PDA

View Full Version : Εξαγωγη μπροστινης ανάρτησης



makman94
17/01/2023, 18:42
Καλησπέρα σε όλους,

πρέπει να αλλάξω τσιμούχα σε μια μπουκάλα και το πρόβλημα είναι πως θα ανυψώσω-στερεώσω την μότο ώστε να μπορέσω να την βγάλω από αυτήν.
Παλιότερα που το είχα ξανακάνει είχα έναν χώρο με παλάγκο και η δουλειά έγινε με ευκολία, τώρα όμως αυτό το παλάγκο δεν υπάρχει.
Έχει κανείς κάποια ιδέα πως να ανυψωθεί και να στερεωθεί η μότο ωστε να μπορεί να βγει με ασφάλεια η μπουκάλα;

η μότο είναι ένα Hornet 600 2004 (το αναφέρω γτ οι λαιμοί της εξάτμισης περνουν ακριβώς κάτω από το καρτερ όμως το μπλοκ του κινητηρα έχει κάτι αυτάκια-βασεις που ίσως βοηθησουν στην στήριξη)

STF
17/01/2023, 21:39
Γρύλος υπάρχει; Σταντ πίσω τροχού υπάρχει; Αν ναι με αυτά τα δυο και ένα κομμάτι ξύλο κάτω από τον κινητήρα (να ακουμπάει στα σημεία που είναι αυτές οι εξοχές του κινητήρα) έχεις εξαιρετική στήριξη.

Lakisss
17/01/2023, 22:46
Αυτός στήριξε 1000αρι σε σκάλα. Δες το.
https://youtu.be/nSxC3ysZYwU

Acacius
17/01/2023, 22:50
Αν η μοτοσυκλέτα έχει κλειστό πλαίσιο [edit: τώρα πρόσεξα το μοντέλο, οπότε όχι], ο πιο εύκολος (όχι ο πιο σίγουρος) τρόπος που έχω σκεφτεί είναι με τοποθέτηση δύο τρίποδων (https://www.skroutz.gr/c/2725/exoplismos-synergeiou/f/650596/tripodo.html) , ένα κάτω από κάθε σωλήνα. Αν έχεις και τα σταντ, γρύλο, και ξύλο που ανέφερε ο STF τόσο το καλύτερο, αλλά γίνεται και χωρίς. Ιδανικά προσθέτεις βάρος πίσω για επιπλέον ασφάλεια, αλλά με την αφαίρεση τροχού/καλαμιών το κέντρο βάρους μετατοπίζεται ούτως ή άλλως αρκετά.

Για το πώς θα τα επανατοποθετήσεις όλα ακριβώς στο σωστό σημείο ανοίγεις άλλο θέμα :lol:

kostaskk
17/01/2023, 23:15
Με γρύλο αυτοκινήτου, δλδ για αλλαγή ελαστικών αυτοκινήτου μπορείς να το σηκώσεις, ίσως καλητερα αν βρεις 2 γρυλους.
με λίγη προσοχή στο που θα τον στηρίξεις μην βρεθείς με σπασμένο Κάρτερ, ιδανικά σε μέταλλο του πλαισίου και όχι του μοτέρ. Βέβαια μετά θα έχεις ασταθεία οπότε απλά στήριξε το πάνω σε 1-2 παλιά λάστιχα αυτοκινήτου η κάτι μαλακό,. Δλδ γέμισε το κενό από κάτω ώστε ακόμα και αν φύγουν οι γρύλοι να μην πέσει κάτω.

με προσοχή στο που θα πατάει, σωλήνες εξάτμισης ίσως στραβοσουν, η σπάσουν μουζονια μπροστά,..αν στηριχτεί μόνο εκεί η αν πέσει,βρει κάπου απότομα κατά την διαδικασία,

Σε ελαφρύτερα μοτό έχω χρησιμοποιείσει από πλαστικό καφάσι (για παπί) κομμένο κορμο-κουτσουρο δέντρου, λάστιχα,τούβλα η ότι άλλο ανάλογα το βάρος,την εργασία,την αξία τις μοτό,.

Κεντρικό Σταντ δεν έχει το cbf?

