PDA

View Full Version : Γυαλιστικό ελαστικών σε μοτοσυκλέτα?



White.Wolf
29/12/2022, 19:02
Καλησπέρα σε όλους και Χρόνια Πολλά!!

Ήθελα να σας ρωτήσω αν είναι εφικτό να χρησιμοποιήσουμε γυαλιστικά ελαστικών (tyre dressings) σε ελαστικά μοτοσυκλέτας.

Άπειρος οπως είμαι :facepalm:, είδα το προϊόν, είχα ακούσει οτι επεκτείνει τη διάρκεια των ελαστικών και το πήρα και το έβαλα στη μηχανή μου σημερα
που τη καθάριζα. Έβαλα στα τοιχώματα των ελαστικών γιατι φαντάστηκα οτι αν το βάλω στα πέλματα των ελαστικών δε θα είναι και πολύ καλή ιδέα.
Φαντάζομαι θα γλιστράει και θα φάω τα μούτρα μου. Υπάρχει όμως περίπτωση απο τα τοιχώματα να περάσει και να πάει στα πέλματα? Και αν ναι, πως μπορώ να βγάλω το γυαλιστικό απο πάνω? :confused:

AUFGEBRACHT
29/12/2022, 19:13
Καλά φαντάζεσαι... Έχω ένα τέτοιο προϊόν της ArmorAll, για τα λάστιχα του αυτοκινήτου. Στις οδηγίες αναγράφει ότι το προϊόν ΔΕΝ πρέπει να χρησιμοποιείται σε τροχούς μοτοσυκλετών και ποδηλάτων.

skritikos
29/12/2022, 19:16
Αν έβαλες πρώτα σε σωστό πανάκι μικροινών και μετά στο πλαϊνό των ελαστικών, ΚΑΙ δεν βλέπεις σταγόνες να έχουν τρέξει στα πέλματα, είσαι ΟΚ.
Αν έχεις γεμίσει σταγόνες και τρεξίματα στα πέλματα έχεις 2 εύκολες λύσεις. Η μια είναι σαπουνάδα, νερό και πολύ τρίψιμο. Η δεύτερη είναι πας προσεκτικά σε έδαφος με πολύ ψιλό χώμα σαν πούδρα. Θα κολλήσει παντού και θα τραβήξει τα πάντα.

Τις ελάχιστες φορές που μου έχει τρέξει σε μοτοσυκλέτα ή 4τροχο, έκανα προσωπικά πρώτα το δεύτερο και μετά το πρώτο. Κι όλα καλά.

White.Wolf
29/12/2022, 19:17
Καλά φαντάζεσαι... Έχω ένα τέτοιο προϊόν της ArmorAll, για τα λάστιχα του αυτοκινήτου. Στις οδηγίες αναγράφει ότι το προϊόν ΔΕΝ πρέπει να χρησιμοποιείται σε τροχούς μοτοσυκλετών και ποδηλάτων.

:facepalm: είμαι ιδιοφυΐα....

Άραγε το σαπούνι να είναι αρκετο για να βγει αυτη η βλακεία ή θα χρειαστώ κανένα διαλυτικό? :P

mikes
29/12/2022, 19:17
ποτε και για κανεναν λογο γυαλιστικο στα λαστιχα της μηχανης..
και μη πιατευεις οτι μπουρδα διαβαζεις στις συσκευασιες, το μονο που δε κανουν τα γυαλιστικα
ειναι να παρατεινουν τη διαρκεια ζωης. αντιθετως, τα καινε γρηγοροτερα απ'οτι συνηθως.
για να το βγαλεις κανε ξανα ενα καλο πλυσιμο με υπομονη..
(παεπιπτοντως η ασφαλης διαρκεια ζωης των μοτολαστιχων, ειναι 2 χρονια απο τη στιγμη που
τοποθετουνται, εκτος και αν τα λιωσεις απο χιλιομετρα νωριτερα)

White.Wolf
29/12/2022, 19:18
Αν έβαλες πρώτα σε σωστό πανάκι μικροινών και μετά στο πλαϊνό των ελαστικών, ΚΑΙ δεν βλέπεις σταγόνες να έχουν τρέξει στα πέλματα, είσαι ΟΚ.
Αν έχεις γεμίσει σταγόνες και τρεξίματα στα πέλματα έχεις 2 εύκολες λύσεις. Η μια είναι σαπουνάδα, νερό και πολύ τρίψιμο. Η δεύτερη είναι πας προσεκτικά σε έδαφος με πολύ ψιλό χώμα σαν πούδρα. Θα κολλήσει παντού και θα τραβήξει τα πάντα.

Τις ελάχιστες φορές που μου έχει τρέξει σε μοτοσυκλέτα ή 4τροχο, έκανα προσωπικά πρώτα το δεύτερο και μετά το πρώτο. Κι όλα καλά.

αυτό έκανα.. το εβαλα σε πανακι και το απλωσα στο πλαινό προσεχτικά. Αλλα δεν ειμαι και πολυ σιγουρος. Πρεπει να το βγαλω

White.Wolf
29/12/2022, 19:20
ποτε και για κανεναν λογο γυαλιστικο στα λαστιχα της μηχανης..
και μη πιατευεις οτι μπουρδα διαβαζεις στις συσκευασιες, το μονο που δε κανουν τα γυαλιστικα
ειναι να παρατεινουν τη διαρκεια ζωης. αντιθετως, τα καινε γρηγοροτερα απ'οτι συνηθως.
για να το βγαλεις κανε ξανα ενα καλο πλυσιμο με υπομονη..
(παεπιπτοντως η ασφαλης διαρκεια ζωης των μοτολαστιχων, ειναι 2 χρονια απο τη στιγμη που
τοποθετουνται, εκτος και αν τα λιωσεις απο χιλιομετρα νωριτερα)

Ευχαριστώ πολύ! Και σας ευχαριστώ ολους παιδιά. Επιβεβαιώθηκε η υποψία μου.

