PDA

View Full Version : Αλλαγή Μπαταρίας γιατί πέθανε...



ioannispar
03/01/2023, 09:58
Καλημέρα και καλή χρονιά! Εδω και 3 μήνες περίπου αντιμετωπίζω πρόβλημα με την μπαταρία του Tracer7 του 21'. Έχω pandora επανω και η μπαταρία δεν μπορεί να κρατήσει πάνω απο 10 ώρες την τάση 12,4v. Η χρήση που κάνω είναι μικρή απόσταση για την δουλειά και πίσω με αποτέλεσμα να μην μπορεί να την φορτίσει πλήρως και υπάρχει και ο συναγερμός που δυσκολεύει τα πράγματα. Όταν πάω να την βάλω το πρωί μπροστά και ενώ βρίσκεται σε κλειστό γκαράζ ταλαιπωρείται και αργοπεθαίνει μέχρι να πάρει μπρος και το συναγερμό τον βάζω σε stealth mode για να τραβάει όσο το δυνατόν λιγότερο ρεύμα γίνεται. Δύο φορές μου άναψε το check της μηχανής και στην yamaha που την πήγα, μου είπαν ότι είναι η μπαταρία πεθαμένη και ότι δεν μου την αντικαθιστούν μέσα στην εγγύηση γιατί έχω συναγερμό και αυτός είναι ο λόγος που χάλασε η μπαταρία τόσο γρήγορα!

Έτσι αναγκάζομαι να κυκλοφορώ με φορτιστή και να την φορτίζω 2-3 φορές την εβδομάδα αλλα στο φουλ φορτισμένη μου δείχνει 12,4 - 12,5 και αυτό για λίγο και μετά πέφτει στο 12,2 χωρίς να την έχω επάνω στην μηχανή.

Σκέφτομαι να βάλω λιθίου και συγκεκριμένα την skyrich. Μετα από ψάξιμο είδα ότι αυτές δεν έχουν BMS Battery Management System το οποίο είναι μία πλακέτα που βοηθάει σε υπερφορτώσεις και γενικά βοηθάει την μπαταρία να είναι σε καλή κατάσταση. Επίσης η εγγύηση τους είναι 1 έτος. Ετσι λοιπόν ψάχνοντας βρήκα τις NOCO οι οποίες έχουν BMS και η εγγύηση τους ειναι 5 έτη!

Η απορία μου είναι η εξης: Οι κλασικές μπαταρίες είναι 6-6,3 Ah YUASA Japan 94 euro
Οι Skyrich 2,4 Ah 60 euro
Οι NOCO 2 Ah 107 euro

Οι δυο μάρκες λιθίου λένε ότι αντικαθιστούν την δική μου YTZ7S αλλά με προβληματίζει η μεγάλη διαφορά στα Ah. Η τιμή τους αν είναι να μου κρατήσει και να μην μείνω ξαφνικά δεν με πειράζει.

Κάθε άποψη και γνώμη δεκτή.

Dr.Monty
03/01/2023, 10:23
Και εγω εχω τον pandora. Μια μονο φορά μου εκανε προβλημα στο αναμμα. Κατα τα άλλα αναβει κανονικά και μετα απο βδομαδα ακινησίας, χωρις να ταλαιπωρειται. Στις 3 μερες ο δικός μου πεφτει σε low power mode. Εδω και 20 μέρς την εχω σε ακινησια και θα προσπαθήσω να την ανάψω σε δεκα. Συνολο 30. θα ενημερώσω. (Voge500ds)

skritikos
03/01/2023, 11:47
To BMS και οποιοδήποτε battery management system δεν μπορεί να σε βοηθήσει στην περίπτωση σου. Ή κάτι δεν είναι σωστό στην μοτοσυκλέτα ή οι συσκευές που έχεις βάλει έχουν κάποιο πρόβλημα. Κλίνω προς το δεύτερο μια που μιλάμε για Yamaha του 2021.
Η μπαταρία σου η τωρινή έχει σίγουρα πεθάνει όπως τα λες. Υπάρχουν testers που σου δείχνουν την πραγματική της κατάσταση. Πας σε σοβαρό ηλεκτρολογείο και τα βλέπετε.

Εγώ θα πήγαινα για μια καλή συμβατική πάλι, στην ίδια χωρητικότητα και θα αφαιρούσα/διόρθωνα τα φορτία.

ioannispar
03/01/2023, 11:55
Μου έλεγξε η Yamaha τη μηχανή και δεν βρήκε κάτι στα φορτία η αλλιώς κάτι που να καταναλώνει ενέργεια περισσότερη από αυτή που πρέπει. Η απάντηση της Yamaha ήταν ότι έχουν βάλει μικρότερη μπαταρία λόγω euro5 και γι’ αυτό υπάρχει το θέμα με τις μπαταρίες αλλά δεν δέχονται να την αντικαταστήσουν.

Επίσης πήγα και από τον αντιπρόσωπο της Pandora που μου έβαλε το συναγερμό και μέτρησε και αυτός τα φορτία της μηχανής και μου είπε ότι όλα είναι σωστά.

skritikos
03/01/2023, 12:14
Δεν γίνεται όλοι αυτοί να έχουν δίκιο και να έχεις αυτό το πρόβλημα. Κάποιος δεν ξέρει την δουλειά του ή λέει ψέματα.
H μπαταρία σου είναι AGM? Νομίζω πως όχι. Σε κάθε περίπτωση αν δεν έχεις ήδη πάρε έναν καλό CTEK ή κάτι αντίστοιχο οικιακό φορτιστή, βγάλε την μπαταρία από το Tracer, βάλε την σπίτι 2 μέρες σε αργή φόρτιση (1/2-1Α).
Στο ενδιάμεσο πάρε ένα πολύμετρο με ακίδες απλό αλλά καλό. Όταν τελειώσει η φόρτιση άσε την μπαταρία 24 ώρες ασύνδετη και μέτρα την τάση της.

Αν είναι απλή και έχει μείνει στο 12.5-12.6 είναι καλό σημάδι. Αν είναι AGM θα είναι 0.2-0.3 παραπάνω.
Αν περάσεις αυτό θα πρέπει να βάλεις την μπαταρία πάλι πάνω και να δεις τι γίνεται όταν υπάρχει φορτίο (φώτα, σινιάλο, κτλ). Συνήθως θες και δεύτερο άτομο εδώ αν δεν έχεις πολύμετρο με δαγκάνες.
Κάτω από 12.2 με 12.3 με τον κινητήρα στο off για μένα είναι αλλαγή μπαταρίας.

Ελπίζω να έχετε ήδη δει το κύκλωμα φόρτισης και όταν λειτουργεί ο κινητήρας να βλέπεις κάπου 14.0-14.4 στο βολτόμετρο.

ioannispar
03/01/2023, 12:18
Όλα αυτά έχουν γίνει και βλέπω 12,2 και όχι μετά από 24 h αλλά μετά από δυο ώρες τρεις. Έχουμε μετρήσει και τη μηχανή όταν φορτίζει και δίνει 14,4 14,5 14,3. Όλοι μου λένε ότι η μπαταρία είναι πεθαμένη και ότι δεν είναι τόσο καλές πια οι μπαταρίες και δεν μπορεί να φορτίσει η μηχανή την μπαταρία λόγω μικρής απόστασης. Αυτό που εννοώ είναι ότι για να πάω στη δουλειά μου κάνω 7 km και για να γυρίσω αλλά 7 οπότε δεν προλαβαίνει να την φόρτισει την απλή μπαταρία η μηχανή.

skritikos
03/01/2023, 12:29
Όλα αυτά έχουν γίνει και βλέπω 12,2 και όχι μετά από 24 h αλλά μετά από δυο ώρες τρεις. Έχουμε μετρήσει και τη μηχανή όταν φορτίζει και δίνει 14,4 14,5 14,3. Όλοι μου λένε ότι η μπαταρία είναι πεθαμένη και ότι δεν είναι τόσο καλές πια οι μπαταρίες και δεν μπορεί να φορτίσει η μηχανή την μπαταρία λόγω μικρής απόστασης. Αυτό που εννοώ είναι ότι για να πάω στη δουλειά μου κάνω 7 km και για να γυρίσω αλλά 7 οπότε δεν προλαβαίνει να την φόρτισει την απλή μπαταρία η μηχανή.

12.2 χωρίς κανένα φορτίο (δηλαδή ασύνδετη) μετά από 2-3 ώρες;! Σίγουρα θες και μπαταρία αλλά δεν βλέπω γιατί να μην ξαναγίνει το ίδιο με την νέα. Προσωπικά με την νέα θα έβγαζα off συναγερμό και tracker και ότι άλλο έχεις και θα το μετρούσα έτσι για 2-3 εβδομάδες.
Αν έτσι είναι ΟΚ και βάλεις πάνω τα υπόλοιπα και δεν είναι, τότε ξέρεις το πρόβλημα. Καμία τέτοια συσκευή δεν πρέπει να σου καθιστά άχρηστη την μηχανή μέσα σε λίγες μέρες. Αν το κάνει τότε πάει κάδο.


https://www.ctek.com/storage/938B6F0FD89110019EA95392D63F8D50B4768D0503F1A5B37A36B3194D394A2F/9857f9c716ec406cbd20b76adb076861/pdf/media/7c4ce0ec9e1749d197faafda62be20f1/MXS_5.0-productsheet-low-EN.pdf

Αυτόν τον CTEK έχω εδώ και χρόνια για μηχανές και αυτοκίνητα. Αν έχεις πρίζα στο γκαράζ θα μπορούσες να τον βάζεις πάνω εύκολα αν έβαζες ένα μόνιμο plug στο Tracer (πουλάει η CTEK extension cables).

ioannispar
03/01/2023, 12:32
Δυστυχώς μπρίζα στο γκαράζ δεν έχω αλλά έχω και εγώ καλό φορτιστή έναν Noco Genius5. Έχω φάει αρκετές μέρες ψάχνοντας το πρόβλημα και όλοι μου λένε ότι ευθύνεται η μπαταρία και όχι η μηχανή λόγω των μικρών αποστάσεων που κάνω και δεν μπορεί να φορτιστεί η μπαταρία σωστά. Η ερώτηση μου είναι τα 2 Ah που δίνει η μπαταρία Noco φτάνουν;

skritikos
03/01/2023, 12:40
Δυστυχώς μπρίζα στο γκαράζ δεν έχω αλλά έχω και εγώ καλό φορτιστή έναν Noco Genius5. Έχω φάει αρκετές μέρες ψάχνοντας το πρόβλημα και όλοι μου λένε ότι ευθύνεται η μπαταρία και όχι η μηχανή λόγω των μικρών αποστάσεων που κάνω και δεν μπορεί να φορτιστεί η μπαταρία σωστά. Η ερώτηση μου είναι τα 2 Ah που δίνει η μπαταρία Noco φτάνουν;

Δεν έχω εμπειρία από τέτοια capacitors/batteries αλλά με το 1/3 της χωρητικότητας και ακόμη μεγαλύτερη ευαισθησία στο κάτω άκρο, δεν βλέπω σε τι μπορεί να σε ωφελήσει.

karellen
03/01/2023, 12:41
Όλα αυτά έχουν γίνει και βλέπω 12,2 και όχι μετά από 24 h αλλά μετά από δυο ώρες τρεις. Έχουμε μετρήσει και τη μηχανή όταν φορτίζει και δίνει 14,4 14,5 14,3. Όλοι μου λένε ότι η μπαταρία είναι πεθαμένη και ότι δεν είναι τόσο καλές πια οι μπαταρίες και δεν μπορεί να φορτίσει η μηχανή την μπαταρία λόγω μικρής απόστασης. Αυτό που εννοώ είναι ότι για να πάω στη δουλειά μου κάνω 7 km και για να γυρίσω αλλά 7 οπότε δεν προλαβαίνει να την φόρτισει την απλή μπαταρία η μηχανή.

