PDA

View Full Version : BMW GS 2007 vs Varadero 2007



AggelakasK
02/01/2023, 14:02
Καλησπέρα και καλή χρόνια με υγεία σε όλους!
Μπήκε το 23 και αρχίσαμε ..... Είμαι σε αναζήτησή μοτοσυκλέτας και όπως λέει το θέμα είμαι μεταξύ 2
1) BMW GS 2007 (5800€ 50.000χλμ - αντιπροσωπεία)
2) Varadero ΜΚ2 2007 (4500€ 45.000χλμ - ιδιώτης )
Τον τελευταίο μήνα έχω διαβάσει όση πληροφορία ήταν εφικτό να βρω, οι απόψεις πάντα είναι διφορούμενες (ακούς τα πάντα και διαβάζεις τα πάντα) .
Στα BMW το σύνολο υποστηρίζει πως το μοντέλο του 07 (χωρίς σερβο) είναι μια καλή αγορά.
Στα Varadero οι διαφορές με το MK3 που με προβληματίζουν..Το συγκεκριμένο έχει καλή προίκα ...
Το μπατζετ είναι 4,5κ-6κ , χρήση μικτή και καθημερινή Κατανοώ ότι μιλάμε για μοτοσυκλέτες 16ετών μεταχειρισμένες με ότι συνεπάγεται ...
Ποιο θεωρείται περισσότερο αξιόπιστο σε αυτή την ηλικία (υπάρχει αναλυτικό ιστορικό και στις 2);
Σίγουρα θα τσεκαριστούν και οι 2 σε μηχανικό ή σε εξουσιοδοτημένο.
Ευχαριστώ

Nomand
02/01/2023, 17:10
Τα κόστη για το bmw ειναι έξω πραγματικά σε σύγκριση με ένα γιαπωνέζικο ακόμα και εκτός αντιπροσωπίας στην συντήρηση αλλά και στο πρόβλημα όταν αυτό προκύψει, και πίστεψε με όσο και να πιάνουν τα χέρια σου το bmw δεν μπορείς να το συντηρεις από μόνος σου και ειναι παρα πολυ κρίμα να κυκλοφορείς καθημερινά ένα μηχάνημα σαν το gs που κατασκευαστήκε για άλλο σκοπό από την καθημερινή μετακίνηση στην εργασία μας. Εγώ το κυκλοφόρησα για περίπου ένα μήνα και μου ήταν πολύ κουραστική για κάθε μέρα

doctor_john
02/01/2023, 17:39
Χίλια συγνώμη Nomand αλλά τα κόστη σε ένα 1200 boxer του '07 είναι τελείως βατά, πολύ εύκολο να συντηρηθεί από ιδιώτη με καθοδήγηση κάποιου
εγχειρίδιου.
Πολύ δύσκολα θα προκύψει κάποιο πρόβλημα ενώ πολύ πιθανά θα έχει αντίστοιχο κόστος με του varadero.
Σε καθημερινή κίνηση είναι εξαιρετικά εύκολο και δεν με κούρασε ποτέ.
Προσωπικά το Varadero το βρίσκω βαρύτερο που το δείχνει σε κάθε εφαρμογή.

To θέμα είναι τι σου αρέσει και τι θέλεις να κάνεις όπως και τα σωματομετρικά σου.

karellen
02/01/2023, 17:54
To GS υπερτερεί στο θέμα κατανάλωσης λ/100,έχει άξονα που σε γλυτώνει από λαδώματα και αλλαγή αλυσογράναζα.Έχει φρενάρες,ABS και το ταξίδι του είναι καλύτερο από το Vara.
Αν είναι όντως του 07 πάρτο,έχει λύσει αρκετά από τα προβλήματα του παρελθόντος στα αερόψυκτα.Κόστος στην συντήρηση δεν έχει παραπάνω,επικρατεί λανθασμένη αντίληψη για υπέρογκες χρεώσεις και ακριβή συντήρηση.Τακάκια πισινά 17€ και μπροστινά 50-60 οι καλές σειρές,αλλαγή μπουζί και ρύθμισμα βαλβίδες κάνεις σε ελάχιστα λεπτά και χωρίς να λύσεις το μισό μηχανάκι,μην τρελλαθούμε με ότι διαβάζουμε!

Έχουν περάσει 2 gs από τα χέρια μου και έκανα τις περισσότερες εργασίες μόνος μου,και όταν κάποτε χρειάστηκε αλλαγή τεντωτήρα καδένας (τα gs έχουν υδραυλικό τεντωτήρα) πήγα σε ένα απλό συνεργείο (όχι bmw) και τον άλλαξε σε μία ημέρα.

Το Βαραντέρο επίσης θεωρείται ορόσημο αξιοπιστίας,είναι κι αυτό σκυλί,πρόσεξε όμως να έχει ABS.

AUFGEBRACHT
02/01/2023, 19:02
Δηλ αν κατάλαβα καλά...το Varadero φτιάχτηκε για την καθημερινή μετακίνηση στην εργασία;.... :confused:

Nomand
02/01/2023, 20:11
Χίλια συγνώμη Nomand αλλά τα κόστη σε ένα 1200 boxer του '07 είναι τελείως βατά, πολύ εύκολο να συντηρηθεί από ιδιώτη με καθοδήγηση κάποιου
εγχειρίδιου.
Πολύ δύσκολα θα προκύψει κάποιο πρόβλημα ενώ πολύ πιθανά θα έχει αντίστοιχο κόστος με του varadero.
Σε καθημερινή κίνηση είναι εξαιρετικά εύκολο και δεν με κούρασε ποτέ.
Προσωπικά το Varadero το βρίσκω βαρύτερο που το δείχνει σε κάθε εφαρμογή.

To θέμα είναι τι σου αρέσει και τι θέλεις να κάνεις όπως και τα σωματομετρικά σου.

Εγώ είχα το μοντέλο του 05 το οποίο έβγαλε τα περισσότερα προβλήματα, η επισκευή όχι η αντικατάσταση του Abs που το έβγαλαν όλα κόστισε μόνο 700 ευρώ

karellen
02/01/2023, 21:16
Εγώ είχα το μοντέλο του 05 το οποίο έβγαλε τα περισσότερα προβλήματα, η επισκευή όχι η αντικατάσταση του Abs που το έβγαλαν όλα κόστισε μόνο 700 ευρώ

Ναι η ζημιά του σερβό ήταν όντως πρόβλημα,αν και τώρα πλέον υπάρχει τεχνικός που επισκευάζει τη μονάδα με μισό κόστος.

AggelakasK
02/01/2023, 22:01
ευχαριστώ παρά πολύ για τις πληροφορίες !
Καθημερινή μετακίνηση Πειραιάς Λαύριο και πίσω (δεν παλεύεται ο Κηφισός ) συν τις καταδρομικές.
Δεν έχω σκοπό να βάλω "χέρι" σε κανένα από τα 2 , νομίζω πως οι εποχές που καθόμουν με τις μέρες να ψάχνω και να φτίαχνω έχουν περάσει, καθαρά λόγω έλλειψης χρόνου και υποχρεώσεων.
Σωματοδομικα πιστεύω κουμπώνω και στα 2 (1.95 ,100κ), το vara μου φάνηκε βαρύτερο και περισσότερο "ελαστικό" στην οδήγηση. Gs έχω οδηγήσει παλαιότερα (το 1150) και μέσα στη βδομάδα αυτό που έχω βάλει στο μάτι, οπότε θα έχω εικόνα φρέσκια και απο τα 2.
Το αξιοσημείωτο για το vara είναι τα φρένα του (φρενάρουν και τα 2 !) η αντλία βενζίνης ... και το μπλέξιμο με τον σαρακακη ( γνωστός μου, μου ανέφερε για καθυστερήσεις σε ανταλλακτικά , δεν γνωρίζω κατα πόσο ισχύει).
Το telelever και το διαφορικό στο gs από την άλλη είναι κάτι που θα πρέπει να το κοιτάξω περισσότερο ?
Σχετικά με την κατανάλωση, κατανοώ πλήρως ότι είναι 1000 κυβικά.

lospsi
03/01/2023, 06:41
Τα BMW έχουν μικρή κατανάλωση ενώ η συντήρηση του boxer είναι αρκετά έυκολη και σχετικά οικονομική. Έχει και ηλεκτρονικά, ειδικά ESA και θερμαινόμενα γκριπ. Νομίζω ότι όλα αυτά συνηγορούν σε ευκολότερη καθημερινή μετακίνηση.
Το θέμα είναι να βρεις κάτι σχετικά καλό και σε λογικά χρήματα.

Η ψήφος μου πάει στο BMW (το varadero είναι λίγο βάρκα ρε γαμώτο).

Kickstart
03/01/2023, 08:30
gs κι από μένα αδερφέ/

υπήρξα μπεμβεδάκιας στο παρελθόν (είχα 4 διαφορετικά στην κατοχή μου) αλλά ποτέ δεν είχα το μαστοδοντο το 1200, είχα όμως την ευκαιρία να το οδηγήσω και να παρατηρώ από κοντά για καιρό τι μπορεί να κάνει στα πάντα όλα (πολλά ταξίδια με γκρουπακια μπεμβεδακηδων χώμα άσφαλτο)

φρόντισε να πάρεις ένα με ενημερωμένο βιβλίο σέρβις, εδώ στην Αθήνα υπάρχει πολύ γνωστό συνεργείο που όσοι είναι στον έλικα (οι περισσότεροι όχι όλοι) έχουν να λένε τα καλύτερα...ο συγκεκριμένος τηρεί τα προβλεπόμενα και τις αυστηρές οδηγίες των Γερμανών, κρατάει αναλυτικό αρχείο για ότι έχει γίνει στην μότο.

Panos76
03/01/2023, 08:38
To γράφεις και μόνος σου βέβαια,


Κατανοώ ότι μιλάμε για μοτοσυκλέτες 16ετών μεταχειρισμένες με ότι συνεπάγεται ..

Ωστόσο υπάρχει λόγος που δεν κοιτάζεις νεότερα μηχανάκια με λιγότερα cc; Πχ. mt07, nc750, versys, ή ακόμα και αυτή (https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/325821775-triumph-tiger-800-xc) τη κούκλα.

Το bgt που διαθέτεις είναι πολύ καλό για τόσο παλιά μηχανάκια.

AristidisZ
03/01/2023, 09:12
12 απαντήσεις και ακόμα δε προτάθηκε το Voge ;
Δε μπήκε καλά η χρονιά…

Nomand
03/01/2023, 10:42
ευχαριστώ παρά πολύ για τις πληροφορίες !
Καθημερινή μετακίνηση Πειραιάς Λαύριο και πίσω (δεν παλεύεται ο Κηφισός ) συν τις καταδρομικές.
Δεν έχω σκοπό να βάλω "χέρι" σε κανένα από τα 2 , νομίζω πως οι εποχές που καθόμουν με τις μέρες να ψάχνω και να φτίαχνω έχουν περάσει, καθαρά λόγω έλλειψης χρόνου και υποχρεώσεων.
Σωματοδομικα πιστεύω κουμπώνω και στα 2 (1.95 ,100κ), το vara μου φάνηκε βαρύτερο και περισσότερο "ελαστικό" στην οδήγηση. Gs έχω οδηγήσει παλαιότερα (το 1150) και μέσα στη βδομάδα αυτό που έχω βάλει στο μάτι, οπότε θα έχω εικόνα φρέσκια και απο τα 2.
Το αξιοσημείωτο για το vara είναι τα φρένα του (φρενάρουν και τα 2 !) η αντλία βενζίνης ... και το μπλέξιμο με τον σαρακακη ( γνωστός μου, μου ανέφερε για καθυστερήσεις σε ανταλλακτικά , δεν γνωρίζω κατα πόσο ισχύει).
Το telelever και το διαφορικό στο gs από την άλλη είναι κάτι που θα πρέπει να το κοιτάξω περισσότερο ?
Σχετικά με την κατανάλωση, κατανοώ πλήρως ότι είναι 1000 κυβικά.

Αν η διαδρομή σου είναι Κηφισός -Αττικη οδος-Λαυριου τότε θα την ευχαριστηθεις αρκετα την bmw , και ανάλογα πως οδηγείς δεν νομίζω να δεις παραπάνω από 6 λίτρα (θα σε τρώει και θα το ανοίγεις λίγο) εγώ ίσως για τα κυβικά σου να κοιτούσα και το cbf 1000 me abs αντί του vara

karellen
03/01/2023, 10:45
12 απαντήσεις και ακόμα δε προτάθηκε το Voge ;
Δε μπήκε καλά η χρονιά…

Δυσκολευόμαστε στην προφορά. :D

doctoras
03/01/2023, 10:46
το gs είναι πιο ισορροπημένο, πιο καλά κατανεμημένο βάρος και κατά 40 ελαφρύτερο. Το οτι είναι στην αντιπροσωπεία και όχι σε έμπορο καλα είναι να πιστοποιηθούν τα χλμ. Αν δεν μπορούν να πιστοποιηθούν, θα το απέφευγα. Γιατι περιπτώσεις φθοράς-επισκευής άξονα,abs κιβώτιο και πολλά άλλα είναι για μεταξωτούς πωπούς
Η συντήρηση αν πιάνουν τα χέρια του ενδιαφερόμενου είναι εφικτή και έυκολη, αν δεν πιάνουν και πρέπει να πας σε αντιπροσωπεια είναι μακράν ακριβότερη απο χοντα.

Το βαραντερο είναι όμορφο και μου αρέσουν και τα όργανα του. Ομως το όλο σύνολο ειναι παλιό για αντβε της εποχής και λόγω μεγάλου βάρους και γεωμετρικων δεν μπορεσε ποτέ να είναι αντβε παρα μονο ένας καλός και αναπαυτικός χλμ ταξιδευτής. Στην ίδια φιλοσοφία ήταν και το caponord 1000 αλλα με ποιοτικότερα περιφερειακά και 20 κιλά λιγότερα

Όπως προτάθηκε απο τον Πανο, αν σε ενδιαφέρει με λίγο παρακάτω κυβικά αλλά με την σχεδόν ίδια απόδοση, πιο εύκολο και ελαφρύ και απο τα δύο, το tiger800, υπάρχουν αρκετά, δεν έχουν θέματα εκτος απο την ανόητη επιλογή μίζας vs γεννήτριας που πάντα έχανε η πρώτη αλλα σε προειδοποιεί αρκετά πριν. Ομως με τα επόμενα μοντέλα παιζει να έχει βρεθεί η "θεραπεία".
Θα ξεκινούσα ψάχνοντας την εγκυρότητα των δεδομένων για αυτό (https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/328235842-triumph-tiger-800)

nickald
03/01/2023, 10:48
12 απαντήσεις και ακόμα δε προτάθηκε το Voge ;
Δε μπήκε καλά η χρονιά…

Θυμάμαι τα παλιά τα χρόνια που άλλος έψαχνε track bike και σίγουρα στις 12 πρώτες απαντήσεις θα έπαιζε βεστρομ......

Πάει χάλασε ο κόσμος

Panos76
03/01/2023, 11:34
Θυμάμαι τα παλιά τα χρόνια που άλλος έψαχνε track bike και σίγουρα στις 12 πρώτες απαντήσεις θα έπαιζε βεστρομ......

Πάει χάλασε ο κόσμος

α όχι, για τρακ μπάικ θα πρότεινα μπούσα :bawl:

doctor_john
03/01/2023, 11:35
To γράφεις και μόνος σου βέβαια,



Ωστόσο υπάρχει λόγος που δεν κοιτάζεις νεότερα μηχανάκια με λιγότερα cc; Πχ. mt07, nc750, versys, ή ακόμα και αυτή (https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/325821775-triumph-tiger-800-xc) τη κούκλα.

Το bgt που διαθέτεις είναι πολύ καλό για τόσο παλιά μηχανάκια.

Πως δεν υπάρχει, μπορούν να σταθούν μπροστά του; Δεν πολυκαταλαβαίνω τι υπολογίζουμε με τα χρόνια..
Ότι θα θέλει αλλαγές σε αναλώσιμα που προδιαγράφονται στο book service; λογικό δεν είναι;

Αυτό το πράγμα με την υπεραξία του καινούριου.. πόσο "κρατάει" ρε παιδιά; εγώ όσες μοτό γνώρισα καινούριες σε ένα περίπου χρόνο
είχαν χάσει την αίγλη τους, ειδικά αν ήταν ήδη συμβιβασμός όταν αγοράστηκαν.

Πάνο μη με παρεξηγείς, τα γράφω όπως τα σκέφτομαι δεν το παλεύω.

panavour
03/01/2023, 11:43
12 απαντήσεις και ακόμα δε προτάθηκε το Voge ;
Δε μπήκε καλά η χρονιά…

Δεν τσιμπάω.Δεν σώζω άλλους.Εξ άλλου δεν φτάνουν για όλους.

Panos76
03/01/2023, 11:47
Ναι ρε τι να παραξηγήσω, την άποψή μας λέμε.

Θεωρώ ότι αλλιώς είναι το φρέσκο αλλιώς το παλαιότερο στα πάντα. Τεχνολογία, ασφάλεια, αίσθηση.

Μιλώντας για αμάξι πχ. οδηγείς 46άρι μιτρίο και λες ουάου και μετά μπαίνεις σε άσσο 116 του 2022 και λες αμάν τι έγινε ρε παιδιά;; Καλύτερα αμορτισέρ έχει;;

Οδηγείς τον ματρακά φίλου 650 gs του 02 που έχει γυρίσει τη μισή Ευρώπη και μετά ανεβαίνεις στο cbεξάκι του '19 και λες ουάου.

Είμαι αρχαιολάτρης στα πάντα, σπίτια, αμάξια, αντικείμενα καθώς θεωρώ ότι έχουν φινέτσα και μεράκι στην κατασκευή τους αλλά νομίζω πως το νέο και σύγχρονο σίγουρα κάτι παραπάνω έχει να προσφέρει σε οικονομία, άνεση και ασφάλεια.

karellen
03/01/2023, 11:50
Πως δεν υπάρχει, μπορούν να σταθούν μπροστά του; Δεν πολυκαταλαβαίνω τι υπολογίζουμε με τα χρόνια..
Ότι θα θέλει αλλαγές σε αναλώσιμα που προδιαγράφονται στο book service; λογικό δεν είναι;

Αυτό το πράγμα με την υπεραξία του καινούριου.. πόσο "κρατάει" ρε παιδιά; εγώ όσες μοτό γνώρισα καινούριες σε ένα περίπου χρόνο
είχαν χάσει την αίγλη τους, ειδικά αν ήταν ήδη συμβιβασμός όταν αγοράστηκαν.

Πάνο μη με παρεξηγείς, τα γράφω όπως τα σκέφτομαι δεν το παλεύω.

Συμφωνώ.
Οι μοτοσυκλέτες δεν είναι υπολογιστές για να τρέχει τόσο πολύ η εξέλιξή τους.Μια καλοδιατηρημένη μηχανή 15ετίας δεν έχει τίποτα να ζηλέψει από μία 'σύγχρονη'.Χώρια που η ποιότητα κατασκευής/μετάλλων θα είναι σίγουρα καλύτερη στο παλιό.

AggelakasK
03/01/2023, 13:06
Ευχαριστω για τον κόπο που κάνατε όλοι να απαντήσετε!
Το voge που αναφέρθηκε παραπανω όπως και το cbf δεν είναι στο πλάνο.
Το tiger 800 δεν το γνωριζω καθολου δεν έτυχε ποτέ να το έχει κάποιος γνωστός μου, ώστε να έχω την ευκαιρία να έχω προσωπική άποψη.
Σήμερα είδα και ένα δεύτερο vara .... Φορτωμενο και αυτο (μπορω να πω περισσότερο απο το πρώτο ξεκαθαρα ). Πραγματικα οταν γνωρίζεις τον ιδιοκτήτη καταλαβαίνεις τα πάντα ...ο παρακάτω διάλογος είναι 100% αληθινός ....
- από σέρβις υπάρχει κάποιο βιβλίο - σημειωματάριο? κάτι, για ένα μπούσουλα ?
- έχω bagster καινούργιο ! κοιτά το! ούτε γρατζουνιά ....
-....ναι ωραίο ...έχεις κάπου σημειώσει τι έχεις κάνει στην μηχανή?
- αν το πάρεις θα σου δώσω και την βαλίτσα που κουμπώνει πάνω !!!καινούργια και αυτή!!!αχρησιμοποίητη !!
- βαλβίδες έχεις τσεκάρει κάποια φορά, έτσι για το γιολο που λένε ?
- βαλβίδες ? (εκεί απλά μετρούσα από μέσα μου 1,2,3 να δω πότε θα σκάσει η μπόμπα )
- ναι έχει 69.000χλμ, δεν έκανες κάποια στιγμή ένα έλεγχο στις βαλβίδες , βάση του book?
- book?
- βιβλίο συντήρησης .....
- ααααα 'όχι δεν χρειάζεται, αν δεν ακούς τις βαλβίδες μου έχουν πει ότι δεν χρειάζεται , άσε που είμαι ενάντια στο να ανοίγεις το μοτέρ συν το μεγάλο κόστος ... λαδάκια αλλάζω μια φορά το χρόνο και τακάκια όταν τσιρίζουν και λάστιχα (όντως καινούργια)...αν τα συμφωνήσουμε θα σου δώσω δεύτερο fairing, άλλεσ χουφτες, τα μαμα τα τελικά , τριβαλιτσο , ενα βολτόμετρο και ενα προστατευτικο για το λεβιε των ταχυτήτων!!!!!
Η μοτοσυκλέτα είχε πάνω αξεσουάρ που κόστιζαν αρκετά ευρώ και τα είχε βάλει ο ίδιος. Μιλάμε από καβάλετα μέχρι πριζακια, προβολακια κτλ ...Είχε σκάσει αρκετά στα γύρω γύρω και δεν είχε μπει ποτέ στη διαδικασία να κάνει έλεγχο βαλβίδων (τυπικό), μια αλλαγή στο παραφλού

ευχαρίστησα ευγενικά και έφυγα ....
69000χλ πρώτο χέρι με προίκα ...μόνο για γνώστες ...
το gs είναι από γέρακα και θα πάω το απόγευμα ,
https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/325278142-bmw-r-1200-gs
εκ πρώτης μάλλον έχουν αλλαχθεί οι ζάντες καθότι δεν είναι το adv..
Ιδωμεν

Nomand
03/01/2023, 13:51
https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/327362489-bmw-r-1200-gs
Κι αυτό νομίζω αξίζει να δεις

doctor_john
03/01/2023, 14:12
Νομίζω σε ρωτάνε με ποιους τροχούς το θέλεις.

AggelakasK
03/01/2023, 14:26
Νομίζω σε ρωτάνε με ποιους τροχούς το θέλεις.

ιδανικά ακτίνα

skritikos
03/01/2023, 14:42
το gs είναι από γέρακα και θα πάω το απόγευμα ,
https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/325278142-bmw-r-1200-gs
εκ πρώτης μάλλον έχουν αλλαχθεί οι ζάντες καθότι δεν είναι το adv..
Ιδωμεν

Αξιοθαύμαστο που ένα επίσημο συνεργείο/dealer πουλάει μια μοτοσυκλέτα χωρίς καν να την φροντίσει.
Τόσοι χαλβάδες υπάρχουν στην αγορά που έχουν δεδομένη την πώληση;;

doctor_john
03/01/2023, 14:47
τι είδες;

skritikos
03/01/2023, 15:21
τι είδες;

Χωρίς καλή ανάλυση και φωτισμό στις φωτογραφίες, μηδενική φροντίδα/προετοιμασία. Ούτε καν ένα σωστό πλύσιμο, γυάλισμα, κέρωμα.
Δείχνει πολλά για τα πιο μέσα κατά την δική μου λογική.

doctor_john
03/01/2023, 15:42
Με βάση την λογική των υπόλοιπων κρύβει πολλά και με βάση την λογική του επαγγελματία αλλάζει η τιμή +200ε ;)

DoctoR_k6
03/01/2023, 15:45
Καλυτερα σε ιδιωτες...
Οχι οτι του Παναγιωτοπουλου ειναι ρεταλι αλλα ο κανονας λεει απο ιδιωτη αγορα.
Ασε που σε κουβεντα με τον ιδιοκτητη μπορεις να καταλαβεις πολλα...

Συμφωνω εν μερη με τον skritikos.

Nomand
03/01/2023, 15:56
Η λογική λέει ότι την έχει πάρει ανταλλαγή με ένα ποσό περίπου 5000 δεν έχει ασχοληθεί καθόλου μαζι της για να την δώσει διότι γνωριζει και καλά κάνει πως η αξιοπιστία του ως επαγγελματίας σωστός που είναι αρκει για να πουληθεί και να έχει ένα κερδος περίπου στο χιλιάρικο, όλοι οι έμποροι αυτό κάνουν, αν ασχοληθει επιπλέον τότε θα πρεπει να χρεώσει παραπάνω την φροντίδα αυτή

skritikos
03/01/2023, 16:12
Η λογική λέει ότι την έχει πάρει ανταλλαγή με ένα ποσό περίπου 5000 δεν έχει ασχοληθεί καθόλου μαζι της για να την δώσει διότι γνωριζει και καλά κάνει πως η αξιοπιστία του ως επαγγελματίας σωστός που είναι αρκει για να πουληθεί και να έχει ένα κερδος περίπου στο χιλιάρικο, όλοι οι έμποροι αυτό κάνουν, αν ασχοληθει επιπλέον τότε θα πρεπει να χρεώσει παραπάνω την φροντίδα αυτή


Για αυτό είναι γεμάτη διαμάντια η αγορά μεταχειρισμένων :lol:

turogalos
04/01/2023, 07:43
.....................
το gs είναι από γέρακα και θα πάω το απόγευμα ,
https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/325278142-bmw-r-1200-gs
εκ πρώτης μάλλον έχουν αλλαχθεί οι ζάντες καθότι δεν είναι το adv..
Ιδωμεν

Εγώ νόμιζα ό,τι δεν ήθελες με integral ABS. Τελικά θα το ρισκάρεις; Από το 2008 και έπειτα δεν είχαν το ηλεκτρικό σέρβο στις μονάδες ABS.

Kickstart
04/01/2023, 08:38
AggelakasK

τα μηχανάκια που παραθετεις ειναι με σερβοφρενα...ασε που λενε 2007 εσυ θα την προσέξεις αυτη την λεπτομέρεια...κατά την γνώμη μου μην παρεις με σερβό...οχι οτι είναι για πέταμα αλλα εχουν γινει πολλά ψαξε στο νετ και θα καταλάβεις.

να προσέχεις τα πλαϊνά πάνελ στο ντεπόζιτο να ειναι ψευδομεταλλικά...απο αυτη τη χρονια είναι χωρίς σερβοφρενα το μοντέλο. (αν δεν κάνω λάθος)

παράδειγμα (δες το κομματι προς τα εμπρός στο πλαϊνο)
440441

AristidisZ
04/01/2023, 08:46
Ευχαριστω για τον κόπο που κάνατε όλοι να απαντήσετε!
Το voge που αναφέρθηκε παραπανω όπως και το cbf δεν είναι στο πλάνο.
Το tiger 800 δεν το γνωριζω καθολου δεν έτυχε ποτέ να το έχει κάποιος γνωστός μου, ώστε να έχω την ευκαιρία να έχω προσωπική άποψη.
Σήμερα είδα και ένα δεύτερο vara .... Φορτωμενο και αυτο (μπορω να πω περισσότερο απο το πρώτο ξεκαθαρα ). Πραγματικα οταν γνωρίζεις τον ιδιοκτήτη καταλαβαίνεις τα πάντα ...ο παρακάτω διάλογος είναι 100% αληθινός ....
- από σέρβις υπάρχει κάποιο βιβλίο - σημειωματάριο? κάτι, για ένα μπούσουλα ?
- έχω bagster καινούργιο ! κοιτά το! ούτε γρατζουνιά ....
-....ναι ωραίο ...έχεις κάπου σημειώσει τι έχεις κάνει στην μηχανή?
- αν το πάρεις θα σου δώσω και την βαλίτσα που κουμπώνει πάνω !!!καινούργια και αυτή!!!αχρησιμοποίητη !!
- βαλβίδες έχεις τσεκάρει κάποια φορά, έτσι για το γιολο που λένε ?
- βαλβίδες ? (εκεί απλά μετρούσα από μέσα μου 1,2,3 να δω πότε θα σκάσει η μπόμπα )
- ναι έχει 69.000χλμ, δεν έκανες κάποια στιγμή ένα έλεγχο στις βαλβίδες , βάση του book?
- book?
- βιβλίο συντήρησης .....
- ααααα 'όχι δεν χρειάζεται, αν δεν ακούς τις βαλβίδες μου έχουν πει ότι δεν χρειάζεται , άσε που είμαι ενάντια στο να ανοίγεις το μοτέρ συν το μεγάλο κόστος ... λαδάκια αλλάζω μια φορά το χρόνο και τακάκια όταν τσιρίζουν και λάστιχα (όντως καινούργια)...αν τα συμφωνήσουμε θα σου δώσω δεύτερο fairing, άλλεσ χουφτες, τα μαμα τα τελικά , τριβαλιτσο , ενα βολτόμετρο και ενα προστατευτικο για το λεβιε των ταχυτήτων!!!!!
Η μοτοσυκλέτα είχε πάνω αξεσουάρ που κόστιζαν αρκετά ευρώ και τα είχε βάλει ο ίδιος. Μιλάμε από καβάλετα μέχρι πριζακια, προβολακια κτλ ...Είχε σκάσει αρκετά στα γύρω γύρω και δεν είχε μπει ποτέ στη διαδικασία να κάνει έλεγχο βαλβίδων (τυπικό), μια αλλαγή στο παραφλού

ευχαρίστησα ευγενικά και έφυγα ....
69000χλ πρώτο χέρι με προίκα ...μόνο για γνώστες ...
το gs είναι από γέρακα και θα πάω το απόγευμα ,
https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/325278142-bmw-r-1200-gs
εκ πρώτης μάλλον έχουν αλλαχθεί οι ζάντες καθότι δεν είναι το adv..
Ιδωμεν

Το NC δε σου αρέσει ;

Εντάξει δεν έχει τον όγκο (και τη δύναμη) αυτών που κοιτάς, αλλά επειδή φαντάζομαι ότι σε τόσο μεγάλη καθημερινή διαδρομή μακροχρόνια τα κόστος (βενζίνες, σέρβις, λάστιχα κτλ.) θα παίξει σημαντικό ρόλο, νομίζω είναι υπερτίμια επιλογή

Βέβαια αν θες κάτι μεγαλύτερο, προφανώς πάω πάσο :beer:

doctor_john
04/01/2023, 08:51
Δεν έχουμε λύσεις για το abs; Νομίζω τουλάχιστον τρείς, μου φαίνεται περίεργο να ακυρώνουμε μια σειρά καλών μοτό γι΄αυτό.
Μην παρεξηγηθώ, μου αρέσει η συγκεκριμένη γενιά boxer για τις επιδόσεις και το σύνολο του σχεδιασμού που μοιάζει περισσότερο
"αυτόνομο" από την αντιπροσωπεία από τα επόμενα.

karellen
04/01/2023, 09:00
AggelakasK

τα μηχανάκια που παραθετεις ειναι με σερβοφρενα...ασε που λενε 2007 εσυ θα την προσέξεις αυτη την λεπτομέρεια...κατά την γνώμη μου μην παρεις με σερβό...οχι οτι είναι για πέταμα αλλα εχουν γινει πολλά ψαξε στο νετ και θα καταλάβεις.

να προσέχεις τα πλαϊνά πάνελ στο ντεπόζιτο να ειναι ψευδομεταλλικά...απο αυτη τη χρονια είναι χωρίς σερβοφρενα το μοντέλο. (αν δεν κάνω λάθος)

παράδειγμα (δες το κομματι προς τα εμπρός στο πλαϊνο)
440441

Κικ σε πιάνω αδιάβαστο.
Αυτό της φωτογραφίας είναι 08 κι ύστερα αλλά το σερβό είχε καταργηθεί από το β! εξάμηνο του 06,δηλαδή τα 07 άρια δεν είχαν σερβό κι ας είναι με το παλιό face lift των 05 - 06.

AggelakasK
04/01/2023, 10:14
Χωρίς καλή ανάλυση και φωτισμό στις φωτογραφίες, μηδενική φροντίδα/προετοιμασία. Ούτε καν ένα σωστό πλύσιμο, γυάλισμα, κέρωμα.
Δείχνει πολλά για τα πιο μέσα κατά την δική μου λογική.
Επιβεβαιώση 100%
Η μοτοσυκλέτα απλά είναι πρώτο χέρι και μέχρι εκεί .......
Την είδα από κοντά , είναι σε κατάσταση που χρειάζεται πολύ φροντίδα ..( πολύ πρόχειρα , δίσκους, τακάκια , σέρβις και καλυμα σέλας, συν ΚΤΕΟ ληγμένο από το 21, το οποίο δεν το χρεώνομαι φυσικά αλλά από 21 ???!!! )
Ιστορικό δεν ήταν διαθέσιμο χτες ( ήθελε την σύμφωνη γνώμη του πωλητή, καθότι την δίνει για λογαριασμό πελάτη, αυτό το ακούω πρώτη φορά!! ), προφορικά μου είπε πως έχει αγοραστεί και συντηρηθεί από εκεί χωρίς παραπάνω λεπτομέρειες. θα το λάβω όμως εντός της βδομάδας
Έχει και ένα στατικό πέσιμο στα αριστερά (δεν με τρομάζει , οι περισσότεροι κάποια φορά την πατήσαμε)
Πάμε γερά λοιπόν και προχωράμε !

AggelakasK
04/01/2023, 10:22
Κικ σε πιάνω αδιάβαστο.
Αυτό της φωτογραφίας είναι 08 κι ύστερα αλλά το σερβό είχε καταργηθεί από το β! εξάμηνο του 06,δηλαδή τα 07 άρια δεν είχαν σερβό κι ας είναι με το παλιό face lift των 05 - 06.

Αυτό γνωρίζω και εγώ με την σειρά μου! το σερβο στα 07 (όχι άδεια αλλά κατασκευής ) είχε καταργηθεί.

Kickstart
04/01/2023, 11:52
NAI οντως παιδιά εκανα λάθος, απο 07 ειναι χωρις σερβο, απλα είχα στο μυαλό μου απο παλιά αυτό το λαθος οτι τα σερβο αποχώρησαν με το facelift που δημοσίευσα.

όπως και να χει επιμένω προς το φίλο, μην τα κοιτάς τα μοντέλα με τα σερβοφρενα, μπορει να εχει βρεθεί η λύση αλλά καλύτερα να πας στην επομενη χρονιά.

skritikos
04/01/2023, 11:57
Επιβεβαιώση 100%
Η μοτοσυκλέτα απλά είναι πρώτο χέρι και μέχρι εκεί .......
Την είδα από κοντά , είναι σε κατάσταση που χρειάζεται πολύ φροντίδα ..( πολύ πρόχειρα , δίσκους, τακάκια , σέρβις και καλυμα σέλας, συν ΚΤΕΟ ληγμένο από το 21, το οποίο δεν το χρεώνομαι φυσικά αλλά από 21 ???!!! )
Ιστορικό δεν ήταν διαθέσιμο χτες ( ήθελε την σύμφωνη γνώμη του πωλητή, καθότι την δίνει για λογαριασμό πελάτη, αυτό το ακούω πρώτη φορά!! ), προφορικά μου είπε πως έχει αγοραστεί και συντηρηθεί από εκεί χωρίς παραπάνω λεπτομέρειες. θα το λάβω όμως εντός της βδομάδας
Έχει και ένα στατικό πέσιμο στα αριστερά (δεν με τρομάζει , οι περισσότεροι κάποια φορά την πατήσαμε)
Πάμε γερά λοιπόν και προχωράμε !

Έκανε μπαμ. Και το πρώτο χέρι δυστυχώς δεν λέει τίποτα.

Σκέψου αν είδες αυτά μέσα σε 10 λεπτά τι άλλο έχει γίνει από συντήρηση και φροντίδα :rolleyes:

Το κακό όμως τελικά δεν είναι ο ιδιώτης που την πουλάει έτσι, δική του ό,τι θέλει κάνει.
Απαράδεκτος ο Παναγιωτόπουλος που βάζει αγγελία για κάτι για το οποίο δεν γνωρίζει σχεδόν τίποτα. Αλλά είπαμε, υπάρχουν άνθρωποι που αγοράζουν χωρίς πολλά πολλά και νομίζουν πως βρήκαν και ευκαιρία.

spyrval
04/01/2023, 14:14
Πώς δεν γνωρίζει τίποτα; Αν όλη η συντήρηση από την αγορά και μετά έχει γίνει εκεί, ξέρει σχεδόν τα πάντα.

DoctoR_k6
04/01/2023, 14:18
Δηλαδη πουλαει μια μοτοσυκλετα ενος πελατη του που την ειχε αγορασει απο εκει κ την συντηρουσε αλλα δεν μπορουσε να πει περισσοτερα για το ιστορικο της.
Δεν το σκεφτηκανε μαλλον πως καποιος ενδιαφερομενος μπορει να ρωτησει για το ιστορικο της ετσι?
Θελει να συμβουλευτει τον πελατη του τωρα για να του πει τι...?
GDPR καταστασεις μηπως παρεξηγηθουν τα ανταλλακτικα η τις βλαβες που μπορει να ειχε?

Αυτα κανουν τα μαγαζια κ μετα λεμε γιατι μονο αγορες απο ιδιωτες...:moutza:

motojojo
04/01/2023, 14:43
Ακόμα και το ληγμένο κτεο είναι πολύ ύποπτο.

Και αν έληξε λογω ακινησίας, γιατί δεν το περνάνε τόσο καιρό; Για ποιο λόγο περιμενουν να βρεθεί πρωτα ο αγοραστής, έστω και αν δεν χρεωθεί εκείνος το κτεο;

Σα νομιμοποίηση γυρισμένων χλμ μου μοιάζει.

skritikos
04/01/2023, 15:08
Ακριβώς, γνωρίζει αλλά δεν λέει. 10 φορές χειρότερο. Καλά το ληγμένο ΚΤΕΟ για 2 σχεδόν χρόνια, αυτό και αν λέει πολλά.
Στοίχημα πως η τελευταία αλλαγή λαδιών στο συγκεκριμένο έχει γίνει πριν το 2019.
Ευτυχώς δεν θα χρειαστεί να το μάθουμε ποτέ.

Μεταχειρισμένο μόνο από ιδιώτη ή αν ο dealer που στο πουλάει είναι ο αδερφός σου! (ελπίζω να έχετε καλές σχέσεις έστω :) )

karellen
04/01/2023, 15:50
Βιάζεστε να βγάλετε συμπεράσματα και να κρεμάσετε τον συγκεκριμένο έμπορο.
Τι δουλειά έχει ο Παναγιωτόπουλος να αλλάξει τακάκια-δίσκους-κάλλυμα σέλας(!) αν ο ιδιοκτήτης του είχε πει να μην τα αλλάξει?
Τι φταίει ο Παναγιωτόπουλος για το ληγμένο ΚΤΕΟ του αμελή ιδιοκτήτη?

Μπορεί το μοτέρ να είναι οκ από βαλβίδες-λάδια και βαλβολίνες,ποιος μπορεί να ισχυριστεί το αντίθετο?

Και κάτι άλλο για να γνωρίζετε,στα gs από το 07 κι ύστερα δεν μπορείς να γυρίσεις τα χλμ στο κοντέρ,είναι ήδη περασμένα σε μια EPROM και με το πρώτο μπρίζωμα φανερώνονται τα πραγματικά φάτσα κάρτα στην οθόνη του διαγνωστικού.

AggelakasK
04/01/2023, 16:20
Βιάζεστε να βγάλετε συμπεράσματα και να κρεμάσετε τον συγκεκριμένο έμπορο.
Τι δουλειά έχει ο Παναγιωτόπουλος να αλλάξει τακάκια-δίσκους-κάλλυμα σέλας(!) αν ο ιδιοκτήτης του είχε πει να μην τα αλλάξει?
Τι φταίει ο Παναγιωτόπουλος για το ληγμένο ΚΤΕΟ του αμελή ιδιοκτήτη?

Μπορεί το μοτέρ να είναι οκ από βαλβίδες-λάδια και βαλβολίνες,ποιος μπορεί να ισχυριστεί το αντίθετο?

Και κάτι άλλο για να γνωρίζετε,στα gs από το 07 κι ύστερα δεν μπορείς να γυρίσεις τα χλμ στο κοντέρ,είναι ήδη περασμένα σε μια EPROM και με το πρώτο μπρίζωμα φανερώνονται τα πραγματικά φάτσα κάρτα στην οθόνη του διαγνωστικού.

Έχεις δίκιο, δεν κατηγορώ το έμπορο , σου λέει αυτό είναι έτσι το δίνω....αν και στην συγκεκριμένη περίπτωση θα περίμενα τουλάχιστον μια καλύτερη παρουσίαση της μοτοσυκλετας , όπως προανέφεραν και οι παραπάνω. 1-2 απαντήσεις πιο έγκυρες σχετικά με το ιστορικό και το ΚΤΕΟ του 21
Θα μπορούσε να πουληθεί, ως ιδιώτη που εκεί θα το καταλάβαινα απόλυτα, ως επίσημη αντιπροσωπεία ακόμα και για μτχ αναμένειςκάτι διαφορετικό...
Τα χλμ δεν πιστεύω πως είναι κατεβασμένα, είναι μια μοτο που θέλει νέα "φροντίδα"
Στο παιχνίδι είναι όλα.

skritikos
04/01/2023, 16:34
Βιάζεστε να βγάλετε συμπεράσματα και να κρεμάσετε τον συγκεκριμένο έμπορο.
Τι δουλειά έχει ο Παναγιωτόπουλος να αλλάξει τακάκια-δίσκους-κάλλυμα σέλας(!) αν ο ιδιοκτήτης του είχε πει να μην τα αλλάξει?
Τι φταίει ο Παναγιωτόπουλος για το ληγμένο ΚΤΕΟ του αμελή ιδιοκτήτη?

Μπορεί το μοτέρ να είναι οκ από βαλβίδες-λάδια και βαλβολίνες,ποιος μπορεί να ισχυριστεί το αντίθετο?

Και κάτι άλλο για να γνωρίζετε,στα gs από το 07 κι ύστερα δεν μπορείς να γυρίσεις τα χλμ στο κοντέρ,είναι ήδη περασμένα σε μια EPROM και με το πρώτο μπρίζωμα φανερώνονται τα πραγματικά φάτσα κάρτα στην οθόνη του διαγνωστικού.

Αν ο έμπορος θέλει να είναι σοβαρός και να έχει καλό όνομα επιλέγει τι πουλάει και που μεσολαβεί. Αυτό είπαμε.
Δεν είπαμε να τα φτιάξει όλα αυτά από την στιγμή που δεν είναι στην κατοχή του, αλλά ας μην βάζει το όνομα του σε μια τέτοια πώληση. Δεν έχει τίποτα να κερδίσει.

DoctoR_k6
04/01/2023, 16:58
Τραγικο να εχει την μοτο στο μαγαζι του για πουλημα κ να μην μπορει να σε ενημερωσει για το ιστορικο της (ενω λεει πως ειναι απο εκει αγορασμενη/συντηρημενη).
Δεν ειπε κανεις να κανει μαζεματα απο την τσεπη του...αλλα τα βασικα μπορουσε να τα κανει (να τα πει εννοουμε).
Τωρα θελω την συμφωνη γνωμη του ιδιοκτητη κλπ κλπ ειναι αστεια πραγματα.
Δεν του ειπε παμε να κανουμε μεταβιβαση χωρις να το ξερει ο ιδιοκτητης...

Τα χλμ μπορει να μην ειναι γυρισμενα αλλα το τι βλαβες εχει βγαλει μονο ο ιδιοκτητης το ξερει κ το συνεργειο που την φροντιζε παντα.
Οπως κ πτωσεις που μπορει να εχουν διορθωθει απο την τσεπη του ιδιοκτητη επισης.
Ξερετε στην ασφαλιστικη φαινεται αν εχεις τρακαρει μονο αν εχεις εμπλακει με καποιον αλλον...αν εγω εχω φαει τα μουτρα μου 2-3 φορες κ το εχω κανει ρεταλι το μοτο δεν θα το μαθει κανεις αλλος. ;)

karellen
04/01/2023, 17:39
[...]
Τα χλμ μπορει να μην ειναι γυρισμενα αλλα το τι βλαβες εχει βγαλει μονο ο ιδιοκτητης το ξερει κ το συνεργειο που την φροντιζε παντα.
Οπως κ πτωσεις που μπορει να εχουν διορθωθει απο την τσεπη του ιδιοκτητη επισης.
Ξερετε στην ασφαλιστικη φαινεται αν εχεις τρακαρει μονο αν εχεις εμπλακει με καποιον αλλον...αν εγω εχω φαει τα μουτρα μου 2-3 φορες κ το εχω κανει ρεταλι το μοτο δεν θα το μαθει κανεις αλλος. ;)

Όχι πάντα.Μπορεί ο ιδιοκτήτης να έκανε εκεί το τελευταίο σέρβις και κατόπιν για χ,ψ λόγους να παράτησε το μηχανάκι στη μοίρα του (ατύχημα-οικονομικοί λόγοι).Ο έμπορος κατόπιν του πούλησε κάποιο νεώτερο μοντέλο προφανώς με τη συμφωνία να αφήσει το παλιό στην έκθεση και όποτε πουληθεί.
Δεν είναι απαραίτητο να αγόρασε ο έμπορος το παλιό μηχανάκι,μπορεί να του είπε άστο εδώ και όποτε πουληθεί,συμβαίνει συχνά αυτό.

Τώρα το να μην ενημερώνει για την κατάσταση της μηχανής χωρίς την έγκριση του ιδιοκτήτη πρώτη φορά το ακούω.

DoctoR_k6
04/01/2023, 18:36
Όχι πάντα.Μπορεί ο ιδιοκτήτης να έκανε εκεί το τελευταίο σέρβις και κατόπιν για χ,ψ λόγους να παράτησε το μηχανάκι στη μοίρα του (ατύχημα-οικονομικοί λόγοι).Ο έμπορος κατόπιν του πούλησε κάποιο νεώτερο μοντέλο προφανώς με τη συμφωνία να αφήσει το παλιό στην έκθεση και όποτε πουληθεί.
Δεν είναι απαραίτητο να αγόρασε ο έμπορος το παλιό μηχανάκι,μπορεί να του είπε άστο εδώ και όποτε πουληθεί,συμβαίνει συχνά αυτό.

Τώρα το να μην ενημερώνει για την κατάσταση της μηχανής χωρίς την έγκριση του ιδιοκτήτη πρώτη φορά το ακούω.

Δεν ξερω αν την πηγε μια φορα μονο εκει...εμεινα στο εχει αγορασθει κ εχει συντηρηθει εκει. Το ποσες φορες κ λοιπες λεπτομερειες ειναι τα περισσοτερα που μπορουσε να πει το μαγαζι αλλα δεν τα ειπε αν δεν επαιρνε το οκ το ιδιοκτητη (αστειο).
Κ να το αφησε εκει (που συμβαινει) δεν θα επρεπε να ξερει 2-3 πραγματα να ενημερωσει τον καθε ενδιαφερομενο?
Τελοσπαντων προσωπικα δεν θα εκανα κινηση απο εκει για χ,ψ λογους...ο καθενας οπως κρινει.

doctoras
04/01/2023, 19:56
Δεν είναι απαραίτητο να αγόρασε ο έμπορος το παλιό μηχανάκι,μπορεί να του είπε άστο εδώ και όποτε πουληθεί,συμβαίνει συχνά αυτό.

Τώρα το να μην ενημερώνει για την κατάσταση της μηχανής χωρίς την έγκριση του ιδιοκτήτη πρώτη φορά το ακούω.

Νίκο και να το άφησε στην αντιπροσωπεία για πούλημα, αν μη τι αλλο θα έπρεπε είτε να το περάσει ΚΤΕΟ είτε να κάνει προσωρινή κατάθεση πινακίδας.
Και ο πωλητής θα έπρεπε να ενημερώσει για την κατάσταση (αν δεν του το πήρε ως ανταλλαγή).
Αλλά κυρίως ο ιδιοκτήτης θα έπρεπε να είναι στην πρίζα. φαντάζομαι θα είναι και ανασφάλιστο τοσο καιρό με κίνδυνο σε πρόστιμου ανασφάλιστου. Δε νομίζω πως κάποιος από εμάς εδώ που συζητάμε θα αμελούσε.


Το γιατί είπε την μπούρδα ο πωλητής για το σέρβις μπουκ, πιθανόν να ειναι νέος και άπειρος να χειριστεί τέτοια ερωτήματα και είπε μαλακια.
Οι αντιπροσωπείες των πεμφε αν μη τι αλλο φημίζονται για τις υπηρεσίες σέρβις και το δεδομένα που κρατάνε, γιαυτο και κοστίζουν διπλάσια από ότι εξειδικευμένο μαστορι έξω .

Όπως και να έχει δεν φαίνεται ξάστερη περιπτωση μεταχειρισμένου. Θέλει έρευνα.

Σε λίγο καιρό θα προσλαμβάνει κάποιος ντετέκτιβ για να μάθει την κατασταση του μεταχειρισμένου

billy84
04/01/2023, 19:59
Έχεις δίκιο, δεν κατηγορώ το έμπορο , σου λέει αυτό είναι έτσι το δίνω....αν και στην συγκεκριμένη περίπτωση θα περίμενα τουλάχιστον μια καλύτερη παρουσίαση της μοτοσυκλετας , όπως προανέφεραν και οι παραπάνω. 1-2 απαντήσεις πιο έγκυρες σχετικά με το ιστορικό και το ΚΤΕΟ του 21
Θα μπορούσε να πουληθεί, ως ιδιώτη που εκεί θα το καταλάβαινα απόλυτα, ως επίσημη αντιπροσωπεία ακόμα και για μτχ αναμένειςκάτι διαφορετικό...
Τα χλμ δεν πιστεύω πως είναι κατεβασμένα, είναι μια μοτο που θέλει νέα "φροντίδα"
Στο παιχνίδι είναι όλα.



Θα έμενα μακριά και δίνω πολλές πιθανότητες στο να είναι γυρισμένα τα χιλιόμετρα. Όταν λέμε απο το 2021 έχει ληγμένο ΚΤΕΟ σημαίνει πως έπρεπε να περάσει το 2021, δηλαδή τελευταία φορά πέρασε το 2019, που σημαίνει ότι η τελευταία καταγραφή χιλιομέτρων έχει γίνει τότε. Ο Karellen σωστά λέει ότι καταγράφονται στην Eprom αλλά τα γατόνια σίγουρα θα έχουν βρει λύση και σε αυτό. Μην τους υποτιμάτε.

doctor_john
04/01/2023, 21:37
Γιατί να κρύψεις τα χλμ σε ενα boxer; ποιον νοιάζουν; αλλάζει κάτι; ρε παιδιά διαμορφώνετε οι ίδιοι το άσχημο περιβάλλον
που προκαλεί τους απαίδευτους να κάνουν ότι να'ναι...

lospsi
04/01/2023, 22:06
Γιατί να κρύψεις τα χλμ σε ενα boxer; ποιον νοιάζουν; αλλάζει κάτι; ρε παιδιά διαμορφώνετε οι ίδιοι το άσχημο περιβάλλον
που προκαλεί τους απαίδευτους να κάνουν ότι να'ναι...

Σωστότατη παρατήρηση!

panavour
05/01/2023, 09:30
Άμα έχεις ληγμένο ΚΤΕΟ τι πρόστιμο έχεις;

doctor_john
05/01/2023, 09:33
Αν ξεπεράσετε και την 1 παραπάνω εβδομάδα, τότε θα πρέπει να πληρώσετε πέρα από
το κόστος του ελέγχου και το πρόστιμο, το οποίο ανέρχεται σε 16€ αν αργήσετε έως 30 ημέρες, 33€ αν
περάσετε ΚΤΕΟ μεταξύ 30 ημερών και 6 μηνών και 65€ αν περάσετε ΚΤΕΟ με καθυστέρηση παραπάνω από 6 μήνες.

...

panavour
05/01/2023, 09:42
Άμα έβλεπα κάποιον να τσιγγουνευεται να ανανεώσει το ΚΤΕΟ για να γλυτώσει 40 ευρώ, τότε δεν θα αγόραζα, γιατί σίγουρα θαχε κάνει καί άλλες οικονομίες στην συντήρηση.Οπως και όταν βλέπω κάποιον να πουλάει μηχανάκι με σχισμένη σέλλα.

doctor_john
05/01/2023, 10:01
Aνάλογα την τιμή είναι όλα. Η συνεννόηση με τον ιδιοκτήτη δείχνει πολλά.
Αν υπάρχει πληθώρα αυτού που θέλεις στην ίδια τιμή κοιτάς αυτό που θα κοστίσει λιγότερο.