AUFGEBRACHT
29/12/2022, 19:20
:facepalm: είμαι ιδιοφυΐα....

Άραγε το σαπούνι να είναι αρκετο για να βγει αυτη η βλακεία ή θα χρειαστώ κανένα διαλυτικό? :P

Διαλυτικό σε λάστιχο;;;; Σαπουνάδα, πολύ νερό και γερό τρίψιμο.

skritikos
29/12/2022, 19:21
Όχι. Στεγνώνει πολύ γρήγορα και δεν θα έχεις θέμα αν δεν βλέπεις σταγόνες ή στάμπες στο πέλμα.
Μόνο εσύ ξέρεις πόσο ακριβής και προσεκτικός είσαι όμως. Οπότε μην με κυνηγήσεις αν δεν ήσουν τόσο προσεκτικός τελικά! :p

skritikos
29/12/2022, 19:24
Καλά φαντάζεσαι... Έχω ένα τέτοιο προϊόν της ArmorAll, για τα λάστιχα του αυτοκινήτου. Στις οδηγίες αναγράφει ότι το προϊόν ΔΕΝ πρέπει να χρησιμοποιείται σε τροχούς μοτοσυκλετών και ποδηλάτων.

Το γράφουν ακριβώς γιατί το 80% θα το βάλει τόσο λάθος και θα φάει τα μούτρα του.
Βάζουμε (detailing) σε μοτοσυκλέτες και αυτοκίνητα τέτοια πράγματα εδώ και 20+ χρόνια και κανείς δεν έχει φάει τα μούτρα του ούτε έχει γλιστρήσει ποτέ.

Bowleno
29/12/2022, 20:07
Τα γυαλιστικά αυτά κάνουν μόνο για μούρη σε εκθέσεις.... Τίποτα άλλο!

katsar
29/12/2022, 20:32
Και ποιος ο λόγος να γυαλίζει το λάστιχο ;!
Καλύτερα πάρε μια αλοιφή και πέρνα τα μέταλλα,εξάτμιση όπου πρέπει,κανένα αντισκωριακό ,κάποιο σπρέι σιλικόνης για διάφορα σωληνάκια.
εντιτ συγνώμη για το ύφος έτσι,θέλω να πω αξιοποίησε τον χρόνο και τα χρήματα σου καλύτερα !

skritikos
29/12/2022, 20:50
Τα γυαλιστικά αυτά κάνουν μόνο για μούρη σε εκθέσεις.... Τίποτα άλλο!

Μα ακριβώς για αυτό υπάρχουν. Εκθέσεις, sales floor, competitions κτλ.
Έχω γνωστό με 2 μοτοσυκλέτες μέσα στο καθιστικό του. Από τους καλύτερους πελάτες :)

White.Wolf
29/12/2022, 22:29
Τα γυαλιστικά αυτά κάνουν μόνο για μούρη σε εκθέσεις.... Τίποτα άλλο!


Και ποιος ο λόγος να γυαλίζει το λάστιχο ;!
Καλύτερα πάρε μια αλοιφή και πέρνα τα μέταλλα,εξάτμιση όπου πρέπει,κανένα αντισκωριακό ,κάποιο σπρέι σιλικόνης για διάφορα σωληνάκια.
εντιτ συγνώμη για το ύφος έτσι,θέλω να πω αξιοποίησε τον χρόνο και τα χρήματα σου καλύτερα !

Παιδιά δίκιο έχετε! Νόμιζα οτι βοηθούσαν τα ελαστικά να διατηρηθουν, γι'αυτο τα εβαλα. Ολα τα αλλα που ειπες Katsar τα έκανα! :D

Bowleno
29/12/2022, 22:35
Παιδιά δίκιο έχετε! Νόμιζα οτι βοηθούσαν τα ελαστικά να διατηρηθουν, γι'αυτο τα εβαλα. Ολα τα αλλα που ειπες Katsar τα έκανα! :D

Όσο κάθεσαι εδώ μέσα, θα μάθεις πολλά :D

Και θα αποκτήσεις και γερό στομάχι με όσα θα βλέπεις να γράφονται :cry::lol:

White.Wolf
30/12/2022, 10:39
Όσο κάθεσαι εδώ μέσα, θα μάθεις πολλά :D

Και θα αποκτήσεις και γερό στομάχι με όσα θα βλέπεις να γράφονται :cry::lol:

:lol::lol::lol:

Nostradamus
30/12/2022, 10:59
Επίσης, θα μάθεις να ρωτάς σιγά σιγά ΠΡΙΝ κάνεις κάτι. :lol:

White.Wolf
31/12/2022, 09:47
Επίσης, θα μάθεις να ρωτάς σιγά σιγά ΠΡΙΝ κάνεις κάτι. :lol:

Χαχαχ :lol: ναι! Αλλα εσύ δεν εισουν που μου ελεγες να ''man-up'' και να δοκιμάζω πραγματα μονος μου? ;)

:beer:

Bowleno
31/12/2022, 09:53
Χαχαχ :lol: ναι! Αλλα εσύ δεν εισουν που μου ελεγες να ''man-up'' και να δοκιμάζω πραγματα μονος μου? ;)

:beer:

Επίσης θα μάθεις να μην βάζεις βρουμ όπου νάναι:lol: