PDA

View Full Version : Shoei Xr-1000.....εντυπωσεις...παρακαλω



ela ela
18/12/2005, 00:10
SHOEI XR-1000 Παρακαλω οσοι εχουνε το παραπανω κρανος ας γραψουνε τις εντυπωσεις τους/υπερ-κατα γιατι απο οτι φαινετε παω για καινουργιο κρανος...
Μπαζει αερα απο τη ζελατινα και σας τον πεταει στα ματια?(μου εχει συμβει σε αλλο κρανος)
Θορυβος............?
Κολαει στην μαπα στα πολλα....?
Παιζει αριστερα δεξια ...στα πολλα?
Η αεροτομη πισω βοηθαει.....?

Η βοηθεια σας θα ητανε πολυτιμη..!

morpheus
18/12/2005, 04:10
Υπέρ (*)

- Καλοφτιαγμένο,
- εύκολος + γρήγορος μηχανισμός για αλλαγή ζελατίνας,
- σχετικά ήσυχο,
- οι ζελατίνες του είναι εξαιρετικά αντιχαρακτικές,
- πολύ καλός εξαερισμός


Κατά

- μετά τα 180 αρχίζει και κουνάει δεξιά-αριστερά,
- τα βοηθητικά του τα πληρώνεις extra,
- σε street-άκια ακούγεται σφύριγμα από τη ζελατίνα (μάλλον) κ πρέπει να κρατάς το κεφάλι σου λίγο καμαρωτό για να το αποφύγεις,
- δεν βγαίνουν οι επενδύσεις για πλύσιμο (μόνο τα μάγουλα)
- είναι δύσκολο να ανοίξεις/κλείσεις τους πάνω εξαερισμούς με γάντια


(*) δεν αναφέρω τα υπέρ της SHOEI σχετικά με την ποιότητα σε "κρούση" γιατί δεν θα μας χρειαστεί ΕΤΣΙ??????

afrolykos
18/12/2005, 08:35
θα το παρης απο ελλαδα το κρανος

γιατι το σκευτομε και εγω

μηπως να κοιταγαμε να τα φερουμε απο εξω αν γινεται

και αν γινετε να κοιταξουμε να γινουμε πολλοι για καλυτερες τιμες



παντως κοιτα εδω http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=14377&highlight=Shoei+Xr1000
αν δεν το εχει πουληση το κρανος ειναι ολοκαινουργιο το εχω φορεση και το λεω αλλα ειμαι λιγο κεφαλας λεμε, 58 διαμετρο και με σφιγκη λιγο στο κρανιο :wave2:

adam_tsouk
18/12/2005, 11:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από ela ela
SHOEI XR-1000 Παρακαλω οσοι εχουνε το παραπανω κρανος ας γραψουνε τις εντυπωσεις τους/υπερ-κατα γιατι απο οτι φαινετε παω για καινουργιο κρανος...
Μπαζει αερα απο τη ζελατινα και σας τον πεταει στα ματια?(μου εχει συμβει σε αλλο κρανος)
Θορυβος............?
Κολαει στην μαπα στα πολλα....?
Παιζει αριστερα δεξια ...στα πολλα?
Η αεροτομη πισω βοηθαει.....?

Η βοηθεια σας θα ητανε πολυτιμη..!


Στα είπα και χτες...

Προσωπικά είμαι πολύ ευχαριστημένος...

Θόρυβος, ΟΚ υπάρχει (έβαλα το whisper kit τελευταία και έχει μειωθεί κι άλλο)
Κουνάει μόνο στους πλευρικούς ανέμους (όπως όλα)

Κατά τ'άλλα.... ούτε πίσω κολλάει, ούτε παίζει στα πολλά ούτε τπτ γιατί απλούστατα το πήρα το σωστό νούμερο.... :winka:

:wave2:

hornetakias
19/12/2005, 00:53
Συμφωνω με τους παραπανω για τα θετικα του.Εχω μεινει ικανοποιημενος.
Πηγαινω με 150-160 και δεν καταλαβαινω τιποτα
Πολυ καλο κρανακι.Το μονο του μειωνεκτημα ειναι οτι θελει να βαλεις υποσιαγωνο
(ελπιζω να λεγεται ετσι) γιατι μπαζει αρκετο αερα απο κατω.

Xlitos
19/12/2005, 02:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από hornetakias
Το μονο του μειωνεκτημα ειναι οτι θελει να βαλεις υποσιαγωνο
(ελπιζω να λεγεται ετσι) γιατι μπαζει αρκετο αερα απο κατω.

δεν κερδίζεις και πολλά..τσιμπάς μια μπαλακλάβα(έτσι πρέπει να λέγεται) για τον λαιμό και είσαι αρχηγός.








Βy the way..ARAI rules.( :cool: )

makis206
19/12/2005, 09:05
Κι εγώ θα συμφωνήσω με τα παραπάνω πόστς και στα πλεονεκτήματα και στα μειονεκτήματα του Shoei.

Απλά θα συμπληρώσω οτι -προσωπικά- και μόνο που το βλέπω αυτό το κράνος λέω "χαλάλι τα λεφτά" που έδωσα. Είναι άψογο στο φινίρισμα, στην ποιότητα κατασκευής και στους χρωματισμούς του.

Εγώ διάλεξα αυτό.


31352

toyota
19/12/2005, 09:26
Συμφωνώ με τους αποπάνω.Αν το πάρεις στο σωστό νούμερο δε θα έχεις προβλήματα κουνήματος.

Εγώ πήγα στον Τζορτζόπουλο,βρήκα το νούμερό μου και μετά τα παρήγγειλα (πήρα 2 κράνη) απ'τον Flyin Brian (από εξωτερικό, e-bay).

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=13338&perpage=15&pagenumber=1

maron
19/12/2005, 16:33
fyle ego exw ena Z-one tis shoei
nomiz oti an to pareis sto swsto noumero einai koryfi.
oso gia sygrish shoei arai den eimai kollimenos


Βy the way..ARAI rules.( )


nomizw oti to kalitero apo ta dyo einai ayto pou kathete kalitera sto diko sou kefali
sto diko mou einai to shoei
kai den kanei thorivo oute me anoixth zelatina
(ta arai exoun ekeini thn foveri gonitsa pou sfirizei amsws apo ta60km)
kai den kounaei katholou

The Animal
23/12/2005, 07:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από adam_tsouk
Στα είπα και χτες...

Κουνάει μόνο στους πλευρικούς ανέμους (όπως όλα)

Κατά τ'άλλα.... ούτε πίσω κολλάει, ούτε παίζει στα πολλά ούτε τπτ γιατί απλούστατα το πήρα το σωστό νούμερο.... :winka:

:wave2:

+1

:a013:

Συμφωνώ με όσα γράφτηκαν.Το εχω και εγώ και ειμαι ικανοποιημένος.Ενα ακόμα + του κράνους είναι οτι μαζί σου δίνει την αντιθολωτική ζελατίνα που μπαίνει με pin-locks.Ειδικά τον χειμώνα βοηθάει πολύ.

:beer:

:wave2:

gtheof
24/12/2005, 10:40
Kalhmera kai kales giortes!

Kai egw xrhsths tou SHOEI XR 1000, eimai poly eyxaristhmenos apo oles tis pleyres. To synistw anepifylakta.

To monadiko pragma pou mou exei symbei twra teleytaia (kai tha to ektimousa an epairna gnwmes apo tous idiokthtes aytoy toy kranous) einai oti dyo poly kryes bradyes (~0 ba8mous), h antithambwtikh zelatina exase thn apolyth epafh ths me thn ekswterikh zelatina kai h teleytaia arxise na 8olwnei.

Σαν να διεστάλλη από το κρύο η αντιθαμβωτική ζελατίνα, με αποτέλεσμα η σιλικόνη της να μην ακούμπά στην εξωτερική ζελατίνα σε κάποια σημεία και αυτή να θολώνει. Τη μια φορά ρύθμισα τα pin-locks περιστρέφωντάς τα και έφτιαξε, αλλά μια άλλη κρύα βραδυά μου το ξανάκανε.

Εχει συμβεί σε κανέναν από εσάς κάτι παρόμοιο και βρήκατε κάποια (μόνιμη) λύση?

adam_tsouk
24/12/2005, 11:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από gtheof
To monadiko pragma pou mou exei symbei twra teleytaia (kai tha to ektimousa an epairna gnwmes apo tous idiokthtes aytoy toy kranous) einai oti dyo poly kryes bradyes (~0 ba8mous), h antithambwtikh zelatina exase thn apolyth epafh ths me thn ekswterikh zelatina kai h teleytaia arxise na 8olwnei.




Μήπως δεν έχει εφαρμόσει καλά ή αντιθαμπωτική με τη ζελατίνα;

Δεν εφαρμόζει όπου και να την βάλεις αλλά μόνο σε μία θέση. Μπορεί να σου αφήνει ένα μικρό κενό και με τον αέρα να σου θαμπώνει.

Αν και την έχω καταργήσει (την ξαναέβαλα χτες) δεν είχα ποτέ πρόβλημα.

Αν πάλι δεν φταίει αυτό, πήγαινε στον Τζωστζόπουλο είναι εξυπηρετικότατοι.:wave2:

gtheof
24/12/2005, 20:11
Στην αρχή εφαρμόζει τέλεια. Π.χ. τη δοκιμάζω σπίτι με το χνώτο μου και θολώνει μόνο στα σημεία που δεν έχει αντιθαμβωτική (αναμενόμενο). Μετά όταν βγω, μου έχει τύχει στην αρχή να μη θολώσει και μετά από 10', να χάσει επαφή σε κάποιο σημείο με τη ζελατίνα και να αρχίσει να θολώνει.

Το πήγα στον Τζορτζόπουλο, όντως εξυπηρετικότατοι, μου ρύθμισαν τα pin locks, απλά κάποιο βράδυ μου ξαναθάμπωσε. Ίσως να μην έχω βρει τη βέλτιστη θέση των pin locks ακόμα.

adam_tsouk
25/12/2005, 23:51
Δεν είναι και επιστήμη, αν δεν σου εφαρμόζει καλά, πήγαινε μήπως στην αλλάξουν (την αντιθαμπωτική φαντάζομαι) αλλά για δεν και συ μήπως έχει κανένα κοψιματάκι σε κάποιο σημείο....

arisp
31/12/2005, 06:56
καλησπέρα παιδιά και χρόνια πολλά!

έχω το κράνος και σε γενικές γραμμές συμφωνώ με τα προηγούμενα αν και πιστεύω ότι ο δεν είναι και τόσο αθόρυβο...

μια απορία μόνο: γιατί εμένα δεν είχε αντιθαμπωτική ζελατίνα μαζί????

τι προτείνετε για τώρα? το έχω παρει ένα εξαμηνο πριν

makis206
02/01/2006, 09:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από arisp
τι προτείνετε για τώρα? το έχω παρει ένα εξαμηνο πριν

Δές εδώ (http://www.tzortzopoulos.gr/tzortzo/index2.htm) στο site του Τζωρτζόπουλου για τα pinlocks.

Με 25 ευρώ αγοράζεις ένα και το τοποθετείς στις θέσεις που έχει η ζελατίνα σου ή σε περίπτωση που δέν έχει, μπορούν να σου βάλουν με 30 ευρώ όλο το κιτ της pinlock.

Βάλε το, αξίζει!

:beer: :beer:

elli_summers
09/01/2006, 00:53
δηλαδη αν καταλαβα καλα εγω που παω μεχρι 180....πανω κατω....ειμαι μια χαρουλα με το XR???ειμαι και εγω στη φαση του ψαξε ψαξε και ειμαι μεταξυ του shoei XR1000 και του X-lite 801 nolan νομιζω τελευταια στιγμη μου φαινεται θα αποφασισω.Αν εχετε εμπειρια...σχολιαστε.το αλλο θεμα μου ειναι να το παρω με γραφικα η μονοχρωμο και μαλλον τεινω προς το μαυρο καταμαυρο και να φτιαξω εγω οτι γραφικα θελω...ξερετε κανεναν να ασχολειται??

KaTaNaS
09/01/2006, 01:41
katoxos XR-1000 kai egw


τις καλύτερες εντυπώσεις...

με γυμνό μηχανάκι μια χαρά αθόρυβο...

350 χιλιόμετρα σερί δίχως τον παραμικρό πονοκέφαλο...

πολύ σταθερό στον αέρα ένεκα αεροτομής!

καλή ψύξη απο τους αεραγωγούς!

πολύ ελαφριά αίσθηση (καμμία απολύτος σχέση και σύγκριση με x-lite 801)




ΤΟ ΠΙΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ


πάρτο στο σωστό μέγεθος!


πήγαινε αν είναι δυνατόν με άλλο όχημα σε κατάστημα για να δοκιμάσεις το κράνος, ώστε να μην φοράς το υπάρχον πρίν απο λίγο, και συγκρίνεις αίσθηση

προσπάθησε να είσαι αντικειμενικος δηλαδή!

φόρα το κράνος, ηρέμησε, και προσπάθησε να νοιώσεις αν εφαρμόζει ικανοποιητικά σφιχτά στην στεφάνη του κεφαλιού σου!

στο δαχτυλίδι δηλαδή του κεφαλιού που περνάει απο το ύψος του μέτωπου.

σε οιοδήποτε άλλο σημείο σε παραστενέυει, μη σε απασχολήσει σε 2 εβομάδες καθημερινής χρήσης τα μαξιλαράκια θα έχουν πάρει το σχήμα του κεφαλιού σου!

για να μην ακουμπά δηλαδή στα πολλά χιλιόμετρα η μύτη σου στη ζελατίνα και τα χείλη σου στο γύσο φρόντισε να εχεις πάρει σωστό νούμερο, και ας νοιώθεις κάπως ασφυκτικά αρχικά!


σφίξε το κράνος με το double D (διπλό δαχτυλίδι-αγωνιστικό κούμπωμα)

και διατηρώντας το κεφάλι σταθερό προσπάθησε να περιστρέψεις το κράνος γύρω απο τον εγκάρσιο άξονα του κεφαλιού σου!

πρέπει να νοιώσεις τα μάγουλα σου να στρεβλώνονται, και το μέτωπο σου να παραμένει εφαρμωσμένο στο αφρώδες υλικό!

΄με σφιγμένο κράνος τώρα προσπάθησε να το βγάλεις πιάνοντας το απο το σαγόνι (το κάτω μέρος του γύσου) και σπρώχνοντας το προς την μύτη σου (προς τα πάνω)


επίσης καλό σημάδι είναι όταν νοιώθεις πώς κλείνοντας το στόμα σου ενώ φοράς το κράνος δαγκώνεις τα μάγουλα σου

όταν δε μπορείς να μασήσεις τσίχλα ενώ φοράς το κράνος

και όταν για να το βγάλεις απο το κεφάλι σε διευκολύνει να ανοίγεις την κάτω γνάθο και παράλληλα νοιώθεις να ξεκολλάει το δέρμα του μετωπου σου !



αυτά!!!


καλή επιλογή!



:wave2:

adam_tsouk
09/01/2006, 10:59
Για την επιλογή μεγέθους μπορεί να βοηθήσει και ο πωλητής πολλές φορές.
Έγώ πήγα στα mac στη Βουλιαγμένης όπου το παληκξάτι που με εξυπηρέτησε ήξερε καλά τη δουλειά του και με τη μία μου βρήκε το νούμερό μου. Με καθησύχασε στα παράπονά μου για πιέσεις στα μάγουλα και στο κεφάλι και αποδείχτηκε 100% σωστός...

Το έχω κοντά 1 χρόνο και δεν έχω κανένα παράπονο.

Μόνο που με ενοχλεί η αντιαθμπωτική όταν σκύβω..... και την είχα καταργήσει μέχρι πρότεινως που πλάκωσαν τα πολλά κρύα..

elli_summers
10/01/2006, 00:30
πωπω ρε παιδια τι λεπτομερεια ειναι αυτη???να στε καλα.το μεγεθος το ξερω καθως ειχα παει κι εγω στα mac στη βουλιαγμενης και το παληκαρι μου μετρησε το κεφαλακι μου και μ επεισε οτι ειμαι XS.τα χω δοκιμασει και τα δυο που αναφερω απλα νομιζω οτι το Nolan ειναι πιο ελαφρυ ...να μου πεις σιγα τα γραμμαρια...αλλα ξερω γω....
απ οτι φαινεται το shoei πρεπει να ειναι η καλυτερη επιλογη!!!
παρολαυτα ειμαι αναποφασιστη ως συνηθως!!!:D
ευχαριστω πολυ παντως για την αναλυση!!!

adam_tsouk
10/01/2006, 10:52
τα NOLAN τα είχα απορίψει όταν έψαχνα για κράνος καθαρά από προσωπική άποψη....

Αν σου κάθεται καλύτερα το NOLAN στο κεφάλι, μη το συζητάς καθόλου... :winka:

elli_summers
10/01/2006, 21:33
ασχετο αλλα για τα Shark τι γνωμη εχετε???ετσι για να μπω σε τριλλημα!!!τωρα εχω να επιλεξω απο .... shoei XR1000 .....x lite 801 ........shark rsr2 i rsx....πωωω ταλαιπωρια....

makis206
10/01/2006, 21:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από elli_summers
ασχετο αλλα για τα Shark τι γνωμη εχετε???ετσι για να μπω σε τριλλημα!!!τωρα εχω να επιλεξω απο .... shoei XR1000 .....x lite 801 ........shark rsr2 i rsx....πωωω ταλαιπωρια....

Όλα τα κράνη που ανέφερες είναι πολύ καλά. Η προσωπική μου άποψη όμως πάει με τα χίλια στο Shoei. Βέβαια η γνώμη μου δεν μετράει όσο των άλλων γιατί σ'εμένα μεσολαβεί κι ένας έρωτας με το XR-1000...:lol:

:wave2:

NAKANO-1100
10/01/2006, 22:18
ΤΑ SHOEI ΚΑΙ ΤΑ ΙΠΠΟΛΙΠΠΑ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΣΤΑ SHOEI ΙΠΠΑΡΧΟΥΝ 2 ΕΙΔΗ ΤΑ Ζ-ΟΝΕ ΚΑΙ ΤΑ ΙΠΠΟΛΙΠΠΑ



ΦΩΤΟ ΔΕΝ ΒΑΖΩ ΣΧΕΤΙΚΗ ΑΝ ΚΙ ΕΧΩ


33298

adam_tsouk
10/01/2006, 22:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από NAKANO-1100
ΤΑ SHOEI ΚΑΙ ΤΑ ΙΠΠΟΛΙΠΠΑ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΣΤΑ SHOEI ΙΠΠΑΡΧΟΥΝ 2 ΕΙΔΗ ΤΑ Ζ-ΟΝΕ ΚΑΙ ΤΑ ΙΠΠΟΛΙΠΠΑ



ΦΩΤΟ ΔΕΝ ΒΑΖΩ ΣΧΕΤΙΚΗ ΑΝ ΚΙ ΕΧΩ


σαφεστατος.... :rolleyes:

gtheof
11/01/2006, 12:31
To exw grapsei pali sto idio thread gia to XR-1000, symplhrwnw rwtontas..:

"....To monadiko pragma pou mou exei symbei twra teleytaia (kai tha to ektimousa an epairna gnwmes apo tous idiokthtes aytoy toy kranous) einai oti dyo poly kryes bradyes (~0 ba8mous), h antithambwtikh zelatina exase thn apolyth epafh ths me thn ekswterikh zelatina kai h teleytaia arxise na 8olwnei.

Me to pin locks to ftiaxnw, alla oxi monima, se kryo mou to ksanakanei..."

Phga loipon shmera sto Tzortzopoulo, rwthsa an kalyptetai apo thn eggyshsh (giati eimai psilosigouros oti einai elatwmatiko kati sth zelatina. Exw to kranos 8 mhnes kai to prosexw san ta matia moy, enw me ta pin locks eksantlhsa ka8e pi8anh 8esh) kai mou eipe oti h anti8ambwtikh den kalyptetai. Epishs mou eipe oti den toy exei ksanaanaferei kaneis ayto to provlhma (to opoio den exw logo na mhn to pistepsw).

Einai logiko re gamwto? An exei kanei malakia h SHOEI, prepei na skasw 30 eyrw gia na agorasw kainoyria anti8ampwtikh? Na epimeinw mpas kai ginei tipota me thn eggyhsh? Idees?? Thanks

lc8ergr1
11/01/2006, 13:51
http://www.motorgoedkoop.nl/

σε στεναχώρησα?

kxIII
11/02/2006, 10:44
Έχω το Diabolic ΙΙ και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Αν δεν υπάρχουν άλλοι λόγοι -δεν σου "κάθεται" καλά το XR οπότε κοιτάω άλλο- πιστεύω ότι είναι καλή επιλογή.

ΣΤΑΥΡΟΣ
15/02/2006, 12:18
ΠΑΙΔΙΑ ΧΘΕΣ ΠΗΡΑ ΚΑΙ ΕΓΩ 1 XR1000.
ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΖΕΛΑΤΙΝΑ ΔΕΝ ΕΙΔΑ ( ΑΚΟΜΗ )
ΕΧΕΙ ΦΟΒΕΡΗ ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΑΛΛΑ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΜΟΥ ΕΡΧΕΤΑΙ ΑΕΡΑΣ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΦΤΑΙΕΙ. ΠΑΝΤΩΣ ΔΕΝ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΦΑΠΤΕΙ ΣΩΣΤΑ Η ΖΕΛΑΤΙΝΑ ΜΕ ΤΟ ΚΡΑΝΟΣ. ΕΧΕΙ ΤΥΧΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΑΛΛΟ ??
ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΓΡΑΨΕ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟ ΚΙΤ ΠΟΥ ΜΕΙΩΝΕΙ ΤΟΝ ΘΟΡΥΒΟ. ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΒΡΩ ΚΑΙ ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΠΟΥ ΜΠΑΙΝΕΙ??

Alexander
15/02/2006, 14:08
Δεν έχω το ίδιο κράνος με σένα.
Πάντως άποψή μου είναι ότι είτε δεν κλείνεις σωστά τη ζελατίνα (σε βαράει ο αέρας μόνο στα μάτια; ), είτε έχεις πάρει μεγαλύτερο νούμερο (αν σε χτυπάει συνολικά ο αέρας).

booZe
15/02/2006, 22:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΣΤΑΥΡΟΣ
[snip]
ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΓΡΑΨΕ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟ ΚΙΤ ΠΟΥ ΜΕΙΩΝΕΙ ΤΟΝ ΘΟΡΥΒΟ. ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΒΡΩ ΚΑΙ ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΠΟΥ ΜΠΑΙΝΕΙ??

Δες εδώ (http://www.shoei-europe.com/en/whisper_special.php), θα το έχουν υποθέτω ο Τζωρτζόπουλος και οι μεταπωλητές του.

elli_summers
15/02/2006, 23:59
εγω παντως αυριο παω να παρω το XR!!!επιτελους αποφασισα να παρω το ALLOY και οχι το diabolic...ισως να ηταν λιγο υπερβολικο για ενα πανω απο ολα "καλο κοριτσακι"....:rolleyes: ανυπομονω!!!

ela ela
16/02/2006, 01:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΣΤΑΥΡΟΣ
ΠΑΙΔΙΑ ΧΘΕΣ ΠΗΡΑ ΚΑΙ ΕΓΩ 1 XR1000.
ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΖΕΛΑΤΙΝΑ ΔΕΝ ΕΙΔΑ ( ΑΚΟΜΗ )
ΕΧΕΙ ΦΟΒΕΡΗ ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΑΛΛΑ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΜΟΥ ΕΡΧΕΤΑΙ ΑΕΡΑΣ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΦΤΑΙΕΙ. ΠΑΝΤΩΣ ΔΕΝ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΦΑΠΤΕΙ ΣΩΣΤΑ Η ΖΕΛΑΤΙΝΑ ΜΕ ΤΟ ΚΡΑΝΟΣ. ΕΧΕΙ ΤΥΧΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΑΛΛΟ ??
ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΓΡΑΨΕ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟ ΚΙΤ ΠΟΥ ΜΕΙΩΝΕΙ ΤΟΝ ΘΟΡΥΒΟ. ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΒΡΩ ΚΑΙ ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΠΟΥ ΜΠΑΙΝΕΙ??
Φιλε κοιτα αυτο που λες με τον αερα στα ματια τσεκαρισε το και πηγαινετο εκει που το αγορασες!Στο μελλον μπορει να εχεις προβλημα και απο τον αερα να σου γινοντε τα ματια τουμπανο.
Οτι παθαινω και εγω με ενα HJC AC-11 που εχω,μονο που εμενα μου τον πεταει στο δεξι ματι.

elli_summers
16/02/2006, 16:25
ρε παιδια ΒΟΗΘΕΙΑ!!!!!δεν μπορω να βρω το XR1000 το alloy σε XS!!!!εχω τρελαθει!!εκει που αποφασισα επιτελους ποιο θελω να μην το βρισκω???καμια ιδεα για κανα μαγαζι με στοκ????

