PDA

View Full Version : Yamaha Dragstar 650 γνώμες?



White.Wolf
19/01/2023, 19:31
Καλησπέρα σε όλους!

Οδηγώ μια virago 250, και νιώθω πως μετα απο μήνες καθημερινής χρήσης και μερικες μεγαλες σχετικα (για τα δεδομένα μου) διαδρομές,
έχω αρχίσει να τη συνηθίζω και να σκέφτομαι για αγορά νέας μηχανής (στο προσεχές μελλον). Εμφανισιακά μου αρέσουν τα τσοπεροειδή.

Και γενικά όσο και αν μου αρέσει η Virago, εύχομαι να ήταν λίγο πιο γρήγορη. Κάθε φορά που περνάω τα 120 χμ/ωρα το κοντέρ της virago χαλάει και είναι τρομερά σπαστικό γιατί κάθε φορά που θέλω να τρέξω, μετά πρεπει να την επισκευάζω. Καταλαβαίνω βέβαια πως αυτή η μηχανή δεν είναι για να τρέχεις, αλλα για πιο ήρεμες καταστάσεις.

Σκέφτομαι λοιπόν η επόμενη μηχανή να είναι Dragstar 650.

Ήθελα να σας ρωτήσω τι πληροφορίες και γνώμη έχετε για το συγκεκριμένο μοντέλο, και αν υπάρχουν αναβάτες της συγκεκριμένης μηχανής
ενδιαφέρον θα ήταν να μας πούν την εμπειρία τους με αυτην! Επίσης αν θεωρείτε πως υπάρχουν καλύτερες εναλλακτικές σε παρόμοιο στυλ και μπάτζετ,
είμαι όλος αυτιά! :rolleyes:

Bowleno
19/01/2023, 19:51
Βασικά, πάμε από το τέλος, εδω είμαστε όλο....μάτια και όχι αυτιά :D
Εγώ προσωπικά δεν ξέρω αν υπάρχει καν (εν ενέργεια, εννοείται) μέλος εδώ να έχει τέτοιου τύπου μηχανάκι εκτός από σένα :p
Οι λόγοι, προφανείς, οι εξής δυο: είναι άχρηστα μηχανάκια! :lol:
Μόνο πόζα στην γύρα και την καφετέρια... είσαι νέος και δεν νιώθεις ακόμα, αυτή η θέση οδήγησης είναι ότι χειρότερο για την μέση και ας φαντάζει άνετη, ΔΕΝ είναι.
29 ορθοπεδικοί το ξέρουν.....
Και το 650 που λες αλλά και όλα του είδους μόνο για χαλαρές καταστάσεις κάνουν, (πολύ) κοντινές βόλτες κι έτσι.

Nomand
19/01/2023, 21:32
Είχα το συγκεκριμένο από το 2014 μέχρι το 2019 μαζί με κάποια άλλα μαζί και περίπου έκανα 15000 χλμ μαζί του στο διάστημα αυτό, όχι την classic tην έκδοση το custom είναι πιο ελαφρύ (θα ανεβάσω φώτο)
Έχει πολύ χαμηλή θέση οδήγησης και ταυτόχρονα εχει πολύ μακρυ μεταξόνιο, η θέση οδήγησης για εμενα ήταν πολύ άνετη, για τον συνεπιβάτη όχι ιδιαίτερα καθοτι και μικρή είναι και αρκετά σκληρη, εγω είχα και την πλάτη που έκανε διαφορά, κατανάλωση πολύ χαμηλή για τα χρονια της με ένα τεποζιτο περίπου έβγαζα 280 χλμ, απλή στην συντήρηση της και οικονομικά αναλώσιμα, ενώ δεν ειχα ποτέ πρόβλημα με την θερμοκρασία της καθότι αεροψυκτο, θυμάμαι πάντως πως ακόμα και σε ζεστές μέρες ήθελε τσοκ για να δουλέψει στην αρχή (το συνηθίζεις)
Πάντως επειδή μιλας για ταχύτητες 120 και πάνω να ξέρεις ότι από τα 130 και πάνω τρέμει πάρα πολύ ο v2 δεν θα πας σχεδόν ποτέ παραπάνω,
Επειδή πριν από αυτό είχα και ένα steed 400 το honda μου άρεσε σε όλα πιο πολύ εκτός από το μικρό τεποζιτο που έχει
Τέλος να ξέρεις ότι επειδή έξω ήταν πολύ δημοφιλη και τα δύο βρίσκεις τα πάντα στο eBay σε τιμές πολύ χαμηλες εάν δεν σε πειράζει να περιμένεις λίγο καιρό.

Nomand
19/01/2023, 21:37
440754

Nomand
19/01/2023, 21:47
Αν θέλεις τέτοιας ηλικίας μηχανή και στυλ η καλύτερη επιλογή είναι το shadow 600 το οποίο είναι το ίδιο εξωτερικά με το steed αλλά με το V2 που φόραγαν τα transalp και αν δεν κάνω λάθος και το bross, που ήταν και υγρόψυκτα, με μια επισκευή στα καρμπυρατέρ εάν χρειαστούν θα έχεις πολύ όμορφη μηχανή να την κάνεις κέφι και πιο ευκολοδηγητη από το dragstar.,και της βάζεις και ότι έξτρα θέλεις από νίκελ μέχρι βαλίτσες κτλ

Nomand
19/01/2023, 21:52
440755
Αυτό ήταν το 400 που είχα τότε
Πολύ πιο όμορφο από το yamaha

Bowleno
19/01/2023, 22:08
440755
Αυτό ήταν το 400 που είχα τότε
Πολύ πιο όμορφο από το yamaha