Στην ανάγκη ξάπλωσε το κάτω, πάνω σε ένα στρώμα η στρώσεις από κουβέρτες, ότι ειναι κάτω δεν πέφτει, ίσως δυσκολευτείς λίγο στο βγάλε βάλε του μπροστινού αλλά θα γλιτώσεις χρόνο από την στήριξη και ανηψωση του. (Αν είσαι σίγουρος ότι δεν θα τρέξει κάποιο υγρό)

geioann
18/01/2023, 00:04
Οταν χρειάστηκε να κάνω το ίδιο στη δική μου την έβαλα στο Σταντ του πίσω τροχού, την σήκωσα με γρύλο και την εδεσα με τριχιά από το τιμόνι σε έναν γάντζο που είχα βιδωσει στο ταβάνι του γκαράζ.

telegonos
18/01/2023, 00:08
Τρία μη συνευθειακά σημεία ορίζουν ένα επίπεδο.

Ενα σημείο το πίσω λάστιχο εκεί που αγγίζει το έδαφος, δεύτερο σημείο το πλαινό στάντ και τρίτο σημείο ένας γρύλος που θα βάλεις μεταξύ εδάφους και σωλήνων εξάτμισης όσο πιο μπροστά και δεξιά όπως κάθεσαι, γίνεται. Αν ανησυχείς μην τυχόν γραντζουνίσεις τους σωλήνες, βάλε ένα σανίδι ανάμεσα, σαμπρέλα ή όποιο άλλο υλικό θα μεσολαβήσει να κάνει εξομάλυνση των δυνάμεων.

Και βουαλά, μπροστά τροχός στον αέρα, εύκολα, γρήγορα, με ασφάλεια και το κυριότερο
440727
χωρίς να παίρνουμε βαρειά για να χτυπήσουμε ένα κουνούπι.

Να έχεις χαλαρώσει τις βίδες κάτω τιμονόπλακας, φρένων, άξονα τροχού, πριν σηκώσεις την μοτό στον αέρα. Ετσι θα μπορείς να ασκήσεις δύναμη για να τις χαλαρώσεις, χωρίς να ανησυχείς μην ρίξεις την μοτό.

DoctoR_k6
18/01/2023, 10:06
Εγω ειχα αγορασει στο παρελθον αυτο (https://www.ricambiweiss.com/en/paddock-stand/paddock-stand-set/stflv-headstock-lift-paddock-stand-front-rear.html)το σετ κ τελειωσα απο αλχημειες.
Στην τελικη παρτο με ενα φιλο κ κανετε δουλειες σωστα χωρις φοβο.

Lioulios
18/01/2023, 14:47
....αλλα αφου θα κανεις τη δουλειά ,δεν αλλαζεις καπακι και τις 2 ?

makman94
20/01/2023, 13:37
Ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις σας παιδιά !
@STF @telegonos κάπως έτσι το είχα στο μυαλό μου αλλά πάλι δεν ήμουν σίγουρος ότι θα στηριχτεί αρκετά σταθερά
@STF πίσω σταντ δεν έχει η μότο
@DoctoR_k6 αυτό είναι σίγουρα πολύ ωραίο αλλά τόσο κάνει και ένα παλάγκο που θα το προτιμούσα
@ Lakisss φανταστική ιδέα αυτό με την σκάλα (με μια μεγαλύτερη βέβαια)
@ kostaskk έτσι ψαχνόμουν και εγώ να το κάνω (αυτό με το ξάπλωμα που λες στο τέλος δεν μου φαινεται καθόλου καλή ιδέα)
@geioann δεν υπάρχει πίσω σταντ
@Lioulios θα δω....αναλόγως την διάθεση. Πάντως γενικά είμαι της άποψης "ομάδα που κερδίζει, δεν την πειράζεις"

όπως και να έχει παιδιά η λυση βρέθηκε, ένας φίλος έχει χώρο με παλάγκο και θα γίνει εκεί η δουλειά

motojojo
20/01/2023, 15:11
@Lioulios θα δω....αναλόγως την διάθεση. Πάντως γενικά είμαι της άποψης "ομάδα που κερδίζει, δεν την πειράζεις"


Καλυτερα να ειναι και οι δυο φρεσκιες να μην ξαναασχοληθεις. Αφου θα μπεις που θα μπεις στη διαδικασία δεν θα σου παρει τοσο παραπανω χρονο να τις κανεις και τις δυο.