Αυτό δεν ισχύει.
Θα ίσχυε μόνο αν στα 7 χλμ σταμάταγες 3-4 φορές στο ενδιάμεσο,θα ταλαιπωρούταν η μπαταρία με τα πολλά άναψε-σβήσε δηλαδή.Όταν όμως τα 7 χλμ είναι μονοκοπανιά δεν έχεις πρόβλημα.
Αλλού αυτό υπάρχει.

ioannispar
03/01/2023, 12:58
Το θέμα είναι ότι τα 7 km τα κάνω σε 12 λεπτά. Μέσα σε 12 λεπτά πόσο θα φορτίσει μπαταρία η κανονική με υγρά; Η επόμενη λύση είναι να μην έχω συναγερμό. Και απ’ ό,τι ακούω όλοι όσοι έχουν Tracer7 έχουν θέμα με την μπαταρία.

Το BMS δεν το χρειάζομαι για να μου κάνει κάτι στη μηχανή αλλά για να βοηθήσει την μπαταρία να μην χαλάσει γρήγορα.

skritikos
03/01/2023, 12:58
Ποιόν Pandora έχεις, για να διαβάσω τα tech specs?

ioannispar
03/01/2023, 13:06
Τον moto v2 και όταν είναι στο γκαραζ επειδή δεν πιάνει ούτε σήμα κινητής αλλά ούτε και gps τον βάζω σε stealth mode που είναι το αντίστοιχο sleep mode σε άλλους συναγερμούς.

skritikos
03/01/2023, 13:36
Τον moto v2 και όταν είναι στο γκαραζ επειδή δεν πιάνει ούτε σήμα κινητής αλλά ούτε και gps τον βάζω σε stealth mode που είναι το αντίστοιχο sleep mode σε άλλους συναγερμούς.

Αν κρίνω από το site του κατασκευαστή που δεν κάνει post ούτε μισό τεχνικό στοιχείο (γενικά, για όλα τα προϊόντα τους), προσωπικά τον θεωρώ τον πρώτο ύποπτο της ιστορίας και θα αρνούμουν να τον έχω σε οποιαδήποτε όχημα.

dankannn
03/01/2023, 14:05
Αν κρίνω από το site του κατασκευαστή που δεν κάνει post ούτε μισό τεχνικό στοιχείο (γενικά, για όλα τα προϊόντα τους), προσωπικά τον θεωρώ τον πρώτο ύποπτο της ιστορίας και θα αρνούμουν να τον έχω σε οποιαδήποτε όχημα.
Στο εγραψε ο φιλος απο πανω , τον βγαζεις και ολα θα ειναι μια χαρα.
Και δικος μου γνωστος ειχε το ιδιο θεμα με σενα.
Τracer 700 του 2021 ειχε και ο φιλος μου , εμενε συνεχεια , χωρις να εχει προβλημα το κυκλωμα.τον εβγαλε και εβαλε εναν spyball και ολα μια χαρα.
Δεν θυμαμαι τι ηταν ο δικος του συναγερμος αλλα ειχε και αυτος τηλεειδοποιηση

ioannispar
03/01/2023, 14:30
Ρε παιδιά δεν ξέρω 600 + ευρώ έχει ο συναγερμός. Η Yamaha δεν βρήκε κάτι στο κύκλωμα που καταναλώνει ρεύμα περισσότερο από αυτό που πρέπει. Το ψάξαμε αρκετές φορές.

skritikos
03/01/2023, 14:38
Το συνεργείο δεν θα κάνει μέτρηση πχ για 24 ώρες όμως. Μόνο ηλεκτρολογείο (με όρεξη) ή εσύ μπορείς να κάνεις κάτι τέτοιο.
Εγώ βάζω στοίχημα για τον Pandora. Και μπαταρία να αλλάξεις σε λίγο καιρό θα έχεις το ίδιο θέμα.

ΥΓ. ξέρεις πόσα ακριβά προϊόντα είναι @@@ ?

dankannn
03/01/2023, 15:15
Κανε το απλο , βαλε νεα μπαταρια.
Αποσυνδεσε τα extra pandora , η τι αλλο εχεις πανω και δουλεψε το ετσι για εναν μηνα.

DoctoR_k6
03/01/2023, 15:23
Παιζει να εχει πεσει σε προβληματικη μπαταρια.
Εγω με συναγερμο τοσα χρονια στο μεγαλο ποτε δεν ειχα θεμα μεσα στο χρονο.
Κ αν καθεται με συναγερμο μονο κατι εβδομαδες ακουνητο...

Τωρα ειμαι στη δοκιμη με τη skyrich. Σο φαρ σο γκουντ που λενε...

skritikos
03/01/2023, 15:29
Παιζει να εχει πεσει σε προβληματικη μπαταρια.
Εγω με συναγερμο τοσα χρονια στο μεγαλο ποτε δεν ειχα θεμα μεσα στο χρονο.
Κ αν καθεται με συναγερμο μονο κατι εβδομαδες ακουνητο...

Τωρα ειμαι στη δοκιμη με τη skyrich. Σο φαρ σο γκουντ που λενε...

Ίσως ναι αλλά από συναγερμό σε συναγερμό έχει διαφορές. Και αν ο κατασκευαστής δεν λέει καν τα τεχνικά στοιχεία εμένα με ζώνουν φίδια :moutza: (<<- στον κατασκευαστή)

DoctoR_k6
03/01/2023, 15:40
Ίσως ναι αλλά από συναγερμό σε συναγερμό έχει διαφορές. Και αν ο κατασκευαστής δεν λέει καν τα τεχνικά στοιχεία εμένα με ζώνουν φίδια :moutza: (<<- στον κατασκευαστή)

Προφανως. Εγω ειμαι με εναν ταπεινο spyball 6527 αν θυμαμαι καλα...ειναι κ τοοσα χρονια πισω.

lykourgi
03/01/2023, 16:31
Προφανως. Εγω ειμαι με εναν ταπεινο spyball 6527 αν θυμαμαι καλα...ειναι κ τοοσα χρονια πισω.
Καθόλου ταπεινοί οι Spyball.
Μπορεί να μην έχουν άπειρες εξεζητημένες λειτουργίες, αλλά η αξιοπιστία τους είναι γνωστή και αποδεδειγμένη διαχρονικά.

basilis_k6
03/01/2023, 17:37
η μπαταρια πεθανε οποτε τα νουμερα που βλέπεις ειναι φυσιολογικα. οι διαδρομες σου ειναι μια χαρα, δεν φταιει αυτο. ο συναγερμος δεν ξερω αν φταιει αλλα ενας εγκαταστατης συναγερμων μπορει να το βρει. μην βαλεις skyrich μεχρι να λυσεις το θεμα και γενικα μην βαλεις ποτε αν θες να την κουνας οταν εχει κρυο.

kostaskk
03/01/2023, 17:58
Τα βολτ που διαβάζεις είναι χαμηλά,, εμένα πεθαμένη 11αρα μπαταρία που δεν είχε δύναμη να το βάλει μπρος έδειχνε 12,8-12,9 μετα απο ένα μήνα παρατημένη στο γκαράζ,,.

Τα βολτ δεν είναι ακριβής ένδειξη για το πόσο καλή είναι η μπαταρία και αν μπορεί να δώσει αμπέρ στην εκκίνηση,

Αλλά συνιθος οι καινούριες πρέπει να δείχνουν 12,9- 12,8 σταθερά ακόμα και μετά από ακινησία 2 εβδομάδων η 1 μήνα. Στα 12,3- 12,6 θέλει φόρτιση και αν πέφτει κάτω από 12,2 η 12 είναι για αλλαγή και στα 10-11,5 θεωρείται για πέταμα.
Ψάξε στο google και θα βρεις πίνακες με τα βολτ και ποσοστά φόρτισης για καλητερη ακρίβεια.
Πχ θα λέει 12,5 βολτ = 70% φορτισμένη

Τα νούμερα που λέω πάντα μετρημένα με πολύμετρο,, η ένδειξη βολτ του φορτιστή μπορεί να έχει 0,1-0,5 βολτ απόκλιση από τα πραγματικά.
Ποιο καλά βλέπεις την μπαταρία στην μίζια, αν έχει δύναμη,να γυρίζει δυνατά και γρήγορα και να παίρνει άμεσος, η πεθαμενα και αργά και να μην παίρνει που τότε θέλει αλλαγή.

έχω χρόνια τώρα χωρίς πρόβλημα τον φορτιστή του lidl, είχε κοντά στα 20€ και έχει βγάλει πολλές φορτίσεις και συντηρήσεις και έχει επαναφέρει πεσμένες μπαταρίες. Έχει απόκλιση 0,2 -0,3 βολτ προς τα κατω σε σχέση με το πολυμετρο

Η 6αρα η 7αρα που λες οτι φοράει φαίνεται πολύ μικρή, τα παπιά έχουν 4αρες 5αρες, τι πάει να πει είναι euro5 ? Ίσα ίσα θέλουν μεγαλύτερες λόγο των ηλεκτρονικών που φορτώνουν, μπας και κάνουν οικονομία στις μπαταρίες?
Στο δικό μου triumph gen1 είχαν αρχικά 7αρα από το εργοστάσιο,κατάλαβαν το λάθος τους και στο gen2 έβαλαν 9αρα,,. Ο προηγούμενος ιδιοκτήτης είχε βάλει 11αρα, και εγώ του έβαλα λιθίου skyrich αντίστοιχη 9αρας με 70€ χωρίς προβλήματα και με πολύ καλητερη μίζια.
εχασα και 3,3 κιλά μόνο από την αλλαγή μπαταρίας, ακόμα και τώρα με τα κρύα, παίρνει μια χαρα μπρος,που λένε ότι οι λιθίου έχουν μεγάλη πτώση αμπερ στο κρύο και δυσκολεύονται.

Δοκίμασε με πληρος φορτισμένη μπαταρία να πατήσεις μίζα και να το βάλεις μπρος, μετά σβήσε και ξανασυνδεσε τον φορτιστή.. δεν νομίζω να προλάβει να την φορτίσει πλήρως σε 12 λεπτά, ποιο πολύ κάτι σε μισή ώρα θα κάνει,,(χαλασμένες πεσμενες μπαταρίες μπορεί να δείχνουν ότι φορτίζουν πολύ γρήγορα, η πραγματικότητα όμως είναι αλλού). . Οπότε τις 2 μιζιες που πατάς κάθε μέρα δεν προλάβαινει να τις φορτίσει πίσω στην μπαταρία με τα λίγα χιλιόμετρα που κάνεις, βάλε και τον συναγερμό και έχεις απώλεια. Ίσως να βοηθούσε αν είχες διακόπτη να κλείνεις τα φώτα για να φορτίζει λιγο ποιο γρήγορα αλλά δεν νομίζω να σώσει την κατάσταση.

Οπότε αν χωράει δοκίμασε μεγαλύτερη μπαταρία, μεγαλύτερες διαδρομές, πχ όταν γυρίσεις σπίτι να κάνεις μια βόλτα να αργείς αλλά 15 λεπτά.
Η καλητερα μεγαλύτερη λιθίου (αφού σιγουρευτείς ότι δεν υπάρχουν μεγάλες απώλειες και ότι χωράει).

Η αντιστοιχία που λένε τουλάχιστον στις skyrich είναι αρκετά καλή,, αλλά λόγο του ότι είναι μικρότερες σε όγκο σε παίρνει να βάλεις μεγαλύτερη.

Τα λίγα αμπέρ που διαβάζεις στις λιθίου δεν έχουν τόσο σχέση γιατί μετράνε και αποδίδουν αλλιος,.
Η λιθίου μπορεί να έχει 2-3 αμπέρ σε σχέση με τα 7-10 μιας αντίστοιχης απλής αλλά αυτά θα τα δώσει μέχρι το τέλος, δηλαδή μέχρι να φτάσει κοντά στα 0 βολτ, χρησιμοποιεί σχεδόν όλη την χωρητικότητα και όχι το 70-80% των απλών, δλδ εκεί που η απλή στα 10βολτ θα νεκρώσει η λιθίου θα δίνει, και καπως έτσι βγάζουν την αντιστοιχία,, αν όμως έχεις απώλειες πχ συναγερμός, η λιθίου θα αδειάσει πολύ γρήγορα λόγο λιγων αμπέρ κ ίσως αχρηστευτεί καθος χαλάνε αν κατσουν σε χαμηλά βολτ για μεγάλο διάστημα και όχι στιγμιαία.

Η λιθίου θα είναι στο 1/3 το βάρος μιας απλής,θα έχει μικρότερο όγκο, λίγο έως πολύ ακριβότερη(αν βάλεις μεγαλύτερη)
Με περισσότερα cca (αμπερ εκκίνησης)
Αλλά στο κρύο μπορεί να δυσκολεύεται, όπως επίσης αν έχεις απώλειες, και από ότι διαβάζω θέλει και ειδικό φορτιστή. (έγω την φορτίζω με του lidl αλλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι αυτό καλό)

Μετά από ακινησία πάνω από μήνα κρατάει πάνω από 13,3 βολτ,. Ενω μετά από φόρτιση και ακινησία 12 ώρες η μία μέρα βρίσκεται συνιθος στα 13,8 η 13,7 βολτ,,. Μετά από βόλτα μόλις σβησω βρίσκεται στα 13,5 βολτ. Και συνιθος τα κρατάει άνετα για 2 βδομάδες ακινησίας. Έχω την skyrich lfp2 plus,
Που είναι αντίστοιχη 9αρας,,.

Αν έχεις χρήμα η lfp4 plus θα είναι τέρας αν χωράει να μπει,, με μια επιφύλαξη αν μπορεί να δημιουργηθεί ζημιά στην μίζα με τα πολύ παραπάνω αμπέρ. Και απλή μεγαλύτερη να βάλεις θεωριτικα θα κρατάει παραπάνω μέχρι να πέσει από την μικρή χρήση και να θέλει μεγάλη βόλτα η φορτηση. Η οποία λόγο μεγέθους θα γεμίζει ποιο αργά για πλήρη φόρτιση από ότι η μικρή? Άρα παραπάνω ώρα βόλτας

skritikos
03/01/2023, 18:27
Αυτές οι "μπαταρίες" που αναφέρετε είναι ουσιαστικά ένα είδος πυκνωτή από ότι διαβάζω (Google supercapacitors).

https://iopscience.iop.org/article/10.1088/1757-899X/1034/1/012044/pdf

Δεν ξέρω αν θα ήθελα να πειραματιστώ με καινούργια μηχανή του 2021 που είναι ακόμη εντός εγγύησης. Άνετα μπορεί η Yamaha να αρνηθεί οποιαδήποτε σχετική επισκευή αν πάρεις κάτι στο χέρι.


[EDIT]
ΔΙΟΡΘΩΝΩ τον εαυτό μου λέγοντας πως μιλάω για τις φτηνές που πωλούνται ως Lithium. Δεν είμαι καλός γνώστης των τεχνολογιών των μπαταριών αλλά βλέπω πως οι καλές λιθίου έχουν πολλαπλάσιο κόστος από τις αντίστοιχες συμβατικής τεχνολογίας.

doctor_john
03/01/2023, 19:04
Μου έλεγξε η Yamaha τη μηχανή και δεν βρήκε κάτι στα φορτία η αλλιώς κάτι που να καταναλώνει ενέργεια περισσότερη από αυτή που πρέπει. Η απάντηση της Yamaha ήταν ότι έχουν βάλει μικρότερη μπαταρία λόγω euro5 και γι’ αυτό υπάρχει το θέμα με τις μπαταρίες αλλά δεν δέχονται να την αντικαταστήσουν.

Επίσης πήγα και από τον αντιπρόσωπο της Pandora που μου έβαλε το συναγερμό και μέτρησε και αυτός τα φορτία της μηχανής και μου είπε ότι όλα είναι σωστά.

Όσα περιγράφεις πάντως συμφωνούν με χρήση μικρότερης μπαταρίας απο αυτή που χρειάζεται.
Συμφωνώ με τον skritikos ότι για να έχεις καλή εικόνα (εφόσον έχεις περάσει και τον έλεγχο yamaha - συναγερμού) να βάλεις μια συμβατική μπαταρία λίγο μεγαλύτερη.

υγ: νεα από μηχανικό που σέβομαι: μόλις με ενημέρωσαν πως ο Pandora καταναλώνει ενέργεια όταν δεν βρίσκει GSM δίκτυο*, επίσης μου είπαν ότι η λειτουργία
αυτή ρυθμίζεται να σταματά το ψάξιμο όταν δεν βρίσκει και να ανοίγει ξανά όταν έχει. Στην motokinisi μου είπαν να περάσεις να το ρυθμίσουν.

Οπωσδήποτε αν συμβαίνει αυτό είναι αργά για την ήδη υπάρχουσα μπαταρία.

* αντίστοιχα με την τηλεφωνία, σε υπόγειο, πίσω από σιδερένια κάγκελα κ.λπ.

ioannispar
04/01/2023, 00:05
Η μηχανή έχει άλλο ένα χρόνο εγγύηση οπότε αν είναι κάτι της μηχανής θα μου το αντικαταστήσουν πιστευω και ο συναγερμός έχει φόρου ζωής εγγύηση. Οπότε η λύση μου είναι να αλλάξω μπαταρία. Αυτο για την ρυθμιση με το gsm και το gps το εχουν ρυθμισει απο οτι μου ειπαν και εφοσον εγω το βαζω σε stealth mode μεσα στο γκαραζ η καταναλωση του ειναι μηδαμινη. Ολοι οι ελεγχοι γιανονται με πολυμετρο. Δυστηχως δεν χωραει να μπει μεγαλυτερη απο αυτη της 6αρας οποτε σκεφτομαι για την noco μιας και εχει 5 χρονια εγγυηση. Σημερα που την ελεγξα παλι μου εδειξε πριν αναψω διακοπτη 11,8 και η μιζα πεθαμενη αλλα πηρε. Παω λοιπον για αλλαγη και το προσεχω αν και νομιζω πως εκατσε στην μπαταρια να βγει ψοφια!!!

basilis_k6
04/01/2023, 00:51
καλη τυχη με τη νοκο 2ah. οσο για την εγγυηση, λογικα μεσα εχει τσιπ μνημης και αν δουνε οτι την αφησες να πεσεις κατω απο 7-8 βολτ δεν θα σου την αλλαξουν. αν θες να πας σε λιθιο παρε την 3αρα. θυμισου μονο οτι αν πιασει χοντρο κρυο πρεπει να την ζεσταινεις γιατι μπορει να την παθεις οπως ο volpad που εσπασε κομπλερ. αν μενεις σε μερος που πιανει μηδεν βαθμους θα σου σπασει τα νευρα.

ioannispar
04/01/2023, 09:37
Μεσα έχει BMS οπως έγραψα και παραπάνω που αναφέρει τι ακριβως κανει στην σελιδα τους. Στον Πειραια μενω και οι μετρησεις που εχω ειναι μεσα σε γκαραζ που η θερμοκρασια εκει μεσα ειναι περιπου 14 βαθμοι μονιμα. Θα μαθβ και περαιτέρω για την εγγυηση της πριν την αγορασω. Η 3αρα απο οτι ειδα δεν χωραει γιατι ο χωρος που εχει για μπαταρια ειναι πολυ περιορισμενος, μηκος 113 πλατος 70 και υψος 105.

doctor_john
04/01/2023, 09:43
Την Shido Lithium Battery - LTZ10S την έχεις δει; την προτείνουν για το συγκεκριμένο. Δεν βάζω λινκ για να σε προετοιμάσω, είναι ακριβή.

υγ: ισως κοιτάζω κάτι λάθος γιατί όλοι δείχνουν 150mm μήκος γι' αυτό..

DoctoR_k6
04/01/2023, 09:50
Την Shido Lithium Battery - LTZ10S την έχεις δει; την προτείνουν για το συγκεκριμένο. Δεν βάζω λινκ για να σε προετοιμάσω, είναι ακριβή.

Κατι θα πρεπει να ξηλωσει για να την χωρεσει αυτην.
Οπως ειδα στα tracer τα τελευταια βαλανε μικροτερη μπαταρια. Οποτε μικρυνε κ ο χωρος της.
Αναφερει πανω τις διαστασεις.

Η πας κ αγοραζεις μια ιδια ''μαμα'' η δοκιμασε λιθιου. Δεν εχει κ τρομακτικη τιμη η αντιστοιχη σου (60e).

ioannispar
04/01/2023, 22:17
Θα την κοιταξω. Δεν ειναι 150mm αλλα θα δω τι μπορει να βγει για να μπει μεγαλυτερη. Λογικα τις επομενες μερες θα γινει η αλλαγη και θα σας πω.

Chr1stos
05/01/2023, 07:31
Καλημερα και καλη χρονια.
Εχω το ιδιο μηχανακι με σενα και εχω βαλει την noco που θες να βαλεις. Στις 5 μερες ακινητη θα στην αδειαζει ο συναγερμος.
Η προστασια που εχει η μπαταρια οντως δουλευει και θα στη βαζει σε sleep μολις πεσει σε καποιο σημειο και μετα. Ομως χωρις ειδικο φορτιστη για λιθιου δε θα μπορεσεις να την επαναφερεις.
Αν μπει σε sleep θελει ειτε ειδικο φορτιστη για λιθιου ειτε καλωδια και jump start. Δυο φορες μου εχει μπει σε sleep. Δεν ξερω αν και στις ποσες φορες μπορει να χαλασει η μπαταρια
αλλα το 2-way steelmate που ειχε το μηχανακι επανω και μου εκανε μεγαλη καταναλώση τον ξηλωσα. Με εναν απλο συναγερμο-τρακερ που τοποθερησα, τον τελευταιο μηνα δεν ειχα προβλημα και 7 μερες που την ειχα ακινητη.

Κοιτα, επειδη η θεση σου ειναι λιγο δυσκολη με τοσα λεφτα που εχεις δωσει για αυτο το συναγερμο θα σου πω τι θα εκανα στη θεση σου. Θα διαλεγα αναμεσα σε:

α)Βαζεις την πιο καλη (ακριβη) κλασικη μπαταρια και συμβιβαζεσαι οτι θα το επαναλβανεις καθε 12-15 μηνες αν υπολογιζω σωστα τον συναγερμο σου.
Κοιτα, η μπαταρια σου εχει χασει χωρητικοτητα στο διαστημα που την εχεις. Φανταζομαι ειναι η μαμισια. Ειναι λογικο λοιπον η μειωμενη χωρητικοτητα που εχει απομεινει να τελειωνει
ακομα πιο γρηγορα με τοσο φαγανο συναγερμο. Εμενα κρατησε ακριβως 2 χρονια, 10/20 ως 10/22. Αν σε παρηγορει, ολοι οσοι εχουν το συναγερμο σου καθε χρονο αλλαζουν μπαταρια (κλασικη)

β)Το ρισκαρεις με μια λιθιου αν εισαι σιγουρος οτι δε θα την αφηνεις ακινητη πανω απο 3 μερες. Αν την κινεις εστω και αυτα τα 7 χλμ ειμαι σχεδον σιγουρος οτι δε θα εχεις προβλημα
γιατι φορτιζει απιστευτα γρηγορα (η noco που εχω). Για να καταλαβεις απο sleep που εχει πεσει , με jumpstart και 5 λεπτα οδηγηση, ειναι full. Αν εχεις και powerbank καβατζα δεν εχεις προβλημα δηλαδη.
το ποσο θα σε βγαλει δε ξερω γιατι κ γω πρωτη φορα εβαλα λιθιου.

Ξερω σε προβληματισα αλλα για να σου φτιαξω λιγο τη διαθεση, να σου πω οτι παρολο που ηξερα το μπαχαλο του θεματος μπαταρια/συναγερμος/λιθιου κτλ,
στην επιλογη νεου συναγερμου που εκανα και μαλιστα χθες τοποθετησα! κατεληξα στον pandora 2way. Χωρις δηλαδη την sim που εχεις εσυ αλλα με ραδιο-κοντρολ.
(παρενθεση, οταν τον βαζεις σε χαμηλη καταναλωση, παυεις να εχεις επικοινωνια με το κινητο σου? Αν οχι τοτε η χαμηλη καταναλωση αφορα τους αισθητηρες μονο που μαλλον κοβει.
Η μεγαλη καταναλωση που κανει ο συναγερμος σου ομως γινεται απο τη sim και μεγαλωνει γεωμετρικα οσο το σημα ειναι κακο, οπως σε υπογεια παρκιν κτλ. )

Αυτα, αρα κ γω απο σημερα θα δω συμπεριφορα και στη χειροτερη θα παρω ενα powerbank ...

toyar
05/01/2023, 08:27
Αν κανεις μονο μικρες διαδρομες θα βοηθουσε ενας διακοπτης για να σβηνεις τα φωτα τη μερα

ioannispar
05/01/2023, 09:07
Αν κανεις μονο μικρες διαδρομες θα βοηθουσε ενας διακοπτης για να σβηνεις τα φωτα τη μερα

Διακοπτη σε καινουργιο μηχανακι για να σβηνω τα φωτα δεν παιζει να βάλω. Η λυση θα βρεθεί με μπαταρια. Να ηταν παλιο ναι, αλλα με τοσα ηλεκτρονικα πια το θεωρω λαθος.

ioannispar
05/01/2023, 09:19
Καλημερα και καλη χρονια.
Εχω το ιδιο μηχανακι με σενα και εχω βαλει την noco που θες να βαλεις. Στις 5 μερες ακινητη θα στην αδειαζει ο συναγερμος.
Η προστασια που εχει η μπαταρια οντως δουλευει και θα στη βαζει σε sleep μολις πεσει σε καποιο σημειο και μετα. Ομως χωρις ειδικο φορτιστη για λιθιου δε θα μπορεσεις να την επαναφερεις.
Αν μπει σε sleep θελει ειτε ειδικο φορτιστη για λιθιου ειτε καλωδια και jump start. Δυο φορες μου εχει μπει σε sleep. Δεν ξερω αν και στις ποσες φορες μπορει να χαλασει η μπαταρια
αλλα το 2-way steelmate που ειχε το μηχανακι επανω και μου εκανε μεγαλη καταναλώση τον ξηλωσα. Με εναν απλο συναγερμο-τρακερ που τοποθερησα, τον τελευταιο μηνα δεν ειχα προβλημα και 7 μερες που την ειχα ακινητη.

Κοιτα, επειδη η θεση σου ειναι λιγο δυσκολη με τοσα λεφτα που εχεις δωσει για αυτο το συναγερμο θα σου πω τι θα εκανα στη θεση σου. Θα διαλεγα αναμεσα σε:

α)Βαζεις την πιο καλη (ακριβη) κλασικη μπαταρια και συμβιβαζεσαι οτι θα το επαναλβανεις καθε 12-15 μηνες αν υπολογιζω σωστα τον συναγερμο σου.
Κοιτα, η μπαταρια σου εχει χασει χωρητικοτητα στο διαστημα που την εχεις. Φανταζομαι ειναι η μαμισια. Ειναι λογικο λοιπον η μειωμενη χωρητικοτητα που εχει απομεινει να τελειωνει
ακομα πιο γρηγορα με τοσο φαγανο συναγερμο. Εμενα κρατησε ακριβως 2 χρονια, 10/20 ως 10/22. Αν σε παρηγορει, ολοι οσοι εχουν το συναγερμο σου καθε χρονο αλλαζουν μπαταρια (κλασικη)

β)Το ρισκαρεις με μια λιθιου αν εισαι σιγουρος οτι δε θα την αφηνεις ακινητη πανω απο 3 μερες. Αν την κινεις εστω και αυτα τα 7 χλμ ειμαι σχεδον σιγουρος οτι δε θα εχεις προβλημα
γιατι φορτιζει απιστευτα γρηγορα (η noco που εχω). Για να καταλαβεις απο sleep που εχει πεσει , με jumpstart και 5 λεπτα οδηγηση, ειναι full. Αν εχεις και powerbank καβατζα δεν εχεις προβλημα δηλαδη.
το ποσο θα σε βγαλει δε ξερω γιατι κ γω πρωτη φορα εβαλα λιθιου.

Ξερω σε προβληματισα αλλα για να σου φτιαξω λιγο τη διαθεση, να σου πω οτι παρολο που ηξερα το μπαχαλο του θεματος μπαταρια/συναγερμος/λιθιου κτλ,
στην επιλογη νεου συναγερμου που εκανα και μαλιστα χθες τοποθετησα! κατεληξα στον pandora 2way. Χωρις δηλαδη την sim που εχεις εσυ αλλα με ραδιο-κοντρολ.
(παρενθεση, οταν τον βαζεις σε χαμηλη καταναλωση, παυεις να εχεις επικοινωνια με το κινητο σου? Αν οχι τοτε η χαμηλη καταναλωση αφορα τους αισθητηρες μονο που μαλλον κοβει.
Η μεγαλη καταναλωση που κανει ο συναγερμος σου ομως γινεται απο τη sim και μεγαλωνει γεωμετρικα οσο το σημα ειναι κακο, οπως σε υπογεια παρκιν κτλ. )

Αυτα, αρα κ γω απο σημερα θα δω συμπεριφορα και στη χειροτερη θα παρω ενα powerbank ...


Ο συναγερμος που είχες ναι ξέρω ότι τράβαγε πολύ ρεύμα. Ο Pandora σε stealth mode που τον βάζω εγώ, κλεινει όλες τις ςπικοινωνίες και δουλευςι μόνο η προστασία του κλειδιου και ο αισθητηρας κρούσης οπότε αν κουνηθει- χτυπηθεί ή ανοίξει ο διακόπτης - μίζα τ'οτε ενεργοποιείται ξανα και λειτουργει κανονικα. Σε stealth δεν έχω καμία επικοινωνία με στο κινητό και μόνο αν ενεργοποιηθεί λόγω παραβίασης. Από ότι μου είπαν από την εταιρία έχει κατανάλωση 0,1mA σε stealth mode γιατί είχα σκεφτεί να του βάλω ξεχωριστή μπαταρία και ψάχναμε καταναλώσεις.

Πιστεύω πώς δεν θα έχω θέμα με την noco. Με την καταναλωση που έχει όταν κοιμάται κρατάει για πολύ καιρό!

Chr1stos
05/01/2023, 10:02
Αφου το αποφασισες για noco προχωρα. Η ποιοτητα της μολις την παρεις στα χερια σου, φωναζει. Οπως και να χει αν δε μενει ακινητη για πολλες μερες δε θα εχεις προβλημα πιστευω γιατι φορτιζει πολυ γρηγορα. Αν μας βγαλει 2+ χρονια κερδισμενοι ειμαστε ετσι κ αλλιως. Και ο φορτιστης σου ειναι καινουργιος και συμβατος με τις λιθιου αρα θα μπορεσεις να την ξυπνησεις αν πεσει χαμηλα.

borbos
05/01/2023, 10:16
αν ο συναγερμος σου εχει gps klp και αφου την εχεις σε κλειστο γκαραζ ψαχνει συνεχως σημα με αποτελεσμα να τραβαει αρκετο ρευμα.
το ιδιο ειχα παθει με εταιρικο αμαξι με gps και το απεκτησα αυτο το προβλημα απο την στιγμη που το αυτοκινητο αρχισε να φυλασεται σε υπογειο παρκιν.

τσεκαρετο οταν το βαλεις μεσα (μετρα το)
και ξαναμετρα το ξανα οταν το ΜΤ ειναι εξω

basilis_k6
05/01/2023, 19:24
Αφου το αποφασισες για noco προχωρα. Η ποιοτητα της μολις την παρεις στα χερια σου, φωναζει. Οπως και να χει αν δε μενει ακινητη για πολλες μερες δε θα εχεις προβλημα πιστευω γιατι φορτιζει πολυ γρηγορα. Αν μας βγαλει 2+ χρονια κερδισμενοι ειμαστε ετσι κ αλλιως. Και ο φορτιστης σου ειναι καινουργιος και συμβατος με τις λιθιου αρα θα μπορεσεις να την ξυπνησεις αν πεσει χαμηλα.

η νοκο κάνει 100-130 ευρω. αν βγαλει 2 χρονια σε μάμησε οικονομικά. εσυ 2αρα εβαλες η 3αρα?

ioannispar
05/01/2023, 20:21
αν ο συναγερμος σου εχει gps klp και αφου την εχεις σε κλειστο γκαραζ ψαχνει συνεχως σημα με αποτελεσμα να τραβαει αρκετο ρευμα.
το ιδιο ειχα παθει με εταιρικο αμαξι με gps και το απεκτησα αυτο το προβλημα απο την στιγμη που το αυτοκινητο αρχισε να φυλασεται σε υπογειο παρκιν.

τσεκαρετο οταν το βαλεις μεσα (μετρα το)
και ξαναμετρα το ξανα οταν το ΜΤ ειναι εξω

Εχω αναφερθει σε προηγουμενο post για αυτο που λες :wave2:

ioannispar
05/01/2023, 20:23
Αφου το αποφασισες για noco προχωρα. Η ποιοτητα της μολις την παρεις στα χερια σου, φωναζει. Οπως και να χει αν δε μενει ακινητη για πολλες μερες δε θα εχεις προβλημα πιστευω γιατι φορτιζει πολυ γρηγορα. Αν μας βγαλει 2+ χρονια κερδισμενοι ειμαστε ετσι κ αλλιως. Και ο φορτιστης σου ειναι καινουργιος και συμβατος με τις λιθιου αρα θα μπορεσεις να την ξυπνησεις αν πεσει χαμηλα.

Εγω θελω να την ξεχασω πανω και να μην ξανα ασχοληθω! Πιστευω πως η εγγυηση της θα ειναι οκ και τα 5 ετη που δινει θα τα βγαλει..., οποτε απο οικονομικης πλευρας θα ειμαι οκ.

ioannispar
05/01/2023, 20:25
η νοκο κάνει 100-130 ευρω. αν βγαλει 2 χρονια σε μάμησε οικονομικά. εσυ 2αρα εβαλες η 3αρα?

Επειδη ειμαι εκτος οταν γυρισω και απο Δευτερα λογικα που θα σπρωχνω για να παρει μπροστα :cry: θα παω για την αλλαγη. Αν δω οτι χωραει η 3αρα θα την βαλω αλλιως θα παω για την 2αρα.

Chr1stos
05/01/2023, 20:42
η νοκο κάνει 100-130 ευρω. αν βγαλει 2 χρονια σε μάμησε οικονομικά. εσυ 2αρα εβαλες η 3αρα?


Τη 2αρα. Παιδια στο tracer μετα το 2020 μικρυναν τη μπαταρια. Δε χωραει κατι αλλο απο 113Χ70. Ουτε να κανεις χωρο κ τετοια.
Οταν εχεις περιφερειακα οπως gps tracker, radar δε ξερω τι αλλο 24ωρες/24ωρο, εχεις μεγαλες καταναλωσεις αρα περισσοτερους κυκλους φορτισης
αρα τελειωνει η ζωη της μπαταριας πιο γρηγορα.
100 ευρω την εβαλα στην αμφιθεας 16/11
Η japan yuasa μου τη διναν 120 και κρατησε οπως ειπα 2 χρονια

doctor_john
05/01/2023, 23:16
Τα τετοια ποιά είναι; υπάρχει πρόβλημα να διορθωθούν τα κακώς κείμενα;

ioannispar
06/01/2023, 09:55
Τη 2αρα. Παιδια στο tracer μετα το 2020 μικρυναν τη μπαταρια. Δε χωραει κατι αλλο απο 113Χ70. Ουτε να κανεις χωρο κ τετοια.
Οταν εχεις περιφερειακα οπως gps tracker, radar δε ξερω τι αλλο 24ωρες/24ωρο, εχεις μεγαλες καταναλωσεις αρα περισσοτερους κυκλους φορτισης
αρα τελειωνει η ζωη της μπαταριας πιο γρηγορα.
100 ευρω την εβαλα στην αμφιθεας 16/11
Η japan yuasa μου τη διναν 120 και κρατησε οπως ειπα 2 χρονια

Και εγω την yuasa japan την βρισκω απο 95€ οποτε ενα 10αρικο παραπανω και δοκιμαζω την noco. Αν ειναι να κρατησει θα κρατησει, αλλιως βρηκαμε που ποναει το tracer7 και ζουμε με αυτο!

Να βγει ο συναγερμος δεν υπαρχει περιπτωση εκτος και αν πιασω το τζοκερ που θα παρω 2-3 ακομα να εχω να αλλαζω και να μην με νοιαζει…

Dr.Monty
09/01/2023, 09:35
Και εγω εχω τον pandora. Μια μονο φορά μου εκανε προβλημα στο αναμμα. Κατα τα άλλα αναβει κανονικά και μετα απο βδομαδα ακινησίας, χωρις να ταλαιπωρειται. Στις 3 μερες ο δικός μου πεφτει σε low power mode. Εδω και 20 μέρς την εχω σε ακινησια και θα προσπαθήσω να την ανάψω σε δεκα. Συνολο 30. θα ενημερώσω. (Voge500ds)

Εχω το Voge500ds και τον Pandora V2. Αφησα τη μηχανή 27 μέρες σε εξωτερικο χώρο, σκεπασμένη με καλό σήμα για την καρτα sim. Χθες την άναψα με την δευτερη φορα που πατησα τη μίζα. Δυσκολευτηκε λιγο αλλα πήρε.

OldMan
09/01/2023, 11:10
Πολυ φασαρια κανετε μαγκες, κυνηγώντας την ουρα σας..;)

Τα Ah (χωρητικοτητα) δεν αφορουν στην τεχνολογία της μπαταριας..
Μια μπαταρία 2Ah θα αδειασει στο 1/3 του χρονου απο μια 6Ah (με την ιδια καταναλωση φορτίου) και ας ειναι και απο αρχιδιδιούχο παπαρόνιο..

ioannispar
11/01/2023, 08:05
Kαλημέρα σε ολους! Η αλλαγη εγινε την Δευτερα και μονο καλα εχω να πω. Οπως ακριβως χρησιμοποιουσα την μηχανη συνεχιζω να την χρησιμοποιω, αλλα εχω ταση πια. Το πρωι μετρημενη ειναι στο 13,8 και μιζαρει για πλακα. Εβαλα την NLP5 η οποια ειναι η αντικατασταση της δικης μου απο την εταιρια και εχει χωρητικοτητα 2A. Χωρος για μεγαλυτερη μπορει να βρεθει βγαζοντας την θηκη της μπαταριας της μηχανης, απο κατω υπαρχει ο χωροςπου μπαινει η μεγαλυτερη μπαταρια και μπορει να δεθει και να ειναι σωστα τοποθετημενη η μεγαλυτερη. Ο λογος που δεν εβαλα μεγαλυτερη ειναι γιατι με αποτρεψε ο μπαταριας εξηγωντας μου οτι δεν θα με καλυψει η εξυηση αν χαλασει. Τι σημαινει αυτο; Αν κατι παθει η μπαταρια και του την παω, μετα τον ελεγχο που θα κανει θα χρειαστει και την αδεια της μηχανης για να παρει το οκ απο την εταιρια και να μου κανει την αντικατασταση. Οποτε αυτος ειναι ο λογος που δεν πηρα την μεγαλυτερη και μου ειπε οτι βαζοντας τον συναγερμο σε stealth mode δεν θα εχω κανενα θεμα. Περιμενω να δω πως θα παει με την χρηση και τον καιρο.

Σας ευχαριστω ολους για τις αποψεις και τις γνωμες σας :beer:

OldMan
11/01/2023, 11:52
Λιγο περίεργα στα ειπε ο μπαταριας αλλα δεν μαμεις ψηλα καπελα..;)

Υ.Γ.
Ο μονος λογος για να "χαλασει" μια μπαταρία μεγαλυτερης χωρητικότητας απο την προβλεπόμενη ειναι η ελλειπής φορτιση..
Αυτό μπορεί καλλιστα να γινει και στην μικροτερη με προβληματικο σύστημα φορτισης..
Κοινώς, η διαβεβαιωση ότι η "σωστή" μπαταρία ηταν τοποθετημενη στο "σωστό" μηχανακι δεν λέει τπτ απο μονης της..

DoctoR_k6
11/01/2023, 14:23
Λιγο περίεργα στα ειπε ο μπαταριας αλλα δεν μαμεις ψηλα καπελα..;)

Υ.Γ.
Ο μονος λογος για να "χαλασει" μια μπαταρία μεγαλυτερης χωρητικότητας απο την προβλεπόμενη ειναι η ελλειπής φορτιση..
Αυτό μπορεί καλλιστα να γινει και στην μικροτερη με προβληματικο σύστημα φορτισης..
Κοινώς, η διαβεβαιωση ότι η "σωστή" μπαταρία ηταν τοποθετημενη στο "σωστό" μηχανακι δεν λέει τπτ απο μονης της..

Οπως εχει γραψει νωριτερα της δινει (περιθωριο φορτισης) 12 λεπτα το πρωι κ αλλα τοσα στο γυρνα απο την δουλεια.
(Λοιπες μετακινησεις δεν ξερουμε)

OldMan
11/01/2023, 16:02
Δεν αναφερομαι στην πραγματικη χρηση αλλα στην "λογικη" του μπαταριά..;)

DoctoR_k6
11/01/2023, 16:22
Δεν αναφερομαι στην πραγματικη χρηση αλλα στην "λογικη" του μπαταριά..;)

Το καταλαβα αυτο.
Η ερωτηση εχει να κανει με τον χρονο που εχει να φορτισει η μπαταρια οτι εχει ''χασει''.
Αν αυτο που ξοδευει ειναι μεγαλυτερο απο αυτο που ''φορτιζει'' στα ιδια παλι δεν θα βρεθουμε?

doctor_john
11/01/2023, 17:13
Με τον oldman και εγώ, προφανώς έχει συμφέρον για να το υποστηρίζει με αυτόν τον άθλιο τρόπο ο καταστηματάρχης.

ioannispar
11/01/2023, 18:16
Οπως εχει γραψει νωριτερα της δινει (περιθωριο φορτισης) 12 λεπτα το πρωι κ αλλα τοσα στο γυρνα απο την δουλεια.
(Λοιπες μετακινησεις δεν ξερουμε)
Σε καθημερινη βαση αλλες μετακινησεις δεν κανω. Σημερα πλακα πλακα επειδη εφυγα στις 5 το πρωι για να παω στην δουλεια εκανα 8 λεπτα :lol: επειδη οι δρομοι ηταν αδειοι.

Ουτε την ημερα που την παρελαβα καινουργια δεν μιζαριζε ετσι η μηχανη!

ioannispar
11/01/2023, 18:19
Λιγο περίεργα στα ειπε ο μπαταριας αλλα δεν μαμεις ψηλα καπελα..;)

Υ.Γ.
Ο μονος λογος για να "χαλασει" μια μπαταρία μεγαλυτερης χωρητικότητας απο την προβλεπόμενη ειναι η ελλειπής φορτιση..
Αυτό μπορεί καλλιστα να γινει και στην μικροτερη με προβληματικο σύστημα φορτισης..
Κοινώς, η διαβεβαιωση ότι η "σωστή" μπαταρία ηταν τοποθετημενη στο "σωστό" μηχανακι δεν λέει τπτ απο μονης της..


Δεν ξερω μηπως δεν το διατυπωσα εγω σωστα. Μου ειπε πως οταν ζητηθει η χρηση της εγγυησης, η εταιρια Noco ζηταει την αδεια του οχηματος στο οποιο ειχε τοποθετηθει η μπαταρια και βαση αυτου η εταιρια γνωριζει τι μπαταρια μπαινει βαση εργοστασιου στο καθε οχημα.

doctor_john
12/01/2023, 17:36
Mε λίγα λόγια δεν μπορείς να έχεις εγγύηση αν το εργοστάσιο που κατασκεύασε το όχημα πρότεινε μικρότερης χωρητικότητας μπαταρία;
Στα προηγούμενα έγινε ανάκληση δηλαδή; τους είπαν θα χρησιμοποιείτε πιο μικρή; για ποιο λόγο;

Δεν ξέρω ρε παιδιά, μου φαίνεται τέρμα παράλογο αυτό που λέτε και ακόμα περισσότερο το ότι το συζητάτε σαν
να είναι κάτι φυσιολογικό που δέχεστε...

Αν προλάβω θα ρωτήσω αύριο. Ο Κυριαζής είναι ο εισαγωγέας; Αν ξέρει κάποιος ποιος εισάγει πείτε μου δεν βρίσκω κάποιον άλλο.

basilis_k6
12/01/2023, 19:35
ρε παιδια ειναι απλο. εφτιαξε η νοκο ενα προγραμμα που λεει οτι ΑΝ φοράς την μπαταρία που εμείς προτείνουμε για τον μοντέλο σου έχεις εγγυηση. ΑΝ εβαλες μεγαλύτερη/μικρότερη η την έβαλες ανάποδα ή έκοψες, εραψες κτλ, ΔΕΝ μας ενδιαφέρει να κάτσουμε να ψάξουμε αν το εκανες σωστα, απλα δεν σε καλύπτουμε. Ετσι ειναι ολες οι εγγυήσεις.

doctor_john
12/01/2023, 22:03
Νομίζω πως για να έχεις δικαίωμα να πουλάς αγαθά εντός eu έχεις κάποιες υποχρεώσεις.
Πιθανά πρέπει να υπογράψει κάποιος για κάτι τέτοιο.

Η χωρητικότητα τι σχέση έχει; Το μοντέλο εκτός eu τι μπαταρία φοράει;
Το ότι βολεύει το κατάστημα να αλλοιώνεται η μπαταρία στα 2 χρόνια αντί 4 είναι φυσιολογικό,
δεν βολεύει εμάς όμως..

ioannispar
12/01/2023, 23:36
Νομίζω πως για να έχεις δικαίωμα να πουλάς αγαθά εντός eu έχεις κάποιες υποχρεώσεις.
Πιθανά πρέπει να υπογράψει κάποιος για κάτι τέτοιο.

Η χωρητικότητα τι σχέση έχει; Το μοντέλο εκτός eu τι μπαταρία φοράει;
Το ότι βολεύει το κατάστημα να αλλοιώνεται η μπαταρία στα 2 χρόνια αντί 4 είναι φυσιολογικό,
δεν βολεύει εμάς όμως..

Η χωρητικότητα έχει σχέση με την μπαταρία που χωράει στη μηχανή την οποία αναφέρει του εργοστασίου ότι διαθέτει στο μοντέλο αυτό. Οπότε αν το μοντέλο του 21 φοράει 6,3 A μπαταρία μολύβδου τότε η νοκο δίνει σαν αντικατάσταση την μπαταρία με 2 A λιθίου. Το μοντέλο εκτός ευρωπαϊκής ένωσης μπορεί να φοράει άλλη μπαταρία η οποία όμως αναφέρεται από το εργοστάσιο λογικά. Εγώ την λογική αυτή την δέχομαι εφόσον δίνει πέντε χρόνια εγγύηση ενώ άλλη εταιρεία δίνει ένα χρόνο εγγύηση μιλώντας πάντα για λιθίου μπαταρία. Κι αν πάμε σε μόλυβδου μπαταρία τότε οι περισσότεροι δίνουν έξι μήνες εγγύηση και άλλοι καθόλου.

telegonos
13/01/2023, 08:09
Οργιο γίνεται στις μονάδες, και αντίστοιχο σε παρεξηγήσεις εννοιών. Δε βαριέσαι...

ioannispar
13/01/2023, 08:27
Εγω απο τον συγκεκριμενο μπαταρια ψωνιζω χρονια και δεν νιωθω ποτε να με εχει κοροιδεψει. Σιγουρα κοιταει το συμφερον του αλλα οταν του παω ολα τα αυτοκινητα της δουλειας εδω και αρκετα χρονια νομιζω για μια μπαταρια δεν εχει λογο να μου πει μ@λ@κ1ες. Καλως ή κακως του εχω εμπιστοσυνη. Αν δω οτι μου την κανει τοτε θα με χασει και δεν νομιζω να τον συμφερει.

motojojo
13/01/2023, 10:33
Αυτά που είπε ο μπαταριάς σχετικά με την εγγύηση τα επιβεβαιώνει η ίδια η εταιρεία στο επίσημο Site της;
Αν ναι τοτε οκ, τελειώνει εκεί η κουβέντα.

Αν η εταιρεία δεν αναφέρει κάτι σχετικό τότε μαλλον βοήθησες τον μπαταριά να ξεστοκάρει.

Αλλοι διανομείς/καταστήματα υπάρχουν; Θα είχε ενδιαφέρον μια έρευνα αγοράς για τη συγκεκριμένη μπαταρία και τι λένε για την εγγύηση.

OldMan
13/01/2023, 12:39
Η ερωτηση εχει να κανει με τον χρονο που εχει να φορτισει η μπαταρια οτι εχει ''χασει''.
Αν αυτο που ξοδευει ειναι μεγαλυτερο απο αυτο που ''φορτιζει'' στα ιδια παλι δεν θα βρεθουμε?

Ναι μπρε κουζούμ..;)

Ειπα οτι, μου φαινεται τουλαχιστον "περιεργο" να καλυπτεται η εγγύση ΜΟΝΟ από την προβλεπόμενη ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ (και οχι την πραγματική χρήση)..

Anyway, let it be..

stefanos
13/01/2023, 13:13
H noco βγάζει 5 κουτιά για ΟΛΕΣ τις μοτοσυκλέτες οπότε δεν βλέπω πως μπορεί να παίξει κάποιος με το μέγεθος του κουτιού που θα τοποθετήσει μιά ςκαι φαντάζομαι θα έχουν σημαντικές διαφορές στις διαστάσεις.
Αυτό που μου φαίνεται περίεργο είναι ότι πλέον αρχίζουν να εμφανίζονται στην αγορά ανορθωτές μοτοσυκλετών για μπαταρίες λιθίου ενώ μέχρι τώρα το παραμύθι ήταν ότι δεν υπάρχει πρόβλημα με τον υπάρχοντα ανορθωτή.

ioannispar
14/01/2023, 00:48
Αυτά που είπε ο μπαταριάς σχετικά με την εγγύηση τα επιβεβαιώνει η ίδια η εταιρεία στο επίσημο Site της;
Αν ναι τοτε οκ, τελειώνει εκεί η κουβέντα.

Αν η εταιρεία δεν αναφέρει κάτι σχετικό τότε μαλλον βοήθησες τον μπαταριά να ξεστοκάρει.

Αλλοι διανομείς/καταστήματα υπάρχουν; Θα είχε ενδιαφέρον μια έρευνα αγοράς για τη συγκεκριμένη μπαταρία και τι λένε για την εγγύηση.


Θα κοιτάξω το site και θα διαβάσω την εγγύηση όταν βρω χρόνο και δεν βαριέμαι:zzz:. Υπάρχουν και άλλα καταστήματα πού την πουλάνε και από τηλέφωνο που έκανα για να ρωτήσω με ενημέρωσαν ότι μπαίνει μόνο η συγκεκριμένη μπαταρία στη μηχανή μου. Για την εγγύηση της, αναφέρθηκαν και αυτοι στην πενταετία αλλά όχι αν βάλω μεγαλύτερη από αυτή που φοράω.

doctor_john
14/01/2023, 10:26
Του έριξα μια ματιά, δεν βλέπω κάτι άλλο από γενικές (https://no.co/media/nocodownloads/format/b/l/blsolar2-information-guide-warranty.pdf) φυσιολογικές οδηγίες.
Αυτό που είδα και ίσως χρειάζεται να ασχοληθείς είναι ότι διαιρούν το χρόνο εγγύησης σε 2,5 χρόνια εφόσον έχεις κάνει register και με κόστος 35% msrp τα άλλα 2,5.
Eπίσης γράφουν πως δεν καλύπτουν την φυσιολογική φθορά.

Δεν είμαι σίγουρος ότι καταλαβαίνω τι λένε εφόσον δεν ορίζουν τι είναι φυσιολογική φθορά.
Υπάρχει τρόπος να φθαρεί φυσιολογικά πριν τα 5 χρόνια και να μην την αντικαταστήσουν και πως θα
αποδειχθεί αυτό αντί της βλάβης που αντικαθιστούν;

ioannispar
14/01/2023, 11:57
Ναι το διαβασα και δεν το ηξερα αλλα ουτε μου το ειπε ο πωλητης. Αυτος μου ειπε οτι και στα 4,5 χρονια να του την παω γιατι θα εχει καποιο προβλημα θα μου την αντικαταστησει. Τι να πω; Ελπιζω να μην χρειαστει γιατι παιδευομαι πολυ καιρο με την μπαταρια μου και δεν εχω ορεξη με αντιπαραθεσεις ... . Την δηλωσα στο site τους και βλεπουμε! Ευχαριστω πολυ για την ενημερωση!!! Εχω και ενα κρυωμα που με ταλαιπωρει εδω και 3 μερες και ειμαι λιγο καπως μιας και αδεια δεν μπορω να παρω (ασχετο αλλα ειπα να πω τον πονο μου..).

stefanos
14/01/2023, 12:29
Δεν είμαι σίγουρος ότι καταλαβαίνω τι λένε εφόσον δεν ορίζουν τι είναι φυσιολογική φθορά.
Υπάρχει τρόπος να φθαρεί φυσιολογικά πριν τα 5 χρόνια και να μην την αντικαταστήσουν και πως θα
αποδειχθεί αυτό αντί της βλάβης που αντικαθιστούν;

Μακάρι να έχω άδικο αλλά και το έχω ξαναπεί.
Δεν βλέπω πώς είναι δυνατόν να κρατήσει όταν για την φόρτισή της να απαιτείται ειδικός φορτιστής 14.1 με 14.2 V και το μηχανάκι μου την φορτίζει με 14,8.
Αυτό βέβαια δεν είναι ικανό να προκαλέσει βλάβη στη μπαταρία αλλά μειώνει το χρόνο ζωής της.

nickvits
01/02/2023, 08:23
Καλημέρα και καλό μήνα σε όλους, πρώτο post μου εδώ :)

Εχθές τοποθέτησα και εγώ μια NLP5 στο scooter μου (X-MAX 400 `20). Το μηχανάκι είναι αγορασμένο τέλος του 20 όπου από την 1η ημέρα τοποθετήθηκε ο Pandora Smart Moto V2. Για τον συγκεκριμένο συναγερμό είχα πλήρη εικόνα για την αυξημένη κατανάλωση του καθώς αντίστοιχο μοντέλο, έχω και στο αυτοκίνητο. Διαβάζοντας τότε για τον συγκεκριμένο συναγερμό, δεν τοποθέτησα το περιμετρικό ραντάρ καθώς οι καταναλώσεις που ανέφεραν χρήστες, ήταν απαγορευτικές για την μπαταρία που είχε επάνω του το μηχανάκι (GS YTZ8V).