Πες του όμως και γιατί δεν έχεις τέτοια μηχανή πλέον.....

katsar
19/01/2023, 22:10
Καλησπέρα.
Ρίξε μια ματιά και σε kawasaki eliminator 400-600.
Ίσως σου αρέσει το στυλ του αλλά έχει μοτέρ άλλου τύπου ,ουσιαστικά στριτ μοτοσυκλέτας.(από GpZ 600 νομίζω,''detuned'')
Ταξιδεύει σίγουρα πιο άνετα σε αυτές τις ταχύτητες που θέλεις σε σχέση με τα V2 αλλά δεν είναι τόσο φιλικό το μοτέρ,δουλεύει σε ψηλές στροφές και σε συνδυασμό με τα φρένα και τα υπόλοιπα
θέλει προσοχή.
edit και το βρίσκεις και δύσκολα από ότι βλέπω
https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/324116085-kawasaki-zl-400 ένα τυχαίο

Nomand
19/01/2023, 22:16
Πες του όμως και γιατί δεν έχεις τέτοια μηχανή πλέον.....

Κοίτα εγώ τις είχα πάρει και τις δυο από ακινησία και σε τραγική κατάσταση και τις ανέστησα και τις δυο διότι το είχα μεράκι τότε, αλλά η αλήθεια είναι ότι θεωρώ ότι δεν παρέχουν σωστή ενεργητική ασφάλεια λόγω βάρους, σασί και αδυναμων φρενων. Για να κάνεις ταξίδι θα πρέπει να το αγαπάς πολύ το συγκεκριμένο στυλ

motojojo
20/01/2023, 08:57
Ρε συ μπουλενιε, ασε τον άνθρωπο να πάρει ότι του αρέσει! Το γουστο του κάνει και το χαίρεται! :beer:

Bowleno
20/01/2023, 09:23
Ρε συ μπουλενιε, ασε τον άνθρωπο να πάρει ότι του αρέσει! Το γουστο του κάνει και το χαίρεται! :beer:

Είπα κάπου "μην το πάρεις"; του εξέθεσα τα δεδομένα, είναι νέος στο σπορ, τουλάχιστον να έχει κάποια πράγματα στο μυαλό του και να αποφασίσει.
Εγώ πάντως, όταν ήμουν στην ηλικία του θα ήθελα να υπάρχουν κάποιοι να μου πουν τα τι και πως.... θα γλίτωνα πόσες "πατάτες".....

katsar
20/01/2023, 10:42
Εντομεταξι βρε Bowleno χιλιάδες ιδιοκτήτες γυρνάνε όλο τον κόσμο με τέτοια οχήματα,πως προκύπτει το
'' Και το 650 που λες αλλά και όλα του είδους μόνο για χαλαρές καταστάσεις κάνουν, (πολύ) κοντινές βόλτες κι έτσι. ''

White.Wolf
20/01/2023, 10:43
Καταχάς Bowleno σε ευχαριστώ για την συμβουλή. Πράγματι και εγω εκτιμώ πολυ το οτι υπάρχουν άνθρωποι έμπειροι να μου πουν μια άποψη και σε ευχαριστώ!

Ωστόσο θα συμφωνήσουμε να διαφωνίσουμε στο οτι είναι άχρηστες. Ναι, για εσένα και τους άλλους αναβάτες που οδηγάνε δεκαετίες, πραγματικά αυτές
οι μηχανές δεν έχουν να προσφέρουν και πολλά. Για έναν νέο στο σπορ οπως λες και εσύ ομως ειναι καλές γιατι σε βοηθάνε να μάθεις. Και για τη χρήση
που της κάνω είμαι πολύ ικανοποιημένος. Απλά θέλω κάτι λιγο πιο ισχυρό για να είμαι πιο ευέλικτος.

Όσο για το οτι ειναι ποζέρικες μηχανές δε θα το σχολιάσω. Είναι καθαρά θέμα γούστου αυτο. Για μένα ποζεριά μπορεί να είναι μια Ducati για παραδειγμα :lol:
H να έσκαγε κάποιος 20 χιλιάρικα για μια χάρλευ, που κατα την αποψη μου ειναι overrated μηχανές. Αα παρεπιπτόντως οταν η yamaha εβγαλε τις virago είχαν
τοση ζήτηση στην αμερική που η Harley Davidson φοβόταν οτι θα χάσει τους πελατες της στο ίδιο της το εδαφος.

https://en.wikipedia.org/wiki/1983_motorcycle_tariff

White.Wolf
20/01/2023, 10:45
Αν θέλεις τέτοιας ηλικίας μηχανή και στυλ η καλύτερη επιλογή είναι το shadow 600 το οποίο είναι το ίδιο εξωτερικά με το steed αλλά με το V2 που φόραγαν τα transalp και αν δεν κάνω λάθος και το bross, που ήταν και υγρόψυκτα, με μια επισκευή στα καρμπυρατέρ εάν χρειαστούν θα έχεις πολύ όμορφη μηχανή να την κάνεις κέφι και πιο ευκολοδηγητη από το dragstar.,και της βάζεις και ότι έξτρα θέλεις από νίκελ μέχρι βαλίτσες κτλ

πολυ ωραίο το shadow, Nomand!! Σε ευχαριστώ για τη πρόταση. Θα πρεπει να το τσεκάρω

White.Wolf
20/01/2023, 10:49
Καλησπέρα.
Ρίξε μια ματιά και σε kawasaki eliminator 400-600.
Ίσως σου αρέσει το στυλ του αλλά έχει μοτέρ άλλου τύπου ,ουσιαστικά στριτ μοτοσυκλέτας.(από GpZ 600 νομίζω,''detuned'')
Ταξιδεύει σίγουρα πιο άνετα σε αυτές τις ταχύτητες που θέλεις σε σχέση με τα V2 αλλά δεν είναι τόσο φιλικό το μοτέρ,δουλεύει σε ψηλές στροφές και σε συνδυασμό με τα φρένα και τα υπόλοιπα
θέλει προσοχή.
edit και το βρίσκεις και δύσκολα από ότι βλέπω
https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/324116085-kawasaki-zl-400 ένα τυχαίο

Καλημέρα!
Δε ξέρω μου φαίνεται λίγο περίεργη. Σαν μια μίξη cruiser και συγχρονης μηχανής που δε πέτυχε :P
Επίσης δε ξερω απο kawasaki τι παιζει.


Εντομεταξι βρε Bowleno χιλιάδες ιδιοκτήτες γυρνάνε όλο τον κόσμο με τέτοια οχήματα,πως προκύπτει το
'' Και το 650 που λες αλλά και όλα του είδους μόνο για χαλαρές καταστάσεις κάνουν, (πολύ) κοντινές βόλτες κι έτσι. ''

Έχει δίκιο o Katsar σε αυτό. Επίσης βλέπω συχνα cruisers και τετοιου στυλ μηχανές τωρα τελευταία στους δρόμους και μου κάνει εντύπωση (ευχαριστη :) )

katsar
20/01/2023, 10:51
Η Yamaha και οι άλλες εταιρίες βγάζουν ακόμα μεγάλα cruiser-custom-chopper όπως θες πες το στην αγορά της USA.
ΠΧ Yamaha Raider ,1854 αερόψυκτα Κ.Ε V διάταξης.Ηδονή .
εδιτ ναι δεν είναι στο ίδιο στυλ ,είναι κοντά ας πούμε,ανάφερα το συγκεκριμένο καθαρά για το μοτέρ του αν νιώθεις πως χρειάζεσαι περισσότερο ..γκάζι.
440758

PaNick67
20/01/2023, 11:59
Όσο για το οτι ειναι ποζέρικες μηχανές δε θα το σχολιάσω. Είναι καθαρά θέμα γούστου αυτο. Για μένα ποζεριά μπορεί να είναι μια Ducati για παραδειγμα :lol:
H να έσκαγε κάποιος 20 χιλιάρικα για μια χάρλευ, που κατα την αποψη μου ειναι overrated μηχανές. Αα παρεπιπτόντως οταν η yamaha εβγαλε τις virago είχαν
τοση ζήτηση στην αμερική που η Harley Davidson φοβόταν οτι θα χάσει τους πελατες της στο ίδιο της το εδαφος.

https://en.wikipedia.org/wiki/1983_motorcycle_tariff

Εδω εχεις λαθος. Οι HD ειναι ο γεναρχης των cruiser / chopper, χωρις αυτες και τις Indian δεν θα υπηρχαν οι γιαπωνεζικες οι οποιες δημιουργηθηκαν για αυτον ακριβως τον λογω που αναφερεις. Την ποζερια! :lol: Γιατι ηταν φτηνες για οσους δεν ειχαν τα λεφτα για το αυθεντικο!

Δεν μου αρεσουν οι cruiser γενικα αλλα ενα fat boy twin cam πολυ θα το γουσταρα

Nitse3
20/01/2023, 12:08
Από Kawasaki σε τέτοιο στυλ είναι η Vulcan.

White.Wolf
20/01/2023, 12:18
Η Yamaha και οι άλλες εταιρίες βγάζουν ακόμα μεγάλα cruiser-custom-chopper όπως θες πες το στην αγορά της USA.
ΠΧ Yamaha Raider ,1854 αερόψυκτα Κ.Ε V διάταξης.Ηδονή .
εδιτ ναι δεν είναι στο ίδιο στυλ ,είναι κοντά ας πούμε,ανάφερα το συγκεκριμένο καθαρά για το μοτέρ του αν νιώθεις πως χρειάζεσαι περισσότερο ..γκάζι.
440758

είναι πανέμορφη... :pink:

White.Wolf
20/01/2023, 12:24
Εδω εχεις λαθος. Οι HD ειναι ο γεναρχης των cruiser / chopper, χωρις αυτες και τις Indian δεν θα υπηρχαν οι γιαπωνεζικες οι οποιες δημιουργηθηκαν για αυτον ακριβως τον λογω που αναφερεις. Την ποζερια! :lol: Γιατι ηταν φτηνες για οσους δεν ειχαν τα λεφτα για το αυθεντικο!

Δεν μου αρεσουν οι cruiser γενικα αλλα ενα fat boy twin cam πολυ θα το γουσταρα

Σαφέστατα η HD είναι ο αρχικός κατασκευαστής! Δεν ειπα το αντίθετο. Και σίγουρα οι αλλες εταιρίες αντέγραψαν.

Για μένα ποζέρι δεν είναι αυτός που παίρνει κάτι φτηνό και λειτουργικό για να κάνει τη δουλειά του, αλλα αυτός που θέλει το αυθεντικό
και ας είναι δεκαπλάσια τιμή, μόνο επειδή έχει το όνομα και αναγνωρίζεται εύκολα. Αλλα ίσως να είναι οπως το βλέπει ο καθένας. Παντως
νομίζω θα συμφωνίσεις οτι αυτοί οι τύποι που κυκλοφορούν με δερμάτινα, μπότες, patches παντού της harley davidson είναι *πιθανότατα* ποζέρια.

Πολύ ωραίο το fat boy :a013:

White.Wolf
20/01/2023, 12:25
Από Kawasaki σε τέτοιο στυλ είναι η Vulcan.

ωραία η vulcan! Αλλα η kawasaki τι λέει σαν εταιρία? Τα ανταλλακτικά θα μπορώ να τα βρώ θεωρητικα?

White.Wolf
20/01/2023, 12:32
Η Yamaha και οι άλλες εταιρίες βγάζουν ακόμα μεγάλα cruiser-custom-chopper όπως θες πες το στην αγορά της USA.
ΠΧ Yamaha Raider ,1854 αερόψυκτα Κ.Ε V διάταξης.Ηδονή .
εδιτ ναι δεν είναι στο ίδιο στυλ ,είναι κοντά ας πούμε,ανάφερα το συγκεκριμένο καθαρά για το μοτέρ του αν νιώθεις πως χρειάζεσαι περισσότερο ..γκάζι.
440758

https://www.youtube.com/watch?v=2mdyV7KX0ow

Wow. Υπαρχει πιθανότητα να τη βρώ αυτή στην Ελλάδα?

Nomand
20/01/2023, 13:03
ωραία η vulcan! Αλλα η kawasaki τι λέει σαν εταιρία? Τα ανταλλακτικά θα μπορώ να τα βρώ θεωρητικα?

Ta vulcan τα 400 και τα 800 έβγαλαν προβλήματα στο πίσω κύλινδρο, γενικά ενώ είναι πολύ όμορφα είχαν αποδειχθεί λίγο ζημιαρικα , τα 900 τα injection έχουν βγει σκυλια αλλάξει ξεφεύγεις παντού και σε χρήματα και σε μεγέθη

CorpseAlive
20/01/2023, 13:27
Πάρε κινέζικο.

'Οπα λάθος ποστ.

ή και όχι? Είμαι 3 σελίδες νωρίτερα.


Στα σοβαρά όμως, μάζεψε πέντε φράγκα και πάρε μια Rebel που έχει όλα τα καλούδια και σε λίγα χρόνια θα τις πουλάνε πιο φθηνά γιατί το είδος αυτό στην Ελλάδα ποτέ δεν ευδοκίμησε και έχει χαμηλή ζήτηση.

panavour
20/01/2023, 13:42
Πάρε κινέζικο.

'Οπα λάθος ποστ.

ή και όχι? Είμαι 3 σελίδες νωρίτερα.


Προς επιρρωσιν.

https://www.topspeed.com/heres-a-chinese-cruiser-that-can-bury-the-harley-davidson-forty-eight/

skritikos
20/01/2023, 13:45
Άλλη μια ψήφος για το Honda Rebel 500. Όμορφο, λιτό όσο πρέπει για το στυλ, αξιόπιστο στο τέρμα και fully customizable ($ να υπάρχουν). Και οικονομικό σε χρήση και συντήρηση.

CorpseAlive
20/01/2023, 13:47
Προς επιρρωσιν.

https://www.topspeed.com/heres-a-chinese-cruiser-that-can-bury-the-harley-davidson-forty-eight/

Πιστεύω αν πω
Κινέζικο
Κινέζικο
Κινέζικο
Μπροστά από καθρέπτη στις 00:00 θα εμφανιστείς είτε εσύ είτε ο Bowleno από πίσω μου.

KotsosDR
20/01/2023, 13:51
υπάρχει και το Yamaha XV 950R

panavour
20/01/2023, 14:37
Πιστεύω αν πω
Κινέζικο
Κινέζικο
Κινέζικο
Μπροστά από καθρέπτη στις 00:00 θα εμφανιστείς είτε εσύ είτε ο Bowleno από πίσω μου.
Έτσι ακριβώς.

Nostradamus
20/01/2023, 14:58
υπάρχει και το Yamaha XV 950R

Πραγματι και ειναι ωραιο, αλλα αντε βρες διαθεσιμα.. Ενα νομιζω εχει στην Αθηνα.

Bowleno
20/01/2023, 15:00
Πιστεύω αν πω
Κινέζικο
Κινέζικο
Κινέζικο
Μπροστά από καθρέπτη στις 00:00 θα εμφανιστείς είτε εσύ είτε ο Bowleno από πίσω μου.

:moutza::moutza::moutza:

:bawl:


(βέβαια, ποτέ δεν ξέρεις...)

katsar
20/01/2023, 15:10
Δυστυχώς αυτά τα οχήματα είναι αντι-οικολογικά πλέον και στην Ευρώπη έχει αυστηρούς κανονισμούς σε θέματα κατανάλωσης και καυσαερίων οπότε στην ΕΕ δεν μπορείς να βρεις κάτι τέτοιο πλέον.
Αν έχεις χρήμα βρίσκεις στο εξωτερικό κάποια σχετικά μοντέρνα τσοπεροcruisers πχ Yamaha XVS 950,εδώ δεν κυκλοφόρησαν τέτοια οχήματα.
edit πχ από το Βέλγιο https://www.autoscout24.com/offers/yamaha-xv-950-midnight-star-gasoline-black-42b1f6ef-1b1e-4395-8af5-a77518fe26a1?sort=standard&desc=0&lastSeenGuidPresent=false&cldtidx=18&position=18&search_id=18rahsifuzx&source_otp=t10&source=listpage_search-results
440759

Συγνώμη για τα οφτοπικ στο θέμα σου απλά δείχνω και κάτι άλλο,το Shadow-Steed μ'αρέσει γενικά ,αν έχεις χρήμα πάρε ότι σε ευχαριστεί !

White.Wolf
20/01/2023, 15:48
Πάρε κινέζικο.

'Οπα λάθος ποστ.

ή και όχι? Είμαι 3 σελίδες νωρίτερα.


Στα σοβαρά όμως, μάζεψε πέντε φράγκα και πάρε μια Rebel που έχει όλα τα καλούδια και σε λίγα χρόνια θα τις πουλάνε πιο φθηνά γιατί το είδος αυτό στην Ελλάδα ποτέ δεν ευδοκίμησε και έχει χαμηλή ζήτηση.

Είμουν ανάμεσα σε Rebel και Virago για πρώτη μηχανή, αλλα διάλεξα τη δευτερη γιατι τα rebel είναι πιο μικρά σε μέγεθος και νομίζω υποδεέστερα απο τα virago ετσι και αλλιώς απ'οτι θυμάμαι. Φαντάζομαι θα είναι και πιο άβολο για συνεπιβάτη επίσης.

KotsosDR
20/01/2023, 15:51
Πραγματι και ειναι ωραιο, αλλα αντε βρες διαθεσιμα.. Ενα νομιζω εχει στην Αθηνα.

οντως , https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/328837014-yamaha-xv-950r

skritikos
20/01/2023, 15:51
Είμουν ανάμεσα σε Rebel και Virago για πρώτη μηχανή, αλλα διάλεξα τη δευτερη γιατι τα rebel είναι πιο μικρά σε μέγεθος και νομίζω υποδεέστερα απο τα virago ετσι και αλλιώς απ'οτι θυμάμαι. Φαντάζομαι θα είναι και πιο άβολο για συνεπιβάτη επίσης.

Μιλάμε για την καινούργια Rebel που βγαίνει από το 2017 και έπειτα.

White.Wolf
20/01/2023, 15:52
Δυστυχώς αυτά τα οχήματα είναι αντι-οικολογικά πλέον και στην Ευρώπη έχει αυστηρούς κανονισμούς σε θέματα κατανάλωσης και καυσαερίων οπότε στην ΕΕ δεν μπορείς να βρεις κάτι τέτοιο πλέον.
Αν έχεις χρήμα βρίσκεις στο εξωτερικό κάποια σχετικά μοντέρνα τσοπεροcruisers πχ Yamaha XVS 950,εδώ δεν κυκλοφόρησαν τέτοια οχήματα.
edit πχ από το Βέλγιο https://www.autoscout24.com/offers/yamaha-xv-950-midnight-star-gasoline-black-42b1f6ef-1b1e-4395-8af5-a77518fe26a1?sort=standard&desc=0&lastSeenGuidPresent=false&cldtidx=18&position=18&search_id=18rahsifuzx&source_otp=t10&source=listpage_search-results
440759

Συγνώμη για τα οφτοπικ στο θέμα σου απλά δείχνω και κάτι άλλο,το Shadow-Steed μ'αρέσει γενικά ,αν έχεις χρήμα πάρε ότι σε ευχαριστεί !

έλεος με το περιβάλλον τους.. :/
Πολυ ωραίο το XVS, katsar, αλλα δύσκολο να πάρω κάτι απο το εξωτερικό σε αυτή τη φάση.

White.Wolf
20/01/2023, 15:54
Μιλάμε για την καινούργια Rebel που βγαίνει από το 2017 και έπειτα.

Οκ τοτε θα τη τσεκάρω! :beer:

skritikos
20/01/2023, 16:03
Οκ τοτε θα τη τσεκάρω! :beer:

https://www.hondacustoms.com/en

κάτι λίγα από customization

katsar
20/01/2023, 16:24
Φτηνό dragstar 650 πάντως δύσκολα θα βρεις.
Πόσα χρήματα θα διαθέσεις;

Dimmanoukas
20/01/2023, 16:38
Το meteor της royal enfield?
Ή το classic αλλά δεν ξέρω από την άλλη εάν θα έχεις θέμα με την ιπποδύναμη.
Επίσης υποτίθεται ότι θα βγει εντός του 2023 και με τον κινητήρα των 650 κυβικών εκατοστών

White.Wolf
20/01/2023, 20:43
Φτηνό dragstar 650 πάντως δύσκολα θα βρεις.
Πόσα χρήματα θα διαθέσεις;

νομίζω γύρω στα 4000 κυμαινονται οι τιμες!

Καπου τόσο υπολογίζω και εγω. Το καλοκαιρι 3 μήνες οικοδομή, θα βγουνε σιγα σιγα.

White.Wolf
20/01/2023, 20:47
Το meteor της royal enfield?
Ή το classic αλλά δεν ξέρω από την άλλη εάν θα έχεις θέμα με την ιπποδύναμη.
Επίσης υποτίθεται ότι θα βγει εντός του 2023 και με τον κινητήρα των 650 κυβικών εκατοστών

κοίτα ωραίες είναι, αλλα μήπως για τη τιμή τους δεν εχουν καλη ιπποδύναμη? Επίσης ανταλλακτικά βρισκεις για αυτες?

Nomand
20/01/2023, 23:28
νομίζω γύρω στα 4000 κυμαινονται οι τιμες!

