν οι εταιρείες, βγάζουν αυτά που συζητάμε τώρα με 450 κινητήρα και Φέρινγκ και σωστές αναρτήσεις . Και όλα αυτά κάποια χρόνια πίσω...

https://youtu.be/jBUaOaVp0mg

Ωραία συμφωνώ. Και η AJP βγάζει ωραία μηχανάκια με δανεικά μοτερ και γαματα περιφερειακά.
οπωσ υπάρχουν πολλές αξιόλογες χωμάτινες εταιρείες.
Τι θέλεις να συζητήσουμε τι θα ήταν το ιδανικό για κάποιον έμπειρο; Τι θελουμε προσωπικά; Πως θα συναρμολογούσαμε εμείς τα υλικά και τι θα θέλαμε ως αποτέλεσμα; η τα capabilities που σχετίζονται με τα crf L / rally ;
Αν όχι το τελευταίο θα πρέπει να ανοίξεις θέμα γιατί εδώ θα έχει δίκιο ο γέρος

Εντίτ
Από κινητό γράφω τουλάχιστο καμιά 10ρια χρόνια και μάλλον και οι περισσότεροι (αν όχι όλοι).

KotsosDR
29/12/2022, 18:45
Ωραία συμφωνώ. Και η AJP βγάζει ωραία μηχανάκια με δανεικά μοτερ και γαματα περιφερειακά.
οπωσ υπάρχουν πολλές αξιόλογες χωμάτινες εταιρείες.
Τι θέλεις να συζητήσουμε τι θα ήταν το ιδανικό για κάποιον έμπειρο; Τι θελουμε προσωπικά; Πως θα συναρμολογούσαμε εμείς τα υλικά και τι θα θέλαμε ως αποτέλεσμα; η τα capabilities που σχετίζονται με τα crf L / rally ;
Αν όχι το τελευταίο θα πρέπει να ανοίξεις θέμα γιατί εδώ θα έχει δίκιο ο γέρος

Εντίτ
Από κινητό γράφω τουλάχιστο καμιά 10ρια χρόνια και μάλλον και οι περισσότεροι (αν όχι όλοι).

Συζητάμε την απομυθοποίηση του crf ... Για μένα μια αρκετά υπερτιμημένη μικρή ψευτοεντουρο που το μόνο που δικαιολογεί την τιμή και την βαβούρα γύρω από αυτό ,είναι η αξιοπιστία που προσφέρει το ονομα honda . Για αυτό επιμενω στην αρχική μου άποψη , αν πάρεις drz 400 σε καλή κατάσταση και του ρίξεις πάνω τη διαφορά της τιμής με το crf θα φτιάξεις μηχανάκι πολύ ανώτερο , και ας μην έχει την 6η . Το crf έτσι όπως είναι δεν έπρεπε να ξεπερνάει τα 4700 , 4900 ευρώ κατά τη γνώμη μου . Δεκτές οι ενστάσεις αλλά αυτή είναι η γνώμη μου .


Υ.γ.. Πώς την παλεύετε με τα κινητά ;..

PaNick67
29/12/2022, 18:51
Συζητάμε την απομυθοποίηση του crf ... Για μένα μια αρκετά υπερτιμημένη μικρή ψευτοεντουρο που το μόνο που δικαιολογεί την τιμή και την βαβούρα γύρω από αυτό ,είναι η αξιοπιστία που προσφέρει το ονομα honda . Για αυτό επιμενω στην αρχική μου άποψη , αν πάρεις drz 400 σε καλή κατάσταση και του ρίξεις πάνω τη διαφορά της τιμής με το crf θα φτιάξεις μηχανάκι πολύ ανώτερο κατά τη γνώμη μου , και ας μην έχει την 6η . Το crf έτσι όπως είναι δεν έπρεπε να ξεπερνάει τα 4700 , 4900 ευρώ κατά τη γνώμη μου . Δεκτές οι ενστάσεις αλλά αυτή είναι η γνώμη μου .


Υ.γ.. Πώς την παλεύετε με τα κινητά ;..

Δεκτη η γνωμη σου. Βεβαια το DRZ 400 υπαρχει ως μεταχειρισμενο μονο και θελει καλο ψαξιμο να βρεις ενα καλο, αν υπαρχει. Αν εβγαινε σημερα θα ειχε περιπου οσα το CRF/L.

Για εμενα μαλιστα δεν θα υπηρχε καν διλημμα, το καινουργιο και αντε να χρειαστει ενα πισω αμορτισερ και κανενα ελατηριο μπροστα.

bulmont
29/12/2022, 21:42
..... το καινουργιο και αντε να χρειαστει ενα πισω αμορτισερ και κανενα ελατηριο μπροστα.

Kαι ένα τιμονάκι...και μιά τρόμπα της εποχής μας (αυτή που έχει από XLR, α πα πα.......) και ενα τεπόζιτο πλαστικό (...μα σιδερένιο
το 2022.....έλεος........) και πλαστικα και το βαρέλι δεν έχει πάτο......

Το κλειδί, έχει δει κανείς το κλειδί;;;;;;;;;;;;;:bawl::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao:

bulmont
29/12/2022, 21:43
Υ.γ.. Πώς την παλεύετε με τα κινητά ;..


Ελα ντέ...............:confused::confused::confused:

Λευκάδιος
29/12/2022, 22:07
Επειδή είμαι από κινητό και δεν είναι εύκολο να κάνω πολλά , μπορείτε να δείτε τις προδιαγραφες και τα κιλά από το ccm 450 gp adventure , για μένα ήταν το ιδανικό μηχανάκι για τη χρήση που συζητάμε , κριμα που δεν ήταν διαθέσιμο εδώ , κρίμα που δεν έβγαλε άλλη εταιρεία κατι ανάλογο , ήταν καταπληκτικό όμως , τουλάχιστον σε χαρακτηριστικά, και η απόδειξη πως άμα θέλουν οι εταιρείες, βγάζουν αυτά που συζητάμε τώρα με 450 κινητήρα και Φέρινγκ και σωστές αναρτήσεις . Και όλα αυτά κάποια χρόνια πίσω...

https://youtu.be/jBUaOaVp0mg

Απ'όσο έχω διαβάσει στο παρελθόν (από ιδιοκτήτες σε ξένα φόρουμς) όλο προβλήματα ήταν.
Το ιδανικότερο μηχανάκι για την χρήση που συζητάμε είναι αυτό που έχει ο καθένας μας,μην ψάχνετε για Μονόκερους στην εποχή μας.
Να βάζουμε βενζίνη στα ρημάδια μας,να βρίσκουμε λίγο χρόνο και να τα φορτώνουμε με μπόλικα χιλιόμετρα.

STF
30/12/2022, 00:02
Άντε ντε!

https://www.youtube.com/watch?v=uawssK3r9yM

billy84
30/12/2022, 08:40
Πολλοί ηλεκτρολόγοι μαζεύτηκαν στο φόρουμ. Πολλές πρίζες βλέπω!!!:lol:

Λευκάδιος
30/12/2022, 09:02
Άντε ντε!

https://www.youtube.com/watch?v=uawssK3r9yM

Α τα καημένα,σέρνονται στην άμμο :lol: