PDA

View Full Version : Θόρυβος όταν κλείνω το γκαζι



Tenzz
02/01/2023, 16:02
Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους.
Εδώ και λίγες μέρες,όταν κλείνω το γκαζι και έχω ταχύτητα μέσα ακούω έναν θόρυβο στο μοτέρ. Όταν είναι ανοιχτό το γκαζι δεν ακούγεται τίποτα. Ακούγεται ποιο καθαρά όταν κατεβάζω ταχύτητα και αφήνω τον συμπλέκτη χωρίς καθόλου γκαζι.Ο θόρυβος δεν είναι συνεχόμενος αλλά διακεκομμενος. Καμία ιδέα τι μπορεί να είναι?

skritikos
02/01/2023, 16:05
Πώς καταλαβαίνεις πως ο θόρυβος είναι από το μοτέρ;
Μήπως είναι κάτι από αλυσίδα/μετάδοση;

Manalishi
02/01/2023, 16:09
Μηχανή?
Χιλιόμετρα?
Μεταλλικός ήχος σαν τί? Χτύπημα, τρίψιμο?

Tenzz
02/01/2023, 17:03
Η μηχανή είναι ένα cbf125 του 21 με 10000km.
Ο ήχος μοιάζει ποιο πολύ με ξύσιμο. Ακούγεται από μπροστά γι'αυτό υπόθετο ότι είναι από την μηχανή. Όπως επίσης και από το γεγονός ότι το κάνει μόνο όταν κλείνω το γκαζι και φρενάρει η μηχανή, όταν έχω ταχύτητα μέσα.

skritikos
02/01/2023, 17:35
Η μηχανή είναι ένα cbf125 του 21 με 10000km.
Ο ήχος μοιάζει ποιο πολύ με ξύσιμο. Ακούγεται από μπροστά γι'αυτό υπόθετο ότι είναι από την μηχανή. Όπως επίσης και από το γεγονός ότι το κάνει μόνο όταν κλείνω το γκαζι και φρενάρει η μηχανή, όταν έχω ταχύτητα μέσα.

Συνεχίζω να σκέφτομαι αλυσίδα. Δες την τάση της καθώς και αν έχει σφικτά σημεία, σε όλο το μήκος της κρίκο κρίκο.
Βάλε την μοτοσυκλέτα στο διπλό σταντ για ευκολία.

Ο ήχος είναι στιγμιαίος ή συνεχίζει για όσο κυλάς με κλειστό γκάζι και ταχύτητα μέσα;

Tenzz
02/01/2023, 19:08
Ο ήχος είναι στιγμιαίος ή συνεχίζει για όσο κυλάς με κλειστό γκάζι και ταχύτητα μέσα;

Δεν είναι συνεχόμενος.
Ακούγεται σαν να πιάνει κάτι σε συγκεκριμένα σημεία. Αλλά ακούγεται για όλη την διάρκεια που κυλάω με κλειστό γκαζι.
Η μηχανή πέρασε σέρβις πριν από 3 βδομάδες γι'αυτό δεν πήγε το μυαλό μου στην αλυσίδα. Αυτή σίγουρα ελέγχθηκε και καθαρίστηκε.

Acacius
03/01/2023, 01:57
Σου το κάνει με όλες τις ταχύτητες; Μπορείς να καταλάβεις αν η συχνότητα με την οποία ακούς τον θόρυβο έχει σχέση με την ταχύτητα (κύλισης) της μοτοσυκλέτας ή τις στροφές του κινητήρα; Αν κλείνεις π.χ. το γκάζι από τα 60χαω με 2α και με 4η μέσα, ακούγεται το ίδιο ή με πιο αργή συχνότητα στη δεύτερη περίπτωση;


Η μηχανή πέρασε σέρβις πριν από 3 βδομάδες....

Επειδή το'χω δει το έργο, πόσο αξιόπιστος είναι ο μάστοράς σου;

Manalishi
03/01/2023, 08:13
Μήπως ακούγεται απο τα μπροστινά φρένα?

skritikos
03/01/2023, 11:27
Δεν είναι συνεχόμενος.
Ακούγεται σαν να πιάνει κάτι σε συγκεκριμένα σημεία. Αλλά ακούγεται για όλη την διάρκεια που κυλάω με κλειστό γκαζι.
Η μηχανή πέρασε σέρβις πριν από 3 βδομάδες γι'αυτό δεν πήγε το μυαλό μου στην αλυσίδα. Αυτή σίγουρα ελέγχθηκε και καθαρίστηκε.

