PDA

View Full Version : Λιωμένο πιστόνι



ΓιώργοςΤΤ
20/01/2023, 09:45
Καθώς οδηγούσα κάνοντας το καθημερινό μου δρομολόγιο προς την δουλειά, το DT μου άρχισε να χτυπάει πιρακια. Δεν πρόλαβα να κόψω με αποτέλεσμα να προκληθεί η βλάβη που βλέπετε στις εικόνες.

https://i.imgur.com/uAPrWTB.jpeg

https://i.imgur.com/WzL0aqA.jpeg

https://i.imgur.com/Q0gYL4Y.jpeg

https://i.imgur.com/6Xq69tR.jpeg

Bowleno
20/01/2023, 11:24
Λάθος μπουζί σίγουρα!
Μεγαλύτερο από όσο θα έπρεπε....

ΓιώργοςΤΤ
20/01/2023, 11:28
Όταν λες μεγαλύτερο τί εννοείς;

Φοράω αυτό που λέει ο κατασκευαστής.

DoctoR_k6
20/01/2023, 11:35
Τι συμπιεση ειχες?
Το ιδιο ειχα παθει εγω προ 20ετιας με το δικο μου μετα απο κολλημα που το ανεβασα στα 58 (αν θυμαμαι καλα το τελευταιο σταδιο για ρεκτιφιε) κ η συμπιεση εφτασε στο 12.
Με την μαμα την φλατζα δεν γινοταν δουλεια κ εφτιαξα μια αλλη περμανιτενια στην Σπυρου Πατση κ το εριξα στα 10.5 (καπου εκει αν ξαναθυμαμαι καλα :lol: ).

ΓιώργοςΤΤ
20/01/2023, 11:45
Δεν ξέρω πόσο συμπίεση είχε, ήταν 56 χιλ (εργοστασιακή διάσταση) και η φλάντζα εργοστασιακή και αυτή. Η κεφαλή δεν είναι χαμηλωμένη, για τον κύλινδρο δεν είμαι σίγουρος διότι τον είχα αγοράσει έτοιμο με πρεσαριστό χιτώνιο.

Όλα αυτά που γράφω αλλάχτηκαν τον Οκτώβριο, μέχρι να σπάσει δεν είχα κάποιο θέμα, 6.500-7.000 στροφές άκουγα ένα μικρό ήχο σαν πιρακια αλλά εξαφανιζόταν. Δεν κατάλαβα ότι ήταν πιρακια, όταν άρχισε να χτυπάει δυνατά ήταν αργά για να κάνω κάτι.

58 χιλ είναι η μεγαλύτερη διάμετρος στο 125.

Εγώ το αποδίδω ότι δούλεψε σταθερά σε αυτές τις στροφές και σε κακή ποιότητα βενζίνης. Θεωρώ δεδομένη την προαναφλεξη ως αιτία, δεν είμαι σίγουρος τί την προκάλεσε.

DoctoR_k6
20/01/2023, 11:58
Το μπουζι να υποθεσω σωστο...κ η καυση του τσεκαρισμενη?
Λογικα πας στο καυσιμο αφου εισαι σε μαμα καταστασεις.
Εγω κ στα 58 που το αφησα μετα δουλεψε παρα πολυ καιρο σε απιστευτο σκισιμο κ δεν εκανε κιχ.
Τοτε βαζαμε κ 100αρα κατω απο ευρω... :cry:

ΓιώργοςΤΤ
20/01/2023, 12:16
Τώρα βάζω 95άρα λίγο κάτω από 2€!!!!

Το μπουζί είναι αυτό που προτείνει ο κατασκευαστής, ίσως να ήταν ελλατωματικο και να μην έκανε σωστά απαγωγή της θερμότητας...

OldMan
20/01/2023, 13:07
Θεωρώ δεδομένη την προαναφλεξη ως αιτία, δεν είμαι σίγουρος τί την προκάλεσε.

"Αυτανάφλεξη", πιθανοτατα λογω φευγατου avance..;)

Αν ειχες προανάφλεξη, δεν θα ακουγες μικρό ηχο (για καποιο χρονικο διαστημα)..
Θα αισθανοσουν ενα "ΓΚΑΤΑΠΑΓΚΡΑΟΥΥΥ" μεσα σε μερικα δευτερόλεπτα..
(εκτος αν προλαβαινε να τα φτυσει η μπιελα..)