Για να μην σας κουράζω, 2 χρόνια τώρα έχω ήδη αλλάξει 2 μπαταρίες, είχα φάει τον κόσμο να βρω τρόπο εάν υπάρχει μπαταρία με περισσότερα Ah για το συγκεκριμένο, αλλά μάταια. Έτσι εάν άφηνα το μηχανάκι Παρασκευή βράδυ και πήγαινα Δευτέρα πρωί να το πάρω για τη δουλειά, έπαιρνε με το ζόρι. Η προσωρινή λύση που είχα βρει ήταν μια φορά το μήνα να φορτίζω την μπαταρία για ένα 8ωρο (τόσο έπαιρνε ο CTEK MXS 5) και έτσι ξεπερνούσα κάπως το πρόβλημα (Ευτυχώς ο κατασκευαστής είχε προβλέψει στο δεξί ντουλαπάκι αναμονή για πρίζα φόρτισης, οπότε ήταν εξαιρετικά εύκολο να το "πριζώνω" όταν χρειαζόταν). Δυστυχώς ή ευτυχώς δεν κάνει χιλιόμετρα για να μπορέσει να φορτίζει ενδεχομένως όπως θα έπρεπε.

Διαβάζοντας την περίπτωση του @pariancbf σχεδόν ταυτίστηκα μαζί του και προχώρησα εχθές σε αγορά μιας NLP5 για να την βάλω. Είχα ήδη φορτιστή NOCO Genius 5 για κάθε χρήση, οπότε μου έκατσε κουτί. Στην δικιά μου περίπτωση στο κουτί που έχει το μηχανάκι για την μπαταρία, χρειάστηκαν και τα 2 "τουβλάκια" που είχε μέσα η συσκευασία και έκατσε μια χαρά. Φορτίστηκε πλήρως πριν μπει επάνω.

Οι εντυπώσεις που έχω εκ πρώτης είναι ενθαρρυντικές καθώς το voltage με τις προηγούμενες μπαταρίες σε ηρεμία δεν ξεπερνούσε ποτέ τα 12.3V και έπεφτε μέσα σε ένα βράδυ στα 12.0V, με αυτή μέσα σε 12 ώρες από 13.4V έπεσε σε 13.3V. Tο πρωί με 2 βαθμούς πήρε εξαιρετικά εύκολα μπροστά. Αυτό που μένει να αποδειχτεί στην πράξη, το πόσο θα κρατήσει και πως θα συμπεριφερθεί με ακριβώς την ίδια χρήση.

Acacius
01/02/2023, 17:16
Χαίρομαι που λύθηκε το πρόβλημα, αλλά πώς γίνεται να αντικαθίσταται μπαταρία χωρητικότητας 6+Ah με μπαταρία 2Ah και η δεύτερη να αντέχει περισσότερο; Να δεχθώ ότι οι λιθίου λειτουργούν πιο αποτελεσματικά και σε χαμηλή φόρτιση, αλλά εδώ μιλάμε για το εν τρίτο της χωρητικότητας.

nickvits
01/02/2023, 18:32
Χαίρομαι που λύθηκε το πρόβλημα, αλλά πώς γίνεται να αντικαθίσταται μπαταρία χωρητικότητας 6+Ah με μπαταρία 2Ah και η δεύτερη να αντέχει περισσότερο; Να δεχθώ ότι οι λιθίου λειτουργούν πιο αποτελεσματικά και σε χαμηλή φόρτιση, αλλά εδώ μιλάμε για το εν τρίτο της χωρητικότητας.

Σήμερα παρακολουθούσα την ένδειξη του voltage στο καντράν όσο οδηγούσα το μηχανάκι, το εύρος του κυμαινόταν από 14.2V έως 14.5V (ρελαντί 14.1V). Ίσως επιδή φορτίζουν ποιο γρήγορα να είναι πραγματικά η λύση στο πρόβλημα μας (για εμάς που δεν κάνουμε πολλά χιλιόμετρα καθημερινά).

Όπως έγραψα και παραπάνω, μόνο ο χρόνος θα δείξει και εδώ είμαστε να ποστάρουμε εκ νέου. Το Σ/Κ θα βάλω επάνω την OBD με το Torque που έχω και θα κάνω μια ποιο πλήρη καταγραφή όσο αφορά το voltage.

kostaskk
01/02/2023, 19:38
Κάπου θα βασίζονται οι εταιρίες που πουλάνε τις λιθίου,που τις 2ah λιθίου τις αντίστοιχιζουν με των 6ah μολύβδου.. με γρήγορο google είδα ότι οι λιθίου έχουν πολυ μεγαλύτερη χρησιμοποιήσιμη χωριτικοτητα,, δλδ εκεί που η απλή θα δείνει ah από τα 12,8 μέχρι τα 10,5 που θα πεθάνει και δεν θα δίνει τίποτα η λιθίου θα συνεχίσει να δίνει ah μέχρι να φτάσει κοντά 0 βολτ.

sapila racing
01/02/2023, 20:58
Χαίρομαι που λύθηκε το πρόβλημα, αλλά πώς γίνεται να αντικαθίσταται μπαταρία χωρητικότητας 6+Ah με μπαταρία 2Ah και η δεύτερη να αντέχει περισσότερο; Να δεχθώ ότι οι λιθίου λειτουργούν πιο αποτελεσματικά και σε χαμηλή φόρτιση, αλλά εδώ μιλάμε για το εν τρίτο της χωρητικότητας.


Κάπου θα βασίζονται οι εταιρίες που πουλάνε τις λιθίου,που τις 2ah λιθίου τις αντίστοιχιζουν με των 6ah μολύβδου.. με γρήγορο google είδα ότι οι λιθίου έχουν πολυ μεγαλύτερη χρησιμοποιήσιμη χωριτικοτητα,, δλδ εκεί που η απλή θα δείνει ah από τα 12,8 μέχρι τα 10,5 που θα πεθάνει και δεν θα δίνει τίποτα η λιθίου θα συνεχίσει να δίνει ah μέχρι να φτάσει κοντά 0 βολτ.

Mια κι εχω μια Skyrich εδω και πανω απο 4 χρόνια, μπορώ να πω οτι αξίζει τα λεφτά της.
Φορτίζει σε ελαχιστο χρόνο, ισως γι αυτό και ελυσαν τα προβλήματα τους οι συμφορουμίτες.
Επίσης δεν ξεφορτίζει οταν κάθεται, πολύ χρησιμο κι αυτό.
Στο πολύ κρύο όμως ζορίζεται και έχω αναγκαστεί να αφησω φωτα αναμμενα πριν βαλω μπρός.
Αυτό εχει γινει ελαχιστες φορές στην Αθήνα που μενω.

S705
01/02/2023, 21:39
Αυτό εχει γινει ελαχιστες φορές στην Αθήνα που μενω.

Και εγώ που σχολάω στις 7 το πρωί από Μάνδρα και κάποιες μέρες τον χειμώνα εκεί πάνω φλερτάρει εύκολα τους 3 με 5 βαθμούς και η μηχανή είναι στο υπαίθριο γκαράζ όλο το βράδυ, θα φτάσω ποτές σπίτι μου ή θα ψάχνω καλώδια??

Σοβαρά ρωτάω.

ioannispar
02/02/2023, 07:33
Την εχω πανω σχεδον ενα μηνα και δεν εχει κανει κιχ. Προχθες ειπα να βαλω τον φορτιστη με το που εφτασα στη δουλεια για να δω αν οντως την φορτιζει σε αυτα τα 7 χλμ που κανω για να φτασω και μου εδειξε μεσα σε ενα λεπτο οτι ειναι φουλ! Τι να πω; Ευχομαι να ελυσα και εγω αλλα και ο nickvits (https://www.moto.gr/forums/member.php?u=58940) το προβλημα μας που φαινεται να ειναι το ιδιο. Να πω πως συνεχιζω να τον βαζω σε stealth mode τον συναγερμο οταν την βαζω στο υπογειο γκαραζ. Λενε οτι δουλευει διαφορετικα σε σχεση με τις κανονικες των 6Αh. Ο χρονος θα δειξει!

OldMan
02/02/2023, 15:08
εκεί που η απλή θα δείνει ah από τα 12,8 μέχρι τα 10,5 που θα πεθάνει και δεν θα δίνει τίποτα η λιθίου θα συνεχίσει να δίνει ah μέχρι να φτάσει κοντά 0 βολτ.

Και τι να τα κανεις τα Amperes χωρις Volts..??

Volpad
02/02/2023, 15:33
Και εγώ που σχολάω στις 7 το πρωί από Μάνδρα και κάποιες μέρες τον χειμώνα εκεί πάνω φλερτάρει εύκολα τους 3 με 5 βαθμούς και η μηχανή είναι στο υπαίθριο γκαράζ όλο το βράδυ, θα φτάσω ποτές σπίτι μου ή θα ψάχνω καλώδια??

Σοβαρά ρωτάω.

Προσωπικά, πέρσι με τα χιόνια, το δικό μου δεν έπαιρνε μπροστά ούτε με σφαίρες... Δεν γύρναγε κάν η μίζα.
Στους 2 βαθμούς με ζόρισε πάρα πολύ, παρόλο που είχα τα φώτα αναμμένα για κάνα 10λεπτο.
μόλις ανέβηκε πάλι η θερμοκρασία λίγο (πάνω απο τους 7°), αμέσως έπαιρνε και πάλι κανονικά.

sapila racing
02/02/2023, 17:28
Και εγώ που σχολάω στις 7 το πρωί από Μάνδρα και κάποιες μέρες τον χειμώνα εκεί πάνω φλερτάρει εύκολα τους 3 με 5 βαθμούς και η μηχανή είναι στο υπαίθριο γκαράζ όλο το βράδυ, θα φτάσω ποτές σπίτι μου ή θα ψάχνω καλώδια??

Σοβαρά ρωτάω.

Εγω είχα πρόβλημα μονο για 2-3 μέρες περσι με τα χιόνια. Η θερμοκρασια ηταν καπου στους 2-3 βαθμούς το πρωι εκείνες τις μέρες.
Οταν λέω πρόβλημα εννοώ οτι την αφηνα με φώτα αναμμενα κανα 5 λεπτο και μετα έπαιρνε μπρός αν και η μιζα δεν γυριζε κανονικα αλλα αργά.
Αλλά δεν θελω να σε παρω και στον λαιμό μου και μείνεις πουθενα και καταριεσαι!

basilis_k6
02/02/2023, 17:39
εμενα μου ψέλλισε κατι για υγρασια ο αντιπροσωπος. δεν ξερω αν ηταν λογια του αερα.
παντως με τερμα υγρασια και κρυο... χαραματιανο δασικό, ουτε με 5 λεπτα φωτα δεν ακουγε. και οταν ακουγε ρισκαρα τη μιζα μου. μια φορα για δοκιμη τα αφησα δεκα λεπτα, μικρη διαφορά.