Καπου τόσο υπολογίζω και εγω. Το καλοκαιρι 3 μήνες οικοδομή, θα βγουνε σιγα σιγα.
Δεν θα δώσεις πάνω από 2500 για τόσο ετών μηχανή
Η θα βρεις μια σε αυτά τα λεφτά η καθόλου ότι δώσεις παραπάνω δεν το αξίζει, και αυτοί που ζητούν 4000 χιλιάρικα τα έχουν κάνα δυο χρόνια στο car και τα κοιτάνε
Τα παρακολουθω καιρό και τα βλέπω

White.Wolf
21/01/2023, 04:01
Δεν θα δώσεις πάνω από 2500 για τόσο ετών μηχανή
Η θα βρεις μια σε αυτά τα λεφτά η καθόλου ότι δώσεις παραπάνω δεν το αξίζει, και αυτοί που ζητούν 4000 χιλιάρικα τα έχουν κάνα δυο χρόνια στο car και τα κοιτάνε
Τα παρακολουθω καιρό και τα βλέπω

Σε ευχαριστώ παρα πολύ για τη συμβουλή Nomand. Αν είναι έτσι τότε απλά θα κάνω υπομονή και θα τα κοιτάω μέχρι να βρώ κάτι καλό

:beer:

Bowleno
21/01/2023, 07:14
Δεν θα δώσεις πάνω από 2500 για τόσο ετών μηχανή
Η θα βρεις μια σε αυτά τα λεφτά η καθόλου ότι δώσεις παραπάνω δεν το αξίζει, και αυτοί που ζητούν 4000 χιλιάρικα τα έχουν κάνα δυο χρόνια στο car και τα κοιτάνε
Τα παρακολουθω καιρό και τα βλέπω

4000 χιλιάρικα είναι 4 εκατομμύρια ρε συ :lol:

Dimmanoukas
21/01/2023, 08:02
1.363.000 δρχ με την τότε ισοτιμία
Χωρίς να λάβουμε υπόψη τον πληθωρισμό

doctor_john
21/01/2023, 08:46
Παιδιά σορυ αλλά δεν καταλαβαίνω πως κρίνετε τις τιμές. Δεν έχω κάποιο yamaha ούτε έχω κάποιο καημό με το συγκεκριμένο, οδήγησα
μερικές μέρες το μοντέλο με τον φαρδύ τροχό εμπρός πριν χρόνια.

Η απορία μου δεν έχει τόσο σχέση με τον φίλο που ρωτά γιατί όπως φαίνεται δεν είναι σίγουρος όσον αφορά τι θέλει.

Πως θεωρείτε ότι διαμορφώνεται η τιμή ενός μοντέλου;
Δεν θα πρέπει να δει κάποιος πόσο κοστίζει σήμερα ένα αντίστοιχο;
Δεν θα πρέπει να υπολογίσει την κατάσταση που βρίσκεται;

Πόσο έχει σήμερα μια μοτοσυκλέτα με αντίστοιχη ποιότητα κατασκευής και χαρακτηριστικά;
Δηλαδή, αυτός που θέλει μια μοτό με V2, με αυτό το ύφος - ποιότητα κατασκευής κ.λπ. πόσα θα πρέπει να υπολογίζει
με βάση τις τιμές που διατίθενται;

Δεν θα πρέπει να έχουμε μια σταθερά για να κρίνουμε;

Όταν θα έχουμε την σταθερά δεν θα πρέπει να δούμε τι παραπάνω προσφέρει αρχικά ώστε να κάνουμε μια πρώτη εκτίμηση;
Μετά έχοντας την πρώτη εκτίμηση δεν θα πρέπει να δούμε την κατάσταση της μεταχειρισμένης αναλυτικά έτσι ώστε
να υπολογίσουμε την διαφορά από το να ήταν και αυτή σε καινούρια κατάσταση;

Αν θέλετε, να παραθέσουμε στοιχεία και να εκτιμήσουμε με κάποια ρεαλιστική βάση μια τιμή γιατί το να λέμε "α όχι είναι ακριβή"
χωρίς να το δικαιολογούμε με λογική το μόνο που κάνουμε είναι να μπερδεύουμε τον ενδιαφερόμενο.
Ειδικά στην περίπτωση του white wolf που φαίνεται ότι δεν έχει την εμπειρία να δει το σύνολο των προδιαγραφών του
πιστεύω ότι τον παραπληροφορούμε και του διαμορφώνουμε ουτοπικά κριτήρια.

Αναφέρομαι σε μοτοσυκλέτες παραγωγής, όχι συλλεκτικές, που ο ενδιαφερόμενος θέλει για να έχει σε κίνηση, συντήρηση κ.λπ.

Nomand
21/01/2023, 08:56
Για τις ίδιες μηχανές πριν 1 χρόνο οι τιμές ήταν μο στις 3000 ευρώ
Μιλάμε για μηχανές 25 ετών όχι συλλεκτικές για να ανεβαίνει η αξία τους και τρομερά αντιεμπορικες ως προς την μεταπώληση, το ότι έχουμε αύξηση στον κατάλογο των καινούριων αύξηση του πληθωρισμού κτλ δεν σημαίνει ότι θα πληρώσουμε καπελο στα 25 ετιας, ο κάθε πωλητής μπορεί να ζητά ότι θέλει και προφανώς και δεν θα τα πάρει από έναν άνθρωπο που γνωρίζει την αγορά της μεταχειρισμένης μοτοσυκλέτας. Εγώ ο μόνος λόγος που ανέφερα τιμή είναι για να προφύλαξω ένα νέο άνθρωπο ο οποίος προφανώς και δεν εχει περίσσευμα για να διαθέσει υπέρογκο πόσο για να ικανοποιήσει τον πόθο του

doctor_john
21/01/2023, 09:04
Πολύ λογικά το σκέφτεσαι αλλά δεν δίνεις λύση.
Τι θα του πρότεινες για να καλύψει τις επιλογές του;

Οι τιμές ήταν λίγο χαμηλότερες γενικά πριν τον πόλεμο. Η λογική όμως που στηρίζεσαι και μπορεί να χρησιμοποιηθεί από τον ίδιο
έτσι ώστε να βγάλει τα συμπεράσματα του;