Αυτό που περιγράφεις πάντως εμένα μου λέει αλυσίδα.
Η μαμά αλυσίδα του CB125F (όπως και των περισσοτέρων οικονομικών μοτοσυκλετών) δεν είναι κάτι αξιόλογο.
Βάλε την μηχανή στο διπλό σταντ και δες την αλυσίδα κρίκο κρίκο όλες τις ενώσεις με τα χέρια σου. Ίσως βολέψει καλύτερα αν χαλαρώσεις πρώτα τελείως τους ρυθμιστές της.

Τέσσερα Honda που έπιασα τα τελευταία 2 χρόνια, και τα 4 είχαν θέμα με σφικτές ενώσεις στην αλυσίδα μετά από 10-15Κ χλμ. Μαζί και το δικό μου.

NickBel
03/01/2023, 13:37
Αλυσίδα είναι στάνταρ

katsar
03/01/2023, 14:00
Και εγώ αλυσίδα ψηφίζω σαν πρώτο υποψήφιο, πολύ πιθανό να έχει κόμπους σε σημεία .

DoctoR_k6
03/01/2023, 14:28
Τεντωσε την, λαδωσε την κ κανε μια βολτα τελικες μεχρι εκει που σε βολευει να πιεις κανα καφε κ γυρνα να μας πεις εντυπωσεις. :D

Tenzz
03/01/2023, 19:08
Σου το κάνει με όλες τις ταχύτητες; Μπορείς να καταλάβεις αν η συχνότητα με την οποία ακούς τον θόρυβο έχει σχέση με την ταχύτητα (κύλισης) της μοτοσυκλέτας ή τις στροφές του κινητήρα; Αν κλείνεις π.χ. το γκάζι από τα 60χαω με 2α και με 4η μέσα, ακούγεται το ίδιο ή με πιο αργή συχνότητα στη δεύτερη περίπτωση;

Επειδή το'χω δει το έργο, πόσο αξιόπιστος είναι ο μάστοράς σου;

Το κάνει σε όλες τις ταχύτητες το ίδιο, ανεξάρτητα με την ταχύτητα που πηγαίνω. Φυσικά σε χαμηλές ταχύτητες το καταλαβαίνω περισσότερο, μιας και υπάρχει λιγότερος θόρυβος.

Την αλυσίδα την έλεγξα σήμερα. Δεν βρήκα κανένα πρόβλημα όσο μπορώ να καταλάβω. Είναι και λαδωμένη κανονικά. Αν ήταν η αλυσίδα δεν θα έκανε κάποιον θόρυβο συνέχειά, ανεξάρτητα με το αν κλείνω το γκαζι ή όχι?


Από τα μπροστινά φρένα δεν νομίζω να είναι μιας και όταν φρενάρω με κενή δεν ακούγεται κάτι.

skritikos
03/01/2023, 19:14
Το κάνει σε όλες τις ταχύτητες το ίδιο, ανεξάρτητα με την ταχύτητα που πηγαίνω. Φυσικά σε χαμηλές ταχύτητες το καταλαβαίνω περισσότερο, μιας και υπάρχει λιγότερος θόρυβος.

Την αλυσίδα την έλεγξα σήμερα. Δεν βρήκα κανένα πρόβλημα όσο μπορώ να καταλάβω. Είναι και λαδωμένη κανονικά. Αν ήταν η αλυσίδα δεν θα έκανε κάποιον θόρυβο συνέχειά, ανεξάρτητα με το αν κλείνω το γκαζι ή όχι?


Από τα μπροστινά φρένα δεν νομίζω να είναι μιας και όταν φρενάρω με κενή δεν ακούγεται κάτι.

Όχι δεν κάνει τον ίδιο ήχο όταν έχει τέτοιο πρόβλημα. Με κλειστό γκάζι που το πίσω γρανάζι την σπρώχνει ουσιαστικά αυτά τα προβλήματα γίνονται πολύ αισθητά.
Αν είναι αυτό το πρόβλημα σου και έχεις ΑΥΤΙ δυνατό και εμπειρία το ακούς και στην επιτάχυνση αλλά διαφορετικά. Και αργότερα θα το νοιώθεις και σαν "κραδασμό" σε κάθε κόμπο.

Ρίξε μια ματιά και στην γλίστρα της αλυσίδας καλού κακού. Μήπως έχει φύγει καμιά βίδα/σπάσει.

borbos
04/01/2023, 10:45
για δες και την ασφαλεια της αλυσιδας.

Tenzz
05/01/2023, 19:37
Παιδιά τελικά η αλυσίδα ήταν.
100% επιτυχία στην διάγνωση. Όλοι μέσα.
Σας ευχαριστώ πολύ όλους για την βοήθεια