elli_summers
16/02/2006, 22:35
ΤΟ ΒΡΗΗΗΗΗΗΗΚΑ!!!!τελευταια προσπαθεια που εκανα αργα.....ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!!:rotflmao: :rotflmao: τριαλαλι τριαλαλο!!!ποιος με πιανει τωρα

zoropatra
16/02/2006, 22:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από elli_summers
ΤΟ ΒΡΗΗΗΗΗΗΗΚΑ!!!!τελευταια προσπαθεια που εκανα αργα.....ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!!:rotflmao: :rotflmao: τριαλαλι τριαλαλο!!!ποιος με πιανει τωρα



μπραβο βρε καλα χιλιομετρα αερα να περασουν απο επανω του.....και....αγρατζουνιστο!!!!!!!

dirtbird
19/02/2006, 10:46
Για τον αέρα που μπαίνει από την ζελατίνα:

βγάλτε την ζελατίνα (ξέρετε πώς, έτσι?)και από τις πλαστικές βίδες που κρατούν τους μηχανισμούς ανοίγματος ρυθμίστε τη θέση (της ζελατίνας) σε σχέση με το κράνος. Δεν υπάρχει κανόνας, εμπειρικά όμως έχω βρει ότι είναι πολύ μειωμένος ο αέρας όταν το πάνω μέρος της εφάπτεται στην τσιμούχα (ψιλοεξηγείται με αεροδυναμική αλλά άστε το).
ΠΡΟΣΟΧΗ: τις βίδες ποτέ με κατσαβιδάκι αλλά με μικρό κέρμα (1 cent, 5 cents) και τις σφίγγουμε με προσοχή αλλιώς κόβονται (για αυτό η SHOEI δίνει και βίδες μαζί). Αν κόψετε καμμία μην απογοητευτείτε, όλοι το΄χουμε πάθει. Η ανάγκη ρύθμισης του μηχανισμού είναι ευθέως ανάλογη με το πόσο ανοιγοκλείνουμε την ζελατίνα (γιατί όλη η δύναμη από την καστάνια του μηχνισμού μεταφέρεται στις βίδες που σιγά-σιγά λασκάρουν). Όποιος αναρωτιέται γιατί δεν βάζουνε μεταλλικές βίδες) ας το ξανασκεφτεί. Εγώ προσωπικά τη ρυθμίζω περίπου κάθε 2 μήνες.


Για την αντιθαμβωτική που... θαμπώνει σωστά έχει αναφερθεί ότι συμβαίνει γιατί χάνεται η επαφή με την ζελατίνα.
Τα άσπρα pins που συγκρατούν την αντιθαμβωτική είναι έκκεντρα. Αν σας θαμπώνει βγάλτε την (είναι λίγο δύσκολο-πρέπει να κάνεις σχεδόν πλακέ την κυρίως) και γυρίστε τα έτσι ώστε να μειωθεί η απόσταση από pin σε pin και να μπει πιο σφιχτά η αντιθαμβωτική.

b_bong12
20/02/2006, 15:11
και εγω που εχω xr-1000(sarron), μου φαινεται πολυ θορυβωδες.Και λενε οτι ειναι απο τα ησυχα.Δηλαδη με το arai τι παθαινεις.Κουφαινεσαι κανονικα??
Τεσπα.Με το θαμπωμα της ζελατινας και βεβαια θελει ρυθμιση αν ειναι μεγαλο το κενο.Αλλιως αν ανοιξεις τον αεραγωγο που βρισκεται στο υψος του στοματος δεν εχεις προβλημα.
works for me.
και δεν μπαινει και πολυ αερας ωστε να σ'ενοχλει.

gtheof
20/02/2006, 15:25
Paides, elysa to problhma agorazontas nea anti8ambwtikh zelatina (ths pin lock), h opoia malista den htan gia to SHOEI alla gia ARAI. Eixe megalytero paxos kai "tezare" kalytera sthn ekswterikh zelatina toy kranous.

Oson afora thn palia zelatina, eixa dokimasei ta panta, apo to an exw anoiktoys toys aeragwgous, mexri eksantlhtikhs ry8mishs twn pin locks gia na "katsei" kalytera, alla den epiase tipota. Sxedon thn katestrepsa apo to bale-bgale gia na dokimazw diafores ry8miseis.

Epishs, epishmainw oti tio thampwma mou to ekane se poly xamhlh 8ermokrasia (0 ba8mous), oxi apla kryo. Mallon hmoun apla atyxos kai isws h arxikh anti8ambwtikh eixe kapoio elattwma.