Είναι αντιεμπορικές για ποιόν; εγώ βλέπω πολλούς να θέλουν την συγκεκριμένη και για πιο λόγο συζητάμε την μεταπώληση
μιας μοτό από κάποιον που δεν την έχει ακόμα και δεν γνωρίζει αν θέλει να την πουλήσει;

Nomand
21/01/2023, 09:32
Αντιεμπορικη είναι για το μεγαλυτερο ποσοστό των υποψήφιων αγοραστών μεταχειρισμένης μοτό, αντιεμπορικη είναι όταν θα την πας για ανταλλαγή σε έναν έμπορο οπου 99/100 θα σου πουν ότι δεν την θέλουν, αντιεμπορικη είναι μια μηχανή όταν υπάρχει τρία χρόνια σε site μεταχειρισμένων και δεν έχει πουληθεί ακόμα
Προσωπικά επειδή έχω ασχοληθεί πάνω από 10 χρόνια με το συγκεκριμένο τύπο μοτοσυκλέτας αυτά έχω διαπιστώσει για την αγορά της Ελλάδας. Πόσα rebel 500 καινούρια έχεις δει να κυκλοφορούν στην Ελλάδα που είναι η μόνη μπορεί να προσομοιαστει σαν τσοπεροειδες?
Για αυτό καταλήγω στο φίλο ότι προτείνει 2500 ευρώ και πολλά είναι για μια μηχανή που είχε κόστος κτήσης 1.800.000 δραχμές το 1998

Nomand
21/01/2023, 09:52
Στο car υπάρχει αγγελία με dragstar από το 2019 που φυσικά ανανεώνεται την ίδια χρονιά που πούλησα την δική μου και είναι πραγματική διότι αυτός που πήρε την δική μου είχε πάει να την δει και αυτή πριν καταλήξει.

skritikos
21/01/2023, 11:22
κοίτα ωραίες είναι, αλλα μήπως για τη τιμή τους δεν εχουν καλη ιπποδύναμη? Επίσης ανταλλακτικά βρισκεις για αυτες?

Ανταλλακτικά βρίσκεις μια που έχουν κανονική αντιπροσωπεία εδώ και χρόνια.

Επίσης λόγω ινδικής καταγωγής και των πωλήσεων που κάνουν εκεί ανταλλακτικά θα βρίσκεις για μια ζωή.
Αν δεις το μέγεθος της Ινδικής αγοράς και πόσο κρατάνε κάποια οχήματα τους θα καταλάβεις γιατί.

Η ιπποδύναμη πάει με το στυλ και τα χαρακτηριστικά που έχουν επιλέξει να δώσουν. Και είναι μια χαρά για νορμάλ χρήση από νορμάλ ανθρώπους :)

katsar
21/01/2023, 11:25
Επειδή τις παρακολουθώ και εγώ χρόνια τις συγκεκριμένες πριν μήνες είχε 2 (όχι τις χοντρές classic) στα 2.500.
Σήμερα δεν υπάρχουν,έχει μόνο αυτές με 4-4.5Κ.Δυστυχώς υπάρχουν λίγες στην αγορά,ακόμα και στην Βουλγαρία έχει αρκετές XV 950-1300κε από τα καινούργια.
4-5 χιλιάρικα για αντιεμπορικό όχημα,με σχεδόν καμία συλλεκτική αξία,αερόψυκτο με...ταμπούρο πίσω.Τι πληρώνεις δηλαδή.
Αν ήταν η κάψα μου θα τα έδινα.
Σε άλλα νέα υπάρχει Shadow 750 με 300 χλμ,μοντέλο '15 νομίζω,Injection ,abs με 10 χιλιάρικα.
Αυτό μάλιστα.

White.Wolf
21/01/2023, 12:06
4000 χιλιάρικα είναι 4 εκατομμύρια ρε συ :lol:

Στην εποχή μας, είναι πραγματικα! :p

Αλλα δεν κολώνω. Με θυσίες και εργασία θα βγουνε!

CorpseAlive
21/01/2023, 12:29
Ασχέτως τι κοστίζει και πόσο θα έπρεπε να κοστίζει μια μηχανή , η πραγματικότητα είναι η εξής :
Αγορά Transalp 2020 3600 (μοντέλο 700/2008 με 27.000 χλμ) .
Αγγελίες που βλέπω στο μοντέλο είναι πάνω κάτω στα 3800-4000 με μερικούς τρελούς να ζητάνε 5000 και 6000 που δεν του λαμβάνω καν υπόψιν.
Πραγματική πώληση είναι στα 3600-3800 αναλόγως προίκας.
Δηλαδή θεωρητικά εγώ πήρα μηχανή πριν 3 χρόνια και βγάζω καπέλο 200-300 ευρώ ακόμα και αν την γδύσω από το 1500Ευρώ σε πράγματα που της έχω βάλει.


Για αυτόν τον λόγο μαζεύεις και κοιτάς πιο νέα μοντέλα , η αναλογία ROI είναι ξεκάθαρα καλύτερη σε μοντέλα μετά του 12-13 από ότι σε μοντέλα 2005-2010.
Για μένα Value και πάνω στα μέτρα σου είναι ξεκάθαρα η Rebel 500 του 2017 και έπειτα.
Κάνε κουμάντα σου κάνε υπομονή και πάρε αυτή απευθείας.
Μην μπλέξεις με πιο παλιά μηχανάκια που τα έχουν κάνει βίδες στο όνομα του ψευτό Custom και που δεν ξέρεις τι έχει γίνει και πόση ''πατέντα ελληνική '' εισήγαγαν.

katsar
21/01/2023, 12:54
Συμφωνώ και εγώ για το Rebel 500 αν έχεις τα χρήματα.
Σίγουρα δεν έχει το feeling των κλασικών V σαν αίσθηση ή στο μάτι,τα χρώμια και το μπούγιο αλλά είναι όμορφο όχημα και σύγχρονο.Κατάμαυρο ειδικά !
To 1100 το παντρευόμουν άνετα.
Θα ευχαριστηθείς τις βόλτες σου με κάτι τέτοιο πολύ περισσότερο σε σχέση με ένα βαρύ 650.

telegonos
22/01/2023, 07:08
4000 χιλιάρικα είναι 4 εκατομμύρια ρε συ :lol:

Μου κλέβεις τις ατάκες ε;


1.363.000 δρχ με την τότε ισοτιμία
Χωρίς να λάβουμε υπόψη τον πληθωρισμό

Δεν κατάλαβες τι έγραψε. Διάβασε πιο προσεκτικά το bold παραπάνω.