Το θέμα όμως δεν είναι να αποδείξω ότι θα ήμουν πετυχημένος έμπορος, το θέμα είναι να ζω με αυτό που θέλω.
Αν αυτό που θέλω είναι το μοναδικό σε τιμή που αντέχω δεν πάει να βγαίνουν καλώδια απο την τάπα, θα το πάρω
και θα οργανώσω τις επισκευές του.

motojojo
05/01/2023, 10:54
Γιατί να κρύψεις τα χλμ σε ενα boxer; ποιον νοιάζουν; αλλάζει κάτι; ρε παιδιά διαμορφώνετε οι ίδιοι το άσχημο περιβάλλον
που προκαλεί τους απαίδευτους να κάνουν ότι να'ναι...

Σε παπί που αλλάζεις μοτέρ με 200 ευρώ δεν θα τα έδινα τόση σημασία, ειδικά τέτοιας ηλικίας.
Σε οποιαδήποτε άλλη μοτο που μια ενδεχόμενη επισκευή μπορεί να αγγίξει 4ψηφιο νουμερο σε κόστος, ναι θα τα κοιτάξω. Ειδικά οταν δεν ξέρω ποιος και πως τα έχει κάνει.

Και όπως είπε και ο μπιλης.... τα γατόνια έχουν βρει λύση και για αυτό.

billy84
05/01/2023, 11:37
Γιατί να κρύψεις τα χλμ σε ενα boxer; ποιον νοιάζουν; αλλάζει κάτι; ρε παιδιά διαμορφώνετε οι ίδιοι το άσχημο περιβάλλον
που προκαλεί τους απαίδευτους να κάνουν ότι να'ναι...



Μια μοτοσυκλέτα με 110.000km δε θα πουληθεί στην ίδια τιμή με μια που έχει 60.000Km.

Προφανώς αλλάζουν πολλά και σε αυτά που θα έρθουν να πληρώσεις πιο σύντομα όπως μια επισκευή στον άξονα πχ (φυσιολογική φθορά).

AggelakasK
05/01/2023, 14:24
Καλησπέρα , έτσι για την ιστορία και επειδή μόλις έλαβα το ιστορικό .....(screen shot από pc/καταραμενο gdpr)
Ενώ λοιπόν μου είπαν, πως αγοράστηκε από εκεί και γίνεται εκεί η συντήρηση της , διαπιστώνω πως το πρώτο σέρβις έγινε στα 11.800χλμ το 2012! Μας λείπει λοιπόν η αρχή ....το τελευταίο λιπαντικό 45.120χλμ το 2020 .... άρα 2 χρόνια + ίδιο λάδι (θα αλλάξω σίγουρα ότι και να πάρω )... 6/2022 τελευταία μεταβολή με χαρακτηρισμό 'προς φύλαξη' .
Ενδιάμεσα βαλβίδες, λάδια, βαλβολίνες κτλ, ένα φτερό 2 φορές , 1 κάλυμμα κινητήρα (μάλλον από το στατικό πέσιμο ), ένα φλας, ενα καθρέπτη ,μια έδραση διαφορικού (?)....
Μιλάμε λοιπόν για μια μοτοσυκλέτα με ορθά χλμ, πρώτο χέρι , που θέλει φροντίδα... (χοντρικά με Φούλ σέρβις , φρένα κτλ περίπου στο 700€).
Ξεκινώ άμεσα τους ιδιώτες ....

panavour
05/01/2023, 14:36
Που πας να μπλέξεις αγόρι μου;Τα μεταξωτά βρακιά,................................................

DoctoR_k6
05/01/2023, 14:49
Που πας να μπλέξεις αγόρι μου;Τα μεταξωτά βρακιά,................................................

Πως ξερεις οτι δεν εχει μεταξωτο κ@λο δηλαδη εσυ...?
Εχει βαλει το μπατζετ του με βαση τις ηλικιες/χλμ των μοτοσακο που κοιταει κ ψαχνει.
Δεν ειπε βγαζω 300ευρω το μηνα κ μαζεψα αυτα τα λεφτα να παω να παρω μπεμφε...

Nomand
05/01/2023, 14:52
Καλησπέρα , έτσι για την ιστορία και επειδή μόλις έλαβα το ιστορικό .....(screen shot από pc/καταραμενο gdpr)
Ενώ λοιπόν μου είπαν, πως αγοράστηκε από εκεί και γίνεται εκεί η συντήρηση της , διαπιστώνω πως το πρώτο σέρβις έγινε στα 11.800χλμ το 2012! Μας λείπει λοιπόν η αρχή ....το τελευταίο λιπαντικό 45.120χλμ το 2020 .... άρα 2 χρόνια + ίδιο λάδι (θα αλλάξω σίγουρα ότι και να πάρω )... 6/2022 τελευταία μεταβολή με χαρακτηρισμό 'προς φύλαξη' .
Ενδιάμεσα βαλβίδες, λάδια, βαλβολίνες κτλ, ένα φτερό 2 φορές , 1 κάλυμμα κινητήρα (μάλλον από το στατικό πέσιμο ), ένα φλας, ενα καθρέπτη ,μια έδραση διαφορικού (?)....
Μιλάμε λοιπόν για μια μοτοσυκλέτα με ορθά χλμ, πρώτο χέρι , που θέλει φροντίδα... (χοντρικά με Φούλ σέρβις , φρένα κτλ περίπου στο 700€).
Ξεκινώ άμεσα τους ιδιώτες ....

Κοίτα αυτό που είναι στην Βάρη που σου είχα παραθέσει, φαίνεται πιο σοφή επιλογή στα χαρτιά τουλάχιστον με βάση αυτά που δηλώνει,

doctor_john
05/01/2023, 15:20
Καλησπέρα , έτσι για την ιστορία και επειδή μόλις έλαβα το ιστορικό .....(screen shot από pc/καταραμενο gdpr)
Ενώ λοιπόν μου είπαν, πως αγοράστηκε από εκεί και γίνεται εκεί η συντήρηση της , διαπιστώνω πως το πρώτο σέρβις έγινε στα 11.800χλμ το 2012! Μας λείπει λοιπόν η αρχή ....το τελευταίο λιπαντικό 45.120χλμ το 2020 .... άρα 2 χρόνια + ίδιο λάδι (θα αλλάξω σίγουρα ότι και να πάρω )... 6/2022 τελευταία μεταβολή με χαρακτηρισμό 'προς φύλαξη' .
Ενδιάμεσα βαλβίδες, λάδια, βαλβολίνες κτλ, ένα φτερό 2 φορές , 1 κάλυμμα κινητήρα (μάλλον από το στατικό πέσιμο ), ένα φλας, ενα καθρέπτη ,μια έδραση διαφορικού (?)....
Μιλάμε λοιπόν για μια μοτοσυκλέτα με ορθά χλμ, πρώτο χέρι , που θέλει φροντίδα... (χοντρικά με Φούλ σέρβις , φρένα κτλ περίπου στο 700€).
Ξεκινώ άμεσα τους ιδιώτες ....

Θα έκανε σούζες συνέχεια, είναι γνωστή φθορά. Μου λένε ότι γίνομαι υπερβολικός όταν χαρακτηρίζω όσους αγοράζουν μαύρες μοτό χωρίς νόημα στην αισθητική... :lol:
Αλλα να, gs με ελαστικά δρόμου και προφίλ γιαπωνέζου αναβάτη.
Συνέχισε το ψάξιμο σου, έχουν κυκλοφορήσει πολλά και μην ξεχνάμε ότι ήταν το μοντέλο που έβαλε τους περισσότερους "γιαπωνέζους" σε ευρωπαϊκό.
Απο την μία αυτό μας δίνει την δυνατότητα να το βρίσκουμε σε πληθώρα απο την άλλη.. πολλά είχαν "γιαπωνέζο" οδηγό..

Αυτά που περιγράφεις δεν είναι κάτι ιδιαίτερο αλλά οπωσδήποτε επιβάλλουν γερό έλεγχο από ειδικευμένο μηχανικό.
Εγώ θα ξεκινούσα με την συμπίεση και το κιβώτιο ταχυτήτων που έχει κόστος ομως σαν διαδικασία.

Συνέχισε το ψάξιμο και απόλαυσέ το :a013:

Πάνο η προπαγάνδα των 60ς είναι πολύ τετριμμένη ρε συ..