Volpad
02/02/2023, 17:39
@Sapila racing ποιό μηχανάκι? Παίζει και αυτό το ρόλο του...

Το δικό μου λογω του desmo δεν μπορεί να έχει βαλβίδα αποσυμπίεσης και η μίζα ζορίζεται περισσότερο (υποθέτω οτι είναι και η μίζα μικρή...).
Φαντάσου οτι με κανονική μπαταρία, ζορίζεται η μίζα είτε έχει κρύο είτε ζέστη...

Με λιθίου, τις ζεστές μέρες (πάνω απο 12°) έπαιρνε για πλάκα με μισή μιζιά.

S705
02/02/2023, 22:16
Προσωπικά, πέρσι με τα χιόνια, το δικό μου δεν έπαιρνε μπροστά ούτε με σφαίρες... Δεν γύρναγε κάν η μίζα.
Στους 2 βαθμούς με ζόρισε πάρα πολύ, παρόλο που είχα τα φώτα αναμμένα για κάνα 10λεπτο.
μόλις ανέβηκε πάλι η θερμοκρασία λίγο (πάνω απο τους 7°), αμέσως έπαιρνε και πάλι κανονικά.


Εγω είχα πρόβλημα μονο για 2-3 μέρες περσι με τα χιόνια. Η θερμοκρασια ηταν καπου στους 2-3 βαθμούς το πρωι εκείνες τις μέρες.
Οταν λέω πρόβλημα εννοώ οτι την αφηνα με φώτα αναμμενα κανα 5 λεπτο και μετα έπαιρνε μπρός αν και η μιζα δεν γυριζε κανονικα αλλα αργά.
Αλλά δεν θελω να σε παρω και στον λαιμό μου και μείνεις πουθενα και καταριεσαι!


εμενα μου ψέλλισε κατι για υγρασια ο αντιπροσωπος. δεν ξερω αν ηταν λογια του αερα.
παντως με τερμα υγρασια και κρυο... χαραματιανο δασικό, ουτε με 5 λεπτα φωτα δεν ακουγε. και οταν ακουγε ρισκαρα τη μιζα μου. μια φορα για δοκιμη τα αφησα δεκα λεπτα, μικρη διαφορά.

ευχαριστώ κύριοι...θα μείνω με τον μόλυβδο;)

sapila racing
03/02/2023, 08:19
@Sapila racing ποιό μηχανάκι? Παίζει και αυτό το ρόλο του...

Το δικό μου λογω του desmo δεν μπορεί να έχει βαλβίδα αποσυμπίεσης και η μίζα ζορίζεται περισσότερο (υποθέτω οτι είναι και η μίζα μικρή...).
Φαντάσου οτι με κανονική μπαταρία, ζορίζεται η μίζα είτε έχει κρύο είτε ζέστη...

Με λιθίου, τις ζεστές μέρες (πάνω απο 12°) έπαιρνε για πλάκα με μισή μιζιά.

Την εχω σε Hornet 900, κι ειναι η Skyrich LFP4. Παλιότερα την είχα στο Pantah το οποιο τώρα παίζει με αντίστοιχη LFP4 Plus που αγόρασα περυσι.
To Pantah δεν ζοριζόταν ούτε με την LFP4 αλλά είναι κυρια και δεν βγαίνεi εξω συχνα και ποτε με κακό καιρό.
Να πω ομως οτι την LFP4 Plus την χρησιμοποιώ ενναλάξ σε 3 μοτο, και την πήρα γιατι βαζει μπρός και το BMW R75 που κανονικα έχει μπαταρια 30Ah 7 κιλων.


ευχαριστώ κύριοι...θα μείνω με τον μόλυβδο;)

Και μαλλον καλά θα κάνεις εφ όσον λες οτι για εσένα ειναι συχνές οι χαμηλες θερμοκρασίες.

nickvits
09/02/2023, 11:48
Καλημέρα σε όλους, εύχομαι να περάσατε την κακοκαιρία με ομαλότητα.

Επανέρχομαι με τεστ εβδομάδας πολύ ενθαρρυντικό για τα δικά μου δεδομένα.

Σχετικά με την μπαταρία, εάν συνεχίσει η συμπεριφορά της έτσι, τότε μάλλον έχω λύσει το πρόβλημα μου!!!

Το μηχανάκι το πάρκαρα την προηγούμενη Παρασκευή στην ανοικτή πυλωτή που έχω και το έβαλα μπρος σήμερα το πρωί για να πάω στη δουλειά με αυτό. Πήρε μπρος όπως θα έπαιρνε κανονικά το επόμενο πρωί. Μου έκανε ιδιαίτερα θετική εντύπωση καθώς με την άλλη που είχα επάνω, δεν θα άναβε ούτε το καντράν μετά από τόσες μέρες (πάντα για τα δικά μου δεδομένα).

Την προηγούμενη Παρασκευή το κλείδωσα με τάση 13,3V και σήμερα σχεδόν μια εβδομάδα μετά ήταν 13,0V με τον συναγερμό να είναι στην κανονική του λειτουργία. Με 0 βαθμούς το πρωί πήρε μπρος αβίαστα.

Φτάνοντας στη δουλειά και για να μου φύγει η περιέργεια, βάζω τον φορτιστή επάνω να δω σε τι κατάσταση είναι, σε λιγότερο από 5 λεπτά ο φορτιστής είχε ανάψει πράσινο.

ioannispar
10/02/2023, 07:39
Καλημέρα σε όλους, εύχομαι να περάσατε την κακοκαιρία με ομαλότητα.

Επανέρχομαι με τεστ εβδομάδας πολύ ενθαρρυντικό για τα δικά μου δεδομένα.

Σχετικά με την μπαταρία, εάν συνεχίσει η συμπεριφορά της έτσι, τότε μάλλον έχω λύσει το πρόβλημα μου!!!

Το μηχανάκι το πάρκαρα την προηγούμενη Παρασκευή στην ανοικτή πυλωτή που έχω και το έβαλα μπρος σήμερα το πρωί για να πάω στη δουλειά με αυτό. Πήρε μπρος όπως θα έπαιρνε κανονικά το επόμενο πρωί. Μου έκανε ιδιαίτερα θετική εντύπωση καθώς με την άλλη που είχα επάνω, δεν θα άναβε ούτε το καντράν μετά από τόσες μέρες (πάντα για τα δικά μου δεδομένα).

Την προηγούμενη Παρασκευή το κλείδωσα με τάση 13,3V και σήμερα σχεδόν μια εβδομάδα μετά ήταν 13,0V με τον συναγερμό να είναι στην κανονική του λειτουργία. Με 0 βαθμούς το πρωί πήρε μπρος αβίαστα.

Φτάνοντας στη δουλειά και για να μου φύγει η περιέργεια, βάζω τον φορτιστή επάνω να δω σε τι κατάσταση είναι, σε λιγότερο από 5 λεπτά ο φορτιστής είχε ανάψει πράσινο.

Το Ιδιο και εγω αλλα με μια μερα λιγοτερη απο εσενα και σε κλειστο γκαραζ. Ολα κομπλε! Και εμενα στα 13v ηταν οταν την εβαλα αλλα δεν κουμπωσα τον φορτιστη. Αν συνεχισει να δουλευει ετσι problem solved!

Bowleno
10/02/2023, 08:01
Το Ιδιο και εγω αλλα με μια μερα λιγοτερη απο εσενα και σε κλειστο γκαραζ. Ολα κομπλε! Και εμενα στα 13v ηταν οταν την εβαλα αλλα δεν κουμπωσα τον φορτιστη. Αν συνεχισει να δουλευει ετσι problem solved!

Το να πετάξετε τα παρτάλια σας και να πάρετε κινέζικο δεν είναι μια καλή πιθανή λύση;:D
:p

ioannispar
10/02/2023, 18:39
Το να πετάξετε τα παρτάλια σας και να πάρετε κινέζικο δεν είναι μια καλή πιθανή λύση;:D
:p

:lol: :lol: :lol: Μονο iphone απο Κινα

S705
06/09/2023, 17:14
Το Ιδιο και εγω αλλα με μια μερα λιγοτερη απο εσενα και σε κλειστο γκαραζ. Ολα κομπλε! Και εμενα στα 13v ηταν οταν την εβαλα αλλα δεν κουμπωσα τον φορτιστη. Αν συνεχισει να δουλευει ετσι problem solved!

Και για πες... Τώρα που πέρασε καιρός.

ioannispar
07/09/2023, 07:49
Και για πες... Τώρα που πέρασε καιρός.


Σκεφτομουν να γραψω τα Χριστουγεννα τις εντυπωσεις μου, που θα ειναι περιπου 1 χρονος απο την τοποθετηση της. Λοιπον, μονο θετικα μπορω να πω. Μετα απο διακοπες και 16 μερες κλεισμενη στο γκαραζ η μηχανη, ηταν σαν να μην περασε μια μερα. Ολα τελεια, πηρε μπροστα για πλακα και με ταση στα 13,4V. Τον Ιανουαριο κλεινω ενα ετος και ελπιζω να συνεχισει να δουλευει ετσι. Αν ειχα βαλει παλι μολυβδου, λογικα θα πηγαινα για αλλαγη ξανα.

ioannispar
11/01/2024, 08:14
Μετα απο ενα χρονο συμβιωσης με την NLP5 εχω να πω οτι ειναι σαν την πρωτη μερα που την εβαλα! Την συστηνω ανεπιφυλακτα, εχω ρευμα παντα και παντου! Κρυο - ζεστη δεν καταλαβαινει τιποτα!

Bowleno
11/01/2024, 08:24
Μετα απο ενα χρονο συμβιωσης με την NLP5 εχω να πω οτι ειναι σαν την πρωτη μερα που την εβαλα! Την συστηνω ανεπιφυλακτα, εχω ρευμα παντα και παντου! Κρυο - ζεστη δεν καταλαβαινει τιποτα!

Και πόσο είπαμε ότι κόστισε;

ioannispar
11/01/2024, 08:49
Δημητρη η NLP5 107 ευρω που εβαλα εγω, ενω η YUASA Japan 94 ευρω την οποια φοραει η μηχανη κανονικα. Απο μαμα ειχε Japan υποτιθεται...

Bowleno
11/01/2024, 10:03
Δημητρη η NLP5 107 ευρω που εβαλα εγω, ενω η YUASA Japan 94 ευρω την οποια φοραει η μηχανη κανονικα. Απο μαμα ειχε Japan υποτιθεται...


Μια χαρά! :beer:

nickvits
27/01/2024, 09:40
Καλημέρα σε όλους.

Επανέρχομαι και εγώ μετά από ένα χρόνο χρήσης της μπαταρίας και με ακριβώς ίδια χρήση της μηχανής, η απόδοση της είναι όπως της 1ης ημέρας. Πραγματικά έχω μείνει τουλάχιστον ευχαριστημένος για το προϊόν και έχει φύγει το άγχος για το εάν ένα πρωί θα πάρει μπροστά ή όχι.

Καλή συνέχεια σε όλους.