Bowleno
22/01/2023, 07:15
Μου κλέβεις τις ατάκες ε;



Τίποτα δεν κλέβουμε, επισήμανση έκανα :D
Επίσης, το είχα ξαναγράψει σε άλλο ανάλογο ποστ παλιότερα μόνο που τότε ήταν "μόνο' 3000 χιλιάρικα :lol:

Dimmanoukas
22/01/2023, 08:05
Χαχαχα σωστά.
Την πάτησα. Άντε τώρα να τα κάνω αυτά αναλογία σε δρχ ουφ

doctor_john
22/01/2023, 12:20
Τι ROI και ιστορίες μεταπώλησης... είμαστε με τα καλά μας; :lol:

Μην παρεξηγηθώ κυριακάτικα, δεν έχω κάτι με κάποιον και το μόνο που βλέπω είναι πεποιθήσεις χωρίς λογική υπόσταση.


Πρώτα τι ζητάμε: ένα μεσαίο κρούιζερ για συχνή χρήση. Είμαι σίγουρος οτι έχουμε διαφορετική εικόνα για το τι είναι, για παράδειγμα το νεο rebel
εμένα μου φαίνεται ξένο σώμα ανάμεσα τους.

Αυτό το μεταπώληση δεν καταλαβαίνω γιατί το συζητάτε πριν την στοχευμένη αγορά. Το θέλει για να το πουλήσει;
Σαν ποσό έστω 4000, αναλογικά με την τιμή ενός καινούριου αντίστοιχου έστω 8000, τι ποσό θέλουμε να μας γυρίσει πίσω σε 5 χρόνια;
Ποια επένδυση; δίνεις ένα λογικό ποσό αγοράζοντας μια μοτοσυκλέτα που θα χρειαζόσουν τα διπλάσια και σου αποδίδει την χρήση της.

Βλέπω ότι βρίσκεις κοντά στα 3500 μοτοσυκλέτες που δείχνουν καλά. Και ακριβότερες αρκετές αλλά είναι και μια κατηγορία που τις συντηρούν
έχουν λίγα χλμ. Τι να του πεις με 11000 χλμ και να δείχνει άριστη; γιατί 4000; πόσο έχει μια καινούρια, το boulevard c50 γυμνό εχει 9000 έξω.
Τα shadow τα βλέπω κοντά σε 5000 χωρίς κάποια ιδιαίτερη ποιότητα συγκριτικά.

White.Wolf
22/01/2023, 19:45
Τι ROI και ιστορίες μεταπώλησης... είμαστε με τα καλά μας; :lol:

Μην παρεξηγηθώ κυριακάτικα, δεν έχω κάτι με κάποιον και το μόνο που βλέπω είναι πεποιθήσεις χωρίς λογική υπόσταση.


Πρώτα τι ζητάμε: ένα μεσαίο κρούιζερ για συχνή χρήση. Είμαι σίγουρος οτι έχουμε διαφορετική εικόνα για το τι είναι, για παράδειγμα το νεο rebel
εμένα μου φαίνεται ξένο σώμα ανάμεσα τους.

Αυτό το μεταπώληση δεν καταλαβαίνω γιατί το συζητάτε πριν την στοχευμένη αγορά. Το θέλει για να το πουλήσει;
Σαν ποσό έστω 4000, αναλογικά με την τιμή ενός καινούριου αντίστοιχου έστω 8000, τι ποσό θέλουμε να μας γυρίσει πίσω σε 5 χρόνια;
Ποια επένδυση; δίνεις ένα λογικό ποσό αγοράζοντας μια μοτοσυκλέτα που θα χρειαζόσουν τα διπλάσια και σου αποδίδει την χρήση της.

Βλέπω ότι βρίσκεις κοντά στα 3500 μοτοσυκλέτες που δείχνουν καλά. Και ακριβότερες αρκετές αλλά είναι και μια κατηγορία που τις συντηρούν
έχουν λίγα χλμ. Τι να του πεις με 11000 χλμ και να δείχνει άριστη; γιατί 4000; πόσο έχει μια καινούρια, το boulevard c50 γυμνό εχει 9000 έξω.
Τα shadow τα βλέπω κοντά σε 5000 χωρίς κάποια ιδιαίτερη ποιότητα συγκριτικά.

επίσης να ξεκαθαρίσω οτι δεν θέλω να πάρω κάτι με τη προοπτική μεταπώλησης. Δένομαι μαζί τους και θέλω να τις συντηρώ και να τις φυλάω μέχρι να γεράσω. Να κάνω μια ωραία ταπεινή συλλογή. Για παράδειγμα τη virago δε θα τη πουλήσω αν πάρω καινούργια μηχανή. Μπορεί απλά να καταθέσω πινακίδες για να μη πληρώνω ασφάλεια αφού δε θα τη χρησιμοποιώ.