Υ.Γ.
Συνηθως, χωρίς να ειναι γενικός κανόνας, τα πιστονια στην αυτανάφλεξη τρυπάνε (λόγω συνεχούς "ηπιας" σφαλιαρας που τρώνε κατά την φορά κινησής τους) ενω στην προανάφλεξη σπάνε (λόγω απότομης σφαλιαρας που αντιτίθεται στην φορά τους) ..

stefanos
20/01/2023, 13:16
Εγώ ποντάρω φτωχό μίγμα.

kostaskk
20/01/2023, 15:53
Τι εννοείς δεν πρόλαβες να κόψεις? Θα μπορούσες να πατήσεις συμπλέκτη σε κλάσματα δευτερολέπτου και να σωθεί,. Κάτι δεν πάει σωστά, είτε μπαζει αέρα το μοτέρ από κάπου όπως λαστιχένια εισαγωγή καρμπυρατέρ, reed και ένωση φλάντζα με Κάρτερ,, να χάνει από κάποια ένωση του Κάρτερ, από την αριστερή τσιμουχα στρόφαλου,φλάντζα βάσης κυλινδρου η από αλλού μπορεί να πάρει αέρα, ,

η έχει λάθος ρυθμίσεις στο καρμπυρατέρ, ζιγκλέρ,βελωνα,στάθμη βενζινης,προζιγκλερ, στροφές βιδων κτλ,. Το μπουζί σε τι χρώμα έχει.

kostaskk
20/01/2023, 16:42
Τα yamaha μάλλον είχαν μια ευπάθεια στο συγκεκριμένο σημείο μιας και ίδια βλάβη ακριβός είχα πάρει σε tdr125, ίσως φταίει το πιστόνι ίσως το αβάνς, σε tdr είχαν βγάλει οδηγία η ανάκληση για ίδιο πρόβλημα λόγο του αβάνς και σύστηναν ποιο γρήγορη αλλαγή μπουζί η με μεγαλύτερο θερμικό βαθμό, δλδ από 8αρια σε 9αρια

ΓιώργοςΤΤ
20/01/2023, 18:27
Οι ρυθμίσεις του καρμπυρατέρ δεν άλλαξαν ποτέ, είναι οι εργοστασιακές και δούλευε πολλά χρόνια με αυτή τη ρύθμιση χωρίς πρόβλημα.

Μέχρι να γίνει η ζημιά, το χρώμα από το μπουζί ήταν κανονικό, δεν είχε σημάδια φτωχού ή πλούσιου μείγματος.

Το αβάνς έχω την εντύπωση ότι δεν αλλάζει στα συγκεκριμένα αν δεν γίνει παρέμβαση στην ηλεκτρονική, πράγμα που ουδέποτε έχω πειράξει.

Σας ευχαριστώ όλους για τις γνώμες σας! Οι εργασίες αποκατάστασης εδώ που ζω δεν είναι τόσο απλή υπόθεση λόγω του ότι δεν υπάρχει ρεκτιφιε στο νησί. Όποτε αναγκαστικά πάμε σε πακέτο, αποστολή, επισκευή, επιστροφή κλπ με ιδανικό χρόνο για όλα αυτά 6 μέρες. Όταν το δέσω θα ενημερώσω για την κατάσταση. Ελπίζω μόνο ο κύλινδρος και η κεφαλή να μην έχουν γίνει σαν μπανάνα και να μην θέλουν πλάνη.

kostaskk
20/01/2023, 20:48
Αν δεν βρεις τι το προκάλεσε θα το ξαναπάθει και με το καινούριο κυλινδροπιστονο.

Κάποια αλλαγή στην λειτουργεία όπως να κρατάει υψηλό ρελαντι η να πηγαίνει καλητερα με ανοικτό τσοκ? Η βενζίνη ήταν καλή? Για το αβάνς η ηλεκτρονική παίρνει σιμά από το ματάκι του βολάν, αν έχει αλλάξει το βολάν,η θέση του αυτακιου,η η θέση του ματακιου, αισθητήρα θα αλλάξει και ο χρονισμος

ΓιώργοςΤΤ
20/01/2023, 20:54
Αν δεν βρεις τι το προκάλεσε θα το ξαναπάθει και με το καινούριο κυλινδροπιστονο.

Κάποια αλλαγή στην λειτουργεία όπως να κρατάει υψηλό ρελαντι η να πηγαίνει καλητερα με ανοικτό τσοκ? Η βενζίνη ήταν καλή? Για το αβάνς η ηλεκτρονική παίρνει σιμά από το ματάκι του βολάν, αν έχει αλλάξει το βολάν,η θέση του αυτακιου,η η θέση του ματακιου, αισθητήρα θα αλλάξει και ο χρονισμος

Όχι, δεν είχα καμία απολύτως αλλαγή στην λειτουργία. Δεν πείραξα κάτι που να έχει σχέση με την ανάφλεξη. Αν μετά την επισκευή παρατηρήσω συμπτώματα, θα μπορέσω να ψάξω τί συμβαίνει.

Για την βενζίνη δεν μπορώ να εγγυηθώ, τα καύσιμα του νησιού δεν είναι ότι καλύτερο.

SeniorCanardo
23/01/2023, 15:49
Κάποια τα είπαμε από το τηλέφωνο αλλά ας πω και εδώ κατιτίς.

Βασικό για εμένα είναι να βρεις την αιτία ή να το παρακολουθείς από πολύ κοντά μετά την επισκευή.
Επειδή έχω δει και το προηγούμενο πιστόνι σου αρχίζω να πιστεύω πως πιθανότατα να υπάρχει κοινή αιτία.

Η προανάφλεξη προφανώς και ήταν αυτή που τρύπησε το πιστόνι σου.

Νομίζω όμως ότι είμαστε σε φάση "τι έγινε πρώτο, το αυγό ή η κότα;"
'Έχουμε αυξημένη θερμοκρασία αλλά δεν ξέρουμε αν αυτή προήλθε από την αυτανάφλεξη ("πυράκια") ή αν η αυξημένη θερμοκρασία προκάλεσε την αυτανάφλεξη.

Η συνεχόμενη αυτανάφλεξη είναι δυνατόν να οδηγήσει σε προανάφλεξη, κάτι που νομίζει ότι συνέβη εδώ αφού είχες παρατηρήσει τον χαρακτηριστικό ήχο σε συγκεκριμένο φάσμα στροφών.

Οι πιθανοί λόγοι που μπορώ να σκεφτώ εγώ (αναφέρθηκαν και κάποιοι πιο πάνω) είναι:

1. Μπουζί με λάθος βαθμό απαγωγής θερμότητας = αποκλείεται γιατί είχες το σωστό.

2. Μη σωστά σφιγμένο μπουζί = δεν αποκλείεται, αλλά δεν μπορούμε να ξέρουμε πια.

3. Λάθος αβανς = αποκλείεται γιατί είναι φιξ.

4. Μάπα καύσιμο = εξαιρετικά πιθανό.

5. Φτωχό μείγμα = θα έριχνα μια ματιά σε όσα ανέφερε πιο πάνω ο @kostaskk και ίσως και ένα προληπτικό καθάρισμα στο καρμπ, μέχρι να έρθουν τα ανταλλακτικά σου.

6. Μαζεμένη καρβουνίλα = αποκλείεται γιατί είχες κάνει πρόσφατο service, οπότε σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα δεν θα προλάβαινε να μαζέψει. (Θα ήθελα να δω μια φωτό και της κεφαλής αν έχεις).

7. Παρατεταμένο σκίσιμο της μηχανής = αποκλείεται γιατί πήγαινες κανονικά.

8. Πρόβλημα με το σύστημα ψύξης = εγώ θα έδινα βάρος εδώ. Έλεγχο ότι ο θερμοστάτης, το ψυγείο, τα κολάρα, η φτερωτή της αντλίας είναι σε καλή κατάσταση και λειτουργούν όπως πρέπει.

Καλά κουράγια.
:beer:

9. Bonus. Ελαττωματικό μπουζί ή μαϊμουδερό.

Bowleno
23/01/2023, 17:04
Εγώ εξακολουθώ να ψηφίζω μπουζί....

gasto
23/01/2023, 17:14
Αδειασε τη βενζινα σου και τσεκαρε μηπως παιρνει νερα το τεποζιτο σου.Επισης τσεκαρε τη σφηνα του βολαν και το ματακι.Εγω με σχεδον 5 μοιρες προπορεια και σκισιμο δε καταφερα να τρυπησω πιστονι,γεμισε η ακιδα αλουμινιο και βραχυκυκλωσε πρωτη.

ΓιώργοςΤΤ
09/02/2023, 18:34
Το μοτέρ δέθηκε σήμερα. Έκανα μια δοκιμή περίπου 50 χλμ συνολικά ανοίγοντας μέχρι τις 6.000 σαλ και προς το παρόν όλα δείχνουν να δουλεύουν σωστά.

Για την ιστορία, χρειάστηκε μια μικρή ρύθμιση στο καρμπυρατέρ και συγκεκριμένα στο κύκλωμα του ρελαντί. Δεν ξέρω αν φταίει το μεγαλύτερο πιστόνι, η θερμοκρασία που είναι 15 βαθμούς κελσίου κάτω από το κανονικό ή και τα 2 μαζί.

ΓιώργοςΤΤ
03/03/2023, 20:55
Επανέρχομαι με νεότερα. Το πρόβλημα επανεμφανίζεται όταν κρατάω σταθερό γκάζι με 6η και 5η στις 7.000 σαλ. Σε οποιαδήποτε άλλη κατάσταση δεν υφίσταται.

Δεν είναι τόσο έντονο όσο όταν έλιωσε το πιστόνι αλλά ακούγεται και σίγουρα υπάρχει.

Μια λύση που σκέφτηκα είναι να βάλω βελτιωτικό οκτανίων. Υποτίθεται ότι θα το έβαζα σήμερα για δοκιμή αλλά κατά λάθος το κατάστημα μου έστειλε πρόσθετο πετρελαίου.

Κάτι άλλο που σκέφτηκα είναι να δοκιμάσω πιο ψυχρό μπουζί (BR10ES αντί για BR9ES).

kostaskk
03/03/2023, 21:10
Κάτι μου λέει ότι αργά η γρήγορα θα ξανασυμβεί το ίδιο... Μήπως κάποιος είχε κατεβάσει την κεφαλή μια η περισσότερες φορές η πειράξει το ύψος κυλίνδρου και κάνει προαναφλεξη?

ΓιώργοςΤΤ
03/03/2023, 22:04
Η κεφαλή σίγουρα δεν είναι πειραγμενη. Για τον κύλινδρο δεν μπορώ να ξέρω, τουλάχιστον αυτόν που φοράω τώρα.

ΓιώργοςΤΤ
08/03/2023, 17:11
Τελικά παρέλαβα το πρόσθετο βενζίνης που θα βάλω με link στο τέλος του μηνύματος.

Γέμισα βενζίνη, έριξα 40 ml μαγικό ζωμό και βγήκα για δοκιμή. Τις πρώτες φορές το φαινόμενο εξαφανίστηκε. Μετά από ένα σημείο άρχισε δειλά δειλά να κάνει ξανά την εμφάνιση του, εξασθενημένο μεν αλλά εμφανίστηκε ξανά.

Υποθέτω ότι είναι συνδυασμός κακής ποιότητας βενζίνης και μπουζί. Με την πρώτη ευκαιρία θα βάλω ένα πιο ψυχρό και θα δοκιμάσω ξανά.

https://www.skroutz.gr/s/29721315/Liqui-Moly-Octane-Booster-%CE%A0%CF%81%CF%8C%CF%83%CE%B8%CE%B5%CF%84%CE%BF-%CE%92%CE%B5%CE%BD%CE%B6%CE%AF%CE%BD%CE%B7%CF%82-200ml.html

telegonos
08/03/2023, 18:26
Καθώς οδηγούσα κάνοντας το καθημερινό μου δρομολόγιο προς την δουλειά, το DT μου άρχισε να χτυπάει πιρακια. Δεν πρόλαβα να κόψω με αποτέλεσμα να προκληθεί η βλάβη που βλέπετε στις εικόνες.

https://i.imgur.com/uAPrWTB.jpeg

https://i.imgur.com/WzL0aqA.jpeg

https://i.imgur.com/Q0gYL4Y.jpeg

https://i.imgur.com/6Xq69tR.jpeg

Aυτό είναι κακή και ασύμμετρη έκρηξη μέσα στον κύλινδρο, από φτωχό σε βενζίνη μίγμα, λάθος μπουζί.