AggelakasK
05/01/2023, 15:25
@panavour
Συζήτηση κάνουμε … ανταλλαγή απόψεων, εμπειριών και γνώσεων! Αν κάναμε ανταλλαγή οικονομικών στοιχείων και διέκρινες κάτι, θα κατανοούσα το σχόλιο….Μιλαμε για μτχ 16ετιας με συγκεκριμένο μπατζετ

panavour
05/01/2023, 16:05
Πως ξερεις οτι δεν εχει μεταξωτο κ@λο δηλαδη εσυ...?.
Σίγουρα δεν έχει μεταξωτό κωλο, γιατί η παροιμία λέει για επιδέξιους κώλους όχι μεταξωτους.
Επίσης η παροιμία δεν προσωποποιεί, αλλά αναφέρεται γενικώς για να προειδοποιήσει για κάποιες καταστάσεις.
Επιπροσθέτως αν κάποιος έχει τον προαναφερθέντα επιδέξιο κωλο της παροιμίας, κάνει το απλούστερο.ΠΑΙΡΝΕΙ καινούργιο και δεν μπλέκει με μεταχειρισμένα χρεπια,και επιδέξιους ντηλερ και μεταξωτους μάστορες.Ειδικα για ΒMW ομιλώ, διότι και εγώ καινούργιο πήρα αλλά πολύ μικρότερης αξίας,που ήταν βαμβακερό βρακί,και όχι μεταξωτό.

karellen
05/01/2023, 16:15
@panavour
Συζήτηση κάνουμε … ανταλλαγή απόψεων, εμπειριών και γνώσεων! Αν κάναμε ανταλλαγή οικονομικών στοιχείων και διέκρινες κάτι, θα κατανοούσα το σχόλιο….Μιλαμε για μτχ 16ετιας με συγκεκριμένο μπατζετ

Προχώρα παρακάτω και ψάξε αλλού,είτε ιδιώτη είτε έμπορο (ναι πάλι).
Υπάρχουν πάμπολλα gs έξω καλοδιατηρημένα,οι περισσότεροι ιδιοκτήτες είναι μερακλήδες γιατί είναι η φύση αυτού του μοντέλου να μην είναι καγκουρεμένο ούτε οι αναβάτες του ινδιάνοι.

Ό,τι βρεις ανέβασέ το εδώ για να σου πούμε ακριβώς τι μοντέλο είναι γιατί επικρατεί ένα μπέρδεμα (ενίοτε εσκεμμένο) με την χρονιά παραγωγής και τη χρονιά πρώτης αδείας.

billy84
05/01/2023, 16:15
Καλησπέρα , έτσι για την ιστορία και επειδή μόλις έλαβα το ιστορικό .....(screen shot από pc/καταραμενο gdpr)
Ενώ λοιπόν μου είπαν, πως αγοράστηκε από εκεί και γίνεται εκεί η συντήρηση της , διαπιστώνω πως το πρώτο σέρβις έγινε στα 11.800χλμ το 2012! Μας λείπει λοιπόν η αρχή ....το τελευταίο λιπαντικό 45.120χλμ το 2020 .... άρα 2 χρόνια + ίδιο λάδι (θα αλλάξω σίγουρα ότι και να πάρω )... 6/2022 τελευταία μεταβολή με χαρακτηρισμό 'προς φύλαξη' .
Ενδιάμεσα βαλβίδες, λάδια, βαλβολίνες κτλ, ένα φτερό 2 φορές , 1 κάλυμμα κινητήρα (μάλλον από το στατικό πέσιμο ), ένα φλας, ενα καθρέπτη ,μια έδραση διαφορικού (?)....
Μιλάμε λοιπόν για μια μοτοσυκλέτα με ορθά χλμ, πρώτο χέρι , που θέλει φροντίδα... (χοντρικά με Φούλ σέρβις , φρένα κτλ περίπου στο 700€).
Ξεκινώ άμεσα τους ιδιώτες ....


Επειδή δεν αντιλαμβάνομαι ακριβώς αν το γράφεις ειρωνικά ή σοβαρά. Με 1ο σέρβις μετά απο 5 χρόνια στα 11.800km θεωρείς ορθά τα χιλιόμετρα που έχει η μοτοσυκλέτα (άντε πες τα τελευταία με το σκόπιμα καθυστερημένο Κτέο να πούμε οτι δεν τα βλέπουμε)?

DoctoR_k6
05/01/2023, 16:20
Σίγουρα δεν έχει μεταξωτό κωλο, γιατί η παροιμία λέει για επιδέξιους κώλους όχι μεταξωτους.
Επίσης η παροιμία δεν προσωποποιεί, αλλά αναφέρεται γενικώς για να προειδοποιήσει για κάποιες καταστάσεις.
Επιπροσθέτως αν κάποιος έχει τον προαναφερθέντα επιδέξιο κωλο της παροιμίας, κάνει το απλούστερο.ΠΑΙΡΝΕΙ καινούργιο και δεν μπλέκει με μεταχειρισμένα χρεπια,και επιδέξιους ντηλερ και μεταξωτους μάστορες.Ειδικα για ΒMW ομιλώ, διότι και εγώ καινούργιο πήρα αλλά πολύ μικρότερης αξίας,που ήταν βαμβακερό βρακί,και όχι μεταξωτό.

Eγω θα το ελεγα τσιγκινο το βρακι αλλα οπως το βλεπει κανεις.

lospsi
05/01/2023, 16:41
Καλησπέρα , έτσι για την ιστορία και επειδή μόλις έλαβα το ιστορικό .....(screen shot από pc/καταραμενο gdpr)
Ενώ λοιπόν μου είπαν, πως αγοράστηκε από εκεί και γίνεται εκεί η συντήρηση της , διαπιστώνω πως το πρώτο σέρβις έγινε στα 11.800χλμ το 2012! Μας λείπει λοιπόν η αρχή ....το τελευταίο λιπαντικό 45.120χλμ το 2020 .... άρα 2 χρόνια + ίδιο λάδι (θα αλλάξω σίγουρα ότι και να πάρω )... 6/2022 τελευταία μεταβολή με χαρακτηρισμό 'προς φύλαξη' .
Ενδιάμεσα βαλβίδες, λάδια, βαλβολίνες κτλ, ένα φτερό 2 φορές , 1 κάλυμμα κινητήρα (μάλλον από το στατικό πέσιμο ), ένα φλας, ενα καθρέπτη ,μια έδραση διαφορικού (?)....
Μιλάμε λοιπόν για μια μοτοσυκλέτα με ορθά χλμ, πρώτο χέρι , που θέλει φροντίδα... (χοντρικά με Φούλ σέρβις , φρένα κτλ περίπου στο 700€).
Ξεκινώ άμεσα τους ιδιώτες ....

Κατά την γνώμη μου, δεν βλέπω κάτι κακό ή προς αποφυγήν. Οκ, ο πωλητής είναι λίγο κακός αλλά προσωπικά δεν θα το απέφευγα εάν μου άρεσε και αν όλα τα επιπλέον κόστη συντήρησης (που όλα τα μτχ έχουν) ήταν στο μπάτζετ μου.
Δεν χάνεις βέβαια να δοκιμάσεις και σε ιδιώτες, ειδικά αν έχεις τα μετρητά. Οπλίσου βέβαια με υπομονή και σε αυτή την περίπτωση από αυτά που θα δεις και θα ακούσεις...

AggelakasK
01/02/2023, 20:39
Καλησπέρα , χρωστάω μια απάντηση....Έπειτα από πάρα πολύ αναζήτησή και αρκετό πήγαινε ελα κτλ , επιτέλους έκλεισε το θέμα! BMW GS1200 μοντέλο 10/2007 πρώτο χέρι, επιβεβαιωμένο και τσεκαρισμένο όσο ήταν δυνατό! Πάντα ένα μτχ έχει τα ρίσκα του, μιας και μιλάμε για 16 ετών μοτο. Θα συμφωνήσω με τα παιδιά παραπάνω που έλεγαν για το βάρος του varadero (πραγματικα πολυ βαρυ χωρις λόγο) , το καλο ζύγισμα του gs καθώς και την ευκολιά του σερβις σε σχεση με το vara. Ευχαριστώ πολύ όσους βοήθησαν με την εμπειρία τους

karellen
01/02/2023, 20:45
Καλορίζικο λοιπόν και καλά χιλιόμετρα.
Θέλουμε και φωτογραφίες!

AggelakasK
01/02/2023, 21:39
441235

skritikos
02/02/2023, 17:55
Καλά χιλιόμετρα και ταξίδια!

Κάτι θυμάμαι πως όσα δεν είχαν τα "αλουμινένια" πλαϊνά καπάκια εμπρός είχαν κάποια ευαισθησία (ABS? πάνε χρόνια από τότε)
Νομίζω πως τα μοντέλα με τα νέα καπάκια εμφανίστηκαν μέσα στο 2007, οπότε ελπίζω το δικό σου που δεν είναι από αυτές τις σειρές να τα έχει διορθώσει όλα.
Πιστεύω θα στα πούνε και σε κάποιο σοβαρό συνεργείο BMW.

skritikos
02/02/2023, 17:59
Καλά χιλιόμετρα και ταξίδια!

Κάτι θυμάμαι πως όσα δεν είχαν τα "αλουμινένια" πλαϊνά καπάκια εμπρός είχαν κάποια ευαισθησία (ABS? πάνε χρόνια από τότε)
Νομίζω πως τα μοντέλα με τα νέα καπάκια εμφανίστηκαν μέσα στο 2007, οπότε ελπίζω το δικό σου που δεν είναι από αυτές τις σειρές να τα έχει διορθώσει όλα.
Πιστεύω θα στα πούνε και σε κάποιο σοβαρό συνεργείο BMW.


[ΔΙΟΡΘΩΣΗ]
ΟΚ το έχετε αναφέρει και νωρίτερα σε αυτό το thread