Τσέκαρε ότι έχεις την σωστή θερμότητα μπουζί, το σωστό jeting στο carb και μηπως έχει σκάσει καμιά τσιμούχα στροφάλου ή άλλο σημείο από το οποίο ρουφάει αέρα στον θάλαμο και φτωχαίνει το μίγμα.

ΓιώργοςΤΤ
08/03/2023, 19:00
Η ρύθμιση του καρμπυρατέρ είναι η εργοστασιακή, χωρίς να έχω πειράξει εξάτμιση και φίλτρο.

Αν σκάσει η τσιμουχα στροφαλου καίει τα λάδια του σασμάν, πράγμα που δεν συμβαίνει. Επίσης ανεβάζει στροφές μόνο του ή δεν πέφτουν οι στροφές στο ρελαντί, πράγμα που επίσης δεν συμβαίνει αφού έχω σωστό ρελαντί με την προτεινόμενη ρύθμιση από το εργοστάσιο.

Τείνω να καταλήξω σε ελλατωματικό μπουζί, δεν μπορώ να το αποδώσω κάπου αλλού.

Καθώς έρχεται το καλοκαίρι, θα δοκιμάσω και ένα νούμερο πιο ψυχρό να δω πως λειτουργεί.

kostaskk
08/03/2023, 19:34
Αφού συμβαίνει στις 7.000 εγώ θα κοίταζα την θέση τις βελωνας στο καρμπυρατέρ αν είναι ρυθμιζόμενη αν είναι στη σωστή θέση,αν είναι η γνησια η και θα την ανέβαζα μια θέση ώστε να γίνει το μίγμα ποιο πλούσιο στις μεσαίες προς ψηλές rpm..
Λάδια σασμάν θα καίει αν έχει χαλάσει η δεξιά τσιμουχα,. Υπάρχει όμως και η αριστερή που μπορεί να χαλάσει και δεν έχει λάδι εκεί,, είναι πίσω από το βολάν... Επίσης θα έκανα συχνούς ελενχους χρώματος μπουζί,,. Ίσως ποιο χοντρό η πνιγμένο σε λάδι φίλτρο αέρα για να γίνει ποιο πλούσιο.. και ελενχο αβάνς..

ΓιώργοςΤΤ
08/03/2023, 20:31
Θα κοιτάξω ξανά την βελόνα αν και είμαι 99% σίγουρος ότι είναι στην σωστή θέση.

Το αβάνς δεν υπάρχει τρόπος να το ελέγξω και δεν ρυθμίζεται.

Το μπουζί το κοίταξα πριν 1 ή 2 εβδομάδες και είχε χρώμα που έδειχνε σωστή καύση.

leftos
09/03/2023, 09:32
Το μπουζί να βάλεις ένα νέο να κάνεις κάμια 10 χλμ και να πάς στις στροφές και με τον τρόπο που σου κάνει τα πυράκια εκεί να σβήσεις με το kill switch και τότε να δείς χρώμα σε μπουζί.
Με την βελόνα σε πιο πλούσια θέση θα μπορούσες να κάνεις έναν έλεγχο.
Και ότι κάνεις ένα την φορά μην αλλάξεις νούμερο μπουζί και βελόνα μαζί.

ΓιώργοςΤΤ
09/03/2023, 09:56
Καλό αυτό, θα το δοκιμάσω.

Μέσα στις επόμενες μέρες θα αρχίσω την αναζήτηση μπουζί, δεν είναι δεδομένο ότι θα βρω στο νησί. Θα ενημερώσω μόλις έχω εξελίξεις.

Το να αλλάξω θέση στην βελόνα σημαίνει ότι πρέπει να λύσω όλα τα πλαστικά και δεν έχω χρόνο να το κάνω αυτή την περίοδο.